Об утверждении Номенклатуры лекарственных форм
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 года № 172.
В соответствии со статьей 30 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 14 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к указанному Договору), пунктом 3 статьи 7 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года, пунктом 26 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, и Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 108 "О реализации Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза" Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру лекарственных форм.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты вступления в силу Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года либо с даты вступления в силу Протокола, подписанного 2 декабря 2015 года, о присоединении Республики Армения к Соглашению о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года в зависимости от того, какая дата является более поздней, но не ранее чем по истечении 30 календарных дней с даты официального опубликования настоящего Решения.
Председатель
Коллегии Евразийской
экономической комиссии
В. Христенко
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 декабря 2015 г. № 172
НОМЕНКЛАТУРА лекарственных форм
Сноска. Номенклатура с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29.03.2022 № 51 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования); от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Сноска. По тексту после слов "с отсроченным" дополнить словом "(отложенным)" в соответствии с решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Номенклатура лекарственных форм лекарственных препаратов для медицинского применения
Наименование лекарственной формы
Определение
полное
краткое
1.
Аэрозоль
лекарственная форма, представляющая собой раствор, эмульсию или суспензию действующих веществ, которые находятся под давлением пропеллента в герметичной упаковке (аэрозольный баллон), снабженной клапанно-распылительной системой, обеспечивающей высвобождение содержимого в виде дисперсии твердых или жидких частиц в газе, размер которых соответствует пути введения
1.1.
аэрозоль для ингаляций дозированный
аэрозоль, предназначенный для ингаляционного введения в дыхательную систему с целью оказания местного или системного действия в нижних дыхательных путях и легких и выпускаемый в упаковке с дозирующим устройством
1.2.
аэрозоль для местного применения
аэрозоль, предназначенный для местного применения
1.3.
аэрозоль для нанесения на слизистую оболочку полости рта
аэрозоль для слизистой рта
аэрозоль, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку полости рта (за исключением подъязычного пространства) с целью оказания местного действия
1.4.
аэрозоль для наружного применения
аэрозоль, предназначенный для наружного применения
1.5.
аэрозоль назальный
аэрозоль, предназначенный для введения в полость носа с целью оказания местного или системного действия
1.6.
аэрозоль подъязычный
аэрозоль, предназначенный для нанесения под язык с целью оказания системного действия
1.7.
аэрозоль трансдермальный
аэрозоль, предназначенный для нанесения на кожу с целью оказания системного действия за счет проникновения действующих веществ в кровоток через кожный барьер
1.8.
аэрозоль ушной
аэрозоль, предназначенный для введения в наружный слуховой проход
2.
Газ медицинский
лекарственная форма, представляющая собой любое вещество или смесь веществ, газообразных при нормальном атмосферном давлении и комнатной температуре
2.1.
газ медицинский криогенный
газ медицинский, сжижающийся при давлении 101,3 кПа и температуре ниже минус 150 0С
2.2.
газ медицинский сжатый
газ медицинский, сохраняющий газообразное состояние при наполнении под давлением при температуре минус 500С
2.3.
газ медицинский сжиженный
газ медицинский, находящийся в двухфазном состоянии (газ над жидкостью) при наполнении под давлением при температуре минус 50 0С
3.
Гель
мягкая лекарственная форма в виде коллоидной дисперсии, полученная путем гелеобразования с использованием специальных веществ
3.1.
гель вагинальный
гель, предназначенный для введения во влагалище с целью оказания местного действия
3.2.
гель глазной
стерильный гель, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку глаза (конъюнктиву)
3.3.
гель для инъекций
стерильный гидрофильный гель, предназначенный для инъекционного введения в определенные ткани и органы
3.4.
гель для местного применения
гель, предназначенный для местного применения
3.5.
гель для нанесения
на десны
гель, предназначенный для нанесения на десны с целью оказания местного действия
3.6.
гель для нанесения на слизистую оболочку полости рта
гель для слизистой рта
гидрофильный гель, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку полости рта с целью оказания местного действия
3.7.
гель для наружного применения
гель, предназначенный для наружного применения
3.8.
гель для подкожного введения
стерильный гидрофильный гель, предназначенный для введения под кожу
3.9.
гель для приготовления суспензии для приема внутрь
гель для суспензии для приема внутрь
гель, предназначенный для приготовления суспензии для приема внутрь путем диспергирования в соответствующем растворителе

Дәрілік нысандар номенклатурасын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 172 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 30-бабына, 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 7-бабының 3-тармағына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 26-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру туралы" 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 108 шешіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік нысандар номенклатурасы бекітілсін.
2. Осы Шешім, қай күннің неғұрлым кейінгі күн екендігіне қарай, 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім күшіне енген күннен бастап не 2015 жылғы 2 желтоқсанда қол қойылған Армения Республикасының 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімге қосылуы туралы хаттама күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап ерте дегенде күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 172 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Дәрілік нысандар НОМЕНКЛАТУРАСЫ
Дәрілік нысанның атауы
Айқындама
толық
қысқартылған
1.
Аэрозоль
герметикалық орамдағы пропеллент қысымында әрекет ететін заттардың ерітінді, эмульсия немесе суспензия түріндегі, ішіндегі нәрсені егу жолымен сәйкес көлемдегі қатты дисперсия немесе газдағы сұйық бөлшектер түрінде бөлуді қамтамасыз ететін клапанды-бүріккіш жүйемен жабдықталған дәрілік нысан (аэрозольді баллон)
1.1.
ингаляцияға арналған дозаланған аэрозоль
төменгі тыныс алу жолдары мен өкпеге жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында тыныс алу жүйесіне ингаляциялық енгізуге арналған және мөлшерлегіш құрылғысы бар қаптамада шығарылатын аэрозоль
1.2.
жергілікті қолдануға арналған аэрозоль
жергілікті қолдануға арналған аэрозоль
1.3.
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған аэрозоль
ауыз шырышына арналған аэрозоль
жергілікті әсер ету мақсатында ауыз қуысының шырышты қабығына (тіласты кеңістігін қоспағанда) жағуға арналған аэрозоль
1.4.
сыртқы қолдануға арналған аэрозоль
сыртқы қолдануға арналған аэрозоль
1.5.
мұрын аэрозолі
жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында мұрын қуысына енгізуге арналған аэрозоль
1.6.
тіл асты аэрозолі
жүйелі әсер ету мақсатында тілдің астына жағуға арналған аэрозоль
1.7.
трансдермальді аэрозоль
әсер ететін заттардың тері кедергісі арқылы қан ағымына енуі есебінен жүйелік әсер ету мақсатында теріге жағуға арналған аэрозоль
1.8.
құлаққа арналған аэрозоль
сыртқы есту жолыну жағуға арналған аэрозоль
2.
Медициналық газ
қалыпты атмосфералық қысымда және бөлме температурасында газ тәрізді кез келген затты немесе заттар қоспасын білдіретін дәрілік нысан
2.1.
криогендік медициналық газ
101,3 кПа қысымда және минус 150 0С төмен температурада сұйытылатын медициналық газ
2.2.
сығымдалған медициналық газ
минус 500С температурадағы қысыммен толтыру кезінде газ тәрізді қалпын сақтап қалатын медициналық газ
2.3.
сұйытылған медициналық газ
минус 50 0С температурадағы қысыммен толтыру кезінде екі фазалы (сұйықтық үстіндегі газ) жағдайда болатын медициналық газ
3.
Гель
арнайы заттарды пайдалана отырып, гель түзілуі арқылы алынған коллоидты дисперсия түріндегі жұмсақ дәрілік нысан
3.1.
қынаптық гель
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған гель
3.2.
көзге арналған гель
көздің шырышты қабықшасына (конъюнктив) жағуға арналған стерильді гель
3.3.
инъекцияға арналған гель
белгілі бір тіндерге және органдарға инъекциялық енгізуге арналған стерильді гидрофилді гель
3.4.
жергілікті қолдануға арналған гель
жергілікті қолдануға арналған гель
3.5.
қызылиекке жағуға арналған гель
жергілікті әсер ету мақсатында қызылиекке жағуға арналған гель
3.6.
Ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған гель
Ауыздың шырышты қабығына арналған гель
жергілікті әсер ету мақсатында ауыздың шырышты қабығына жағуға арналған гидрофилді гель
3.7.
сыртқы қолдануға арналған гель
сыртқы қолдануға арналған гель
3.8.
тері астына енгізуге арналған гель
тікелей тері астына енгізуге арналған стерильді гидрофилді гель
3.9.
ішке қабылдайтын суспензия дайындауға арналған гель
ішке қабылдайтын суспензияға арналған гель
тиісті еріткіште ыдырату арқылы ішке қабылдауға арналған суспензия дайындауға арналған гель

3.10.
гель для приема внутрь
гель (как правило, гидрофильный), предназначенный для приема внутрь
3.11.
гель зубной
гидрофильный гель, предназначенный для нанесения на зубы и (или) десны путем втирания
3.12.
гель интестинальный
гель, предназначенный для введения в кишечник (двенадцатиперстную кишку, тонкую кишку, подвздошную кишку, толстую кишку) с помощью соответствующего устройства
3.13.
гель назальный
гель, предназначенный для введения в полость носа или нанесения на слизистую оболочку полости носа
3.14.
гель периодонтальный
гель, предназначенный для введения в карман между зубом и десной
3.15.
гель ректальный
гель, предназначенный для введения в прямую кишку с целью оказания местного действия
3.16.
гель стоматологический
гель, предназначенный для 3 и более путей введения: периодонтального, нанесения на зубы, нанесения на десны, нанесения на слизистую оболочку полости рта и др.
3.17.
гель трансдермальный
гель, предназначенный для нанесения на кожу с целью оказания системного действия за счет проникновения действующих веществ в кровоток через кожный барьер
3.18.
гель уретральный
гель, предназначенный для введения в мочеиспускательный канал с помощью соответствующего аппликатора
3.19.
гель ушной
гель, предназначенный для введения в наружный слуховой проход, при необходимости – с помощью пропитанного им тампона
3.20.
гель эндоцервикальный
гель, предназначенный для введения в канал шейки матки с использованием соответствующего аппликатора
4.
Гранулы
твердая лекарственная форма в виде агрегатов частиц порошка любой формы, содержащая 1 или несколько действующих веществ с добавлением или без добавления вспомогательных веществ
4.1.
гранулы
гранулы, предназначенные для приема внутрь
4.2.
гранулы для приготовления…
4.2.1.
<…> капель
(см. раздел "Капли")
гранулы, предназначенные для приготовления капель путем растворения или диспергирования в соответствующем растворителе
4.2.2.
<…> раствора
(см. раздел "Раствор")
гранулы, предназначенные для приготовления раствора путем растворения в соответствующем растворителе
4.2.3.
<…> сиропа
гранулы, предназначенные для приготовления сиропа путем растворения в соответствующем растворителе
4.2.4.
<…> суспензии
(см. раздел "Суспензия")
гранулы, предназначенные для приготовления суспензии путем диспергирования в соответствующем растворителе
4.3.
гранулы для рассасывания
гранулы, помещаемые в полость рта, растворяющиеся или распадающиеся при рассасывании с целью оказания местного действия
4.4.
гранулы кишечнорастворимые
гранулы для приема внутрь с отсроченным (отложенным) высвобождением, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вещества, или полученные с использованием специальной технологии, которые обеспечивают устойчивость в желудочном соке (гастрорезистентность) и обычное высвобождение действующих веществ в кишечном соке
4.5.
гранулы кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением
гранулы кишечнорастворимые, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вспомогательные вещества, или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ
4.6.
гранулы, покрытые оболочкой
гранулы, покрытые 1 или несколькими слоями различных вспомогательных веществ, предназначенные для приема внутрь
4.7.
гранулы резано-прессованные
кусочки цилиндрической, округлой или неправильной формы, полученные из прессованного лекарственного растительного сырья и предназначенные для получения водных извлечений
4.8.
гранулы с модифицированным высвобождением
гранулы, в состав оболочки и (или) содержимого которых входят специальные вспомогательные вещества для изменения скорости, и (или) времени, и (или) места высвобождения действующего вещества, предназначенные для приема внутрь. Использование термина "модифицированное высвобождение" возможно лишь в тех случаях, когда не применимы термины "кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением", "с пролонгированным высвобождением" или "кишечнорастворимые"
4.9.
гранулы с пролонгированным высвобождением
гранулы для приема внутрь, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вспомогательные вещества, или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ

3.10.
ішке қабылдауға арналған гель
ішке қабылдауға арналған гель (әдетте гидрофилді)
3.11.
тіске арналған гель
ысқылау арқылы тіске және (немесе) қызылиекке жағуға арналған гидрофилді гель
3.12.
ішекке арналған гель
тиісті құрылғының көмегімен ішекке (ұлтабарға, аш ішекке, мықын ішекке, тоқ ішекке) енгізуге арналған гель
3.13.
мұрынға арналған гель
мұрын қуысына енгізуге немесе мұрынның шырышты қабығына жағуға арналған гель
3.14.
периодонталдық гель
тіс пен қызылиек арасындағы қалташаға енгізуге арналған гель
3.15.
ректалды гель
жергілікті әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған гель
3.16.
стоматологиялық гель
3 және одан көп жолмен енгізуге арналған гель: периодонталды, тіске жағу, қызылиекке жағу, ауыс қуысының шырышты қабығына жағу және т.б.
3.17.
трансдермалдық гель
әсер ететін заттардың тері кедергісі арқылы қан ағысына енуі есебінен жүйелі әсер ету мақсатында теріге жағуға арналған гель
3.18.
үрпілік гель
тиісті аппликатордың көмегімен несеп жолына ендіруге арналған гель
3.19.
құлаққа арналған гель
сыртқы есту жолына енгізуге арналған гель, қажет болған жағдайда – ол сіңірілген тампонның көмегімен
3.20.
эндоцервикалдық гель
тиісті аппликаторды пайдаланып жатыр мойны каналына енгізуге арналған гель
4.
Түйіршіктер
қосымша заттар қосылған немесе қосылмаған 1 немесе бірнеше әсер ететін заттардан тұратын кез келген ұнтақ бөліктерінің агрегаттары түріндегі қатты дәрілік нысан
4.1.
түйіршіктер
ішке қабылдауға арналған түйіршіктер
4.2.
…дайындауға арналған түйіршіктер
4.2.1.
<…> тамшы
("Тамшылар" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште еріту немесе ыдырату арқылы тамшылар дайындауға арналған түйіршіктер
4.2.2.
ерітінді <…>
("Ерітінді" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште еріту арқылы ерітінді дайындауға арналған түйіршіктер
4.2.3.
сироп <…>
тиісті еріткіште еріту арқылы сироп дайындауға арналған түйіршіктер
4.2.4.
суспензия <…>
("Суспензия" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште ыдырату арқылы суспензия дайындауға арналған түйіршіктер
4.3.
сіңіруге арналған түйіршіктер
ауыз қуысына орналастырылатын, жергілікті әсер ету мақсатында сіңіру кезінде еритін немесе ыдырайтын түйіршіктер
4.4.
ішекте еритін түйіршіктер
кешеуілдеп босап шығатын, арнайы қабықпен қоршалған немесе арнайы заттарды қамтитын немесе асқазан сөлінде тұрақтылықты (гастротөзімділік) және ішек сөлінде әсер ететін заттардың қалыпты босап шығуын қамтамасыз ететін арнайы технологияны пайдаланып алынған ішке қабылдауға арналған түйіршіктер
4.5.
ұзақ уақыт босап шығатын ішекте еритін түйіршіктер
арнайы қабықпен қапталған немесе арнайы қосымша заттарды қамтитын немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуы үшін арнайы технология бойынша алынған ішекте еритін түйіршіктер
4.6.
қабықшамен қапталған түйіршіктер
1 немесе бірнеше қабатты әртүрлі қосалқы заттармен қапталған, ішке қабылдауға арналған түйіршіктер
4.7.
кесіп-тығыздалған түйіршіктер
тығыздалған дәрілік өсімдік шикізатынан алынған және судан айырып алуға арналған цилиндрлік, дөңгелек немесе теріс формадағы үзінділер
4.8.
түрлендіріліп босап шығатын түйіршіктер
қабықшасының құрамына және (немесе) құрамына әсер ететін заттың босап шығу жылдамдығын және (уақытын) және (немесе) орнын өзгертуге арнайы қосымша заттар кіретін, ішке қабылдауға арналған түйіршіктер. "Ұзақ уақыт босап шығып ішекте еритін", "ұзақ уақыт босап шығатын" немесе "ішекте еритін" терминдерін қолдануға болмайтын жағдайларда ғана "түрлендіріліп босап шығу" терминін пайдалануға болады
4.9.
ұзақ уақыт босап шығатын түйіршіктер
арнайы қабықшамен қапталған немесе арнайы қосымша заттарды қамтитын немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуына арналған арнайы технология бойынша алынған ішке қабылдауға арналған түйіршіктер

4.10.
гранулы шипучие
гранулы, в состав которых введены органические кислоты и карбонаты или гидрокарбонаты, реагирующие в присутствии воды с выделением углерода диоксида. Гранулы шипучие предназначены для растворения или диспергирования в воде перед приемом внутрь
5.
Дисперсия
жидкая лекарственная форма, представляющая собой микрогетерогенную дисперсную систему, по крайней мере одна из фаз которой диспергирована в жидкой дисперсионной среде. Термин используется в тех случаях, когда не применимы термины "суспензия" или "эмульсия" и распространяется на дисперсные системы, содержащие липосомы, микропузырьки газа, клетки и коллоидные частицы размером менее 1 мкм
5.1.
дисперсия для внутривенного введения
стерильная дисперсия, предназначенная для введения в вену
5.2.
дисперсия для внутрикожного введения
стерильная дисперсия, предназначенная для введения в дерму (толщу кожи)
5.3.
дисперсия для инфузий
стерильная дисперсия, предназначенная для парентерального введения путем, как правило, медленного, часто капельного введения в циркулирующий кровоток с помощью инфузионных систем в значительном объеме
5.4.
дисперсия для инъекций
стерильная дисперсия, предназначенная для инъекционного введения в определенные ткани или органы или в сосудистое русло
6.
Жидкость
лекарственная форма, представляющая собой жидкое действующее вещество как таковое. Термин не применяется для растительных (в том числе жирных или эфирных) и минеральных масел (см. раздел "Масло"), а также животных жиров
6.1.
жидкость для ингаляций
жидкость, образующая пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного или системного действия. Термин используется в тех случаях, когда не применим термин "капли"
6.2.
жидкость для наружного применения
жидкость, предназначенная для наружного применения
6.3.
жидкость для приема внутрь
жидкость, предназначенная для приема внутрь
7.
Имплантат
стерильная твердая лекарственная форма, за исключением таблеток для имплантации, имеющая подходящие для введения в ткани тела размеры и форму, предназначенная для имплантации и высвобождающая действующее вещество в течение длительного периода времени. Как правило, вводится подкожно, в иных случаях указывается путь введения
7.1.
имплантат
имплантат, предназначенный для подкожного введения
7.2.
имплантат интравитреальный
имплантат, предназначенный для введения в заднюю камеру глаза
8.
Капли
жидкая лекарственная форма, представляющая собой раствор, эмульсию или суспензию 1 или нескольких активных фармацевтических субстанций в соответствующем растворителе и дозируемая каплями с помощью соответствующего приспособления (капельница, пипетка и др.)
8.1.
капли глазные
стерильные капли, предназначенные для инстилляции в глаз
8.2.
капли глазные с пролонгированным высвобождением
капли глазные пролонгированные
стерильные капли глазные, характеризующиеся высвобождением действующего вещества в течение продолжительного периода времени
8.3.
капли для ингаляций
капли, образующие пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного или системного действия
8.4.
капли для местного применения
капли, предназначенные для местного применения
8.5.
капли для нанесения на слизистую оболочку полости рта
капли для слизистой рта
капли, предназначенные для нанесения на слизистую оболочку полости рта путем инстилляции в полость рта или на определенную часть полости рта, за исключением подъязычного пространства
8.6.
капли для приема внутрь
капли, предназначенные для приема внутрь, как правило, после разведения
8.7.
капли зубные
капли, предназначенные для нанесения на зубы или десны с целью оказания местного действия
8.8.
капли назальные
капли, предназначенные для инстилляции в полость носа с целью оказания местного или системного действия
8.9.
капли подъязычные
капли, предназначенные для инстилляции под язык с целью оказания системного действия

4.10.
көпіршитін түйіршіктер
құрамына органикалық оттегі және карбонаттар немесе диоксид көміртегінің бөлініп шығуымен судың қатысуына әрекеттесетін гидрокарбонаттар енгізілген түйіршіктер. Көпіршитін түйіршіктер ішке қабылдау алдында суда ерітуге немесе ыдыратуға арналған
5.
Дисперсия
кемінде бір фазасы сұйық дисперстік ортада ыдыратылған микрогетерогендік дисперстік жүйені ұсынатын сұйық дәрілік нысан. Термин "суспензия" немесе "эмульсия" терминдерін қолдануға болмайтын және липосомаларды, газдың микрокөпіршіктерін, кемінде 1 мкм көлемді жасушаларды және коллоидті бөлшектерді қамтитын дисперстік жүйелерге қолданылмайтын жағдайларда пайдаланылады
5.1.
вена ішіне енгізуге арналған дисперсия
венаға енгізуге арналған зарарсыздандырылған дисперсия
5.2.
тері ішіне енгізуге арналған дисперсия
нағыз теріге (қалың теріге) енгізуге арналған зарарсыздандырылған дисперсия
5.3.
инфузияға арналған дисперсия
әдетте елеулі көлемде инфузиялық жүйелердің көмегімен айналыстағы қан айналымына баяу, жиі тамшылап енгізу жолымен парентералдық енгізуге арналған зарарсыздандырылған дисперсия
5.4.
инъекцияға арналған дисперсия
белгілі бір тіндерге немесе органдарға немесе тамырлы арнаға инъекциялық енгізуге арналған зарарсыздандырылған дисперсия
6.
Сұйықтық
әсер ететін сұйық затты ұсынатын дәрілік нысан. Термин өсімдік (соның ішінде майлы немесе эфирлі) және минералды майлар ("Майлар" бөлімін қараңыз), сондай-ақ жануарлар майы үшін қолданылмайды
6.1.
ингаляцияға арналған сұйықтық
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын сұйықтық. Термин "тамшылар" терминін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады
6.2.
сыртқы қолдануға арналған сұйықтық
сыртқы қолдануға арналған сұйықтық
6.3.
ішке қабылдауға арналған сұйықтық
ішке қабылдауға арналған сұйықтық
7.
Имплантат
имплантацияға арналған таблеткаларды қоспағанда, дене тініне енгізу үшін қолайлы көлемі мен пішіні бар, имплантацияға арналған және ұзақ уақыт кезеңі ішінде әсер ететін затты босатып шығаратын зарарсыздандырылған қатты дәрілік
нысан. Әдетте тері астына енгізіледі, өзге жағдайларда енгізу жолы көрсетіледі
7.1.
имплантат
тері астына енгізуге арналған имплантат
7.2.
интравитреалды имплантат
көздің артқы қуысына енгізуге арналған имплантат
8.
Тамшылар
1 немесе бірнеше әсер ететін заттардың тиісті еріткіштегі ерітіндіні, эмульсияны немесе суспензияны ұсынатын және тиісті құрылғының (дәрі тамызғыш, тамшуыр және т.б.) көмегімен тамшылармен дозаланған сұйық дәрілік нысан
8.1.
көзге арналған тамшылар
көзге инстилляциялауға арналған зарарсыздандырылған тамшылар
8.2.
көзге арналған ұзақ уақыт босап шығатын тамшылар
көзге арналған ұзақ уақыттық тамшылар
әсер ететін заттың ұзақ уақыт ішінде босап шығуымен сипатталатын көзге арналған зарарсыздандырылған тамшылар
8.3.
ингаляцияға арналған тамшылар
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын тамшылар
8.4.
жергілікті қолдануға арналған тамшылар
жергілікті қолдануға арналған тамшылар
8.5.
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған тамшылар
ауыздың шырышты қабатына арналған тамшылар
тіл асты кеңістігін қоспағанда, ауыз қуысына немесе ауыз қуысының белгілі бір бөлігіне инстилляция арқылы жағуға арналған тамшылар
8.6.
ішке қабылдауға арналған тамшылар
әдетте көбейтуден кейін, ішке қабылдауға арналған тамшылар,
8.7.
тіске арналған тамшылар
жергілікті әсер ету мақсатында тіске немесе қызылиекке жағуға арналған тамшылар
8.8.
мұрынға арналған тамшылар
жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында мұрын қуысына инстилляциялауға арналған тамшылар
8.9.
тіл астына арналған тамшылар
жүйелі әсер ету мақсатында тіл астына инстилляциялауға арналған тамшылар

8.10.
капли ушные
капли, предназначенные для инстилляции в наружный слуховой проход
9.
Капсулы
твердая дозированная лекарственная форма, содержащая 1 или несколько действующих веществ с добавлением или без добавления вспомогательных веществ, заключенных
в твердую или мягкую оболочку различного размера и вместимости
9.1.
капсулы
капсулы, предназначенные для приема внутрь
9.2.
капсулы вагинальные
капсулы, предназначенные для введения во влагалище с целью оказания местного действия
9.3.
капсулы внутриматочные
мягкие капсулы, предназначенные для введения в полость матки, высвобождающие содержимое в течение продолжительного периода времени
9.4.
капсулы жевательные
мягкие капсулы, предназначенные для разжевывания с целью высвобождения содержимого в полость рта и оказания местного или системного действия после всасывания действующего вещества через слизистую оболочку полости рта или
в желудочно-кишечном тракте после проглатывания
9.5.
капсулы кишечнорастворимые
капсулы для приема внутрь с отсроченным (отложенным) высвобождением, полученные путем заполнения гастрорезистентными гранулами или частицами или путем использования специальной технологии, которые обеспечивают устойчивость в желудочном соке (гастрорезистентность) и обычное высвобождение действующих веществ в кишечном соке
9.6.
капсулы кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением
капсулы кишечнорастворимые, содержащие специальные вспомогательные вещества или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ
9.7.
капсулы подъязычные
капсулы, предназначенные для помещения под язык с целью оказания системного действия
9.8.
капсулы ректальные
мягкие капсулы вытянутой формы с жидким или мягким содержимым, предназначенные для введения в прямую кишку с целью оказания местного или системного действия
9.9.
капсулы с модифицированным высвобождением
капсулы для приема внутрь, полученные по специальной технологии, или в состав оболочки и (или) содержимого которых входят специальные вспомогательные вещества для изменения скорости, и (или) времени, и (или) места высвобождения действующего вещества. Использование термина "модифицированное высвобождение" возможно лишь в тех случаях, когда не применимы термины "кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением", "с пролонгированным высвобождением" или "кишечнорастворимые"
9.10.
капсулы с порошком для ингаляций
капсулы, содержащие порошок, предназначенный для ингаляционного введения с помощью соответствующего ингалятора в дыхательную систему с целью оказания местного или системного действия в нижних дыхательных путях и легких

