Об утверждении Положения о формировании и функционировании евразийских технологических платформ
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 13 апреля 2016 года № 2.
Примечание РЦПИ!
Решение вступило в силу 14.04.2016 - сайт Евразийского экономического союза.
В целях реализации пункта 9 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пункта 2 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Евразийский межправительственный совет решил:
1. Утвердить прилагаемое Положение о формировании и функционировании евразийских технологических платформ.
2. Установить, что при формировании евразийских технологических платформ Совет Евразийской экономической комиссии руководствуется направлениями по перечню согласно приложению.
3. Совету Евразийской экономической комиссии до 1 июля 2016 г. принять решение о формировании приоритетных евразийских технологических платформ в рамках перечня, предусмотренного настоящим Решением.
4. Государствам – членам Евразийского экономического союза до 1 июля 2016 г. рассмотреть возможность включения евразийских технологических платформ в государственные программы научно-технического развития.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 13 апреля 2016 года № 2
ПОЛОЖЕНИЕ
о формировании и функционировании евразийских
технологических платформ
I. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии со статьей 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Основными направлениями промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Евразийского межправительственного совета от 8 сентября 2015 г. № 9, и определяет цель и задачи функционирования евразийских технологических платформ как объекта инновационной инфраструктуры государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз), порядок их формирования, функционирования, финансирования.
2. Евразийские технологические платформы обеспечивают системную работу по аккумулированию передовых национальных и мировых достижений научно-технического развития, мобилизации научного потенциала государств-членов для совместного решения прикладных задач по разработке инновационных продуктов и технологий, их внедрению в промышленное производство.

Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру мен олардың жұмыс істеуі туралы ережені бекіту туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 2 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 92-бабы 9-тармағын және Өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 27 қосымша) 2-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1.      Қоса беріліп отырған Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру мен олардың жұмыс істеуі туралы ереже бекітілсін.
2.      Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру кезінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі қосымшаға сәйкес тізбе бойынша бағыттарды басшылыққа алады деп белгіленсін.
3.      Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесі 2016 жылғы 1 шілдеге дейін осы Шешімде көзделген тізбе шеңберінде Еуразиялық технологиялық басым платформаларды қалыптастыру туралы шешім қабылдасын.
4.      Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер 2016 жылғы 1 шілдеге дейін Еуразиялық технологиялық платформаларды ғылыми-техникалық дамудың мемлекеттік бағдарламаларына енгізу мүмкіндігін қарасын.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің
2016 жылғы 13 сәуірдегі
№ 2 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру мен олардың жұмыс істеуі туралы
ЕРЕЖЕ
I.      Жалпы ережелер
1.      Осы Ереже 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 92-бабына және Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 9 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттарына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) инновациялық инфрақұрылымының обьектісі ретіндегі Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеуінің мақсаты мен міндеттерін, оларды қалыптастырудың, жұмыс істеуінің, қаржыландырудың тәртібін айқындайды.
2.      Еуразиялық технологиялық платформалар инновациялық өнімдер мен технологияларды әзірлеу, оларды өнеркәсіптік өндіріске енгізу бойынша қолданбалы міндеттерді бірлесіп шешу үшін ғылыми-техникалық дамудың алдыңғы қатарлы ұлттық және әлемдік жетістіктерін шоғырландыру, мүше мемлекеттердің ғылыми әлеуетін жұмылдыру жөніндегі жүйелі жұмысты қамтамасыз етеді.

3. Для целей настоящего Положения используются понятия, которые означают следующее:
"евразийские технологические платформы" - объекты инновационной инфраструктуры, позволяющие обеспечить эффективную коммуникацию и создание перспективных коммерческих технологий, высокотехнологичной, инновационной и конкурентоспособной продукции на основе участия всех заинтересованных сторон (бизнеса, науки, государства, общественных организаций);
"совместный проект" - инновационный проект, направленный на развитие кооперационных связей, реализуемый совместно организациями государств-членов в рамках евразийских технологических платформ;
"уполномоченный орган государства-члена" - орган государственной власти или организация, уполномоченные государством-членом осуществлять координацию деятельности евразийских технологических платформ на своей территории.
II. Цель и задачи функционирования евразийских
технологических платформ
4. Целью функционирования евразийских технологических платформ, обеспечивающих кооперацию в научно-технической и инновационной сферах, является повышение эффективности взаимодействия всех заинтересованных сторон (бизнеса, науки, государства, общественных организаций) на основе объединения потенциалов государств-членов для стимулирования взаимовыгодного инновационного развития национальных промышленных комплексов, создания центров компетенции в государствах-членах, формирования экономики будущего, постоянного технологического обновления, повышения глобальной конкурентоспособности промышленности.
