О плане мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2017-2018 годы
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 13 января 2017 года № 6.
В соответствии с пунктом 27 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года):
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2017 – 2018 годы.
2. Правительствам государств – членов Евразийского экономического союза предусмотреть финансирование мероприятий, необходимых для создания, обеспечения функционирования и развития национальных сегментов государств – членов Евразийского экономического союза интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также реализации в национальных сегментах средствами указанной системы общих процессов по направлениям в соответствии с приложением № 1 к плану, утвержденному настоящим распоряжением, согласно установленным срокам.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
В. Габриелян
В. Матюшевский
А. Мамин
О. Панкратов
И. Шувалов
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 13 января 2017 г. № 6
ПЛАН мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и
развитию интегрированной информационной системы Евразийского
экономического союза на 2017 – 2018 годы
Сноска. План с изменениями, внесенными распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 15.09.2017 № 30 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза).
Мероприятие
Ожидаемый результат
Срок исполнения
Исполнитель
2017 год
2018 год
1
2
3
4
5
1. Общесистемное проектирование интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – интегрированная система, Союз), в том числе:
а) актуализация перечня общих процессов в рамках Союза (далее – общие процессы)
перечень общих процессов
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), уполномоченные органы государств – членов Союза (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены)
б) разработка требований к электронному виду документов, используемых при представлении сведений в электронном виде хозяйствующими субъектами и физическими лицами уполномоченным органам (далее – процедуры взаимодействия B2G)
требования к электронному виду документов
II – IV кварталы
II – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
в) разработка унифицированных требований к реализации процедур взаимодействия B2G в электронном виде
требования к процедурам взаимодействия B2G
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
г) разработка и актуализация перечня приоритетных для реализации межгосударственных (трансграничных) электронных услуг
перечень межгосударственных (трансграничных) электронных услуг
III – IV кварталы
II – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
д) разработка и актуализация плана мероприятий по формированию и совершенствованию единой системы нормативно-справочной информации Союза
план мероприятий
I – II кварталы
I – II кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
е) развитие модели данных Союза по направлениям, приоритетным для реализации общих процессов, согласно приложению № 1
формализованная модель данных Союза, описание модели данных Союза
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
ж) разработка проектов функциональных описаний общих процессов (функциональных архитектур) в соответствии с перечнем общих процессов, утверждаемым Комиссией
проекты функциональных описаний общих процессов (функциональных архитектур)
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия
з) согласование уполномоченными органами проектов функциональных описаний общих процессов (функциональных архитектур)
функциональные описания общих процессов (функциональные архитектуры)
I – IV кварталы
I – IV кварталы
уполномоченные органы
и) разработка проектов технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общих процессов (далее – технологические документы), в соответствии с перечнем общих процессов, утверждаемым Комиссией
проекты технологических документов, прототипы программных средств
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
к) согласование уполномоченными органами проектов технологических документов
технологические документы
I – IV кварталы
I – IV кварталы
уполномоченные органы
л) разработка перечня и проектов стандартов и рекомендаций, необходимых для развития и обеспечения функционирования интегрированной системы
стандарты и рекомендации
II – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
м) разработка инструктивно-методических документов по ведению и применению единой системы нормативно-справочной информации Союза
инструктивно-методические документы
I – II кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
н) разработка и актуализация справочников и классификаторов единой системы нормативно-справочной информации Союза
справочники и классификаторы
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*,уполномоченные органы, операторы по ведению справочников и классификаторов
о) разработка частных технических заданий на модернизацию подсистем интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы (далее – интеграционный сегмент Комиссии) по перечню согласно приложению № 2
частные технические задания
I – IV кварталы
I – II кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
п) проведение тестирования информационного взаимодействия между информационными системами участников общих процессов в соответствии с порядками присоединения, входящими в состав утверждаемых Комиссией технологических документов
акты тестирования
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы**
