Об информационном взаимодействии между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2023 года № 139.
В соответствии с абзацами вторым и третьим пункта 2 статьи 12 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Определить, что:
информационное взаимодействие между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб осуществляется в порядке согласно приложению № 1;
уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза обмениваются по каждой отслеживаемой перевозке сведениями в составе согласно приложению № 2.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 139
ПОРЯДОК
информационного взаимодействия между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила информационного взаимодействия между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные операторы, государства-члены) при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб в соответствии с Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года.
Настоящий Порядок применяется в том числе в случае использования навигационной пломбы, зарегистрированной в информационной системе национального оператора иного государства-члена, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание перевозки.
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"оператор завершения перевозки" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого находится место завершения перевозки объекта отслеживания;
"оператор отслеживания перевозки" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого начинается перевозка объекта отслеживания;
"оператор проследования" – уполномоченный оператор государства-члена, по территории которого осуществлялась, осуществляется либо планируется перевозка объекта отслеживания (в том числе оператор завершения перевозки). При этом оператор отслеживания перевозки не включается в число операторов проследования;
"оператор регистрации" – уполномоченный оператор государства-члена, на территории которого находится национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба;
"сторонняя пломба" – навигационная пломба, зарегистрированная в информационной системе иного национального оператора, чем национальный оператор, осуществляющий отслеживание с применением этой пломбы;
"технологические данные навигационной пломбы" – данные, полученные от навигационной пломбы, о географических координатах навигационной пломбы, скорости ее перемещения, дате и времени определения этих координат, уровне заряда источника питания навигационной пломбы.

Навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 139 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды бақылау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы Келісімнің 12-бабы 2-тармағының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Анықтау:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл № 1-қосымшаға сәйкес тәртіппен жүзеге асырылады;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша құрамдағы мәліметтермен № 2 қосымшаға сәйкес алмасады.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 139-шешіміне
№ 1-ҚОСЫМША
Навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіп 2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімге сәйкес навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) (бұдан әрі тиісінше – уәкілетті операторлар, мүше мемлекеттер) арасындағы ақпараттық өзара іс – қимыл қағидаларын айқындайды.
Осы тәртіп, оның ішінде аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше-мемлекетке қарағанда өзге мүше-мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломбаны пайдаланған жағдайда да қолданылады.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"тасымалдауды аяқтау операторы" – аумағында бақылау объектісін тасымалдауды аяқтау орны орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторы.;
"тасымалдауды қадағалау операторы" – аумағында бақылау объектісін тасымалдау басталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторы;
"тергеу операторы" – аумағы бойынша бақылау объектісін тасымалдау жүзеге асырылған не жоспарланып отырған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (оның ішінде тасымалдауды аяқтау операторы). Бұл ретте тасымалдауды қадағалау операторы жол жүру операторларының қатарына қосылмайды;
"тіркеу операторы" – аумағында ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторы;
"бөгде пломба" – осы пломбаны қолдана отырып қадағалауды жүзеге асыратын ұлттық операторға қарағанда өзге ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломба;
"навигациялық пломбаның технологиялық деректері" – навигациялық пломбадан алынған деректер, навигациялық пломбаның географиялық координаттары, оның орын ауыстыру жылдамдығы, осы координаттарды анықтау күні мен уақыты, навигациялық пломбаның қоректендіру көзінің заряд деңгейі туралы.

Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года и актами органов Евразийского экономического союза.
3. Уполномоченными операторами обеспечиваются прием, обработка и направление сообщений круглосуточно в автоматическом режиме по мере поступления информации.
4. В случае если отправитель и получатель сообщения (запроса) совпадают, такое сообщение (запрос) не направляется.
5. В случае если один и тот же получатель сообщения (запроса) выступает в нескольких качествах, такое сообщение (запрос) не дублируется.
6. Ответ на запрос направляется получателем запроса отправителю запроса.
7. При осуществлении информационного взаимодействия в рамках реализации настоящего Порядка применяются коды событий, приведенные в таблице.
Таблица
Код события
Наименование события
А02
замыкание элемента пломбирования
А03
активация навигационной пломбы
А04
деактивация навигационной пломбы
А05
размыкание элемента пломбирования
А06
удаление информации из навигационной пломбы
А07
изменение периодичности направления сообщений от навигационной пломбы
А08
замена навигационной пломбы
В01
возникновение нештатной ситуации и (или) осуществление несанкционированного действия
II. Проверка возможности использования сторонней пломбы
8. Для подтверждения возможности использования сторонней пломбы оператор отслеживания перевозки (оператор проследования) направляет оператору регистрации запрос информации о навигационной пломбе, содержащий сведения, предусмотренные разделом I состава сведений, которыми обмениваются уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза по каждой отслеживаемой перевозке (приложение № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от ____ г. № ) (далее – состав сведений).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом II состава сведений.
9. В случае отсутствия сведений об операторе регистрации запрос, указанный в пункте 8 настоящего Порядка, направляется уполномоченным операторам всех государств-членов.
III. Запись информации, активация навигационной пломбы и начало отслеживания перевозки
10. Для записи информации в стороннюю пломбу оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом V состава сведений.
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом VI состава сведений.