5. Для достижения указанной в пункте 4 настоящего Положения цели участники евразийских технологических платформ реализуют следующие задачи:
а) определение потребности реального сектора экономики государств-членов в новых технологиях;
б) поиск и содействие развитию приоритетных научно- технических проектов;
в) налаживание сотрудничества государств-членов и поддержка совместных инициатив и совместных проектов;
г) выявление барьеров, препятствующих научно-техническому развитию государств-членов, и выработка рекомендаций по их устранению;
д) содействие совершенствованию документов по вопросам сотрудничества государств-членов в научно-технической и инновационной сферах;
е) популяризация достижений научно-технического развития государств-членов, а также достижений в рамках евразийских технологических платформ;
ж) мониторинг результатов научно-технического и инновационного сотрудничества государств-членов.
III. Направления деятельности евразийских технологических
платформ

3.      Осы Ереженің мақсаттары үшін үғымдар пайдаланылады, олар мынаны білдіреді:
"Еуразиялық технологиялық платформалар" - барлық мүдделі тараптардың (бизнестің, ғылымның, мемлекеттің, қоғамдық ұйымдардың) қатысуының негізінде тиімді коммуникацияны және перспективалық коммерциялық технологиялар, жоғары технологиялық, инновациялық және бәсекеге қабілетті өнім жасауды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін инновациялық инфрақұрылым обьектілері;
"бірлескен жоба" - Еуразиялық технологиялық платформалар шеңберінде мүше мемлекеттер ұйымдарының бірлесіп іске асыратын, кооперациялық байланыстарды дамытуға бағытталған инновациялық жоба;
"мүше мемлекеттің уәкілетті органы" - өз аумағында Еуразиялық технологиялық платформалар қызметін үйлестіруді жүзеге асыруға мүше мемлекет уәкілеттік берген мемлекеттік билік органы немесе ұйым.
ІІ. Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеуінің мақсаты мен міндеттері
4.      Ғылыми-техникалық және инновациялық салаларда кооперацияны қамтамасыз ететін Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеуінің мақсаты ұлттық өнеркәсіптік кешендерді өзара тиімді инновациялық дамытуды ынталандыру үшін мүше мемлекеттер әлеуетін біріктіру негізінде барлық мүдделі тараптардың (бизнестің, ғылымның, мемлекеттің, қоғамдық ұйымдардың) өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру, мүше мемлекеттерде құзыреттер орталықтарын құру, болашақ экономикасын, тұрақты технологиялық жаңаруды қалыптастыру, өнеркәсіптің жаһандық бәсекеге қабілеттілігін көтеру болып табылады.
5.      Осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушылары мынадай міндеттерді іске асырады:
а)      мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторының жаңа технологияларға қажеттілігін айқындау;
б)      басым ғылыми-техникалық жобаларды іздестіру және оны дамытуға жәрдемдесу;
в)      мүше мемлекеттердің ынтымақтастығын жолға қою және бірлескен бастамалар мен жобаларды қолдау;
г)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық дамуына кедергі келтіретін тосқауылдарды анықтау және оларды жою бойынша ұсынымдар тұжырымдау;
д)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық және инновациялық салалардағы ынтымақтастығы мәселелері жөніндегі құжаттарды жетілдіруге жәрдемдесу;
е)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық даму жетістіктерін, сондай-ақ Еуразиялық технологиялық платформалар шеңберіндегі жетістіктерді танымал ету;
ж)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық және инновациялық ынтымақтастығы нәтижелерінің мониторингі.