р) разработка архитектуры интегрированной системы во взаимосвязи с реализацией национальных механизмов "единого окна" и прослеживаемости товаров
описание архитектуры
II – III кварталы
Комиссия,уполномоченные органы
с) техническая экспертиза
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
т) разработка стратегии развития интегрированной системы
стратегия
I – II кварталы
Комиссия,уполномоченные органы
у) разработка концепции формирования системы прослеживаемости (в том числе идентификации) в рамках Союза (далее – система прослеживаемости)
концепция
IV квартал
Комиссия*, уполномоченные органы
ф) разработка архитектуры системы прослеживаемости
отчет, описание архитектуры
I квартал
Комиссия*, уполномоченные органы
х) разработка технического задания на систему прослеживаемости
техническое задание
IV квартал
Комиссия*, уполномоченные органы
ц) разработка проектов нормативных правовых актов в целях реализации концепции формирования системы прослеживаемости (в том числе идентификации) в рамках Союза согласно подпункту "у" настоящего пункта
проекты нормативных правовых актов
I – III кварталы
Комиссия*
ч) разработка требований к информационному взаимодействию с уполномоченными органами в целях функционирования системы прослеживаемости
требования
II – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
ш) формирование и обеспечение функционирования проектного офиса по реализации системы прослеживаемости
отчеты
IV квартал
I – IV кварталы
Комиссия*

Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі 2017 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы
Еуразиялық Экономикалық Кеңес комиссиясының 2017 жылғы 13 қаңтардағы № 6 Өкімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 27-тармағына сәйкес:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі 2017 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерін құру, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту үшін қажетті іс-шараларды қаржыландыруды, сондай-ақ осы Өкіммен бекітілген жоспарға № 1 қосымшаға сәйкес бағыттар бойынша ортақ процестерді белгіленген мерзімге сай ұлттық сегменттерде көрсетілген жүйенің құралдарымен іске асыруды көздестірсін.
3. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
В. Габриелян
Беларусь Республикасынан
В. Матюшевский
Қазақстан Республикасынан
А. Мамин
Қырғыз Республикасынан
О. Панкратов
Ресей
Федерациясынан
И. Шувалов
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кеңесінің 2017 жылғы 13 қаңтардағы
№ 6 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі 2017 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Күтілетін нәтиже
Орындау мерзімі
Орындаушы
2017 жыл
2018 жыл
1
2
3
4
5
1. Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі тиісінше – Одақ, интеграцияланған жүйе) жалпыжүйелік жобалау, соның ішінде:
а) Одақ шеңберіндегі ортақ процестер (бұдан әрі – ортақ процестер) тізбесін өзекті ету
ортақ процестер тізбесі
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар)
б) шаруашылық жүргізуші субъектілер және жеке тұлғалар уәкілетті органдарға электрондық түрде мәліметтер беру (бұдан әрі – B2G өзара іс-қимыл рәсімдері) кезінде пайдаланылатын құжаттардың электрондық түріне қойылатын талаптарды әзірлеу
құжаттардың электрондық түріне қойылатын талаптар
IІ – IV тоқсандар
IІ – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
в) электрондық түрдегі B2G өзара іс-қимыл рәсімдерін іске асыруға қойылатын біріздендірілген талаптарды әзірлеу
B2G өзара іс-қимыл рәсімдеріне қойылатын талаптар
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
г) іске асыруға арналған басым мемлекетаралық (трансшекаралық) электрондық қызметтердің тізбесін әзірлеу және өзекті ету
мемлекетаралық (трансшекаралық) электрондық қызметтердің тізбесі
IІІ – IV тоқсандар
IІ – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
д) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін қалыптастыру және жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және өзекті ету
іс-шаралар жоспары
I – IІ тоқсандар
І – IІ тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
е) № 1 қосымшаға сәйкес ортақ процестерді іске асыру үшін басым бағыттар бойынша Одақ деректерінің моделін дамыту
Одақ деректерінің формальданған моделі, Одақ деректері моделінің сипаттамасы
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
ж) Комиссия бекітетін ортақ процестер тізбесіне сәйкес ортақ процестердің (функционалдық архитектуралардың) функционалдық сипаттамаларының жобаларын әзірлеу
ортақ процестердің (функционалдық архитектуралардың) функционалдық сипаттамаларының жобалары
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия
з) ортақ процестердің (функционалдық архитектуралардың) функционалдық сипаттамаларының жобаларын уәкілетті органдармен келісу
ортақ процестердің (функционалдық архитектуралардың) функционалдық сипаттамалары
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
уәкілетті органдар
и) Комиссия бекітетін ортақ процестер тізбесіне сәйкес ортақ процестерді іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың (бұдан әрі – технологиялық құжаттар) жобаларын әзірлеу
технологиялық құжаттардың жобалары, бағдарламалық құралдардың прототиптері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
к) технологиялық құжаттардың жобаларын уәкілетті органдармен келісу
технологиялық құжаттар
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
уәкілетті органдар
д) интеграцияланған жүйені дамыту және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті стандарттар мен ұсынымдардың жобаларын және тізбесін әзірлеу
