О структуре и формате декларации таможенной стоимости
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 января 2018 года № 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые структуру и формат декларации таможенной стоимости.
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза обеспечить применение структуры и формата, утвержденных настоящим Решением, с 1 февраля 2019 г.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29.05.2018 № 89 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Признать утратившим силу абзац пятый пункта 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 ноября 2013 г. № 254 "О структурах и форматах электронных копий таможенных документов" с 1 февраля 2019 г.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29.05.2018 № 89 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
К. Минасян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 16 января 2018 г. № 4
СТРУКТУРА И ФОРМАТ
декларации таможенной стоимости
1. Настоящий документ определяет структуру и формат декларации таможенной стоимости в виде электронного документа (далее – электронная декларация таможенной стоимости) и электронного вида декларации таможенной стоимости в виде документа на бумажном носителе (далее – электронный вид декларации таможенной стоимости).
2. Электронная декларация таможенной стоимости подписывается электронной цифровой подписью (электронной подписью).
Для целей трансграничного обмена электронная декларация таможенной стоимости подписывается электронной цифровой подписью (электронной подписью) в соответствии с Положением об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125, а для использования на территории одного государства – члена Евразийского экономического союза – в соответствии с законодательством этого государства.
3. Понятия, используемые в настоящем документе, применяются в значениях, определенных международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза.
Сокращения, используемые в настоящем документе, означают следующее:
"XML" – рекомендованный Консорциумом Всемирной паутины (W3C) расширяемый язык разметки;
"государство-член" – государство, являющееся членом Евразийского экономического союза;
"Кодекс" – Таможенный кодекс Евразийского экономического союза;
модель данных" – модель данных Евразийского экономического союза;
"Союз" – Евразийский экономический союз;
"ТН ВЭД ЕАЭС" – единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19.03.2019 № 36 (вступает в силу с 01.07.2019).

Кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 4 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматы бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден осы Шешіммен бекітілген құрылым мен форматты 2018 жылғы 1 шілдеден бастап қолдануды қамтамасыз ету сұралсын.
3. 2018 жылғы 1 шілдеден бастап Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кедендік құжаттардың электрондық көшірмелерінің құрылымдары мен форматтары туралы" 2013 жылғы 12 қарашадағы № 254 шешімінің 1-тармағы бесінші абзацының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
К. Минасян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 16 қаңтардағы
№ 4 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кедендік құн декларациясының
ҚҰРЫЛЫМЫ МЕН ФОРМАТЫ
1. Осы құжат электрондық құжат түріндегі кедендік құн декларациясының (бұдан әрі – кедендік құнның электрондық декларациясы) және қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі кедендік құн декларациясының электрондық түрінің (бұдан әрі – кедендік құн декларациясының электрондық түрі) құрылымы мен форматын айқындайды.
2. Кедендік құнның электрондық декларациясына электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылады.
Трансшекаралық алмасу мақсаттары үшін электрондық декларацияға Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара және Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы трансшекаралық өзара іс-қимыл жасау кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережеге сәйкес, ал Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің бірінің аумағында пайдалану үшін – осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) қол қойылады.
3. Осы құжатта пайдаланылатын ұғымдар халықаралық шарттарда және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілерде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы құжатта пайдаланылатын қысқартулар мыналарды білдіреді:
"XML" – Дүниежүзілік ғаламтор консорциумы (W3C) ұсынған кеңейтілетін белгі қою тілі;
"мүше мемлекет" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылатын мемлекет;
"Кодекс" – Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі;
"Одақтың НАА тізілімі" – Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының тізілімі;
"Одақ" – Еуразиялық экономикалық одақ;
"ЕАЭО СЭҚ ТН" – Еуразиялық экономикалық одақ Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы.

2. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
M
1
значение реквизита "Идентификатор электронного документа (сведений) (csdo:‌EDoc‌Id)" должно соответствовать шаблону: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
3. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
O
1
если реквизит "Идентификатор исходного электронного документа (сведений) (csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)" заполнен, то значение реквизита должно соответствовать шаблону: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
4. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
M
1
значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений) (csdo:‌EDoc‌Date‌Time)" должно содержать дату формирования электронного документа (сведений) в виде значения местного времени с указанием разности с Всемирным временем
5. Регистрационный номер таможенного документа
(cacdo:‌Customs‌Declaration‌Id‌Details)
O
1
реквизит "Регистрационный номер таможенного документа (cacdo:‌Customs‌Declaration‌Id‌Details)" может быть заполнен информационной системой, сформировавшей электронный документ
1
если реквизит "Регистрационный номер таможенного документа (cacdo:‌Customs‌Declaration‌Id‌Details)" заполнен, то реквизит "Регистрационный номер таможенного документа (cacdo:‌Customs‌Declaration‌Id‌Details)" должен содержать регистрационный номер декларации на товары, для которой заполнена декларация таможенной стоимости
5.1. Код таможенного органа
(csdo:‌Customs‌Office‌Code)
M
5.2. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
M
1
значение реквизита "Дата документа (csdo:‌Doc‌Creation‌Date)" должно соответствовать шаблону: YYYY-MM-DD
5.3. Номер таможенного документа по журналу регистрации
(casdo:‌Customs‌Document‌Id)
M
1
6. Признак электронного документа
(casdo:‌EDoc‌Indicator‌Code)
M
1
реквизит "Признак электронного документа (casdo:‌EDoc‌Indicator‌Code)" должен содержать 1 из значений:
ЭД – если декларация таможенной стоимости представлена в виде электронного документа;
ОО – в остальных случаях
7. Ссылочный идентификатор экземпляра прикладного документа
(casdo:‌Reference‌Document‌Id)
O
1
реквизит "Ссылочный идентификатор экземпляра прикладного документа (casdo:‌Reference‌Document‌Id)" может быть заполнен информационной системой, сформировавшей электронный документ
1
если реквизит "Ссылочный идентификатор экземпляра прикладного документа (casdo:‌Reference‌Document‌Id)" заполнен, то реквизит "Ссылочный идентификатор экземпляра прикладного документа (casdo:‌Reference‌Document‌Id)" должен содержать значение идентификатора электронного документа (сведений) экземпляра декларации на товары, для которого заполнена декларация таможенной стоимости
1
если реквизит "Ссылочный идентификатор экземпляра прикладного документа (casdo:‌Reference‌Document‌Id)" заполнен, то значение реквизита должно соответствовать шаблону: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}

2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) бірдей мәнде сәйкестендіретін символдардың жолы
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Сәйкестендіргіштің ISO/IEC 9834-8-ге сәйкес мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
деректеменің мәні [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12} шаблонына сәйкес келуге тиіс
3. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Ref Id)
жауап ретінде осы электрондық құжат (мәліметтер) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Сәйкестендіргіштің ISO/IEC 9834-8-ге сәйкес мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
деректемені толтыру кезінде оның мәні [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12} шаблонына сәйкес келуге тиіс
4. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo: EDoc Date Time)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес күні мен уақытының белгіленімі
1
деректеменің мәнінде YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ccc±hh:mm шаблонына сәйкес келтірілетін Дүниежүзілік уақытпен айырмашылық көрсетіле отырып, жергілікті уақыт мәні түрінде электрондық құжаттың (мәліметтердің) қалыптастырылған күні қамтылуға тиіс, мұнда ccc – миллисекунд мәнін білдіретін символдар (болмауы да мүмкін)
5. Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
(cacdo: Customs Declaration Id Details)
тауарларға арналған декларацияны түзетудің реттік нөмірі
M.CA.CDE.00291
cacdo: Customs Document Id Details Type (M.CA.CDT.00258)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
5.1. Кеден органының коды
(csdo: Customs Office Code)
кеден органының кодтық белгіленімі
M.SDE.00255
csdo: Customs Office Code Type (M.SDT.00184)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
1
5.2. Құжаттың күні
(csdo: Doc Creation Date)
құжаттың тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес күннің белгіленімі
1
деректеменің мәні YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуге тиіс
5.3. Тіркеу журналы бойынша кедендік құжаттың нөмірі
(casdo: Customs Document Id)
тіркеу журналы бойынша кедендік құжаттың нөмірі
M.CA.SDE.00478
casdo: Customs Document Id Type (M.CA.SDT.00118)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 5.
Ең көп ұзындығы: 7
1
6. Электрондық құжаттың белгісі
(casdo: EDoc Indicator Code)
электрондық құжаттың белгісі
M.CA.SDE.00135
casdo: EDoc Indicator Code Type (M.CA.SDT.00201)
Электрондық құжатты ұсыну белгісінің кодтық белгіленімі.
Шаблон: (ЭД)|(ОО)
1
деректемеде мынадай мәндердің біреуі қамтылуға тиіс:
ЭҚ – егер кедендік құн декларациясы электрондық құжат түрінде қалыптастырылса;
ҚЖ – қалған жағдайларда
7. Қолданбалы құжат данасының сілтеме сәйкестендіргіші
(casdo: Reference Document Id)
тауаларға арналған бірегей сәйкестендіргіш
M.CA.SDE.00317
csdo: Id40 Type (M.SDT.00108)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 40
0..1

