Об утверждении планов либерализации по секторам услуг, указанным в Решении Высшего Евразийского экономического совета от 16 октября 2015 г. № 30
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 года № 23.
В соответствии с пунктом 42 Протокола о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и с учетом информации Евразийской экономической комиссии Высший Евразийский экономический совет решил:
Утвердить прилагаемые:
план либерализации по сектору услуг по общим строительным работам по сооружению объектов гражданского строительства (тоннели, мосты, трубопроводы, линии связи);
план либерализации по сектору услуг в инженерных областях в отношении особо опасных и технически сложных объектов капитального строительства и сохранения объектов культурного наследия (памятников истории и культуры);
план либерализации по сектору комплексных услуг в инженерных областях, связанных с автомагистралями, улицами, дорогами, железными дорогами, взлетно-посадочными полосами, мостами, надземными и подземными автомагистралями, тоннелями и гаванями, водными путями, водохозяйственными сооружениями, магистральными трубопроводами, линиями связи и энергетическими линиями, трубопроводами и кабелями и связанными с ними сооружениями;
план либерализации по сектору услуг в области градостроительного проектирования в отношении особо опасных и технически сложных объектов капитального строительства и сохранения объектов культурного наследия (памятников истории и культуры);
план либерализации по сектору услуг по аренде и лизингу прогулочных судов без оператора;
план либерализации по сектору услуг в области рекламы;
план либерализации по сектору услуг, связанных с недвижимым имуществом, собственным или арендуемым (за исключением риелторских услуг посредников);
план либерализации по сектору услуг по оценке имущества;
план либерализации по сектору услуг бюро путешествий и туристических агентств (услуги туроператоров и турагентов);
план либерализации по сектору услуг по геологическим, геофизическим и другим видам изыскательских работ в части научных консультативных услуг в области геологии, геофизики, геохимии и прочих наук, связанных с поиском месторождений твердых полезных ископаемых, нефти, газа и подземных вод, за исключением полевых работ;
план либерализации по сектору услуг по подземной маркшейдерской съемке;
план либерализации по сектору услуг по наземной маркшейдерской съемке;
план либерализации по сектору услуг по картографии;
план либерализации по сектору услуг по прогнозу погоды и метеорологии;
план либерализации по сектору услуг, связанных с производством и распространением кино- и видеофильмов;
план либерализации по сектору услуг по демонстрации видеофильмов;
план либерализации по сектору услуг по проведению научно-исследовательских работ и внедрению в области общественных и гуманитарных наук;
план либерализации по сектору услуг по проведению научно-исследовательских работ и созданию опытных разработок в cфере естественных наук.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
Решением Высшего
Евразийского экономического
совета
от 26 декабря 2016 г. № 23
ПЛАН ЛИБЕРАЛИЗАЦИИ
по сектору услуг по общим строительным работам по сооружению объектов гражданского строительства (тоннели, мосты, трубопроводы, линии связи)
Мероприятие
Срок исполнения
Форма завершения
Исполнитель
I. Сближение механизмов допуска к осуществлению деятельности
I этап. Анализ законодательства государств – членов Евразийского экономического союза

Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 16 қазандағы № 30 шешімінде көрсетілген қызметтер көрсету секторлары бойынша ырықтандыру жоспарларын бекіту туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 23 шешімі.
Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 16 қосымшасы) 42-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссияның ақпараттарын ескере отырып, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
Қоса беріліп отырған:
азаматтық құрылыс объектілерін салу жөніндегі жалпы құрылыс жұмыстары (тоннельдер, көпірлер, құбыржолдар, байланыс желілері) бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
күрделі құрылыстың ерекше қауіпті және техникалық тұрғыдан күрделі объектілеріне және мәдени мұра объектілерін (тарих және мәдениет ескерткіштерін) сақтауға қатысты инженерлік салаларда қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
автомагистральдармен, көшелермен, жолдармен, теміржолдармен, ұшу-қону жолақтарымен, көпірлермен, жерүсті және жерасты автомагистральдармен, тоннельдермен және айлақтармен, су жолдарымен, сушаруашылық құрылыстарымен, магистральдық құбыржолдармен, байланыс желілерімен және энергетикалық желілермен, құбыржолдармен және кабельдермен және олармен байланысты құрылыстармен байланысты инженерлік салаларда кешенді қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
күрделі құрылыстың ерекше қауіпті және техникалық тұрғыдан күрделі объектілеріне және мәдени мұра объектілерін (тарих және мәдениет ескерткіштерін) сақтауға қатысты қала құрылысын жоспарлау саласында қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
серуендеу кемелерін операторсыз жалға алу және оның лизингі бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
жарнама саласында қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
меншікті немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікке байланысты қызметтер көрсету (делдалдардың риелторлық қызметтер көрсетуін қоспағанда) секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
мүлікті бағалау жөнінде қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
саяхаттар бюросының және туристік агенттіктердің қызметтер көрсетуі (туроператорлар мен турагенттердің қызметтер көрсетуі) секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
даладағы жұмыстарды қоспағанда, қатты пайдалы қазбаларды, мұнайды, газды және жерасты суларын іздеуге байланысты геология, геофизика, геохимия және өзге де ғылымдар саласында ғылыми консультациялық қызметтер көрсету бөлігінде геологиялық, геофизикалық және басқа да іздеу жұмыстары бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
жерасты маркшейдерлік түсірілім жөніндегі қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
жерүсті маркшейдерлік түсірілім жөніндегі қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
картография бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
ауа райы болжамы және метеорология бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
кино- және бейнефильмдер шығарумен және таратумен байланысты қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
бейнефильмдерді көрсету бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және енгізу бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары;
жаратылыстану ғылымдары саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және тәжірибелік әзірлемелер жасау бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша ырықтандыру жоспары бекітілсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 23 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық құрылыс объектілерін салу жөніндегі жалпы құрылыс жұмыстары (тоннельдер, көпірлер, құбыржолдар, байланыс желілері) бойынша қызметтер көрсету секторы бойынша
ЫРЫҚТАНДЫРУ ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Орындау мерзімі
Аяқталу нысаны
Орындаушы
I. Қызметті жүзеге асыруға рұқсат ету механизмдерін жақындастыру
I кезең. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасын талдау

1. Определение перечня нормативных правовых актов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), регулирующих деятельность в рамках данного сектора услуг
2016 год
информация в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия)
правительства государств-членов
2. Анализ положений нормативных правовых актов государств-членов на предмет:
а) соответствия Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор)
и международным договорам в рамках Союза, а также иным международным договорам, заключенным между государствами-членами (в том числе двусторонним)
и применяемым в части, не противоречащей Договору
2017 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов Комиссия
б) выявления положений, ограничивающих доступ лиц других государств-членов к поставке услуг в рамках данного сектора, в том числе:
ограничений, изъятий, дополнительных требований
и условий в соответствии с индивидуальными национальными перечнями ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий в рамках Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 112 требований, условий и иных мер регулирования барьеров, возникающих при применении Договора, международных договоров в рамках Союза
и законодательства государств-членов
2017 год
решения рабочей группы в области строительства, услуг в инженерных областях, градостроительного проектирования (далее – рабочая группа)
правительства государств-членов Комиссия
в) избыточности и неэффективности (неоднозначности, наличия противоречий, невостребованности, несоответствия целям регулирования, дублирования, формального характера)
2017 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов
Комиссия
