Основные направления внутренней и внешней политики на 2004 год
Послание Президента народу Казахстана. Астана, 4 апреля 2003 года
Дорогие соотечественники!
Уважаемые депутаты!
Наша страна продолжает успешно развиваться в соответствии с долгосрочной Стратегией "Казахстан-2030" и десятилетним стратегическим планом.
За последние годы мы добились многого. Успехи Казахстана в рыночных преобразованиях, экономический рост и повышение уровня жизни населения общеизвестны и получили признание у мирового сообщества.
Принимаются последовательные меры по укреплению национальной безопасности и внутриполитической стабильности, дальнейшей демократизации общества, развитию регионального сотрудничества.
Главное, у нас идет непрерывный и плодотворный поиск перспективных путей устойчивого развития общества и государства, экономики и социальной сферы.
В настоящем Послании будут изложены основные направления экономической и социальной политики, дальнейшей демократизации общества, развития культурно-образовательной и духовной сфер в следующем, 2004 году.
I. Экономический рост
Сегодня Казахстан располагает развитыми, обеспечивающими высокие темпы экономического роста топливно-энергетическим, металлургическим и химическим комплексами.
В то же время перед нами встает важнейшая задача обеспечения сбалансированности экономики, опережающего развития перерабатывающей промышленности, высокотехнологичных и наукоемких производств, производственной инфраструктуры и агропромышленного сектора.
1.1. Аграрная политика
В прошлогоднем Послании 2003-2005 годы объявлены мной периодом подъема села.
Решение основных задач по возрождению и развитию сельского хозяйства и сельских территорий страны и будет составлять главное содержание социально-экономической политики Правительства на предстоящий период.
Для ее эффективной реализации уже проведена структурная перестройка в системе государственного управления.
В течение минувшего года разработаны и внесены в Парламент проекты Земельного , Водного и Лесного кодексов, Закона "Об обязательном страховании в растениеводстве", приняты законы "О ветеринарии" , "О защите растений" , "О семеноводстве" , внесены изменения и дополнения в Закон "О карантине растений".
В соответствии с утвержденными программными документами государство планирует вложить в сельскую экономику за 2003-2005 годы более 150 миллиардов тенге. В том числе в 2004 и 2005 годах с увеличением на 10 миллиардов тенге ежегодно.
В предстоящие два года на нужды здравоохранения будет выделено дополнительно 30 миллиардов тенге, по 15 миллиардов ежегодно. Кроме того, ежегодно в 2004-2005 годах в государственном бюджете будет выделяться по 15 миллиардов тенге на инвестиции в сельское образование, здравоохранение и сельские объекты водоснабжения.
Помимо государственной агропродовольственной программы я намерен летом этого года утвердить государственную программу развития сельских территорий .
И, начиная с 2004 года, на ее реализацию государство также будет выделять значительные средства.
Цель этой программы - ускоренное социальное развитие села и оказание содействия в переселении и трудоустройстве населения из депрессивных, экологически и экономически неперспективных сельских территорий.
Должен напомнить, что и возросшие объемы государственной поддержки сельской экономики, и внедрение права частной собственности на землю - все это делается для увеличения доли аграрного сектора в экономике страны и, соответственно, решения социальных проблем на селе.

Ішкі және сыртқы саясаттың 2004 жылға арналған негізгі бағыттары
Президенттің Қазақстан халқына Жолдауы. Астана, 2003 жылғы 4 сәуір
Қымбатты отандастар!
Құрметтi депутаттар!
Бiздiң еліміз "Қазақстан-2030" ұзақ мерзiмді  бағдарламасына  және онжылдық стратегиялық жоспарға сәйкес ойдағыдай ілгерi дамып келедi.
Соңғы жылдары бiздің қолымыз жеткен табыстар аз емес. Қазақстанның нарықтық жаңғырулардағы жетістiктері, экономикалық өрлеуі мен халықтың тұрмыс деңгейiн көтеруi жалпыға мәлiм, әрi әлемдік қоғамдастыққа да танылып отыр.
Ұлттық қауіпсіздiк пен ішкi саяси тұрақтылықты нығайту, қоғамды одан әрі демократияландыру, өңiрлік ынтымақтастықты дамыту жөнінде ұдайы дәйектi шаралар қолданылып жатыр.
Ең бастысы, бiзде қоғам мен мемлекетті, экономика мен әлеуметтік саланы тұрлаулы дамытудың келелі жолдарын іздестiру тынымсыз әрі нәтижелі жүргізіліп келеді.
