Об утвеpждении Положения о Центpальной избиpательной комиссии Республики Казахстан
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 21 декабpя 1993 года N 1469. Утратило силу - Указом Президента РК от 11 ноября 1996 г. N 3205 ~P963205
1. Утвердить Положение о Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан (прилагается).
2. Кабинету Министров Республики Казахстан утвердить структуру,
штаты, решить вопросы организационно-технического и финансового
обеспечения деятельности Центральной избирательной комиссии и
определить смету расходов на проведение выборов.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Президента
Республики Казахстан
от 21 декабря 1993 г. N 1469
ПОЛОЖЕНИЕ
о Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан (далее - Центризбирком) является постоянно действующим независимым государственным органом Республики Казахстан.
2. Центризбирком возглавляет систему избирательных органов Республики Казахстан, образуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Центризбирком строит свою работу на основе открытости, гласности, коллегиальности, свободного обсуждения и решения вопросов, инициативы членов Центризбиркома.
4. Основными задачами Центризбиркома являются: обеспечение единообразного исполнения законодательства о выборах; руководство деятельностью избирательных комиссий по выборам; обеспечение избирательных прав граждан Республики Казахстан, а также зарегистрированных в установленных законом порядке на территории Республики Казахстан общественных объединений; контроль за организацией подготовки и проведением выборов.
Выполняя возложенные на нее задачи, Центризбирком призвана всей своей деятельностью способствовать осуществлению демократических принципов избирательной системы, обеспечивать возможность свободного волеизъявления избирателей.
5. Центризбирком образуется в составе: председателя, заместителя председателя, секретаря и четырех членов.
Персональный состав Центризбиркома избирается Верховным Советом Республики Казахстан по предложению Президента Республики Казахстан.
Изменения в состав Центризбиркома вносятся Верховным Советом по представлению Президента Республики Казахстан.
В случае досрочного прекращения полномочий Верховного Совета Республики Казахстан изменения в состав Центризбиркома вносится Президентом Республики Казахтсан с последующим утверждением Верховным Советом.

Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 21 желтоқсан N 1469. Kүшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.11.11. N 3205 Жарлығымен. ~U963205
1. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
туралы ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Орталық
сайлау комиссияның құрылымын, штатын бекiтсiн, оның қызметiн
ұйымдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету мәселелерiн
шешсiн әрi сайлауды өткiзуге жұмсалатын шығыстар сметасын
анықтасын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы қаласы. 1993 жылғы 21 желтоқсан
N 1469
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 21 желтоқсандағы
N 1469 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Орталық
сайлау комиссиясы туралы
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы (бұдан былай - Ортсайлауком) Қазақстан Республикасының тұрақты жұмыс iстейтiн тәуелсiз мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Орталық сайлау комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылатын Қазақстан Республикасының сайлау органдары жүйесiне жетекшiлiк етедi.
3. Орталық сайлау комиссиясы өз жұмысын ашық, жария, алқалы, мәселелердi еркiн талқылау мен шешу, Ортсайлауком мүшелерiнiң бастамашылығы негiзiнде құрады.
4. Ортсайлаукомның негiзгi мiндеттерi: сайлау туралы заңдардың бiркелкi орындалуын қамтамасыз ету: сайлау жөнiндегi сайлау комиссияларының қызметiне басшылық ету; Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ заңда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген қоғамдық бiрлестiктердiң сайлау құқығын қамтамасыз ету; сайлауға әзiрлiктiң және оны өткiзудiң ұйымдастырылуына бақылау жасау.
Өзiне жүктелген мiндеттердi орындай отырып, Ортсайлауком өзiнiң бүкiл қызметiмен сайлау жүйесiнiң демократиялық принциптерiнiң жүзеге асырылуына жәрдемдесуге, сайлаушылардың ерiк-жiгерiн еркiн бiлдiру мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Ортсайлауком: төрағаның, төраға орынбасарының, хатшысының және төрт мүшесiнiң құрамына құрылады.
Орталық сайлау комиссиясының жеке құрамына Қазақстан Республикасы Президентiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi сайлайды.
Ортсайлауком құрамына өзгерiстердi Қазақстан Республикасы Президентiнiң ұсынуымен Жоғарғы Кеңес енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң өкiлеттiгi мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайда Ортсайлаукомның құрамына өзгерiстердi Қазақстан Республикасының Президентi енгiзедi, кейiн бұларды Жоғарғы Кеңес бекiтедi.

