О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2013 г. № 284
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 января 2018 года № 10
В соответствии с пунктом 5 статьи 22 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2013 г. № 284 "О Порядке принятия Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 23 января 2018 г. № 10
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2013 г. № 284
1. В наименовании слово "принятия" заменить словом "подготовки".
2. В преамбуле слова "7 статьи 52 Таможенного кодекса Таможенного союза" заменить словами "5 статьи 22 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза".
3. В пункте 1 слово "принятия" заменить словом "подготовки".
4. Пункт 3 признать утратившим силу.
5. В Порядке принятия Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров, утвержденном указанным Решением:
а) в наименовании слово "принятия" заменить словом "подготовки";
б) по тексту:
слово "согласование" в соответствующем падеже заменить словом "рассмотрение" в соответствующем падеже;
слово "(отмене)" исключить;
в) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 22 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет правила подготовки Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее соответственно – Комиссия, решения Комиссии о классификации, ТН ВЭД ЕАЭС), включая правила внесения в Комиссию таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – таможенные органы, государства-члены) предложений о принятии таких решений, их рассмотрения Комиссией, согласования таможенными органами проектов решений Комиссии о классификации, подготовленных в соответствии с абзацем вторым пункта 1 статьи 22 Кодекса.";
г) в пункте 3 слова "государств-членов" и "(далее – таможенные органы)" исключить;
д) наименование раздела III изложить в следующей редакции:
"III. Рассмотрение обращений и проектов решений Комиссии о классификации";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 2 желтоқсандағы № 284 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 10 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 22-бабы 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 2 желтоқсандағы "Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерін қабылдау тәртібі туралы" № 284 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 10 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 2 желтоқсандағы № 284 шешіміне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
Атауында "қабылдау" деген сөз "дайындау" деген сөзбен ауыстырылсын.
Кіріспеде "Кеден одағының Кеден кодексі 52-бабының 7-" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 22-бабының 5-" деген сөздермен ауыстырылсын.
1-тармақта "қабылдау" деген сөз "дайындау" деген сөзбен ауыстырылсын.
3-тармақтың күші жойылды деп танылсын.
5. Осы Шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерін қабылдау тәртібінде:
а) атауында "қабылдау" деген сөз "дайындау" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) мәтін бойына:
тиісті септікте "келісу" деген сөз тиістік септікте "қарау" деген сөзбен ауыстырылсын;
"(жою)" сөзі алып тасталсын;
в) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 22-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының (бұдан әрі тиісінше – кеден органдары, мүше мемлекеттер) Комиссияға осындай шешімдерді қабылдау туралы ұсыныстар енгізу, оларды Комиссияның қарауы, Кодекстің 22-бабы 1-тармағының екінші абзацына сәйкес дайындалған Комиссияның сыныптау туралы шешімдері жобаларын кеден органдарының келісуі қағидаларын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерді (бұдан әрі тиісінше – Комиссия, Комиссияның сыныптау туралы шешімі, ЕАЭО СЭҚ ТН) дайындау қағидаларын белгілейді.";
г) 3-тармақта "мүше мемлекеттердің" және "бұдан әрі – кеден органдары" деген сөздер алып тасталсын;
д) III бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"III. Өтініштерді және Комиссияның сыныптау туралы шешімдерінің жобаларын қарау";

е) в предложении первом пункта 7 слова "Правилами внутреннего документооборота в Евразийской экономической комиссии, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 марта 2013 г. № 58" заменить словами "правилами внутреннего документооборота в Комиссии, утверждаемыми Комиссией";
ж) в абзаце первом пункта 9:
после слов "таможенным органом" дополнить словами "по электронной почте и на бумажном носителе";
слова "с даты получения соответствующего" заменить словами "с даты регистрации поступившего";
з) дополнить пунктом 91 следующего содержания:
"91. После поступления от таможенного органа обращения с приложением документов, предусмотренных пунктом 5 или 6 настоящего Порядка, Департамент обеспечивает доработку (при необходимости) проекта решения Комиссии о классификации.
