О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 ноября 2022 года № 188.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021);
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 г.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Назаренко
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 29 ноября 2022 г. № 188
ПЕРЕЧЕНЬ

Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – оларды қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 29 қарашадағы № 188 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – оларды қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі;
халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
В. Назаренко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 188 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021)
№ п/п
Элементы технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
1
разделы II и III

Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – оларды қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементтері
Стандарттың белгіленімі мен атауы
Ескерту
1
2
3
4
1
II және III бөлімдер

ГОСТ 608-93 "Консервы мясные
"Мясо птицы в желе". Технические условия"
2
ГОСТ 16367-86 "Птицеперерабатывающая промышленность. Термины и определения"
применяется в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
3
ГОСТ 18292-2012 "Птица сельскохозяйственная для убоя.
Технические условия"
применяется
в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
4
ГОСТ 28589-2014 "Консервы мясные.
Мясо птицы в собственном соку. Технические условия"
применяется в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
5

ГОСТ 608-93 "Ет консервілері "Желедегі құс еті". Техникалық шарттар"
2
ГОСТ 16367-86 "Құс етін өңдеу өнеркәсібі. Терминдер мен анықтамалар"
ЕАЭО ТР 051/2021 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
3
ГОСТ 18292-2012 "Союға арналған ауыл шаруашылығы құстары. Техникалық шарттар"
ЕАЭО ТР 051/2021 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
4
ГОСТ 28589-2014 "Ет консервілері. Өз шырынындағы құс еті. Техникалық шарттар"
ЕАЭО ТР 051/2021 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
5

ГОСТ 30650-99 "Консервы птичьи для детского питания. Общие технические условия" (за исключением показателя "массовая доля жира" и пунктов, распространяющихся на изготовление консервов птичьих для детского питания
с применением мяса птицы механической обвалки)
6
ГОСТ 31465-2012 "Полуфабрикаты
из мяса птицы для детского питания.
Общие технические условия"
7
ГОСТ 31472-2012 "Мясо индеек (тушки
и их части). Торговые описания"
8
ГОСТ 31473-2012 "Мясо индеек (тушки
и их части). Общие технические условия"
9
ГОСТ 31490-2012 "Мясо птицы механической обвалки. Технические условия"
10
ГОСТ 31639-2012 "Изделия колбасные вареные из мяса птицы. Общие технические условия"
применяется
в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
11
ГОСТ 31657-2012 "Субпродукты птицы. Технические условия"
12
ГОСТ 31936-2012 "Полуфабрикаты
из мяса и пищевых субпродуктов птицы. Общие технические условия"
13
ГОСТ 31962-2013 "Мясо кур (тушки кур, цыплят, цыплят-бройлеров и их части). Технические условия"
14
ГОСТ 31990-2012 "Мясо уток (тушки
и их части). Общие технические условия"
15
ГОСТ 32151-2013 "Мясо уток (тушки
и их части). Торговые описания"
16
ГОСТ 32589-2013 "Продукты кулинарные
из мяса птицы. Общие технические условия"
применяется
в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
17
ГОСТ 32607-2013 "Мясо кур. Тушки
и их части. Требования при поставках
и контроль качества"
18
ГОСТ 32733-2014 "Консервы. Мясо птицы тушеное для детского питания. Технические условия"
19
ГОСТ 32734-2014 "Мясо перепелов
для детского питания. Технические условия"
20
ГОСТ 32739-2014 "Мясо цыплят-бройлеров сублимационной сушки. Технические условия"
21
ГОСТ 32914-2014 "Мясо сублимационной сушки для детского питания. Технические условия"
22
ГОСТ 33337-2015 "Изделия кулинарные
из мяса птицы для детского питания. Технические условия"
23
ГОСТ 33338-2015 "Полуфабрикаты рубленые высокой степени готовности
из мяса птицы для детского питания. Технические условия"
24
ГОСТ 33357-2015 "Колбасы варено-копченые из мяса птицы. Технические условия"
25
ГОСТ 33816-2016 "Мясо гусей (тушки
и их части). Технические условия"
26
ГОСТ 34121-2017 "Мясо цесарок (тушки
и их части). Технические условия"
27
ГОСТ 34122-2017 "Субпродукты птицы
для детского питания. Технические
условия"
28

ГОСТ 30650-99 "Балалар тағамына арналған консервіленген құс еті. Жалпы техникалық шарттар" ("майдың массалық үлесі" көрсеткішін және сүйектері механикалық сылып алынған құс етін пайдалана отырып, балалар тағамына арналған құс еті негізіндегі консервілерді өндіруге қолданылатын тармақтарды қоспағанда)
6
ГОСТ 31465-2012 "Балалар тағамына арналған құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар. Жалпы техникалық шарттар"
7
ГОСТ 31472-2012 "Күркетауық еті (ұшалары және олардың бөліктері). Сауда сипаттамалары"
8
ГОСТ 31473-2012 "Күркетауық еті (ұшалары және олардың бөліктері). Жалпы техникалық шарттар"
9
ГОСТ 31490-2012 "Механикалық сылып алынған құс еті. Техникалық шарттар"
10
ГОСТ 31639-2012 "Құс етінен қайнатылған шұжық өнімдері. Жалпы техникалық шарттар"
051/2021 ЕАЭО ТР 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады
11
ГОСТ 31657-2012 "Құстың субөнімдері. Техникалық шарттар"
12
ГОСТ 31936-2012 "Құс етінен және тағамдық субөнімдерден жасалған жартылай фабрикаттар. Жалпы техникалық шарттар"
құс етінен және тағамдық субөнімдерден жасалған жартылай фабрикаттар
13
ГОСТ 31962-2013 "Тауық еті (тауықтардың, балапандардың, шөже-бройлердің ұшалары және олардың бөліктері). Техникалық шарттар"
14
ГОСТ 31990-2012 "Үйрек еті (ұшалары және олардың бөліктері). Жалпы техникалық шарттар"
15
ГОСТ 32151-2013 "Үйрек еті (ұшалары және олардың бөліктері). Сауда сипаттамасы"
16
ГОСТ 32589-2013 "Құс етінен жасалған аспаздық өнімдер. Жалпы техникалық шарттар"
051/2021 ЕАЭО ТР 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады
17
ГОСТ 32607-2013 "Тауық еті. Ұшалар және олардың бөліктері. Жеткізу кезіндегі талаптар және сапаны бақылау"
18
ГОСТ 32733-2014 "Консервілер. Балалар тағамына арналған бұқтырылған құс еті. Техникалық шарттар"
19
ГОСТ 32734-2014 "Балалар тағамына арналған бөдене еті. Техникалық шарттар"
20
ГОСТ 32739-2014 "Сублимациялық кептірілген шөже-бройлердің еті. Техникалық шарттар"
21
ГОСТ 32914-2014 "Балалар тағамына арналған сублимациялық кептірілген ет. Техникалық шарттар"
22
ГОСТ 33337-2015 "Балалар тағамына арналған құс етінен жасалған аспаздық өнімдер. Техникалық шарттар"
23
ГОСТ 33338-2015 "Балалар тағамына арналған құс етінен дайындығы жоғары дәрежеде шабылған жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
24
ГОСТ 33357-2015 "Құс етінен қайнатылған-ысталған шұжықтар. Техникалық шарттар"
25
ГОСТ 33816-2016 "Қаз еті (ұшалары және олардың бөліктері). Техникалық шарттар"
26
ГОСТ 34121-2017 "Мысыр тауығы еті (ұшалары және олардың бөліктері). Техникалық шарттар"
27
ГОСТ 34122-2017 "Балалар тағамына арналған құс етінің субөнімдері. Техникалық шарттар"
28

ГОСТ 34158-2017 "Продукты убоя гусей. Торговые описания"
29
СТБ 523-2002 "Продукты из мяса птицы. Общие технические условия"
30
СТБ 1060-97 "Колбасы вареные, сосиски
и сардельки из мяса птицы. Общие технические условия"
31
СТБ 1945-2010 "Мясо птицы. Общие технические условия"
32
СТБ 2247-2012 "Изделия колбасные вареные для питания детей дошкольного и школьного возраста. Общие технические условия"
33
СТ РК 1133-2002 "Полуфабрикаты
из мяса птицы. Технические условия"
34
СТ РК 1330-2005 "Мясо домашней птицы. Технические условия"
35
СТ РК 2042-2010 "Мясо птицы холодного
и горячего копчения. Технические условия"
36
СТ РК 2058-2010 "Полуфабрикаты из мяса
и пищевых субпродуктов птицы. Общие технические условия"
37
СТ РК 2059-2010 "Субпродукты птицы. Технические условия"
38

ГОСТ 34158-2017 "Қазды сою өнімдері. Сауда сипаттамасы"
29
СТБ 523-2002 "Қазды сою өнімдері. Сауда сипаттамасы"
30
СТБ 1060-97 "Құс етінен қайнатылған шұжықтар, сосискалар және сарделькалар. Жалпы техникалық шарттар"
31
СТБ 1945-2010 "Құс еті. Жалпы техникалық шарттар"
32
СТБ 2247-2012 "Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды тамақтандыруға арналған қайнатылған шұжық өнімдері. Жалпы техникалық шарттар"
33
ҚР СТ 1133-2002 "Құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
34
ҚР СТ 1330-2005 "Құс еті. Техникалық шарттар"
35
ҚР СТ 2042-2010 "Суық және ыстық күйде ысталған құс еті. Техникалық шарттар"
36
ҚР СТ 2058-2010 "Құс етінен және тағамдық субөнімдерден жасалған жартылай фабрикаттар. Жалпы техникалық шарттар"
37
ҚР СТ 2059-2010 "Құстың субөнімдері. Техникалық шарттар"
38

СТ РК 2087-2014 "Продукты деликатесные вареные, копчено-вареные, копчено-запеченные, запеченные, сырокопченые
из свинины, говядины, конины и птицы. Технические условия" (за исключением пунктов, распространяющихся
на изготовление продуктов деликатесных вареных, копчено-вареных, копчено-запеченных, запеченных, сырокопченых
из свинины, говядины и конины)
39
СТ РК 2124-2011 "Консервы мясные.
Рагу куриное в желе. Технические условия"
40

ҚР СТ 2087-2014 "Шошқа етінен, сиыр етінен, жылқы етінен және құс етінен қайнатылған, ысталған-қайнатылған, ысталған-көмештелген, көмештелген, шикідей қақталған деликатесті өнімдер. Техникалық шарттар" (шошқа етінен, сиыр етінен, жылқы етінен және құс етінен қайнатылған, ысталған-қайнатылған, ысталған-көмештелген, көмештелген, шикідей қақталған деликатесті өнімдерді өнімдерді өнімдерді дайындауға қолданылатын тармақтарды қоспағанда)
39
ҚР ҚР СТ 2124-2011 "Ет консервілері. Желедегі тауық рагуы. Техникалық шарттар"
40

СТ РК 2157-2011 "Мясо индейки. Тушки
и их части"
41
СТ РК 2253-2012 "Колбасы полукопченые, сосиски и сардельки из мяса индейки"
42
СТ РК 2355-2013 "Полуфабрикаты из мяса птицы в маринаде. Технические условия"
43
СТ РК 2357-2013 "Фарш из мяса птицы бройлера (механической обвалки). Технические условия"
44
ГОСТ Р 52306-2005 "Мясо птицы (тушки цыплят, цыплят-бройлеров и их разделанные части) для детского питания. Технические условия"
45

ҚР СТ 2157-2011 "Күркетауық еті. Ұшалары және олардың бөліктері"
41
ҚР СТ 2253-2012 "Жартылай ысталған шұжықтар, күркетауық етінен жасалған сосискалар және сарделькалар"
42
ҚР СТ 2355-2013 "Маринадтағы құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
43
ҚР СТ 2357-2013 "Бройлер құс етінің тартылған еті (механикалық сылып алынған). Техникалық шарттар"
44
ГОСТ Р 52306-2005 "Балалар тағамына арналған құс еті (балапандардың, шөже-бройлердің ұшалары және олардың кесілген бөліктері). Техникалық шарттар"
45

ГОСТ Р 52313-2022 "Птицеперерабатывающая промышленность. Продукция пищевая. Термины
и определения"
применяется
в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
46
ГОСТ Р 52469-2019 "Птицеперерабатывающая промышленность. Переработка птицы. Термины
и определения"
применяется
в части, не противоречащей пункту 6
ТР ЕАЭС 051/2021
47
ГОСТ Р 52704-2006 "Консервы мясорастительные из мяса птицы для питания детей раннего возраста. Технические условия" (за исключением показателя "массовая доля жира")
48

ГОСТ Р 52313-2022 "Құс етін өңдеу өнеркәсібі. Тағамдық өнімдері. Терминдер мен анықтамалар"
051/2021 ЕАЭО ТР 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады
46
ГОСТ Р 52469-2019 "Құс етін өңдеу өнеркәсібі. Құс етін өңдеу. Терминдер мен анықтамалар"
051/2021 ЕАЭО ТР 6-тармағына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады
47
ГОСТ Р 52704-2006 "Жас балаларды тамақтандыруға арналған құс етінен жасалған ет-көкөніс консервілері. Техникалық сипаттамалар" ("майдың массалық үлесі" көрсеткішін қоспағанда)
48

ГОСТ Р 52705-2006 "Консервы на основе мяса птицы для питания детей раннего возраста. Технические условия"
(за исключением пунктов, распространяющихся на изготовление консервов на основе мяса птицы для детского питания с применением мяса
птицы механической обвалки)
49
ГОСТ Р 52818-2007 "Изделия колбасные вареные из мяса птицы для детского
питания. Общие технические условия"
(за исключением пунктов, распространяющихся на изготовление изделий колбасных вареных из мяса птицы для детского питания с применением мяса птицы механической обвалки)
50

ГОСТ Р 52705-2006 "Жас балаларды тамақтандыруға арналған құс етінен жасалған консервілер. Техникалық шарттар" (сүйектері механикалық сылып алынған құс етін пайдалана отырып, балалар тағамына арналған құс еті негізіндегі консервілерді өндіруді қамтитын тармақтарды қоспағанда)
49
ГОСТ Р 52818-2007 Балалар тағамына арналған қайнатылған құс шұжық өнімдері. Жалпы техникалық шарттар" (сүйектері механикалық сылып алынған құс етін пайдалана отырып, балалар тағамына арналған құс етінен қайнатылған шұжық өнімдерін өндіруді қамтитын тармақтарды қоспағанда)
50

