О формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 года № 23.
В соответствии со статьями 84 и 104 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Утвердить прилагаемые:
Программу формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза;
план мероприятий по формированию общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза (далее - план).
2. Государствам - членам Евразийского экономического союза определить органы государственной власти, ответственные за реализацию мероприятий, предусмотренных планом, и представить информацию о них в Евразийскую экономическую комиссию в течение 30 календарных дней с даты вступления настоящего Решения в силу.
3. Государствам - членам Евразийского экономического союза обеспечить направление в Евразийскую экономическую комиссию проектов актов, разработанных в соответствии с планом.
4. Евразийской экономической комиссии осуществлять мониторинг реализации мероприятий, предусмотренных планом, и ежегодно информировать о результатах мониторинга Евразийский межправительственный совет.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕНА
Решением Высшего
Евразийского экономического
совета от 6 декабря 2018 года
№ 23
ПРОГРАММА
формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Основание разработки Программы
1. Настоящая Программа разработана в соответствии со статьей 84 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор) с учетом положений статьи 79 Договора, Протокола о порядке организации, управления, функционирования и развития общих рынков нефти и нефтепродуктов (приложение № 23 к Договору) и Концепции формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2016 г. № 8 (далее - Концепция).
2. Определения
2. Для целей настоящей Программы используются понятия, которые означают следующее:
"биржевые торги нефтью и нефтепродуктами" - торги нефтью и нефтепродуктами, проводимые в соответствии с правилами проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами и направленные на совершение сделок с нефтью и нефтепродуктами на основе заявок, поданных в рамках единого биржевого пространства в торговую систему оператора биржевых торгов;
"доступ к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов" - предоставление права использования систем транспортировки нефти и нефтепродуктов, управляемых операторами систем транспортировки нефти и нефтепродуктов, для транспортировки нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза;
"единое биржевое пространство" - совокупность информационных и технологических отношений между операторами биржевых торгов и участниками общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, связанных с совершением биржевых сделок с нефтью и нефтепродуктами;
"межгосударственная транспортировка нефти и нефтепродуктов" - перемещение нефти и нефтепродуктов любым способом от пункта приема, находящегося под юрисдикцией одного государства - члена Евразийского экономического союза, до пункта сдачи (или через него), находящегося под юрисдикцией другого государства - члена Евразийского экономического союза, либо до пункта сдачи (или через него), не находящегося под юрисдикцией государства - члена Евразийского экономического союза, при условии, что такое перемещение осуществляется по территориям не менее 2 государств - членов Евразийского экономического союза;
"пропускная способность" - максимально возможное количество нефти и нефтепродуктов, которое может транспортироваться по системе трубопроводов или по ее участку в единицу времени с учетом физических свойств нефти и (или) нефтепродуктов, соответствующих технических норм, свойств и состояния технологического оборудования такой системы или ее участка; "сбыт нефти и нефтепродуктов" - передача на возмездной основе (в том числе обмен товарами) права собственности на нефть и нефтепродукты;
"технические возможности транспортировки нефти и нефтепродуктов" - максимально возможное количество нефти и нефтепродуктов, которое может транспортироваться по системе транспортировки нефти и нефтепродуктов от пункта приема до пункта сдачи за определенный период времени при условии соблюдения технологических режимов с учетом пропускной способности каждого технологического участка системы транспортировки нефти и нефтепродуктов в сутки, физических свойств нефти и (или) нефтепродуктов, а также состояния технологического оборудования такой системы или ее участка;
"торговля нефтью и нефтепродуктами" - предпринимательская деятельность, связанная со сбытом нефти и нефтепродуктов;
"ценовые индикаторы" - цены на нефть и нефтепродукты, рассчитанные на основе цен сделок, совершенных в рамках единого биржевого пространства и (или) на внебиржевых рынках нефти и нефтепродуктов за определенный период времени с использованием методик, утверждаемых государствами - членами Евразийского экономического союза.
Иные понятия, используемые в настоящей Программе, применяются в значениях, определенных Договором и Концепцией.

Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 23 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 84 және 104-баптарына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасы;
Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – жоспар) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуына жауапты мемлекеттік билік органдарын айқындасын және осы Шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде Еуразиялық экономикалық комиссияға олар туралы ақпарат ұсынсын.
3. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер жоспарға сәйкес әзірленген актілердің жобаларын Еуразиялық экономикалық комиссияға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыру мониторингін жүзеге асырсын және мониторинг нәтижелері туралы жыл сайын Еуразиялық үкіметаралық кеңесті хабардар етсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2018 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 23 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай
өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру
БАҒДАРЛАМАСЫ
І. Жалпы ережелер
1. Бағдарламаны әзірлеу негіздемесі
1. Осы Бағдарлама 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 79-бабының, Мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын ұйымдастыру, басқару, олардың жұмыс істеу және даму тәртібі туралы хаттаманың (Шартқа № 23 қосымша) және Еуразиялық экономикалық Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру тұжырымдамасының (бұдан әрі – Тұжырымдама) ережелері ескеріле отырып, Шарттың 84-бабына сәйкес әзірленді.
2. Анықтамалар
2. Осы Бағдарламаның мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар" – мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтарды өткізу қағидаларына сәйкес өткізілетін және бірыңғай биржа кеңістігінің шеңберінде биржалық сауда-саттықтар операторының сауда жүйесіне берілген өтінімдердің негізінде мұнай және мұнай өнімдерімен мәмілелер жасасуға бағытталған мұнай және мұнай өнімдерімен сауда-саттықтар;
"мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жетімділік" – Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау үшін мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің операторлары басқаратын мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерін пайдалану құқығының берілуі;
"бірыңғай биржа кеңістігі" – биржалық сауда-саттықтар операторлары мен Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың арасындағы мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық мәмілелер жасасуға байланысты ақпараттық және технологиялық қатынастардың жиынтығы;
"мұнай және мұнай өнімдерін мемлекетаралық тасымалдау" – мұнай және мұнай өнімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың бір мүше мемлекетінің юрисдикциясындағы қабылдау пунктінен Еуразиялық экономикалық одақтың басқа мүше мемлекетінің юрисдикциясындағы тапсыру пунктіне дейін (немесе ол арқылы), не мұндай өткізудің Еуразиялық экономикалық одақтың кемінде 2 мемлекетінің аумағы бойынша жүзеге асырылуы шартымен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің юрисдикциясында болмайтын тапсыру пунктіне дейін (немесе ол арқылы) кез келген тәсілмен өткізу;
"өткізу қабілеті" – мұнайдың және (немесе) мұнай өнімдерінің құбыр жүйесінің немесе оның учаскесінің техникалық нормаларына, қасиеттеріне және оның технологиялық жабдығының жай күйіне сәйкес келетін қасиеттерін ескере отырып, уақыт бірлігінде осындай жүйе немесе оның учаскесі бойынша тасымалдануы мүмкін мұнай және мұнай өнімдерінің ең көп ықтимал мөлшері;
"мұнай және мұнай өнімдерін өткізу" – мұнай және мұнай өнімдеріне меншік құқығын өтеулі негізде беру (оның ішінде тауарлармен алмасу);
"мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдаудың техникалық мүмкіндіктері" – мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйесінің әрбір технологиялық учаскесінің бір тәуліктегі өткізу қабілетін, мұнайдың және (немесе) мұнай өнімдерінің физикалық қасиеттерін, сондай-ақ осындай жүйенің немесе оның учаскесінің технологиялық жабдығының жай-күйін ескере отырып, технологиялық режимдердің сақталуы шартымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйесі бойынша қабылдау пунктінен тапсыру пунктіне дейін тасымалдануы мүмкін мұнай және мұнай өнімдерінің ең көп ықтимал мөлшері;
"мұнай және мұнай өнімдерімен жасалатын сауда" – мұнай және мұнай өнімдерін өткізумен байланысты кәсіпкерлік қызмет;
"баға индикаторлары" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бекітетін әдістемелер пайдаланыла отырып, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бірыңғай биржа кеңістігінің шеңберінде және (немесе) мұнай және мұнай өнімдерінің биржадан тыс нарықтарында жасалған мәмілелердің бағасы негізінде есептелген мұнай және мұнай өнімдерінің бағасы.
Осы Бағдарламада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Шартта және Тұжырымдамада айқындалған мәндерде қолданылады.