ІІІ. Еуразиялық технологиялық платформалар қызметінің бағыттары

6. В соответствии со своими задачами участники евразийских технологических платформ проводят работу по следующим основным направлениям деятельности (в рамках компетенции):
а) для решения задачи по популяризации достижений научно- технического развития государств-членов, а также достижений в рамках евразийских технологических платформ:
проводят анализ передовых достижений научно-технического развития государств-членов;
проводят анализ мировых практик сотрудничества в научно- технической и инновационной сферах;
(при необходимости) единые реестры передовых технологий и продукции;
формируют единые информационно-коммуникационные системы и порталы, обеспечивающие доступ к информационным базам и коммуникацию всех заинтересованных организаций государств-членов в развитии и освоении передовых технологий и продукции;
осуществляют распространение и популяризацию знаний о передовых национальных и мировых достижениях, в том числе путем: публикаций в средствах массовой информации; участия в сторонних мероприятиях и организации собственных; осуществления консультативной поддержки в освоении передовых технологий и подготовке современных кадров;
б) для решения задачи по определению потребности реального сектора экономики государств-членов в новых технологиях:
проводят оценку уровня развития технологий и продукции организаций реального сектора экономики государств-членов, сопоставление с зарубежными аналогами;
формируют единые реестры потребностей в новых технологиях и видах продукции по заявкам и предложениям организаций реального сектора экономики государств-членов;
разрабатывают прогнозы развития рынков и технологий в отраслях и секторах экономики государств-членов, в которых осуществляют свою деятельность евразийские технологические платформы, в том числе спроса на основные виды инновационной продукции;
разрабатывают предложения по освоению передовых технологий и производства продукции организациями реального сектора экономики государств-членов, содержащие проработку различных технологических альтернатив;
содействуют организации научных, проектных, производственных и иных объединений, направленных на продвижение передовых технологий на территориях государств-членов;
в) для решения задачи по поиску и содействию развитию приоритетных научно-технических проектов могут в порядке, установленном законодательством государств-членов, вносить предложения в отраслевые программы развития промышленности государств-членов;
г) для решения задачи по налаживанию сотрудничества государств-членов и поддержке совместных инициатив и совместных проектов:
участвуют в реализации приоритетных направлений в научно- технических и инновационных сферах сотрудничества государств- членов путем формирования портфеля проектных предложений, включающих совместные инициативы и совместные проекты;
содействуют участникам в реализации совместных проектов по: созданию совместных лабораторий, научно-исследовательских центров и станций;
совместному созданию и внедрению инновационной продукции и технологий;
локализации современных технологий;
обмену современными технологиями между государствами- членами;
формированию условий для инновационного развития отрасли и реализации совместных проектов, представляющих взаимный интерес;
осуществляют поиск лучших партнеров для реализации совместных проектов;
проводят консультационную работу при формировании кооперационных партнерств в инновационной сфере и реализации совместных проектов;
организовывают (при необходимости) проведение совместной экспертизы совместных проектов в соответствии с законодательством государств-членов;
проводят работу по привлечению средств из бюджетных и внебюджетных источников финансирования для реализации совместных проектов;

6.      Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушылары өз міндеттеріне сәйкес қызметтің мынадай негізгі бағыттары бойынша жұмыс жүргізеді (құзыреттер шеңберінде):
а)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық дамудағы жетістіктерін, сондай-ақ Еуразиялық технологиялық платформалар шеңберіндегі жетістіктерін танымал ету жөніндегі міндеттерді шешу үшін:
мүше мемлекеттердің алдыңғы қатарлы ғылыми-техникалық жетістіктеріне талдау жүргізеді;
ғылыми-техникалық және инновациялық салалардағы ынтымақтастықтың әлемдік практикаларына талдау жүргізеді;
алдыңғы қатарлы технологиялар мен өнімдердің бірыңғай тізілімін (қажет болған кезде) қалыптастырады;
алдыңғы қатарлы технологиялар мен өнімдерді дамыту мен игеруде мүше мемлекеттердің барлық мүдделі ұйымдарының ақпараттық базаларына қолжетімділікті және олардың коммуникациясын қамтамасыз ететін бірыңғай ақпараттық-коммуникациялық жүйелер мен порталдарды қалыптастырады;
алдыңғы қатарлы ұлттық және әлемдік жетістіктер туралы білімді тарату мен танымал етуді, оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
басқалар өткізетін іс-шараларға қатысу және өздерінің іс-шараларын ұйымдастыру;
алдыңғы қатарлы технологияларды игеруде және қазіргі заманғы кадрлар даярлауда консультативтік қолдауды жүзеге асыру арқылы жүзеге асырады;
б)      мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторының жаңа технологияларға қажеттілігін айқындау жөніндегі міндеттерді шешу үшін;
мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторы ұйымдары технологиялары мен өнімдері дамуының деңгейіне бағалауды, шетелдік баламалармен салыстыруды жүргізеді;
мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторы ұйымдарының өтінімдері мен ұсыныстары бойынша жаңа технологияларға және өнім түрлеріне қажеттілігінің бірыңғай тізілімін қалыптастырады;
мүше мемлекеттер экономикасының өз қызметін Еуразиялық технологиялық платформаларда жүзеге асыратын салалары мен секторларындағы нарықтар мен технологиялардың даму, оның ішінде инновациялық өнімнің негізгі түрлеріне сұраныс болжамын әзірлейді;
мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторы ұйымдарының түрлі технологиялық баламаларды пысықтауды қамтитын алдыңғы қатарлы технологиялар мен өнім өндірісін игеруі бойынша ұсыныстар әзірлейді;
мүше мемлекеттер аумақтарында алдыңғы қатарлы технологияларды ілгерілетуге бағытталған ғылыми, жобалау, өндірістік және өзге де бірлестіктерді ұйымдастыруға жәрдемдеседі;
в)      басым ғылыми-техникалық жобаларды іздестіру және дамытуға жәрдемдесу жөніндегі міндеттерді шешу үшін мүше мемлекеттер заңнамасында белгіленген тәртіпте мүше мемлекеттер өнеркәсібін дамытудың салалық бағдарламаларына ұсыныстар енгізе алады;
г)      мүше мемлекеттердің ынтымақтастығын жолға қою және бірлескен бастамалар мен бірлескен жобаларды қолдау жөніндегі міндеттерді шешу үшін:
бірлескен бастамалар мен бірлескен жобаларды қамтитын жобалық ұсыныстар портфелін қалыптастыру жолымен мүше мемлекеттер ынтымақтастығының ғылыми-техникалық және инновациялық салаларындағы басым бағыттарды іске асыруға қатысады;
қатысушылардың:
бірлескен зертханалар, ғылыми-зерттеу орталықтары мен станцияларын құруына;
инновациялық өнім мен технологияларды бірлесіп құруы мен енгізуіне;
қазіргі заманғы технологияларды оқшаулауына;
мүше мемлекеттер арасында қазіргі заманғы технологиялармен алмасуына;
өзара мүддені білдіретін салаларды инновациялық дамыту мен бірлескен жобаларды іске асыру үшін жағдайлар қалыптастыру бойынша бірлескен жобаларды іске асыруына жәрдемдеседі;
бірлескен жобаларды іске асыру үшін үздік әріптестер іздестіруді жүзеге асырады;
инновациялық салада және бірлескен жобаларды іске асыруда кооперациялық әріптестіктер қалыптастыру кезінде консультациялық жұмыс жүргізеді;
мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес бірлескен жобаларға (қажет болған кезде) бірлескен сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
бірлескен жобаларды іске асыру үшін бюджеттік және бюджеттен тыс көздерден қаражат тарту жұмысын жүргізеді;

осуществляют иную работу по сопровождению совместных проектов на всех этапах их реализации в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
д) для решения задачи по выявлению барьеров, препятствующих научно-техническому развитию государств-членов, и выработки рекомендаций по их устранению:
вырабатывают предложения по развитию научно-технической и инновационной сфер;
осуществляют консультационную экспертную работу;
е) для решения задачи по мониторингу результатов научно- технического и инновационного сотрудничества государств-членов:
проводят мониторинг внедрения инновационных технологий и продуктов в организациях реального сектора экономики государств- членов;
проводят мониторинг результатов совместной научно-технической деятельности и инновационного сотрудничества государств-членов;
публикуют обзоры и доклады о передовых национальных и мировых достижениях научно-технического развития и об инновационном развитии реального сектора экономики государств- членов.
IV. Порядок формирования евразийских технологических платформ
7. Евразийские технологические платформы формируются на основании решений Совета Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия).
8. При принятии решения о создании евразийской технологической платформы участник (участники) от государства-члена согласовывается уполномоченным органом государства-члена.
9. Комиссия принимает решение о формировании евразийских технологических платформ на основании следующего комплекта документов:
а) заявление о формировании евразийских технологических платформ, представляемое участниками в Комиссию;
б) проект учредительного документа, подготовленный участниками, в случае если евразийская технологическая платформа создается с образованием юридического лица;
в) проект договора между участниками, в случае если евразийская технологическая платформа создается без образования юридического лица;
г) проект перечня участников евразийских технологических платформ;
д) обоснование целесообразности формирования евразийских технологических платформ с указанием целей и задач, основных направлений деятельности, их соответствия приоритетам промышленного сотрудничества Союза;
е) проект перечня совместных проектов.
10. Евразийская технологическая платформа может быть создана с образованием или без образования юридического лица в порядке, предусмотренном законодательством государств-членов.
11. Уполномоченный орган государства-члена может определить ответственного за подготовку проектов документов по формированию евразийских технологических платформ в соответствии с законодательством своего государства.

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес бірлескен жобаларды оны іске асырудың барлық кезеңінде сүймелдеу бойынша өзге де жұмысты жүзеге асырады;
д)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық дамуына кедергі келтіретін тосқауылдарды айқындау және оларды жою бойынша ұсынымдар тұжырымдау жөніндегі міндеттерді шешу үшін:
ғылыми-техникалық және инновациялық саланы дамыту жөнінде ұсыныстар тұжырымдайды;
консультациялық сараптамалық жұмысты жүзеге асырады;
е)      мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық және инновациялық салалардағы ынтымақтастығы нәтижелерінің мониторингі жөніндегі міндеттерді шешу үшін:
мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторының ұйымдарына ұлттық технологиялар мен өнімдер енгізу мониторингін жүргізеді;
мүше мемлекеттердің бірлескен ғылыми-техникалық қызметі мен инновациялық ынтымақтастығы нәтижелерінің мониторингін жүргізеді;
ғылыми-техникалық дамудың алдыңғы қатарлы ұлттық және әлемдік жетістіктері туралы және мүше мемлекеттер экономикасы нақты секторының инновациялық дамуы туралы шолулар мен баяндамалар жариялайды.
