О классификаторе видов документов, удостоверяющих личность
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 апреля 2019 года № 53.
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор видов документов, удостоверяющих личность (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
классификатор применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 2 апреля 2019 г. № 53
Сноска. Классификатор с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.08.2024 № 92 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
КЛАССИФИКАТОР
видов документов, удостоверяющих личность
I. Детализированные сведения из классификатора
Код раздела
Код типа документа
Код вида документа
Наименование вида документа, удостоверяющего личность
Признак гражданства владельца документа
1
2
3
4
5
АМ
Республика Армения
AM01
паспорт
AM01001
паспорт гражданина Республики Армения
1
AM01002
дипломатический паспорт
0, 1
AM01027
специальный паспорт Республики Армения
0
AM01029
паспорт гражданина Республики Армения с биометрическими данными
1
AM02
удостоверение
AM02009
временное удостоверение личности Республики Армения
1
AM02012
удостоверение лица без гражданства, выданное Республикой Армения
2
AM03
свидетельство
AM03018
свидетельство о рождении Республики Армения
0, 1, 2
AM05
карта
AM05014
идентификационная карта Республики Армения
1
AM05017
карта постоянного проживания на территории Республики Армения
0
AM05024
карта временного проживания на территории Республики Армения
0
AM06
сертификат
AM06020
сертификат на возвращение
в Республику Армения
0, 1, 2
AM06021
временный сертификат
о предоставлении убежища
на территории Республики Армения
0
АМ07
военный билет
AM07016
военный билет Республики Армения
1
AM99
иные типы документов
AM99025
проездной документ, выданный иностранным государством
0
AM99028
конвенционный проездной документ
0
AM99999
иной вид документа Республики Армения
0, 1, 2
BY
Республика Беларусь
BY01
паспорт
BY01001
паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01002
дипломатический паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01003
служебный паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01029
биометрический паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01030
биометрический дипломатический паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY01031
биометрический служебный паспорт гражданина Республики Беларусь
1
BY02
удостоверение
BY02005
национальное удостоверение личности моряка Республики Беларусь
0, 1, 2
BY02011
удостоверение беженца
0, 2
BY03
свидетельство
BY03018
свидетельство о рождении
1
BY03020
свидетельство на возвращение в Республику Беларусь
0, 1, 2
BY03021
свидетельство о предоставлении дополнительной защиты в Республике Беларусь
0, 2
BY03022
свидетельство о регистрации ходатайства о предоставлении статуса беженца, дополнительной защиты или убежища в Республике Беларусь
0, 2
BY05
карта
BY05014
идентификационная карта гражданина Республики Беларусь
1
BY08
вид на жительство
BY08017
вид на жительство в Республике Беларусь
0, 2
BY08032
биометрический вид на жительство в Республике Беларусь иностранного гражданина, биометрический вид на жительство в Республике Беларусь лица без гражданства
0, 2
BY99
иные типы документов
BY99025
проездной документ Республики Беларусь
0
BY99033
проездной документ беженца (Конвенция от 28 июля 1951 года)
0, 2
BY99034
биометрический проездной документ Республики Беларусь
0, 2
BY99999
иной вид документа Республики Беларусь
0, 1, 2
KZ
Республика Казахстан
KZ01
паспорт
KZ01001
паспорт гражданина Республики Казахстан
1
KZ01002
дипломатический паспорт гражданина Республики Казахстан
1
KZ01003
служебный паспорт гражданина Республики Казахстан
1
KZ02
удостоверение
KZ02005
удостоверение личности моряка Республики Казахстан
0, 1, 2
KZ02011
удостоверение беженца
0, 2
KZ02012
удостоверение лица без гражданства
2
KZ02014
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
1
KZ03
свидетельство
KZ03018
свидетельство о рождении Республики Казахстан
0, 1, 2
KZ03020
свидетельство на возвращение
0, 1, 2
KZ08
вид на жительство
KZ08017
вид на жительство иностранца
в Республике Казахстан
0
KZ99
иные типы документов
KZ99025
проездной документ
0, 2
KZ99026
актовая запись о рождении
0, 1, 2
KZ99999
иной вид документа Республики Казахстан
0, 1, 2
KG
Кыргызская Республика
KG01
паспорт
KG01002
дипломатический паспорт гражданина Кыргызской Республики
1
KG01003
служебный паспорт гражданина Кыргызской Республики
1
KG01004
общегражданский паспорт гражданина Кыргызской Республики, в том числе образца 2023 года
1
KG02
удостоверение
KG02005
удостоверение личности моряка Кыргызской Республики
0, 1, 2
KG02009
временное удостоверение личности Кыргызской Республики
1
KG02011
удостоверение беженца на территории Кыргызской Республики
0
KG02012
удостоверение лица без гражданства
в Кыргызской Республике
0
KG02999
удостоверение кайрылмана
0
KG03
свидетельство
KG03018
свидетельство о рождении Кыргызской Республики
0, 1, 2
KG03020
свидетельство на возвращение
в Кыргызскую Республику
0, 1, 2
KG03022
свидетельство о регистрации ходатайства о признании беженцем Кыргызской Республики
0
KG04
справка
KG04016
справка, выданная воинскими частями и военными учреждениями Кыргызской Республики
1
KG04023
справка об освобождении из мест лишения свободы
1
KG05
карта
KG05001
паспорт гражданина Кыргызской Республики образца 2004 года
(ID-карта)
1
KG05014
идентификационная карта - паспорт гражданина Кыргызской Республики образца 2017 года (ID-карта),
идентификационная карта - паспорт гражданина Кыргызской Республики образца 2024 года (ID-карта)
1
KG07
военный билет
KG07016
военный билет Кыргызской Республики
1
KG08
вид на жительство
KG08017
вид на жительство Кыргызской Республики
0, 2
KG99
иные типы документов
KG99025
проездной документ
0
KG99999
иной вид документа Кыргызской Республики
0, 1, 2
RU
Российская Федерация
RU01
паспорт
RU01001
паспорт гражданина Российской Федерации
1
RU01002
дипломатический паспорт гражданина Российской Федерации
1
RU01003
служебный паспорт гражданина Российской Федерации
1
RU01004
паспорт гражданина Российской Федерации, удостоверяющий личность гражданина Российской Федерации за пределами территории Российской Федерации
1
RU02
удостоверение
RU02005
удостоверение личности моряка Российской Федерации
0, 1, 2
RU02009
временное удостоверение личности гражданина Российской Федерации
1
RU02010
временное удостоверение личности, выданное взамен военного билета Российской Федерации
1
RU02011
удостоверение беженца
0, 2
RU02012
временное удостоверение личности лица без гражданства в Российской Федерации
2
RU02015
удостоверение вынужденного переселенца
0
RU02016
удостоверение личности военнослужащего (для офицеров, прапорщиков и мичманов) Российской Федерации
1
RU03
свидетельство
RU03018
свидетельство о рождении Российской Федерации
0, 1, 2
RU03020
свидетельство на въезд (возвращение) в Российскую Федерацию
0, 1, 2
RU03021
свидетельство о предоставлении временного убежища на территории Российской Федерации
0, 2
RU03022
свидетельство о рассмотрении ходатайства о признании беженцем на территории Российской Федерации по существу
0, 2
RU04
справка
RU04016
справка взамен военного билета
1
RU04023
справка об освобождении из места лишения свободы Российской Федерации
1
RU05
карта
RU05024
миграционная карта
0
RU05035
персональная электронная карта военнослужащего
1
RU07
военный билет
RU07016
военный билет военнослужащего
(для сержантов, старшин, солдат
и матросов, а также курсантов военных образовательных учреждений профессионального образования)
1
RU08
вид на жительство
RU08017
