О внесении изменений в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 декабря 2020 года № 162
В соответствии c пунктом 2 статьи 57 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 20 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 г. № 299, изменения согласно приложению.
2. Уполномоченным органам государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить в соответствии с законодательством своих государств доступ заинтересованных органов государственной власти, юридических и физических лиц государств-членов к ознакомлению с методами, указанными в перечне методов исследования эффективности дезинфекционных средств согласно приложению № 2 к разделу 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю).
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 8 декабря 2020 г. № 162
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в раздел 20 главы II Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к продукции (товарам), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)
1. В нумерационном заголовке приложения к указанному разделу слово "Приложение" заменить словами "Приложение № 1".
2. Раздел 20 главы II дополнить приложением № 2 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к разделу 20 главы II Единых
санитарно-эпидемиологических
и гигиенических требований
к продукции (товарам),
подлежащей санитарно-
эпидемиологическому надзору
(контролю)
ПЕРЕЧЕНЬ
методов исследования эффективности дезинфекционных средств
Область применения
Наименование документа, регламентирующего метод
Информация об утверждении метода
I. Микробиологические методы исследований эффективности дезинфицирующих
и стерилизующих средств

Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № 162 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 57-бабының 2-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 20-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне өзгерістер енгізілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары өз мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне № 2 қосымшаға сәйкес дезинфекциялық құралдардың тиімділігін зерттеу әдістерінің тізбесінде көрсетілген әдістермен мемлекеттік биліктің мүдделі органдарының, мүше мемлекеттердің заңды және жеке тұлғаларының танысуына қол жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 162 шешіміне
ҚОСЫМША
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардың ІІ тарауының 20-бөліміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген бөлімге қосымшаның нөмірлік тақырыбындағы "Қосымша" деген сөз "№ 1 қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. ІІ тараудың 20-бөлімі мынадай мазмұндағы № 2 қосымшамен толықтырылсын:
"Санитариялық-эпидемиологиялық
қадағалауға (бақылауға)
жататын өнімдерге (тауарларға)
қойылатын бірыңғай
санитариялық-эпидемиологиялық
және гигиеналық талаптардың
ІІ тарауының 20-бөліміне
№2 ҚОСЫМША
Дезинфекциялық құралдардың тиімділігін зерттеу әдістерінің ТІЗБЕСІ
Қолданылу саласы
Әдісті регламенттейтін құжаттың атауы
Әдістің бекітілуі туралы ақпарат
І. Дезинфекциялайтын және стерильдейтін құралдардың тиімділігін зерттеулердің микробиологиялық әдістері

1. Оценка вирулицидных свойств дезинфицирующих и антисептических препаратов
Методические рекомендации "Исследование вирулицидных свойств дезинфицирующих и антисептических препаратов"
приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь от 4 апреля 1996 г.
№ 67-9610
2. Оценка овоцидной и протозооцидной активности
Инструкция по применению "Метод протозооцидной активности дезинфицирующих и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь от 12 июня 2018 г.
№ 002-0318
3. Определение бактерицидной, фунгицидной
и спороцидной эффективности
в качественном эксперименте
с суспензией
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
4. Определение бактерицидной, фунгицидной, туберкулоцидной, микобактерицидной
и спороцидной эффективности
в количественном суспензионном тесте
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
5. Оценка эффективности средств для гигиенической дезинфекции рук
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
6. Дезинфекция кожи
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
7. Дезинфекция поверхностей
в лечебно-профилактических учреждениях
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
8. Химическая дезинфекция инструмента
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003

1. Дезинфекциялайтын және антисептикалық препараттардың вирулицидтік қасиеттерін бағалау
"Дезинфекциялайтын және антисептиктік препараттардың вирулицидтік қасиеттерін зерттеу" әдістемелік ұсынымдары
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1996 жылғы 4 сәуірдегі
№ 67-9610 бұйрығы
2. Овоцидтік және протозооцидтік белсенділікті бағалау
"Дезинфекциялайтын және антисептикалық құралдардың протозооцидтік белсенділігі әдісін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2018 ж. 12 маусым № 002-0318
3. Суспензиямен жасалатын экспериментте бактерицидтік, фунгицидтік
және спороцидтік тиімділікті айқындау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
4. Мөлшерлік суспензиялық тестте бактерицидтік, фунгицидтік, туберкулоцидтік, микобактерицидтік және спороцидтік тиімділікті айқындау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
5. Қолды гигиеналық дезинфекциялау құралдарының тиімділігін бағалау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
6. Теріні дезинфекциялау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
7. Емдеу-профилактикалық мекемелерде денені дезинфекциялау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
8. Аспапты химиялық дезинфекциялау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003

