О классификаторе типов нарушений, выявленных по результатам осуществления транспортного (автомобильного) контроля
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 года № 232.
О классификаторе типов нарушений, выявленных по результатам осуществления транспортного (автомобильного) контроля
В соответствии c пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор типов нарушений, выявленных по результатам осуществления транспортного (автомобильного) контроля (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что:
классификатор применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
функции оператора в отношении классификатора выполняются Евразийской экономической комиссией;
использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общего процесса в рамках Евразийского экономического союза "Информационное обеспечение транспортного (автомобильного) контроля на внешней границе Евразийского экономического союза".
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 декабря 2019 г. № 232
КЛАССИФИКАТОР
типов нарушений, выявленных по результатам осуществления транспортного (автомобильного) контроля
I. Детализированные сведения из классификатора
Код типа
нарушения
Наименование типа нарушения
10
отсутствие разрешения на поездку
20
отсутствие разрешения на перевозку грузов
30
отсутствие разрешения на перевозку пассажиров
41
отсутствие специального разрешения на перевозку крупногабаритного груза
42
отсутствие специального разрешения на перевозку тяжеловесного груза
43
отсутствие специального разрешения на перевозку опасного груза
50
отсутствие допуска транспортного средства
61
отсутствие документа об оплате дорожных сборов
62
отсутствие документа об оплате штрафа
71
несоответствие характеристик транспортного средства требованиям разрешения на поездку (перевозку)
72
несоответствие фактических нагрузок на оси сведениям, указанным в
специальном разрешении на перевозку тяжеловесного груза
73
несоответствие общей полной массы сведениям, указанным в специальном разрешении на перевозку тяжеловесного груза
74
несоответствие габаритов транспортного средства сведениям, указанным в специальном разрешении на перевозку крупногабаритного груза
99
прочее
II. Паспорт классификатора
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар типтерінің сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 232 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар типтерінің сыныптауышы (бұдан әрі – сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің ресурстары құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
Сыныптауыш осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
Сыныптауышқа қатысты оператор қызметін Еуразиялық экономикалық комиссия атқарады;
Сыныптауыштың кодтық белгіленімдеін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында көліктік (автомобильдік) бақылауды ақпараттық қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 232 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар типтерінің СЫНЫПТАУЫШЫ
I. Сыныптауыштың ізеуірттелген мәліметтері
Бұзушылық типінің коды
Бұзушылық типінің атауы
10
жол жүруге рұқсаттың болмауы
20
жүктерді тасымалдауға рұқсаттың болмауы
30
жолаушылар тасымалдауға рұқсаттың болмауы
41
ірі габаритті жүкті тасымалдауға арнайы рұқсаттың болмауы
42
ауыр салмақты жүкті тасымалдауға арнауы рұқсаттың болмауы
43
қауіпті жүкті тасымалдауға арнауы рұқсаттың болмауы
50
көлік құралын өткізудің болмауы
61
жол алымдарының төлемі туралы құжаттың болмауы
62
айыппұлды төлеу туралы құжаттың болмауы
71
көлік құралы сипаттамаларының жол жүруге (тасымалдауға) рұқсат беру талаптарына сәйкессіздігі
72
осьтегі нақты салмақтың ауыр салмақты жүкті тасымалдауға арнайы рұқсатта көрсетілген мәліметтерге сәйкессіздігі
73
жалпы толық массаның ауыр салмақты жүкті тасымалдауға арнайы рұқсатта көрсетілген мәліметтерге сәйкессіздігі
74
көлік құралы габариттерінің ірі габаритті жүкті тасымалдауға арнайы рұқсатта көрсетілген мәліметтерге сәйкессіздігі
99
өзгелері
II. Сыныптауыштың паспорты
р/с
Элементтің белгісі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Коды