вид на жительство Российской Федерации
0, 2
RU99
иные типы документов
RU99024
разрешение на временное проживание
0
RU99025
проездной документ Российской Федерации
0
RU99999
иной вид документа Российской Федерации
0, 1, 2
ХХ
Документы, удостоверяющие личность, выданные уполномоченными органами третьих стран
ХХ01
паспорт
ХХ01001
национальный паспорт гражданина иностранного государства
0
ХХ01002
паспорт гражданина СССР
2
ХХ01003
заграничный паспорт гражданина СССР
2
XX03
свидетельство
ХХ03019
свидетельство о рождении, выданное уполномоченным органом иностранного государства
0
ХХ99
иные типы документов
ХХ99999
иной документ, заменяющий национальный паспорт гражданина иностранного государства
0
II. Паспорт классификатора
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 53 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы (бұдан әрі – сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
сыныптауыш осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде сыныптауыштың кодтық белгіленімдерін пайдалану міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 2 сәуірдегі
№ 53 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің СЫНЫПТАУЫШЫ
I. Сыныптауыштан егжей-тегжейлі мәліметтер
Бөлімнің коды
Құжат типінің коды
Құжат түрінің коды
Жеке басты куәландыратын құжаттың атауы
Құжат иесі азаматтығының белгісі
1
2
3
4
5
АМ
Армения Республикасы
AM01
паспорт
AM01001
Армения Республикасы азаматының паспорты
1
AM01002
дипломатиялық паспорт
0, 1
AM01027
Армения Республикасының арнаулы паспорты
0
AM01029
Армения Республикасы азаматының биометриялық деректері бар паспорты
1
AM02
куәлік
AM02009
Армения Республикасының уақытша жеке куәлігі
1
AM02012
Армения Республикасы берген азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі
2
AM03
куәлік
AM03018
Армения Республикасының туу туралы куәлігі
0, 1, 2
AM05
карта
AM05014
Армения Республикасының сәйкестендіру картасы
1
AM05017
Армения Республикасының аумағында тұрғылықты тұру картасы
0
AM05024
Армения Республикасының аумағында уақытша тұру картасы
0
AM06
сертификат
AM06020
Армения Республикасына қайта оралуға сертификат
0, 1, 2
AM06021
Армения Республикасының аумағында пана беру туралы уақытша сертификат
0
АМ07
әскери билет
AM07016
Армения Республикасының әскери билеті
1
AM99
құжаттардың өзге типтері
AM99025
шетелдік мемлекет берген жол жүру құжаты
0
AM99028
конвенциялық жол жүру құжаты
0
AM99999
Армения Республикасы құжатының өзге түрі
0, 1, 2
BY
Беларусь Республикасы
BY01
паспорт
BY01001
Беларусь Республикасы азаматының паспорты
1
BY01002
Беларусь Республикасы азаматының дипломатиялық паспорты
1
BY01003
Беларусь Республикасы азаматының қызметтік паспорты
1
BY02
куәлік
BY02005
Беларусь Республикасы теңізшісінің ұлттық жеке куәлігі
0, 1, 2
BY02011
босқын куәлігі
0
BY03
куәлік
BY03020
Беларусь Республикасына қайта оралуға куәлік
0, 1, 2
BY03021
Беларусь Республикасында қосымша қорғауды ұсыну туралы куәлік
0
BY03022
Беларусь Республикасында босқын мәртебесін, қосымша қорғау немесе пана беру туралы өтінішхатты тіркеу туралы куәлік
0
BY08
тұруға ықтиярхат
BY08017
Беларусь Республикасында тұруға ықтиярхат
0
BY99
құжаттардың өзге типтері
BY99025
Беларусь Республикасының жол жүру құжаты
0
BY99999
Беларусь Республикасы құжатының өзге түрі
0, 1, 2
KZ
Қазақстан Республикасы
KZ01
паспорт
KZ01001
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
1
KZ01002
Қазақстан Республикасы азаматының дипломатиялық паспорты
1
KZ01003
Қазақстан Республикасы азаматының қызметтік паспорты
1
KZ02
куәлік
KZ02005
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі
0, 1, 2
KZ02011
босқын куәлігі
0
KZ02012
азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі
2
KZ02014
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі
1
KZ03
куәлік
KZ03018
Қазақстан Республикасының туу туралы куәлігі
0, 1, 2
KZ03020
қайта оралуға куәлік
0, 1, 2
KZ08
тұруға ықтиярхат
KZ08017
Қазақстан Республикасындағы шетелдіктің тұруға ықтиярхаты
0
KZ99
құжаттардың өзге типтері
KZ99026
туу туралы акт жазбасы
0, 1, 2
KZ99999
Қазақстан Республикасы құжатының өзге түрі
0, 1, 2
KG
Қырғыз Республикасы
KG01
паспорт
KG01002
Қырғыз Республикасы азаматының дипломатиялық паспорты
1
KG01003
Қырғыз Республикасы азаматының қызметтік паспорты
1
KG01004
Қырғыз Республикасы азаматының жалпы азаматтық паспорты
1
KG02
куәлік
KG02005
Қырғыз Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі
0, 1, 2
KG02009
Қырғыз Республикасының уақытша жеке куәлігі
1
KG02011
Қырғыз Республикасының аумағындағы босқын куәлігі
0
KG02012
Қырғыз Республикасындағы азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі
0
KG02999
қайрылман куәлігі
0
KG03
куәлік
KG03018
Қырғыз Республикасының туу туралы куәлігі
0, 1, 2
KG03020
Қырғыз Республикасына қайта оралуға куәлік
0, 1, 2
KG03022
Қырғыз Республикасының босқыны деп тану туралы өтінішхатты тіркеу туралы куәлік
0
KG04
анықтама
KG04016
Қырғыз Республикасының әскери бөлімдері мен әскери мекемелері берген анықтама
1
KG04023
бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтама
1
KG05
карта
KG05001
Қырғыз Республикасы азаматының 2004 паспорты (ID-карта)
1
KG05014
Қырғыз Республикасы азаматының 2017 жылғы үлгідегі сәйкестендіру картасы – паспорты (ID-карта)
1
KG07
әскери билет
KG07016
Қырғыз Республикасының әскери билеті
1
KG08
тұруға ықтиярхат
KG08017
Қырғыз Республикасының тұруға ықтиярхаты
0
KG99
құжаттардың өзге типтері
KG99025
жол жүру құжаты
0
KG99999
Қырғыз Республикасы құжатының өзге түрі
0, 1, 2
RU
Ресей Федерациясы
RU01
паспорт
RU01001
Ресей Федерациясы азаматының паспорты
1
RU01002
Ресей Федерациясы азаматының дипломатиялық паспорты
1
RU01003
Ресей Федерациясы азаматының қызметтік паспорты
1
RU01004
Ресей Федерациясының аумағынан тыс жерлерде Ресей Федерациясы азаматының жеке басын куәландыратын Ресей Федерациясы азаматының паспорты
1
RU02
куәлік
RU02005
Ресей Федерациясы теңізшісінің жеке куәлігі
0, 1, 2
RU02009
Ресей Федерациясы азаматының уақытша жеке куәлігі
1
RU02010
Ресей Федерациясы әскери билетінің орнына берілген уақытша жеке куәлік
1
RU02011
босқын куәлігі
0
RU02015
мәжбүрлі қоныс аударушының куәлігі
0
RU02016
әскери қызметшінің жеке куәлігі (Ресей Федерациясының офицерлері, прапорщиктері мен мичмандары үшін)
1
RU03
куәлік
RU03018
Ресей Федерациясының туу туралы куәлігі
0, 1, 2
RU03020
Ресей Федерациясына қайта оралуға куәлік
0, 1, 2
RU03021
Ресей Федерациясының аумағында уақытша пана беру туралы куәлік
0
RU03022
Ресей Федерациясының аумағында мән-жай бойынша босқын деп тану туралы өтінішхатты қарау туралы куәлік
0
RU04
анықтама
RU04023
Ресей Федерациясының бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтама
1
RU05
карта
RU05024
миграциялық карта
0
RU07
әскери билет
RU07016
әскери қызметшінің әскери билеті (сержанттар, старшиналар, солдаттар мен матростар, сондай-ақ әскери кәсіптік білім беру мекемелерінің курсанттары үшін)
1
RU08
тұруға ықтиярхат
RU08017
Ресей Федерациясының тұруға ықтиярхаты
0
RU99
құжаттардың өзге типтері
RU99024
уақытша тұруға рұқсат
0
RU99025
Ресей Федерациясының жол жүру құжаты
0
RU99999
Ресей Федерациясы құжатының өзге түрі
0, 1, 2
ХХ
Үшінші елдердің уәкілетті органдары берген жеке басты куәландыратын құжаттар
ХХ01
паспорт
ХХ01001
шетелдік мемлекет азаматының ұлттық паспорты
0
ХХ01002
КСРО азаматының паспорты
2
ХХ01003
КСРО азаматының шетелдік паспорты
2
XX03
куәлік
ХХ03019
шетелдік мемлекеттің уәкілетті органы берген туу туралы куәлік
0
ХХ99
құжаттардың өзге типтері
ХХ99999
шетелдік мемлекет азаматының ұлттық паспортын алмастыратын өзге құжат
0
II. Сыныптауыштың паспорты
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаты
1
2
3
1
Коды

