О некоторых вопросах совершения таможенных операций при прибытии и убытии отдельных категорий товаров, перевозимых через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, и (или) морем без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07 ноября 2017 года № 134.
В соответствии с пунктом 3, подпунктом 1 пункта 5 и пунктом 6 статьи 303 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Порядок совершения таможенных операций после уведомления таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и отдельных категорий иностранных товаров при их перевозке через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, или морем, а также подтверждения статуса таких товаров;
Порядок совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Евразийского экономического союза и прибытием на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 ноября 2017 г. № 134
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций после уведомления таможенного органа о прибытии на таможенную территорию
Евразийского экономического союза товаров Евразийского экономического союза и отдельных категорий иностранных
товаров при их перевозке через территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза,
или морем, а также подтверждения статуса таких товаров
1. Настоящий Порядок определяет таможенные операции, совершаемые после уведомления таможенного органа о прибытии на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз) товаров Союза и указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) иностранных товаров (далее – товары), при перевозке которых через территории государств, не являющихся членами Союза, или морем произошла соответственно вынужденная посадка воздушного судна на территории государства, не являющегося членом Союза, в том числе посадка, при которой совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами (далее – вынужденная посадка), либо заход водного судна вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств в порт государства, не являющегося членом Союза, в том числе заход, при котором совершены разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с перевозимыми товарами (далее – заход в порт), срок, в течение которого эти операции должны быть совершены, а также порядок подтверждения статуса товаров при такой перевозке.

Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) теңізбен өткізілетін тауарлардың жекелеген санаттарының келуі және кетуі кезінде кедендік операцияларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырмай жасаудың кейбір мәселелері туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 7 қарашадағы № 134 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 303-бабының 3-тармағына, 5-тармағының 1-тармақшасына және 6-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын және шетелдік тауарлардың жекелеген санаттарын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы немесе теңізбен тасымалдау кезінде олардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарланғаннан кейін кедендік операциялар жасау, сондай-ақ ондай тауарлардың мәртебесін растау тәртібі;
Еуразиялық экономикалық одақтың экспорттың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операциялар жасау тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 7 қарашадағы
№134 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ тауарларын және шетелдік тауарлардың жекелеген
санаттарын Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын
мемлекеттердің аумағы арқылы немесе теңізбен тасымалдау кезінде олардың
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына
хабарланғаннан кейін кедендік операциялар жасау, сондай-ақ ондай тауарлардың
мәртебесін растау тәртібі
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) тауарларын және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды (бұдан әрі – тауарлар) Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы немесе теңізбен тасымалдау кезінде тиісінше әуе кемесінің Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына мәжбүрлі қонуы (бұдан әрі – мәжбүрлі қону), оның ішінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған қонуы не аварияның, еңсерілмес күш әрекетінің не өзге де мән-жайлардың салдарынан әуе кемесінің Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің портына кіруі, оның ішінде тасымалданатын тауарларды түсіру, қайта тиеу (қайта аудару) және өзге де жүк операциялары жасалған кіруі (бұдан әрі – портқа кіру) болған олардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарланғаннан кейін жасалатын кедендік операцияларды, осы операциялар жасалған мерзімді, сондай-ақ осындай тасымалдау кезінде тауарлардың мәртебесін растау тәртібін айқындайды.

2. После уведомления таможенного органа, расположенного в месте прибытия товаров на таможенную территорию Союза (далее – место прибытия), о прибытии на таможенную территорию Союза товаров в случаях, указанных в пункте 1 настоящего Порядка, перевозчик либо иное лицо, указанное в статье 83 Кодекса (далее – лицо), не позднее 3 часов рабочего времени с момента фиксации такого уведомления представляет в этот таможенный орган в виде электронного документа или документа на бумажном носителе:
а) транспортные (перевозочные) документы, в соответствии с которыми товары прибыли на таможенную территорию Союза (далее – транспортные (перевозочные) документы);
б) документ (его копию, заверенную лицом), выданный государственным органом государства, не являющегося членом Союза, на территории которого совершены вынужденная посадка или заход в порт, подтверждающий соответственно такую посадку или такой заход;
в) документ (его копию, заверенную лицом), подтверждающий изменение количества и (или) качества товаров в результате совершения вынужденной посадки или захода в порт.