ГОСТ Р 52819-2016 "Консервы из мяса птицы для диетического профилактического питания детей раннего возраста. Технические условия"
51
ГОСТ Р 52820-2007 "Мясо индейки для детского питания. Технические условия"
52
ГОСТ Р 53852-2010 "Колбасы полукопченые из мяса птицы. Общие технические условия"
53
ГОСТ Р 54348-2011 "Консервы из мяса
и субпродуктов птицы. Общие технические условия"
54
ГОСТ Р 54672-2011 "Изделия колбасные сырокопченые и сыровяленые из мяса
птицы. Общие технические условия"
55
ГОСТ Р 54673-2011 "Мясо перепелов (тушки). Технические условия"
56
ГОСТ Р 54676-2011 "Жиры птицы
пищевые. Технические условия"
57
ГОСТ Р 55286-2012 "Продукты прикорма для детей раннего возраста. Консервы
из мяса птицы. Технические условия"
(за исключением показателя "массовая
доля жира")
58
ГОСТ Р 55287-2012 "Полуфабрикаты
из мяса птицы мясорастительные
и растительно-мясные для детского
питания. Общие технические условия"
59
ГОСТ Р 55499-2013 "Продукты из мяса птицы. Общие технические условия"
60
ГОСТ Р 55500-2013 "Желудки железистые цыплят и кур замороженные. Технические условия"
61
ГОСТ Р 55790-2013 "Полуфабрикаты
из мяса птицы рубленые для детского питания. Технические условия"
62
ГОСТ Р 55791-2013 "Изделия сырокопченые и сыровяленые из мяса цыплят-бройлеров. Технические условия"
63
ГОСТ Р 55794-2013 "Консервы на основе мяса птицы для питания детей дошкольного и школьного возраста. Технические условия" (за исключением показателя "массовая
доля жира")
64
ГОСТ Р 55797-2013 "Консервы из мяса птицы и кроликов для питания женщин
в период беременности. Технические условия"
65
ГОСТ Р 56364-2015 "Российское качество. Полуфабрикаты из мяса птицы рубленые
с пониженной калорийностью для детского питания. Технические условия"
66
ГОСТ Р 56365-2015 "Российское качество. Изделия ветчинные из мяса птицы для детского питания. Технические условия"
67

ГОСТ Р 52819-2016 "Жас балалардың диеталық профилактикалық тамақтануына арналған консервіленген құс еті. Техникалық шарттар"
51
ГОСТ Р 52820-2007 "Балалар тағамына арналған күркетауық еті. Техникалық шарттар"
52
ГОСТ Р 53852-2010 "Жартылай ысталған құс етінен жасалған шұжықтар. Жалпы техникалық шарттар"
53
ГОСТ Р 54348-2011 "Құс етінен және субөнімдерінен жасалған консервілер. Жалпы техникалық шарттар"
54
ГОСТ Р 54672-2011 "Құс етінен шикілей ысталған және шала қақталған шұжық өнімдері. Жалпы техникалық шарттар"
55
ГОСТ Р 54673-2011 "Бөдене еті (ұшасы). Технические условия"
56
ГОСТ Р 54676-2011 "Тағамдық құс тоң майлары. Техникалық шарттар
57
ГОСТ Р 55286-2012 "Жас балаларға арналған қосымша тағамдар. Консервіленген құс еті. Техникалық сипаттамалар" ("майдың массалық үлесі" көрсеткішін қоспағанда")
58
ГОСТ Р 55287-2012 "Балалар тағамына арналған құс етінен жасалған ет-көкөніс және көкөніс-ет жартылай фабрикаттары. Жалпы техникалық шарттар"
59
ГОСТ Р 55499-2013 "Құс еті өнімдері. Жалпы техникалық шарттар
60
ГОСТ Р 55500-2013 "Балапандар мен тауықтардың мұздатылған безді асқазандары. Техникалық шарттар"
61
ГОСТ Р 55790-2013 "Балалар тағамына арналған шабылған жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
62
ГОСТ Р 55791-2013 "Шөже-бройлердің етінен шикілей ысталған және шала қақталған өнімдер. Техникалық шарттар"
63
ГОСТ Р 55794-2013 "Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды тамақтандыруға арналған құс еті негізінде жасалған консервілер. Техникалық сипаттамалар" ("майдың массалық үлесі" көрсеткішін қоспағанда)
64
ГОСТ Р 55797-2013 "Жүктілік кезіндегі әйелдердің тамақтануына арналған құс және қоян етінің консервілері. Техникалық шарттар"
65
ГОСТ Р 56364-2015 "Ресей сапасы. Балалар тағамына арналған калориясы төмен шабылған құс етінен жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
66
ГОСТ Р 56365-2015 "Ресей сапасы. Балалар тағамына арналған құс етінен жасалған ветчина өнімдері. Техникалық шарттар"
67

ГОСТ Р 56381-2015 "Российское качество. Консервы из мяса птицы тушеные для детского питания. Технические условия"
применяется
в части, не противоречащей приложению № 7 к
ТР ЕАЭС 051/2021
68
ГОСТ Р 56496-2015 "Российское качество. Продукты сырокопченые и сыровяленые
из мяса птицы обогащенные. Технические условия"
69
ГОСТ Р 57150-2016 "Консервы из мяса птицы для питания детей раннего возраста. Общие технические условия"
70

ГОСТ Р 56381-2015 "Ресей сапасы. Балалар тағамына арналған бұқтырылған құс етінен жасалған консервілер. Техникалық шарттар"
ЕАЭО ТР 051/2021 № 7 қосымшасына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады
68
ГОСТ Р 56496-2015 "Ресей сапасы. Құс етінен шикілей ысталған және шала қақталған байытылған өнімдер. Техникалық шарттар"
69
ГОСТ Р 57150-2016 "Жас балалар тағамдарына арналған құс еті консервілері. Жалпы техникалық шарттар"
70

ГОСТ Р 57476-2017 "Белок птичий пищевой. Технические условия"
71
ГОСТ Р 57494-2017 "Изделия кулинарные
из мяса кур и индеек. Технические условия"
72
ГОСТ Р 58110-2018 "Изделия колбасные вареные из мяса (субпродуктов) птицы
для детского питания. Технические
условия"
73
ГОСТ Р 58111-2018 "Полуфабрикаты
в тесте замороженные из мяса птицы для детского питания. Технические условия"
74
разделы II и III, подпункт "в" пункта 104 раздела XII

ГОСТ Р 57476-2017 "Тағамдық құс ақуызы. Техникалық шарттар"
71
ГОСТ Р 57494-2017 "Тауық және күркетауық етінен жасалған аспаздық өнімдер. Техникалық шарттар"
72
ГОСТ Р 58110-2018 "Балалар тағамдарына арналған құс етінен (субөнімдерден) қайнатылған шұжық өнімдері. Техникалық шарттар"
73
ГОСТ Р 58111-2018 "Балалар тағамына арналған құс етінен қамырдағы мұздатылған жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
74
II және III бөлімдер, XII бөлімнің 104-тармағының "в" тармақшас

ГОСТ 32737-2014 "Полуфабрикаты натуральные из мяса птицы для детского питания. Технические условия"
подпункт "в" пункта 104 раздела XII
ТР ЕАЭС 051/2021 распространяется на придуманное название
"По-киевски"
75
ГОСТ 33356-2015 "Изделия готовые быстрозамороженные из мяса птицы. Технические условия"
подпункт "в" пункта 104 раздела XII
ТР ЕАЭС 051/2021
распространяется на придуманные названия
"Бризоль",
"Де-воляй",
"По-киевски",
"Ленивый",
"Сытный",
"Троянда"
76
разделы X – XII
СТ РК 1728-2015 "Мясо и мясные продукты. Упаковка, маркировка, транспортирование
и хранение"
применяется
в отношении
продуктов убоя птицы и продукции
из мяса птицы
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 29 ноября 2022 г. № 188
ПЕРЕЧЕНЬ

ГОСТ 32737-2014 "Балалар тағамына арналған құс етінен жасалған табиғи жартылай фабрикаттар. Техникалық шарттар"
ЕАЭО ТР 051/2021 XII бөлімінің 104-тармағының "в" тармақшасы ойлап табылған "По-киевски" атауына қолданылады
75
ГОСТ 33356-2015 "Құс етінен жасалған тез мұздатылған дайын өнімдер. Техникалық шарттар"
051/2021 ЕАЭО ТР XII бөлімінің 104-тармағының "в" тармақшасы ойлап табылған "Бризоль", "Де-воляй", "По-киевски", "Ленивый", "Сытный", "Троянда" атауларына қолданылады.
76
X–XII бөлімдер
ҚР СТ 1728-2015 "Ет және ет өнімдері. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау"
Құс сою өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге қатысты қолданылады
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 29 қарашадағы
№ 188 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Элементы технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
1
раздел III
ГОСТ ISO 5555-2016 "Жиры и масла животные и растительные. Отбор проб"
2
ГОСТ 4288-76 "Изделия кулинарные и полуфабрикаты из рубленого мяса. Правила приемки и методы испытаний"
3
ГОСТ 8285-91 "Жиры животные топленые. Правила приемки и методы испытания"
4
раздел 4 ГОСТ 8756.0-70 "Продукты пищевые консервированные. Отбор проб и подготовка их к испытанию"
применяется в отношении консервов из мяса птицы
5
ГОСТ 9792-73 "Колбасные изделия и продукты из свинины, баранины, говядины и мяса других видов убойных животных и птиц. Правила приемки и методы отбора проб"
6
ГОСТ 26671-2014 "Продукты переработки фруктов и овощей, консервы мясные и мясорастительные. Подготовка проб для лабораторных анализов"
7
ГОСТ 31467-2012 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы отбора проб и подготовка их к испытаниям"
8
ГОСТ Р ИСО 7002-2012 "Продукты сельскохозяйственные пищевые. Схема стандартного метода отбора проб из партии"
9
СТБ ГОСТ Р 51447-2011 (ИСО 3100-1-91) "Мясо и мясные продукты. Методы отбора проб"
10
СТ РК 1729-2007 "Мясо и мясные продукты. Правила приемки и методы испытания"
11
СТ РК 2061-2010 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы отбора проб и подготовка их к испытаниям"
12
СТ РК ГОСТ Р 51447-2010 "Мясо и мясные продукты. Методы отбора проб"
13
ГОСТ Р 51447-99 "Мясо и мясные продукты. Методы отбора проб"
14
ГОСТ Р 54349-2011 "Мясо и субпродукты птицы. Правила приемки"
15
ГОСТ Р 54356-2011 "Полуфабрикаты из мяса и субпродуктов птицы. Правила приемки"
16
пункт 8
раздела III
ГОСТ 7702.0-74 "Мясо птицы. Методы отбора образцов. Органолептические методы оценки качества"
17
ГОСТ 9959-2015 "Мясо и мясные продукты. Общие условия проведения органолептической оценки"
18
ГОСТ 31470-2018 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы органолептических и физико-химических исследований"
19
ГОСТ 33741-2015 "Консервы мясные и мясосодержащие. Методы определения органолептических показателей, массы нетто и массовой доли составных частей"
20

Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – оларды қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Құс еті мен оны қайта өңдеу өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 051/2021) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың ТІЗБЕСІ
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементтері
Стандарттың белгіленімі мен атауы
Ескерту
1
2
3
4
1
III бөлім
ГОСТ ИСО 5555-2016 "Жануарлар мен өсімдік тоң майлары мен майлары. Сынамаларды іріктеу"
2
ГОСТ 4288-76 "Аспаздық өнімдер және шабылған еттен жасалған жартылай фабрикаттар. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
3
ГОСТ 8285-91 "Қорытылған жануарлар майлары. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
4
ГОСТ 8756.0-70 4-бөлімі "Консервіленген тағамдық өнімдер. Сынамаларды іріктеу және оларды сынауға дайындау"
құс етінен жасалған консервілерге қатысты қолданылады
5
ГОСТ 9792-73 "Шұжық өнімдері және шошқа еті, қой еті, сиыр еті және сойылатын жануарлар мен құстардың басқа түрлерінің етінен жасалған өнімдер. Қабылдау ережелері және сынамаларды іріктеу әдістері"
6
ГОСТ 26671-2014 "Жемістер мен көкөністерді өңдеу өнімдері, ет және ет-көкөніс консервілері. Зертханалық талдауға үлгілерді дайындау"
7
ГОСТ 31467-2012 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Іріктеу әдістері және оларды сынауға дайындау"
8
ГОСТ Р ИСО 7002-2012 "Ауыл шаруашылығы тағамдық өнімдері. Партиядан ірі алудың стандартты әдісінің схемасы"
9
СТБ ГОСТ Р 51447-2011 (ИСО 3100-1-91) "Ет және ет өнімдері. Сынамаларды іріктеу әдістері"
10
ҚР СТ 1729-2007 "Ет және ет өнімдері. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
11
ҚР СТ 2061-2010 "Құс еті, субөнімдер және құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар. Сынамаларды іріктеу әдістері және оларды сынауға дайындау"
12
ҚР СТ ГОСТ Р 51447-2010 "Ет және ет өнімдері. Сынамаларды іріктеу әдістері"
13
ГОСТ Р 51447-99 "Ет және ет өнімдері. Сынамаларды іріктеу әдістері"
14
ГОСТ Р 54349-2011 "Құс еті және субөнімдері. Қабылдау ережелері"
15
ГОСТ Р 54356-2011 "Құс етінен және құстың субөнімдерден жасалған жартылай фабрикаттар. Қабылдау ережелері"
16
III бөлімнің 8-тармағы
ГОСТ 7702.0-74 "Құс еті. Үлгілерді іріктеу әдістері. Сапаны бағалаудың органолептикалық әдістері"
17
ГОСТ 9959-2015 "Ет және ет өнімдері. Органолептикалық бағалауды жүргізудің жалпы шарттары"
18
ГОСТ 31470-2018 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Органолептикалық және физика-химиялық зерттеу әдістері"
19
ГОСТ 33741-2015 "Етті және құрамында еті бар консервілер. Құрамдас элементтердің органолептикалық көрсеткіштерін, нетто массасы мен массалық үлесін анықтау әдістері"
20

ГОСТ Р 53161-2008 (ИСО 5495:2005) "Органолептический анализ. Методология. Метод парного сравнения"
21
ГОСТ Р 51944-2002 "Мясо птицы.
Методы определения органолептических показателей, температуры и массы"
22
пункт 9
раздела III, пункты 18 и 20
раздела V,
абзац первый пункта 57
раздела VII, приложения
№ 5 и 7
ГОСТ ISO 1841-1-2016 "Мясо и мясная продукция. Определение содержания хлоридов. Часть 1. Метод Волхарда"
23

ГОСТ Р 53161-2008 (ИСО 5495:2005) "Органолептикалық талдау. Әдістеме. Жұптық салыстыру әдісі"
21
ГОСТ Р 51944-2002 "Құс еті. Органолептикалық көрсеткіштерді, температураны және массаны анықтау әдістері"
22
III бөлімнің 9-тармағы, V бөлімнің 18 және 20-тармақтары, VII бөлімнің 57-тармағының бірінші абзацы, № 5 және 7-қосымшалар
ГОСТ ISO 1841-1-2016 "Ет және ет өнімдері. Құрамында хлоридтерді анықтау. 1-бөлік. Вольхард әдісі"
23