3. Цели и задачи Программы
3. Целями настоящей Программы являются:
1) обеспечение готовности государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз) к участию субъектов рынков нефти и нефтепродуктов государств-членов в общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе создание правовых и экономических условий для функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
2) обеспечение создания в государствах-членах условий, необходимых для реализации международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, вступающего в силу не позднее 1 января 2025 г.
4. Задачами настоящей Программы являются:
1) создание, развитие и повышение эффективности рыночных механизмов торговли нефтью и нефтепродуктами между участниками общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе с использованием инструментов рыночного ценообразования, биржевых торгов и обеспечением добросовестной конкуренции;
2) создание условий для обеспечения недискриминационного доступа участников общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза на рынки государств-членов (с учетом интересов экономик государств- членов), устранение количественных ограничений и вывозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное значение) в торговле нефтью и нефтепродуктами между государствами-членами;
3) обеспечение гармонизации законодательства государств-членов в нефтяной сфере для формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза с учетом международных договоров между государствами-членами;
4) применение общих принципов и методов тарифообразования (ценообразования) в отношении услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
5) разработка правил функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
6) обеспечение контроля за соблюдением требований законодательства государств-членов в области защиты конкуренции, включая контроль соблюдения участниками общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза запретов в части создания дискриминационных условий, контроль применения тарифов (цен) хозяйствующими субъектами, оказывающими услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
7) обеспечение в пределах имеющихся технических возможностей гарантированного осуществления долгосрочной транспортировки нефти и нефтепродуктов по системе транспортировки нефти и нефтепродуктов на территориях государств-членов;

3. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
3. Осы Бағдарламаның мақсаттары:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) мұнай және мұнай өнімдері субъектілерінің Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысуға дайындығын мүше мемлекттердің қамтамасыз етуі, соның ішінде Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуі үшін құқықтық және экономикалық жағдайлар жасау;
2) мүше мемлекеттерде 2025 жылғы 1 қаңтардан кешіктірілмей күшіне енетін Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартты іске асыру үшін қажетті жағдайлар жасалуын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Осы Бағдарламаның міндеттері:
1) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың арасында, соның ішінде нарықтық баға белгілеуді, биржалық сауда-саттықтарды пайдаланып және адал бәсекелестікті қамтамасыз ете отырып, мұнай және мұнай өнімдері саудасының нарықтық механизмдерін жасау, дамыту және олардың тиімділігін арттыру;
2) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың мүше мемлекеттердің нарықтарына кемсітушіліксіз қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау (мүше мемлекеттер экономикаларының мүдделерін ескере отырып), мүше мемлекеттердің арасындағы мұнай және мұнай өнімдерімен саудадағы сандық шектеулер мен кедендік әкету баждарын (баламалы мәні бар өзге де баждарды, салықтар мен алымдарды) жою;
3) мүше мемлекеттердің арасындағы халықаралық шарттарды ескере отырып, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру үшін мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіруді қамтамасыз ету;
4) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты тариф белгілеудің (баға белгілеудің) ортақ қағидаттары мен әдістерін қолдану;
5) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу;
6) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың кемсітушілік жағдайлар жасау бөлігіндегі тыйым салуды сақтауын бақылауды, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін шаруашылық жүргізуші субъектілердің тарифтерді (бағаларды) қолдануын бақылауды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
7) мүше мемлекеттердің аумақтарында мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйесі бойынша мұнай және мұнай өнімдерін ұзақ мерзімді тасымалдауды кепілді жүзеге асыруды қолда бар техникалық мүмкіндіктер шегінде қамтамасыз ету;

8) обеспечение информационного обмена между государствами- членами статистической информацией о добыче, транспортировке, поставке, переработке, сбыте и потреблении нефти и нефтепродуктов на территориях государств-членов;
9) создание благоприятных условий для привлечения инвестиций в сферы добычи, транспортировки, поставки, переработки и сбыта нефти и нефтепродуктов государств-членов;
10) обеспечение соблюдения норм экологической безопасности.
4. Ожидаемые результаты реализации Программы
5. В результате реализации настоящей Программы будут сформированы общие рынки нефти и нефтепродуктов Союза, обеспечен недискриминационный доступ хозяйствующих субъектов государств- членов на общие рынки нефти и нефтепродуктов Союза.
6. В рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза будут формироваться единое биржевое пространство, прозрачные биржевые и внебиржевые ценовые индикаторы на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза, будет обеспечен недискриминационный доступ хозяйствующих субъектов государств-членов к биржевым торгам нефтью и нефтепродуктами, а также будет определен механизм исполнения сделок (договоров), совершенных в рамках единого биржевого пространства.
7. Развитие общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза будет способствовать дальнейшему укреплению международного сотрудничества Союза и государств-членов с участниками мирового рынка энергетических ресурсов, в том числе за счет роста торгового оборота и привлечения иностранных инвестиций.
8. Формирование общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза приведет к дальнейшему экономическому развитию государств-членов, укреплению энергетической безопасности и росту конкурентоспособности товаров государств-членов на мировом рынке энергетических ресурсов.
II. Система мероприятий Программы
1. Сроки и этапы реализации Программы
9. Реализация мероприятий настоящей Программы осуществляется в соответствии со следующими этапами и сроками:
1) этап      I (2018 - 2021 годы) - создание организационной и методической основы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, гармонизация законодательства государств- членов в соответствии с планом мероприятий ("дорожной картой") по гармонизации законодательства государств-членов в нефтяной сфере;
2) этап II (2021 - 2024 годы) - подготовка и согласование уполномоченными органами государств-членов проекта международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;

8) мүше мемлекеттердің арасында мүше мемлекеттердің аумақтарында мұнай және мұнай өнімдерін өндіру, тасымалдау, жеткізу, қайта өңдеу, өткізу және тұтыну туралы статистикалық ақпаратпен ақпараттық алмасуды қамтамасыз ету;
9) мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін өндіру, тасымалдау, жеткізу, қайта өңдеу және өткізу саласына инвестициялар тартуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
10) экологиялық қауіпсіздік нормаларының сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
4. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
5. Осы Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары қалыптастырылады, мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына кемсітушіліксіз қол жеткізуі қамтамасыз етілетін болады.
6. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде бірыңғай биржа кеңістігі, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде биржалық және биржадан тыс баға индикаторлары қалыптастырылатын болады, мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтарға кемсітушіліксіз қол жеткізуі қамтамасыз етіледі. Сондай-ақ бірыңғай биржа кеңістігі шеңберінде жасалған мәмілелерді (шарттарды) орындау механизмі айқындалатын болады.
7. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын дамыту Одақтың және мүше мемлекеттердің әлемдік энергетикалық ресурстар нарығына қатысушылармен халықаралық ынтымақтастығын одан әрі нығайтуға, соның ішінде сауда айналымының өсуі және шетелдік инвестициялар тарту есебінен ықпал ететін болады.
8. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру мүше мемлекеттердің одан әрі экономикалық дамуына, энергетикалық қауіпсіздікті нығайтуға және мүше мемлекеттер тауарларының әлемдік энергетикалық ресурстар нарығындағы бәсекеге қабілеттілігінің артуына әкеледі.
ІІ. Бағдарламаның іс-шаралар жүйесі
1.      Бағдарламаны іске асыру мерзімдері және кезеңдері
9. Осы Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру мынадай кезеңдерге және мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады:
1) І кезең (2018 – 2021 жылдар) – Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың ұйымдастырушылық және әдістемелік негіздерін жасау, мүше мемлекеттердің заңнамасын мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру жөніндегі іс-шаралар жоспарына ("жол картасына") сәйкес үйлестіру;
2) ІІ кезең (2021 – 2024 жылдар) – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарттың жобасын дайындауы және келісуі;

