Об утверждении Методологии разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 ноября 2017 года № 152. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 февраля 2021 года № 10.
Сноска. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.02.2021 № 10 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
В соответствии со статьей 28 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в рамках реализации подпункта 10 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), а также во исполнение распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 17 марта 2016 г. № 5 и распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 29 Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Методологию разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 ноября 2017 г. № 152
МЕТОДОЛОГИЯ
разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения
1. Настоящая Методология разработана в соответствии со статьей 28 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) и в рамках реализации подпункта 10 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору), а также во исполнение распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 17 марта 2016 г. № 5 и распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 29 в целях обеспечения взаимодействия Евразийской экономической комиссии с органами государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – Комиссия, государства-члены, Союз) при формировании реестра барьеров, изъятий и ограничений на внутреннем рынке Союза (далее – реестр) и определяет критерии разделения препятствий на внутреннем рынке Союза на барьеры, изъятия и ограничения.
2. Понятия, используемые в настоящей Методологии, означают следующее:
"барьеры" – препятствия для свободного движения товаров, услуг, капитала, рабочей силы в рамках функционирования внутреннего рынка Союза, не соответствующие праву Союза;
"изъятия" – предусмотренные правом Союза исключения (отступления) в части неприменения государством-членом общих правил функционирования внутреннего рынка Союза;
"ограничения" – препятствия для свободного движения товаров, услуг, капитала, рабочей силы в рамках функционирования внутреннего рынка Союза, возникшие вследствие отсутствия правового регулирования экономических отношений, развитие которых предусмотрено правом Союза.
Иные понятия, используемые в настоящей Методологии, применяются в значениях, определенных Договором и актами, входящими в право Союза.

Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу әдіснамасын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 152 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 28-бабына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 43-тармағының 10-тармақшасын іске асыру шеңберінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 17 наурыздағы № 5 өкімін және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 29 өкімін орындау үшін Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу әдіснамасы бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 14 қарашадағы
№152 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу
ӘДІСНАМАСЫ
1. Осы Әдіснама Одақтың ішкі нарығындағы тосқауылдардың, алып қоюлардың және шектеулердің тізілімін (бұдан әрі – тізілім) қалыптастыру кезінде Еуразиялық экономикалық комиссияның Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Комиссия, Одақ, мүше мемлекеттер) мемлекеттік билік органдарымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету мақсатында, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 28-бабына және Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (Шартқа № 1 қосымша) 43-тармағының 10-тармақшасын іске асыру шеңберінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 17 наурыздағы № 5 өкімін және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 29 өкімін орындау үшін әзірленді және Одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу критерийлерін айқындайды.
2. Осы Әдіснамада пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
"тосқауылдар" – Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың, жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін Одақ құқығына сәйкес келмейтін кедергілер;
"алып қоюлар" – Одақтың ішкі нарығы жұмыс істеуінің жалпы қағидаларын мүше мемлекеттің қолданбауы бөлігінде Одақ құқығымен көзделген ерекшеліктер (ауытқулар);
"шектеулер" – Одақ құқығымен дамыту көзделген экономикалық қатынастарды құқықтық реттеудің болмауы салдарынан туындайтын Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың, жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін кедергілер.
Осы Әдіснамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Шартта және Одақтың құқығына кіретін өзге де актілерде айқындалған мәндерде қолданылады.

3. Препятствие подлежит отнесению к барьеру в случае, если оно не соответствует нормам, предусмотренным правом Союза.
4. Препятствие подлежит отнесению к изъятию при его соответствии одному из следующих критериев:
а) препятствие возникло ввиду предусмотренного правом Союза исключения (отступления) из общих правил свободного движения товаров, услуг (включая учреждение и деятельность), капитала и рабочей силы при функционировании внутреннего рынка Союза;
б) препятствие возникло ввиду того, что государствами-членами введены (могут быть введены) меры в соответствии с правом Союза, в том числе в одностороннем порядке.
5. Препятствие подлежит отнесению к ограничению при его соответствии одному из следующих критериев:
а) препятствие возникло в результате отсутствия правового регулирования экономических отношений в праве Союза;
б) препятствие возникло ввиду отсутствия норм права Союза, разработка которых предусмотрена правом Союза;
в) препятствие выявлено в результате анализа правоприменительной практики, установившего противоречие между нормами права Союза.
6. Препятствия разделяются на барьеры, изъятия и ограничения по результатам мониторинга исполнения государствами-членами положений Договора, международных договоров и актов, составляющих право Союза, мониторинга соответствия проектов нормативных правовых актов государств-членов положениям Договора, международных договоров и актов, составляющих право Союза, проведенного департаментом Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы функционирования внутренних рынков (далее – уполномоченный департамент), самостоятельно в инициативном порядке либо в связи с имеющимися сведениями о препятствиях, поступившими от государств-членов, юридических и физических лиц в соответствии с подразделом 7 раздела III Регламента работы Евразийской экономической комиссии, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98 (далее – Регламент), а также от структурных подразделений Комиссии.
7. В целях подготовки материалов по вопросу разделения препятствий на барьеры, изъятия и ограничения уполномоченный департамент осуществляет анализ сведений, полученных в соответствии с пунктом 6 настоящей Методологии, готовит заключение о наличии либо об отсутствии признаков препятствий на внутреннем рынке Союза, взаимодействует с государствами-членами, структурными подразделениями Комиссии, Деловым советом Евразийского экономического союза, бизнес-сообществами государств-членов, а также с иными заинтересованными лицами.