ГОСТ ISO 1841-2-2013 "Мясо и мясные продукты. Потенциометрический метод определения массовой доли хлоридов"
24
ГОСТ ISO 5553-2013 "Мясо и мясные продукты. Обнаружение полифосфатов"
25
ГОСТ 29300-92 (ИСО 3091-75) "Мясо
и мясные продукты. Метод определения нитрата"
26
ГОСТ 4288-76 "Изделия кулинарные и полуфабрикаты из рубленого мяса. Правила приемки и методы испытаний"
27
ГОСТ 8285-91 "Жиры животные топленые. Правила приемки и методы испытания"
28
ГОСТ 8558.1-2015 "Продукты мясные. Методы определения нитрита"
29
ГОСТ 8558.2-2016 "Мясо и мясные продукты. Метод определения содержания нитратов"
30
ГОСТ 8756.18-2017 "Консервы.
Методы определения внешнего вида, герметичности упаковки и состояния внутренней поверхности упаковки"
31
ГОСТ 9793-2016 "Мясо и мясные продукты. Методы определения влаги"
32
ГОСТ 9794-2015 "Продукты мясные. Методы определения содержания общего фосфора"
33
ГОСТ 9957-2015 "Мясо и мясные продукты. Методы определения содержания хлористого натрия"
34
ГОСТ 10574-2016 "Продукты мясные. Методы определения крахмала"
35
ГОСТ 19496-2013 "Мясо и мясные продукты. Метод гистологического исследования"
36
ГОСТ 23042-2015 "Мясо и мясные продукты. Методы определения жира"
37
ГОСТ 23231-2016 "Изделия колбасные вареные и продукты из мяса вареные. Метод определения остаточной
активности кислой фосфатазы"
38
ГОСТ 25011-2017 "Мясо и мясные продукты. Методы определения белка"
39
ГОСТ 26183-84 "Продукты переработки плодов и овощей, консервы мясные и мясорастительные. Метод определения жира"
40
ГОСТ 26186-84 "Продукты переработки плодов и овощей, консервы мясные и мясорастительные. Методы определения хлоридов"
41
ГОСТ 29299-92 "Мясо и мясные продукты. Метод определения нитрита"
42
ГОСТ 29301-92 "Продукты мясные.
Метод определения крахмала"
43
ГОСТ 30615-99 "Сырье и продукты пищевые. Метод определения фосфора"
44
ГОСТ 31110-2002 "Мясо и мясные продукты. Спектрофотометрический
метод определения массовой доли общего фосфора"
45
ГОСТ 31474-2012 "Мясо и мясные продукты. Гистологический метод определения растительных белковых добавок"
46
ГОСТ 31475-2012 "Мясо и мясные продукты. Определение массовой доли растительного (соевого) белка методом электрофореза"
47
ГОСТ 31479-2012 "Мясо и мясные продукты. Метод гистологической идентификации состава"
48
ГОСТ 31500-2012 "Мясо и мясные продукты. Гистологический метод определения растительных углеводных добавок"
49
ГОСТ 31787-2012 "Мясо и мясные продукты. Метод определения остаточной активности кислой фосфатазы, выраженной массовой долей фенола,
в колбасных изделиях из термически обработанных ингредиентов"
50

ГОСТ ИСО 1841-2-2013 "Ет және ет өнімдері. Хлоридтердің массалық үлесін анықтаудың потенциометриялық әдісі"
24
ГОСТ ИСО 5553-2013 "Ет және ет өнімдері. Полифосфаттарды анықтау"
25
ГОСТ 29300-92 (ИСО 3091-75) "Ет және ет өнімдері. Нитраттарды анықтау әдісі"
26
ГОСТ 4288-76 "Аспаздық өнімдер және шабылған еттен жасалған жартылай фабрикаттар. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
27
ГОСТ 8285-91 "Қорытылған жануарлар тоң майлары. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
28
ГОСТ 8558.1-2015 "Ет өнімдері. Нитриттерді анықтау әдістері"
29
ГОСТ 8558.2-2016 "Ет және ет өнімдері. Құрамында нитраттарды анықтау әдісі"
30
ГОСТ 8756.18-2017 "Консервілер. Қаптаманың сыртқы түрін, герметикалығын және орамның ішкі бетінің күйін анықтау әдістері"
31
ГОСТ 9793-2016 "Ет және ет өнімдері. Ылғалдылықты анықтау әдістері"
32
ГОСТ 9794-2015 "Ет өнімдері. Құрамында жалпы фосфорды анықтау әдістері"
33
ГОСТ 9957-2015 "Ет және ет өнімдері. Құрамында хлорлы натрийді анықтау әдістері"
34
ГОСТ 10574-2016 "Ет өнімдері. Крахмалды анықтау әдістері"
35
ГОСТ 19496-2013 "Ет және ет өнімдері. Гистологиялық зерттеу әдісі"
36
ГОСТ 23042-2015 "Ет және ет өнімдері. Тоң майды анықтау әдістері"
37
ГОСТ 23231-2016 "Қайнатылған шұжық өнімдері және қайнатылған ет өнімдері. Қышқыл фосфатазаның қалдық белсенділігін анықтау әдісі"
38
ГОСТ 25011-2017 "Ет және ет өнімдері. Ақуызды анықтау әдістері"
39
ГОСТ 26183-84 "Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері, ет және ет-көкөніс өнімдері консервілері. Тоң майды анықтау әдісі"
40
ГОСТ 26186-84 "Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері, ет және көкөніс консервілері. Хлоридтерді анықтау әдістері"
41
ГОСТ 29299-92 "Ет және ет өнімдері. Нитриттерді анықтау әдісі"
42
ГОСТ 29301-92 "Ет өнімдері. Крахмалды анықтау әдісі"
43
ГОСТ 30615-99 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Фосфорды анықтау әдісі"
44
ГОСТ 31110-2002 "Ет және ет өнімдері. Жалпы фосфордың массалық үлесін анықтаудың спектрофотометриялық әдісі"
45
ГОСТ 31474-2012 "Ет және ет өнімдері. Өсімдік ақуыздық қоспаларын анықтаудың гистологиялық әдісі"
46
ГОСТ 31475-2012 "Ет және ет өнімдері. Өсімдік (соя) ақуызының массалық үлесін электрофорез әдісімен анықтау"
47
ГОСТ 31479-2012 "Ет және ет өнімдері. Құрамды гистологиялық анықтау әдісі"
48
ГОСТ 31500-2012 "Ет және ет өнімдері. Өсімдік көмірсулық қоспаларын анықтаудың гистологиялық әдісі
49
ГОСТ 31787-2012 "Ет және ет өнімдері. Термиялық өңдеуден өткен ингредиенттерден жасалған шұжықтардағы фенолдың массалық үлесімен көрсетілген қышқыл фосфатазаның қалдық белсенділігін анықтау әдісі
50

ГОСТ 31796-2012 "Мясо и мясные продукты. Ускоренный гистологический
метод определения структурных компонентов состава"
51
ГОСТ 31930-2012 "Мясо птицы замороженное. Методы определения технологически добавленной влаги"
52
ГОСТ 31931-2012 "Мясо птицы. Методы гистологического и микроскопического анализа"
53
ГОСТ 32009-2013 "Мясо и мясные продукты. Спектрофотометрический
метод определения массовой доли
общего фосфора"
54
ГОСТ 33319-2015 "Мясо и мясные продукты. Метод определения массовой доли влаги"
55
ГОСТ 33608-2015 "Мясо и мясные продукты. Идентификация немясных ингредиентов растительного происхождения методом
газовой хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
56
ГОСТ 33741-2015 "Консервы мясные
и мясосодержащие. Методы определения органолептических показателей, массы нетто и массовой доли составных частей"
57
СТБ ISO 1442-2008 "Мясо и мясные продукты. Метод определения массовой доли влаги (арбитражный метод)"
58
СТ РК ИСО 13965-2009 "Мясо
и мясопродукты. Определение содержания крахмала и глюкозы. Метод тендеризации с помощью ферментных препаратов"
применяется
в отношении показателя "крахмал"
59
ГОСТ Р 50456-92 (ИСО 662-80) "Жиры
и масла животные и растительные. Определение содержания влаги
и летучих веществ"
60
ГОСТ Р 51480-99 (ИСО 1841-1-96) "Мясо и мясные продукты. Определение массовой доли хлоридов. Метод Фольгарда"
61
приложение В СТБ 1945-2010 "Мясо птицы. Общие технические условия" (метод определения массовой доли
влаги, выделившейся при хранении
и размораживании мяса птицы)
62
СТБ ГОСТ Р 51482-2001 "Мясо и мясные продукты. Спектрофотометрический
метод определения массовой доли общего фосфора"
63
ГОСТ Р 54047-2010 "Мясо и мясные продукты. Метод определения дисперсности"
64
ГОСТ Р 56110-2014 "Кость птицы пищевая. Метод определения массовой доли остаточной прирези мышечной ткани"
65
пункт 18
раздела V, приложения
№ 1, 2 и 3
ГОСТ ISO/TS 17728-2017 "Микробиология пищевой цепи. Методы отбора проб пищевой продукции и кормов для микробиологического анализа"
66
ГОСТ ISO 4833-2015 "Микробиология пищевой продукции и кормов. Горизонтальный метод подсчета микроорганизмов. Методика подсчета колоний после инкубации при
температуре 30 °C"
67
ГОСТ ISO 20837-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Полимеразная цепная реакция (ПЦР) для обнаружения патогенных микроорганизмов в пищевых продуктах. Требования к подготовке образцов для качественного обнаружения"
68
ГОСТ ISO 21527-1-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета дрожжевых
и плесневых грибов. Часть 1. Методика подсчета колоний в продуктах, активность воды в которых больше 0,95"
69
ГОСТ ISO 21527-2-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета дрожжевых
и плесневых грибов. Часть 2. Методика подсчета колоний в продуктах, активность воды в которых меньше или равна 0,95"
70

ГОСТ 31796-2012 "Ет және ет өнімдері. Композицияның құрылымдық компоненттерін анықтаудың жеделдетілген гистологиялық әдісі"
51
ГОСТ 31930-2012 "Мұздатылған құс еті. Технологиялық қосылған ылғалды анықтау әдістері"
52
ГОСТ 31931-2012 "Құс еті. Гистологиялық және микроскопиялық талдау әдістері"
53
ГОСТ 32009-2013 "Ет және ет өнімдері. Жалпы фосфордың массалық үлесін анықтаудың спектрофотометриялық әдісі"
54
ГОСТ 33319-2015 "Ет және ет өнімдері. Ылғалдың массалық үлесін анықтау әдісі"
55
ГОСТ 33608-2015 "Ет және ет өнімдері. Масс-спектрометрлік детектормен газ хроматографиясы арқылы өсімдік текті ет емес ингредиенттерді сәйкестендіру"
56
ГОСТ 33741-2015 "Етті және құрамында еті бар консервілер. Құрамдас элементтердің бөліктердің органолептикалық көрсеткіштерін, нетто массасын мен массалық үлесін анықтау әдістері"
57
СТБ ISO 1442-2008 "Ет және ет өнімдері. Ылғалдың массалық үлесін анықтау әдісі (арбитраждық әдіс)"
58
ҚР СТ ИСО 13965-2009 "Ет және ет өнімдері. Құрамында крахмал мен глюкозаны анықтау. Ферменттік препараттардың көмегімен тендеризациялау әдісі"
"крахмал" көрсеткішіне қатысты қолданылады
59
ГОСТ Р 50456-92 (ИСО 662-80) "Жануарлар мен өсімдік тоң майлары мен майлары. Ылғалдылық пен ұшпа заттарды анықтау"
60
ГОСТ Р 51480-99 (ИСО 1841-1-96) "Ет және ет өнімдері. Хлоридтердің массалық үлесін анықтау. Фолгард әдісі"
61
СТБ 1945-2010 В қосымшасы "Құс еті. Жалпы техникалық шарттар (құс етін сақтау және жібіту кезінде бөлінетін ылғалдың массалық үлесін анықтау әдісі)
62
СТБ ГОСТ Р 51482-2001 "Ет және ет өнімдері. Жалпы фосфордың массалық үлесін анықтаудың спектрофотометриялық әдісі"
63
ГОСТ Р 54047-2010 "Ет және ет өнімдері. Дисперстілікті анықтау әдісі"
64
ГОСТ Р 56110-2014 "Тағамдық құс сүйегі. Бұлшықет тінінің қалдық кесіндісінің массалық үлесін анықтау әдісі"
65
№ 1, 2 және 3 қосымшалардың V бөлімінің 18-тармағы
ГОСТ ISO/TS 17728-2017 "Азық-түлік тізбегінің микробиологиясы. Микробиологиялық талдау үшін тамақ өнімдері мен жемшөптердің сынамаларын алу әдістері"
66
ГОСТ ISO 4833-2015 "Тамақ өнімдері мен жемшөптің микробиологиясы. Микроорганизмдерді санаудың көлденең әдісі. 30 °C температурада инкубациядан кейінгі колонияларды санау әдістемесі"
67
ГОСТ ISO 20837-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Тағамдағы патогендерді анықтау үшін полимеразды тізбекті реакция (ПТР). Сапалы табу үшін үлгілерді дайындауға қойылатын талаптар"
68
ГОСТ ISO 21527-1-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Ашытқы және зең саңырауқұлақтарын санау әдісі. 1 бөлік. Судың белсенділігі 0,95-тен асатын өнімдердегі колонияларды санау әдістемесі"
69
ГОСТ ISO 21527-2-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Ашытқылар мен зеңдерді санау әдісі. 2-бөлім. Су белсенділігі 0,95-тен аз немесе оған тең өнімдердегі колонияларды санау әдісі"
70

ГОСТ ISO 21871-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод обнаружения и подсчета наиболее вероятного числа Bacillus cereus"
71
ГОСТ ISO 22118-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Полимеразная цепная реакция (ПЦР) для обнаружения и количественного учета патогенных микроорганизмов
в пищевых продуктах. Технические характеристики"
72
ГОСТ ISO 22119-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Полимеразная цепная реакция (ПЦР) в режиме реального времени для определения патогенных микроорганизмов в пищевых продуктах. Общие требования
и определения"
73

ГОСТ ISO 21871-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Bacillus cereus ең ықтимал санын анықтау және санау әдісі"
71
ГОСТ ISO 22118-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Тамақ өнімдеріндегі патогенді микроорганизмдерді анықтау және сандық есепке алу үшін полимеразды тізбекті реакция (ПТР). Техникалық сипаттамалары"
72
ГОСТ ISO 22119-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Тағамдық өнімдердегі патогендерді анықтау үшін нақты уақыт режимінде полимеразды тізбекті реакция (ПТР). Жалпы талаптар мен анықтамалар"
73

ГОСТ 10444.11-2013 (ISO 15214:1998) "Микробиология пищевых продуктов
и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества мезофильных молочнокислых микроорганизмов"
74
ГОСТ 29185-2014 (ISO 15213:2003) "Микробиология пищевых продуктов
и кормов для животных. Методы выявления и подсчета сульфитредуцирующих бактерий, растущих в анаэробных условиях"
75
ГОСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002) "Продукты пищевые. Метод выявления бактерий рода Salmonella"
76