8.10.
құлаққа арналған тамшылар
сыртқы есту жолына инстилляциялауға арналған тамшылар
9.
Капсулалар
1 немесе бірнеше әсер етуші заттарды қамтитын, әртүрлі көлемдегі және сыйымдылықтағы қатты немесе жұмсақ қабықшаға қапталған қосымша заттар қосылған немесе қосылмаған дозаланған қатты дәрілік нысан
9.1.
капсулалар
ішке қабылдауға арналған капсулалар
9.2.
қынапқа арналған капсулалар
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған капсулалар
9.3.
жатырішілік капсулалар
құрамындағы заттар ұзақ уақыт ішінде босап шығатын жатыр қуысына енгізуге арналған жұмсақ капсулалар
9.4.
шайнауға арналған капсулалар
құрамындағы заттарды ауыз қуысында босап шығару және әсер ететін заттың ауыз қуысының шырышты қабығы арқылы немесе жұтқаннан кейін асқазан-ішек жолында сіңірілген соң жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында шайнауға арналған жұмсақ капсулалар
9.5.
ішекте еритін капсулалар
гастрорезистентті түйіршіктермен немесе бөлшектермен толтыру арқылы немесе асқазан сөліне (гастротөзімділік) тұрақтылықты және ішек сөлінде әсер ететін заттардың қарапайым босап шығуын қамтамасыз ететін арнайы технологияны пайдалану арқылы алынған кейін босап шығатын ішке қабылдауға арналған капсулалар
9.6.
ұзақ уақыт босап шығатын ішекте еритін капсулалар
құрамында арнайы қосалқы заттар бар немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуы үшін арнайы технология бойынша алынған ішекте еритін капсулалар
9.7.
тіл астына арналған капсулалар
жүйелі әсер ету мақсатында тілдің астына орналастыруға арналған капсулалар
9.8.
ректалды капсулалар
жергілікті немесе жүйелік әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған сұйық немесе жұмсақ құрамы бар ұзартылған пішіндегі жұмсақ капсулалар
9.9.
түрлендіріліп босап шығарылатын капсулалар
арнайы технология бойынша алынған немесе қабықшаның және (немесе) құрамына әсер ететін заттың босап шығу жылдамдығын және (немесе) уақытын және (немесе) орнын өзгертуге арналған арнайы қосалқы заттар енетін ішке қабылдауға арналған капсулалар. "Түрлендіріп босап шығу" термині "ұзақ уақыт босап шығып, ішекте еритін", "ұзақ уақыт босап шығатын" немесе "ішекте еритін" терминдерін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады.
9.10.
ингаляцияға арналған ұнтақты капсулалар
төменгі тыныс алу жолдарында және өкпеде жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында тиісті ингалятордың көмегімен тыныс алу жолына ингаляциялық енгізуге арналған ұнтақ құрамды капсулалар

9.11.
капсулы с пролонгированным высвобождением
капсулы для приема внутрь, содержащие специальные вспомогательные вещества или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ
10.
Концентрат
жидкая лекарственная форма, предназначенная для применения после разведения в соответствующем растворителе до требуемой концентрации
10.1.
концентрат для приготовления…
концентрат для…
10.1.1.
<…> дисперсии…
(см. раздел "Дисперсии")
концентрат, предназначенный для получения дисперсии
10.1.2.
<…> раствора…
(см. раздел "Раствор")
концентрат, предназначенный для получения раствора

9.11.
ұзақ уақыт босап шығатын капсулалар
құрамында арнайы қосалқы заттары бар немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуы үшін арнайы технология бойынша алынған ішке қабылдауға арналған капсулалар
10.
Концентрат
тиісті еріткіште қажетті концентрацияға дейін сұйытылған (ерітілген) соң қолдануға арналған сұйық дәрілік нысан
10.1.
…дайындауға арналған концентрат
…арналған концентрат
10.1.1.
… дисперсиясын <…>
("Дисперсиялар" бөлімін қараңыз)
дисперсия алуға арналған концентрат
10.1.2.
…ерітіндісі <…>
("Ерітінді" бөлімін қараңыз)
ерітінді алуға арналған концентрат

10.1.3.
<…> суспензии…
(см. раздел "Суспензия")
концентрат, предназначенный для получения суспензии
10.1.4.
<…> эмульсии…
(см. раздел "Эмульсия")
концентрат, предназначенный для получения эмульсии
11.
Крем
мягкая лекарственная форма в виде многофазной системы, состоящей из липофильной типа вода/масло (в/м) и гидрофильной типа масло/вода (м/в) фаз или множественной эмульсии
11.1.
крем вагинальный
крем, предназначенный для введения во влагалище с целью оказания местного действия

10.1.3.
…суспензиясы <…>
("Суспензия" бөлімін қараңыз)
суспензия алуға арналған концентрат
10.1.4.
…эмульсиясы <…>
("Эмульсия" бөлімін қараңыз)
эмульсия алуға арналған концентрат
11.
Крем
құрамы липофильді түрдегі су/май (с/м) және гидрофильді түрдегі май/су (м/с) фазалардан немесе көптеген эмульсиялардан тұратын көп фазалы жүйе түріндегі жұмсақ дәрілік нысан
11.1.
қынапқа арналған крем
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған крем

11.2.
крем глазной
стерильный крем, предназначенный, как правило, для нанесения на слизистую оболочку глаза (конъюнктиву)
11.3.
крем для местного применения
крем, предназначенный для местного применения
11.4.
крем для нанесения на слизистую оболочку полости рта
крем для слизистой рта
крем, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку полости рта
11.5.
крем для наружного применения
крем, предназначенный для наружного применения
11.6.
крем назальный
крем, предназначенный для введения в полость носа или нанесения на слизистую оболочку полости носа
11.7.
крем ректальный
крем, предназначенный для введения в прямую кишку с целью оказания местного действия
11.8.
крем ушной
крем, предназначенный для введения в наружный слуховой проход, при необходимости – с помощью пропитанного им тампона
12.
Линимент
мягкие лекарственные формы для местного применения, обладающие свойством текучести при температуре тела
12.1.
линимент вагинальный
линимент, предназначенный для введения во влагалище с целью оказания местного действия
12.2.
линимент для местного применения
линимент, предназначенный для местного применения
12.3.
линимент для наружного применения
линимент, предназначенный для наружного применения
12.4.
линимент периодонтальный
линимент, предназначенный для введения в карман между зубом и десной
12.5.
линимент эндоцервикальный
линимент, предназначенный для введения в канал шейки матки с использованием соответствующего аппликатора
13.
Лиофилизат
твердая лекарственная форма в виде порошка или пористой массы, полученная путем лиофилизации лекарственных средств жидкой или мягкой консистенции

11.2.
көзге арналған крем
әдетте көздің шырышты қабығына (конъюнктив) жағуға арналған зарарсыздандырылған крем
11.3.
жергілікті қолдануға арналған крем
жергілікті қолдануға арналған крем
11.4.
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған крем
ауыздың шырышты қабығына арналған крем
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған крем
11.5.
сыртқы қолдануға арналған крем
сыртқы қолдануға арналған крем
11.6.
мұрынға арналған крем
мұрынға енгізуге немесе мұрын қуысының шырышты қабығына жағуға арналған крем
11.7.
ректальды крем
жергілікті әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған крем
11.8.
құлаққа арналған крем
сыртқы есту жолына енгізуге арналған крем, қажет болған жағдайда – ол сіңірілген тампонның көмегімен
12.
Линимент
дене температурасы кезінде ағу қасиетіне ие жергілікті қолдануға арналған жұмсақ дәрілік нысан
12.1.
қынапқа арналған линимент
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған линимент
12.2.
жергілікті қолдануға арналған линимент
жергілікті қолдануға арналған линимент
12.3.
сыртқы қолдануға арналған линимент
сыртқы қолдануға арналған линимент
12.4.
периодонталды линимент
тіс пен қызылиек арасындағы қалташаға енгізуге арналған линимент
12.5.
эндоцервикалды линимент
тиісті аппликаторды пайдаланып жатыр мойнына енгізуге арналған линимент
13.
Лиофилизат
сұйық немесе жұмсақ дәрілік нысандарды лиофилдеу арқылы алынған ұнтақ немесе кеуекті қоспа түріндегі қатты дәрілік нысан

13.1.
лиофилизат для приготовления…
лиофилизат для…
13.1.1.
<…> дисперсии…
(см. раздел "Дисперсия")
лиофилизат, предназначенный для получения дисперсии в соответствующем растворителе
13.1.2.
<…> капель…
(см. раздел "Капли")
лиофилизат, предназначенный для получения капель путем его растворения или диспергирования в соответствующем растворителе
13.1.3.
<…> концентрата…
(см. раздел "Концентрат")
лиофилизат, предназначенный для получения концентрата путем его растворения или диспергирования в соответствующем растворителе

13.1.
…дайындауға арналған лиофилизат
…арналған лиофилизат
13.1.1.
…дисперсия <…>
("Дисперсия" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде дисперсиялар алуға арналған лиофилизат
13.1.2.
…тамшы <…>
("Тамшылар" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны еріту немесе бөлшектеу арқылы тамшыларды алуға арналған лиофилизат
13.1.3.
…концентрат <…>
("Концентрат" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны еріту немесе бөлшектеу арқылы концентрат алуға арналған лиофилизат

13.1.4.
<…> раствора…
(см. раздел "Раствор")
лиофилизат, предназначенный для получения раствора путем его растворения в соответствующем растворителе
13.1.5.
<…> спрея…
(см. раздел "Спрей")
лиофилизат, предназначенный для получения спрея путем его растворения в соответствующем растворителе
13.1.6.
<…> суспензии…
(см. раздел "Суспензия")
лиофилизат, предназначенный для получения суспензии путем его диспергирования в соответствующем растворителе
13.1.7.
<…> эмульсии...
(см. раздел "Эмульсия")
лиофилизат, предназначенный для получения эмульсии путем его диспергирования в соответствующем растворителе
14.
Мазь
мягкая лекарственная форма, состоящая из однофазной основы, в которой растворены или диспергированы твердые или жидкие действующие вещества

13.1.4.
…ерітіндісі <…>
("Ерітінді" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны еріту немесе бөлшектеу арқылы ерітінді алуға арналған лиофилизат
13.1.5.
…спрей <…>
("Спрей" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны еріту немесе бөлшектеу арқылы спрей алуға арналған лиофилизат
13.1.6.
…суспензия <…>
("Суспензия" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны бөлшектеу арқылы суспензия алуға арналған лиофилизат
13.1.7.
...эмульсия <…>
("Эмульсия" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде оны бөлшектеу арқылы эмульсия алуға арналған лиофилизат
14.
Жақпа май
әсер ететін қатты немесе сұйық заттар ерітілген немесе ұсақталған бір фазалы негізден тұратын жұмсақ дәрілік нысан

14.1.
мазь вагинальная
мазь, предназначенная для введения во влагалище с целью оказания местного действия
14.2.
мазь глазная
стерильная мазь, предназначенная, как правило, для нанесения на слизистую оболочку глаза (конъюнктиву)
14.3.
мазь для ингаляций
мазь, образующая пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия
14.4.
мазь для местного применения
мазь, предназначенная для местного применения
14.5.
мазь для нанесения на слизистую оболочку полости рта
мазь для слизистой рта
мазь, предназначенная для нанесения на слизистую оболочку полости рта
14.6.
мазь для наружного применения
мазь, предназначенная для наружного применения
14.7.
мазь назальная
мазь, предназначенная для введения в полость носа или нанесения на слизистую оболочку полости носа
14.8.
мазь ректальная
мазь, предназначенная для введения в прямую кишку с целью оказания местного действия
14.9.
мазь ушная
мазь, предназначенная для введения в наружный слуховой проход, при необходимости – с помощью пропитанного ею тампона
15.
Масло
жидкая лекарственная форма, представляющая собой масла растительного (жирные или эфирные) или минерального происхождения, а также животные жиры
15.1.
масло для ингаляций
масло, образующее пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия. Термин используется в тех случаях, когда не применим термин "капли"
15.2.
масло для местного применения
масло, предназначенное для местного применения
15.3.
масло для наружного применения
масло, предназначенное для наружного применения
15.4.
масло для приема внутрь
масло, предназначенное для приема внутрь. Термин используется в тех случаях, когда не применим термин "капли"
16.
Настойка
жидкая лекарственная форма, представляющая собой обычно окрашенные спиртовые или водно-спиртовые извлечения, полученные из лекарственного растительного сырья (высушенного или свежесобранного), а также из сырья животного происхождения без удаления экстрагента
16.1.
настойка
настойка, предназначенная для приема внутрь, как правило, после разведения
16.2.
настойка для ингаляций
настойка, образующая пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия
16.3.
настойка для местного применения
настойка, предназначенная для местного применения (в том числе после разведения)