3) этап III (до 1 января 2025 г.) - вступление в силу международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
10. Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия) проводит мониторинг выполнения настоящей Программы, по результатам которого ежегодно готовит доклад о ходе формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза и предложения о переходе к очередному этапу формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе предложения о реализации не предусмотренных настоящей Программой мероприятий (включая разработку и принятие актов органов Союза). Указанные предложения направляются в государства-члены для согласования. С учетом согласованных предложений Высший Евразийский экономический совет принимает решение о переходе к очередному этапу формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза и определяет содержание этого этапа. Комиссия ежегодно информирует Евразийский межправительственный совет о результатах мониторинга.
2. Разработка актов, регулирующих общие рынки нефти и нефтепродуктов Союза
11. Комиссия и государства-члены разрабатывают акты по вопросам формирования и функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
В отношении хозяйствующих субъектов, оказывающих услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, применяются акты, регулирующие общие рынки нефти и нефтепродуктов Союза, а также требования законодательства по вопросам регулирования деятельности субъектов естественных монополий и по вопросам в области защиты конкуренции государства-члена, на территории которого осуществляется деятельность хозяйствующих субъектов, оказывающих услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Разработка правил торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза, включая правила проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами
12. Правила торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза должны регулировать отношения по купле-продаже (поставке) нефти и нефтепродуктов на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе:
1) отношения между органами государственной власти и хозяйствующими субъектами государств-членов, возникающие при осуществлении торговли нефтью и нефтепродуктами, а также отношения между хозяйствующими субъектами государств-членов, возникающие при осуществлении ими торговой деятельности;

3) ІІІ кезең (2025 жылғы 1 қаңтарға дейін) – Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарттың күшіне енуі.
10. Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) осы Бағдарламаның орындалуына мониторинг жүргізеді, оның нәтижелері бойынша жыл сайын Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының қалыптастырылу барысы туралы баяндама және Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың кезекті кезеңіне өту туралы ұсыныстар, соның ішінде осы Бағдарламада көзделмеген іс-шараларды (Одақ органдарының актілерін әзірлеу мен қабылдауды қоса алғанда) іске асыру туралы ұсыныстар дайындайды. Көрсетілген ұсыныстар келісу үшін мүше мемлекеттерге жіберіледі. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес келісілген ұсыныстарды ескере отырып, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың кезекті кезеңіне өту туралы шешім қабылдайды және осы кезеңнің мазмұнын айқындайды. Комиссия жыл сайын Еуразиялық үкіметаралық кеңесті мониторингтің нәтижелері туралы хабардар етіп отырады.
2. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын реттейтін актілерді әзірлеу
11. Комиссия және мүше мемлекеттер Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі мәселелері бойынша актілер әзірлейді.
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін шаруашылық жүргізуші субъектілерге қатысты Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын реттейтін актілер, сондай-ақ Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін шаруашылық жүргізуші субъектілер аумағында қызметін жүзеге асыратын мүше мемлекеттің табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу мәселелері жөніндегі және бәсекелестікті қорғау саласындағы мәселелер жөніндегі заңнамасының талаптары қолданылады.
Мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар өткізу қағидаларын қоса алғанда, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидаларын әзірлеу
12. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидалары Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарындағы мұнай және мұнай өнімдерін сатып алу-сату (жеткізу) жөніндегі қатынастарды, оның ішінде:
1) мемлекеттік билік органдары мен мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасында мұнай және мұнай өнімдерімен сауданы жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастарды, сондай-ақ мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасында олар сауда қызметін жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастарды;

2) принципы рыночного ценообразования в отношении нефти и нефтепродуктов;
3) механизмы мониторинга состояния рынка нефти и нефтепродуктов Союза и осуществления биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами;
4) правила проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами;
5) порядок осуществления перепродажи в третьи страны нефти и нефтепродуктов, приобретенных в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, предусматривающий недопущение преимуществ, возникающих вследствие разницы ставок вывозных таможенных пошлин государств-членов.
13. Составной частью правил торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза являются правила проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами, в которых в том числе определяются:
1) требования для получения лицензии оператора биржевых торгов и включения в состав единого биржевого пространства;
2) принципы безопасности, надежности систем расчетов и функциональной совместимости операторов биржевых торгов;
3) механизмы взаиморасчетов и клиринга в рамках единого биржевого пространства;
4) необходимость регистрации договоров на внебиржевом рынке;
5) принципы участия хозяйствующих субъектов одних государств- членов на биржевых площадках других государств-членов;
6) принципы формирования ценовых индикаторов (биржевых и внебиржевых) на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза и их взаимного учета в рамках единого биржевого пространства.
14. Порядок принятия правил торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза определяется международным договором о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Унификация норм и стандартов на нефть, нефтепродукты и системы их транспортировки
15. Унификация норм, стандартов на нефть и нефтепродукты и нормативно-технических документов, регламентирующих функционирование систем транспортировки нефти и нефтепродуктов, а также выработка рекомендаций по обеспечению точности измерений количества и параметров качества нефти и нефтепродуктов с учетом мировых практик, по реализации метрологического обеспечения измерений в рамках национальных систем стандартизации государств- членов и по гармонизации метрологических требований к измерениям количества и параметров качества нефти и нефтепродуктов осуществляются в соответствии с разделом X Договора.
Разработка единых правил доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов

2) мұнай және мұнай өнімдеріне қатысты нарықтық баға белгілеу қағидаттарын;
3) Одақтың мұнай және мұнай өнімдері нарығының жай-күйі мониторингінің және мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтарды жүзеге асырудың механизмдерін;
4) мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар өткізу қағидаларын;
5) мүше мемлекеттердің кедендік әкету баждары ставкаларының айырмасы салдарынан туындайтын артықшылықтарға жол бермеу көзделетін Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде сатып алынған мұнай және мұнай өнімдерін үшінші елдерге қайта сатуды жүзеге асыру тәртібін реттейді.
13. Мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар өткізу қағидалары Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидаларының құрамдас бөлігі болып табылады, оларда соның ішінде:
1) биржалық сауда-саттықтар операторының лицензиясын алуға және бірыңғай биржа кеңістігінің құрамына кіруге қойылатын талаптар;
2) есеп айырысу жүйелерінің қауіпсіздік, сенімділік және биржалық сауда-саттықтар операторларының функционалдық үйлесімділік қағидаттары;
3) бірыңғай биржа кеңістігінің шеңберінде өзара есеп айырысу және клиринг механизмдері;
4) шарттарды биржадан тыс нарықта тіркеу қажеттігі;
5) бір мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің басқа мүше мемлекеттердің биржа алаңдарына қатысуы қағидаттары;
6) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында баға индикаторларын (биржалық және биржадан тыс) қалыптастыру және олардың бірыңғай биржа кеңістігі шеңберінде өзара есеп айырысу қағидаттары айқындалады.
14. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидаларын қабылдау тәртібі Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартта айқындалады.
Мұнайға, мұнай өнімдеріне арналған нормалар мен стандарттарды және оларды тасымалдау жүйесін біріздендіру
15. Мұнай және мұнай өнімдеріне арналған нормаларды, стандарттарды және мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің жұмыс істеуін регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттарды біріздендіру, сондай-ақ әлемдік практикаларды ескере отырып, мұнай және мұнай өнімдерінің мөлшері және сапасының параметрлері өлшемдерінің дәлдігін қамтамасыз ету бойынша, мүше мемлекеттердің ұлттық стандарттау жүйелерінің шеңберінде өлшемдерді метрологиялық қамтамасыз етуді іске асыру бойынша және мұнай және мұнай өнімдерінің мөлшері және сапасының параметрлері өлшемдеріне қойылатын метрологиялық талаптарды үйлестіру бойынша ұсынымдар әзірлеу Шарттың Х бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын әзірлеу

