О внесении изменений в план мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2019 – 2020 годы
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2020 года № 3.
В соответствии с пунктом 27 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года):
1. Внести в план мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2019 – 2020 годы, утвержденный распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2018 г. № 37 (далее – план), изменения согласно приложению к настоящему Распоряжению.
2. Утратил силу распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 29.09.2020 № 22 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Союза).
3. Коллегии Евразийской экономической комиссии:
Разработать методологию представления в государства – члены Евразийского экономического союза информации о реализации мероприятий и работ, предусмотренных планами мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной системы, и о фактических расходах на их реализацию (с указанием ссылок на договоры и причин отклонения от объемов финансирования, указанных в плане) (далее – методология) в срок до 28 февраля 2020 года.
Провести анализ реализации общих процессов на предмет их актуальности и приоритетности внедрения, соотношения с проектами в рамках цифровой повестки Евразийского экономического союза и по результатам представить предложения Совету Евразийской экономической комиссии по оптимизации общих процессов в срок до 30 апреля 2020 года.
4. Члену Коллегии (Министру) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям Евразийской экономической комиссии обеспечить представление ежеквартально государствам – членам Евразийского экономического союза информации о реализации мероприятий, предусмотренных планом, согласно методологии, указанной в п.3.

Еуразиялық экономикалық одақтың 2019-2020 жылдарға арналған интеграциялық ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 3 өкімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 27-тармағына сәйкес:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 37 өкімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың 2019-2020 жылдарға арналған интеграциялық ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарына (бұдан әрі – жоспар) өзгерістер енгізілсін.
2. Жоспарды 2020 жылы іске асыру процесінде қаржыландыру көлемін жоспардың бір тармағы шеңберіндегі іс-шаралардың арасында (жоспардың 1-тармағының "г", "е", "ж", "к" – "п", "ф", "ц" және "ч" тармақшаларында көзделген іс-шарлардың арасында; жоспардың 2-тармағының "б" – "е" тармақшаларында көзделген іс-шарлардың арасында; жоспардың 4-тармағының "а" – "к" тармақшаларында көзделген іс-шарлардың арасында; жоспардың 6-тармағының "а" – "ж" тармақшаларында көзделген іс-шарлардың арасында; жоспардың 7-тармағының "а" және "б" тармақшаларында көзделген іс-шарлардың арасында) қайта бөлуді Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы:
2020 жылғы 28 ақпанға дейінгі мерзімде интеграцияланған жүйені құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарларында көзделген іс-шаралар мен жұмыстарды іске асыру туралы және оларды іске асыруға жұмсалатын іс жүзіндегі шығыстар туралы ақпаратты (шарттарға сілтемелерді және жоспарда көрсетілген қаржыландыру көлемдерінен ауытқу себептерін көрсетумен) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге ұсыну әдіснамасын әзірлесін.
Жалпы процестерді іске асыруды олардың енгізу өзектілігі мен басымдығы, Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберіндегі жобалармен арақатынасы мәніне талдау жасасын және нәтижелері бойынша 2020 жылғы 30 сәуірге дейінгі мерзімде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесіне ұсыныстар берсін.
4. Еуразиялық экономикалық комиссияның Ішкі нарықтар, ақпараттандыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) 3-тармақта көрсетілген әдіснамаға сәйкес жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпаратты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге тоқсан сайын ұсынуды қамтамасыз етсін.

5. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов Ж. Разаков А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 30 января 2020 г. № 3
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в план мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2019 – 2020 годы
1. План изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 5 декабря 2018 г. № 37
(в редакции распоряжения
Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 30 января 2020 г. № 3)
ПЛАН
мероприятий по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на 2019 – 2020 годы
Мероприятие
Ожидаемый результат
Срок исполнения
Исполнитель
Объем финансирования1
(тыс. рублей)
2019 год
2020 год
2019 год
2020 год
1
2
3
4
5
6
7
1. Общесистемное проектирование интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее соответственно – интегрированная система, Союз), в том числе:
171 650,0
137 443,6
а) актуализация перечня общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 (далее – перечень общих процессов), в соответствии с перечнем направлений для реализации общих процессов согласно приложению № 1
актуализированный перечень
на постоянной основе
на постоянной основе
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), уполномоченные органы государств – членов Союза (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены)
б) разработка нормативно-методических документов о развитии технологии общих процессов во взаимосвязи с моделью данных Союза, в том числе при реализации комплексных проектов, затрагивающих несколько сфер регулирования
проекты нормативно-методических документов
I – II кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
7 630,0
в) разработка нормативно-методических документов, регламентирующих осуществление межгосударственных (трансграничных) электронных услуг
проекты нормативно-методических документов
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
5 750,0
г) разработка и актуализация инструктивно-методических документов, регламентирующих проведение технической экспертизы компонентов интегрированной системы
проекты инструктивно-методических документов
III – IV кварталы
на постоянной основе
Комиссия

5. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан Федерациясынан
М.Григорян И.Петришенко А.Смаилов Ж.Разаков А.Оверчук
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 3 өкіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың 2019-2020 жылдарға арналған интеграциялық ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Жоспар мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің 2018 жылғы
5 желтоқсандағы № 37 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің 2020 жылғы
30 қаңтардағы № 3 өкімінің редакциясында)
Еуразиялық экономикалық одақтың 2019-2020 жылдарға арналған интеграциялық ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Күтілетін нәтиже
Орындалу мерзімі
Орындаушы
Қаржыландыру көлемі1
(мың рубль)
2019 жыл
2020 жыл
2019 жыл
2020 жыл
1
2
3
4
5
6
7
1. Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі тиісінше – Одақ, интеграцияланған жүйе) жалпы жүйелік жобалау, оның ішінде:
171 650,0
137 443,6
а) №1 қосымшаға сай жалпы процестерді іске асыруға арналған бағыттар тізбесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесін (бұдан әрі – жалпы процестер тізбесі) өзекті ету
өзекті етілген тізбе
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Еуразиялық экономикалық комиссия
(бұдан әрі – Комиссия), Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
(бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер,
уәкілетті органдар)
б) жалпы процестердің технологияларын Одақ деректерінің моделімен өзара байланыста дамыту туралы нормативтік-әдістемелік құжаттар әзірлеу, оның ішінде бірнеше реттеу салаларын қозғайтын кешенді жобаларды іске асыру кезінде
нормативтік-әдістемелік құжаттардың жобалары
I – II
тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
7 630,0
в) мемлекетаралық (трансшекаралық) электрондық қызметтердің жүзеге асырылуын регламенттейтін нормативтік-әдістемелік құжаттар әзірлеу
нормативтік-әдістемелік құжаттардың жобалары
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
5 750,0
г) интеграцияланған жүйе компоненттеріне техникалық сараптама жүргізуді регламенттейтін нұсқаулық-әдістемелік құжаттар әзірлеу және оларды өзекті ету
нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың жобалары
III – IV
тоқсандар
тұрақты негізде
Комиссия

3 000,0
1 000,0
д) разработка технических решений по развитию вычислительной инфраструктуры интегрированной системы
технические решения
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
15 370,0
е) разработка и актуализация инструктивно-методических документов о формировании и совершенствовании единой системы нормативно-справочной информации Союза
проекты инструктивно-методических документов
III – IV кварталы
III – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
2 470,0

3 000,0
1 000,0
д) интеграцияланған жүйенің есептеу инфрақұрылымын дамыту жөніндегі техникалық шешімдерді әзірлеу
техникалық шешімдер
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
15 370,0
е) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін қалыптастыру және жетілдіру туралы нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу және оларды өзекті ету
нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың жобалары
III – IV тоқсандар
III – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
2 470,0

