20. В ответ на запрос дать общее описание налогового режима представитель Казахстана ответила, что налоговая система строится на принципах справедливости, транспарентности, единства налоговой системы. Она добавила, что Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), который вступил в действие с 1 января 2009 года направлен на: (i) снижение налогового бремени для несырьевых секторов экономики; (ii) снижение административных барьеров; (iii) увеличение эффективности налоговых органов.
21. Органы налоговой службы состоят из Комитета государственных доходов Министерства финансов и налоговых органов. К налоговым органам относятся территориальные комитеты по государственным доходам по областям, городам Астаны и Алматы и комитеты по государственным доходам по районам, городам и районам в городах. В случае создания специальных экономических зон могут быть образованы налоговые органы на территориях этих зон. Налоговые органы подчиняются непосредственно по вертикали соответствующему вышестоящему органу налоговой службы и не относятся к местным исполнительным органам. Министерство финансов осуществляет руководство налоговыми органами. Таможенные органы в соответствии с Налоговым кодексом Казахстана, таможенным законодательством Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Таможенным кодексом Казахстана осуществляют взимание налогов, подлежащих уплате в связи с перемещением товаров через таможенную границу ЕАЭС.
22. Налоговым кодексом предусмотрен ряд снижений налоговых ставок. Ставка корпоративного подоходного налога снижена с 30 % до 20 %. С 1 января 2009 года НДС понизился с 13 % до 12 %. Как результат, Казахстан имеет одну из самых низких ставок НДС в мире. Плательщиками НДС являются лица, которые встали или обязаны встать на учет по налогу на добавленную стоимость в Казахстане: (i) индивидуальные предприниматели; (ii) юридические лица Казахстана, за исключением государственных учреждений; (iii) нерезиденты, осуществляющие деятельность в Казахстане через филиалы и представительства. В соответствии с Налоговым кодексом обязательная регистрация для оплаты НДС не распространяется на: i) государственные учреждения; ii) структурные подразделения (филиалы, представительства) юридических лиц Казахстана; iii) лица, подлежащие обложению налогом на игорный бизнес, фиксированным налогом и единым земельным налогом; iv) индивидуальные предприниматели, юридические лица Казахстана и нерезиденты, осуществляющие деятельность через филиалы и представительства, годовой доход которых меньше 30 000 МРП (т.е. субъекты малого представительства). В 2014 году 30 000 месячных расчетных показателей (МРП) равняются 305 274 долларов США (1 МРП в 2014 году равен 1852 тенге или 10,2 долларов США).

20. Салықтық режим туралы жалпы сипаттама беру туралы сұрау салуға Қазақстан өкілі салық жүйесі әділеттілік, транспаренттілік, салық жүйесінің тұтастығы қағидаттарында құрылатынын айтты. Ол 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енген "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV кодексі (бұдан әрі – Салық кодексі): (i) шикізаттық емес экономика секторларының салықтық ауыртпалығын төмендетуге; (ii) әкімшілік кедергілерді төмендетуге; (іii) салық органдарынынң тиімділігін арттыруға бағытталған деп қосты.
21. Салық қызметі органдары Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен және салық органдарынан тұрады. Салық органдарына облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша аумақтық мемлекеттік кіріс комитеттері, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша мемлекеттік кіріс комитеттері кіреді. Арнайы экономикалық аумақтар құрған жағдайда, осы аймақ аумақтарында салық органдары құрылуы мүмкін. Салық органдары жоғары тұрған тиісті салық қызметі органына тікелей бағынады және жергілікті атқарушы органдарға жатпайды. Қаржы министрлігі салық органдарына жетекшілік етеді. Кеден органдары Салық кодексіне, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кеден заңнамасына және Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес ЕАЭО кедендік шекарасынан тауар өткізуге байланысты төлеуге жататын салықтарды алуды жүзеге асырады.
22. Салық кодексінде бірқатар салық мөлшерлемесінің төмендетілуі көзделген. Корпоративтік табыс салығы 30 %-дан 20 %-ға дейін төмендетілген. 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚҚС 13%-дан 12%-ға дейін төмендеді. Нәтижелер көрсеткендей әлем бойынша Қазақстан ҚҚС мөлшерлемесі ең төмен мемлекеттер қатарына жатады. Қазақстан Республикасында қосылған құн салығы бойынша есепке тұрған немесе тұруға міндетті тұлғалар ҚҚС төлеушілер болып табылады: (i) жеке кәсіпкерлер, (ii) мемлекеттік мекемелерден басқа заңды тұлғалар, (iii) қызметін Қазақстан Республикасында филиалдары немесе өкілдіктері арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттер. Салық кодексіне сәйкес ҚҚС-ты төлеу үшін тіркелуге міндетті емес: i) мемлекеттік мекемелер; ii) Қазақстанның заңды тұлғаларының құрылымдық бөлімшелері (филиалдары мен өкілдіктері); iii) ойын бизнесіне салынатын салық белгіленген, бірыңғай жер салығын төлейтін тұлғалар; iv) жылдық табысы 30000 айлық есептік көрсеткіш (АЕК) аз жеке кәсіпкерлер, Қазақстанның заңды тұлғалары және бейрезиденттер, филиалдар және өкілдіктер арқылы қызметтерін жүзеге асыратындар. 2014 жылы 30000 АЕК 305274 АҚШ долларына (2014 жылы 1 АЕК 1852 теңгеге немесе шамамен 10,2 АҚШ долларына тең) тең.

23. Представитель Казахстана отметила, что Национальный фонд Республики Казахстан был создан Указом Президента от 23 августа 2000 года № 402 с целью обеспечения стабильного социально-экономического развития государства за счет снижения зависимости национальной экономики от нефтяного сектора и неблагоприятного воздействия внешних факторов. В соответствии со статьей 21 Бюджетного кодекса, Национальный фонд выполняет сберегательную и стабилизационную функции. Национальный фонд представляет активы государства в виде финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, накопленных на счете Правительства в НБРК. В соответствии со статьей 22 Бюджетного кодекса, поступления в Национальный фонд состоят из следующего:
- прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся: корпоративный подоходный налог, налог на сверхприбыль; налог на добычу полезных ископаемых, бонусы, доля по разделу продукции; рентный налог на экспорт; дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции;
- других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов;
- поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;
- поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения.
24. Она также отметила, что в соответствии со статьей 23 Бюджетного кодекса, Национальный фонд Республики Казахстан расходуется:
в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет;
на покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного аудита.
Инвестиционные доходы от управления Национальным фондом поступают от инвестиций финансовых активов Национального фонда, вложенных в финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов.
25. В рамках проводимых социальных налоговых реформ Налоговый кодекс заменил регрессионный социальный налог от 13 % до 5 % на обычный налог 11 % по горизонтальной схеме. Социальный налог на доход работника, выплачиваемый работодателем, вводился с целью обеспечения расходов бюджета на социальную защиту населения.
26. Налоговый кодекс предусматривает следующие преференции для компаний, действующих в специальных экономических зонах: уменьшение на 100 % корпоративного подоходного налога; уменьшение на 100 % также применяется к авансовым платежам по корпоративному подоходному налогу; нулевой коэффициент для налога на землю, а также нулевой коэффициент, применяемый к связанным ставкам в расчете земельного налога; нулевая ставка к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.

23. Қазақстан өкілі Президенттің 2000 жылғы 23 тамыздағы №402 Жарлығымен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғанын айтып өтті, ол ұлттық экономиканың мұнай секторына тәуелділігін төмендету есебінен мемлекетіміздің әлеуметтік-экономикалық тұрақты дамуын қамтамасыз ету және сыртқы қолайсыз факторлардан қорғау мақсатында құрылды. Бюджет кодексінің 21-бабына сәйкес, Ұлттық қор жинақтау және тұрақтандыру қызметін атқарады. Ұлттық қор ҚРҰБ-да Үкімет қорында жинақталған материалдық емес активтерді қоспағанда, қаржы активтері және мүлік түріндегі мемлекет активтерін білдіреді. Бюджет кодексінің 22-бабына сәйкес, Ұлттық қорға түсім мыналардан тұрады:
- мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджетке аударылған салықтан басқа), оған жататындар: корпоративтік табыс салығы, үстеме табыс салығы; пайдалы қазбалар өндіру салығы, бонустар, өнімді бөлу үлесі; экспортқа рента салығы; өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың қосымша төлемі;
- мұнай секторы ұйымдарының жүргізген басқа операциялары бойынша түсімдері (жергілікті орын бюджетіне түскеннен басқа), оның ішінде мұнай келісімшартын бұзған жағдайдағы түсімдер;
- республикалық меншіктегі және кен өндіру және өңдеу салаларындағы мемлекеттік мүлікті жекешелендіргендегі түсімдер;
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түскен түсімдер.
24. Сонымен бірге ол Бюджет кодексінің 23-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры:
і) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген түрінде;
іі) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға жұмсалатынын атап өтті.
Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістер, материалдық емес активтерді қоспағанда, Ұлттық қор қаржы құралдарына салынған Ұлттық қордың қаржылық активтерінен түсетін инвестициялардан түседі.
25. Жүргізілген әлеуметтік салық реформасы шеңберінде Салық кодексі регрессиялық әлеуметтік салықты 13%-дан 5%-ға дейін жай салыққа көлденең схема бойынша 11% өзгертті. Жұмыс беруші төлейтін, жұмыскер табысына салынатын әлеуметтік салық бюджеттің халықты әлеуметтік қорғауға арналған шығыстарын қамтамасыз ету мақсатында енгізілді.
26. Салық кодексінде арнайы экономикалық аймақта қызмет ететін компаниялар үшін мынадай преференциялар көзделеді: корпоративтік табыс салығын 100% азайту; 100% азайту корпоративтік табыс салығына аванстық төлемдерге қолданылады; жер салығына нөлдік коэффициент, сондай-ақжер салығына шаққандағы байланысты мөлшемелерге қолданылатын нөлдік коэффициент; және мүлік салығын есептеу кезінде салық сау объектілерінің орташа жылдық құнына нөлдік мөлшерлеме.

27. До 1 января 2009 года в Казахстане применялись две модели налогового режима недропользователей: (i) контракт на недропользование; (ii) соглашение о разделе продукции (СРП). С 1 января 2009 года в соответствии с Налоговым кодексом соглашения о разделе продукции с недропользователями больше не заключаются. Это связано с тем, что достаточно сложно контролировать правильность исчисления возмещаемых затрат по СРП. При этом налоговый режим, определенный в соглашениях о разделе продукции, утвержденных Президентом Республики Казахстан и подписанных до введения в действие Налогового кодекса (до 01.01.2009 года), сохраняется.
28. В соответствии с Налоговым кодексом, недропользователи уплачивают все налоги и обязательные платежи в бюджет, в том числе (i) специальные платежи для недропользователей, включая подписной бонус, бонус коммерческого обнаружения и платеж по возмещению исторических затрат; (ii) налог на добычу полезных ископаемых (НДПИ); (iii) налог на сверхприбыль.
29. С целью усовершенствования режима налогообложения для недропользователей платеж роялти был заменен на НДПИ. Основной целью является равномерное распределение налогового бремени, так как роялти исчислялся согласно положениям каждого отдельного контракта на недропользование.
30. В соответствии со статьей 331 Налогового кодекса, НДПИ распространяется на недропользователей, осуществляющих добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.
31. Понижающий подход применяется для расчета налога на сверхприбыль за счет увеличения объема необлагаемого чистого дохода с 20 % до 25 %. Согласно положениям нового Налогового кодекса, налоговой базой для налога на сверхприбыль будет являться часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 % от суммы расходов недропользователя за соответствующий налоговый период. Кроме того, недропользователям предоставлено право при определении базы обложения налога на сверхприбыль относить на вычеты в полном объеме фактически произведенные расходы по приобретению фиксированных активов и расходы по геологоразведке.
32. Рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат применяется по ставкам от 0 % до 32 %. Налогом будет облагаться стоимость фактически реализуемых на экспорт сырой нефти, газового конденсата, исходя из мировых цен.

27. 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жер қойнауын пайдаланушылардың екі түрлі салық режимі қолданылды: (i) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт; және (ii) өнімді бөлу туралы келісім (ӨБК). 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда Салық кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдаланушылармен өнімді бөлісу тәжірибесі жөніндегі келісім жасасу практикасы қолданылмайды. Бұл ӨБК бойынша қайтарылатын шығындарды есептеу дұрыстығын бақылау күрделі болуына байланысты. Осыған байланысты Салық кодексі қолданысқа енгізілгенге дейін і Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен және қол қойған (2009 жылдың 1 қаңтарына дейін) өнімді бөлу туралы келісімдерде және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта айқындалған салық режимі сақталады.
28. Салық кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар барлық салықтар мен міндетті төлемдерді бюджетке осы Кодекске сәйкес төлейді, оның ішінде (i) жер қойнауын пайдаланушыларға арнайы төлем, жазылу бонусын, коммерциялық тауып алу бонусы мен тарихи шығынды өтеу төлемін қоса алғанда; (ii) пайдалы қазбалар өндіру салығы (ПҚӨС); (iii) үстеме табыс салығы.
29. Жер қойнауын пайдаланушылар үшін салық салу режимін жетілдіру мақсатында роялти төлемі, ПКӨС алмастырылды. Роялти кенді қолданудың әрбір жеке бекітілген келісімшартының қағидаларына сәйкес есептелгендіктен, салықтық ауыртпалықты тең бөлу басты мақсат болып табылады.
30. Салық кодексінің 331-бабына сәйкес ПҚӨС жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке жасалған келісімшарт шеңберінде пайдалы қазбаларды техногендік минералдардық түзбелерден алуды қоса алғанда, мұнай, минералдық шикізат, жерасты суларын және емдік балшық өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қолданылады.
31. Төмендету тәсілі салық салынбайтын таза кірісті 20%-дан 25%-ға дейін ұлғайту есебінен үстеме пайда салығын есептеу үшін қолданылады. Жаңа Салық кодексінің қағидаларына сәйкес үстеме табыс салығы үшін салықтық база жер қойнауын пайдаланушының тиісті салық кезеңі ішіндегі шығыстар сомасының 25%-ынан асатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бір бөлігі болып табылады. Бұдан басқа жер қойнауын пайдаланушыларға үстеме пайда салығын салу базасын айқындау кезінде тіркелген активтерді сатып алу бойынша іс жүзінде жасалған шығыстарды және геологиялық барлау бойынша шығыстарды толық көлемде шегеруге жатқызу құқығы берілген.
32. Экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына рента салығы 0%-дан 32%-ға дейінгі мөлшерлемелер бойынша. Экспортқа іс жүзінде сатылатын шикі мұнайдың, газ конденсатының құнына әлемдік бағаны ескере отырып салық салынады.

33. Член попросил Казахстан предоставить информацию по региональным инициативам в сфере денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики. Представитель Казахстана пояснила, что Раздел XIV "Валютная политика" и Приложение 15 "Протокол о мерах, направленных на проведение согласованной валютной политики" Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о ЕАЭС), который вступил в силу 1 января 2015 года, установил правовую базу в ЕАЭС в сфере валютной политики. Начиная с 1 января 2015 года, в соответствии со статьей 64 Раздела XIV Договора о ЕАЭС, в целях углубления экономической интеграции, развития сотрудничества в валютно-финансовой сфере, обеспечения свободного движения товаров, услуг и капитала на территориях государств-членов, повышения роли национальных валют государств-членов во внешнеторговых и инвестиционных операциях, а также обеспечения взаимной конвертируемости указанных валют, государства-члены разрабатывают и проводят согласованную валютную политику в рамках ЕАЭС. Далее, согласно статье 64, координация курсовой политики осуществляется отдельным органом, в состав которого входят руководители национальных (центральных) банков государств-членов. Порядок деятельности данного органа будет определен в будущем международным договором в рамках ЕАЭС. Она также пояснила, что полномочия по принятию решений в сфере денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики остаются в национальной компетенции государств-членов.
– Иностранная валюта и платежи
34. Представитель Казахстана отметила, что валютные операции регулируются следующими нормативными правовыми актами: Законом от 13 июня 2005 года № 57-III "О валютном регулировании и валютном контроле", c изменениями от 6 января 2012 года (далее – Закон № 57), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан (НБРК) от 28 апреля 2012 года № 154 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (далее – Правила осуществления валютных операций № 154), постановлением Правления НБРК от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" с изменениями от 30 ноября 2009 года (далее – постановление № 106), постановлением Правления НБРК от 16 июля 2009 года № 63 "О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой", с изменениями от 1 февраля 2010 года (далее – постановление № 63), постановлением Правления НБРК от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контракта по экспорту и импорту" и другими нормативными правовыми актами НБРК.

33. ЖТ мүшесі Қазақстан өкілінен қаржы-кредит және салық-бюджет саясаты саласындағы өңірлік бастамалар туралы ақпарат беруін өтінді. Қазақстан өкілі 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – ЕАЭО туралы шарт) "Валюта саясаты" атты XIV бөлімі және 15-қосымшасы "Келісілген валюта саясатын жүргізуге бағытталған шаралар туралы хаттама ЕАЭО валюта саясаты саласындағы құқықтық базаны белгіледі. 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап ЕАЭО туралы шарттың XIV бөлімінің 64-бабына сәйкес экономикалық интеграцияны тереңдету, валюта-қаржы саласындағы ынтымақтастықты дамыту, мүше мемлекеттер аумақтарында тауарлардың, көрсетілетін қызметтер мен капиталдың еркін қозғалысын қамтамасыз ету, мүше мемлекеттердің сыртқы сауда және инвестициялық операциялардағы ұлттық валютаның рөлін арттыру, сондай-ақ аталған валюталардың өзара айырбасталуын қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттер ЕАЭО шеңберінде келісілген валюта саясатын әзірлейді және жүргізеді. Бұдан әрі, 64-бапқа сәйкес бағам саясатын үйлестіру құрамына мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктерінің жетекшілері кіретін жекелеген орган жүзеге асырады. Бұл органның қызмет ету тәртібі болашақта ЕАЭО шеңберіндегі халықаралық шартта белгіленетін болады. Ол сол сияқты қаржы-кредит және салық-бюджет саясаты саласында шешім қабылдау өкілеттігі мүше мемлекеттердің ұлттық құзыретінде қалатынын атап өтті.
- Шетел валютасы және төлемдер
34. Қазақстан өкілі валюталық операциялар мынадай нормативтік құқықтық актілермен реттелетінін атап өтті: 2012 жылғы 6 қаңтардағы өзгерістермен "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы № 57-ІІІ Заңымен (бұдан әрі – № 57-ІІІ Заң), "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (ҚРҰБ) Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 154 қаулысымен (бұдан әрі – Валюталық операцияларды жүзеге асыру ережелері № 154), 2009 жылғы 30 қарашадағы өзгерістермен "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциясын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" ҚРҰБ Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысымен (бұдан әрі - № 106 қаулы), 2010 жылғы 1 ақпандағы өзгерістермен "Қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" ҚРҰБ Басқармасының 2009 жылғы 16 шілдедегі № 63 қаулысымен (бұдан әрі - № 63 қаулы), "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" ҚРҰБ Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысымен және басқа да ҚРҰБ нормативтік-құқықтық актілерімен жүзеге асады.

35. Целью валютного регулирования Казахстана является содействие государственной политике по достижению устойчивого экономического роста и обеспечению экономической безопасности. Задачами валютного регулирования являются: (i) установление порядка обращения валютных ценностей в Казахстане; (ii) создание условий для дальнейшей интеграции Казахстана в мировую экономику; (iii) обеспечение информационной базы по валютным операциям и потокам капитала.
- Роль Национального Банка Республики Казахстан
36. Представитель Казахстан отметила, что НБРК принимает нормативные правовые акты, для того чтобы обеспечить эффективное и надежное функционирование платежных систем, а также является ответственным за их контроль. В соответствии со статьей 48 Закона от 30 марта 1995 года № 2155 "О Национальном банке Республики Казахстан", НБРК организует, координирует, регулирует осуществление платежей и переводов денег. НБРК устанавливает: (i) правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег; (ii) порядок и условия осуществления платежей с использованием наличных денег.
37. К функциям НБРК в области валютного регулирования и валютного контроля в том числе относятся: (i) определение порядка обращения валютных ценностей в Казахстане; (ii) определение правил проведения резидентами и нерезидентами валютных операций в Казахстане; (iii) определение единых правил и условий учетной регистрации внешнеторговых контрактов резидентами по экспорту и импорту и порядка осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации; (iv) определение порядка ввоза, вывоза и пересылки в Казахстан и из Казахстана валютных ценностей; (v) определение порядка лицензирования и выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой; (vi) определение порядка регистрации и выдача регистрационных свидетельств обменных пунктов; (vii) установление квалификационных требований для проведения валютных операций; (viii) определение порядка осуществления регистрации и уведомления о валютных операциях, об открытии резидентами Казахстана счетов в иностранных банках, а также выдача регистрационных свидетельств и свидетельств об уведомлении; (ix) определение пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты; (x) выдача специальных разрешений на проведение валютных операций в рамках специального валютного режима; (xi) по согласованию с государственными органами определение порядка и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательных для исполнения резидентами и нерезидентами в Казахстане; (xii) наложение санкций, предусмотренных банковским и валютным законодательством Казахстана в случаях установления фактов нарушения банками и иными лицами.

35. Қазақстан Республикасының валюталық реттеуінің мақсаты орнықты экономикалық өсуге қол жеткізу және экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясатқа жәрдем ету болып табылады. Валюталық реттеу міндеттері: (i) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтар айналымының тәртібін белгілеу; (ii) Қазақстанның әлемдік экономикаға одан әрі интеграциялануы үшін жағдай жасау; және
(iii) валюталық операциялар мен капитал ағыны жөніндегі ақпараттық базаны қамтамасыз ету.
      Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің рөлі
36.      Қазақстан өкілі атап өткендей, ҚРҰБ төлем жүйелерінің тиімді және сенімді қызмет етуін қамтамасыз ету үшін нормативтік құқықтық актілер қабылдайды, сол сияқты оларды бақылау үшін жауапты болады. "Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы № 2155 Заңының 48-бабына сәйкес ҚРҰБ төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруды ұйымдастырады, үйлестіреді және реттейді. ҚРҰБ мыналарды белгілейді: (i) төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын және тәсілдерін қолдану ерекшеліктерін; (ii) қолма-қол ақшаны пайдалану арқылы төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары.
37. ҚР ҰБ валюталық реттеу және валюталық бақылау саласындағы функцияларына мыналар жатады: (i) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтар айналымының тәртібін айқындау; (ii) Қазақстан Республикасында резиденттер мен бейрезиденттердің валюталық операцияларды жүргізу тәртбін айқындау; (iii) резиденттердің экспорт және импорт бойынша сыртқы сауда келісімшарттарын есептік тіркеуінің бірыңғай қағидаларын және шарттарын және резиденттердің репатриация талаптарын орындауды қамтамасыз ету мақсатында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындау; (iv) Қазақстан Республикасына және Қазақстан Республикасынан валюталық құндылықтарды әкелу, әкету тәртібін айқындау; (v) шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензиялау тәртібін айқындау және лицензия беру; (vi) айырбастау пункттерін тіркеу тәртібін айқындау және тіркеу куәліктерін беру; (viii) валюталық операцияларды тіркеуді жүзеге асыру тәртібін айқындау және олар туралы, Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетел банктерінде шот ашуы туралы хабарлау, сондай-ақ тіркеу куәлігін және хабарлау туралы куәлітер беру; (ix) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шегін айқындау; (x) арнайы валюталық режим аясында валюталық операциялар жүргізуге арнайы рұқсаттар беру; (xi) мемлекеттік органдармен келісім бойынша олардың құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасында резиденттер мен бейрезиденттер орындауға міндетті валюталық операциялар бойынша есепке алу мен есептіліктің тәртібін және нысанын айқындау; (xii) банктер және өзге тұлғалардың бұзу фактілері анықталған жағдайларда Қазақстан Республикасының банктік және валюталық заңнамасында көзделген санкциялар салу.

38. Представитель Казахстана отметила, что Казахстан принял обязательства, определҰнные статьей VIII Соглашения о Международном Валютном Фонде (МВФ), и установил в 1996 году полную конвертируемость тенге по текущим операциям.
39. С 4 февраля 2009 года НБРК придерживался режима привязки обменного курса национальной валюты по отношению к доллару США. С учетом стабильности национальной валюты, чему способствовала благоприятная позиция казахстанского экспорта на мировых рынках и состояние платежного баланса Казахстана, НБРК отменил поддержку обменного курса, и с 28 февраля 2011 года НБРК был осуществлен переход к режиму управляемого плавающего обменного курса тенге. Предпосылки для девальвации тенге в среднесрочном периоде отсутствуют. НБРК продолжает предпринимать меры, направленные на недопущение значительных колебаний реального курса национальной валюты, которые могут оказать негативное влияние на конкурентоспособность отечественного производства. НБРК будет стремиться, насколько это возможно, к дальнейшему снижению своего участия на валютном рынке в целях повышения гибкости курса тенге.
- Требования в сфере обмена иностранной валюты
40. В ответ на вопрос об обязательных ограничениях, связанных с приобретением иностранной валюты, представитель Казахстана отметила, что в соответствии со статьей 17 Закона № 57-III приобретение и продажа (обмен) иностранной валюты должно осуществляться только через уполномоченные банки, уполномоченные организации или их обменные пункты. Она объяснила, что в соответствии с Законом № 57-III, "уполномоченными банками" являются банки второго уровня и организации, осуществляющие некоторые банковские операции и операции с иностранной валютой, в том числе операции от имени клиентов. Определение "уполномоченных банков" исключает "уполномоченные организации", которые уполномочены только на проведение обменных операций с иностранной валютой. Она продолжила, что в соответствии со статьей 15 Правил осуществления валютных операций № 154 резиденты и нерезиденты вправе приобретать и продавать иностранную валюту на внутреннем валютном рынке без ограничений по целям и без представления валютного договора и (или) иных платежных документов, во исполнение которых совершаются операции покупки и продажи иностранной валюты. В свою очередь, юридические лица (нерезиденты и резиденты) при оформлении заявки на покупку иностранной валюты через уполномоченный банк указывают цель приобретения или продажи иностранной валюты. При этом в соответствии со статьей 18 Правил № 154 приобретенная юридическими лицами иностранная валюта может быть использована на иные, чем указанные в заявке, цели.

38. Қазақстан Өкілі Қазақстан Халықаралық валюта қоры (ХВҚ) туралы келісімнің VIII бабында белгіленген міндеттерді қабылдағанын және 1996 жылы ағымдағы операциялар бойынша теңгенің толық айырбасталатынын белгілегенін атап өтті.
39. 2009 жылғы 4 ақпаннан бастап ҚРҰБ ұлттық валютаның айырбас бағамының АҚШ долларына байланысты болу режимін ұстанды. Ұлттық валютаның әлемдік нарықтардағы қазақстандық экспорттың негізгі позицияларының қолайлы баға конъюнктурасы және төлем балансының жай-күйі ықпал еткен тұрақтылығын ескере отырып, ҚРҰБ айырбас бағамын қолдауды жойды, 2011 жылғы 28 ақпаннан бастап ҚРҰБ теңгенің басқарылатын өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшуді жүзеге асырды. Орта мерзімді кезеңіндегі теңгенің девальвациясы үшін алғышарттар жоқ. ҚРҰБ отандық өндірістің бәсекеге қабілеттілігіне теріс әсер ету мүмкін ұлттық валютаның нақтры бағамының айтарлықтай ауытқуын болдырмауға бағытталған шаралар жүргізуде. ҚРҰБ мүмкіндігінше теңге бағамының икемділігін арттыру мақсатында өзінің валюта нарығына қатысуын одан әрі төмендетуге ұмтылатын болады.
- Шетел валютасын айырбастауға қойылатын талаптар
40. Шетел валютасын сатып алуға байланысты алымдар немесе шектеулер туралы сұраққа Қазақстан өкілі №57-ІІІ Заңның 17-бабына сәйкес шетел валютасын сатып алу (айырбастау) тек уәкілетті банктер, уәкілетті ұйымдар немесе олардың айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылуға тиіс. Ол № 57-ІІІ Заңға сәйкес банктік операцияларды және шетел валютасымен операцияларды, оның ішінде клиенттердің атынан операцияларды жүзеге асыратын екінші деңгейлі банктер және ұйымдар "уәкілетті банктер" болып табылатынын түсіндірді. "Уәкілетті банктер" анықтамасы шетел валютасын айырбастау операцияларын жүргізуге ғана уәкілетті болатын "уәкілетті ұйымдарды" қамтымайды. Ол №154 Валюталық операцияны жүзеге асыру қағидаларының 15-бабына сәйкес резиденттер мен бейрезиденттер оларды орындау үшін, шетел валютасын сатып алу және сату жүзеге асырылатын валюталық шартсыз және (немесе) төлем құжатынсыз және мақсаттар бойынша валюта нарығында шетел валютасын шектеусіз сатып алуға және сатуға құқылы. Өз кезегінде, заңды тұлғалар (бейрезиденттер және резиденттер) уәкілетті банк арқылы шетел валютасын сатып алуға өтінімді ресімдеген кезде шетел валютасын сатып алу немесе сату мақсатын көрсетеді. Бұл ретте № 154 қағидалардың 18-бабына сәйкес заңды тұлғалар сатып алған шетел валютасы өтінімде көрсетілген мақсаттан басқа мақсаттарға пайдаланылмайды.

41. Представитель Казахстана отметила, что в соответствии со статьей 26 Закона № 57-III нерезиденты открывают банковские счета в иностранной и/или национальной валюте в уполномоченных банках без ограничений. Нерезиденты вправе перечислять иностранную валюту и национальную валюту без ограничений (i) со своих счетов за пределами территориии Казахстана на свои банковские счета в уполномоченных банках, (ii) а также со своих банковских счетов в уполномоченных банках на свои счета за пределами территории Казахстана.
42. Представитель Казахстана отметила, что в соответствии c Правилами № 154, физические лица без ограничений снимают (зачисляют) наличную иностранную валюту со своих банковских счетов в уполномоченных банках. Наличная иностранная валюта с банковских счетов юридических лиц в уполномоченных банках может быть снята на цели осуществления платежей физическим лицам в следующих случаях: (i) расчетов при реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли, а также при реализации товаров и оказании услуг пассажирам в пути следования при международных перевозках; (ii) платежей между физическими лицами и уполномоченными банками или уполномоченными организациями, осуществляемых через их обменные пункты; (iii) выплаты юридическими лицами-резидентами заработной платы работникам-нерезидентам, а также юридическими лицами-нерезидентами заработной платы работникам-резидентам и нерезидентам в иностранной валюте; (iv) оплаты юридическими лицами расходов, связанных с командированием работников за пределы Казахстана; (v) платежей между физическими лицами и юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими свою деятельность под таможенным контролем в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения. По ее мнению, указание целей покупки и продажи иностранной валюты носит исключительно статистический характер и не ограничивает юридических лиц в использовании приобретенной валюты на другие, не запрещенные законодательством цели. По ее мнению, действующая законодательная база не препятствует осуществлению законных торговых операций.
43. Представитель Казахстана отметила, что платежи и денежные переводы по текущим операциям между резидентами и нерезидентами осуществляются без ограничений при условии проведения их через счета в уполномоченных банках. Пункт 1 статьи 16 Закона № 57-III предусматривает случаи, когда платежи и переводы денег по валютным операциям могут осуществляться без открытия банковских счетов в уполномоченных банках Казахстана путем безналичного расчета. Платежи и переводы осуществляются без открытия банковского счета в следующих случаях: (i) платежей и переводов денег физических лиц, а также платежей и переводов денег в их пользу в национальной валюте на территории Казахстана; (ii) безвозмездные переводы денег физическими лицами, осуществляемые без открытия банковского счета в уполномоченных банках в случаях безвозмездных переводов денег (включая налоговые, лицензионные платежи, штрафы, переводы сумм наследства, алиментов, грантов и др.) и иных переводов денег из Казахстана, не связанных с осуществлением физическим лицом предпринимательской деятельности, и в отношении которых не определено требование присвоения учетного номера контракта, регистрации, уведомления; (iii) расчеты при реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли, а также при реализации товаров и оказании услуг пассажирам в пути следования при международных перевозках; (iv) платежей между физическими лицами и уполномоченными банками или уполномоченными организациями, осуществляемых через их обменные пункты; (v) выплаты юридическими лицами-резидентами заработной платы работникам-нерезидентам, а также юридическими лицами-нерезидентами заработной платы работникам-резидентам и нерезидентам в иностранной валюте; (vi) оплаты юридическими лицами расходов в иностранной валюте, связанных с командированием работников за пределы Казахстана, в иностранной валюте; (vii) платежи между физическими лицами и юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими свою деятельность под таможенным контролем в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения; (viii) платежей между юридическими лицами-резидентами и нерезидентами, осуществляющими свою деятельность на территории Казахстана, в национальной валюте в пределах суммы, установленной законодательством Республики Казахстан. Кроме того, минуя банковские счета в уполномоченных банках Казахстана могут осуществляться следующие платежи и переводы: платежи посредством выдачи (передачи) чека, векселя; платежи и переводы денег по операциям с нерезидентами, осуществляемые через счета в иностранных банках, открытые резидентами в законодательном порядке, а также платежи и переводы денег через корреспондентские счета уполномоченных банков в иностранных банках; переводы денег со счетов нерезидентов в иностранных банках, осуществляемые ими в счет исполнения обязательств резидента.
- Ограничения на валютные операции

41. Қазақстан өкілі № 57-ІІІ Заңның 26-бабына сәйкес бейрезиденттер уәкілетті банктерде шетел және/немесе ұлттық валютада шоттарды шектеулерсіз аша алатынын атап өтті. Бейрезиденттер ұлттық валютаны және шетел валютасын шектеусіз i) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі өз шоттарынан уәкілетті банктердегі өзінің банк шотына, ii) сондай-ақ уәкілетті банктердегі өзінің банк шотынан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі өз шоттарын аударуға құқылы.
42. Қазақстан өкілі №154 қағидаларға сәйкес жеке тұлғалар уәкілетті банктердегі өз шоттарынан қолма-қол шетел валютасын шектеусіз ала (аудара) алады. Уәкілетті банктердегі заңды тұлғалардың банк шоттарынан қолма-қол шетел валютасы жеке тұлғаларға төлемдерді жүзеге асыру мақсатына мынадай жағдайларда: (i) бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды сату кезінде есеп айырысу, сондай-ақ халықаралық тасымалдау кезінде жолда жолаушыларға қызметтер көрсету және тауарлар сату кезінде; (ii) уәкілетті ұйымдар мен уәкілетті банктер айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын олардың арасындағы төлемдер; (iii) резидент заңды тұлғалар бейрезидент жұмысшыларға шетел валютасында еңбекақы төлегенде, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлға резидент жұмысшыға еңбекақы төлегенде; (iv) жұмыскерлерді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарды заңды тұлға төлегенде; және (v) өз қызметін халықаралық қатынас үшін ашылған әуежайларда, кемежайларда және шекаралық өтпелерде жүзеге асыратын жеке тұлға мен бейрезидент заңды тұлғалар арасындағы төлемдерде алынуы мүмкін. Оның пікірінше, шетел валютасын сату және сатып алу мақсаттарын көрсету статистикалық сипатта ғана болып отыр және заңды тұлғалардың сатып алынған валютаны заңнамада тыйым салынбаған мақсаттарда пайдалануын шектемейді. Оның пікірінше, қолданыстағы заңнамалық база заңды сауда операцияларын жүзеге асыруға кедергі келтірмейді.
43. Қазақстан өкілі атап өткендей, резиденттер мен бейрезиденттер арасындағы ағымдағы операциялар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары оларды уәкілетті банктердегі өз шоттары арқылы өткізген кезде шектеусіз жүзеге асырылады. № 57-ІІІ Заңның 16-бабының 1-тармағы валюталық операциялар бойынша төлемдер және ашқа аударымдары Қазақстанның уәкілетті банктерінде банк шотын ашусыз қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Төлемдер мен ақша аударымдары мынадай жағдайларда банк шотын ашусыз жүзеге асырылады: (i) жеке тұлғалардың төлемдері мен аударымдары, сондай-ақ олардың пайдасына жасалатын төлемдер мен аударымдар ұлттық валютада Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілгенде; (ii) жеке тұлғалардың уәкілетті банктерде банк шотын ашусыз жүзеге асырылатын өтеусіз ақша аударымдары (салықтық, лицензиялық төлемдер, айыппұлдар, мұрагерлік сомасын аудару, алименттер, гранттар және т.б. қоса алғанда) және жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруымен байланысты емес және оларға қатысты келісімшарттың, хабарламаның есепке алу нөмірін беру талабы айқындалмаған, Қазақстан Республикасынан ақша аудару; (iii) бажсыз сауда дүкендерінде тауарларды сату кезінде есеп айырысу, сондай-ақ халықаралық тасымалдау кезінде жолда жолаушыларға қызметтер көрсету және тауарлар сату; (iv) уәкілетті ұйымдар мен уәкілетті банктер айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын олардың арасындағы төлемдер; (v) резидент заңды тұлғалар бейрезидент жұмысшыларға шетел валютасында еңбекақы төлегенде, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлға резидент жұмысшыға еңбекақы төлегенде; (vi) жұмыскерлерді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарды заңды тұлға төлегенде; (vii) өз қызметін халықаралық қатынас үшін ашылған әуежайларда, кемежайларда және шекаралық өтпелерде кедендік бақылаумен жүзеге асыратын жеке тұлға мен бейрезидент заңды тұлғалар арасындағы төлемдерде; (viii) өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын резидент заңды тұлғалар мен және бейрезиденттер арасындағы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сома шегінде ұлттық валютадағы төлемдер. Бұдан басқа, Қазақстанның уәкілетті банктеріндегі банк шоттарынан тыс мынадай төлемдер мен аударымдар жүзеге асырылуы мүмкін: чек, вексель беру арқылы жүзеге асырылатын төлемдер; бейрезиденттер заңнамалық тәртіппен ашқан шетел банктеріндегі шоттар арқылы жүзеге асырылатын, бейрезиденттермен операциялар бойынша мен төлемдер және аударымдар, сондай-ақ уәкілетті банктердің шетел банктеріндегі корреспонденттік шоттары арқылы ақша аударымдары мен төлемдері; бейрезиденттердің резидент міндеттерін орындау есебіне жүзеге асырылатын шетел банктеріндегі бейрезиденттердің шоттарынан ақша аударымдары.
- Валюталық операцияларға қойылатын шектеулер

44. Ограничения на проведение валютных операций в качестве механизма реагирования на внешние шоки могут быть введены на территории Казахстана только в случаях, предусмотренных статьей 32 Закона № 57-III, в соответствии с которой ограничение на проведение валютных операций может быть введено только в случае угрозы для экономической безопасности страны и стабильности ее финансовой системы, если ситуация не может быть решена другими инструментами экономической политики. Ограничения на проведение валютных операций могут быть введены в рамках специального валютного режима, вводимого актом Президента Республики Казахстан. При этом до настоящего времени специальный валютный режим на территории Казахстана не вводился.
45. На вопрос разъяснить процедуры и критерии, когда Президент Республики Казахстан может ограничивать валютные операции, представитель Казахстана ответила, что эти процедуры и критерии изложены в статье 32 Закона № 57-III и включают: (i) требование открыть банковский депозит без уплаты вознаграждения в размере, определяемом как процент от суммы валютной операции, в уполномоченном банке или НБРК на установленный срок; (ii) требование получить специальное разрешение НБРК для проведения валютной операции; (iii) требование обязательной продажи иностранной валюты, полученной резидентами Казахстана; (iv) ограничения по использованию счетов в иностранных банках, установление срока возврата валютной выручки и лимитов на объемы, количество и валюту расчета по валютным операциям. Представитель Казахстана отметила, что не все меры могут быть применены сразу, а некоторые меры, в зависимости от ситуации и характера рисков для дестабилизации ситуации на валютном рынке. Президент Республики Казахстан может вводить иные временные валютные ограничения. Меры специального валютного режима направлены на обеспечение выполнения Казахстаном своих международных обязательств и создание условий для улучшения ситуации по платежному балансу Казахстана и на внутреннем валютном рынке.
46. Представитель Казахстана далее пояснила, что специальный валютный режим вводится Президентом Республики Казахстан на основе совместных консультаций с Правительством и Национальным Банком. Акт Президента Республики Казахстан о введении специального валютного режима содержит: (i) перечень вводимых мер и временных ограничений на проведение операций; (ii) порядок выполнения требований специального валютного режима, включая условия выдачи специального разрешения; (iii) время введения и срок действия специального валютного режима. Специальный валютный режим не может быть установлен сроком более чем на один год. В течение одного года с даты ведения специального валютного режима Президент Республики Казахстан имеет право продлить срок специального режима (если он ранее был введен на срок менее года) или отменить его полностью или частично приостановить его действие. В период действия специального валютного режима резиденты и нерезиденты обязаны соблюдать требования, установленные актом Президента Республики Казахстан о введении специального валютного режима.

44. Сыртқы тәуекелдерге ден қою тетігі ретінде валюталық операцияларды шектеулер Қазақстан Республикасының аумағында №57-ІІІ Заңның 32-бабында көзделген жағдайларда ғана енгізілуі мүмкін, осы бапқа сәйкес валюталық операцияларға шектеу елдің экономикалық қауіпсіздігіне және қаржы жүйесінің тұрақтылығына қауіп төнген жағдайда, егер, ахуал экономикалық саясаттың басқа құралдарымен шешілуі мүмкін болмаса енгізіледі. Валюталық операцияларды жүргізуді шектеулер Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен енгізілген арнайы валюталық режим шеңберінде енгізілуі мүмкін. Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында осы уақытқа дейін арнайы валюталық режим енгізілген жоқ.
45. Президент валюталық операцияларды шектеуі мүмкін рәсімдер мен өлшемшарттарды түсіндіру туралы сұраққа Қазақстан өкілі бұл рәсімдер мен өлшемшарттар № 57-ІІІ Заңның 32-бабында келтірілгенін және олар мыналарды қамтитынын атап көрсетті: (i) валюталық операция сомасының пайызы ретінде анықталатын мөлшерде сыйақы төлеусіз уәкілетті банкте немесе ҚРҰБ-да белгіленген мерзімге сыйақы төлемей банктік депозит ашу талабы; (ii) валюталық операцияны жүргізу үшін ҚРҰБ арнайы рұқсатын алу; (iii) ҚР резиденттері алған шетел валютасын міндетті түрде сату талабы; немесе (iv) шетел банктеріндегі шоттарды пайдалану жөніндегі шектеулер, валюта түсімін қайтару мерзімін және лимиттерін, валюталық операциялар бойынша есептесудің валюта мөлшерін, сомасын және валютасын белгілеу деп айтты. Қазақстан өкілі барлық шаралар бірден қолданылмайды, кейбір шаралар валюта нарығындағы ахуалдың тұрақсыздануы үшін қатерлердің сипатына қарай қолданылатынын атап көрсетті. Президент басқа да валюталық шектеулер қоя алады. Арнайы валюталық режимнің шаралары Қазақстан Республикасы өзінің халықаралық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасының төлем балансы бойынша және ішкі валюталық нарықта жағдайды жетілдіру үшін жағдай жасауға бағытталған.
46. Қазақстан өкілі арнайы валюталық режимді Президент Ұлттық банкпен және Үкіметпен бірлескен консультациялардың негізінде енгізетінін айтты. Арнайы валюталық режимді енгізу туралы Президент актісі мыналарды қамтиды: (i) операциялар жүргізуге енгізілетін шаралар мен уақытша шектеулер тізбесі; (ii) арнайы рұқсат беру шартын қоса алғанда, арнайы валюталық режим талаптарын орындау тәртібі; (iii) арнайы валюталық режимді енгізу уақыты және оның қолданылу мерзімі. Арнайы валюталық режим бір жылдан артық мерзімге енгізілмейді. Арнайы валюталық режим енгізілген уақыттан бастап бір жыл ішінде Президент арнайы валюталық режим мерзімін ұзарта алады (егер ол бір жылдан аз мерзімге енгізілген болса) немесе оны күшін толығымен жоя алады немесе оның қолданысының ішінара тоқтата алады. Арнайы валюталық режим қолданылған кезеңде резиденттер және бейрезиденттер Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы валюталық режим енгізу туралы актісінде белгіленген талаптарды сақтауға міндетті.

47. Конкретные критерии и процедуры по введению данного режима не были установлены, так как было затруднительно предсказать, что может привести к угрозе экономической безопасности и финансовой стабильности государства. По мнению представителя Казахстана, данная система соответствует положениям соглашений ВТО и не противоречит обязательствам в отношении МВФ. В ответ на отдельный вопрос она отметила, что режим обязательной продажи валюты временно вводился с апреля по декабрь 1999 года в период перехода на новый режим обменного курса. С тех пор не было оснований для введения ограничений.
48. Государства-члены ЕАЭС ранее подписали Договор о порядке перемещения физическими лицами наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза от 5 июля 2010 года. Казахстан ратифицировал данный Договор Законом от 17 января 2011 года № 389-IV "О ратификации Договора о порядке перемещения физическими лицами наличных денежных средств и/или денежных инструментов через таможенную границу таможенного союза". Согласно Договору, таможенному декларированию в письменной форме в случае импорта из третьих стран в Казахстан и экспорта из Казахстана в третьи страны подлежат (i) наличные денежные средства и дорожные чеки на сумму, превышающую в эквиваленте 10 000 долларов США, (ii) денежные инструменты на предъявителя независимо от суммы. Данный Договор сохраняет свое действие в рамках ЕАЭС.
- Лицензирование, регистрация и уведомление валютных операций
49. Некоторые члены выразили обеспокоенность в отношении закрепления в валютном законодательстве большого количества лицензионных требований на валютные операции, некоторые из которых могут усложнять нормальные торговые расчеты, и обратились с просьбой представить дополнительную информацию о планах Казахстана по либерализации валютного режима.
50. Представитель Казахстана ответила, что в соответствии с Законом № 57-III, действовавший до 1 января 2009 года режим лицензирования (разрешительного порядка проведения) валютных операций и розничной торговли полностью отменен. В настоящее время требование лицензирования существует только в отношении деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой обменными пунктами и уполномоченными банками. Казахстан ежегодно представляет в МВФ доклады о валютном режиме. Со стороны МВФ не было заявлений о каких-либо противоречиях режима Казахстана Соглашению МВФ и, в частности, статье VIII Соглашения. Требования по режимам регистрации и уведомления, как это отражено в следующих двух пунктах, были сохранены для целей статистического мониторинга международных обязательств/поступлений Казахстана и последующего предоставления соответствующей информации Международному Валютному Фонду и Всемирному Банку.

47. Бұл режимді енгізу жөніндегі нақты өлшемшарттар мен рәсімдер белгіленген жоқ, өйткені мемлекеттің экономикалық қауіпсіздігі мен қаржылық тұрақтылығына қауіп төнуіне әкеп соғуы мүмкін екендігін болжау қиын болды. Қазақстан өкілінің пікірінше, бұл жүйе ДСҰ келісімдерінің қағидаларына сәйкес келеді және ХВҚ қатысты міндеттемелерге қайшы келмейді. Жеке сұраққа ол, валютаны міндетті түрде сату режимі 1999 жылғы сәуірден желтоқсанға дейін жаңа айырбас бағамы режиміне көшу кезеңінде уақытша енгізілді. Содан бері шектеулер енгізу үшін негіздер болған жоқ.
48. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер 2010 жылғы 5 шілдеде жеке тұлғалардың қолма-қол ақша қаражатын және/немесе қаржы құралдарын Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу тәртібіне байланысты. Қазақстан аталған келісімді "Жеке тұлғалардың Кеден одағының кеден шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу тәртібі туралы шартты ратификациялау туралы" 2011 жылғы 17 қаңтардағы №389-IV Заңмен ратификациялады. Шартқа сәйкес Қазақстанға үшінші елдерден импорттау және Қазақстаннан үшінші елдерге экспорттау жағдайында мыналар жазбаша түрде кедендік декларациялауға жатады: (i) баламада 1000 АҚШ долларынан асатын сомадағы қолма-қол ақша қаражаты мен жол чектері, (ii) сомасына қарамастан ұсынушыға арналған ақша құралдары. Бұл шарт ЕАЭО шеңберінде өз қолданысын сақтайды.
– Валюталық операцияларды лицензиялау, тіркеу және хабарлау
49. Жұмыс тобының бірқатар мүшелері валюталық заңнамада валюталық операцияларға қойылатын лицензиялық талаптардың көптігіне алаңдаушылық танытты, олардың кейбіреулері қалыпты сауда есеп-қисаптарды қиындатып жібереді және Қазақстанның валюталық режимді ырықтандыру жоспарлары туралы ақпарат беруді өтінді.
50. Қазақстан өкілі, 2009 жылғы 1 қаңтарына дейін қолданылған валюталық операцияларды лицензиялау режимі (рұқсат беру режимі) № 57-ІІІ Заңмен толық алынып тасталғанын айтты. Қазіргі уақытта, лицензиялау режимі тек айырбастау пункттерінің және уәкілетті банктердің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары бойынша қызметіне ғана қатысты қалып отыр. Қазақстан жыл сайын ХВҚ-ға валюталық режим туралы баяндамалар ұсынады. ХВҚ тарапынан Қазақстан режимінің ХВҚ келісіміне қандай да бір қайшылықтары туралы мәлімдеме болған емес, атап айтқанда Келісімнің VIII бабына сәйкес жүргізіледі деп жауап берді. Келесі екі тармақта көрсетілгендей, тіркеу және хабарлау режимдері бойынша талаптар Қазақстанның міндеттемелерінің/түсімдерінің статистикалық мониторингі үшін және Халықаралық Валюта қорына және Дүниежүзілік банкке тиісті ақпаратты ұсыну үшін сақталған.

51. В ответ на запрос пояснить, какие изменения были сделаны в Закон № 57-III касательно режима лицензирования валютных операций и розничной торговли. Представитель Казахстан пояснила, что в период поэтапной либерализации режима лицензирования с 2005 по 2009 годы было отменено лицензирование в отношении следующих валютных операций:
- Деятельность по осуществлению розничной торговли и оказанию услуг за наличную иностранную валюту. В соответствии с прежним режимом лицензия выдавалась лицам, осуществляющим свою деятельность в таможенном режиме магазина беспошлинной торговли, а также на морском, внутреннем водном, воздушном, железнодорожном и автомобильном транспорте, совершающем международные перевозки;
- Расчеты по экспорту/импорту, превышающему срок 180 дней;
- Приобретение резидентами ценных бумаг нерезидентов, паев инвестиционных фондов-нерезидентов, внесение резидентами вкладов в целях обеспечения участия в уставном капитале нерезидентов, а также операции с производными финансовыми инструментами между резидентами и нерезидентами;
- Открытие физическими лицами-резидентами и юридическими лицами-резидентами счетов в иностранных банках. В соответствии с прежним режимом лицензия НБРК устанавливала лимит остатка средств и условия использования счета в иностранном банке.
52. Представитель Казахстана отметила, что только резиденты должны регистрировать крупные операции движения капитала и своевременно уведомлять НБРК. Они должны регистрировать операции, связанные с движением капитала и получением имущества (капитала) на сумму, превышающую 500 000 долларов США или перевода капитала (материальных активов) из Казахстана на сумму, превышающую 100 000 долларов США. Она добавила, что в соответствии с Законом № 57-III регистрации в НБРК подлежат следующие операции резидентов с нерезидентами: (i) коммерческие кредиты на срок более 180 дней, за исключением внешнеторговых контрактов, подлежащих экспортно-импортному валютному контролю, как описано в пункте 485 настоящего Доклада; (ii) прямые инвестиции; (iii) финансовые займы на срок более 180 дней, включая финансовый лизинг; (iv) приобретение исключительного права на объекты интеллектуальной собственности; (v) передача денег и иного имущества во исполнение обязательств участника совместной деятельности. Требование регистрации или уведомления НБРК распространяется только на резидентов. Нерезиденты, вкладывающие прямые инвестиции в Казахстан, могут в последующем экспортировать свои инвестиции и доходы от них без каких-либо ограничений. В регистрации валютного контракта отказывается по следующим основаниям: (i) предоставления недостоверной информации либо непредставления информации, предусмотренной в соответствии с Законом № 57-III; (ii) несоответствия проводимой операции законодательству Республики Казахстан. Положения статьи 8 Закона № 57-III являются единственными основаниями отказа в регистрации операций. В таком случае, если резидент предоставляет полный пакет документов по валютной операции в соответствии с законодательством Казахстана, уполномоченный банк не может отказать в регистрации контракта. Уже зарегистрированные операции не могут быть отменены или аннулированы.

51. Жұмыс тобының мүшесі №57-ІІІ Заңға валюталық операциялардыын және бөлшек сауданы лицензиялау жөнінде қандай өзгерістер енгізілгенін түсіндіруді сұрады. Қазақстан өкілі 2005-2009 жылдар аралығында лицензиялау режимін кезең-кезеңмен ырықтандыру кезеңінде келесі валюталық операцияларға қатысты лицензиялау күшін жойды деді:
- Бөлшек сауданы жүзеге асыру және қолма-қол шетел валютасы үшін қызмет көрсету жөніндегі қызмет. Бұрынғы режим бойынша лицензия бажсыз сауда кедендік режимінде, сондай-ақ халықаралық тасымалдаулар жасайтын теңіз, ішкі су, әуе, теміржол және автомобиль көлігінде өз қызметін жүзеге асыратын тұлғаларға берілген болатын;
- 180 күн мерзімнен асатын экспорт/импорт есеп-қисаптары;
- Резиденттердың бейрезиденттердің бағалы қағаздарын, бейрезиденттердің резиденциялық қорларының пайларын сатып алуы, бейрезиденттердің жарғылық капиталына қатысуды қамтамасыз ету мақсатында резиденттердің салымдар енгізуі, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттер арасындағы туынды қаржы құралдарымен операциялар;
- Резидент жеке тұлғалардың және резидент-заңды тұлғалардың шетел банктерінде шоттар ашуы. Бұрынғы режим бойынша ҚРҰБ лицензиямен қаражат қалдығының құралдар лимитін және шетел банкіндегі шотты пайдалану шарттарын белгіледі.
52. ҚР өкілі атап өткендей, резиденттер ғана ірі капиталдың қозғалу операцияларын тіркеуге, ол туралы ҚРҰБ-ға уақтылы хабарлауға тиіс. Олар құны 500000 АҚШ долларынан асатын капитал қозғалысына және мүлік (капитал) алуға байланысты немесе Қазақстан Республикасынан құны 100000 АҚШ долларынан асатын капитал (материалдық активтер) аударуға байланысты операцияларды тіркеуге тиіс. Ол № 57-ІІІ Заңға сәйкес ҚРҰБ-да резиденттердің және бейрезиденттердің мынадай операциялары тіркелуге жатады: (i) осы баяндаманың 485-тармағында көрсетілгендей импорттық-экспорттық валюталық бақылауға жататын сыртқы сауда келісімшарттарын есептемегенде, 180 күннен асатын мерзімге коммерциялық кредиттер; (ii) тікелей инвестициялар; (iii) қаржылық лизингті қоса алғанда, 180 күннен асатын мерзімге қаржылай қарыздар; (iv) зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқыққа ие болу; және (v) бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау үшін ақша аудару және басқа мүлік аудару. ҚРҰБ-ның тіркеу және хабарлау талаптары резиденттерге ғана қолданылады. Қазақстанға тікелей инвестиция салушы бейрезиденттер өз инвестицияларын және кірістерін ешбір шектеулерсіз олаодан экспорттай алады. Валюталық келісімшартты тіркеуден келесі жағдайлар бойынша бас тартылады: (і) №57-ІІІ Заңға сәйкес анық емес ақпарат беру не бермеу; (іі) жүргізілген операцияның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес болмауы. №57-ІІІ Заңның 8-бабының қағидалары тіркеу операцияларынан бас тартудың жалғыз негізі болып табылады. Мұндай жағдайда, егер резидент Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес валюталық операция бойынша құжаттардық толық топтамасын ұсынса, уәкілетті банк келісімшартты тіркеуден бас тарта алмайды. Тіркеліп қойған операциялар алып тасталмайды және күшін жоймайды.

53. Представитель Казахстана продолжила, что режим регистрации предусматривает предоставление резидентом в НБРК копии договора, на основании которого осуществляется операция движения капитала, а также заявления, документов, удостоверяющих личность, и документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору. Режим уведомления ограничивается предоставлением информации об операции после ее проведения. Как часть реформы по либерализации валютных режимов, требование по регистрации некоторых валютных операций было заменено режимом регистрации. Резиденты должны уведомлять о валютных операциях, связанных: (i) с движением капитала, предусматривающих поступление имущества (средств) в сумме, превышающей эквивалент 500 000 долларов США, либо (ii) перевод средств (материальных активов) из Казахстана в сумме, превышающей эквивалент 100 000 долларов США, и (iii) сумма платежа и (или) перевода резидентом нерезиденту и (или) нерезидентом резиденту по операциям с производными финансовыми инструментами, а также при осуществлении расчетов, связанных с экспортом (импортом) работ, услуг, превышает эквивалент 100 000 долларов США. Режим уведомления распространяется на: (i) собственные операции банков, включая финансовые займы и операции прямого инвестирования; (ii) операции с ценными бумагами, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом (уведомляет брокер); (iii) операции с производными финансовыми инструментами; (iv) приобретение права собственности на недвижимость; (v) открытие резидентами счетов в иностранных банках, (vi) имущество, переданное в доверительное управление (денежные средства и материальные активы).
54. Представитель Казахстана отметила, что в соответствии с пунктом 30 Правил Валюты № 154 режимы валютного регулирования не распространяются на: (i) соглашения о государственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, а также операции, осуществляемые в рамках этих соглашений; (ii) коммерческие кредиты, связанные с экспортом (импортом), по которым требуется учетная регистрация контракта; (iii) приобретение на вторичном рынке нерезидентами ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории (включая депозитарные расписки, выпущенные на ценные бумаги эмитентов-резидентов); (iv) приобретение на вторичном рынке резидентами ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Казахстана (включая казахстанские депозитарные расписки); (v) приобретение нерезидентами государственных ценных бумаг, выпущенных в Казахстане; (vi) собственные операции банков с производными финансовыми инструментами; (vii) валютные операции, осуществляемые загранучреждениями Республики Казахстан; (viii) коммерческие кредиты и финасовые займы, предоставленные банками нерезидентам на срок более 180 дней. Она подчеркнула, что режимы регистрации и уведомления требуются для целей статистического учета.
- Обменные пункты

53. Қазақстан өкілі тіркеу режимі резиденттің ҚРҰБ-ға оның негізінде капитал қозғалысы операциясы жүзеге асырылатын шарттың, сондай-ақ өтініштің, жеке басты куәландыратын құжаттардың және валюталық шарт бойынша міндеттемелердің көшірмелерін ұсынуын көздейтінін атап кетті. Хабарлама режимі операция жүргізілгенен кейін ол туралы ақпарат берумен шектеледі. Валюталық режимдерді ырықтандыру реформасының бір бөлігі ретінде, кейбір валюталық операцияларды тіркеу талабы тіркеу режиміне алмастырылды. Резиденттер мыналармен байланысты валюталық операциялар туралы хабарлауға тиіс: (i) 500 мың АҚШ долларына баламадан асатын сомадағы мүліктің (құралдың) түсуін көздейтін капитал қозғалысы (ii) Қазақстан Республикасынан 100 мың АҚШ долларына балаадан асатын сомадағы қаражатты (материалдық активтерді) аудару, және (iii) резиденттің бейрезидентке және (немесе) бейрезиденттің резидентке туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша, сондай-ақ жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің экспортына (импортына) байланысты есеп айырысуларды жүзеге асыру кезінде аудару сомасы 100 мың АҚШ доллары баламасынан асқан жағдайда. Хабарлау тәртібі мыналарға: (i) қаржылай қарыздарды және тікелей инвестициялау операцияларын қоса алғанда, банктердің меншікті операциялары; (ii) брокер-резидентпен жасалған, брокерлік қызмет көрсету туралы шарт негізінде жүзеге асырылатын бағалы қағаздар операциясы (брокер хабарлайды); (iii) туынды қаржы құралдарымен операциялар; (iv) қозғалмайтын мүлікке меншік құқығын алу; және (v) резиденттердің шетел банктерінде шот ашуы, (vi) сенімгерлік басқаруға берілген мүлікке, (ақша қаражатына және материалдық активтерге) таралады.
54. Қазақстан өкілі № 154 Валюта қағидаларының 30-тармағына сәйкес валюталық реттеу режимдері мыналарға: (i) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік ішкі қарыздар туралы келісімдерге, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігі бар мемлекеттік емес ішкі қарыздарға, сондай-ақ осы келісімдер шеңберінде жүзеге асырылатын операцияларға; (ii) келісімшартты есептік тіркеу талап етілетін экспортқа (импортқа) байланысты коммерциялық кредиттерге; (iii) бейрезиденттердің екінші деңгейдегі нарықта басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес және олардың аумақтарында шығарылған эмитент-резиденттердің бағалы қағаздарын сатып алуға (эмитент-резиденттердің бағалы қағаздарына шығарылған депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда); (iv) екінші деңгейдегі нарықта резиденттердің эмитент бейрезиденттердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған (қазақстандық депозитарлық қолхаттарды қоса) бағалы қағаздарын сатып алуына; (v) бейрезиденттердің Қазақстан Республикасында шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алуы; (vi) банктердің туынды қаржы құралдарымен меншікті операцияларына; (vii) Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері жүзеге асыратын валюталық операцияларға; және (viii) банктер бейрезиденттерге 180 күннен асатын мерзімге берген коммерциялық кредиттер және қаржылай қарыздарға таралмайды. Ол тіркеу және хабарлау режимдері статистикалық есепке алу мақсаты үшін қажет екенін атап өтті.
- Айырбастау пункттері

55. Некоторые члены обратились к представителю Казахстана с вопросом о том, каким образом предприятия получают права на осуществление валютных операций, могут ли зарубежные организации стать лицензированными банками или пунктами обмена валют, а также возможна ли выдача лицензий каким-либо другим организациям, помимо банков. Представитель Казахстана отметила, что проведение операций с иностранной валютой, в том числе по поручениям клиентов, осуществляется банками второго уровня и иными финансовыми организациями на основании лицензии, выданной НБРК. Она дальше продолжила, что в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 12 апреля 2011 года № 25 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного регулирования финансового рынка Республики Казахстан" упразднено Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций. При этом функции и полномочия упраздненного Агентства переданы НБРК.
56. Представитель Казахстана отметила, что НБРК выдает лицензии на проведение обменных операций с иностранной валютой юридическим лицам, единственным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой (обменные пункты). В соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона № 57-III для получения лицензии заявителю необходимо соответствовать только одному квалификационному требованию – иметь начальный капитал, соответствующий тому, который предписан постановлением Правления НБРК № 63.
57. Представитель Казахстана отметила, что такие юридические лица могут быть учреждены только как товарищества с ограниченной ответственностью без права учреждения представительств как на территории Казахстана, так и за рубежом, и участия в уставном капитале других юридических лиц, но с правом открытия филиалов в Казахстане. В соответствии со статьей 7 главы 2 Правил № 106 учредителями уполномоченной организации могут быть физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Казахстана, за исключением лиц, ранее являвшихся учредителями (одними из учредителей) уполномоченной организации, которая была лишена лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой менее чем за три года до предоставления документов на получение разрешения на государственную регистрацию уполномоченной организации в органах юстиции или лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой. Генеральная лицензия на проведение обменных операций не ограничивает количество обменных пунктов заявителя.
58. Филиалы и представительства зарубежных банков не могут осуществлять обменные операции с наличной иностранной валютой до момента их регистрации как юридических лиц Казахстана и получения разрешения на проведение обменных операций.

55. Жұмыс тобының бірқатар мүшелері Қазақстан өкіліне кәсіпорындар қалай валюталық операцияларды жүзеге асыруға құқықтар ала алады, шетелдік ұйымдар лицензияланған банктер немесе валюта айырбастау пункттері бола ала ма, сондай-ақ лицензияны банктерден басқа да ұйымдарға беруге бола ма деген сұрақтар қойды. Қазақстан өкілі шетел валютасымен, оның ішінде клиенттердің тапсырыстары бойынша операциялар жүргізуді екінші деңгейлі банктер және басқа да қаржы ұйымдары ҚРҰБ берген лицензия негізінде жүзеге асыратынын атап өтті. Ол одан әрі "Қазақстан Республикасының қаржы нарығын мемлекеттік реттеу жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 12 сәуірдегі №25 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және бақылау агенттігінің таратылғанын айтып өтті. Бұл ретте, таратылған Агенттіктің функциялары мен өкілеттіктері ҚРҰБ-ға берілді.
56. Қазақстан өкілі ҚРҰБ шетел валютасымен қызметінің жалғыз түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын (айырбастау пункттері) заңды тұлғаларға айырбастау операцияларын жүргізуге лицензия беретінін атап өтті. №57-ІІІ Заңның 6-бабының 4-тармағына сәйкес лицензия алу үшін өтінім беруші – ҚРҰБ Басқармасының № 63 қаулысында жазылған бастапқы капиталының болуы туралы бір ғана біліктілік талабына сай болуы қажет.
57. Қазақстан өкілі мұндай заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында да, шет елдерде де өкілдіктер құру құқығынсыз және басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуға құқықсыз, бірақ Қазақстанда филиалдар ашу құқығымен жауапкершілігі шектеулі серіктестік ретінде құрылуы мүмкін екенін атап кетті. №106 қағидалардың 2-тарауының 7-бабына сәйкес әділет органдарының уәкілетті ұйымға рұқсат алуға құжаттарды мемлекеттік тіркеуге тапсырғанға дейін үш жылдан кем мерзім ішінде шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясынан немесе шетел валютасын айырбастау операцияларын ұйымдастыру лицензиясынан айырылған уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (құрылтайшыларының біреуі) болған тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденттері немесе бейрезиденттері – жеке және заңды тұлғалар уәкілетті ұйымның құрылтайшылары бола алады. Айырбастау операцияларын жүргізуге арналған бас лицензия өтінім берушінің айырбастау пункттерінің санын шектемейді.
58. Шетелдік банктердің бөлімшелері мен өкілдіктері Қазақстанның заңды тұлғалары ретінде тіркелгенге және айырбастау операцияларын жүргізуге арналған рұқсатты алғанға дейін қолма-қол шетел валютасын айырбастау операцияларын жүзеге асыра алмайды.

59. Представитель Казахстана подтвердила, что если Казахстан будет вводить ограничения на валютные операции или платежи с иностранной валютой, то такие ограничения будут применяться в соответствии с требованиями ВТО. Рабочая Группа приняла к сведению данные обязательства.
60. Член попросил Казахстан предоставить информацию по региональным инициативам в сфере денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики. Представитель Казахстана пояснила, что Раздел XIV "Валютная политика" и Приложение 15 "Протокол о мерах, направленных на проведение согласованной валютной политики" Договора о ЕАЭС, который вступил в силу 1 января 2015 года, государства-члены разрабатывают и проводят согласованную валютную политику в рамках ЕАЭС. Согласно статье 64, координация курсовой политики осуществляется отдельным органом, в состав которого входят руководители национальных (центральных) банков государств-членов. Консультативный совет по денежно-кредитной (валютной) политике (далее – Консультативный совет) был создан в рамках Единого экономического пространства в соответствии с Договором "О согласованной денежно-кредитной (валютной) политике государств-участников Соглашения о согласованных принципах денежно-кредитной политики от 9 декабря 2010 года", подписанным 12 декабря 2011 года и вступившим в силу 1 января 2012 года. Консультативный совет будет продолжать функционировать в качестве консультативного органа в рамках ЕАЭС с целью обеспечения координации денежно-кредитной (валютной) политики государств-членов. Решения Консультативного совета принимаются на основе консенсуса и не являются обязательными. Совет осуществлял свою деятельность на регулярной основе с совещаниями, проводимыми один раз в квартал. Представитель Казахстана также пояснила, что полномочия по принятию решений в сфере денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики остаются в национальной компетенции государств-членов.
– Инвестиционный режим
61. Представитель Казахстана сказала, что законодательство, затрагивающее инвестиционный режим Казахстана, включает в себя Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Гражданский кодекс Казахстана (Общая часть) от 27 декабря 1994 года № 269-XII, c последними изменениями от 25 марта 2011 года (далее – Гражданский кодекс) и Особенная часть от 1 июля 1999 года № 409, с последними изменениями от 2 апреля 2010 года; Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), а также ряд других нормативных правовых актов, включая Закон от 8 января 2003 года № 373-II "Об инвестициях", с последними изменениями от 20 февраля 2012 года (далее – Закон "Об инвестициях"); Закон от 25 декабря 2008 года № 112-IV "О конкуренции"; Закон от 26 июня 1998 года № 233-I "О национальной безопасности Республики Казахстан"; Закон от 24 июня 2010 года № 291-I "О недрах и недропользовании" (далее – "О недрах и недропользовании"); Закон от 7 июля 2006 года № 167-III "О концессиях"; Закон от 31 января 2006 года № 124-III "О частном предпринимательстве". Также применяются положения, относящиеся к инвестиционному режиму, содержащиеся в соглашениях ЕАЭС и соглашениях, которым Казахстан присоединился (см. Раздел "Тарифные изъятия" настоящего Доклада).

59. Қазақстан өкілі, егер Қазақстан валюталық оперцияларға немесе шетел валютасымен төлемдерге шектеулер енгізетін болса, онда мұндай шектеулер ДСҰ талаптарына сәйкес қолданылатынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
60. ЖТ мүшесі Қазақстанның ақша-кредит және салық-бюджет саясаты саласындағы өңірлік бастамалар бойынша ақпарат беруін сұрады. Қазақстан өкілі 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енген ЕАЭО туралы шарттың XIV "Валюталық саясат" бөлімі және "Келісілген валюталық саясатты жүргізуге бағытталған шаралар туралы хаттамасы" атты 15-қосымшасына сәйкес мүше мемлекеттер ЕАЭО шеңберінде келісілген валюталық саясатты әзірлейтінін және жүргізетінін түсіндірді. 64-бапқа сәйкес бағамдық саясатты үйлестіруді құрамына мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктерінің басшылары жетекшілері кіретін жеке орган жүргізеді. Ақша-кредит (валюталық) саясаты жөніндегі Консультативтік кеңес (Консультативтік кеңес) 2011 жылдың 12 желтоқсанында қол қойылған және 2012 жылдың 1 қаңтарында күшіне енген "2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ақша-кредит саясатының келісілген принциптері туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің келісілген ақша-кредит (валюталық) саясаты туралы" шартқа сәйкес Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде құрылған. Консультативтік кеңес мүше мемлекеттердің ақша-кредит (валюталық) саясатын үйлестіруді қамтамасыз ету мақсатында ЕАЭО шеңберінде құрылған консультативтік орган ретінде қызметін жалғастыратын болады. Консультативтік кеңес шешімдері консенсус негізінде қабылданады және міндетті болып табылмайды. Кеңес өз қызметін тоқсанынан бір рет өткізілетін отырыстар арқылы тұрақты негізде жүзеге асырды. Сондай-ақ Қазақстан өкілі ақша-кредит және салық-бюджет саясаты саласында шешімдер қабылдау бойынша өкілеттіктер мүше мемлекеттердің ұлттық құзыретінде қалатынын түсіндірді.
– Инвестициялық режим
61. Қазақстанның өкілі Қазақстанның инвестициялық режимін қозғайтын заңнама 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясынан, 2011 жылдың 25 наурызындағы соңғы өзгерістерімен 1994 жылғы 27 желтоқсандағы №269-XII Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінен (Жалпы бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) және 2010 жылғы 2 сәуірдегі соңғы өзгерістерімен 1999 жылғы 1 шілдедегі № 409 Ерекше бөлімінен; "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV кодексінен, сондай-ақ: 2012 жылғы 20 ақпандағы соңғы өзгерістерімен "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы №373-ІІ Заңды (бұдан әрі – Инвестициялар туралы Заң), "Бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 112-IV Заңды, "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 26 маусымдағы №233-І Заңды, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-І Заңды ("Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заң), "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі №167-ІІІ Заңды, "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы №124-ІІІ Заңды қоса алғанда бірқатар нормативтік-құқықтық актілерден тұратынын айтты. Сондай-ақ ЕАЭО келісімдеріндегі және Қазақстан қосылған келісімдердегі (осы Баяндаманың "Тарифтік жеңілдіктер" бөлімін қараңыз) инвестициялық режимдерге жататын ережелер қолданылады.

62. Представитель Казахстана добавила, что Закон "Об инвестициях" содержит конкретные элементы правовой основы инвестиционной политики Казахстана. Этот Закон регулирует отношения, касающиеся инвестиций в Казахстане, определяет правовую и экономическую основу привлечения инвестиций, гарантирует защиту прав инвесторов в Казахстане, которые инвестируют в Казахстан, а также устанавливает меры государственной поддержки инвестиций и порядок разрешения споров. Закон "Об инвестициях" не устанавливает требования местного содержания и требования по осуществлению экспорта в качестве мер государственной поддержки инвестиций. В ответ на вопрос представитель Казахстана ответила, что Закон "Об инвестициях" не содержит положений, устанавливающих контрактные права, а скорее описывает порядок заключения и расторжения инвестиционных контрактов.
63. В ответ на вопрос об уточнении понятия инвестиций, и включает ли оно в себя все товары либо нет, представитель Казахстана ответила что Закон "Об инвестициях" определяет инвестиции как все виды имущества (кроме товаров, предназначенных для личного потребления), включая имущество по финансовому лизингу с момента заключения договора; имущественные права, вкладываемые инвестором в уставный капитал юридического лица; и увеличение фиксированных активов, используемых для предпринимательской деятельности, а также фиксированные активы, произведенные и полученные в рамках договора концессии концессионером (включая его правопреемника).
64. Далее она сообщила, что в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона "Об инвестициях" инвестору гарантируется полная и безусловная защита прав и интересов, установленная в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан. Данная правовая защита инвестиций включает в себя полную и безусловную защиту прав инвесторов и гарантию возмещения вреда, причиненного инвестору в результате издания государственными органами актов, которые не соответствуют законодательству Республики Казахстан. В соответствии с пунктом 1 статьи 922 Гражданского кодекса, такие убытки должны были быть компенсированы по решению суда за счет средств из государственного бюджета.
65. Член запросил пояснить, предусматривается ли в соответствии с Законом "Об инвестициях" обеспечение стабильности условий и сроков контрактов, заключенных между инвесторами и государственными органами, и влияет ли изменение перечня приоритетных видов деятельности или, последствия от того, что такой перечень утратил силу на заключенные инвестиционные контракты. Представитель Казахстана ответила, что правовые гарантии для инвесторов устанавливаются Законом "Об инвестициях". В соответствии с пунктом 3 статьи 4 Закона Республика Казахстан обеспечивает гарантию стабильности условий и сроков договоров, заключенных между инвесторами и государственными органами, за исключением договоров, изменения в которые вносятся по взаимному соглашению сторон. Данные гарантии для инвесторов не распространяются на: (i) изменения в нормативные правовые акты Республики Казахстан и/или их вступление в силу, ни на изменения международных договоров Республики Казахстан, которые изменяют порядок и условия импорта, производства и реализации подакцизных товаров; (ii) изменения и дополнения, которые вносятся в законодательство Казахстана в целях обеспечения национальной и экологической безопасности, здравоохранения и нравственности. В таких исключительных случаях, предусмотренных статьей 4 Закона, заключенные контракты могут быть изменены, то есть государство может принять новое законодательство или изменить применимое законодательство. Важно отметить, что на данный момент Казахстан не применял вышеуказанные исключительные случаи и, следовательно, не вносил изменения в условия подписанных инвестиционных контрактов. Таким образом, правовые гарантии, обеспечивающиеся инвесторам в соответствии с законодательством Казахстана, также означают, что любые изменения, вносимые в перечень приоритетных видов деятельности, или то, что такой перечень утратил силу, не повлияют на заключенные инвестиционные контракты.

62. Қазақстан өкілі "Инвестициялар туралы" Заңның Қазақстанның инвестициялық саясатының құқықтық негізінің нақты элементтерін қамтитынын қоса айтты. Бұл заң Қазақстандағы инвестицияларға қатысты қатынастарды реттейді, инвестициялар тартудың құқықтық және экономикалық негізін айқындайды, Қазақстанға инвестиция жасайтын Қазақстандағы нивесторлардың құқықтарының қорғалуына кепілдіктер береді, сондай-ақ инвестицияларды мемлекеттік қолдау шараларын және дауларды шешу тәртібін белгілейді. "Инвестициялар туралы" Заң жергілікті қамту талаптары мен инвестицияларды мемлекеттік қолдау шарасы ретінде экспортты жүзеге асыру бойынша талаптарды белгілемейді. Сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі "Инвестициялар туралы" заңның келісімшарттық құқықтарды белгілейтін ережелерді қамтымайтынын, оның орнына инвестициялық келісімшарттарды жасасу және бұзу тәртібін сипаттайды деп жауап берді.
63. Инвестициялар деген түсінікті нақтылау туралы және ол барлық тауарларды қамти ма, жоқ па деген сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі, "Инвестициялар туралы" заң лизинг туралы шарт жасасқан сәттен бастап қаржылық лизинг бойынша мүлікті; инвестор заңды тұлғаның жарғылық капиталына салатын мүліктік қатынастарды; және кәсіпкерлік қызмет үшін пайдаланылатын, тіркелген активтерді ұлғайтуды, сондай-ақ концессия шарты шеңберінде (оның құқық мұрагерін қоса алғанда) концессионер алған және шығарған тіркелген активтерді қоса алғанда, инвестицияларды барлық мүлік түрлері ретінде (жеке тұтынуға арналған тауарлардан басқа) анықтайды деп жауап берді.
64. Одан әрі ол "Инвестициялар туралы" Заңның 4-бабының 1-тармағына сәйкес инвесторға Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес құқықтары мен мүдделерінің қорғалуына толық және сөзсіз кепілдік берілетінін хабарлады. Инвестицияларды бұл құқықтық қорғау инвесторлардың мүдделері мен құқықтарын толық және сөзсіз қорғаудан және мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін актілерді шығаруының нәтижесінде инвесторға келтірілген зиянды өтеу кепілдігінен тұрады. Азаматтық кодекстің 922-бабының 1-тармағына сәйкес мұндай шығындар сот шешімі бойынша мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен өтелуі тиіс.
65. Мүше "Инвестициялар туралы" Заңға сәйкес инвестор мен мемлекеттік орган арасында жасалған келісімшарттар талаптарының тұрақтылығын қамтамасыз ету, қызметтің басым түрлерінің тізбесін өзгерту немесе мұндай тізбе күшін жоғалтатын мән-жайлар көзделген-көзделмегенін түсіндіруін өтінді. Қазақстан өкілі инвесторларға арналған құқықтық кепілдіктер "Инвестициялар туралы" Заңда белгіленетінін айтып жауап берді. Заңның 4-бабының 3-тармағына сәйкес өзгерістер тараптардың келісімі бойынша енгізілетін шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы инвесторлар мен мемлекеттік органдар арасында жасалған шарттардың жағдайлары мен мерзімдерінің тұрақты болуына кепілдікті қамтамасыз етеді. Инвесторларға арналған бұл кепілдіктер мыналарға: (i) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістерге және/немесе олардың күшіне енуіне, акцизделетін тауарларды импорттау, өндіру, сату тәртібі мен шарттарын өзгертетін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына өзгерістерге; (ii) ұлттық және экологиялық қауіпсіздікті, денсаулық сақтауды және имандылықты қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға қолданылмайды. Заңның 4-бабында көзделген айрықша жағдайларда, жасалған шарттар өзгертілуі мүмкін, яғни мемлекет жаңа заңнама қабылдауы немесе қолданыстағы заңнаманы өзгертуі мүмкін. Қазіргі таңда Қазақстан жоғарыда көрсетілген айрықша жағдайларды қолданбағанын және тиісінше қол қойылған инвестициялық келісімшарттардың талаптарына өзгерістер енгізбегенін айта кету маңызды. Осылайша инвесторларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етілетін құқықтық кепілдіктер қызметтің басым түрлерінің тізбесіне енгізілетін кез-келген өзгерістер немесе мұндай тізбенің күшінің жойылуы жасалған келісімшарттарға ешқандай ықпал етпейтінін де білдіреді.

66. Закон "Об инвестициях" также обеспечивает гарантии по прозрачности деятельности государственных органов и доступ к информации, относящейся к инвестиционной деятельности (регистрация компаний, устав, лицензирование и др.); обеспечивает гарантии для инвесторов по использованию доходов по своему усмотрению; гарантирует защиту прав инвесторов при национализации и реквизиции; а также регулирование разрешения инвестиционных споров, включая возможность разрешения споров в международном арбитраже, предусмотренном данным законом. В целях гарантирования защиты инвестиций заключены соглашения в сфере поощрения и взаимной защиты инвестиций с некоторыми странами. Данные соглашения предусматривают гарантии прав инвесторов, включая возврат инвестиций при наступлении политических (регулятивных) рисков, национализации и экспроприации; исключение дискриминации, а также регулирование разрешения споров, включая обращение в международные арбитражные суды.
67. В ответ на запрос члена предоставить больше информации по национализации представитель Казахстана ответила, что процедура национализации устанавливается Гражданским кодексом и Законом "О государственном имуществе". В соответствии со статьей 54 Закона "О государственном имуществе", национализация может быть осуществлена в общественных интересах для целей обеспечения национальной безопасности с соблюдением установленного законного порядка и произведена без дискриминации. Возмещение стоимости национализируемого имущества и других соответствующих убытков производится в полном объеме до момента перехода права собственности к Республике Казахстан.
68. В ответ на запрос представить пояснения, имеется ли законодательство об оценочной деятельности, и какое оно влияние имеет на возмещение, представитель Казахстана ответила, что оценка имущества, приобретаемого или отчуждаемого государством при реквизиции и национализации, проводится оценщиком в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года № 109-II "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан". Рыночная стоимость имущества, подлежащего национализации или реквизиции, устанавливается без учета изменения стоимости в результате объявления о предстоящей национализации или реквизиции. По требованию собственника национализируемого имущества проводится повторная оценка стоимости имущества на дату выплаты возмещения.
- Инвестиционные преференции
69. Представитель Казахстана далее пояснила, что Закон "Об инвестициях" предусматривает, что государственная поддержка инвестиций направлена на создание благоприятных инвестиционных условий для инвестиций в новые технологии, расширение и обновление действующих производств, обучение кадров, а также охрану окружающей среды. Государственная поддержка инвестиций включает предоставление инвестиционных преференций по перечню приоритетных видов деятельности, которые предоставляются всем юридическим лицам Казахстана, при условии, что они отвечают установленным требованиям. В связи с тем, что Закон "Об инвестициях" не устанавливает требования по минимальному капиталу для иностранных инвестиций, сфера его применения, включая инвестиционные преференции, также охватывает предприятия малого и среднего бизнеса. Инвестиционные преференции предоставляются инвестиционной деятельности по перечню приоритетных видов деятельности (утвержденного постановлением Правительства от 8 мая 2003 года № 436 и дополненного постановлением Правительства от 6 августа 2010 года № 809) или перечню стратегических инвестиционных проектов. Она далее пояснила, что перечень инвестиционных стратегических проектов, принятый постановлением Правительства от 1 сентября 2009 года № 1293, пойдет на утрату, и в связи с этим будет разработан новый перечень инвестиционных стратегических проектов.

66. "Инвестициялар туралы" Заң мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы бойынша кепілдіктерді, инвестиялық қызметтерге қатысты (компанияны тіркеу, жарғы, лицензиялау және т.б.) ақпаратқа қолжетімділікті; инвесторлар үшін пайданы өз еріктері бойынша пайдалануға кепілдіктерді; мемлекет меншігіне алу және реквизициялау кезінде инвесторлар құқықтарының қорғалу кепілдігін; сондай-ақ осы заңда көзделген, дауларды халықаралық төрелікте шешу мүмкіндігін қоса алғанда, инвестициялық даулардың шешілуін реттеуді қамтамасыз етеді. Аталған Келісімдер саяси (реттеуші) тәуекелдер орын алған кезде, мемлекет меншігіне алу және экспроприациялау кезінде инвестициялардың қайтарылу; кемсітуді болдырмау, сондай-ақ халықаралық төрелік соттарға шағымдануды қоса алғанда, дауларды шешуді реттеу кепілдіктерін көздейді.
67. Мүшенің мемлекет меншігіне алу бойынша толығырақ ақпарат беру туралы сұрай салуына Қазақстан өкілі меншікті мемлекет меншігіне алу рәсімі Азаматтық кодексте және "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңда белгіленеді деп жауап берді. "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңның 54-бабына сәйкес мемлекет меншігіне алу қоғамдық мүдделерде белгіленген заңдық тәртіпті сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылуы және кемсітусіз жүргізілуі мүмкін. Мемлекет меншігіне алынған мүліктің құнын және басқа да шығындарды өтеу меншік құқығы Қазақстан Республикасына толық көлемде өткенге дейін жүргізіледі.
68. Бағалау қызметі бойынша заңнаманың бар-жоғы және оның өтеуге қандай ықпалы бар екені туралы сұрау салуға Қазақстан өкілі реквизициялау және мемлекет меншігіне алу кезінде мемлекет сатып алатын немесе иеліктен шығарылатын мүлікті бағалауды "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы № 109-II Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағалаушы жүргізетінін айтты. Мемлекет меншігіне алуға және реквизициялауға жататын мүліктің нарықтық құны алда болатын мемлекет меншігіне алу немесе реквизициялау туралы хабарландыру нәтижесіндегі өзгерістерді ескерусіз белгіленеді. Мемлекет меншігіне алынатын меншік иесінің талабы бойынша өтемақы төленетін күнге мемлекет меншігіне алынатын мүліктің құнын қайта бағалау жүргізіледі.
- Инвестициялық преференциялар
69. Қазақстан өкілі бұдан әрі "Инвестициялар туралы" Заң инвестицияларды мемлекеттік қолдау жаңа технологияларға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейтуге және жаңартуға, кадрларды оқытуға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға салынатын инвестициялар үшін қолайлы инвестициялық жағдайлр жасауға бағытталғанын айтып өтті. Инвестицияларды мемлекеттік қолдау Қазақстан Республикасының барлық заңды тұлғаларына олар белгіленген талаптарға сай болған жағдайда басым қызмет түрлері тізбесі бойынша инвестициялық преференциялар беруді қамтиды. Осыған байланысты "Инвестициялар туралы" Заң инвестициялық преференцияларды қоса алғанда, шетел инвестициялары үшін ең аз капитал бойынша талаптарды, оның қолданылу саласын белгілемейді, сондай-ақ шағын және орта бизнес кәсіпорындарын қамтиды. Инвестициялық преференциялар басым қызмет түрлерінің тізбесі (Үкіметтің 2003 жылғы 8 мамырдағы №436 қаулысымен бекітілген және Үкіметтің 2010 жылғы 6 тамыздағы №809 қаулысымен толықтырылған) немесе стратегиялық инвестициялық жобалар тізбесі бойынша инвестициялық қызметке беріледі. Ол одан әрі Үкіметтің 2009 жылғы 1 қыркүйектегі №1293 қаулысымен қабылданған инвестициялық стратегиялық жобалар тізбесінің күші жойылатынын және осыған байланысты инвестициялық стратегиялық жобалардың жаңа тізбесі әзірленетінін түсіндіріп өтті.

70. Ранее инвестиционные налоговые преференции предоставлялись в форме полного освобождения от уплаты налога на имущество, налога на землю и корпоративного подоходного налога и применялись с даты введения инвестором объекта в эксплуатацию. Однако с 1 января 2009 года эти инвестиционные налоговые преференции были исключены из Закона "Об инвестициях". В этой связи, с 1 января 2009 года они не предоставляются. Вместе с тем, предусматривается переходный период для инвестиционных контрактов, заключенных до 1 января 2009 года. Так, в соответствии со статьей 23 Закона "Об инвестициях", налоговые преференции, предоставленные в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям до 1 января 2009 года, сохраняет свое действие до истечения срока, установленного в этом контракте. До 1 января 2009 года были заключены около 100 инвестиционных контрактов, предусматривающих представление налоговых преференций, 58 из них до сих пор действуют. Ни один из инвестиционных контрактов, заключенных до 1 января 2009 года, не содержит требование местного содержания.
71. Основным условием для представления всех видов инвестиционных преференций является то, что инвестиционная деятельность должна быть включена в перечень приоритетных видов деятельности. Следующие виды инвестиционных преференций могут быть предоставлены в рамках инвестиционного контракта:
- освобождение от обложения таможенными пошлинами;
- государственные натурные гранты;
- льготы по земельному налогу и налогу на имущество для юридических лиц, реализующих инвестиционные стратегические проекты;
- промышленные льготы для юридических лиц, реализующих инвестиционные стратегические проекты в населенных пунктах с низким уровнем социально-экономического развития.
72. Освобождение от обложения таможенными пошлинами и государственные натурные гранты включаются в перечень приоритетных видов деятельности, утвержденных постановлением Правительства от 8 мая 2003 года № 436. Освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется со сроком, не превышающим пяти лет с даты заключения инвестиционного контракта. Государственные натурные гранты предоставляются на период реализации инвестиционного контракта с даты заключения инвестиционного контракта. Для льгот по земельному налогу и налогу на имущество, а также промышленных льгот для реализации инвестиционных стратегических проектов установлено дополнительное требование, то есть инвестиционный проект должен быть включен в перечень инвестиционных стратегических проектов. В случае, если проект не включен в перечень инвестиционных стратегических проектов, юридическое лицо не может подавать на получение таких преференций.

70. Бұған дейін инвестициялық салық преференциялары мүлік салығынан, жер салығынан және корпоративтік табыс салығынан толық босату нысанында берілген және инвестор объектіні пайдалануға енгізген күннен бастап қолданылған. Алайда, 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап бұл инвестициялық салық преференциялары "Инвестициялар туралы" Заңнан алынып тасталды. Сонымен қатар 2009 жылға 1 қаңтарға дейін жасалған келісімшарттар үшін өтпелі кезең қарастырылады. Мәселен, "Инвестициялар туралы" Заңның 23-бабына сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған келісімшартқа сәйкес берілген салықтық преференциялар осы келісімшартта белгіленген мерзім өткенге дейін өз күшін сақтайды. 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін салықтық преференциялар беруді көздейтін шамамен 100 инвестициялық келісімшарт жасалған, олардың 58-і әлі күнге дейін қолданылуда. 2009 жылға 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық шарттардың бір де біреуінде жергілікті қамту талабы қамтылмайды.
71. Инвестициялық преференциялардың барлық түрлерін беру үшін негізгі талап – инвестициялық қызмет басым қызмет түрлерінің тізбесіне кіруге тиіс. Инвестициялық преференциялардың келесі түрлері инвестициялық келісімшарт шеңберінде ұсынылуы мүмкін:
- кедендік баждар салудан босату;
- мемлекеттік заттай гранттар;
- инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асырушы заңды тұлғалар үшін жер салығы және мүлік салығы бойынша жеңілдіктер;
- әлеуметтік-экономикалық даму деңгейі төмен елді мекендерде инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асырушы заңды тұлғалар үшін өнеркәсіптік жеңілдіктер.
72. Кедендік баж салудан босату және мемлекеттік заттай гранттар Үкіметтің 2003 жылғы 8 мамырдағы №436 қаулысымен бекітілген, басым қызмет түрлерінің тізбесіне енгізіледі. Кедендік баж салудан босату инвестициялық келісімшарттар жасалған күннен бастап бес жылдан аспайтын мерзімге ұсынылады. Мемлекеттік заттай гранттар инвестициялық келісімшарт жасалған күннен бастап инвестициялық келісімшарт іске асырылатын кезеңге ұсынылады. Инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру үшін жер салығы және мүлік салығы бойынша жеңілдіктер, сондай-ақ өнеркәсіптік жеңілдіктер үшін қосымша талап белгіленген, яғни инвестициялық жоба инвестициялық стратегиялық жобалар тізбесіне енгізілуге тиіс. Егер, жоба инвестициялық стратегиялық жобалар тізбесіне енгізілмеген жағдайда, заңды тұлға мұндай преференциялар алуға бере алмайды.

73. 20 февраля 2012 года понятие инвестиционных стратегических проектов, в т.ч. проектов, которые имеют стратегическое значение для развития экономики Казахстана, было заново введено в Закон "Об инвестициях". Юридические лица, реализующие инвестиционные стратегические проекты, могут получить новые льготы по земельному налогу и налогу на имущество, а также промышленные льготы. Порядок предоставления льгот по земельному налогу и налогу на имущество устанавливается Налоговым кодексом. Преференции по земельному налогу и налогу на имущество могут быть предоставлены на срок, не превышающий 7 лет с даты заключения инвестиционного контракта. Промышленные льготы предоставляются юридическим лицам, реализующим инвестиционные стратегические проекты в населенных пунктах с низким уровнем социально-экономического развития в форме возмещения или оплаты части затрат, такие как: газ; электроэнергия; приобретение земельного участка; приобретение зданий и сооружений. Перечень населенных пунктов с низким уровнем социально-экономического развития утвержден постановлением Правительства от 10 мая 2012 года № 601. Порядок предоставления промышленных льгот утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2013 года № 61. Промышленные льготы могут быть предоставлены на срок, не превышающий 7 лет с даты ввода в эксплуатацию инвестиционного стратегического проекта. На сегодняшний день промышленные преференции, преференции по налогу на имущество и земельному налогу еще не предоставлялись.
74. Перечни приоритетных видов деятельности и инвестиционных стратегических проектов периодически пересматриваются. Перечень приоритетных видов деятельности, утвержденный постановлением Правительства от 8 мая 2003 года № 436, был изменен постановлением Правительства № 925 в 2009 году и снова в 2010 году постановлением Правительства № 809. Изменения были сделаны в отношении видов деятельности, однако количество (93) видов деятельности не изменилось. В перечень приоритетных видов деятельности были внесены изменения постановлением Правительства от 8 ноября 2012 года № 1416. Обновленный перечень приоритетных видов деятельности приложен к Докладу Рабочей группы (Приложение 2).
75. Согласно статье 19 Закона "Об инвестициях", заявителю для предоставления инвестиционных преференций требуется предоставить уполномоченному органу по инвестициям, определенному Правительством, документы, подтверждающие наличие у юридического лица финансовых, технических и организационных возможностей для реализации инвестиционного проекта или инвестиционного стратегического проекта. Уполномоченный государственный орган является ответственным по заключению контрактов на предоставление инвестиционных преференций, основанных на предоставленной информации и за мониторинг по их исполнению. Данный орган также принимает решения, относящиеся к предоставлению инвестиционных преференций и возможности продления их сроков. В настоящее время уполномоченным органом по инвестициям является Комитет по инвестициям Министерства по инвестициям и развитию.

73. Қазақстан экономикасын дамыту үшін статегиялық мәні бар стратегиялық инвестициялық жобалар, оның ішінде жобалар түсінігі 2012 жылдың 20 ақпанынан бастап "Инвестициялар туралы" Заңға қайта енгізілді. Стратегиялық инвестициялық жобаларды жүзеге асырушы заңды тұлғалар жер салығы және мүлік салығы, сондай-ақ өнеркәсіптік салықтар бойынша жаңа инвестициялық жеңілдіктер алулары мүмкін. Жер салығы және мүлік салығы бойынша жеңілдіктерді ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасының Салық Кодексімен айқындалады. Жер салығы және мүлік салығы бойынша преференциялар инвестициялық шарт жасалған күннен бастап 7 жылдан артық емес мерзімге ұсынылуы мүмкін. Өнеркәсіптік жеңілдіктер әлеуметтік-экономикалық даму деңгейі төмен елді мекендерде стратегиялық инвестициялық жобаларды жүзеге асырушы заңды тұлғаларға, газға; электр энергиясына; жер учаскесін сатып алуға; ғимараттарды, құрылыстарды сатып алуға (құрылысын салу) шығындардың бір бөлігін төлеу немесе өтеу үлгісінде ұсынылады. Әлеуметтік-экономикалық даму деңгейі төмен елді мекендердің тізілімі Үкіметтің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 601 қаулысымен бекітілген. Өнеркәсіптік жеңілдіктер беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 61 қаулысымен бекітілген. Өнеркәсіптік жеңілдіктер стратегиялық инвестициялық жобалар пайдалануға берілген күннен бастап 7 жылдан артық емес мерзімге берілуі мүмкін. Қазіргі уақытта өнеркәсіптік переференциялар және мүлік салығы мен жер салығы бойынша преференциялар ұсынылған жоқ.
74. Қызметтердің басым бағыттары және стратегиялық инвестициялық жобалар тізілімі мезгіл-мезгіл қарастырылып тұрады. Үкіметтің 2003 жылғы 8 мамырдағы №436 қаулысымен бекітілген қызметтердің басым бағыттары Үкіметтің 2009 жылғы № 925 қаулысымен өзгертілді және Үкіметтің 2010 жылғы № 809 қаулысымен тағы да өзгертілді. Өзгерістер қызметтер түрлеріне қатысты жасалынды, бірақ қызметтер саны (93) өзгерген жоқ. Қызметтердің басым бағыттары тізіліміне Үкіметтің 2012 жылғы 8 қарашадағы қаулысымен өзгерістер енгізілген. Қызметтердің басым бағыттарының жаңартылған тізімі Жұмыс тобының баяндамасына (2 қосымшада) тіркелген.
75. "Инвестициялар туралы" Заңның 19-бабына сәйкес өтініш берушіден заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаны немесе стратегиялық инвестициялық жобаны жүзеге асыру үшін қажетті қаржылық, техникалық және ұйымдастырушылық мүмкіндіктерінің бар екенін растайтын құжаттарды Үкімет айқындаған инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға ұсыну талап етіледі. Уәкілетті орган ұсынылған ақпаратқа және олардың орындалуы бойынша бақылауға негізделген инвестициялық преференциялар ұсынуға шарттар жасасу бойынша жауапты орган болып табылады. Осы орган, сондай-ақ инвестициялық преференциялар ұсынуға және олардың мерзімдерін созу мүмкіндігіне қатысты шешімдер қабылдайды. Қазіргі уақытта инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган Инвестициялар және даму министрлігінің Инвестициялар жөніндегі комитеті болып табылады.

76. В целях приведения в соответствие с Решением Комиссии ТС от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации", были внесены изменения в Закон от 20 февраля 2012 года "Об инвестициях". В соответствии с данными изменениями, освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется для технологического оборудования, его компонентов и запасных частей, сырья и материалов, ввозимых для реализации инвестиционного проекта или инвестиционного стратегического проекта в рамках инвестиционных контрактов, заключаемых с уполномоченным органом. Государственные натурные гранты также могут быть предоставлены инвесторам Правительством в форме земельных участков, зданий, машин, оборудований, вычислительной техники, измерительных и регулирующих приборов, транспортных средств (за исключением легкового автотранспорта), производственного и хозяйственного инвентаря. Уполномоченный орган на основе внутреннего законодательства и по согласованию с соответствующими государственными органами может также предоставить государственные натурные гранты в собственность либо во временное землепользование.
77. Далее она объяснила, что процедуры и условия для упрощенного и широкого предоставления инвестиционных налоговых преференций устанавливаются Налоговым кодексом. Налоговый кодекс предусматривает налоговые преференции в форме вычетов по корпоративному подоходному налогу. Применение данных налоговых преференций не требует от юридического лица заключения инвестиционного контракта с компетентным органом в области регулирования инвестиций для того, чтобы извлечь из них выгоду. В соответствии с Налоговым кодексом, применение этих инвестиционных налоговых преференций не связано с установлением требования местного содержания. Данные налоговые преференции предоставляют возможность для юридического лица отнести на вычеты по подоходному налогу стоимость зданий и сооружений, машин и оборудования производственного назначения, а также соответствующие затраты на модернизацию и реконструкцию. Срок применения данных налоговых преференций зависит от выбора юридическим лицом метода вычета. Вычеты могут производиться по одному из двух методов: (i) метод вычета после ввода объекта в эксплуатацию; (ii) метод вычета до ввода объекта в эксплуатацию. Метод вычета после ввода объекта в эксплуатацию заключается в отнесении на вычеты затрат (на приобретение, строительство, монтаж и установку зданий, сооружений, машин и оборудования) равными долями в течение первых трех налоговых периодов или единовременно в налоговом периоде, в котором осуществлен ввод в эксплуатацию. В соответствии со вторым методом, т.е. вычета до ввода объекта в эксплуатацию заключается в отнесении на вычеты затрат (на приобретение, строительство, монтаж и установку, а также на реконструкцию и модернизацию зданий, сооружений, машин и оборудования до ввода их в эксплуатацию) в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты. Данные налоговые преференции применяются для промышленных зданий и сооружений, машин и оборудования, впервые вводящихся в эксплуатацию и использующихся не менее трех лет.

76. "Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясының кедендік одағын бірегей кедендік-тарифтік реттеу туралы" КО комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешіміне сәйкес келтіру мақсатында 2012 жылғы 20 ақпандағы "Инвестициялар туралы" Заңға өзгерістер енгізілген болатын. Осы өзгерістерге сәйкес кедендік баж салықтарынан босату уәкілетті органмен жасалынатын инвестициялық шарттар шеңберінде инвестициялық жобаны немесе стратегиялық инвестициялық жобаны жүзеге асыру үшін әкелінетін технологиялық жабдықтарға, оның құрамдас бөліктеріне және қосалқы бөлшектеріне, шикізаттарға және материалдарға ұсынылады. Мемлекеттік натуралық гранттарды Үкімет инвесторларға жер учаскелері, ғимараттар, машиналар, жабдықтар, есептеу техникалары, өлшейтін және реттейтін аспаптар, көлік құралдары (жеңіл автокөліктерді қоспағанда), өндірістік және шаруашылық құрал-жабдықтары түрінде ұсынылуы мүмкін. Уәкілетті орган сондай-ақ, ішкі заңнама негізінде және тиісті мемлекеттік органмен келісу бойынша мемлекеттік натуралық гранттарды меншікке немесе уақытша жерді пайдалануға ұсына алады.
77. Бұдан әрі, ол инвестициялық салық преференцияларын жеңілдетілген және кеңінен ұсыну рәсімдері мен шарттары Салық кодексімен белгіленетінін түсіндіріп өтті. Қазақстан Республикасының Салық кодексі корпоративтік табыс салығы бойынша шегерістер үлгісінде инвестициялық салықтық преференцияларды қарастырады. Осы салық префренцияларын қолдану заңды тұлғадан инвестицияларды реттеу саласындағы құзіретті органмен олардан пайда алу үшін инвестициялық шарт жасасуды талап етпейді. Салық кодексіне сәйкес бұл салық префренцияларын қолдану жергілікті қамту талаптарын белгілеумен байланысты емес. Осы инвестициялық салық преференциялары заңды тұлға үшін табыс салығы бойынша шегерімдерге өндірістік маңыздағы құрылыс және ғимараттың, өндірістік маңыздағы машиналар мен жабдықтардың құнын, сондай-ақ жаңғырту мен қайтадан жөндеуге арналған шығындарды жатқызуға мүмкіндік береді. Бұл салық преференцияларын қолдану мерзімі заңды тұлғаның қандай шегеру тәсілін таңдағанына байланысты болады. Шегерімдер төмендегі екі әдістің бірі бойынша жүргізілуі мүмкін: (і) объектіні пайдалануға бергеннен кейінгі шегеру әдісі; немесе (іі) объектіні пайдалануға бергенге дейінгі шегеру әдісі. Объектіні пайдалануға бергеннен кейінгі шегеру әдісі – шығындарды (ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды сатып алу, құрылысын салу, монтаждау және орнату) алғашқы үш салықтық кезең ішінде тең бөліктерде немесе объектіні пайдалануға беру жүргізілген салық кезеңінде бір рет шегерумен байланысты болып табылады. Екінші әдіске сәйкес, яғни объектіні пайдалануға бергенге дейінгі шегеру әдісі – шығындарды (ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды сатып алу, құрылысын салу, монтаждау және орнату, сондай-ақ қайтадан жөндеу мен жаңғырту) бұл шығындар орын алған салық кезеңінде шегеруге жатады. Осы салық преференциялары алғашқы рет пайдалануға беріліп отырған, үш жылдан кем емес уақытта пайдаланылатын өндірістік маңыздағы машиналар мен жабдықтарға, ғимараттар мен құрылыстарға қолданылады.

78. Инвестиционные преференции в автомобильном секторе предоставляются в режиме свободного склада, который включает требования местного содержания. В дополнение, преференции, зависящие от условия использования местных материалов, описываются в Разделе "Свободные зоны, специальные экономические зоны" настоящего Доклада. Освобождение от уплаты таможенных пошлин, предоставляемых в соответствии с Законом "Об инвестициях", описанные выше, в структурном и правовом отношении отличаются от освобождений вследствие требований местного содержания в режиме свободного склада и требований местного содержания в Казахстанской автомобильной инвестиционной программе, которая описана в Разделе "Инвестиционные меры, связанные с торговлей" настоящего Доклада.
79. Представитель Казахстана отметила, что в соответствии со статьей 3 Закона "Об инвестициях", иностранная инвестиционная деятельность может быть ограничена или запрещена в некоторых сферах для целей обеспечения национальной безопасности. В соответствии со статьей 5 Закона от 23 июля 1999 года № 451-I "О средствах массовой информации" иностранным физическим и юридическим лицам запрещается прямо или косвенно владеть, пользоваться и управлять более 20 % капитала юридического лица - собственника средства массовой информации в Казахстане. В соответствии со статьей 5 Закона от 19 октября 2000 года № 85-II "Об охранной деятельности" иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, а также лица без гражданства не вправе осуществлять охранную деятельность. Она добавила, что в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июня 1998 года № 233-I "О национальной безопасности", в сфере телекоммуникации иностранное участие в капитале юридического лица, осуществляющего деятельность в области телекоммуникаций в качестве оператора междугородной и (или) международной связи, владеющего наземными (кабельными, в том числе волоконно-оптическими и радиорелейными) линиями связи, ограничено до 49 %.
80. В соответствии с Законом от 15 июля 2010 года № 339-IV "О использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", иностранное участие в уставном капитале авиакомпаний, осуществляющих регулярные воздушные перевозки, не должно превышать 49 %. Она также отметила, что в соответствии со статьей 36 Закона от 20 июня 1997 года № 136-I "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" суммарный уставный капитал накопительных пенсионных фондов с иностранным участием не мог превышать 25 % совокупного уставного капитала всех накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан. Для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, это цифра была установлена на уровне 50 %. Кроме того, не менее одной трети членов совета директоров накопительных пенсионных фондов или организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, должны были составлять граждане Республики Казахстан. Однако она отметила, что в соответствии с положениями Закона от 23 декабря 2005 года № 107-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора" и Законом от 20 февраля 2006 года № 128-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования" были устранены аналогичные ограничения по участию иностранного капитала в отношении банков и страховых (перестраховочных) компаний. Она добавила, что Законом от 11 декабря 2006 года № 204-III "О внесении изменений в Закон "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" отменена 49 %-ная доля иностранного участия в капитале совместных предприятий, осуществляющих архитектурную, градостроительную и строительную деятельность.

78. Автомобиль көліктері саласындағы инвестициялық преференциялар жергілікті қамту талаптарын қамтитын еркін қойма режимінде ұсынылады. Қосымша, жергілікті материалдарды пайдалану шарттарына байланысты преференциялар осы Баяндаманың "Еркін аймақтар, арнайы экономикалық аймақтар" тарауында сипатталады. Жоғарыда көрсетілген "Инвестициялар туралы" Заңға сәйкес ұсынылатын кедендік баж салықтарын төлеуден босату құрылымдық және құқықтық тұрғыдан осы Баяндаманың "Сауда жасаумен байланысты инвестициялық шаралар" тарауында сипатталған бос қойма режиміндегі жергілікті қамту талаптарынан және Қазақстанның автокөлік инвестициялық бағдарламасындағы жергілікті қамту талаптарынан туындайтын кедендік баж салығынан босатудан ерекшеленеді.
79. Қазақстанның өкілі "Инвестициялар туралы" Заңның 3-бабына сәйкес ұлттық қауіпсіздік мақсаттары үшін шетелдік инвестициялық қызметтер кейбір салаларда шектелуі немесе тыйым салынуы мүмкін. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі № 451-І Заңның 5-бабына сәйкес шетелдік жеке және заңды тұлғаларға Қазақстанда бұқаралық ақпарат құралдарының меншік иелері болып табылатын заңды тұлғаның 20% артық акциясына тікелей немесе жанама иелік етуге, қолдануға және басқаруға тыйым салынады. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы № 85-II Заңның 5-бабына сәйкес шетелдік заңды тұлғалар, шетелдік қатысушылары бар заңды тұлғалар, шетелдіктер, сондай-ақ азаматтығы жоқ тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыруға құқықтары жоқ. Ол, сонымен қатар "Ұлттық қауіпсіздік туралы" 1998 жылғы 26 маусымдағы № 233-І Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес телекоммуникация саласында қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы ретінде қызметті жүзеге асыратын, жер бетіндегі байланыс желілеріне ие (кабельдік, оның ішінде талшықтық-оптикалық және радиорелелік) заңды тұлғаның капиталындағы шетелдік қатысу 49%-ға дейін шектелгендігін қоса айтты.
80. "Қазақстан Республикасы әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Заңына сәйкес тұрақты әуе тасымалдарын жүзеге асыратын әуе компаниясының жарғылық капиталындағы шетелдік үлес 49%-дан аспауы тиіс. Ол сонымен бірге "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы № 136-I Заңның 36-бабына сәйкес шетелдік үлестері бар жинақтаушы зейнетақы қорларының жиынтық жарғылық капиталы Қазақстан Республикасындағы барлық жинақтаушы зейнетақы қорларының жиынтық жарғылық капиталының 25%-нан артық болмауы қажеттігін атап өтті. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдар үшін бұл сан 50% деңгейінде белгіленген. Бұдан өзге, жинақтаушы зейнетақы қорларының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырушы ұйымдардың директорлар кеңесінің кемінде үштен бірін Қазақстан Республикасының азаматтары құрауы тиіс. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лицензиялау және шоғырландырылған бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 23 желтоқсандағы №107-III Заңына және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы № 128-III Заңына сәйкес банктер мен сақтандыру (қайтадан сақтандыру) компанияларына қатысты шетелдік капиталдың қатысуы бойынша осыған ұқсас шектеулер жойылғанын атап өтті. Ол "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңына өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 204-III Заңымен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтерін жүзеге асырушы бірлескен кәсіпорындардың жарғылық капиталындағы 49%-дық шетелдік үлестің жойылғанын қоса айтты.

81. Она также отметила, что в соответствии со статьей 23 Земельного кодекса от 20 июня 2003 года № 442-II владение на праве собственности земельными участками, расположенными в пограничной зоне и пограничной полосе Республики Казахстан, иностранцам и юридическим лицам запрещается. Кроме того, иностранные граждане и иностранные юридические лица не могут владеть в частной собственности земельными участками сельскохозяйственного производства и лесоразведения. Иностранцы могут получить права временного пользования земельными участками сельскохозяйственного производства со сроком, не превышающим 10 лет. Также запрещается иностранцам арендовать земли сельскохозяйственного назначения, примыкающие к Государственной границе Республики Казахстан.
82. Член запросил пояснить определение пограничной зоны и пограничной полосы. Представитель Казахстана пояснила, что в соответствии с пунктом 29 статьи 2 Закона от 16 января 2013 года №70-V "О Государственной границе Республики Казахстан", пограничная полоса – это часть территории, на сухопутном участке непосредственно примыкающая к Государственной границе. На участке, где Государственная граница проходит по приграничным рекам, озерам и иным водоемам, определяется как часть территории, непосредственно примыкающей к коренному берегу указанных водоемов, а также территории расположенных в них островов, где действует режим Государственной границы. В соответствии с пунктом 28 статьи 2 Закона "О Государственной границе Республики Казахстан", пограничная зона – это часть территории Республики Казахстан, примыкающая к пограничной полосе в пределах территории административно-территориальных единиц.
83. В ответ на вопрос одного из членов о минимальном расстоянии от границы, в котором установлен запрет на аренду или покупку иностранным лицам, представитель Казахстана ответила, что в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2014 года № 365 "Об установлении пределов пограничной полосы, карантинной полосы и пограничной зоны", такое расстояние устанавливается на территории в 27 км и/или в пределах административных территорий (районов), прилегающих к Государственной границе Республики Казахстан, береговой линии рек, озер и других бассейнов Казахстана; на побережье Каспийского моря – 25 км, прилегающих к береговой линии Каспийского моря.
84. В ответ на вопрос о существовании каких-либо ограничений или условий, действия которых не распространяются на местные юридические лица, но применяются в отношении юридических лиц Казахстана с иностранным участием, инвестирующих в земельные ресурсы или лизинг прав недропользования, представитель Казахстана ответила, что все ограничения применяются равным образом как в отношении юридических лиц Казахстана с иностранным участием, так и без иностранного участия. Она добавила, что в статью 12 Закона "О недрах и недропользовании" были внесены изменения согласно положений Закона от 26 июня 1998 года № 233-I "О национальной безопасности Республики Казахстан", которые устанавливают, что экономическая безопасность охватывает сохранение и укрепление энергетических ресурсов Казахстана. Согласно данным изменениям, Правительство Казахстана имеет приоритетное право на приобретение прав недропользования, продаваемых действующим держателем.

81. Ол, сонымен қатар 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442-II Жер кодексінің 23-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының шекаралық аймақтарында және шекаралық жолағында орналасқан жер учаскелерін шетелдік азаматтардың және заңды тұлғалардың жеке меншікте иеленуіне тыйым салынатынын атап өтті. Бұдан өзге, шетел азаматтары және заңды тұлғалар ауыл шаруашылық өндірісіне және ағаш егу шаруашылығына арналған жер учаскелерін жеке меншікте иелене алмайды. Шетелдіктер ауыл шаруашылық өндірісіне арналған жер учаскелерін 10 жылдан аспайтын мерзімге уақытша пайдалану құқығына ие бола алады. Сондай-ақ, шетелдіктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасымен шектелетін ауыл шаруашылығына арналған жерлерді жалға алуға тыйым салынады.
82. Топ мүшесі шекаралық аймақ және шекаралық жолақ айқындамасын түсіндіруді сұрады. Қазақстанның өкілі "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы №70-V Заңының 2-бабы 29-тармағына сәйкес шекаралық жолақ – Мемлекеттік шекарамен тікелей шектесіп жатқан құрлықтағы жер учаскесі аумағының бөлігі, Мемлекеттік шекара шекаралық өзендер, көлдер және басқа су қоймалары бойынша өтетін, көрсетілген су қоймаларының негізгі жағалауымен шектелетін аумақтың бөлігі, сондай-ақ Мемлекеттік шекара режимі жұмыс істейтін сол су қоймаларында аралдар орналасқан аумақ ретінде айқындалатынын түсіндірді. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Заңның 2-бабының 28-тармағына сәйкес шекаралық аймақ – бұл әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағы шегінде шекаралық жолақпен шектесетін, Қазақстан Республикасы аумағының бөлігі.
83. Шетелдік тұлғаларға сатып алуға немесе жалға алуға тыйым салынған шекарадан минималды қашықтық туралы жұмыс тобы мүшелерінің бірінің сұрағына Қазақстанның өкілі "Шекаралық белдеудің, карантиндік белдеудің және шекаралық аймақтың шектерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 сәуірдегі № 365 қаулысына сәйкес мұндай арақашықтық Қазақстан Республикасы мемлекеттік шекарасына шектес әкімшілік аумақтар (аудандар) шеңберінде және/немесе 27 км. аумағында, Қазақстанның өзендерінің жағалау сызықтарында, көлдерінде және басқа бассейндерінде бекітіледі; Каспий теңізі жағалауында Каспий теңізі жағалау сызығына шектес жерлерде – 25 км. деп жауап берді.
84. Жергілікті заңды тұлғаларға әрекеті қолданылмайтын, бірақ жер қорларына және жер қойнауын пайдалану құқықтарына лизингке инвестиция салатын, шетелдік қатысушылары бар Қазақстандағы заңды тұлғаларға қатысты қолданылатын кез-келген шектеулер мен шарттардың бар не жоқ екендігі туралы сұраққа жауап ретінде Қазақстанның өкілі барлық шектеулер Қазақстанның барлық заңды тұлғаларына қатысты тең дәрежеде, шетелдік қатысушылардың бар не жоқ екеніне қарамастан қолданылады деп жауап берді. Ол экономикалық қауіпсіздік Қазақстанның энергетикалық ресурстарын сақтауын және күшейтуін қамтитын "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 26 маусымдағы № 233-I Заңының ережелеріне сәйкес "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның 12-бабына өзгерістер енгізілгенін қоса айтты. Осы өзгерістерге сәйкес Қазақстан Үкіметінің қазіргі қолданушысы сататын жер қойнауын пайдаланушы құқығын алуға басым құқығы бар.

85. Член попросил представителя Казахстана пояснить, повлекут ли любые финансовые действия по изменению во владении предприятием, обладающим правами на осуществление операций в сфере недропользования, такие как продажа частного капитала/доли в предприятии, применение Закона "О недрах и недропользовании". Представитель Казахстана ответила, что в соответствии с Законом "О недрах и недропользовании", в случае намерения недропользователя произвести отчуждение права недропользования (его части) и/или объекта, связанного с правом недропользования, государство обладает приоритетным правом приобретения права недропользования (его части) и/или объекта, связанного с правом недропользования. Недропользователь, который намеревается произвести отчуждение права недропользования и/или объекта, связанного с правом недропользования, направляет заявление в компетентный орган. Решение о приобретении отчуждаемого права недропользования (его части) и/или объекта, связанного с правом недропользования, принимается компетентным органом от имени Правительства Республики Казахстан. В этой связи, в отношении любых финансовых действий по изменению во владении предприятием, обладающего правами на осуществление операций в сфере недропользования, такие как продажа частного капитала/доли в предприятии, применяются положения Закона "О недрах и недропользовании", предусматривающие приоритетное право государства на приобретение отчуждаемого права недропользования у юридического лица, обладающего правом недропользования.
86. Один из членов выразил обеспокоенность по поводу последствий поправок в Закон "О недрах и недропользовании" для инвестиционного климата в Казахстане. В ответ представитель Казахстана сказала, что новый Закон "О недрах и недропользовании" не окажет неблагоприятного влияния на инвестиционный климат в Казахстане, т.к. он не дискриминирует иностранных инвесторов в сравнении с казахстанскими инвесторами. Закон гарантирует транспарентность и соблюдение недропользователями норм контрактов о недропользовании в целях обеспечения стабильного экономического роста. По состоянию на ноябрь 2011 года в Казахстане в сфере недропользования свою деятельность осуществляют 142 компании, из них 86 компаний с иностранным участием.
87. В ответ на вопрос некоторых членов представитель Казахстана заявила, что Казахстан будет предоставлять юридическим лицам Казахстана с иностранными инвестициями, производящим сырую нефть и газ, в соответствии с национальным законодательством Казахстана недискриминационный доступ к трубопроводам, которые частично или полностью принадлежат и регулируются Правительству(ом) в соответствии с национальным законодательством в пределах доступных остаточных мощностей таких трубопроводов на основе существующих прав доступа. Доступ будет распределяться в справедливом и равном порядке, а также пропорционально производственной мощности компаний, производящих сырую нефть и газ в Казахстане. При применении мер относительно такой транспортировки по трубопроводу, включая доступ к трубопроводам для юридических лиц Казахстана с иностранными инвестициями, производящих сырую нефть и газ в Казахстане, Правительство Казахстана будет обеспечивать соблюдение следующих принципов: (i) полностью прозрачные правовые и регуляторные меры по доступу и тарифам трубопроводной транспортировки; (ii) недискриминация в отношении происхождения сырой нефти и производства газа в пределах территории Казахстана и места назначения; (iii) применение недискриминационных тарифов на транспортировку в отношении иностранных и отечественных инвесторов. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

85. Топ мүшесі, сонымен қатар Қазақстан өкілінен жер қойнауын пайдалану саласындағы операцияларды жүзеге асыруға арналған құқыққа ие кәсіпорынға иелік етушінің өзгеруі бойынша кәсіпорындағы жеке капиталды/үлесті сату, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңды қолдану сияқты кез-келген қаржылық әрекеттерге әкеп соғатынын не соқпайтынын түсіндіруді сұрады. Қазақстанның өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бөлігін) және/немесе объектісін иеліктен шығару ниеті болған жағдайда, мемлекет жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бөлігін) және/немесе обьектісін алуға басым құқыққа ие деп жауап берді. Жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бөлігін) және/немесе обьектісін иеліктен шығару ниеті бар жер қойнауын пайдаланушы құзіретті органға өтінім жібереді. Жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бөлігін) және/немесе обьектіні иеліктен шығаратын құқықты сатып алу туралы шешімді құзіретті орган Қазақстан Республикасы Үкіметі атынан қабылдайды. Осыған байланысты жер қойнауы саласындағы операцияларды жүзеге асыру құқығына ие кәсіпорынға иелік өзгеруі бойынша кәсіпорындағы жеке капиталды/үлесті сату сияқты кез-келген қаржылық әрекеттерге қатысты, жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаның жер қойнауын пайдалану құқығын иелігінен шығаратын құқығын сатып алуға мемлекеттің басым құқығын қарастыратын "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның ережелері қолданылады.
86. Жұмыс тобы мүшелерінің бірі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға енгізілген түзетулердің Қазақстанның инвестициялық климаты үшін салдарлары туралы өзінің алаңдаушылығын білдірді. Қазақстанның өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" жаңа Заң Қазақстанның инвестициялық климатына теріс ықпал жасамайтынын айтты, өйткені ол шетелдік инвесторларды қазақстандық инвесторлармен салыстырғанда кемсітпейді. Заң тұрақты экономикалық өсімді қамтамасыз ету мақсатында жер қойнауын пайдаланушылардың ашықтығына және жер қойнауын пайдалану туралы шарттардың нормаларын сақтауына кепілдік береді. 2011 жылдың қарашасындағы жағдай бойынша Қазақстанда жер қойнауын пайдалану саласында 142 компания жұмыс жасайды, оның 86-сы – шетелдік үлестері бар компаниялар.
87. Жұмыс тобының кейбір мүшелерінің сұрағына Қазақстан өкілі Қазақстан қолданыстағы қолжетімділік құқықтар негізінде құбырлардың қолжетімді қалдық қуаттылығы шегінде ұлттық заңнамаға сәйкес, жартылай немесе толығымен Үкіметке тиесілі және реттейтін иеленген құбыр желісіне Қазақстанның ұлттық заңнамасына сәйкес шикі мұнай және газ өндіретін шетел инвестициялары бар Қазақстанның заңды тұлғаларына кемсітушіліксіз қолжетімділікті қамтамасыз ететінін айтты. Қолжетімділік адал және әділетті тәртіппен Қазақстанда шикі мұнайды өндіретін компаниялардың өндірістік қуатына барабар түрде бөлінетін болады. Қазақстанда шикі мұнай мен газды өндіретін шетел инвестициялары бар Қазақстанның заңды тұлғалары үшін құбыр желісіне қолжетімділікті қоса алғанда, құбыр желісі бойынша осындай тасымалдауға қатысты шараларды қолдану кезінде Қазақстанның Үкіметі келесі қағидаттардың сақталуын қамтамасыз етеді: (і) құбырмен тасымалдауға қолжетімділік және тарифтер бойынша толықтай ашық құқықтық және реттеу шаралары; (іі) Қазақстан аумағы және бағыттары шегінде шикі мұнайдың шығуы мен газдың өндірісіне қатысты кемсітпеушілік; және (ііі) шетелдік және отандық инвесторларға қатысты тасымалдауға арналған кемсітпеушілік тарифтерін қолдану. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.

121. Представитель Казахстана пояснила, что ряд компаний с 50 % или более участием государства в собственности были включены в портфель Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына", национального управляющего холдинга, учрежденного в форме АО со 100 % участием государства. Фонд был создан с целью улучшения корпоративного управления в национальных компаниях и улучшения конкурентоспособности национальной экономики. Независимое владение также позволило компаниям оперировать больше в качестве коммерческих предприятий и генерировать свою собственную прибыль. Единственным учредителем и акционером Фонда было Правительство Республики Казахстан, которое управляет Фондом исключительно путем осуществления полномочий акционера и через представительство в Совете директоров. Премьер-Министр Казахстана по должности является председателем Совета директоров. Фонд взаимодействует со своими компаниями путем осуществления компетенций акционера и представительства Фонда в их Совете директоров.
122. В ответ на запрос члена о дальнейших разъяснениях о роли Правительства представитель Казахстана заявила, что в соответствии со статьей 7 Закона от 1 февраля 2012года № 550-IV "О Фонде национального благосостояния" (далее – Закон "О Фонде национального благосостояния"), исключительная компетенция Правительства, в качестве единственного акционера Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына", изложена следующим образом:
1) утверждение и внесение изменений и дополнений в устав Фонда;
2) утверждение годовой финансовой отчетности Фонда;
3) утверждение стратегии развития Фонда и внесение изменений и дополнений в нее;
4) принятие решения о добровольной реорганизации или ликвидации Фонда;
5) принятие решения об увеличении количества объявленных акций Фонда или изменении вида неразмещенных объявленных акций Фонда;
6) определение срока полномочий Совета директоров Фонда, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий;
7) продажа акций дочерних компаний, определяемая единственным акционером Фонда, а также передача указанных акций в доверительное управление;
8) принятие решений о ликвидации и реорганизации дочерних компаний, определяемых единственным акционером Фонда;
9) назначение и досрочное освобождение от должности председателя правления Фонда;
10) распределение чистого дохода Фонда за отчетный финансовый год, выплата дивидендов по простым акциям и утверждение размера дивидендов в расчете на одну простую акцию Фонда;
11) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям при наступлении случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";

121. Қазақстанның өкілі меншігіндегі мемлекеттің қатысу үлесі 50% немесе одан артық болатын бірқатар компаниялар 100% мемлекеттің қатысуымен АҚ нысанында құрылған "Самұрық-Қазына ұлттық әл-ауқат қоры" ұлттық басқару холдингінің портфеліне енгізілгенін түсіндіріп өтті. Қор ұлттық компаниялардағы корпоративті басқаруды жақсарту және ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін жақсарту мақсатында құрылған болатын. Тәуелсіз иелену, компанияларға, сондай-ақ, коммерциялық кәсіпорындар түрінде әрекет жасауға және өз пайдасын табуға мүмкіндік берді. Қордың жалғыз құрылтайшысы және акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылады, ол Қорды акционердің өкілеттіктерін жүзеге асыру және Директорлар кеңесіндегі өкілдіктері арқылы басқарады. Қазақстанның лауазымы бойынша Премьер-Министрі лауазымы бойынша Директорлар кеңесінің төрағасы болып табылады. Қор өз компанияларымен акционердің құзіреттерін және олардың Директорлар кеңесіндегі өкілдіктерін жүзеге асыру жолымен өзара әрекет етеді.
122. Топ мүшесінің Үкіметтің рөлі туралы бұдан әрі түсіндіру туралы сұрағына Қазақстанның өкілі "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңының (бұдан әрі – "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Заң) 7-бабына сәйкес, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының жалғыз акционері ретіндегі Үкіметтің айрықша құзіреті келесі түрде баяндалғанын мәлімдеді:
1) Қор жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және бекіту немесе оның жаңа редакциясын бекіту;
2) Қордың жылдық қаржылық есептілігін бекіту;
3) Қордың даму стратегиясын бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
4) Қорды ерікті түрде қайтадан құру немесе жою туралы шешім қабылдау;
5) Қордың жарияланған акцияларының санын арттыру немесе Қордың орналастырылмаған жарияланған акцияларының түрлерін өзгерту туралы шешім қабылдау;
6) Қордың директорлар кеңесінің өкілеттік мерзімін анықтау, оның мүшелерін сайлау және олардың өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату;
7) Қордың жалғыз акционері айқындайтын компания акцияларын сату, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімді басқаруға беру;
8) Қордың жалғыз акционері айқындайтын еншілес компанияларды жою және қайта құру туралы шешім қабылдау;
9) Қордың басқарма төрағасын тағайындау және лауазымынан мерзімінен бұрын босату;
10) Есепті қаржылық жыл ішіндегі таза пайданы бөлу, қарапайым акциялар бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдау және Қордың бір қарапайым акциясына есептегенде дивидендтер мөлшерін бекіту;
11) Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңымен қарастырылған жағдайлар орын алғанда, қарапайым акциялар бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;

12) определение дивидендной политики Фонда;
13) утверждение решения Совета директоров Фонда касательно цены, качества и структуры размещения акций организаций, входящих в группу Фонда, размещаемых на организованном рынке ценных бумаг в целях реализации решения Правительства Республики Казахстан;
14) принятие решения о приобретении и продаже акций банков, а также передача указанных акций в доверительное управление;
15) утверждение и внесение изменений и дополнений в кодекс корпоративного управления;
16) иные вопросы в соответствии с Законом "О Фонде национального благосостояния" и/или уставом Фонда.
123. Представитель Казахстана заявила, что избрание в Совет директоров осуществляется на основе Закона "Об акционерных обществах" и Закона "О Фонде национального благосостояния". В соответствии со статьей 35 Закона "Об акционерных обществах" Правительство, как единственный акционер, имеет исключительную компетенцию назначать членов Совета директоров. В соответствии со статьей 8 Закона "О Фонде национального благосостояния", Совет директоров состоит из Председателя и членов, избираемых единственным акционером. Совет директоров формируется из числа членов Правительства, председателя правления Фонда, независимых директоров и иных лиц. Количественный состав Совета директоров определяется уставом Фонда, при этом число независимых директоров должно быть не менее двух пятых от количественного состава Совета директоров. Критерии и процедура избрания независимых директоров устанавливаются в статье 1 Закона "Об акционерных обществах" и Правилах отбора независимых директоров. В частности, независимый директор не может (быть):
аффилированным лицом данного АО и аффилированным лицом по отношению к аффилированным лицам данного АО в течение трех лет, предшествовавших своему избранию;
связан подчиненностью с должностным лицом данного АО или организаций - аффилированных лиц данного АО в течение трех лет, предшествующих своему избранию;
государственным служащим;
представителем акционеров на заседаниях органов данного АО в течение трех лет, предшествующих своему избранию;
- участвовать в аудите данного АО в качестве аудитора в течение трех лет, предшествующих своему избранию.
124. Стратегические решения компаний Фонда принимаются с перспективы увеличения их долгосрочной стоимости и эффективного управления активами. Правительство не вмешивается в ежедневную деятельность Фонда. Правительство не несет ответственности за обязательства компаний в составе Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" и не уполномочено распоряжаться их имуществом. Компании в составе "Самрук-Казына" не являются государственными предприятиями и не являются компаниями с государственным участием, так как их акционером является Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", а не Правительство Республики Казахстан.

12) Қордың дивидендтік саясатын анықтау;
13) Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімін жүзеге асыру мақсатында бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында орналастырылатын, Қордың тобына кіретін ұйым акцияларының бағасына, сапасына, құрылымына қатысты Қордың директорлар кеңесінің шешімін бекіту;
14) банктер акцияларын сатып алу және сату, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімді басқаруға беру;
15) корпоративті басқару кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және бекіту;
16) "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Заңға және (немесе) Қор жарғысына сәйкес өзге мәселелер.
123. Қазақстанның өкілі Директорлар кеңесіне сайлау "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның және "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Заңның негізінде жүзеге асырылатынын мәлімдеді. "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 35-бабына сәйкес Үкімет жалғыз акционер ретінде Директорлар кеңесі мүшелерін тағайындайтын айрықша құзіретке ие. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Заңның 8-бабына сәйкес Директорлар кеңесі жалғыз акционер сайлайтын Төраға мен мүшелерден тұрады. Директорлар кеңесі Үкімет мүшелерінен, Қордың басқарма төрағасынан, тәуелсіз директорлардан және өзге тұлғалардан құралады. Директорлар кеңесінің сандық құрамы Қор жарғысымен анықталады, бірақ тәуелсіз директорлар саны Директорлар кеңесінің сандық құрамының бестен екі бөлігінен кем болмауы қажет. Тәуелсіз директорларды сайлау өлшемшарттары мен рәсімдері, "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 1-бабында және Тәуелсіз директорларды таңдау ережелерінде белгіленеді. Оның ішінде, тәуелсіз директор:
- осы АҚ аффилиирленген тұлғасы, және өзі сайланғанға дейінгі үш жыл ішінде осы АҚ аффилиирленген тұлғаларына қатысты аффилиирленген тұлға;
- өзі сайланғанға дейінгі үш жыл ішінде осы акционерлік қоғамның немесе осы акционерлік қоғамның аффилиирленген тұлғаларының-ұйымдарының лауазымды тұлғаларына бағыныштылықпен байланысты;
- мемлекеттік қызметкер;
- өзі сайланғанға дейінгі үш жыл ішінде, осы акционерлік қоғамның органдарының отырыстарында акционерлердің өкілі; және
- өзі сайланғанға дейінгі үш жыл ішінде, осы акционерлік қоғамның аудитіне қатыспаған болмауы қажет.
124. Қор компанияларының стратегиялық шешімдері олардың ұзақ мерзімді құнының артуы және активтерін тиімді басқару болашағы тұрғысынан қабылданады. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қордың күнделікті қызметіне араласпайды. Үкімет "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының құрамындағы компанияның міндеттемелері үшін жауапты емес және оның мүлкін пайдалануға құзіретті емес. "Самұрық-Қазына" құрамындағы компаниялар "мемлекеттік кәсіпорындар" болып табылмайды және мемлекеттің қатысуы бар компаниялар болып табылмайды, өйткені олардың акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі емес, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры болып табылады.

125. Представитель Казахстана заявила, что на основании данных, представленных Агентством по статистике Республики Казахстан, доля "Самрук-Казына" в ВВП Казахстана составила 7,2 % в 2011 году и 5.3 % в 2012 году. Согласно Агентству по статистике Казахстана, доля в ВВП других национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и компаний в их составе в совокупности составляет менее 0,5 %. Член отметил, что, напротив, в октябре 2013 года Fitch Ratings отметили 100 % долю государства в "Самрук-Казына" и его стратегическое значение для экономики Казахстана, и заявил, что консолидированные активы "Самрук-Казына" и его 405 дочерних предприятий эквивалентны 50 % ВВП страны. Fitch добавил, что его инвестиции составляют 7-10 % ВВП в год, и что 27 % от общего объема налоговых поступлений Казахстана и 6 % от общего объема занятости также приходится на эту национальную холдинговую компанию. В ответ на это представитель Казахстана отметила, что методологически консолидированные активы "Самрук-Казына" не могут сравниваться с ВВП Казахстана, потому что ВВП представляет общую стоимость конечных товаров и услуг, произведенных внутри страны в течение определенного периода времени. В 2012 году более половины ВВП, то есть 52,5 %, приходятся на услуги, в то время как производство товаров составляет 41,4 %. В секторе услуг дочерние компании "Самрук-Казына" в основном вовлечены в транспортные услуги и услуги связи. Доля транспортных и складских услуг составляет 7,5 % ВВП, в то время как доля информационных и коммуникационных услуг составляют 2,6 % ВВП. Компании, предоставляющие услуги в обоих секторах, работают в конкурентной среде наряду с другими частными компаниями. Доля добычи нефти и газа в ВВП составляет 14,7 %. В соответствии с данными Агентства по статистике, доля дочерней компании "Самрук-Казына" по нефтегазовому производству "КазМунайГаз" в ВВП 2012 года составляет 2,24 %.
126. В ответ на вопрос одного из членов представитель Казахстана заявила, что приватизация национальных компаний, национальных холдингов, или национальных управляющих холдингов и их компаний проводились посредством отчуждения акций вышеперечисленных компаний. Правовой основой для отчуждения акций таких компаний является Закон "Об акционерных обществах". В соответствии с пунктом 2.15 статьи 53 данного Закона, решение об отчуждении 10 % или более акций дочерних и аффилированных компаний Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" входят в компетенцию Совета директоров Фонда. В соответствии с постановлением Правительства от 31 марта 2014 года № 280 "Об утверждении Комплексного плана приватизации на 2014-2016 годы" с изменениями от 30 апреля 2014 года, Правительство рекомендует национальным холдингам, национальным управляющим холдингам и национальным компаниям утвердить список дочерних и аффилированных компаний, подлежащих передаче в конкурентную среду. 106 компаний Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" подлежат отчуждению в первую очередь посредством торгов и четыре компании подлежат процедуре "Халык IPO". В настоящее время одна из компаний "Самрук-Казына", "КазТрансОйл", была выставлена для частичной приватизации в форме Халык (Народного) IPO, то есть предлагая 10 % (минус одна акция) для частной покупки в декабре 2012 года. Недавно "Самрук-Казына" объявили о планах похожего размещения на бирже 10 % (минус одна акция) "Казахстанской компании по управлению электрическими сетями" (KEGOC) в ноябре 2014 года. Другие частичные размещения на бирже (то есть менее 10 % акций) "Самрук Энерго", "КазАтомПром" и "Казахстан Темир Жолы" ожидаются позже в течение десятилетия. Компании, подлежащие приватизации, работают в сфере нефти и газа, транспортировки, энергетики, телекоммуникаций, услуг и обучения.

125. Қазақстанның өкілі Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі ұсынған деректер негізінде "Самұрық-Қазынаның" Қазақстанның ЖІӨ-дегі үлесі 2011 жылы 7,2% және 2012 жылы 5.3% құрағанын мәлімдеді. Қазақстанның Статистика жөніндегі агенттігінің деректеріне сәйкес ЖІӨ-де басқа ұлттық басқарушы холдингтің немесе ұлттық холдингтердің және олардың құрамындағы компаниялардың жиынтық үлесі 0,5%-дан кем үлесті құрайды. Топ мүшесі керісінше, 2013 жылғы қазанда Fitch Ratings мемлекеттің "Самұрық-Қазынадағы" 100% үлесін және оның Қазақстан экономикасы үшін стратегиялық маңызын атап өткенін және "Самұрық-Қазынаның" және оның 405 еншілес компанияларының шоғырландырылған активтері елдің ЖІӨ-нің 50%-на барабар екенін мәлімдеді. Fitch, оның инвестицияларының жылына ЖІӨ-нің 7-10% құрайтынын, және Қазақстанның салық түсімдерінің жалпы көлемінің 27% құрайтынын, және жалпы жұмыспен қамтудың 6% да осы ұлттық холдингтік компанияның үлесіне тиесілі екенін қоса айтты. Бұған жауап ретінде Қазақстанның өкілі әдіснамалық тұрғыда "Самұрық-Қазынаның" шоғырландырылған активтері Қазақстанның ЖІӨ-мен салыстырыла алмайтынын атап өтті, өйткені ЖІӨ белгілі бір мерзім ішінде елдің ішінде өндірілген соңғы тауарлар мен қызметтердің жалпы құны болып табылады. 2012 жылы ЖІӨ-нің жартысынан астамы, яғни 52,5% көрсетілген қызметтердің үлесінде, ал тауарлар өндірісіне тек 41,4% ғана тиесілі. Қызметтер көрсету саласында "Самұрық-Қазынаның" еншілес компаниялары негізінен көлік қызметтеріне және байланыс қызметтеріне тартылған. Көлік және қойма қызметтерінің үлесі ЖІӨ-нің 7,5% құрайды, ал ақпараттық және телекоммуникациялық қызметтердің үлесі ЖІӨ-нің 2,6% құрайды. Қос секторда да қызметтер ұсынатын компаниялар басқа жеке меншік компаниялармен бәсекелестік ортада жұмыс жасайды. Мұнай және газ өндірісінің үлесі ЖІӨ-де 14,7% құрайды. Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігінің деректеріне сәйкес мұнай-газ өндірісі бойынша "Самұрық-Қазынаның" еншілес компаниясы "ҚазМұнайГаздың" үлесі 2012 жылы ЖІӨ-де 2,24% құрады.
126. Топ мүшелерінің бірінің сұрағына жауап ретінде Қазақстанның өкілі ұлттық компанияларды, ұлттық холдингтерді немесе ұлттық басқарушы холдингтерді және олардың компанияларын жекешелендіру, жоғарыда аталған компаниялардың акцияларын иеліктен шығару жолымен жүргізілгенін мәлімдеді. Мұндай компаниялардың акцияларын иеліктен шығару үшін құқықтық негіз "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңы болып табылады. "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңның 53-бабының 2.15-тармағына сәйкес "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының еншілес және аффилиирленген компанияларының 10% немесе одан да артық акцияларын иеліктен шығару туралы шешім Қордың Директорлар кеңесінің құзіретіне кіреді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 сәуірдегі өзгерістерімен "2014-2016 жылдарға арналған жекешелендірудің Кешенді жоспарын бекіту туралы", 2014 жылғы 31 наурыздағы № 280 қаулысына сәйкес Үкімет ұлттық компанияларға, ұлттық холдингтерге, ұлттық басқарушы холдингтерге және ұлттық компанияларға бәсекелестік ортаға берілулері қажет еншілес және аффилиирленген компаниялардың тізімін бекітуді ұсынады. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының 106 компаниясы сауда-саттық арқылы бірінші кезекте иеліктен шығарылуға және төрт компаниясы "Халықтық IPO" рәсіміне жатады. Қазіргі уақытта "Самұрық-Қазынаның" компанияларының бірі "ҚазТрансОйл" "Халықтық IPO" нысанында, яғни жеке сатып алу үшін 10% (бір акцияны шегере отырып) ұсыныла отырып, 2012 жылғы желтоқсанда жартылай жекешелендіруге шығарылды. Жақын уақытта, "Самұрық-Қазына" осыған ұқсас "Электр желілерін басқару бойынша Қазақстандық компанияның" (KEGOC) 10%-ын (бір акцияны шегере отырып) биржаға 2014 жылғы қарашада шығару жоспарлары туралы жариялады. "Самұрық-Энергоны", "ҚазАтомПромды", және "Қазақстан Теміржолын" биржада ішінара орналастыру (яғни 10%-дан кем акциялар) кейінірек онжылдық ішінде күтілуде. Жекешелендіруге жататын компаниялар мұнай және газ, көлік, энергетика, телекоммуникация, қызмет көрсету және оқыту салаларында жұмыс жасайды.

127. Большая часть портфолио Фонда, состоящая из ключевых национальных компаний, работающих в области нефтедобычи, телекоммуникационном, горнодобывающем, железнодорожном секторах, области передачи электрической энергии и оборонной индустрии, включает: АО "НК КазМунайГаз", АО "Казахтелеком", АО "НК Казахстан Темир Жолы", АО "KEGOC", АО "Казпочта", "Самрук-Энерго", "Национальная атомная компания "КазАтомПром", "Казахстан Инжиниринг", "Эйр Астана", и "Самрук-Казына Фармация". Другие холдинги "Самрук-Казына" включают в себя компании в таких сферах, как финансовый сектор, транспортировка и химическая промышленность. Большая часть компаний "Самрук-Казына" классифицируются в качестве "стратегических объектов", так как они управляют объектами, указанными в пункте 98. Услуги, предоставляемые национальными компаниями в сфере естественных монополий, регулируются в соответствии с Законом от 9 июля 1998 №272-I "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (для более подробной информации см. раздел "Политика ценообразования" настоящего Доклада Рабочей группы).
128. АО "Национальная компания "Казахтелеком" является оператором фиксированной связи, который предоставляет услуги транзита трафика для обеспечения связи между сетями операторов сопредельных с Казахстаном государств. АО "Национальная компания "Казпочта" оказывает общедоступные услуги почтовой связи, включая услуги по доставке, распространению и пересылке периодических печатных изданий; по кассовым операциям в населенных пунктах, по пересылке заказных писем в географических границах Казахстана. АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" оказывает услуги магистральной железнодорожной сети, услуги по перевозке грузов по внутренним и импортным и экспортным направлениям и услуги по перевозки пассажиров. АО "Национальная компания "KEGOC" оказывает услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети; технической диспетчеризации; регулированию и резервированию электрической мощности, управлению баланса производства-потребления электрической энергии.
129. АО "Самрук-Энерго" осуществляет свою деятельность в следующих сферах: производство электрической и тепловой энергии; передача и распределение электрической энергии; добыча угля; реконструкция, расширение и строительство энергетических объектов. Национальная атомная компания "КазАтомПром" осуществляет следующую деятельность: геологическая разведка, добыча урана, производство продукции ядерного топливного цикла; строительство реакторов и ядерных электростанций; цветная металлургия, и производство конструкционных материалов. Национальная компания "Казахстан Инжиниринг" является холдинговой компанией, управляющей предприятиями в области производства товаров и услуг для оборонных и правоохранительных целей. АО "Эйр Астана" является авиакомпанией, которая оказывает услуги по международным и внутренним направлениям. ТОО "Самрук-Казына Фармация" является единым дистрибьютором лекарственных средств в рамках правительственной программы гарантированной бесплатной медицинской помощи населению.

127. Мұнай өндіру, телекоммуникация, тау-кен өндірісі, темір жол секторларында, электр энергиясын беру, қорғаныс индустриясы салаларында жұмыс жасайтын негізгі ұлттық компаниялардан тұратын Қор портфолиосының үлкен бөлігі келесілерді қамтиды: "ҚазМұнайГаз" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ, "Қазақстан теміржолы" АҚ, "KEGOC" АҚ, "Қазпошта" АҚ, "Самұрық-Энерго", "ҚазАтомПром" ұлттық атом компаниясы", "Қазақстан Инжиниринг", "Эйр Астана", "Самұрық-Қазына Фармация". "Самұрық-Қазынаның" басқа холдингтері қаржы секторы, тасымалдау және химиялық өнеркәсіп сияқты салалардағы компанияларды қамтиды. "Самұрық-Қазынаның" компанияларының көп бөлігі 98-тармақта көрсетілген объектілерді басқаратындықтан, "стратегиялық объектілер" ретінде жіктеледі. Табиғи монополиялар саласында ұлттық компаниялар ұсынатын қызметтер, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-I Заңға сәйкес реттеледі (толық ақпарат алу үшін Жұмыс тобының осы Баяндамасының "Баға белгілеу саясаты" бөлімін қараңыз).
128. "Қазақтелеком" ұлттық компаниясы" АҚ Қазақстан Республикасымен шектесетін мемлекеттер операторларының желілері арасындағы байланысты қамтамасыз ету үшін трафикті тасымалдау қызметтерін ұсынатын, белгіленген байланыс операторы болып табылады. "Қазпошта" ұлттық компаниясы" АҚ мерзімді баспасөз басылымдарын жеткізу, тарату және жіберу қызметтерін; елді мекендердегі кассалық операциялар бойынша қызметтерді; Қазақстан Республикасының географиялық шекараларында тапсырыс бойынша жіберілетін хаттарды пошта арқылы жіберу бойынша қызметтерді қоса алғанда, пошта байланысының жалпыға қолжетімді қызметтерін көрсетеді. "Қазақстан теміржолы" ұлттық компаниясы" АҚ магистральдық темір жол желісі қызметтерін, ішкі және импорттық және экспорттық бағыттар бойынша жүктерді тасымалдау қызметтерін, және жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтерді көрсетеді. "KEGOC" ұлттық компаниясы" АҚ ұлттық электр желілері бойынша электр энергиясын беру бойынша қызметтерді, техникалық диспетчерлендіру; электр қуаттылықтарын реттеу және қорларын құру; электр энергиясын тұтынуды-өндіруді теңгерімдеуді ұйымдастыру қызметтерін көрсетеді.
129. "Самұрық-Энерго" АҚ өз қызметтерін келесі салаларда жүзеге асырады: электр және жылу энергиясын өндіру; электр энергиясын беру және бөлу; көмір өндіру; энергетикалық объектілердің құрылысын қайта өңдеу, кеңейту және салу. "ҚазАтомПром" ұлттық компаниясы" АҚ келесі қызметтерді жүзеге асырады: геологиялық барлау, уран өндіру, ядролық отын циклі өнімдерін өндіру; реакторлардың, ядролық электр станциялары құрылыстарын салу; түсті металлургия және конструкциялық материалдар өндірісі. "Қазақстан Инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ қорғаныс және құқық қорғау мақсаттарына арналған тауарлар мен қызметтерді өндіру саласындағы кәсіпорындарды басқарушы холдингтік компания болып табылады. "Эйр Астана" АҚ халықаралық және ішкі бағыттар бойынша қызметтер көрсететін әуе компаниясы болып табылады. "Самұрық-Қазына Фармация" ЖШС тұрғындарға кепілдендірілген тегін медициналық көмек көрсетудің үкіметтік бағдарламасы шеңберінде дәрі-дәрмек құралдарының біртұтас дистрибьюторы болып табылады.

130. Представитель Казахстана заявила, что в 2011 году постановлением Правительства от 8 сентября 2011 года №1027 утверждена "Программа о продаже акций дочерних и аффилированных компаний Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" на фондовом рынке", т.е. "Народное IPO". Впоследствии "Самрук-Казына" утвердил программу размещения на фондовом рынке миноритарной доли акций АО "КазТрансОйл". Член сделал запрос Казахстану предоставить описание "КазТрансОйл", информацию о проценте акций, авторизованных на продажу и количестве проданных акций, влияния данных продаж на управленческий контроль. Представитель Казахстана ответила, что "КазТрансОйл" является дочерней организацией Национальной компании "КазМунайГаз", которая транспортирует сырую нефть и нефтепродукты по магистральным трубопроводам. Акции "КазТрансОйл" были предложены гражданам Казахстана и пенсионным фондам Республики Казахстан. Граждане Казахстана, владея акциями, будут иметь возможность участвовать в управлении компанией путем голосования на общих собраниях акционеров и будут обладать правом на получение дивидендов, которые будут выплачиваться из чистой прибыли компании. В целом 10 % минус одна акция из объявленных простых акций "КазТрансОйл" были размещены на фондовом рынке, и около 80 % этих акций были проданы более чем 34 000 гражданам Казахстана.
131. "Самрук-Казына" управляет своими дочерними компаниями в соответствии с Законом "Об акционерных обществах". Закупки товаров и услуг Фонда и организаций, в которых Фонд прямо или косвенно владеет 50 % и более голосующих акций (доля участия), осуществляются в соответствии с Правилами закупок, утвержденными Советом директоров Фонда 26 мая 2012 года. В ответ на вопрос члена о том, были ли требования о местном содержании в закупках ФНБ "Самрук-Казына" введены Правилами закупок от мая 2012 года, представитель Казахстана объяснила, что изначально требования о местном содержании были внесены в Правила закупок "Самрук-Казына", утвержденные решением Совета директоров 18 ноября 2009 года, в соответствии с предыдущим Законом "О фонде национального благосостояния". Текущие Правила закупок утверждены в соответствии с новым Законом "О фонде национального благосостояния". Положения о местном содержании были внесены в Правила закупок Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" в 2009 году, как часть правительственных усилий для преодоления негативного влияния всемирного финансового кризиса 2008-2009 годов на экономический рост государства. В частности, требования о местном содержании были направлены на стабилизацию социальной и экономической ситуаций в 27 моногородах Казахстана и сохранения рабочих мест на предприятиях, включая предприятия малого и среднего бизнеса, которые составляют основу предпринимательской деятельности этих городов. Правила закупок не применяются к компаниям, в которых доля Фонда во владении акциями (правами участия) составляет менее 50 %. Тендер является основным способом, применяемым для закупа товаров и услуг. Правила закупки оговаривают критерии оценки заявок и предусматривают применение условной ценовой скидки в совокупности до 20 % для местных произведенных товаров и услуг.

130. Қазақстанның өкілі 2011 жылы Үкіметтің 2011 жылғы 8 қыркүйектегі №1027 қаулысымен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының еншілес және аффилиирленген компаниялары акцияларын қор нарығында сату туралы бағдарламаның", яғни "Халықтық IPO" мақұлданғаны туралы мәлімдеді. Осыдан кейін "Самұрық-Қазына" "ҚазТрансОйл" АҚ акцияларының миноритарлық үлесін қор нарығына орналастыру бағдарламасын бекітті. Топ мүшесі "ҚазТрансОйлды" сипаттауды, сатуға авторландырылған акциялар пайызы және сатылған акциялар саны, бұл сатылымдардың басқарушылық бақылауға ықпалы туралы ақпаратты сұрады. Қазақстанның өкілі "ҚазТрансОйл" шикі мұнай мен мұнай өнімдерін магистральды құбырлар бойынша тасымалдайтын "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясының еншілес компаниясы болып табылады деп жауап берді. "ҚазТрансОйлдың" акциялары Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының зейнетақы қорларына ұсынылды. Қазақстан Республикасының азаматтары акцияларға ие бола отырып, акционерлердің жалпы жиналыстарында дауыс беру арқылы компанияны басқаруға қатысу мүмкіндігіне ие болады және компанияның таза пайдасынан төленетін дивидендтерді алу құқығына ие болады. Жалпы, "ҚазТрансОйлдың" жарияланған қарапайым акцияларының көлеміне шаққанда 10 пайыз шегерілген бір акциясы қор нарығында орналастырылды және осы акциялардың шамамен 80% Қазақстанның 34 000-нан астам азаматтарына сатылды.
131. "Самұрық-Қазына" өзінің еншілес компанияларын "Акционерлік қоғамдар туралы" Заңға сәйкес басқарады. Қордың және дауыс беруші акцияларының (қатысу үлесінің) 50 және одан да артық пайызын Қор тікелей немесе жанама иелік еткен ұйымдардың тауарлары мен қызметтерін сатып алу, 2012 жылғы 26 мамырдағы Қордың Директорлар кеңесі бекіткен Сатып алу қағидасына сәйкес жүзеге асырылады. Топ мүшесінің "Самұрық-Қазынаның" сатып алуларындағы жергілікті қамту туралы талаптар 2012 жылғы мамырдағы Сатып алу қағидасына енгізілді ме деген сұрағына Қазақстанның өкілі жергілікті қамту туралы бастапқы талаптар алдыңғы 2009 жылғы 13 ақпандағы "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Заңға сәйкес "Самұрық-Қазынаның" 2009 жылғы 18 қарашадағы Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген Сатып алу қағидасына енгізілгені туралы жауап берді. Қолданыстағы Сатып алу қағидасы "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" жаңа Заңға сәйкес бекітіледі. Жергілікті қамту туралы талаптар "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының Сатып алу қағидасына 2008-2009 жылдардағы бүкіләлемдік қаржылық дағдарыстың мемлекеттің экономикалық өсіміне теріс ықпалдарын еңсеруге арналған үкіметтік күш салулардың бір бөлігі ретінде енгізілген болатын. Оның ішінде, жергілікті қамту туралы талаптар Қазақстан Республикасының 27 моноқалаларындағы әлеуметтік және экономикалық жағдайларды тұрақтандыруға және бұл қалалардағы шағын және орта бизнес кәсіпорындарын қоса алғанда, кәсіпкерлік қызметтердің негізін құраған кәсіпорындардағы жұмыс орындарын сақтап қалуға бағытталған болатын. Сатып алу қағидасы Қордың акцияларды иеленудегі үлесі (қатысу үлесі) 50%-дан кем болатын компанияларға қолданылмайды. Тендер тауарлар мен қызметтерді сатып алу үшін қолданылатын негізгі тәсіл болып табылады. Сатып алу қағидасында өтінімдерді бағалау өлшемшарттары айтылады және жергілікті өндірілген тауарлар мен қызметтер үшін жиынтығында 20 пайызға дейін бағаны шартты төмендетуді көздейді.

132. На вопрос описать, каким образом требования о местном содержании в контрактах на закупку структурированы по объему и срокам, представитель Казахстана пояснила, что контракты на закупку, заключаемые "Самрук-Казына" и ее компаниями, должны содержать положения о местном содержании, которые были отражены поставщиком в его/ее ценовом предложении. "Самрук-Казына" и ее компании заключают контракт с поставщиком, который в результате применения системы условных скидок получает самую низкую условную цену, при условии соответствия техническим требованиям тендерной документации. Таким образом, существует несколько факторов, влияющих на результаты тендера, такие как соответствие техническим требованиям, предлагаемая цена за товары и услуги и доля местного содержания в товарах или услугах.
133. Член запросил разъяснить, какие компании участвуют в коммерческой деятельности, и разграничить их от тех компаний, которые осуществляют деятельность для Правительства. Представитель Казахстана ответила, что все компании "Самрук-Казына" осуществляют деятельность в коммерческой сфере, за исключением АО "Казахстан Инжиниринг". АО "Казахстан Инжиниринг" вместе с производством машиностроительной продукции и инжиниринговых услуг в коммерческой сфере производит товары для целей национальной обороны. ТОО "Самрук-Казына Фармация" осуществляет закупки лекарственных средств и медицинского оборудования и материалов, которые распределяются государственным больницам и поликлиникам для обеспечения государством гарантированной бесплатной медицинской помощи населению. Она отметила, в то же время, что согласно постановления Правительства от 25 мая 2013 года № 516 100 % пакет прав участия в ТОО "СК Фармация" был передан в государственную собственность из Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына".
134. Некоторые члены отметили, что с практической, если не с юридической точки зрения, многие предприятия в Казахстане пользуются исключительными или специальными привилегиями. Данные члены Рабочей группы просили Казахстан представить проект уведомления, подготовленный в соответствии с положениями статьи XVII ГАТТ 1994 года, и запросили у Казахстана обязательство, о том, что государственные компании, в том числе АО/ТОО с государственным участием, занимающиеся коммерческой деятельностью, будут действовать в соответствии с требованиями ВТО, включая на коммерческой основе. Член отметил, что Казахстан признал существование около 6000 принадлежащих государству предприятий и АО и ТОО с государственным участием в их собственности, которые включали ряд контролируемых государством предприятий, некоторые из которых участвуют в экспортных/импортных операциях, и спросил, не будет ли ряд данных предприятий, в том числе АО и ТОО с государственным участием, квалифицироваться как государственные торговые предприятия в соответствии с критериями, изложенными в статье XVII ГАТТ 1994 года, вне зависимости от того "финансируются или не финансируются из республиканского бюджета", или действуют как монополии. Данный член отметил, что основные положения статьи XVII ГАТТ 1994 года применимы к контролируемым государством предприятиям, таким как АО и ТОО с государственным участием в их собственности, даже без особых или исключительных привилегий, которые предполагают их уведомление, и что обязательства данных положений распространяются на все покупки и продажи "включающие импорт либо экспорт". Данный член подал запрос Казахстану о представлении пересмотренного уведомления государственных торговых предприятий.

132. Жергілікті қамту туралы талаптар мөлшерлері мен мерзімдері бойынша сатып алу келісімшарттарында қалай құрылымданғанын сипаттап беру туралы сұраққа Қазақстанның өкілі "Самұрық-Қазына" және оның компанияларының жасасатын сатып алуға арналған келісімшарттарында өнім берушінің өзінің баға ұсынымында көрсетілген жергілікті қамту туралы ережелер болуы тиіс екендігін түсіндіріп өтті. "Самұрық-Қазына" және оның компаниялары шартты жеңілдіктер жүйесін қолдану нәтижесінде, тендерлік құжаттаманың техникалық талаптарына сәйкестігі жағдайында шартты бағаны алатын өнім берушімен келісімшартқа қол қояды. Осылайша, тендердің нәтижелеріне бірнеше факторлар ықпал етеді: техникалық талаптарға сәйкестік, тауар немесе қызметке ұсынылатын баға және тауар мен қызметтегі Қазақстандық қамтудың үлесі.
133. Топ мүшесі, сондай-ақ коммерциялық қызметпен қандай компаниялардың айналысатындарын және Үкімет үшін қызметтерін жүзеге асыратын компаниялардан аражігін бөліп түсіндіруді сұрады. Қазақстанның өкілі "Қазақстан Инжиниринг" АҚ қоспағанда "Самұрық-Қазынаның" барлық компаниялары өз қызметтерін коммерциялық салада жүзеге асырады деп жауап берді. "Қазақстан Инжиниринг" АҚ коммерциялық салада машина жасау өнімдерін және инжинирингтік қызметтерді өндірумен бірге, ұлттық қорғаныс мақсаттарына арналған тауарлар өндіреді. "СҚ Фармация" ЖШС тұрғындарды мемлекет кепілдендірген тегін медициналық қызметпен қамтамасыз ету үшін мемлекеттік ауруханалар мен емханаларға таратылатын дәрі-дәрмек құралдары мен медициналық жабдықтарды және материалдарды сатып алуларды жүзеге асырады. Сондай-ақ, ол 2013 жылғы 25 мамырдағы Үкіметтің № 516 Қаулысына сәйкес "СҚ Фармация" ЖШС-дағы 100% қатысу құқығының пакеті "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорынан мемлекеттік меншікке берілгендігін айта кетті.
134. Жұмыс тобының кейбір мүшелері егер заңдық тұрғыдан болмаса, іс жүзінде Қазақстанның көптеген кәсіпорындары айрықша немесе арнайы артықшылықтарды пайдаланатынын атап кетті. Жұмыс тобының осы мүшелері Қазақстаннан 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабының ережелеріне сәйкес дайындалған хабарламалар жобасын ұсынуды сұрады және Қазақстаннан коммерциялық негіздегісін қоса алғанда, коммерциялық қызметпен айналысатын мемлекеттік компаниялар, оның ішінде мемлекеттің қатысуы бар АҚ/ЖШС ДСҰ талаптарына сәйкес әрекет ететіні туралы міндеттеме сұрады. Жұмыс тобының мүшесі Қазақстанның кейбіреулері экспорттық/импорттық операцияларға қатысатын, мемлекет бақылайтын бірқатар кәсіпорындарды қамтыған 6000-ге жуық мемлекеттік кәсіпорындардың және олардың меншігіндегі мемлекеттің қатысуы бар АҚ-лар мен ЖШС-лардың жұмыс жасайтынын мойындағанын атап өтті және осы кәсіпорындардың бірқатары, оның ішінде мемлекеттің қатысуы бар АҚ-лар мен ЖШС-лар, олардың "республикалық бюджеттен қаржыландырылатынына немесе қаржыландырылмайтынына" немесе монополиялар ретінде әрекет ететініне қарамастан, 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабында баяндалған өлшемшарттарға сәйкес мемлекеттік сауда кәсіпорындары ретінде жіктелетін болады ма деп сұрады. Жұмыс тобының осы мүшесі 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабының негізгі ережелері, оларды хабарлауды қажет ететін ерекше немесе айрықша артықшылығы жоқ, меншігінде мемлекеттің қатысуы бар АҚ және ЖШС сияқты мемлекет бақылайтын кәсіпорындарға қолданылуы мүмкін екендігін және осы ережелердің міндеттемелері "импорт немесе экспортты қамтитын" барлық сатып алулар мен сатуларға қолданылатынын атап өтті. Жұмыс тобының осы мүшесі Қазақстанға мемлекеттік сауда кәсіпорындарының қайта қарастырылған хабарламасын ұсыну туралы сұрау салу берді.

135. Представитель Казахстана ответила, что существует всего три компании, дочерние предприятия Национального управляющего холдинга "КазАгро", которые были вовлечены в импортные и экспортные операции с использованием бюджетных средств: Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация", АО "КазАгроПродукт" (ранее именованная "Мал Онимдери Корпорациясы") и АО "КазАгроФинанс". Тем не менее, представитель Казахстана утверждает, что эти предприятия не подпадают под обязательства уведомления в Договоренности о толковании статьи XVII ГАТТ 1994 года, поскольку они не пользуются ни эксклюзивными, ни особыми правами в отношении импорта или экспорта товаров.
136. Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" была создана с целью обеспечения продовольственной безопасности страны путем поддержания и обновления государственных резервов зерна через государственные зерновые ресурсы. "Продовольственная контрактная корпорация", в качестве агента Правительства, обладает эксклюзивным правом на реализацию бюджетной программы по закупке, хранению и транспортировке государственных ресурсов зерна (состоящих из государственных резервов зерна и реализационных ресурсов), а также запасами для рыночных интервенций. Правительство утверждает правила, регулирующие закупки для государственных ресурсов зерна, и ежегодно устанавливает объемы и цены таких закупок. Правительство имеет право использовать государственные ресурсы в качестве продовольственной помощи иностранным государствам через "Продовольственную контрактную корпорацию". "Продовольственная контрактная корпорация" проводит внешнеторговые операции в условиях конкуренции с частными торговцами и с учетом рыночных цен. Доля закупок "Продовольственной контрактной корпорации" составляет 16,8 % от общего объема, произведенного в Казахстане зерна. В ответ на вопрос члена представитель Казахстана заявила, что требования о местном содержании были установлены Правилами закупок товаров и услуг "Продовольственной Контрактной Корпорации", утвержденными решением Совета директоров от 24 ноября 2009 года. В частности, пункт 30 Правил предусматривает условную ценовую скидку до 20 % для товаров и услуг отечественного производства в закупках, осуществляемых способом тендера.
137. АО "КазАгроПродукт" было создано в 2001 году для поддержки отечественных производителей животноводческой продукции. Компания принимает участие в (i) закупке, хранении, переработке и продаже скота, сырья и животноводческой продукции на внутреннем рынке и на экспорт; (ii) импорте сельскохозяйственной и животноводческой продукции для дальнейшей переработки и продажи; (iii) покупке (в том числе импорте) специализированного транспорта, технологического оборудования для переработки и хранения сельскохозяйственной и животноводческой продукции для нужд компании или для продажи. Компания проводит импортно-экспортные операции наряду с частными копаниями в конкурентной среде, и ее доля не превышает 1 % от общего объема производства мяса в Казахстане. В ответ на конкретный вопрос, представитель Казахстана ответила, что "КазАгроПродукт" осуществляет закуп товаров и услуг в соответствии с Правилами закупок, утвержденными решением Совета директоров 18 апреля 2011 года. Правила закупок предусматривают применение условной ценовой скидки в совокупности до 20 % на товары и услуги местного производства при тендерных закупках, что является обязательным методом при осуществлении закупок, превышающих 4000 МРП. Она также добавила, что с 2007 года не осуществлялись закупки специализированного транспорта и технологического оборудования для обработки и хранения сельскохозяйственных и животноводческих продуктов. Таким образом, к таким видам закупок требования о местном содержании не применялись.

135. Қазақстанның өкілі бюджеттік қаражатты пайдалана отырып импорттық және экспорттық операцияларға тартылған "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингінің еншілес кәсіпорындары болып табылатын бар-жоғы үш компания бар, олар: "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы, "ҚазАгроӨнім" АҚ (бұрын "Мал Өнімдері Корпорациясы" деп аталған) және "ҚазАгроФинанс" деп жауап берді. Соған қарамастан, Қазақстанның өкілі осы кәсіпорындардың 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабын түсіндіру туралы уағдаластықтың хабарлама міндеттемелеріне енбейтінін тұжырымдады, өйткені олар тауарлар импортына немесе экспортына қатысты айрықша да немесе арнайы да құқықтарды пайдаланбайды.
136. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы мемлекеттік астық ресурстары арқылы астықтың мемлекеттік қорларын қолдау және жаңарту жолымен елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында құрылған болатын. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" Үкіметтің агенті ретінде мемлекеттік астық ресурстарын (мемлекеттік астық қорлары және сатуға жататын ресурстардан тұратын), сондай-ақ нарықтық интервенцияларға арналған қорларды сатып алу, сақтау және тасымалдау бойынша бюджеттік бағдарламаны іске асырудың айрықша құқығына ие. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік астық ресурстары үшін сатып алуларды реттейтін қағидаларды бекітеді және жыл сайын мұндай сатып алулардың көлемдері мен бағаларын белгілейді. Үкімет "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" арқылы шетел мемлекеттеріне азық-түлік көмегі ретінде мемлекеттік ресурстарды пайдалану құқығына ие. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" жеке сауда жасаушылармен бәсекелестік жағдайында және нарықтағы бағаларды ескере отырып, сыртқы сауда операцияларын жүргізеді. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" сатып алуларының үлесі Қазақстан Республикасында өндірілген астықтың жалпы көлемінің 16,8 пайызын құрайды. Топ мүшесінің сұрағына жауап ретінде Қазақстанның өкілі жергілікті қамту туралы талаптарының 2009 жылғы 24 қарашадағы Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген "Азық-түлік келісімшарт корпорациясының" тауарлар мен қызметтерді сатып алу қағидасымен белгіленгені туралы мәлімдеді. Соның ішінде, Қағиданың 30-тармағы тендер тәсілімен жүзеге асырылатын сатып алулардағы отандық өндіріс тауарлары мен қызметтері үшін 20%-ға дейінгі шартты баға жеңілдіктерін көздейді.
137. "ҚазАгроӨнім" АҚ отандық мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді қолдау мақсатында 2001 жылы құрылған болатын. Компания (і) малды, шикізаттар мен мал шаруашылығы өнімдерін ішкі нарықта және экспорттау үшін сатып алуға, сақтауға, қайтадан өңдеуге және сатуға; (іі) одан әрі өңдеу және сату үшін ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін импорттауға; және (ііі), компания қажеттіліктері және сату үшін ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу мен сақтау үшін мамандандырылған көлікті, технологиялық жабдықтарды сатып алуға (оның ішінде импорттауға) қатысады. Компания бәсекелестік ортада жеке компаниялармен қатар, импорттық-экспорттық операцияларды жүргізеді және оның Қазақстанның ет өндірісінің жалпы көлеміндегі үлесі 1 пайыздан артпайды. Нақты сұраққа жауап ретінде Қазақстанның өкілі "ҚазАгроӨнім" тауарлар мен қызметтерді сатып алуларды 2011 жылғы 18 сәуірдегі Директорлар Кеңесінің шешімімен бекітілген Сатып алу қағидасына сәйкес жүзеге асырады деп жауап берді. Сатып алу қағидасы 4000 АЕК-тен асатын сатып алуларда сатып алудың міндетті әдісі болып табылатын тендерлік сатып алулар кезінде жергілікті өндіріс тауарлары мен қызметтеріне 20%-ға дейінгі шартты жиынтық жеңілдіктерін қолдануды көздейді. Ол сондай-ақ, 2007 жылдан бастап ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу мен сақтауға арналған мамандандырылған көліктер және технологиялық жабдықтарды сатып алулардың жүргізілмегенін қоса айтты. Осылайша, сатып алулардың мұндай түрлеріне жергілікті қамту туралы талаптар қолданылмаған.

138. АО "КазАгроФинанс" было создана с целью осуществления государственной политики по созданию конкурентоспособного сельскохозяйственного сектора путем предоставления финансовых услуг и сельскохозяйственной техники и оборудования в рамках финансовых лизинговых схем. "КазАгроФинанс" приобретает сельхозтехнику на внутреннем и международных рынках для последующей сдачи в аренду фермерам. В сфере внешнеэкономической деятельности "КазАгроФинанс" занимается импортом сельскохозяйственной техники и оборудования, скота и не имеет монополии или любых других исключительных прав или привилегий в данной сфере. Правительство не регулирует цены, объем или тип сельскохозяйственной техники или оборудования, приобретаемого компанией. Все такие решения принимаются "КазАгроФинанс" в соответствии с доступными финансовыми ресурсами и заявками от сельскохозяйственных производителей с указанием вида оборудования, которое они планируют получить в лизинг от "КазАгроФинанс". Правительство определяет только процентные ставки в лизинговых схемах и других финансовых программах поддержки "КазАгроФинанс", финансируемых за счет государственного бюджета, и не регулирует процентные ставки по деятельности финансирования, финансируемой из других источников. В ответ на вопрос представитель Казахстана ответила, что "КазАгроФинанс" осуществляет закуп товаров и услуг в соответствии с Правилами закупок, утвержденными решением Совета директоров от 4 апреля 2011 года. Правила закупок предусматривают применение условной ценовой скидки до 20 % на товары и услуги местного производства при тендерных закупках. Тем не менее, закупки сельскохозяйственной техники и оборудования для последующей передачи в лизинг сельскохозяйственным производителям осуществляются на основании заявок от фермеров. Таким образом, условная ценовая скидка, предусмотренная в тендерных закупках, не применяется к приобретению сельскохозяйственной техники и оборудования, предназначенных для последующей сдачи в лизинг сельскохозяйственным производителям. Она добавила, что в соответствии с данными, предоставленными Министерством по инвестициям и развитию, на ее взгляд, доли местного содержания в закупках "КазАгроПродукт" и "КазАгроФинанс" незначительны. К примеру, в 2012 году "КазАгроПродукт" закупил товаров на сумму 24,5 млн. тенге, из которых местное содержание составило около 2,5 млн. тенге или 10 %. В 2012 году "КазАгроФинанс" закупил товаров на сумму 48,6 млрд. тенге, из которых местное содержание составило только 2 млрд. тенге или 4,2 %.

138. "ҚазАгроҚаржы" АҚ қаржылық лизингтік жүйелері шеңберінде қаржылық қызметтерді және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын ұсыну жолымен бәсекеге қабілетті және экспортқа бағытталған ауыл шаруашылығы секторын құру жөніндегі мемлекеттік саясатты жүзеге асыру мақсатында құрылған болатын. "ҚазАгроҚаржы" ауыл шаруашылығы техникасын ішкі және халықаралық нарықтарда одан әрі фермерлерге жалға беру мақсатында сатып алады. Сыртқы экономикалық қызмет саласында "ҚазАгроҚаржы" ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын және малды импорттаумен айналысады, және осы салада монополияға немесе кез-келген басқа айрықша құқықтарға немесе артықшылықтарға ие емес. Үкімет осы компания сатып алатын ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының бағасын, мөлшерін және түрін реттемейді. Мұндай шешімдердің барлығын "ҚазАгроҚаржы" қолжетімді қаржы ресурстарына және ауыл шаруашылығы өндірушілерінен, олардың "ҚазАгроҚаржыдан" лизинг алуды жоспарлап, жабдықтарының түрлерін көрсеткен өтінімдеріне сәйкес қабылдайды. Үкімет мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын лизингтік жүйелер мен басқа да қаржылық бағдарламалардың пайыздық мөлшерлемелерін ғана анықтайды және басқа көздерден қаржыландырылатын қаржыландыру қызметі бойынша пайыздық мөлшерлемелерді реттемейді. Қойылған сұраққа жауап ретінде Қазақстанның өкілі "ҚазАгроҚаржы" тауарлар мен қызметтерді сатып алуды 2001 жылғы 4 сәуірде Директорлар кеңесі шешімімен бекітілген Сатып алу қағидасына сәйкес жүзеге асырады деп жауап берді. Сатып алу қағидасы тендерлік сатып алулар кезінде жергілікті өндіріс тауарлары мен қызметтеріне 20%-ға дейінгі шартты баға жеңілдіктерін қолдануды көздейді. Бұған қарамастан, ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын одан әрі ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерге лизингке беру үшін сатып алу фермерлерден түскен өтінімдер негізінде жүзеге асырылады. Осылайша, тендерлік сатып алуларда көзделген шартты баға жеңілдіктері одан әрі ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерге лизингке беруге арналған ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтарын сатып алуларға қолданылмайды. Ол сондай-ақ, Инвестициялар мен даму министрлігі ұсынған деректерге сәйкес, оның пікірінше, "ҚазАгроӨнім" және "ҚазАгроҚаржы" сатып алуларындағы жергілікті қамтудың үлесі болмашы екенін қоса айтты. Мысалы, 2012 жылы "ҚазАгроӨнім" 24,5 млн. теңгеге тауар сатып алды, оның ішінде жергілікті қамтудың үлесі 2,5 млн.-ға жуық теңгені немесе 10% құрады. 2012 жылы "ҚазАгроҚаржы" АҚ 48,6 млрд. теңгенің тауарларын сатып алды, оның ішінде жергілікті қамтудың үлесі тек 2 млрд. теңгені немесе 4,2% ғана құрады.

139. В целях содействия росту и диверсификации экономики, привлечения инвестиций и развития кластеров путем оптимизации системы управления институтами развития и финансовыми организациями, Указом Президента Республики Казахстан от 22 мая 2013 года № 571 был создан Национальный управляющий холдинг "Байтерек". Следующие дочерние компании Фонда национального благосостояния "Самрук-Казына" были переданы в "Байтерек": АО "Банк развития Казахстана", АО "Казына Капитал Менеджмент", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный фонд Казахстана", АО "Фонд развития предпринимательства "Даму". Портфолио "Байтерек" также включает ряд АО, ранее находившихся под надзором государственных органов, таких как: АО "Национальное агентство по технологическому развитию" (ранее находилось под руководством Министерства индустрии и новых технологий), АО "Жилстройсбербанк Казахстана", АО "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания", АО "Казахстанский Фонд гарантирования ипотечных кредитов" (ранее находились под руководством Министерства регионального развития), АО "Фонд стрессовых активов" (ранее находилось под руководством Министерства экономики и бюджетного планирования).
140. В ответ на вопрос члена о создании государственной монополии в области импорта или экспорта товаров представитель Казахстана ответила, что Казахстан в настоящее время не поддерживает и не предусматривает создание государственной монополии в области импорта или экспорта товаров, за исключением экспорта икры осетровых рыб и других продуктов осетровых. В соответствии со статьей 11-1 Закона от 9 июля 2004 года №539-II "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" экспорт икры осетровых рыб и других продуктов осетровых рыб, а также деятельность по вылову осетровых рыб и их покупки и переработки были переданы в сферу государственных монополий. В 2011 году Правительство создало государственную монополию "Урало-Атырауский осетровый рыбоводный завод". Казахстан планирует уведомить предприятие, как предусмотрено в Договоренности о толковании статьи XVII ГАТТ 1994 года.
141. В ответ на вопрос члена представитель Казахстана указала, что требования о местном содержании в форме 20 % условной ценовой скидки применяются в закупках национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, а также иных АО и ТОО с 50 и более процентным участием государства. В ответ на вопрос члена представитель Казахстана ответила, что компании, описанные в пунктах 109-114 выше и пункте 939 Раздела "Государственные закупки" настоящего Доклада, являются единственными компаниями в Казахстане, помимо тех, которые описаны в разделе "Инвестиционные меры, связанные с торговлей" настоящего Доклада, которые должны соблюдать положения по местному содержанию при намерении осуществить покупки товаров, услуг или работ. В настоящий момент следующие контролируемые государством компании существуют в Казахстане:
три национальных управляющих холдинга ("Самрук-Казына", "КазАгро" и "Байтерек");
два национальных холдинга ("Зерде" и "Парасат");

139. Қаржылық ұйымдар мен даму институттарын басқару жүйесін оңтайландыру жолымен экономиканың өсуіне және әртараптандырылуына, инвестицияларды тартуға және кластерлерді дамытуға жәрдемдесу мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы №571 Жарлығымен "Бәйтерек" ұлттық басқару холдингі құрылған болатын. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорының келесі еншілес компаниялары "Бәйтерек" ҰБХ-ға берілді: "Қазақстанның даму банкі" АҚ, "Қазына Капитал Менеджмент" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның Инвестициялық Қоры" АҚ, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ. "Бәйтерек" портфолиосы сонымен қатар, төмендегідей бұрын мемлекеттік органдардың бақылауында болған АҚ-ларды қамтиды: "Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" АҚ (бұрын Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің басқаруында болған), "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ, "Қазақстан ипотекалық компаниясы" ипотекалық ұйымы" АҚ, "Қазақстандық ипотекалық кредиттерді кепілдендіру қоры" АҚ (бұрын Өңірлік даму министрлігінің басқаруында болған), "Стресті активтер қоры" АҚ (бұрын Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің басқаруында болған).
140. Жұмыс тобы мүшесінің тауарларды импорттау және экспорттау саласындағы мемлекеттік монополияны құру туралы сұрағына Қазақстанның өкілі Қазақстан қазіргі уақытта тек бекіре тұқымдас балықтар уылдырығын және бекіре тұқымдастардың басқа өнімдерін экспорттауды қоспағанда, тауарларды импорттау және экспорттау саласындағы мемлекеттік монополияны құруды қолдамайды және көздемейді деп жауап берді. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі № 539-ІІ Заңның 11-1-бабына сәйкес бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын және бекіре тұқымдастардың басқа өнімдерін экспорттау, сондай-ақ, бекіре тұқымдас балықтарды аулау және оларды сатып алу және өңдеу бойынша қызметтер мемлекеттік монополия саласына берілген. 2011 жылы Үкімет қазіргі уақытта реконструкциялық жұмыстар жүргізіліп жатқан "Орал-Атырау" бекіре балығын өсіру зауыты" мемлекеттік монополиясын құрды. 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабын түсіндіру туралы Уағдаластықта көзделгендей, Қазақстан кәсіпорынды хабарлауды жоспарлайды.
141. Топ мүшесінің сұрағына жауап ретінде Қазақстанның өкілі 20 пайыздық шартты баға жеңілдіктері нысанындағы жергілікті қамту туралы талаптар ұлттық басқару холдингтерінің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ мемлекеттің қатысу үлесі 50 және одан артық пайызды болатын басқа акционерлік қоғамдар мен жауапкершіліктері шектеулі серіктіктестіктердің сатып алуларында қолданылатынын көрсетті. Топ мүшесінің сұрағына жауап ретінде Қазақстанның өкілі жоғарыдағы 109-дан 114-ке дейінгі тармақтарда және "Мемлекеттік сатып алулар бойынша" тараудың 939-тармағында сипатталған компаниялар, осы Баяндаманың "Саудамен байланысты инвестициялық шаралар" тарауында сипатталғандардан басқалары, тауарлар, қызметтер мен жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыруға ниеті болған кезде жергілікті қамту бойынша ережелерді сақтаулары тиіс Қазақстандағы жалғыз компаниялар болып табылады. Қазіргі уақытта Қазақстанда келесідей мемлекет бақылайтын компаниялар бар:
- Үш ұлттық басқарушы холдингтер ("Самұрық-Қазына", "ҚазАгро", және "Бәйтерек");
- Екі ұлттық холдинг ("Зерде" және "Парасат");

33 национальных компании (включая 10 в составе национальных управляющих холдингов);
944 АО и ТОО под управлением государственных органов.
142. Представитель Казахстана подтвердила наличие в Казахстане предприятий, находящихся в собственности государства либо контролируемых государством, деятельность которых связана с извлечением прибыли, включая национальные компании, национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и любые АО, в которых национальные управляющие холдинги и национальные холдинги владеют 50 % акций и более. Она также подтвердила, что с даты вступления Казахстана к ВТО такие предприятия при осуществлении коммерческой деятельности будут осуществлять не предназначенные для государственных нужд закупки и продажи в рамках международной торговли таким образом, который соответствует применимым положениям Соглашения ВТО. Она подтвердила, что, в частности, такие предприятия будут совершать закупки и продажи, руководствуясь коммерческими соображениями, включая цену, качество, доступность, реализуемость и транспортировку, а также предоставят предприятиям других членов ВТО адекватные в соответствии с обычной деловой практикой возможности для конкуренции за участие в таких закупках и продажах. Она также подтвердила, что в рамках обязательств Казахстана по услугам, включая ограничения, закрепленные в Перечне специфических обязательств по услугам, права и обязательства Казахстана по Генеральному соглашению ВТО по торговле услугами, включая меры Казахстан регулятивного характера, охватываемые Соглашением ВТО, включая правила ценообразования и без ущерба для обязательств, прав, обязанностей, и мер, соответствующих данным обязательствам, правам и обязанностям, Казахстан обеспечит, что деятельность таких предприятий будет осуществляться в соответствии с положениями, изложенными в данном пункте. Далее она подтвердила, что данные обязательства не затрагивают переходный период для инвестиционных контрактов, заключенных в рамках Закона №291-IV "О недрах и недропользовании", изложенных в пунктах 896 и 897, и участие Казахстана в переговорах по присоединению к Соглашению ВТО о государственных закупках или предложение по охватываемым в таких переговорах организациям. Она также подтвердила, что после вступления в ВТО Казахстан будет представлять нотификации в отношении предприятий, подпадающих под Договоренность о толковании Статьи XVII Генерального соглашения ВТО по тарифам и торговле 1994 года. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
– Политика ценообразования

- 33 ұлттық компания (оның ішінде ұлттық басқарушы холдингтер құрамындағы 10 компания);
- 944 мемлекеттік органдардың басқаруындағы акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер.
142. Қазақстанның өкілі Қазақстанда коммерциялық салада жұмыс жасайтын, ұлттық компаниялар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер және акцияларының 50 және одан астам пайызын ұлттық басқарушы холдингтер мен ұлттық холдингтер иеленетін кез келген АҚ-ларды қоса алғанда, қызметі пайда түсірумен байланысты мемлекетке тиесілі және мемлекет басқаратын кәсіпорындардың бар екенін растады. Ол, сондай-ақ Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап, мұндай кәсіпорындар коммерциялық қызметті жүзеге асыру кезінде халықаралық сауда шеңберінде үкімет қажеттіліктері үшін арналмаған сатып алуларды және сатуларды ДСҰ келісімінде қолданылатын ережелерге сәйкес келетіндей жүзеге асыратынын растады. Ол, соның ішінде, мұндай кәсіпорындар бағаны, сапаны, қолжетімділікті, өтімділікті және тасымалдауды қоса алғанда, коммерциялық негізді басшылыққа отырып, сатып алулар мен сатуларды жасайтынын, сондай-ақ ДСҰ-ның басқа мүшелерінің кәсіпорындарына әдеттегі іскерлік тәжірибесіне сәйкес мұндай сатып алулар мен сатуларға бәсекелестікпен қатысуға тиісті мүмкіндіктерді ұсынатынын растады. Ол, сондай-ақ қызметтер саласындағы Қазақстанның міндеттемелері шеңберінде, ДСҰ-ның Қызметтер бойынша айрықша міндеттемелер тізбесіндегі айтылған шектеулерді, Қазақстанның Қызметтер саудасы жөніндегі Бас келісім бойынша құқықтары мен міндеттемелерін қоса алғанда, ДСҰ келісімі қамтитын Қазақстанның реттеу сипатындағы шараларын қоса алғанда, баға белгілеу және міндеттемелер, құқықтар мен міндеттер, және осындай міндеттемелерге, құқықтарға мен міндеттерге сәйкес шаралар үшін зиянсыз болу қағидатын қоса алғанда, Қазақстан осындай кәсіпорындардың қызметі осы тармақта анықталған ережелерге сәйкес жүзеге асатынына кепілдік беретінін растады. Бұдан әрі ол, осы міндеттемелер 896 и 897-тармақтарында баяндалған "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" № 291-IV Заң шеңберінде жасалған инвестициялық келісімшарттар үшін өтпелі кезеңді, және Қазақстанның Мемлекеттік сатып алу туралы ДСҰ келісіміне қосылуы жөніндегі келіссөздерге қатысуын немесе осы келіссөздермен қамтылатын ұйымдар бойынша ұсынысты қозғамайтынын растады. Ол, сондай-ақ ДСҰ-ға кіргеннен кейін Қазақстан 1994 жылғы тарифтер мен сауда бойынша ДСҰ Бас келісімінің XVII бабын түсіндіру туралы уағдаластыққа жататын кәсіпорындарға қатысты хабарламалар жіберетінін растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.
- Баға белгілеу саясаты

143. Представитель Казахстана заявила, что правовой основой для политики регулирования естественных монополий в рамках ЕАЭС является Раздел XIX "Естественные монополии" (статья 78) и Приложение № 20 "Протокол о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий" Договора о ЕАЭС. Данные положения заменили Соглашение о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий от 9 декабря 2010 года, которое утратило силу, когда Договор о ЕАЭС вступил в силу 1 января 2015 года. С 1 января 2015 года Раздел XIX и Приложение № 20 к Договору о ЕАЭС определяют основные принципы и правила регулирования деятельности субъектов естественных монополий. Договор о ЕАЭС призван обеспечить баланс интересов потребителей и естественных монополий, способствовать эффективному функционированию и развитию естественных монополий, гармонизации национальных законодательств в данной сфере. В частности, Приложение №20 Договора о ЕАЭС предоставляет недискриминационный доступ к услугам, предоставляемым естественными монополиями одного государства-члена ЕАЭС, для потребителей других государств-членов ЕЭАС при наличии технических возможностей. Регулирование тарифов основано на принципе раздельного учета затрат, относящихся к услугам, предоставляемых естественными монополиями. При регулировании тарифов учтены следующие критерии: (i) восстановление экономически обоснованных затрат, связанных с регулируемой деятельностью; (ii) получение экономически обоснованной прибыли; (iii) поощрение экономической эффективности; (iv) формирование тарифов с учетом надежности и качества услуг, оказываемых естественных монополий.
144. В соответствии с Разделом VII Приложения № 19 к Договору о ЕАЭС, регулирование цен может быть введено на рынки товаров, которые не находятся в состоянии естественной монополии, только в исключительных случаях, к которым относятся, в частности, чрезвычайные ситуации и стихийные бедствия, интересы национальной безопасности, и отдельные виды социально значимых продуктов.
145. Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия или ЕЭК) по просьбе государства-члена ЕАЭС может принять решение о необходимости отмены регулирования цен. Решение Комиссии реализуется в соответствии с национальным законодательством государства-члена. Тем не менее, эта компетенция не распространяется на сектор услуг, естественных монополий, государственных закупок и интервенций, а также на следующие товары: (i) природный газ; (ii) сжиженный газ для бытовых нужд; (iii) электрическую и тепловую энергии; (iv) водку, ликер и другие алкогольные продукты крепостью выше 28 % (минимальная цена); (v) этиловый спирт из пищевого сырья (минимальная цена); (vi) твердое топливо и топливо для обогрева; (vii) производство цикла атомной энергетики; (viii) керосин для бытовых нужд; (ix) нефтепродукты; (х) фармацевтические товары и (xi) табачные изделия.

143. Қазақстанның өкілі Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде табиғи монополияларды реттеу саясаты үшін құқықтық негіз ЕАЭО туралы шарттың XIX "Табиғи монополиялар" тарауы (78-бап) және "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы" №20 Қосымшасы болып табылатынын мәлімдеді. Осы ережелер ЕАЭО туралы шарт 2015 жылғы 1 қаңтарда күшіне енгенде, күшін жоғалтқан 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді алмастырды. 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап ЕАЭО туралы шарттың XIX тарауы мен №20 Қосымшасы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеудің негізгі қағидаттары мен қағидаларын айқындайды. ЕАЭО туралы шарт тұтынушылар мен табиғи монополиялардың мүдделерінің арасындағы теңгерімді қамтамасыз етуге, табиғи монополиялардың тиімді қызмет етуі мен дамуына жәрдемдесуге, осы саладағы ұлттық заңнамаларды үйлестіруге жұмыс істейді. Соның ішінде, ЕАЭО туралы шарттың №20 Қосымшасы ЕАЭО-ның бір мүше мемлекетінің табиғи монополиялары ұсынатын қызметтерге, техникалық мүмкіндіктер қолжетімді болған жағдайда, ЕАЭО-ның басқа мүше мемлекеттерінің тұтынушыларына кемсітпейтін қолжетімділік ұсынады. Тарифтерді реттеу табиғи монополиялар ұсынатын қызметтерге жататын шығыстарды бөліп есептеу қағидатына негізделді. Тарифтерді реттеу барысында келесі өлшемшарттар ескерілді: (і) реттелетін қызметпен байланысты экономикалық негізделген шығындарды қалпына келтіру; (іі) экономикалық негізделген пайда алу; (ііі) экономикалық тиімділікті ынталандыру; және (iv) табиғи монополиялар көрсететін қызметтердің сапасы мен сенімділігін ескере отырып тарифтерді қалыптастыру.
144. ЕАЭО туралы шарттың №19 Қосымшасының VII Бөліміне сәйкес бағаларды реттеу, айрықша жағдайларда табиғи монополиялар жағдайындағы емес тауарлар нарығына, оларға, соның ішінде, төтенше жағдайлар және табиғи апаттар, ұлттық қауіпсіздік мүдделері жатады, және әлеуметтік маңызды өнімдердің жекелеген түрлеріне енгізілуі мүмкін.
145. Еуразиялық Экономикалық Комиссия (бұдан әрі – Комисссия немесе ЕЭК) ЕАЭО-ның мүше мемлекетінің сұрауы бойынша реттелетін бағаларды жою қажеттілігі туралы шешім қабылдауы мүмкін. Комиссияның шешімі мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамаларына сәйкес іске асырылады. Бұған қарамастан, бұл құзірет қызметтер көрсетуге, табиғи монополиялар, мемлекеттік сатып алулар және интервенциялар секторына, сондай-ақ келесі тауарларға қолданылмайды: (i) табиғи газ; (ii) тұрмыстық қажеттіліктерге арналған сұйытылған газ; (iii) электр және жылу энергиясы; (iv) арақ, ликер және күштілігі 28%-дан артық алкогольді өнімдер (ең төмен баға); (v) тамақ шикізатынан алынған этил спирті (минималды баға); (vi) қатты отын және жылытуға арналған отын; (vii) атом энергиясы циклі өндірісі; (viii) тұрмыстық қажеттіліктерге арналған керосин; (ix) мұнай өнімдері; (х) фармацевтикалық тауарлар және (xi) темекі өнімдері.

146. Представитель Казахстана заявила, что Законом от 9 июля 1998 года № 272-I "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон "О естественных монополиях") установлены правовые рамки государственного регулирования в сфере естественных монополий и регулируемых рынков, включая ценообразование естественными монополиями и субъектами регулируемого рынка. Закон "О естественных монополиях" направлен на защиту интересов потребителей, субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, а также на обеспечение баланса интересов потребителей и интересов субъектов естественных монополий. Предполагается, что естественная монополия существует на рынке, в котором создание конкурентной среды по предоставлению определенного вида услуг (товаров, работ) невозможно или не оправдано экономически, в связи с технологической характеристикой производственного процесса и поставкой услуг (товаров, работ). Государственное регулирование осуществляется посредством учреждения (i) тарифных ставок (цен, ставок вознаграждений); (ii) оценок тарифов; (iii) временных компенсационных тарифов; (iv) временных понижающих коэффициентов; (v) особого порядка формирования цены; (vi) отдельного расчета дохода, расходов и использованных активов для каждого вида регулируемой деятельности; (vii) координирования учетной политики. Действие Закона "О естественных монополиях" распространяется как на иностранные, так и на отечественные юридические лица (их филиалы и представительства), индивидуальных предпринимателей, общественные организации и физические лица в Казахстане. Положения Закона "О естественных монополиях" не затрагивают индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, занимающихся видами деятельности, классифицируемыми как естественные монополии и связанными со строительством и эксплуатацией предприятий, используемых для их собственных нужд. Представитель Казахстана добавила, что приказом Агентства по регулированию естественных монополий от 19 марта 2005 года № 91-OD были утверждены "Правила повышения или снижения тарифов (цен, ставок, сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы)" (далее – Правила по тарифам). В соответствии с Законом "О естественных монополиях" и Правилам по тарифам, предельный уровень тарифов, а также любые изменения тарифов, должны покрывать себестоимость оказываемых услуг и учитывать получение прибыли, необходимой для осуществления эффективной деятельности. Кроме того, регулируются цены на определенные товары (например, энергоресурсы), предоставляемых населению и другим некоммерческим потребителям, а также по соображениям внутренней социальной политики. Список услуг, регулируемых государством в виде естественных монополий, содержатся в Приложении 4 настоящего Доклада.

146. Қазақстанның өкілі "Табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-I Заңында (бұдан әрі – "Табиғи монополиялар туралы" Заңы) табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің баға белгілеуін қоса алғанда, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласындағы мемлекеттік реттеудің құқықтық шеңберлері белгіленген деп мәлімдеді. "Табиғи монополиялар туралы" Заң тұтынушылардың, табиғи монополия субъектілерінің және реттелетін нарықтардың мүдделерін қорғауға, сондай-ақ тұтынушылар мүдделері мен табиғи монополиялар мүдделерінің теңгерімін қамтамасыз етуге бағытталған. Табиғи монополия өндірістік процестің және қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) жеткізудің технологиялық сипаттамаларымен байланысты, белгілі бір қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрін ұсыну бойынша бәсекелестік орта құру экономикалық жағынан мүмкін емес немесе ақтамайтын нарықта ғана болады деп пайымдалады. Мемлекеттік реттеу (і) тарифтік мөлшерлемелерді (баға, сыйақы мөлшерлемелері); (іі) тарифтерді бағалауды; (ііі) уақытша өтемдік тарифтерді; (iv) уақытша төмендету коэффициенттерін; (v) бағаларды қалыптастырудың ерекше тәртібін; (vi) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындардың және қолданған активтердің бөлек есебін жүргізуді; және (vii) есепке алу саясатын үйлестіруді құру жолымен жүзеге асырылады. "Табиғи монополиялар туралы" Заңның әрекеті Қазақстандағы шетелдік, сонымен қатар отандық заңды тұлғаларға (олардың филиалдары мен өкілдіктеріне), жеке кәсіпкерлерге, қоғамдық ұйымдар мен жеке тұлғаларға қолданылады. Бірақ "Табиғи монополиялар туралы" Заңның ережелері олардың жеке қажеттіліктері үшін пайдаланылатын, кәсіпорындардың құрылысын салу және пайдаланумен байланысты және табиғи монополиялар ретінде жіктелетін қызмет түрлерімен айналысатын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қатысты болмайды. Өкіл "Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету Ережесі" (бұдан әрі – Тарифтер бойынша ереже) Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 19 наурыздағы № 91-НҚ бұйрығымен бекітілгенін қоса айтты. "Табиғи монополиялар туралы" Заңға және Тарифтер бойынша қағидаға сәйкес тарифтердің шекті деңгейлері, сондай-ақ тарифтік ставкалардың кез келген өзгерістері көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын жабуы және тиімді қызмет атқару үшін қажетті таза пайданы алуды ескеруі қажет. Бұдан өзге, осындай бақылау тұрғындарға және басқа да коммерциялық емес тұтынушыларға ұсынылатын белгілі бір тауарлардың (мысалы, энергия ресурстары) бағаларын реттейді, сондай-ақ жергілікті әлеуметтік саясат пайымдарына негізделеді. Табиғи монополиялар түрінде мемлекет реттейтін қызметтер тізімі осы Баяндаманың 4-қосымшасында берілген.

147. Участник регулируемого рынка устанавливает предельный уровень цен на товары (работы, услуги), основываясь на стоимости производства и маркетинга, а также на размере прибыли. Предельный уровень цен подлежит утверждению уполномоченным органом на основе результатов ценовой экспертизы. Участник регулируемого рынка имеет право снижать и повышать цену на производимые (продаваемые) товары (работы, услуги) в пределах предельного уровня цен.
148. Она добавила, что постановлением Правительства № 1005 от 30 сентября 2010 года утверждена "Программа по тарифной политике в Республике Казахстан на 2010-1014 годы". Программа нацелена на создание эффективной сбалансированной системы регулирования в сфере естественных монополий, поощряющей инвестиции в модернизацию и технологическое усовершенствование активов, улучшение качества и повышения конкурентоспособности инфраструктурных секторов. Она добавила, что законодательство не препятствует конкуренции иностранных и местных предприятий в секторах, где доминируют естественные монополии. В ответ на отдельный вопрос она подтвердила, что понятие "естественная монополия" является юридическим термином.
149. Представитель Казахстана отметила, что все естественные монополии регулируются общеустановленными требованиями и применяют цены (тарифы), утверждаемые Комитетом по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики (далее в данном разделе – Комитет). При рассмотрении заявок Комитет проводит финансовую и, при необходимости, техническую оценку предлагаемых повышений, с учетом операций других подобных предприятий. Тарифы, утверждаемые Комитетом, должны обеспечивать возмещение расходов, необходимых для предоставления регулируемых услуг, и принимать во внимание получение надлежащего уровня прибыли, необходимой для обеспечения эффективной деятельности компании. В зависимости от результата рассмотрения, Комитет разрабатывает предварительное решение, которое обсуждается на публичных слушаниях (процесс консультаций). Комитет созывает публичные слушания при рассмотрении заявок естественных монополий на утверждение максимальных пределов тарифов. На публичных слушаниях присутствуют члены местных исполнительных органов законодательной власти, представители государственных органов, потребители и их общественные объединения, независимые эксперты, а также заявитель (естественная монополия). Соответствующая информация (например, решения Комитета) периодически публикуется в средствах массовой информации и доступна на сайте www.kremzk.gov.kz. На просьбу предоставить перечень естественных монополий представитель Казахстана сослалась на веб-сайт: www.kremzk.gov.kz.

147. Реттелетін нарыққа қатысушы өндіріс пен маркетингтің құнын, түсетін пайданың мөлшерін негізге ала отырып, тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағаларының шекті деңгейін белгілейді. Бағалардың шекті деңгейін уәкілетті орган баға сараптамасы нәтижелері негізінде негізделген деңгей ретінде бекітуге тиіс. Реттелетін нарыққа қатысушы бағалардың шекті деңгейі шеңберінде өндірілетін (сатылатын) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасын төмендетуге және көтеруге құқығы бар.
148. Ол Үкіметтің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен "Қазақстан Республикасындағы тарифтік саясаты жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарлама" бекітілгенін қоса мәлімдеді. Бағдарлама жаңартуға арналған инвестицияларды және активтерді технологиялық жетілдіруді, сапаны жақсарту мен инфрақұрылымдық секторлардың бәсекеге қабілеттілігін арттыруды ынталандыратын табиғи монополиялар саласында реттеудің тиімді теңестірілген жүйесін құруға бағытталған, Ол сонымен қатар, заңнаманың табиғи монополиялар басымдыққа ие секторларда шетелдік және жергілікті кәсіпорындардың бәсекелестігіне кедергі келтірмейтінін атап өтті. Нақты қойылған сұраққа жауап ретінде ол "табиғи монополияның" заңды термин екенін растады.
149. Қазақстанның өкілі барлық табиғи монополиялардың Ұлттық Экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті (бұдан әрі – Комитет) бекітетін талаптар мен қолданылатын бағалардың/тарифтердің стандартты тізілімінің субъектісі болып табылатынын атап өтті. Өтініштерді қарау барысында Комитет басқа ұқсас кәсіпорындардың операцияларын ескере отырып, ұсынылып отырған бағаны көтерудің қаржылық, ал қажет болған жағдайда, техникалық бағалауын жүргізеді. Комитет бекіткен тарифтер, реттеліп көрсетілетін қызметтер ұсыну үшін қажетті шығындарды өтеуге және компания қызметінің тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті пайданың тиісті деңгейіне ие болуды назарда ұстауға тиіс. Қарау нәтижесіне байланысты Комитет жария тыңдауларда талқыланатын (консультациялар процесі) алдын-ала шешім тұжырымдайды. Комитет тарифтердің ең жоғары шектерін бекітуге арналған табиғи монополиялардың өтінімдерін қарау кезінде жария тыңдаулар ұйымдастыруға тиіс. Жария тыңдауларға заң шығару билігінің жергілікті атқарушы органдарының мүшелері, мемлекеттік органдар өкілдері, тұтынушылар және олардың қоғамдық бірлестіктері, тәуелсіз сарапшылар, сондай-ақ өтінім беруші (табиғи монополия) қатысады. Тиісті ақпарат (мысалы, Комитеттің шешімдері) мерзімді түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланып тұрады және http://www.kremzk.gov.kz/eng/ сайтында қол жетімді. Табиғи монополиялар тізілімін ұсыну туралы өтінішке өкіл http://www.kremzk.gov.kz/eng/ menu2/registry/resp_razd/ веб-сайтына сілтеме жасады.

150. Далее представитель Казахстана отметила, что принятие "Комплекса мер по совершенствованию тарифной политики в сферах естественных монополий на 2008-2010 гг.", утвержденного постановлением Правительства № 1279 от 24 декабря 2007 года, свидетельствует о предпринимаемых мерах Правительства по обеспечению устойчивости деятельности естественных монополий. Меры были направлены на усовершенствование нормативной правовой базы и методики установления тарифов, включая введение прогрессивных методов.
151. Представитель Казахстана подчеркнула, что производство электроэнергии, природного газа и газового конденсата, а также других форм энергии, не регулируется в качестве естественных монополий. Представитель Казахстана добавила, что Законом от 5 июля 2006 года № 166-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам естественной монополии" введено понятие "стратегических товаров", которое включает: уголь, газ, мазут, дизельное топливо и электроэнергию, используемые естественными монополиями. Положениями Закона предусмотрено, что естественная монополия (потребитель) должна приобретать стратегические товары непосредственно у производителя или прямых импортеров, за исключением случаев дефицита поставки на отдельном рынке. Данное требование было введено в результате того, что стоимость топлива достигала 70 % в расходах естественных монополий из-за большого количества посредников в системе снабжения от производителя до естественной монополии (потребителя). Отвечая на вопрос, представитель отметила, что понятие "стратегический объект" не связано с понятием "стратегический товар". Понятие стратегического объекта используется для регулирования определенных инфраструктурных активов, важных для защиты национальной целостности казахстанской экономики, в то время как понятие стратегического товара используется в регулировании тарифов естественных монополий.
152. В ответ на вопрос члена касательно регулирования цен на энергоресурсы, в особенности цен на газ, представитель Казахстана заявила, что в соответствии с Законом от 9 января 2012 года №532-IV "О газе и газоснабжении", Правительство Республики Казахстан устанавливает предельные цены оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке, на основании предложения Министерства энергетики. В соответствии с Законом "О естественных монополиях и регулируемых рынках", розничные цены на газ, устанавливаемые субъектами рынка с доминирующим или монопольным положением на соответствующем рынке, регулируются Комитетом по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики. Компании с доминирующим или монопольным положением представляют в Комитет уведомления о предполагаемом увеличении цены на газ вместе с соответствующими обосновывающими документами. Предлагаемая цена подлежит утверждению Комитетом на основании результатов ценовой экспертизы, проводимой в соответствии со статьей 7-2 Закона "О естественных монополиях и регулируемых рынках", регулирующей образование цены на регулируемых рынках как описано в пункте 147 настоящего Доклада. Розничные цены на нефтепродукты регулируются в соответствии с Законом от 20 июля 2011 года № 463-IV "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов". Комитет по согласованию с Министерством энергетики утверждает максимальную розничную цену на нефтепродукты в соответствии с процедурами, утвержденными постановлением Правительства от 2 марта 2012 года № 287. Перечень регулируемых нефтепродуктов утвержден постановлением Правительства от 2 марта 2012 года № 286, который включает следующие виды нефтепродуктов: бензин марок Аи-80, Аи-92 и Аи-93, летнее и межсезонное дизельное топливо. Данные меры были введены для предотвращения несправедливого повышения цен на коммунальные услуги для домохозяйств и стабилизации ситуации на внутреннем рынке нефтепродуктов и газа, в частности, чтобы обуздать высокую инфляцию в стране. Она добавила, что Правительство регулирует цены на нефтепродукты и газ для домохозяйств как часть социальной политики, направленной на стабилизацию розничных цен на социально значимые продукты.

150. Өкіл бұдан әрі, Үкіметтің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы
-№1279 шешімімен бекітілген "2008-2010 жылдарға арналған табиғи монополиялар салаларындағы тарифтік саясатты жетілдіру жөніндегі шаралар кешенінің" қабылдануы Үкіметтің табиғи монополиялардың ұзақ мерзімді қызметін қамтамасыз етудегі іс-қимылын көрсеткенін атап өтті. Шаралар прогрессивті әдістерді енгізуді қоса алғанда, нормативтік-құқықтық базаны және тарифтерді белгілеу әдістемесін жетілдіруге бағытталғанын тілге тиек етті.
151. Қазақстанның өкілі, электр энергиясын, табиғи газды және газ конденсатын, сондай-ақ энергияның басқа да түрлерін өндіру, табиғи монополиялар ретінде реттелмейтінін атап өтті. Өкіл сонымен қатар, "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне табиғи монополиялар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Заңымен табиғи монополиялар пайдаланатын көмір, газ, мазут, дизель отыны және электр энергиясын қамтитын "стратегиялық тауарлар" ұғымы енгізілгенін атап өтті. Заңның ережелерінде табиғи монополия (тұтынушы) жекелеген нарықтарда жеткізілімнің тапшылығы жағдайларын қоспағанда, стратегиялық тауарларды тікелей өндірушіден немесе тікелей импорттаушылардан алуға тиіс екені көзделген. Осы талап, отынның құны өндірушіден табиғи монополияға (тұтынушыға) жеткенге дейін жабдықтау жүйесіндегі делдалдардың санының көптігінен табиғи монополия шығындарының 70 пайызына жеткендігі салдарынан енгізілген болатын. Сұрақтарға жауап бере отырып, өкіл "стратегиялық объект" ұғымы "стратегиялық тауар" ұғымымен байланысты емес екенін атап өтті. Стратегиялық объект ұғымы Қазақстан экономикасының ұлттық тұтастығын қорғау үшін маңызды белгілі бір инфрақұрылымдық активтерді реттеу үшін пайдаланылады, ал стратегиялық тауар ұғымы табиғи монополиялар тарифтерін реттеу үшін пайдаланылады.
152. Мүшенің энергия ресурстарының бағаларына, әсіресе газдың бағасына қатысты сұрағына жауап ретінде, Қазақстанның өкілі "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 532-IV Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Энергетика министрлігінің ұсынысы негізінде ішкі нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме сатудағы шекті бағаларын белгілейді деп мәлімдеді. "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" № 272-І Заңға сәйкес тиісті нарықтағы үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілері белгілейтін газдың бөлшек бағасын Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті реттейді. Үстем немесе монополиялық жағдайға ие компаниялар Комитетке тиісті негіздейтін құжаттармен бірге газға деген бағаның болжамды көтерілуі туралы хабарламасын ұсынады. Ұсынылған баға Комитет осы Баяндаманың 147-тармағында сипатталған реттелетін нарықтардағы бағаның белгіленуін реттейтін № 272-І Заңның 7-2-бабына сәйкес жүргізілетін баға сараптамасы нәтижелері негізінде бекітілуге жатады. Мұнай өнімдерінің бөлшек бағалары "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі № 463-IV Заңына сәйкес реттеледі. Комитет Энергетика министрлігімен келісе отырып, Үкіметтің 2012 жылғы 2 наурыздағы № 287 қаулысында бекітілген рәсімдерге сәйкес мұнай өнімдеріне ең жоғары бөлшек бағаны бекітеді. Реттелетін мұнай өнімдерінің тізімі, Үкіметтің 2012 жылғы 2 наурыздағы № 286 қаулысымен бекітілген мұнай өнімдерінің мынадай түрлерінен тұрады: Аи-80 маркалы, Аи-92 және Аи-93 маркалы бензиндері, жазғы және маусымаралық дизель отыны. Аталған шаралар үй шаруашылықтары үшін коммуналдық қызметтерге деген бағалардың әділетсіз көтерудің алдын-алу үшін және ішкі нарықтағы мұнай өнімдері мен газ бағаларын тұрақтандыру, атап айтқанда, елдегі жоғары инфляцияны тоқтату үшін енгізілген болатын. Ол Үкіметтің әлеуметтік маңызы бар өнімдерге бөлшек бағаларды тұрақтандыруға бағытталған әлеуметтік саясаттың бір бөлігі ретінде мұнай өнімдері мен газдың бағаларын үй шаруашылықтары үшін реттейтінін айтып өтті.

153. В ответ на вопрос о том, имеет ли Правительство полномочие применять контроль над ценами в отношении товаров, и существует ли такой контроль, представитель Казахстана ответила, что, как правило, в соответствии со статьей 9.7 Конституционного Закона от 18 декабря 1995 года № 2688 "О Правительстве Республики Казахстан", Правительство имеет право разрабатывать и осуществлять государственную ценовую политику, а также устанавливать цены на товары и услуги. На сегодняшний день, Правительство Казахстана устанавливает цены на следующие виды товаров: (i) минимальные розничные цены на водку, особую водку и другие крепкие спиртные напитки (Закон от 16 июля 1999 года № 429-I "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольных продуктов", постановление Правительства № 1592 "Об установлении минимальных цен на алкогольную продукцию" от 23 октября 1999 года с изменениями, внесенными в феврале 2011 года); (ii) минимальные розничные цены на сигареты с фильтром длиной от 45 мм до 85 мм, и минимальную цену на сигареты с фильтром длиной от 87.1 мм до 160 мм (Закон от 12 июня 2003 года № 439 "О государственном регулировании производства и оборота табачной продукции" и постановление Правительства от 4 апреля 2007 года № 260 "Об установлении минимальных розничных цен на сигареты с фильтром"); (iii) максимальные розничные цены на нефтепродукты (Закон от 20 июля 2011 года №463-IV "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"); (iv) предельные цены оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке (Закон от 9 января 2012 года № 532-IV "О газе и газоснабжении" и постановление Правительства от 8 октября 2012 года №1272 "Об утверждении предельных цен оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке"). Регулирование цен применяется только ко внутренней торговле и не дискриминирует в отношении отечественных и импортных товаров. Эти меры введены в рамках политики по защите здоровья населения и обеспечению социальной стабильности.
154. В отношении предоставления услуг подачи электроэнергии представитель Казахстана отметила, что постановлением Правительства № 190 от 18 февраля 2004 года утверждена "Концепция о мерах по дальнейшему развитию рыночных отношений в электроэнергетике Республики Казахстан". Представитель добавила, что Закон № 588-II "Об электроэнергетике" был принят 9 июля 2004 года. Согласно положениям данного закона, услуги подачи электроэнергии (на розничном рынке электроэнергии) переведены в конкурентный рынок, где поставщики электроэнергии устанавливают тарифы для конечных потребителей на основе рыночных принципов. Компании-поставщики электроэнергии с доминирующей (монополистической) позицией регистрируются в Комитете. Другие нововведения включают проведение централизованных конкурсов на закупку электроэнергии для продажи розничным потребителям; отделение теплосетей от электростанций; создание равных условий для подачи электроэнергии с целью стимулирования конкуренции между электростанциями национального уровня и региональными производителями электроэнергии. Передача и распределение электроэнергии по межрегиональным сетям (через национальную компанию "KEGOC") рассматривается как деятельность в сфере естественных монополий и в связи с этим подпадает под государственное ценовое регулирование. В методику установления тарифов на услуги передачи электроэнергии были внесены изменения с целью устранения прямой зависимости тарифных ставок от дальности передачи электроэнергии. Взамен был введен коэффициент энергодефицита и пропускной способности сети. Представитель Казахстана отметила, что положения нового Закона облегают доступ к оптовому рынку электроэнергии.

153. Үкіметтің тауарларға қатысты бағаларды бақылауды қолдану құзіретіне ие болуы және мұндай бақылаудың болуы-болмауы туралы сұраққа Қазақстанның өкілі "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы № 2688 Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 9-7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік баға саясатын әзірлеуге және жүзеге асыруға, сонымен қатар тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағаларды белгілеуге құқылы деп жауап берді. Қазіргі таңда Қазақстанның Үкіметі тауарлардың мынадай түрлеріне бөлшек бағаларды белгілейді: (і) арақ, ерекше арақ және басқа да күшті спирттік ішімдіктерге ең төмен бөлшек бағаларды ("Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі № 429-I ҚР Заңы, 2011 жылғы ақпанда енгізілген түзетулерімен "Алкоголь өніміне ең төменгі бағалар белгілеу туралы" Үкіметтің 1999 жылғы 23 қазандағы №1592 қаулысы); (іі) ұзындығы 45-тен 85 мм. дейінгі сигареттердің ең төмен бөлшек бағасы, ұзындығы 87.1-ден 160 мм. дейінгі фильтрлі сигареттердің ең төмен бөлшек бағасы ("Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы №439 ҚР Заңы және "Фильтрлі сигареттерге ең төмен бөлшек баға белгілеу туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 4 сәуірдегі № 260 қаулысы); (ііі) мұнай өнімдерінің ең жоғары бөлшек бағасы ("Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі №463-IV Заңы), (iv) ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме сатудың шекті бағалары ("Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 532-IV Заңы және "Ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада сатудың шекті бағасын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 8 қазандағы № 1272 қаулысы). Бағаларды белгілеу тек ішкі саудаға ғана қолданылады әрі өндірілген отандық және импортталған тауарларға қатысты кемсітушілік болмайды. Бұл шаралар тұрғындардың денсаулығын қорғау және әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі саясат шеңберінде енгізілген.
154. Қазақстанның өкілі Электр энергиясын беру қызметін ұсынуға қатысты Үкіметтің 2004 жылғы 18 ақпандағы № 190 қаулысымен "Қазақстан Республикасының электр энергетикасындағы нарықтық қатынастарды одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар туралы тұжырымдамасының" қабылданғанын атап өтті. Өкіл "Электр энергетикасы туралы" №588-ІІ Заңның 2004 жылғы 9 шілдеде қабылданғанын қоса мәлімдеді. Осы Заңның ережелеріне сәйкес электр энергиясын беру қызметтері (электр энергиясының бөлшек нарығында) бәсекелес нарыққа өтті, мұнда электр энергиясын жеткізушілер түпкі тұтынушылар үшін тарифтерді нарықтық қағидаттар негізінде белгілейді. Үстем (монополиялық) позицияға ие электр энергиясын жеткізуші компаниялар Комитетте тіркеледі. Басқа жаңалықтар бөлшек тұтынушыларға электр энергиясын сату үшін оны орталықтандырылған конкурстар өткізу арқылы сатып алуды; жылу желілерін электр станцияларынан бөлу; және ұлттық деңгейдегі электр станциялары мен өңірлік электр энергиясын өндірушілер арасында бәсекелестікті ынталандыру мақсатында электр энергиясын беру үшін тең жағдайлар жасауды қамтиды. Электр энергиясын өңіраралық желілермен беру және тарату ("KEGOC" ұлттық компаниясы арқылы) табиғи монополиялар саласындағы қызметтер ретінде қарастырылады және осыған байланысты мемлекеттің баға белгілеуіне жатады. Электр энергиясын беру қызметтеріне арналған тарифтерді белгілеу әдістемесіне тарифтік мөлшерлемелердің электр энергиясын жеткізу қашықтығынан тікелей тәуелділігін жою мақсатында түзетулер енгізілді. Бұның орнына энергия тапшылығы мен желінің өткізу қабілеті коэффициенті енгізілді. Өкіл жаңа заңның ережелерінде электр энергиясының көтерме нарығына жеңілдетілген қолжетімділік көзделгенін атап өтті.

155. Касательно режима регулирования природного газа член задал вопрос представителю Казахстана о том, получают ли иностранные компании в Казахстане такие же тарифы, как казахстанские компании, и являются ли цены, установленные для внутренних потребителей, такими же, как и экспортные цены. В дополнение, член попросил Казахстан подтвердить, что цены на энергопродукты (именно, на нефть и газ) покрывают по крайней мере все расходы на добычу, производство, транспортировку и маркетинг таких продуктов, соответствующий вклад в основные средства и затраты на финансирование плюс разумную прибыль, достаточную для возмещения текущих и капитальных инвестиций, связанных с готовой продукцией и обеспечения получения ее в будущем, включая содержание и модернизацию инфраструктуры, разведку и разработку новых участков, действующих или запланированных.
156. В ответ представитель Казахстана сказала, что в настоящий момент Правительство регулирует цены на газ, в частности, оптовые внутренние цены на сжиженный нефтяной газ (как указано в пунктах 152 и 153), розничные внутренние цены на нефтепродукты и розничные цены на газ субъектов рынка с доминирующим или монопольным положением на соответствующем рынке, (как указано в пункте 152). За исключением данных ограничений, газ и сырая нефть, произведенные в Казахстане и экспортируемые из Казахстана, продаются по рыночным ценам. Транспортировка газа по трубопроводам для внутреннего потребления и сырой нефти по магистральным трубопроводам подлежит регулированию в качестве естественных монополий. Регулируемые тарифы на транспортировку газа и нефти основываются на принципе "стоимость плюс разумная прибыль". Тарифы на транспортировку экспортируемого газа по трубопроводам Правительством не регулируются.
157. В отношении режима регулирования нефти некоторые члены запросили дополнительную информацию о естественных монополиях в области нефтяного (и газового) трубопроводного транспорта и порядке доступа к нефтепроводам, установленным естественными монополиями. Члены поинтересовались, какие критерии используются для обеспечения доступа к трубопроводам, и есть ли какие-либо руководства со стороны Правительства в отношении обеспечения доступа.
158. Представитель Казахстана ответила, что порядок обеспечения равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) естественных монополий содержится в "Правилах предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам" (приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий от 19 января 2005 года № 107). В настоящее время казахстанская нефть экспортируется по трем трубопроводам, а именно: (i) "Узен – Атырау (Казахстан) – Самара (Россия)", принадлежащий "КазТрансОйл", (ii) "Тенгиз-Новороссийск", принадлежащий Каспийскому Трубопроводному Консорциуму (КТК), (iii) "Кенкияк-Алашанькоу", принадлежащий Казахстанско-Китайскому Трубопроводу. Объем экспорта нефти по трубопроводу "Узен-Атырау-Самара" определяется его пропускной способностью и основан на ежегодном межправительственном договоре между Россией и Казахстаном.

155. Жұмыс тобы мүшесі Қазақстанның өкіліне табиғи газды реттеу режиміне қатысты Қазақстандағы шетелдік компаниялар қазақстандық компаниялар сияқты нақ сондай тарифтер алатыны-алмайтыны жөнінде және ішкі тұтынушылар үшін белгіленген бағалар экспорттық бағалармен бірдей бола ма деген сұрақ қойды. Оған қоса, мүше Қазақстаннан энергия өнімдерінің (атап айтқанда, мұнай және газ) бағалары кем дегенде мұндай өнімдерді өндіруге, шығаруға, тасымалдауға және маркетингіне жұмсалатын барлық шығыстарды жабатыны, сонымен қатар тіркелген шығыстарға арналған тиісті шығындарды және инфрақұрылымды ұстау мен жақсартуды, және қазіргі бар немесе жоспарланған жаңа учаскелерді барлау мен өндіруді қоса алғанда, осы өнімдермен байланысты және болашақта болатындармен расталған, осы тіркелген және күрделі инвестицияларды өтеуге жеткілікті, расталған пайда маржасы туралы куәландыруды сұрады.
156. Бұған жауап ретінде Қазақстанның өкілі қазіргі таңда газға бағаны, атап айтқанда сұйытылған мұнай газына көтерме ішкі бағаларды (152 және 153-тармақтарында көрсетілгендей) және мұнай өнімдеріне бөлшек ішкі бағалары мен тиісті нарықта ұстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің газға бөлшек бағаларын (152-тармақта көрсетілгендей) Үкімет реттейтінін айтып өтті. Бұл шектеулерді қоспағанда, Қазақстанда өндірілген және Қазақстаннан экспортталатын газ және шикі мұнай нарықтық бағалар бойынша сатылады. Газды ішкі тұтыну үшін құбыржол арқылы және шикі мұнайды магистральдық құбыржол арқылы тасымалдау табиғи монополиялар ретінде реттелуге жатады. Газ бен мұнайды тасымалдау тарифтері "құн қосу негізделген пайда" кағидатына негізделеді. Экспортталатын газды құбыржол арқылы тасымалдау тарифтерін Үкімет реттемейді.
157. Жұмыс тобының бірқатар мүшелері мұнайды реттеу тәртібіне қатысты, мұнай (және газ) құбыржол көлігі саласындағы табиғи монополиялар және табиғи монополиялар белгілеген мұнай құбырына қол жеткізу тәртібі туралы қосымша ақпаратты сұрады. Жұмыс тобының мүшелері құбыржолдарға қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін қандай өлшемшарттар пайдаланылатыны және қолжетімділікті қамтамасыз етуге қатысты Үкімет тарапынан қандай да бір нұсқамалар берілгені туралы сұрақтар қойылды.
158. Қазақстанның өкілі табиғи монополиялардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларға, жұмыстарға) тең қолжетімділікті қамтамасыз ету тәртібі "Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржол арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесінде" (Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 19 қаңтардағы №107 бұйрығы) қамтылған деп жауап берді. Қазіргі таңда қазақстандық мұнай үш мұнай құбыры, атап айтқанда (i) "ҚазТрансОйл" АҚ-ға тиесілі "Өзен – Атырау (Қазақстан) – Самара (Ресей)", (ii) Каспий Құбыр Арнасы Консорциумына тиесілі "Теңіз-Новороссийск", (iii) "Қазақстан-Қытай Құбырына" тиесілі "Кеңқияқ-Алашанькоу" құбырлары арқылы тасымалданады. "Өзен – Атырау– Самара" құбыры арқылы тасымалданатын мұнай экспортының көлемі оның өткізу қабілетімен айқындалады және Ресей мен Қазақстанның арасындағы жыл сайынғы үкіметаралық шартқа негізделген.

159. Министерство энергетики распределяет имеющиеся квоты на транспортировку экспортной сырой нефти через трубопровод "Узень-Атырау - Самара" между казахстанскими компаниями, производящими сырую нефть, пропорционально объему их производства в зависимости от имеющихся транспортных мощностей магистрального трубопровода в Казахстане и транзитной мощности, предоставляемой Российской Федерацией. Заявки от производителей должны указывать объем производства и направление для транспортировки сырой нефти. Как только объем квоты согласован, экспортер подписывает договор на транспортировку нефти с оператором магистрального трубопровода – "КазТрансОйл". При обсуждении годового объема квот с Российской Федерацией, Правительство Казахстана принимает во внимание прогнозируемые потребности в транспортировке нефти всех казахстанских компаний. Таким образом, на сегодняшний день, все запросы на транспортировку нефти выполнены, и нехватки в квотах не имеется. Таким образом, квоты распределяются на недискриминационной основе компаниям как с отечественным, так и иностранным капиталом, производящим сырую нефть в Казахстане.
160. Член спросил, существует ли на практике официальная двойная ценовая политика в каком-либо секторе и двойной режим ценообразования, являющийся результатом мер, предпринимаемых Правительством. В ответ представитель Казахстана заявила, что законодательство Республики Казахстан не предусматривает двойную ценовую политику. Различные тарифы на транспортировку товаров в различных направлениях объясняются различиями в затратах, которые несут естественные монополии при оказании своих услуг. В соответствии с Законом "О естественных монополиях", при установлении тарифов естественных монополий Комитет принимает во внимание все расходы, понесенные лицом, и обоснованную прибыль, которая может обеспечить эффективное функционирование оператора.
161. Некоторые члены отметили, что, хотя априори тарифные ставки на транспортировку нефти по трубопроводу являются одинаковыми для внутреннего потребления и экспорта, применение понижающего коэффициента для внутреннего потребления фактически приводит к более высокому тарифу на транспортировку нефти, предназначенной на экспорт. Члены отметили, что статьей XI ГАТТ 1994 года предусматривается, что "иные меры" не могут применяться в целях запрета или ограничения экспорта или продажи на экспорт любого продукта, предназначенного для территории другого члена. Члены заявили, что ожидается, что Казахстан отменит дискриминационное ценообразование, применяемое к нефти, предназначенной на экспорт, до своего вступления в ВТО.

159. Энергетика министрлігі "Өзен – Атырау– Самара" құбыржолы арқылы шикі мұнайды экспортқа тасымалдауға арналған қазіргі бар квоталарды шикі мұнай өндіретін қазақстандық компаниялар арасында Қазақстандағы магистральдық құбыржолдың қолжетімді тасымалдау қуатына және Ресей Федерациясы ұсынатын тасымалдау қуатына қарай олардың өндірісі көлеміне пропорционалды бөледі. Өндірушілер беретін өтініштерде өндіріс көлемдері және шикі мұнайды тасымалдау бағыты көрсетілуі тиіс. Квота көлемі келісілгеннен кейін экспорттаушы магистральдық құбыржолдың операторы – "ҚазТрансОйлмен" мұнай тасымалдауға арналған шарт жасасуы қажет. Ресей Федерациясымен жылдық квоталар көлемін талқылау кезінде Қазақстанның Үкіметі барлық қазақстандық компаниялардың мұнай тасымалдауының болжамды қажеттіліктерін назарға алады. Осылайша, қазіргі таңда, мұнай тасымалдауға арналған барлық сұраныстар орындалған, және квота жетіспеушілігі жоқ. Осылайша, квоталар кемсітпеушілік негізінде, Қазақстанда мұнай өндіретін ішкі, сонымен қатар шетелдік компаниялар арасында бөлінеді.
160. Жұмыс тобының мүшесі Үкімет қолданатын шаралардың нәтижесі болып табылатын, іс жүзінде кез-келген секторда ресми қосарланған баға саясаты және баға белгілеудің қосарланған режимі бар-жоғы туралы сұрақ қойды. Оған жауап ретінде Қазақстанның өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасында қосарланған баға саясаты көзделмегенін мәлімдеді. Алуан түрлі бағыттқа тауар тасымалдауда тарифтердің әртүрлі болуы табиғи монополиялардың өз қызметтерін көрсету барысында шеккен шығындарындағы айырмашылықтармен түсіндіріледі. "Табиғи монополиялар туралы" Заңға сәйкес табиғи монополияларға тарифтерді белгілеу кезінде Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті тұлға шеккен барлық шығыстарды және оператордың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін негізделген пайдасын назарға алады.
161. Жұмыс тобының кейбір мүшелері құбыржол арқылы мұнайды тасымалдауға арналған тарифтік мөлшерлемелер априориі ішкі тұтыныс және экспорт үшін бірдей болып табылғанымен, ішкі тұтыныс үшін төмендететін коэффициентті (дисконттау коэффициенті) қолдану экспортқа арналған мұнайды тасымалдаудың көтермеленген де-факто мөлшерлемесіне әкеледі. Жұмыс тобының мүшелері 1994 жылғы ГАТТ ХІ бабында басқа Мүшенің аумағына арналған кез келген өнімге тыйым салу немесе экспортын шектеу, немесе экспортқа сату үшін "өзге де шаралардың" қолданыла алмайтыны көзделген. Жұмыс тобының мүшелері Қазақстаннан экспортқа арналған мұнайға қолданылатын кемсітетін баға белгілеудің күшін жою ол ДСҰ-ға енгенге дейін күтілетінін мәлімдеді.

162. Представитель Казахстана ответила, что Казахстан прекратил практику применения понижающих коэффициентов при транспортировке сырой нефти на отечественные нефтеперерабатывающие заводы в 2010 году. Взамен тарифы на транспортировку сырой нефти по магистральным трубопроводам на экспорт и на внутренний рынок рассчитываются отдельно на основе фактических расходов, разумной прибыли и технической мощности трубопроводов. Такой подход был выбран для обеспечения прозрачности учета доходов, расходов и задействованных активов в регулируемых услугах, разработки оценки тарифов и расчета тарифов на регулируемые услуги, оказываемые естественными монополиями.
163. Некоторые члены также отметили, что разные тарифы на транспортировку нефти, применяемые в Казахстане, противоречат положениям статьи V ГАТТ 1994 года о свободе транзита. В ответ представитель Казахстана заявила об отсутствии в Казахстане дискриминационного подхода к транзитным маршрутам. С 2004 года транзит нефти из Российской Федерации в Китайскую Народную Республику через Казахстан осуществляется по трубопроводу Омск-Павлодар-Атасу, единственному транзитному трубопроводу сырой нефти в Казахстане. Транзитные тарифы регулируются Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите сырой нефти от 7 июня 2002 года, с учетом изменений от ноября 2009 года.
164. Представитель Казахстана заявила, что охват монопольных услуг в сфере рынка железнодорожных услуг, являющихся субъектом государственного регулирования, были сокращены в ходе реформ по реструктуризации железнодорожного транспорта, начатых в 2004 году. В результате реформ в настоящее время только услуги магистральных железнодорожных сетей регулируются государством в качестве естественных монополий. Разные тарифы на железнодорожную транспортировку были установлены, основываясь на расстоянии, типе подвижного состава (вагонов), грузе и пункте назначения. По ее мнению, применение таких дифференциальных тарифов не противоречит требованиям ВТО. Представитель Казахстана отметила, что, в контексте реструктуризации железнодорожного транспортного сектора в период между 2006 и 2013 годами. Правительство провело постепенную унификацию тарифов на услуги магистральной железной дороги тарифов во внутренних и импортных маршрутах. В ходе первой стадии в 2006 году были унифицированы тарифы на транспортировку строительных материалов, черных и цветных металлов и лома. Во время второй стадии в 2010 году были унифицированы тарифы на транспортировку сырой нефти и угля. В 2011 году унификация тарифов продолжилась в отношении цветной руды, железной руды, спирта и алкогольных напитков. Унификация тарифов была завершена в течение четвертой стадии в 2012 году на все оставшиеся товары, включая химические и минеральные удобрения, химикаты и соду, нефтепродукты и зерно.

162. Қазақстанның өкілі, Қазақстан 2010 жылы отандық мұнай өңдеу зауыттарына шикі мұнайды тасымалдау кезінде төмендетуші коэффициентті қолдану практикасын тоқтатқандығын айтып өтті. Оның орнына шикі мұнайды магистральдық құбыржол арқылы экспортқа және ішкі межелі пункттерге тасымалдауға арналған тарифтер нақты шығыстар, негізделген пайда, құбыржолдардың физикалық қуаттылығы негізінде бөлек есептеледі. Мұндай тәсіл реттеліп көрсетілетін қызметтерде кірістер, шығыстар және іске қосылған активтерді есепке алу барысында ашықтықты қамтамасыз ету, табиғи монополиялар көрсететін реттелетін қызметтерге тарифтерді бағалауды әзірлеу және тарифтерді есептеу үшін таңдалып алынған болатын.
163. Жұмыс тобының кейбір мүшелері, Қазақстанда қолданылатын мұнайды тасымалдауға арналған әртүрлі тарифтер Транзит еркіндігі туралы 1994 жылғы ГАТТ Ү бабының ережелеріне қайшы келетінін де атап өтті. Қазақстан өкілі жауап ретінде Қазақстанда транзиттік маршруттарға кемсітушілікті көзқарастың жоқ екенін мәлімдеді. 2004 жылдан бастап мұнайды Қазақстан арқылы Қытай Халық Республикасына Ресей Федерациясынан транзиттеу Қазақстандағы жалғыз шикі мұнайдың транзиттік құбыржолымен Омск–Павлодар–Атасу құбыржолы арқылы жүзеге асырылады. Транзиттік тарифтер Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы 2002 жылғы 7 шілдедегі Шикі мұнай транзиті туралы келісіммен реттеледі, келісімде 2009 жылғы қарашада енгізілген өзгерістер ескерілуге тиіс.
164. Қазақстанның өкілі, 2004 жылы басталған теміржол көлігін қайта құрылымдау жөніндегі реформалар салдарынан табиғи монополиялардың қысқарғанын ескерер болсақ, теміржол көрсетілетін қызметтері нарығы саласында көрсетілетін қызметтерді монополияландыруды қамту – мемлекеттік реттеу субъектісі болып табылады. Бүгінгі таңда, реформалар нәтижесінде, магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері ғана табиғи монополиялар ретінде мемлекекет тарапынан реттеледі. Теміржолмен тасымалдауға арналған әртүрлі тарифтер, арақашықтаққа, жылжымалы состав (вагондар) үлгісіне, жүкке және межелі пунктке негізделе отырып бегіленген. Оның пікірі бойынша, мұндай сараланған тарифтерді қолдану ДСҰ талаптарына қайшы келмейді. Өкіл 2006 және 2013 жылдар аралығындағы кезеңде теміржол секторын қайта құрылымдау кезінде Үкімет магистральдық теміржол көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерді біртіңдеп біріздендіруді жүргізгенін және ішкі маршруттар мен импорттық маршруттарға арналған тарифтерді қолданудағы айырмашылықтарды біртіндеп азайтып жатқанын атап өтті. Бірінші саты кезінде, 2006 жылы құрылыс материалдарын, қара және түсті металдарды және метал сынықтарын тасымалдауға арналған тарифтер біріздендірілген болатын. Екінші саты кезінде, 2010 жылы шикі мұнай мен көмір тасымалдауға арналған тарифтер біріздендірілген болатын. Үшінші саты кезінде, 2011 жылы, тарифтерді біріздендіру түсті кендерге, темір кеніне, спиртке және алкогольдік сусындарға қатысты жалғастырылған болатын. Тарифтерді біріздендіру 2012 жылы төртінші сатыда, барлық қалған тауарларға, оның ішінде химиялық және минералдық тыңайтқыштарға, химикаттар мен содаға, мұнай өнімдері мен астыққа қатысты аяқталды.

165. Член отметил, что казахстанские государственные органы имеют очень произвольные критерии классификации видов деятельности в качестве естественных монополий и заявил, что он не считает, например, услуги телекоммуникации и почтовые услуги естественными монополиями. Другой член попросил Казахстан пояснить, каким образом существует конкуренция на рынках с доминирующими естественными монополиями.
166. Отвечая на вопрос, представитель Казахстана повторила, что, как свидетельствуется проводимыми реформами в ключевых секторах экономики, Правительство выполняет программы либерализации в целях содействия конкуренции и сокращения перечня естественных монополий. В частности, Правительство сократило виды регулируемых почтовых услуг. Список изначально включал восемь видов услуг, однако позднее он был сокращен только до общедоступных услуг почтовой связи (открытки, письма, посылки и бандероли). Касательно телекоммуникационных услуг представитель сказала, что сферы услуг, подлежащих государственному регулированию в качестве естественной монополии, были сокращены и на данный момент включают: (i) телекоммуникационные услуги, при условии отсутствия конкурирующего оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности; (ii) аренду и пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением телекоммуникаций. Кроме того, услуги оператора по присоединению (дополнительно к услугам единой сети телекоммуникаций) и услуги телефонного пропуска будут по-прежнему регулироваться и будут исключены из перечня естественных монополий только после создания конкурентной среды.
167. Некоторые члены заявили, что предприятия, занимающие монопольную позицию в международной торговле и/или распределении внутри страны, следует уведомить в соответствии с Договоренностью о толковании статьи XVII ГАТТ 1994 года, и запросили, намерен ли Казахстан уведомлять о своих "естественных" монополиях. Член отметил, что имеется достаточное свидетельство о том, что государственные естественные монополии в Казахстане не обеспечивают равный доступ, как перевозчики, и пользуются широкими особыми привилегиями.
168. Представитель Казахстана ответила, что естественные монополии в Казахстане действуют как перевозчики с равным недискриминационным (открытым) доступом для всех поставщиков и операторов, независимо от формы и типа собственности. В этом отношении представитель Казахстана указала на статью 2 Закона от 8 декабря 2001 года № 266-II "О железнодорожном транспорте", которая устанавливает принцип недискриминационного доступа к услугам железнодорожного транспорта для всех участников транспортного рынка. Правила недискриминационного доступа перевозчиков к услугам магистральной железнодорожной сети, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций от 8 ноября 2004 года № 401-I утратили силу в октябре 2012 года. С ее точки зрения, никаких исключительных прав или особых привилегий естественным монополиям предоставлено не было, и, следовательно, естественные монополии не подпадают под требование об уведомлении Договоренности о толковании статьи XVII ГАТТ 1994 года.

165. Жұмыс тобының бір мүшесі, қазақстандық биліктің табиғи монополиялар ретінде қызмет түрлерін сыныптауда, өте ауқымды ерікті шектерге ие екендігін атап өтті және Жұмыс тобының бұл мүшесі, телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер мен пошталық көрсетілетін қызметтерді табиғи монополиялар деп санамайтынын атап өтті. Жұмыс тобының басқа мүшесі, Қазақстанның табиғи монополиялар үстемдікке ие нарықтарда бәсекелестіктің қалайша орын алатынын түсіндіріп беруін сұрады.
166. Қойылған сұрақтарға жауап бере отырып Қазақстанның өкілі, экономиканың негізгі секторларындағы жүргізіліп жатқан реформаларда сипатталғандай, Үкімет бәсекелестікке ықпал ету және табиғи монополиялар тізбесін қысқарту үшін ырықтандыру бағдарламасын орындайтынын қайтадан қайталады. Оның ішінде, Үкімет реттеліп көрсетілетін пошта қызметтері түрлерін қысқартты. Тізім бастапқыда сегіз пошта қызметтері түрлерінен тұрған, алайда кейіннен тек жалпыға қол жетімді пошта байланысы қызметтеріне (ашықхаттар, хаттар, сауқаттар және бандерольдер) дейін қысқартылды. Телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерге қатысты, өкіл табиғи монополиялар ретінде мемлекет тарапынан ретелетін қызметтер саласы қысқартылғанын, және қазіргі таңда тек төмендегі аталған қызметтерді қамтитынын атап өтті: (і) технологиялық тұрғыдан мүмкін болмауы не экономикалық нысаналы болмауы себебінен бәсекелес байланыс операторы болмауы шартымен, телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер; және (іі) телекоммуникациялық жалғанымдарға технологиялық тұрғыдан байланысты кәбілдік кәріздер мен өзге де негізгі құралдарды жалдау және пайдалану. Бұдан бөлек, жалғау жөніндегі оператор көрсететін қызметтер (бірыңғай телекомуникация желісі көрсететін қызметтерге қосымша) және телефондық рұқсатнама қызметтері бұрынғыдай реттелетін болады және табиғи монополиялар тізілімінен тек бәсекелестік орта құрылғаннан кейін ғана алынап тасталынатын болады.
167. Жұмыс тобының бірқатар мүшелері, халықаралық саудада және/немесе ел ішіндегі бөлуде монополиялық позицияны алатын кәсіпорындарды 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабын түсіндіру жөніндегі уағдаластыққа сәйкес хабардар ету қажет екенін мәлімдеді және Қазақстан өзінің "табиғи" монополиялары туралы хабардар етуге ниетті ме деп сұрады. Жұмыс тобының мүшесі, Қазақстандағы мемлекеттік табиғи монополиялардың көлік компаниялары ретінде тең қол жетімділікті қамтамасыз етпейтіндігі және ауқымды айрықша артықшылықтарды пайдаланатыны туралы жеткілікті дәлелдердің бар екендігі жөнінде айтып өтті.
168. Қазақстан өкілі, Қазақстанда табиғи монополиялардың меншік нысаны мен түріне қарамастан, барлық өнім берушілер мен операторлар үшін тең кемсітушіліксіз (ашық) қол жетімділікті беретін тасымалдаушылар ретінде әрекет ететіні туралы жауап берді. Бұған қатысты, Қазақстанның өкілі, көлік нарығының барлық қатысушылары үшін теміржол көлігі көрсететін қызметтеріне кемсітушіліксіз қол жетімділік қағидатын белгілейтін, "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы № 266 Заңының 2 бабын көрсетті. Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 8 қарашадағы №401-І бұйрығымен бекітілген, "Тасымалдаушылардың магистралдық теміржол желісін қызметіне кемсітушіліксіз қол жеткізу қағидалары" 2012 жылғы 3 қазанда өз күшін жойды. Оның пікірінше, табиғи монополияларға ешқандай айрықша құқықтар немесе ерекше артықшылықтар берілген жоқ және тиісінше, табиғи монополиялар 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабын түсіндіру жөніндегі Уағдаластықтың хабардар ету талаптарына жатпайтын болып табылады.

169. Член попросил Казахстан подтвердить, что после вступления в ВТО Правительство Казахстана, при регулировании цен, будет обеспечивать, чтобы государственные предприятия и естественные монополии в Казахстане, в отношении поставок своих товаров промышленным потребителям возмещали свои расходы, включая разумную прибыль, в рамках своей обычной деятельности. Также Казахстан попросили подтвердить, что регулирование цен на товары и услуги будет проводиться в соответствии с обязательствам ВТО, включая статью III:9 ГАТТ 1994 года, и что ценовой контроль не будет применяться в целях обеспечения защиты отечественных отраслей промышленности или поставщиков услуг.
170. Представитель Казахстана подтвердила, что с даты вступления в ВТО Казахстан будет осуществлять регулирование цен на товары и услуги, содержащиеся в Приложении 4 настоящего Доклада, и применять любые подобные меры, которые будут введены либо повторно применены в будущем таким образом, который будет соответствовать Соглашению ВТО. Далее она подтвердила, что меры по контролю цен на товары будут учитывать интересы экспортирующих членов, как предусмотрено статьей III:9 Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года. Меры по контролю цен будут использоваться в целях предоставления защиты отечественному производству товаров или в ущерб обязательствам Казахстана по услугам. Представитель Казахстана также подтвердила, что перечни товаров и услуг, подлежащих государственному ценовому регулированию в Приложении 4 настоящего Доклада, являются исчерпывающими, и, что с даты вступления Казахстан будет опубликовывать в "Егемен Казахстан" и "Казахстанской Правде" уведомления о любых изменениях перечня товаров и услуг, подлежащих ценовому регулированию. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
– Политика в области конкуренции
171. Представитель Казахстана заявила, что правовой основой политики в области конкуренции в рамках ЕАЭС является Раздел XVIII "Единых принципов и правил конкуренции" (статьи 74-77) и Приложение № 19 "Протокола о единых принципах и правилах конкуренции" Договора ЕАЭС. Данные положения заменили Соглашение о единых принципах и правилах конкуренции от 9 декабря 2010 года, которое утратило силу, когда Договор ЕАЭС вступил в силу с 1 января 2015 года. С 1 января 2015 года Раздел XVIII и Приложение № 19 Договора ЕАЭС направлены на развитие единых принципов и правил конкуренции, обеспечивающих предотвращение антиконкурентных действий на территории сторон, а также действий, которые могут иметь негативное влияние на конкуренцию на трансграничных рынках.

169. Жұмыс Тобының мүшесі Қазақстанның, ДСҰ-ға кіргеннен кейін, Қазақстан Үкіметі бағаларды реттеу барысында, Қазақстандағы мемлекеттік кәсіпорындар мен табиғи монополиялар, өз тауарларын өнеркәсіптік тұтынушыларға беруге қатысты өз шығыстарын (оның ішінде негізделген пайданы қосып) өзінің әдеттегі қызметі шеңберінде қамтамасыз ететінін растауын сұрады. Сонымен қатар, Қазақстан тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты бағалық бақылауды қолдану ДСҰ міндеттемелеріне сәйкес, оның ішінде 1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ:9 бабына сәйкес жүргізілетін болатынын және бағалық бақылаудың отандық өнеркәсіптер салаларын және көрсетілетін қызметтерді берушілерді қорғауды қамтамасыз ету мақсатында қолданылмайтынын растауларын сұрады.
170. Қазақстан өкілі, ДСҰ-ға кірген күннен бастап Қазақстан осы Баяндаманың 4-қосымшасындағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағаларды реттеуді жүзеге асыратынын және ДСҰ келісіміне сәйкес келетіндей етіп болашақта енгізілетін не болашақта қайта қолдануға болатын кез-келген осындай шараларды қолданатынын растады. Одан әрі ол, тауарлардың бағасын бақылау жөніндегі шаралар, 1994 жылғы Сауда және тарифтер жөніндегі бас келісімнің ІІІ:9 бабында қарастырылғандай, экспорттаушы мүшелердің мүдделерін ескеретінін растады. Бағаларды бақылау жөніндегі шаралар тауарларды отандық өндіруді қорғауды ұсыну мақсатында немесе Қазақстанның көрсетілетін қызметтер жөніндегі міндеттемелеріне нұқсан келтіріп қолданылады. Қазақстанның өкілі сонымен қатар, осы Баяндаманың 4-қосымшасындағы мемлекеттік бағаны реттеуге жататын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесінің түбегейлі болып табылатынын және Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап, бағаны реттеуге жататын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесіндегі кез-келген өзгерістері туралы хабарламаларды "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская Правда" газеттерінде жариялайтынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
– Бәсекелестік саласындағы саясат
171. Қазақстанның өкілі, ЕАЭО шеңберіндегі бәсекелестік саласындағы саясатқа арналған құқықтық негіз - ЕАЭО туралы шарттың "Бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары" (74-77-баптар) XVIII Бөлімі мен "Бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы хаттамасы" №19 Қосымшасы болып табылатынын мәлімдеді. Осы қағидалар 2015 жылғы 1 қаңтарда ЕАЭО туралы шарт күшіне енген кезде күшін жойған 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді алмастырды. 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап, ЕАЭО туралы шарттың XVIII Бөлімі мен №19 Қосымшасы тараптар аумақтарында бәсекелестікке қарсы әрекеттердің, сондай-ақ трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестікке теріс ықпал етуі мүмкін әрекеттердің алдын алуды қамтамасыз ететін бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидаларын дамытуға бағытталған.

172. Евразийская экономическая комиссия (далее – ЕЭК или Комиссия) имеет компетенцию по предотвращению нарушений общих правил конкуренции субъектами рынка, физическими лицами и некоммерческими организациями государств-членов, если такие нарушения влияют или могут повлиять на конкуренцию на трансграничных рынках, за исключением нарушений, воздействующих на конкуренцию на трансграничных финансовых рынках, предотвращение которых выполняется в соответствии с национальным законодательством государств-членов.
173. Комиссия имеет следующую компетенцию:
Обзор заявлений (материалов) о существовании признаков нарушения общих правил конкуренции, которые повлияли или могут повлиять на конкуренцию на трансграничных рынках, и осуществлять необходимые расследования;
инициировать и рассматривать дела о нарушении общих правил конкуренции, которые повлияли или могут повлиять на конкуренцию на трансграничных рынках, на основе обращений компетентных органов членов-государств, экономических операторов (субъектов рынка) государств-членов, органов государств-членов, физических лиц или по собственной инициативе;
делать выводы и принимать решения, являющиеся обязательными для экономических операторов (субъектов рынка), в том числе о применении штрафных санкций к экономическим операторам (субъектам рынка) в отношении действий, направленных на прекращение нарушений общих правил конкуренции; ликвидации последствий нарушений правил общей конкуренции; обеспечение конкуренции; предотвращение действий, которые могут препятствовать установлению конкуренции и/или могут привести к ограничению, устранению конкуренции на трансграничных рынках и нарушений общих правил конкуренции;
запрашивать информацию от компетентных органов государств-членов, местных исполнительных органов, других органов или организаций, осуществляющих их функции, физических и юридических лиц, в том числе конфиденциальную информацию, необходимую для выполнения компетенции контроля над соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках;
другие функции, необходимые для осуществления стандартных правил конкуренции, установленных разделом XVIII и Приложением № 19 Договора ЕАЭС.
174. Далее она добавила, что антимонопольное законодательство Казахстана разработано в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и содержит, помимо прочего, основные положения Гражданского кодекса, Кодекса "Об административных правонарушениях" и Закона от 25 декабря 2008 года №112-IV "О конкуренции" (далее – Закон "О конкуренции") с последними поправками, внесенными Законом от 6 марта 2013 года №81-V, который вступил в силу с 1 января 2009 года, заменив Закон от 7 июля 2006 года № 173-III "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" и Закона от 9 июня 1998 года № 232-I "О недобросовестной конкуренции".

172. Еуразиялық Экономикалық Комиссия (бұдан әрі – ЕЭК немесе Комиссия), егер мұндай бұзушылықтар трансшекаралық нарықтағы бәсекелестікке теріс әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін болса, алдын-алу мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамаларына сәйкес орындалатын трансшекаралық қаржы нарықтарындағы бәсекелестікке әсер ететін бұзушылықтарды қоспағанда, мүше мемлекеттердің нарық субъектілері, жеке тұлғалар және коммерциялық емес ұйымдарының бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі құзіретке ие болады.
173. Комиссияның мынадай құзыреті бар:
(i) Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікке теріс әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін, бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылық белгілерінің болуы туралы өтініштерді (материалдарды) шолу және қажетті тергеп-тексерулерді жүргізу;
(ii) Мүше мемлекеттердің құзыретті органдарының, мүше мемлекеттердің экономикалық опреаторларының (нарық субъектілері), мүше мемлекеттер органдарының, жеке тұлғалардың өтініш жасауы негізінде немесе өзінің бастамасы бойынша трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікке теріс әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін, бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтар туралы іске бастамашы болу және қарау;
(iii) Бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды тоқтатуға; бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтардың салдарларын жоюға; бәсекелестікті қамтамасыз етуге; трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікті орнатуға кедергі келтіруі мүмкін және (немесе) бәсекелестікті шектеуге, жоюға және бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуына алып келуі мүмкін әрекеттердің алдын-алуға бағытталған әрекеттерге қатысты, экономикалық операторлар (нарық субъектілері) үшін міндетті болып табылатын, оның ішінде экономикалық операторлар (нарық субъектілері) үшін айыппұл санкцияларын қолдану туралы тұжырым жасау және шешімдер қабылдау;
(iv) Мүше мемлекеттердің құзыретті органдарынан, жергілікті атқарушы органдардан, олардың функцияларын жүзеге асыратын басқа да органдардан немесе ұйымдарынан, заңды және жеке тұлғалардан трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау құзыретін орындау үшін қажет ақпаратты, оның ішінде құпия ақпаратты сұрату; және
(v) ЕАЭО туралы шарттың XVIII бөлімімен және №19 Қосымшасымен белгіленген, бәсекелестіктің стандартты қағидаларын жүзеге асыру үшін қажетті басқа функциялар.
174. Бұдан әрі ол, Қазақстанның монополияға қарсы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес әзірленгенін және басқалармен қатар Азаматтық Кодекстің, Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодекстің және 2009 жылғы 1 қаңтарда күшіне енген, соңғы түзетулері 2013 жылғы 6 наурыздағы № 81-V Заңмен енгізілген, "Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі № 173 Заңы алмастырған, "Бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы №112-IV Заңның (бұдан әрі - "Бәсекелестік туралы" заң) және "Жосықсыз бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 9 маусымдағы № 232-І Заңның негізгі ережелерін қамтитыны туралы мәлімдеді.

175. Главной целью Закона "О конкуренции" является защита свободной конкуренции и создание благоприятной обстановки для предпринимательской и инвестиционной деятельности и роста бизнеса. Данная цель достигается через: (i) предотвращение монополистической деятельности; (ii) предотвращение недобросовестной конкуренции; (iii) демонополизацию отраслей; (iv) развитие честной и свободной конкуренции; (v) защиту интересов потребителей. Закон "О конкуренции" применяется непосредственно и не содержит ссылок на подзаконные акты.
176. Комитет по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики (далее в данном разделе: Комитет) отвечает за осуществление национальной политики, нацеленной на развитие конкуренции и ограничение монополистической деятельности. Основными функциями Комитета являются: (i) содействие развитию свободной конкуренции; (ii) предупреждение, выявление и расследование нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан; (iii) контроль экономической концентрации; (iv) демонополизация участников рынка, которые препятствуют конкуренции. Разработка государственной политики в области конкуренции и ограничения монополистической деятельности является одной из ключевых функций Министерства национальной экономики.
177. На вопрос о мерах, предпринимаемых в рамках демонополизации, представитель Казахстана пояснила, что решения о демонополизации отраслей рынка принимаются Правительством по результатам анализа товарных рынков, проводимого Комитетом. Так, в 2011 году Комитетом проведен анализ рынка телекоммуникационных услуг по присоединению и пропуску трафика (интерконнект). По результатам анализа Правительством было принято решение о выведении услуги интерконнекта из сферы естественной монополии и переводе в конкурентную среду. Кроме того, в рамках демонополизации отраслей экономики Законом "О конкуренции" предусмотрены нормы, согласно которым государственные предприятия и юридические лица и аффилированные с ними лица, пятьдесят процентов и более акций (долей) которых принадлежат государству, обязаны получить положительное заключение Комитета на дальнейшую деятельность на соответствующем товарном рынке. В 2011 году 3 % таких предприятий были переданы в конкурентную среду (включая предприятия в таких сферах, как содержание гостиничных и банных комплексов, содержание парка автомобилей, строительство, и так далее).
178. На вопрос касательно регулирования контроля за сделками слияния, Представитель Казахстана ответила, что в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 50 Закона "О конкуренции", который регулирует вопросы, связанные с контролем над экономической концентрацией, сделки по слиянию подпадают под понятие экономической концентрации. статьи 49-57 Закона "О конкуренции" регулируют вопросы контроля над экономической концентрацией. Комитет осуществляет контроль над экономической концентрацией посредством процедуры утверждения сделок (действий) слияния. В ответ на отдельный вопрос по текущему пороговому значению для сделок по слиянию, о которых необходимо уведомлять в Казахстане, представитель Казахстана указала, что согласие Комитета для осуществления сделок, признаваемых в качестве экономической концентрации, требуется в следующих случаях: (i) слияние или поглощение субъекта рынка; (ii) приобретение лицом (группой лиц) более 25 % голосующих акций (право на участие) субъекта рынка, если ранее это лицо (группа лиц) не держало акций (права участия) субъекта рынка или его часть составляет менее 25 %; (iii) приобретение в собственность, в том числе оплата уставного капитала субъектом рынка (группы лиц) основных производственных активов и/или нематериальных активов субъекта рынка, если балансовая стоимость имущества, являющегося предметом сделки, составляет более 10 % от балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов. Согласие на экономическую концентрацию с участием финансовых организаций может осуществляться в случаях, когда стоимость активов, либо величина собственного капитала финансовой организации превышает размеры, установленные Комитетом совместно с Национальным Банком Казахстана (для финансовых организаций). Субъекты рынка обязаны уведомлять Комитет о следующих случаях экономической концентрации: (i) приобретение прав (в том числе на основании договора о доверительном управлении и договора о совместной деятельности) субъектом рынка, позволяющих ему/ей давать обязательные для исполнения указания другому субъекту рынка при ведении им предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа; (ii) участие одних и тех же физических лиц в исполнительных органах, советах директоров, наблюдательных советах или других органах управления двух и более субъектов рынка при условии определения указанными физическими лицами в данных субъектах условий ведения их предпринимательской деятельности. В соответствии с пунктом 3 статьи 50 Закона "О конкуренции", требуется согласие и уведомление, упомянутое выше, если суммарная балансовая стоимость активов реорганизуемых субъектов рынка (группы лиц) или приобретателя (группы лиц), и также субъекта рынка, чьи акции, имеющие право голоса (права участия) в уставном капитале, были приобретены, или их совокупный объем товаров, проданных за последний финансовый год, превысил 10 миллионов месячных расчетных показателей, или одно из лиц, участвующих в сделке, является субъектом рынка с доминирующим или монопольным положением на соответствующем товарном рынке. Согласие Комитета не требуется в следующих случаях, не рассматриваемых в качестве экономической концентрации: (i) приобретение акций (долей участия) субъектов рынка финансовыми организациями, если это приобретение осуществляется в целях их последующей перепродажи при условии, что указанная организация не имеет права голоса в органах управления субъекта рынка; (ii) приобретение в собственность финансовыми организациями имущества, основных производственных средств и/или нематериальных активов другого субъекта рынка с целью прекращения обязательства должника в целом или в части, если это приобретение осуществляется в целях их последующей перепродажи при условии, что указанные финансовые организации не используют такое имущество с целью извлечения дохода в собственных целях; (iii) назначение реабилитационного или конкурсного управляющего, временной администрации (временного администратора); (iv) экономической концентрации внутри одной группы лиц.

175. "Бәсекелестік туралы" Заңның негізгі мақсаты еркін бәсекелестікті қорғау және кәсіпкерлік пен инвестициялық қызметтер және бизнестің өсуі үшін қолайлы жағдай жасау болып табылады. Аталған мақсатқа: (i) монополиялық қызметтің алдын алу; (ii) жосықсыз бәсекелестіктің алдын алу; (iii) салаларды монополиясыздандыру; (iv) адал және еркін бәсекелестікті дамыту; және (v) тұтынушылардың мүдделерін қорғау арқылы қол жеткізіледі. "Бәсекелестік туралы" Заң тікелей қолданылады және заңға тәуелді актілерге сілтеме жасамайды.
176. Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау Комитеті (осы бөлімде бұдан әрі: Комитет) бәсекелестікті дамытуға және монополиялық қызметті шектеуге бағытталған ұлттық саясатты жүзеге асыруға жауап береді. Комитеттің негізгі функциялары (i) еркін бәсекелестікті дамытуға ықпал ету; (ii) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуының алдын алу, анықтау және тергеп тексеру; (iii) экономикалық шоғырлануды бақылау; және (iv) бәсекелестікке кедергі келтіретін нарыққа қатысушыларды монополиясыздандыру. Бәсекелестік саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеу және монополиялық қызметті шектеу Ұлттық экономика министрлігінің негізгі функцияларының бірі болып табылады.
177. Монополиясыздандыру шеңберінде қабылданатын шаралар туралы сұраққа, Қазақстан өкілі нарықтың салаларын монополиясыздандыру туралы шешімді Үкімет, Комитет жүргізетін тауарлық нарықтарға талдау нәтижелері бойынша қабылдайды. Осылайша, 2011 жылы Комитет трафикті қосу және өткізу бойынша (бұдан әрі – интерконнект) телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтер нарығына талдау жүргізді. Талдау нәтижелері бойынша Үкімет интерконнект қызметтерін табиғи монополиялар саласынан шығару және бәсекелестік ортаға ауыстыру туралы шешім қабылдады. Бұдан бөлек, экономика салаларын монополиясыздандыру шеңберінде, "Бәсекелестік туралы" Заңда мемлекеттік кәсіпорындар және заңды тұлғалар мен акцияларының (үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі олармен үлестес тұлғалар тиісті тауарлық нарықта өзінің қызметін одан әрі жалғастыру үшін Комитеттен оң қорытынды алуға міндеттейтін нормалар көзделген. 2011 жылы мұндай кәсіпорындардың 3% бәсекелік ортаға берілді (оның ішінде, қонақ үйлер мен моншалар кешендерін күтіп ұстау, автомобильдер паркін күтіп ұстау, құрылыс және т.б. сияқты салалардағы кәсіпорындар).
178. Бірігу жөніндегі мәмілелерді бақылауды реттеуге қатысты сұраққа Қазақстан өкілі, экономикалық шоғырлануды бақылаумен байланысты мәселелерді реттейтін "Бәсекелестік туралы" Заңның 50-бабының 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес, бірігу жөніндегі мәмілелер экономикалық шоғырлану ұғымына кіреді. "Бәсекелестік туралы" Заңның 49-57 баптары экономикалық шоғырлануды бақылау мәселелерін реттейді. Комитет бірігу жөніндегі мәмілелерге (әрекеттерге) келісім беру рәсімі арқылы экономикалық шоғырлануға бақылау жүргізеді. Экономикалық шоғырлану ретінде танылатын, Қазақстанда олар туралы хабарлау қажет, бірігу жөніндегі мәмілелер үшін ағымдағы шекті мән жөніндегі жекелеген сұраққа, Қазақстан өкілі: экономикалық шоғырлану ретінде танылатын мәмілелерді жүзеге асыру үшін Комитеттің келісуі мынадай жағдайларда талап етіледі деп жауап берді: (i) нарық субъектісінің бірігуі немесе қосылуы; (іі) егер бұрын осы тұлға (тұлғалар тобы) нарық субъектісінің акцияларын (қатысу үлестерін) ұстамаған болса немесе оның бөлігі бұрын 25%-дан кем болған жағдайда, тұлғаның (тұлғалар тобының) нарық субъектісінің 25 пайыздан астам дауыс беретін акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алуы және (ііі) егер мәміленің нысанасы болып табылатын мүліктің баланстық құны негізгі өндірістік құралдардың және материалдық емес активтердің баланстық құнының 10%-дан астамын құраса, нарық субъектісінің негізгі өндірістік активтерін және (немесе) материалдық емес активтерін нарық субъектісінің (тұлғалар тобының) меншікке сатып алуы, оның ішінде жарғылық капиталды төлеуі. Қаржы ұйымдарының қатысуымен экономикалық шоғырлануға қатысуға келісім беру, қаржы ұйымы активтерінің құны не меншікті капиталының шамасы Комитет Қазақстанның Ұлттық Банкімен (қаржы ұйымдары үшін) бірге белгілеген мөлшерден астам болған жағдайда жүзеге асырылады. Нарық субъектілері Комитетке экономикалық шоғырланудың мынадай жағдайларында хабарлаулары қажет: (і) өзі кәсіпкерлік қызметті жүргізген кезде нарықтың басқа субъектісіне оның орындауы міндетті нұсқаулар беруге не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін (оның ішінде, сенімгерлік басқару туралы шарт және бірлескен қызмет туралы шарт негізінде) нарық субъектісінің құқықтарды сатып алуы; және (іі) сол бір жеке тұлғалардың екі және одан да көп нарық субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне, байқаушы кеңестеріне немесе басқарудың басқа да органдарына, аталған жеке тұлғалардың осы субъектілерде кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындау жағдайында қатысуы. “Бәсекелестік туралы” Заңның 50-бабының 3-тармағына сәйкес, егер қайта ұйымдастырылатын нарық субъектілерінің (тұлғалар тобының) немесе сатып алушының (тұлғалар тобының), сондай-ақ дауыс беру құқығы бар акциялары (қатысу үлестері) сатып алынатын нарық субъектісі активтерінің жиынтық баланстық құны немесе олардың соңғы қаржы жылында сатылған тауарларының жиынтық көлемі – он миллион айлық есептік көрсеткіштен асып кетсе немесе мәмілеге қатысушы тұлғалардың бірі тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісі болып табылатын жағдайларда, жоғарыда көрсетілген келісім мен хабарлама талап етіледі. Комитеттің келісімі экономикалық шоғырлану болып қарастырылмайтын мынадай жағдайларды жүзеге асыру үшін талап етілмейді: (і) егер бұл сатып алу оларды кейіннен қайта сату мақсатында, көрсетілген ұйымның нарық субъектісінің басқару органдарында дауыс беруге қатыспауы шартымен жүзеге асырылатын болса, нарық субъектісінің акцияларын (қатысу үлестерін) қаржылық ұйымдардың сатып алуы; (іі) егер бұл сатып алу оларды кейіннен қайта сату мақсатында, көрсетілген қаржы ұйымдары мұндай мүлікті өз мақсаттары үшін табыс табу мақсатында пайдаланбауы шартымен жүзеге асырылатын болса, борышкердің міндеттемелерін толығымен немесе оның бір бөлігін тоқтату мақсатында нарықтың басқа субъектісінің мүлкін, негізгі өндірістік құралдарын және/немесе материалдық емес активтерін қаржы ұйымдарының өз меншігіне алуы; (ііі) оңалтуды немесе банкроттық басқарушыны, уақытша әкімшілікті (уақытша әкімшіні) тағайындаған жағдайда; және (iv) бір тұлғалар тобының ішіндегі экономикалық шоғырлану жағдайында.

179. В ответ на вопрос о процедуре проверки на запрет сделок слияния, представитель Казахстана ответила, что в соответствии с Законом "О конкуренции" по общему правилу все сделки, приводящие к ограничению конкуренции, запрещаются.
180. Согласие Комитета может быть дано в случае, если участники экономической концентрации выполнят определенные требования и обязательства, устраняющие или уменьшающие негативное влияние на конкуренцию. Например, экономическая концентрация не должна приводить к следующему:
ограничение конкуренции;
нарушение договорных условий, оговоренных с потребителями;
прекращение оказываемых услуг;
ухудшение качества предоставляемых услуг;
невыполнение обязательств по инвестиционным контрактам, заключенным с Министерством по инвестициям и развитию;
необоснованное снижение производства или продаж.
181. Такие условия могут включать ограничения по управлению, пользованию или распоряжению имуществом. Комитет по своей инициативе или по заявлению заинтересованного лица может изменить свое решение об экономической концентрации в следующих случаях:
в течение трех лет после его принятия обнаружения обстоятельств, дающих основания для его отказа;
оно было принято на основании недостоверной информации, которое привело к принятию незаконного решения;
требования и принятые обязательства не были выполнены.
182. Представитель Казахстана добавила, что Закон "О конкуренции" выделяет три вида монополистической деятельности: (i) "антиконкурентные соглашения"; (ii) "антиконкурентные согласованные действия"; (iii) злоупотребление доминирующим либо монопольным положением. Представитель Казахстана отметила, что соглашения или согласованные действия между конкурирующими и не конкурирующими участниками рынка, а также соглашения государственных или местных исполнительных органов, или между государственными органами и участниками рынка, запрещены, когда они ограничивают конкуренцию или нарушают права юридических и физических лиц, в том числе путем установления и/или поддержания согласованно установленных цен или других условий приобретения и продажи товаров, необоснованного ограничения производства или продажи товаров, необоснованного отказа от заключения контрактов с отдельными продавцами (поставщиками) или покупателями и применения дискриминационных мер к равнозначным контрактам с другими субъектами рынка. Она далее пояснила, что Закон "О конкуренции" делает различие между "антиконкурентными согласованными действиями" и "антиконкурентными соглашениями". Отличие между антиконкурентными соглашениями и антиконкурентными согласованными действиями в том, что антиконкурентные соглашения предполагают преднамеренное письменное соглашение между участниками рынка, по заключению антиконкурентных соглашений, например, соглашения о продаже продукции по одинаковым ценам или внутри определенной территории.

179. Бірігу мәмілелеріне тыйым салуды тексеру рәсімдері туралы сұраққа, Қазақстан өкілі "Бәсекелестік туралы" Заңға сәйкес, жалпы қағидалар бойынша бәсекелестіктің шектелуіне алып келетін барлық мәмілелерге тыйым салынады деп жауап берді.
180. Комитеттің келісімі экономикалық шоғырлануға қатысушылар бәсекелестікке теріс ықпалды жоятын немесе азайтатын белгілі бір талаптар мен міндеттемелерді орындаған жағдайда берілуі мүмкін. Мысалы, экономикалық шоғырлану мынаған:
- бәсекелестікті шектеуге;
- тұтынушылармен келісілген шарттық талаптардың бұзылуына;
- көрсетілетін қызметтерді тоқтатуға;
- ұсынылатын қызметтер сапасының төмендеуіне;
- Инвестициялар және даму министрлігімен жасалған инвестициялық келісімшарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауына;
- өндірісті немесе сатуды негізсіз төмендетуге әкеп соқтырмауға тиіс.
181. Мұндай шарттар мүлікті басқару, пайдалану немесе оған билік ету бойынша шектеулерді қамтуы мүмкін. Комитет өз бастамасы бойынша немесе мүдделі тұлғаның өтініші бойынша мынадай:
- қабылданғаннан кейін үш жыл ішінде одан бас тарту үшін негіз беретін мән-жайлар анықталған;
- ол заңсыз шешім қабылдауға әкеп соқтырған көрінеу анық емес ақпарат негізінде қабылданған;
- талаптар мен қабылданған міндеттемелер орындалмаған жағдайларда өзінің экономикалық шоғырлану жөніндегі шешімін өзгерте алады.
182. Қазақстан өкілі "Бәсекелестік туралы" Заңда монополиялық қызметтің үш түрі: (і) "бәсекелестікке қарсы келісімдер"; (іі) "бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттер"; (ііі) үстем не монополиялық жағдайды теріс пайдалану бөліп көрсетілген деп қосты. Қазақстан өкілі нарықтың бәсекелес және бәсекелес емес қатысушылары арасындағы келісімдер немесе келісілген іс-әрекеттер, сондай-ақ мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдар немесе мемлекеттік органдар мен нарыққа қатысушылар арасындағы келісімдер бәсекелестікті шектейтін немесе заңды және жеке тұлғалардың құқықтарын бұзатын болса, оның ішінде келісіп белгіленген бағаларды немесе тауарларды сатып алу мен сатудың басқа да шарттарын белгілеу және/немесе ұстап тұру, жекелеген сатушылармен (өнім берушілермен) немесе сатып алушылармен келісімшарттар жасасудан негізсіз бас тарту және нарықтың басқа субъектілерімен жасалған мәні бірдей келісімшарттарға кемсітуші шаралар қолдану жолымен бәсекелестікті шектейтін немесе заңды және жеке тұлғалардың құқықтарын бұзатын болса, оларға тыйым салынатынын атап өтті. Одан әрі ол "Бәсекелестік туралы" Заңда "бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттер" мен "бәсекелестікке қарсы келісімдер" арасында айырма бар екенін түсіндірді. Нарыққа қатысушылар арасында бәсекелестікке қарсы келісімдер, мысалы, өнімді бірдей бағамен немесе белгілі бір аумақтың ішінде сату жөнінде келісім жасасу бойынша әдейі жасалатын жазбаша келісім бәсекелестікке қарсы келісімдер мен бәсекелестікке қарсы келісілген іс-әрекеттер арасындағы айырмашылық болып табылады.

183. Представитель Казахстана отметила, что Закон "О конкуренции" уточняет термин "группа лиц". Злоупотребление доминирующим или монопольным положением группой лиц рассматривается как злоупотребление отдельным участником рынка. Участники рынка не обязаны получать одобрение на экономическую концентрацию в случаях, когда транзакции осуществляются в рамках одной группы лиц. Закон "О конкуренции" также содержит новые определения доминирующего и монопольного положения. Доминирующим или монопольным положением признается положение субъекта(-ов) рынка на соответствующем товарном рынке, если такой субъект(-ы) рынка приобретает возможность контролировать рынок. Субъект рынка считается имеющим доминирующее положение, если он имеет долю в 35 или более процентов соответствующего рынка. Несколько участников рынка считаются имеющими доминирующее положение: (i) если совокупная доля трех участников рынка на данном товарном рынке равна или превышает 50 %; (ii) если совокупная доля четырех основных участников рынка на данном товарном рынке равна или превышает 70 %. Финансовая организация считается имеющей доминирующее положение, (i) если совокупная доля двух финансовых организаций на данном рынке финансовых услуг равна или превышает 50 %; (ii) если совокупная доля трех финансовых организаций на данном рынке финансовых услуг равна или превышает 70 %. Компания с менее чем 15 % доли рынка, включая рынок финансовых услуг, не может подпадать под определение компании с доминирующим положением. Естественные монополии, государственные монополии и субъекты рынка, которые имеют стопроцентную доминирующую долю на соответствующем товарном рынке, считаются компаниями (субъектами рынка), имеющими монопольное положение.
184. В ответ на вопрос пояснить различие между понятиями доминирующего или монопольного положения и монополистической деятельности представитель Казахстана пояснила, что понятие монополистической деятельности шире, чем понятие доминирующего или монопольного положения. Монополистическая деятельность является деятельностью или действиями субъекта рынка, в то время как доминирующее или монопольное положение является характеристикой субъекта рынка, определяемой его долей на рынке. В соответствии с пунктом 4 статьи 26 Конституции Республики Казахстан монополистическая деятельность регулируется законом. Субъекты рынка с доминирующим или монопольным положением должны соблюдать ограничения, установленные в Законе "О конкуренции". Следовательно, монополистическая деятельность ограничивается, но не запрещается. Виды монополистической деятельности, ограниченные Законом "О конкуренции", описаны в пункте 182.

183. Қазақстан өкілі "Бәсекелестік туралы" Заңда "тұлғалар тобы" деген термин нақтыланатынын атап өтті. Тұлғалар тобының үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдалануы нарыққа жекелеген қатысушының теріс пайдалануы ретінде қаралады. Транзакциялар тұлғалардың бір тобының шеңберінде жүзеге асырылған жағдайларда нарыққа қатысушылар экономикалық шоғырлануға мақұлдау алуға міндетті емес. "Бәсекелестік туралы" Заңда да үстем және монополиялық жағдайдың жаңа анықтамалары қамтылған. Егер тиісті тауар нарығындағы нарық субъектісі (субъектілері) нарықты бақылауға мүмкіндік алса, мұндай нарық субъектісінің (субъектілерінің) жағдайы үстем немесе монополиялық жағдай болып танылады. Нарық субъектісінің тиісті нарықтағы үлесі 35 пайыз немесе одан көп болса, ол үстем жағдайға ие болып саналады. Мынадай: (і) егер нарыққа қатысушылардың үшеуінің осы тауар нарығындағы жиынтық үлесі 50 пайызға тең немесе одан артық болса; немесе (іі) егер нарыққа негізгі қатысушылардың төртеуінің осы тауар нарығындағы жиынтық үлесі 70 пайызға тең немесе одан артық болса, нарыққа бірнеше қатысушы үстем жағдайға ие болып саналады. Мынадай: (і) егер осы қаржылық көрсетілетін қызметтер нарығындағы екі қаржы ұйымының жиынтық үлесі 50 пайызға тең немесе одан артық болса; немесе (іі) егер осы қаржылық көрсетілетін қызметтер нарығындағы үш қаржы ұйымының жиынтық үлесі 70 пайызға тең немесе одан артық болса, қаржы ұйымы үстем жағдайға ие болып саналады. Көрсетілетін қаржылық қызметтер нарығын қоса алғанда, нарықтағы үлесі 15 пайыздан кем компанияға үстем жағдайға ие компанияның анықтамасы қолданылмайды. Тиісті тауар нарығында жүз пайыз үстем үлесі бар табиғи монополиялар, мемлекеттік монополиялар және нарық субъектілері монополиялық жағдайға ие компаниялар (нарық субъектілері) болып саналады.
184. Үстем немесе монополиялық жағдай және монополиялық қызмет ұғымдарының арасындағы айырманы түсіндіріп беру туралы сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі үстем немесе монополиялық жағдай ұғымына қарағанда монополиялық қызмет ұғымы кеңірек екенін түсіндіріп берді. Монополиялық қызмет нарық субъектісінің қызметі немесе іс-әрекеттері болып табылады, ал үстем немесе монополиялық жағдай нарық субъектісінің нарықтағы үлесімен анықталатын сипаттамасы болып табылады. Қазақстан Республикасы Конституциясының 26-бабының 4-тармағына сәйкес монополиялық қызмет заңмен реттеледі. Үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілері "Бәсекелестік туралы" Заңда белгіленген шектеулерді сақтауға тиіс. Тиісінше, монополиялық қызмет шектеледі, бірақ оған тыйым салынбайды. "Бәсекелестік туралы" Заңмен шектелген монополиялық қызмет түрлері 182-тармақта сипатталған.

185. В ответ на отдельный вопрос представитель Казахстана отметила, что доминирующее или монопольное положение само по себе не считается нарушением антимонопольного законодательства. Статья 13 Закона "О конкуренции" указывает запрещенные виды злоупотребления доминирующим или монопольным положением:
установление и поддержание монопольно высоких/низких или монопсонически низких цен;
применение разных цен либо разных условий к равнозначным соглашениям с субъектами рынка или покупателями без объективно оправданных на то причин;
установление ограничений на распространение товаров (работ, услуг) по территориальному признаку, кругу покупателей, условиям покупки, а также по количеству и цене;
ставить условием либо навязывание заключения соглашения путем принятия субъектом рынка или покупателем дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота не касаются предмета такого соглашения;
необоснованный отказ от заключения договора или продажи товаров (работ, услуг) отдельным покупателям при наличии возможности производства (или продажи) товаров (работ, услуг). Это также включает уклонение от заключения такого соглашения в течение 30 календарных дней со дня запроса;
ставить условием поставки товаров (работ, услуг) принятие ограничений при покупке товаров (работ, услуг), произведенных либо реализуемых конкурентами;
необоснованное сокращение объемов производства и/или поставки, включая производство и/или поставку товаров (работ, услуг), на которые имеется спрос или заказы потребителей;
изъятие товаров (работ, услуг) из обращения, если результатом такого изъятия явилось повышение цены;
навязывание контрагенту экономически или технологически необоснованных условий договора, не относящихся к предмету договора;
создание препятствий к доступу или выходу из рынка товаров (работ, услуг) другим субъектам рынка;
необоснованное установление различных цен (тарифов) на одни и те же товары (работы, услуги), создание дискриминационных условий.
В дополнение к этому, казахстанское законодательство не предусматривает ответственности за доминирующее или монопольное положение как таковой, ответственность влекут только злоупотребление и действия, направленные на ограничение конкуренции.
186. В ответ на вопрос члена касательно экономических показателей, учитываемых при определении участников рынка, имеющих доминирующее или монопольное положение, представитель Казахстана отметила, что согласно Методики проведения анализа и оценки состояния конкурентной среды на товарном рынке, утвержденной приказом Председателя Антимонопольного Агентства от 12 января 2009 года № 8-ОД, а также Методике по проведению анализа и оценки состояния конкурентной среды на рынке финансовых услуг, утвержденной приказом Председателя Антимонопольного Агентства от 19 февраля 2009 года № 57-ОД, Комитетом проводится анализ состояния конкуренции на товарных рынках. Результаты анализа представляют картину развития конкуренции на рынке и определяют субъекты рынка, занимающие доминирующее или монопольное положение. Методика анализа включает такие этапы, как (i) определение товара или взаимозаменяемых товаров, (ii) определение географических границ товарного рынка, (iii) определение временного интервала, (iv) определение структуры рынка, а также (v) расчет объема товарного рынка и долей субъектов рынка, (vi) оценка состояния конкурентной среды на товарном рынке, (vii) определение барьеров входа на товарный рынок. На основе данных факторов Комитет готовит выводы по состоянию конкурентной среды.

185. Қойылған ерекше сұраққа Қазақстан өкілі үстем немесе монополиялық жағдайдың өзі монополияға қарсы заңнаманы бұзу болып саналмайтынын көрсетті. "Бәсекелестік туралы" Заңның 13-бабында үстем немесе монополиялық жағдайды теріс пайдаланудың тыйым салынған түрлері көрсетілген:
- монополиялық жоғары/төмен немесе монопсониялық төмен бағаларды белгiлеу, ұстап тұру;
- нарық субъектiлерiмен немесе тұтынушылармен жасалған мәні бiрдей келiсiмдерге объективті түрде ақтамайтын себептермен әртүрлi бағаларды не әртүрлi шарттарды қолдану;
- тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) таратуға аумақтық белгiсi, сатып алушылар тобы, сатып алу шарттары бойынша, сондай-ақ саны, бағасы бойынша шектеулер белгiлеу;
- нарық субъектiсiне немесе тұтынушыға өз мазмұны бойынша немесе iскерлiк айналым дәстүрiне сай осы келiсiмдердiң нысанасына қатысы жоқ қосымша мiндеттемелер қабылдату жолымен келiсiм жасасуға шарт қою не оны күштеп таңу;
- тауарды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндiру (немесе өткiзу) мүмкiндiгi болған кезде жекелеген сатып алушылармен шарт жасасудан немесе тауарды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден негiзсiз бас тарту. Бұл сұрау жасалған күннен бастап 30 күн бойы осындай шарт жасасудан жалтаруды да қамтиды;
- бәсекелестер өндiрген не өткiзетiн тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезiнде шектеулер қабылдау арқылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге шарт қою;
- өндiру немесе өнім беру мүмкiндiгi болған кезде тұтынушылардың сұраныстары немесе тапсырыстары бар тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндiру және/немесе беру көлемiн негiзсiз қысқарту немесе өндiруді және/немесе өнім беруді тоқтату;
- егер тауардың бағасын көтеру тауарды алып қоюдың нәтижесi болып табылса, тауарды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) айналымнан алып қою;
- контрагентке шарттың нысанасына жатпайтын, экономикалық немесе технологиялық тұрғыдан негiзделмеген шарт талаптарын күштеп таңу;
- нарықтың басқа субъектiлерiне тауар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығына кiруге немесе шығуға кедергiлер жасау; және
- бір ғана тауарға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) әртүрлі бағаларды (тарифтерді) экономикалық, технологиялық тұрғыдан немесе өзге де түрде негізсіз белгілеу, кемсітушілік жағдайлар жасау.
Бұған қосымша, қазақстандық заңнамада үстем немесе монополиялық жағдай үшін соншалықты жауаптылық көзделмеген, теріс пайдалану және бәсекелестікті шектеуге бағытталған іс-әрекеттер ғана жауаптылыққа әкеп соқтырады.
186. Мүшенің үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарыққа қатысушыларды айқындау кезінде ескерілетін экономикалық көрсеткіштерге қатысты сұрағына жауап ретінде Қазақстан өкілі Монополияға қарсы агенттік төрағасының 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 8-НҚ бұйрығымен бекітілген "Тауар нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйіне талдау және бағалау жүргізу әдістемесіне", сондай-ақ Монополияға қарсы агенттік төрағасының 2009 жылғы 19 ақпандағы № 57-НҚ бұйрығымен бекітілген "Қаржы қызметтері нарығындағы бәсекелес ортаның жай-күйіне талдау және бағалау жүргізу әдістемесіне" сәйкес Комитет тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйіне талдау жүргізеді деп атап өтті. Талдау нәтижелері нарықтағы бәсекелестіктің даму бейнесін көрсетеді және үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерін айқындайды. Талдау әдістемесі: (i) тауарды немесе өзара алмастырылатын тауарларды айқындау, (ii) тауар нарығының географиялық шекараларын айқындау, (iii) уақыт аралығын айқындау, (iv) нарық құрылымын айқындау, сондай-ақ (v) тауар нарығының көлемін және нарық субъектілерінің үлестерін есептеу, (vii) тауар нарығына кіру кедергілерін айқындау сияқты кезеңдерді қамтиды. Аталған факторлар негізінде Комитет бәсекелес ортаның жай-күйі бойынша тұжырымдар дайындайды.

187. Закон "О конкуренции" расширил список видов недобросовестной конкуренции, который включает следующее: (i) неправомерное использование товарных знаков и упаковки; (ii) неправомерное использование товара другого производителя; (iii) копирование дизайна товара; (iv) дискредитация субъекта рынка; (v) заведомо ложная, недобросовестная и недостоверная реклама; (vi) реализация товара с принудительным ассортиментом; (vii) призыв к бойкоту продавца (поставщика); (viii) призыв к дискриминации покупателя (поставщика); (ix) призыв субъекта рынка к разрыву контракта с конкурентом; (x) подкуп работника продавца (поставщика); (xi) подкуп работника покупателя; (xii) неправомерное использование коммерческой тайны; (xiii) реализация товара с предоставлением потребителю недостоверной информации в отношении характера, способа и места производства, потребительских свойств, качества и количества товара и/или его производителей; (xiv) некорректное сравнение субъектом рынка производимых и (или) реализуемых им товаров с товарами, производимыми и/или реализуемыми товарами других субъектов рынка.
188. Государство может участвовать в предпринимательской деятельности в следующих случаях: (i) невозможность гарантирования национальной безопасности, национальной обороноспособности и защиты общественных интересов другими способами; (ii) использование государственных стратегических объектов; (iii) потребность общества в государственном производстве товаров, где конкуренция отсутствует или недостаточно развита. В последнем случае деятельность государственных предприятий регулируется совместно с Комитетом. Государство может участвовать в предпринимательской деятельности в виде следующих видов предприятий: (а) государственного предприятия или (б) юридического лица, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которого принадлежат государству и его аффилированных лиц. Государственные предприятия могут осуществлять свою деятельность только в сферах, указанных в статье 134 Закона от 1 марта 2011 года № 413-IV "О государственном имуществе" (см. Приложение 3(F) настоящего Доклада). Если создание таких предприятий не указывается напрямую в законах Казахстана, согласие Комитета требуется в случае, указанном в пункте (iii) выше. Комитет может отказать в учреждении государственного предприятия или юридического лица государством, если такое создание приведет к ограничению конкуренции на рынке, на котором отсутствует конкуренция или она недостаточно развита. Тем не менее, Комитет может дать свое согласие, если государственное предприятие или юридическое лицо примут определенные обязательства по устранению или уменьшению негативного влияния на конкуренцию.

187. "Бәсекелестік туралы" Заң мыналарды: (i) тауар таңбалары мен орамаларды заңсыз пайдалануды; (ii) басқа өндірушінің тауарларын заңсыз пайдалануды; (iii) тауар дизайнын көшіріп алуды; (iv) нарық субъектісінің беделін түсіруді; (v) көрінеу жалған, жосықсыз және дәйексіз жарнаманы; (vi) мәжбүрлі ассортиментпен тауарларды сатуды; (vii) сатушыға (өнім берушіге) бойкот жасауға шақыруды; (viii) сатып алушының (өнім берушінің) беделін түсіруге шақыруды; (ix) нарық субъектісін бәсекелеспен шартты бұзуға шақыруды; (x) сатушының (өнім берушінің) қызметкерін сатып алушылықты; (xi) сатып алушының қызметкерін сатып алушылықты; (xii) коммерциялық құпия болып табылатын ақпаратты құқыққа сыйымсыз пайдалануды; (xiii) тұтынушыға тауардың сипатына, өндірілу тәсілі мен орнына, тұтынушылық қасиеттеріне, сапасы мен санына және (немесе) оны өндірушілерге қатысты анық емес ақпарат ұсына отырып, тауарды өткізуді; (xiv) нарық субъектiсiнiң өзi өндiретiн және (немесе) өткiзетiн тауарларын нарықтың басқа субъектiлерi өндiретiн және (немесе) өткiзетiн тауарлармен орынсыз салыстыруын қамтитын жосықсыз бәсекелестік түрлерінің тізімін кеңейтті.
188. Мемлекет мынадай: (і) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін немесе қоғамның мүдделерін қорғауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмаған; (іі) мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілер пайдаланылған; және (ііі) бәсекелестік жоқ немесе жеткілікті дамымаған жерлерде тауарлардың мемлекеттік өндірісін қоғам қажет еткен жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатыса алады. Соңғы жағдайда мемлекеттік кәсіпорындардың қызметі Комитетпен бірлесіп реттеледі. Мемлекет кәсіпкерлік қызметке мынадай түрдегі кәсіпорындар: (а) мемлекеттік кәсіпорын немесе (б) акцияларының қатысу (үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға және онымен үлестес тұлғалар түрінде қатыса алады. Мемлекеттік кәсіпорындар өз қызметін "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы № 413-IV Заңның 134-бабында көрсетілген салаларда ғана жүзеге асыра алады (осы Баяндаманың 3(F) қосымшасы). Егер мұндай кәсіпорындарды құру Қазақстанның заңдарында тікелей көрсетілмесе, жоғарыда көрсетілген (ііі) тармақта көрсетілген жағдайда Комитеттің келісімі талап етіледі. Егер мемлекеттің мемлекеттік кәсіпорын немесе заңды тұлға құруы бәсекелестік жоқ немесе ол жеткілікті дамымаған нарықтағы бәсекелестікті шектеуге әкеп соқтыратын болса, Комитет мұндай құрудан бас тартуы мүмкін. Дегенмен, егер мемлекеттік кәсіпорын немесе заңды тұлға бәсекелестікке теріс ықпалды жою немесе азайту бойынша белгілі бір міндеттемелерді қабылдайтын болса, Комитет өзінің келісімін беруі мүмкін.

189. Закон "О конкуренции" также ввел термин "государственная монополия" как исключительное право государства производить и/или продавать, приобретать, или использовать товары. Государство имеет право ограничивать конкуренцию путем учреждения государственной монополии только в тех сферах, где продажа товаров на конкурентном рынке может иметь негативные последствия для конституционной системы, национальной безопасности, защиты общественного порядка, прав и свобод человека, или здоровья людей. Представитель Казахстана добавила, что государственная монополия учреждается только законом. Государственные монополии могут создаваться только в форме государственных предприятий по решению Правительства или местных исполнительных органов. В ответ на специальный вопрос она сказала, что понятие "государственная монополия" отличается от понятия "естественная монополия".
190. Деятельность государственной монополии определена законами от 19 октября 2000 года № 85-II "Об охранной деятельности", от 10 июля 2002 года № 339-II "О ветеринарии", от 26 июля 1999 года № 456-I "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров", от 13 июля 1999 года № 422-I "Об охране селекционных достижений", от 3 июля 2002 года № 331-II "О защите растений", от 9 июля 2004 года № 593-II "О защите, воспроизводстве и использовании животного мира", а также Патентным законом Республики Казахстан от 16 июля 1999 года № 427-I, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442-II, а также Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года № 477-II. Комитет несет ответственность за регулирование и мониторинг деятельности государственных монополий. В настоящее время государственные монополии предоставляют определенные услуги, включая: гидрометеорологический мониторинг и мониторинг состояния окружающей среды, ликвидацию очагов особо опасных заразных болезней животных, охрану объектов, подлежащих государственной защите; производство удостоверяющих личность документов Республики Казахстан, контроль над качеством образования и т.д. Законодательство Казахстана не запрещает участия частного сектора в отраслях, где представлены государственные предприятия, за исключением сфер государственной монополии. Она пояснила, что Закон от 10 июля 2012 года № 34-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной монополии" предусматривает сокращение сфер государственной монополии, привлекая частные предприятия в определенные сектора. В соответствии с данным Законом, деятельность, передаваемая на конкурентный рынок, включает аттестацию и учет селекционно-семеноводческих и селекционно-генетических объектов на участках государственного лесного фонда, захоронение коммунальных отходов, создание и эксплуатацию полигонов отходов и аккредитацию в области оценки соответствия.

189. "Бәсекелестік туралы" Заңда мемлекеттің тауарларды өндіруге және/немесе сатуға, сатып алуға немесе пайдалануға айрықша құқығы ретінде "мемлекеттік монополия" термині де енгізілді. Мемлекеттің тауарларды бәсекелес нарықта өткізу конституциялық құрылыс, ұлттық қауіпсіздік, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын немесе адамдардың денсаулығын қорғау үшін теріс ықпал етуі мүмкін салаларда ғана мемлекеттік монополия белгілеу арқылы бәсекелестікті шектеуге құқығы бар. Қазақстан өкілі мемлекеттік монополия заңмен ғана белгіленеді деп қосты. Мемлекеттік монополиялар Үкіметтің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша мемлекеттік кәсіпорындар нысанында ғана құрылуы мүмкін. Арнайы қойылған сұраққа жауап ретінде ол "мемлекеттік монополия" ұғымы "табиғи монополия" ұғымынан өзгеше екенін айтып өтті.
190. Мемлекеттік монополия қызметі "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы № 85-ІІ, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339-ІІ, "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі № 456-І, "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі № 422-I, "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі № 331-ІІ, "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі № 593-ІІ, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының патент заңы" туралы 1999 жылғы 16 шілдедегі № 427-І заңдармен, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442-ІІ Жер кодексімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі № 477-ІІ Орман кодексімен айқындалған. Комитет мемлекеттік монополиялардың қызметін реттеу және мониторингтеу үшін жауапты болады. Қазіргі уақытта мемлекеттік монополиялар гидрометеорологиялық мониторингті және қоршаған орта жай-күйінің мониторингін, жануарлардың аса қауіпті жұқпалы ауруларының ошақтарын жоюды, мемлекеттік қорғалуға тиіс объектілерді күзетуді; Қазақстан Республикасының жеке басты куәландыратын құжаттарын шығаруды, білім беру сапасын бақылауды және т. б. қоса алғанда, белгілі бір көрсетілетін қызметтерді ұсынады. Қазақстан заңнамасында мемлекеттік монополия салаларын қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорындар әрекет ететін салаларда жекеше сектордың қатысуына тыйым салынбайды. Ол "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне мемлекеттiк монополия мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2012 жылғы 10 шілдедегі № 34-V Заңда белгілі бір секторларға жекеше кәсіпорындарды тарта отырып, мемлекеттік монополия салаларын қысқарту көзделетінін түсіндірді. Аталған заңға сәйкес бәсекелес нарыққа берілетін қызмет мемлекеттік орман қоры учаскелерінде селекциялық-тұқым өсіруші және селекциялық-генетикалық объектілерді аттестаттау мен есепке алуды, коммуналдық қалдықтарды көмуді, қалдықтар полигондарын құру мен пайдалануды және сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеуді қамтиды.

191. В ответ на вопрос определения сфер, изымаемых для государственных монополий, представитель Казахстана ответила, что сфера деятельности государственных монополий уже, чем сфера деятельности государственных предприятий, участвующих в предпринимательской деятельности. Виды государственной монополии определяются законодательными актами, которые четко устанавливают виды и сферы их деятельности. Субъектам государственной монополии запрещается:
производить товары (работы, услуги), не относящиеся к сфере государственной монополии;
владеть акциями (долями участия в уставном капитале), а также участвовать иным образом в деятельности юридических лиц;
переуступать права, связанные с государственной монополией;
устанавливать цены на производимые или реализуемые товары, работы, услуги, отличающиеся от цен, установленных Правительством Республики Казахстан.
192. Комитет инициирует расследования после получения информации по нарушениям антимонопольного законодательства, таких, как: (i) файлы/документы от правительственных органов, (ii) заявления от физических или юридических лиц, (iii) обнаружение Комитетом нарушений антимонопольного законодательства, (iv) обращение СМИ к Комитету, (v) информации, содержащейся в средствах массовой информации. Комитет в пределах своих полномочий расследует нарушения антимонопольного законодательства и принимает по результатам расследования решение. Расследование может проводиться в течение двух месяцев со дня оформления приказа о проведении расследования. Этот срок можно продлить на период, не превышающий двух месяцев.
193. Представитель Казахстана добавила, что Комитет принимает одно из следующих решений, исходя из результатов расследования: (i) приостановить расследование в случаях, предусмотреных Законом "О конкуренции"; (ii) начать административное производство; (iii) принять указания по прекращению нарушений антимонопольного законодательства; (iv) привлечь к уголовной ответственности правоохранительными органами.
194. Она проинформировала членов, что статья 147 Кодекса "Об административных правонарушениях" предусматривает следующие санкции за нарушение антимонопольного законодательства: штраф в размере 150 месячных расчетных показателей (далее – МРП) для индивидуальных предпринимателей, 5 % дохода от монополистической деятельности для предприятий малого и среднего бизнеса и 10 % дохода от монополистической деятельности для других субъектов. Статья 196 Уголовного кодекса определяет уголовную ответственность за действия, нанесшие серьезный вред, включая штрафы от 500 до 1000 МРП или до двух лет исправительных работ, лишение свободы или тюремное заключение. За повторные нарушения, или за действия, совершенные (организованными) группами или официальными лицами, санкции состоят из штрафов в размере от 1000 до 2000 МРП или эквивалента от пяти- до семимесячной заработной платы или другого дохода лица, признанного виновным, или лишения свободы до пяти лет с возможным лишением права занимать определенные должностные позиции или участвовать в определенной деятельности на срок до трех лет и конфискацией имущества. Преступления, совершенные с применением силы или угрозой применения силы, или преступления, которые могли привести к ущербу, или с угрозой ущерба имуществу третьей стороны, наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет с возможной конфискацией имущества.

191. Мемлекеттік монополиялар үшін алынатын салаларды айқындау туралы сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі кәсіпкерлік қызметке қатысатын мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің саласына қарағанда, мемлекеттік монополиялар қызметінің саласы тар деп жауап берді. Мемлекеттік монополия түрлері заңнамалық актілермен айқындалып, олардың қызметінің түрлері мен салалары нақты белгіленеді. Мемлекеттік монополия субъектілеріне:
- мемлекеттік монополия саласына жатпайтын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге;
- акцияларды (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) иеленуге, сондай-ақ заңды тұлғалардың қызметіне өзге түрде қатысуға;
- мемлекеттік монополиямен байланысты құқықтарды басқа біреулерге беруге;
- өндірілетін немесе сатылатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген бағалардан басқа бағаларды белгілеуге тыйым салынады.
192. Комитет: (і) үкіметтік органдардан түскен файлдар/құжаттар; (іі) жеке немесе заңды тұлғалардан түскен өтініштер; (ііі) Комитеттің монополияға қарсы заңнаманың бұзылуын анықтауы, (iv) БАҚ-тың Комитетке өтініші және (v) бұқаралық ақпарат құралдарындағы ақпарат сияқты монополияға қарсы заңнаманың бұзылуы жөнінде ақпарат алғаннан кейін тергеуге бастама жасайды. Комитет өзінің құзыреті шегінде монополияға қарсы заңнаманың бұзылуын тергейді және тергеу нәтижелері бойынша шешім қабылдайды. Тергеу оны жүргізу туралы бұйрық ресімделген күннен бастап екі ай ішінде жүргізілуі мүмкін. Бұл мерзімді екі айдан аспайтын мерзімге ұзартуға болады.
193. Қазақстан өкілі Комитет тергеу нәтижелерін негізге ала отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды деп қосты: (і) "Бәсекелестік туралы" Заңда негізделген жағдайларда тергеуді тоқтата тұру; (іі) әкімшілік іс жүргізуді бастау; (ііі) монополияға қарсы заңнаманы бұзуды тоқтату жөнінде нұсқау қабылдау; не (iv) құқық қорғау органдарының қылмыстық жауапқа тартуы.
194. Ол мүшелерді "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодекстің 147-бабында монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін мынадай санкциялар: дара кәсіпкерлер үшін 150 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК), шағын және орта бизнес кәсіпорындары үшін монополиялық қызметтен түскен кірістің 5 пайызы, басқа субъектілер үшін монополиялық қызметтен түскен кірістің 10 пайызы мөлшерінде айыппұл көзделгені жөнінде хабардар етті. Қылмыстық кодексте (196-бап) елеулі зиян келтірілген іс-әрекеттер үшін 500-ден 1000 АЕК-ке дейінгі айыппұлдарды немесе екі жылға дейінгі түзеу жұмыстарын, бас бостандығынан айыруды немесе түрмеге қамауды қоса алғанда, қылмыстық жауаптылық айқындалған. Қайталап жасалған бұзушылықтар немесе (ұйымдастырылған) топтар немесе ресми тұлғалар жасаған іс-әрекеттер үшін санкциялар 1000-нан 2000 АЕК-ке дейінгі мөлшердегі айыппұлдардан, немесе кінәлі деп танылған тұлғаның бестен жеті айға дейінгі жалақысының немесе басқа табысының баламасынан, немесе үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдық позицияларды атқару немесе белгілі бір қызметке қатысу құқығынан мүлкін тәркілей отырып бес жылға дейінгі мерзімге ықтимал айырудан тұрады. Күш қолданып немесе күш қолданамын деп қорқытып жасалған немесе үшінші тараптың мүлкіне нұқсан келтіруге немесе зиян келтіру қаупіне әкеп соқтыруы мүмкін қылмыстар ықтимал мүлкін тәркілеу ықтималдығымен үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айырумен жазаланады.

данными для расчетов из 3-летнего периода, определяемого путем выбора данных за последний 5-летний репрезентативный период и исключением из него данных за годы с наиболее высокими и наиболее низкими показателями торговли;
данные по торговле со странами или территориями, с которыми Казахстан состоит в таможенном союзе или соглашении о свободной торговле, исключаются из расчетов;
данные выбираются из официальной таможенной статистики Республики Казахстан, передаваемой в Интегрированную Базу Данных (ИБД) ВТО, за исключением случаев, когда такие данные недоступны. В таких случаях используются данные ИБД или COMTRADE.
Казахстан будет информировать членов о результатах таких расчетов на основе тарифных линий, и, если результат покажет необходимость снижения специфической части пошлины, такое снижение будет произведено и введено в силу автоматически начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведены расчеты. Ни в каком случае применяемая пошлина (выраженная в адвалорной или специфической форме и установленная Казахстаном либо уполномоченными органами ЕАЭС) не будет превышать связанной ставки комбинированной пошлины. Если после снижения, основанного на ежегодном пересчете, и изменившихся обстоятельствах, специфическая часть пошлины станет существенно ниже адвалорной части пошлины, Казахстан оставляет за собой право навсегда изменить формат пошлины на чисто адвалорный на уровне, соответствующем связанному уровню для данной тарифной линии. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
Представитель Казахстана проинформировала члены, что положение, разрешающее применение таможенных пошлин по двойной ставке РНБ к импорту товаров неизвестного происхождения, было отменено Законом от 8 января 2007 года № 211-III "О внесении изменений в Таможенный кодекс Республики Казахстан". Следовательно, к такому импорту применяется обычная ставка РНБ. Она далее отметила, что в соответствии со статьей 36 "Тарифные преференции в отношении товаров, происходящих из развивающихся стран и (или) наименее развитых стран" Договора о ЕАЭС и Протоколом о тарифных преференциях, в Казахстане применяется единая система тарифных преференций ЕАЭС для развивающихся и наименее развитых стран (система ЕСП ЕАЭС). Перечни развивающихся стран-бенефициаров по системе ЕСП ЕАЭС (Приложение 8 настоящего Доклада) и наименее развитых стран-бенефициаров по системе ЕСП ЕАЭС (Приложение 9 настоящего Доклада), а также перечень товаров, происходящих и импортируемых из развивающихся и наименее развитых стран по системе ЕСП ЕАЭС (Приложение 10 настоящего Доклада), определены Решением Межгосударственного совета ЕврАзЭС № 18 и приняты Решением Комиссии ТС от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" (далее – Решение Комиссии ТС №130). Согласно системе ЕСП ЕАЭС, ввозные таможенные пошлины, применяемые к товарам, указанным в Приложении 10 настоящего Доклада и происходящим из развивающихся стран, устанавливаются на уровне 75 % от РНБ ставки таможенной пошлины, а для товаров, происходящих из наименее развитых стран - на уровне 0 %.
В ответ на вопрос одного из членов представитель Казахстана пояснила, что тарифные преференции для товаров, происходящих из развивающихся или наименее развитых стран, на которые распространяется система ЕСП ЕАЭС, будут предоставлены, если товары закупаются в данной стране у резидентов страны. Такие товары должны быть поставлены напрямую либо транзитом через третьи страны на территорию ЕАЭС, без выпуска в свободное обращение в данных третьих странах в случае транзита. Как предусмотрено в Приложении к Соглашению "О правилах определения происхождения товаров из развивающихся и наименее развитых стран от 12 декабря 2008 года", товары также считаются закупленными в стране происхождения, если они закупленына выставке или ярмарке.
В ответ на запросы членов, представитель Казахстана подтвердила, что после вступления в ВТО Система ЕСП для развивающихся и наименее развитых стран будет применяться Казахстаном или уполномоченными органами ЕАЭС в соответствии с соответствующими положениями Соглашения ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.
Отдельные члены выразили обеспокоенность тем, что пункты 2 и 7 Решения Комиссии ТС № 130 могут допустить применение импортных пошлин дискриминационным образом, как в отношении третьих стран, так и в отношении определенного импорта, освобождаемого от пошлин в связи с инвестиционными проектами. Представитель Казахстана подтвердила, что все ставки ввозных таможенных пошлин применяются Казахстаном в отношении третьих стран недискриминационным образом на основе соглашений о торговле и сотрудничестве, за исключением случаев, если региональным торговым соглашением или схемой ЕСП ЕАЭС предусмотрено иное. Описание изъятий из ЕТТ в рамках инвестиционных проектов содержится в разделах "Инвестиционный режим", "Тарифные изъятия" и "Инвестиционные меры, связанные с торговлей" настоящего Доклада, соответственно.
В ответ на запросы членов представитель Казахстана подтвердила, что Казахстан представит в соответствии с процедурами ИТА перечень для Соглашения по информационным технологиям (ИТА) в Комитет по ИТА для проверки с тем, чтобы позволить Казахстану присоединиться к ИТА, когда он станет членом ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.

(iii) соңғы 5 жылдық репрезентативтік кезеңдегі деректерді таңдау жолымен және одан ең жоғары және ең төмен сауда көрсеткіштері бар жылдардағы деректерді алып тастай отырып 3 жылдық кезеңнен алынған есептеу деректері;
(iv) Қазақстан солармен кеден одағында немесе еркін сауда туралы келісімде тұратын елдермен және аумақтармен сауда бойынша деректер есептеулерден алып тасталады;
(v) Деректер ДСҰ-ның Интеграцияланған Деректер Қорына (ИДҚ) берілетін Қазақстан Республикасының ресми кедендік статистикасынан іріктеліп алынады (мұндай деректер қолжетімді болмаған жағдайларды қоспағанда). Деректер қолжетімді болмағанда, ИДҚ немесе COMTRADE деректері пайдаланылады.
Қазақстан тарифтік желілер негізіндегі осындай есептеулердің нәтижелері жөнінде мүше елдерді хабардар етіп отырады және егер, мұндай нәтиже баждың ерекше бөлігін азайту қажеттілігін көрсетсе, ондай азайту есептеулер жүргізілген жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардан бастап жүргізіліп, автоматты түрде күшіне енетін болады. Ешбір жағдайда қолданыстағы баж (адвалорлық немесе ерекше нысандағы және Қазақстан не ЕАЭО-ның уәкілетті органдары белгілеген) аралас баждың байланысты мөлшерлемесінен аспайды. Егер жыл сайынғы қайта есептеуге негізделген азайтудан және мән-жайлардың өзгеруінен кейін баждың ерекше бөлігі баждың адвалорлық бөлігінен елеулі түрде төмен болып қалса, Қазақстан баждың нысанын осы тарифтік желі үшін байланысты деңгейге сәйкес келетін таза адвалорлық деңгейге біржолата өзгерту құқығын өзіне қалдырады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
299. Қазақстан өкілі Жұмыс тобының мүшелерін шығарылған жері белгісіз тауарлар импортына қатысты БҚР-дың екі еселенген мөлшерлемесі бойынша кедендік баждарды қолдануға рұқсат беретін ереженің "Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 8 қаңтардағы № 211-ІІІ Заңмен күші жойылғаны жайында хабардар етті. Яғни, мұндай импортқа қатысты БҚР-дың кәдімгі мөлшерлемесі қолданылады. Одан әрі ол ЕАЭО туралы шарттың "Дамушы елдерден және (немесе) нашар дамыған елдерде шығарылатын тауарларға қатысты тарифтік преференциялар" деген 36-бабына және Тарифтік преференциялар туралы хаттамаға сәйкес Қазақстан дамушы және нашар дамыған елдер үшін ЕАЭО-ның бірыңғай тарифтік преференция жүйесін (ЕАЭО БПЖ жүйесі) қолданады. ЕАЭО БПЖ жүйесін пайдаланатын дамушы (осы Баяндаманың 8-қосымшасы) және нашар дамыған елдердің тізбелері (осы Баяндаманың 9-қосымшасы), сондай-ақ ЕАЭО БПЖ жүйесінің қолданысына түсетін, дамушы елдерде және нашар дамыған елдерде шығарылған және солардан әкелінетін тауарлар тізбесі (осы Баяндаманың 10-қосымшасы) ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің № 18 Шешімімен бекітіліп, КО Комиссиясының "Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 Шешімімен (бұдан әрі – КО Комиссиясының № 130 Шешімі) қабылданған. ЕАЭО БПЖ жүйесіне сәйкес осы Баяндаманың 10-қосымшасында көрсетілген және дамушы елдерде шығарылған тауарларға қолданылатын кедендік әкелу баждары БҚР-дың кедендік баж мөлшерлемесінің 75 пайызы деңгейінде, ал нашар дамыған елдерде шығарылатын тауарлар үшін – 0% деңгейінде белгіленеді.
300. Жұмыс тобы мүшесі қойған сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі ЕАЭО БПЖ жүйесінің қолданысына түсетін, дамушы елдерде және нашар дамыған елдерде шығарылған тауарлар үшін тарифтік преференциялардың, егер тауарлар сол елде осы елдің резидентінен сатып алынған жағдайда берілетін болатынын түсіндірді. Мұндай тауарлар ЕАЭО аумағына тікелей не транзиттеу жағдайында осындай тауарларды сол үшінші елдерде еркін айналымға орналастырмай, үшінші елдер арқылы транзитпен жеткізілуге тиіс. 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Дамушы және нашар дамыған елдерде шығарылған тауарлардың шыққан жерін айқындау қағидалары туралы келісімге Қосымшада көзделгендей, егер тауарлар көрмеден немесе жәрмеңкеден сатып алынған болса да, тауар шығарылған елден сатып алынған болып есептеледі.
301. Жұмыс тобының мүшелері қойған сауалдарға жауап ретінде Қазақстан өкілі ДСҰ-ға кіргеннен кейін дамушы және нашар дамыған елдер үшін БПЖ жүйесін Қазақстан немесе ЕАЭО-ның құзырлы органдары ДСҰ Келісімінің тиісті ережелеріне сәйкес қолданатынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемені назарға алды.
302. Жұмыс тобының кейбір мүшелері КО Комиссиясының № 130 Шешімінің 2 және 7-тармақтары әкелу баждарын кемсітушілік тәртіппен не үшінші елдерге қатысты немесе инвестициялық жобалар үшін баж төлеуден босатылатын жекелеген импортқа қатысты қолдануға мүмкіндік беретініне өз алаңдаушылықтарын білдірді. Қазақстан өкілі, егер өңірлік сауда келісімдерімен немесе ЕАЭО БПЖ схемасымен өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан барлық әкелу баждарын тарифтік сауда және ынтымақтастық туралы келісімдердің негізінде үшінші елдерге қатысты кемсітпеушілік негізде қолданатынын растады. Инвестициялық жобалар шеңберінде БКТ-дан алып қоюлар осы Баяндаманың тиісінше "Инвестициялық режим", "Тарифтік жеңілдіктер", "Саудамен байланысты инвестициялық шаралар" деген бөлімдерінде сипатталған.
303. Жұмыс тобы мүшелерінің сауалдарына жауап ретінде Қазақстан өкілі Қазақстан ДСҰ-ға мүше болған кезде Қазақстанның Ақпараттық технологиялар туралы келісімге (ИТА) қосылуына мүмкіндік беруді тексеру үшін Қазақстанның ИТА рәсімдеріне сәйкес тексеру үшін ИТА Комитетіне ИТА үшін тізбені ұсынатынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемені назарға алды.

304. Казахстан провел двусторонние переговоры по доступу на рынок товаров с членами Рабочей группы. Результаты данных переговоров отражены в проекте консолидированного Перечня уступок и обязательств по товарам, разосланном Секретариатом ВТО 26 сентября 2012 года в документе WT/ACC/SPEC/KAZ/10/Rev.3. После того, как Казахстан стал участником ЕАЭС, некоторые члены отметили, что ставки пошлин, применяемые Казахстаном согласно ЕТТ, отличаются от результатов, согласованных в ходе двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров. Учитывая, что у Казахстана есть ограниченные изъятия из ЕТТ, данные члены выразили обеспокоенность тем, что Казахстан не будет применять ставки пошлин, согласованные в двусторонних переговорах по доступу на рынок.
305. В ответ представитель Казахстана подтвердила, что в результате переговоров с теми членами ВТО, с которыми Казахстан заключил двусторонние протоколы по доступу на рынок товаров, после вступления в ВТО:
(а) по тем товарам, по которым конечная связанная ставка пошлины, согласованная в двусторонних переговорах с членами ВТО, ниже конечной связанной ставки пошлины Российской Федерации, установленной в ее Протоколе о присоединении, Казахстан свяжет свою конечную связанную ставку пошлины на более низком уровне;
(б) по тем товарам, по которым конечная связанная ставка пошлины Российской Федерации, установленная в ее Протоколе о присоединении, ниже конечной связанной ставки пошлины Казахстана, согласованной в двусторонних переговорах Казахстана по пошлинам, Казахстан свяжет свою соответствующую конечную связанную ставку пошлины на уровне более низкой конечной связанной ставки пошлины Российской Федерации;
(в) по товарам, определенным в подпункте (б), Казахстан приведет в соответствие свои связанные уровни для отражения поэтапного снижения, предусмотренного Протоколом о присоединении Российской Федерации;
(г) по товарам, по которым действующая связанная ставка пошлины Российской Федерации, установленная в ее Протоколе о присоединении, ниже начальной или текущей связанной ставки пошлины, согласованной Казахстаном в двусторонних переговорах по пошлинам, Казахстан свяжет свою соответствующую начальную или действующую ставку пошлины на более низком действующем уровне Российской Федерации на каждом этапе имплементации.
Результаты двусторонних переговоров по доступу на рынок и обязательства, принятые в подпунктах (а-г), содержатся в Перечне уступок и обязательств по товарам под номером CLXXII и образуют Приложение 1 к Протоколу о присоединении (далее – "Перечень по присоединению").

304. Қазақстан Жұмыс тобының мүшелерімен тауарлар нарығына қол жеткізу жөніндегі екіжақты келіссөздер өткізді. Осы келіссөздердің нәтижелері WT/ACC/SPEC/KAZ/10/Rev.3 құжатта ДСҰ Хатшылығы 2012 жылғы 26 қыркүйекте таратқан Тауарлар бойынша құқық берулер мен міндеттемелердің шоғырландырылған тізбесі жобасында сипатталған. Қазақстан ЕАЭО-ға қатысушы болғаннан кейін Жұмыс тобының кейбір мүшелері Қазақстан БКТ-ға сәйкес қолданатын баж мөлшерлемелерінің тауарлар нарығына қол жеткізу жөніндегі екіжақты келіссөздер барысында келісілген нәтижелерден өзгеше екенін атап көрсетті. Қазақстанда БКТ-дан шектеулі алып қоюлар бар екенін ескере отырып, Жұмыс тобының осы мүшелері Қазақстан тауарлар нарығына қол жеткізу жөніндегі екіжақты келіссөздер барысында келісілген баж мөлшерлемелерін қолданбайды деген алаңдаушылықтарын білдірді.
305. Оған жауап ретінде Қазақстан өкілі Қазақстан солармен тауарлар нарығына қол жеткізу жөніндегі екіжақты хаттамалар жасасқан ДСҰ-ға мүше елдермен келіссөздердің нәтижесінде, ДСҰ-ға кіргеннен кейін:
(а) ДСҰ-ға мүше елдермен екіжақты келіссөздерде келісілген түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесі бойынша Ресей Федерациясының Қосылу туралы хаттамасында белгіленген оның түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесінен төмен болатын тауарлар бойынша Қазақстан өзінің түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесін анағұрлым төмен деңгейде байланыстыратынын;
(б) Ресей Федерациясының Қосылу туралы хаттамасында белгіленген оның түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесі баждар бойынша Қазақстан жүргізген екіжақты келіссөздерде келісілген Қазақстанның түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесінен төмен болатын тауарлар бойынша Қазақстан өзінің тиісті түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесін Ресей Федерациясының анағұрлым төмен түпкілікті байланысты баж мөлшерлемесі деңгейінде байланыстыратынын;
(в) (б) тармақшасында айқындалған тауарлар бойынша Қазақстан Ресей Федерациясының Қосылу туралы хаттамасында көзделген кезең-кезеңмен төмендетуді көрсету үшін өзінің байланысты деңгейлерін сәйкес келтіретінін; және,
(г) Ресей Федерациясының Қосылу туралы хаттамасында белгіленген оның қолданыстағы байланысты баж мөлшерлемесі Қазақстанмен баждар бойынша екіжақты келіссөздерде келісілген бастапқы немесе ағымдағы байланысты баж мөлшерлемесінен төмен болатын тауарлар бойынша Қазақстан өзінің тиісті бастапқы немесе қолданыстағы баж мөлшерлемесін имплементациялаудың әрбір кезеңінде Ресей Федерациясының анағұрлым төмен қолданыстағы деңгейімен байланыстыратынын растады.
(а-г) тармақшаларында қабылданған нарыққа қол жеткізу жөніндегі екіжақты келіссөздердің нәтижелері мен міндеттемелер CLXXII нөмірімен Тауарлар бойынша құқық берулер мен міндеттемелер тізбесінде қамтылған және Қосылу туралы хаттамаға 1-қосымшаны (бұдан әрі – "Қосылу жөніндегі тізбе") құрайды.

306. Отмечая факт, что пошлины, применяемые Казахстаном в рамках ЕТТ, в некоторых случаях являются выше, чем те, которые содержатся в Перечне по присоединению, члены поинтересовались, как Казахстан обеспечит выполнение своих обязательств, вытекающих из его членства как в ВТО, так и ЕАЭС.
307. Представитель Казахстана подтвердила, что после вступления в ВТО Казахстан будет в полной мере выполнять обязательства, содержащиеся в Перечне по присоединению, в частности, через соответствующие инструменты ЕАЭС, включая сохранение изъятий из ЕТТ ЕАЭС в отношении тарифных линий, по которым ставки пошлин ЕАЭС не соответствуют Перечню по присоединению, до тех пор, пока скорректированные ставки пошлин, обговоренные и согласованные в соответствии с пунктами 308-311, не будут связаны в модифицированном перечне Казахстана и имплементированы ЕАЭС. В случае неприменения ЕАЭС скорректированных ставок пошлин, обязательства, содержащиеся в Перечне по присоединению, будут иметь приоритет. Она также подтвердила, что в отношении всех товаров, включая товары, указанные в подпункте (а) пункта 305, ввозимые на территорию ЕАЭС для импорта в Казахстан, будут применяться правила транзита, как предусмотрено в Соглашении ВТО, включая статью V ГАТТ 1994 года, независимо от запретов или ограничений на импорт, которые могут применяться отдельным членом ЕАЭС на своей собственной территории. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
308. Представитель Казахстана также подтвердила, что не ранее, чем через три года и шесть месяцев с даты полной имплементации всех конечных связанных ставок пошлин, содержащихся в Перечне по присоединению по товарам, подпадающим под действие подпункта (а) пункта 305, Казахстан будет стремиться выровнять Перечень по присоединению с конечной связанной ставкой пошлин Российской Федерации, установленной в ее Протоколе о присоединении, и, следовательно, начать переговоры с теми членами ВТО, которые заключили двусторонние протоколы по доступу на рынок товаров с Казахстаном и будут задеты таким выравниванием, т. е. те члены, имеющие первоначальное право переговорщика, либо имеющие основной или существенный интерес на момент начала переговоров, либо члены, у которых среднее значение ежегодного импорта в Казахстан составляет по меньшей мере US $ 175,000 по каждой тарифной позиции в год в течение периода 2008-2013 гг. (далее – "задетые члены"). В этих целях за шесть месяцев до начала переговоров Казахстан уведомит члены ВТО о своем намерении начать переговоры и предоставит членам-подписантам, которые заключили двусторонние протоколы по доступу на рынок товаров с Казахстаном, всю необходимую информацию для проведения данных переговоров, которая включает в себя список тарифных линий, подлежащих изменению, с соответствующими кодами и информацией по ставкам пошлин, а также статистику импорта затронутых товаров в разрезе страны происхождения, за последние три года, по которым доступна статистика. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

306. Қазақстан БКТ шеңберінде қолданатын баждардың кейбір жағдайларда Қосылу жөніндегі тізбеде қамтылғаннан жоғары болып табылу фактісін атап көрсете отырып, Жұмыс тобының мүшелері Қазақстан ДСҰ-ға да, ЕАЭО-ға мүшеліктен туындайтын өз міндеттемелерін орындауды қалайша қамтамасыз ететін болады деп сұрады.
307. Қазақстан өкілі ДСҰ-ға кіргеннен кейін Қазақстан Қосылу жөніндегі тізбеде қамтылған міндеттемелерді толық көлемде, атап айтқанда, 308-311 тармақтарға сәйкес уағдаласылған және келісілген, түзетілген баж мөлшерлемелері Қазақстанның модификацияланған тізбесімен байланысты болмайынша және ЕАЭО-ға имплементацияланғанша, солар бойынша ЕАЭО-ның баж мөлшерлемелері Қосылу жөніндегі тізбеге сәйкес емес тарифтік желілерге қатысты ЕАЭО БКТ-дан алып қоюларды сақтауды қоса алғанда, ЕАЭО-ның тиісті инструменттері арқылы орындайтынын растады. ЕАЭО түзетілген баж мөлшерлемелерін қолданбаған жағдайда, Қосылу жөніндегі тізбеде қамтылған міндеттемелер басымдыққа ие болады. Сондай-ақ, ол 305-тармақтың (а) тармақшасында көрсетілген, ЕАЭО аумағына Қазақстанға импорттау үшін әкелінетін тауарларды қоса алғандағы барлық тауарларға қатысты импортқа тыйым салуларға және шектеулер қоюға қарамастан, 1994 жылғы ГАТТ V бабын қоса алғанда, ДСҰ Келісімінде көзделгендей, транзиттеу қағидалары қолданылатынын және оларды ЕАЭО-ның жекелеген мүшесі өз аумағында қолдана алатынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
308. Қазақстан өкілі, сондай-ақ, келесіні растады, тауарлар үшін Қосылу бойынша тізбеде көрсетілген 305 тармақтың (а) тармақшасымен көзделген кедендік тарифтің барлық қорытынды мөлшерлемелерін іске асыру күнінен бастап үш жыл алты айдан бұрын емес, Қазақстан Қолжетімділік тізбесін олардың Қолжетімділік туралы хаттамасында көрсетілгендей Ресей Федерациясы кедендік тарифтердің қорытынды мөлшерлемелерімен сәйкестендіруге талпынатын болады, демек, Қазақстанмен нарықтық тауарларға қолжетімділіктің екі жақты хаттамасына қол қойған ДСҰ мүшелерімен келіссөздер бастайтын болады, мұндай сәйкестік Қазақстанға ықпал ететін болады, яғни, келіссөздерді бастау құқығын иеленген, не болмаса келіссөздер жүргізуді бастаған мерзімге дейін жеткізілімге деген түбегейлі немесе негізделген мүддесі болғандар, не болмаса 2008-2013 жылдар ішінде тарифтік позиция үшін кем дегенде 175 000 долларға Қазақстанға жыл сайынғы орташа көлемді импорт жасаушылар (бұдан әрі – "Мүдделі мүшелер"). Бұл мақсат үшін келіссөздердің басталуынан 6 ай бұрын Қазақстан ДСҰ мүшелерін келіссөздерге қатысуға өзінің ниеті туралы хабардар етуі тиіс және Қазақстанмен тауарлар нарығына қолжетімділіктің екі жақты хаттамаларын жасасқан, Қол қойған мүшелерді сол келіссөздерді жүргізу үшін тиісті ақпаратпен қамтамасыз етеді, ол мыналарды қамтуы тиіс: баж мөлшерлемелері жөніндегі тиісті кодтары және ақпараттары бар, өзгертілуге жататын тарифтік жүйе тізбесі, сондай-ақ статистика қолданылатын соңғы үш жыл ішіндегі шыққан елі бойынша енгізілген тауарлардың импорттау статистикасы. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.

309. Переговоры, указанные в пункте 308, будут включать в себя повышение ставки пошлин на товары, подпадающие под действие подпункта (а) пункта 305. Переговоры, указанные в пункте 308, не будут включать повышение ставок пошлин на товары, подпадающие по действие подпункта (б) пункта 305. В отношении товаров, которые являются предметом переговоров, представитель Казахстана подтвердила, что никакие тарифные позиции, подлежащие повышению связанных ввозных ставок пошлин Казахстана, не будут априори исключены из охвата данных переговоров. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
310. Переговоры, указанные в пункте 308, будут проводиться в духе доброй воли, с целью достижения взаимоприемлемого решения по компенсационной корректировке в течение 3 лет с момента начала таких переговоров. Переговоры по компенсационной корректировке могут включать формульный подход и запросы по конкретным приоритетным тарифным позициям. Стоимостное выражение компенсации в отношении каждого задетого члена рассчитывается как разница между стоимостным выражением пошлин, уплачиваемых за среднегодовой импорт РНБ в Казахстан из задетого члена в течение отчетного периода в три года, по которым на момент начала переговоров доступны данные торговли, рассчитываемым на основе конечных связанных ставок пошлин Российской Федерации, и стоимостным выражением пошлин, уплачиваемых за аналогичную торговлю, рассчитываемым на основе конечных связанных ставок пошлин Казахстана. В данных переговорах любые СФС меры или особые обстоятельства, существующие в ЕАЭС, которые отразились на торговле в течение отчетного периода будут приниматься в учет. В случае, если приемлемая компенсационная корректировка не согласована в течение срока, установленного для переговоров, дело должно быть передано в Генеральный совет ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
311. Представитель Казахстана подтвердила, что в связи с тем, что выравнивание Перечня является результатом членства в таможенном союзе, она приложит усилия, чтобы обеспечить, что все члены ЕАЭС, которые являются членами ВТО, вступят в указанные переговоры и будут участвовать в переговорах по компенсационной корректировке пошлин. Она также подтвердила, что представитель Российской Федерации заявлял в ряде случаев, что Российская Федерация, которая также является членом ЕАЭС, должна будет участвовать в компенсационной корректировке в соответствии с обязательствами ВТО, применяемыми к таможенным союзам. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

309. 308-тармақта көрсетілген келіссөздер, 305-тармақтың (а) тармақшасының қолданысына жататын, тауарларға баж мөлшерлемесінің ұлғаюын қамтитын болады. 308-тармақта сөз болып отырған келіссөздер, 305-тармақтың (б) тармақшасының қолданысына жататын тауарларға баж мөлшерлемесінің көтерілуін қамтымайды. Келіссөздердің нысаны болатын тауарларға қатысты Қазақстан өкілі қазақстандық баждың әкелу мөлшерлемесімен байланысты ұлғаюға жататын бірде-бір тарифтік позиция алып тасталмайтынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.
310. 308-тармақта көрсетілген келіссөздер, осындай келіссөздер басталғаннан бастап үш жыл бойы өтемақылық түзету бойынша өзара тиімді шешімге қол жеткізу мақсатында ізгі ниет түрінде жүргізілуі тиіс. Өтемақылық түзету бойынша келіссөздер нақты басым тариф позициясы бойынша формалық ұстаным мен талаптар қамтуы мүмкін. Әр мүдделі мүшеге қатысты өтемақы құндылығы неғұрлым қолайлы режим кезінде Қазақстанға жыл сайынғы орта көлемді импорт үшін төленуге тиесілі баждар сомасы мен үш жылдық есептік кезең ішінде пайда болған деректер негізінде, келіссөздердің басынан бастап қолжетімді болған, Ресей Федерациясы кедендік тарифтердің соңғы байланыстырылған мөлшерлемелер негізінде есептелген және Қазақстандағы кедендік тарифтің соңғы байланыстырылған мөлшерлемесі негізінде шығарылған сол бір ғана сауда қызметі бойынша төленуге тиесілі баждар ауқымы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалуы тиіс. Осы келіссөздер барысында есептік кезең ішінде саудаға ықпал еткен және де ЕАЭО-да пайда болатын кез келген санитариялық және фитосанитариялық талаптар, не болмаса ерекше міндеттемелер ескерілетін болады. Егер тиімді өтемақылық түзету келіссөздерге арналған уақыт ішінде келісілмесе, іс ДСҰ-ның Бас кеңесіне жолдануы тиіс. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.
311. Қазақстанның өкілі, кеден одағында Тізбе нәтижелерін теңестіру ретінде, ол ДСҰ-ға мүше болған ЕАЭО-ның барлық мүшелерін осы келіссөздерге қосылуға және баждарды өтемақылық түзету бойынша келіссөздерге қатысуын қамтамасыз етуге күш салатынын растады. Ол сондай-ақ, Ресей Федерациясы өкілінің, ЕАЭО мүшесі болып табылатын Ресей Федерациясы кеден одағы үшін қолданылатын ДСҰ міндеттемелерінің сақталуымен өтемақы реттеуіне қатысатыны туралы бірнеше рет мәлімдегенін айтты. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді ескерді.

334. Отдельные члены выразили мнение, что введение тарифных квот (ТК) представляло собой шаг назад на пути к либерализации торговли, которая ожидается от страны, вступающей в ВТО, и что, по их мнению, применение обычного тарифа является предпочтительным, поскольку позволяет рынку выбирать поставщиков, предлагающих наилучшее сочетание цены, качества и стабильной доступности товаров. Они запросили информацию о действующих органах власти, отвечающих за установление режима квотирования и распределение квот, равно как и за связанные с этим процедуры лицензирования, применяемые в Казахстане и ЕАЭС.
335. Представитель Казахстана заявила, что статья 44 "Тарифные квоты" (ТК) и Часть III Приложения 6 "Протокол о едином таможенно-тарифном регулировании" Договора о ЕАЭС устанавливают общие правовые основания введения ТК в государствах-членах ЕАЭС, включая Казахстан. Национальное законодательство включает в себя Закон от 12 апреля 2004 года №544-II "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон №544-II), а также иные меры, принятые на основании нормативных правовых актов ЕАЭС.

334. Жұмыс тобының жекелеген мүшелері тарифтік квоталарды (ТК) енгізу, ДСҰ кіретін елдің мақсаты болып табылуы тиіс сауданы ырықтандыруға қатысты жолда бір қадам артқа жүруге әкеп соқтырады деп өз пікірлерін білдірді және олардың пікірінше қарапайым тарифті қолдану орынды болып табылады, себебі нарыққа тауардың аса сапалы және тұрақты салыстырмалы сапаларын және бағаларын ұсынатын жабдықтаушыларды іріктеуде мүмкіндік береді. Олар тарифтік квоталарды белгілеуге және импорттаушылар арасында квоталарды бөлу ережелерін анықтауға жауапты қолданыстағы билік органдары туралы ақпараттарды, сондай-ақ Қазақстанда және ЕАЭО қолданылатын лицензиялаумен байланысты кез келген рәсімдер туралы ақпараттарды сұрады.
335. Қазақстан өкілі ЕАЭО туралы шарттың "Тарифтік квоталардың" 44-бабы және және "Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы хаттама" 6-қосымшаның ІІІ бөлігі Қазақстанды қоса алғанда, ЕАЭО мүше мемлекеттерде тарифтік квоталарды енгізу үшін жалпы құқықтық щеңберді белгілейтінін айтты. Ұлттық заңнама "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі №544-ІІ Заңды (бұдан әрі – № 544-ІІ Заң) және ЕАЭО қабылдаған өзге де құқықтық актілерін қамтиды.

336. Представитель Казахстана добавила, что в соответствии с Пунктом 2 Части I Приложения 6 к Договору о ЕАЭС, тарифная квота является мерой регулирования ввоза на таможенную территорию ЕАЭС отдельных видов сельскохозяйственных товаров, происходящих из третьих стран, которая применяется в течение определенного периода времени. Такие меры предусматривают применение дифференцированных ставок ввозных таможенных ставок ЕТТ в отношении товаров, ввозимых в пределах установленного объема (в натуральном или стоимостном выражении) в течение определенного периода времени, и сверх такого количества. Критерии установления ТК предусмотрены статьей 44 Договора о ЕАЭС. ТК могут быть введены в отношении сельскохозяйственных товаров, происходящих из третьих стран, если аналогичные товары производятся (добываются, выращиваются) на таможенной территории ЕАЭС. В соответствии с указанной статьей объемы ввозимых товаров, превышающие объем квоты, облагаются ставками ЕТТ. С 2010 по 2012 гг., Комиссия ТС на ежегодной основе распределяла тарифные квоты между государствами-членами на основе их предложений. Начиная с 1 февраля 2012 года, государства-члены делегировали данное полномочие ЕЭК.
337. Решением Комиссии ТС от 9 декабря 2011 года № 865 утвержден перечень товаров, в отношении которых устанавливаются ТК (говядина, свинина и мясо птицы), распределены ТК и установлены объемы ТК на 2012 год на ввоз данных товаров на территорию каждого государства-члена ЕАЭС. Постановлением Правительства Казахстана от 24 марта 2011 года № 269 "О некоторых вопросах распределения объемов тарифных квот на импорт некоторых видов мяса" (далее – постановление Правительства № 269) утверждены Правила распределения объемов ТК между поставщиками. Казахстан не применял каких-либо ТК на импорт до 2010 года.

336. Қазақстан өкілі ЕАЭО туралы шарттың 6-қосымшасының I бөлігі 2-тармағына сәйкес, тарифтік квота үшінші елдерден шығарылатын ауылшаруашылық тауарларының жекелеген түрлерін ЕАЭО кедендік аумағына әкелуді реттеудің белгілі бір кезең ішінде белгіленген шарасы деп ұсынды. Мұндай шара белгіленген көлем (заттай немесе құндық мәніндегі) шегінде және осы көлемнен артық әкелінетін тауарларға қатысты ЕАЭО ТК кедендік әкелу баждарының сараланған мөлшерлемелерін қолдануды көздейтін шарасы. Көрсетілген бапқа сәйкес, квота көлемі шегінде әкелінетін тауарлардың көлемі БКТ тиісті мөлшерлемелерімен салынады. 2010 жыл мен 2012 жылдары КО Комиссиясы жыл сайынғы негізде тарифтік квоталарда олардың ұсыныстары негізінде мүше мемлекеттер арасында бөлді. 2012 жылдың 1 ақпанынан бастап мүше мемлекеттер бұл өкілеттіктерді Еуразиялық экономикалық комиссияға өткізді.
337. КО Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 865 шешімімен тарифтік квоталары белгіленген өнімдердің тізімі бекітілді (ет, шошқа жне құс еті), тарифтік квоталар бөлінген және ЕАЭО әр бір тараптарынан аталған тауарларды әкелуге қатысты 2012 жылға арналған тарифтік квоталардың көлемі белгіленген. "Еттің жекелеген түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталар көлемін бөлудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 наурыздағы № 269 қаулысымен жеткізушілер арасында тарифтік квота көлемдерін бөлу ережелері бекітілді. Қазақстан 2010 жылға дейін импортқа қатысты қандай да бір тарифтерді қолданбады.

338. В соответствии с пунктами 7 и 8 Части III Приложения 6 Договора о ЕАЭС метод распределения ТК между участниками внешнеэкономической деятельности (поставщиками) должен быть недискриминационным по отношению к форме собственности, месту регистрации или доли на рынке. ЕЭК при принятии решения о применении ТК на сельскохозяйственные товары, должна соблюдать следующие условия: (i) ТК должны устанавливаться на определенный период времени; (ii) если ТК распределяется между третьими странами, все заинтересованные третьи страны должны быть должным образом проинформированы об объемах выделяемых тарифных квот; (iii) информация о установлении ТК, ее объеме и сроке действия, ставке ввозной таможенной пошлины в пределах квоты, а также ее распределении между третьими странами должна быть опубликована.

338. ЕАЭО туралы Келісімшарттың 6-қосымшасының III бөлігі 7 және 8-тармақтарына сәйкес, сыртқы сауда қызметіне (жеткізушілер) қатысушылар арасында тарифтік квотаның көлемін бөлу әдісі олардың тарифтік квота алуға қатысты тең құқығына және меншік нысанының, тіркеу орнының немесе нарықтағы жағдайының белгілері бойынша кемсітпеуге негізделеді. Комиссия ауыл шаруашылығы өнімдеріне қатысты тарифтік квотаны белгілеу туралы шешім қабылдаған кезде мынадай шарттар сақталуы тиіс: (i) тарифтік квотаны белгілі бір мерзімге белгілеу; (ii) егер тарифтік квота көлемін үшінші елдер арасында бөлу туралы шешім қабылданған жағдайда, барлық мүдделі үшінші елдерді оларға бөлінген тарифтік квотаның көлемі жөнінде хабардар ету; (iii) тарифтік квотаны белгілеу, оның қолданылу мерзімі мен көлемі, оның ішінде үшінші елдерге бөлінген тарифтік квотаның көлемі, сондай-ақ тарифтік квота көлемі шегінде әкелінетін тауарларға қатысты қолданылатын кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелері туралы ақпаратты жариялау.

339. В соответствии с пунктами 5 и 6 Части III Приложения 6 Договора о ЕАЭС, объем ТК, установленный ЕЭК на ввоз товаров на таможенную территорию ЕАЭС не может превышать разницу между объемом потребления и производства аналогичного товара на таможенной территории ЕАЭС. Если объем производства аналогичного товара равен объему его потребления на таможенной территории ЕАЭС или превышает его, ТК не могут быть установлены. Тем не менее, если для одного из государств-членов ЕАЭС объем производства аналогичного товара равен объему его потребления или превышает его, то такая разница может не приниматься во внимание при расчете объема ТК для таможенной территории ЕАЭС.

339. ЕАЭО туралы шарттың 6-қосымшасының III бөлігі 5 және 6-тармақтарына сәйкес, ЕАЭО кедендік аумағына әкелінетін тарифтік квотаның көлемін Еуразия экономикалық комиссиясы белгілейді және тарифтік квотаның көлемі мұндай тауарды ЕАЭО кедендік аумағында тұтыну көлемі мен ұқсас тауарды ЕАЭО кедендік аумағында өндіру көлемі арасындағы айырмадан аспауы тиіс. Егер ЕАЭО кедендік аумағында ұқсас тауарды өндіру көлемі осындай тауарды ЕАЭО кедендік аумағында тұтыну көлеміне тең немесе одан асып кететін болса, тарифтік квотаны белгілеуге жол берілмейді. Бұл ретте, егер бір мүше мемлекет үшін ұқсас тауарды өндіру көлемі осындай тауарды тұтыну көлеміне тең немесе одан асып кететін болса, онда мұндай айырма ЕАЭО кедендік аумағы үшін тарифтік квотаның көлемін есептеу кезінде назарға алынбауы мүмкін.

340. Представитель Республики Казахстан также пояснила, что таможенное оформление товаров, в отношении которых применяются ТК, должно осуществляться на территории того государства-члена ЕАЭС, где поставщик получил свою долю ТК. Товары должны сопровождаться оригиналом лицензии, выданной компетентным государственным органом ̶ Министерством национальной экономики Республики Казахстан. В этой связи она отметила, что положения о процедуре лицензирования содержатся в Приложении 7 "Протокол о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран" Договора о ЕАЭС. Лицензии выдаются в течение 15 рабочих дней со дня подачи следующего пакета документов: (i) заявление о выдаче лицензии; (ii) электронная копия заявления; (iii) копия внешнеторгового договора (контракта); (iv) копия документа о регистрации в налоговых органах; (v) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора. Указанный пакет документов на получение лицензии должен быть представлен в Министерство национальной экономики Республики Казахстан. Лицензии сохраняют свою силу до конца календарного года, в котором они были выданы.

340. Қазақстан Республикасының өкілі тарифтік квоталар қолданылатын тауарларға қатысты тауарларды кедендік ресімдеу сыртқы экономикалық қызметке қатысушы өзінің тарифтік квотасын алған ЕАЭО мүше мемекеттің аумағында жүргізіледі деп түсіндірді. Тауар уәкілетті органмен – Қазақстан Республикасының ұлттық экономика министрлігімен берілген түпнұсқалы лицензиямен ілесіп отыруы тиіс. Осыған орай, ол лицензиялау туралы ереже ЕАЭО туралы шарттың "Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттаманың" 7-қосымшасында қамтылғанын атап өтті. Лицензияны 15 күн ішінде ресімдеу үшін мынадай құжаттар мен мәліметтерді береді: (i) лицензия беру туралы өтініш; (ii), өтініштің электрондық көшірмесі; (iii) сыртқы сауда шартының (келісімшартының) көшірмесі; (iv), салық органында тіркелгені туралы құжаттың көшірмесі; (v) лицензиялық жинақты төлегенін растайтын құжат. Лицензияны алу үшін көрсетілген құжаттар топтамасы Қазақстан Республикасының ұлттық экономика министрлігіне ұсынылуы тиіс. Лицензиялар олар берілген күнтізбелік күннің соңына дейін өз күшінде қалады.

341. ЕЭК также установила, что администрирование ТК, в государствах-членах ЕАЭС должно осуществляться правительствами государств-членов ЕАЭС в соответствии с их соответствующим национальным законодательством. В Казахстане ТК регулируются Законом № 544-II и постановлением Правительства № 269. Постановлением Правительства № 269 утверждены Правила распределения объемов ТК между поставщиками, которые предусматривают их распределение по "историческому принципу", т.е. пропорционально объему импорта в предшествующий период. Она заявила, что постановление Правительства № 269 также содержит следующие определения:
(а) объем ТК - объем ввозимых товаров, ежегодно определяемый Правительством Казахстана, в отношении которого применяется внутриквотная ставка ввозных таможенных пошлин;
(б) участники внешнеэкономической деятельности (поставщики) – физические или юридические лица, осуществившие ввоз говядины, свинины или мяса птицы в течение предшествующего периода в соответствии со следующими критериями: (i) ввоз из стран-поставщиков; (ii) в объеме не менее 25 кг в течение года, предшествующего году установления ТК; (iii) ввоз в течение года, предшествующего году установления ТК;
(в) предшествующий период - двухлетний период, предшествующий году установления ТК;
(г) страны-поставщики – страны, с которыми у государств-членов ЕАЭС не заключены соглашения о свободной торговле либо существуют изъятия из режима свободной торговли в отношении говядины, свинины и мяса птицы в рамках ТК;
(д) объем ввоза поставщика - фактический объем говядины, свинины и мяса птицы, ввезенных поставщиком из страны-поставщика, определенный по данным статистики внешней торговли.

341. ЕЭК сондай-ақ, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер қолданылатын тарифтік квоталар олардың ұлттық заңнамасына сәйкес ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің Үкіметтерімен реттелуі тиіс деп белгіледі. Қазақстанда тарифтік квоталар № 544-ІІ Заңымен және Үкіметтің № 269 қаулысымен реттеледі. Үкіметтің 2011 жылғы 24 наурыздағы № 269 қаулысымен тарифтiк квоталардың көлемдерін әкелушілер арасында бөлу қағидалары бекітілген, ол "тарихи бөлу" қағидасы бойынша – алдыңғы жылға тепе-тең келетін импорттың көлемінде бөлуді көздейді. Ол Үкіметтің № 269 қаулысы сондай-ақ мынадай анықтамаларды қамтиды деп мәлімдеді:
(а) тарифтiк квота көлемi – оған қатысты кедендiк әкелу баждарының квотаiшiлiк мөлшерлемелері қолданылатын, Қазақстан Үкiметi жыл сайын айқындайтын тауарлар көлемi;
(б) сыртқы экономика қызметіне қатысушылар (жеткізушілер)–мынадай өлшемдерге сәйкес, алдыңғы кезеңде сиыр, шошқа және құс етін әкелуді жүзеге асырған заңды немесе жеке тұлғалар: (i) жеткізуші – елдерден әкелу; (ii) тарифтік квота белгіленген жылдың алдындағы жыл бойы 25 кг-нан кем емес көлемде; (iii) тарифтік квоталар белгіленген жылдың алдындағы жыл бойы әкелу.
(в) осының алдындағы кезең – тарифтiк квота белгіленетін жылдың алдындағы екi жылдық кезең.
(г) жеткізуші елдер – ЕАЭО қатысушы елдер еркiн сауда туралы келiсiм жасаспаған не сиыр, шошқа және құс етіне қатысты еркiн сауда режимiнен алып қою қолданылатын елдер.
(д) жеткізушінің әкелу көлемi – сыртқы сауда статистикасының деректері бойынша анықталған, жеткізуші елдерден әкелінген сиыр, шошқа және құс етінің нақты көлемі.

342. Некотоыре члены выразили обеспокоенность по поводу того, что режим ТК, применяемый Казахстаном в рамках ЕАЭС, судя по всему, не предоставляет никаких долей в рамках квоты для новых участников рынка. Судя по имеющимся данным, импортер вновь входящий на рынок, вынужден поставлять товар с уплатой пошлин по внеквотной ставке, что ведет к ограничению объема импорта. Таким образом, в последующие годы данный импортер сможет претендовать лишь на небольшую долю при распределении квот, поскольку данные доли основаны на объемах импорта в предшествующем году. По их мнению, это не обеспечивает достаточной гибкости рынка. Данные члены также подчеркнули, что распределение ТК только между историческими поставщиками может создавать проблему, т.к. некоторые поставщики уже не являются участниками рынка.

342.      Кейбір мүшелер ЕАЭО шеңберінде Қазақстанмен қолданылатын тарифтік квота тәртібіне қатысты алаңдауын білдірді, яғни ол нарықтың жаңа қатысушылары үшін квота шеңберінде ешқандайда үлестерді қамтымайды. Демек, жаңа импорттаушы тауары квоталалық мөлшерлемеден тыс бажды төлеу арқылы жеткізуге мәжбүр, бұл нарықты шектеуге алып келеді. Осылайша, келесі жылдары осы импорттаушы квоталарды бөлген кезде шамалы ғана мөлшердегі үлеске үміт арта алады, себебі аталған үлестер алдыңғы жыл үшін импорт көлеміне ғана негізделген. Олардың пікірінше, бұл нарықтың жеткілікті икемділігін қамтамасыз етпейді. Бұл жұмыс тобының мүшелері ТК-ды тарихи өнім берушілер арасында ғана бөлу қиындық тудыруы мүмкін екенін атап өтті, себебі кейбір өнім берушілер нарық қатысушылары болып табылмайды.

343. Представитель Казахстана отметила, что постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2013 года № 1189 "О некоторых вопросах распределения объемов тарифных квот на импорт некоторых видов мяса", установило механизм распределения ТК для новых поставщиков. В соответствии с данным постановлением распределение объемов ТК между новыми поставщиками осуществляется в порядке очередности подачи заявлений новыми поставщиками на получение лицензии на ввоз. Лицензии на ввоз выдаются уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, до исчерпания объемов ТК, установленных для новых поставщиков. Она также отметила, что внутриквотный объем на каждого поставщика не должен превышать 15 % от общего объема тарифной квоты, утвержденного для новых поставщиков.

343. Қазақстан өкілі "Еттің жекелеген түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталар көлемін бөлудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 қарашадағы № 1189 қаулысымен жаңа өнім берушілер үшін тарифтік квоталарды бөлудің тетіктерін белгілейтінін айтып өтті. Қаулыға сәйкес, жаңа өнім берушілер арасында тарифтік квоталар көлемдерін бөлу әкелуге жаңа өнім берушілердің лицензия алуға өтініштер беруінің кезектілігі тәртібімен жүзеге асырылады. Жаңа өнім берушілер үшін көзделген тарифтік квоталар көлемдерін сарқылғанға дейін әкелуге лицензияны сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті орган береді. Ол Лицензия алу үшін өтінім берілген тауардың көлемі жаңа өнім берушілер үшін бекітілген тарифтік квотаның жалпы көлемінің 15 %-ынан аспауы тиіс деп атап өтті.

344. В ответ на конкретный вопрос касательно "экономически выгодных количеств" представитель Казахстана пояснила, что при расчете доли исторических поставщиков в общем объеме импорта за два предшествующих года, в расчет берутся все поставки, превышающие 25 кг. Таким образом, ТК распределяются между историческими поставщиками пропорционально долям, определенным на основе математических расчетов. Поставщики могут ежегодно подавать на внутриквотный объем, не превышающий его годовую долю в пределах внутриквотного объема, ежегодно устанавливаемого Правительством. Поэтому, по ее мнению, механизм распределения ТК, установленный постановлением Правительства № 269 полностью соответствует положениям Соглашения ВТО по процедурам импортного лицензирования.

344. "Экономикалық тиімді мөлшерлер" бойынша ереже туралы сұраққа Қазақстан өкілі алдыңғы екі жылға импорттың жалпы көлемінен тарихи өнім берушілердің үлестерін есептеу кезінде 25 килограмнан асатын өнім берудің барлық есептері алынатынын айтты. Осылайша, тарифтік квоталар тарихи өнім берушілер арасында математикалық негізде есептелген үлестерге тепе-тең бөлінеді. Өнім беруші жыл сайын Үкіметпен белгіленетін ішкі квоталық көлем шегінде оның жылдық көлемінен аспайтын ішкі квоталық көлемді ұсына алады. Сондықтан оның пікірінше Үкіметтің № 269 қаулысымен белгіленген ТК бөлу тетігі Импорттық лицензиялау бойынша ДСҰ келісімнің ережелеріне толығымен сәйкес келеді.

345. Представитель Республики Казахстан также заявила, что в соответствии с правилами, утвержденными постановлением Правительства № 269, объемы ТК на говядину, свинину или мясо птицы распределяются в два этапа: на первом этапе, ежегодно до 31 декабря года, предшествующего году введения в действия ТК, между поставщиками распределяется 25 % от установленного ежегодного объема ТК в соответствии с формулой, и на втором этапе, ежегодно до 1 апреля года введения в действие ТК, 100 % установленного ежегодного объема ТК распределяется в соответствии с формулой, за вычетом объема ТК, распределенного в рамках первого этапа. ТК на импорт свежей или охлажденной говядины (код ТН ВЭД 0201) распределяются на основе принципа "Первым пришел – первым обслужился". Формула, применяемая для распределения объемов ТК между поставщиками, приведена в Приложении 12 настоящего Доклада.

345. Қазақстан Республикасының өкілі Үкіметтің № 269 қаулысымен бекітілген қағидаларға сәйкес, сиыр, шошқа және құс етiн әкелу үшін тарифтік квоталарды бөлу көлемі 2 сатыға бөлінеді деп мәлімдеді. 1-саты: жыл сайын 31 желтоқсанға дейін айқындалған тарифтік квоталар көлемінің 25 пайызы бөлу бойынша тұжырыммен есептелінетін тарифтік квота белгілеуден 25 пайыз. 2-саты жылсайын 1 сәуірге дейін, 1-саты шеңберінде бөліген тарифтік квота көлемдерін шегере отырып, белгіленген тарифтік квота көлемінен 100% мөлшерде тарифтік квоталар қолданылады, алайда тарифтік квоталар көлемі мөлшердегі тұжырымға сәйкес бөлінеді. Жас және мұздатылған сиыр еті үшін ТК (СЭҚ ТН 0201) "бірінші келгенге бірінші қызмет көрсетіледі" қағидатына негізделеді. Жеткізушілер арасында ТК көлемін бөлуде қолданылған формула осы Баяндаманың 12-қосымшасында келтірілген.

346. Представитель Республики Казахстан напомнила, что объемы ТК определяются на ежегодной основе. Она заявила, что решениями Комиссии ТС от 18 ноября 2010 № 505 и от 9 декабря 2011 года № 865 распределены ТК на говядину, свинину и мясо птицы, а также установлены объемы ТК для каждого государства-члена ЕАЭС на 2011 и 2012 годы, соответственно. Объемы ТК, установленные для Казахстана, были одинаковыми в 2010 и 2011 годах. В 2012 году объемы ТК на говядину и свинину были увеличены. Решением ЕЭК от 20 ноября 2012 года № 229 "О Перечне товаров, в отношении которых на 2013 год устанавливаются тарифные квоты, а также объемы тарифных квот для ввоза этих товаров на территории государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства" введена тарифная квота на молочную сыворотку и установлены объемы тарифных квот на 2013 год. Решением Коллегии ЕЭК от 29 октября 2013 года № 242 "О перечне товаров, в отношении которых на 2014 год устанавливаются тарифные квоты, а также объемы тарифных квот для ввоза этих товаров на территории государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства" установлены объемы ТК на 2014 год. Объемы ТК на 2010-2014 гг. представлены в Таблице 1.

346. Қазақстан Республикасының өкілі тарифтік квоталардың көлемі жыл сайын белгіленеді деп атап өтті. Ол КО Комиссиясының 2010 жылғы 18 қарашадағы № 505 және 2011 жылғы 18 желтоқсандағы № 865 шешімдерімен сиыр, шошқа және құс етіне қатысты тарифтік квоталар белгіленді деп мәлімдеді, сондай-ақ 2011 жыл мен 2012 жылдар үшін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер үшін ТК көлемі бекітілді. Қазақстан үшін белгіленген ТК-ның көлемі 2010 және 2011 жылдары бірдей болды. Қазақстан үшін сиыр мен шошқа етіне қатысты тарифтік квоталар көлемі ұлғайтылды. 2012 жылғы 20 қарашадағы "Бірыңғай экномикалық кеңістік пен Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында осы тауарларды әкелу үшін тарифтік квоталар көлемі туралы, сондай-ақ 2013 жылға арналған тарифтік квоталар көлеміне қатысты тауарлардың Тізімі туралы" ЕЭК № 229 шешімімен сүт сығындысына қатысты тарифтік квоталар белгіленді және 2013 жылға арналан тарифтік квоталардың көлемдері белгіленді. "Бірыңғай экномикалық кеңістік пен Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында осы тауарларды әкелу үшін тарифтік квоталар көлемі туралы, сондай-ақ 2014 жылға арналған тарифтік квоталар көлеміне қатысты тауарлардың Тізімі туралы" ЕЭК-тің 2013 жылғы 29 қазандағы № 242 шешімімен 2014 жылға арналған тарифтік квоталар көлемі белгіленді. 2010-2014 жылдар арналған тарифтік квоталар көлемі 1-кестеде келтірілген.

Таблица 1 – Объемы ТК на 2010-2014 гг.
Код ТН ВЭД
Наименование товара
Объемы ТК на 2010-2014 годы, тыс. тонн
2010
2011
2012
2013
2014
0201
Говядина свежая или охлажденная
0,02
0,02
0,02
15,4
0,02
0202
Говядина замороженая
10,0
10,0
13,9
15,3
0203
Свинина
7,4
7,4
9,4
9,7
9,7
0203 29 550 2
0203 29 900 2
Свиной тримминг
0207
Мясо птицы
110,0
110,0
110,0
110,0
110,0
347. Член выразил обеспокоенность касательно задержек в распределения объемов ТК на 2012 год, а также что данные задержки препятствуют торговле. Данный член также сообщил, что согласно отраслевым источникам постановление, распределяющее объемы квот, еще не подписано. Член запросил информацию о том, когда постановление будет подписано, и потребовал, чтоб вопрос был решен в ближайшее время, учитывая торговлю. Далее он потребовал заверения о том, что такого рода задержки не будут возникать в будущем. Представитель Казахстана ответила, что постановление Правительства № 1085 касательно выделенных на 2012 год объемов ТК было подписано 24 августа 2012 года. Задержки были связаны с проблемами с точностью данных таможенной статистики. Она далее отметила, что в соответствии с Законом от 29 сентября 2014 года № 239-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления", существенная часть полномочий в части принятия решений была делегирована с уровня Правительства на уровень центральных и местных исполнительных органов. Таким образом, Закон уполномочил орган в сфере регулирования торговой деятельности устанавливать ТК на импорт и/или экспорт некоторых видов товаров, определять метод и порядок распределения, объемы и срок действия ТК. Представитель Казахстана напомнила, что Министерство национальной экономики Республики Казахстан является уполномоченным органом, который распределяет объемы тарифных квот и выдает лицензии на импорт говядины, свинины и мяса птицы в рамках ТК. Решение о распределении объемов тарифных квот принимается приказом Министра национальной экономики, что сократило сроки распределения ТК. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан обязан ежеквартально представлять в Министерство национальной экономики отчет о фактическом объеме ввезенной говядины, свинины и мяса птицы, соответственно. Порядок и механизм распределения тарифных квот остался прежним, как описано в пунктах 341, 343, 344, 345 и 346 настоящего Доклада.

1-кесте – 2010-2014 жылдарға арналған тарифтік квоталар көлемі
СЭҚ ТН Коды
Тауардың атауы
2010-2013 жж. арналған тарифтік квоталар көлемі, мың тонна
2010
2011
2012
2013
2014
0201
Жас немесе мұздатылған сиыр еті
0,02
0,02
0,02
15,4
0,02
0202
Мұздатылған сиыр еті
10,0
10,0
13,9
15,3
0203
Шошқа еті
7,4
7,4
9,4
9,7
9,7
0203 29 550 2
0203 29 900 2
Шошқа етінен жасалған тримминг
0207
Құс еті
110,0
110,0
110,0
110,0
110,0
347. Жұмыс тобының кейбір мүшелері 2012 жылға арналған тарифтік квоталардың көлемдерін бөлуге қатысты кідіртулер бойынша және кідіртулердің саудаға бөгер жасайтынына алаңдаушылықтарын білдірді. Сондай-ақ жұмыс тобының осы мүшесі аталған салалардың дереккөздері квоталанатын көлемдерді бөлетін қаулыға әлі қол қойылмағанан атап өтті. Ол қаулыға қашан қол қоятынын және бұл сұрақ жақын арада шешілетінін сұрады. Әрі қарай ол аталған кідіртуге қатысты келешекте мұндай кідіртулердің болмауын растауды өтінді. Қазақстан өкілі 2012 жылға арналған тарифтік квоталардың көлемдерін бөлу туралы Үкіметтің № 1085 қаулысына 2012 жылдың 24 тамызында қол қойылды деп мәлімдеді. Кідіртулер кедендік статистика мәліметтерінің нақтылығы проблемеларымен байланысты болды. Сонымен бірге, ол "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V Заңына сәйкес шешім қабылдау билігінің елеулі бөлігі Үкіметтен орталық және жергілікті атқару органдарына берілгенін айтты. Осылайша, заң тауарлардың кейбір түрлерінің импорты мен экспорты бойынша тарифтік квоталарды орнату билігінің сауда әрекеттерін реттеу міндетін жоғарыда аталған органға берді және сол орган тарифтік квоталардың бөлетін әдістер мен рәсімдерді, олардың көлемі мен қолданылуын анықтайды. Қазақстан өкілі Қазақстан Республикасының ұлттық экономика министрлігі квота шеңберінде сиыр еті, шошқа еті және құс етін импорттауға лицензия беретін уәкілетті орган екенін мәлімдеді. Тарифтік квоталарды бөлу мерзімдерін азайтқан қаулы Ұлттық экономика министрлігімен қабылданды. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитеті Қазақстан Республикасының ұлттық экономика министрлігіне тоқсан сайын әкелінген сиыр, шошқа және құс етінің көлемдері туралы есепті ұсынады. Баяндаманың 341, 343, 344, 345 және 346-тармақтарында көрсетілгендей, тарифтік квоталарды бөлу рәсімдері мен механизмі бұрынғы қалпында қалады.

3700
4800
6225
Сигары
475
620
565
Табак
3800
4900
7345
Вид
2014(тг/л)
2015(тг/л)
2016(тг/л)
Алкогольная продукция
1000
1200
1600
Коньяк, бренди из импортного коньячного спирта
250
250
250
На вопрос о планах Казахстана о введении транспортного налога, представитель Казахстана ответила, что в соответствии с Налоговым кодексом, автомобильный транспорт подлежит обложению транспортным налогом в зависимости от размера двигателя. Она отметила, что транспортный налог – это не то же самое, что акцизный налог. Она объяснила, что Закон № 152-V предусматривает повышение ставок налогов на автотранспорт с объемом двигателя более 3000 куб. см, которые уплачиваются ежегодно. Закон вступил в силу 1 января 2014 года. Следующие повышенные ставки налогов применяются к автотранспорту, произведенному (произведенному или собранному) в Республике Казахстан и/ или импортированному в Республику Казахстан, начиная с 31 декабря 2013 года.
Таблица 3: Транспортный налог
No.
Ставка налога (месячный расчетный показатель)
1.
Автомобильный транспорт с объемом двигателя (куб. см):

3700
4800
6225
Сигаралар
475
620
565
Темекі
3800
4900
7345
Түрлері
2014(тг/л)
2015(тг/л)
2016(тг/л)
Алкоголь өнiмi
1000
1200
1600
Коньяк, импорттық коньякты спирттен жасалған бренди
250
250
250
Коньяк, отандық коньякты спирттен жасалған бренди
382. Көлік салығын ендіру туралы Қазақстанның жоспары туралы сұраққа Қазақстан өкілі былай жауап берді, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес, автомобильді көлік қозғалтқыштың көлеміне қарай көлік салығымен салық салуға жатады. Ол осы көлік салығы – акцизді салық секілді емес деп атап өтті. № 152-V Заң, жыл сайын көбейетін қозғалтқышының көлемі 3000 текше сантиметрден жоғары жеңіл автомобильдер үшін салықты арттыруды көздейді. Заң 2014 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енді. Келесідей арттырылған салық мөлшерлемелері Қазақстан Республикасында шығарылған (өндірілген немесе жинақталған) және (немесе) 2013 жылдың 31 желтоқсанынан бастап Қазақстан Республикасына импортталған автокөліктерге қатысты қолданылады.
3-кесте: Көлік салығы
Салық мөлшерлемесі
(айлық есептік көрсеткіш)
1.
Қозғалтқышының көлемі мынадай жеңіл автомобильдер (текше см.):

527. Представитель Республики Казахстан подтвердила, что с даты вступления в ВТО, будет обеспечено полное соответствие с положениями Соглашения ВТО по применению статьи VI ГАТТ 1994 года и Соглашения ВТО по субсидиям и компенсационным мерам, а также Соглашения ВТО по специальным защитным мерам, как со стороны компетентных органов Казахстана, так и уполномоченными структурами ЕАЭС. Она также подтвердила, что, Казахстан уведомит и будет применять после вступления в ВТО все соответствующие законы и правила, применяемые в Казахстане в соответствии с положениями данных соглашений. Она подтвердила, что с даты вступления в ВТО требования ВТО будут соблюдаться при применении антидемпинговых, компенсационных и специальных защитных мер в Казахстане, как со стороны компетентного органа Казахстана, так и компетентным органом ЕАЭС. Представитель Казахстана далее подтвердила, что любые меры торговой защиты, действующие с даты вступления в ВТО, а также любые процедуры, относящиеся к мерам торговой защиты, введенные до вступления в ВТО, а также меры торговой защиты, вытекающие из них, принятые компетентными органами Казахстана либо компетентными органами ЕАЭС, будут с даты вступления в ВТО всецело соответствовать соответствующему соглашению ВТО. Также она пояснила, что все заинтересованные стороны, как определено в соответствующем Соглашении ВТО, будут иметь доступ ко всей неконфиденциальной информации, касающейся мер торговой защиты, применяемых на дату вступления Казахстана в ВТО либо принятых в будущем, на основании расследований либо пересмотров, инициированных до вступления в ВТО. Представитель Казахстана также подтвердила, что с даты вступления Казахстана в ВТО, все заинтересованные стороны смогут обращаться с запросами о проведении пересмотров мер торговой защиты, действующих на дату вступления в ВТО либо принятых в будущем, на основании результатов расследований, или пересмотров, начатых до даты вступления Казахстана в ВТО, указывая на особенности данных мер, которые, по их мнению, не соответствуют вышеуказанным соглашениям ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
В. РЕГУЛИРОВАНИЕ ЭКСПОРТА
– Таможенные пошлины, платежи и сборы, взимаемые за предоставляемые услуги, применение внутренних налогов на экспорт
528. Представитель Казахстана отметила, что экспортные пошлины взимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2010 года № 520 "О ставках таможенных пошлин". В соответствии с данным постановлением, экспортные пошлины применяются в отношении следующего списка товаров: шерсть и шкуры домашних животных, отходы и лом черных и цветных металлов, нефтепродукты. Экспортные пошлины на данные товары варьируются от 10 % (шерсть нечесаная) до 30 % (отходы и лом меди). Экспортные пошлины подлежат публикации после одобрения Правительством и должны вступить в силу в течение 30 календарных дней после первого официального опубликования. Экспортные пошлины, применяемые в настоящее время в Казахстане, перечислены в приложении 17 (А) настоящего Доклада.

527. Қазақстан Республикасының өкілі, Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап, ДСҰ-ның 1994 жылғы ГАТТ-тың VI бабын орындау бойынша келісім және ДСҰ-ның Субсидиялар және өтемақы шаралары туралы келісімінің, сонымен бірге, ДСҰ-ның Арнайы қорғау шаралары туралы келісімінің ережелеріне толық сәйкестілік Қазақстанның құзыретті органдары тарапынан да, ЕАЭО-ның уәкілетті құрылымдарымен қамтамасыз ететінін растады. Сонымен қатар, ол Қазақстан ДСҰ-ға кіргеннен кейін өзінің аумағында қолданылатын барлық тиісті заңдар мен ережелерді сол келісімдердің ережелеріне сәйкес хабарлап, іске асыратындығын растады. Ол ДСҰ-ға кірген күннен бастап, Қазақстанда демпингке қарсы, өтемақы және ДСҰ-ның Арнайы қорғау шаралары жөніндегі келісімінің талаптарын Қазақстанның құзыретті органдары да, ЕАЭО-ның құзыретті органдары да сақтайтынын растады. Одан кейін ол, ДСҰ-ға кірген күннен кейін Қазақстанның құзыретті органдары немесе ЕАЭО-ның құзыретті органдары қабылдаған қолданысқа енгізілетін сауда қорғанысының кез келген шаралары, сондай-ақ сауда қорғанысы шараларына қатысты ДСҰ-ға кіргенге дейін енгізілген кез келген рәсімдер, сондай-ақ олардан шығатын сауда қорғанысы шаралары толықтай ДСҰ-ның тиісті келісіміне сәйкес келетіндігін растады. Сонымен қатар, Қазақстан өкілі ДСҰ келісімінде белгіленгендей, барлық мүдделі тараптар Қазақстанның ДСҰ-ға кірген күнге қолданылатын немесе тергеулер немесе кіргенге дейін басталған қайта қараулардың негізінде болашақта қабылданған сауда қорғанысы шараларына қатысты барлық құпия емес ақпаратқа қол жеткізе алатындығын айқындады. Қазақстан өкілі, сондай-ақ, Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен кейін барлық мүдделі тараптар, олардың пікірінше, ДСҰ-ның жоғарыда келтірілген келісімдеріне сәйкес келмейтін сол шаралардың ерекшеліктерін көрсетумен, кірген күнге қолданылатын немесе тергеулер немесе Қазақстанның ДСҰ-ға кіргенге дейін басталған қайта қараулардың негізінде болашақта қабылданатын сауда қорғанысы шараларын қайта қарау туралы сұрау салулармен жүгіне алатынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді қаперлеріне алды.
В. ЭКСПОРТТЫ РЕТТЕУ
- Ұсынылатын қызметтер үшін алынатын кедендік баждар, алымдар және экспортта ішкі салықтарды қолдану
528. Қазақстан өкілі экспорттық баждың "Кедендік баж мөлшерлемелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 маусымдағы № 520 қаулысына сәйкес алынатынын атап өтті. Осы қаулыға сәйкес экспорттық баждар қалдықтар мен қара және түсті метал сынықтары, жүн және үй жануарларының терісі, мұнай өнімдері сияқты шикізат тауарларына қолданылады. Аталған тауарларға экспорттық баж мөлшерлемелері 10%-дан (таралмаған жүн) 30% (мыс қалдықтары мен сынықтары) дейін өзгеріп отырады. Үкімет мақұлдағаннан кейін экспорттық баждар жарияланады және ресми жарияланғаннан кейін 30 күннен соң күшіне енуге тиіс. Қазіргі кезде Қазақстанда қолданылатын экспорттық баждар осы Баяндаманың 17 (А) қосымшасында келтірілген.

529. Она добавила, что в рамках ТС государства-члены разработали Соглашение от 25 января 2008 года "О вывозных таможенных пошлинах в отношении третьих стран" (далее – Соглашение ТС о вывозных пошлинах) и договорились, что оно будет составлять правовую базу для взимания экспортных пошлин на товары, вывозимые из государств-членов в третьи страны после его вступления в силу и завершения необходимых мер по имплементации, что еще не произошло. Соглашение ТС о вывозных пошлинах является рамочным соглашением, устанавливающим общие условия применения экспортных пошлин в рамках ТС. Однако оно не предусматривает единое регулирование и единые ставки экспортных пошлин. Таким образом, с даты создания ТС 1 января 2010 года экспортные пошлины остаются предметом регулирования на национальном уровне. Статья 1 Соглашения ТС о вывозных пошлинах призывает государства-члены к возможной разработке Сводного перечня товаров, в отношении которых применяются экспортные пошлины (Сводный перечень ТС), который должен быть разработан государствами-членами в течение 60 дней с момента вступления в силу Соглашения. Соответственно, каждое государство-член находится в процессе разработки перечня товаров, в отношении которых будут применяться экспортные пошлины, с указанием ставок пошлин, установленных в соответствии с национальным законодательством. По завершению разработки, перечень будет направлен в ЕЭК. ЕЭК на основе информации, представленной государствами-членами, сформирует Сводный перечень. Она также добавила, что согласно Статье 3 Соглашения товар, произведенный на территории одного государства-члена, применяющего в отношении этого товара экспортные пошлины, поставляется в третью страну с территории другого государства-члена, который не применяет экспортные пошлины на данный товар, либо применяет более низкие ставки, то это другое государство-член обязано обеспечить, чтобы экспортные пошлины были: (i) применены по ставкам, действующим в государстве-члене, на территории которого произведен товар, и (ii) включены в Сводный перечень товаров, в отношении которых применяются экспортные пошлины.
530. Касательно дальнейшего развития единой политики в данной области, некоторые члены отметили, что обязательства ВТО, принятые каждой из государств-членов ЕАЭС, определяют предельное значение для установления единых экспортных пошлин ЕАЭС. Представитель Казахстана подтвердила, что в рамках режима ЕАЭС, описанного в пунктах 251 и 252 в Главе III "Механизм выработки и осуществления политики" настоящего Доклада и пунктах 185 и 186 Главе III "Механизм выработки и осуществления политики" Доклада Рабочей группы Российской Федерации, обязательства ВТО, принятые государством-членом ЕАЭC, становятся частью правовой базы ЕАЭС. Представитель Российской Федерации поддержал данное заявление представителя Казахстана.

529. Ол Кеден Одағының құрылуы шеңберінде мүше мемлекеттердің "Үшінші елдерге қатысты кедендік әкету баждары туралы" 2008 жылғы 28 қаңтардағы келісімді (бұдан әрі - Әкету баждары туралы КО келісімі) әзірлегенін атап өтті және бұл мүше мемлекеттер Келісім заңды күшіне енген кезден бастап экспорттық баждарды мүшелерден үшінші елдерге экспортталаты тауарларға қолданғанда әкету баждары туралы КО келісімінің ережелерінің негізі болуына келіскенін, сонымен қатар, күшіне енбеген атқарушы маңызды уағдаластықтар жасалғанын қосып айтты. Сонымен бірге әкету баждары туралы КО келісімі КО шеңберінде экспорттық баждарды қолданудың жалпы шарттарын белгілейтін негіздемелік келісім болып табылады, ол экспорттық баждардың құрама мөлшерлемелерін белгілемейді. Алайда, ол экспорттық баждарды бірыңғай реттеуді және олардың бірыңғай мөлшерлемесін көздемейді. Осылайша, 2010 жылы 1 қаңтарда КО құрылғаннан бастап экспорттық баждар ұлттық деңгейде реттелетін нысана болып табылады. Әкету баждары туралы КО келісімінің 1 бабы күшіне енген күннен бастап 60 күн ішінде мүше мемлекеттерді экспорттық баж салынатын тауарлардың жиынтық тізбесін (бұдан әрі – Тауарлардың жиынтық тізбесі) жасауға міндеттейді. Тиісінше, әрбір мүше мемлекет өзінің ұлттық заңнамасына сәйкес белгіленген баждардың мөлшерлемелерін көрсетумен экспорттық баж қолданылатын тауарлардың тізімін әзірлеу процесінде болады. Әзірленгеннен кейін бұл тізім ЕЭК-ға жіберіледі. ЕЭК мүше мемлекеттер берген ақпаратқа сәйкес тауарлардың құрама тізімін жасайды. Тауарларға әкету баждары туралы КО келісімінің 3-бабына сәйкес осы тауарға қатысты экспорттық баждар қолданылатын мүше мемлекеттердің бірінде шығарылған тауар экспорттық бажды қолданбайтын төменгі мөлшерлемелерді қолданатын үшінші ел аумағына шығарылғанда онда мүше мемлекет экспорттық баждар: (і) тауар өндірілген елдегі қолданылатын және (іі) қолданылатын тауарлардың жиынтық тізбесіне енгізуді қамтамасыз етуі тиіс.
530. Осы саладағы бірыңғай саясатты бұдан әрі дамытуға қатысты ЕАЭО-ға әрбір мүше мемлекеттің қабылдаған ДСҰ-ның міндеттемесі бірыңғай экспорттық баждарды белгілеуде жоғары маңызы бар екенін Жұмыс тобы мүшелері атап өтті. Қазақстанның өкілі осы баяндаманың "Саясатты тұжырымдау және жүзеге асыру тетігі" ІІІ тарауының 251 және 252-тармақтарында және Ресей Федерациясы жұмыс тобы баяндамасының "Саясатты тұжырымдау және жүзеге асыру тетігі" ІІІ тарауының 185 және 186-тармақтарында ұсынылған ЕАЭО режимі шеңберінде ЕАЭО мүше мемлекет қабылдаған ДСҰ міндеттемелері ЕАЭО-ның құқықтық базасының бөлігіне айналатынын растады. Ресей Федерациясының өкілі Қазақстан өкілінің осы мәлімдемесін қолдады.

531. Представитель Казахстана отметила, что Казахстан применяет экспортные пошлины на основе принципа РНБ. Тем не менее, экспорт в рамках режима свободной торговли между странами- членами ЕврАзЭС, а также в соответствии с двусторонними соглашениями, действующими со всеми другими странами, освобождается от уплаты экспортных пошлин, за исключением экспорта в Молдову. Вместе с тем, в соответствии с Соглашением о зоне свободной торговли, подписанным странами СНГ (Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Российская Федерация, Таджикистан и Украина) от 18 октября 2011 года, Казахстан зарезервировал за собой право применять экспортные пошлины на экспорт некоторых товаров на территорию других Сторон Соглашения, кроме государств-членов ЕАЭС. Новое соглашение с момента вступления в силу заменит двусторонние соглашения Казахстана о ЗСТ со странами-участницами СНГ (для более подробной информации см. раздел "Торговые соглашения" настоящего Доклада). Далее она отметила, что Соглашение между Казахстаном и Европейским Союзом о торговле некоторыми изделиями из стали, утвержденное постановлением Правительства от 19 июля 2005 года № 738, отменило таможенные пошлины, сборы и любые подобные меры в отношении экспорта отходов и лома черных металлов в ЕС, классифицируемых в позиции 7204 в Комбинированной номенклатуре ЕС (статья 2, пункт 3).
532. Некоторые члены отметили, что, по-видимому, экспортные пошлины были введены для замещения зарубежных товаров отечественными товарами или же для каких-либо иных целей, искажающих торговлю. Данные члены полагают, что применение экспортных пошлин неприемлемо и противоречит статьям II и XXIII ГАТТ 1994 года. Некоторые члены не согласились с данным мнением. Данные члены заявили, что, на их взгляд, дискриминирующее освобождение от уплаты экспортных пошлин, предоставляемое государствам-членам ЕАЭС, не соответствует статье I ГАТТ 1994 года. В дополнение, один из членов выразил беспокойство касательно экспортной пошлины на лом черных металлов, отмечая давление, которое оно оказывает на страны, не применяющие такие ограничения на сегодняшнем рынке. Данный член также отметил отсутствие режима РНБ в отношении экспорта черных металлов из Казахстана в ЕС и заявил, что данная практика должна быть отменена до вступления в ВТО. В заключение, данный член поинтересовался, как в случае с другим государством-членом ЕАЭС, только ли экспорт в ЕАЭС освобождается от уплаты экспортных пошлин. Учитывая соглашения о зоне свободной торговли Казахстана с другими странами СНГ, дискриминация в отношении отмены пошлин и сборов среди преференциальных торговых партнеров будет иметь последствия для соответствия данной меры статье XXIV ГАТТ 1994 года.