16. Разработка единых правил доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов (далее - единые правила) осуществляется в соответствии с принципами, указанными в статье 84 Договора и разделах III и IV Концепции.
17. Единые правила включаются в международный договор о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза в качестве приложения.
18. Регулирование вопросов доступа к услугам железнодорожного транспорта по перевозке нефти и нефтепродуктов осуществляется в соответствии с разделами XIX и XXI Договора, а также с Протоколом о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий (приложение № 20 к Договору) и Протоколом о скоординированной (согласованной) транспортной политике (приложение № 24 к Договору).
19. Единые правила регулируют вопросы транспортировки нефти и нефтепродуктов по системам транспортировки нефти и нефтепродуктов, в том числе взаимоотношения операторов систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов и участников общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, определяют принципы и условия доступа к услугам в сфере транспортировки нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза с учетом принципа приоритетного обеспечения потребностей государств-членов в нефти и нефтепродуктах и особенностей, установленных разделом XIX Договора и Протоколом о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий (приложение № 20 к Договору), и включают в себя:
1) порядок предоставления доступа к услугам по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе в случае отсутствия необходимого объема мощностей для удовлетворения всех поступивших заявок на транспортировку нефти и нефтепродуктов, а также с учетом технических возможностей систем транспортировки нефти и нефтепродуктов;
2) порядок и сроки подачи (рассмотрения) заявок на транспортировку нефти и нефтепродуктов;
3) порядок и сроки заключения, существенные условия договоров на оказание услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
4) порядок и принципы определения технических возможностей транспортировки нефти и нефтепродуктов между хозяйствующими субъектами государств-членов с учетом заявок на осуществление транспортировки нефти и нефтепродуктов;

16. Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын (бұдан әрі – бірыңғай қағидалар) әзірлеу Шарттың 84-бабында және Тұжырымдаманың ІІІ және IV бөлімдерінде көрсетілген қағидаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
17. Бірыңғай қағидалар Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартқа енгізіледі.
18. Темір жол көлігінің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсететін қызметтеріне қол жеткізу мәселелерін реттеу Шарттың ХІХ және ХХІ бөлімдеріне, сондай-ақ Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы хаттамаға (Шартқа № 20 қосымша) және Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттамаға (Шартқа № 24 қосымша) сәйкес жүзеге асырылады.
19. Бірыңғай қағидалар мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелері бойынша мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау, соның ішінде мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің операторлары мен Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың өзара қатынастарын реттейді, мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдеріне деген қажеттіліктерін басым қамтамасыз ету қағидатын және Шарттың ХІХ бөлімінде және Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы хаттамада (Шартқа № 20 қосымша) белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау саласында көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу қағидаттары мен шарттарын айқындайды және мыналарды:
1) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде, соның ішінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдауға келіп түскен барлық өтінімдерді қанағаттандыру үшін қажетті қуаттар көлемі болмаған жағдайда, сондай-ақ мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау саласында көрсетілетін қызметтерге қол жетімділік беру тәртібін;
2) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдауға өтінімдер беру (қарау) тәртібі мен мерзімін;
3) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге шарттар жасасу тәртібі мен мерзімін, олардың елеулі талаптарын;
4) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдауды жүзеге асыруға өтінімдерді ескере отырып, мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасында мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдаудың техникалық мүмкіндіктерін айқындау тәртібі мен қағидаттарын;

5) порядок осуществления транспортировки и транзита нефти и нефтепродуктов по территориям государств-членов;
6) права и обязанности потребителей услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
7) права и обязанности операторов систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов;
8) порядок опубликования информации (стандарты раскрытия информации) о тарифах (ценах) на услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, методик тарифообразования (ценообразования) в отношении указанных услуг;
9) порядок разрешения споров по вопросам предоставления доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов и оказания услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
10) общие принципы и методы тарифообразования, а также общие принципы ценообразования в отношении услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
11) иные положения, необходимые для обеспечения создания и функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
20. Объемы транспортировки нефти и нефтепродуктов определяются гражданско-правовыми договорами хозяйствующих субъектов государств-членов в соответствии с законодательством этих государств.
21. Государствами-членами обеспечиваются:
1) опубликование информации (стандартов раскрытия информации) о тарифах (ценах) на услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, методик тарифообразования (ценообразования) в отношении указанных услуг;
2) гармонизация законодательства государств-членов в нефтяной сфере с учетом международных договоров государств-членов;
3) применение общих принципов и методов тарифообразования (ценообразования) в отношении услуг по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
4) контроль за соблюдением требований законодательства государств-членов в области защиты конкуренции, включая контроль применения тарифов (цен) хозяйствующими субъектами, оказывающими услуги по транспортировке нефти и нефтепродуктов в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Заключение международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза

5) мұнай және мұнай өнімдерін мүше мемлекеттердің аумақтарымен тасымалдауды және олардың транзитін жүзеге асыру тәртібін;
6) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен міндеттерін;
7) мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелері операторларының құқықтары мен міндеттерін;
8) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер (бағалар) туралы ақпаратты (ақпаратты ашу стандарттарын), көрсетілген қызметтерге қатысты тариф белгілеу (баға белгілеу) әдістемелерін жариялау тәртібін;
9) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жетімділік беру және Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі дауларды шешу тәртібін;
10) тариф белгілеудің жалпы қағидаттары мен әдістерін, сондай-ақ Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты баға белгілеудің жалпы қағидаттарын;
11) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын құруды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де ережелерді қамтиды.
20. Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау көлемі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің азаматтық-құқықтық шарттарымен айқындалады.
21. Мүше мемлекеттер:
1) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер (бағалар) туралы ақпаратты (ақпаратты ашу стандарттарын), көрсетілген қызметтерге қатысты тариф белгілеу (баға белгілеу) әдістемелерін жариялауды;
2) мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарын ескере отырып, мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіруді;
3) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерге қатысты тариф белгілеудің (баға белгілеудің) жалпы қағидаттары мен әдістерін қолдануды;
4) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін шаруашылық жүргізуші субъектілердің тарифтерді (бағаны) қолдануын бақылауды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт жасасу