3 850,0
ж) развитие модели данных Союза
модель данных Союза, описание модели данных Союза
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия,
уполномоченные органы
32 800,0
44 300,0
з) актуализация перечня приоритетных для реализации межгосударственных (трансграничных) электронных услуг
перечень межгосударственных (трансграничных) электронных услуг
III – IV кварталы
III – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
и) актуализация плана мероприятий по формированию и совершенствованию единой системы нормативно-справочной информации Союза на 2019 – 2020 годы
план мероприятий
I квартал
I – II
кварталы
Комиссия,
уполномоченные органы
к) разработка проектов требований к электронному виду документов, используемых при представлении сведений в электронном виде хозяйствующими субъектами и физическими лицами государств-членов уполномоченным органам (далее – процедуры взаимодействия B2G), в соответствии с перечнем, утверждаемым Комиссией
проекты требований к электронному виду документов
II – IV кварталы
II – IV кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
47 500,0
65 733,6
л) разработка проектов унифицированных требований к реализации процедур взаимодействия B2G в электронном виде в соответствии с перечнем, утверждаемым Комиссией
проекты требований к процедурам взаимодействия B2G
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
м) разработка справочников и классификаторов единой системы нормативно-справочной информации Союза в соответствии с планом мероприятий, указанным в подпункте "и" настоящего пункта
справочники и классификаторы
II – IV кварталы
II – IV кварталы
Комиссия,
уполномоченные органы, операторы по ведению справочников и классификаторов
н) разработка проектов правил реализации общих процессов
в соответствии с перечнем общих процессов и Порядком реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 (далее – Порядок реализации общих процессов)
проекты правил реализации общих процессов
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
о) разработка проектов технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общих процессов (далее – технологические документы), в соответствии с перечнем общих процессов и Порядком реализации общих процессов
проекты технологических
документов, протоколы демонстрации прототипов программных средств
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
п) разработка проектов нормативно-технических документов, регламентирующих информационное взаимодействие в соответствии с международными договорами Союза с третьей стороной
(при необходимости)
проекты нормативно-технических документов
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
р) согласование уполномоченными органами проектов правил реализации общих процессов в соответствии с перечнем общих процессов и Порядком реализации общих процессов
проекты правил реализации общих процессов
на постоянной основе
на постоянной основе
уполномоченные органы
с) согласование уполномоченными органами проектов технологических документов в соответствии с перечнем общих процессов и Порядком реализации общих процессов
проекты технологических документов
на постоянной основе
на постоянной основе
уполномоченные органы
т) согласование уполномоченными органами проектов нормативно-технических документов, регламентирующих информационное взаимодействие в соответствии с международными договорами Союза с третьей стороной (при необходимости)
проекты нормативно-технических документов
на постоянной основе
на постоянной основе
уполномоченные органы
у) разработка проектов стандартов и рекомендаций, необходимых для развития и обеспечения функционирования интегрированной системы
стандарты и рекомендации
II – IV
кварталы
Комиссия, уполномоченные органы

3 850,0
ж) Одақ деректерінің моделін дамыту
Одақ деректерінің моделі, Одақ деректері моделінің сипаттамасы
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
32 800,0
44 300,0
з) мемлекетаралық (трансшекаралық) электрондық қызметтерді іске асыру үшін басым қызметтердің тізбесін өзекті ету
мемлекетаралық (трансшекаралық) электрондық қызметтердің тізбесі
III – IV тоқсандар
III – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
и) Одақтың 2019 – 2020 жылдарға арналған бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін қалыптастыру және жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын өзекті ету
іс-шаралар жоспары
I тоқсан
I – II
тоқсандар
Комиссия,
уәкілетті органдар
к) Комиссия бекітетін тізбеге сәйкес мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері мен жеке тұлғалары уәкілетті органдарға (бұдан әрі – B2G өзара іс-қимыл рәсімдері) электрондық түрде мәліметтер беру кезінде пайдаланатын құжаттардың электрондық түріне қойылатын талаптардың жобаларын әзірлеу
құжаттардың электрондық түріне қойылатын талаптар
II – IV
тоқсандар
II – IV тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар
47 500,0
65 733,6
л) Комиссия бекітетін тізбеге сәйкес электрондық түрдегі B2G өзара іс-қимыл рәсімдерін іске асыруға қойылатын бірдейлендірілген талаптардың жобаларын әзірлеу
B2G өзара іс-қимыл рәсімдеріне қойылатын талаптардың жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия, уәкілетті органдар
м) осы тармақтың "и" тармақшасында көрсетілген іс-шаралар жоспарына сәйкес Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің анықтамалықтары мен сыныптауыштарын әзірлеу
анықтамалықтар мен сыныптауыштар
II – IV
тоқсандар
II – IV тоқсандар
Комиссия,
уәкілетті органдар, анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу операторлары
н) жалпы процесстер тізбесіне және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру тәртібіне (бұдан әрі – Жалпы процестерді іске асыру тәртібі) сәйкес жалпы процестерді іске асыру қағидаларының жобаларын әзірлеу
жалпы процестерді іске асыру қағидаларының жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
о) жалпы процестер тізбесіне және Жалпы процестерді іске асыру тәртібіне сәйкес жалпы процестерді іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың (бұдан әрі – технологиялық құжаттар) жобаларын әзірлеу
технологиялық құжаттардың жобалары,
бағдарламалық құралдардың прототиптерін көрсету хаттамалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
п) Одақтың үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарына сәйкес ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттардың жобаларын әзірлеу (қажет болған жағдайда)
нормативтік-техникалық құжаттардың жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
р) жалпы процестер тізбесіне және Жалпы процестерді іске асыру тәртібіне сәйкес жалпы процестерді іске асыру қағидаларының жобаларын уәкілетті органдармен келісу
жалпы процестерді іске асыру қағидаларының жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
уәкілетті органдар
с) жалпы процестер тізбесіне және Жалпы процестерді іске асыру тәртібіне сәйкес технологиялық құжаттардың жобаларын уәкілетті органдармен келісу
технологиялық құжаттардың жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
уәкілетті органдар
т) Одақтың үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарына сәйкес ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттардың жобаларын уәкілетті органдармен келісу (қажет болған жағдайда)
нормативтік-техникалық құжаттардың жобалары
тұрақты негізде
тұрақты негізде
уәкілетті органдар
у) интеграцияланған жүйені дамыту және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті стандарттар мен ұсынымдардың жобаларын әзірлеу
стандарттар және ұсынымдар
II – IV
тоқсандар
Комиссия, уәкілетті органдар