Бұл Жолдауда  келесi, 2004 жылғы экономикалық және әлеуметтiк саясаттың, қоғамды одан әрі демократияландыру мен мемлекеттiк басқару тиiмдiлiгін арттырудың, мәдениет, бiлiм беру мен руханият салаларын дамытудың негiзгі бағыттары  баяндалып отыр.
I. Экономикалық өсу
Бүгiнгi таңда Қазақстанның қолында экономикалық өсудiң жоғары қарқынын қамтамасыз ететін серпінді дамып келе жатқан отын-энергетика, металлургия және химия кешендерi бар.
Сонымен бiр мезгiлде бiздiң алдымызда экономиканың теңдестірмелiгін қамтамасыз ету өңдеушi өнеркәсiп, жоғары технологиялы және ғылыми қамтымды өндірістердi, өндiрiстiк инфрақұрылымды және агроөнеркәсiп секторын ілгерілете дамыту жөніндегі аса маңызды міндеттер тұр.
1.1. Аграрлық саясат
Өткен жылғы Жолдауымда мен 2003-2005 жылдарды ауылды өркендету кезеңi деп жарияладым.
Елiмiздiң ауыл шаруашылығы мен ауылдық аумақтарын жаңғырту мен дамыту жөніндегі  негізгi мiндеттерді шешу Yкiметтiң алдағы кезеңдегі әлеуметтiк-экономикалық саясатының  басты мазмұнын  құрайтын болады.
Мұны ойдағыдай іске асыру үшін қазiрдің өзінде мемлекеттік басқару жүйесiнде құрылымдық қайта құру жүргізілді.
Өткен жылдың iшiнде  Жер Су  және Орман кодекстерiнің, "Өсiмдiк шаруашылығындағы міндеттi сақтандыру туралы"  Заңның  жобалары әзiрленiп, Парламентке ұсынылды,  "Ветеринария туралы" "Өсiмдiктердi қорғау туралы" "Тұқым шаруашылығы туралы"  Заңдар қабылданып, "Өсiмдiктер карантині туралы"  Заңға  өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілдi.
Бекiтілген бағдарламалық құжаттарға сәйкес мемлекет 2004-2005 жылдары ауыл экономикасына 150 миллиард теңгеден аса қаражат жұмсауды жоспарлап отыр. Соның iшiнде 2004 және 2005 жылдары бұл сома жыл сайын 10 миллиард теңгеге ұлғайтылады.
Алдағы екi жылда денсаулық сақтау мұқтаждарына қосымша 30 миллиард теңге, яғни жыл сайын 15 миллиард теңгеден бөлiнедi. Сонымен бipгe 2003-2005 жылдары ауылдағы білiм беру мен денсаулық сақтау iсiне, ауылды сумен жабдықтау объектілерiне инвестицияға мемлекеттiк бюджеттен жыл сайын 15 миллиард теңгеден бөлiнетiн болады.
Мен Мемлекеттік аграрлық азық-түлік бағдарламасынан тыс биылғы жазда  Ауылдық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын  бекiтсем деп отырмын.
Сөйтіп, 2004 жылдан бастап, оны іске асыруға да мемлекет едәуір қаражат бөлетiн болады.
Бұл бағдарламаның мақсаты - ауылдың әлеуметтік дамуын жеделдету және жұртты тоқыраулы әрi экологиялық және экономикалық жағынан келешегі күмәндi ауылдық аумақтардан көшiруге және еңбекке орналастыруға жәрдем көрсету.
Ocы орайда, ауыл экономикасына  мемлекеттiк қолдаудың  өсе түскен көлемiнiң де,  жерге жеке меншiк құқығын енгізудiң д е - тегінде, осының бәрiнің де, елiмiздiң экономикасындағы аграрлық сектордың үлесiн ұлғайту, тиiсiнше ауылдағы әлеуметтік проблемаларды шешу үшiн жасалып отырғанын еске салған орынды деген ойдамын.

1.2. Индустриально-инновационная политика
Выстраивая в настоящее время модель сбалансированного и устойчивого развития, мы должны определить пути диверсификации экономики от сырьевой к перерабатывающей.
Минеральное сырье, которым богат Казахстан, является невозобновляемым ресурсом , и месторождения со временем истощаются. И это может привести в будущем к потере экономической независимости, а затем - и политической.
Поэтому по моему поручению Правительство разработало Программу индустриально-инновационного развития до 2015 года .