14.1.
қынапқа арналған жақпа май
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған жақпа май
14.2.
көзге арналған жақпа май
әдетте көздің шырышты қабығына (конъюнктив) жағуға арналған зарарсыздандырылған жақпа май
14.3.
ингаляцияға арналған жақпа май
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын жақпа май
14.4.
жергілікті қолдануға арналған жақпа май
жергілікті қолдануға арналған жақпа май
14.5.
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған жақпа май
ауыздың шырышты қабығына арналған жақпа май
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған жақпа май
14.6.
сыртқы қолдануға арналған жақпа май
сыртқы қолдануға арналған жақпа май
14.7.
мұрынға арналған жақпа май
мұрынға енгізуге немесе мұрын қуысының шырышты қабығына жағуға арналған жақпа май
14.8.
ректалды жақпа май
жергілікті әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған жақпа май
14.9.
құлаққа арналған жақпа май
сыртқы есту жолына енгізуге арналған жақпа май, қажет болған жағдайда – ол сіңірілген тампонның көмегімен
15.
Май
өсімдік майын (майлы немесе эфирлі) немесе минералдан алынғанын, сондай-ақ жануарлар майын білдіретін сұйық дәрілік нысан
15.1.
ингаляцияға арналған май
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын май. Термин "тамшылар" терминін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады
15.2.
жергілікті қолдануға арналған май
жергілікті қолдануға арналған май
15.3.
сыртқы қолдануға арналған май
сыртқы қолдануға арналған май
15.4.
ішке қабылдауға арналған май
ішке қабылдауға арналған май. Термин "тамшылар" терминін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады
16.
Тұнба
әдетте дәрілік өсімдік шикізатынан (кептірілген немесе жаңа жиналған), сондай-ақ жануарлар шикізатынан экстрагентті бөлмей алынған боялған спирттік немесе сулы-спирттік түрдегі сұйық дәрілік нысан
16.1.
тұнба
әдетте көбейгеннен кейін ішке қабылдауға арналған тұнба
16.2.
ингаляцияға арналған тұнба
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын тұнба
16.3.
жергілікті қолдануға арналған тұнба
жергілікті (соның ішінде көбейгеннен кейін) қолдануға арналған тұнба

16.4.
настойка для наружного применения
настойка, предназначенная для наружного применения (в том числе после разведения)
17.
Палочки
твердая лекарственная форма конической или цилиндрической формы, предназначенная для введения в естественные или патологические полости организма
17.1.
палочки дентальные
палочки, предназначенные для помещения в зубной канал с целью оказания местного действия
17.2.
палочки назальные
палочки, предназначенные для помещения в полость носа с целью оказания местного действия
17.3.
палочки периодонтальные
палочки, предназначенные для помещения в карман между зубом и десной
17.4.
палочки уретральные
палочки, предназначенные для введения в мочеиспускательный канал
17.5.
палочки ушные
палочки, предназначенные для введения в наружный слуховой проход
18.
Паста
мягкая лекарственная форма, содержащая значительное количество (более 25 %) тонкоизмельченных твердых веществ
18.1.
паста для нанесения на десны
паста для десен
паста, предназначенная для нанесения на десны с целью оказания местного действия
18.2.
паста для нанесения на слизистую оболочку полости рта
паста для слизистой рта
паста, предназначенная для нанесения на слизистую оболочку полости рта
18.3.
паста для наружного применения
паста, предназначенная для наружного применения
18.4.
паста для приготовления суспензии для приема внутрь
паста, предназначенная для приготовления суспензии для приема внутрь путем диспергирования в соответствующем растворителе
18.5.
паста для приема внутрь
паста, предназначенная для приема внутрь
18.6.
паста лекарственная стоматологическая
паста, предназначенная для 3 и более путей введения: периодонтального, нанесения на зубы, нанесения на десны, нанесения на слизистую оболочку полости рта и др.
19.
Пена
лекарственная форма, представляющая собой раствор, или эмульсию, или суспензию действующих и вспомогательных веществ (в том числе поверхностно-активных), которые находятся под давлением пропеллента в герметичной упаковке, снабженной клапанно-распылительной системой, обеспечивающей высвобождение содержимого в виде дисперсии газа в жидких, реже твердых фазах
19.1.
Пена лекарственная
пена, предназначенная для введения во влагалище
19.2.
пена внутриматочная
пена, предназначенная для введения в полость матки
19.3.
пена для наружного применения
пена, предназначенная для наружного применения
19.4.
пена ректальная
пена, предназначенная для введения в прямую кишку с целью оказания местного действия
20.
Пластырь лекарственный
лекарственная форма, предназначенная для наружного или местного применения, состоящая из нанесенных на подложку основы, содержащей одно или несколько действующих веществ, и обладающая способностью прилипать к коже или слизистым оболочкам

16.4.
сыртқы қолдануға арналған тұнба
сыртқы (соның ішінде көбейгеннен кейін) қолдануға арналған тұнба
17.
Таяқшалар
организмнің табиғи немесе патологиялық қуысына енгізуге арналған конус немесе цилиндр пішінді қатты дәрілік нысан
17.1.
денталдық таяқшалар
жергілікті әсер ету мақсатында тіс каналына орналастыруға арналған таяқшалар
17.2.
мұрынға арналған таяқшалар
жергілікті әсер ету мақсатында мұрын қуысына орналастыруға арналған таяқшалар
17.3.
периодонталдық таяқшалар
тіс пен қызылиек арасындағы қалташаға орналастыруға арналған таяқшалар
17.4.
несеп жолына арналған таяқшалар
несеп жолына енгізуге арналған таяқшалар
17.5.
құлаққа арналған таяқшалар
сыртқы есту жолына енгізуге арналған таяқшалар
18.
Паста
жұқалап ұсақталған қатты заттардың көп мөлшерін (20 % астам) қамтитын жұмсақ дәрілік нысан
18.1.
қызылиекке жағуға арналған паста
қызылиекке арналған паста
жергілікті әсер ету мақсатында қызылиекке жағуға арналған паста
18.2.
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған паста
ауыздың шырышты қабығына арналған паста
ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған паста
18.3.
сыртқы қолдануға арналған паста
сыртқы қолдануға арналған паста
18.4.
ішке қабылдау үшін суспензия дайындауға арналған паста
тиісті еріткіште ыдырату арқылы ішке қабылдау үшін суспензия дайындауға арналған паста
18.5.
ішке қабылдауға арналған паста
ішке қабылдауға арналған паста
18.6.
стоматологиялық дәрілік паста
3 және одан көп жолмен енгізуге арналған паста: периодонталды, тіске жағу, қызылиекке жағу, ауыз қуысының шырышты қабығына жағу және т.б.
19.
Көбік
ішіндегі затты қатты, сирек қатты фазадағы газ шашырату түрінде босап шығаруды қамтамасыз ететін клапанды-шашыратқыш жүйемен жабдықталған герметикалық қораптағы пропеллент қысымымен әсер етуші және қосалқы заттардың ерітіндісін немесе эмульсиясын ұсынатын дәрілік нысан
19.1.
қынапқа арналған көбік
қынапқа енгізуге арналған көбік
19.2.
жатыр ішіне арналған көбік
жатыр қуысына енгізуге арналған көбік
19.3.
сыртқы қолдануға арналған көбік
сыртқы қолдануға арналған көбік
19.4.
ректалды көбік
жергілікті әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған көбік
20.
Пластырь
1 немесе бірнеше әсер ететін заттарды қамтитын және теріге немесе шырышты қабыққа жапсыру қабілеті бар төсемге жағылған негізден не матрицадан немесе резервуардан тұратын сыртқы немесе жергілікті қолдануға арналған дәрілік нысан

20.1.
пластырь
пластырь, предназначенный для наклеивания на поврежденную или неповрежденную поверхность кожи с целью оказания местного действия
20.2.
пластырь для слизистой оболочки полости рта
пластырь для слизистой рта
пластырь, предназначенный для наклеивания на слизистую оболочку полости рта с целью оказания системного действия в течение определенного периода времени, по истечении которого он удаляется
20.3.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
201.
Пластырь трансдермальный
лекарственная форма, предназначенная для наружного применения, состоящая из нанесенных на подложку матрицы или резервуара, предназначенная для контролируемой доставки действующего вещества (веществ) в системный кровоток путем пассивной диффузии через неповрежденную кожу
21.
Пленки
твердая лекарственная форма, представляющая собой одно- или многослойные тонкие пластинки подходящего для применения размера, содержащие 1 или несколько действующих веществ и вспомогательные (в том числе пленкообразующие) вещества
21.1.
пленки глазные
стерильные пленки, предназначенные для помещения в конъюнктивальный мешок глаза
21.2.
пленки, диспергируемые в полости рта
пленки, предназначенные для помещения в полость рта, где они быстро диспергируются перед проглатыванием
21.3.
пленки для наклеивания на десну
пленки, предназначенные для наклеивания на десну с целью оказания местного действия
21.4.
пленки защечные
пленки, предназначенные для помещения в щечный карман с целью оказания системного действия
21.5.
пленки периодонтальные
пленки, предназначенные для помещения в карман между зубом и десной
21.6.
пленки подъязычные
пленки, предназначенные для помещения под язык с целью оказания системного действия
22.
Порошок
твердая лекарственная форма, состоящая из отдельных сухих частиц различной степени дисперсности, обладающая свойством сыпучести
22.1.
порошок для ингаляций дозированный
порошок, предназначенный для ингаляционного введения с помощью соответствующего ингалятора в дыхательную систему с целью оказания местного или системного действия в нижних дыхательных путях и легких
22.2.
порошок для местного применения
порошок, предназначенный для местного применения
22.3.
порошок для наружного применения
порошок, предназначенный для наружного применения

20.1.
пластырь
жергілікті әсер ету мақсатында зақымданған немесе зақымданбаған тері үстіне жапсыруға арналған пластырь
20.2.
ауыз қуысының шырышты қабығына арналған пластырь
ауыздың шырышты қабығына арналған пластырь
белгілі бір кезең өткеннен кейін жойылатын уақыт ішінде жүйелі әсер ету мақсатында ауыз қуысының шырышты қабығына жапсыруға арналған пластырь
20.3.
трансдермалды пластырь
зақымданбаған тері арқылы пассивті диффузия арқылы жүйелік қан ағысына әсер ететін затты жеткізуді бақылауға арналған пластырь
21.
Пленкалар
1 немесе бірнеше әсер ететін заттарды және қосалқы (соның ішінде пленка түзетін) заттарды қамтитын қолдану көлеміне ыңғайлы бір немесе көп қабатты жұқа пластинкаларды ұсынатын қатты дәрілік нысан
21.1.
көзге арналған пленкалар
көздің конъюнктивті қабына орналастыруға арналған зарарсыздандырылған пленка
21.2.
ауыз қуысында ыдыратылатын пленкалар
ауыз қуысына орналастыруға арналған, жұтар алдында жылдам ұнтақталатын пленкалар
21.3.
қызылиекке жапсыруға арналған пленкалар
жергілікті әсер ету мақсатында қызылиекке жапсыруға арналған пленкалар
21.4.
жақ сыртына арналған пленкалар
жүйелік әсер ету мақсатында жақ қалташасына орналастыруға арналған пленкалар
21.5.
периодонталды пленкалар
тіс және қызылиек арасындағы қалташаға орналастыруға арналған пленкалар
21.6.
тілдің астына арналған пленкалар
жүйелік әсер ету мақсатында тілдің астына орналастыруға арналған пленкалар
22.
Ұнтақ
әртүрлі дисперсті дәрежедегі дербес құрғақ бөлшектерден тұратын, сусымалы қасиетке ие қатты дәрілік нысан
22.1.
ингаляцияға арналған дозаланған ұнтақ
төменгі тыныс алу жолдарында және өкпеде жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында тиісті ингалятордың көмегімен тыныс алу жолына ингаляциялық енгізуге арналған ұнтақ
22.2.
жергілікті қолдануға арналған ұнтақ
жергілікті қолдануға арналған ұнтақ
22.3.
сыртқы қолдануға арналған ұнтақ
сыртқы қолдануға арналған ұнтақ

22.4.
порошок для приготовления…
порошок для…
22.4.1.
<…> геля…
(см. раздел "Гель")
порошок, предназначенный для приготовления геля
22.4.2.
<…> дисперсии…
(см. раздел "Дисперсия")
порошок, предназначенный для приготовления дисперсии в соответствующем растворителе
22.4.3.
<…> капель…
(см. раздел "Капли")
порошок, предназначенный для приготовления капель путем растворения или диспергирования в соответствующем растворителе
22.4.4.
<…> раствора…
(см. раздел "Раствор")
порошок, предназначенный для приготовления раствора путем растворения в соответствующем растворителе

22.4.
…дайындауға арналған ұнтақ
…арналған ұнтақ
22.4.1.
<…> ...гель ("Гель" бөлімін қараңыз)
гель дайындауға арналған ұнтақ
22.4.2.
<…> ...дисперсия ("Дисперсия" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде дисперсия дайындауға арналған ұнтақ
22.4.3.
<…> ...тамшы ("Тамшылар" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде еріту немесе ұсақтау арқылы тамшылар дайындауға арналған ұнтақ
22.4.4.
<…> ...ерітінді ("Ерітінді" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде еріту арқылы ерітінді дайындауға арналған ұнтақ

22.4.5.
<…> пасты…
(см. раздел "Пасты")
порошок, предназначенный для приготовления пасты
22.4.6.
<…> сиропа
порошок, предназначенный для приготовления сиропа путем растворения в соответствующем растворителе
22.4.7.
<…> спрея…
(см. раздел "Спрей")
порошок, предназначенный для приготовления спрея путем растворения или диспергирования в соответствующем растворителе
22.4.8.
<…> суспензии…
(см. раздел "Суспензия")
порошок, предназначенный для приготовления суспензии путем диспергирования в соответствующем растворителе

22.4.5.
<…> ...паста ("Пасталар" бөлімін қараңыз)
паста дайындауға арналған ұнтақ
22.4.6.
<…> сироп
тиісті ерітіндіде еріту арқылы сироп дайындауға арналған ұнтақ
22.4.7.
<…> ...спрей ("Спрей" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде еріту немесе ұсақтау арқылы спрей дайындауға арналған ұнтақ
22.4.8.
<…> ...суспензия ("Суспензия" бөлімін қараңыз)
тиісті ерітіндіде ұсақтау арқылы суспензия дайындауға арналған ұнтақ