2053
2
Тип
2 – классификатор
3
Наименование
классификатор видов документов, удостоверяющих личность
4
Аббревиатура
КВДокУЛ
5
Обозначение
ЕК 2053-2024 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 г. №
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
с даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 20 г. №
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
классификатор предназначен для классификации и кодирования сведений о видах документов, удостоверяющих личность в государствах-членах Евразийского экономического cоюза
12
Аннотация (область применения)
обеспечение информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, а также при формировании электронных документов и документов в электронном виде
13
Ключевые слова
документ, тип документа, вид документа, документ, удостоверяющий личность
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
все сферы
15
Использование международной (межгосударственной региональной) классификации
2 – классификатор не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – классификатор имеет аналоги
в государствах – членах Евразийского экономического союза:
в Республике Беларусь – справочник видов документов, удостоверяющих личность (приложение № 3 к Инструкции о порядке заполнения заявлений о постановке на учет в налоговом органе и сообщения юридического лица о создании или ликвидации филиалов, представительств и иных обособленных подразделений юридического лица, утвержденной постановлением Министерства по налогам и сборам Республики Беларусь от 31 декабря 2010 г. № 96 "О постановке и снятии с учета в налоговых органах");
в Республике Казахстан – Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 г. № 73-V "О документах, удостоверяющих личность";
в Кыргызской Республике – справочник видов и кодов документов, удостоверяющих личность или подтверждающих право иностранного гражданина или лица без гражданства на пребывание (проживание)
в Кыргызской Республике (приложение № 10 к приказу Государственной службы финансовой разведки при Правительстве Кыргызской Республики "Об утверждении перечней, справочников, типовых форм и инструкций" от 23 января 2017 г. № 1/нпа;
в Российской Федерации – справочник кодов видов документов, удостоверяющих личность гражданина Российской Федерации, иностранного гражданина или лица без гражданства (приложение
№ 1 к правилам формирования организациями в электронной форме информации, предусмотренной Федеральным законом
от 30 декабря 2006 г. № 281-ФЗ "О специальных экономических мерах и принудительных мерах", утвержденных Банком России
17
Метод систематизации (классификации)
3 – фасетный метод классификации
18
Методика ведения
1 – централизованная процедура ведения. Добавление, изменение или исключение значений классификатора выполняется оператором
в соответствии с актом органа Евразийского экономического союза. В случае исключения значения запись классификатора отмечается как не действующая с даты исключения с указанием сведений об акте органа Евразийского экономического союза, регламентирующем окончание действия записи классификатора. Коды классификатора являются уникальными, повторное использование кодов классификатора, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре классификатора приведена в разделе IV настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения классификатора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
пересмотр данных классификатора необходимо производить не реже 1 раза в год
22
Изменения
Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 августа 2024 г. № 92 внесены изменения в отдельные позиции классификатора, а также включены новые позиции
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения классификатора приведены в разделе I настоящего классификатора
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора

2053
2
Типі
2 – сыныптауыш
3
Атауы
жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы
4
Аббревиатурасы
КВДокУЛ
5
Белгіленімі
ЕК 2053-2019
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімі
7
Анықтамалық (сыныптауыш) қолданысқа енгізілетін (қолданыла бастайтын) күн
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімі күшіне енген күннен бастап
8
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуын тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылуы аяқталатын күн
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Тағайындалуы
сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерді жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері туралы мәліметтерді сыныптауға және кодтауға арналған
12
Аннотация (қолданылу саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде, сондай-ақ электронды құжаттарды және электронды түрдегі құжаттарды қалыптастыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
13
Түйін сөздер
құжат, құжат типі, құжат түрі, жеке басты куәландыратын құжат
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
барлық салалар
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауды пайдалану
2 – сыныптауыштың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) аналогтары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) бар-жоғы
1 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары бар;
1 – жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларына № 1 қосымша);
1 – жеке басты куәландыратын немесе шетелдік азаматтың немесе азаматтығы жоқ тұлғаның Ресей Федерациясының аумағында болуға (тұруға) құқығын растайтын құжаттардың түрлері кодтарының анықтамалығы (Ресей Федерациясы Орталық банкінің 2008 жылғы 20 тамыздағы № 321-П ережесіне № 10 қосымша);
1 – Ресей Федерациясының уәкілетті органдарына салық төлеушілер мен басқа да санаттар, соның ішінде электронды түрде ұсынатын құжаттарды ресімдеу кезінде пайдаланылатын жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің кодталған тізбелері (анықтамалықтар) (Ресей Федерациясының Федералдық салық қызметі мен Қаржы министрлігінің нормативтік құқықтық актілерімен айқындалған
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
3 – фасеттік сыныптау әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – орталықтандырылған жүргізу рәсімі. Сыныптауыштың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды Еуразиялық экономикалық одақ органының актісіне сәйкес оператор орындайды. Мән алып тасталған жағдайда сыныптауыштағы жазба алып тасталған күнінен бастап қолданылмайды деп белгіленеді, Еуразиялық экономикалық одақ органының сыныптауыш жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін актісі туралы мәліметтер көрсетіледі. Сыныптауыштың кодтары бірегей болып табылады, сыныптауыштың кодтарын, соның ішінде жарамсыз кодтарын қайтадан пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат осы сыныптауыштың IV бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштың мәліметтері ашық қол жеткізуге болатын ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
сыныптауыштың деректерін қайта қарауды жылына 1 реттен сиретпей жүргізу қажет
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
сыныптауыштан егжей-тегжейлі мәліметтер осы сыныптауыштың І бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді беру тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
IV. Сыныптауыштың құрылымын сипаттау