22. Заключение международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза осуществляется во исполнение положений статей 84 и 104 Договора и раздела XIV Концепции.
23. Международный договор о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза должен включать в себя:
1) принципы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
2) правила торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза;
3) единые правила;
4) порядок раскрытия информации о технических возможностях транспортировки нефти и нефтепродуктов;
5) принципы недискриминационного и прозрачного распределения технических возможностей транспортировки нефти и нефтепродуктов между участниками общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, а также устранения административных барьеров в части технологической доступности систем транспортировки нефти и нефтепродуктов;
6) порядок информационного обмена между государствами- членами данными о потреблении нефти и нефтепродуктов, добыче, транспортировке, поставке, переработке      и сбыте нефти и нефтепродуктов на территориях государств-членов;
7) положения об обеспечении транзита и (или) межгосударственной транспортировки нефти и нефтепродуктов для внутреннего потребления государствами-членами и (или) для экспорта с территорий государств-членов;
8) положения о компетенции и полномочиях органов Союза и уполномоченных органов государств-членов по формированию общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
9) общие требования к обеспечению экологической безопасности на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза;
10) иные положения, необходимые для обеспечения создания и функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Разработка механизмов мониторинга функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
24. Механизмы мониторинга функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза включают в себя в том числе:
1) разработку и согласование индикативных (прогнозных) балансов нефти и нефтепродуктов Союза;
2) разработку форм и порядка осуществления мониторинга функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Обеспечение экологической безопасности в нефтяной сфере
25. Государства-члены ориентируются на использование лучшей мировой практики в сфере экологической безопасности нефтяной сферы, защиты природной среды, жизни и здоровья граждан и прав потребителей.

22. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт жасасу Шарттың 84 және 104-баптарының және Тұжырымдаманың XIV бөлімінің ережелерін орындау үшін жүзеге асырылады.
23. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт:
1) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру қағидаттарын;
2) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидаларын;
3) бірыңғай қағидаларды;
4) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдаудың техникалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты ашу тәртібін;
5) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдаудың техникалық мүмкіндіктерін Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың арасында кемсітушіліксіз және ашық бөлу, сондай-ақ мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің технологиялық қол жетімділігі бөлігінде әкімшілік кедергілерді жою қағидаттарын;
6) мұнай және мұнай өнімдерін тұтыну, өндіру, тасымалдау, жеткізу, қайта өңдеу және мүше мемлекеттердің аумақтарында мұнай және мұнай өнімдерін өткізу туралы деректермен мүше мемлекеттердің арасында ақпараттық алмасу тәртібін;
7) мүше мемлекеттердің ішкі тұтынуы үшін және (немесе) мүше мемлекеттердің аумақтарынан экспорт үшін мұнай және мұнай өнімдерінің транзитін және (немесе) мемлекетаралық тасымалдауды қамтамасыз ету туралы ережені;
8) Одақ органдарының және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бойынша құзыреттері мен өкілеттіктері туралы ережені;
9) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын жалпы талаптарды;
10) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын құруды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де ережелерді қамтуға тиіс.
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуі мониторингінің механизмдерін әзірлеу
24. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуі мониторингінің механизмдері, соның ішінде:
1) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамдық) баланстарын әзірлеуді және келісуді;
2) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуінің мониторингін жүзеге асыру нысандары мен тәртібін әзірлеуді қамтиды.
Мұнай саласында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
25. Мүше мемлекеттер мұнай саласындағы экологиялық қауіпсіздік саласындағы әлемдік озық практиканы пайдалануға, табиғи ортаны, азаматтардың өмірі мен денсаулығын және тұтынушылардың құқықтарын қорғауға бағдар алады.

26. Государства-члены стремятся к унификации требований и гармонизации своего законодательства в сфере экологической безопасности нефтяной сферы, защиты природной среды, жизни и здоровья граждан и прав потребителей.
27. Положения, касающиеся обеспечения экологической безопасности, включаются в международный договор о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Организация системы информационного обмена
28. Система информационного обмена реализуется в рамках интегрированной информационной системы Союза в соответствии со статьями 23 и 24 Договора, Протоколом об информационнокоммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору), Протоколом о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к Договору), а также в соответствии с разделами VIII и X Концепции.
29. Система информационного обмена обеспечивает взаимодействие уполномоченных органов государств-членов, Комиссии и хозяйствующих субъектов государств-членов по предоставлению информации в объеме, предусмотренном в документах, регламентирующих информационное взаимодействие в рамках системы информационного обмена, а также в соответствии с положениями международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза. Включение информации, поступающей от хозяйствующих субъектов государства-члена, в национальный сегмент интегрированной информационной системы Союза обеспечивается уполномоченным органом этого государства-члена.
30. Доступ к информации, включенной в систему информационного обмена, предоставляется уполномоченным органам государств-членов, Комиссии и хозяйствующим субъектам государств- членов, прошедшим предварительную авторизацию.
31. До вступления в силу международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза перечень информации, предоставляемой в процессе взаимодействия уполномоченных органов государств-членов, Комиссии и хозяйствующих субъектов государств-членов в электронной форме, определяется в соответствии с Договором.
Обмен технологической информацией между операторами систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов
32. Обмен технологической информацией между операторами систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов в объеме, необходимом для обеспечения бесперебойной межгосударственной транспортировки нефти и нефтепродуктов, осуществляется по взаимной договоренности операторов систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов в соответствии с едиными правилами.
Разработка (доработка) программно-аппаратных комплексов операторов биржевых торгов и клиринговых организаций, необходимых для осуществления биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами

26. Мүше мемлекеттер мұнай саласындағы экологиялық қауіпсіздікке, табиғи ортаны, азаматтардың өмірі мен денсаулығын және тұтынушылардың құқықтарын қорғауға қойылатын талаптарды біріздендіруге және сол саладағы заңнаманы үйлестіруге ұмтылады.
27. Экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты ережелер Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартқа енгізіледі.
Ақпараттық алмасу жүйесін ұйымдастыру
28. Ақпараттық алмасу жүйесі Шарттың 23 және 24-баптарына, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттамаға (Шартқа № 3 қосымша), Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық
ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттамаға (Шартқа № 4 қосымша) сәйкес, сондай-ақ Тұжырымдаманың VІІІ және Х бөлімдеріне сәйкес Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі шеңберінде іске асырылады.
29. Ақпараттық алмасу жүйесі мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің ақпараттық алмасу жүйесінің шеңберінде, сондай-ақ Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін құжаттарда көзделген көлемде ақпарат ұсыну жөніндегі өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді. Мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінен алынған ақпаратты Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментіне енгізуді осы мүше мемлекетінің уәкілетті органы қамтамасыз етеді.
30. Ақпараттық алмасу жүйесіне енгізілген ақпаратқа қол жетімділік мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына, Комиссияға және мүше мемлекеттердің алдын ала авторланудан өткен шаруашылық жүргізуші субъектілеріне беріледі.
31. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт күшіне енгенге дейін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің өзара іс-қимыл процесінде ұсынылатын электрондық нысандағы ақпараттың тізбесі Шартқа сәйкес айқындалады.
Мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің операторлары арасында технологиялық ақпаратпен алмасу
32. Мұнай және мұнай өнімдерінің мемлекетаралық тасымалын қажетті көлемде кідіріссіз қамтамасыз ету үшін мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің операторлары арасында технологиялық ақпаратпен алмасу мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелері операторларының өзара уағдаластығы бойынша бірыңғай қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Биржалық сауда-саттықтар операторларының және клирингтік ұйымдардың мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда саттықтарды жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-аппараттық кешендерін әзірлеу (пысықтау)