2 250,0
ф) разработка частных технических заданий на модернизацию и создание подсистем и компонентов интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы (далее – интеграционный сегмент Комиссии) в соответствии с техническим заданием на создание интегрированной системы по перечням согласно приложению № 2 (пункты 1 – 11)
частные технические задания
на постоянной основе
I – II
кварталы
Комиссия, уполномоченные органы

2 250,0
ф) №2 қосымшаға сәйкес тізбелер бойынша интеграцияланған жүйе құруға арналған техникалық тапсырмаға сай (1 – 11-тармақтар) интеграцияланған жүйедегі Комиссияның интеграциялық сегментінің (бұдан әрі – Комиссияның интеграциялық сегменті) кіші жүйелері мен компоненттерін жаңғыртуға және құруға жекеше техникалық тапсырмаларды әзірлеу
жекеше техникалық тапсырмалар
тұрақты негізде
I – II
тоқсандар
Комиссия,
уәкілетті органдар

26 200,0
4 500,0
х) разработка инструктивно-методических документов, регламентирующих порядок использования сервисов интегрированной системы при формировании цифровой платформы
проекты инструктивно-методических документов
II – IV
кварталы
Комиссия, уполномоченные органы
12 300,0
ц) разработка технических решений и инструментов для использования сервисов интегрированной системы при формировании цифровой платформы
технические решения
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы

26 200,0
4 500,0
х) цифрлық платформа құру кезінде интеграцияланған жүйенің сервистерін пайдалану тәртібін регламенттейтін нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу
нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың жобалары
II – IV
тоқсандар
Комиссия,
уәкілетті органдар
12 300,0
ц) цифрлық платформа құру кезінде интеграцияланған жүйенің сервистерін пайдалануға арналған техникалық шешімдер мен құралдарды әзірлеу
техникалық шешімдер
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар

13 880,0
12 830,0
ч) техническая экспертиза работ, выполняемых при общесистемном проектировании интегрированной системы
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
2 500,0
5 230,0
2. Модернизация и развитие интеграционного сегмента Комиссии, в том числе:
219 520,0
232 129,4
а) модернизация подсистем в составе интеграционного сегмента Комиссии в соответствии с техническим заданием на создание интегрированной системы и приложением № 2 к настоящему плану (пункты 1 – 11)
техно рабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия

13 880,0
12 830,0
ч) интеграцияланған жүйені жалпы жүйелік жобалау кезінде орындалатын жұмыстарды техникалық сараптау
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
2 500,0
5 230,0
2. Комиссияның интеграциялық сегментін жаңғырту және дамыту, оның ішінде:
219 520,0
232 129,4
а) интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырмаға және осы жоспарға №2 қосымшаға сәйкес (1 – 11-тармақтар) Комиссияның интеграциялық сегментінің құрамындағы кіші жүйелерді жаңғырту
техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия

68 640,0
82 150,0
б) создание (модернизация и развитие) программного обеспечения сервисов общих процессов в составе интеграционного сегмента Комиссии согласно перечню направлений для реализации общих процессов в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану
технорабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
147 880,0
135 369,4
в) создание (модернизация и развитие) базовых компонентов программного обеспечения сервисов общих процессов для его использования при проведении межгосударственных испытаний интегрированной системы и в национальных сегментах заинтересованных государств-членов интегрированной системы (далее – национальные сегменты) согласно перечню направлений для реализации общих процессов, в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану
технорабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
г) создание (модернизация и развитие) сервисов, обеспечивающих возможность формирования заинтересованными лицами необходимых для реализации процедур взаимодействия B2G документов в электронном виде в соответствии с унифицированными требованиями
технорабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
Комиссия,
уполномоченные органы2
д) проведение тестирования информационного взаимодействия между информационными системами участников общих процессов в соответствии с порядками присоединения, входящими в состав технологических документов, в соответствии с перечнем общих процессов и Порядком реализации общих процессов
акты тестирования
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы2
е) техническая экспертиза работ по модернизации и развитию интеграционного сегмента Комиссии
отчеты
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
3 000,0
14 610,0
3. Координация работ по модернизации и развитию национальных сегментов, в том числе:
17 430,0
29 311,0
а) разработка планов модернизации и развития национальных сегментов
планы модернизации и развития национальных сегментов
в соответствии
с законодательством государства-члена
в соответствии с законодательством государства-члена
уполномоченные органы, Комиссия
б) модернизация и развитие национальных сегментов в соответствии с планами, предусмотренными подпунктом "а" настоящего пункта
промежуточные отчеты
в соответствии с законодательством государства-члена
в соответствии с законодательством государства-члена
уполномоченные органы2, Комиссия
в) разработка и модернизация (при необходимости) программных средств (адаптеров) для обеспечения взаимодействия между интеграционным шлюзом национального сегмента и применяемой в государстве-члене системой межведомственного взаимодействия в электронном виде (для интеграционных шлюзов национальных сегментов, реализованных на основе типового шлюза)
технорабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия,
уполномоченные органы
17 430,0
29 311,0

68 640,0
82 150,0
б) осы жоспарға №1 қосымшаға сәйкес жалпы процестерді іске асыруға арналған бағыттар тізбесіне сай Комиссияның интеграциялық сегментінің құрамындағы жалпы процестер сервистерінің бағдарламалық қамтамасыз етуін құру (жаңғырту және дамыту)
техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
147 880,0
135 369,4
в) осы жоспарға №1 қосымшаға сәйкес жалпы процестерді іске асыруға арналған бағыттар тізбесіне сай оны интеграцияланған жүйенің мемлекетаралық сынақтарын жүргізу кезінде және мүдделі мүше мемлекеттердің интеграцияланған жүйедегі ұлттық сегменттерінде (бұдан әрі – ұлттық сегменттер) пайдалану үшін жалпы процестер сервистерінің бағдарламалық қамтамасыз етуінің базалық компоненттерін құру (жаңғырту және дамыту)
техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
г) бірдейлендірілген талаптарға сәйкес мүдделі тұлғалардың B2G өзара іс-қимылдарын іске асыру үшін қажетті электрондық түрдегі құжаттарды қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін сервистерді құруы (жаңғыртуы және дамытуы)
техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар2
д) жалпы процестер тізбесіне және Жалпы процестерді іске асыру тәртібіне сәйкес технологиялық құжаттардың құрамына кіретін қосылу тәртібіне сәйкес жалпы процестерге қатысушылардың ақпараттық жүйелерінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылға тестілеу жүргізу
тестілеу актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар2
е) Комиссияның интеграциялық сегментін жаңғырту және дамыту жөніндегі жұмыстарды техникалық сараптау
есептер
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
3 000,0
14 610,0
3. Ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру, оның ішінде:
17 430,0
29 311,0
а) ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жоспарларын әзірлеу
ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жоспарлары
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес
уәкілетті органдар,
Комиссия
б) осы тармақтың "а" тармақшасында көзделген жоспарларға сәйкес ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту
аралық есептер
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес
уәкілетті органдар2,
Комиссия
в) ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзі мен мүше мемлекетте қолданылатын электрондық түрдегі ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүйесі арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған (типтік шлюздің негізінде іске асырылған ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздері үшін) бағдарламалық құралдарды (адаптерлерді) әзірлеу және жаңғырту (қажет болған жағдайда)
техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
17 430,0
29 311,0