Осы тәртіппен пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінде, 2022 жылғы 19 сәуірдегі тасымалдарды бақылау үшін Еуразиялық экономикалық одақта навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімде және Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Уәкілетті операторлар ақпараттың түсуіне қарай хабарламаларды тәулік бойы автоматты режимде қабылдауды, өңдеуді және жіберуді қамтамасыз етеді.
4. Егер хабарламаны (сұрау салуды) жіберуші мен алушы сәйкес келген жағдайда, мұндай хабарлама (сұрау салу) жіберілмейді.
5. Егер хабарламаны (сұрау салуды) бір алушы бірнеше сапада әрекет етсе, мұндай хабарлама (сұрау) қайталанбайды.
6. Сұрау салуға жауапты сұрау салуды алушы сұрау салуды жіберушіге жібереді.
7. Осы Тәртіпті іске асыру шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде кестеде келтірілген оқиғалар кодтары қолданылады.
Кесте
Оқиға коды
Оқиға атауы
А02
пломбалау элементінің құлыптауы
А03
навигациялық пломбаны белсендіру
А04
навигациялық пломбаны сөндіру
А05
пломбалау элементінің ажырауы
А06
навигациялық пломбадан ақпаратты жою
А07
навигациялық пломбадан хабарламаларды жіберу кезеңділігін өзгерту
А08
навигациялық пломбаны ауыстыру
В01
штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) рұқсатсыз әрекетті жүзеге асыру
II. Бөгде пломбаны пайдалану мүмкіндігін тексеру
8. Бөгде пломбаны пайдалану мүмкіндігін растау үшін тасымалдауды қадағалау операторы (тергеу операторы) тіркеу операторына әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) алмасатын мәліметтер құрамының I бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломба туралы ақпаратқа сұрау салуды жібереді (Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 139-шешіміне № 2-қосымша) (бұдан әрі - мәліметтер құрамы).
Мұндай сұрау салуға жауап мәліметтер құрамының II бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
9. Тіркеу операторы туралы мәліметтер болмаған жағдайда осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген сұрау салу барлық мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына жіберіледі.
III. Ақпаратты жазу, навигациялық пломбаны белсендіру және тасымалдауды қадағалауды бастау
10. Ақпаратты бөгде пломбаға жазу үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына мәліметтер құрамының V бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрау салуға жауап мәліметтер құрамының VI бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.

11. Для активации сторонней пломбы оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос на активацию навигационной пломбы, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А03" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о разрешении активации (при наличии).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А03".
12. После активации навигационной пломбы оператор отслеживания перевозки направляет операторам проследования и оператору регистрации сообщение о начале отслеживания перевозки с использованием этой навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "01".
В случае использования двух и более навигационных пломб для отслеживания перевозки указанное сообщение направляется после активации всех навигационных пломб, используемых для отслеживания этой перевозки.
IV. Наблюдение за объектом отслеживания
13. При получении технологических данных навигационной пломбы оператор регистрации определяет оператора отслеживания перевозки и направляет оператору отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VIII состава сведений.
Список географических координат, входящих в состав технологических данных навигационной пломбы, формируется и направляется навигационной пломбой на основании данных, получаемых от глобальных навигационных спутниковых систем, не реже установленного периода информационного взаимодействия между этой пломбой и оператором ее регистрации.
14. После получения сообщения, указанного в пункте 13 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет операторам проследования сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "03".
15. Для смены периодичности направления сообщений от навигационной пломбы (в том числе при пересечении границы государства-члена) оператор отслеживания направляет оператору регистрации запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А07".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А07".
16. В случае успешной смены периодичности направления сообщений от навигационной пломбы оператор отслеживания направляет операторам проследования сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А07".
V. Контроль перевозки объектов отслеживания

11. Бөгде пломбаны белсендіру үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына "А03" оқиғасының кодын және белсендіруге рұқсат беру туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын (бар болса) көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны белсендіруге сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
12. Навигациялық пломба іске қосылғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы "01" қадағалау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, осы навигациялық пломбаны пайдалана отырып, тасымалдауды қадағалаудың басталғаны туралы хабарламаны жолдайды.
Тасымалдауды қадағалау үшін екі және одан да көп навигациялық пломбалар пайдаланылған жағдайда, аталған хабарлама осы тасымалдауды қадағалау үшін пайдаланылатын барлық навигациялық пломбалар іске қосылғаннан кейін жіберіледі.
IV. Бақылау объектісін бақылау
13. Навигациялық пломбаның технологиялық деректерін алған кезде тіркеу операторы тасымалдауды қадағалау операторын айқындайды және тасымалдауды қадағалау операторына мәліметтер құрамының VIII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарлама жібереді.
Навигациялық пломбаның технологиялық мәліметтерінің құрамына кіретін географиялық координаттар тізімі осы пломба мен оны тіркеу операторы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың белгіленген кезеңінен кем емес ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелерден алынатын деректердің негізінде навигациялық пломбамен қалыптастырылады және жіберіледі.
14. Осы Тәртіптің 13-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы "03" қадағалау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жолдау операторларына жібереді.
15. Навигациялық пломбадан хабарламаларды жіберу кезеңділігін ауыстыру үшін (оның ішінде мүше-мемлекеттің шекарасын кесіп өткен кезде) қадағалау операторы тіркеу операторына "А07" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А07" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
16. Навигациялық пломбадан хабарламаларды жіберу кезеңділігі сәтті ауысқан жағдайда қадағалау операторы "А07" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жолдау операторларына жібереді.
V. Бақылау объектілерінің тасымалын бақылау