3. Для подтверждения статуса товаров как товаров Союза или иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Кодекса, в случае, если при перевозке таких товаров через территории государств, не являющихся членами Союза, или морем произошла соответственно вынужденная посадка или заход в порт, таможенный орган, расположенный в месте прибытия, проводит таможенный контроль в отношении фактически прибывших товаров на предмет их соответствия сведениям, указанным в документах, представленных в соответствии с пунктом 2 настоящего Порядка.
До завершения таможенного контроля, в том числе с учетом продления срока его проведения в связи с необходимостью представления лицом дополнительных документов и (или) сведений, товары находятся в зоне таможенного контроля, расположенной в месте прибытия, или в ином месте, указанном таможенным органом, расположенным в месте прибытия.
4. В случае если по результатам проведения таможенного контроля, указанного в абзаце первом пункта 3 настоящего Порядка, статус товаров подтвержден, должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте прибытия, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента оформления результатов проведения такого таможенного контроля:
а) формирует в информационной системе таможенного органа, с использованием которой зарегистрировано прибытие товаров на таможенную территорию Союза, информацию, содержащую сведения "Статус товаров как товаров Евразийского экономического союза подтвержден" или "Статус товаров как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, подтвержден";
б) проставляет в транспортных (перевозочных) документах отметку "Статус товаров как товаров Евразийского экономического союза подтвержден" или "Статус товаров как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, подтвержден" и заверяет такую отметку подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе);
в) делает (при необходимости) копии транспортных (перевозочных) документов с отметками, указанными в подпункте "б" настоящего пункта, а также документов, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 2 настоящего Порядка, для их хранения в делах таможенного органа (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе);
г) формирует и направляет лицу с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию о подтверждении статуса товаров, либо возвращает транспортные (перевозочные) документы с отметками, указанными в подпункте "б" настоящего пункта (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе).

2. Тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі орнында (бұдан әрі – келу орны) орналасқан кеден органына тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарлағаннан кейін, осы Тәртіптің 1-тармағында көрсетілген жағдайларда тасымалдаушы не Кодекстің 83-бабында көрсетілген өзге де тұлға (бұдан әрі – тұлға) осындай хабарлама тіркелген сәттен бастап жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей осы кеден органына электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде:
а) тауарлар Одақтың кедендік аумағына оларға сәйкес келген көліктік (тасымалдау) құжаттарын (бұдан әрі – көліктік (тасымалдау) құжаттары);
б) Одақтың мүшесі болып табылмайтын, аумағында мәжбүрлі қону немесе портқа кіру жасалған мемлекеттің мемлекеттік органы берген, тиісінше осындай қонуды немесе осындай кіруді растайтын құжатты (оның тұлға куәландырған көшірмесін);
в) мәжбүрлі қону немесе портқа кіру нәтижесінде тауарлар санының және (немесе) сапасының өзгерісін растайтын құжатты (оның тұлға куәландырған көшірмесін) ұсынады.
3. Тауарлардың Кодекстің 302-бабының 4-тармағында көрсетілген Одақ тауарлары немесе шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесін растау үшін, егер мұндай тауарларды Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы немесе теңізбен тасымалдау кезінде тиісінше мәжбүрлі қону немесе портқа кіру болған жағдайда, келу орнында орналасқан кеден органы іс жүзінде келген тауарларға қатысты олардың Осы Тәртіптің 2-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі мәніне кедендік бақылау жүргізеді.
Кедендік бақылау аяқталғанға дейін, оның ішінде тұлғаның қосымша құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсынуы қажеттігіне байланысты оны жүргізу мерзімінің ұзартылуын ескергенде, тауарлар келу орнында орналасқан кедендік бақылау аймағында немесе келу орнында орналасқан кеден органы көрсеткен өзге де жерде болады.