IV. Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру тәртібі
7.      Еуразиялық технологиялық платформалар Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) Кеңесі шешімдерінің негізінде қалыптастырылады.
8.      Еуразиялық технологиялық платформалар құру туралы шешімді қабылдау кезінде мүше мемлекеттен қатысушысы (қатысушылар) мүше мемлекеттің уәкілетті органмен келіседі.
9.      Комиссия мынадай құжаттар жиынтығының негізінде Еуразиялық технологиялық платформалар қалыптастыру туралы шешім қабылдайды:
а)      қатысушылар Комиссияға ұсынатын, Еуразиялық технологиялық платформалар қалыптастыру туралы өтініш;
б)      егер Еуразиялық технологиялық платформа заңды тұлға құру арқылы жасалған жағдайда, қатысушылар дайындайтын құрылтай құжатының жобасы;
в)      егер Еуразиялық технологиялық платформа заңды тұлға құрмай жасалған жағдайда, қатысушылар арасындағы шарттың жобасы;
г)      Еуразиялық технологиялық платформа қатысушылары тізбесінің жобасы;
д)      Еуразиялық технологиялық платформалардың мақсаттары мен міндеттерін, қызметінің негізгі бағыттарын, олардың Одақтың өнеркәсіптік ынтымақтастығы басымдықтарына сәйкестігін көрсете отырып, оларды қалыптастыру орындылығының негіздемесі;
е)      бірлескен жобалар тізбесінің жобасы.
10.      Еуразиялық технологиялық платформа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіпте заңды тұлға құра отырып немесе құрмастан қалыптастырылуы мүмкін.
11.      Мүше мемлекеттің уәкілетті органы өз мемлекетінің заңнамасына сәйкес Еуразиялық технологиялық платформалар қалыптастыру бойынша құжаттар жобаларын дайындауға жауаптыны айқындауы мүмкін

12. Евразийские технологические платформы в соответствии с профилем своей деятельности могут включать в себя в качестве участников организации крупного (отраслевые промышленные предприятия, государственные компании и др.), малого и среднего бизнеса, научные организации (научно-исследовательские институты, университеты и др.), государственные институты развития, общественные (отраслевые ассоциации и объединения) и иные организации, в том числе из государств, не являющихся членами Союза, а также физических лиц.
13. Евразийские технологические платформы объединяют участников не менее чем из 3 государств-членов.
14. В случае если евразийские технологические платформы созданы с образованием юридического лица, решения участниками евразийских технологических платформ принимаются в соответствии с учредительными документами евразийских технологических платформ.
15. В случае если евразийские технологические платформы созданы без образования юридического лица, решения участниками евразийских технологических платформ принимаются в соответствии с договором между ними.
16. В случае если евразийские технологические платформы созданы с образованием юридического лица, присоединение участников к евразийским технологическим платформам осуществляется в соответствии с учредительными документами евразийских технологических платформ.
17. В случае если евразийские технологические платформы созданы без образования юридического лица, присоединение участников к евразийским технологическим платформам осуществляется в соответствии с договором между их участниками.
18. Организационное и информационное обеспечение деятельности евразийских технологических платформ осуществляется их органами и структурными подразделениями, а также для этих целей могут определяться участники от каждого государства-члена по согласованию с уполномоченным органом соответствующего государства-члена.
19. Для обеспечения руководства евразийскими технологическими платформами формируется руководящий орган, в который в том числе входят представители всех государств-членов, организации которых являются участниками евразийских технологических платформ.
20. Для обеспечения функционирования евразийских технологических платформ по мере необходимости формируются органы евразийских технологических платформ: экспертные, координационные, научно-технические советы, рабочие группы, конкурсные и иные комиссии. Расходы, связанные с деятельностью указанных органов, осуществляются за счет средств заинтересованных организаций и участников евразийской технологической платформы.