22.5.
порошок для приема внутрь
порошок, предназначенный для приема внутрь
22.6.
порошок назальный
порошок, предназначенный для назального применения путем вдувания в полость носа
22.7.
порошок периодонтальный
порошок, предназначенный для нанесения в карман между зубом и десной
22.8.
порошок ушной
порошок, предназначенный для введения в наружный слуховой проход
22.9.
порошок шипучий
порошок, в состав которого введены органические кислоты и карбонаты или гидрокарбонаты, реагирующие в присутствии воды с выделением углерода диоксида. Порошок шипучий предназначен для растворения или диспергирования в воде перед приемом внутрь
23.
Раствор
жидкая лекарственная форма, получаемая путем растворения твердых, жидких или газообразных веществ в соответствующем растворителе или смеси взаимосмешивающихся растворителей
23.1.
раствор вагинальный
раствор, предназначенный для введения во влагалище с целью оказания местного действия
23.2.
раствор внутриматочный
раствор, предназначенный для введения в полость матки
23.3.
раствор для внутриартериального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в артерии
23.4.
раствор для внутрибрюшинного введения
стерильный водный раствор, предназначенный для введения в брюшную полость
23.5.
раствор для внутривенного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в вены
23.6.
раствор для внутриглазного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в глазное яблоко
23.7.
раствор для внутрикожного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в дерму (толщу кожи)
23.8.
раствор для внутрикоронарного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в коронарные артерии
23.9.
раствор для внутримышечного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в мышечную ткань
23.10.
раствор для внутриполостного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в полости тела
23.11.
раствор для внутрипузырного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в мочевой пузырь
23.12.
раствор для внутрисуставного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в суставную полость
23.13.
раствор для гастроэнтерального введения
раствор, предназначенный для введения в желудок или двенадцатиперстную кишку с помощью соответствующего устройства
23.14.
раствор для гемодиализа
стерильный водный раствор, предназначенный для гемодиализа, содержащий электролиты с концентрацией, близкой к электролитному составу плазмы
23.15.
раствор для гемодиафильтрации
стерильный водный раствор, предназначенный для гемодиафильтрации, содержащий электролиты с концентрацией, близкой к электролитному составу плазмы

22.5.
ішке қабылдауға арналған ұнтақ
ішке қабылдауға арналған ұнтақ
22.6.
мұрынға арналған ұнтақ
мұрын қуысына үрлеу арқылы мұрынға қолдануға арналған ұнтақ
22.7.
периодонталды ұнтақ
тіс және қызылиек арасындағы қалташаға жағуға арналған ұнтақ
22.8.
құлаққа арналған ұнтақ
сыртқы есту жолына енгізуге арналған ұнтақ
22.9.
көпіршитін ұнтақ
құрамына су қосқан кезде диоксид көміртегін шығарып әрекеттесетін органикалық оттегілер және карбонаттар немесе гирокарбонаттар енгізілген ұнтақ. Көпіршитін ұнтақ ішке қабылдау алдында суда ерітуге немесе ұсақтауға арналған
23.
Ерітінді
тиісті еріткіште немесе өзара араластырылатын еріткіштер қоспасында қатты, сұйық немесе газ тәрізді заттарды еріту арқылы алынатын сұйық дәрілік нысан
23.1.
қынапқа арналған ерітінді
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған ерітінді
23.2.
жатыр ішіне арналған ерітінді
жатыр мойнына енгізуге арналған ерітінді
23.3.
артерия ішіне енгізуге арналған ерітінді
артерияға енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.4.
құрсақ ішіне енгізуге арналған ерітінді
құрсақ қуысына енгізуге арналған зарарсыздандырылған сулы ерітінді
23.5.
вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
венаға енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.6.
көздің ішіне енгізуге арналған ерітінді
көз алмасына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.7.
тері ішіне енгізуге арналған ерітінді
қатты теріге (тері қабатына) енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.8.
қан тамыры ішіне енгізуге арналған ерітінді
артерия қан тамырларына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.9.
бұлшық ет ішіне енгізуге арналған ерітінді
бұлшық ет тініне енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.10.
қуыс ішіне енгізуге арналған ерітінді
дене қуысына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.11.
қуық ішіне енгізуге арналған ерітінді
қуық қалбыршағына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.12.
буын ішіне енгізуге арналған ерітінді
буын қуысына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.13.
гастроэнтералды енгізуге арналған ерітінді
тиісті құрылғының көмегімен асқазанға немесе ұлтабарға енгізуге арналған ерітінді
23.14.
гемодиализге арналған ерітінді
гемодиализге арналған, құрамында плазма құрамы электролиттікке жақын концентрациялы электролиттері бар зарарсыздандырылған сулы ерітінді
23.15.
гемодиафильтрацияға арналған ерітінді
гемодиафильтрацияға арналған, құрамында плазма құрамы электролиттікке жақын концентрациялы электролиттері бар зарарсыздандырылған сулы ерітінді

23.16.
раствор для гемофильтрации
стерильный водный раствор, предназначенный для гемофильтрации, содержащий электролиты с концентрацией, близкой к электролитному составу плазмы
23.17.
раствор для ингаляций
раствор, предназначенный для преобразования в аэрозоль для ингаляций с помощью соответствующего устройства (например, небулайзера), либо раствор, образующий пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия. Термин используется в тех случаях, когда не применим термин "капли"
23.18.
раствор для интраамниального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в амниотическую полость
23.19.
раствор для интралимфатического введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в лимфатические сосуды
23.20.
раствор для интратекального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в субарахноидальное пространство через твердую мозговую оболочку
23.21.
раствор для инфузий
стерильный раствор, предназначенный для парентерального применения путем, как правило, медленного, часто капельного введения в циркулирующий кровоток с помощью инфузионных систем в значительном объеме
23.22.
раствор для инъекций
стерильный раствор, предназначенный для инъекционного введения в определенные ткани или органы или в сосудистое русло
23.23.
раствор для местного применения
раствор, предназначенный для местного применения
23.24.
раствор для накожного скарификационного нанесения
стерильный раствор, содержащий аллергены и предназначенный для скарификационного нанесения с диагностической целью
23.25.
раствор для нанесения на десны
раствор, предназначенный для нанесения на десны с целью оказания местного действия
23.26.
раствор для наружного применения
раствор, предназначенный для наружного применения
23.27.
раствор для околосуставного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в ткани, окружающие суставную полость
23.28.
раствор для орошения желудка
стерильный раствор, предназначенный для орошения желудка
23.29.
раствор для орошения мочевого пузыря
стерильный раствор, предназначенный для орошения мочевого пузыря
23.30.
раствор для парабульбарного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в клетчатку, окружающую глазное яблоко
23.31.
раствор для перитонеального диализа
стерильный водный раствор, предназначенный для перитонеального диализа
23.311.
раствор для перфузий
стерильный раствор для внутрисосудистого и внутриполостного введения с целью сохранения органов и тканей от ишемии

23.16.
гемофильтрацияға арналған ерітінді
гемофильтрацияға арналған, құрамында плазма құрамы электролиттікке жақын концентрациялы электролиттері бар зарарсыздандырылған сулы ерітінді
23.17.
ингаляцияға арналған ерітінді
тиісті құрылғының (мысалы, небулайзер) көмегімен ингаляция үшін аэрозольге айналдыруға арналған ерітінді немесе ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын ерітінді. Термин "тамшылар" терминін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады
23.18.
интраамниалды енгізуге арналған ерітінді
амниотикалық қуысқа енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.19.
интралимфалық енгізуге арналған ерітінді
лимфа жолдарына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.20.
интратекалды енгізуге арналған ерітінді
мидың қатты қабықшасы арқылы торлы қабықасты кеңістікке енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.21.
инфузияға арналған ерітінді
елеулі көлемде инфузиялық жүйенің көмегімен айналудағы қан ағысына әдетте баяу, жиі тамшылатып енгізу арқылы парентералды қолдануға арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.22.
инъекцияға арналған ерітінді
белгілі бір тіндерге немесе органдарға немесе тамырлы арнаға инъекциялық енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.23.
жергілікті қолдануға арналған ерітінді
жергілікті қолдануға арналған ерітінді
23.24.
теріүсті скарификациялық енгізуге арналған ерітінді
құрамында аллергендері бар және диагностикалық мақсатта скарификациялық енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.25.
қызылиекке жағуға арналған ерітінді
жергілікті әсер ету мақсатында қызылиекке жағуға арналған ерітінді
23.26.
сыртқы қолдануға арналған ерітінді
сыртқы қолдануға арналған ерітінді
23.27.
буын айналасына енгізуге арналған ерітінді
буын қуысы айналасындағы тіндерге енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.28.
асқазанды суландыруға арналған ерітінді
асқазанды суландыруға арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.29.
қуық қалбыршағын суландыруға арналған ерітінді
қуық қалбыршағын суландыруға арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.30.
парабульбарлық енгізуге арналған ерітінді
көздің алмасы айналасындағы талшықтарға енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.31.
перитонеалды диализге арналған ерітінді
перитонеалды диализге арналған зарарсыздандырылған ерітінді

23.32.
раствор для подкожного введения
стерильный раствор, предназначенный для введения под кожу
23.33.
раствор для полоскания
раствор, предназначенный для полоскания полости рта и (или) глотки
23.34.
раствор для приема внутрь
раствор, предназначенный для приема внутрь
23.35.
раствор для проведения прик-теста
стерильный раствор, содержащий аллергены, предназначенный для проведения прик-теста с диагностической целью
23.36.
раствор для промывания глаз
стерильный водный раствор, предназначенный для промывания и смачивания глаз, а также для пропитывания материалов, накладываемых на глазное яблоко
23.37.
раствор для промывания полости носа
раствор, предназначенный для промывания полости носа
23.38.
раствор для промывания полости рта
раствор, предназначенный для промывания полости рта
23.39.
раствор для промывания слухового прохода
раствор, предназначенный для промывания слухового прохода
23.40.
раствор для слизистой оболочки полости рта
раствор, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку полости рта с целью оказания местного действия
23.41.
раствор для субконъюнктивального введения
стерильный водный раствор, предназначенный для введения под конъюнктиву
23.42.
раствор для экстраамниального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения между амнионом и хорионом
23.43.
раствор для эндосинусиального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в синусы (пазухи) полости носа с целью оказания местного действия
23.44.
раствор для эндотрахеального введения
стерильный раствор, предназначенный для введения в трахею и (или) бронхиолы путем инстилляции
23.45.
раствор зубной
раствор, предназначенный для нанесения на зубы и десны
23.46.
раствор ректальный
раствор, предназначенный для введения в прямую кишку с помощью соответствующих устройств (спринцовка, клизма и др.)
23.47.
раствор трансдермальный
раствор, предназначенный для контролируемой доставки действующего вещества в системный кровоток путем пассивной диффузии через неповрежденную кожу
24.
Сироп
жидкая лекарственная форма в виде водного раствора вязкой консистенции со сладким вкусом, содержащая сахарозу в концентрации не менее 45 % (м/м) или ее заменители
24.1.
Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
25.
Система терапевтическая
лекарственная форма, представляющая собой систему доставки и специфического высвобождения действующего вещества (веществ) в течение определенного, как правило, продолжительного периода времени. Использование термина "система терапевтическая" возможно лишь в случае, если не применимы другие термины

23.32.
тері астына енгізуге арналған ерітінді
тікелей тері астына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.33.
шаюға арналған ерітінді
ауыз қуысын және (немесе) жұтқыншақты шаюға арналған ерітінді
23.34.
ішке қабылдауға арналған ерітінді
ішке қабылдауға арналған ерітінді
23.35.
прик-тест өткізуге арналған ерітінді
құрамында аллергендер бар, диагностикалық мақсатта прик-тест өткізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.36.
көзді жуып-шаюға арналған ерітінді
көзді жуып-шаюға және дымқылдауға, сондай-ақ көздің алмасына қойылатын материалдарды сіңіруге арналған зарарсыздандырылған сулы ерітінді
23.37.
мұрын қуысын жуып-шаюға арналған ерітінді
мұрын қуысын жуып-шаюға арналған ерітінді
23.38.
ауыз қуысын жуып-шаюға арналған ерітінді
ауыз қуысын жуып-шаюға арналған ерітінді
23.39.
есту жолын жуып-шаюға арналған ерітінді
есту жолын жуып-шаюға арналған ерітінді
23.40.
ауыз қуысының шырышты қабығын жуып-шаюға арналған ерітінді
жергілікті әсер ету мақсатында ауыс қуысының шырышты қабығына жағуға арналған ерітінді
23.41.
субконъюнктивті енгізуге арналған ерітінді
конъюнктив астына енгізуге арналған зарарсыздандырылған сулы ерітінді
23.42.
экстраамниалды енгізуге арналған ерітінді
амнион және хорион арасына енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.43.
эндосинусиалды енгізуге арналған ерітінді
жергілікті әсер ету мақсатында мұрын қуысының синустарына (қуыстарға) енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.44.
эндотрахеалды енгізуге арналған ерітінді
инстилляция арқылы кеңірдекке және (немесе) бронхиолаға енгізуге арналған зарарсыздандырылған ерітінді
23.45.
тіске арналған ерітінді
тіске және қызылиекке жағуға арналған ерітінді
23.46.
ректалды ерітінді
тиісті құрылғылардың (спринцовка, клизма және т.б.) көмегімен тік ішекке енгізуге арналған ерітінді
23.47.
трансдермалды ерітінді
зақымданбаған тері арқылы пассивті диффузия арқылы әсер ететін затты қан айналысы жүйесіне жеткізуді бақылауға арналған ерітінді
24.
Сироп
концентрациясында 45 % (м/м) аспайтын сахароза немесе оны алмастырушыны қамтитын, тәтті дәмді тұтқыр консистенцияның сулы ерітіндісі түріндегі сұйық дәрілік нысан
24.1.
сироп
ішке қабылдауға арналған сироп
25.
Жүйе
әдетте ұзақ уақыт ішінде әсер ететін затты жеткізу және арнайы босап шығу жүйесін білдіретін дәрілік нысан. "Жүйе" термині басқа терминдерді қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады

25.1.
система вагинальная терапевтическая
система, предназначенная для введения и высвобождения действующего вещества во влагалище
25.2.
система внутриматочная терапевтическая
система, предназначенная для введения и высвобождения действующего вещества в полости матки
26.
Спрей
лекарственная форма, представляющая собой раствор, эмульсию или суспензию действующих веществ, высвобождение которых происходит за счет давления воздуха, создаваемого с помощью механического распылителя насосного типа или при сжатии полимерной упаковки, обеспечивающей высвобождение содержимого в виде дисперсии твердых или жидких частиц в воздухе, размер которых соответствует пути введения
26.1.
спрей для местного применения
спрей, предназначенный для местного применения
26.2.
спрей для наружного применения
спрей, предназначенный для наружного применения
26.3.
спрей для слизистой оболочки полости рта
спрей для слизистой рта
спрей, предназначенный для нанесения на слизистую оболочку полости рта (за исключением подъязычного пространства)
26.4.
спрей назальный
спрей, предназначенный для введения в полость носа с целью оказания местного действия
26.5.
спрей подъязычный дозированный
спрей, предназначенный для нанесения под язык с целью оказания системного действия, выпускаемый в упаковке с дозирующим устройством
26.6.
спрей трансдермальный
спрей, предназначенный для контролируемой доставки действующего вещества в системный кровоток путем пассивной диффузии через неповрежденную кожу
26.7.
спрей ушной
спрей, предназначенный для введения в наружный слуховой проход
27.
Суппозитории
твердая дозированная лекарственная форма, содержащая 1 или несколько действующих веществ, растворенных или диспергированных в подходящей основе, расплавляющаяся (растворяющаяся, распадающаяся) при температуре тела
27.1.
суппозитории вагинальные
суппозитории, предназначенные для введения во влагалище с целью оказания местного действия
27.2.
суппозитории ректальные
суппозитории, предназначенные для введения в прямую кишку с целью оказания местного или системного действия
28.
Суспензия
жидкая лекарственная форма, представляющая собой гетерогенную дисперсную систему, содержащую 1 или несколько твердых действующих веществ, распределенных
в жидкой дисперсионной среде
28.1.
суспензия вагинальная
суспензия, предназначенная для введения во влагалище с целью оказания местного действия
28.2.
суспензия для внутрикожного введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в дерму (толщу кожи)
28.3.
суспензия для внутримышечного введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в мышечную ткань

25.1.
қынаптық терапиялық жүйе
әсер ететін затты қынапқа енгізуге және босап шығуына арналған жүйе
25.2.
жатырішілік терапиялық жүйе
әсер ететін затты жатыр мойнына енгізуге және босап шығуына арналған жүйе
26.
Спрей
босап шығуы сорғы типті механикалық шашыратқыштың көмегімен немесе көлемі енгізу жолына сәйкес келетін ауадағы қатты немесе сұйық бөліктердің шашыранды түрінде құрамының босап шығуын қамтамасыз ететін полимер қорапты сығу кезінде жүргізілетін ауа қысымы есебінен жүргізілетін әсер ететін заттардың ерітіндісін, эмульсиясын немесе суспензиясын білдіретін дәрілік нысан
26.1.
жергілікті қолдануға арналған спрей
жергілікті қолдануға арналған спрей
26.2.
сыртқы қолдануға арналған спрей
сыртқы қолдануға арналған спрей
26.3.
ауыз қуысының шырышты қабығына арналған спрей
ауыздың шырышты қабығына арналған спрей
ауыз қуысының шырышты қабығына (тіл астындағы кеңістікті қоспағанда) жағуға арналған спрей
26.4.
мұрынға арналған спрей
жергілікті әсер ету мақсатында мұрын қуысына енгізуге арналған спрей
26.5.
тіл астына арналған дозаланған спрей
жүйелік әсер ету мақсатында тіл астына жағуға арналған дозалау құрылғысы бар қорапта шығарылатын спрей
26.6.
трансдермалдық спрей
әсер ететін затты зақымданбаған тері арқылы пассивті диффузия арқылы қан айналымы жүйесіне жеткізуді бақылауға арналған спрей
26.7.
құлаққа арналған спрей
сыртқы есту жолына енгізуге арналған спрей
27.
Суппозиторийлер
дене температурасы кезінде балқитын (еритін, ыдырайтын) жарамды негізде ерітілген немесе ұсақталған 1 немесе бірнеше әсер етуші заттарды қамтитын дозаланған қатты дәрілік нысан
27.1.
қынапқа арналған суппозиторийлер
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған суппозиторийлер
27.2.
ректалды суппозиторийлер
жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында тік ішекке енгізуге арналған суппозиторийлер
28.
Суспензия
сұйық дисперсиялық ортада таралатын 1 немесе бірнеше қатты әсер ететін заттарды қамтитын гетерогендік дисперсиялық жүйені ұсынатын сұйық дәрілік нысан
28.1.
қынапқа арналған суспензия
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған суспензия
28.2.
тері ішіне енгізуге арналған суспензия
қатты теріге (тері қабатына) енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.3.
бұлшық ет ішіне енгізуге арналған суспензия
бұлшық ет тініне енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия

28.4.
суспензия для внутрисуставного введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в суставную полость
28.5.
суспензия для гастроэнтерального введения
суспензия, предназначенная для введения в желудок или двенадцатиперстную кишку с помощью соответствующего устройства
28.6.
суспензия для инъекций
стерильная суспензия, предназначенная для инъекционного введения в определенные ткани или органы
28.7.
суспензия для инъекций с пролонгированным высвобождением
суспензия для инъекций пролонгированная
суспензия для инъекций, содержащая специальные вспомогательные вещества или полученная по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ
28.8.
суспензия для имплантации
стерильная суспензия, предназначенная для имплантации с целью оказания системного действия в течение продолжительного периода времени
28.9.
суспензия для ингаляций
суспензия, предназначенная для преобразования в аэрозоль для ингаляций с помощью соответствующего устройства (например, небулайзера)
28.10.
суспензия для местного применения
суспензия, предназначенная для местного применения
28.11.
суспензия для накожного скарификационного нанесения
суспензия скарификационная
стерильная суспензия, содержащая аллергены и предназначенная для скарификационного нанесения с диагностической целью
28.12.
суспензия для наружного применения
суспензия, предназначенная для наружного применения
28.13.
суспензия для околосуставного введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в ткани, окружающие суставную полость
28.14.
суспензия для подкожного введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения под кожу
28.15.
суспензия для приема внутрь
суспензия, предназначенная для приема внутрь
28.16.
суспензия для слизистой оболочки полости рта
суспензия для слизистой рта
суспензия, предназначенная для нанесения на слизистую оболочку полости рта с целью оказания местного действия
28.17.
суспензия для эндосинусиального введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в синусы (пазухи) полости носа
28.18.
суспензия для эндотрахеального введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в трахею и (или) бронхиолы путем инстилляции
28.19.
суспензия зубная
суспензия, предназначенная для нанесения на зубы и десны
28.20.
суспензия ректальная
суспензия, предназначенная для введения в прямую кишку
29.
Таблетки
твердая дозированная лекарственная форма, содержащая 1 или несколько действующих веществ с добавлением или без добавления вспомогательных веществ и получаемая путем прессования порошков или гранул или другим подходящим способом

28.4.
буын ішіне енгізуге арналған суспензия
буын қуысына енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.5.
гастроэнтералды енгізуге арналған суспензия
тиісті құрылғының көмегімен асқазанға немесе ұлтабарға енгізуге арналған суспензия
28.6.
инъекцияға арналған суспензия
белгілі бір тіндерге немесе органдарға инъекциялық енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.7.
инъекцияға арналған ұзақ уақыт босап шығатын суспензия
инъекцияға арналған ұзақ уақыт босап шығатын суспензия
арнайы қосалқы заттарды қамтитын немесе әсер ететін заттарды баяу үздіксіз босап шығару үшін арнайы технология бойынша алынған инъекцияға арналған суспензия
28.8.
имплантацияға арналған суспензия
ұзақ уақыт кезеңі ішінде жүйелі әсер ету мақсатында имплантациялауға арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.9.
ингаляцияға арналған суспензия
тиісті құрылғының (мысалы, небулайзер) көмегімен ингаляция үшін аэрозольға айналдыруға арналған суспензия
28.10.
жергілікті қолдануға арналған суспензия
жергілікті қолдануға арналған суспензия
28.11.
тері үстіне скарификациялық енгізуге арналған суспензия
скарификациялық суспензия
құрамында аллергендер бар және диагностикалық мақсатта скарификациялық жағуға арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.12.
сыртқы қолдануға арналған суспензия
сыртқы қолдануға арналған суспензия
28.13.
буын айналасына енгізуге арналған суспензия
буын қуысы айналасындағы тіндерге енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.14.
тері астына енгізуге арналған суспензия
тікелей тері астына енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.15.
ішке қабылдауға арналған суспензия
ішке қабылдауға арналған суспензия
28.16.
ауыз қуысының шырышты қабығына арналған суспензия
ауыздың шырышты қабығына арналған суспензия
жергілікті әсер ету мақсатында ауыз қуысының шырышты қабығына жағуға арналған суспензия
28.17.
эндосинусиалды енгізуге арналған суспензия
мұрын қуысы синусына (қуысына) енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.18.
эндотрахеалды енгізуге арналған суспензия
инстилляция арқылы кеңірдекке және (немесе) бронхиолаға енгізуге арналған зарарсыздандырылған суспензия
28.19.
тіске арналған суспензия
тіске және қызылиекке жағуға арналған суспензия
28.20.
ректалды суспензия
тік ішекке енгізуге арналған суспензия
29.
Таблеткалар
қосалқы заттар қосылған және қосылмаған 1 немесе бірнеше әсер ететін заттардан тұратын және ұнтақтарды немесе түйіршіктерді сығымдау арқылы немесе басқа қолайлы тәсілмен алынған дозаланған қатты дәрілік нысан

29.1.
таблетки
таблетки для приема внутрь без оболочки
29.2.
таблетки вагинальные
таблетки без оболочки или покрытые пленочной оболочкой, предназначенные для введения во влагалище, обычно с целью оказания местного действия
29.3.
таблетки вагинальные шипучие
таблетки, предназначенные для введения во влагалище, в состав которых введены органические кислоты и карбонаты или гидрокарбонаты, реагирующие в его среде с выделением углерода диоксида
29.4.
таблетки внутриматочные
таблетки, предназначенные для введения в полость матки, высвобождающие действующие вещества в течение длительного периода времени
29.5.
таблетки, диспергируемые в полости рта
таблетки, предназначенные для помещения в полость рта, где они быстро диспергируются до проглатывания
29.6.
таблетки диспергируемые
таблетки без оболочки или покрытые пленочной оболочкой, диспергируемые в соответствующем растворителе перед применением с образованием суспензии для приема внутрь
29.7.
таблетки для имплантации
стерильные таблетки, получаемые путем прессования, предназначенные для имплантации, обычно подкожной, с целью оказания местного или системного действия
в течение продолжительного периода времени
29.8.
таблетки для ингаляций
таблетки, образующие пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия
29.9.
таблетки для приготовления…
29.9.1
<…> капель…
(см. раздел "Капли")
таблетки, предназначенные для приготовления капель путем растворения или диспергирования в соответствующем растворителе
29.9.2
<…> раствора…
(см. раздел "Раствор")
таблетки, предназначенные для получения раствора путем растворения в соответствующем растворителе. Для таблеток для приготовления раствора для приема внутрь используется термин "таблетки растворимые"
29.9.3
<…> суспензии...
(см. раздел "Суспензии")
таблетки, предназначенные для приготовления суспензии путем диспергирования в соответствующем растворителе. Для таблеток для приготовления суспензии для приема внутрь используется термин "таблетки диспергируемые"
29.10.
таблетки для рассасывания
таблетки, помещаемые в полость рта для последующего рассасывания, обычно с целью оказания местного действия
29.11.
таблетки жевательные
таблетки без оболочки, требующие разжевывания перед проглатыванием
29.12.
таблетки защечные
таблетки, помещаемые в щечный карман с целью оказания системного действия
29.13.
таблетки защечные мукоадгезивные
таблетки, помещаемые на слизистую оболочку щек, обычно содержащие гидрофильные полимеры, прилипающие к слизистой оболочке, с целью оказания системного действия в течение продолжительного периода времени