Главная задача - увеличить ВВП к этому сроку по сравнению с 2000 годом в 3,5 раза.
Основная цель программы - создание предпринимательского климата, конкурентной среды, системы общественных институтов, которые будут стимулировать частный сектор к созданию производств с высокой добавленной стоимостью.
В этом отношении значительный потенциал по созданию таких производств имеют черная и цветная металлургия страны, переработка сырья, в том числе сельскохозяйственного.
Современные способы организации подобных производств таковы, что требуют государственного поощрения, создания высокотехнологичных центров.
Надо умело использовать имеющуюся научную базу посредством создания технопарков : в поселке Алатау под Алматы - центра информационных технологий , в Степногорске - биотехнологического центра , в Курчатове - центра ядерных технологий.
При реализации программы необходимо будет уделить особое внимание машиностроению, особенно нефтегазовому, а также развитию транспорта.
Государственная поддержка программы будет заключаться в льготном кредитовании, страховании экспорта, долевом участии в учредительном капитале, в распространении коммерческой информации.
Мы планируем, что непосредственные государственные затраты инвестиционного характера составят в среднем 38 миллиардов тенге (250 миллионов долларов) в год. Значительная часть этих средств будет направлена на создание и модернизацию производственной и научной инфраструктуры.
В этой связи необходимо пересмотреть наши подходы к научной и инновационной практике.
Реформа науки должна коснуться не только структурных преобразований, но и объемов ее финансирования. То есть объем государственного финансирования научных и прикладных исследований должен быть повышен.
Поставленные задачи требуют пересмотра принципов внешнеторговой деятельности. Уже сейчас ясно, что страна должна взять ориентир на либерализацию торговли, увязав ее с региональной интеграцией, переходом на мировые стандарты, с экспортной ориентацией производства товаров и услуг.
В целях реализации Программы индустриально-инновационного развития будет создана и капитализирована система институтов развития.
В их числе - уже действующий Национальный фонд , выполняющий сберегательную и стабилизирующую функции.
В ближайшее время будет создан Казахстанский инвестиционный фонд . Он призван способствовать созданию казахстанских компаний, производящих товары с высокой добавленной стоимостью, путем долевого участия в капитале.
В целях обеспечения постоянного взаимодействия научно-технической и предпринимательской сферы будет создан Инновационный фонд с закреплением за ним более широких полномочий по развитию и внедрению инноваций, венчурного предпринимательства.

1.2. Индустриялық-инновациялық саясат
Бүгінгi таңда теңдестірмелi және тұрлаулы даму үлгісін түзген кезде бiз  экономиканы  шикізаттық бағдарынан өңдеушілік бағдарға қарай  диверсификациялау жолдарын  айқындап алуымыз керек.
Қазақстанның кенен байлығы -  минералдық шикізаттың қайтып қалпына келмейтін жадығат  екені, әрi кен орындарының уақыт өте келе сарқылатыны белгілi. Мұның өзi болашақта әуелi экономикалық, содан кейін саяси тәуелсіздігімізден айырылып қалуымызға әкелiп соғуы мүмкiн.
Сондықтан, менің тапсырмам бойынша  Үкімет 2015 жылға дейiнгі Индустриялық-инновациялық даму бағдарламасын әзiрледi.
Басты міндет - 2000 жылмен салыстырғанда IЖӨ-нi 2015 жылға қарай 3,5 есе ұлғайту.
Бағдарламаның негізгi мақсаты - кәсіпкерлік ахуал, бәсекелестік орта қалыптастыру, жеке меншік секторды қосылған құны жоғары өндірістер құруға ынталандыратын қоғамдық институттар жүйесiн құру.
Бұл ретте  қара және түстi металлургияда, шикiзат өңдеу, соның ішінде ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу саласында , осындай өндірістер құру жөнiнен елеулi әлеует бap.
Мұндай өндiрiстердi ұйымдастырудың осы заманғы тәсiлдерi мемлекет тарапынан көтермелеудi, жоғары технологиялы орталықтар құруды талап етедi.
Технопарктер  жасақтау арқылы қолдағы ғылыми базаны: Алматы түбiндегі Алатау кентіндегі  ақпараттық технологиялар орталығын,  Степногордағы  биотехнологиялық орталықты,  Курчатовтағы  ядролық технологиялар орталығын  бiлгiрлiкпен пайдалана бiлген жөн.
Бағдарламаны іске асыру барысында  мәшине жасауға, әсiресе мұнай-газ саласына, сондай-ақ көліктi дамытуға  баса назар аудару қажет.