6. Председатель, заместитель председателя, секретарь и члены Центризбиркома осуществляют функции в соответствии с распределением обязанностей.
7. В состав Центризбиркома не могут входить депутаты Верховного Совета и местных представительных органов, лица, выдвинутые кандидатами в депутаты, на должность Президента Республики Казахстан, их доверенные лица, а также лица, избранные в состав других избирательных комиссий по выборам.
Лицо, выдвинутое кандидатом в депутаты, на должность Президента Республики Казахстан и входящее в состав Центризбиркома, считается освобожденным от обязанностей члена Центризбиркома с момента регистрации его кандидатом в депутаты, на должность Президента Республики Казахстан.
8. Центризбирком в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан и настоящим Положением.
В решении вопросов, связанных с подготовкой и проведением выборов, Центризбирком независим от других государственных органов и общественных объединений.
Решения Центризбиркома, принятые в рамках его компетенции, обязательны для государственных органов, общественных объединений, предприятий, учреждений и должностных лиц, которые обязаны оказывать ей содействие и предоставлять необходимые для ее работы условия, сведения и материалы.
II. ПРАВОВОЙ СТАТУС И КОМПЕТЕНЦИЯ ЦЕНТРИЗБИРКОМА
9. Центризбирком:
1) осуществляет на территории республики контроль за исполнением положений Конституции Республики Казахстан в части выборов и Кодекса о выборах, обеспечивает их разъяснение и единообразное применение; в случае необходимости обращается в Верховный Совет республики с предложением о толковании положений Кодекса о выборах в Республике Казахстан;
2) организует подготовку и проведение выборов Президента и депутатов Верховного Совета Республики Казахстан;
3) образует и публикует в печати избирательные округа по выборам Президента и депутатов Верховного Совета Республики Казахстан;
4) составляет и представляет на утверждение Верховного Совета примерный бюджет избирательной компании;
5) направляет деятельность избирательных комиссий; распределяет среди них средства республиканского бюджета, выделенные для проведения избирательной компании; контролирует создание необходимых материально-технических условий для деятельности избирательных комиссий; рассматривает заявления и жалобы на действия избирательных комиссий;
6) устанавливает формы и текст бюллетеней для голосования, списков избирателей, списков для сбора подписей избирателей в поддержку кандидатов и иных избирательных документов, образцы урн для голосования и печатей избирательных комиссий, порядок хранения избирательных документов;

6. Ортсайлаукомның төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы және мүшелерi өз функцияларын мiндет бөлiсiне сәйкес жүзеге асырады.
7. Жоғарғы Кеңестiң және жергiлiктi өкiлдi органдардың депутаттары, депутаттыққа, Қазақстан республикасы Президентiнiң лауазымына кандидат болып ұсынылған адамдар, олардың сенiм бiлдiрген адамдары, сондай-ақ сайлау жөнiндегi басқа сайлау комиссияларының құрамына сайланған адамдар Ортсайлаукомның құрамына ене алмайды.
Депутаттыққа, Қазақстан Республикасы Президентiнiң лауазымына кандидат болып, ұсынылған және ортсайлаукомның құрамына енгiзiлген адам оны депутаттыққа, Қазақстан Республикасы Президентiнiң лауазымына кандидат етiп тiркеген сәттен бастап, Ортсайлауком мүшесiнiң мiндетiнен босатылған болып саналады.
8. Ортсайлауком өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын және осы Ереженi басшылыққа алады.
Сайлауға әзiрлену мен оны өткiзуге байланысты мәселелердi шешуде Ортсайлауком басқа мемлекеттiк органдар мен қоғамдық бiрлестiктерден тәуелсiз.
Ортсайлаукомның өз құзыры шегiнде қабылдаған шешiмдерi оған көмек көрсетуге және оның жұмысы үшiн қажеттi мәлiметтер мен материалдарды табыс етуге тиiс мемлекеттiк органдар, қоғамдық бiрлестiктер, кәсiпорындар, мекемелер мен лауазымды адамдар үшiн мiндеттi болып табылады.
II. Орталық сайлау комиссиясының құқықтық
мәртебесi мен құзыры
9. Ортсайлауком:
1) республиканың аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының сайлауға қатысты бөлiгi мен Сайлау туралы Кодекс ережелерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады, олардың түсiндiрiлуiн және бiркелкi қолданылуын қамтамасыз етедi; қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы Кодекстiң ережелерiн пайымдау туралы ұсыныспен республиканың Жоғарғы Кеңесiне сөз салады.
2) Қазақстан Республикасының президентi мен Жоғарғы Кеңесiнiң депутаттарын сайлауға әзiрлiктi және оны өткiзудi ұйымдастырады;
3) Қазақстан Республикасының Президентi мен Жоғарғы Кеңесiнiң депутаттарын сайлау жөнiндегi сайлау округтарын құрып, баспасөзде жариялайды;
4) сайлау науқанының шамамен алғандағы бюджетiн жасап, Жоғарғы Кеңестiң бекiтуiне табыс етедi;
5) сайлау комиссияларының қызметiне бағыт бередi; олардың арасында сайлау науқанын өткiзуге бөлiнген республикалық бюджеттiң қаражатын бөледi; сайлау комиссияларының қызметiне қажеттi материалдық-техникалық жағдай жасалуын бақылайды; сайлау комиссияларының жұмысына байланысты арыздар мен шағымдарды қарайды;
6) дауыс беруге арналған бюллетеньдердiң, сайлаушылар тiзiмдерiнiң, сайлаушылардың қолдайтындығы жөнiндегi қолшарын жинауға арналған тiзiмдердiң және өзге сайлау құжаттарының нысандары мен текстерiн, сайлау комиссияларының дауыс беруге арналған жәшiктерi мен мөрлерiнiң үлгiлерiн, сайлау құжаттарын сақтаудың тәртiбiн белгiлейдi;