V. Порядок финансирования евразийских технологических платформ

12.      Еуразиялық технологиялық платформалар өз қызметінің бейініне сәйкес ірі (салалық өнеркәсіптік кәсіпорындар, мемлекеттік компаниялар және басқалар), шағын және орта бизнес ұйымдарын, ғылыми ұйымдарды (ғылыми-зерттеу институттарын, университеттерді тағы басқаларын), мемлекеттік даму институттарын, қоғамдық (салалық қауымдастықтар мен бірлестіктерді) және өзге де, оның ішінде Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің ұйымдарын, қатысушылар ретінде, сондай-ақ жеке тұлғаларды қамтуы мүмкін.
13.      Еуразиялық технологиялық платформалар кемінде 3 мүше мемлекеттен қатысушыларды біріктіреді.
14.      Егер Еуразиялық технологиялық платформалар заңды тұлға құра отырып қалыптастырылған жағдайда, Еуразиялық технологиялық платформалар қатысушыларының шешімі Еуразиялық технологиялық платформалардың құрылтай құжаттарына сәйкес қабылданады.
15.      Егер Еуразиялық технологиялық платформалар заңды тұлға құрмай қалыптастырылған жағдайда, Еуразиялық технологиялық платформалар қатысушыларының шешімі олардың арасындағы шартқа сәйкес қабылданады.
16.      Егер Еуразиялық технологиялық платформалар заңды тұлға құра отырып қалыптастырылған жағдайда, қатысушылардың Еуразиялық технологиялық платформаларға қосылуы Еуразиялық технологиялық платформалардың құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
17.      Егер Еуразиялық технологиялық платформалар заңды тұлға құрмай қалыптастырылған жағдайда, қатысушылардың Еуразиялық технологиялық платформаларға қосылуы олардың арасындағы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
18.      Еуразиялық технологиялық платформалар қызметін ұйымдастырушылық және ақпараттық қамтамасыз етуді олардың органдары мен құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады, сондай-ақ осы мақсаттар үшін тиісті мүше мемлекеттің уәкілетті органымен келісім бойынша әрбір мүше мемлекеттен қатысушылар айқындалуы мүмкін.
19.      Еуразиялық технологиялық платформаларға басшылықты қамтамасыз ету үшін басқарушы орган жасақталады, оның қатарына ұйымдары Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушылары болып табылатын барлық мүше мемлекеттердің өкілдері де кіреді
20.      Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажеттілігіне қарай Еуразиялық технологиялық платформалардың органдары: сараптамалық, үйлестіруші, ғылыми-техникалық кеңестер, жұмыс топтары, конкурстық және өзге де комиссиялар қалыптастырылады. Аталған органдардың қызметіне байланысты шығыстар мүдделі ұйымдар мен Еуразиялық технологиялық платформалар қатысушыларының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
V. Еуразиялық технологиялық платформаларды қаржыландыру тәртібі

21. Для реализации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, мероприятий, совместных проектов евразийские технологические платформы обеспечивают привлечение финансирования из:
а) собственных средств участников евразийских технологических платформ;
б) средств инвесторов, фондов, общественных и иных заинтересованных организаций;
в) средств уполномоченных специализированных национальных организаций в соответствии с их внутренней финансовой политикой на полное или частичное финансирование национальных частей совместных мероприятий, совместных проектов;
г) бюджетов государств-членов на полное или частичное финансирование национальных частей совместных научно- исследовательских и опытно-конструкторских работ, мероприятий, совместных проектов в рамках соответствующих государственных программ, инструментов государственной поддержки в соответствии с законодательством этих государств;
д) средств международных финансовых организаций в соответствии с их внутренней финансовой политикой на полное или частичное финансирование совместных проектов;
е) средств бюджета Союза на полное или частичное финансирование научно-исследовательских работ, проводимых для нужд Комиссии, в целях реализации промышленного сотрудничества в рамках Союза и мероприятий по созданию информационных систем и формированию баз данных в рамках интегрированной информационной системы Союза.
22. В перечень мероприятий, реализуемых в составе совместных проектов, могут включаться:
а) мероприятия по разработке стратегий, программ и иных документов развития, реализуемые Комиссией и государственными органами в рамках возложенных на них полномочий;
б) мероприятия по созданию информационных систем и формированию баз данных в рамках интегрированной информационной системы Союза и научно-исследовательские работы, проводимые для нужд Комиссии, в целях реализации промышленного сотрудничества в рамках Союза.
23. Участники евразийских технологических платформ отвечают по своим обязательствам в соответствии с законодательством соответствующего государства-члена.
VI. Порядок координации деятельности евразийских
технологических платформ
24. Общую координацию взаимодействия государств-членов по вопросам формирования и функционирования евразийских технологических платформ осуществляет Комиссия.