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение элемента;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"формирование значения реквизита" – текст, уточняющий назначение элемента и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности элементов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1– реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Формирование значения реквизита
Множественность
1. Сведения классификатора видов документов, удостоверяющих личность
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код раздела классификатора видов документов, удостоверяющих личность
нормализованная строка символов. Шаблон: [A-Z]{2}
формируется в соответствии
со стандартом ISO 3166-1
(альфа-2 код)
1
1.2. Наименование раздела классификатора видов документов, удостоверяющих личность
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3. Сведения о типе документа, удостоверяющего личность
определяется областями вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код типа документа, удостоверяющего личность
[A-Z]{2}[0-9]{2}
формируется с использованием параллельного метода кодирования на основании конкатенации кода раздела классификатора и кода, установленного для фасета "Тип документа"
1
1.3.2. Наименование типа документа, удостоверяющего личность
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1

1. Осы бөлімде сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы, соның ішінде деректемелер мәндерінің салалары мен оларды қалыптастыру қағидалары айқындалады.
2. Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай жолдар (графалар) қалыптастырылады:
"деректеменің атауы" – элементтің реттік нөмірі және қалыптасқан немесе ресми сөздік белгіленімі;
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеме мәнін қалыптастыру" – элементтің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің сөзбен сипатталуы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опциялылық) және деректемелердің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 –  деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n –  деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* –  деректеме міндетті, шексіз қайталануы мүмкін;
n..* –  деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m –  деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы және m реттен артық қайталанбауы (n > 1, m > n) тиіс;
0..1 –  деректеме опциялы, қайталауға жол берілмейді;
0..* –  деректеме опциялы, шексіз қайталануы мүмкін;
0..m –  деректеме опциялы, m реттен артық (m > 1) қайталанбауы тиіс.
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру
Көптік
1. Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлері сыныптауышының мәліметтері
салынған деректемелер мәндерінің саласымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы бөлімінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: [A-Z]{2}
ISO 3166-1 стандартына сәйкес қалыптастырылады (альфа-2 коды)
1
1.2. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы бөлімінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
ISO 3166-1 стандартына сәйкес орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады ISO 3166-1
1
1.3. Жеке басты куәландыратын құжаттың типі туралы мәліметтер
салынған деректемелер салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.1. Жеке басты куәландыратын құжат типінің коды
сыныптауыш бөлімі кодының конкатенациясы негізінде кодтаудың қатарлас әдісін және "Құжат типі" фасеті үшін белгіленген кодты пайдалану арқылы қалыптастырылады
1
1.3.2. Жеке басты куәландыратын құжат типінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1

1.3.3. Сведения о виде документа, удостоверяющего личность
определяется областями вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.3.1. Код вида документа, удостоверяющего личность
нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}[0-9]{5}
формируется с использованием параллельного метода кодирования на основании конкатенации кода раздела классификатора, кодов, установленных для фасетов "Тип документа" и "Вид документа"
1
1.3.3.2. Наименование вида документа, удостоверяющего личность
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3.3.3. Признак гражданства владельца документа
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{1}
формируется в соответствии
с перечнем признаков гражданства
0..*
1.3.3.4 Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2 Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии
с серией стандартов
ISO 8601 в формате
YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии
с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.2 Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1

1.3.3. Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі туралы мәліметтер
салынған деректемелер салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.3.1. Жеке басты куәландыратын құжат түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: [A-Z]{2}[0-9]{5}
сыныптауыш бөлімі кодының конкатенациясы негізінде кодтаудың қатарлас әдісін және "Құжат түрі" фасеті үшін белгіленген кодты пайдалану арқылы қалыптастырылады
1
1.3.3.2. Жеке басты куәландыратын құжат түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
орыс тіліндегі сөз тіркесі түрінде қалыптастырылады
1
1.3.3.3. Құжат иесі азаматтығының белгісі
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{1}
азаматтық белгісінің тізбесіне сәйкес қалыптастырылады
0..*
1.3.3.4. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Қолданысы басталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге сәйкес келеді
1
*.2. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.2.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актіні кодпен белгілеу
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актіні қабылдаған күніне сәйкес келеді
1
*.3. Қолданысы аяқталатын күн
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы аяқталатын күнге сәйкес келеді
0..1
*.4. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы қолданысының аяқталатын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Актінің түрі
қалыпқа келтірілген символдар жолы. Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес актіні кодпен белгілеу
1
*.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1

*.4.3. Дата акта
дата в соответствии
с серией стандартов
ISO 8601 в формате
YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Классфикатору видов
документов, удостоверяющих
личность
ПОРЯДОК
применения методов классификации и кодирования для классификатора видов документов, удостоверяющих личность
I. Общие положения
1. Настоящий документ разработан в целях детализации описания и определения специфики применения методов классификации и кодирования, и применяется при разработке и ведении классификатора видов документов, удостоверяющих личность.
2. Документ разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее - Союз):
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
3. Для целей настоящего документа используются понятия, которые означают следующее:
"классификатор" – официальный документ, представляющий собой систематизированный свод наименований и кодов классификационных группировок и/или объектов классификации;
"национальный перечень видов документов, удостоверяющих личность, национальный перечень" – наиболее полный перечень видов документов, удостоверяющих личность, сформированный по результатам анализа законодательства государства-члена Союза (далее – государство-член), определяющего перечни видов документов, используемых для целей идентификации различных категорий лиц и подтверждения их статуса в случаях, определенных законодательством государства-члена. В указанном перечне наименования видов документов, удостоверяющих личность, приведены в соответствии с их наименованиями, установленными в законодательстве государства-члена;
"общий гармонизированный перечень видов документов, удостоверяющих личность, общий перечень" – гармонизированный перечень видов документов, удостоверяющих личность, сформированный по результатам анализа национальных перечней видов документов, удостоверяющих личность, государств-членов. В указанном перечне наименования видов документов, удостоверяющих личность, унифицированы.
Иные понятия, используемые в настоящем документе, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и актами органов Союза по вопросам формирования и развития единой системы нормативно-справочной информации Союза.
II. Описание метода классификации