стандарттар және ұсынымдар
IІ – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
м) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін жүргізу және қолдану жөніндегі нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу
нұсқаулық-әдістемелік құжаттар
I – IІ тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
н) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің анықтамалықтары мен сыныптауыштарын әзірлеу және өзекті ету
анықтамалықтар және сыныптауыштар
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар, анықтамалықтар мен сыныптауыштар жүргізу жөніндегі операторлар
о) № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша интеграцияланған жүйедегі Комиссияның интеграциялық сегментінің (бұдан әрі – Комиссияның интеграциялық сегменті) кіші жүйелерін жаңғыртуға арналған жеке техникалық тапсырмаларды әзірлеу
жеке техникалық тапсырмалар
I – IV тоқсандар
I – IІ тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
п) Комиссия бекітетін технологиялық құжаттардың құрамына кіретін қосылу тәртібіне сәйкес ортақ процестерге қатысушылардың ақпараттық жүйелерінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылға тестілеу жүргізу
тестілеу актілері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
р) "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін іске асырумен өзара байланыстағы интеграцияланған жүйенің және тауарлардың қадағалануының архитектурасын әзірлеу
архитектураның сипаттамасы
IІ – IІІ тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
с) техникалық сараптама
есептер
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
т) интеграцияланған жүйені дамыту стратегиясын әзірлеу
стратегия
I – IІ тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар

2. Модернизация и развитие интеграционного сегмента Комиссии, в том числе:
а) создание подсистем в составе интеграционного сегмента Комиссии по перечню согласно приложению № 3
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
б) модернизация подсистем в составе интеграционного сегмента Комиссии в соответствии с приложением № 2 к настоящему плану
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
в) создание (модернизация и развитие) программного обеспечения сервисов общих процессов в составе интеграционного сегмента Комиссии согласно перечню направлений, приоритетных для реализации общих процессов, в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
г) создание (модернизация и развитие) базовых компонентов программного обеспечения сервисов общих процессов для его использования при проведении межгосударственных испытаний интегрированной системы и в национальных сегментах заинтересованных государств-членов интегрированной системы (далее – национальные сегменты) согласно перечню направлений, приоритетных для реализации общих процессов, в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
д) техническая экспертиза
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
е) создание компонентов системы прослеживаемости в составе интеграционного сегмента Комиссии
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
Комиссия*
3. Координация работ по модернизации и развитию национальных сегментов, в том числе:
а) разработка планов модернизации и развития национальных сегментов
планы модернизации и развития национальных сегментов
I квартал
I квартал
уполномоченные органы, Комиссия
б) модернизация и развитие национальных сегментов в соответствии с планами согласно подпункту "а" настоящего пункта
промежуточные отчеты
III – IV кварталы
III – IV кварталы
уполномоченные органы**, Комиссия
в) разработка и модернизация (при необходимости) программных средств (адаптеров) для обеспечения взаимодействия между интеграционным шлюзом национального сегмента и применяемой в государстве-члене системой межведомственного взаимодействия в электронном виде (для интеграционных шлюзов национальных сегментов, реализованных на основе типового шлюза)
технорабочие проекты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
г) обеспечение реализации общих процессов в национальных сегментах согласно перечню направлений, приоритетных для реализации общих процессов, в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану***
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
уполномоченные органы**, Комиссия
д) подготовка отчетов о ходе работ по модернизации и развитию национальных сегментов
отчеты
IV квартал
IV квартал
уполномоченные органы,
Комиссия
е) создание компонентов системы прослеживаемости в составе национальных сегментов
технорабочие проекты, акты выполненных работ
I – IV кварталы
уполномоченные органы**

2. Комиссияның интеграциялық сегментін жаңғырту және дамыту, соның ішінде:
а) № 3 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Комиссияның интеграциялық сегментінің құрамында кіші жүйелер құру
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актілері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
б) осы жоспарға № 2 қосымшаға сәйкес Комиссияның интеграциялық сегментінің құрамындағы кіші жүйелерді жаңғырту
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актілері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
в) осы жоспарға № 1 қосымшаға сәйкес ортақ процестерді іске асыруға арналған басым бағыттардың тізбесіне сай Комиссияның интеграциялық сегментінің құрамындағы ортақ процестердің сервистерін бағдарламалық қамтамасыз етуді құру (жаңғырту және дамыту)
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актілері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
