О внесении изменений в классификатор единиц измерения и счета Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 июля 2024 года № 88
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в классификатор единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 г. № 145, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 июля 2024 г. № 88
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в классификатор единиц измерения и счета Евразийского экономического союза
1. В разделе I:
а) в группе "Единицы длины – "02"" позицию с кодом "001" изложить в следующей редакции:
"
001
C45
015
НМ
Нанометр
nanometre
nm
нм
Примечание с кодом "99": "10*-9 m"
";
б) в группе "Технические единицы – "06":
позицию с кодом "320" изложить в следующей редакции:
"
320
C34
320
МОЛЬ
Моль
mole
mol
моль
Примечание с кодом "90":
"В Общегосударственном классификаторе Республики Беларусь ОКРБ 008-2021 "Единицы измерений и счета" имеет код "0272",
в Межгосударственном классификаторе единиц измерения и счета, применяемом в Республике Казахстан, имеет код "272"
";
после позиции с кодом "349" дополнить позициями следующего содержания:
"
940
E37
Пиксель
pixel
пикс
941
E38
Мегапиксель
megapixel
Мпикс
";
в) в группе "Экономические единицы – "07":
перед позицией с кодом "383" дополнить позицией следующего содержания:
"
341
341
КГ УСЛ. ТОПЛ./ГКАЛ
Килограмм условного топлива на гигакалорию
кг усл. топл/Гкал
";
позицию с кодом "984" изложить в следующей редакции:
"
984
984
Ц/ГА
Центнеров
с гектара
ц/га
Примечание с кодом "90":
"В Общегосударственном классификаторе Республики Беларусь ОКРБ 008-2021 "Единицы измерений и счета" имеет код "0650",
в Межгосударственном классификаторе единиц измерения и счета, применяемом в Республике Казахстан, имеет код "650"
";
позицию с кодом "9049" изложить в следующей редакции:
"

Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 30 шілдедегі № 88 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы Хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасы төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 30 шілдедегі
№ 88 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 37 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. I бөлімде:
а) "ұзындық бірліктері – "02" тобында "001" кодты позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
001
C45
015
НМ
Нанометр
nanometre
nm
нм
"99" кодты ескертпе:
"10*-9 m"
";
б) "Техникалық бірліктер – "06" тобында:
"320" кодты позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
320
C34
320
МОЛЬ
Моль
mole
mol
моль
"90" кодты ескертпе:
"Беларусь Республикасының ОКРБ 008-95 "Өлшем бірліктері және шоттары" жалпымемлекеттік сыныптауышында және Қазақстан Республикасында қолданылатын Өлшем бірліктері мен шоттарының халықаралық сыныптауышында "272" коды бар
";
"349" кодты позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
940
E37
Пиксель
pixel
пикс
941
E38
Мегапиксель
megapixel
Мпикс
";
в) "Экономикалық бірліктер – "07" тобында:
"383" кодты позицияға дейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"
341
341
КГ УСЛ. ТОПЛ./ГКАЛ
Бір гигакалорияға бір килограмм шартты отын
кг шартты отын/Гкал
";
"984" кодты позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
984
984
Ц/ГА
Гектардан центнер
ц/га
"90" кодты ескертпе: "Беларусь Республикасының ОКРБ 008-95 "Өлшем бірліктері және шоттары" жалпымемлекеттік сыныптауышында және Қазақстан Республикасында қолданылатын Өлшем бірліктері мен шоттарының халықаралық сыныптауышында "650" коды бар
";
"9049" кодты позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"

9049
Тонна оксида калия
т K2O
Примечание с кодом "90":
"В Общегосударственном классификаторе Республики Беларусь ОКРБ 008-2021 "Единицы измерений и счета" имеет код "0858"
".
2. В разделе II:
а) позицию 5 в графе 3 изложить в следующей редакции:
"ЕК 064-2024 (ред. 1)";
б) в позиции 16 в графе 3 слова "Единицы измерения и счета" заменить словами "Единицы измерений и счета";
в) позицию 22 в графе 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 июля 2024 г. № 88 внесены изменения в отдельные позиции классификатора одного из доверенных источников в отдельные позиции классификатора, а также включены новые позиции".
3. Позиции 1.3.10. – 1.3.10.4. раздела III изложить в следующей редакции:
"
1.3.10. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.10.1. Дата начала действия
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.3.10.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.10.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.3.10.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата акта
дата в соответствии с серией стандартов ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
".

9049
Тонна калий оксиді
т K2O
"90" кодты ескертпе:
"Беларусь Республикасының ОКРБ 008-2021 "Өлшем бірліктері және шоттары" жалпымемлекеттік сыныптауышында "0858" коды бар
".
2. II бөлімде:
а) 3 бағандағы 5 позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"ЕК 064-2024 (ред. 1)";
б) 3 бағанның 16 позициясындағы "Өлшем бірліктері және шоттар" сөздері "Өлшемдер бірліктері және шоттар" сөздерімен ауыстырылсын;
в) 3 бағандағы 22 позиция мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 30 шілдедегі № 88 шешімімен сенімді көздердің бір сыныптауышындағы жекелеген позицияларына өзгерістер мен жаңа позициялар енгізілді".
3. III бөлімнің 1.3.10. – 1.3.10.4. позициялары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.3.10. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасы туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1
1.3.10.1. Қолданысы басталған күн
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысы басталатын күнге немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.3.10.2. Қолданысының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
1
*.1. Акт түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түріне сәйкес кодтық белгіленімі
1
*.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.3. Актінің күні
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.3.10.3. Қолданысы аяқталатын күн
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданысының аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.3.10.4. Қолданысының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелер мәндерінің салаларында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
0..1
*.1. Акт түрінің коды
қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Шаблон: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түріне сәйкес кодтық белгіленімі
1
*.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.3. Актінің күні
YYYY-MM-DD форматындағы ISO 8601 стандарттар сериясына сәйкес күн
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
".