*.4.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күнді белгілеу
Еуразиялық экономикалық одақ органының актіні қабылдаған күніне сәйкес келеді
1
Жеке басты куәландыратын
құжаттар түрлерінің
сыныптауышына
ҚОСЫМША
Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышы үшін сыныптау және кодтау әдістерін қолдану ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы құжат сыныптау мен кодтау әдістерін қолдану ерекшелігінің сипаты мен анықтамасын нақтылау мақсатында әзірленді және жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышын әзірлеу мен жүргізу кезінде қолданылады.
2. Құжат Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мына актілерге сәйкес әзірленген:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімі.
3. Осы құжаттың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"сыныптауыш" – сыныптау топтамаларының және/немесе сыныптау объектілерінің атаулары мен кодтарының жүйеленген жиынтығын білдіретін ресми құжат;
"жеке басты куәландыратын құжат түрлерінің ұлттық тізбесі, ұлттық тізбе" – жеке басты куәландыратын құжат түрлерінің Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) тұлғалардың әрқилы санаттарын сәйкестендіру және мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған жағдайларда олардың мәртебесін растау мақсаттарында пайдаланылатын құжаттар түрлерінің тізбелерін айқындайтын заңнамасын талдау нәтижелері бойынша қалыптастырылған неғұрлым толық тізбесі. Көрсетілген тізбеде жеке басты куәландыратын құжат түрлерінің атаулары олардың мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген атауларына сәйкес келтіріледі;
"жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің үндестірілген жалпы тізбесі, жалпы тізбе" – жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің мүше мемлекеттердің жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің ұлттық тізбелерін талдау нәтижелері бойынша қалыптастырылған үндестірілген тізбесі. Көрсетілген тізбеде жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің атаулары біріздендірілген.
Осы құжатта пайдаланылатын өзге ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Одақ органдарының Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және дамыту мәселелері жөніндегі актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
II. Сыныптау әдісінің сипаты

4. Для целей классификации видов документов, удостоверяющих личность, используется фасетный метод.
5. Классификации осуществляется на основе применения следующих независимых классификационных группировок:
первый фасет – "Региональный признак (код государства-члена)";
второй фасет – "Тип документа";
третий фасет – "Вид документа".
6. Фасет "Региональный признак (код государства-члена)" определяет государство-член, законодательством которого установлен вид документа, удостоверяющего личность, включенный в соответствующий национальный перечень.
7. Фасет "Тип документа" определяет тип документа, удостоверяющего личность, включенного в соответствующий национальный перечень.
8. Фасет "Тип документа" сформирован на основе общего перечня и содержит следующий набор признаков:
а) паспорт;
б) удостоверение;
в) свидетельство;
г) справка;
д) карта;
е) сертификат;
ж) военный билет;
з) вид на жительство;
и) иные типы документов.
Признак "иные типы документов" включает в себя те позиции общего перечня, которые не могут быть отнесены к признакам, определенным в подпунктах "а" - "з", например, проездной документ, актовая запись и т.п.

4. Жеке басты куәландыратын құжаттардың түрлерін сыныптау мақсаттары үшін фасеттік әдіс пайдаланылады.
5. Сыныптау мынадай тәуелсіз сыныптау топтамаларын қолдану негізінде жүзеге асырылады:
бірінші фасет – "Өңірлік белгі (мүше мемлекеттің коды)";
екінші фасет – "Құжат типі";
үшінші фасет – "Құжат түрі".
6. "Өңірлік белгі (мүше мемлекеттің коды)" фасеті заңнамасында тиісті ұлттық тізбеге қосылған жеке басты куәландыратын құжат түрі белгіленген мүше мемлекетті айқындайды.
7. "Құжат типі" фасеті тиісті ұлттық тізбеге қосылған жеке басты куәландыратын құжаттың типін айқындайды.
8. "Құжат түрі" фасеті жалпы тізбе негізінде қалыптастырылған және мынадай белгілер жиынын қамтиды:
а) паспорт;
б) куәлік;
в) куәлік;
г) анықтама;
д) карта;
е) сертификат;
ж) әскери билет;
з) тұруға ықтиярхат;
и) құжаттардың өзге типтері.
"Құжаттардың өзге типтері" белгісі жалпы тізбенің "а" - "з" тармақшаларында айқындалған белгілерге жатпайтын позицияларын қамтиды, мысалы, жал жүру құжаты, акт жазбасы және т.б.