3. Егер кедергі Одақтың құқығымен көзделген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда, ол тосқауылға жатқызылуға тиіс.
4. Кедергі мына критерийлердің біріне сәйкес келген жағдайда, ол алып қоюға жатқызылуға тиіс:
а) кедергі Одақ құқығымен көзделген Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі кезінде тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің (құруды және қызметті қоса алғанда), капиталдың және жұмыс күшінің еркін қозғалысының жалпы қағидаларынан ерекшеліктерге (ауытқуларға) байланысты туындады;
б) кедергі Одақ құқығына сәйкес мүше мемлекеттердің, оның ішінде біржақты тәртіппен шаралар енгізуіне (енгізуі мүмкіндігіне) байланысты туындады.
5. Кедергі мына критерийлердің біріне сәйкес келген жағдайда, ол алып қоюға жатқызылуға тиіс:
а) кедергі Одақ құқығындағы экономикалық қатынастарды құқықтық реттеудің болмауы нәтижесінде туындады;
б) кедергі әзірленуі Одақ құқығымен көзделген Одақ құқығы нормаларының болмауына байланысты туындады;
в) кедергі Одақ құқығы нормаларының арасында қайшылық орнатқан құқық қолдану практикасын талдау нәтижесінде анықталды.
6. Кедергілер Комиссияның ішкі нарықтардың жұмыс істеуі мәселелері құзыретіне жататын департаменті (бұдан әрі – уәкілетті департамент) бастамашылық тәртіппен өз бетімен не Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламенті (бұдан әрі – Регламент) ІІІ бөлімінің 7-тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттерден, заңды және жеке тұлғалардан, сондай-ақ Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінен келіп түскен кедергілер туралы қолда бар мәліметтерге байланысты жүргізген мүше мемлекеттердің Шарттың, халықаралық шарттардың және Одақтың құқығын құрайтын актілердің ережелерін орындауына мониторингтің, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері жобаларының Шарттың, халықаралық шарттардың және Одақтың құқығын құрайтын актілердің ережелеріне сәйкестігіне мониторингтің нәтижелері бойынша тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлінеді.
7. Уәкілетті департамент кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу мәселесі бойынша материалдар дайындау мақсатында осы Әдіснаманың 6-тармағына сәйкес алынған мәліметтерге талдауды жүзеге асырады, Одақтың ішкі нарығында кедергі белгілерінің болуы не олардың жоқтығы туралы қорытынды дайындайды, мүше мемлекеттермен, Комиссияның құрылымдық бөлімшелерімен, Еуразиялық экономикалық одақтың Іскерлік кеңесімен, мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтарымен, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайды.

Уполномоченный департамент обобщает сведения о препятствиях и анализирует их совместно со структурными подразделениями Комиссии путем взаимодействия в порядке, определенном Правилами внутреннего документооборота в Евразийской экономической комиссии, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 мая 2015 г. № 46.
При наличии признаков препятствия уполномоченный департамент дает оценку влияния барьеров, изъятий и ограничений на экономики государств-членов.
8. Разделение препятствий на барьеры, изъятия и ограничения осуществляется уполномоченным департаментом совместно с органами государственной власти государств-членов в срок, не превышающий 2 месяцев с даты подготовки заключения о наличии либо об отсутствии признаков препятствий на внутреннем рынке Союза.
Указанное заключение с приложением документов (материалов) по рассматриваемому вопросу направляется Комиссией в правительства государств-членов с одновременным направлением указанных документов (материалов) (за исключением документов ограниченного распространения) посредством электронной почты в адрес органов государственной власти государств-членов, уполномоченных на взаимодействие с Комиссией. Государства-члены представляют в Комиссию информацию о своих позициях по заключению в течение 30 календарных дней с даты его получения.
В случае несогласия государства-члена, в котором возникло препятствие, с заключением Комиссия организует проведение консультаций с участием представителей уполномоченных органов всех государств-членов по вопросам разделения препятствий на барьеры, изъятия и ограничения и их включения в реестр.
Комиссия заблаговременно, не позднее 15 календарных дней до даты проведения соответствующих консультаций, направляет информацию о позициях государств-членов по заключению в правительства других государств-членов с одновременным направлением указанной информации (за исключением сведений ограниченного распространения) посредством электронной почты в адрес органов государственной власти государств-членов, уполномоченных на взаимодействие с Комиссией.
9. Препятствия включаются в реестр при наличии одного из следующих оснований:
а) позиция государства-члена, в котором возникло препятствие, по заключению, предусмотренному пунктом 8 настоящей Методологии, согласно которой государство-член согласилось с квалификацией препятствия в качестве барьера, изъятия или ограничения;
б) протокол консультаций, в соответствии с которым все государства-члены согласились с квалификацией препятствия в качестве барьера, изъятия или ограничения и с его включением в реестр;
в) в отношении барьеров, не согласованных государствами-членами по итогам консультаций, – решение Коллегии Комиссии о необходимости исполнения государством-членом международных договоров, входящих в право Союза, и решений Комиссии.