33. Разработка (доработка) программно-аппаратных комплексов операторов биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами осуществляется в соответствии с разделом VIII Концепции.
34. С целью разработки (доработки) программно-аппаратных комплексов:
1) определяются принципы взаимодействия программноаппаратных комплексов операторов биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами и клиринговых организаций;
2) осуществляется аудит программно-аппаратных комплексов, определяются направления их разработки (доработки);
3) формируются принципы и архитектура технического решения, а также план действий по разработке (доработке) программноаппаратных комплексов.
Реализация пилотных проектов по осуществлению биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами
35. В рамках формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза уполномоченные органы государств-членов совместно с Комиссией оценивают необходимость реализации пилотных проектов по осуществлению биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами и организации системы информационного обмена между Комиссией, уполномоченными органами государств-членов и хозяйствующими субъектами государств-членов.
Гармонизация законодательства государств-членов в нефтяной сфере
36. Комиссия по согласованию с уполномоченными органами государств-членов определяет форму представления информации для проведения сравнительного анализа законодательства государств- членов в нефтяной сфере (включая нормы и правила функционирования технологической и коммерческой инфраструктуры государств-членов, обеспечивающие формирование общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза) и международных договоров между государствами-членами в нефтяной сфере.
37. По итогам сравнительного анализа законодательства государств-членов в нефтяной сфере Комиссия формирует сводный отчет, на основании которого уполномоченные органы государств- членов совместно с Комиссией осуществляют подготовку плана мероприятий ("дорожной карты") по гармонизации законодательства государств-членов в нефтяной сфере и определяют базовые подходы и принципы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, которым должны соответствовать нормативные правовые акты государств-членов, подлежащие гармонизации.
38. Государства-члены организуют работу по приведению международных договоров, заключенных между собой в области поставок нефти и нефтепродуктов, определения и порядка уплаты вывозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), в соответствие с базовыми подходами и принципами формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.

33. Мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар операторларының бағдарламалық-аппараттық кешендерін әзірлеу (пысықтау) Тұжырымдаманың VІІІ бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
34. Бағдарламалық-аппараттық кешендерді әзірлеу (пысықтау) мақсатында:
1) мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар операторлары мен клирингтік ұйымдардың бағдарламалық-аппараттық кешендерінің өзара іс-қимыл қағидаттары айқындалады;
2) бағдарламалық-аппараттық кешендердің аудиті жүзеге асырылады, оларды әзірлеу (пысықтау) бағыттары айқындалады;
3) техникалық шешімнің қағидаттары мен архитектурасы, сондай-ақ бағдарламалық-аппараттық кешендерді әзірлеу (пысықтау) жөніндегі іс-шаралар жоспары қалыптастырылады.
Мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтарды жүзеге асыру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру
35. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру шеңберінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Комиссиямен бірлесіп мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтарды жүзеге асыру және Комиссияның, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасында ақпараттық алмасу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру қажеттігін бағалайды.
Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру
36. Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісім бойынша мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасына (Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыруды қамтамасыз ететін мүше мемлекеттердің технологиялық және коммерциялық инфрақұрылымының жұмыс істеу нормалары мен қағидаларын қоса алғанда) және мүше мемлекеттердің арасындағы мұнай саласындағы халықаралық шарттарға салыстырмалы талдау жүргізу үшін ақпарат ұсыну нысанын айқындайды.
37. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасына жүргізілген салыстырмалы талдаудың қорытындылары бойынша Комиссия жиынтық есеп қалыптастырады, соның негізінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Комиссиямен бірлесіп, мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") дайындауды жүзеге асырады және мүше мемлекеттердің үйлестіруге жататын нормативтік құқықтық актілері соларға сәйкес болуға тиіс Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың базистік тәсілдемелері мен қағидаттарын айқындайды.
38. Мүше мемлекеттер мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласында өзара жасасқан халықаралық шарттарды, кедендік әкету баждарын (баламалы күші бар өзге де баждарды, салықтар мен алымдарды) айқындауды және оларды төлеу тәртібін Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың базистік тәсілдемелері мен қағидаттарына сәйкес келтіру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.

39. В рамках осуществления мониторинга Комиссия проводит анализ изменений, внесенных в нормативные правовые акты государств-членов и международные договоры государств-членов в нефтяной сфере, на предмет их соответствия базовым подходам и принципам формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
Развитие международного сотрудничества государств-членов в нефтяной сфере
40. Развитие международного сотрудничества государств-членов в нефтяной сфере реализуется в соответствии с разделом VII Концепции и осуществляется в целях обеспечения энергетической безопасности государств-членов, а также укрепления их позиций на мировом рынке энергетических ресурсов.
41. Мероприятия по развитию международного сотрудничества государств-членов в нефтяной сфере реализуются во взаимодействии между Комиссией и государствами-членами при участии хозяйствующих субъектов государств-членов.
Мониторинг биржевых и внебиржевых ценовых индикаторов на мировом рынке
42. Для обеспечения мониторинга биржевых и внебиржевых ценовых индикаторов на мировом рынке:
1) утверждается перечень биржевых и внебиржевых площадок для мониторинга биржевых и внебиржевых ценовых индикаторов на мировом рынке;
2) утверждается перечень товаров (нефть и нефтепродукты), подлежащих мониторингу;
3) утверждается порядок анализа ценовых индикаторов;
4) формируется механизм доведения информации о ценовых индикаторах до сведения хозяйствующих субъектов государств-членов.
Привлечение инвестиций в нефтяную сферу государств-членов
43. Перечень мероприятий по привлечению инвестиций в нефтяную сферу государств-членов формируется в соответствии с разделом XV Договора и с учетом положений, предусмотренных разделом XI Концепции.
44. Мероприятия по привлечению инвестиций в нефтяную сферу государств-членов включают в себя меры по обеспечению благоприятного инвестиционного климата, а также меры по содействию реализации инфраструктурных проектов.
45. Формирование благоприятного инвестиционного климата предусматривает изменение в государствах-членах финансово- экономических и правовых условий с целью повышения эффективности инвестирования и снижения инвестиционных рисков.
Реализация инфраструктурных проектов в нефтяной сфере
46. Инфраструктурные проекты в нефтяной сфере реализуются с учетом заключенных международных договоров, а также принятых программ развития государств-членов и (или) их хозяйствующих субъектов.

39. Комиссия мониторингті жүзеге асыру шеңберінде мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне және мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы халықаралық шарттарына енгізілген өзгерістерге олардың Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың базистік тәсілдемелері мен қағидаттарына сәйкестігі мәніне талдау жасайды.
Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы халықаралық ынтымақтастығын дамыту
40. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы халықаралық ынтымақтастығын дамыту Тұжырымдаманың VІІ бөліміне сәйкес іске асырылады және мүше мемлекеттердің энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың әлемдік энергетикалық ресурстар нарығындағы позицияларын нығайту мақсатында жүзеге асырылады.
41. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы халықаралық ынтымақтастығын дамыту жөніндегі іс-шаралар мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің қатысуымен Комиссия мен мүше мемлекеттердің арасындағы өзара іс-қимыл жағдайында іске асырылады.
Әлемдік нарықтағы биржалық және биржадан тыс баға индикаторларының мониторингі
42. Әлемдік нарықтағы биржалық және биржадан тыс баға индикаторларының мониторингін қамтамасыз ету үшін:
1) әлемдік нарықтағы биржалық және биржадан тыс баға индикаторларының мониторингі үшін биржалық және биржадан тыс алаңдардың тізбесі бекітіледі;
2) мониторингке жататын тауарлардың (мұнай және мұнай өнімдері) тізбесі бекітіледі;
3) баға индикаторларын талдау тәртібі бекітіледі;
4) баға индикаторлары туралы ақпаратты мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің назарына жеткізу механизмі қалыптастырылады.
Мүше мемлекеттердің мұнай саласына инвестициялар тарту
43. Мүше мемлекеттердің мұнай саласына инвестициялар тарту жөніндегі іс-шаралардың тізбесі Шарттың XV бөліміне сәйкес және Тұжырымдаманың ХІ бөлімінде көзделген ережелер ескеріле отырып қалыптастырылады.
44. Мүше мемлекеттердің мұнай саласына инвестициялар тарту жөніндегі іс-шаралар қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға жәрдемдесу жөніндегі шараларды қамтиды.
45. Қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру инвестициялаудың тиімділігін арттыру және инвестициялық тәуекелдерді азайту мақсатында мүше мемлекеттерде қаржы-экономикалық және құқықтық жағдайларды өзгертуді көздейді.
Мұнай саласындағы инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
46. Мұнай саласындағы инфрақұрылымдық жобалар жасалған халықаралық шарттар, сондай-ақ мүше мемлекеттерді және (немесе) олардың шаруашылық жүргізуші субъектілерін дамыту бойынша қабылданған бағдарламалары ескеріле отырып іске асырылады.

