О формировании экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 31 января 2020 года № 4.
Приняв к сведению информацию Евразийской экономической комиссии о подходах к формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза (прилагается в качестве информационного материала):
1. Евразийской экономической комиссии разместить информационные материалы о подходах к формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза на официальном сайте Евразийского экономического союза.
2. Утвердить прилагаемый план мероприятий по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза.
3. Установить, что разработка и утверждение планов по проектированию, созданию, внедрению и сопровождению цифровых платформ экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза, предусматривающих взаимодействие цифровых платформ государств-членов между собой (непосредственно или через интегрированную информационную систему Евразийского экономического союза), осуществляется после реализации мероприятий 1 – 3 плана мероприятий по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза.
4. Коллегии Евразийской экономической комиссии доложить Совету Евразийской экономической комиссии о ходе исполнения плана мероприятий по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза, утвержденного настоящим распоряжением, по итогам первого полугодия 2020 г.
5. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 31 января 2020 г. № 4
ПЛАН
мероприятий по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров Евразийского экономического союза
Настоящий план разработан по результатам проработки цифровой инициативы (выполнения исследования) в целях обеспечения реализации приоритета "Цифровые транспортные коридоры", определенного Основными направлениями реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза до 2025 года, утвержденными Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 октября 2017 г. № 12.
Наименование ключевого мероприятия (ключевой контрольной точки)
Ожидаемый результат
Срок исполнения
Ответственный исполнитель
I. Организационные мероприятия

Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 4 Өкімі
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастырудағы тәсілдемелері туралы Еуразиялық экономикалық комиссияның ақпаратын назарға ала отырып (ақпараттық материал ретінде қоса беріліп отыр):
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастырудағы тәсілдемелері туралы ақпараттық материалдарды Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында орналастырсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілсін.
3. Мүше мемлекеттердің цифрлық платформаларының бір-бірімен (тікелей немесе Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы) өзара іс-қимыл жасасуын көздейтін, Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздері экожүйесінің цифрлық платформаларын жобалау, құру, енгізу және сүйемелдеу жөніндегі жоспарларды әзірлеу және бекіту Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 1 - 3-іс-шаралары іске асырылғаннан кейін жүзеге асырылады деп белгіленсін.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы осы Өкіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 2020 жылдың бірінші жартыжылдығының қорытындылары бойынша орындалу барысы туралы Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесіне баяндасын.
5. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің 2020 жылғы
31 қаңтардағы № 4 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Осы жоспар Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2017 жылғы 11 қазандағы № 12 шешімімен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға дейінгі цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттарында айқындалған "Цифрлық көліктік дәліздер" басымдығын іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық бастаманы пысықтау (зерттеуді орындау) нәтижелері бойынша әзірленді.
Негізгі іс-шараның
(негізгі бақылау нүктесінің) атауы
Күтілетін нәтиже
Орындалу мерзімі
Жауапты
орындаушы
I. Ұйымдастыру іс-шаралары