г) осы жоспарға № 1 қосымшаға сәйкес ортақ процестерді іске асыруға арналған басым бағыттардың тізбесіне сай интеграцияланған жүйеге мемлекетаралық сынақтар жүргізу кезінде және интеграцияланған жүйенің мүдделі мүше мемлекеттерінің ұлттық сегменттерінде (бұдан әрі – ұлттық сегменттер) оны пайдалану үшін ортақ процестердің сервистерін бағдарламалық қамтамасыз етуінің базалық құрауыштарын жасау (жаңғырту және дамыту)
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актілері
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
д) техникалық сараптама
есептер
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
3. Ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру, соның ішінде:
а) ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жоспарларын әзірлеу
ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жоспарлары
І тоқсан
І тоқсан
уәкілетті органдар, Комиссия
б) осы тармақтың "а" тармақшасына сай жоспарларға сәйкес ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту
аралық есептер
ІІI – IV тоқсандар
ІІІ – IV тоқсандар
уәкілетті органдар**, Комиссия
в) ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзі мен мүше мемлекетте қолданылатын электрондық түрдегі ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүйесінің (үлгі шлюзі негізінде іске асырылған ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздері үшін) арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін бағдарламалық құралдарды (адаптерлерді) әзірлеу және жаңғырту
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
г) осы жоспарға № 1 қосымшаға сәйкес ортақ процестерді іске асыруға арналған басым бағыттардың тізбесіне сай ұлттық сегменттердегі ортақ процестерді іске асыруды қамтамасыз ету***
есептер
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
уәкілетті органдар**, Комиссия
д) ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту бойынша жұмыстардың барысы туралы есептер дайындау
есептер
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
уәкілетті органдар, Комиссия

4. Создание и развитие инфраструктуры трансграничного пространства доверия, в том числе:
а) разработка архитектуры трансграничного пространства доверия
описание архитектуры
I – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
б) разработка проектов нормативных правовых и организационно-технических документов для реализации требований к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия
проекты документов
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
в) разработка перечня и проектов стандартов (на основе локализации международных стандартов) для реализации требований к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия и выработка согласованной позиции государств-членов по вопросам принятия в качестве межгосударственных стандартов актуальных версий национальных стандартов государств-членов
проекты стандартов
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
г) разработка технических требований (включая выявление и определение компонент общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде) к интеграционному компоненту общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде
технические требования
I квартал
Комиссия*
д) подготовка перечня государственных компонентов общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде, для которых разрабатываются технические требования
перечень
I квартал
Комиссия*, уполномоченные органы
е) разработка технических требований к государственным компонентам общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде с учетом подпунктов "г" и "д" настоящего пункта (отдельно или в рамках технического задания на национальный сегмент)
технические требования
I – II кварталы
уполномоченные органы**
ж) создание (модернизация) интеграционного компонента общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде в соответствии с требованиями, указанными в подпункте "г" настоящего пункта
технорабочие проекты, акт(ы) выполненных работ
III – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
з) создание (модернизация) государственных компонентов общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде
в соответствии с требованиями, указанными в подпункте "е" настоящего пункта
технорабочие проекты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
уполномоченные органы**
и) проведение проверок государственных и интеграционного компонентов общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде на соответствие требованиям к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия
акт(ы) проверок
III – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы**
к) создание удостоверяющего центра Комиссии
технорабочий проект, акт(ы) выполненных работ
II – IV кварталы
Комиссия*
л) создание удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной системы
технорабочий проект, акт(ы) выполненных работ
II – IV кварталы
Комиссия*
м) техническая экспертиза
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*

4. Трансшекаралық сенім кеңістігінің инфрақұрылымын құру және дамыту, соның ішінде:
а) трансшекаралық сенім кеңістігінің архитектурасын әзірлеу
архитектураның сипаттамасы
I – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
б) трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды іске асыруға арналған нормативтік құқықтық және ұйымдастыру құжаттарының жобаларын әзірлеу
құжаттардың жобалары
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
в) трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды іске асыруға арналған стандарттардың тізбесін және жобаларын әзірлеу (халықаралық стандарттарды жергіліктендіру негізінде) және мүше мемлекеттердің ұлттық стандарттарының өзекті нұсқаларын мемлекетаралық стандарттар ретінде қабылдау мәселелері бойынша мүше мемлекеттердің келісілген ұстанымын әзірлеу
стандарттардың жобалары
I – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
г) ақпаратты электрондық түрде құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының интеграциялық компонентіне қойылатын техникалық талаптарды әзірлеу (ақпаратты электрондық түрде құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының компонентін анықтау мен белгілеуді қоса алғанда)
техникалық талаптар
І тоқсан
Комиссия*
д) техникалық талаптар әзірленетін электрондық түрдегі ақпаратты құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының мемлекеттік компоненттерінің тізбесін дайындау
тізбе
І тоқсан
Комиссия*, уәкілетті органдар
е) осы тармақтың "г" және "д" тармақшаларын ескере отырып, электрондық түрдегі ақпаратты құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының мемлекеттік құрауыштарына қойылатын техникалық талаптарды әзірлеу (жеке немесе ұлттық сегментке техникалық тапсырма шеңберінде)
техникалық талаптар
I – IІ тоқсандар
уәкілетті органдар**
ж) осы тармақтың "г" тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес электрондық түрдегі ақпаратты құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының интеграциялық құрауышын құру (жаңғырту)
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
IІІ – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*
з) осы тармақтың "е" тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес электрондық түрдегі ақпаратты құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының мемлекеттік компоненттерін құру (жаңғырту)
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
І – IV тоқсандар
уәкілетті органдар**
и) электрондық түрдегі ақпаратты құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының мемлекеттік және интеграциялық компоненттерінің трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу
тексерулер актісі (актілері)
IІІ – IV тоқсандар
І – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар**
к) Комиссияның куәландыру орталығын құру
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
IІ – IV тоқсандар
Комиссия*
л) интеграциялық жүйенің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландыру орталығын құру
технологиялық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
IІ – IV тоқсандар
Комиссия*
м) техникалық сараптама
есептер
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*

5. Разработка специализированных средств криптографической защиты информации Союза****
а) разработка нормативных правовых и организационно-технических документов для реализации проекта по совместной разработке специализированных средств криптографической защиты информации Союза
нормативные правовые и организационно-технические документы
I – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
б) разработка технических требований к специализированным средствам криптографической защиты информации Союза
технические требования
III – IV кварталы
I – II кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
в) разработка конструкторской документации и опытных образцов специализированных средств криптографической защиты информации Союза
конструкторская документация, опытные образцы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
г) техническая экспертиза
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
6. Поддержка функционирования информационно-телекоммуникационной и вычислительной инфраструктуры интегрированной системы, в том числе:
а) аренда каналов передачи данных для взаимодействия между интеграционным сегментом Комиссии и национальными сегментами
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
б) приобретение услуг центра обработки данных для обеспечения функционирования интеграционного сегмента Комиссии
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
в) приобретение (аренда) лицензий на общесистемное и прикладное программное обеспечение, необходимое для функционирования интеграционного сегмента Комиссии
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
г) сопровождение разработанных в 2015 – 2016 годах и принятых в эксплуатацию подсистем и компонентов интегрированной системы
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
д) сопровождение и обеспечение функционирования интеграционных шлюзов национальных сегментов
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*,
уполномоченные органы**
е) сопровождение и обеспечение функционирования доверенных третьих сторон национальных сегментов
отчеты, акт(ы) выполненных работ
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы**
ж) техническая экспертиза
отчеты
I – IV кварталы
I – IV кварталы
Комиссия*
7. Обучение пользователей работе со средствами информатизации, в том числе:
а) обучение сотрудников и должностных лиц структурных подразделений Комиссии работе с подсистемами интегрированной системы в составе интеграционного сегмента Комиссии
отчет
II и IV кварталы
II и IV кварталы
Комиссия*
б) обучение представителей уполномоченных органов
отчет
II квартал
IV квартал
Комиссия*, уполномоченные органы
в) организация и проведение конкурсов инновационных проектов "Евразийские цифровые платформы" в рамках выставочного форума "Евразийская неделя"
отчет
III – IV кварталы
III – IV кварталы
Комиссия*, уполномоченные органы
* Финансирование мероприятий осуществляется за счет средств бюджета Союза согласно приложению № 4.