г) обеспечение реализации общих процессов в национальных сегментах согласно перечню направлений для реализации общих процессов в соответствии с приложением № 1 к настоящему плану3
отчеты
на постоянной основе
на постоянной основе
уполномоченные органы2, Комиссия
д) подготовка отчетов о ходе работ по модернизации и развитию национальных сегментов
отчеты
IV квартал
IV квартал
уполномоченные органы, Комиссия
4. Создание и развитие инфраструктуры трансграничного пространства доверия, в том числе:
73 800,0
136 100,0
а) разработка и актуализация проектов нормативных правовых актов и организационно-технических документов для реализации требований к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия
проекты актов органов Союза
(в том числе о внесении изменений
в акты органов Союза), концепции
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
4 500,0
8 750,0
б) создание и утверждение архитектуры трансграничного пространства доверия 2-го этапа развития, включая технические требования к интеграционному компоненту общей инфраструктуры документирования информации в электронном виде
описание архитектуры, технические требования, отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
3 000,0
800,0
в) модернизация и развитие подсистемы доверенной третьей стороны в соответствии с пунктом 12 приложения № 2 к настоящему плану
частные технические задания, технорабочие проекты, технические
решения, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
8 400,0
33 400,0
г) модернизация и развитие удостоверяющего центра службы доверенной третьей стороны интегрированной системы в соответствии с пунктом 13 приложения № 2 к настоящему плану
частные технические задания, технорабочие проекты, технические решения, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
9 900,0
12 800,0
д) модернизация и развитие удостоверяющего центра Комиссии в соответствии с пунктом 14 приложения № 2 к настоящему плану
частные технические задания, технорабочие проекты, технические решения,
акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
8 750,0
12 400,0
е) создание инфраструктуры управления привилегиями и полномочиями субъектов электронного взаимодействия
для обеспечения контроля правомерности применения электронных цифровых подписей (электронных подписей) в исходящих (входящих)
электронных документах в соответствии с законодательством государств-членов
технические требования, частные технические задания, технорабочие проекты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы

г) осы жоспарға №1 қосымшаға сәйкес жалпы процестерді іске асыруға арналған бағыттар тізбесіне сай ұлттық сегменттердегі жалпы процестердің іске асырылуын қамтамасыз ету3
есептер
тұрақты негізде
тұрақты негізде
уәкілетті органдар2,
Комиссия
д) ұлттық сегменттерді жаңғырту және дамыту жөніндегі жұмыстардың барысы туралы есептер дайындау
есептер
IV тоқсан
IV тоқсан
уәкілетті органдар,
Комиссия
4. Трансшекаралық сенім кеңістігінің инфрақұрылымын құру және дамыту, оның ішінде:
73 800,0
136 100,0
а) трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілер мен ұйымдастыру-техникалық құжаттардың жобаларын әзірлеу және өзекті ету
Одақ органдары актілерінің жобалары
(оның ішінде Одақ органдарының актілеріне өзгерістер енгізу туралы), тұжырымдамалар
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
4 500,0
8 750,0
б) ақпаратты электрондық түрде құжаттаудың жалпы инфрақұрылымының интеграциялық компонентіне қойылатын техникалық талаптарды қоса алғанда, 2-ші даму кезеңінің трансшекаралық сенім кеңістігінің архитектурасын құру және бекіту
архитектура сипаттамасы, техникалық талаптар, есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
3 000,0
800,0
в) осы жоспарға № 2 қосымшаның 12-тармағына сәйкес сенім білдірілген үшінші тараптың кіші жүйесін жаңғырту және дамыту
жекеше техникалық тапсырмалар, техникалық жұмыс жобалары, техникалық
шешімдер, орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
8 400,0
33 400,0
г) осы жоспарға № 2 қосымшаның 13-тармағына сәйкес интеграцияланған жүйенің сенім білдірілген үшінші тарапының куәландыру орталығын жаңғырту және дамыту
жекеше техникалық тапсырмалар, техникалық жұмыс жобалары, техникалық шешімдер, орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
9 900,0
12 800,0
д) осы жоспарға № 2 қосымшаның 14-тармағына сәйкес Комиссияның куәландыру орталығын жаңғырту және дамыту
жекеше техникалық тапсырмалар, техникалық жұмыс жобалары, техникалық шешімдер,
орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
8 750,0
12 400,0
е) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығыс (кіріс) электрондық құжаттарда электрондық цифрлық қолтаңбаларды (электрондық қолтаңбаларды) қолданудың заңдылығын бақылауды қамтамасыз ету үшін электрондық өзара іс-қимыл субъектілерінің артықшылықтары мен өкілеттіктерін басқару инфрақұрылымын құру
техникалық талаптар, жекеше техникалық тапсырмалар, техникалық жұмыс жобалары, орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар

8 900,0
16 500,0
ж) обеспечение технической поддержки гарантийного и послегарантийного обслуживания удостоверяющего центра Комиссии
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
5 200,0
6 800,0
з) обеспечение технической поддержки, гарантийного
и послегарантийного обслуживания подсистемы доверенной третьей стороны Комиссии
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия

8 900,0
16 500,0
ж) Комиссияның куәландыру орталығына кепілдік және кепілдік мерзімінен кейін қызмет көрсетуді техникалық қолдауды қамтамасыз ету
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
5 200,0
6 800,0
з) Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы кіші жүйесіне кепілдік және кепілдік мерзімінен кейін қызмет көрсетуді техникалық қолдауды қамтамасыз ету
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия

6 250,0
8 450,0
и) обеспечение технической поддержки гарантийного
и послегарантийного обслуживания подсистем доверенной третьей стороны государств-членов
(при необходимости)
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы
18 900,0
31 200,0
к) техническая экспертиза работ по созданию и развитию инфраструктуры трансграничного пространства доверия
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
Комиссия, уполномоченные органы

6 250,0
8 450,0
и) мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тарапы кіші жүйелеріне кепілдік және кепілдік мерзімінен кейін қызмет көрсетуді техникалық қолдауды қамтамасыз ету (қажет болған жағдайда)
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия, уәкілетті органдар
18 900,0
31 200,0
к) трансшекаралық сенім кеңістігінің инфрақұрылымын құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды техникалық сараптау
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар

5 000,0
5. Реализация проекта по совместной разработке специализированных средств криптографической защиты информации Союза
технические задания, документация технического проекта, рабочая конструкторская документация, отчет
о проведении патентных исследований, опытные образцы, протоколы
и акты проведения испытаний опытных образцов, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
уполномоченные органы, Комиссия

5 000,0
5. Одақ ақпаратын криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын бірлесіп әзірлеу жөніндегі жобаны іске асыру
техникалық тапсырмалар, техникалық жоба құжаттамасы, конструкторлық жоба құжаттамасы, патенттік зерттеулер жүргізу туралы есеп,
тәжірибелік үлгілер, тәжірибелік үлгілерге сынақтар жүргізу хаттамалары мен актілері, орындалған жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
уәкілетті органдар,
Комиссия

13 500,0
119 260,0
6. Поддержка функционирования информационно-телекоммуникационной и вычислительной инфраструктуры интегрированной системы, в том числе:
257 498,2
218 437,0
а) аренда каналов передачи данных для взаимодействия между интеграционным сегментом Комиссии и национальными сегментами
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
43 080,2
43 000,0
б) приобретение услуг центра обработки данных для обеспечения функционирования интеграционного сегмента Комиссии
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия

13 500,0
119 260,0
6. Интеграцияланған жүйенің ақпараттық-телекоммуникациялық және есептеу инфрақұрылымының жұмыс істеуіне қолдау көрсету, оның ішінде:
257 498,2
218 437,0
а) Комиссияның интеграциялық сегменті мен ұлттық сегменттердің арасындағы өзара іс-қимыл үшін деректер беру арналарын жалдау
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
43 080,2
43 000,0
б) Комиссияның интеграциялық сегментінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін деректерді өңдеу орталығының қызметтерін сатып алу
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия

22 124,1
22 000,0
в) приобретение (аренда) лицензий на общесистемное и прикладное программное обеспечение, необходимое для функционирования интеграционного сегмента Комиссии
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия
87 978,9
56 337,0
г) сопровождение разработанных в 2015 – 2018 годах подсистем и компонентов интегрированной системы
отчеты, акты выполненных работ
на постоянной основе
на постоянной основе
Комиссия

22 124,1
22 000,0
в) Комиссияның интеграциялық сегментінің жұмыс істеуі үшін қажетті жалпы жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге лицензиялар сатып алу (жалға алу)
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия
87 978,9
56 337,0
г) интеграцияланған жүйенің 2015 – 2018 жылдары әзірленген кіші жүйелері мен компоненттерін сүйемелдеу
есептер, орындалатын жұмыстардың актілері
тұрақты негізде
тұрақты негізде
Комиссия

