О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 года № 5.
Примечание РЦПИ!
Решение вступило в силу 20.07.2016 - сайт Евразийского экономического союза.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций".
2. Установить, что разработка технических схем структур электронных документов и сведений, предусмотренных Описанием, утвержденным настоящим Решением, и обеспечение их размещения в реестре структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли, осуществляются департаментом Евразийской экономической комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.

"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-технологиялық коммуникациялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3-қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешіммен бекітілген Сипаттамада көзделген электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының техникалық схемаларын әзірлеуді және оларды сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімінде орналастыруды құзыретіне Еуразиялық экономикалық одақтың интеграциялық ақпараттық жүйесін құру және дамыту жөніндегі жұмысты үйлестіру кіретін Еуразиялық экономикалық комиссияның департаменті жүзеге асырады деп белгіленсін.

15. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, выполняются при получении соответствующего запроса от информационных систем уполномоченных органов государств-членов через интеграционную платформу интегрированной системы.
Уполномоченные органы государств-членов формируют и направляют в Комиссию запросы о представлении сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или в классификаторе таможенных органов, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Регламент информационного взаимодействия). Формат и структура представляемых запросов должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. № 5 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
В рамках выполнения процедур представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, обрабатываются следующие виды запросов, поступающих от информационных систем уполномоченных органов государств-членов:
запрос информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов;
запрос сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов;
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор, используемый для заполнения таможенных документов;
запрос сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов;
запрос информации об изменениях, внесенных в классификатор таможенных органов.

15. Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына ұсыну рәсімдері мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен интеграцияланған жүйенің интеграциялық платформасы арқылы тиісті сұрау салу алынған кезде орындалады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес сыныптауышта қамтылған мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды қалыптастырып, Комиссияға ұсынады. Ұсынылатын сұрау салулардың форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдерін орындау шеңберінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелерінен келіп түсетін сұрау салудың мынадай түрлері өңделеді:
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу;
сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салу;
сыныптауышқа енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу.

P.CC.10.BEN.001
информация о состоянии классификатора
информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для зполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов
P.CC.10.BEN.002
классификатор, используемый для заполнения таможенных документов
сведения, содержащиеся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов
P.CC.10.BEN.003
классификатор таможенных органов
сведения, содержащиеся в классификаторе таможенных органов
VI. Ответственность участников общего процесса
28. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
29. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 7.
Таблица 7
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень наименований стран и соответствующие им коды (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза
от 20 сентября 2010 г. № 378)
P.CLS.026
справочник органов Евразийского экономического союза, органов государственной власти и управления государств – членов Евразийского экономического союза, а также уполномоченных ими организаций
справочник
содержит перечень уполномоченных органов государств-членови соответствующие им коды
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры представления уполномоченным органам государств-членов сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов
Процедура "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
30. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
31. Процедура "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) выполняется в целях оценки необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) сведений, содержащихся в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов, или сведений, содержащихся в классификаторе таможенных органов, хранящихся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующими сведениями, содержащимися в указанных классификаторах и хранящимися в Комиссии.

P.CC.10.BEN.001
сыныптауыштың жай-күйі туралы ақпарат
сыныптауыштың жай-күйі туралы ақпарат (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты)
P.CC.10.BEN.002
сыныптауыш
сыныптауышта қамтылған мәліметтер
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
25. Мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
26. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
Кодтық белгілеме
Атауы
Типі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.001
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш
елдер атауларының тізбесін және оларға сәйкес келетін кодтарды қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.012
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізілімі
анықтамалық
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізбесін қамтиды
P.CLS.035
Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін актілер түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
Одақтың құқығына кіретін актілер түрлері атауының тізбесін және оларға сәйкес келетін кодтарды қамтиды
P.CLS.036
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының анықтамалығы
анықтамалық
Еуразиялық экономикалық одақ органдары атауының тізбесін және оларға сәйкес келетін кодтарды қамтиды
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына сыныптауышта қамтылған мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі
27. "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы 5-суретте берілген.
5-сурет. "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы
28. "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақтаулы сыныптауышта қамтылған мәліметтердің жай-күйі (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты сыныптауышта қамтылған және Комиссияда сақтаулы, тиісті мәліметтермен үндестіру қажеттігін бағалау мақсатында орындалады.
29. Бірінші "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.10.OPR.001) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және оны Комиссияға жібереді.
30. Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу Комиссияға келіп түскен кезде "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.002) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша сыныптауыштың жай-күйі (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат қалыптастырылады және мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылады.
31. Сыныптауыштың жай-күйі (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпарат мүше мемлекеттің уәкілетті органына келіп түскен кезде "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.003) операциясы орындалады.