17. В целях контроля перевозки объектов отслеживания оператор проследования при необходимости направляет оператору отслеживания перевозки запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом XI состава сведений.
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом XII состава сведений.
18. В случае если уникальный номер перевозки неизвестен, то в целях контроля перевозки объектов отслеживания оператор проследования может направить оператору отслеживания перевозки запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом IX состава сведений, с указанием периода, за который необходимо представить сведения, и кода типа запроса "Т0".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом X состава сведений.
19. При осуществлении контроля перевозки оператор отслеживания может направить оператору регистрации запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом IX состава сведений, с указанием периода, за который необходимо представить сведения, и кода типа запроса "Т1".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом VIII состава сведений, в том числе сведения, полученные от этой навигационной пломбы, с указанием метки времени (в пределах периода, указанного в запросе).
VI. Деактивация навигационной пломбы
20. Для деактивации навигационной пломбы оператор завершения перевозки направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А04" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о разрешении деактивации (при наличии).
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А04".
21. Оператор отслеживания при получении от оператора регистрации информации о деактивации навигационной пломбы направляет операторам проследования и оператору регистрации сообщение о завершении отслеживания перевозки, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "02".
В случае использования двух и более навигационных пломб для отслеживания перевозки указанное сообщение направляется после деактивации всех навигационных пломб, используемых для отслеживания этой перевозки.
22. В случае дистанционного размыкания элемента пломбирования оператор завершения перевозки направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки запрос, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А05".

17. Қадағалау объектілерінің тасымалын бақылау мақсатында тергеу операторы қажет болған жағдайда тасымалдауды қадағалау операторына мәліметтер құрамының XI бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап мәліметтер құрамының XII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуы тиіс.
18. Егер тасымалдаудың бірегей нөмірі белгісіз болған жағдайда, бақылау объектілерін тасымалдауды бақылау мақсатында жол жүру операторы тасымалдауды қадағалау операторына мәліметтер құрамының IX бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, мәліметтерді ұсыну қажет кезеңді және сұрау салудың "Т0" үлгісінің кодын көрсете отырып, сұрау салуды жібере алады.
Мұндай сұрауға жауап мәліметтер құрамының X бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуы тиіс.
19. Тасымалдауды бақылауды жүзеге асыру кезінде қадағалау операторы тіркеу операторына мәліметтер құрамының IX бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, мәліметтерді ұсыну қажет кезеңді және сұрау салудың "Т1" үлгісінің кодын көрсете отырып, сұрау салуды жібере алады.
Мұндай сұрау салуға жауабында мәліметтер құрамының VIII бөлімінде көзделген мәліметтер, оның ішінде осы навигациялық пломбадан алынған, уақыт белгісі көрсетілген мәліметтер (сұрау салуда көрсетілген кезең шегінде) болуға тиіс.
VI. Навигациялық пломбаны сөндіру
20. Навигациялық пломбаны сөндіру үшін тасымалдауды аяқтау операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А04" оқиғасының кодын және сөндіруге рұқсат беру туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын (бар болса) көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А04" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
21. Қадағалау операторы тіркеу операторынан навигациялық пломбаны сөндіру туралы ақпаратты алған кезде "02" қадағалау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын жол жүру операторларына және тіркеу операторына тасымалдауды қадағалаудың аяқталғаны туралы хабарлама жібереді.
Тасымалдауды қадағалау үшін екі және одан да көп навигациялық пломбалар пайдаланылған жағдайда, аталған хабарлама осы тасымалдауды қадағалау үшін пайдаланылатын барлық навигациялық пломбалар сөндірілгеннен кейін жіберіледі.
22. Пломбалау элементі қашықтықтан ашылған жағдайда тасымалдауды аяқтау операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын сұрау салуды жібереді.

Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D1".
23. В случае размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы с использованием специального устройства оператор завершения перевозки направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D0".
VII. Замена навигационной пломбы
24. При замене навигационной пломбы, используемой для наблюдения за объектом отслеживания, оператор проследования направляет оператору отслеживания перевозки сообщение о замене пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А08" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о замене навигационной пломбы.
25. После получения сообщения, указанного в пункте 24 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяемой пломбы запрос на совершение ее деактивации, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А04" и причины деактивации навигационной пломбы "Замена".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А04".
26. После получения сообщения, указанного в пункте 24 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяющей пломбы запрос, указанный в пункте 10 настоящего Порядка.
После получения подтверждения успешной записи информации в навигационную пломбу оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации заменяющей пломбы сообщение о ее активации, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А03".
Ответ на такое сообщение должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А03".
27. После получения сообщений, указанных в абзаце втором пункта 25 и абзаце третьем пункта 26 настоящего Порядка, оператор отслеживания перевозки направляет операторам проследования сообщение о замене пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "06".
VIII. Снятие навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания
28. При принятии решения о дистанционном снятии навигационной пломбы без ее деактивации оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки запрос на совершение размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А05" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о снятии такой пломбы (при наличии такого решения).

Мұндай сұрауға жауап "А05" оқиға кодын және "D1" қашықтықтан операция кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
23. Навигациялық пломбаны пломбалау элементі арнайы құрылғыны пайдалана отырып ашылған жағдайда тасымалдауды аяқтау операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға коды мен "D0" қашықтық операция коды көрсетілген мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарлама жібереді.
VII. Навигациялық пломбаны ауыстыру
24. Қадағалау объектісін байқау үшін пайдаланылатын навигациялық пломбаны ауыстырған кезде жол жүру операторы тасымалдауды қадағалау операторына "А08" оқиға кодын және навигациялық пломбаны ауыстыру туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын пломбаны ауыстыру туралы хабарлама жібереді.
25. Осы Тәртіптің 24-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін, тасымалдауды қадағалау операторы ауыстырылатын пломбаны тіркеу операторына "А04" оқиғасының кодын және "ауыстыру" навигациялық пломбасын деактивациялау себебін көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын оны сөндіруді жасауға сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А04" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
26. Осы Тәртіптің 24-тармағында көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы ауыстыру пломбасын тіркеу операторына осы Тәртіптің 10-тармағында көрсетілген сұрау салуды жібереді.
Навигациялық пломбаға ақпараттың сәтті жазылғаны расталғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы ауыстырылатын пломбаны тіркеу операторына "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын оның іске қосылуы туралы хабарлама жібереді.
Мұндай хабарламаға жауап "А03" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
27. Осы Тәртіптің 25-тармағының екінші абзацында және 26-тармағының үшінші абзацында көрсетілген хабарламаларды алғаннан кейін тасымалдауды қадағалау операторы бақылау кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын пломбаны ауыстыру туралы хабарламаны жолдайды.
VIII. Бақылау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алу
28. Навигациялық пломбаны деактивациясыз қашықтан алу туралы шешім қабылдаған кезде жол жүру операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын және осындай пломбаны алу туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементін ашуды жасауға сұрау салуды жібереді (мұндай шешім болған жағдайда).

Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05" и кода дистанционной операции "D1".
29. В случае использования специального устройства для размыкания элемента пломбирования навигационной пломбы оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение о размыкании элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А05", кода дистанционной операции "D0" и наименования контролирующего органа, принявшего решение о снятии такой пломбы (при наличии).
30. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о повторном наложении ранее снятой навигационной пломбы, после замыкания элемента пломбирования навигационной пломбы оператор проследования направляет оператору регистрации через оператора отслеживания перевозки сообщение о замыкании элемента пломбирования навигационной пломбы, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А02" и наименования контролирующего органа, принявшего такое решение.
31. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о замене такой навигационной пломбы, информационное взаимодействие осуществляется в соответствии с разделом VII настоящего Порядка.
32. В случае если после снятия навигационной пломбы без прекращения наблюдения за объектом отслеживания контролирующим органом принято решение о деактивации такой навигационной пломбы, информационное взаимодействие осуществляется в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.
IX. Возникновение нештатной ситуации и (или) осуществление несанкционированного действия
33. При получении информации о возникновении нештатной ситуации и (или) об осуществлении несанкционированного действия оператор регистрации направляет оператору отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "В01" и кода нештатной ситуации в соответствии с разделом XIII состава сведений.
34. Оператор отслеживания перевозки при получении сообщения, указанного в пункте 33 настоящего Порядка, направляет операторам проследования сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "04" и кода нештатной ситуации в соответствии с разделом XIII состава сведений.