По результатам рассмотрения документов, представленных таможенными органами, Департамент готовит и направляет таможенным органам на рассмотрение проект решения Комиссии о классификации.";
и) в пункте 10 слова "с даты получения" заменить словами "с даты регистрации поступившего", слова "информацию о его согласовании (без замечаний либо с замечаниями)" заменить словами "по электронной почте и на бумажном носителе документы с изложением позиций или замечания и предложения по рассматриваемому вопросу (при наличии)";
к) в абзаце втором пункта 11 слова "этот проект вносится в установленном порядке для рассмотрения на заседании Коллегии Комиссии" заменить словами "Комиссия продолжает работу над проектом";
л) абзац второй пункта 13 признать утратившим силу;
м) дополнить разделом III1 следующего содержания:
"III1. Подготовка решений Комиссии о классификации по инициативе Комиссии
131. При выявлении Комиссией различной классификации товаров в принятых таможенными органами предварительных решениях о классификации товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, в решениях или разъяснениях о классификации отдельных видов товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, принятых таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 Кодекса, Комиссией принимаются решения о классификации отдельных видов товаров по собственной инициативе (далее – решения о классификации по инициативе Комиссии).
Для принятия Комиссией решения о классификации по инициативе Комиссии Департамент запрашивает у таможенных органов послужившие основанием для принятия соответствующих решений и (или) разъяснений документы, которые представляются таможенными органами по электронной почте и на бумажном носителе не позднее 30 календарных дней с даты регистрации запроса в таможенном органе.

е) 7-тармақтың бірінші сөйлемінде "Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 26 наурыздағы № 58 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиядағы ішкі құжат айналымы қағидаларына" деген сөздер "Комиссия бекіткен Комиссиядағы ішкі құжат айналымы қағидаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) 9-тармақтың бірінші абзацында:
"кеден органы" деген сөздерден кейін "электрондық пошта арқылы және қағаз тасымалдағышта" деген сөздермен толықтырылсын;
"тиісті сұрау салуды алған күннен бастап" деген сөздер "келіп түскен сұрау салуды тіркеу күнінен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
з) мынадай мазмұндағы 91-тармақпен толықтырылсын:
"91. Кеден органынан осы Тәртіптің 5 немесе 6-тармағында көзделген өтініш қоса тіркелген құжаттармен бірге келіп түскеннен кейін Департамент Комиссияның сыныптау туралы шешімінің жобасын жетілдіруді (қажет болған жағдайда) қамтамасыз етеді.
Кеден органдары ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Департамент Комиссияның сыныптау туралы шешімінің жобасын дайындайды және кеден органдарының қарауына жібереді.";
и) 10-тармақта "Комиссияның сыныптау туралы шешімі жобасын алған күннен бастап" деген сөздер "келіп түскен Комиссияның сыныптау туралы шешімі жобасының тіркелген күнінен бастап" деген сөздермен, "оны келісу туралы ақпаратты (ескертулерсіз не ескертулермен)" деген сөздер "позициялар баяндалған құжаттарды немесе қаралатын мәселе бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болған жағдайда) электрондық пошта арқылы және қағаз тасымалдағышта" деген сөздермен ауыстырылсын;
к) 11-тармақтың екінші абзацында "осы жоба Комиссия Алқасының отырысында қарау үшін белгіленген тәртіпте енгізіледі" деген сөздер "Комиссия жобамен жұмысты жалғастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) 13-тармақтың екінші абзацының күші жойылды деп танылсын;
м) мынадай мазмұндағы III1 бөліммен толықтырылсын:
"III1. Комиссияның бастамасы бойынша Комиссияның сыныптау туралы шешімдерін дайындау
131. Комиссия кеден органдарының ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарларды сыныптау туралы бұрын қабылданған шешімдерінде, кеден органдарының Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес қабылдаған ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сырыптау туралы шешімдерінде немесе түсіндірулерінде тауарлардың әртүрлі сыныпталуын анықтаған жағдайда, Комиссия өз жеке бастамасы бойынша тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерді (бұдан әрі – Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімдер) қабылдайды.
Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімдерін Комиссияның қабылдау үшін Департамент кеден органдарынан тиісті шешімдерді және (немесе) түсіндірмелерді қабылдау үшін негіз болған, кеден органдары сұрау салу кеден органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей электрондық пошта арқылы және қағаз тасымалдағышта ұсынатын құжаттарды сұратады.

132. Если запрашиваемые документы не представлены таможенным органом в срок, установленный пунктом 131 настоящего Порядка, Департамент осуществляет подготовку проекта решения о классификации по инициативе Комиссии на основе имеющейся информации.