32. Первой выполняется операция "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или о дате и времени обновления классификатора таможенных органов.
33. При поступлении в Комиссию запроса информации о дате и времени обновления классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов выполняется операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002), по результатам выполнения которой формируется и представляется в уполномоченный орган государства-члена информация о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора.
34. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.003).
35. Результатом выполнения процедуры "Получение информации
о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001) является получение уполномоченным органом государства-члена информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов.
36. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001), приведен в таблице 8.
Таблица 8
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.CC.10.OPR.001
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.002
обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 10 настоящих Правил
P.CC.10.OPR.003
прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора
приведено в таблице 11 настоящих Правил
Таблица 9
Описание операции "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.001
2
Наименование операции
запрос информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости синхронизации информации о состоянии (дате и времени последнего обновления) классификатора, используемого для заполнения таможенных документов, или классификатора таможенных органов, хранящейся в информационной системе уполномоченного органа государства-члена, с соответствующей информацией, хранящейся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос информации о дате и времени последнего обновления классификатора в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
запрос информации о дате и времени последнего обновления классификатора направлен в Комиссию
Таблица 10
Описание операции "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.002
2
Наименование операции
обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса информации о дате и времени обновления классификатора (операция "Запрос информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемой информации должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами
государств-членов
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученного запроса, формирует и направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
в уполномоченный орган государства-члена направлено сообщение, содержащее информацию о дате и времени последнего обновления классификатора
Таблица 11
Описание операции "Прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.CC.10.OPR.003
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления классификатора
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сообщения, содержащего информацию о дате и времени обновления классификатора (операция "Обработка и представление информации о дате и времени обновления классификатора" (P.CC.10.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку полученной информации о дате и времени обновления классификатора
7
Результаты
информация о дате и времени обновления классификатора получена
Процедура "Получение сведений, содержащихся
в классификаторе, используемом для заполнения таможенных документов" (P.CC.10.PRC.002)

32. Сыныптауыштың жай-күйі (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты мүше мемлекеттің уәкілетті органының алуы "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімінің орындалу нәтижесі болып табылады.
33. "Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
"Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.CC.10.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгілеме
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.CC.10.OPR.001
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.002
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.CC.10.OPR.003
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
8-кесте
"Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.10.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.CC.10.OPR.001
2
Операцияның атауы
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде сақтаулы сыныптауыштың жай-күйі (соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты) туралы ақпаратты Комиссияда сақтаулы тиісті ақпаратпен үндестіру қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сыныптауыштың соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелер
сыныптауыштың соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу Комиссияға жіберілді
9-кесте
"Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.CC.10.OPR.002
2
Операцияның атауы
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды алған кезде орындалады ("Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.CC.10.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Авторландыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуға жауапты қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органына сыныптауыштың соңғы рет жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабар жіберілді
10-кесте
"Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.CC.10.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгілемесі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.CC.10.OPR.003
2
Операцияның атауы
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты қамтитын хабарды алған кезде орындалады ("Сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпаратты өңдеу және ұсыну" (P.CC.10.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы алынған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
сыныптауыштың жаңартылған күні мен уақыты туралы ақпарат алынды
"Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі
34. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы 6-суретте берілген.
6-сурет. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы
35. "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алу" (P.CC.10.PRC.002) рәсімі сыныптауышта қамтылған мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органының алуы мақсатында орындалады.
36. Бірінші "Сыныптауышта қамтылған мәліметтерге сұрау салу" (P.CC.10.OPR.004) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы сыныптауышта қамтылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Берілген параметрлерге қарай сұрау салудың 2 түрі қалыптастырылуы мүмкін:
мәліметтерге толық көлемде (тарихи деректер ескеріле отырып) сұрау салу;
белгілі бір күндегі жағдай бойынша көрсетілген мәліметтерге сұрау салу.

1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145 "О классификаторе таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза" (далее – Решение о классификаторе таможенных органов).
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия

1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мына актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің құрамдастарын жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейін иерархия деңгейлері ескеріле отырып, толық деректемелік құрам көрсетілген кесте нысанында келтіріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделінің элементтерінің нақты сәйкестігі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөздік белгісі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректер элементінің сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталану саны және міндеттілігі (опционалдығы).
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шексіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға және m реттен көп қайталанбауға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шексіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен көп қайталауға болмайдын (m > 1).
III. Негізгі ұғымдар

8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта" – свойство, характеризующее информационный объект на определенном этапе выполнения процедуры общего процесса, которое изменяется при выполнении операций общего процесса;
"авторизация" – представление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при исполнении операций общего процесса;
"инициатор" – участник информационного взаимодействия, начинающий выполнение транзакций общего процесса;
"аутентификация" – проверка принадлежности участнику общего процесса признака, предъявленного им и уникально идентифицирующего этого участника общего процесса, и подтверждение его подлинности.
Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