3. Определение содержательной эквивалентности регулирования в данном секторе услуг и принятие решений о целесообразности взаимного признания разрешений на поставку услуг в рамках данного сектора (в случае принятия таких решений на основании пункта 54 Протокола
о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору) гармонизация законодательства государств-членов не требуется и пункты 4 – 9 настоящего плана не подлежат исполнению)
2018 год
информация в Комиссию, решения рабочей группы
правительства государств-членов Комиссия
II этап. Подготовка к гармонизации законодательства государств-членов (при отсутствии содержательной эквивалентности регулирования)
4. Определение необходимости, уровня и способов гармонизации законодательства государств-членов, заключения международных договоров в рамках Союза
и (или) принятия актов органов Союза
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия

1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі сәйкесінше – мүше мемлекеттер, Одақ) қызметтер көрсетудің осы секторы шеңберінде қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін анықтау
2016 жыл
Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
2. Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері ережелерінің мәнін талдау:
а) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, сондай-ақ мүше мемлекеттер арасында жасалған (соның ішінде екіжақты) және Шартқа қайшы келмейтін бөлігінде қолданылатын халықаралық шарттарға сәйкестілік
2017 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
б) басқа мүше мемлекеттер тұлғаларының осы сектор шеңберінде жеткізуге қолжетімділігін шектейтін ережелерді анықтау, соның ішінде:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 112 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі шектеулердің, алып қоюлардың, қосымша талаптар мен шарттардың жеке ұлттық тізбесіне сәйкес шектеулерді, алып қоюларды, қосымша талаптар мен шарттарды
реттеу талаптарын, шарттарын және өзге де шараларын
Шартты, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды және мүше мемлекеттердің заңнамасын қолдану кезінде туындайтын тосқауылдарды
2017 жыл
құрылыс, инженерлік салада қызметтер көрсету, қала құрылысын жоспарлау саласындағы жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
в) артықтықты және тиімсіздікті (бір мәнді еместік, қарама-қайшылықтың болуы, сұранымсыздық, реттеу мақсаттарына сәйкессіздік, формалды сипаттағы қайталау)
2017 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
3. Қызметтер көрсетудің осы секторындағы реттеудің мазмұндық эквиваленттілігін анықтау және осы сектор шеңберінде қызметте көрсетуді жеткізуге рұқсат етулерді өзара танудың орынды екені туралы шешімдер қабылдау (Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (Шарттың № 16 қосымшасы) 54-тармағы негізінде мұндай шешімдер қабылданған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру талап етілмейді және осы жоспардың 4 – 9 тармақтары орындауға жатпайды)
2018 жыл
Комиссияға ақпарат,
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
II кезең. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіруге дайындау
(реттеудің мазмұндық эквиваленттілігі болмаған жағдайда)
4. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау қажеттілігін, деңгейін және тәсілдерін анықтау
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия

5. Выявление наилучших международных и национальных практик регулирования в данном секторе услуг с целью определения оптимальной модели внутреннего регулирования
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
6. Выработка предложений по гармонизации законодательства государств-членов, заключению международных договоров в рамках Союза или принятию актов органов Союза с учетом пункта 5 настоящего плана
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
7. Определение перечней нормативных правовых актов государств-членов с указанием конкретных положений, подлежащих изменению, отмене или принятию
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
8. Принятие решения Высшего Евразийского экономического совета о гармонизации законодательства государств-членов
(с перечнями нормативных правовых актов государств-членов, подлежащих изменению, отмене или принятию
в соответствии с пунктом 7 настоящего плана)
2019 год
решение Высшего Евразийского экономического совета
правительства государств-членов
Комиссия
III этап. Гармонизация законодательства государств-членов, разработка и заключение международных договоров в рамках Союза и (или) принятие актов органов Союза
9. Внесение изменений в нормативные правовые акты государств-членов в соответствии с пунктом 8 настоящего плана, разработка и заключение международных договоров в рамках Союза и (или) принятие актов органов Союза
2019 – 2021 годы
нормативные правовые акты государств-членов, международные договоры в рамках Союза и (или) акты органов Союза
правительства государств-членов Комиссия
10. Внесение изменений в индивидуальные национальные перечни ограничений, изъятий, дополнительных требований
и условий в рамках Евразийского экономического союза, утвержденные Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 112, в части исключения ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий (в случае их наличия) в рамках данного сектора услуг
2021 год
решение Высшего Евразийского экономического совета
правительства государств-членов
Комиссия
IV этап. Мониторинг исполнения
11. Мониторинг и контроль за исполнением мероприятий, предусмотренных пунктами 1 – 10 настоящего плана