4. Егер осы Тәртіптің 3-тармағының бірінші абзацында көрсетілген кедендік бақылау жүргізудің нәтижелері бойынша тауардың мәртебесі расталған жағдайда, келу орнында орналасқан кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ осындай кедендік бақылау жүргізу нәтижелері ресімделген сәттен бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей:
а) тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі ол пайдаланыла отырып тіркелген кеден органының ақпараттық жүйесінде "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретіндегі мәртебесі расталды" немесе "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесі расталды" деген мәліметтерді қамтитын ақпаратты қалыптастырады;
б) көліктік (тасымалдау) құжаттарына "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретіндегі мәртебесі расталды" немесе "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесі расталды" деген белгі соғады және мұндай белгіні кеден органы лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырады (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
в) осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттарының, сондай-ақ осы Тәртіптің 2-тармағының "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін, оларды кеден органының іс қағаздарында сақтау үшін жасайды (қажет болған кезде) (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
г) тауарлар мәртебесінің расталғаны туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжатты қалыптастырады және оны кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып тұлғаға жібереді не осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттарын қайтарады (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда).

5. В случае если лицом не представлены документы, указанные в пункте 2 настоящего Порядка, или если по результатам проведения в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка таможенного контроля установлено несоответствие наименования и (или) иных идентификационных признаков (характеристик) прибывших товаров сведениям, указанным в транспортных (перевозочных) документах, либо установлено, что в пути следования по территории государства, не являющегося членом Союза, или в море в отношении товаров совершены какие-либо противоправные действия (подмена, изменение количества (качества) и т. д.), должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте прибытия, в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента оформления результатов проведения такого таможенного контроля:
а) формирует в информационной системе таможенного органа, с использованием которой зарегистрировано прибытие товаров на таможенную территорию Союза, информацию, содержащую сведения "Статус товаров как товаров Евразийского экономического союза не подтвержден" или "Статус товаров как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, не подтвержден";
б) проставляет в транспортных (перевозочных) документах отметку "Статус товаров как товаров Евразийского экономического союза не подтвержден" или "Статус товаров как иностранных товаров, указанных в пункте 4 статьи 302 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, не подтвержден" и заверяет такую отметку подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе);
в) делает (при необходимости) копии транспортных (перевозочных) документов с отметками, указанными в подпункте "б" настоящего пункта, а также документов, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 2 настоящего Порядка, для их хранения
в делах таможенного органа (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе);
г) формирует и направляет лицу с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию о неподтверждении статуса товаров, либо возвращает транспортные (перевозочные) документы с отметками, указанными в подпункте "б" настоящего пункта (в случае, если эти документы представлены на бумажном носителе).
6. В случаях, указанных в абзаце первом пункта 5 настоящего Порядка, в течение 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента получения от таможенного органа электронного документа, содержащего информацию о неподтверждении статуса товаров, либо транспортных (перевозочных) документов с отметками, указанными в подпункте "б" пункта 5 настоящего Порядка, лицо должно совершить в отношении товаров таможенную операцию в соответствии с пунктом 5 статьи 88 Кодекса.

5. Егер тұлға осы Тәртіптің 2-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған немесе осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес кедендік бақылау жүргізудің нәтижелері бойынша келген тауарлар атауының және (немесе) өзге де сәйкестендіру белгілерінің (сипаттамаларының) көліктік (тасымалдау) құжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеуі анықталған не Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағымен немесе теңізбен жүруі жолында тауарларға қатысты қандай да бір құқыққа қарсы әрекеттердің (ауыстыру, санының (сапасының) өзгеруі және т.б.) жасалғаны анықталған жағдайда, келу орнында орналасқан кеден органының лауазымды тұлғасы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ осындай кедендік бақылау жүргізу нәтижелері ресімделген сәттен бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей:
а) тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі ол пайдаланыла отырып тіркелген кеден органының ақпараттық жүйесінде "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретіндегі мәртебесі расталмады" немесе "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесі расталмады" деген мәліметтерді қамтитын ақпаратты қалыптастырады;
б) көліктік (тасымалдау) құжаттарына "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақ тауарлары ретіндегі мәртебесі расталмады" немесе "Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 302-бабының 4-тармағында көрсетілген шетелдік тауарлар ретіндегі мәртебесі расталмады" деген белгі соғады және мұндай белгіні кеден органы лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырады (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
в) осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттарының, сондай-ақ осы Тәртіптің 2-тармағының "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін, оларды кеден органының іс қағаздарында сақтау үшін жасайды (қажет болған кезде) (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
г) тауарлардың мәртебесінің расталмағаны туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжатты қалыптастырады және оны кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып тұлғаға жібереді не осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттарын қайтарады (егер бұл құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда).