8. Осы Сипаттаманың мақсаты үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"деректердің базистік моделі" – модельдеудің барлық деңгейлерінде қайтадан пайдаланылуы мүмкін, семантикалық тұрғыдан бейтарап болып табылатын және мәндік саланың өзіндік ерекшелігін көрсетпейтін деректердің типтері мен элементтерін қамтитын деректер моделінің бір бөлігі;
"деректер моделі" – заңды фактілерді (мән-жайларды, іс-қимылдарды немесе оқиғаларды), олардың арасындағы байланысты және олардың жай-күйлерін нысандандырылған түрде беру, түсіндіру және өңдеу үшін жарамды, жалпы процестерді іске асырудың мәндік салалары шеңберлерімен шектелген, графикалық және (немесе) ауызша сипаттау түрінде ұсыну;
"мәндік сала деректерінің моделі" – электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымын қалыптастыру үшін қайта пайдаланылатын, белгілі бір мәндік саланың өзіндік ерекшелігін көрсететін, өздері модельдеудің нәтижесі болып табылатын, соның ішінде базистік деректер моделінің объектілері пайдаланыла отырып, объектілерді қамтитын деректер моделінің бөлігі;
"мәндік сала" – Еуразиялық экономикалық комиссия және (немесе) Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары қызметінің аясы немесе оның Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерде және тиісінше мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өкілеттіктер іске асырылатын бөлігі;
"электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 180 шешімімен айқындалған интеграцияланған жүйеде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының толық тізбесін қамтитын тізілім;
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі – электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің белгілі бір контексте бөлінбейтін болып саналатын бірлігі.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. №5.
В таблицах 4, 7, 10, 13 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 января 2016 г. №5.
IV. Структуры электронных документов и сведений

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Сипаттаманың 4, 7 және 10-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімімен бекітілген "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

9. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
1.1
R.003
справочные данные
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
1.2
R.006
уведомление о результате обработки
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.3
R.008
состояние актуализации справочных данных
urn:EEC:R:ReferenceDataStatusDetails:vY.Y.Y
2
Структуры электронных документов и сведений в предметной области "Таможенное администрирование"
2.1
R.CA.CC.10.001
сведения классификатора таможенных органов
urn:EEC:R:CA:CC:10:CustomsOfficeClassifier:v1.0.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли Таможенного союза (далее – реестр структур).
1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
справочные данные
2
Идентификатор
R.003
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
содержимое справочника или классификатора
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ReferenceDataDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ReferenceDataDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.
11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.
12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Справочные данные" (R.003)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.

9. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі
Р/с №
Сәйкестендіргіш
Аты
Аттардың кеңістігі
1
2
3
4
1
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің базистік моделдегі құрылымы
1.1
R.003
анықтамалық деректер
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:
vY.Y.Y
1.2
R.006
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:
vY.Y.Y
1.3
R.008
анықтамалық деректерді жаңартудың жай-күйі
urn:EEC:R:ReferenceDataStatusDetails:vY.Y.Y
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
1. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің базистік моделдегі құрылымдары
10. "Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
"Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
анықтамалық деректер
2
Сәйкестендіргіш
R.003
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
анықтамалықта немесе сыныптауышта қамтылғандар
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ReferenceDataDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ReferenceDataDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ReferenceDataDetails_vY.Y.Y.xsd
11. Импортталатын аттар кеңістігі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Импортталатын аттар кеңістігі
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Аттардың импортталатын кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
12. "Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
"Анықтамалық деректер" (R.003) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректердің типі
Көпт.

1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: E Doc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: E Doc Header Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: E Doc Code Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Идентификатор справочника (классификатора)
(csdo: Reference Data Id)
идентификатор из реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
M.SDE.00080
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
3. Сведения о характеристике объекта систематизации (классификации)
(ccdo: Reference Data Item Characteristic Details)
сведения о характеристике объекта систематизации (классификации)
M.CDE.00089
ccdo: Reference Data Item Characteristic Details Type (M.CDT.00092)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
3.1. Код характеристики объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Characteristic Code)
кодовое обозначение характеристики объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00263
csdo: Reference Data Kind Code Type (M.SDT.00082)
Цифровой код.
Шаблон: \d{1,20}
1
3.2. Наименование характеристики объекта систематизации (классификации)
(csdo: Reference Data Item Characteristic Name)
наименование характеристики объекта систематизации (классификации)
M.SDE.00262
csdo: Name1000 Type (M.SDT.00185)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1

1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:‌EDoc‌Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Салынған элементтер мәндерінің салаларында айқындалады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды (csdo:InfEnvelopeCode)
жалпы процесс хабарының кодтық белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:‌EDoc‌Code)
электрондық құжаттар және мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар және мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші (csdo:‌EDoc‌Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) нақты сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші, оған жауап ретінде осы электрондық құжат (мәліметтер) қалыптастырылған
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
электрондық құжатты (мәліметтерді) жасау күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күн мен уақыттың белгіленуі
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:‌Language‌Code)
тілдің кодтық белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Анықтамалықтың немесе сыныптауыштың сәйкестендіргіші (csdo:ReferenceDataId)
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты тізілімінен сәйкестендіргіш
M.SDE.00080
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
3. Жаңарту күні мен уақыты (csdo:UpdateDateTime)
анықтамалық деректерді жаңарту күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МемСТ ИСО 8601–2001сәйкес күн мен уақытты белгілеу
0..1

14. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 6.
Таблица 6
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

14. Аттардың импортталатын кеңістігі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Аттардың импортталатын кеңістігі
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Аттардың импортталатын кеңістігіндегі "Y.Y.Y" деген символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 5 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделінің нұсқасы нөміріне сәйкес келеді.