25. Комиссия совместно с уполномоченными органами государств-членов осуществляет:
а) организацию круглых столов, совещаний и видеоконференций в целях развития и продвижения деятельности евразийских технологических платформ в среде профильных организаций государств-членов;
б) аккумулирование лучшей практики формирования и обеспечения функционирования евразийских технологических платформ;
в) рассмотрение комплектов документов по формированию евразийских технологических платформ, предусмотренных настоящим Положением;
г) подготовку ежегодно по результатам мониторинга, указанного в подпункте "ж" пункта 5 настоящего Положения, и на основании соответствующих документов евразийских технологических платформ о результатах проделанной работы доклада о результатах деятельности евразийских технологических платформ для принятия государствами- членами решений, направленных на повышение эффективности функционирования и стимулирование деятельности евразийских технологических платформ;
д) разработку предложений о повышении эффективности функционирования евразийских технологических платформ и их внесение на рассмотрение Евразийского межправительственного совета.

21.      Бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, іс-шараларды, бірлескен жобаларды іске асыру үшін Еуразиялық технологиялық платформалар мыналардан:
а)      Еуразиялық технологиялық платформалар қатысушыларының өз қаражатынан;
б)      инвесторлардың, қорлардың, қоғамдық және өзге де мүдделі ұйымдардың қаражатынан;
в)      бірлескен іс-шаралардың, бірлескен жобалардың ұлттық бөліктерін толық немесе ішінара қаржыландыруға олардың ішкі қаржылық саясатына сәйкес уәкілетті мамандандырылған ұлттық ұйымдардың қаражатынан;
г)      мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тиісті мемлекеттік бағдарламалар, мемлекеттік қолдау құралдары шеңберінде бірлескен ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың, іс-шаралардың, бірлескен жобалардың ұлттық бөліктерін толық немесе ішінара қаржыландыруға осы мүше мемлекеттердің бюджеттерінен;
д) бірлескен жобаларды толық немесе ішінара қаржыландыруға олардың ішкі қаржылық саясатына сәйкес халықаралық қаржы ұйымдарының қаражатынан;
е) Одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықты және Одақтың кіріктірілген ақпараттық жүйесі шеңберінде ақпараттық жүйелер құру мен деректер базасын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында Комиссия мұқтаждығы үшін жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын толық немесе ішінара қаржыландыруға арналған Одақ бюджетінің қаражатынан қаржыландыру тартуды қамтамасыз етеді.
22.      Бірлескен жобалар құрамында іске асырылатын іс-шаралар тізбесіне:
а)      өздеріне жүктелген өкілеттіктер шеңберінде Комиссия мен мемлекеттік органдар іске асыратын даму стратегияларын, бағдарламаларын және өзге де құжаттарды әзірлеу жөніндегі іс-шаралар;
б)      Одақтың кіріктірілген ақпараттық жүйесі шеңберінде ақпараттық жүйелер құру мен деректер базасын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар мен Одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықты іске асыру мақсатында Комиссия қажеттіліктері үшін жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстары енгізілуі мүмкін.
23.      Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушылары өз міндеттемелері бойынша тиісті мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
VI. Еуразиялық технологиялық платформалар қызметін үйлестіру тәртібі
24.      Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптыстыру мен олардың жұмыс істеуі мәселелері бойынша мүше мемлекеттердің өзара іс-қимылын жалпы үйлестіруді Комиссия жүзеге асырады.
25.      Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен бірлесіп:
а)      мүше мемлекеттердің бейінді ұйымдары арасында Еуразиялық технологиялық платформалар қызметін дамыту мен ілгерілету мақсатында дөңгелек үстелдер, кеңестер мен бейнеконференциялар ұйымдастыруды;
б)      Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру мен олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етудің үздік практикаларын шоғырландыруды;
в)      осы Ережеде көзделген Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру жөніндегі құжаттар жиынтығын қарауды;
г)      жасалған жұмыс нәтижелері туралы осы Ереженің 5-тармағы "ж" тармақшасында көрсетілген мониторинг нәтижелері бойынша және Еуразиялық технологиялық платформалардың тиісті құжаттарының негізінде мүше мемлекеттердің Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеу тиімділігін арттыруға және оның қызметін ынталандыруға бағытталған шешімдер қабылдауы үшін Еуразиялық технологиялық платформалар қызметінің нәтижелері туралы баяндама дайындауды;
д)      Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеу тиімділігін арттыру туралы ұсыныстар әзірлеуді және оларды Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауына енгізуді жүзеге асырады.

