О перечне видов средств (каналов) связи
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 декабря 2022 года № 192.
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый перечень видов средств (каналов) связи (далее – перечень).
2. Включить перечень в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Союз).
3. Установить, что:
перечень применяется с даты вступления настоящего Решения в силу;
перечень применяется при реализации общих процессов в рамках Союза в соответствии с актами органов Союза, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Союза общих процессов в рамках Союза.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 06 декабря 2022 г. № 192
ПЕРЕЧЕНЬ
видов средств (каналов) связи
I. Детализированные сведения из перечня
Код вида средства (канала) связи
Наименование вида средства (канала) связи
Наименование вида средства (канала) связи на английском языке
Описание назначения
AO
единый указатель ресурса Всемирной паутины (URL)
Uniform Resource Location (URL)
идентификация унифицированного указателя ресурса (URL).
Синоним: адрес сайта
в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"
EM
электронная почта
Electronic mail
обмен электронными сообщениями с помощью электронных средств
FX
телефакс
Telefax
устройство, используемое для передачи и воспроизведения фиксированного графического материала (в виде печати)
с помощью сигналов
по телефонным линиям или другим электронным средствам передачи
TE
телефон
Telephone
передача голоса (данных) по телефону
TG
телеграф
Telegraph
передача текста по телеграфу
TL
телекс
Telex
передача текста (данных) по телексу
ZA
специальная связь
вид почтовой связи, обеспечивающий прием, обработку, хранение, перевозку, доставку (вручение) специальных отправлений
ZB
радиосвязь
электросвязь, которая осуществляется с использованием радиоволн
ZZ
иной вид связи
иной вид связи
II. Паспорт перечня
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы № 192 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Тізбе Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Мынадай:
тізбе осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
тізбе Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін Одақ органдарының актілеріне сәйкес Одақ шеңберінде ортақ процестерді іске асыру кезінде қолданылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 192 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Байланыс құралдары (арналары) түрлерінің ТІЗБЕСІ
I. Тізбеден егжей-тегжейлі мәліметтер
Байланыс құралы (арнасы) түрінің коды
Байланыс құралы (арнасы) түрінің атауы
Байланыс құралы (арнасы) түрінің ағылшын тіліндегі атауы
Тағайындау сипаты
AO
Дүниежүзілік желі ресурсының бірыңғай нұсқағыш (URL)
Uniform Resource Location (URL)
бірегей ресурс нұсқағышын (URL) сәйкестендіру. Синонимі: "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі сайттың мекенжайы
EM
электрондық пошта
Electronic mail
электрондық құралдар арқылы электрондық хабарламалар алмасу
FX
телефакс
Telefax
телефон желілері немесе басқа да электрондық ақпарат беру құралдары бойынша сигналдар арқылы тіркелген графикалық материалды (баспа түрінде) беру және тарату үшін пайдаланылатын құрылғы
TE
телефон
Telephone
телефон арқылы дауысты (деректерді) беру
TG
телеграф
Telegraph
мәтінді телеграф арқылы беру
TL
телекс
Telex
мәтінді (деректерді) телекс арқылы беру
ZA
арнайы байланыс
арнайы жөнелтімдерді қабылдауды, өңдеуді, сақтауды, тасымалдауды, жеткізуді (табыс етуді) қамтамасыз ететін пошта байланысының түрі
ZB
радиобайланыс
радиотолқындарды қолдану арқылы жүзеге асырылатын электр байланысы
ZZ
байланыстың өзге түрі
байланыстың өзге түрі
II. Тізбенің паспорты
Р/с№
Элементтің белгілемесі
Сипаты
1
2
3
1
Коды

1041
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
перечень видов средств (каналов) связи
4
Аббревиатура
ПВСКС
5
Обозначение
ЕС 041- 2022 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 декабря 2022 г. № 192
7
Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)
с даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 6 декабря 2022 г. № 192
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
перечень предназначен для систематизации и кодирования сведений о видах средств (каналов) связи, используемых для идентификации контактных данных, передаваемых в составе электронных документов (сведений), применяемых при реализации информационного взаимодействия в рамках общих процессов Евразийского экономического союза
12
Аннотация (область применения)
использование перечня осуществляется в следующих случаях:
при формировании электронных документов (сведений), применяемых при реализации информационного взаимодействия в рамках общих процессов Евразийского экономического союза, если это предусмотрено технологическими документами, утвержденными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии;
при заполнении документов, представляемых хозяйствующими субъектами и физическими лицами уполномоченным органам
государств – членов Евразийского экономического союза в электронном виде, если это предусмотрено порядками (правилами) заполнения таких документов, утвержденными актами органов Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
средство связи, канал связи, контактная информация
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
все сферы
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
1 – справочник гармонизирован с перечнем кодов СЕФАКТ ООН "Communication means type code";
5 – комбинированный метод гармонизации: кодовые обозначения в диапазоне
"ZA" – "ZZ" резервируются для позиций справочника, применяемых только в рамках Евразийского экономического союза
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии или при внесении изменений в доверенный источник. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения
с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры перечня (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего перечня
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из перечня относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
в соответствии с частотой обновления доверенного источника (1 раз в полгода)
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из перечня приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры перечня