47. В целях содействия реализации инфраструктурных проектов в нефтяной сфере:
1) государства-члены создают на своих территориях благоприятные условия для осуществления инфраструктурных проектов, реализация которых возможна в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
2) государства-члены совместно определяют и реализуют инфраструктурные проекты в нефтяной сфере, представляющие для них взаимный интерес, в том числе обеспечивающие развитие систем транспортировки нефти и нефтепродуктов;
3) операторы систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов осуществляют взаимное информирование о планах развития систем транспортировки нефти и нефтепродуктов, влияющих на взаимную торговлю нефтью и нефтепродуктами между участниками общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
48. Инфраструктурные проекты в нефтяной сфере реализуются в соответствии с положениями Протокола о торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций (приложение № 16 к Договору).
III. Обеспечение реализации Программы
Взаимодействие уполномоченных органов государств-членов в рамках реализации Программы
49. В целях осуществления взаимодействия уполномоченных органов государств-членов по реализации настоящей Программы Комиссией формируется рабочая группа в составе представителей государственных органов и хозяйствующих субъектов государств- членов, а также юридических лиц, являющихся операторами и (или) собственниками систем транспортировки нефти и нефтепродуктов, нефтехранилищ и складской инфраструктуры, расположенных на территориях государств-членов, операторов биржевых торгов.
50. Рабочая группа, указанная в пункте 49 настоящей Программы, осуществляет мониторинг функционирования и регулирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе:
1) предоставления доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов и обеспечения транзита нефти и нефтепродуктов;
2) формирования механизмов рыночного ценообразования и развития биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами;
3) формирования технологической основы общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза и реализации информационного обмена;
4) развития международного сотрудничества и привлечения инвестиций в нефтяную сферу государств-членов.
IV. Ресурсное обеспечение Программы
1. Порядок и механизмы финансирования реализации Программы

47. Мұнай саласындағы инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға жәрдемдесу мақсатында:
1) мүше мемлекеттер өз аумақтарында іске асырылуы Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде мүмкін болатын инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға арналған қолайлы жағдайлар жасайды;
2) мүше мемлекеттер өздері үшін өзара мүддені білдіретін, соның ішінде мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерін дамытуды қамтамасыз ететін мұнай саласындағы инфрақұрылымдық жобаларды бірлесіп айқындайды және іске асырады;
3) мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің операторлары Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына қатысушылардың арасындағы мұнай және мұнай өнімдерімен өзара саудаға әсер ететін мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерін дамыту жоспарлары туралы өзара ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
48. Мұнай саласындағы инфрақұрылымдық жобалар Көрсетілетін қызметтер саудасы, инвестициялар құру, қызметі және инвестицияларды жүзеге асыру туралы хаттаманың (Шартқа № 16 қосымша) ережелеріне сәйкес іске асырылады.
ІІІ. Бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз ету
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Бағдарламаны іске асыру шеңберіндегі өзара іс-қимылы
49. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының осы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі өзара іс-қимылын жүзеге асыру мақсатында Комиссия мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының өкілдері мен шаруашылық жүргізуші субъектілерінің, сондай-ақ мүше мемлекеттердің аумақтарында орналасқан мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелерінің, мұнай қоймаларының және қойма инфрақұрылымының операторлары және (немесе) меншік иелері болып табылатын заңды тұлғалардың, биржалық сауда-саттықтар операторларының құрамында жұмыс тобын қалыптастырады.
50. Осы Бағдарламаның 49-тармағында көрсетілген жұмыс тобы Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуіне және реттелуіне, оның ішінде:
1) мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жетімділік берілуіне және мұнай және мұнай өнімдері транзитінің қамтамасыз етілуіне;
2) нарықтық баға белгілеу механизмдерінің қалыптастырылуына және мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтардың дамуына;
3) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының технологиялық негізінің қалыптасуына және ақпараттық алмасудың іске асырылуына;
4) халықаралық ынтымақтастықтың дамуына және мүше мемлекеттердің мұнай саласына инвестициялардың тартылуына мониторингті жүзеге асырады.
ІV. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету
1. Бағдарламаның іске асырылуын қаржыландыру тәртібі және механизмдері

51. Финансовое обеспечение реализации настоящей Программы осуществляется Комиссией в соответствии с ее полномочиями за счет средств бюджета Союза, уполномоченными органами государств-членов за счет средств бюджетов государств-членов и (или) внебюджетных источников в соответствии с законодательством этих государств.
52. При реализации настоящей Программы:
1) за счет средств бюджета Союза (средств бюджетной сметы Комиссии) финансируются выполняемые Комиссией мероприятия по разработке актов органов Союза и развитию интеграционного сегмента интегрированной информационной системы Союза в целях реализации и обеспечения функционирования системы информационного обмена между уполномоченными органами государств-членов, Комиссией и хозяйствующими субъектами государств-членов;
2) за счет средств бюджетов государств-членов и (или) внебюджетных источников (в пределах средств на обеспечение деятельности уполномоченных органов государств-членов) финансируются осуществляемые с участием уполномоченных органов государств-членов мероприятия по разработке актов органов Союза, гармонизации нормативных правовых актов государств-членов и развитию национальных сегментов интегрированной информационной системы Союза в целях реализации и обеспечения функционирования системы информационного обмена между уполномоченными органами государств-членов, Комиссией и хозяйствующими субъектами государств-членов;
3) с привлечением средств внебюджетных источников финансируются создание и развитие инфраструктуры, необходимой для функционирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
2. Научное обеспечение
53. В рамках реализации настоящей Программы требуется ее научное обеспечение в виде проведения аналитических исследований и подготовки научно обоснованных предложений при разработке правил и механизмов формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, включая институциональные, технологические, юридические и экономические механизмы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза, в том числе по следующим направлениям:
1) подготовка методических рекомендаций для государств-членов по разработке нормативных правовых актов в сфере регулирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза;
2) разработка методик осуществления мониторинга и анализа общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза.
УТВЕРЖДЕН
Решением Высшего
Евразийского
экономического совета от
ПЛАН
мероприятий по формированию общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза
Наименование мероприятия
Срок реализации
Ожидаемый результат
Ответственный исполнитель
Соисполнители
I. Разработка актов, регулирующих общие рынки нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза (далее - Союз)