Мұндай сұрауға жауап "А05" оқиға кодын және "D1" қашықтықтан операция кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
29. Навигациялық пломбаны пломбалау элементін ашу үшін арнайы құрылғы пайдаланылған жағдайда, жол жүру операторы тіркеу операторына тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "А05" оқиға кодын, "D0" қашықтықтан операция кодын және мұндай пломбаны (бар болса) алып тастау туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементінің ашылғаны туралы хабарлама жібереді.
30. Егер қадағалау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган бұрын алынған навигациялық пломбаны қайта салу туралы шешім қабылдаған жағдайда, навигациялық пломбаны пломбалау элементі жабылғаннан кейін жол жүру операторы тасымалдауды қадағалау операторы арқылы тіркеу операторына кодты көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын навигациялық пломбаны пломбалау элементінің тұйықталуы туралы "А02" оқиға коды мен осындай шешім қабылдаған бақылаушы органның атаулары көрсетіп, хабарлама жібереді.
31. Егер қадағалау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган осындай навигациялық пломбаны ауыстыру туралы шешім қабылдаған жағдайда, ақпараттық өзара іс-қимыл осы Тәртіптің VII бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
32. Егер бақылау объектісін бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алып тастағаннан кейін бақылаушы орган осындай навигациялық пломбаны деактивациялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, ақпараттық өзара іс-қимыл осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
IX. Штаттан тыс жағдайдың туындауы және (немесе) рұқсатсыз әрекетті жүзеге асыру
33. Штаттан тыс жағдайдың туындағаны туралы және (немесе) рұқсатсыз іс-қимылды жүзеге асыру туралы ақпарат алған кезде, тіркеу операторы тасымалдауды қадағалау операторына мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын, мәліметтер құрамының XIII бөліміне сәйкес "В01" оқиға кодын және штаттан тыс жағдай кодын көрсете отырып хабарлама жібереді.
34. Тасымалдауды қадағалау операторы осы Тәртіптің 33-тармағында көрсетілген хабарламаны алған кезде "04" қадағалау кодын және мәліметтер құрамының XIII бөліміне сәйкес штаттан тыс жағдай кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жолдайды.

35. В случае если объект отслеживания, в отношении которого возникла нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, убыл с территории государства-члена, где возникла такая нештатная ситуация и (или) осуществлено несанкционированное действие, оператор проследования этого государства-члена направляет оператору проследования государства-члена, на территории которого находится объект отслеживания, через оператора отслеживания перевозки сообщение, содержащее сведения, предусмотренные разделом VII состава сведений, с указанием кода отслеживания "07".
X. Удаление информации из навигационной пломбы
36. Для удаления информации из навигационной пломбы оператор отслеживания перевозки направляет оператору регистрации запрос о дистанционном удалении информации, содержащий сведения, предусмотренные разделом III состава сведений, с указанием кода события "А06".
Ответ на такой запрос должен содержать сведения, предусмотренные разделом IV состава сведений, с указанием кода события "А06".
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 139
СОСТАВ
сведений, которыми обмениваются уполномоченные операторы (органы) государств – членов Евразийского экономического союза по каждой отслеживаемой перевозке
I. Состав сведений, содержащихся в запросе информации о навигационной пломбе
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование уполномоченного оператора (органа) государства – члена Евразийского экономического союза, которому направляется запрос
II. Состав сведений о результатах поиска информации о навигационной пломбе
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора
3. Код результата поиска принадлежности навигационной пломбы:
00 – ошибок не обнаружено, навигационная пломба зарегистрирована в информационной системе национального оператора;
01 – ошибка: отсутствие регистрации навигационной пломбы в информационной системе национального оператора;
02 – ошибка: навигационная пломба зарегистрирована в информационной системе национального оператора, пломба не может быть использована для осуществления отслеживания
III. Состав сведений, содержащихся в запросе на совершение действий с навигационной пломбой
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
3. Код события
4. Уникальный номер перевозки при коде события "А03", "А04" или "А08"
5. Наименование контролирующего органа, принявшего решение о действии с навигационной пломбой

35. Егер өзіне қатысты штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған іс-әрекет жүзеге асырылған қадағалау объектісі осындай штаттан тыс жағдай туындаған және (немесе) санкцияланбаған іс-әрекет жүзеге асырылған мүше мемлекеттің аумағынан кетіп қалған жағдайда, осы мүше мемлекеттің тергеу операторы осы мүше мемлекеттің тасымалдауды қадағалау операторы арқылы "07" қадағалау кодын көрсете отырып, аумағында қадағалау объектісі орналасқан мүше мемлекеттің тергеу операторына мәліметтер құрамының VII бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын хабарламаны жібереді.
X. Навигациялық пломбадан ақпаратты жою
36. Навигациялық пломбадан ақпаратты жою үшін тасымалдауды қадағалау операторы тіркеу операторына "А06" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының III бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтитын ақпаратты қашықтықтан жою туралы сұрау салуды жібереді.
Мұндай сұрауға жауап "А06" оқиға кодын көрсете отырып, мәліметтер құрамының IV бөлімінде көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 139-шешіміне
№ 2-ҚОСЫМША
Әрбір бақыланатын тасымалдау бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше-мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) алмасатын мәліметтер ҚҰРАМЫ
I. Навигациялық пломба туралы ақпаратты сұратуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Сұрау салу жіберілетін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті операторының (органының) атауы
II. Навигациялық пломба туралы ақпаратты іздеу нәтижелері туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Ұлттық оператордың атауы
3. Навигациялық пломбаның тиесілігін іздеу нәтижесінің коды:
00 – қателер табылған жоқ, навигациялық пломба ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген;
01 – қате: ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде навигациялық пломбаны тіркеудің болмауы;
02 – қате: навигациялық пломба ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде тіркелген, пломбаны бақылауды жүзеге асыру үшін пайдалану мүмкін емес
III. Навигациялық пломбамен іс-әрекеттер жасауға арналған сұрау салуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы
3. Оқиға коды
4. "А03", "А04" немесе "А08" оқиға коды кезіндегі бірегей тасымалдау нөмірі
5. Навигациялық пломбамен әрекет ету туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауы

6. Временной интервал между сообщениями, направляемыми навигационной пломбой, количество минут (от 1 до 120) при коде события "А07"
7. Причина деактивации навигационной пломбы при коде события "А04"
IV. Состав сведений о действиях с навигационной пломбой
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Уникальный номер перевозки
3. Наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба
4. Код события
5. Код результата операции:
00 – действие с навигационной пломбой совершено без ошибок;
01 – ошибка совершения действия с навигационной пломбой;
02 – ошибка: навигационная пломба не принадлежит национальному оператору;
03 – ошибка: перевозки с таким уникальным номером не найдено;
04 – ошибка: навигационная пломба с указанным уникальным идентификационным номером не применяется для отслеживания перевозки с таким уникальным номером
6. Данные, полученные от навигационной пломбы, при коде события "А03" – "А05", "А07" или "В01":
а) уровень заряда аккумуляторной батареи;
б) данные, полученные от навигационной пломбы:
географическая долгота;
географическая широта;
скорость перемещения;
метка времени
7. Код дистанционной операции при коде события "А05":
D0 – сообщение о совершении операции с применением специального устройства;
D1 – запрос на совершение операции дистанционно
8. Наименование контролирующего органа, принявшего решение о действии с навигационной пломбой, при коде события "А02", "А05", "А06" или "А08"
9. Периодичность направления сообщений от навигационной пломбы при коде события "А07"
10. Код в соответствии с разделом XIII настоящего документа при коде события "В01"
11. При коде события "А08":
а) уникальный идентификационный номер новой навигационной пломбы;
б) наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована новая навигационная пломба;
в) причины замены навигационной пломбы;
г) место, дата и время замены навигационной пломбы;
д) лица, осуществившие замену навигационной пломбы
V. Состав сведений, содержащихся в запросе на запись информации в навигационную пломбу
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора, которому направляется запрос
3. Уникальный номер перевозки
4. Сведения для записи в навигационную пломбу
5. Признак наличия разрешения контролирующего органа на активацию навигационной пломбы
VI. Состав сведений о результатах записи информации в навигационную пломбу
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Наименование национального оператора, направившего сообщение

6. Навигациялық пломбамен жіберілетін хабарламалар арасындағы уақыт аралығы, "А07" оқиға коды кезіндегі минуттар саны (1-ден 120-ға дейін)
7. "А04" оқиға коды кезінде навигациялық пломбаны сөндірудің себебі
IV. Навигациялық пломбасы бар әрекеттер туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Бірегей тасымалдау нөмірі
3. Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы
4. Оқиға коды
5. Операция нәтижесінің коды:
00 – навигациялық пломбамен әрекет қатесіз жасалды;
01 – навигациялық пломбамен әрекет жасау қатесі;
02 – қате: навигациялық пломба ұлттық операторға тиесілі емес;
03 – қате: мұндай бірегей нөмірмен тасымалдау табылған жоқ;
04 – қате: көрсетілген бірегей сәйкестендіру нөмірі бар навигациялық пломба осындай бірегей нөмірмен тасымалдауды бақылау үшін қолданылмайды
6. "А03" – "А05", "А07" немесе "В01" оқиға коды кезінде навигациялық пломбадан алынған деректер:
а) аккумулятор батареясының заряд деңгейі;
б) навигациялық пломбадан алынған деректер:
географиялық бойлық;
географиялық ендік;
қозғалыс жылдамдығы;
уақыт белгісі
7. "А05" оқиға коды кезіндегі қашықтықтан операция коды:
D0 – арнайы құрылғыны қолдана отырып операция жасау туралы хабарлама;
D1 – операцияны қашықтықтан жасауға сұрау салу
8. "А02", "А05", "А06" немесе "А08" оқиға коды кезінде навигациялық пломбамен әрекет ету туралы шешім қабылдаған бақылаушы органның атауы
9. "А07" оқиға коды кезінде навигациялық пломбадан хабарламаларды жіберу кезеңділігі
10. "В01" оқиға коды кезінде осы құжаттың XIII бөліміне сәйкес код
11. "А08" оқиға коды кезінде:
а) жаңа навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі;
б) ақпараттық жүйесінде жаңа навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы;
в) навигациялық пломбаны ауыстыру себептері;
г) навигациялық пломбаны ауыстыру орны, күні және уақыты;
д) навигациялық пломбаны ауыстыруды жүзеге асырған тұлғалар
V. Навигациялық пломбаға ақпаратты жазуға арналған сұрау салуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Сұрау салу жіберілетін ұлттық оператордың атауы
3. Бірегей тасымалдау нөмірі
4. Навигациялық пломбаға жазу үшін мәліметтер
5. Бақылаушы органның навигациялық пломбаны іске қосуға рұқсатының болу белгісі
VI. Навигациялық пломбаға ақпаратты жазу нәтижелері туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Хабарлама жіберген ұлттық оператордың атауы