1 раз в полгода
доклад Высшему Евразийскому экономическому совету
Комиссия
II. Обеспечение признания профессиональных квалификаций персонала поставщиков услуг
I этап. Анализ законодательства государств-членов
12. Выявление требований к профессиональной квалификации персонала поставщика услуг (опыт и стаж работы, прохождение курсов переподготовки, переобучения и т. п.), ограничивающих допуск такого поставщика услуг
к деятельности в рамках данного сектора услуг
2017 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов
Комиссия

5. Ішкі реттеудің оңтайлы моделін белгілеу мақсатында қызметтер көрсетудің осы секторында үздік халықаралық және ұлттық практикаларды анықтау
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
6. Осы жоспардың 5-тармағын ескере отырып, мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар жасасу немесе Одақ органдарының актілерін қабылдау бойынша ұсыныстар әзірлеу
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
7. Өзгертуге, күшін жоюға немесе қабылдауға жататын нақты ережелерді көрсете отырып, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін белгілеу
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
8. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру туралы шешімін қабылдау (осы жоспардың 7-тармағына сәйкес өзгертуге, күшін жоюға немесе қабылдауға жататын мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің тізбесімен)
2019 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
III кезең. Мүше мемлекетердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар әзірлеу және жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау
9. Осы жоспардың 8-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар әзірлеу және жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау
2019 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттар және (немесе) Одақ органдарының актілері
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
10. Қызметтер көрсетудің осы секторы шеңберінде шектеулерді, алып қоюларды, қосымша талаптар мен шарттарды (бар болған жағдайда) алып тастау бөлігінде Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 ж. 23 желтоқсандағы № 112 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде шектеулердің, алып қоюлардың, қосымша талаптар мен шарттардың жеке ұлттық тізбесіне өзгерістер енгізу
2021 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
IV кезең. Орындалуы мониторингі
11. Осы жоспардың 1 – 10-тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуының мониторингі және бақылау
жарты жылда 1 рет
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске баяндама
Комиссия
II. Қызметтер көрсетуді жеткізушілердің персоналының кәсіби біліктіліктерін тануды қамтамасыз ету
I кезең. Мүше мемлекеттердің заңнамасын талдау
12. Қызметтер көрсетудің осы секторы шеңберінде қызметке осындай қызметтер көрсетуді жеткізушілердің қолжетімділігін шектейтін қызметтер көрсетуді жеткізушілер персоналының кәсіби біліктіліктеріне қойылатын талаптарды (тәжірибесі және жұмыс өтілі, қайта даярлау, қайта оқыту курстарынан өту және т.б.) анықтау
2017 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия

13. Определение содержательной эквивалентности регулирования в сфере профессиональной квалификации персонала поставщика услуг в рамках данного сектора
и принятие решений о целесообразности автоматического признания документов, подтверждающих профессиональную квалификацию (в случае принятия таких решений
на основании пункта 54 Протокола о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору) гармонизация законодательства государств-членов не требуется и
пункты 14 – 19 настоящего плана не подлежат исполнению)
2018 год
информация в Комиссию,
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
II этап. Подготовка к гармонизации законодательства государств-членов (при отсутствии содержательной эквивалентности регулирования)
14. Определение необходимости, уровня и способов гармонизации законодательства государств-членов, заключения международных договоров в рамках Союза и (или) принятия актов органов Союза
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
15. Выявление наилучших международных и национальных практик регулирования в сфере профессиональной квалификации персонала поставщика услуг в рамках данного сектора с целью определения оптимальной модели внутреннего регулирования
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
16. Выработка предложений по гармонизации законодательства государств-членов, заключению международных договоров в рамках Союза или принятию актов органов Союза с учетом пункта 15 настоящего плана
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
17. Определение перечней нормативных правовых актов государств-членов с указанием конкретных положений, подлежащих изменению, отмене или принятию
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
18. Принятие решения Высшего Евразийского экономического совета о гармонизации законодательства государств-членов (c перечнями нормативных правовых актов государств-членов, подлежащих изменению, отмене или принятию в соответствии с пунктом 17 настоящего плана)
2019 год
решение Высшего Евразийского экономического совета
правительства государств-членов
Комиссия
III этап. Гармонизация законодательства государств-членов, разработка и заключение международных договоров в рамках Союза и (или) принятие актов органов Союза