Бағдарламаға мемлекеттік қолдау көрсету жеңілдікпен кредиттер бөлудi, экспортты сақтандыруды, құрылтайшы капиталға, коммерциялық ақпарат таратуға үлестік қатысуды көздейдi.
Бiз инвестициялық сипаттағы тiкелей мемлекеттік шығасылардың жылына орта есеппен 38 миллиард теңге (250 млн. доллар) болатынын жоспарлап отырмыз. Бұл қаражаттың едәуiр бөлегі өндірiстік және ғылыми инфрақұрылымды жасақтау мен жаңартуға жұмсалатын болады.
Бұл орайда ғылыми және инновациялық үрдiске деген көзқарасымыздың өзін өзгертуіміз керек.
Ғылымды реформалау құрылымдық өзгерiстерді ғана емес, оны қаржыландыру көлемiн де қамтуға тиіс. Яғни ғылыми және қолданбалы зерттеулердi мемлекеттiк қаржыландыру көлемi ұлғайтылуы қажет.
Алға қойылған мiндеттер сыртқы сауда саясатының қағидаттарын қайта қарауды талап етедi. Елiмiздiң өңiрлік интеграциямен, әлемдiк қалыптарға көшумен, тауарлар өндiрісін және қызмет көрсетуді экспортқа бағдарлаумен ұштастыру арқылы сауданы ырықтандыру бағытын ұстануға тиiс eкені қазiрдің өзінде айқын болып отыр.
Индустриялық-инновациялық даму бағдарламасын  iске асыру мақсатында даму институттарының жүйесі құрылады әрi капиталданатын болады.
Соның ішінде, қазiрдің өзінде жинақтаушы, сондай-ақ тұрақтандырушы уәзипалар атқарып жатқан  Ұлттық қop  бap.
Таяу уақытта  Қазақстанның инвестициялық қоры  құрылатын болады. Ол капиталына үлестiк қатысу арқылы қосылған құны жоғары тауарлар өндіретін қазақстандық компаниялардың құрылуына жәрдемдесуге тиiс.
Ғылыми-техникалық және кәсіпкерлік салалардың тұрақты өзара iс-қимылын қамтамасыз ету мақсатында  Инновациялық қор  құрылып, оған инновациялар мен венчурлық кәсiпкерлiктi дамыту мен енгiзу жөнiнде неғұрлым кең өкiлеттiктер жүктеледі.

Банк развития Казахстана уже начал свою деятельность по кредитованию отечественных предприятий, работающих в несырьевом секторе экономики, выдав кредитов на 23 миллиарда тенге (150 миллионов долларов). Его задача - способствовать развитию обрабатывающей промышленности и производственной инфраструктуры.
Правительству также необходимо создать Корпорацию по страхованию экспорта , которая станет заниматься страхованием политических рисков, связанных с международной торговлей.
Необходимо подчеркнуть, что государственные институты развития не будут замещать или вытеснять рынок, а станут движущей силой конкурентоспособной экономики, вовлекут частные предприятия в инновационные процессы на принципах партнерства.
1.3. Политика интеграции
Ускоренному экономическому росту будут способствовать интеграционные инициативы нашего государства. Как вы знаете, недавно Россия, Казахстан, Украина и Беларусь, составляющие более 90 процентов от общей экономики СНГ, объявили о формировании организации региональной интеграции. Наша страна будет выступать последовательным сторонником практической реализации целей этого объединения.
Многое здесь будет зависеть от гармонизации законодательных баз наших государств и активного участия в этом процессе парламентариев.
1.4. Инвестиционная политика
Напомню, что в текущем десятилетии в социально-экономической сфере мы обязались удвоить валовой внутренний продукт и решить в основном проблему бедности и безработицы.
В этой связи на 2004 год главной задачей в сфере экономики ставится достижение максимальных темпов экономического роста .
Это напрямую зависит от быстрого роста инвестиций и повышения нормы накопления в валовом внутреннем продукте.
Для поддержания устойчиво высоких темпов экономического роста нам нужно довести в течение ближайших 4-5 лет объемы валовых накоплений основного капитала по отношению к ВВП до уровня 28 процентов. В том числе добиться роста государственных инвестиций от 2 до 4 процентов от ВВП.
Уже сегодня видно, что государственный бюджет в этом году будет перевыполнен и приблизится к психологически важному уровню в один триллион тенге .
Поэтому есть необходимость уточнить бюджет уже в мае текущего года, а сверхплановые поступления от продажи пакетов акций крупных государственных предприятий, работающих в стратегических отраслях экономики, направить в Национальный фонд.