51. Осы Бағдарламаның іске асырылуын қаржылық қамтамасыз етуді Комиссия өз өкілеттіктеріне сәйкес Одақ бюджетінің қаражаты есебінен, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары осы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттер бюджеттерінің қаражаты және (немесе) бюджеттен тыс көздер есебінен жүзеге асырады.
52. Осы Бағдарламаны іске асыру кезінде:
1) Одақ бюджетінің қаражаты есебінен (Комиссияның бюджеттік сметасының қаражаты) Комиссия орындайтын Одақ органдарының актілерін әзірлеу және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасындағы ақпараттық алмасу жүйесін іске асыру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің интеграциялық сегментін дамыту жөніндегі іс-шаралар қаржыландырылады;
2) мүше мемлекеттердің бюджеттерінің қаражаты және (немесе) бюджеттен тыс көздер есебінен (уәкілетті органдардың қызметін қамтамасыз етуге арналған қаражаттың шегінде) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының қатысуымен жүзеге асырылатын Одақ органдарының актілерін әзірлеу, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерін үйлестіру және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасындағы ақпараттық алмасу жүйесін іске асыру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментін дамыту жөніндегі іс-шаралар қаржыландырылады;
3) бюджеттен тыс көздердің қаражатын тартумен Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарының жұмыс істеуі үшін қажетті инфрақұрылым құру және оны дамыту қаржыландырылады.
2. Ғылыми қамтамасыз ету
53. Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың институттық, технологиялық, заңдық және экономикалық механизмдерін қоса алғанда, Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру қағидалары мен механизмдерін әзірлеу кезінде талдамалық зерттеулер жүргізу және ғылыми негізделген ұсыныстар дайындау түрінде оны соның ішінде мынадай:
1) мүше мемлекеттер үшін Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар дайындау;
2) Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарына мониторингті және талдауды жүзеге асыру әдістемелерін әзірлеу бағыттары бойынша ғылыми қамтамасыз ету талап етіледі.
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2018 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 23 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар
ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы Іске асыру мерзімі Күтілетін нәтиже Жауапты орындаушы Тең орындаушылар
І. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын реттейтін актілерді әзірлеу

1. Принятие документов, регламентирующих информационное взаимодействие в рамках информационного обмена:
акты Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия)
Комиссия
государства-члены Союза (далее - государства-члены)
по перечню информации, предоставляемой в процессе взаимодействия уполномоченных органов государств-членов, Комиссии и хозяйствующих субъектов государств-членов в электронной форме, определенному в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее - Договор) и международными договорами в рамках Союза
2019 год
по перечню информации, предоставляемой в процессе взаимодействия уполномоченных органов государств-членов, Комиссии и хозяйствующих субъектов государств- членов в электронной форме, определяемому в соответствии с международным договором о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
2024 год
2. Разработка международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза и направление его на внутригосударственное согласование
2021 год
акт Комиссии
Комиссия
государства-члены
3. Принятие решения о переходе ко второму этапу формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
2021 год
акт Высшего Евразийского экономического совета
Комиссия
государства-члены
4. Разработка единых правил доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов
2021 год
единые правила доступа к системам транспортировки нефти и нефтепродуктов
Комиссия
государства-члены
5. Разработка правил торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза
2023 год
правила торговли нефтью и нефтепродуктами на общих рынках нефти и нефтепродуктов Союза
Республика Казахстан
государства-члены, Комиссия
6. Разработка правил проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами
2023 год
правила проведения биржевых торгов нефтью и нефтепродуктами
Российская Федерация
государства-члены, Комиссия
7. Принятие решения о переходе к третьему этапу формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
2024 год
акт Высшего Евразийского экономического совета
Комиссия
государства-члены,
8. Принятие международного договора о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
2024 год
Международный договор о формировании общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
государства-члены, Комиссия
II. Организация системы информационного обмена
9. Организация обмена технологической информацией между операторами систем транспортировки нефти и нефтепродуктов государств-членов для обеспечения бесперебойной межгосударственной транспортировки нефти и нефтепродуктов
2019 год
обмен технологической информацией
Российская Федерация
государства-члены

1. Ақпараттық алмасу шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін құжаттарды қабылдау:
Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) актілері
Комиссия
Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер)
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес айқындалған мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің өзара іс-қимылы процесінде электрондық нысанда ұсынылатын ақпарат тізбесі бойынша
2019 жыл
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартқа сәйкес айқындалатын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің өзара іс-қимылы процесінде электрондық нысанда ұсынылатын ақпарат тізбесі бойынша
2024 жыл
2. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартты әзірлеу және оны мемлекетішілік келісуге жіберу
2021 жыл
Комиссия актісі
Комиссия
мүше мемлекеттер
3. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың екінші кезеңіне өту туралы шешім қабылдау
2021 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңесінің актісі
Комиссия
мүше мемлекеттер
4. Мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын әзірлеу
2021 жыл
мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидалары
Комиссия
мүше мемлекеттер
5. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидаларын әзірлеу
2023 жыл
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарында мұнай және мұнай өнімдерімен сауда жасау қағидалары
Қазақстан Республикасы
мүше мемлекеттер, Комиссия
6. Мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар өткізу қағидаларын әзірлеу
2023 жыл
мұнай және мұнай өнімдерімен биржалық сауда-саттықтар өткізу қағидалары
Ресей Федерациясы
мүше мемлекеттер, Комиссия
7. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастырудың үшінші кезеңіне өту туралы шешім қабылдау
2024 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңесінің актісі
Комиссия
мүше мемлекеттер
8. Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шартты қабылдау
2024 жыл
Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарт
мүше мемлекеттер, Комиссия
ІІ. Ақпараттық алмасу жүйесін ұйымдастыру
9. Мұнай және мұнай өнімдерін кідіріссіз мемлекетаралық тасымалдауды қамтамасыз ету үшін мүше мемлекеттердің мұнай және мұнай өнімдерін тасымалдау жүйелері операторларының арасында технологиялық ақпаратпен алмасуды ұйымдастыру
2019 жыл
технологиялық ақпаратпен алмасу
Ресей Федерациясы
мүше мемлекеттер

10. Организация системы информационного обмена пу тем реализации средствами интегрированной информационной системы Союза общих процессов для обеспечения информационного взаимодействия в рамках общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза в соответствии с перечнем информации, предоставляемой в процессе взаимодействия уполномоченных органов государств-членов, Комиссии и хозяйствующих субъектов государств- членов в электронной форме, определяемым в соответствии с Договором и международными договорами в рамках Союза
2024 год
система информационного обмена
Комиссия
государства-члены
III. Гармонизация законодательств государств-членов в нефтяной сфере
11. Проведение сравнительного анализа законодательства государств-членов и международных договоров между государствами-членами в нефтяной сфере
2019 год
сводный отчет
Комиссия
государства-члены
12. Разработка и утверждение плана мероприятий ("дорожной карты") по гармонизации законодательства государств-членов в нефтяной сфере
2020 год
акт Высшего Евразийского экономического совета
Комиссия
государства-члены
13. Гармонизация законодательства государств-членов в нефтяной сфере
в соответствии с актом Высшего Евразийского экономического совета
нормативные правовые акты государств-членов
государства-члены

10. Шартқа және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес айқындалатын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының, Комиссияның және мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің өзара іс-қимылы процесінде электрондық нысанда ұсынылатын ақпарат тізбесіне сәйкес Одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтары шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен жалпы процестерді іске асыру жолымен ақпараттық алмасу жүйесін ұйымдастыру
2024 жыл
ақпараттық алмасу жүйесі
Комиссия
мүше мемлекеттер
ІІІ. Мүше мемлекеттердің арасында мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру
11. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасына және мүше мемлекеттердің арасындағы халықаралық шарттарға салыстырмалы талдау жүргізу
2019 жыл
жиынтық есеп
Комиссия
мүше мемлекеттер
12. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру бойынша іс-шаралар жоспарларын ("жол картасын") әзірлеу және бекіту
2020 жыл
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің актісі
Комиссия
мүше мемлекеттер
13. Мүше мемлекеттердің мұнай саласындағы заңнамасын үйлестіру
Жоғары Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
мүше мемлекеттер