19. Внесение изменений в нормативные правовые акты государств-членов в части гармонизации требований
к профессиональной квалификации персонала поставщика услуг в рамках данного сектора в соответствии с пунктом 18 настоящего плана, разработка и заключение международных договоров в рамках Союза и (или) принятие актов органов Союза
2019 – 2021 годы
нормативные правовые акты государств-членов, международные договоры
в рамках Союза и (или) акты органов Союза
правительства государств-членов
Комиссия
IV этап. Мониторинг исполнения

13. Осы сектор шеңберінде қызметтер көрсетуді жеткізуші персоналының кәсіби біліктілігі саласында реттеудің мазмұндық эквиваленттілігін белгілеу және кәсіби біліктілікті растайтын құжаттарды автоматты танудың мақсатқа сай екені туралы шешімдер қабылдау (Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (Шарттың № 16 қосымшасы) 54-тармағы негізінде мұндай шешімдер қабылданған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру талап етілмейді және осы жоспардың 14 – 19 тармақтары орындауға жатпайды)
2018 жыл
Комиссияға ақпарат,
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
II кезең. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіруге дайындау
(реттеудің мазмұндық эквиваленттілігі болмаған жағдайда)
14. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау қажеттілігін, деңгейін және тәсілдерін анықтау
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
15. Ішкі реттеудің оңтайлы моделін белгілеу мақсатында осы сектор шеңберінде қызметтер көрсетуді жеткізуші персоналының кәсіби біліктілігі саласында реттеудің үздік халықаралық және ұлттық практикаларын анықтау
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
16. Осы жоспардың 15-тармағын ескере отырып, мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар жасасу немесе Одақ органдарының актілерін қабылдау бойынша ұсыныстар әзірлеу
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
17. Өзгертуге, күшін жоюға немесе қабылдауға жататын нақты ережелерді көрсете отырып, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін белгілеу
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
18. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру туралы шешімін қабылдау (осы жоспардың 17-тармағына сәйкес өзгертуге, күшін жоюға немесе қабылдауға жататын мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің тізбесімен)
2019 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
III кезең. Мүше мемлекетердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар әзірлеу және жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау
19. Осы жоспардың 18-тармағына сәйкес мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне қызметтер көрсетуді жеткізуші персоналының кәсіби біліктілігіне қойылатын талаптарды үндестіру бөлігінде өзгерістер енгізу, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар әзірлеу және жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау
2019 – 2021 жылдар
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттар және (немесе) Одақ органдарының актілері
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
IV кезең. Орындалуы мониторингі

20. Мониторинг и контроль за исполнением мероприятий, предусмотренных пунктами 12 – 19 настоящего плана
1 раз в полгода
доклад Высшему Евразийскому экономическому совету
Комиссия
III. Организация административного сотрудничества
21. Определение сфер рисков, возникающих
при функционировании единого рынка услуг
2017 год
перечень сфер рисков, возникающих при функционировании единого рынка услуг
правительства государств-членов
Комиссия
22. Разработка соглашений об административном сотрудничестве между компетентными органами государств-членов (в том числе для осуществления информационного обмена, создания механизма предупреждения нарушений, применения мер ответственности) с целью снижения рисков, возникающих при функционировании единого рынка услуг
2017 год
проекты соглашений
об административном сотрудничестве между компетентными органами государств-членов
правительства государств-членов
Комиссия
23. Заключение соглашений об административном сотрудничестве между компетентными органами государств-членов в сферах, определенных в соответствии с пунктом 21 настоящего плана
2018 год
соглашения
об административном сотрудничестве между компетентными органами государств-членов
правительства государств-членов
Комиссия
24. Организация обмена между компетентными органами государств-членов сведениями, содержащимися
в национальных информационных ресурсах (в случае их отсутствия – обеспечение формирования таких ресурсов),
в том числе посредством использования интегрированной информационной системы Союза
2019 год
обеспечение доступа
к информационным ресурсам государств-членов,
согласование перечня сведений, подлежащих обмену (решение Комиссии)
правительства государств-членов
Комиссия
25. Мониторинг и контроль за исполнением мероприятий, предусмотренных пунктами 21 – 24 настоящего плана
1 раз в полгода
доклад Высшему Евразийскому экономическому совету
Комиссия
IV. Завершение реализации плана
26. Принятие решения Высшего Евразийского экономического совета, устанавливающего обязательства государств-членов по применению правил единого рынка услуг в рамках данного сектора
2021 год
решение Высшего Евразийского экономического совета
правительства государств-членов
Комиссия
27. Начало функционирования единого рынка услуг
2021 год
(для Республики Казахстан – не позднее 1 января 2025 г.)