В этой связи я поручаю Правительству при уточнении в Парламенте бюджета текущего года направить излишки средств как на накопление, так и на социальное развитие.

Қазақстан даму банкi  қазiрдің өзінде экономиканың шикізаттық eмec секторында жұмыс істейтiн отандық кәсiпорындарға кредит бөлу жөнiндегі қызметті қолға алып, 23 миллиард теңгеге (150 млн. доллар) жуық кредиттер бердi. Оның міндеті - өңдеуші өнеркәсіп пен өндiрiстiк инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдесу.
Yкiметтің сонымен бiрге халықаралық саудаға қатысты саяси тәуекелдi сақтандырумен шұғылдануға тиіс  Экспортты сақтандыру жөніндегі корпорация  құруы қажет.
Даму жөніндегі мемлекеттік институттардың нарықты алмастырмайтынын немесе ығыстырмайтынын, қайта бәсекеге қабiлеттi экономиканың қозғаушы күшіне айналып, серіктестік қағидаттары негізiнде жеке кәсiпорындарды инновациялық үдерiске тартатынын атап көрсету керек.
1.3. Интеграциялық саясат
Жедел экономикалық өрлеуге бiздiң мемлекетiміздің интеграциялық жаhатшiлiгі жәрдемдесетін болады. Жуырда ТМД-ның opтaқ экономикасының 90 пайыздан астамын құрайтын Ресейдiң, Қазақстанның, Украина мен Беларусьтiң Өңірлiк интеграция ұйымын жасақтау туралы мәлімдегені өздеріңізге белгілi. Бiздiң елiмiз осы бiрлестiктің мұраттарын нақтылы жүзеге асырудың дәйекті жақтаушысы болып қала бередi.
Мұнда көп нәрсе біздiң мемлекеттеріміздің заңнамалық базаларын үйлестiруi және парламентшiлердің бұл үдеріске белсене қатысуына байланысты болады.
1.4. Инвестициялық саясат
Үстiмiздегi онжылдықта әлеуметтік-экономикалық салада жалпы iшкi өнiмді екi есе ұлғайтуды, сөйтіп, негізінен алғанда, кедейшілік пен жұмыссыздық проблемасын шешуді міндетімізге алғанымызды ecкe саламын.
Осыған орай экономика саласында 2004 жылы  экономикалық өрлеудiң барынша жоғары қарқынына жету  басты міндет ретiнде алға қойылып отыр.
Мұның өзi инвестициялардың тез өсуіне және жалпы ішкі өнімдегі жинақтау нормасының артуына тікелей байланысты.
Экономикалық өсімнiң жоғары қарқынын тұрақты ұстап тұру үшін бiздің таяудағы 4-5 жылдың ішінде негізгі капиталдың IЖӨ-ге қатысты жалпы жинақтау көлемiн 28 пайыз деңгейiне дейiн жеткiзуіміз керек. Соның iшінде мемлекеттiк инвестициялардың IЖӨ жөнiнде 2-ден 4 пайызға дейiнгі өсіміне жету шарт.
Биылғы жылы мемлекеттік бюджеттiң асыра орындалатыны, сөйтiп көкейге қонымды маңызды деңгейге -  бiр триллион теңгеге  жақындайтыны қазірдiң өзінде бiлiнiп отыр.
Сондықтан, биылғы  мамырдың iшiнде-ақ  бюджеттi нақтылай түсу қажет, ал экономиканың стратегиялық салаларында жұмыс iстейтiн мемлекеттік iрі кәсiпорындар акцияларының пакеттерін сатудан алынған жоспардан тыс түсімдерді Ұлттық қорға жiберу керек.
Осыған орай мен Үкiметке биылғы жылдың бюджетiн Парламентте нақтылаған кезде  артылған қаражатты жинақтауға, сондай-ақ әлеуметтік дамуға бағыттауды  тапсырамын.

1.4.1. Государственные инвестиции
В целях создания и капитализации вышеназванных финансовых институтов, обеспечивающих реализацию индустриально-инновационной программы, предлагаю направить:
- на увеличение уставного капитала Банка развития и наполнения его кредитных ресурсов - 12 миллиардов тенге ;
- в уставный капитал создаваемого Казахстанского инвестиционного фонда - 23 миллиарда тенге ;
- создаваемому Инновационному фонду - 3 миллиарда тенге ;
- для создания Корпорации по страхованию экспорта - 7,7 миллиарда тенге.