9. Фасет "Вид документа" определяет вид документа, удостоверяющего личность, включенного в соответствующий национальный перечень, и содержит набор признаков, соответствующих общему перечню.
10. Дополнительно для каждого вида документа, удостоверяющего личность, включенного в соответствующий национальный перечень, устанавливается значение "Признака гражданства".
III. Описание метода кодирования
11. Для кодирования объектов классификации используется параллельный метод.
12. Код объектов классификации состоит из 7 разрядов, где:

9. "Құжат түрі" фасеті тиісті ұлттық тізбеге енгізілген жеке басты куәландыратын құжат түрін айқындайды және жалпы тізбеге сәйкес келетін белгілер жиынын қамтиды.
10. Тиісті ұлттық тізбеге енгізілген жеке басты куәландыратын құжаттың әрбір түрі үшін қосымша "Азаматтық белгісі" мәні белгіленеді.
III. Кодтау әдісінің сипаты
11. Сыныптау объектілерін кодтау үшін қатарлас әдіс пайдаланылады.
12. Сыныптау объектілерінің коды 7 разрядтан тұрады, мұнда:

999
13. Дополнительно для каждого вида документа, удостоверяющего личность, включенного в классификатор видов документов, удостоверяющих личность, устанавливается значение "Признака гражданства". Код "Признака гражданства" формируется в соответствии с перечнем, приведенном в таблице 3.
Таблица 3.
Перечень признаков
Признак гражданства Код признака
владелец документа гражданин третьей страны
0
владелец документа гражданин государства-члена Евразийского экономического союза
1
владелец документа не имеет гражданства
2

999
13. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына енгізілген жеке басты куәландыратын құжаттың әрбір түрі үшін қосымша "Азаматтық белгісі" мәні белгіленеді. "Азаматтық белгісінің" коды 3-кестеде келтірілген тізбеге сәйкес қалыптастырылады.
3-кесте.
Белгілер тізбесі
Азаматтық белгісі
Белгі коды
үшінші ел азаматының құжатын иеленуші
0
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет азаматының құжатын иеленуші
1
құжатты иеленушінің азаматтығы жоқ
2

14. При выполнении операций по кодированию объекта классификации, включенного в национальный перечень, необходимо:
1) установить принадлежность включаемого объекта классификации к региональной группе;
2) установить принадлежность объекта классификации к одному из типов документов, определенных в таблице 1;
3) установить вид документа, удостоверяющего личность, в соответствии с таблицей 2;
4) с учетом установленных на шаге 1-3 соответствий провести кодирование объекта классификации параллельным методом;
5) с учетом соответствующих норм законодательства государства-члена установить для нового вида документа, удостоверяющего личность, значение кода признака гражданства в соответствии с таблицей 3.
15. Пример выполнения операций по кодированию объекта классификации, включенного в национальный перечень, приведен в таблице 4.
Таблица 4.
Пример выполнения операций по кодированию объекта классификации
Наименование объекта классификации Фасет 1
Фасет 2
Фасет 3
Код объекта классификации Код признака гражданства
Временное удостоверение личности Республики Армения
Республика Армения (АМ)
удостоверение
(код 02)
временное удостоверение личности
(код 009)
AM02009
1
Свидетельство о предоставлении дополнительной защиты в Республике Беларусь
Республика Беларусь (BY)
свидетельство (код 03)
свидетельство о предоставлении временного убежища, или свидетельство лица, ищущего убежище, или свидетельство о предоставлении дополнительной защиты, или временный сертификат о предоставлении убежища
(код 021)
BY03021
0
Паспорт гражданина Республики Казахстан
Республика Казахстан (KZ)
паспорт
(код 01)
паспорт гражданина
(код 001)
KZ01001
1
удостоверение личности моряка Кыргызской Республики
Кыргызская Республика (KG)
удостоверение
(код 02)
паспорт моряка или национальной удостоверение личности моряка (код 005)
KG02005
0,1,2
Разрешение на временное проживание
Российская Федерация (RU)
иной тип документа (код 99)
карта временного проживания или разрешение на временное проживание, или миграционная карта
(код 024)
RU99024
0
IV. Описание порядка внесения изменений в классификатор
16. Внесение изменений в классификатор видов документов, удостоверяющих личность, обеспечивается в следующих случаях:
при вхождении в состав Союза нового государства-члена;
при изменении законодательства отдельных государств-членов, определяющих перечни видов документов, удостоверяющих личность, используемых для целей идентификации различных категорий лиц и подтверждения их статуса в случаях, определенных законодательством государства-члена (далее - изменение законодательства отдельных государств-членов).

14. Ұлттық тізбеге енгізілген сыныптау объектісін кодтау жөніндегі операцияларды орындау кезінде:
1) қосылатын сыныптау объектісінің өңірлік топқа тиесілілігін белгілеу;
2) сыныптау объектісінің 1-кестеде айқындалған құжаттар типтерінің біріне тиесілілігін белгілеу;
3) 2-кестеге сәйкес жеке басты куәландыратын құжат түрін белгілеу;
4) 1 – 3-қадамдарда белгіленген сәйкестіктерді ескере отырып, сыныптау объектісін қатарлас әдіспен кодтауды жүргізу;
5) мүше мемлекет заңнамасының нормаларын ескере отырып, жеке басты куәландыратын құжаттың жаңа түрі үшін 3-кестеге сәйкес азаматтық белгісі кодының мәнін белгілеу қажет.
15. Ұлттық тізбеге енгізілген сыныптау объектісін кодтау жөніндегі операцияларды орындау үлгісі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Сыныптау объектісін кодтау жөніндегі операцияларды орындау үлгісі
Сыныптау объектісінің атауы
1-фасет
2-фасет
3-фасет
Сыныптау объектісінің коды
Азаматтық белгісінің коды
Армения Республикасының уақытша жеке куәлігі
Армения Республикасы (АМ)
куәлік (код 02)
уақытша жеке куәлік (код 009)
AM02009
1
Беларусь Республикасында қосымша қорғау ұсыну туралы куәлік
Беларусь Республикасы (BY)
куәлік (код 03)
уақытша пана беру туралы куәлік, немесе пана іздеп жүрген тұлғаның куәлігі, немесе қосымша қорғау ұсыну туралы куәлік, немесе пана беру туралы уақытша сертификат (код 021)
BY03021
0
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
Қазақстан Республикасы (KZ)
паспорт (код 01)
азамат паспорты (код 001)
KZ01001
1
Қырғыз Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі
Қырғыз Республикасы (KG)
куәлік(код 02)
теңізші паспорты немесе теңізшінің ұлттық жеке куәлігі (код 005)
KG02005
0,1,2
Уақытша тұруға рұқсат
Ресей Федерациясы (RU)
құжаттың өзге типі (код 99)
уақытша тұру картасы, немесе уақытша тұруға рұқсат, немесе миграциялық карта
(код 024)
RU99024
0
IV. Сыныптауышқа өзгерістер енгізу тәртібінің сипаты
16. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына мына жағдайларда:
Одақ құрамына жаңа мүше мемлекет кірген кезде;
жекелеген мүше мемлекеттердің жеке басты куәландыратын, тұлғалардың әрқилы санаттарын сәйкестендіру және мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалған жағдайларда олардың мәртебесін растау мақсаттарында пайдаланылатын құжаттар түрлерінің тізбесін айқындайтын заңнамалары өзгерген кезде (бұдан әрі – жекелеген мүше мемлекеттер заңнамасының өзгеруі) өзгерістер енгізу қамтамасыз етіледі.