1041
2
Типі
1 – анықтамалық
3
Атауы
байланыс құралдары (арналары) түрлерінің тізбесі
4
Аббревиатурасы
БҚАТТ
5
Белгілемесі
ЕО 041- 2022 (1-ред.)
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 192 шешімі
7
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданысқа енгізілген (қолданыла бастаған) күні
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 192 шешімі күшіне енген күннен бастап
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталған күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
тізбе Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ процестері шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде қолданылатын электрондық құжаттардың (мәліметтердің) құрамында берілетін байланыс деректерін сәйкестендіру үшін пайдаланылатын байланыс құралдарының (арналарының) түрлері туралы мәліметтерді жүйелеуге және кодтауға арналған
12
Аннотациясы (қолданылу саласы)
тізбені пайдалану мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
егер бұл Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдерімен бекітілген технологиялық құжаттарда көзделсе, Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ процестері шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде қолданылатын электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру кезінде;
егер бұл Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінде бекітілген осындай құжаттарды толтыру тәртібінде (қағидаларында) көзделсе, шаруашылық жүргізуші субъектілер мен жеке тұлғалар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына электрондық түрде ұсынатын құжаттарды толтыру кезінде
13
Түйін сөз
байланыс құралы, байланыс арнасы, байланыс ақпараты
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
барлық сала
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
1 – анықтамалық БҰҰ-ның "Сommunication means type code" СЕФАКТ кодтарының тізбесімен үйлестірілген;
5- үйлестірудің аралас әдісі:
"ZA" – " ZZ" диапазондағы кодтық белгілер тек Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде қолданылатын анықтамалық позициялар үшін резервке қойылады.
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) бар-жо,ы
2 – анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
1 – жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1 – анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалық мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес немесе сенімді дереккөзге өзгерістер енгізу кезінде орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күнінен бастап жарамсыз деп белгіленеді, анықтамалық жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтер көрсетіледі. Анықтамалық кодтары бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарын, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
тізбе құрылымының сипаты (құрамы, олардың мәндерінің салалары және қалыптастыру қағидалары) осы тізбенің III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
тізбедегі мәліметтер ашық қолжетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
сенімді дереккөзді жаңарту жиілігіне сәйкес (жарты жылда 1 рет)
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
тізбеден егжей-тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Тізбе құрылымның сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав перечня, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав перечня приведены
в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
(n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* –  реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав перечня
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Вид средства (канала) связи
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида средства (канала) связи
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}
формируется в соответствии с перечнем кодов СЕФАКТ ООН "Communication means type code"
1
1.2. Наименование вида средства (канала) связи
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с перечнем кодов СЕФАКТ ООН "Communication means type code"
1
1.3. Наименование вида средства (канала) связи на английском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в соответствии с перечнем кодов СЕФАКТ ООН "Communication means type code"
0..1
1.4. Описание назначения
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с перечнем кодов СЕФАКТ ООН "Communication means type code"
1
1.5. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1

1. Осы бөлім тізбенің құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Тізбенің құрылымы мен деректемелік құрамы кестеде келтірілген, онда келесі бағандар (графалар) қалыптастырылады:
"деректеме атауы – реттік нөмірі және деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөз арқылы белгілемесі;
"деректеме мәнінің саласы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің сөз арқылы сипатталуы;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опционалдық) және деректемелердің ықтимал қайталану саны).
3. Берілетін деректер деректемелерінің көп рет қайталануын көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (N > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен артық емес қайталануға тиіс (N > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен асырмай қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Тізбенің құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеме атауы
Деректеме мәнінің саласы
Деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Байланыс құралының (арнасының) түрі
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1..*
1.1. Байланыс құралы (арнасы) түрінің коды
символдар жолы.
Шаблон: [A-Z]{2}
БҰҰ-ның "Сommunication means type code" СЕФАКТ кодтарының тізбесіне сәйкес қалыптастырылады
1
1.2. Байланыс құралы (арнасы) түрінің атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 250
БҰҰ "Сommunication means type code" СЕФАКТ кодтары тізбесіне сәйкес орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Байланыс құралы (арнасы) түрінің ағылшын тіліндегі атауы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 250
БҰҰ-ның "Сommunication means type code" СЕФАКТ кодтарының тізбесіне сәйкес қалыптастырылады
0..1
1.4. Тағайындау сипаттамасы
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 250
БҰҰ "Сommunication means type code" СЕФАКТ кодтары тізбесіне сәйкес орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.5. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1

1.5.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.5.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.5.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601-2001в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.5.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.5.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.5.4.3. Дата акта

1.5.1. Іс-қимылдың басталу күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.5.2. Іс-қимылдың басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1
1.5.2.1. Акт түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.5.2.2. Акт нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.5.2.3. Акт күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.5.3. Іс-қимылдың аяқталу күні
МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес YYYY-MM-DD форматында күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген іс-қимылдың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.5.4. Іс-қимылдың аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларымен айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
0..1
1.5.4.1. Акт түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісі түрінің кодтық белгілемесі
1
1.5.4.2. Акт нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.5.4.3. Акт күні