ГОСТ 10444.11-2013 (ISO 15214:1998) "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Мезофильді сүт қышқылды микроорганизмдердің санын анықтау және санау әдістері"
74
ГОСТ 29185-2014 (ISO 15213:2003) "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Анаэробты жағдайда өсетін қалпына келтіретін сульфитредуктивті бактерияларды анықтау және санау әдістері".
75
ГОСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002) "Тағамдық өнімдер. Salmonella тұқымдас бактерияларды анықтау әдісі"
76

ГОСТ 31708-2012 (ISO 7251:2005) "Микробиология пищевых продуктов
и кормов. Метод обнаружения
и определения количества
презумптивных бактерий Escherichia
coli. Метод наиболее вероятного
числа"
77
ГОСТ 31744-2012 (ISO 7937:2004) "Микробиология пищевых продуктов
и кормов для животных. Метод подсчета колоний Clostridium perfringens"
78
ГОСТ 31746-2012 (ISO 6888-1:1999,
ISO 6888-2:1999, ISO 6888-3:2003) "Продукты пищевые. Методы выявления
и определения количества
коагулазоположительных стафилококков
и Staphylococcus aureus"
79

ГОСТ 31708-2012 (ISO 7251:2005) "Тағамдық өнімдердің және жемдердің микробиологиясы. Escherichia coli презумптивті бактерияларының санын табу және анықтау әдісі. Неғұрлым ықтимал санын анықтау әдісі"
77
ГОСТ 31744-2012 (ISO 7937:2004) "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Clostridium perfringens колонияларын санау әдісі"
78
ГОСТ 31746-2012 (ISO 6888-1:1999, ISO 6888-2:1999, ISO 6888-3:2003) "Тағамдық өнімдер. Коагулаза-оң стафилококктарды және Staphylococcus aureus анықтау және санын анықтау әдістері"
79

ГОСТ 7702.2.0-2016 "Продукты убоя птицы, полуфабрикаты из мяса птицы
и объекты окружающей производственной среды. Методы отбора проб и подготовка
к микробиологическим исследованиям"
80
ГОСТ 7702.2.1-2017 "Продукты убоя птицы, продукция из мяса птицы
и объекты окружающей производственной среды. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов"
81
ГОСТ 7702.2.2-93 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты птичьи. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий родов Еsсhеriсhiа, Сitrоbасtеr, Еntеrоbасtеr, Кlеbsiеllа, Sеrrаtiа)"
82
ГОСТ 7702.2.3-93 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты птичьи. Метод выявления сальмонелл"
83
ГОСТ 7702.2.4-93 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты птичьи. Методы выявления и определения количества Staphylococcus aureus"
84
ГОСТ 7702.2.6-2015 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы выявления и определения количества сульфитредуцирующих клостридий"
85
ГОСТ 7702.2.7-2013 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы выявления бактерий рода Рrоtеus"
86
ГОСТ 9958-81 "Изделия колбасные
и продукты из мяса. Методы бактериологического анализа"
87
ГОСТ 10444.7-86 "Продукты пищевые. Методы выявления ботулинических токсинов и Сlostridium botulinum"
88
ГОСТ 10444.8-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Горизонтальный метод подсчета презумптивных бактерий
Bacillus cereus. Метод подсчета колоний при температуре 30 °C"
89
ГОСТ 10444.9-88 "Продукты пищевые. Метод определения Сlostridium perfringens"
90
ГОСТ 10444.12-2013 "Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества дрожжей и плесневых грибов"
91
ГОСТ 10444.15-94 "Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов"
92
ГОСТ 17604-2017"Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Отбор проб с туши для микробиологического анализа"
93
ГОСТ 26669-85 "Продукты пищевые
и вкусовые. Подготовка проб для микробиологических анализов"
94
ГОСТ 26670-91 "Продукты пищевые. Методы культивирования микроорганизмов"
95
ГОСТ 28560-90 "Продукты пищевые. Метод выявления бактерий родов Рrоtеus, Моrgаnеllа, Рrоvidеnсiа"
96
ГОСТ 28566-90 "Продукты пищевые. Метод выявления и определения количества энтерококков"
97
ГОСТ 28805-90 "Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества осмотолерантных дрожжей
и плесневых грибов"
98

ГОСТ 7702.2.0-2016 "Құс сою өнімдері, құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар және қоршаған өндірістік орта объектілері. Сынамаларды іріктеу әдістері және микробиологиялық зерттеулерге дайындық"
80
ГОСТ 7702.2.1-2017 "Сойылған құс, құс еті өнімдері және экологиялық өндірістік орта объектілері. Мезофильді аэробты және факультативті анаэробты микроорганизмдердің санын анықтау әдістері"
81
ГОСТ 7702.2.2-93 "Құс еті, субөнімдер және құс етінің жартылай фабрикаттары. Escherichia таяқшасы тобындағы бактерияларды анықтау және санын анықтау әдістері (Escherichia, Citrobaster, Enterobaster, Klebsiella, Serratia тұқымдасының колиформды бактериялары)"
82
ГОСТ 7702.2.3-93 "Құс еті, субөнімдер және құс етінің жартылай фабрикаттары. Сальмонеллаларды анықтау әдісі"
83
ГОСТ 7702.2.4-93 "Құс еті, субөнімдер және құс етінің жартылай фабрикаттары. Staphylococcus aureus табу және сандық анықтау әдістері"
84
ГОСТ 7702.2.6-2015 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Сульфитті қалпына келтіретін клостридияларды анықтау және санын анықтау әдістері"
85
ГОСТ 7702.2.7-2013 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Proteus тектес бактерияларды анықтау әдістері"
86
ГОСТ 9958-81 "Шұжық өнімдері және еттен жасалған тамақ өнімдері. Бактериологиялық талдау әдістері"
87
ГОСТ 10444.7-86 "Тағамдық өнімдер. Ботулинум токсиндерін және Clostridium botulinum анықтау әдістері"
88
ГОСТ 10444.8-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Bacillus cereus болжамды бактерияларды санаудың көлденең әдісі. 30 °C температурада колонияларды санау әдісі"
89
ГОСТ 10444.9-88 "Тағамдық өнімдер. Сlostridium perfringens анықтау әдісі"
90
ГОСТ 10444.12-2013 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Ашытқы және зең саңырауқұлақтарының санын анықтау және санау әдістері"
91
ГОСТ 10444.15-94 "Тағамдық өнімдер. Мезофильді аэробты және факультативті анаэробты микроорганизмдердің санын анықтау әдістері"
92
ГОСТ 17604-2017 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Микробиологиялық талдау үшін ұшаның сынамасын алу"
93
ГОСТ 26669-85 "Тағамдық өнімдер және дәмдік өнімдер. Микробиологиялық талдаулар үшін үлгілерді дайындау"
94
ГОСТ 26670-91 "Тағамдық өнімдер. Микроорганизмдерді өсіру әдістері"
95
ГОСТ 28560-90 "Тағамдық өнімдер. Proteus, Morganella, Providencia тектес бактерияларды анықтау әдісі"
96
ГОСТ 28566-90 "Тағамдық өнімдер. Энтерококктардың санын анықтау және анықтау әдісі"
97
ГОСТ 28805-90 "Тағамдық өнімдер. Осмотолерантты ашытқылар мен зеңдердің мөлшерін анықтау және анықтау әдістері"
98

ГОСТ 30425-97 "Консервы. Метод определения промышленной стерильности"
99
ГОСТ 30726-2001 "Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий вида Escherichia coli"
100
ГОСТ 31468-2012 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Метод выявления сальмонелл"
101
ГОСТ 31747-2012 "Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)"
102
ГОСТ 31904-2012 "Продукты пищевые. Методы отбора проб для микробиологических испытаний"
103
ГОСТ 31931-2012 "Мясо птицы. Методы гистологического и микроскопического анализа"
104
ГОСТ 32031-2012 "Продукты пищевые. Методы выявления бактерий Listeria monocytogenes"
105
ГОСТ Р ИСО 6887-2-2017 "Микробиология пищевых продуктов
и кормов для животных. Подготовка проб, исходной суспензии и десятикратных разведений для микробиологических исследований. Часть 2. Специальные правила подготовки мяса и мясных продуктов"
106
ГОСТ Р 52833-2007 (ИСО 22174:2005) "Микробиология пищевой продукции
и кормов для животных. Метод полимеразной цепной реакции (ПЦР) для определения патогенных микроорганизмов. Общие требования и определения"
107
ГОСТ Р 51448-99 "Мясо и мясные
продукты. Методы подготовки проб для микробиологических исследований"
108
ГОСТ Р 54354-2011 "Мясо и мясные продукты. Общие требования и методы микробиологического анализа"
109

ГОСТ 30425-97 "Консервілер. Өндірістік стерильділікті анықтау әдісі"
99
ГОСТ 30726-2001 "Тағамдық өнімдер. Escherichia coli түрінің бактерияларын анықтау және санын анықтау әдістері"
100
ГОСТ 31468-2012 "Құс еті, субөнімдер және құс етінен жасалған жартылай фабрикаттар. Сальмонеллаларды анықтау әдісі"
101
ГОСТ 31747-2012 Тағамдық өнімдер. Ішек таяқшасы (колиформды бактериялар) тобындағы бактерияларды анықтау және санын анықтау әдістері"
102
ГОСТ 31904-2012 "Тағамдық өнімдер. Микробиологиялық сынақтар үшін сынамаларды іріктеу әдістері"
103
ГОСТ 31931-2012 "Құс еті. Гистологиялық және микроскопиялық талдау әдістері"
104
ГОСТ 32031-2012 "Тағамдық өнімдер. Listeria monocytogenes бактерияларын анықтау әдістері"
105
ГОСТ Р ISO 6887-2-2017 "Тағамдық өнімдер және мал азығы микробиологиясы. Микробиологиялық зерттеулер үшін үлгілерді, бастапқы суспензияны және он есе сұйылтуларды дайындау. 2-бөлім. Етті және ет өнімдерін дайындаудың арнайы ережелері"
106
ГОСТ Р 52833-2007 (ISO 22174:2005) "Тағамдық өнімдер мен мал азығы микробиологиясы. Патогендік микроорганизмдерді анықтауға арналған полимеразды тізбекті реакция (ПТР) әдісі. Жалпы талаптар мен анықтамалар"
107
ГОСТ Р 51448-99 "Ет және ет өнімдері. Микробиологиялық зерттеулерге үлгі дайындау әдістері"
108
ГОСТ Р 54354-2011 "Ет және ет өнімдері. Жалпы талаптар және микробиологиялық талдау әдістері"
109

ГОСТ Р 54374-2011 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)"
110
ГОСТ Р 54674-2011 "Мясо птицы, субпродукты и полуфабрикаты из мяса птицы. Метод выявления и определение Staphylococcus aureus"
111
ГОСТ Р 57480-2017 "Продукты убоя птицы, продукция из мяса птицы
и объекты окружающей производственной среды. Метод выявления сальмонелл ускоренным способом"

ГОСТ Р 54374-2011 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Ішек таяқшасы (колиформды бактериялар) тобындағы бактерияларды анықтау және санын анықтау әдістері"
110
ГОСТ Р 54674-2011 "Құс еті, құс етінен жасалған субөнімдер және жартылай фабрикаттар. Staphylococcus aureus анықтау әдісі және анықтамасы"
111
ГОСТ Р 57480-2017 "Құс сою өнімдері, құс етінен жасалған өнімдер және қоршаған өндірістік орта объектілері. Сальмонеллаларды жедел анықтау әдісі"

112
ГОСТ Р 57481-2017 "Продукты убоя птицы, продукция из мяса птицы
и объекты окружающей производственной среды. Обнаружение патогенных микроорганизмов (Salmonella spp., L.monocytogenes) методом молекулярного анализа"
113
МВИ.МН 4140-2013 "Методика выполнения измерений количества дрожжей, плесневых грибов, мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов в пищевых продуктах
и при контроле стерильности поверхностей с помощью подложек типа RIDA COUNT, производства R-Biofarm AG, Германия" (свидетельство об аттестации № 1014/2017 от 17.04.2017)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень

112
ГОСТ Р 57481-2017 "Құс сою өнімдері, құс еті өнімдері және экологиялық өндірістік орта объектілері. Молекулярлық талдау арқылы патогенді микроорганизмдерді (Salmonella spp., L.monocytogenes) анықтау"
113
МВИ МН 4140-2013 "Тағамдық өнімдерде және R-biofarm AG, Германия шығарған RIDA COUNT типті субстраттардың көмегімен беттердің стерильділігін бақылау кезінде ашытқылардың, зең саңырауқұлақтарының, мезофильді аэробты және факультативті анаэробты микроорганизмдердің санын өлшеуді орындау әдістемесі". (17.04.2017 № 1014/2017 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

114
пункты 18 и 19 раздела V, приложения
№ 4, 5 и 6
ГОСТ ISO 27107-2016 "Жиры и масла животные и растительные. Определение перекисного числа потенциометрическим методом по конечной точке титрования"
115
ГОСТ EN 13804-2013 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Критерии эффективности методик выполнения измерений, общие положения и способы подготовки проб"
116
ГОСТ EN 14083-2013 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома
и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии
с атомизацией в графитовой печи
с предварительной минерализацией
пробы при повышенном давлении"
применяется в отношении показателей "свинец", "хром" и "кадмий"

114
V бөлімнің 18 және 19-тармақтары, № 4, 5 және 6-қосымшалар
ГОСТ ISO 27107-2016 "Жануарлар мен өсімдік тоң майлары мен майлар. Титрлеудің соңғы нүктесі бойынша потенциометриялық әдіспен асқын тотық санын анықтау"
115
ГОСТ EN 13804-2013 "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Өлшемдерді орындау әдістемелерінің тиімділік критерийлері, сынамаларды дайындаудың жалпы ережелері мен тәсілдері"
116
ГОСТ EN 14083-2013 "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Сынаманы жоғары қысымда алдын ала минералдандырумен графит пешінде атомизацияланған атомдық абсорбциялық спектрометрия көмегімен қорғасын, кадмий, хром және молибденді анықтау"
"қорғасын", "хром" және "кадмий" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады

117
ГОСТ EN 14084-2014 "Продукты пищевые. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа методом атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения"
применяется в отношении показателей "свинец", "медь",
"кадмий", "хром" и "железо"
118
ГОСТ EN 1528-1-2014 "Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 1. Общие положения"
119
ГОСТ EN 1528-2-2014 "Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 2. Экстракция жира, пестицидов
и ПХБ и определение содержания
жира"
120
ГОСТ EN 1528-3-2014 "Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 3. Методы очистки"
121
ГОСТ EN 1528-4-2014 "Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 4. Определение, методы подтверждения, прочие положения"
122
ГОСТ 29300-92 (ИСО 3091-75) "Мясо и мясные продукты. Метод определения нитрата"
123
ГОСТ 32123-2013 (ISO 15302:2007)
"Жиры и масла животные и растительные. Определение содержания бенз(а)пирена. Метод с применением высокоразрешающей жидкостной хроматографии с обратной фазой"
124
ГОСТ 31671-2012 (EN 13805:2002) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Подготовка проб методом минерализации при повышенном давлении"
125
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение общего мышьяка и селена методом атомно-абсорбционной спектрометрии
применяется в отношении показателя "мышьяк"
с генерацией гидридов с предварительной минерализацией пробы под давлением"
126
ГОСТ 8285-91 "Жиры животные топленые. Правила приемки и методы испытания"
127
ГОСТ 26927-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения ртути"
128
ГОСТ 26928-86 "Продукты пищевые. Метод определения железа"
129
ГОСТ 26929-94 "Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов"
130
ГОСТ 26930-86 "Сырье и продукты пищевые. Метод определения мышьяка"
131
ГОСТ 26932-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения свинца"
132
ГОСТ 26933-86 "Сырье и продукты пищевые. Методы определения кадмия"
133
ГОСТ 26935-86 "Продукты пищевые консервированные. Метод определения олова"
134
ГОСТ 30178-96 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов"
применяется в отношении показателей "свинец", "медь" "кадмий" и "железо"
135
ГОСТ 30538-97 "Продукты пищевые. Методика определения токсичных элементов атомно-эмиссионным методом"
применяется в отношении показателей "свинец", "медь", "кадмий", "олово", мышьяк" и "железо"

117
ГОСТ EN 14084-2014 "Тағамдық өнімдер. Микротолқынды ыдыраудан кейін құрамында атомдық абсорбциялық спектрометрия әдісімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темірді анықтау"
"қорғасын", "мыс", "кадмий", "хром" және "темір" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады
118
ГОСТ EN 1528-1-2014 "Майлылығы жоғары тағамдық өнімдер. Пестицидтерді және полихлорлы бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 1-бөлік. Жалпы ережелер"
119
ГОСТ EN 1528-2-2014 "Майлылығы жоғары тағамдық өнімдер. Пестицидтерді және полихлорлы бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 2-бөлім. Майды, пестицидтерді және ПХД алу және май құрамын анықтау"
120
ГОСТ EN 1528-3-2014 "Майлылығы жоғары тағамдық өнімдер. Пестицидтерді және полихлорлы бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 3-бөлік. Тазалау әдістері"
121
ГОСТ EN 1528-4-2014 "Майлылығы жоғары тағамдық өнімдер. Пестицидтерді және полихлорлы бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 4-бөлік. Анықтама, растау әдістері, басқа ережелер"
122
ГОСТ 29300-92 (ИСО 3091-75) "Ет және ет өнімдері. Нитратты анықтау әдісі"
123
ГОСТ 32123-2013 (ISO 15302:2007) "Жануарлар мен өсімдіктердің тоң майлары мен майлары. Құрамында бензо(а)пиренді анықтау. Жоғары ажыратымдылықтағы кері фазалы сұйық хроматографияны қолдану әдісі"
124
ГОСТ 31671-2012 (EN 13805:2002) "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Жоғары қысым кезінде минералдану әдісімен сынамаларды дайындау"
125
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005) "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Гидридтерді генерациялау арқылы атомдық абсорбциялық спектрометрия арқылы сынаманың қысыммен алдын ала минералдануы арқылы жалпы мышьяк пен селенді анықтау"
"мышьяк" көрсеткішіне қатысты қолданылады
126
ГОСТ 8285-91 "Қорытылған жануарлар тоң майлары. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері"
127
ГОСТ 26927-86 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Сынапты анықтау әдістері"
128
ГОСТ 26928-86 "Тағамдық өнімдер. Темірді анықтау әдісі"
129
ГОСТ 26929-94 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Үлгіні дайындау. Уытты элементтердің құрамын анықтау үшін минералдандыру"
130
ГОСТ 26930-86 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Мышьякты анықтау әдісі"
131
ГОСТ 26932-86 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Қорғасынды анықтау әдістері"
132
ГОСТ 26933-86 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Кадмийді анықтау әдістері"
133
ГОСТ 26935-86 "Консервіленген тамақ өнімдері. Қалайыны анықтау әдісі"
134
ГОСТ 30178-96 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Уытты элементтерді анықтаудың атомдық абсорбциялық әдісі"
"қорғасын", "мыс", "кадмий" және "темір" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады.
135
ГОСТ 30538-97 "Тағамдық өнімдер. Уытты элементтерді атомдық-эмиссия әдісімен анықтау әдістемесі"
"қорғасын", "мыс", "кадмий", "қалайы", "мышьяк" және "темір" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады.

136
ГОСТ 31266-2004 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения мышьяка"
137
ГОСТ 31466-2012 "Продукты переработки мяса птицы. Методы определения массовой доли кальция, размеров и массовой доли костных включений"
138
ГОСТ 31628-2012 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения массовой концентрации мышьяка"
139
ГОСТ 31694-2012 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания антибиотиков тетрациклиновой группы с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
140
ГОСТ 31745-2012 "Продукты пищевые. Определение содержания полициклических ароматических углеводородов методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
141
ГОСТ 31792-2012 "Рыба, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Определение содержания диоксинов и диоксинподобных полихлорированных бифенилов хромато-масс-спектральным методом"
применяется после внесения изменений в ГОСТ 31792-2012
в части распространения области его применения на продукты убоя птицы и продукцию из мяса птицы
142
ГОСТ 31932-2012 "Консервы из мяса и субпродуктов птицы. Метод определения дисперсности"
143
ГОСТ 32161-2013 "Продукты пищевые. Метод определения содержания цезия Cs-137"
144
ГОСТ 32163-2013 "Продукты пищевые. Метод определения содержания стронция Sr-90"
145
ГОСТ 32164-2013 "Продукты пищевые. Метод отбора проб для определения стронция Sr-90 и цезия Cs-137"
146
ГОСТ 32224-2013 "Мясо и мясные продукты для детского питания. Метод определения размеров костных частиц"
147
ГОСТ 32308-2013 "Мясо и мясные продукты. Определение содержания
хлорорганических пестицидов методом газожидкостной хроматографии"
148
ГОСТ 33303-2015 "Продукты пищевые. Методы отбора проб для определения микотоксинов"
149
ГОСТ 33411-2015 "Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли мышьяка методом атомной абсорбции
с генерацией гидридов"
150
ГОСТ 33412-2015 "Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли ртути методом беспламенной атомной абсорбции"
151

136
ГОСТ 31266-2004 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Мышьякты анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі"
137
ГОСТ 31466-2012 "Құс етін өңдеу өнімдері. Кальцийдің массалық үлесін, сүйек қосындыларының мөлшері мен массалық үлесін анықтау әдістері"
138
ГОСТ 31628-2012 "Тағамдық өнімдер және азық-түлік шикізаты. Мышьяктың массалық концентрациясын анықтаудың инверсиялық-вольтамметриялық әдісі"
139
ГОСТ 31694-2012 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Тетрациклин тобының антибиотиктерінің қалдық құрамын масс-спектрометрлік детекторы бар жоғары өнімді сұйық хроматографияны қолдану арқылы анықтау әдісі
140
ГОСТ 31745-2012 "Тағамдық өнімдер. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен полициклді ароматты көмірсутектердің құрамын анықтау"
141
ГОСТ 31792-2012 "Балықтар, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Диоксиндердің және диоксин тәрізді полихлорлы бифенилдердің құрамын хромато-масса-спектрлік әдіспен анықтау
ГОСТ 31792-2012-ге оны қолдану саласын сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге тарату бөлігінде өзгерістер енгізілгеннен кейін қолданылады
142
ГОСТ 31932-2012 "Құс етінен және құстың субөнімдерінен жасалған консервілер. Дисперстілікті анықтау әдісі"
143
ГОСТ 32161-2013 "Тағамдық өнімдер. Құрамында Cs -137 цезийді анықтау әдісі"
144
ГОСТ 32163-2013 "Тағамдық өнімдер. Құрамында стронций Sr-90 анықтау әдісі"
145
ГОСТ 32164-2013 "Тағамдық өнімдер. Стронций Sr-90 және цезий Cs-137 анықтау үшін сынамаларды іріктеу әдісі"
146
ГОСТ 32224-2013 "Балалар тағамына арналған ет және ет өнімдері. Сүйек бөлшектерінің мөлшерін анықтау әдісі"
147
ГОСТ 32308-2013 "Ет және ет өнімдері. Газ-сұйық хроматография әдісімен хлорорганикалық пестицидтердің құрамын анықтау"
148
ГОСТ 33303-2015 "Тағамдық өнімдер. Микотоксиндерді анықтау үшін сынамаларды іріктеу әдістері"
149
ГОСТ 33411-2015 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Гидридтердің пайда болуымен атомдық сіңіру арқылы мышьяктың массалық үлесін анықтау"
150
ГОСТ 33412-2015 "Шикізат және тағамдық өнімдер. ГОСТ 33412-2015 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Жалынсыз атомдық сіңіру әдісімен сынаптың массалық үлесін анықтау"
151

ГОСТ 33413-2015 "Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли олова атомно-абсорбционным методом"
152
ГОСТ 33425-2015 "Мясо и мясные продукты. Определение никеля, хрома
и кобальта методом электротермической атомно-абсорбционной спектрометрии"
применяется в отношении показателя "хром"
153
ГОСТ 33426-2015 "Мясо и мясные продукты. Определение свинца
и кадмия методом электротермической
атомно-абсорбционной спектрометрии"

ГОСТ 33413-2015 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Қалайының массалық үлесін атомдық-абсорбциялық әдіспен анықтау"
152
ГОСТ 33425-2015 "Ет және ет өнімдері. Электротермиялық атомдық абсорбциялық спектрометрия арқылы никель, хром және кобальтты анықтау"
"хром" көрсеткішіне қатысты қолданылады
153
ГОСТ 33426-2015 "Ет және ет өнімдері. Электротермиялық атомдық абсорбциялық спектрометрия арқылы қорғасын мен кадмийді анықтау"

154
ГОСТ 33680-2015 "Продукты пищевые. Определение бенз(а)пирена в зерне, копченых мясных и рыбных продуктах методом ТСХ и ВЭЖХ"
155
ГОСТ 33824-2016 "Продукты пищевые
и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения содержания токсичных элементов (кадмия, свинца, меди и цинка)"
применяется
в отношении показателей "кадмий",
"медь"
и "свинец"
156
ГОСТ 33934-2016 "Мясо и мясные продукты. Определение цинкбацитрацина методом высокоэффективной
жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"

154
ГОСТ 33680-2015 Тағамдық өнімдер. Дәндегі,, ысталған ет және балық өнімдеріндегі бензо(а)пиренді ТСХ және ВЭЖХ әдісімен анықтау"
155
ГОСТ 33824-2016 "Тағамдық өнімдер және азық-түлік шикізаты. Уытты элементтердің (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш) құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамметриялық әдісі"
"кадмий", "мыс" және "қорғасын" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады
156
ГОСТ 33934-2016 "Ет және ет өнімдері. Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен цинкбацитрацинді анықтау"

157
ГОСТ 34118-2017 "Мясо и мясные продукты. Метод определения
перекисного числа"
158
ГОСТ 34119-2017 "Мясо и мясные продукты. Метод определения полициклических ароматических углеводородов высокоэффективной жидкостной хроматографией с масс-спектрометрическим детектированием"
159
ГОСТ 34141-2017 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Определение мышьяка, кадмия, ртути
и свинца методом масс-спектрометрии
с индуктивно-связанной плазмой"
160
ГОСТ 34427-2018 "Продукты пищевые
и корма для животных. Определение
ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии на основе эффекта Зеемана"
161
ГОСТ 34449-2018 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, корма, кормовые добавки. Определение массовой доли диоксинов методом хромато-масс-спектрометрии высокого разрешения"
162
ГОСТ 34533-2019 "Продукты пищевые, продовольственное сырье". Метод определения остаточного содержания сульфаниламидов, нитроимидазолов, пенициллинов, амфениколов
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
163
СТБ EN 14082-2014 "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления"
применяется
в отношении показателей "кадмий", "медь" "свинец", "хром" и "железо"
164
СТБ EN 14546-2015 "Продукция пищевая. Определение следовых элементов. Определение общего мышьяка методом атомно-абсорбционной спектрометрии
с генерацией гидридов после сухого озоления"
165
СТБ EN 15763-2015 "Продукция пищевая. Определение мышьяка, кадмия, ртути и свинца в пищевой продукции методом масс-спектрометрии с индуктивно
связанной плазмой (ИСП-МС) после минерализации под давлением"
166
СТ РК EN 14082-2013 "Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления"
применяется в отношении показателей "кадмий", "медь", "хром", "свинец" и "железо"
167
ГОСТ Р 50457-92 (ИСО 660-83) "Жиры и масла животные и растительные. Определение кислотного числа
и кислотности"
168
ГОСТ Р 53183-2008 (ЕН 13806:2002) "Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии холодного пара с предварительной минерализацией пробы под давлением"
169
СТБ 1050-2008 "Радиационный контроль. Отбор проб мяса и мясных продуктов, животных жиров и яиц. Общие требования"
170
СТБ 1053-2015 "Радиационный контроль. Отбор проб пищевой продукции. Общие требования"

157
ГОСТ 34118-2017 "Ет және ет өнімдері. Асқын тотық санын анықтау әдісі"
158
ГОСТ 34119-2017 "Ет және ет өнімдері. Масс-спектрометриялық детекторы бар жоғары тиімді сұйық хроматографиямен полициклді хош иісті көмірсутектерді анықтау әдісі"
159
ГОСТ 34141-2017 "Тағамдық өнімдер, жем, азықтық шикізат. Мышьяк, кадмий, сынап және қорғасынды индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия арқылы анықтау"
160
ГОСТ 34427-2018 "Тағамдық өнімдер және мал азығы. Зееман эффектісіне негізделген атомдық абсорбциялық спектрометрия әдісімен сынапты анықтау"
161
ГОСТ 34449-2018 Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты, жем, жемшөп қоспалары. Жоғары ажыратымдылықтағы хромато-масс-спектрометрия әдісімен диоксиндердің массалық үлесін анықтау"
162
ГОСТ 34533-2019 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты". Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен сульфаниламидтердің, нитроимидазолдардың, пенициллиндердің, амфениколдардың қалдық құрамын анықтау әдісі"
163
СТБ EN 14082-2014 "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Құрғақ күлденуден кейін атомдық абсорбциялық спектрометрия (ААС) арқылы қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хром құрамын анықтау"
"кадмий", "мыс", "қорғасын", "хром" және "темір" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады.
164
СТБ EN 14546-2015 "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Құрғақ күлденуден кейін гидридтер түзе отырып, атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жалпы мышьякты анықтау"
165
СТБ EN 15763-2015 "Тағамдық өнімдер. Қысыммен минералданғаннан кейін индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия (ИСП-МС) әдісімен тамақ өнімдеріндегі мышьяк, кадмий, сынап және қорғасынды анықтау"
166
ҚР СТ EN 14082-2013 "Тағамдық өнімдер. Жарқырағыш элементтерді анықтау. Құрғақ күлденуден кейін атомдық сіңірудің спектрометриялық әдісімен құрамында қорғасын, кадмий, мырыш, мыс, темір және хромды анықтау"
"кадмий", "мыс", "хром", "қорғасын" және "темір"көрсеткіштеріне қатысты қолданылады
167
167 ГОСТ Р 50457-92 (ИСО 660-83) "Жануарлар мен өсімдіктердің тоң майлары мен майлары. Қышқыл саны мен қышқылдығын анықтау"
168
ГОСТ Р 53183-2008 (ЕН 13806: 2002) "Тағамдық өнімдер. Із элементтерін анықтау. Сынапты қысыммен сынаманың алдын ала минералдануы бар суық будың атомдық-абсорбциялық спектрометриясы әдісімен анықтау"
169
СТБ 1050-2008 "Радиациялық бақылау. Ет және ет өнімдерінің, жануарлардың майлары мен жұмыртқаларының сынамаларын іріктеу. Жалпы талаптар"
170
СТБ 1053-2015 "Радиациялық бақылау. Тамақ өнімдерінің сынамаларын іріктеу. Жалпы талаптар"