1.4.2. Развитие Астаны
Сейчас практически уже ни у кого не вызывает сомнений стратегическая необходимость и целесообразность переноса столицы в центр страны и ее обустройства в современном стиле.
Начав реализовывать большие планы по улучшению архитектурного облика нашей столицы, мы не должны и не можем позволить себе не довести это дело до конца.
Об экономических, политических и социальных выгодах от строительства новой столицы страны мы не раз говорили.
Так, за годы создания и развития Астаны в ее обустройство вложено уже порядка 2,5 миллиарда долларов из различных источников, что внесло свою лепту в экономический рост страны, оживление производства, создание рабочих мест и увеличение налоговых сборов.
По примеру Астаны преобразились все областные центры страны. Программа "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана" действует.
Мы благодарны дружественным странам, нашим иностранным инвесторам, отечественным предпринимателям, которые вносят значительный вклад в строительство столицы.
На выделенные ими по моей просьбе безвозмездные средства только в этом году строятся объекты на сумму около 200 миллионов долларов США.
Но в дальнейшем нам необходимо переходить на плановое строительство столицы за счет бюджетных средств, основываясь на долгосрочных и среднесрочных планах и программах ее развития.
Правительству совместно с акиматом Астаны нужно позаботиться о том, чтобы строительство объектов социально-культурного назначения велось в соответствии с намеченными планами.
1.4.3. Частные инвестиции
В нашей экономике все большую роль должен играть частный сектор . Напомню, что сегодня совокупный капитал пенсионной накопительной системы приближается к 300 миллиардам тенге . Депозиты в банковской системе превысили 600 миллиардов .
Совокупный собственный капитал банков увеличился за год более чем на треть и превысил миллиард долларов , а кредиты экономике за последние три года увеличились в 4,5 раза.
Все это, конечно же, обеспечивает и поддерживает высокие темпы экономического роста.
Но мы заинтересованы в гораздо большем росте частных накоплений и сбережений, а главное - инвестиций в экономику.

1.4.1. Мемлекеттiк инвестициялар
Индустриялық-инновациялық бағдарламаның iске асырылуын қамтамасыз ететін жоғарыда аталған қаржы институттарын құру мен капиталдандыру мақсатында:
- Даму банкiнiң жарғылық капиталын ұлғайтуға және оның кредиттік жадығатын молықтыруға -  12 миллиард теңге;
- құрылатын Қазақстан инвестициялық қорының жарғылық капиталына -  23 миллиард теңге;
- құрылатын Инновациялық қорға -  3 миллиард теңге;
- Экспортты сақтандыру жөніндегі корпорация құру үшін -  7,7 миллиард  теңге жiберудi ұсынамын.
1.4.2. Астананы дамыту
Астананы елiмiздiң орталығына көшiрудiң стратегиялық қажеттігі мен тиімділігі және оны oсы заманғы үлгіде абаттандыру керектігі бүгiнгi таңда бiр кездегідей ешкімнің күмән-күдігін туғызбасы анық.
Бас қаламыздың сәулет сұңғатын келiсті ету жөніндегі жасампаздық жоспарларды iске асыруды қолға алған екенбіз, ендеше бұл істі аяқсыз қалдырып, ақырына дейiн жеткiзбеуге бiздiң ешқандай қақымыз жоқ.
Елімiздiң жаңа астанасын салудың экономикалық, саяси және әлеуметтік тиімдiлігі турасында бiз жиі айтып жүрмiз. Айталық, Астана қаласын салу мен дамытуды қолға алған жылдардың ішінде оны абаттандыруға әртүрлi көздерден шамамен 2,5 миллиард доллар жұмсалып, мұның өзi елімiздің экономикалық өcуінe, өндірiсті жандандыруға, жұмыс орындарын құрып, салық алымдарын көбейтуге айтарлықтай үлес қосты.
Астананың үлгісі бойынша елiміздегі барлық облыс орталықтары көркейiп келедi. "Астананың өркендеуi - Қазақстанның өркендеуi"  бағдарламасы  жұмыс iстеп тұр.
Бiз астанамыздың құрылысына елеулi үлес қосып жатқан достас елдерге, шетел инвесторларына, отандық кәсіпкерлерге ризашылығымызды бiлдiремiз.
Менiң өтінішім бойынша олар бөлген өтеусіз қаражатқа биылдың өзiнде ғана 200 миллиондай АҚШ доллары сомасына құрылыстар салынып жатыр.