7) вправе заслушивать отчеты государственных органов по вопросам, связанным с подготовкой и проведением выборов, а также информации органов общественных объединений по вопросам соблюдения законодательства о выборах;
8) регистрирует кандидатов в Президенты и Вице-Президенты Республики Казахстан, а также кандидатов в депутаты Верховного Совета по государственному списку, их доверенных лиц и инициативные группы, выдает им соответствующие удостоверения;
9) информирует избирателей республики о ходе предвыборной кампании;
10) подводят итоги выборов в целом по республике, регистрирует избранных Президента и Вице-Президента Республики Казахстан, депутатов Верховного Совета, обеспечивает передачу сообщения об этом в печать и другие средства массовой информации;
11) организует проведение повторного голосования, повторных выборов вместо выбывших;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
10. Центризбирком в целях реализации своих полномочий, определяемых законодательством Республики Казахстан, издает постановления, инструкции и иные акты по вопросам организации и проведении выборов; выпускает специальный бюллетень Центризбиркома; проводит работу по изучению избирательной практики и совершенствованию законодательства о выборах; вносит в Верховный Совет и Президенту Республики Казахстан предложения об изменениях и дополнениях законодательства о выборах.
Акты, издаваемые Центризбиркомом, принятые в пределах ее полномочий, обязательны для исполнения всеми избирательными комиссиями по выборам на территории Республики Казахстан.
11. Обращения Центризбиркома в государственные органы, общественные объединения, предприятия, учреждения, организации, к должностным лицам подлежат незамедлительному рассмотрению. Ответ на них должен быть дан не позднее чем в трехдневный срок.
12. Центризбирком информирует избирателей, общественные объединения о принятых ею решениях.
На заседаниях Центризбиркома могут присутствовать представители государственных органов и общественных объединений. Представителям аккредитованных средств массовой информации гарантируется беспрепятственный доступ на заседания Центризбиркома.
III. ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ И ОБЕСПЕЧЕНИЯ
ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ЦЕНТРИЗБИРКОМА
13. Заседания Центризбиркома в период подготовки и проведения очередной избирательной кампании проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. В иное время заседания Центризбиркома проводятся по мере необходимости, по инициативе председателя или не менее одной трети членов Центризбиркома.
Заседания Центризбиркома правомочны, если в них принимает участие не менее двух третей от общего числа членов Центризбиркома. Решения Центризбиркома принимаются открытым голосованием большинством голосов об общего числа ее членов. Члены Центризбиркома, не согласные с ее решением, вправе высказать особое мнение, которое в письменной форме прилагается к протоколу заседания Центризбиркома.