1. Определение государствами – членами Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) уполномоченных органов (организаций), ответственных за реализацию настоящего плана (далее – уполномоченные органы (организации))
определение уполномоченных органов (организаций)
II квартал 2020 г.
государства-члены
II. Мероприятия наднационального уровня
2. Определение перечня и сроков реализации сервисов и необходимой цифровой инфраструктуры, реализуемых на каждом этапе формирования экосистемы цифровых транспортных коридоров Союза
акт Комиссии
II квартал 2020 г.
государства-члены, уполномоченные органы (организации), Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия)
3. Определение механизмов (способов, форм) реализации сервисов и необходимой цифровой инфраструктуры экосистемы цифровых транспортных коридоров Союза
акт органа Союза
III квартал 2020 г.
государства-члены, уполномоченные органы (организации), Комиссия
4. Подготовка предложений по использованию интегрированной информационной системы Союза в целях реализции сервисов и необходимой цифровой инфраструктуры экосистемы цифровых транспортных коридоров Союза
акты Комиссии, протоколы межгосударственных испытаний
в соответствии со сроками, определенными в соответствии с пунктом 2 настоящего плана
Комиссия, уполномоченные органы (организации)
5. Формирование предложений по разработке и утверждению стандартов, форматов и структур данных для сервисов G2B и B2G, требований (рекомендаций) к форматам и структурам данных сервисов B2B и B2С, а также разработка при необходимости рекомендаций по вопросам трансграничного взаимодействия в соответствии с Концепцией трансграничного информационного взаимодействия, утвержденной Решением Евразийского межправительственного совета от 9 августа 2019 г. № 7
акты органов Союза
в соответствии со сроками, определенными в соответствии с пунктом 2 настоящего плана
определяется в соответствии с механизмами (способами, формами), предусмотреннымипунктом 3 настоящего плана
6. Разработка проектов международных договоров и актов, составляющих право Союза, в области цифровых транспортных коридоров
международные договоры и акты
в соответствии со сроками, определенными в соответствии с пунктом 2 настоящего плана
определяется в соответствии с механизмами (способами, формами), предусмотренными пунктом 3 настоящего плана, государства-члены

1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) осы жоспардың іске асырылуы үшін жауапты уәкілетті органдарды (ұйымдарды) (бұдан әрі – уәкілетті органдар (ұйымдар)) айқындауы
уәкілетті органдарды (ұйымдарды) айқындау
2020ж. ІІ тоқсаны
мүше мемлекеттер
II. Ұлттық деңгейден жоғары тұратын іс-шаралар
2. Одақтың цифрлық көліктік дәліздерінің экожүйесін қалыптастырудың әр кезеңінде іске асырылатын сервистер мен қажетті цифрлық инфрақұрылым тізбесі мен оларды іске асыру мерзімдерін айқындау
Комиссия актісі
2020ж. ІІ тоқсаны
мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар (ұйымдар), Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия)
3. Одақтың цифрлық көліктік дәліздері экожүйесінің сервистері мен қажетті цифрлық инфрақұрылымын іске асыру тетіктерін (тәсілдерін, нысандарын) айқындау
Одақ органының актісі
2020ж. IІІ тоқсаны
мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар (ұйымдар), Комиссия
4. Одақтың цифрлық көліктік дәліздері экожүйесінің сервистері мен қажетті цифрлық инфрақұрылымын іске асыру мақсатында Одақтың интеграцияландырылған ақпараттық жүйесін пайдалану жөнінде ұсыныстар дайындау
Комиссия актілері, мемлекетаралық сынақтар хаттамалары
осы жоспардың
2-тармағына сәйкес айқындалған мерзімдерге сәйкес
Комиссия,
уәкілетті органдар (ұйымдар)
5. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы
9 тамыздағы № 7 Шешімімен бекітілген Трансшекаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тұжырымдамасына сәйкес G2B және B2G сервистеріне арналған стандарттарды, деректер форматтар мен құрылымын, B2B және B2С сервистері деректерінің форматтары мен құрылымдарына арналған талаптар (ұсынымдар) әзірлеу және бекіту жөнінде ұсыныстар қалыптастыру, сондай-ақ қажет болған кезде трансшекаралық өзара іс-қимыл мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу
Одақ органдарының актісі
осы жоспардың
2-тармағына сәйкес айқындалған мерзімдерге сәйкес
осы жоспардың
3-тармағында көзделген тетіктерге (тәсілдерге, нысандарға) сәйкес айқындалады
6. Одақ құқығын құрайтын, цифрлық көліктік дәліздер саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің жобаларын әзірлеу
халықаралық шарттар мен актілер
осы жоспардың
2-тармағына сәйкес айқындалған мерзімдерге сәйкес
осы жоспардың
3-тармағында көзделген тетіктерге (тәсілдерге, нысандарға) сәйкес айқындалады,
мүше мемлекеттер