171
СТБ 1313-2002 "Продукты пищевые
и сырье продовольственное. Методика определения содержания токсичных элементов цинка, кадмия, свинца и меди методом инверсионной вольтамперометрии на анализаторах типа ТА"
применяется в отношении показателей "кадмий", "медь" и "свинец"
172
СТБ 1315-2002 "Продукты консервированные. Методика определения содержания олова и свинца методом инверсионной вольтамперометрии
на анализаторах типа ТА"

171
СТБ 1313-2002 "Тағамдық өнімдер және азық-түлік шикізаты. ТА типті анализаторлардағы инверсиялық вольтамметрия әдісімен мырыш, кадмий, қорғасын және мыстың уытты элементтерінің құрамын анықтау әдістемесі"
"кадмий", "мыс" және "қорғасын" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады
172
СТБ 1315-2002 "Консервіленген өнімдер. ТА типті анализаторлардағы инверсиялық вольтамметрия әдісімен құрамында қалайы мен қорғасынды анықтау әдістемесі"

173
СТБ ГОСТ Р 51487-2001 "Масла растительные и жиры животные. Метод определения перекисного числа"
174
СТБ ГОСТ Р 51650-2001 "Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена"
175
СТ РК 1505-2006 "Продукты пищевые. Определение антибиотиков методом инверсионной вольтамперометрии (левомецитин, тетрациклиновая группа)"
176
СТ РК 1623-2007 "Радиационный контроль. Стронций-90 и цезий-137. Пищевые продукты. Отбор проб, анализ
и гигиеническая оценка"
177
СТ РК 2011-2010 "Вода, продукты питания, корма и табачные изделия. Определение хлорорганических пестицидов хроматографическими методами"
178
СТ РК 2349-2013 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, биологически активные добавки. Определение содержания бенз(а)пирена методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с флуориметрическим детектированием"
179
СТ РК 2350-2013 "Продукты пищевые, продовольственное сырье, корма для животных. Определение содержания кадмия, свинца, мышьяка, ртути,
хрома атомно-абсорбционным методом
с электротермической атомизацией"
180
СТ РК СТБ 1315-2008 "Продукты консервированные. Методика определения содержания олова и свинца методом инверсионной вольтамперометрии
на анализаторах типа ТА"
181
СТ РК ГОСТ Р 51301-2005 "Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрические методы определения содержания токсичных элементов (кадмий, свинец, медь, цинк)"
применяется в отношении показателей "кадмий", "медь" и "свинец"
182
ГОСТ Р 51487-99 "Масла растительные и жиры животные. Метод определения перекисного числа"
183

173
СТБ ГОСТ Р 51487-2001 "Өсімдік майлары және жануарлар тоң майлары. Асқын тотық санын анықтау әдісі"
174
СТБ ГОСТ Р 51650-2001 "Тағамдық өнімдер. Бенза(а)пиреннің массалық үлесін анықтау әдістері"
175
ҚР СТ 1505-2006 "Тағамдық өнімдер. Инверсиялық вольтамметрия әдісімен антибиотиктерді анықтау (левомецитин, тетрациклин тобы)"
176
ҚР СТ 1623-2007 "Радиациялық бақылау. Стронций-90 және цезий-137. Тағамдық өнімдер. Сынамаларды іріктеу, талдау және гигиеналық бағалау"
177
ҚР СТ 2011-2010 "Су, азық-түлік, жем және темекі өнімдері. Хлорорганикалық пестицидтерді хроматографиялық әдістермен анықтау"
178
ҚР СТ 178 2349-2013 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты, биологиялық белсенді қоспалар. Флуориметриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен құрамында бенз(а)пиренді анықтау"
179
ҚР СТ 2350-2013 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты, мал азығы. Құрамында кадмий, қорғасын, мышьяк, сынап, хромды электротермиялық атомизациямен атомдық-абсорбциялық әдіспен анықтау"
180
ҚР СТ СТБ 1315-2008 "Консервіленген өнімдер. ТА типті анализаторларда инверсиялық вольтамметрия әдісімен құрамында қалайы мен қорғасынды анықтау әдістемесі"
181
ҚР СТ ГОСТ Р 51301-2005 "Тағамдық өнімдер және азық-түлік шикізаты. Құрамында уытты элементтерді (кадмий, қорғасын, мыс, мырыш) анықтаудың инверсиялық-вольтамметриялық әдістері"
"кадмий", "мыс" және "қорғасын" көрсеткіштеріне қатысты қолданылады
182
ГОСТ Р 51487-99 "Өсімдік майлары және жануарлар тоң майлары. Асқын тотық санын анықтау әдісі"
183

ГОСТ Р 51650-2000 "Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена"
184
ГОСТ Р 51766-2001 "Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения мышьяка"
185
ГОСТ Р 52417-2005 "Мясо птицы механической обвалки. Методы определения массовой доли костных включений и кальция"
186
ГОСТ Р 55480-2013 "Мясо и мясные продукты. Метод определения кислотного числа"
187
ГОСТ Р 55573-2013 "Мясо и мясные продукты. Определение кальция атомно-абсорбционным и титриметрическим методами"

ГОСТ Р 51650-2000 "Тағамдық өнімдер. Бензин(а)пиреннің массалық үлесін анықтау әдістері"
184
ГОСТ Р 51766-2001 "Шикізат және тағамдық өнімдер. Мышьякты анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі"
185
ГОСТ Р 52417-2005 "Сүйектері механикалық сылып алынған құс еті. Сүйек қосындылары мен кальцийдің массалық үлесін анықтау әдістері"
186
ГОСТ Р 55480-2013 "Ет және ет өнімдері. Қышқылдық санын анықтау әдісі"
187
ГОСТ Р 55573-2013 "Ет және ет өнімдері. Кальцийді атомдық сіңіру және титриметриялық әдістермен анықтау"

188
МВИ.МН 1181-2011 "Методика выполнения измерений содержания радионуклидов стронция-90, цезия-137 и калия-40 на гамма-бета-спектрометре типа МКС-АТ1315, объемной и удельной активности гамма-излучающих радионуклидов цезия-137 и калия-40
на гамме-спектрометре типа Е1 1309 (МКГ-1309) в пищевых продуктах, питьевой воде, почве, сельскохозяйственном сырье и кормах, продукции лесного хозяйства и других объектах окружающей среды"
(свидетельство об аттестации
№ 896-1/2015 от 14.09.2015)
189
МВИ.МН 1823-2007 "Методика выполнения измерений объемной
и удельной активности гамма-излучающих радионуклидов 137Cs, 40K в воде, продуктах питания, сельскохозяйственном сырье и кормах, промышленном сырье, продукции лесного хозяйства, других объектах окружающей среды, удельной эффективной активности естественных радионуклидов в строительных материалах, а также удельной активности 137Cs, 40K, 226Ra, 232Th в почве на гамма-радиометрах спектрометрического типа РКГ-АТ1320" (свидетельство
об аттестации № 440/2007 от 04.07.2007)
190
МВИ.МН 2436-2015 "Методика выполнения измерений содержания хлорамфеникола (левомицетина)
в продукции животного происхождения
с использованием тест-систем RIDASCREEN® Chloramphenicol
и ПРОДОСКРИН®Хлорамфеникол"
(свидетельство об аттестации
№ 040/2022 от 07.07.2022)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
191
МВИ.МН 3543-2010 "Методика определения нитрозаминов в пищевых продуктах и продовольственном сырье методом высокоэффективной жидкостной хроматографии" (свидетельство
об аттестации № 585/2010 от 24.08.2010)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
192
МВИ.МН 3830-2015 "Методика выполнения измерения содержания антибиотиков группы тетрациклинов
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием набора реагентов MaxSignal® и ИФА антибиотик-тетрациклин" (свидетельство об аттестации № 1302/2021 от 19.05.2021)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
193
МВИ.МН 3951-2015 "Методика выполнения измерения содержания антибиотиков группы тетрациклинов
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием
тест-систем Ridascreen®Tetracyclin
и ПРОДОСКРИН®Тетрациклин" (свидетельство об аттестации
№ 975/2016 от 05.10.2016)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
194
МВИ.МН 4230-2015 "Методика выполнения измерений содержания левомицетина (хлорамфеникола)
в молоке, сухом молоке, мясе и меде
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
методом иммуноферментного анализа
с использованием набора реагентов MaxSignal® Chloramphenikol (CAP)
ELISA Тest Kit и ИФА антибиотик-хлорамфеникол" (свидетельство
об аттестации № 893/2015 от 17.07.2015)

188
МВИ.МН 1181-2011 "Тағамдық өнімдерде, ауыз суда, топырақта, ауыл шаруашылығы шикізаты мен жемшөпте, орман шаруашылығы өнімінде және басқа да қоршаған орта объектілерінің құрамында стронций-90, цезий-137 және калий-40 радионуклидтерінің МКС-АТ1315 типті гамма-бета-спектрометрде, Е1 1309 (МКГ-1309) типті гамма-спектрометрде цезий-137 және калий-40 гамма-сәуле шығаратын радионуклидтердің көлемдік және үлестік белсенділігін өлшеуді орындау әдістемесі" (14.09.2015 жылғы № 896-1/2015 аттестаттау туралы куәлік)
189
МВИ.МН 1823-2007 "137cs, 40K гамма-сәуле шығаратын радионуклидтердің судағы, азық-түліктегі, ауыл шаруашылығы шикізаты мен жемшөптегі, өнеркәсіптік шикізаттағы, орман шаруашылығы өніміндегі, қоршаған ортаның басқа да объектілеріндегі көлемдік және үлестік белсенділігін, құрылыс материалдарындағы табиғи радионуклидтердің үлестік тиімді белсенділігін, сондай-ақ РКг-АТ1320 спектрометриялық типті гамма-радиометрлердегі топырақта 137Cs, 40K, 226Ra, 232Th меншікті белсенділігі өлшеуді орындау әдістемесі" (04.07.2007 жылғы № 440/2007 аттестаттау туралы куәлік)
190
МВИ.МН 2436-2015 "RIDASCREEN ® Chloramphenicol және ПРОДОСКРИН®Хлорамфеникол тест-жүйелерін пайдалана отырып, жануарлардан алынатын өнімдердегі хлорамфеникол (левомицетин) құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (07.07.2022 жылғы № 040/2022 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
191
МВИ.МН 3543-2010 "Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен тағамдық өнімдер мен азық-түлік шикізатындағы нитрозаминдерді анықтау әдістемесі" (2010.08.24 № 585/2010 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
192
МВИ.МН 3830-2015 "MaxSignal® реагенттер жинағын және ИФА антибиотик-тетрациклин пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі тетрациклиндер тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (19.05.2021 № 1302/2021 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
193
МВИ.МН 3951-2015 "Ridascreen®Tetracyclin және ПРОДОСКРИН®Тетрациклин тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдерде тетрациклиндер тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (05.10.2016 жылғы № 975/2016 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
194
МВИ.МН 4230-2015 "MaxSignal® Chloramphenikol (CAP) ELISA Test Kit және ИФА антибиотик-левомицетин (хлорамфеникол) реагенттерінің жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен сүттегі, құрғақ сүттегі, ет пен балдағы левомицетин (хлорамфеникол) құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 893/2015 17.07.2015 ж.)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

195
МВИ.МН 4652-2013 "Массовая доля бацитрацина в продукции животного происхождения. Методика выполнения измерений методом ИФА
с использованием тест-систем
BACITRACIN ELISA и ПРОДОСКРИН ИФА-Бацитрацин" (свидетельство
об аттестации № 1190/2019 от 20.11.2019)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
196
МВИ.МН 4678-2018 "Методика выполнения измерений содержания хлорамфеникола (левометицина)
в продукции животного происхождения методом иммуноферментного анализа
с использованием наборов реагентов MaxSignal (R) Chloramphenicol (CAP) ELISA Test Kit и ИФА антибиотик-хлорамфеникол" (свидетельство
об аттестации № 1119/2018 от 03.08.2018)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
197
МВИ.МН 4700-2013 "Методика выполнения измерений содержания хлорамфеникола (левомицетина)
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием
тест-систем производства EuroProxima B.V., Нидерланды" (свидетельство
об аттестации № 790/2013 от 09.08.2013)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
198
МВИ.МН 4704-2013 "Методика выполнения измерений содержания антибиотиков группы тетрациклинов
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием
тест-систем производства EuroProxima B.V., Нидерланды" (свидетельство
об аттестации № 792/2013 от 12.08.2013)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
199
МВИ.МН 4779-2013 "Методика выполнения измерений объемной
и удельной активности I-131, Cs-134, Cs-137 и эффективной удельной активности природных радионуклидов K-40, Ra-226, Th-232 на гамма-радиометрах спектрометрического типа РКГ-АТ1320" (свидетельство об аттестации № 808/2013 от 20.11.2013)
200
МВИ.МН 4790-2013 "Методика выполнения измерения определения содержания остаточных количеств левомицетина (хлорамфеникола) в сырье животного происхождения и пищевых продуктах методом ВЭЖХ-МС/МС"
(свидетельство об аттестации № 809/2013
от 29.11.2013)
201
МВИ.МН 4846-2014 "Определение хлорамфеникола в сырье и продукции животного происхождения. Методика выполнения измерений методом иммуноферментного анализа
с использованием набора реагентов
"ИФА-ХЛОРАМФЕНИКОЛ"
(свидетельство об аттестации
№ 824/2014 от 21.02.2014)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
202
МВИ.МН 5680-2016 "Определение содержания токсичных элементов
в масличном сырье и жировых продуктах
с использованием атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой (ИСП-АЭС). Методика выполнения измерений" (свидетельство
об аттестации № 977/2016 от 12.10.2016)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень

195
МВИ.МН 4652-2013 "Жануарлардан алынатын өнімдердегі бацитрациннің массалық үлесі. BACITRACIN ELISA және ПРОДОСКРИН ИФА-Бацитрацин тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен өлшеулерді орындау әдістемесі" (20.11.2019 жылғы № 1190/2019 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
196
МВИ.МН 4678-2018 "MaxSignal (R) chloramphenicol (CAP) Elisa Test Kit және ИФА антибиотик-хлорамфеникол реагенттерінің жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі хлорамфеникол (левометицин) құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (03.08.2018 № 1119/2018 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
197
МВИ.МН 4700-2013 "EuroProxima B. V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі левомицетин (левомицетин) құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (09.08.2013 № 790/2013 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
198
МВИ.МН 4704-2013 "EuroProxima B.V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі тетрациклиндер тобының антибиотиктер құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (№ 792/2013 12.08.2013 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
199
МВИ.МН 4779-2013 "РКГ-АТ1320 спектрометриялық үлгідегі гамма-радиометрлерде I-131, Cs-134, Cs-137 көлемдік және үлестік белсенділігін және K-40, Ra-226, Th-232 табиғи радионуклидтердің тиімді үлестік белсенділігін өлшеуді орындау әдістемесі" (20.11.2013 № 808/2013 аттестаттау туралы куәлік)
200
МВИ.МН 4790-2013 "Жануарлардан алынатын шикізат пен тамақ өнімдеріндегі левомицетиннің (хлорамфениколдың) қалдық мөлшерін ВЭЖХ-МС/МС әдісімен анықтауды өлшеуді орындау әдістемесі" (29.11.2013 № 809/2013 аттестаттау туралы куәлік)
201
МВИ.МН 4846-2014 "Шикізат пен жануарлардан алынатын өнімдердегі хлорамфениколды анықтау. "ИФА-ХЛОРАМФЕНИКОЛ" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен өлшеулерді орындау әдістемесі (21.02.2014 № 824/2014 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
202
МВИ.МН 5680-2016 "Индуктивті байланысқан плазмамен атомдық-эмиссиялық спектрометрияны (ИСП-АЭС) пайдалана отырып, майлы шикізат пен май өнімдеріндегі уытты элементтердің құрамын анықтау. Өлшемдерді орындау әдістемесі" (12.10.2016 № 977/2016 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

203
МВИ.МН 5729-2016 "Определение
хрома, железа, никеля, меди, цинка
в пищевых продуктах и сырье
методом масс-спектрометрии
с индуктивно-связанной плазмой"
(свидетельство об аттестации
№ 997/2016 от 23.12.2016)
применяется
до разработки соответствующего
межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
204
М 04-15-2009 "Методика измерений массовой доли бенз(а)пирена
методом ВЭЖХ с флуориметрическим детектированием с использованием жидкостного хроматографа "Люмахром" (свидетельство об аттестации
№ 223.1.04.11.07/2009 от 19.02.2009)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
205
МИ В003-2020 "Методика измерений. Продукция животного происхождения. Корма. Методика измерений содержания бацитрацина методом иммуноферментного анализа с использованием набора реагентов "ИФА-антибиотик бацитрацин" (свидетельство об аттестации
№ 7640/03-RA.RU.311703-2020
от 16.10.2020)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
206
МИ 1013-1-2018 (МВИ.МН 4230-2015) "Продукция животного происхождения. Методика измерений содержания хлорамфеникола (левомицетина) методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal Chloramphenicol (CAP) ELISA Test Kit производства производства BIOO Scientific Corporation (США) и ИФА антибиотик – хлорамфеникол" (свидетельство об аттестации
№ 2324/420-RA.RU.311703-2017
от 31.01.2018)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
207
МИ 1013-2-2018 (МВИ.МН 4678-2015) "Продукция животного происхождения. Методика измерений содержания хлорамфеникола (левомицетина) методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal Chloramphenicol (CAP) ELISA Test Kit производства производства
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
BIOO Scientific Corporation (США)
и ИФА антибиотик – хлорамфеникол" (свидетельство об аттестации
№ 2320/420-RA.RU.311703-2018
от 31.01.2018)
и внесения его
в настоящий перечень
208
МУК 4.1.3680-20 "Количественное определение остаточных количеств антибиотиков тетрациклиновой группы
в пищевой продукции животного происхождения методом конкурентного иммуноферментного анализа"
(свидетельство об аттестации
№ РОСС RU.0001.310430/0040.24.04.18
от 24.04.2018)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
209
МУК 4.1.3681-20 "Количественное определение остаточных количеств бацитрацина в пищевой продукции животного происхождения методом конкурентного иммуноферментного анализа" (свидетельство об аттестации
№ РОСС RU.0001.310430/0041.24.04.18
от 24.04.2018)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень

203
МВИ.МН 5729-2016 "Индуктивті байланысқан плазмамен масс-спектрометрия әдісімен тағамдық өнімдер мен шикізаттағы хром, темір, никель, мыс, мырышты анықтау" (23.12.2016 № 997/2016 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
204
М 04-15-2009 ""Люмахром" сұйық хроматографын пайдалана отырып, флуориметриялық детекторлаумен бенз(а)пиреннің массалық үлесін ВЭЖХ әдісімен өлшеу әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 223.1.04.11.07 / 2009 19.02.2009)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
205
МИ В003-2020 "Өлшеу әдістемесі. Жануарлардан алынатын өнімдер. Жем. "ИФА-антибиотик бацитрацин" реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, иммуноферменттік талдау әдісімен бацитрацин құрамын өлшеу әдістемесі (аттестаттау туралы куәлік № 7640/03-ra.KZ.311703-2020 16.10.2020)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
206
МИ 1013-1-2018 (МВИ.МН 4230-2015) "Жануарлардан алынатын өнімдер. BIOO Scientific Corporation (АҚШ) және ИФА антибиотик – левомицетин өндірген MaxSignal Chloramphenicol (CAP) ELISA Test Kit реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен хлорамфеникол (левомицетин) құрамын өлшеу әдістемесі" (№ 2324/420-RA.RU. 311703-2017 31.01.2018 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
207
"Жануарлардан алынатын өнімдер. BIOO Scientific Corporation (АҚШ) және ИФА антибиотик – левомицетин өндірген maxsignal chloramphenicol (CAP) ELISA Test Kit реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен хлорамфеникол (левомицетин) құрамын өлшеу әдістемесі" (31.01.2018 ж. № 2320/420-RA.RU. 311703-2018 аттестаттау туралы куәлік.)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
208
МУК 4.1.3680-20 "Бәсекеге қабілетті иммуноферменттік талдау әдісімен жануарлардан алынатын тамақ өнімдеріндегі тетрациклин тобындағы антибиотиктердің қалдық мөлшерін сандық анықтау"( № РОСС RU.0001.310430/0040.24.04.18 24.04.2018 ж. аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
209
МУК 4.1.3681-20 "Бәсекеге қабілетті иммуноферменттік талдау әдісімен жануарлардан алынатын тамақ өнімдеріндегі бацитрациннің қалдық мөлшерін сандық анықтау" (№ РОСС KZ.0001.310430/0041.24.04.18 24.04.2018 ж. аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

210
пункт 21
раздела V, приложение № 8
ГОСТ 31694-2012 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания антибиотиков тетрациклиновой группы
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии
с масс-спектрометрическим
детектором"
211
ГОСТ 32014-2012 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания метаболитов нитрофуранов
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"

210
V бөлімнің 21-тармағы, № 8 қосымша
ГОСТ 31694-2012 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен құрамында тетрациклин тобындағы антибиотиктердің қалдығын анықтау әдісі"
211
ГОСТ 32014-2012 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография арқылы нитрофуран метаболиттерінің қалдық құрамын анықтау әдісі"

212
ГОСТ 32015-2012 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения содержания анаболических стероидов и производных стильбена
с помощью газовой хроматографии
с масс-спектрометрическим детектором"
213
ГОСТ 32797-2014 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания хинолонов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
214
ГОСТ 32798-2014 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного
содержания аминогликозидов
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
215
ГОСТ 33482-2015 "Продукты пищевые, сырье продовольственное, комбикорма. Метод определения содержания анаболических стероидов и производных стильбена с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
216
ГОСТ 33486-2015 "Продукты пищевые, комбикорма, объекты биологические животного происхождения.
Метод определения содержания
бета-адреностимуляторов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
217
ГОСТ 33607-2015 "Мясо и мясные продукты. Определение бета-агонистов методом высокоэффективной
жидкостной хроматографии
с масс-спектрометрическим детектором"
218
ГОСТ 33615-2015 "Продукты
пищевые, продовольственное сырье. Иммуноферментный метод определения остаточного содержания метаболита фуразолидона"
219
ГОСТ 33616-2015 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания мышьяксодержащих стимуляторов роста
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии-масс-спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой"
220
ГОСТ 33634-2015 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Иммуноферментный метод определения остаточного содержания антибиотиков фторхинолонового ряда"
221
ГОСТ 33978-2016 "Продукты пищевые
и комбикорма. Метод определения содержания тиреостатиков
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
222
ГОСТ 34136-2017 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания макролидов, линкозамидов
и плевромутилинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
223

212
ГОСТ 32015-2012 "Тағамдық өнімдер, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекторы бар газ хроматографиясы арқылы анаболикалық стероидтер мен стилбен туындыларының құрамын анықтау әдісі"
213
ГОСТ 32797-2014 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекторы бар жоғары тиімді сұйық хроматография арқылы хинолондардың қалдық құрамын анықтау әдісі"
214
ГОСТ 32798-2014 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен аминогликозидтердің қалдық құрамын анықтау әдісі"
215
ГОСТ 33482-2015 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты, құрама жем. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография арқылы анаболикалық стероидтер мен стилбен туындыларының құрамын анықтау әдісі"
216
ГОСТ 33486-2015 "Тағамдық өнімдер, құрама жем өнімдері, жануарлардан алынатын биологиялық объектілер. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография арқылы бета-адреностимуляторлардың құрамын анықтау әдісі"
217
ГОСТ 33607-2015 "Ет және ет өнімдері. Масс-спектрометриялық детекторы бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен бета-агонистерді анықтау"
218
ГОСТ 33615-2015 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Фуразолидон метаболитінің қалдық құрамын анықтаудың иммуноферменттік әдісі"
219
ГОСТ 33616-2015 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Жоғары тиімді сұйық хроматография-индуктивті байланысқан плазмалық масс-спектрометрия арқылы құрамында мышьяк бар өсу стимуляторларының қалдық құрамын анықтау әдісі"
220
ГОСТ 33634-2015 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Фторхинолон қатарындағы антибиотиктердің қалдық құрамын анықтаудың иммуноферменттік әдісі"
221
ГОСТ 33978-2016 "Тағамдық өнімдер және құрама жем өнімдері. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография арқылы тиреостатиктердің құрамын анықтау әдісі"
222
ГОСТ 34136-2017 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Макролидтердің, линкозамидтердің және плевромутилиндердің қалдық құрамын масс-спектрометриялық детектрлеуі бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен анықтау әдісі"
223

ГОСТ 34137-2017 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного
содержания цефалоспоринов
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
224
ГОСТ 34164-2017 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Иммуноферментный метод определения остаточного содержания метаболита фурацилина"
225
ГОСТ 34480-2018 "Мясо и мясные продукты. Определение амфениколов
и пенициллинов методом тандемной жидкостной масс-спектрометрии"
226

ГОСТ 34137-2017 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен цефалоспориндердің қалдық құрамын анықтау әдісі"
224
ГОСТ 34164-2017 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Фурацилин метаболитінің қалдық құрамын анықтаудың иммуноферменттік әдісі"
225
ГОСТ 34480-2018 "Ет және ет өнімдері. Тандемдік сұйық масс-спектрометрия әдісімен амфениколдар мен пенициллиндерді анықтау"
226

ГОСТ 34533-2019 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания сульфаниламидов, нитроимидазолов, пенициллинов, амфениколов
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
227
ГОСТ 34535-2019 "Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье.
Метод определения содержания кокцидиостатиков с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором"
228

ГОСТ 34533-2019 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен сульфаниламидтердің, нитроимидазолдардың, пенициллиндердің, амфениколдардың қалдық құрамын анықтау әдісі"
227
ГОСТ 34535-2019 "Тағамдық өнімдер, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен құрамында кокцидиостатиктерді анықтау әдісі"
228

ГОСТ 34678-2020 "Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания полипептидных антибиотиков
с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием"
229
СТ РК 1505-2006 "Продукты пищевые. Определение антибиотиков методом инверсионной вольтамперометрии (левомецитин, тетрациклиновая группа)"
230
ГОСТ Р 53594-2009 "Продукция животноводства и корма. Иммуноферментный метод
определения синтетических
анаболических стимуляторов роста"
231
МВИ.МН 3830-2015 "Методика выполнения измерения содержания антибиотиков группы тетрациклинов
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием набора реагентов MaxSignal® и ИФА антибиотик-тетрациклин" (свидетельство об аттестации № 1302/2021 от 19.05.2021)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
232
МВИ.МН 3951-2015 "Методика выполнения измерения содержания антибиотиков группы тетрациклинов в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием тест-систем Ridascreen®Tetracyclin и ПРОДОСКРИН®Тетрациклин"
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
(свидетельство об аттестации № 975/2016 от 05.10.2016)
и внесения его в настоящий перечень
233
МВИ.МН 4275-2013 "Методика выполнения измерения определения содержания метаболитов нитрофуранов в продукции животного происхождения с использованием тест-систем производства EuroProxima B.V., Нидерланды. Методика выполнения измерений" (свидетельство об аттестации № 703/2012 от 21.05.2012)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
234
МВИ.МН 4525-2012 "Методика выполнения измерения содержания метаболитов нитрофуранов в продукции животного происхождения методом ИФА
с использованием наборов реагентов производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации
№ 749/2012 от 14.12.2012)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
235
МВИ.МН 4704-2013 "Методика выполнения измерений содержания антибиотиков группы тетрациклинов
в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием тест-систем производства EuroProxima B.V., Нидерланды" (свидетельство
об аттестации № 792/2013 от 12.08.2013)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
236
МВИ.МН 5200-2015 "Методика выполнения измерения определения содержания остаточных количеств пенициллинов в сырье животного происхождения и пищевых продуктах методом ВЭЖХ-МС/МС" (свидетельство об аттестации № 883/2015 от 25.04.2015)