3. Код результата:
01 – успешная дистанционная загрузка;
09 – ошибка загрузки
VII. Состав сведений об отслеживании перевозки
1. Уникальный номер перевозки
2. Наименование национального оператора, отслеживающего перевозку
3. Код отслеживания:
01 – начало отслеживания;
02 – завершение отслеживания;
03 – сведения о перевозке;
04 – нештатная ситуация и (или) несанкционированные действия;
05 – снятие навигационной пломбы без прекращения наблюдения;
06 – деактивация навигационной пломбы в связи с ее заменой;
07 – перемещение объекта отслеживания через границу государства-члена в случае нештатной ситуации и (или) несанкционированных действий
4. Сведения о навигационной пломбе:
а) уникальный идентификационный номер навигационной пломбы;
б) наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба;
в) данные, полученные от навигационной пломбы:
уровень заряда аккумуляторной батареи;
данные о навигационной пломбе:
географическая долгота;
географическая широта;
скорость перемещения;
метка времени;
г) код в соответствии с разделом XIII настоящего документа при коде отслеживания "04"
5. Уникальный идентификационный номер новой навигационной пломбы при коде отслеживания "06"
VIII. Состав сведений о технологических данных, полученных от навигационной пломбы
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Данные, полученные от навигационной пломбы:
а) уровень заряда аккумуляторной батареи:
б) данные о навигационной пломбе:
географическая долгота;
географическая широта;
скорость перемещения;
метка времени
IX. Состав сведений, содержащихся в запросе информации по уникальному идентификационному номеру навигационной пломбы
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Период предоставления сведений:
а) метка времени начала;
б) метка времени окончания
3. Код типа запроса:
Т0 – запрос уникальных номеров перевозки по уникальному идентификационному номеру навигационной пломбы;
Т1 – запрос о технологических данных навигационной пломбы
X. Состав сведений об уникальных номерах перевозки по уникальному идентификационному номеру навигационной пломбы
1. Уникальный идентификационный номер навигационной пломбы
2. Код результата обработки запроса:
01 – сведений по уникальному идентификационному номеру навигационной пломбы не найдено;
02 – сведения по уникальному идентификационному номеру навигационной пломбы найдены
3. Уникальный номер перевозки
XI. Состав сведений, содержащихся в запросе информации об отслеживании по уникальному номеру перевозки
1. Уникальный номер перевозки
XII. Состав сведений об объекте отслеживания по уникальному номеру перевозки

3. Нәтиже коды:
01 – қашықтықтан сәтті жүктеу;
09 – жүктеу қатесі
VII. Тасымалдауды қадағалау туралы мәліметтер құрамы
1. Бірегей тасымалдау нөмірі
2. Тасымалдауды қадағалайтын ұлттық оператордың атауы
3. Бақылау коды:
01 – бақылауды бастау;
02 – бақылауды аяқтау;
03 – тасымалдау туралы мәліметтер;
04 – штаттан тыс жағдай және (немесе) рұқсат етілмеген әрекеттер;
05 – бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алу;
06 – ауыстыруға байланысты навигациялық пломбаны сөндіру;
07 – штаттан тыс жағдай және (немесе) санкцияланбаған әрекеттер жағдайында бақылау объектісін мүше мемлекеттің шекарасы арқылы өткізу
4. Навигациялық пломба туралы мәліметтер:
а) навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі;
б) ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы;
в) навигациялық пломбадан алынған деректер:
аккумулятор батареясының заряд деңгейі;
навигациялық пломба туралы деректер:
географиялық бойлық;
географиялық ендік;
қозғалыс жылдамдығы;
уақыт белгісі;
г) "04" бақылау коды кезінде осы құжаттың XIII бөліміне сәйкес код
5. "06" бақылау коды кезіндегі жаңа навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
VIII. Навигациялық пломбадан алынған технологиялық деректер туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Навигациялық пломбадан алынған деректер:
а) аккумулятор батареясының заряд деңгейі:
б) навигациялық пломба туралы деректер:
географиялық бойлық;
географиялық ендік;
қозғалыс жылдамдығы;
уақыт белгісі;
IX. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпаратты сұратуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Мәліметтерді ұсыну кезеңі:
а) басталу уақыты белгісі;
б) аяқталу уақыты белгісі
3. Сұрау түрінің коды:
Т0 – навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша тасымалдаудың бірегей нөмірлерін сұрау;
Т1 – навигациялық пломбаның технологиялық деректері туралы сұрау салу
X. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша тасымалдаудың бірегей нөмірлері туралы мәліметтер құрамы
1. Навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі
2. Сұрауды өңдеу нәтижесінің коды:
01 – навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша мәліметтер табылған жоқ;
02 – навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша мәліметтер табылды
3. Бірегей тасымалдау нөмірі
XI. Тасымалдаудың бірегей нөмірі бойынша қадағалау туралы ақпаратты сұратуда қамтылған мәліметтер құрамы
1. Бірегей тасымалдау нөмірі
XII. Тасымалдаудың бірегей нөмірі бойынша бақылау объектісі туралы мәліметтер құрамы

1. Уникальный номер перевозки
2. Код результата обработки:
01 – сведений по уникальному номеру перевозки не найдено;
02 – сведения по уникальному номеру перевозки найдены
3. Данные о перевозке:
а) код отслеживания:
01 – начало отслеживания;
02 – завершение отслеживания;
03 – сведения о перевозке;
04 – нештатная ситуация и (или) несанкционированные действия;
05 – снятие навигационной пломбы без прекращения наблюдения;
06 – деактивация навигационной пломбы в связи с ее заменой;
б) географическая долгота;
в) географическая широта;
г) метка времени;
д) код в соответствии с разделом XIII настоящего документа при коде отслеживания "04";
е) уникальный идентификационный номер новой навигационной пломбы (при коде отслеживания "06")
4. Сведения о навигационной пломбе:
а) уникальный идентификационный номер навигационной пломбы;
б) наименование национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба;
в) данные, полученные от навигационной пломбы:
уровень заряда аккумуляторной батареи;
географическая долгота;
географическая широта;
скорость перемещения;
метка времени;
код события
XIII. Классификатор нештатных ситуаций (несанкционированных действий), которые могут произойти с навигационной пломбой
Таблица
Код
Наименование
01
нарушение целостности элемента пломбирования навигационной пломбы
02
нарушение целостности корпуса электронного блока навигационной пломбы
03
отклонение перевозки, осуществляемой автомобильным транспортом, от маршрута следования на расстояние более 50 км или иного параметра, установленного контролирующим органом в зависимости от условий перевозки
04
неисправность навигационной пломбы
Код
Наименование
05
уровень заряда источника питания (аккумулятора) навигационной пломбы ниже
15 %
06
непоступление оператору отслеживания перевозки сообщений, содержащих технологические данные навигационной пломбы, на протяжении 2 следующих друг за другом периодов информационного взаимодействия между навигационной пломбой и национальным оператором, в информационной системе которого зарегистрирована такая навигационная пломба
07
несанкционированные действия

1. Бірегей тасымалдау нөмірі
2. Өңдеу нәтижесінің коды:
01 – тасымалдаудың бірегей нөмірі бойынша мәліметтер табылған жоқ;
02 – тасымалдаудың бірегей нөмірі бойынша мәліметтер табылды
3. Тасымалдау туралы деректер:
а) бақылау коды:
01 – бақылауды бастау;
02 – бақылауды аяқтау;
03 – тасымалдау туралы мәліметтер;
04 – штаттан тыс жағдай және (немесе) рұқсат етілмеген әрекеттер;
05 – бақылауды тоқтатпай навигациялық пломбаны алу;
06 – ауыстыруға байланысты навигациялық пломбаны сөндіру;
б) географиялық бойлық;
в) географиялық ендік;
г) уақыт белгісі;
д) "04" бақылау коды кезінде осы құжаттың XIII бөліміне сәйкес код;
е) жаңа навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі ("06" бақылау коды кезінде)
4. Навигациялық пломба туралы мәліметтер:
а) навигациялық пломбаның бірегей сәйкестендіру нөмірі;
б) ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың атауы;
в) навигациялық пломбадан алынған деректер:
аккумулятор батареясының заряд деңгейі;
географиялық бойлық;
географиялық ендік;
қозғалыс жылдамдығы;
уақыт белгісі;
оқиға коды;
XIII. Навигациялық пломбамен орын алуы мүмкін штаттан тыс жағдайлардың (рұқсат етілмеген әрекеттердің) жіктеуіші
Кесте
Код
Атауы
01
навигациялық пломбаны пломбалау элементінің тұтастығын бұзу
02
навигациялық пломбаның электрондық блогы корпусының тұтастығын бұзу
03
автомобиль көлігімен жүзеге асырылатын тасымалдаудың жүру маршрутынан 50 км-ден астам қашықтыққа ауытқуы немесе тасымалдау шарттарына байланысты бақылаушы орган белгілеген өзге де параметр
04
навигациялық пломбаның ақаулығы
Код
Атауы
05
навигациялық пломбаның қуат көзінің (аккумулятордың) заряд деңгейі 15 %-дан төмен
06
навигациялық пломбаның технологиялық деректері бар хабарламаларды тасымалдауды қадағалау операторына ақпараттық жүйеде осындай навигациялық пломба тіркелген навигациялық пломба мен ұлттық оператор арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың бір-бірінен кейінгі 2 кезеңі ішінде түспеуі
07
рұқсат етілмеген әрекеттер