Уәкілетті департамент кедергілер туралы мәліметтерді жинақтайды және оларды Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 5 мамырдағы № 46 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиядағы ішкі құжат айналымы қағидаларында айқындалған тәртіппен өзара іс-қимыл жасау жолымен Комиссияның құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп талдайды.
Кедергі белгілері болған жағдайда, уәкілетті департамент тосқауылдардың, алып қоюлардың және шектеулердің мүше мемлекеттердің экономикаларына тигізетін әсеріне баға береді.
8. Кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлуді уәкілетті департамент Одақтың ішкі нарығында кедергі белгілерінің болуы не жоқтығы туралы қорытынды дайындалған күннен бастап 2 айдан аспайтын мерзімде мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарымен бірлесіп жүзеге асырады.
Комиссия қарастырылып отырған мәселе жөніндегі құжаттарды (материалдарды) қоса бере отырып, көрсетілген құжаттарды (материалдарды) (таратылуы шектелген құжаттарды қоспағанда) электрондық пошта арқылы мүше мемлекеттердің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдарының атына бір мезгілде жібере отырып, көрсетілген қорытындыны мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жібереді. Мүше мемлекеттер оны алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде қорытынды бойынша өз ұстанымдары туралы ақпаратты Комиссияға ұсынады.
Кедергі туындаған мүше мемлекет қорытындымен келіспеген жағдайда Комиссия барлық мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары өкілдерінің қатысуымен кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу және оларды тізілімге енгізу мәселелері бойынша консультациялар өткізуді ұйымдастырады.
Комиссия алдын ала, тиісті консультацияларды өткізу күніне дейінгі күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей, мүше мемлекеттердің қорытынды бойынша ұстанымдары туралы ақпаратты электрондық пошта арқылы мүше мемлекеттердің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдарының атына бір мезгілде жібере отырып, көрсетілген ақпаратты (таратылуы шектелген мәліметтерді қоспағанда) мүше мемлекеттердің үкіметтеріне жібереді.
9. Кедергілер мынадай негіздемелердің бірі болған жағдайда тізілімге енгізіледі:
а) кедергі туындаған мүше мемлекеттің осы Әдіснаманың 8-тармағында көзделген, кедергінің тосқауыл, алып қою немесе шектеу ретіндегі сыныптамасымен мүше мемлекет келіскен қорытынды бойынша ұстанымы;
б) барлық мүше мемлекеттер кедергінің тосқауыл, алып қою немесе шектеу ретіндегі сыныптамасымен және оның тізілімге енгізілуімен келіскен консультациялардың хаттамасы;
в) консультациялардың қорытындылары бойынша мүше мемлекеттермен келісілмеген тосқауылдарға қатысты, – Одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарды және Комиссия шешімдерін мүше мемлекеттің орындауы қажеттігі туралы Комиссия Алқасының шешімі.

10. Вопросы о не согласованных государствами-членами по итогам консультаций изъятиях и ограничениях могут вноситься для рассмотрения органами Союза (Высшим Евразийским экономическим советом, Евразийским межправительственным советом, Советом Комиссии и Коллегией Комиссии) в соответствии с Регламентом. При этом в комплект документов и материалов по вопросу включается заключение о наличии либо об отсутствии признаков препятствий на внутреннем рынке Союза.
11. Реестр формируется и ведется в электронном виде в порядке, определяемом приказом Председателя Коллегии Комиссии.
12. Препятствия, включенные в реестр, подлежат устранению в порядке, предусмотренном правом Союза.

10. Консультациялардың қорытындылары бойынша мүше мемлекеттермен келісілмеген алып қоюлар мен шектеулер туралы мәселелер Регламентке сәйкес Одақ органдарының (Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің, Комиссия Кеңесінің және Комиссия Алқасының) қарауы үшін енгізілуі мүмкін. Бұл ретте мәселе бойынша құжаттар мен материалдардың жиынтығына Одақтың ішкі нарығында кедергі белгілерінің болуы туралы не жоқтығы туралы қорытынды қосылады.
11. Тізілім Комиссия Алқасы Төрағасының бұйрығымен айқындалатын тәртіппен электрондық түрде қалыптастырылады және жүргізіледі.
12. Тізілімге енгізілген кедергілер Одақ құқығында көзделген тәртіппен жойылуға тиіс.