ГОСТ 34678-2020 "Тағамдық өнімдер, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детектрлеуі бар жоғары тиімді сұйық хроматография арқылы полипептидті антибиотиктердің қалдық құрамын анықтау әдісі"
229
ҚР СТ 1505-2006 "Тағамдық өнімдер. Инверсиялық вольтамметрия әдісімен антибиотиктерді анықтау (левомецитин, тетрациклин тобы)"
230
ГОСТ Р 53594-2009 "Мал шаруашылығы және жем өнімдері. Синтетикалық анаболикалық өсу стимуляторларын анықтаудың иммуноферменттік әдісі"
231
МВИ.МН 3830-2015 "MaxSignal® реагенттер жинағын және ИФА антибиотик-тетрациклин пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі тетрациклиндер тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (№ 1302/2021 19.05.2021 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
232
МВИ.МН 3951-2015 "Ridascreen®Tetracyclin және ПРОДОСКРИН®Тетрациклин тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі тетрациклин тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 975/2016 05.10.2016)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
233
МВИ.МН 4275-2013 EuroProxima B.V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, жануарлардан алынатын өнімдердегі нитрофуран метаболиттерінің құрамын анықтауды өлшеуді орындау әдістемесі. Өлшемдерді орындау әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 703/2012 21.05.2012)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
234
МВИ.МН 4525-2012 "BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі нитрофуран метаболиттерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (14.12.2012 жылғы № 749/2012 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
235
МВИ.МН 4704-2013 "EuroProxima B.V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі тетрациклиндер тобының антибиотиктер құрамын өлшеуді орындау әдістемесі " (аттестаттау туралы куәлік № 792/2013 12.08.2013)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
236
МВИ.МН 5200-2015 "Жануарлардан алынатын шикізат пен тамақ өнімдеріндегі пенициллиндердің қалдық мөлшерін HPLC-MS / MS әдісімен анықтауды өлшеуді орындау әдістемесі "(25.04.2015 ж. № 883/2015 аттестаттау туралы куәлік)

237
МВИ.МН 5336-2015 "Методика выполнения измерений содержания антибиотиков группы пенициллинов
в продукции животного происхождения
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
методом ИФА с использованием тест-систем производства EuroProxima B.V., Нидерланды" (свидетельство
об аттестации № 898/2015 от 07.10.2015)
238
МВИ МН 5916-2017 "Методика выполнения измерений содержания колистина в продукции животного происхождения методом ИФА
с использованием набора реагентов MaxSignal производства ВIOО Scientific Corporation (США)" (свидетельство
об аттестации № 1078/2017 от 14.12.2017)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
239
МВИ.МН 5928-2017 "Методика выполнения измерений содержания колистина в продукции животного происхождения и кормах методом
ИФА с использованием тест-систем производства EuroProximaB.V., Нидерланды" (свидетельство
об аттестации № 1085/2017 от 27.12.2017)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
240
МВИ.МН 6282-2020 "Массовая доля сульфадемизина и метронидазола
в пищевой продукции животного происхождения. Методика выполнения измерений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
с масс-спектрометрическим детектированием" (свидетельство
об аттестации № 1239/2020 от 23.06.2020)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
241
МИ 1016-2018 (МВИ.МН 3830-2015) "Продукция животного происхождения. Методика измерений содержания антибиотиков группы тетрациклинов методом ИФА с использованием наборов реагентов MaxSignal Chloramphenicol
и ИФА антибиотик-тетрациклин" (свидетельство об аттестации
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его
№ 2321/420-RA.RU.311703-2017
от 31.01.2018)
в настоящий перечень
242
МИ 1095-2018 (МВИ.МН 5916-2017) "Продукция животного происхождения. Методика измерений содержания колистина в продукции животного происхождения методом ИФА
с использованием набора реагентов производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации
№ 2344/420-RA.RU.311703-2018
от 20.04.2018)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
243
МИ 4525-2018 (МВИ.МН 4525-2012) "Продукция животного происхождения. Методика измерений содержания метаболитов нитрофуранов методом
ИФА с использованием наборов реагентов производства BIOO Scientific Corporation (США)" (свидетельство об аттестации
№ 2322/420-RA.RU.311703-2017
от 31.01.2018)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень

237
МВИ.МН 5336-2015 "EuroProxima B. V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі пенициллиндер тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 898/2015 07.10.2015)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
238
МВИ МН 5916-2017 " ВIOО Scientific Corporation (АҚШ) өндірген maxsignal реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі колистин құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (14.12.2017 жылғы № 1078/2017 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
239
МВИ.МН 5928-2017 "EuroProximaB.V., Нидерланды өндірісінің тест-жүйелерін пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдер мен азықтардағы колистин құрамын өлшеуді орындау әдістемесі" (27.12.2017 жылғы № 1085/2017 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
240
МВИ.МН 6282-2020 "Жануарлардан алынатын тамақ өнімдеріндегі сульфадемизин мен метронидазолдың массалық үлесі. Масс-спектрометриялық детекторлаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен өлшеулерді орындау әдістемесі" (23.06.2020 жылғы № 1239/2020 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
241
МИ 1016-2018 (МВИ.МН 3830-2015) "Жануарлардан алынатын өнімдер. MaxSignal Chloramphenicol және ИФА антибиотик-тетрациклин реагенттерінің жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен тетрациклиндер тобының антибиотиктерінің құрамын өлшеу әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 2321/420-ra.RU.311703-2017 31.01.2018)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
242
МИ 1095-2018 (МВИ.МН 5916-2017) "Жануарлардан алынатын өнімдер. BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен жануарлардан алынатын өнімдердегі колистин құрамын өлшеу әдістемесі" (№ 2344/420-RA.RU. 311703-2018 20.04.2018 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
243
МИ 4525-2018 (МВИ.МН 4525-2012) "Жануарлардан алынатын өнімдер. BIOO Scientific Corporation (АҚШ) өндірген реагенттер жиынтығын пайдалана отырып, ИФА әдісімен нитрофуран метаболиттерінің құрамын өлшеу әдістемесі" (31.01.2018 ж. № 2322/420-RA.RU.311703-2017 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

244
МУ А-1/071 "Методические указания
по определению содержания авиламицина в пищевой продукции и кормах методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием" (свидетельство об аттестации
№ 310354-0063/2020 от 14.08.2020)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта внесения его в настоящий перечень
245
МУ А-1/075 "Методические указания
по определению остаточного содержания дапсона, тиамфеникола в пищевой продукции методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием" (свидетельство об аттестации
№ 310354-0065/2020 от 17.12.2020)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень;
применяется в отношении
показателя "дапсон"

244
МУ А-1/071 "Масс-спектрометриялық детекторлаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен тамақ өнімдері мен жемшөптегі авиламициннің құрамын анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар" (аттестаттау туралы куәлік № 310354-0063 / 2020 14.08.2020)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
245
МУ А-1/075 "Масс-спектрометриялық детекторлаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен Тамақ өнімдеріндегі дапсон, тиамфениколдың қалдық құрамын анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар" (17.12.2020№ 310354-0065 / 2020 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады; "дапсон" көрсеткішіне қатысты қолданылады

246
МУ А-1/077 "Методические указания по определению остаточного содержания пефлоксацина в продукции животноводства методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием" (свидетельство об аттестации № 310354-0067/2020 от 25.12.2020)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
247
МУ А-1/090 "Методические указания по определению остаточного содержания хинолонов в продукции животноводства методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием" (свидетельство об аттестации № 310354-0081/2020 от 07.02.2022)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень

246
МУ А-1/077 "Масс-спектрометриялық детекторлеу бар жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен мал шаруашылығы өніміндегі пефлоксациннің қалдық құрамын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар" (25.12.2020 № 310354-0067/2020 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
247
МУ А-1/090 "Масс-спектрометриялық детектрлеу бар жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен мал шаруашылығы өніміндегі хинолондардың қалдық құрамын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар" (07.02.2022 № 310354-0081/2020 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

248
МУК 4.1.3680-20 "Количественное определение остаточных количеств антибиотиков тетрациклиновой группы в пищевой продукции животного происхождения методом конкурентного иммуноферментного анализа" (свидетельство об аттестации № РОСС RU.0001.310430/0040.24.04.18 от 24.04.2018)
применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в настоящий перечень
249
пункт 44
раздела VII
ГОСТ 31930-2012 "Мясо птицы замороженное. Методы определения технологически добавленной влаги"
250
пункт 58
раздела VII
ГОСТ Р 56110-2014 "Кость птицы пищевая. Метод определения массовой доли остаточной прирези мышечной ткани"

248
МУК 4.1.3680-20 "Бәсекеге қабілетті иммуноферменттік талдау әдісімен жануарлардан алынатын тамақ өнімдеріндегі тетрациклин тобындағы антибиотиктердің қалдық мөлшерін сандық анықтау" (№ РОСС RU.0001.310430/0040.24.04.18 24.04.2018 ж. аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
249
VIII бөлімнің 44-тармағы
ГОСТ 31930-2012 "Мұздатылған құс еті. Технологиялық қосылған ылғалды анықтау әдістері"
250
VII бөлімнің 58-тармағы
ГОСТ Р 56110-2014 "Тағамдық құс сүйегі. Бұлшықет тінінің қалдық кесіндісінің массалық үлесін анықтау әдісі"

251
подпункт "а" пункта 81 раздела IX
ГОСТ ISO 5553-2013 "Мясо и мясные продукты. Обнаружение полифосфатов"
252
ГОСТ 33809-2016 "Мясо и мясные продукты. Определение сорбиновой и бензойной кислот методом
высокоэффективной жидкостной хроматографии"
253
ГОСТ 34448-2018 "Мясо и мясные продукты. Методы определения L-(+)-глутаминовой кислоты"
254
МВИ.МН 6323-2020 "Массовая доля консервантов в пищевой продукции. Методика выполнения измерений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с диодно-матричным детектированием" (свидетельство об аттестации № 1272/2020 от 08.12.2020)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень

251
IX бөлімнің 81-тармағының "а" тармақшасы
ГОСТ ISO 5553-2013 "Ет және ет өнімдері. Полифосфаттарды анықтау"
252
ГОСТ 33809-2016 "ет және ет өнімдері. Сорбин және бензой қышқылдарын жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен анықтау"
253
ГОСТ 34448-2018 "Ет және ет өнімдері. L-(+) - глутамин қышқылын анықтау әдістері"
254
МВИ.МН 6323-2020 "Тамақ өнімдеріндегі консерванттардың массалық үлесі. Диодты-матрицалық анықтаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен өлшеулерді орындау әдістемесі" (аттестаттау туралы куәлік № 1272/2020 08.12.2020)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады

255
МВИ.МН 6364-2021 "Массовая доля
L-(+)-глутаминовой кислоты в пищевой продукции. Методика измерений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с флуоресцентным детектированием" (свидетельство об аттестации № 1301/2021 от 19.05.2021)
применяется
до разработки соответствующего межгосударственного стандарта
и внесения его
в настоящий перечень
256
подпункт "б" пункта 81 раздела IX
ГОСТ ISO 24276-2017 "Продукты пищевые. Методы выявления генетически модифицированных организмов и их производных. Общие требования и определения"

255
МВИ.МН 6364-2021 "Тамақ өнімдеріндегі L-(+)-глутамин қышқылының массалық үлесі. Флуоресцентті анықтаумен жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен өлшеу әдістемесі" (19.05.2021 жылғы № 1301/2021 аттестаттау туралы куәлік)
тиісті мемлекетаралық стандартты әзірлегенге және оны осы тізбеге енгізгенге дейін қолданылады
256
IX бөлімнің 81-тармағының "б" тармақшасы
ГОСТ ISO 24276-2017 "Тағамдық өнімдер. Генетикалық түрлендірілген организмдерді және олардың туындыларын анықтау әдістері. Жалпы талаптар мен анықтамалар"

257
ГОСТ CEN/TS 15568-2015 "Пищевые продукты. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Стратегии отбора проб"
258
ГОСТ ИСО 21569-2009 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Методы качественного обнаружения на основе анализа нуклеиновых кислот"
259
ГОСТ ИСО 21570-2009 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Количественные методы, основанные а нуклеиновой кислоте"
260
ГОСТ 34150-2017 "Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генно-модифицированных организмов (ГМО) растительного происхождения с применением биологического микрочипа"
261
СТБ ISO 21571-2016 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Экстрагирование нуклеиновых кислот"
262
ГОСТ Р ИСО 21571-2014 "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Экстракция нуклеиновых кислот"
263
ГОСТ Р 53214-2008 (ИСО 24276:2006) "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Общие требования и определения"
264
ГОСТ Р 53244-2008 (ИСО 21570:2005) "Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов.
Методы, основанные на количественном определении нуклеиновых кислот"
265
СТБ ГОСТ Р 52173-2005 "Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения"
266
СТБ ГОСТ Р 52174-2005 "Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения с применением биологического микрочипа"
267
СТ РК 1345-2005 "Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения с применением биологического микрочипа"
268

257
ГОСТ CEN/TS 15568-2015 "Тағамдық өнімдер. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен туынды өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Сынамаларды іріктеу стратегиялары"
258
ГОСТ ИСО 21569-2009 "Тағамдық өнімдер. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен туынды өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын талдау негізінде сапалы анықтау әдістері"
259
ГОСТ ИСО 21570-2009 "Тағамдық өнімдер. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен туынды өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылына негізделген сандық әдістер"
260
ГОСТ 34150-2017 "Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тамақ өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып, өсімдік тектес гендік-модификацияланған организмдерді (ГМО) сәйкестендіру әдісі"
261
СТБ ISO 21571-2016 "Азық-түлік. Генетикалық түрлендірілген организмдер мен туынды өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын алу"
262
ГОСТ Р ИСО 21571-2014 "Тағамдық өнімдер. Генетикалық түрлендірілген организмдерді және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылын алу"
263
ГОСТ Р 53214-2008 (ИСО 24276: 2006) "Тағамдық өнімдері. Генетикалық түрлендірілген организмдерді және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Жалпы талаптар мен анықтамалар"
264
"Тағамдық өнімдері. Генетикалық түрлендірілген организмдерді және олардан алынған өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылдарын сандық анықтауға негізделген әдістер"
265
СТБ ГОСТ Р 52173-2005 "Шикізат және тамақ өнімдері. Өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГМИ) анықтау әдісі"
266
СТБ ГОСТ Р 52174-2005 "Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тамақ өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып, өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГМИ) анықтау әдісі"
267
СТ РК 1345-2005 "Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тамақ өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып, өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГМИ) анықтау әдісі"
268

СТ РК 1346-2005 "Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения"
269
ГОСТ Р 52173-2003 "Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения"
270
подпункт "в" пункта 104 раздела XII
ГОСТ 34397-2018 "Мясная продукция. Оценка тождества и сходства до степени смешения придуманных названий"
применяется после внесения изменений в ГОСТ 34397-2018 в части распространения области его применения на продукцию из мяса птицы

СТ РК 1346-2005 "Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тамақ өнімдері. Өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГМИ) анықтау әдісі"
269
ГОСТ Р 52173-2003 "Шикізат және тамақ өнімдері. Өсімдік тектес генетикалық түрлендірілген көздерді (ГМИ) анықтау әдісі"
270
XII бөлімнің 104-тармағының "в" тармақшасы
ГОСТ 34397-2018 "Ет өнімдері. Ойлап табылған атаулардың араласу дәрежесіне сәйкестік пен ұқсастықты бағалау"
ГОСТ 34397-2018-ге оны қолдану саласын құс етінен жасалған өнімдерге тарату бөлігінде өзгерістер енгізілгеннен кейін қолданылады