** Финансирование мероприятий осуществляется за счет средств бюджетов государств-членов.
*** Состав и сроки выполнения мероприятий определяются соответствующими порядками присоединения, входящими в состав утверждаемых Комиссией технологических документов.
**** Мероприятия проводятся при наличии соответствующего решения Высшего Евразийского экономического совета.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к плану мероприятий по
созданию, обеспечению
функционирования и развитию
интегрированной информационной
системы Евразийского экономического

5. Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын әзірлеу****
а) Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын бірлесіп әзірлеу бойынша жобаны іске асыру үшін нормативтік құқықтық және ұйымдастыру-техникалық құжаттар әзірлеу
нормативтік құқықтық және ұйымдастыру-техникалық құжаттар
I – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
б) Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарына қойылатын техникалық талаптар әзірлеу
техникалық талаптар
IІІ – IV тоқсандар
І – IІ тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
в) Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарының конструкторлық құжаттамасы мен тәжірибелік үлгілерін әзірлеу
конструкторлық құжаттама, тәжірибелік үлгілер
I – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
г) техникалық сараптама
есептер
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
6. Интеграцияланған жүйенің ақпараттық-телекоммуникациялық есептеу инфрақұрылымының жұмыс істеуін қолдау, соның ішінде:
а) Комиссияның интеграциялық сегменті мен ұлттық сегменттің арасындағы өзара іс-қимыл үшін деректер беру арналарын жалдау
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
б) Комиссияның интеграциялық сегментінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін деректер өңдеу орталығының қызмет көрсетулерін сатып алу
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
в) Комиссияның интеграциялық сегментінің жұмыс істеуі үшін қажетті жалпыжүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге лицензияларды сатып алу (жалдау)
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
г) интеграциялық жүйенің 2015 – 2016 жылдары әзірленген және пайдалануға қабылданған кіші жүйелері мен компоненттерін сүйемелдеу
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
д) ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздерінің жұмыс істеуін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар**
е) ұлттық сегменттердің сенім білдірілген үшінші тараптарының жұмыс істеуін сүйемелдеу және қамтамасыз ету
есептер, орындалған жұмыстардың актісі (актілері)
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар**
ж) техникалық сараптама
есептер
I – IV тоқсандар
I – IV тоқсандар
Комиссия*
7. Пайдаланушыларды ақпараттандыру құралдарымен жұмыс істеуге оқыту, соның ішінде:
а) Комиссия құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері мен лауазымды тұлғаларын Комиссияның интеграциялық сегменті құрамындағы интеграциялық жүйенің кіші жүйелерімен жұмыс істеуге оқыту
есеп
IІ және IV тоқсандар
IІ және IV тоқсандар
Комиссия*
б) уәкілетті органдардың өкілдерін оқыту
есеп
IІ тоқсан
IV тоқсан
Комиссия*, уәкілетті органдар
в) "Еуразия аптасы" көрме форумының шеңберінде "Еуразиялық цифрлы платформалар" инновациялық жобаларының конкурстарын ұйымдастыру және өткізу
есеп
IІІ – IV тоқсандар
ІІI – IV тоқсандар
Комиссия*, уәкілетті органдар
*Іс-шараларды қаржыландыру № 4 қосымшаға сәйкес Одақ бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
** Іс-шараларды қаржыландыру мүше мемлекеттер бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
***Іс-шаралардың құрамы және оларды орындау мерзімдері Комиссия бекітетін технологиялық құжаттардың құрамына кіретін тиісті қосылу тәртіптеріне сәйкес анықталады.
