О порядке введения в действие изменений в технический регламент Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 января 2024 года № 8.
В соответствии с пунктом 2 статьи 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 11 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Установить, что:
а) документы (сведения) об оценке соответствия пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов и технологических вспомогательных средств, пищевой продукции, содержащей пищевые добавки, ароматизаторы и остаточные количества технологических вспомогательных средств, в отношении которых Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84 внесены изменения, касающиеся обязательных требований, установленных техническим регламентом Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 58, выданные или принятые до даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84, действительны до окончания срока их действия, но не позднее 36 месяцев с даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84;
б) производство и выпуск в обращение на таможенной территории Евразийского экономического союза пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов и технологических вспомогательных средств, пищевой продукции, содержащей пищевые добавки, ароматизаторы и остаточные количества технологических вспомогательных средств, в отношении которых Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84 внесены изменения, касающиеся обязательных требований, установленных техническим регламентом Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 58, при наличии документов (сведений) об оценке соответствия, указанных в подпункте "а" настоящего пункта, допускаются в течение 36 месяцев с даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84;

Кеден одағының "Тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық қосалқы құралдар қауіпсіздігінің талаптары" техникалық регламентіне өзгерістерді қолданысқа енгізу тәртібі туралы (КО ТР 029/2012)
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 8 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабының 2-тармағына және 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің № 98-шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2-қосымшаның 11-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасы шешті:
1. Белгіленсін:
а) 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімімен белгіленген міндетті талаптарға қатысты өзгерістер енгізілген тағамдық қоспалардың (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштер мен технологиялық көмекші құралдардың, құрамында тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық көмекші құралдардың қалдық саны бар тамақ өнімдерінің сәйкестігін бағалау туралы Кеден одағының техникалық регламентімен белгіленген (КО ТР 029/2012), 2012 жылғы 20 шілдедегі Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 58-шешімімен қабылданған, 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімі күшіне енген күнге дейін берілген немесе қабылданған "Тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық көмекші құралдар қауіпсіздігінің талаптары" құжаттар (мәліметтер), олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, бірақ 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84 шешімі күшіне енген күннен бастап 36 айдан кешіктірілмей жарамды;
б) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында тағамдық қоспаларды (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштер мен технологиялық көмекші құралдарды, құрамында тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық көмекші құралдардың қалдық мөлшері бар тамақ өнімдерін өндіру және айналысқа шығару, оларға қатысты 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84 "Тағамдық қоспалар қауіпсіздігінің талаптары" Кеден одағының техникалық регламентінде белгіленген міндетті талаптар, 2012 жылғы 20 шілдедегі Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің № 58-шешімімен қабылданған" (КО ТР 029/2012) шешімімен осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген сәйкестікті бағалау туралы құжаттар (мәліметтер) болған кезде, 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімі күшіне енген күннен бастап 36 ай ішінде жол беріледі;

в) допускаются производство и выпуск в обращение на таможенной территории Евразийского экономического союза пищевой продукции, содержащей пищевые добавки, ароматизаторы и остаточные количества технологических вспомогательных средств, с даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84 при наличии документов (сведений) об оценке соответствия таких пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов и технологических вспомогательных средств, указанных в подпункте "а" настоящего пункта;
г) маркировка пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов и технологических вспомогательных средств, а также пищевой продукции, содержащей пищевые добавки, ароматизаторы и остаточные количества технологических вспомогательных средств, в отношении которых Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84 внесены изменения, касающиеся обязательных требований, установленных техническим регламентом Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 г. № 58, при наличии документов (сведений) об оценке соответствия, указанных в подпункте "а" настоящего пункта, допускается в соответствии с ранее установленными обязательными требованиями к их маркировке в течение 36 месяцев с даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84;
д) обращение указанных в подпунктах "б" и "в" настоящего пункта пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов и технологических вспомогательных средств, а также пищевой продукции, содержащей пищевые добавки, ароматизаторы и остаточные количества технологических вспомогательных средств, допускается в течение срока годности таких пищевых добавок (в том числе комплексных), ароматизаторов, технологических вспомогательных средств и такой продукции, установленного их изготовителем.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2023 г. № 84.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович

в) 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімі күшіне енген күннен бастап Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында құрамында тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық қосалқы құралдардың қалдық мөлшері бар тамақ өнімдерін өндіруге және айналысқа шығаруға арналған осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген тағамдық қоспалардың (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштер мен технологиялық көмекші құралдардың сәйкестігін бағалау туралы құжаттар (мәліметтер) болған кезде жол беріледі;
г) 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімімен Кеден одағының техникалық регламентінде белгіленген міндетті талаптарға қатысты өзгерістер енгізілген тағамдық қоспаларды (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштер мен технологиялық көмекші құралдарды, сондай-ақ тағамдық қоспалары, хош иістендіргіштері және технологиялық көмекші құралдардың қалдық мөлшері бар тамақ өнімдерін таңбалау "Тағамдық қоспалардың, хош иістендіргіштердің және технологиялық көмекші құралдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (КО ТР 029/2012), 2012 жылғы 20 шілдедегі Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 58-шешімімен осы тармақтың "а" тармақшасында көрсетілген сәйкестікті бағалау туралы құжаттар (мәліметтер) болған кезде, 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімі күшіне енген күннен бастап 36 ай ішінде оларды таңбалауға қойылатын бұрын белгіленген міндетті талаптарға сәйкес жол беріледі;
д) осы тармақтың "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген тағамдық қоспалардың (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштердің және технологиялық қосалқы құралдардың, сондай-ақ құрамында тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық қосалқы құралдардың қалдық саны бар тамақ өнімдерінің айналысына осындай тағамдық қоспалардың (оның ішінде кешенді), хош иістендіргіштер, технологиялық көмекші құралдар және оларды жасаушы белгілеген осындай өнімдердің жарамдылық мерзімі ішінде жол беріледі;
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ 2023 жылғы 29 тамыздағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің № 84-шешімі күшіне енген күннен ерте емес күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
алқасының төрағасы
М. Мясникович