8. Форма ДТС
(casdo:‌CVDForm‌Code)
M
1
реквизит "Форма ДТС (casdo:‌CVDForm‌Code)" должен содержать 1 из значений:
1 – форма ДТС-1;
2 – форма ДТС-2
1
если реквизит "Код метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Valuation‌Method‌Code)" на корневом уровне содержит значение "1", то реквизит "Форма ДТС (casdo:‌CVDForm‌Code)" должен содержать значение "1", иначе реквизит "Форма ДТС (casdo:‌CVDForm‌Code)" должен содержать значение "2"
9. Код метода определения таможенной стоимости
(casdo:‌Valuation‌Method‌Code)
гр. 6
гр. 6
гр. 6
гр. 6
M
1
реквизит "Код метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Valuation‌Method‌Code)" должен содержать значение кода метода определения таможенной стоимости в соответствии с классификатором методов определения таможенной стоимости или значение "*" – при применении разных методов определения таможенной стоимости
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Код метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Valuation‌Method‌Code)" должен содержать значение "2005"
10. Код базового метода определения таможенной стоимости
(casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)
гр. 6
гр. 6
гр. 6
гр. 6
O
1
если реквизит "Код метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Valuation‌Method‌Code)" содержит значение "6", то реквизит "Код базового метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)" должен быть заполнен, иначе реквизит "Код базового метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)" не должен быть заполнен
1
если реквизит "Код базового метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)" заполнен, то реквизит "Код базового метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)" должен содержать значение кода метода определения таможенной стоимости в соответствии с классификатором методов определения таможенной стоимости
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id" реквизита "Код базового метода определения таможенной стоимости (casdo:‌Base‌Valuation‌Method‌Code)" должен содержать значение "2005"
11. Количество добавочных листов
(casdo:‌Add‌Page‌Quantity)
гр. 10 (разд. "а")
гр. 9
гр. 9
гр. 9
гр. 9
O
1
если реквизит "Признак электронного документа (casdo:‌EDoc‌Indicator‌Code)" содержит значение "ОО", то реквизит "Количество добавочных листов (casdo:‌Add‌Page‌Quantity)" может быть заполнен, иначе реквизит "Количество добавочных листов (casdo:‌Add‌Page‌Quantity)" не должен быть заполнен
12. Продавец
(cacdo:‌Seller‌Details)
гр. 1
гр. 1
гр. 1
гр. 1
гр. 1
M
1
сведения об организационно-правовой форме субъекта (при их наличии) должны быть указаны в составе сведений о кратком наименовании субъекта
12.1. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
B
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
B
12.2. Наименование субъекта
(csdo:‌Subject‌Name)
B
12.3. Краткое наименование субъекта
(csdo:‌Subject‌Brief‌Name)
гр. 1
гр. 1
гр. 1
гр. 1
гр. 1
M

8. ҚКД нысаны
(casdo: CVDForm Code)
кедендік құн декларациясы нысанының кодтық белгіленімі
M.CA.SDE.00370
csdo: Code1 Type (M.SDT.00169)
Жолдың ажырау (#xA) және табуляциялар (#x9) символдарын қамтымайтын қалыпқа түсірілген символдар жолы.
Ұзындық: 1
1
деректеме мынадай мәндердің бірін қамтуға тиіс:
1 – КҚД-1;
2 – КҚД-2
9. Кедендік құнды айқындау әдісінің коды
(casdo: Valuation Method Code)
кедендік құнын айқындау әдісінің кодтық белгіленімі
M.CA.SDE.00620
casdo: Valuation Method Code Type (M.CA.SDT.00185)
Кедендік құнын айқындау әдістерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{1}
1
10. Кедендік құнды айқындаудың базалық әдісінің коды
(casdo: Base Valuation Method Code)
кедендік құнды айқындаудың базалық әдісінің кодтық белгіленімі
M.CA.SDE.00318
casdo: Valuation Method Code Type (M.CA.SDT.00185)
Кедендік құнын айқындау әдістерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: \d{1}
0..1
11. Қосымша парақтардың саны
(casdo: Add Page Quantity)
қосымша парақтардың саны
M.CA.SDE.00153
csdo: Quantity6 Type (M.SDT.00106)
Ондық санау жүйесіндегі бүтін оң сан.
Цифрлардың ең көп саны: 6
1
12. Сатушы
(cacdo: Seller Details)
сатушы туралы мәліметтер
M.CA.CDE.00385
cacdo: CASubject Details Type (M.CA.CDT.00442)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
12.1. Елдің коды
(csdo: Unified Country Code)
субъект тіркелген елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріптік кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
деректеме толтырылмайды
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Жолдың ажырау (#xA) және табуляциялар (#x9) символдарын қамтымайтын қалыпқа түсірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
12.2. Субъектінің атауы
(csdo: Subject Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
M.SDE.00224
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Жолдың ажырау (#xA) және табуляциялар (#x9) символдарын қамтымайтын қалыпқа түсірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
деректеме толтырылмайды
12.3. Субъектінің қысқаша атауы
(csdo: Subject Brief Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты
M.SDE.00225
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Жолдың ажырау (#xA) және табуляциялар (#x9) символдарын қамтымайтын қалыпқа түсірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
шаруашылық жүргізуші субъект туралы мәліметтерді көрсеткен кезде деректеменің мәнінде ұйымдық-құқықтық нысаны қамтылуға тиіс