Департамент направляет таможенным органам всех государств-членов на согласование проект решения о классификации по инициативе Комиссии с приложением документов, предусмотренных подпунктами "б" и "г" пункта 5 настоящего Порядка.
133. Таможенные органы не позднее 30 календарных дней с даты регистрации поступившего проекта решения о классификации по инициативе Комиссии представляют в Комиссию по электронной почте и на бумажном носителе письмо о согласовании такого проекта решения или замечания и предложения по рассматриваемому вопросу (при наличии).
134. По итогам рассмотрения таможенными органами проекта решения о классификации по инициативе Комиссии Департамент обеспечивает доработку этого проекта (при необходимости) и внесение его для рассмотрения Коллегией Комиссии без повторного согласования таможенными органами.
Если информация о согласовании проекта решения о классификации по инициативе Комиссии или замечания и предложения по рассматриваемому вопросу не представлены таможенным органом в срок, установленный пунктом 133 настоящего Порядка, Комиссия продолжает работу над проектом решения о классификации по инициативе Комиссии без учета мнения такого таможенного органа.
135. При подготовке проекта решения о классификации по инициативе Комиссии Департамент с целью уточнения вопросов, касающихся отдельного вида товара, вправе запрашивать дополнительную информацию у таможенных органов, экспертных организаций, специализированных предприятий, органов исполнительной власти государств-членов, а также проводить консультации с представителями этих органов, организаций и предприятий.";
н) наименование раздела IV изложить в следующей редакции:
"IV. Порядок признания решений Комиссии о классификации утратившими силу либо внесения в них изменений";
о) пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Решения Комиссии о классификации признаются утратившими силу либо в них вносятся изменения по основаниям, установленным пунктом 4 статьи 22 Кодекса.";
п) пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Таможенные органы не позднее 30 календарных дней с даты регистрации поступившего проекта решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений представляют в Комиссию по электронной почте и на бумажном носителе документы с изложением позиций или замечания и предложения по рассматриваемому вопросу (при наличии).".

132. Егер кеден органдары сұратылған құжаттарды осы Тәртіптің 131-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған болса, Департамент Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімінің жобасын дайындауды қолда бар ақпараттың негізінде жүзеге асырады.
Департамент Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімнің жобасын осы Тәртіптің 5-тармағының "б" және "г" тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса тіркей отырып барлық мүше мемлекеттердің кеден органдарына келісуге жібереді.
133. Кеден органдары келіп түскен Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімінің жобасы тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей осындай шешімнің жобасын келісу туралы хатты немесе қаралатын мәселе бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болған жағдайда) электрондық пошта арқылы және қағаз тасымалдағышта Комиссияға ұсынады.
134. Кеден органдарының Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімінің жобасын қарау қорытындысы бойынша Департамент осы жобаны жетілдіруді (қажет болған жағдайда) және оны кеден органдарының қайта келісуінсіз Комиссия Алқасының қарауына енгізуді қамтамасыз етеді.
Егер Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімнің жобасын келісу туралы ақпаратты немесе қаралатын мәселе бойынша ескертулер мен ұсыныстарды кеден органы осы Тәртіптің 133-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда Комиссия осы кеден органының пікірін ескерусіз Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімнің жобасымен жұмысты жалғастырады.
135. Комиссияның бастамасы бойынша сыныптау туралы шешімнің жобасын дайындау кезінде Департамент тауардың жекелеген түріне қатысты мәселелерді нақтылау мақсатында кеден органдарынан, сарапшыллық ұйымдардан, мамандандырылған кәсіпорындардан, мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарынан қосымша ақпарат сұратуға, сондай-ақ осы органдардың, ұйымдардың және кәсіпорындардың өкілдерімен консультациялар өткізуге құқылы.";
н) IV бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"IV. Комиссияның сыныптау туралы шешімдерінің күші жойылды деп тану не оларға өзгерістер енгізу тәртібі";
о) 14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Комиссияның сыныптау туралы шешімі Кодекстің 22-бабының 4-тармағында белгіленген негіздер бойынша күші жойылды деп танылады не оларға өзгерістер енгізіледі.";
п) 17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Кеден органдары келіп түскен Комиссияның сыныптау туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы не оған өзгерістер енгізу туралы Комиссия шешімінің жобасы тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей позициялар баяндалған құжаттарды немесе қаралатын мәселе бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болған жағдайда) электрондық пошта арқылы және қағаз тасымалдағышта Комиссияға ұсынады.".