О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 июля 2018 года № 119
В целях реализации принципов, предусмотренных подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, и в соответствии с пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 июля 2018 г. № 119
ПРОГРАММА

Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің ( ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 шілдедегі № 119 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 51-бабының 11 және 12-тармақтарында көзделген қағидаттарды іске асыру мақсатында және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 24 шілдедегі
№ 119 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Код МКС
Наименование проекта межгосударственного стандарта. Виды работ
Элементы технического регламента Евразийского экономического союза
Сроки разработки
Государство – член Евразийского экономического союза – ответственный разработчик
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7

Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің ( ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзегеасыру қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама
Р/с
МКС коды
Мемлекетаралық стандарт жобасының атауы. Жұмыс түрлері
Еуразиялық экономикалық одақ техникалық регламентінің элементтері
Әзірлеу мерзімі
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет - жауапты әзірлеуші
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
1

75.040
Пересмотр ГОСТ 21534-76 "Нефть. Методы определения содержания хлористых солей" в связи с отсутствием данных по точности предоставления результатов испытаний и воспроизводимости результатов испытаний
приложение, показатель "Массовая концентрация хлористых солей"
2019 год
2020 год
Российская Федерация
75.040
75.080
Разработка ГОСТ "Нефть и нефтепродукты. Ручные методы отбора проб" на основе ISO 3170:2004 "Petroleum liquids – Manual sampling" с учетом СТБ ИСО 3170-2004 "Нефтепродукты жидкие. Ручные методы отбора проб" и СТ РК ИСО 3170-2006 "Нефть и нефтепродукты. Ручные методы отбора проб"
раздел VI
2019 год
2020 год
Республика Беларусь
75.040
Пересмотр ГОСТ 32918-2014 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов" с учетом СТ РК 1473-2005 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов" и ГОСТ Р 50802-95 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов"
приложение, показатель "Массовая доля сероводорода"
2020 год
2021 год
Российская Федерация
75.040
Пересмотр ГОСТ 33700-2015 "Нефть. Определение содержания воды методом дистилляции" ввиду отсутствия оборудования, необходимого для его применения в Российской Федерации, с учетом СТ РК 1314-2004 "Нефть сырая. Определение содержания воды. Методы дистилляции"
приложение, показатель "Массовая доля воды"
2020 год
2021 год
Российская Федерация
75.040
Разработка межгосударственного стандарта на метод определения хлорорганических соединений в нефти на основе СТ РК 1529-2006 "Нефть. Метод определения хлорорганических соединений", СТБ 1558-2005 "Нефть сырая. Методы определения содержания органических хлоридов" и ГОСТ Р 52247-2004 "Нефть. Методы определения хлорорганических соединений"
приложение, показатель "Массовая доля органических хлоридов во фракции, выкипающей до температуры 20 °С"
2020 год
2021 год
Российская Федерация
75.040
75.080
Разработка ГОСТ "Нефть и нефтепродукты. Жидкие углеводороды. Автоматический отбор проб из трубопроводов" на основе СТ РК ИСО 3171-2007 "Нефтепродукты. Жидкие углеводороды. Автоматический отбор проб из трубопроводов"
раздел VI
2020 год
2021 год
Республика Казахстан
75.040
Разработка ГОСТ "Нефть. Определение содержания воды. Метод потенциометрического титрования Карла Фишера" на основе СТ РК ИСО 10336-2004 "Нефть сырая. Определение содержания воды. Метод потенциометрического титрования Карла Фишера"
приложение, показатель "Массовая доля воды"
2020 год
2021 год
Республика Казахстан

75.040
"Мұнай. Хлорлы тұздардың болуын анықтау әдістері" 21534-76 МемСт-ны сынақтар нәтижелерін ұсынудың дәлдігі және сынақтар нәтижелерінің көрсетілуі жөніндегі деректердің болмауына байланысты қайта қарау
қосымша, "Хлорлы тұздардың көп концентрациясы" көрсеткіші
2019 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
2
75.040
75.080
Мұнай және мұнай өнімдері. МемСТ әзірлеу. "Сұйық мұнай өнімдері. СТБ ИСО 3170-2004ISO ескере отырып, 3170:2004 "Petroleum liquids – Manual sampling" негізінде сынаманы қолмен іріктеп алу әдістері. Сынаманы қолмен іріктеп алу әдістері" және "Мұнай және мұнай өнімдері. СТ РК ИСО 3170-2006. "Сынаманы қолмен іріктеп алу әдістері"
VI бөлім
2019 жыл
2020 жыл
Беларусь Республикасы
3
75.040
"Мұнай 32918-2014 МемСТ-ны қайта қарау. МемСТ Р 50802-95 ескере отырып күкіртсутекті, метил- және этилмеркаптантарды анықтау әдісі" СТ РК 1473-2005 және "Мұнай. Күкіртсутекті, метил- және этилмеркаптантарды анықтау әдісі" "Мұнай. Күкіртсутекті, метил- және этилмеркаптантарды анықтау әдісі"
қосымша, "Күкіртсутектің көп үлесі" көрсеткіші
2020 жыл
2021 жыл
Ресей Федерациясы
4
75.040
33700-2015 МемСТ-ны қайта қарау. Шикі мұнай СТ РК 1314-2004 ескере отырып Ресей Федерациясында оны қолдану үшін қажетті жабдықтың болмауына қарай, құрамында судың болуын дистилляция әдістімен анықтау.
қосымша, "Судың көп үлесі" көрсеткіші
2020 жыл
2021 жыл
Ресей Федерациясы
5
75.040
СТ РК 1529-2006. Мұнай СТБ 1558-2006 негізінде мұнайдың құрамында хлороганикалық қосындылардың болуын анықтау әдістемесіне арналған мемлекетаралық стандартты әзірлеу. "Шикі мұнай СТБ 1558-2005 Органикалық хлоридтердің болуын анықтау әдістері. МемСТ Р 52247-2004 негізінде мұнайдағы хлороганикалық қосындыларды анықтау әдісі және МемСТ 52247-2004 "Мұнай". Хлороганикалық қосындыларды анықтау әдісі
қосымша, "20 °С температураға дейін қайнайтын фракциядағы органикалық хлоридтердің көп үлесі" көрсеткіші
2020 жыл
2021 жыл
Ресей Федерациясы
6
75.040
75.080
"Мұнай және мұнай өнімдер. МемСТ әзірлеу. Сұйық көмірсутектер. СТ РК ИСО 3171-2007 негізінде құбыржолдардан сынамаларды автоматты түрде алу. "Мұнай өнімдері. Сұйық көмірсутектер. Құбыржолдардан сынамаларды автоматты түрде алу"
VI бөлім
2020 жыл
2021 жыл
Қазақстан Республикасы
7
75.040
"Шикі мұнай МемСТ әзірлеу. Құрамында судың болуын анықтау. "Шикі мұнай СТ РК ИСО 10336-2004 негізінде Карл Фишердің потенциометриялық титрлеу әдісі "Құрамында судың болуын анықтау. Карл Фишердің потенциометриялық титрлеу әдісі"
қосымша, "Судың көп үлесі" көрсеткіші
Қазақстан Республикасы