правительства государств-членов
УТВЕРЖДЕН
Решением Высшего
Евразийского экономического
совета
от 26 декабря 2016 г. № 23
ПЛАН ЛИБЕРАЛИЗАЦИИ
по сектору услуг в инженерных областях в отношении особо опасных и технически сложных объектов капитального строительства и сохранения объектов культурного наследия (памятников истории и культуры)
Мероприятие
Срок исполнения
Форма завершения
Исполнитель
I. Сближение механизмов допуска к осуществлению деятельности
I этап. Анализ законодательства государств – членов Евразийского экономического союза

20. Осы жоспардың 12 – 19-тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуының мониторингі және бақылау
жарты жылда 1 рет
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске баяндама
Комиссия
III. Әкімшілік ынтымақтастықты ұйымдастыру
21. Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығының жұмыс істеуі кезінде туындайтын тәуекелдер салаларын белгілеу
2017 жыл
қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығының жұмыс істеуі кезінде туындайтын тәуекелдер салаларының тізбесі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
22. Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығының жұмыс істеуі кезінде туындайтын тәуекелдерді төмендету мақсатында мүше мемлекеттердің құзыретті органдары арасында әкімшілік ынтымақтастық туралы келісімді (соның ішінде ақпараттық алмасуды жүзеге асыру, бұзушылықтарды ескерту механизмдерін құру, жауапкершілік шараларын қолдану үшін) әзірлеу
2017 жыл
мүше мемлекеттердің құзыретті органдары арасында әкімшілік ынтымақтастық туралы келісімдердің жобалары
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
23. Осы жоспардың 21-тармағына сәйкес белгіленген салаларда мүше мемлекеттердің құзыретті органдары арасында әкімшілік ынтымақтастық туралы келісімдер жасасу
2018 жыл
мүше мемлекеттердің құзыретті органдары арасында әкімшілік ынтымақтастық туралы келісімдер
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
24. Соның ішінде Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы мүше мемлекеттердің құзыретті органдары арасында ұлттық ақпараттық ресурстардың құрамындағы (олар болмаған жағдайда – мұндай ресурстарды қалыптастыруды қамтамасыз ету) мәліметтерді алмасуды ұйымдастыру
2019 жыл
мүше мемлекеттердің ақпараттық ресурстарына қолжетімділікті қамтамасыз ету, алмасуға жататын мәліметтер тізбесін келісу
(Комиссия шешімі)
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
25. Осы жоспардың 21 – 24-тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуының мониторингі және бақылау
жарты жылда 1 рет
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске баяндама
Комиссия
IV. Жоспарды іске асыруды аяқтау
26. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүш мемлекеттердің осы сектор шеңберінде қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығының қағидаларын қолдану бойынша міндеттемелерін белгілейтін шешімін қабылдау
2021 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
27. Қызметтер көрсетудің бірыңғай нарығының жұмыс істей бастауы
2021 жыл (Қазақстан Республикасы үшін – 2025 ж. 1 қаңтардан кешіктірмей)
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 23 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Күрделі құрылыстың ерекше қауіпті және техникалық тұрғыдан күрделі объектілеріне және мәдени мұра объектілерін (тарих және мәдениет ескерткіштерін) сақтауға қатысты инженерлік салаларда қызметтер көрсету секторы бойынша
ЫРЫҚТАНДЫРУ ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Орындау мерзімі
Аяқталу нысаны
Орындаушы
I. Қызметті жүзеге асыруға рұқсат ету механизмдерін жақындастыру
I кезең. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасын талдау

1. Определение перечня нормативных правовых актов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), регулирующих деятельность в рамках данного сектора услуг
2016 год
информация в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия)
правительства государств-членов
2. Анализ положений нормативных правовых актов государств-членов на предмет:
а) соответствия Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор)
и международным договорам в рамках Союза, а также иным международным договорам, заключенным между государствами-членами (в том числе двусторонним) и применяемым в части, не противоречащей Договору
2017 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов Комиссия
б) выявления положений, ограничивающих доступ лиц других государств-членов к поставке услуг в рамках данного сектора, в том числе:
ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий в соответствии с индивидуальными национальными перечнями ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий в рамках Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 112
требований, условий и иных мер регулирования барьеров, возникающих при применении Договора, международных договоров в рамках Союза и законодательства государств-членов
2017 год
решения рабочей группы
в области строительства, услуг в инженерных областях, градостроительного проектирования (далее – рабочая группа)
правительства государств-членов Комиссия
в) избыточности и неэффективности (неоднозначности, наличия противоречий, невостребованности, несоответствия целям регулирования, дублирования, формального характера)
2017 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов Комиссия
3. Определение содержательной эквивалентности регулирования в данном секторе услуг и принятие решений о целесообразности взаимного признания разрешений на поставку услуг в рамках данного сектора (в случае принятия таких решений на основании пункта 54 Протокола о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору) гармонизация законодательства государств-членов не требуется и пункты 4 – 9 настоящего плана не подлежат исполнению)
2018 год
информация в Комиссию, решения рабочей группы
правительства государств-членов Комиссия
II этап. Подготовка к гармонизации законодательства государств-членов (при отсутствии содержательной эквивалентности регулирования)
4. Определение необходимости, уровня и способов гармонизации законодательства государств-членов, заключения международных договоров в рамках Союза и (или) принятия актов органов Союза
2018 год
решения рабочей группы
правительства государств-членов Комиссия

1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі сәйкесінше – мүше мемлекеттер, Одақ) қызметтер көрсетудің осы секторы шеңберінде қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін анықтау
2016 жыл
Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
2. Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері ережелерінің мәнін талдау:
а) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, сондай-ақ мүше мемлекеттер арасында жасалған (соның ішінде екіжақты) және Шартқа қайшы келмейтін бөлігінде қолданылатын халықаралық шарттарға сәйкестілік
2017 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
б) басқа мүше мемлекеттер тұлғаларының осы сектор шеңберінде жеткізуге қолжетімділігін шектейтін ережелерді анықтау, соның ішінде:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 112 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі шектеулердің, алып қоюлардың, қосымша талаптар мен шарттардың жеке ұлттық тізбесіне сәйкес шектеулерді, алып қоюларды, қосымша талаптар мен шарттарды реттеу талаптарын, шарттарын және өзге де шараларын
Шартты, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды және мүше мемлекеттердің заңнамасын қолдану кезінде туындайтын тосқауылдарды
2017 жыл
құрылыс, инженерлік салада қызметтер көрсету, қала құрылысын жоспарлау саласындағы жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
в) артықтықты және тиімсіздікті (бір мәнді еместік, қарама-қайшылықтың болуы, сұранымсыздық, реттеу мақсаттарына сәйкессіздік, формалды сипаттағы қайталау)
2017 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
3. Қызметтер көрсетудің осы секторындағы реттеудің мазмұндық эквиваленттілігін анықтау және осы сектор шеңберінде қызметте көрсетуді жеткізуге рұқсат етулерді өзара танудың орынды екені туралы шешімдер қабылдау (Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (Шарттың № 16 қосымшасы) 54-тармағы негізінде мұндай шешімдер қабылданған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру талап етілмейді және осы жоспардың 4 – 9 тармақтары орындауға жатпайды)
2018 жыл
Комиссияға ақпарат, жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
II кезең. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіруге дайындау (реттеудің мазмұндық эквиваленттілігі болмаған жағдайда)
4. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру, Одақ шеңберінде халықаралық шарттар жасасу және (немесе) Одақ органдарының актілерін қабылдау қажеттілігін, деңгейін және тәсілдерін анықтау
2018 жыл
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия

1. Определение перечня нормативных правовых актов государств – членов Евразийского экономического
союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), регулирующих деятельность в рамках данного сектора услуг
2016 год
информация в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия)
правительства государств-членов
2. Анализ положений нормативных правовых актов государств-членов на предмет:
а) соответствия Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) и международным договорам в рамках Союза, а также иным международным договорам, заключенным между государствами-членами
(в том числе двусторонним) и применяемым
в части, не противоречащей Договору
2016 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов
Комиссия
б) выявления положений, ограничивающих доступ лиц других государств-членов к поставке услуг в рамках данного сектора, в том числе:
ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий в соответствии
с индивидуальными национальными перечнями ограничений, изъятий, дополнительных требований и условий в рамках Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Высшего Евразийского экономического совета
от 23 декабря 2014 г. № 112
требований, условий и иных мер регулирования
барьеров, возникающих при применении Договора, международных договоров в рамках Союза и законодательства государств-членов
2016 год
решения рабочей группы в области услуг по геологическим, геофизическим и другим видам изыскательских работ, маркшейдерской съемке, картографии, прогнозу погоды и метеорологии (далее – рабочая группа)
правительства государств-членов
Комиссия
в) избыточности и неэффективности (неоднозначности, наличия противоречий, невостребованности, несоответствия целям регулирования, дублирования, формального характера)
2016 год
информация в Комиссию
правительства государств-членов
Комиссия
3. Определение содержательной эквивалентности регулирования в данном секторе услуг и принятие решений о целесообразности взаимного признания разрешений на поставку услуг в рамках данного сектора (в случае принятия таких решений
на основании пункта 54 Протокола о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору) гармонизация законодательства государств-членов
не требуется и пункты 4 – 9 настоящего плана
не подлежат исполнению)
2017 год
информация в Комиссию,
решения рабочей группы
правительства государств-членов
Комиссия
II этап. Подготовка к гармонизации законодательства государств-членов
(при отсутствии содержательной эквивалентности регулирования)

1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі сәйкесінше – мүше мемлекеттер, Одақ) қызметтер көрсетудің осы секторы шеңберінде қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін анықтау
2016 жыл
Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
2. Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері ережелерінің мәнін талдау:
а) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға, сондай-ақ мүше мемлекеттер арасында жасалған (соның ішінде екіжақты) және Шартқа қайшы келмейтін бөлігінде қолданылатын халықаралық шарттарға сәйкестілік
2016 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
б) басқа мүше мемлекеттер тұлғаларының осы сектор шеңберінде жеткізуге қолжетімділігін шектейтін ережелерді анықтау, соның ішінде:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 112 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі шектеулердің, алып қоюлардың, қосымша талаптар мен шарттардың жеке ұлттық тізбесіне сәйкес шектеулерді, алып қоюларды, қосымша талаптар мен шарттарды реттеу талаптарын, шарттарын және өзге де шараларын
Шартты, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды және мүше мемлекеттердің заңнамасын қолдану кезінде туындайтын тосқауылдарды
2016 жыл
геологиялық, геофизикалық және іздеу жұмыстарының басқа да түрлері, маркшейдерлік түсірілім, картография, ауа райын болжау және метеорология бойынша қызметтер көрсету саласындағы жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
в) артықтықты және тиімсіздікті (бір мәнді еместік, қарама-қайшылықтың болуы, сұранымсыздық, реттеу мақсаттарына сәйкессіздік, формалды сипаттағы қайталау)
2016 жыл
Комиссияға ақпарат
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
3. Қызметтер көрсетудің осы секторындағы реттеудің мазмұндық эквиваленттілігін анықтау және осы сектор шеңберінде қызметте көрсетуді жеткізуге рұқсат етулерді өзара танудың орынды екені туралы шешімдер қабылдау (Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (Шарттың № 16 қосымшасы) 54-тармағы негізінде мұндай шешімдер қабылданған жағдайда мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру талап етілмейді және осы жоспардың 4 – 9 тармақтары орындауға жатпайды)
2017 жыл
Комиссияға ақпарат,
жұмыс тобының шешімі
мүше мемлекеттердің үкіметтері
Комиссия
II кезең. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіруге дайындау (реттеудің мазмұндық эквиваленттілігі болмаған жағдайда)