2061
2
Тип
2 – классификатор
3
Наименование
классификатор типов нарушений, выявленных по результатам осуществления транспортного (автомобильного) контроля
4
Аббревиатура
КТНТК
5
Обозначение
ЕК 062 - 2019 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 232
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
c даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 232
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
классификатор предназначен для систематизации и кодирования типов нарушений требований, предъявляемых к осуществлению автомобильных международных перевозок
12
Аннотация (область применения)
обеспечение информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
нарушение, транспортный (автомобильный) контроль
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
транспорт и перевозки
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – классификатор не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – классификатор не имеет аналогов в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
2 - иерархический метод классификации, число ступеней -1
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения классификатора.
Добавление, изменение или исключение значений классификатора выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. Оператор обеспечивает размещение актуальных сведений из классификатора в ресурсах единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза. В случае исключения значения запись классификатора отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи классификатора. Коды классификатора являются уникальными, повторное использование кодов классификатора, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры классификатора (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из классификатора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из классификатора приведены в разделе I настоящего классифкатора
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры классификатора
1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение элемента и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n>1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n>1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
и не более m раз (n>1, m>1);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m>1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Типы нарушений, выявленных по результатам транспортного (автомобильного) контроля
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*

2061
2
Типі
2 – сыныптауыш
3
Атауы
көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар типтерінің сыныптауышы
4
Аббревиатура
КББТС
5
Белгіленімі
ЕС 062 - 2019 (ред. 1)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 232 шешімі
7
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдануды бастау) күні
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 232 шешімі күшіне енген күннен бастап
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
сыныптауыш көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыруға қойылатын талаптарды бұзушылықтар типтерін жүйелендіруге және кодтауға арналған
12
Аннотация (қолданылу саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
13
Түйін сөздер
бұзушылық, көліктік (автомобильдік) бақылау
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
көлік және тасымалдау
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2 – сыныптауыштың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) аналогтары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамаларының (сыныптауыштарының) болуы
2 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – сыныптаудың иерархиялық әдісі, сатылар саны - 1
18
Жүргізу әдістемесі
1 – сыныптауышты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Сыныптауыштың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес оператор орындайды. Оператор сыныптауыштан өзекті мәліметтерді Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етеді. Мәні алып тасталған жағдайда сыныптауыш жазбасы сыныптауыш жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, алып тасталған күнінен бастап қолданылмайды деп белгіленеді. Сыныптауыш кодтары бірегей болып табылады, сыныптауыш кодтарын, соның ішінде қолданылмайтын кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді.
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымының сипаттамасы (өрістерінің құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы сыныптауыштың III бөлімінде берілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштан алынған мәліметтер ашық қол жеткізу ақпаратына жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
белгіленбеген
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) ізеуірттелген мәліметтеріне сілтеме
сыныптауыштың ізеуірттелген мәліметтері осы анықтамалықтың І бөлімінде берілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
IІI. Сыныптауыш құрылымының сипаттамасы
1. Осы бөлім сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда мынадай өрістер (бағандар) қалыптастырылады:
"деректеме мәнінің саласы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – элементтің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілігі (опциондылығы) және деректеменің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен аспайтындай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен аспайтындай қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы мен деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Көліктік (автомобильдік) бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың типтері
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*

1.1. Код типа нарушения
строка символов в соответствии с шаблоном: [0-9]{2}
содержит кодовое обозначение типа нарушения, выявленного по результатам транспортного (автомобильного) контроля, формируется с использованием серийно-порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование типа нарушения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
формируется в виде текста на русском языке
1
1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.3.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.3.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.3.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.3.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.3. Дата акта

1.1. Бұзушылық типінің коды
шаблонға сәйкес символдар жолы:
[0-9]{2}
көліктік (автомобильдік) бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылық типінің кодтық белгісін қамтиды, кодтаудың сериялық-реттік әдісін пайдалана отырып қалыптастырылады
1
1.2. Бұзушылық типінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.3. Қолданыла бастаған күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыла бастаған күнге сәйкес келеді
1
1.3.2. Қолданыла бастауын реттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.3.2.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқық актілерінің нормативтік құқықтық түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгісі
1
1.3.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.2.3. Актінің күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
1.3.3. Қолданылуы аяқталатын күн
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінде көрсетілген қолданылуы аяқталатын күнге сәйкес келеді
0..1
1.3.4. Қолданылуының аяқталуын реттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.3.4.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқық актілерінің нормативтік құқықтық түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгісі
1
1.3.4.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.3.4.3. Актінің күні