Об общих подходах к урегулированию спорных ситуаций, возникающих на внешней границе Евразийского экономического союза с перевозчиками третьих стран, возврату транспортных средств в случае выявления нарушений условий международных автомобильных перевозок по территории Союза
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 года № 31.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с пунктом 34 плана мероприятий ("дорожной карты") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2018 – 2020 годы, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 25 октября 2017 г. № 3, для урегулирования спорных ситуаций, возникающих с перевозчиками третьих стран в случае выявления нарушений условий международных автомобильных перевозок при осуществлении транспортного (автомобильного) контроля в контрольных пунктах, расположенных на внешней границе Евразийского экономического союза (далее – Союз),
рекомендует государствам – членам Союза (далее – государства-члены) с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Союза:
1. Рассматривать как спорную ситуацию разногласия, которые возникают между перевозчиком третьей страны и органом государства-члена, осуществляющим транспортный (автомобильный) контроль на внешней границе Союза, в отношении соответствия (несоответствия) контролируемых параметров транспортного средства, отсутствия документов, предусмотренных актами органов Союза и законодательством государств-членов, или их несоответствия установленным требованиям и для урегулирования которых требуется получение дополнительной информации от органа транспортного (автомобильного) контроля другого государства-члена в целях принятия контролирующим органом решения о пропуске, возврате или задержании транспортного средства.
2. Обеспечить организацию:
а) оперативного взаимодействия между органами транспортного (автомобильного) контроля государств-членов при возникновении спорных ситуаций;
б) обмена между органами транспортного (автомобильного) контроля государств-членов, уполномоченными на взаимодействие по вопросам разрешения спорных ситуаций, контактными данными, а также информацией о контрольных пунктах, в адрес которых направляется информация о выданных уведомлениях о представлении недостающих документов и подтверждении устранения несоответствия контролируемых параметров;
в) регулярного обмена между органами транспортного (автомобильного) контроля копиями международных договоров государств-членов с третьими странами в области международных автомобильных перевозок (в том числе информацией о внесенных в них изменениях).
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян

Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекараларында үшінші елдердің тасымалдаушыларымен арада туындайтын даулы жағдайларды реттеуге, Одақтың аумағы бойынша халықаралық автомобиль тасымалдары шарттарын бұзушылықтар анықталған жағдайда көлік құралдарын қайтаруға қолданылатын жалпы тәсілдемелер туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 31 ұсынымы.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 25 қазандағы № 3 шешімімен бекітілген 2018-2020 жылдарға арналған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар ("жол картасы") жоспарының 34-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) сыртқы шекарасында орналасқан бақылау пункттерінде көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру кезінде халықаралық автомобиль тасымалдары шарттарын бұзушылықтар анықталған жағдайда үшінші елдердің тасымалдаушыларымен арада туындайтын даулы жағдайларды реттеу үшін,
Одаққа мүше мемлекеттерге (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) осы Ұсыным Одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап:
1. Үшінші елдің тасымалдаушысы мен мүше мемлекеттің Одақтың сыртқы шекарасында көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыратын органының арасында көлік құралының бақыланатын параметрлерінің сәйкестігіне (сәйкессіздігіне), Одақ органдарының актілерінде және мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген құжаттардың болмауына немесе олардың белгіленген талаптарға сәйкессіздігіне қатысты туындайтын және оларды реттеу үшін бақылаушы органның көлік құралын өткізу, кері қайтару немесе кідірту туралы шешім қабылдауы мақсатында басқа мүше мемлекеттің көліктік (автомобильдік) бақылау органынан қосымша ақпарат алу талап етілетін келіспеушілікті даулы жағдай ретінде қарастыруды ұсынады.
2. Мыналарды:
а) даулы жағдайлар туындаған кезде мүше мемлекеттердің көліктік (автомобильдік) бақылау органдарының арасында жедел өзара іс-қимылды;
б) мүше мемлекеттердің даулы жағдайларды шешу мәселелері бойынша өзара іс-қимылға уәкілетті көліктік (автомобильдік) бақылау органдарының арасында байланыс деректерімен, сондай-ақ жетіспейтін құжаттарды ұсыну және бақыланатын параметрлердің сәйкессіздігінің жойылуын растау туралы берілген хабарламалар туралы ақпарат олардың мекенжайына жіберілетін бақылау пункттері туралы ақпаратпен алмасуды;
в) көліктік (автомобильдік) бақылау органдарының арасында мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық автомобильдік тасымалдар саласындағы халықаралық шарттарының көшірмелерімен (соның ішінде оларға енгізілген өзгерістер туралы ақпаратпен) тұрақты алмасуды ұйымдастыруды қамтамасыз етуді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының
Т. Саркисян