29.1.
таблеткалар
ішке қабылдауға арналған қабықшасыз таблеткалар
29.2.
қынапқа арналған таблеткалар
әдетте жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған қабықшасыз немесе үлбір қабықшамен қапталған таблеткалар
29.3.
қынапқа арналған көпіршитін таблеткалар
құрамына оның ортасында диоксид көміртегін шығарып әрекеттесетін органикалық қышқылдар және карбонаттар немесе гидрокарбонаттар енетін қынапқа енгізуге арналған таблеткалар
29.4.
жатыр ішіне арналған таблеткалар
әсер ететін заттарды ұзақ уақыт кезеңі ішінде босатып шығаратын жатыр қуысына енгізуге арналған таблеткалар
29.5.
ауыз қуысында ыдырайтын таблеткалар
жұтқанға дейін тез ыдырайтын ауыз қуысына орналастыруға арналған таблеткалар
29.6.
ыдырайтын таблеткалар
қолданар алдында тиісті еріткіште ішке қабылдау үшін суспензия қалыптастыра отырып ыдыратылатын қабықшасыз немесе үлбір қабықшамен қапталған таблеткалар
29.7.
имплантацияға арналған таблеткалар
сығымдау арқылы алынатын, ұзақ уақыт кезеңі ішінде жергілікті немесе жүйелі әсер ету мақсатында, әдетте тері астына имплантациялауға арналған зарарсыздандырылған таблеткалар
29.8.
ингаляцияға арналған таблеткалар
ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын таблеткалар
29.9.
…дайындауға арналған таблеткалар
29.9.1
<…> …тамшылар ("Тамшылар" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште еріту немесе ыдырату арқылы тамшы дайындауға арналған таблеткалар
29.9.2
<…> ...ерітінді
("Ерітінді" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште еріту арқылы ерітінді алуға арналған таблеткалар. Ішке қабылдау үшін ерітінді дайындауға арналған таблеткалар үшін "ерітілетін таблеткалар" термині пайдаланылады
29.9.3
<…> ...суспензия
("Суспензиялар" бөлімін қараңыз)
тиісті еріткіште ыдырату арқылы суспензия дайындауға арналған таблеткалар. Ішке қабылдау үшін суспензия дайындауға арналған таблеткалар үшін "ыдыратылатын таблеткалар" термині пайдаланылады
29.10.
соруға арналған таблеткалар
әдетте жергілікті әсер ету мақсатында кейін сіңіру үшін ауыз қуысына орналастырылатын таблеткалар
29.11.
шайнауға арналған таблеткалар
жұтар алдында әбден шайнауды талап ететін қабықшасыз таблеткалар
29.12.
жақ сыртына арналған таблеткалар
жүйелі әсер ету мақсатында жақ қалташасына орналастырылатын таблеткалар
29.13.
жақ сыртына арналған мукоадгезивті таблеткалар
әдетте шырышты қабыққа жабысатын гидрофильдік полимерді қамтитын, ұзақ уақыт кезеңі ішінде жүйелі әсер ету мақсатында жақтың шырышты қабығына орналастырылатын таблеткалар

29.14.
таблетки кишечнорастворимые
таблетки для приема внутрь с отсроченным (отложенным) высвобождением, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вещества, или полученные с использованием специальной технологии, которые обеспечивают устойчивость в желудочном соке (гастрорезистентность) и обычное высвобождение действующих веществ в кишечном соке. В случае если таблетки покрыты оболочкой, используют термин "таблетки кишечнорастворимые, покрытые оболочкой". В случае если таблетки покрыты пленочной оболочкой, используют термин "таблетки кишечнорастворимые, покрытые пленочной оболочкой"
29.15.
таблетки кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением
таблетки кишечнорастворимые, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вспомогательные вещества, или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ. В случае если таблетки покрыты оболочкой, используют термин "таблетки кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением, покрытые оболочкой". В случае если таблетки покрыты пленочной оболочкой, используют термин "таблетки кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой"
29.16.
таблетки-лиофилизат
твердая лекарственная форма, получаемая путем лиофилизации в виде пористой массы, имеющая форму таблетки и предназначенная для помещения в полость рта, где происходит быстрое высвобождение действующих веществ при контакте со слюной перед проглатыванием
29.17.
таблетки подъязычные
таблетки, помещаемые под язык с целью оказания системного действия
29.18.
таблетки, покрытые оболочкой
таблетки для приема внутрь, покрытые 1 или несколькими слоями, состоящими из смеси различных вспомогательных веществ и в ряде случаев действующих веществ
29.19.
таблетки, покрытые пленочной оболочкой
таблетки для приема внутрь, покрытые оболочкой, представляющей собой очень тонкое полимерное покрытие (как правило, не превышающей 10 % от массы таблетки)
29.20.
таблетки растворимые
таблетки без оболочки или покрытые пленочной оболочкой, растворяемые в подходящем растворителе перед применением с образованием раствора для приема внутрь
29.21.
таблетки с модифицированным высвобождением
таблетки для приема внутрь, полученные по специальной технологии, или в состав оболочки и (или) содержимого которых входят специальные вспомогательные вещества для изменения скорости, и (или) времени, и (или) места высвобождения действующего вещества. Использование термина "модифицированное высвобождение" возможно лишь в тех случаях, когда не применимы термины "кишечнорастворимые с пролонгированным высвобождением", "с пролонгированным высвобождением" или "кишечнорастворимые". В случае если таблетки покрыты оболочкой, используют термин "таблетки
с модифицированным высвобождением, покрытые оболочкой". В случае если таблетки покрыты пленочной оболочкой, используют термин "таблетки с модифицированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой"

29.14.
ішекте еритін таблеткалар
кешеуілдеп босап шығатын, арнайы қабықпен қоршалған немесе арнайы заттарды қамтитын немесе асқазан сөліне тұрақтылықты (гастротөзімділік) және ішек сөлінде әсер ететін заттардың қалыпты босап шығуын қамтамасыз ететін арнайы технологияны пайдаланып алынған ішке қабылдауға арналған таблеткалар. Егер таблеткалар қабықпен қапталған жағдайда, "ішекте еритін, қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады. Егер таблеткалар үлбір қабықпен қапталған жағдайда, "ішекте еритін, үлбір қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады
29.15.
ұзақ уақыт босап шығатын ішекте еритін таблеткалар
арнайы қабықпен қапталған немесе арнайы қосалқы заттарды қамтитын немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуы үшін арнайы технология бойынша алынған ішекте еритін таблеткалар. Егер таблеткалар қабықпен қапталған жағдайда, "ішекте еритін, ұзақ уақыт болсап шығатын, қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады. Егер таблеткалар үлбір қабықпен қапталған жағдайда, "ішекте еритін, ұзақ уақыт босап шығатын, үлбір қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады
29.16.
лиофилизат-таблеткалар
кеуек қоспа түріндегі лиофилизация арқылы алынатын, таблетка пішінді және жұтар алдында сілекеймен байланысқа түскенде әсер ететін заттар жылдам босап шығуы жүретін ауыз қуысына орналастыруға арналған қатты дәрілік нысан
29.17.
тіл астына арналған таблеткалар
жүйелі әсер ету мақсатында тілдің астына орналастырылатын таблеткалар
29.18.
қабықшамен қапталған таблеткалар
1 немесе бірнеше қабатпен қапталған, әртүрлі қосалқы заттар қоспасынан және көп жағдайда әсер ететін заттардан тұратын ішке қабылдауға арналған таблеткалар
29.19.
үлбір қабықшамен қапталған таблеткалар
қабықпен қапталған, өте жұқа полимерлік қабықты ұсынатын ішке қабылдауға арналған таблеткалар (әдетте таблетка салмағының 10 % аспайтын)
29.20.
еритін таблеткалар
қабықсыз немесе үлбір қабықпен қапталған, қабылдар алдында лайықты еріткіште ішке қабылдауға арналған ерітінді қалыптастыра отырып еритін таблеткалар
29.21.
түрлендіріп босап шығатын таблеткалар
арнайы технология бойынша алынған немесе қабықша құрамына және (немесе) ішіне әсер ететін заттың босап шығу жылдамдығын және (немесе) уақытын және (немесе) орнын өзгертуге арналған арнайы қосалқы заттар кіретін ішке қабылдауға арналған таблеткалар. "Түрлендіріп босап шығу" термині "ұзақ уақыт босап шығумен ішекте еритін", "ұзақ уақыт босап шығатын" немесе "ішекте еритін" терминдерін қолдануға болмайтын жағдайларда пайдаланылады. Егер таблеткалар қабықпен қапталған жағдайда, "ұзақ уақыт босап шығатын, қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады. Егер таблеткалар үлбір қабықпен қапталған жағдайда, "түрлендіріп босап шығатын, үлбір қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады

29.22.
таблетки с пролонгированным высвобождением
таблетки для приема внутрь, покрытые специальной оболочкой, или содержащие специальные вспомогательные вещества, или полученные по специальной технологии, для замедленного непрерывного высвобождения действующих веществ. В случае если таблетки покрыты оболочкой, используют термин "таблетки с пролонгированным высвобождением, покрытые оболочкой". В случае если таблетки покрыты пленочной оболочкой, используют термин "таблетки с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой"
29.23.
таблетки шипучие
таблетки без оболочки, в состав которых введены органические кислоты и карбонаты или гидрокарбонаты, реагирующие в присутствии воды с выделением углерода диоксида. Таблетки шипучие предназначены для растворения или диспергирования в воде перед приемом внутрь
30.
Тампоны лекарственные
лекарственная форма, предназначенная для введения в естественные отверстия тела
на ограниченный период времени, состоящая из мягкого волокнистого материала, пропитанного активной фармацевтической субстанцией (субстанциями) с добавлением или без добавления вспомогательных веществ
30.1.
тампоны лекарственные вагинальные
тампоны лекарственные, предназначенные для введения во влагалище
30.2.
тампоны лекарственные для ингаляций
тампоны лекарственные, как правило, помещаемые в соответствующие аппликаторы цилиндрической формы с закругленным концом и отверстием, предназначенные для ингаляций через носовые ходы
30.3.
тампоны лекарственные ректальные
тампоны лекарственные, предназначенные для введения в прямую кишку
30.4.
тампоны лекарственные ушные
тампоны лекарственные, предназначенные для введения в наружный слуховой проход
31.
Экстракт
лекарственная форма, представляющая собой концентрированное извлечение из лекарственного растительного сырья, реже из сырья животного происхождения
31.1.
экстракт для местного применения
экстракт, предназначенный для местного применения (в том числе после разведения)
31.2.
экстракт для наружного применения
экстракт, предназначенный для наружного применения (в том числе после разведения)
31.3.
экстракт для приема внутрь
экстракт, предназначенный для приема внутрь (в том числе после разведения)
32.
Эмульсия
жидкая лекарственная форма, представляющая собой гетерогенную двухфазную дисперсную систему с жидкой дисперсной фазой и жидкой дисперсионной средой
32.1.
эмульсия вагинальная
эмульсия, предназначенная для введения во влагалище с целью оказания местного действия
32.2.
эмульсия внутриматочная
эмульсия, предназначенная для введения в полость матки

29.22.
ұзақ уақыт босап шығатын таблеткалар
арнайы қабықпен қапталған немесе арнайы қосалқы заттарды қамтитын немесе әсер ететін заттардың баяу үздіксіз босап шығуы үшін арнайы технология бойынша алынған ішке қабылдауға арналған таблеткалар. Егер таблеткалар қабықпен қапталған жағдайда "ұзақ уақыт босап шығатын, қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады. Егер таблеткалар үлбір қабықпен қапталған жағдайда, "ұзақ уақыт босап шығатын, үлбір қабықпен қапталған таблеткалар" термині пайдаланылады
29.23.
көпіршитін таблеткалар
құрамына суға қосқанда диоксид көміртегін бөліп шығарып әрекеттесетін органикалық қышқылдар және карбонаттар немесе гидрокарбонаттар кіретін қапталмаған таблеткалар. Көпіршитін таблеткалар ішке қабылдар алдында суда ерітуге немесе ыдыратуға арналған
30.
Дәрілік тампондар
шектеулі уақыт кезеңінде дененің табиғи тесіктеріне енгізуге арналған, қосалқы заттар қосылған немесе қосылмаған әсер ететін зат сіңірілген жұмсақ талшықты материалдан тұратын дәрілік нысан
30.1.
қынапқа арналған дәрілік тампондар
қынапқа енгізуге арналған дәрілік тампондар
30.2.
ингаляцияға арналған дәрілік тампондар
әдетте доғал ұшты және мұрын жолы арқылы ингаляцияға арналған тесігі бар цилиндр пішінді тиісті аппликаторларға орналастырылатын дәрілік тампондар
30.3.
ректалды дәрілік тампондар
тік ішекке енгізуге арналған дәрілік тампондар
30.4.
құлаққа арналған дәрілік тампондар
сыртқы есту жолына енгізуге арналған дәрілік тампондар
31.
Экстракт
дәрілік өсімдік шикізатынан, сирек жануар шикізатынан алынған концентрацияланған затты ұсынатын дәрілік нысан
31.1.
жергілікті қолдануға арналған экстракт
жергілікті қолдануға арналған (соның ішінде көбейгеннен кейін) экстракт
31.2.
сыртқы қолдануға арналған экстракт
сыртқы қолдануға арналған (соның ішінде көбейгеннен кейін) экстракт
31.3.
ішке қабылдауға арналған экстракт
ішке қабылдауға арналған (соның ішінде көбейгеннен кейін) экстракт
32.
Эмульсия
сұйық дисперсті фазасы және сұйық дисперсті ортасы бар гетерогендік екі фазалы дисперсті жүйені ұсынатын сұйық дәрілік нысан
32.1.
қынапқа арналған эмульсия
жергілікті әсер ету мақсатында қынапқа енгізуге арналған эмульсия
32.2.
жатыр ішіне арналған эмульсия
жатыр қуысына енгізуге арналған эмульсия