9. Химическая дезинфекция белья
путем замачивания
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
10. Термохимическая дезинфекция белья
путем стирки
с дезинфекцией
до первого слива раствора
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
11. Эксперимент
на тест-носителях
с бактериями и грибами
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
12. Качественный эксперимент
на резиновых
тест-носителях
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
13. Изучение вирулицидной эффективности дезинфицирующих средств суспензионным методом
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
14. Определение эффективности дезинфицирующих средств
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
15. Определение токсикологических показателей безопасности дезинфицирующих, стерилизующих средств
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
16. Химико-аналитическая
оценка состава
и физико-химических свойств дезинфицирующих средств
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133

9. Ішкиімді сулау арқылы химиялық дезинфекциялау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
10. Ерітіндіні алғашқы төккенге дейін дезинфекциялап жуу жолымен термохимиялық дезинфекциялау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
11. Тест-жеткізгіштерде бактериялармен және саңырауқұлақтармен жүргізілетін эксперимент
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
12. Резеңке тест-жеткізгіштерде жүргізілетін сапалы эксперимент
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
13. Дезинфекциялық құралдардың тиімділігін суспензиялық әдіспен вирулицидтік зерделеу
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
14. Дезинфекциялық құралдардың тиімділігін айқындау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
15. Дезинфекциялық құралдар қауіпсіздігінің токсикологиялық көрсеткіштерін айқындау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
16. Дезинфекциялық құралдардың құрамы мен физикалық-химиялық қасиеттерін химиялық-талдамалық бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы

27. Оценка эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании белья, одежды
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
28. Оценка эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании выделений
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
29. Оценка
эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании предметов ухода
за больными, игрушек
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
30. Оценка эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании объектов с посевами микроорганизмов
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
31. Оценка эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании изделий медицинского назначения
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
32. Оценка эффективности антимикробных тканей методом агаровых пластин
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
33. Оценка
эффективности дезинфицирующих средств
при обеззараживании воздуха в помещении
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
34. Оценка эффективности средств предстерилизационной очистки изделий медицинского назначения
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
35. Количественный суспензионный метод
с использованием микобактерий
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133

27. Дезинфекциялық құралдардың ішкиімді, киімді залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
28. Дезинфекциялық құралдардың бөлінулерді залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
29. Дезинфекциялық құралдардың науқастарды күту заттарын, ойыншықтарды залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
30. Дезинфекциялық құралдардың микроорганизмдерді себу объектілерін залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
31. Дезинфекциялық құралдардың медициналық мақсаттағы бұйымдарды залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
32. Антимикробтық тіндердің тиімділігін агарлы пластиналар әдісімен бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
33. Дезинфекциялық құралдардың үй-жайдағы ауаны залалсыздандыру кезіндегі тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
34. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерильдеу алдындағы тазарту құралдарының тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
35. Микробактериялар пайдаланылатын мөлшерлік суспензиялық әдіс
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы

36. Изучение и оценка бактерицидной активности дезинфицирующих средств и субстанций
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
37. Изучение и оценка фунгицидной активности дезинфицирующих средств
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
38. Изучение и оценка туберкулоцидной активности дезинфицирующих средств
МУ 3.5.2596-10 "Методы изучения и оценки туберкулоцидной активности дезинфицирующих средств"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
29 марта 2010 г.
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
39. Изучение и оценка вирулицидной активности дезинфицирующих средств
МУ 3.5.2431-08 "Изучение
и оценка вирулицидной активности дезинфицирующих средств"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
13 декабря 2008 г.
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
40. Изучение и оценка спороцидной активности дезинфицирующих
и стерилизующих средств
МУ 3.5.2435-09 "Методы изучения и оценки спороцидной активности дезинфицирующих
и стерилизующих средств"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
20 января 2009 г.

36. Дезинфекциялық құралдар мен субстанциялардың бактерицидтік белсенділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
37. Дезинфекциялық құралдардың фунгицидтік белсенділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
38. Дезинфекциялық құралдардың туберкулоцидтік белсенділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың туберкулоцидтік белсенділігін зерделеу және бағалау әдістері" 3.5.2596-10 ӘН
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 29 наурыз
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
39. Дезинфекциялық құралдардың вирулицидтік белсенділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың вирулицидтік белсенділігін зерделеу және бағалау әдістері" 3.5.2431-08 ӘН
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2008 ж. 13 желтоқсан
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
40. Дезинфекциялау және стерилдеу құралдарының спороцидтік белсенділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялау және стерилдеу құралдарының спороцидтік белсенділігін зерделеу және бағалау әдістері" 3.5.2435-09 ӘН
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2009 ж. 20 қаңтар