****Іс-шаралар Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің тиісті шешімі болған кезде жүргізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін
қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі

союза на 2017 – 2018 годы
ПЕРЕЧЕНЬ направлений, приоритетных для реализации общих
процессов в рамках Евразийского экономического союза
1. Таможенно-тарифное и нетарифное регулирование.
2. Таможенное регулирование.
3. Техническое регулирование, применение санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер.
4. Информационное взаимодействие национальных механизмов "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности.
5. Прослеживаемость товаров в Евразийском экономическом союзе.
6. Зачисление и распределение ввозных таможенных пошлин.
7. Зачисление и распределение специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин.
8. Конкурентная (антимонопольная) политика.
9. Энергетическая политика.
10. Валютная политика.
11. Интеллектуальная собственность.
12. Финансовые рынки (банковская сфера, сфера страхования, валютный рынок, рынок ценных бумаг).
13. Обеспечение деятельности органов Евразийского экономического союза.
14. Промышленная политика.
15. Агропромышленная политика.
16. Обращение лекарственных средств и медицинских изделий.
17. Трудовая миграция.
18. Государственные (муниципальные) закупки.
19. Функционирование внутренних рынков.
20. Макроэкономическая политика.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к плану мероприятий по созданию,
обеспечению функционирования
и развитию интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического союза
на 2017 – 2018 годы
ПЕРЕЧЕНЬ модернизируемых подсистем интеграционного сегмента
Евразийской экономической комиссии интегрированной
информационной системы Евразийского экономического союза
Срок разработки частного технического задания
Срок модернизации подсистемы
I этап
II этап
I этап
II этап
1. Информационный портал Евразийского экономического союза
II квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
IV квартал 2017 г.
IV квартал 2018 г.
2. Информационно-аналитическая подсистема
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
3. Статистика
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
4. Управление проектами и программами
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
5. Анализ областей рисков
IV квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
6. Специализированный документооборот
IV квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
7. Таможенно-тарифное и нетарифное регулирование
III квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
8. Техническое регулирование
III квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
9. Управление общими процессами
II квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
IV квартал 2017 г.
IV квартал 2018 г.
10. Интеграционная платформа
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
11. Ведение нормативно-справочной информации, реестров и регистров
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.

2017 – 2018 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарына
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестерді іске асыруға арналған басым бағыттардың
ТІЗБЕСІ
1. Кедендік тарифтік және тарифтік емес реттеу.
2. Кедендік реттеу.
3. Техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану.
4. Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерінің ақпараттық өзара іс-қимылы.
5. Еуразиялық экономикалық одақта тауарлардың қадағалануы.
6. Кедендік әкелу баждарын есептеу және бөлу.
7. Арнайы, демпингке қарсы және өтеу баждарын есептеу және бөлу.
8. Бәсекелік (монополияға қарсы) саясат.
9. Энергетика саясаты.
10. Валюта саясаты.
11. Зияткерлік меншік.
12. Қаржы нарықтары (банк саласы, сақтандыру саласы, валюта нарығы, бағалы қағаздар нарығы).
13. Еуразиялық экономикалық одақ органдарының қызметін қамтамасыз ету.
14. Өнеркәсіп саясаты.
15. Агроөнеркәсіптік саясат.
16. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналымы.
17. Еңбек көші-қоны.
18. Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу.
19. Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі.
20. Макроэкономикалық саясат.
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін
қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі
2017 – 2018 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарына
№ 2 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның интеграциялық сегментінің жаңғыртылатын кіші жүйелерінің ТІЗБЕСІ
Жеке техникалық тапсырманы әзірлеу мерзімі
Кіші жүйені жаңғырту мерзімі
І кезең
ІІ кезең
І кезең
ІІ кезең
1. Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталы
2017 жылғы ІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІV тоқсан
2. Ақпараттық-талдау кіші жүйесі
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
3. Статистика
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
4. Жобаларды және бағдарламаларды басқару
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
5. Тәуекел салаларын талдау
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
6. Мамандандырылған құжат айналымы
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
7. Кедендік тарифтік және тарифтік емес реттеу
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
8. Техникалық реттеу
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
9. Ортақ процестерді басқару
2017 жылғы ІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІV тоқсан
10. Интеграциялық платформа
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
11. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан

12. Информационная безопасность
IV квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
13. Мониторинг и управление
IV квартал 2017 г.