32.3.
эмульсия для внутривенного введения
стерильная эмульсия, предназначенная для введения в вены
32.4.
эмульсия для внутримышечного введения
стерильная эмульсия, предназначенная для введения в мышечную ткань
32.5.
эмульсия для гастроэнтерального введения
эмульсия, предназначенная для введения в желудок или двенадцатиперстную кишку с помощью соответствующего устройства
32.6.
эмульсия для ингаляций
эмульсия, предназначенная для преобразования в аэрозоль для ингаляций с помощью соответствующего устройства (например, небулайзера), либо эмульсия, образующая пары при добавлении в горячую воду или при помощи соответствующего устройства (например, ингалятора и др.), предназначенные для вдыхания с целью оказания местного действия
32.7.
эмульсия для инфузий
стерильная эмульсия типа "масло в воде", предназначенная для парентерального применения путем, как правило, медленного, часто капельного введения
в циркулирующий кровоток с помощью инфузионных систем в значительном объеме
32.8.
эмульсия для инъекций
стерильная эмульсия типа "масло в воде", предназначенная для инъекционного введения в определенные ткани или органы или в сосудистое русло
32.9.
эмульсия для местного применения
эмульсия, предназначенная для местного применения
32.10.
эмульсия для наружного применения
эмульсия, предназначенная для наружного применения
32.11.
эмульсия для приема внутрь
эмульсия, предназначенная для приема внутрь
32.12.
эмульсия для промывания слухового прохода
эмульсия, предназначенная для промывания слухового прохода
32.13.
эмульсия зубная
эмульсия, предназначенная для нанесения на зубы и десны
32.14.
эмульсия ректальная
эмульсия, предназначенная для введения в прямую кишку
33.
Другие лекарственные формы
33.1.
губка лекарственная
стерильная лекарственная форма, представляющая собой пористый абсорбирующий материал, пропитанный активной фармацевтической субстанцией (субстанциями) или являющийся ею с добавлением или без добавления вспомогательных веществ, предназначенная для наружного или местного применения
33.2.
драже
твердая дозированная лекарственная форма для приема внутрь, получаемая путем послойного нанесения действующих веществ в смеси со вспомогательными на гранулы, полученные из индифферентных вспомогательных веществ
33.3.
карандаш лекарственный
твердая лекарственная форма в виде карандаша цилиндрической или конической формы с закругленным концом, предназначенного для наружного применения с целью оказания местного действия и состоящего только из действующих веществ (1 или нескольких) либо представленного подходящей основой, в которой равномерно распределены действующие вещества

32.3.
вена ішіне енгізуге арналған эмульсия
венаға енгізуге арналған зарарсыздандырылған эмульсия
32.4.
бұлшық ет ішіне енгізуге арналған эмульсия
бұлшық ет тініне енгізуге арналған зарарсыздандырылған эмульсия
32.5.
гастроэнтералды енгізуге арналған эмульсия
тиісті құрылғының көмегімен асқазанға немесе ұлтабарға енгізуге арналған эмульсия
32.6.
ингаляцияға арналған эмульсия
тиісті құрылғының (мысалы, небулайзер) көмегімен ингаляция үшін аэрозольге айналдыруға арналған ерітінді немесе ыстық суға қосқан кезде немесе жергілікті әсер ету мақсатында демді ішке тартуға арналған тиісті құрылғының (мысалы, ингалятор және т.б.) көмегімен бу шығаратын эмульсия
32.7.
инфузияға арналған эмульсия
әдетте елеулі көлемде инфузия жүйесінің көмегімен айналудағы қан ағысына баяу, жиі тамшылатып енгізу арқылы парентералды қолдануға арналған "судағы май" типті зарарсыздандырылған эмульсия
32.8.
инъекцияға арналған эмульсия
белгілі бір тіндерге немесе органдарға немесе тамырлы арнаға инъекциялық енгізуге арналған "судағы май" типті зарарсыздандырылған эмульсия
32.9.
жергілікті қолдануға арналған эмульсия
жергілікті қолдануға арналған эмульсия
32.10.
сыртқы қолдануға арналған эмульсия
сыртқы қолдануға арналған эмульсия
32.11.
ішке қабылдауға арналған эмульсия
ішке қабылдауға арналған эмульсия
32.12.
есту жолын жуып-шаюға арналған эмульсия
есту жолын жуып-шаюға арналған эмульсия
32.13.
тіске арналған эмульсия
тіске және қызылиекке жағуға арналған эмульсия
32.14.
ректалды эмульсия
тік ішекке енгізуге арналған эмульсия
33.
Басқа дәрілік нысандар
33.1.
дәрілік губка
әсер ететін зат сіңірілген немесе қосалқы заттар қосылған немесе қосылмаған әсер ететін заттар болып табылатын кеуек сіңіргіш материалды ұсынатын дәрілік нысан
33.2.
драже
әсер ететін заттарды қосалқылардың қоспасымен бірге қабаттап индифферентті қосалқы заттардан алынған түйіршіктерге жағу арқылы алынатын ішке қолдануға арналған дозаланған қатты дәрілік нысан
33.3.
дәрілік қарындаш
жергілікті әсер ету мақсатында сыртқа қолдануға арналған және тек әсер ететін заттардан (1 немесе бірнеше) тұратын не әсер ететін заттар біркелкі таралған лайықты негізді ұсынатын доғал ұшты цилиндр немесе конус пішінді қарындаш түріндегі қатты дәрілік нысан

33.4.
лак для ногтей лекарственный
жидкая лекарственная форма, представляющая собой неводный раствор действующих веществ, предназначенный для нанесения на ногтевую пластину с целью получения лакового покрытия после испарения летучих растворителей
33.5.
леденцы лекарственные
твердая дозированная лекарственная форма, получаемая способом выливания или прессования, содержащая 1 или несколько действующих веществ, равномерно распределенных в соответствующей основе, и предназначенная для рассасывания с целью оказания местного действия в полости рта и глотке

33.4.
тырнаққа арналған дәрілік лак
әсер ететін заттардың сусыз ерітіндісін ұсынатын, ұшпа ерітінді буланғаннан кейін лак жабындысын алу мақсатында тырнақ пластинасына жағуға арналған сұйық дәрілік нысан
33.5.
дәрілік мұз кәмпиттер
ауыз қуысында және жұтқыншақта жергілікті әсер ету мақсатында сіңіруге арналған, тиісті негізде біркелкі таралған 1 немесе бірнеше әсер ететін заттарды қамтитын, құю әдісімен алынатын дозаланған қатты дәрілік нысан

33.6.
пастилки лекарственные
твердая дозированная лекарственная форма, представляющая собой упруго-пластичную основу с равномерно распределенным в ней действующим веществом (веществами), предназначенная для рассасывания с целью оказания местного действия в полости рта и глотке
33.7.
пластины лекарственные
твердая лекарственная форма, представляющая собой пластину определенного размера, состоящую из основы и равномерно распределенной в ней активной фармацевтической субстанции (субстанций), предназначенную для накладывания на раневую поверхность или слизистые оболочки и оказания местного действия в течение продолжительного периода времени
33.8.
плитки
твердая лекарственная форма, представляющая собой пластичную массу с равномерно распределенным в ней действующим веществом, имеющая форму плитки определенного размера и предназначенная для приема внутрь целиком или частями
33.9.
резинка жевательная лекарственная
твердая дозированная лекарственная форма "резиноподобной" консистенции, предназначенная для жевания в течение определенного периода времени без последующего проглатывания с целью оказания местного действия в полости рта и глотке или системного действия

33.6.
дәрілік пастилкалар
ауыз қуысында және жұтқыншақта жергілікті әсер ету мақсатында сіңіруге арналған, әсер ететін зат (заттар) біркелкі таралған иілгіш-пластикалық негізді ұсынатын дозаланған қатты дәрілік нысан
33.7.
дәрілік пластиналар
негізден және оған біркелкі таралған әсер ететін заттан (заттардан) тұратын, жарақаттанған қабатқа төсеуге және ұзақ уақыт кезеңі ішінде жергілікті әсер етуге арналған белгілі бір көлемдегі пластинаны ұсынатын қатты дәрілік нысан
33.8.
плиткалар
әсер ететін зат біркелкі таралған пластикалық қоспаны ұсынатын, белгілі бір көлемдегі плитка пішінді және бүтін немесе бөлшектеп ішке қабылдауға арналған қатты дәрілік нысан
33.9.
шайнайтын дәрілік резеңке
ауыз қуысында және жұтқыншақта жергілікті әсер ету немесе жүйелі әсер ету мақсатында белгілі бір уақыт ішінде жұтпай шайнауға арналған "резеңке тәрізді" консистенцияны ұсынатын дозаланған қатты дәрілік нысан

1. Автоинжектор
2. Ампула
3. Баллон
4. Банка
5. Бумага
6. Бутылка
7. Бутыль
8. Диски
9. Ингалятор
10. Картридж
11. Картридж-дозатор
12. Контейнер (в тех случаях, когда не применимы другие термины)
13. Пакет
14. Пакетик (саше)
15. Пенал
16. Пробирка
17. Туба
18. Тюбик-капельница
19. Упаковка контурная безъячейковая (стрип)
20. Упаковка контурная ячейковая (блистер)
21. Фильтр-пакет
22. Флакон
23. Флакон-капельница
24. Шприц
25. Шприц-ампула
26. Шприц-ручка
27. Шприц-тюбик
II. Комплектующие средства
1. Аппликатор
2. Дозатор
3. Игла
4. Имплантатор
5. Ингалятор
6. Канюля
7. Ложка мерная
8. Мундштук
9. Наконечник (в тех случаях, когда не применимы другие термины)
10. Насадка-капельница
11. Насос для спрея
12. Насос-дозатор
13. Небулайзер
14. Нож ампульный
15. Пипетка
16. Прокалыватель
17. Салфетка
18. Скарификатор
19. Стаканчик мерный
20. Трубочка (соломка)
21. Устройство для подвешивания
22. Чашка мерная
23. Шпатель
24. Шприц
25. Щетка-аппликатор
II. Пояснения
Сноска. Раздел пояснения - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.11.2023 № 160 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Для целей применения настоящего перечня используются понятия, которые означают следующее:
"комплектующее средство" – изделие, помещаемое во вторичную (потребительскую) упаковку лекарственного препарата для медицинского применения или ветеринарного лекарственного препарата и используемое для правильного дозирования, введения или применения лекарственного препарата для медицинского применения или ветеринарного лекарственного препарата;
"первичная упаковка лекарственного препарата для медицинского применения и ветеринарного лекарственного препарата" – упаковка, непосредственно соприкасающаяся с данным лекарственным препаратом для медицинского применения или ветеринарным лекарственным препаратом.
Для видов первичной упаковки лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов, указанных в настоящем перечне, указывается материал, из которого произведена данная упаковка, и при необходимости ее дополнительные свойства (например, флаконы из темного стекла, пакеты полимерные двухслойные, баллоны алюминиевые, флаконы из полиэтилена низкой плотности и т.д.).
Для жидких и мягких лекарственных форм, а также лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов для парентерального введения в документах регистрационного досье необходимо указать вид полимера (например, полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид и т.д.) ввиду влияния вида полимера на качество лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов за счет миграции веществ из упаковки. Для твердых лекарственных форм для приема внутрь, наружного или местного применения (например, таблетки) достаточно указать общую характеристику материала (например, банки полимерные). Для упаковок, изготовленных из прозрачного бесцветного стекла, характеристика цвета стекла не указывается (например, флаконы стеклянные).

1. Автоинжектор
2. Ампула
3. Баллон
4. Банка
5. Қағаз
6. Бөтелке
7. Үлкен бөтелке
8. Дискілер
9. Ингалятор
10. Картридж
11. Дозалаушы-картридж
12. Контейнер (басқа терминдер қолданылмайтын жағдайларда)
13. Пакет
14. Қалташа (саше)
15. Пенал
16. Пробирка
17. Туба
18. Түтік-дәрі тамызғыш
19. Контурлы ұяшықсыз орау (стрип)
20. Контурлы ұяшықты орау (блистер)
21. Сүзгі-пакет
22. Құты
23. Құты-дәрі тамызғыш
24. Шприц
25. Шприц-ампула
26. Шприц-қалам
27. Шприц-түтік
II. Жинақтаушы құралдар
1. Аппликатор
2. Дозалаушы
3. Ине
4. Имплантатор
5. Ингалятор
6. Канюля
7. Өлшеуіш қасық
8. Мүштік
9. Ұштық (басқа терминдер қолданылмайтын жағдайларда)
10. Саптама-дәрі тамызғыш
11. Спрейге арналған сорғы
12. Дозалаушы сорғы
13. Небулайзер
14. Ампулалық пышақ
15. Тамшуыр
16. Түйреуіш
17. Салфетка
18. Скарификатор
19. Өлшеуіш стақан
20. Түтікше (соломка)
21. Ілуге арналған құрылғы
22. Өлшеуіш шыны-аяқ
23. Қалақша
24. Шприц
25. Щетка-аппликатор
Түсіндірулер
Осы тізбені қолдану мақсаттары үшін мынадай мағынадағы ұғымдар пайдаланылады:
"жинақтаушы құралдар" – дәрілік препараттың екінші (тұтынушы) орауына орналастырылатын және дәрілік препаратты дұрыс дозалау, енгізу немесе қолдану үшін пайдаланылатын бұйым;
"дәрілік препараттың бастапқы орауы" – осы дәрілік препарат тікелей жапсарласатын орау.
Осы тізбеде көрсетілген дәрілік препараттардың бастапқы ораулары түрлері үшін осы орау өндірілген материал және қажет болған жағдайда оның қосымша қасиеттері көрсетіледі. Мысалы, қарақоңыр шыныдан жасалған құтылар, екі қабатты полимерлі пакеттер, алюминий баллондар, жұқа қалыңдықтағы полиэтиленнен жасалған құтылар және т.б.
Сұйық және жұмсақ дәрілік нысандар, сондай-ақ парентералдық енгізуге арналған дәрілік препараттар үшін тіркеу құжаттамасы құжаттарында полимер түрін (мысалы, полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид және т.б.) көрсету қажет, өйткені полимер түрі заттарды орауынан көшіру есебінен дәрілік препараттардың сапасына ықпал етеді. Ішке, сыртқы немесе жергілікті қолдануға арналған қатты дәрілік нысандар үшін (мысалы, таблеткалар) материалдың жалпы сипаттамасын (мысалы, полимер банкалар) көрсету жеткілікті. Мөлдір түссіз шыныдан жасалған орау-құты үшін шынының түсінің сипаттамасы көрсетілмейді (мысалы, шыны құтылар).