8. Мероприятия и проекты по выполнению основных направлений реализации цифровой повестки Союза
проекты нормативно-технических документов, технорабочие проекты, акты выполненных работ
II – IV кварталы
на постоянной основе
Комиссия,
уполномоченные органы
500 000,04
Всего
768 983,2
1 384 010,0
_________________
1 Финансирование мероприятий осуществляется за счет средств бюджета Союза.
2 Финансирование мероприятий в части, касающейся работ, выполняемых в национальных сегментах, осуществляется за счет средств бюджетов государств-членов.
3 Состав и сроки выполнения мероприятий определяются соответствующими порядками присоединения, входящими в состав утверждаемых Комиссией технологических документов.
4 Финансирование мероприятий и проектов осуществляется после принятия актов органов Союза об инициации и реализации проектов.".
2. Приложение № 2 к указанному плану изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к плану мероприятий по созданию,
обеспечению функционирования и развитию
интегрированной информационной системы
Евразийского экономического союза
на 2019 – 2020 годы
(в редакции распоряжения Совета
Евразийской экономической комиссии
от 30 января 2020 г. № 3)
ПЕРЕЧЕНЬ
модернизируемых подсистем и компонентов интеграционного сегмента Евразийской экономической комиссии интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
Срок разработки частного
технического задания
Срок модернизации подсистемы
I этап
II этап
I этап
II этап
1. Информационный портал Евразийского экономического союза
II квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
IV квартал 2019 г.
IV квартал 2020 г.
2. Информационно-аналитическая подсистема
III квартал 2019 г.
3. Статистика
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
4. Управление проектами и программами
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
5. Анализ барьеров и препятствий
IV квартал 2019 г.
III квартал 2020 г.
6. Таможенно-тарифное и нетарифное регулирование
III квартал 2019 г.
III квартал 2020 г.
7. Техническое регулирование
III квартал 2019 г.
III квартал 2020 г.
8. Управление общими процессами
II квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
IV квартал 2019 г.
IV квартал 2020 г.
9. Интеграционная платформа
III квартал 2019 г.
IV квартал 2020 г.
10. Ведение нормативно-справочной информации, реестров и регистров
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
11. Информационная безопасность
IV квартал 2019 г.
IV квартал 2020 г.
12. Доверенная третья сторона Евразийской экономической комиссии
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
13. Удостоверяющий центр службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.

8. Одақтың цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттарын орындау жөніндегі іс-шаралар және жобалар
нормативтік-техникалық құжаттардың жобалары, техникалық жұмыс жобалары,
орындалған жұмыстардың актілері
II – IV
тоқсандар
тұрақты негізде
Комиссия,
уәкілетті органдар
500 000,04
Барлығы
768 983,2
1 384 010,0
_________________
1 Іс-шараларды қаржыландыру Одақ бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2 Ұлттық сегменттерде орындалатын жұмыстарға қатысты бөліктегі іс-шараларды қаржыландыру мүше мемлекеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
3 Іс-шаралардың құрамы және орындау мерзімі Комиссия бекітетін технологиялық құжаттардың құрамына кіретін тиісті қосылу тәртібімен айқындалады.
4 Іс-шаралар мен жобаларды қаржыландыру Одақ органдарының жобаларға бастама жасау және оларды іске асыру туралы актілері қабылданғаннан кейін жүзеге асырылады.".
2. Көрсетілген жоспарға № 2 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық одақтың 2019-2020 жылдарға арналған интеграциялық ақпараттық жүйесін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарына
№ 2 ҚОСЫМША
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің 2020 жылғы
30 қаңтардағы № 3 өкімінің редакциясында)
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Еуразиялық экономикалық комиссияның интеграциялық сегментінің жаңғыртылатын кіші жүйелері мен компоненттерінің ТІЗБЕСІ
Жекеше техникалық тапсырманы әзірлеу мерзімі
Кіші жүйені жаңғырту мерзімі
I кезең
II кезең
I кезең
II кезең
1. Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталы
2019 ж. II тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
2019 ж. IV тоқсан
2020 ж. IV тоқсан
2. Ақпараттық-талдау кіші жүйесі
2019 ж. IIІ тоқсан
3. Статистика
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
4. Жобаларды және бағдарламаларды басқару
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
5. Тосқауылдар мен кедергілерді талдау
2019 ж. IV тоқсан
2020 ж. IІІ тоқсан
6. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІІ тоқсан
7. Техникалық реттеу
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІІ тоқсан
8. Жалпы процестерді басқару
2019 ж. II тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
2019 ж. IV тоқсан
2020 ж. IV тоқсан
9. Интеграциялық платформа
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IV тоқсан
10. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
11. Ақпараттық қауіпсіздік
2019 ж. IV тоқсан
2020 ж. IV тоқсан
12. Еуразиялық экономикалық комиссияның сенім білдірілген үшінші тарапы
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
13. Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландыру орталығы
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан

14. Удостоверяющий центр Евразийской экономической комиссии
III квартал 2019 г.
II квартал 2020 г.
–".
3. Приложение № 3 к указанному плану исключить.
4. Приложение № 4 к указанному плану исключить.

14. Еуразиялық экономикалық комиссияның куәландыру орталығы
2019 ж. IIІ тоқсан
2020 ж. IІ тоқсан
–".
3. Көрсетілген жоспарға № 3 қосымша алып тасталсын.
4. Көрсетілген жоспарға № 4 қосымша алып тасталсын.