7) мемлекеттiк органдардың сайлауға әзiрлiк пен оны өткiзуге байланысты мәселелер жөнiндегi есептерiн, сондай-ақ қоғамдық бiрлестiктер органдарының сайлау туралы заңдарды сақтау мәселелерi жөнiндегi хабарламасын тыңдап отыруға құқылы;
8) Қазақстан Республикасының Президентi мен Вице-президентiне кандидаттарды, сондай-ақ мемлекеттiк тiзiм бойынша Жоғарғы Кеңестiң депутаттығына кандидаттарды, олардың сенiм бiлдiрген адамдары мен бастамашыл топтарды тiркейдi, оларға тиiстi куәлiктер бередi;
9) республика сайлаушыларын сайлау қарсаңындағы науқанның барысы туралы хабардар етедi;
10) тұтас алғанда республика бойынша сайлаудың қорытындысын шығарады, Қазақстан Республикасының сайланған Президентi мен Вице-президентiн, Жоғарғы Кеңестiк депутаттарын тiркейдi, бұл жөнiнде баспасөзге және басқа бұқаралық ақпарат құралдарына хабар берiлуiн қамтамасыз етедi;
11) қайтадан дауыс беру, қайтадан сайлау және шығып қалғандардың орнына сайлау өткiзiлуiн ұйымдастырады;
12) Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Ережеге сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
10. Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өз өкiлдiктерiн жүзеге асыру мақсатында Ортсайлауком - сайлауды ұйымдастыру мен өткiзу мәселелерi жөнiнде қаулылар, нұсқаулықтар және өзге актiлер шығарады; Ортсайлаукомның арнаулы бюллетенiн шығарады; сайлау практикасын зерделеу және сайлау туралы заңдарды жетiлдiру жөнiнде жұмыс жүргiзедi; Жоғарғы Кеңес пен Қазақстан Республикасының Президентiне сайлау туралы заңдарды өзгерту мен толықтыру туралы ұсыныстар енгiзедi.
Ортсайлауком өз өкiлдiгiнiң шегiнде қабылдап шығаратын актiлер Қазақстан Республикасының аумағындағы сайлау жөнiндегi барлық сайлау комиссияларының орындауы үшiн мiндеттi.
11. Ортсайлаукомның мемлекеттiк органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге, кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға, лауазымды адамдарға үндеуi дереу қаралуға тиiс. Бұларға жауап үш күндiк мерзiмнен кешiктiрiлмей берiлуi керек.
12. Ортсайлауком өзi қабылдаған шешiмдер туралы сайлаушыларға, қоғамдық бiрлестiктерге хабарлайды.
Ортсайлаукомның мәжiлiстерiне мемлекеттiк органдар мен қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi қатыса алады. Тiркелген бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерiне Ортсайлаукомның мәжiлiстерiне кедергiсiз кiруге кепiлдiк берiледi.
III. Ортсайлаукомның жұмысын ұйымдастыру және
қызметiн қамтамасыз ету
13. Кезектi сайлау науқанын әзiрлеу мен өткiзу кезеңiнде Ортсайлаукомның мәжiлiсi қажетiне қарай, бiрақ айына кем дегенде бiр рет өткiзiледi. Өзге уақытта Ортсайлаукомның мәжiлiсi қажетiне қарай, төрағаның немесе ортсайлауком мүшелерiнiң кемiнде үштен бiрiнiң ықтиярына қарай өткiзiледi.
Егер Ортсайлауком мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсi қатысса, Ортсайлаукомның мәжiлiсi құқылы болады. Ортсайлаукомның шешiмi оның мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiк даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Ортсайлаукомның шешiмiмен келiспеген мүшелерi айрықша пiкiр бiлдiруге құқылы, ол жазбаша нысанда Ортсайлауком мәжiлiсiнiң хаттамасына қоса тiркеледi.

14. Председатель Центризбиркома созывает ее заседания и председательствует на них; распределяет обязанности между членами Центризбиркома; организует работу по исполнению решений Центризбиркома; дает поручения членам Центризбиркома; приглашает для участия в заседаниях Центризбиркома представителей государственных органов, общественных объединений, других организаций, иных лиц; представляет Центризбирком в отношениях с государственными органами, должностными лицами, международными организациями, общественными объединениями, гражданами; информирует Президента и Верховный Совет Республики Казахстан о деятельности Центризбиркома, принятых ею решениях; является распорядителем финансов; осуществляет общее руководство аппаратом Центризбиркома; осуществляет прием на работу и увольнение сотрудников; осуществляет другие другие полномочия, предусмотренные законодательством и настоящим Положением.
15. Заместитель Председателя Центризбиркома оказывает содействие Председателю в осуществлении возложенных на него полномочий, а в отсутствие Председателя или по его поручению - выполняет его функции.
16. Секретарь Центризбиркома организует работу по обеспечению деятельности Центризбиркома.
17. Член Центризбиркома вносит предложения, по повестке дня заседания Центризбиркома, а также предложения, замечания и поправки по существу обсуждаемых вопросов; выполняет поручения Председателя, его заместителя и секретаря по проверке работы территориальных избирательных комиссий, докладывает о результатах проверок на заседании Центризбиркома; ведет прием представителей государственных органов, общественных объединений, кандидатов в депутаты, граждан, обращающихся в Центризбирком с жалобами и предложениями, связанными с проведением выборов; имеет право знакомиться со всеми документами и материалами избирательных комиссий.
Члену Центризбиркома выдается удостоверение установленного образца.
18. Члену Центризбиркома гарантируется возмещение всех расходов, связанных с осуществлением его полномочий, за счет средств Центризбиркома.
19. Организационное и информационно-правовое обеспечение деятельности Центризбиркома осуществляется ее аппаратом.
20. Условия оплаты труда и материально-технического и бытового обеспечения членов Центризбиркома, а также структура, штаты аппарата Центризбиркома, расходы на их содержание определяются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению председателя Центризбиркома.
21. По условиям оплаты труда и социально-бытовому обслуживанию работники Центризбиркома и его аппарата приравниваются к соответствующим работникам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.

14. Ортсайлаукомның Төрағасы оның мәжiлiстерiн шақырады және оларға төрағалық етедi; ортсайлауком мүшелерi арасындағы мiндеттердi бөледi; Ортсайлаукомның шешiмдерiн орындау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады; Ортсайлауком мүшелерiне тапсырмалар бередi; мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, басқа ұйымдардың өкiлдерiн, өзге де адамдарды Ортсайлаукомның мәжiлiстерiне қатысуға шақырады; мемлекеттiк органдармен, лауазымды адамдармен, халықаралық ұйымдармен, қоғамдық бiрлестiктермен, азаматтармен қарым-қатынаста Ортсайлаукомның еркiн бiлдiредi; Ортсайлаукомның қызметi, оның қабылдаған шешiмдерi туралы Қазақстан Республикасының Президентi мен Жоғарғы Кеңесiн хабардар етiп отырады, қаржыға иелiк етедi; Ортсайлаукомның аппаратына жалпы басшылықты жүзеге асырады; қызметкерлердi жұмысқа қабылдайды және босатады; заңдарда және осы Ережеде көзделген басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
15. Ортсайлауком Төрағасының орынбасары Төрағаға жүктелген өкiлеттiктердi жүзеге асыруға жәрдемдеседi, Төраға орнында болмағанда немесе оның тапсыруы бойынша - Төрағаның функцияларын атқарады.
16. Ортсайлауком хатшысы Ортсайлауком қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады.
17. Ортсайлауком мүшесi Ортсайлауком мәжiлiстерiнiң күн тәртiбi бойынша ұсыныстар, сондай-ақ талқыланатын мәселелердiң мәнi жөнiнде ұсыныстар, ескертпелер мен түзетулер енгiзедi; Төрағаның, оның орынбасары мен хатшысының аумақтық сайлау комиссияларының жұмысын тексеру жөнiндегi тапсырмаларын орындайды, тексеру қорытындысы туралы Ортсайлаукомның мәжiлiсiнде баяндайды; сайлаудың өткiзiлуiне байланысты Ортсайлаукомға шағым түсiрген және ұсыныстар жасаған мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерiн, депутаттыққа кандидаттарды, азаматтарды қабылдайды; оның сайлау комиссияларының барлық құжаттарымен және материалдарымен танысуға құқығы болады.
Ортсайлаукомның мүшесiне белгiленген үлгiдегi куәлiк берiледi.
18. Ортсайлауком мүшесiне өз өкiлеттiгiн жүзеге асыруға байланысты жұмсаған барлық шығыстарының Ортсайлауком қаражаты есебiнен өтелуiне кепiлдiк берiледi.
19. Ортсайлауком қызметiнiң ұйымдастырушылық және ақпараттық-құқықтық жағынан қамтамасыз етiлуiн оның аппараты жүзеге асырады.
20. Ортсайлауком мүшелерiне еңбекақы төлеу мен материалдық-техникалық және тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету жағдайларын, сондай-ақ Ортсайлауком аппаратының құрылымын, штатын, оларды ұстауға жұмсалатын шығыстарды Ортсайлауком Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейдi.
21. Еңбекақы төлеу және әлеуметтiк-тұрмыстық жағынан қамтамасыз жағдайлары бойынша Ортсайлаукомның және оның аппаратының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының тиiстi қызметкерлерiне теңестiрiледi.

22. Смета представительных расходов членов Центризбиркома включается в смету расходов Центризбиркома.
23. Смета расходов, связанная с деятельностью Центризбиркома, включается в республиканский бюджет отдельной строкой.
24. Центризбирком является юридическим лицом, имеет гербовую печать, штампы, бланки установленных образцов и расчетные счета в банковских учреждениях.

22. Ортсайлауком мүшелерiнiң өкiлдiк шығыстарының сметасы Ортсайлауком шығыстарының сметасына қосылады.
23. Ортсайлауком қызметiне байланысты шығыстардың сметасы республикалық бюджетке жекеше қосылады.
24. Ортсайлауком заңды тұлға болып табылады, оның елтаңбалы мөрi, штамптары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi және банк мекемелерiнде есепшоттары болады.