6. Осы Тәртіптің 5-тармағының бірінші абзацында көрсетілген жағдайларда, тауарлар мәртебесінің расталмағаны туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжат, не осы Тәртіптің 5-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттары кеден органынан алынған сәттен бастап кеден органының жұмыс уақытының 3 сағаты ішінде тұлға тауарларға қатысты Кодекстің 88-бабының 5-тармағына сәйкес кедендік операция жасауға тиіс.

7. Получение лицом предусмотренных подпунктом "г" пункта 4 настоящего Порядка электронного документа, содержащего информацию о подтверждении статуса товаров, или транспортных (перевозочных) документов с отметками, указанными в подпункте "б" пункта 4 настоящего Порядка, является основанием, чтобы товары покинули зону таможенного контроля, расположенную в месте прибытия, или иное место, в котором находились товары в соответствии с абзацем вторым пункта 3 настоящего Порядка.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 ноября 2017 г. № 134
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Евразийского экономического
союза и прибытием на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров Евразийского
экономического союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с убытием с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) товаров Союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, которые для доставки в место убытия с таможенной территории Союза (далее – место убытия) подлежат перевозке (транспортировке) без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, перевозимых (транспортируемых) любым видом транспорта (далее – товары Союза), и их прибытием на таможенную территорию Союза.
2. Для убытия с таможенной территории Союза товаров Союза, которые для доставки в место убытия будут перевозиться (транспортироваться) с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем, после совершения перевозчиком или иными лицами, указанными в пунктах 7 и 8 статьи 92 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно – лицо, Кодекс), таможенных операций, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 92 Кодекса, должностное лицо таможенного органа, расположенного в месте убытия:
а) проводит таможенный контроль в отношении товаров Союза и идентифицирует их при необходимости;
б) оформляет разрешение на убытие товаров Союза с таможенной территории Союза в соответствии с пунктом 9 статьи 92 Кодекса;
в) формирует в электронном виде в информационной системе таможенного органа сообщение, содержащее информацию о проследовании товаров (далее – электронное проследование), с указанием сведений по перечню согласно приложению. Указанное сообщение направляется в таможенный орган, расположенный в месте прибытия товаров на таможенную территорию Союза (далее – место прибытия), и таможенный орган, поместивший товары Союза под таможенную процедуру экспорта (далее – таможенный орган выпуска);
г) проставляет в декларации на товары, в соответствии с которой товары Союза были помещены под таможенную процедуру экспорта и перевозятся (транспортируются) для их доставки в место убытия с одной части таможенной территории Союза на другую часть таможенной территории Союза через территории государств, не являющихся членами Союза, и (или) морем (далее – декларация на товары), или ее копии отметку "Товар проследовал" с указанием количества фактически убывающих товаров Союза, способа их идентификации (если идентификация осуществлялась) и заверяет такую отметку подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если декларация на товары или ее копия представлена на бумажном носителе);
д) делает (при необходимости) копию декларации на товары или ее копии с отметкой "Товар проследовал" для ее хранения
в делах таможенного органа (в случае, если декларация на товары или ее копия представлена таможенному органу на бумажном носителе);
е) формирует и направляет лицу с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию о регистрационном номере декларации на товары, количестве фактически убывающих товаров Союза, способе их идентификации (если идентификация осуществлялась), а также возможности их следования далее, или возвращает лицу декларацию на товары или ее копию с отметкой "Товар проследовал" с указанием количества фактически убывающих товаров Союза и способа их идентификации (если идентификация осуществлялась) (в случае, если декларация на товары или ее копия представлена на бумажном носителе).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.10.2019 № 181 (вступает в силу с 01.07.2020).