Алайда, алдағы уақытта бiз астана құрылысын оны дамытудың ұзақ мерзiмдi және орта мерзімді жоспарлары мен бағдарламаларының негізінде бюджет қаражатының есебiнен жоспарлы түрде жүргізуге көшуіміз керек.
Yкімет Астана қаласының әкімдігімен бiрлесiп, әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы объектілер құрылысының белгiленген жоспарларға сәйкес жүргізілуіне қамқорлық жасауға тиіс.
1.4.3. Жеке инвестициялар
Бiздің экономикамыздағы  жеке сектордың  рөлі барған сайын арта беруге тиіс. Бүгінгі таңда зейнетақы жинақтау жүйесiнiң жиынтық капиталы  300 миллиард теңгеге  жуықтап отыр. Банк жүйесіндегі депозиттер  600 миллиард теңгеден  асып түсті.
Банктердiң жиынтық меншiк капиталы бiр жылдың ішінде үштің бiрiне ұлғайып,  миллиард доллардан  асып түсті, ал экономикаға берiлген кредиттер соңғы үш жылда 4,5 есе көбейдi.
Әлбетте, мұның бәрi де экономикалық өрлеудiң жоғары қарқынын қамтамасыз етедi және демеп отырады.
Дегенмен, бiз жеке жинақтаулар мен қорабалардың, ең бастысы экономикаға жасалатын инвестициялардың бұдан әлдеқайда өсе түсуiне мүдделіміз.

1.5. Налоговая политика
Можно считать непреложной истиной, что чем меньше налоги - тем больше частных инвестиций.
Поэтому я поручаю Правительству внести в Парламент предложение о дальнейшем снижении ставок отдельных налогов.
Считаю, что начиная с 1 января 2004 года нам необходимо:
- снизить ставку налога на добавленную стоимость с 16 до 15 процентов;
- снизить ставку социального налога, дифференцировав ее от 20 до 7 процентов в зависимости от уровня расходов работодателей на оплату труда по регрессивной шкале;
- снизить максимальную ставку индивидуального подоходного налога с 30 до 20 процентов.
Поручаю Правительству, учитывая положительный опыт деятельности субъектов малого бизнеса в условиях упрощенного налогообложения, изучить возможность расширения сферы специальных налоговых режимов.
II. Социальное развитие
Наращивая темпы экономического роста, мы не только укрепляем экономическую мощь страны, но и создаем все более широкие возможности для решения задач социального развития.
Важнейший элемент этой политики - дальнейшее повышение пенсий и заработной платы.
2.1. Пенсии
Считаю необходимым увеличить уровень минимальной пенсии до 5,5 тысячи тенге.
Уверен, что пришло время, а у страны появились и возможности, для установления более справедливой шкалы пенсий с учетом трудового вклада каждого пенсионера, стажа его работы, заработной платы, с которой он ушел на пенсию.
Это даст возможность повысить пенсии почти миллиону пенсионеров.
К решению этой сложной и достаточно дорогостоящей, но благородной задачи мы должны приступить незамедлительно. Поручаю Правительству осуществить дифференцированное повышение пенсий: с 1 июня текущего года сделать их перерасчет, а с 1 июля - приступить к выплатам. И новую минимальную пенсию также начать выплачивать с 1 июля.
Расчеты показывают, что для этого необходимо дополнительно выделить в течение полутора лет около 60 миллиардов тенге, в том числе около 20 миллиардов уже в этом году.
В результате средний размер пенсий в следующем году должен превысить уровень восьми тысяч тенге.
2.2. Заработная плата
Минимальная заработная плата в этом году достигла уровня минимальной пенсии, хотя должна ее превышать.
Поэтому с 1 января следующего года она будет увеличена с
5 000 до 6 600 тенге, или на 32 процента.
В предыдущие годы мы повышали заработную плату работникам бюджетных учреждений. Только учителям в прошлом году заработная плата была увеличена более чем на 35 процентов.
В связи с продолжением активной социальной политики начиная со следующего года заработная плата работников бюджетной сферы будет увеличена в среднем еще на 20 процентов . При этом планируется дальнейшее совершенствование системы оплаты труда.
В то же время в рамках разрабатываемой новой системы оплаты труда заработная плата государственных служащих возрастет в среднем на 50 процентов.
При этом Правительство должно уточнить сетку оплаты труда, и в первую очередь, чтобы повышение коснулось низкооплачиваемых работников.