17. При изменении законодательства отдельных государств-членов орган государства-члена, уполномоченный на взаимодействие с Комиссией, в течение двадцати рабочих дней после даты утверждения изменений информирует Комиссию об изменениях с указанием реквизитов нормативно-правых документов, в соответствии с которыми внесены изменения, а также о датах вступления их в действие.
Комиссия на основании анализа представленных сведений и изменении законодательства государства-члена вносит соответствующие изменения в классификатор видов документов, удостоверяющих личность, согласно пунктам 18-23 настоящего Порядка.
18. При внесении изменений в классификатор видов, документов, удостоверяющих личность, необходимо с учетом анализа законодательства (изменения законодательства) государства-члена сформировать (внести необходимые изменения) в национальный перечень.
19. В случае необходимости внести изменения в общий перечень с учетом требования унификации наименований документов, их группировки по видам с учетом категорий и статуса лиц, и назначения документа, а также в перечень типов документов, включив в него дополнительные признаки.
20. При внесении изменений в общий перечень и перечень типов документов должна быть обеспечена неизменность ранее установленных кодов позиций, включенных в классификатор видов, документов, удостоверяющих личность.
21. После формирования (изменения) национального перечня и изменения общего перечня и перечня типов документов (в случае если такие изменения проводились), необходимо провести операции по кодированию вновь включенных в национальный перечень объектов классификации в соответствии с порядком, определенном в пункте 14 настоящего документа.
22. Исключение отдельных позиций для отдельных государств-членов из классификатора видов документов, удостоверяющих личность, может выполняться без внесения изменений в общий перечень и перечень типов документов.
23. Уточнение наименований отдельных позиций в классификаторе видов документов, удостоверяющих личность, выполняется при условии сохранения соответствия между установленным кодом позиции и общим перечнем и перечень типов документов.

17. Жекелеген мүше мемлекеттердің заңнамасы өзгерген кезде мүше мемлекеттің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті органы өзгерістер бекітілген күннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде Комиссияны өзгерістер туралы, сондай-ақ олардың күшіне енетін күні туралы хабардар етіп, өзгерістер енгізуге негіз болған нормативтік-құқықтық құжаттардың деректемелерін көрсетеді.
Комиссия ұсынылған мәліметтерді және мүше мемлекет заңнамасының өзгерістерін талдау негізінде осы Тәртіптің 18 – 23-тармақтарына сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына тиісті өзгерістер енгізеді.
18. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына өзгерістер енгізген кезде мүше мемлекет заңнамасын (заңнамасының өзгерістерін) талдауды ескере отырып, ұлттық тізбені қалыптастыру (қажетті өзгерістер енгізу) қажет.
19. Қажет болса, құжаттардың атауларын, олардың түрлер бойынша топтастырылуын тұлғалардың санаттары мен мәртебесін және құжаттың тағайындалуын ескере отырып біріздендіру талаптары бойынша жалпы тізбеге, сондай-ақ қосымша белгілерді қоса отырып, құжаттар типтерінің тізбесіне өзгерістер енгізіледі.
20. Жалпы тізбеге және құжаттар типтерінің тізбесіне өзгерістер енгізілген кезде жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына енгізілген позициялардың бұрын белгіленген кодтарының өзгермеуі қамтамасыз етілуге тиіс.
21. Ұлттық тізбе қалыптастырылғаннан (өзгертілгеннен) және жалпы тізбе мен құжаттар типтерінің тізбесі өзгертілгеннен кейін ұлттық тізбеге жаңадан енгізілген сыныптау объектілерін осы құжаттың 14-тармағында айқындалған тәртіпке сәйкес кодтау жөніндегі операцияларды жүргізу қажет.
22. Жекелеген мүше мемлекеттер үшін жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышынан жекелеген позицияларды алып тастауды жалпы тізбе мен құжаттар типтерінің тізбесіне өзгерістер енгізбей-ақ орындауға болады.
23. Жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышындағы жекелеген позициялардың атауларын нақтылауды позиция кодының және жалпы тізбе мен құжаттардың жекелеген типтері тізбесінің арасында белгіленген сәйкестікті сақтау шартымен орындауға болады.