III квартал 2018 г.
14. Доверенная третья сторона Евразийской экономической комиссии
III квартал 2017 г.
II квартал 2018 г.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к плану мероприятий
по созданию,
обеспечению функционирования
и развитию интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического союза
на 2017 – 2018 годы
ПЕРЕЧЕНЬ подсистем, создаваемых в составе интеграционного
сегмента Евразийской экономической комиссии
интегрированной информационной системы Евразийского
экономического союза
Срок проектирования и реализации
1. Идентификация субъектов внешнеэкономической деятельности
IV квартал 2017 г.
2. Судебное делопроизводство
IV квартал 2018 г.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к плану мероприятий по созданию,
обеспечению функционирования и
развитию интегрированной
информационной системы
Евразийского экономического союза
на 2017 – 2018 годы
ОБЪЕМ финансирования реализации мероприятий, предусмотренных
планом мероприятий по созданию, обеспечению
функционирования и развитию интегрированной
информационной системы Евразийского экономического союза
на 2017 – 2018 годы, за счет средств бюджета
Евразийского экономического союза
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 15.09.2017 № 30 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза).
Наименование мероприятия
Объем финансирования (тыс. рублей)
2017 год
2018 год

12. Ақпараттық қауіпсіздік
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
13. Мониторинг және басқару
2017 жылғы ІV тоқсан
2018 жылғы ІІІ тоқсан
14. Еуразиялық экономикалық комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы
2017 жылғы ІІІ тоқсан
2018 жылғы ІІ тоқсан
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін
қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі
2017 – 2018 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарына
№ 3 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіндегі Еуразиялық экономикалық комиссияның интеграциялық сегментінің құрамында құрылатын кіші жүйелердің ТІЗБЕСІ
Жобалау және іске асыру мерзімі
1. Сыртқы экономикалық қызмет субъектілерін идентификациялау
2017 жылғы ІV тоқсан
2. Сот ісін жүргізу
2018 жылғы ІV тоқсан
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған
ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін
қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі
2017 – 2018 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарына
№ 4 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі 2017 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен іске асыруды қаржыландыру КӨЛЕМІ
Іс-шараның атауы
Қаржыландыру көлемі (мың рубль)
2017 жыл
2018 жыл

1. Общесистемное проектирование интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – интегрированная система, Союз)
181 200,0
205 281,2
2. Модернизация и развитие интеграционного сегмента Евразийской экономической комиссии интегрированной системы
289 200,0
317 800,0
3. Координация работ по модернизации и развитию национальных сегментов государств – членов Союза интегрированной системы
27 000,0
33 600,0
4. Создание и развитие инфраструктуры трансграничного пространства доверия
51 000,0
78 300,0
5. Разработка специализированных средств криптографической защиты информации Союза
30 000,0
80 000,0
6. Поддержка функционирования информационно-телекоммуникационной и вычислительной инфраструктуры интегрированной системы
201 600,0
225 700,0
7. Обучение пользователей работе со средствами информатизации
10 500,0
11 400,0

1. Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі тиісінше – Одақ, интеграцияланған жүйе) жалпыжүйелік жобалау
172 500,0
176 900,0
2. Интеграцияланған жүйенің Еуразиялық экономикалық комиссиядағы интеграциялық сегментін жаңғырту және дамыту
289 200,0
291 800,0
3. Интеграцияланған жүйенің мүше мемлекеттердегі ұлттық сегменттерін жаңғырту және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру
27 000,0
33 600,0
4. Трансшекаралық сенім кеңістігінің инфрақұрылымын құру және дамыту
51 000,0
78 300,0
5. Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын әзірлеу
30 000,0
80 000,0
6. Интеграцияланған жүйенің ақпараттық-телекоммуникациялық және есептеу инфрақұрылымының жұмыс істеуін қолдау
201 600,0
225 700,0
7. Пайдаланушыларды ақпараттандыру құралдарымен жұмыс істеуге оқыту
10 500,0
11 400,0