1 июня 2010 г.
46. Проверка и оценка антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств
Инструкция по применению "Методы проверки и оценки антимикробной активности дезинфицирующих
и антисептических средств"
заместитель Министра
здравоохранения – главный государственный санитарный врач Республики Беларусь
от 22 декабря 2003 г.
№ 11-20-204-2003
47. Изучение и оценка эффективности
средств для предстерилизационной очистки медицинских изделий
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
Инструкция "Дезинфекция, предстерилизационная очистка
и стерилизация изделий медицинского назначения"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
приказ Министерства здравоохранения Республики Беларусь
от 25 ноября 2002 г.
№ 165
II. Энтомологические методы исследования эффективности
дезинсекционных средств
48. Определение целевой эффективности средств дезинсекции
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
49. Оценка токсичности
и опасности средств дезинсекции
и дератизации
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
50. Химико-аналитическое изучение средств дезинсекции
и дератизации
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
51. Определение целевой эффективности инсектицидных
и репеллентных препаратов в ходе натурных (полупроизводственных) испытаний
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
52. Испытания целевой эффективности препаратов
для дезинсекции, используемых в виде водных рабочих растворов, и препаратов
в аэрозольной упаковке, предназначенных
для борьбы с ползающими насекомыми
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133

Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
46. Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау
"Дезинфекциялық және антисептикалық құралдардың микробқа қарсы белсенділігін тексеру және бағалау әдістерін" қолдану жөніндегі нұсқаулық
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрінің орынбасары – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2003 ж. 22 желтоқсан № 11-20-204-2003
47. Медициналық бұйымдарды стерильдеу алдында тазартуға арналған құралдардың тиімділігін зерттеу және бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
"Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау, стерильдеу алдында тазарту және стерильдеу" нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2002 ж. 25 қарашадағы №165 бұйрығы
II. Дезинфекциялық құралдардың тиімділігін зерттеудің энтомологиялық әдістері
48. Дезинфекциялық құралдардың мақсаттық тиімділігін айқындау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
49. Дезинсекциялау және дератизациялау құралдарының уыттылығын және қауіптілігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
50. Дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын химиялық-талдамалық зерделеу
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
51. Табиғи (жартылай өндірістік) сынақтар барысында инсектицидтік және
репелленттік препараттардың мақсаттық тиімділігін айқындау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
52. Жұмыстық су ерітінділері және жорғалаушы жәндіктерге қарсы күрес препараттары түрінде пайдаланылатын дезинсекциялау препараттарының мақсаттық тиімділігін сынау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы

53. Оценка эффективности дустов
на инсектарных культурах рыжих тараканов и комнатных мух
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
54. Оценка эффективности жидких препаратов
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
55. Метод погружения (для вшей или личинок
III возраста)
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
56. Анализ эффективности педикулицидных мазей
и гелей
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
57. Оценка эффективности педикулицидных средств
в форме аэрозоля
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
58. Оценка эффективности инсектицидных карандашей, мелков, брусков
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
59. Оценка инсектицидной активности средств
в форме аэрозоля
и пиротехнических средств, предназначенных для борьбы с летающими насекомыми
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
60. Целевая эффективность пиротехнических средств против ползающих насекомых
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
61. Оценка эффективности инсектицидных пищевых приманок (контейнеры
или приманочные станции, шарики, брикеты, гранулы, порошки, пасты, гели, пены, растворы)
для ползающих
и летающих насекомых
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133

53. Жорғалаушы жәндіктермен күресуге арналған дусттардың жирен таракандар мен бөлме шыбындарының инсектарлық култураларына тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
54. Сұйық препараттардың тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
55. Батыру әдісі (биттер және ІІІ жастағы личинкалар үшін)
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
56. Педикулицидтік жақпа майлар мен гельдердің тиімділігін талдау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
57. Аэрозоль нысанындағы педикулицидтік заттардың тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
58. Инсектицидтік қарындаштардың, борлардың, кесектердің тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
59. Аэрозоль нысанындағы заттар мен ұшатын жәндіктерге қарсы күреске арналған пиротехникалық құралдардың инсектицидтік белсенділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
60. Жорғалағыш жәндіктерге қарсы пиротехникалық құралдардың мақсаттық тиімділігі
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
61. Жорғалағыш және ұшатын жәндіктерге арналған инсектицидтік тамақ алдауыштарының (контейнерлер немесе алдауыш станциялар, шариктер, брикеттер, түйіршіктер, ұнтақтар, пасталар, гельдер, көбіктер, ерітінділер) тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы

62. Определение эффективности средств, применяемых
в электрофумигаторах, против летающих насекомых
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
63. Оценка активности инсектицидов против личинок комаров
Методические указания по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
64. Целевая эффективность механических средств борьбы с насекомыми
на основе липких композиций
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
65. Оценка активности регуляторов развития насекомых (РРН)
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
66. Эффективность пищевых приманок
на основе аналога ювенильного гормона (АЮГ) и ингибитора синтеза хитина (ИСХ)
для мух
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
67. Оценка эффективности репеллентных средств
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
68. Оценка эффективности акарорепеллентных средств
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
69. Оценка эффективности средств борьбы с молью
и кожеедами
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
70. Оценка ффективности скабицидов, предназначенных
для обработки поверхностей
в помещениях,
одежды, белья
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
71. Оценка эффективности клейких (липких) ловушек для борьбы
с нелетающими насекомыми

62. Ұшатын жәндіктерге қарсы электрофумигаторларда қолданылатын құралдардың тиімділігін айқындау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
63. Маса личинкаларына қарсы инсектицидтердің белсенділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
64. Жабысқақ композициялар негізінде жәндіктермен күресу механикалық құралдарының мақсатты тиімділігі
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
65. Жәндіктердің дамуын реттегіштердің (РРН) белсенділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
66. Ювенильдік гормон аналогының (АЮГ) және шыбындарға арналған хитин синтезі ингибиторының (ИСХ) негізіндегі тамақ алдауыштарының тиімділігі
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
67. Репелленттік құралдардың тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
68. Акарорепелленттік құралдардың тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
69. Күйе көбелекпен және терітесермен күресу құралдарының тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
70. Үй-жайларды, киімді, ішкиімді өңдеуге арналған скабицидтердің тиімділігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
71. Ұшпайтын жәндіктермен күресуге арналған желім (жабысқақ) тұзақтардың тиімділігін бағалау

126. Оценка токсичности и опасности средств дезинсекции
и дератизации
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
127. Химико-аналитическое изучение средств дезинсекции
и дератизации
Методические указания
по проведению лабораторных предрегистрационных испытаний средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации
приказ председателя КГСЭН МЗ РК
от 4 ноября 2008 г.
№ 133
128. Определения эффективности
и биологической активности субстанций
и концентратов действующих веществ
при одиночном
или групповом содержании грызунов
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
129. Исследование эффективности липких родентицидных покрытий при одиночном
или групповом содержании грызунов
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
130. Оценка целевой эффективности
и биологической активности дератизационного средства при одиночном или групповом содержании грызунов
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
131. Оценка эффективности
и биологической активности отпугивающих химических соединений (роденторепеллентов)
при одиночном или групповом содержании грызунов
Руководство Р 4.2.2643-10 "Методы лабораторных исследований и испытаний дезинфекционных средств
для оценки их эффективности
и безопасности"
руководитель Федеральной службы
по надзору в сфере защиты прав потребителей
и благополучия
человека – главный государственный санитарный врач Российской Федерации,
1 июня 2010 г.
132. Оценка эффективности
и биологической активности отпугивающих химических веществ
в кассетно-мембранном ольфактометре
по коэффициенту повреждения мембранной диафрагмы, обработанной испытываемым средством при одиночном или групповом содержании грызунов

126. Дезинсекция және дератизация құралдарының уыттылығы мен қауіптілігін бағалау
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
127. Дезинсекция және дератизация құралдарын химиялық-талдамалық зерттеу
Дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарына тіркеу алдындағы зертханалық сынақтар жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар
ҚР ДМ МСЭҚК төрағасының 2008 ж. 4 қарашадағы №133 бұйрығы
128. Кеміргіштерді жеке немесе топтап ұстау кезінде әсер етуші заттардың субстанциялары мен концентраттарының тиімділігін және биологиялық белсенділігін айқындау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
129. Кеміргіштерді жеке немесе топтап ұстау кезінде родентицидтік жабысқақ жабындардың тиімділігін зерттеу
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
130. Кеміргіштерді жеке немесе топтап ұстау кезінде дератизациялық құралдың мақсатты тиімділігі мен биологиялық белсенділігін бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
131. Кеміргіштерді жеке немесе топтап ұстау кезінде үркіткіш химиялық қосылыстардың (роденторепелленттердің) тиімділігі мен биологиялық белсенділігін бағалау
"Дезинфекциялық құралдардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін оларды зертханалық зерттеу және сынау әдістері" Р 4.2.2643-10 нұсқаулығы
Ресей Федерациясы Тұтынушылардың құқықтарын және адамның амандығын қорғау саласын қадағалау федералдық қызметінің басшысы – мемлекеттік санитариялық бас дәрігер 2010 ж. 1 маусым
132. Кеміргіштерді жеке немесе топтап ұстау кезінде кассеталық-мембрандық ольфактометрде сыналатын құралмен өңделген мембрандық диафрагманың бүлінуі коэффициенті бойынша үркіткіш химиялық заттардың тиімділігі мен биологиялық белсенділігін бағалау