7. Тұлғаның осы Тәртіптің 4-тармағының "г" тармақшасында көзделген тауар мәртебесінің расталғаны туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжатты немесе осы Тәртіптің 4-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген белгілері бар көліктік (тасымалдау) құжаттарын алуы тауарлардың келу орнында орналасқан кедендік бақылау аймағынан немесе осы Тәртіптің 3-тармағының екінші абзацына сәйкес тауарлар болған өзге де орыннан кеткенінің негіздемесі болып табылады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 7 қарашадағы
№134 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың экспорттың кедендік рәсіміне орналастырылған
тауарларының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуіне және
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік
операциялар жасау тәртібі
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағынан кету орнына (бұдан әрі – кету орны) жеткізу үшін Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне көліктің кез келген түрімен тасылатын (тасымалданатын), кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырмай тасуға (тасымалдауға) жататын экспорттың кедендік рәсіміне орналастырылған Одақ тауарларының (бұдан әрі – Одақ тауарлары) Одақтың кедендік аумағынан кетуіне және олардың Одақтың кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операцияларды жасау дәйектілігін айқындайды.
2. Тасымалдаушы немесе Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 92-бабының 7 және 8-тармақтарында көрсетілген өзге де тұлғалар (бұдан әрі тиісінше – Кодекс, тұлға) Кодекстің 92-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген кедендік операцияларды жасағаннан кейін Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) теңізбен кету орнына жеткізу үшін Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) Одақ тауарларының Одақтың кедендік аумағынан кетуі үшін, кету орнында орналасқан кеден органының лауазымды тұлғасы:
а) Одақ тауарларына қатысты кедендік бақылауды жүргізеді және қажет болған жағдайда, оларды сәйкестендіреді;
б) Кодекстің 92-бабының 9-тармағына сәйкес Одақ тауарларының кетуіне рұқсат ресімдейді;
в) Одақтың кедендік аумағындағы тауарлардың келу орнында (бұдан әрі – келу орны) орналасқан кеден органына және Одақ тауарларын экспорттың кедендік рәсіміне орналастырған кеден органына (бұдан әрі – кедендік шығару органы) бағыт алған іс жүзінде кететін Одақ тауарларының санын және оларды сәйкестендіру тәсілін (егер сәйкестендіру жүзеге асырылса) көрсете отырып, тауарлардың жүру жолы туралы ақпаратты қамтитын хабарламаны кеден органының ақпараттық жүйесіне электрондық түрде қалыптастырады;
г) тауарлар оған сәйкес экспорттың кедендік рәсіміне орналастырылған және оларды кету орнына жеткізу үшін Одақтың мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы және (немесе) теңізбен Одақтың кедендік аумағының бір бөлігінен Одақтың кедендік аумағының екінші бөлігіне тасылатын (тасымалданатын) тауарларға арналған декларацияға (бұдан әрі – тауарларға арналған декларация) немесе оның көшірмесіне іс жүзінде кететін Одақ тауарларының санын және оларды сәйкестендіру тәсілін (егер сәйкестендіру жүзеге асырылса) көрсете отырып, "Тауар жол үстінде" деген белгі соғады және мұндай белгіні кеден органы лауазымды тұлғасының қолтаңбасымен және жеке нөмірлік мөрінің бедерімен куәландырады (егер тауарларға арналған декларация немесе оның көшірмесі қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
д) тауарларға арналған декларацияның көшірмесін (қажет болған жағдайда) немесе оның "Тауар жол үстінде" деген белгісі бар көшірмесін жасайды (егер тауарларға арналған декларация немесе оның көшірмесі кеден органына қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда);
е) кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі, іс жүзінде кететін Одақ тауарларының саны, оларды сәйкестендіру тәсілі (егер сәйкестендіру жүзеге асырылса), сондай-ақ олардың одан әрі жол жүру мүмкіндігі туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжат қалыптастырады және оны тұлғаға жібереді немесе іс жүзінде кететін Одақ тауарларының санын, оларды сәйкестендіру тәсілін (егер сәйкестендіру жүзеге асырылса) көрсете отырып, тауарларға арналған декларацияны немесе оның "Тауар жол үстінде" деген белгісі бар көшірмесін тұлғаға қайтарады (егер тауарларға арналған декларация немесе оның көшірмесі қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда).