О внесении изменений в Правила определения категорий лекарственных препаратов, отпускаемых без рецепта и по рецепту
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 сентября 2024 года № 107
В соответствии со статьей 30 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, статьями 3 и 4 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года, пунктом 30 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Правила определения категорий лекарственных препаратов, отпускаемых без рецепта и по рецепту, утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 декабря 2015 г. № 178, изменения согласно приложению.
2. Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 декабря 2015 г. № 30 "О Правилах отнесения лекарственных препаратов с учетом действующих веществ, входящих в их состав, к категориям лекарственных препаратов, отпускаемых без рецепта и по рецепту" не подлежит применению с даты вступления настоящего Решения в силу.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Султанов
"ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 сентября 2024 г. № 107
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Правила определения категорий лекарственных препаратов, отпускаемых без рецепта и по рецепту
1. Пункт 14 дополнить словами ", и должны соответствовать специальным критериям для отдельных действующих веществ согласно приложению".
2. В подпункте "г" пункта 29 и подпункте "д" пункта 44 слова "лекарственных препаратов" заменить словами "лекарственного препарата".
3. Дополнить приложением следующего содержания:
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Правилам определения
категорий лекарственных
препаратов, отпускаемых без
рецепта и по рецепту
СПЕЦИАЛЬНЫЕ КРИТЕРИИ
для отдельных действующих веществ, входящих в состав лекарственных препаратов, отпускаемых без рецепта при соблюдении определенных условий
Международное непатентованное наименование
АТХ код
Путь введения
Показания
Дополнительные сведения в инструкции по медицинскому применению
МД
ВСД
МКВ
Азелаиновая кислота
D10AX03
накожно
ювенильные акне
пациенты младше 20 лет
Азеластин
R01AC03
назально
аллергический ринит
предупреждение: только для кратковременного лечения у взрослых и детей старше 5 лет. МД 0,14 мг/0,14 мл (1 распыление)
0,1 %

Рецептсіз және рецепт бойынша босатылатын дәрілік препараттар санаттарын айқындау қағидаларына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 107 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 30-бабына, 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 3 және 4-баптарына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 178 шешімімен бекітілген Рецептсіз және рецепт бойынша босатылатын дәрілік препараттар санаттарын айқындау қағидаларына өзгерістер енгізілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Дәрілік препараттардың құрамына кіретін әсер етуші заттарды ескере отырып, оларды рецептсіз және рецепт бойынша босатылатын дәрілік препараттар санатына жатқызу қағидалары туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 30 ұсынымы осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолданылуға жатпайды.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін атқарушы
Б. Сұлтанов
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 107 шешіміне
ҚОСЫМША
Рецептсіз және рецепт бойынша босатылатын дәрілік препараттар санаттарын айқындау қағидаларына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 14-тармақ "келмеуге тиіс" деген сөздерден кейін "және қосымшаға сәйкес жекелеген әсер етуші заттардың арнайы критерийлеріне сәйкес келуге тиіс" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 29-тармақтың "г" тармақшасындағы және 44-тармақтың "д" тармақшасындағы "дәрілік препараттар" деген сөздер "дәрілік препарат" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы қосымшамен толықтырылсын:
Рецептсіз және рецепт
бойынша босатылатын
дәрілік препараттар
санаттарын айқындау
қағидаларына
ҚОСЫМША
Белгілі бір шарттар сақталған кезде рецептсіз босатылатын дәрілік препараттардың құрамына кіретін жекелеген белсенді заттарға арналған арнайы критерийлер
Халықаралық патенттелмеген атауы
АТХ коды
Енгізу жолы
Көрсеткішткр
Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтағы қосымша мәліметтер
МД
ВСД
МКВ
Азелаиновая қышқылы
D10AX03
теріге
ювениль акне
20 жасқа толмаған пациенттер
Азеластин
R01AC03
мұрынға тамызу
аллергиялық ринит
ескерту: ересектер мен 5 жастан асқан балаларды қысқа мерзімді емдеу үшін ғана. МД 0,14 мг/0,14 мл (1 бүрку)
0,1 %

0,56 мг
Азеластин
S01GX07
в глаза
аллергический конъюнктивит
предупреждение: только для кратковременного использования лицам старше 5 лет; МД 0,14 мг/0,14 мл (1 распыление)
0,14 мг
0,56 мг
Алюминия гидроксид
A02AB01
внутрь
Алюминия хлорид
D10AX01
накожно
Амброксол
R05CB06
внутрь
средства от кашля и простуды: экспекторанты, муколитики
60 мг
Аморолфин
D01AE16
накожно
Ацетилсалициловая кислота
N02BA01
внутрь
у детей, если не исключена на основании противопоказаний, применяется только под наблюдением медицинского персонала
1 г
4 г
Ацетилсалициловая кислота
B01AC06
внутрь
транзиторная ишемическая атака
300 мг
300 мг
Ацетилсалициловая кислота
B01AC06
внутрь
профилактика цереброваскулярных и кардиоваскулярных тромботических заболеваний, после шунтирования
100 мг
Ацетилцистеин
R05CB01
внутрь
средства от кашля и простуды: экспекторанты, муколитики
Ацикловир
D06BB03
накожно
Herpes labialis
взрослые и дети старше 12 лет; кратковременное лечение Herpes labialis ("простуды")
5 %
100 мг
Ацикловир в комбинации
D06BB53
накожно
лечение ранних проявлений и симптомов рецидивирующего Herpes labialis
исключения: накожное применение, максимальная продолжительность терапии
5 дней; иммунокомпрометированные взрослые и дети старше 12 лет; МД: ацикловир 5 % и гидрокортизон 1 %; МКВ: 100 мг ацикловир и 20 мг гидрокортизон. Рекомендации относятся к лекарственным препаратам, содержащим ацикловир 5 % и
гидрокортизон 1 %
Беклометазон
R01AD01
назально
аллергический сезонный ринит
взрослые старше 18 лет, кратковрменная терапия
200 мкг
400 мкг
Бензалконий
D08AJ01
накожно
Бензидамин
A01AD02
в глотку
0,15 %
Бензидамин
M02AA05
накожно
боль и отеки после тупых травм, судорог, люмбаго
как нестероидные противовоспалительные средства (далее – НПВС) для местного применения при болях в суставах, мышцах
Бензоил пероксид
D10AE01
накожно
лечение acne vulgaris
как средство для лечения акне
10 %
Бензокаин
C05AD03
накожно
Бензокаин
D04AB04
накожно
Бензокаин
R02AD01
в глотку
Бисакодил
A06AB02
внутрь
для картковременного применения
Бифоназол
D01AC10
накожно
Борная кислота
D08AD
накожно
противопоказаны для детей до
3 лет; не наносить на обширные поверхности
3 %
Бромгексин
R05CB02
внутрь
Бутамират
R05DB13
внутрь
в качестве противокашлевого средства
30 мг
100 мг
Бутетамат
внутрь
70 мг
200 мг
Бутилскополамин
A03BB01
внутрь
в качестве средства для лечения функциональных нарушений желудочно-кишечного тракта (далее – ЖКТ)
10 мг
Бутилскополамин
A03BB01
ректально
в качестве средства для лечения функциональных нарушений ЖКТ
10 мг
Гвайфенезин
R05CA03
внутрь
Гексэтидин
A01AB12
в глотку
Гексилрезорцин
R02AA12
в глотку
Гельземин (жасмин)
внутрь
0,5 мг
Гепарин

0,56 мг
Азеластин
S01GX07
көзге
аллергиялық конъюнктивит
ескерту: тек 5 жастан асқан адамдарға қысқа мерзімді пайдалану үшін; МД 0,14 мг/0,14 мл (1 бүрку)
0,14 мг
0,56 мг
Алюминий гидроксиді
A02AB01
ішке
Алюминий хлориді
D10AX01
теріге
Амброксол
R05CB06
ішке
жөтел мен суыққа қарсы заттар: экспекторанттар, муколитиктер
60 мг
Аморолфин
D01AE16
теріге
Ацетилсалицил қышқылы
N02BA01
ішке
балаларда, егер қарсы көрсетілімдер негізінде алынып тасталмаса, медициналық персоналдың бақылауымен ғана қолданылады
1 г
4 г
Ацетилсалицил қышқылы
B01AC06
ішке
өтпелі ишемиялық шабуыл
300 мг
300 мг
Ацетилсалицил қышқылы
B01AC06
ішке
цереброваскулярлық және кардиоваскулярлық тромбоздық аурулардың алдын алу, шунтирлаудан кейін
100 мг
Ацетилцистеин
R05CB01
ішке
жөтел мен суыққа қарсы заттар: экспекторанттар, муколитиктер
Ацикловир
D06BB03
теріге
Herpes labialis
ересектер мен 12 жастан асқан балалар; қысқа мерзімді емдеу Herpes labialis ("суық тию")
5 %
100 мг
Комбинация-дағы ацикловир
D06BB53
теріге
қайталанатын Herpes labialis ерте көріністері мен белгілерін емдеу
ерекшеліктер: тері арқылы қолдану, терапияның максималды ұзақтығы 5 күн; иммунокомпромирленген ересектер мен 12 жастан асқан балалар; МД: ацикловир 5 % және гидрокортизон 1 %; МКВ: 100 мг ацикловир және 20 мг гидрокортизон. Ұсынымдар құрамында 5 % ацикловир және 1% гидрокортизон бар дәрілік препараттарға жатады
Беклометазон
R01AD01
мұрынға тамызу
аллергиялық маусымдық ринит
18 жастан асқан ересектер, қысқа мерзімді терапия
200 мкг
400 мкг
Бензалконий
D08AJ01
теріге
Бензидамин
A01AD02
жұтқыншаққа
0,15 %
Бензидамин
M02AA05
теріге
жабық жарақаттардан, құрысулардан, лумбагодан кейінгі ауырсыну және ісіну
буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсыну үшін жергілікті қолдануға арналған стероидты емес қабынуға қарсы препараттар (бұдан әрі – ҚҚСД) ретінде
Бензоил пероксиді
D10AE01
теріге
acne vulgaris емдеу
безеуді емдеу ретінде
10 %
Бензокаин
C05AD03
теріге
Бензокаин
D04AB04
теріге
Бензокаин
R02AD01
жұтқыншаққа
Бисакодил
A06AB02
ішке
қысқа мерзімді қолдану үшін
Бифоназол
D01AC10
теріге
Бор қышқылы
D08AD
теріге
3 жасқа дейінгі балаларға қарсы; жалпы денеге қолдануға болмайды
3 %
Бромгексин
R05CB02
ішке
Бутамират
R05DB13
ішке
жөтелге қарсы дәрі ретінде
30 мг
100 мг
Бутетамат
ішке
70 мг
200 мг
Бутилскополамин
A03BB01
ішке
асқазан-ішек жолдарының (бұдан әрі – АІЖ) функционалдық бұзылыстарын емдеу құралы ретінде
10 мг
Бутилскополамин
A03BB01
ректальды
АІЖ функционалдық бұзылыстарын емдеуге арналған зат ретінде
10 мг
Гвайфенезин
R05CA03
ішке
Гексэтидин
A01AB12
жұтқыншаққа
Гексилрезорцин
R02AA12
жұтқыншаққа
Гельземин (жасмин)
ішке
0,5 мг
Гепарин

C05BA03
накожно
Гидрокортизон
C05AA01
ректально
противогеморроидаль-ные, противозудные средства
как противогеморроидальное средство, содержащее кортикостероиды
1 %
Гидрокортизон
D07AA02
накожно
контактные аллергические дерматиты, укусы насекомых
не для применения на обширных поверхностях;
только для взрослых; максимальная продолжительность лечения
7 дней
1 %
150 мг
Гидроталцит
A02AD04
внутрь
Гимекромон
A05AX02
внутрь
как желчегонное средство
200 мг
Глицерол
A06AX01
глицерол
Гоматропин
S01FA05
в глаза
как мидриатик, циклоплегик
Деквалиния хлорид
R02AA02
в глотку
Декспантенол
A11HA30
внутрь
Диклофенак
M01AB05
внутрь
анальгетик, антипиретик
25 мг
75 мг
750 мг
Диклофенак
M02AA15
накожно
5 %
Диметилсульфоксид
M02AX03
накожно
как средство для местного применения при мышечной и суставной боли
20 %
Диметинден
D04AA13
накожно
Диметинден
R06AB03
внутрь
4 мг
4 мг
40 мг
Дифенгидрамин
D04AA32
накожно
Дифенгидрамин
R06AA02
внутрь
болезни движения (кинетозы)
дети старше 6 лет. Входит в список психотропных веществ как средство для лечения бессонницы и аллергии
50 мг
50 мг
Дифенилпиралин
R06AA07
внутрь
предупреждение: не применять у детей младше 12 лет, продолжительность приема менее 14 дней
2 мг
10 мг
100 мг
Докозанол
D06BB11
накожно
Домперидон
A03FA03
внутрь
как средство для лечения функциональных нарушений ЖКТ. Исключение: без рецепта для взрослых и детей старше
12 лет
Домперидон
A03FA03
ректально
как средство для лечения функциональных нарушений ЖКТ. Исключение: без рецепта для взрослых и детей старше 12 лет
Железо и мультивитамины
B03AE03
внутрь
не предназначен для лечения анемии
Железо, поливитамины и минералы
B03AE04
внутрь
не предназначен для лечения анемии
Ибупрофен
M01AE01
внутрь
анальгетик, антипиретик, противовоспалительное средство
как НПВС
400 мг
1200 мг
Ибупрофен
M02AA13
накожно
анальгетик, антипиретик, противовоспалительное средство
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
5 %
1200 мг
Идроциламид
M02AX05
накожно
Изоконазол
G01AF07
вагинально
Изоконазол
D01AC05
накожно
как противогрибковое средство для местного применения
2 %
Изопропамид
A03AB09
внутрь
как средство для лечения функциональных нарушений ЖКТ
5 мг
Индометацин
M01AB01
накожно
как НПВС
Индометацин
M02AA23
накожно
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
Йод
D08AG03
накожно
Кадексомер
D03AX01
накожно
в качестве подсушивающего средства при лечении ран
Кальций и колекальциферол в комбинации
A12AX00
внутрь
исключение: для орального применения; МД: 600 МЕ колекальциферола
Кальций карбонат
A02AC01
внутрь
Кальция добезилат
C05BX01
внутрь
хроническая венозная недостаточность
500 мг
Карбиноксамин
R06AA08
внутрь
кратковременное применение при аллергическом рините; не применяется у детей в возрасте до 24 месяцев
Кетоконазол

C05BA03
теріге
Гидрокортизон
C05AA01
ректальды
геморроидальдыға қарсы, қышымаға қарсы заттар
құрамында кортикостероидтар бар геморроидальды зат ретінде
1 %
Гидрокортизон
D07AA02
теріге
байланысты аллергиялық дерматит, жәндіктердің шағуы
жалпы денеге қолдану үшін емес; Тек ересектер үшін; емдеудің максималды ұзақтығы 7 күн
1 %
150 мг
Гидроталцит
A02AD04
ішке
Гимекромон
A05AX02
ішке
өт айдайтын зат ретінде
200 мг
Глицерол
A06AX01
глицерол
Гоматропин
S01FA05
көзге
мидриатик, циклоплегик ретінде
Деквалин хлориді
R02AA02
жұтқыншаққа
Декспантенол
A11HA30
ішке
Диклофенак
M01AB05
ішке
анальгетик, антипиретик
25 мг
75 мг
750 мг
Диклофенак
M02AA15
теріге
5 %
Диметилсульфоксид
M02AX03
теріге
бұлшықет және буын ауруы үшін жергілікті пайдаланатын зат ретінде
20 %
Диметинден
D04AA13
теріге
Диметинден
R06AB03
ішке
4 мг
4 мг
40 мг
Дифенгидрамин
D04AA32
теріге
Дифенгидрамин
R06AA02
ішке
қозғалыс аурулары (кинетоздар)
6 жастан асқан балаларға. Ұйқысыздық пен аллергияны емдеуге арналған психотроптық заттар тізіміне енгізілген
50 мг
50 мг
Дифенилпиралин
R06AA07
ішке
ескерту: 12 жасқа дейінгі балаларда қолдануға болмайды, қабылдау ұзақтығы 14 күнге дейін
2 мг
10 мг
100 мг
Докозанол
D06BB11
теріге
Домперидон
A03FA03
ішке
АІЖ функционалдық бұзылыстарын емдеу құралы ретінде. Ерекшелік: ересектер мен 12 жастан асқан балаларға арналған рецептсіз
Домперидон
A03FA03
ректальды
АІЖ функционалдық бұзылыстарын емдеу құралы ретінде. Ерекшелік: ересектер мен 12 жастан асқан балаларға арналған рецептсіз
Темір және мультидәрумендер
B03AE03
ішке
анемияны емдеуге арналмаған
Темір, полидәрумендер мен минералдар
B03AE04
ішке
анемияны емдеуге арналмаған
Ибупрофен
M01AE01
ішке
анальгетик, антипиретик, қабынуға қарсы заттар
НПВС ретінде
400 мг
1200 мг
Ибупрофен
M02AA13
теріге
анальгетик, антипиретик, қабынуға қарсы заттар
буын, бұлшықет ауруы үшін жергілікті пайдалануға НПВС ретінде
5 %
1200 мг
Идроциламид
M02AX05
теріге
Изоконазол
G01AF07
қынаптық
Изоконазол
D01AC05
теріге
қотырға қарсы зат ретінде жергілікті қолдану үшін
2 %
Изопропамид
A03AB09
ішке
АІЖ функционалдық бұзылыстарын емдеу заты ретінде
5 мг
Индометацин
M01AB01
теріге
НПВС ретінде
Индометацин
M02AA23
теріге
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
Йод
D08AG03
теріге
Кадексомер
D03AX01
теріге
жараларды емдеуде кептіру заты ретінде
Кальций және комбинациядағы колекальциферол
A12AX00
ішке
ерекшелік: ауызға қолдану үшін; МД: 600 МЕ колекальциферол
Кальций карбонаты
A02AC01
ішке
Кальций добезилаты
C05BX01
ішке
созылмалы веноздық жеткіліксіздік
500 мг
Карбиноксамин
R06AA08
ішке
аллергиялық ринитке қысқа мерзімді қолдану; не ол 24 айға дейінгі балаларға қолданылады
Кетоконазол

D01AC08
накожно
2 %
Кетоконазол
G01AF11
вагинально
Кетопрофен
M01AE03
внутрь
максимальная продолжительность терапии
5 дней
25 мг
75 мг
375 мг
Кетотифен
R06AX17
внутрь
предупреждение: взрослые и дети старше 6 лет
1 мг
4 мг
120 мг
Клемастин
R06AA04
внутрь
предупреждение: не применяется у детей до 12 лет. Применять не более 2 недель
1 мг
6 мг
20 мг
Клиохинол
D08AH30
накожно
как антисептик и дезинфектант в дерматологии
Клобутинол
R05DB03
внутрь
Клотримазол
G01AF02
вагинально
2 % (500 мг)
Клотримазол
D01AC01
накожно
как противогрибковое средство для местного применения
1 %
Кромоглициевая кислота
S01GX01
в глаза
как офтальмологическое средство
Кромоглициевая кислота
R01AC01
назально
профилактика сезонного и постоянного аллергического ринита
Ксилометазолин
R01AA07
назально
симптоматическое лечение заложенности носа, постоянного и сезонного аллергического ринита (включая полиноз), синуита
Лактитол
A06AD12
внутрь
противодиарейное
Лактулоза
A06AD11
внутрь
слабительное
как слабительное. Отпуск по рецепту в случае лечения печеночной энцефалопатии
Левокабастин
R01AC02
назально
симптоматическое лечение сезонного и постоянного аллергического ринита
как деконгестант для местного применения
50 мг
Левокабастин
S01GX02
в глаза
как деконгестант для местного применения
0,05 %
Левокарнитин
A16AA01
внутрь
исключение: прием внутрь
Левоноргестрел
G03AC03
внутрь
экстренная контрацепция
как гестагенное контрацептивное средство. Особое указание: без рецепта отпуск по 2 таблетки для экстренной контрацепции
1,5 мг
1,5 мг
Левоцетиризин
R06AE09
внутрь
аллергический ринит и крапивница
взрослые и дети старше 6 лет; максимальная продолжительность лечения
10 дней
5 мг
50 мг
Лидокаин
C05AD01
накожно
как антигеморроидальное средство, содержащее местные анестетики
Лидокаин
D04AB01
накожно
Лидокаин
R02AD02
в глотку
как анатестик для нанесения на слизистую глотки
Лобелин
внутрь
3 мг (0,5 %)
Лоперамид
A07DA03
внутрь
2 мг
40 мг
Лоратадин
R06AX13
внутрь
как антигистаминное средство
10 мг
10 мг
300 мг
Малатион
P03AX03
накожно
как противопедикулезное средство
1 %
Мебендазол
P02CA01
внутрь
100 мг
Меклозин
R06AE05
ректально
Меклозин
R06AE05
внутрь
болезни движения (кинетозы)
предупреждение: взрослые и дети старше 12 лет
50 мг
Метоксамин
C01CA10
назально
Миконазол
A07AC01
в глотку
Миконазол
D01AC02
накожно
250 мг (2 %)
Миконазол
G01AF04
вагинально
250 мг (2 %)
Миконазол в комбинации с гидрокортизоном
D01AC52
накожно
2 % мико-назола и 1 % гидрокортизона
2 %
Миноксидил
D11AX01
накожно
лечение андрогенной алопеции у мужчин и женщин в возрасте
18 – 65 лет
2 %
Мультиэнзимы (липазы, протеазы и др.)
A09AA02
внутрь
неограниченно долго при использовании как монотерапия, под наблюдением врача во всех остальных случаях
Напроксен

D01AC08
теріге
2 %
Кетоконазол
G01AF11
қынаптық
Кетопрофен
M01AE03
ішке
терапияның максималды ұзақтығы 5 күн
25 мг
75 мг
375 мг
Кетотифен
R06AX17
ішке
ескерту: ересектер мен 6 жастан асқан балаларға
1 мг
4 мг
120 мг
Клемастин
R06AA04
ішке
ескерту: 12 жасқа дейінгі балаларға қолданылмайды. 2 аптадан артық қолданылмайды
1 мг
6 мг
20 мг
Клиохинол
D08AH30
теріге
дерматологияда антисептик және дезинфекциялаушы ретінде
Клобутинол
R05DB03
ішке
Клотримазол
G01AF02
қынаптық
2 % (500 мг)
Клотримазол
D01AC01
теріге
қотырға қарсы жергілікті қолданылатын зат ретінде
1 %
Кромоглиций қышқылы
S01GX01
көзге
офтальмологиялық зат ретінде
Кромоглиций қышқылы
R01AC01
мұрынға тамызу
маусымдық және тұрақты аллергиялық риниттің алдын алу
Ксилометазолин
R01AA07
мұрынға тамызу
мұрын бітелуін, тұрақты және маусымдық аллергиялық ринитті (поллинозды қоса), синуитті симптоматикалық емдеу
Лактитол
A06AD12
ішке
іш өтуге қарсы
Лактулоза
A06AD11
ішке
іш жүргізетін дәрі
іш жүргізетін дәрі ретінде. Бауыр энцефалопатиясын емдеу жағдайында рецепт бойынша босату
Левокабастин
R01AC02
мұрынға тамызу
маусымдық және тұрақты аллергиялық ринитті симптоматикалық емдеу
жергілікті қолдануға арналған деконгестант ретінде
50 мг
Левокабастин
S01GX02
көзге
жергілікті қолдануға арналған деконгестант ретінде
0,05 %
Левокарнитин
A16AA01
ішке
ескерту: ішке қабылдау
Левоноргестрел
G03AC03
ішке
шұғыл контрацепция
гестагенді контрацептив ретінде. Айрықша нұсқау: рецептсіз шұғыл контрацепция үшін 2 таблеткадан босату
1,5 мг
1,5 мг
Левоцетиризин
R06AE09
ішке
аллергиялық ринит және есекжем
ересектер мен 6 жастан асқан балаларға; емдеудің максималды ұзақтығы 10 күн
5 мг
50 мг
Лидокаин
C05AD01
теріге
құрамында жергілікті анестетиктер бар геморроидальдыққа қарсы зат ретінде
Лидокаин
D04AB01
теріге
Лидокаин
R02AD02
жұтқыншаққа
жұтқыншақтың шырышты қабығына жағуға арналған анестетик ретінде
Лобелин
ішке
3 мг (0,5 %)
Лоперамид
A07DA03
ішке
2 мг
40 мг
Лоратадин
R06AX13
ішке
антигистаминдік зат ретінде
10 мг
10 мг
300 мг
Малатион
P03AX03
теріге
педикулезге қарсы дәрі ретінде
1 %
Мебендазол
P02CA01
ішке
100 мг
Меклозин
R06AE05
ректальды
Меклозин
R06AE05
ішке
қозғалыс аурулары (кинетозы)
ескерту: ересектер мен 12 жастан асқан балаларға
50 мг
Метоксамин
C01CA10
мұрынға тамызу
Миконазол
A07AC01
жұтқыншаққа
Миконазол
D01AC02
теріге
250 мг (2 %)
Миконазол
G01AF04
қынаптық
250 мг (2 %)
Комбинациядағы миконазол гидрокортизонмен бірге
D01AC52
теріге
2 % мико-назол және 1 % гидрокортизон
2 %
Миноксидил
D11AX01
теріге
18-65 жас аралығындағы ерлер мен әйелдердегі андрогендік алопецияны емдеу
2 %
Мультиэнзимы (липаздар, протеаздар және т.б.)
A09AA02
ішке
монотерапия ретінде қолданған кезде, барлық басқа жағдайларда дәрігердің бақылауымен шексіз
Напроксен

M01AE02
внутрь
анальгетик, антипиретик, противовоспалительное средство
как НПВС
200 мг
600 мг
Напроксен
M02AA12
накожно
анальгетик, антипиретик, противовоспалительное средство
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
10 %
600 мг
Натрия селенат
A12CE01
внутрь
Натрия фторид
A01AA30
внутрь
Нафазолин
R01AA08
назально
Нафазолин
R01AB02
назально
Нафазолин
S01GA01
в глаза
Неомицин
S01AA03
в глаза
как противомикробное офтальмологическое средство
Неомицин, бацитрацин в комбинации
D06AX04
накожно
только для применения у взрослых и детей старше 12 лет; не более 7 дней применения;
не наносить на обширные поверхности
Никотин
N07BA01
назально
как средство для лечения никотиновой зависимости
Никотин
N07BA01
сублингвально
как средство для лечения никотиновой зависимости
Никотин
N07BA01
трансдермально
как средство для лечения никотиновой зависимости
Нистатин
D01AA01
внутрь
необходима предварительная консультация с врачом
100 000 ЕД
Нистатин
G01AA01
вагинально
лечение вагинального кандидоза
как противоинфекционное средство, исключая комбинации с кортикостероидами и антибиотиками
Нитрофурал
D08AF01
накожно
как антисептик и дезинфектант
0,2 %
Нитрофурал
D09AA03
накожно
в качестве медицинских (мазевых) повязок при лечении ран
0,2 %
Нифлумовая кислота
M02AA17
накожно
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
3 %
Оксиконазол
D01AC11
накожно
как противогрибковое средство для местного применения
Оксиметазолин
S01GA04
в глаза
Оксомемазин
R06AD08
внутрь
предупреждение: для взрослых и детей старше
12 лет
4 мг
10 мг
Омепразол
A02BC01
внутрь
лечение рефлюкса и изжоги
20 мг
20 мг
280 мг
Омоконазол
D01AC13
накожно
Орлистат
A08AB01
внутрь
Орципреналин
R03CB03
внутрь
как средство для лечения астмы и хронических обструктивных болезней легких
20 мг
Пантопразол
A02BC02
внутрь
изжога, регургитация кислоты, кратковременная терапия рефлюкса
предупреждение: лечение не должно превышать 4 недель без консультации с врачом
20 мг
20 мг
280 мг
Папаверин
A03AD01
внутрь
как средство для лечения функциональных нарушений кишечника
50 мг
Парацетамол
N02BE01
внутрь
МКВ < 10 г; как анальгетик
1 г
10 г
Пентоксиверин
R05DB05
внутрь
только для взрослых
Пенцикловир
D06BB06
накожно
Herpes labialis
взрослые и дети старше
12 лет; для кратковременной терапии ранних симптомов Herpes labialis ("простуда")
1 %
20 мг
Пирантел
P02CC01
внутрь
как антинематодное средство
250 мг
Пиридоксин
A11HA02
внутрь
Пироксикам
M02AA07
накожно
боль и отеки после тупых травм, судорог, люмбаго
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
0,5 %
Повидон-йод
G01AX11
вагинально
Полидоканол
C05BB02
накожно
10 % (20 мг)
100 мг
Прамокаин
D04AB07
накожно
Прокаин

M01AE02
ішке
анальгетик, антипиретик, қабынуға қарсы заттар
НПВС ретінде
200 мг
600 мг
Напроксен
M02AA12
теріге
анальгетик, антипиретик, қабынуға қарсы заттар
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
10 %
600 мг
Натрий селенаты
A12CE01
ішке
Натрий фториді
A01AA30
ішке
Нафазолин
R01AA08
мұрынға тамызу
Нафазолин
R01AB02
мұрынға тамызу
Нафазолин
S01GA01
көзге
Неомицин
S01AA03
көзге
микробқа қарсы офтальмологиялық зат ретінде
Неомицин, комбинациядағы бацитрацин
D06AX04
теріге
тек ересектер мен 12 жастан асқан балаларға қолдану үшін; 7 күннен аспайды; жалпы денеге қолдануға болмайды
Никотин
N07BA01
мұрынға тамызу
никотинге тәуелділікті емдеу заты ретінде
Никотин
N07BA01
тіл асты
никотинге тәуелділікті емдеу заты ретінде
Никотин
N07BA01
тері астына
никотинге тәуелділікті емдеу заты ретінде
Нистатин
D01AA01
ішке
дәрігермен алдын ала кеңесу қажет
100 000 ЕД
Нистатин
G01AA01
қынаптық
қынаптық кандидозды емдеу
кортикостероидтармен және антибиотиктермен комбинацияларды қоспағанда, инфекцияға қарсы зат ретінде
Нитрофурал
D08AF01
теріге
антисептик және дезинфекциялаушы ретінде
0,2 %
Нитрофурал
D09AA03
теріге
жараларды емдеуде медициналық (жақпа) таңғыштар ретінде
0,2 %
Нифлумий қышқылы
M02AA17
теріге
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
3 %
Оксиконазол
D01AC11
теріге
қотырға қарсы зат ретінде жергілікті қолдану үшін
Оксиметазолин
S01GA04
көзге
Оксомемазин
R06AD08
ішке
ескерту: ересектер мен 12 жастан асқан балаларға арналған
4 мг
10 мг
Омепразол
A02BC01
ішке
рефлюкс пен қыжылды емдеу
20 мг
20 мг
280 мг
Омоконазол
D01AC13
теріге
Орлистат
A08AB01
ішке
Орципреналин
R03CB03
ішке
демікпе мен созылмалы обструктивті өкпе ауруларын емдеу құралы ретінде
20 мг
Пантопразол
A02BC02
ішке
қыжыл, қышқылдың регургитациясы, қысқа мерзімді рефлюкс терапиясы
ескерту: емдеу дәрігермен кеңесусіз 4 аптадан аспауы тиіс
20 мг
20 мг
280 мг
Папаверин
A03AD01
ішке
ішектің функционалды бұзылыстарын емдеу құралы ретінде
50 мг
Парацетамол
N02BE01
ішке
МКВ < 10 г; анальгетик ретінде
1 г
10 г
Пентоксиверин
R05DB05
ішке
тек ересектер үшін
Пенцикловир
D06BB06
теріге
Herpes labialis
ересектер мен 12 жастан асқан балаларға; Herpes labialis ерте симптомдарының қысқа мерзімді терапиясы үшін ("суық тию")
1 %
20 мг
Пирантел
P02CC01
ішке
антинематодтық зат ретінде
250 мг
Пиридоксин
A11HA02
ішке
Пироксикам
M02AA07
теріге
жабық жарақаттардан, құрысулардан, лумбагодан кейінгі ауырсыну және ісіну
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
0,5 %
Повидон-йод
G01AX11
қынаптық
Полидоканол
C05BB02
теріге
10 % (20 мг)
100 мг
Прамокаин
D04AB07
теріге
Прокаин

C05AD05
накожно
Пропифеназон
N02BB04
внутрь
1 г
Псевдоэфедрин
R01BA02
внутрь
как назальный деконгестант
60 мг
Ранитидин
A02BA02
внутрь
как средство для лечения язвенной болезни и гастроэзофагеальной рефлюксной болезни (далее – ГЭРБ)
75 мг
Рацекадотрил
A07XA04
внутрь
лечение острой диареи
только для взрослых; кратковременная терапия, не более 3 дней, максимум
300 мг/сут
Ретинол
A11CA01
внутрь
как монотерапия, так и в сочетании с витамином D
10 000 МЕ
Селена соединения
D11AC03
накожно
Селена сульфид
D01AE13
накожно
Серебра нитрат
D08AL01
накожно
Силимарин
A05BA03
внутрь
Суксибузон
M02AA22
накожно
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
Сульконазол
D01AC09
накожно
Сульфадиазин серебра
D06BA01
накожно
небольшие ожоги
только для взрослых, нанесение на небольшие очаги не более 7 дней
1 %
50 мг
Сульфаметизол
S01AB01
в глаза
как офтальмологическое противоинфекционное средство
Сульфацетамид
S01AB04
в глаза
как офтальмологическое противоинфекционное средство
Тербинафин
D01AE15
накожно
1 %
Тетракаин
C05AD02
накожно
Тетракаин
D04AB06
накожно
Тиабендазол
P02CA02
внутрь
как антинематодное средство
50 мг
Тиамин (витамин В1)
A11DA01
внутрь
исключения: только для приема внутрь
Тиемония йодид
A03AB17
внутрь
как средство для лечения функциональных нарушений ЖКТ
30 мг
Тиоконазол
D01AC07
накожно
как противогрибковое средство для местного применения
1 %
Токоферол
(витамин Е)
A11HA03
внутрь
Толнафтат
D01AE18
накожно
Триамцинолон
A01AC01
в глотку
только для взрослых; кратковременное применение
не более 5 дней
0,5 %
Триклозан
D08AE04
накожно
Триоксизален
D05BA01
внутрь
как противопсориатическое средство системного применения
5 мг
Трипролидин
R06AX07
внутрь
Троксерутин
C05CA04
накожно
Тромантадин
D06BB02
накожно
для кратковременной терапии ранних стадий Herpes labialis (до формирования везикул)
взрослые и дети старше 12 лет;
только для ранней аппликации; низкий риск системной абсорбции и нежелательного действия
1 %
2 г
Ундециленивая кислота
D01AE04
накожно
лечение и профилактика стопы атлета
Фамотидин
A02BA03
внутрь
как средства для лечения язвенной болезни и ГЭРБ
10 мг
Фелбинак
M02AA08
накожно
3 %
Фенилбутазон
M02AA01
накожно
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
Фенилэфрин
R01AA04
назально
в качестве назального деконгестанта
Фентиконазол
D01AC12
накожно
Фепразон
M02AA16
накожно
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
Флуконазол
D01AC15
накожно
Флурбипрофен
M01AE09
в глотку
Флурбипрофен
R02AX01
в глотку
только для взрослых
Флутримазол
D01AC16
накожно
Флуфенамовая кислота
M01AG03
накожно
как НПВС
4 %
Фолиевая кислота
B03BB01
внутрь
4 мг
Фрамицетин
D09AA01
накожно
в виде медикаментозных (мазевых) повязок как противоинфекционное средство
Хинизокаин

C05AD05
теріге
Пропифеназон
N02BB04
ішке
1 г
Псевдоэфедрин
R01BA02
ішке
мұрын деконгестанты ретінде
60 мг
Ранитидин
A02BA02
ішке
асқазан жарасы мен гастроэзофагеальді рефлюкс ауруын емдеуге арналған зат ретінде (бұдан әрі – ГЭРБ)
75 мг
Рацекадотрил
A07XA04
ішке
жедел диареяны емдеу
тек ересектер үшін; қысқа мерзімді терапия, 3 күннен аспайды, тәулігіне ең көбі 300 мг
Ретинол
A11CA01
ішке
монотерапия да, сондай-ақ D дәруменімен бірге де
10 000 МЕ
Селена қосылысы
D11AC03
теріге
Селена сульфиді
D01AE13
теріге
Күміс нитраты
D08AL01
теріге
Силимарин
A05BA03
ішке
Суксибузон
M02AA22
теріге
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
Сульконазол
D01AC09
теріге
Күміс сульфадиазині
D06BA01
теріге
болмашы күйіктер
тек ересектер үшін, шағын ошақтарға қолдану 7 күннен аспайды
1 %
50 мг
Сульфаметизол
S01AB01
көзге
офтальмологиялық инфекцияға қарсы зат ретінде
Сульфацетамид
S01AB04
көзге
офтальмологиялық инфекцияға қарсы зат ретінде
Тербинафин
D01AE15
теріге
1 %
Тетракаин
C05AD02
теріге
Тетракаин
D04AB06
теріге
Тиабендазол
P02CA02
ішке
антинематодтық зат ретінде
50 мг
Тиамин (В1 дәрумені)
A11DA01
ішке
ерекшеліктер: тек ауыз қабылдау үшін
Тиемоний йодиді
A03AB17
ішке
АІЖ функционалдық бұзылыстарын емдеу заты ретінде
30 мг
Тиоконазол
D01AC07
теріге
қотырға қарсы зат ретінде жергілікті қолдану үшін
1 %
Токоферол (Е дәрумені)
A11HA03
ішке
Толнафтат
D01AE18
теріге
Триамцинолон
A01AC01
жұтқыншаққа
тек ересектер үшін; қысқа мерзімді қолдану 5 күннен аспайды
0,5 %
Триклозан
D08AE04
теріге
Триоксизален
D05BA01
ішке
жүйелік қолданудың антипсориатикалық заты ретінде
5 мг
Трипролидин
R06AX07
ішке
Троксерутин
C05CA04
теріге
Тромантадин
D06BB02
теріге
Herpes labialis ерте сатыдағы қысқа мерзімді терапиясы үшін (везикулалар пайда болғанға дейін)
ересектер мен 12 жастан асқан балаларға; тек ерте қолдану үшін; жүйелік сіңіру және жағымсыз әсер ету қаупі төмен
1 %
2 г
Ундецилен қышқылы
D01AE04
теріге
спортшының табанын емдеу және профилактика
Фамотидин
A02BA03
ішке
асқазан жарасы мен ГЭРБ емдеу заты ретінде
10 мг
Фелбинак
M02AA08
теріге
3 %
Фенилбутазон
M02AA01
теріге
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
Фенилэфрин
R01AA04
мұрынға тамызу
мұрын деконгестанты ретінде
Фентиконазол
D01AC12
теріге
Фепразон
M02AA16
теріге
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
Флуконазол
D01AC15
теріге
Флурбипрофен
M01AE09
жұтқыншаққа
Флурбипрофен
R02AX01
жұтқыншаққа
тек ересектерге арналған
Флутримазол
D01AC16
теріге
Флуфенам қышқылы
M01AG03
теріге
НПВС ретінде
4 %
Фолий қышқылы
B03BB01
ішке
4 мг
Фрамицетин
D09AA01
теріге
дәрілік (жақпа) таңғыштар түрінде инфекцияға қарсы зат ретінде
Хинизокаин

D04AB05
накожно
Хлорфенамин
R06AB04
внутрь
сезонный аллергический ринит, конъюнктивит
предупреждение: кратковременное применение, дети старше 12 лет
4 мг
24 мг
80 мг
Цетиризин
R06AE07
внутрь
10 мг
10 мг
300 мг
Циклизин
R06AE03
внутрь
болезнь движения (кинетоз)
как антигистаминное
средство
50 мг
Циклопирокс
D01AE14
накожно
Циметидин
A02BA01
внутрь
200 мг
Цинксодержащие средства
D02AB
накожно
Циннаризин
N07CA02
внутрь
как средство для лечения головокружения и вестибулярных нарушений
5 мг
Цинхокаин
D04AB02
накожно
Цинхокаин
C05AD04
накожно
Ципрогептадин
R06AX02
внутрь
аллергический ринит, конъюнктивит
предупреждение: запрещен одновременный прием алкоголя; показан взрослым и детям старше 12 лет
4 мг
12 мг
360 мг
Эконазол
D01AC03
накожно
как противогрибковое средство для местного применения
2 %
Эрготамин
N02CA02
внутрь
как противомигренозное средство
0,6 мг
Эрготамин
N02CA02
ректально
как противомигренозное средство
0,6 мг
Этилэфрин
C01CA01
внутрь
как кардиостимулирующее средство
5 мг
Этофенамат
M02AA06
накожно
боль и отеки после тупых травм, судорог, люмбаго
как НПВС для местного применения при болях в суставах, мышцах
Эфедрин
R01AB05
назально
как симпатомиметик для местного применения без комбинации с кортикостероидами
2 %
Эфедрин
R01AA03
назально
как симпатомиметик для местного применения, некомбинированный
2 %
Примечание. В настоящем перечне используются сокращения, которые означают следующее:
МД – максимальная дозировка (концентрация) лекарственной формы;
ВСД – высшая суточная доза, указанная в инструкции по медицинскому применению лекарственного препарата;
МКВ – максимальное количество действующего вещества в потребительской упаковке лекарственного препарата.".

D04AB05
теріге
Хлорфенамин
R06AB04
ішке
маусымдық аллергиялық ринит, конъюнктивит
ескерту: қысқа мерзімді қолдану, 12 жастан асқан балаларға
4 мг
24 мг
80 мг
Цетиризин
R06AE07
ішке
10 мг
10 мг
300 мг
Циклизин
R06AE03
ішке
қозғалыс ауруы (кинетоз)
антигистаминдік зат ретінде
50 мг
Циклопирокс
D01AE14
теріге
Циметидин
A02BA01
ішке
200 мг
Құрамында цинк бар заттар
D02AB
теріге
Циннаризин
N07CA02
ішке
бас айналу мен вестибулярлық бұзылуларды емдеуге арналған зат ретінде
5 мг
Цинхокаин
D04AB02
теріге
Цинхокаин
C05AD04
теріге
Ципрогептадин
R06AX02
ішке
аллергиялық ринит, конъюнктивит
ескерту: алкогольмен бір мезгілде қабылдауға тыйым салынады; ересектер мен 12 жастан асқан балаларға арналған
4 мг
12 мг
360 мг
Эконазол
D01AC03
теріге
қотырға қарсы зат ретінде жергілікті қолдану үшін
2 %
Эрготамин
N02CA02
ішке
мигренге қарсы зат ретінде
0,6 мг
Эрготамин
N02CA02
ректальды
мигренге қарсы зат ретінде
0,6 мг
Этилэфрин
C01CA01
ішке
кардиостимулятор ретінде
5 мг
Этофенамат
M02AA06
теріге
жабық жарақаттардан, құрысулардан, лумбагодан кейінгі ауырсыну және ісіну
НПВС буындардағы, бұлшықеттердегі ауырсынуға қарсы жергілікті қолдануға арналған
Эфедрин
R01AB05
мұрынға тамызу
кортикостероидтармен комбинациясыз жергілікті қолданылатын симпатомиметик ретінде
2 %
Эфедрин
R01AA03
мұрынға тамызу
комбинациясыз жергілікті қолданылатын симпатомиметик ретінде
2 %
Ескертпе. Осы тізбеде төмендегілерді білдіретін қысқартулар қолданылады:
МД – дәрілік нысанның ең жоғары дозасы (концентрациясы);
ВСД – дәрілік препаратты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген ең жоғары тәуліктік доза;
МКВ – дәрілік препараттың тұтыну қаптамасындағы әсер етуші заттың ең көп мөлшері.".