1.5. Салық саясаты
Салық азайған сайын, жеке инвестициялар көбейе түседi  дегендi даусыз ақиқат санауға әбден болады.
Сондықтан да мен Үкіметке  жекелеген салықтардың пәмiн одан әрi кемiту  туралы Парламентке ұсыныс енгізудi тапсырамын.
Мен 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап:
- қосылған құнға салынатын салықтың пәмін 16-дан 15 пайызға дейін кемiту;
- жұмыс берушiлердiң регрессивтiк шәкiл бойынша еңбекке ақы төлеу шығыстарының деңгейiне қарай әлеуметтiк салықты 20-дан 7 пайызға дейін шақтау арқылы оның пәмiн кемiту;
- жеке табыс салығының ең жоғарғы пәмiн 30-дан 20 пайызға дейін кемiту  қажет деп санаймын.
Yкіметке шағын бизнес субъектілерінің оңайлатылған салық салу жағдайындағы қызметінің оңды тәжiрибесін ескеріп,  арнайы салық уәжiптерінің аясын кеңейту мүмкіндігін  зерделеуді тапсырамын.
II. Әлеуметтік даму
Экономикалық өрлеу қарқынын еселей келе, біз елiмiздiң экономикалық қуатын нығайтып қана қоймаймыз, сонымен қатар әлеуметтік даму міндеттерін шешу үшiн барынша кең мүмкіндіктеp ашамыз.
Бұл саясаттың маңызды бiр бөлiгі -  зейнетақы мен жалақыны одан әрi арттыра беру.
2.1. Зейнетақылар
Зейнетақының ең төменгі деңгейін  5,5 мың теңгеге дейiн ұлғайту  қажет деп санаймын.
Әрбiр зейнеткердiң еңбектегi еншiсiн, жұмыс өтілін, зейнеткерлікке шыққан кездегі жалақысын ескеріп,  зейнетақылардың неғұрлым әділетті шамасын белгiлейтiн  уақыт та жетті, әрі елiмiздiң оған мүмкіндігі де пайда болды деген ойдамын. Мұның өзi  миллионға тарта  зейнеткердiң зейнетақысын арттыруға мүмкіндік бередi.
Осы күрделi әрі едәуір қымбатқа түсетін, алайда абыройлы міндеттi шешуге бiз кідірiссіз,  биылғы 1 маусымнан бастап  кірiсуімiз керек. Yкiметке  зейнетақылардың саралап арттырылуын жүзеге асыруды: биылғы 1 маусымнан бастап оларды қайта есептеудi, ал 1 шілдеден бастап төлеуге кiрiсудi тапсырамын. Жаңа ең төменгі зейнетақы да 1 шiлдеден бастап төленетiн болсын.
Есеп бұл үшін бiр жарым жылдың iшiнде қосымша 60 миллиард теңге, соның ішінде биылдың өзінде 20 миллиард теңгедей бөлу қажет болатынын көрсетіп отыр.
Соның нәтижесiнде зейнетақылардың opташа мөлшерi келесi жылы  сегiз мың теңге  деңгейiнен асып түсуге тиiс.
2.2. Жалақы
Ең төменгi жалақы,  әлбетте, ең төменгі эейнетақыдан артық болуға тиіс екеніне қарамастан, ол биыл ғана сол деңгейге жетіп отыр.
Сондықтан да  келесi жылдың 1 қаңтарынан бастап, жалақы 5000 теңгеден 6600 теңгеге дейiн, немесе 32 пайыз өсірiлетiн болады.
Мұның алдындағы жылдары бiз бюджеттегi мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтерген едiк. Өткен жылы тек мұғалiмдердің өздерiне ғана жалақы 35 пайыздан астам көбейтілдi.
Белсендi әлеуметтiк саясатымызды одан әрi жалғастыра беремiз, сөйтiп келесi жылдан бастап  бюджеттiк сала қызметкерлерiнiң  жалақысы орта есеппен тағы да 20 пайыз ұлғайтылады.  Бұл ретте еңбекке ақы төлеу жүйесiн одан әрi жетiлдiре беру жоспарланып отыр.
Сонымен бip мезгілде еңбекке ақы төлеудiң әзiрленiп жатқан жаңа жүйесiнiң ауқымында  мемлекеттiк қызметшілердiң жалақысы орта есеппен 50 пайыз арттырылады.
Бұл жолы Yкiмет еңбекақы төлемі кестесін бірінші кезекте ақысы төмен қызметкерлердің жалақысын көтеруді ескере отырып, нақтылай түсуге тиіс.