26. Уполномоченные органы государств-членов осуществляют:
а) рассмотрение комплектов документов по формированию евразийских технологических платформ;
б) координацию работы организаций государства-члена по присоединению и участию в евразийских технологических платформах;
в) согласование участников евразийских технологических платформ на этапе принятия решения о создании евразийских технологических платформ, а также участников от государства-члена, осуществляющих организационное и информационное обеспечение деятельности евразийских технологических платформ;
г) участие в мониторинге деятельности евразийских технологических платформ, включая реализацию совместных проектов;
д) участие в разработке предложений о повышении эффективности функционирования евразийских технологических платформ.
27. В целях проведения мониторинга, предусмотренного подпунктом "ж" пункта 5 настоящего Положения, органами евразийских технологических платформ ежегодно, до 1 июня, осуществляется подготовка следующих документов:
а) перечень участников на конец отчетного года;
б) план действий на следующий год;
в) отчет о реализации совместных проектов;
г) актуализированный перечень совместных проектов на следующий год.
28. Для координации работы по формированию и стимулированию развития евразийских технологических платформ Комиссия совместно с уполномоченными органами государств-членов организует постоянно действующую площадку, в рамках которой организуются встречи потенциальных участников евразийских технологических платформ, проводится обсуждение участниками евразийских технологических платформ актуальных направлений развития и вопросов устранения барьеров для развития, прорабатываются предложения по стимулированию евразийских технологических платформ.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Евразийского
межправительственного совета
от 13 апреля 2016 года № 2
ПЕРЕЧЕНЬ
направлений по формированию евразийских
технологических платформ
1. Медицинские и медицинские биотехнологии, фармация
2. Информационно-коммуникационные технологии
3. Фотоника
4. Авиакосмические технологии
5. Ядерные и радиационные технологии
6. Энергетика
7. Технологии транспорта
8. Технологии металлургии и новые материалы
9. Добыча природных ресурсов и нефтегазопереработка
10. Химия и нефтехимия
11. Электроника и технологии машиностроения
12. Экологическое развитие
13. Промышленные технологии
14. Сельское хозяйство, пищевая промышленность, биотехнологии

26.      Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары:
а)      Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру жөніндегі құжаттар жиынтығын қарауды;
б)      мүше мемлекеттер ұйымдарының Еуразиялық технологиялық платформаларға қосылу және қатысу жөніндегі жұмысын үйлестіруді;
в)      Еуразиялық технологиялық платформалар құру туралы шешім қабылдау сатысында Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушыларымен, сондай-ақ Еуразиялық технологиялық платформалар қызметін ұйымдастырушылық және ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мүше мемлекеттерден қатысушылармен келісуді;
г)      бірлескен жобаларды іске асыруды қоса алғанда, Еуразиялық технологиялық платформалар қызметінің мониторингіне қатысуды;
д)      Еуразиялық технологиялық платформалардың жұмыс істеу тиімділігін арттыру туралы ұсыныстар әзірлеуге қатысуды жүзеге асырады.
27.      Осы Ереженің 5-тармағы "ж" тармақшасында көрсетілген мониторингті жүргізу мақсатында Еуразиялық технологиялық платформалардың органдары жыл сайын, 1 маусымға дейін, мынадай құжаттар:
а)      есепті жылдың соңына қатысушылар тізбесін;
б)      келесі жылға арналған іс-қимылдар жоспарын;
в)      бірлескен жобаларды іске асыру туралы есепті;
г)      келесі жылға арналған бірлескен жобалардың өзектендірілген тізбесін дайындауды жүзеге асырады.
28.      Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру мен дамуын ынталандыру жөніндегі жұмысты үйлестіру үшін Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен бірлесіп тұрақты қолданыстағы алаңша ұйымдастырады, оның шеңберінде Еуразиялық технологиялық платформалардың әлеуетті қатысушыларымен кездесулер ұйымдастырылады, Еуразиялық технологиялық платформалардың қатысушыларымен дамудың өзекті бағыттары мен даму үшін тосқауылдарды жою мәселелері талқыланады, Еуразиялық технологиялық платформаларды ынталандыру жөніндегі ұсыныстар пысықталады.
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2016 жылғы 13 сәуірдегі
№ 2 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру бойынша бағыттар
ТІЗБЕСІ
1.      Медициналық және медициналық биотехнология, фармация
2.      Ақпараттық-коммуникациялық технология
3.      Фотоника
4.      Авиағарыштық технология
5.      Ядролық және радиациялық технология
6.      Энергетика
7.      Көлік технологиясы
8.      Металлургия технологиясы және жаңа материалдар
9.      Табиғи ресурстар өндіру және мұнай-газ өңдеу
10.      Химия және мұнай-химиясы
11.      Электроника және машина жасау технологиясы
12.      Экологиялық даму
13.      Өнеркәсіптік технология
14.      Ауыл шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, биотехнология