531. Қазақстан өкілі экспорттық баждарды Қазақстан БҚР принциптері негізінде қолданатынын атап өтті. Алайда, ЕурАзЭҚ мүше елдері арасындағы еркін сауда аймағы шеңберінде, сондай-ақ Молдоваға экспортталатын тауарлардан басқа ТМД-ның барлық басқа да қатысушы елдерімен қолданылатын екі жақты келісімге сәйкес экспорттық тауарлар экспорттық кедендік баж салығынан босатылады. Сонымен бірге ТМД-ның қатысушы елдерімен (Армения, Беларусь, Қазақстан, Қырғызстан, Молдова, Ресей Федерациясы мен Украина) қол қойылған 2011 жылы 18 қазандағы еркін сауда аймағы туралы көп жақты келісімдерге сәйкес, Қазақстан ЕАЭО-ға мүше елдерінен басқа келісім тараптарына қатысты кейбір тауарлардың экспортына баждарды қолдану құқығын өзіне қалдырып отыр. Жаңа келісім күшіне енген мезеттен бастап Қазақстанның ТМД-ның қатысушы елдерімен ЕСА бойынша екі жақты келісімдерді алмастырады (толық ақпарат алу үшін осы баяндаманың "Сауда келісімдері" тарауын қараңыз). Бұдан әрі ол Үкіметтің 2005 жылғы 19 шілдедегі № 738 қаулысымен қабылданған Қазақстан Үкіметі мен Еуропалық Одақтың арасындағы Құрамдас номенклатурасы келісімне сәйкес 7204 позицияда классифицияланған қалдықтар мен қара метал сынықтарына қатысты кедендік баждың, алымдардың мөлшерін және оған ұқсас шараларды шектеулердің күшін жойды (2-бап 3-тармақ).
532. Жұмыс тобының кейбір мүшелері, сірә, шетелдік тауарларды отандық тауарларға алмастыру немесе сауданы бұрмалайтын басқа да мақсаттар үшін экспорттық баж енгізілген болуы керек деп атап өтті. Жұмыс тобының бұл мүшелері экспорттық баждың қолданылуы тиімсіз және 1994 жылғы ГАТТ II және XXIII баптарының ережелеріне қайшы деп ойлайды. Жұмыс тобының кейбір мүшелері өздерінің көзқарасы бойынша, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерге қатысты экспорттық бажды дискриминациялық жеңілдікпен қолдану тәжірибесі 1994 жылғы ГАТТ I бабының ережелеріне қайшы деп мәлімдеді. Одан басқа, Жұмыс тобының бір мүшесі қара металл сынықтарына кедендік баж қазіргі нарықта мұндай шектеулерді қолданбайтын елдерге қысым көрсетеді деген алаңдаушылығын білдірді. Және де ол Қазақстанның ЕО-ға қара металл экспортына қатысты БҚР режимінің жоқтығын және бұл тәжірибенің ДСҰ-ға кіргенге дейін жойылуы керектігін атап өтті. Соңында Жұмыс тобының бұл өкілі ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекет жағдайы сияқты ЕАЭО-ға экспорт кезінде экспорттық бажды төлеуден неге босатылатынын түсіндіруді сұрады. Қазақстанның ТМД-ның өзге де елдерімен еркін сауда аймағы туралы келісімі бар екенін ескере отырып, жеңілдік берілген сауда серіктестер арасында баж бен алымдарды жоюға қатысты дискриминациялау шарасы 1994 жылғы ГАТТ XXIV бабына сай келмеуіне байланысты салдарлары болады.

533. Представитель Казахстана ответила, что экспортные пошлины применяются на ограниченное количество товаров, главным образом, в фискальных, регуляторных и экологических целях, и, таким образом, не нарушают положения ГАТТ 1994 года. Она добавила, что Правительство предпринимает шаги по сужению перечня товаров, в отношении которых применяются экспортные пошлины. В этих целях отменена экспортная пошлина на алюминиево-бериллиевую лигатуру (из ТН ВЭД 7601 20 100 0).
534. Казахстан также планирует снизить экспортные пошлины на лом черных металлов (код ТН ВЭД 7204). Представитель Казахстана отметила, что данные снижения экспортных пошлин на лом и отходы черных металлов, содержащиеся в группе ГС 7204 и другие, являются результатом двусторонних переговоров, результаты данных переговоров должным образом отражены. Член отметил, что он принял приглашение Казахстана по участию в двухсторонних переговорах по снижению ставок экспортных пошлин на вышеуказанные товары в контексте вступления Казахстана в ВТО. Результаты данных переговоров приведены в Приложении 17 (B) настоящего Доклада. По мнению данного члена, данные результаты стали частью сбалансированного пакета обязательств и уступок в условиях вступления Казахстана в ВТО. Данный член подчеркнул, что, если Казахстан впоследствии увеличит ставки экспортных пошлин свыше согласованного уровня, он нарушит баланс уступок, установленных в ходе двусторонних и многосторонних переговоров по вступлению Казахстана в ВТО, и данный член будет иметь право принять соответствующие действия для изменения баланса уступок. Некоторые другие члены заявили, что данное положение не должно наносить ущерб их мнению касательно статуса и законности экспортных пошлин в рамках Соглашения ВТО.
535. Касательно применения экспортных пошлин в отношении стран СНГ, представитель Казахстана заявила, что изъятия в отношении стран СНГ при взимании экспортных пошлин применяются в соответствии со статьей XXIV ГАТТ 1994 года. В частности, объем казахстанского экспорта в страны СНГ, подлежащий уплате экспортных пошлин, составляет менее одного процента от общего объема товаров, экспортируемых в страны СНГ. По ее мнению, участие Казахстана в соглашениях о зоне свободной торговли соответствует статье XXIV:8(b), поскольку пошлины были отменены в основном на всю торговлю между участниками Соглашения о зоне свободной торговли. Касательно экспорта лома черных металлов в Европейский союз, она отметила, что двустороннее Соглашение между Республикой Казахстан и Европейским союзом о торговле некоторыми изделиями из стали утратило силу 31 декабря 2006 года, без замены его другим соглашением, и предоставление в соответствии с данным Соглашением преференциального режима было прекращено в тот момент.

533. Қазақстан өкілі экспорттық кедендік баж шектеулі тауарлар тізіміне ең бастысы қазыналық, реттеушілік және экологиялық мақсатта енгізілді және де осылайша 1994 жылғы ГАТТ ережелеріне қайшы келмейді деп жауап берді. Ол экспорттық баж салынатын тауарлар тізімін тарылту бойынша Үкіметтің қадам жасауға кіріскенін қосып айтты. Осы мақсатта алюминий мен бериллий лигатурасына (ТН 7601 20 100 0) экспорттық баж жойылды.
534. Сонымен қатар Қазақстан қара металл сынықтарына (ТН 7604) экспорттық бажды төмендетуді жоспарлауда. Қазақстан өкілі 7204 тобына жататын қара металл қалдықтары мен сынықтарына экспорттық баж мөлшерлемелерін төмендету екі жақты келіссөздің нәтижесі екенін атап өтті. Жұмыс тобының бір мүшесі Қазақстанның ДСҰ-ға кіру мәнмәтінінде жоғарыда аталған тауарларға экспорттық баждарды төмендету бойынша екі жақты келіссөздерге қатысуға Қазақстанның шақыртуын қабыл алғанын айтып өтті. Аталған келіссөздің нәтижесі осы баяндаманың 17 (B) қосымшасында келтірілген, Жұмыс тобы мүшесінің пікірінше бұл нәтижелер Қазақстанның ДСҰ-ға кіру шеңберінде жеңілдіктер мен міндеттемелер тізімінің теңгерімді бөлігі болып табылады. Егер Қазақстан ақырында экспорттық бажды белгіленген деңгейден жоғары көтеретін бола, ол Қазақстанның ДСҰ-ға кіру шеңберінде екіжақты және көп жақты келіссөздермен белгіленген жол беру теңгерімін бұзатынын Жұмыс тобының мүшесі атап өтті және бұл мүше жол беру теңгерімін өзгерту үшін тиісінше шара қолдануға құқылы болады. Басқа мүшелер де ДСҰ келісімі шеңберіндегі экспорттық баждардың мәртебесі мен заңдылығына залал келтірмеуге тиіс екендігін мәлімдеді.
535. ТМД-ға қатысушы елдерге қатысты Қазақстан өкілі экспорттық бажды қолдануға қатысты ЕСА-дан ТМД қатысушы елдері бойынша алып тастау 1994 жылғы ГАТТ XXIV бабына сәйкес жүргізілетінін айтты. Атап айтқанда, Қазақстаннан ТМД-ға қатысушы елдерге экспорттық баж төлеуге жатқызылатын экспорт көлемі ТМД елдеріне экспортталатын жалпы тауарлар көлемінің 1 пайызынан төмен. Бұдан әрі Қазақстан өкілі ЕСА қатысушылары арасындағы барлық саудаға баж негізінен жойылғандықтан Қазақстанның ЕСА келісімдеріне қатысуы XXIV:8(b) бабына сәйкес деп атап өтті. Еуропалық одаққа қара металл сынықтарын экспорттауға қатысты Қазақстан өкілі болаттан жасалған кейбір бұйымдардың саудасы туралы Қазақстан Республикасы мен Еуропалық одақтың арасындағы екі жақты келісім орнына басқа келісім жасалмастан, 2006 жылы 31 желтоқсанда күшін жойды және сол уақытта аталған келісімге сәйкес артықшылықтар режимін беру тоқтатылғанын атап өтті.

536. В ответ на запрос о том, каким образом Казахстан будет применять экспортные пошлины так, чтобы они не приводили к искажению внутренней или международной торговли, представитель Казахстана отметила, что экспортные пошлины на товары продолжают играть важную фискальную роль в Казахстане. Она отметила, что экспортные пошлины не влияют на цену, по которой экспортируемые товары (т.е. нефть, нефтепродукты и цветные металлы) приобретаются за границей. Таким образом, экспортные пошлины не применяются Казахстаном таким образом, чтобы приводить к искажению внутренней или международной торговли.
537. Некоторые члены обратились к Казахстану с просьбой описать новый налоговый режим для нефтяных операций. В дополнение, один из членов запросил предоставить дополнительную информацию о том, как определяется мировая цена на сырую нефть для пересмотра экспортной пошлины на данный товар.
538. Представитель Казахстана ответила, что Казахстан ввел новый режим налогообложения нефтяных операций, направленный на увеличение поступлений в государственный бюджет от экспорта сырой нефти. Новый режим налогообложения нефтяных операций применяется ко всем контрактным обязательствам, кроме Соглашений о разделе продукции (СРП), заключенных между Правительством и недропользователями до 1 января 2009 года и прошедшие обязательную налоговую проверку. Налогообложение недропользователей в рамках СРП производится по условиям, устанавливаемым в СРП в соответствии с положениями налогового законодательства, действующего на дату подписания контракта. Условия СРП фиксируются и без соглашения обеих сторон не могут быть изменены при последующих изменениях законодательства (см. Главу "Экономическая политика", раздел "Денежно-кредитная и налогово-бюджетная политика" настоящего Доклада).
539. Физические и юридические лица (недропользователи), действующие в рамках нового налогового режима, уплачивают налоги, затрагивающие обычных налогоплательщиков, а также специфические налоги, включая рентный налог на экспортируемую сырую нефть и газовый конденсат, налог на сверхприбыль, налог на добычу полезных ископаемых, корпоративный подоходный налог и бонусы. Рентный налог установлен в соответствии со статьей 303 Кодекса Республики Казахстан № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года (далее – Налоговый кодекс). Он рассчитывается на основе стоимости экспортируемой нефти и газового конденсата, которая устанавливается на основе фактических объемов экспорта и рыночной (мировой) цены. Рыночная (мировая) цена на сырую нефть определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных котировок цен и среднеарифметического курса обмена KZT (тенге) к соответствующей иностранной валюте. В частности, котировка цены сырой нефти в иностранной валюте каждого в отдельности стандартного сорта сырой нефти Brent DTD или Urals MED в налоговом периоде, публикуемом в источнике "Platts Crude Oil Marketwire" или "Argus Crude", используется для расчета рентного налога. Ставки рентного налога варьируются от 0 % при мировой цене 20 долл. США за баррель до 32 % при мировой более 200 долл. США за баррель. Рентный налог применяется ко всем юридическим и физическим лицам, экспортирующих сырую нефть и газовый конденсат. Рентный налог на экспорт направлен на изъятие сверхдоходов недропользователей.

536. Ішкі немесе халықаралық саудада бұрмалауға әкелмеу үшін Қазақстанның тауарлар экспортына кедендік бажды қандай жолмен қолданатынын түсіндіру туралы сұраққа жауап ретінде Қазақстан өкілі экспорттық баждың Қазақстанда фискальды мағынада маңызды роль атқара беретінін атап көрсетті. Ол экспорттық баждың экспортталатын тауарлардың (яғни мұнай, мұнай өнімдері, түсті металдар) шет елде сатып алынатын бағасына әсер етпейтінін атап өтті. Осылайша, Қазақстан экспорттық бажды ол ішкі немесе халықаралық сауданың бұрмалануына әкеліп соқпайтындай қолданатыны түсіндірілді.
537. Жұмыс тобының кейбір мүшелері мұнай операцияларына жаңа салықтық режимді сипаттап беруге өтініш білдірді. Одан басқа Жұмыс тобының бір мүшесі шикі мұнайға экспорттық бажды қайта қарау мақсатында, оның әлемдік бағасының қалай құрылатыны туралы қосымша ақпарат беруді сұрады.
538. Қазақстан өкілі шикі мұнай экспортынан мемлекеттік бюджетке түсімді өсіру мақсатында Қазақстан мұнай операцияларына жаңа салық салу режимін енгізгенін айтты. Мұнай операцияларына жаңа салық салу режимі үкімет пен жер қойнауын пайдаланушылар арасында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған Өнімдерді бөлу туралы келісімдерден (ӨБК) басқа барлық келісімшарттық міндеттемелерге қатысты қолданылады. ӨБК шеңберінде жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу ӨБК-да белгіленген шарттар бойынша және ӨБК қол қойылған күні қолданыста болған салықтық заңнама ережелеріне сәйкес жүргізіледі. ӨБК шарты нақты бекітіледі және заңнаманың келесі өзгерістерінде де тараптардың келісімінсіз өзгертіле алмайды (толығырақ ақпаратты "Экономикалық саясат" ІІ тарауының "Ақша-кредит және салық-бюджеттік саясаты" бөлімінде қараңыз).
539. Жаңа салық режимі шеңберінде қызмет ететін жеке және заңды тұлғалар (жер қойнауын пайдаланушылар) жай салық төлеушілерге қатысты салықтарды, сондай-ақ экспортталатын шикі мұнай мен газ конденсатына рента салығын, үстеме табыс салығын, пайдалы қазбаларды өндіруге салықты, корпоративтік табыс салығы мен бонустарды қоса алғанда ерекше салықтарды төлейді. Рента салығы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 303-бабына (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес белгіленген. Ол шикі мұнай, газ конденсаты экспортының нақты физикалық көлемі мен әлемдік (нарықтық) бағасы негізінде белгіленетін экспортталатын мұнай мен газ конденсатының құны негізінде есептеледі. Шикі мұнайдың нарықтық (әлемдік) бағасы күнделікті бағаны түзетудің орташа арифметикалық шамасы және тиісті шетел валютасына айырбастағандағы KZT (теңге) орташа арифметикалық бағамының туындысы ретінде анықталады. Атап айтқанда, баға түзетілуі "Platts Crude Oil Marketwire" немесе "Argus Crude" дереккөздерінде жарияланған салық кезеңіндегі Brent Dtd немесе Urals Med шикі мұнайдың әрбір стандартты сортының шетел валютасындағы шикі мұнайдың баға түзілімі рента салығын есептеу үшін пайдаланылады. Рента салығының мөлшерлемелері баррель үшін 20 АҚШ долл. (нарықтық баға) кезінде 0% бастап баррель үшін 20 АҚШ долл. жоғары әлемдік баға кезінде 32%-ға дейін өзгереді. Рента салығы шикі мұнай мен газ конденсатын экспорттайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады. Экспортқа рента салығы жер қойнауын пайдаланушылардың артық кірістерін алып қоюға бағытталған.

561. Представитель Казахстана добавила, что государственная поддержка промышленного сектора в основном направлена на привлечение инвестиций в приоритетные сектора экономики, развитие инновационных отраслей промышленности, поддержку малого и среднего бизнеса и развитие регионов. Основные инструменты государственной поддержки включают в себя: (i) инвестиционные преференции в виде освобождения от налоговых и таможенных пошлин на импорт; (ii) государственные натурные гранты; (iii) преференции в виде земельного и имущественного налогов для юридических лиц, осуществляющих стратегические инвестиционные проекты; (iv) субсидирование процентной ставки коммерческих кредитов и предоставление частичного гарантирования кредитов; (v) лизинг на льготных условиях; (vi) развитие производственной инфраструктуры; (vii) промышленные преференции для юридических лиц, осуществляющих стратегические инвестиционные проекты в социально и экономически уязвимых регионах; (viii) сервисную поддержку бизнеса; (ix) отсрочку уплаты налогов; (x) инновационные гранты.
562. Член попросил Казахстан предоставить более детальную информацию по преференциям в отношении корпоративного подоходного налога, предоставляемым отраслям, инвестирующим в нефтехимический сектор, а также по особому налоговому режиму для компаний, работающим в области исследований и развития информационных технологий, работающих в специальных экономических зонах (СЭЗ). Данный член также попросил больше информации по льготам, предоставляемым для инвестиционной и промышленной деятельности согласно Кодексу Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс). Представитель Казахстана ответила, что преференциальный налоговый режим для отраслей в нефтехимическом секторе способствует диверсификации национальной экономики посредством развития перерабатывающей промышленности. Она признала, что ранее преференциальный режим в отношении корпоративного подоходного налога предоставлялся компаниям в нефтехимическом секторе, в случаях, когда 90 % дохода компаний было получено от продажи продукции, полученной при переработке нефти и газа, добытых в Казахстане. Однако настоящее положение было отменено Законом от 22 ноября 2005 года № 89-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения". Она также заявила, что освобождение от налоговых и таможенных пошлин, предоставляемое компаниям, зарегистрированным в СЭЗ, рассматривается в Главе IV "Политика, влияющая на торговлю товарами", Разделе (С) "Внутренняя политика, влияющая на внешнюю торговлю", подразделе "Свободные зоны, Специальные экономические зоны" настоящего Доклада.

561. Қазақстан өкілі өнеркәсіптік саланы мемлекеттік қолдау негізінен экономиканың басым секторларына, өнеркәсіптің инновациялық салаларын дамытуға, шағын және орташа бизнесі қолдауға және өңірлерді дамытуға инвестиция тартуға бағытталғанын атап өтті. Мемлекеттік қолдаудың негізгі құралдарына: (і) импортта салықтық және кедендік баждан босату түріндегі инвестициялық жеңілдіктер; (іі) мемлекеттік заттай гранттар; (ііі) стратегиялық инвестициялық жобаларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін жерге және мүлікке салықтық жеңілдіктер түрінде; (iv) коммерциялық кредит пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау және кредитті жартылай кепілдендіру; (v) жеңілдік шарттарымен лизинг беру; (vі) өндірістік инфрақұрылымды дамыту; (vіі) әлеуметтік және экономикалық осал өңірлерде стратегиялық инвестициялық жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға өнеркәсіпті жеңілдіктер; (vііі) бизнесті сервистік қолдау; (хі) салық төлеу мерзімін кейінге қалдыру; және (х) инновациялық гранттар кіреді.
562. Жұмыс тобының мүшесі Қазақстаннан мұнай-химиялық секторды инвестициялайтын салаларға берілетін, сонымен қатар ақпараттық технологияларды зерттеу мен дамыту саласында, арнайы экономикалық аймақтарда (АЭА) жұмыс жасайтын компанияларға ерекше салықтық режим бойынша корпоративті табыс салығына қатысты жеңілдіктер бойынша толығырақ ақпарат беруді сұрады. Сондай-ақ, Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексі (бұдан әрі – Салық кодексі) бойынша инвестициялық және өнеркәсіптік қызметке берілетін жеңілдіктер бойынша көбірек ақпарат сұрады. Қазақстан өкілі мұнай-химиялық сектордағы салалар үшін жеңілдетілген салықтық режим өңдеуші өнеркәсіпті дамыту жолымен ұлттық экономиканың әртараптануына мүмкіндік жасайды деп жауап берді. Ол бұрын компания кірісінің 90% Қазақстанда алынған мұнай мен газды өңдеуде алынған өнімдерді сатудан түскен жағдайда ғана корпоративті тбыс салығына қатысты жеңілдіктер режимі мұнай-химиялық сектордағы компанияларға берілгенін растады. Алайда, бұл ереже "Салық салу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне өзгертулер мен толықтырулар туралы" 2005 жылғы 22 қарашадағы 89-III Заңымен алып тасталды. АЭА тіркелген компанияларды салықтық және кедендік баждан босату осы Баяндаманың IV тарауы "Тауарлармен сауда саласындағы саясат", (С) бөлімі "Сыртқы саудаға әсер ететін ішкі саясат", "Еркін аймақтар, Арнайы экономикалық аймақтар" тармақшаларында да қарастырылатынын атап өтті.

563. В отношении льготных кредитов, т.е. кредиты по субсидированной процентной ставке от Эксимбанка Казахстана, некоторые члены Рабочей группы выразили особую обеспокоенность в связи с тем, что в случае зависимости данных кредитов от экспорта или импортозамещения, они могут представлять собой запрещенную субсидию согласно статье 3.1 Соглашения о субсидиях и компенсационных мерах (далее – Соглашение СКМ). Казахстан также попросили подтвердить, что финансирование, обеспечиваемое Эксимбанком, соответствует правилам, определенным в пункте (k) Приложения I Соглашения СКМ. В ответ представитель Казахстана объяснила, что, согласно Указу Президента Республики Казахстан от 16 июля 1994 года № 1815 "О создании Государственного Экспортно-Импортного Банка Республики Казахстан", основной функцией Эксимбанка являлась заимствование на международных рынках капитала под правительственную гарантию и предоставление кредитов внутри страны. Эксимбанк применял единые условия и положения ко всем предприятиям в приоритетных секторах экономики. В частности, отечественные компании получали кредиты Эксимбанка на (i) импорт сельскохозяйственного оборудования и машин для производства сахарной свеклы; (ii) импорт оборудования для строительных проектов и производства строительных материалов; (iii) импорт минеральных удобрений; (iv) строительство электрических сетевых компаний и электростанций по выпуску насосов; (v) переработки пищевой продукции. Эксимбанк финансировал трех/пяти -летние инвестиционные проекты с процентной ставкой ниже шести процентов и с льготным периодом от двух до трех лет. Она подтвердила, что предоставление кредитов не зависело от осуществления экспорта или требований импортозамещения. С 2004 года Эксимбанк стал частным и уже не осуществляет свою деятельность от имени Правительства и не получает правительственные гарантии по займам. Сейчас банк предоставляет общие банковские услуги на рынке финансовых услуг, как любой другой коммерческий банк Казахстана.
564. В отношении заявления, сделанного представителем Казахстана по льготным кредитам, предоставляемым для поддержки добычи и экспорта цветных металлов и золота Банком Развития Казахстана, некоторые члены Рабочей группы запросили дополнительную информацию о характере финансирования (например, льготы на экспорт), предоставляемого данным банком. Они попросили Казахстан подтвердить, что финансирование, обеспечиваемое Банком Развития, соответствует правилам, установленным в пункте (k) Приложения I Соглашения ВТО СКМ. Представитель Казахстана ответила, что условия финансирования экспортных операций Банком Развития регулируются Законом от 25 апреля 2001года № 178-II "О Банке Развития Казахстана" (далее – Закон "О Банке развития"). Она заявила, что при предоставлении финансовых услуг Банк Развития Казахстана использует средства, заимствованные на отечественных и международных коммерческих рынках на коммерческих условиях. Более того, согласно статье 12 Закона "О Банке развития", ставка вознаграждения за выдаваемые кредиты основывается на средней стоимости заимствования и эксплуатационных издержках Банка. Таким образом, юридически Банк развития не может субсидировать ставку вознаграждения за его займы и кредиты. Она заявила, что кредиты банка, включая его экспортные кредиты, по ее мнению, не могут рассматриваться как экспортные субсидии в значении, указанном в статье 3.1 и Приложении I Соглашения ВТО СКМ.

563. Қазақстан Эксимбанкінің жеңілдік кредиттеріне, яғни субсидияланған пайыздық мөлшерлемесі бар кредиттерге қатысты Жұмыс тобының кейбір мүшелері бұл кредитттердің экспорт немесе импорт алмастыруға тәуелділігі жағдайымен байланысты олар субсидиялар мен өтемақы шаралары туралы келісімнің 3.1-бабына (бұдан әрі – СӨШ) сәйкес тыйым салынған субсидияны көрсетуі мүмкін деген ерекше алаңдаушылығын білдірді. Сонымен қатар Қазақстаннан Эксимбанкпен қамтамасыз етілген қаржыландыру Субсидиялар мен өтемақы шаралары туралы келісімнің І қосымшасының (j) және (k) тармағында анықталған ережелерге сәйкес келетінін растауды сұрады. Бұған Қазақстан өкілі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік экспорт-импорт банкін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1994 жылғы 16 шілдедегі №1815 Жарлығына сәйкес Эксимбанктің негізгі міндеті үкіметтік кепілмен халықаралық нарықта капиталды алып пайдалану және ел ішінде кредит беру болып табылабынын айтты. Эксимбанк экономиканың басым секторларындағы барлық кәсіпорындарға ортақ шарттар мен ережелерді қолданды. Атап айтқанда, Эксимбанктан отандық компаниялар (і) ауылшаруашылығы жабдықтары мен қант қызылшасын өндіруге арналған машиналар импортына; (іі) құрылыс жобалары мен құрылыс материалдарын өндіруші құрылғылар имортына; (ііі) минералды тыңайтқыштар импортына; (iv) электр желісі компаниялары мен сорғырлар шығаратын электр станциялары құрылысына; және (v) тамақ өнімдерін өндіруге алған кредиттер. Эксимбанк үш/бес-жылдық инвестициялық жобаларды алты пайыздан төмен пайыздық мөлшерлемемен және екі жылдан үш жылға дейін жеңілдік берумен қаржыландырды. Ол кредитпен қамтамасыз ету экспортты жүзеге асыру немесе импорттың орнын алмастыру талаптарына тәуелді болмағанын растады. 2004 жылдан бастап Эксимбанк жекешелендірілді және Үкіметтің атынан операциялар жүргізбейді және қарыздар бойынша үкіметтік кепілдіктер алмайтын болды. Қазір банк Қазақстанның кез-келген коммерциялық банкі сияқты қаржы қызметтері нарығында жалпы банктік қызметтер көрсетеді.
564. Түсті металдар мен алтынды өндіру мен экспортын қолдау үшін Қазақстан даму банкімен берілетін жеңілдік кредиттері бойынша Қазақстан өкілі жасаған мәлімдемеге қатысты Жұмыс тобының кейбір мүшелері осы банкпен берілетін қаржыландырудың ерекшелігі (мысалы, экспортқа жеңілдік) туралы қосымша ақпарат сұрады. Олар Даму банкімен қамтамасыз етілетін қаржыландыру ДСҰ келісімінің І қосымшасы (k) тармағында белгіленген субсидиялар мен өтемақы шаралары туралы ережелерге сәйкестігін растауды сұрады. Қазақстан өкілі Даму банкінің экспорттық операцияларды қаржыландыру шарттары "Қазақстанның даму банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі №178-ІІ Заңымен (бұдан әрі – Даму банкі туралы заң) реттелетінін айтты. Ол Қазақстан даму банкі қаржылық қызметтерді ұсынғанда, коммерциялық шарттармен отандық және халықаралық коммерциялық нарықта алынған қаражатты пайдаланатынын мәлімдеді. Оның үстіне "Даму банкі туралы" заңның 12-бабына сәйкес берілетін кредитке сыйақы мөлшерлемесі Банктің алынған қаражат пен пайдалану шығындарының орташа құнына негізделеді. Осылайша, заң бойынша Банк оның қарыздары мен кредитке сыйақы мөлшерлемесін субсидиялай алмайды. Оның ойынша экспорттық кредитті қосқандағы банк кредиті 3.1-бапта және ДСҰ СӨШ келісімінің І-қосымшасында көрсетілген мағынада экспорттық субсидия ретінде қарастырылмайтынын ол мәлімдеді.

565. Член отметил, что Казахстан применяет систему понижающих (дисконтных) коэффициентов на тарифы железнодорожных перевозок, что приводит к снижению тарифов для производителей серной кислоты и железной руды, и которые предоставлялись только для транспортировки в экспортном направлении. Данный член заявил, что, так как данные льготы обусловлены экспортом, (даже, если это необязательно является особой целью законодательства), они могут являться запрещенными экспортными субсидиями согласно статье 3.1 Соглашения ВТО СКМ. Данный член попросил Казахстан объяснить, как он планирует привести данную программу в соответствие с положениями ВТО. Представитель Казахстана ответила, что использование системы понижающих коэффициентов на тарифы железнодорожных перевозок серной кислоты, которая является побочным продуктом, получаемым в результате процесса рафинирования нефти и не была востребована на отечественном рынке, и железной руды не направлено на поддержку экспорта отечественных производителей. Понижающие коэффициенты применялись при транспортировке серной кислоты в экспортном направлении, в целях решения проблемы потенциального негативного влияния на экологию в Казахстане. С 2003 года понижающие коэффициенты на транспортировку серной кислоты не применялись. Применение понижающего коэффициента при транспортировке железной руды основывалось на критерии, связанном с высоким объемом транспортировки железной руды по железным дорогам. Представитель Казахстана далее пояснила, что временный понижающий коэффициент в 0.25 на транспортировку железной руды по экспортным направлениям применялся с 22 февраля до 31 декабря 2004 года. С тех пор понижающие (дисконтные) коэффициенты не применялись при транспортировке железорудной продукции в Казахстане.
566. Представитель Казахстана добавила, что в 2004 году в соответствии с приказом И.о. Председателя Агентства по регулированию естественных монополий от 8 сентября 2004 года № 375-OD были приняты "Правила, регулирующие установление и прекращение временных понижающих коэффициентов на тарифы перевозок по магистральной железной дороге". Данные новые правила коснулись только услуг сети магистральной железной дороги, которая квалифицируется как естественная монополия. Временные понижающие коэффициенты устанавливаются при соответствии одному из следующих условии: (i) заявленный оборот превышает или остается таким же, как, фактический оборот в аналогичный период в предыдущем году; (ii) использование свободного/ с низким коэффициентом использования участков сети магистральной железной дороги; (iii) сопутствующие товары промышленного производства наносят вред окружающей среде; (iv) обеспечение равных тарифных условий по доступу к регулируемым услугам магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии; (v) перевозка пассажиров является социально важной. После того как понижающие коэффициенты для железнодорожных перевозок определенных товаров были установлены, они распространяются на все компании (грузоотправители), перевозящие эти грузы, и действительны на всех направлениях – внутренних, импортно-экспортных. Представитель Казахстана заявила, что критерии, использованные для применения понижающих коэффициентов на тарифы услуг магистральной железной дороги не зависят де-юре и де-факто от показателей экспорта или использования отечественных товаров вместо импортных. По ее мнению, по существу, данные меры не могут рассматриваться как предоставление запрещенной субсидии в значении, указанном в статье 3 Соглашения ВТО СКМ и статье XIV ГАТТ 1994 года. Она добавила, что железнодорожные тарифы описываются в Разделе "Политика ценообразования" настоящего Доклада.

565. Жұмыс тобының мүшесі Қзақстанның теміржол тасымалы тарифтеріне төмендету коэффициенті (дисконттар) жүйесін қолдануы экспорттық бағытта тасымалдау үшін ғана берілетін күкірт қышқылы мен темір кені өндірушілері үшін тарифтердің төмендеуіне әкеліп соғатынын атап өтті. Жұмыс тобының осы мүшесі бұл жеңілдіктердің экспорт шарттарымен шектелгендіктен (егер бұл заңнаманың ерекше мақсаты болып табылмаса да) олар ДСҰ СӨШ келісімінің 3.1-бабына сәйкес тыйым салынған экспорттық субсидиялар болуы мүмкін деп мәлімдеді. Жұмыс тобының осы мүшесі бұл бағдарламаны ДСҰ ережелеріне қалай сәйкес келтіретінін түсіндіруді сұрады. Қазақстан өкілі мұнайды тазарту процесі нәтижесінде алынатын жанама өнім болып табылатын және отандық нарықта сұранысқа ие емес күкірт қышқылы мен темір кенінің теміржол тасымалы тарифтерін төмендету коэффициенті (дисконттар) жүйесін қолдану отандық өндірушілердің экспортын қолдауға бағытталмағанын айтты. Төмендету коэффициенті Қазақстанның экологиясына ықтимал жағымсыз әсері проблемасын шешу мақсатында күкірт қышқылын экспорттық бағытта тасымалдауда қолданған еді. 2003 жылдан бастап күкірт қышқылын тасымалдауда төмендету коэффициенті қолданылған жоқ. Темір кенін тасымалдауда төмендету коэффициентін қолдану теміржол бойынша темір кенін тасымалдаудың жоғары көлемімен байланысты критерийлерге негізделді. Қазақстан өкілі 2004 жылдың 22 ақпанынан 31 желтоқсанына дейін экспорттық бағыттарда темір кені тасымалына уақытша төмендету 0,25 коэффициенті қолданылғанын. Сол кезден бастап Қазақстаннан темір кені өнімдерінің тасымалы бойынша төмендету коэффициенті (дисконттар) қолданылған жоқ.
566. 2004 жылы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының м.а. 2004 жылғы 8 қыркүйектегі № 375-OD бұйрығына сәйкес "Магистральды теміржол бойынша тасымалдау тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін белгілеуді және тоқтатуды реттейтін ережелер" қабылданғанын қоса айтты. Осы жаңа ережелер табиғи монополия сияқты айқындалатын магистральды теміржол желісі қызметтеріне ғана қатысты болды. Уақытша төмендету коэффициенті мына шарттардың біреуіне сәйкес келгенде: (і) мәлімделген айналым жоғары немесе өткен жылғы тәріздес кезеңдегі нақты айналым сияқты болды; (іі) магистральды теміржол желісі учаскелерін пайдаланудың еркін/төменгі коэффициентпен пайдалану мүмкіндігі болды; (ііі) өнеркәсіптік өндірістің ілеспе тауарлары қоршаған ортаға зиян келтіреді; (iv) концессия шарты бойынша теміржол көлігі объектілерімен магистральды теміржол желісі және теміржол жолдарының реттеуші қызметтеріне қолжетімділікті тең тарифтік шарттармен қамтамасыз ету; және (v) жолаушылар тасымалы әлеуметтік маңызды болғанда белгіленеді. Белгілі бір тауарлардың теміржол тасымалы үшін төмендету коэффициенті белгіленгеннен кейін олар осы жүктерді тасымалдайтын барлық компанияларға (жүк жіберушілерге) таралады және барлық ішкі, импорттық экспорттық бағыттарда жарамды. Қазақстан өкілі магистральды теміржол қызметтері тарифтеріне төмендету коэффициентін қолдану үшін падаланылған критерийлер де-юре мен де-фактоға, экспорт көрсеткіштеріне немесе отандық тауарларды импорттың орнына пайдалануға тәуелді емес деп мәлімдеді. Оның ойынша, негізінен бұл шаралар ДСҰ СӨШ келісімінің 3-бабында және 1994 жылғы ТСБК ХІV-бабында көрсетілген мағынадағы тыйым салынған субсидияны беру сияқты қарастырылмауы керек. Ол теміржол тарифтерінің осы Баяндаманың "Бағаны белгілеу саясаты" тарауында сипатталғанын атап өтті.

567. Некоторые члены Рабочей группы отметили, что Казахстан предоставляет налоговые льготы в отношении экспортеров желтого фосфора, фосфоритной муки и фосфатных удобрений и выразили обеспокоенность, что такие налоговые льготы зависят от экспорта и потому запрещены согласно статье 3 Соглашения ВТО СКМ. В ответ представитель Казахстана сказала, что ТОО "Казфосфат" осуществлял активную деятельность в приоритетном секторе экономики и, как таковой, получал инвестиционные льготы в форме 50-процентного снижения корпоративного подоходного налога до 31 августа 2008 года, и 50-процентного снижения налога на имущество и налога на землю до 2007 года, в соответствии с инвестиционными контрактами, заключенными в 19992000 гг. Такие льготы не предоставлялись с 2008 года. Она заверила, что критерии, применяемые на предоставление указанных налоговых преференций, фактически и юридически, не обусловливались показателями экспорта или преференциального использования отечественной продукции вместо импортной, а скорее, стратегической важностью отрасли для диверсификации национальной экономики.
568. В ответ на обеспокоенность, выраженную некоторыми членами Рабочей группы, которые отметили, что освобождение от налогов предоставлялось согласно Закону от 28 февраля 1997 года № 75-I "О государственной поддержке прямых инвестиций", представитель Казахстана сказала, что Закон №75-I, а также Закон от 27 декабря 1994 года № 266XIII "Об иностранных инвестициях" были отменены Законом от 8 января 2003 года № 373-II "Об инвестициях". Она признала, что налоговые льготы, предоставленные до принятия нового Закона "Об инвестициях" были в силе до прекращения срока действия контрактов, подписанных между уполномоченным органом и инвесторами (т.е. в начале 2009 года. для последних оставшихся контрактов). Новый Закон не содержит требований относительно минимального объема инвестиций, для получения инвестиционных преференций. Она добавила, что детальная информация по инвестиционным льготам, предоставленным согласно Закону "Об инвестициях" содержится в разделе "Инвестиционный режим" настоящего Доклада.
569. Некоторые члены Рабочей группы попросили Казахстан предоставить полную информацию о субсидиях, которые подлежат уведомлению в соответствии со статьей 25 Соглашения ВТО СКМ. В частности, у Казахстана спросили, имеются ли административные программы, отличные от тех, которые были описаны в предыдущих пунктах, которые предоставляют промышленные преференции и подпадают под определение специфической субсидии. Представитель Казахстана ответила, что имеются ряд других инвестиционных и промышленных преференций, предусмотренных в Государственной программе форсированного индустриально-инновационного развития на 2010-2014, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 1958, включая налоговые преференции, гранты, финансирование НИОКР и льготное кредитование через Банк Развития и банки второго уровня в приоритетных секторах, направленные на диверсификацию национальной экономики. В частности, Закон от 9 января 2012 года № 543-IV "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности" определил меры государственной поддержки индустриально-инновационных проектов, т.е. проектов, направленных на трансферт технологий, и создание новых и усовершенствованных производств, технологий, товаров и услуг.

567. Жұмыс тобының кейбір мүшелері Қазақстанның сары фосфор, фосфоритті ұн және фосфатты тыңайтқыштардың экспорттаушыларына қатысты салықтық жеңілдіктер беретінін және бұл салықтық жеңілдіктер экспортқа тәуелді екеніне алаңдаушылық білдірді және ДСҰ СӨШ келісімінің 3-бабына сәйкес тыйым салынғанын атап өтті. Қазақстан өкілі бұған ТОО "Қазфосфат" ЖШС экономиканың ерекше секторында басым қызметті іске асырғандықтан, 1999-2000 жылдары жасасқан инвестициялық келісімшарттарға сәйкес корпоративті табыс салығына 2008 жылдың 31 тамызына дейін 50 пайыз, мүлік салығына және жер салығына 2007 жылға дейін 50 пайыз инвестициялық жеңілдіктер алғанын айтты. 2008 жылдан бастап мұндай жеңілдіктер берілмейді. Ол көрсетілген салықтық жеңілдіктерге қолданылатын нақты және заңды түрдегі критерийлердің экспорт көрсеткіштерімен немесе импорт орнына отандық өнімдердің жеңілдікпен қолданылуына байланысты еместігін, керісінше ұлттық экономиканың әртараптануы үшін стратегиялық маңыздылығына орайластырылғанын мәлімдеді.
568. "Тікелей инвестицияларды мемлекеттік қорғау туралы" 1997 жылғы 28 ақпандағы №75-І Заңына сәйкес салықтан босатылғанын атап өткен Жұмыс тобының кейбір мүшелерінің алаңдаушылығына, Қазақстан өкілі "Тікелей инвестицияларды мемлекеттік қорғау туралы" 1997 жылғы 28 ақпандағы № 75-І Заңы, сонымен қатар 1994 жылғы 27 желтоқсандағы "Шетел инвестициялары туралы" 266-ІІІ Заңы "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы №373 Заңымен күші жойылғандығын айтты. Ол "Инвестициялар туралы" заңның қабылдануына дейін берілген салық жеңілдіктерінің уәкілетті орган мен инвесторлар арасындағы қол қойылған келісімшарттардың мерзімі аяқталғанға дейін (яғни, қалған келісімшарттар үшін 2009 жылғы бас кезіне дейін) күшінде болғанын растады. Ол жаңа Заңда инвестициялық жеңілдіктер алу үшін инвестицияның ең төменгі көлеміне қатысты талаптардың жоқ екенін қоса айтты. Ол "Инвестициялар туралы" заңға сәйкес берілетін инвестициялық жеңілдіктер бойынша толық ақпарат осы Баяндаманың "Инвестициялық режим" тарауында бар екенін айтты.
569. Жұмыс тобының кейбір мүшелері Қазақстаннан ДСҰ СӨШ келісімінің 25-бабына сәйкес хабарлануы тиіс субсидиялар туралы толық ақпарат беруді сұрады. Атап айтқанда, алдыңғы тармақтарда сипатталғаннан өзге Қазақстанда өнеркәсіптік жеңілдіктерге және өзіндік ерекше субсидияларға жататын әкімшілік бағдарламалар бар ма деп сұрады. Қазақстан өкілі Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 1958 жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі" 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламада қарастырылған салықтық жеңілдіктер, гранттар, ғылыми-зерттеулік және тәжірибелік-конструкторлық қаржыландыру және Даму банкі мен екінші деңгейлі банктер арқылы ұлттық экономиканы әртараптандыруға бағытталған басым секторларды жеңілдікпен несиелендіруді қосқанда кейбір инвестициялық және өнеркәсіптік жеңілдіктердің бар екенін айтты. Атап айтқанда, 2012 жылғы 9 қаңтардағы №543-IV "Индустриалды-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Заңы индустриалды-инновациялық жобаларды, яғни технология трансфертін, жаңа және жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар мен қызметтерге бағытталған жобаларды мемлекеттік қолдау шараларын айқындап берді.

570. Один из членов выразил мнение о том, что некоторые отраслевые планы в рамках Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития на 2010-2014 гг., в частности, планы "предоставления финансовых стимулов для продвижения экспорта казахстанской машиностроительной продукции" могут содержать элементы, привязанные к экспорту. Данный член добавил, что в случае, если эти субсидии в рамках программы зависят от экспорта, они могут быть запрещены в соответствии со статьей 3 Соглашения ВТО СКМ. Данный член попросил пояснить, как Казахстан планирует привести данную программу в соответствие с Соглашением ВТО СКМ до его вступления в ВТО.
571. Представитель Казахстана ответила, что Государственная Программа форсированного индустриально-инновационного развития на 2010-2014 годы является рамочным документом, который устанавливает основные направления и цели индустриально-инновационного развития Казахстана на 2010-2014 гг. Программа предусматривает приоритетные сектора развития, устанавливает цели и индикаторы для каждого из секторов и перечисляет инструменты, которые могут быть применены для достижения поставленных целей и индикаторов. Конкретные механизмы, направленные на реализацию целей, установленных в Государственной программе, прописаны в отдельных правовых актах и программах, таких как Программа "Дорожная карта бизнеса – 2020", Программа "Производительность – 2020" и Программа по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Казахстане на 2010-2014 годы. В этой связи, "финансовое стимулирование продвижения экспорта казахстанской продукции машиностроения" – это общая цель, которую необходимо достигнуть, но это не конкретный механизм субсидии. Финансовое стимулирование, в данном случае, означает, что производители машиностроительной продукции в Казахстане будут получать субсидии, которые позволят производителям расширить свое производство и улучшить качество своей продукции, что позволит им не только реализовывать свою продукцию на внутреннем рынке, но и экспортировать свою продукцию. Конкретные схемы субсидирования продукции машиностроения были предусмотрены в рамках таких программ, как Программа "Производительность – 2020", Программа "Дорожная карта бизнеса – 2020", преференций в рамках таможенных режимов специальные экономические зоны (СЭЗ) и "свободный склад". Она подчеркнула, что эти программы не предусматривают запрещенные экспортные субсидии.
572. Программа "Дорожная карта бизнеса – 2020", утвержденная постановлением Правительства от 13 апреля 2010 года № 301, предусматривает ряд мер, направленных на развитие новых перерабатывающих секторов промышленности и модернизацию существующих. Программа предусматривает государственную поддержку в форме частичного гарантирования и субсидирования процентной ставки по коммерческим займам, развитие индустриальной инфраструктуры, сервисную поддержку бизнеса. Программа "Производительность – 2020", утвержденная постановлением Правительства от 14 марта 2011 года № 254, направлена на увеличение конкурентоспособности промышленных предприятий в приоритетных секторах экономики через увеличение производительности труда. Основные механизмы, предусмотренные данной программой, включают инновационные гранты, финансовый лизинг, гранты на внедрение современных управленческих и производственных технологий, возмещение части затрат, понесенных при разработке и экспертизе комплексных планов инвестиционных проектов. В данной программе могут участвовать хозяйствующие субъекты и предприниматели, реализующие или планирующие реализовать инвестиционные проекты в обрабатывающих секторах экономики.

570. Жұмыс тобының бір мүшесі "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі" 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кейбір салалық жобалар, атап айтқанда, "қазақстандық машина құрылысы өнімдерінің экспортын ілгерілету үшін қаржылай ынталандыру" жоспарында экспорттық субсидия элементтері бар. Жұмыс тобының мүшесі егер бағдарлама шеңберінде бұл субсидиялар экспортқа тәуелді болған жағдайда олар ДСҰ СӨШ келісімнің 3-бабына сәйкес тыйым салынуы мүмкін деген пікірін айтты. Жұмыс тобының мүшесі ДСҰ-ға кіргенге дейін осы бағдарламаны ДСҰ СӨШ келісіміне қалай сәйкес келтіретінін түсіндіруді сұрады.
571. Қазақстан Республикасының өкілі "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі" 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама негіздемелік құжат болып табылады, ол Қазақстанның 2010-2014 жылдарға арналған индустриалдық-инновациялық дамуының негізгі мақсаттары мен бағыттарын белгілейді деп жауап берді. Бағдарлама дамудың басым секторларын, секторлардың әрқайсысы үшін мақсаттар мен көрсеткіштерін белгілейді және қойылған мақсаттар мен көрсеткіштерге жету үшін қолданылатын құралдарды қарастырады. Мемлекеттік бағдарламада белгіленген мақсаттарды іске асыруға бағытталған нақты тетіктер бөлек құқықтық актілерде және "Бизнестің жол картасы-2020", "Өнімділік-2020" бағдарламасы, Қазақстанға 2010-2014 жылдары инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөнiндегi бағдарлама секілді бағдарламаларда жазылып кеткен. Осыған байланысты "қазақстандық машина құрылысы өнімдерінің экспортын ілгерілету үшін қаржылай ынталандыру" – бұл жалпы мақсат, оған жету қажет, бірақ бұл субсидияның нақты тетігі емес. Аталған жағдайда қаржылай ынталандыру, Қазақстандағы машина жасау өнімінің өндірушілеріне өзінің өндірісін кеңейтуге және өз өнімінің сапасын жақсартуға жол беретінін білдіреді, ол оларға өз өнімін тек ішкі нарықта өткізуге ғана емес, сондай-ақ экспорттауға мүмкіндік береді. Машина жасау өнімдерін субсидиялаудың нақты схемасы "Бизнестің жол картасы-2020", "Өнімділік-2020" деген сияқты бағдарламалардың шеңберінде, арнайы экономикалық аймақтардың (АЭА) және "еркін қойма" тәртібінің жеңілдіктерінде қарастырылған болатын. Бұл бағдарламаларда тыйым салынған экспорттық субсидиялар қарастырылмаған.
572. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасы өнеркәсіптің жаңа өңдеуші секторларының дамуына және бар өнеркәсіпті жаңғыртуға бағытталған. Бағдарлама коммерциялық қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау және ішінара кепілдік беруді, индустриалдық инфрақұрылымының дамуын, бизнесті сервистік қолдау нысанында мемлекеттік қолдауды көздейді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік - 2020" бағдарламасы экономиканың басым секторларында еңбек өнімділігінің ұлғайту арқылы өнеркәсіптік кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін ұлғайтуға бағытталған. Аталған бағдарламамен қарастырылған негізгі тетіктер, кешенді инвестициялық жобаларды әзірлеу және сараптама жасауда жұмсалған шығындардың жартысын орнын толтыруды көздеген инновациялық гранттарды, қаржылық лизингті, заманауи басқаруды және өндірістік технологияларды енгізуге арналған гранттарды қосады. Бұл бағдарламада экономиканың өңдеуші секторларында инвестициялық жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын шаруашылық жүргізуші субъектілер мен кәсіпкерлер қатыса алады.

573. Для реализации данных программ Казахстан создал специальные институты развития и фонды, включая Казахстанский инвестиционный фонд, Национальный инновационный фонд, Фонд развития предпринимательства "Даму". Представитель Казахстана добавила, что Казахстан предоставил Рабочей группе информацию обо всех субсидиях в соответствии со статьей 25 Соглашения ВТО СКМ в форме нотификаций.
574. Член отметил, что в соответствии с Программой "Производительность – 2020" участниками Программы могут быть производители, действующие в приоритетных секторах экономики и осуществляющие деятельность, направленную, среди прочего, на "экспортоориентированность". В случае, если эти стимулы связаны с экспортом, они будут являться запрещенными в соответствии со статьей 3 Соглашения ВТО СКМ.
575. В ответ представитель Республики Казахстан отметил, что субсидии в рамках Программы "Производительность – 2020" могут получать предприниматели, которые отвечают следующим критериям:
осуществляющие и /или планирующие осуществлять инвестиционные проекты в приоритетных секторах экономики, перечисленных в Приложении 1 к Программе;
осуществляющие и/ или планирующие осуществлять производство товаров, перечисленных в Приложении 2 к Программе, за исключением предпринимателей, осуществляющих инвестиционные проекты в сфере оказания услуг по ремонту и установке машин и оборудования;
финансово-устойчивые (отсутствие просроченной задолженности по всем видам обязательств перед банком(-ами) или филиалом(-ами) банка(-ами) и отсутствие налоговой задолженности и др.);
имеющие комплексный план инвестиционного проекта, предусматривающий следующие показатели:
финансовая окупаемость инвестиционного проекта;
повышение производительности труда;
конкурентоспособность продукции.
576. Представитель Казахстана добавила, что критерии в рамках программы "Производительность-2020" не включают требований местного содержания или экспорта. Таким образом, субсидии, предоставляемые в рамках программы, не подпадают под категорию запрещенных субсидий.
577. Член попросил Казахстан предоставить больше информации по программам, направленным на стимулирование экспорта, включая торговое финансирование и страхование, а также сервисную поддержку экспорта. Данный член спросил, соответствуют ли условия торгового финансирования и страхования экспорта с международными нормами для такого рода поддержки.
578. Представитель Казахстана объяснила, что постановление Правительства от 2 августа 2012 года № 1017 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки, перечня отечественных обработанных товаров, услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (далее – постановление Правительства №1017) предусматривает частичное возмещение (до 50 %) затрат, понесенных компаниями, вовлеченными в индустриально-инновационную деятельность для продвижения их товаров и услуг за рубежом. Следующие затраты могут быть частично возмещены: маркетинговые исследования, расходы на рекламу, участие в зарубежных выставках, содержание зарубежных представительств, обучение специалистов и регистрация продукции и торговых марок зарубежом. Субсидия направлена на продвижение казахстанских товаров на мировые рынки. В то же время, она не предусматривает требования для компаний экспортировать определенное количество их продукции. Таким образом, условия получения субсидии не зависят от показателей экспорта, и, соответственно, субсидия не подпадает под категорию запрещенных субсидий в соответствии со статьей 3 Соглашения ВТО СКМ.

573. Аталған бағдарламаларды іске асыру үшін Қазақстан арнайы даму институттары мен қорларды құрды, олар Қазақстандық инвестициялық қоры, Ұлттық инновациялық қоры, "Даму" кәсіпкерліктің дамыту қоры. Қазақстан өкілі, Қазақстан ДСҰ СӨШ келісімінің 25-бабына сәйкес барлық субсидиялар туралы ақпаратты Жұмыс тобына нотификация түрінде бергендігін атап өтті.
574. Жұмыс тобының мүшесі "Өнімділік-2020" бағдарламасына сәйкес, ретінде экономиканың басым секторларында әрекет етеін және басқалармен қоса "экспортқа бағдарланған" бағытта қызметті жүзеге асыратын өндірушілер Бағдарламаның қатысушылары бола алатындығын айтты. Егер бұл ынталандырулар экспортпен байланысты болса, ДСҰ СӨШ келісімінің 3-бабына сәйкес рұқсат етілмеген болып табылады.
575. Қазақстан Республикасының өкілі "Өнімділік-2020" бағдарламасының шеңберінде келесі критерийлерге:
- Бағдарламаның 1-қосымшасында тізбектелген экономиканың басым секторларында инвестициялық жобаларды жүзеге асыруды жоспарлайтын және (немесе) жүзеге асыратын;
- Бағдарламаның 2-қосымшасында тізбектелген тауарлардың өндірісін, машиналарды және жабдықтауды орнату және жөндеу бойынша қызметтерді көрсету саласында инвестициялық жобаларды жүзеге асыратын кәсіпкерлерді қоспағанда, жүзеге асыруды жоспарлайтын және (немесе) жүзеге асыратын;
- қаржылай-орнықты (банктердің алдында және банк филиалының алдында барлық міндеттемелер түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқтығы және салық берешегінің жоқтығы және т.б.);
- келесі көрсеткіштерді қарастыратын, инвестициялық жобасының кешенді жоспары бар:
1. инвестициялық жобаның қаржылай өтемділігі;
2. еңбек өнімділігінің жоғарылауы;
3. өнімі бәсеке қабілетті кәсіпкерлер субсидияларды ала алады деп жауап берді.
576. Қазақстан өкілі "Өнімділік-2020" бағдарламасы шеңберіндегі критерийлер жергілікті қамту немесе экспорт талаптарын қоспайтындығын атап өтті. Осылайша, бағдарламаның шеңберінде ұсынылатын субсидиялар рұқсат етілмеген субсидиялар санатына жатпайды.
577. Жұмыс тобының мүшесі Қазақстанды экспортты ынталандыруға бағытталған бағдарламалар, сауданы қаржыландыру және сақтандыру, сондай-ақ экспортты сервистік қолдау бойынша көбірек ақпарат беруді сұрады. Жұмыс тобының мүшесі сауданы қаржыландыру және экспортты сақтандыру шарттары осы тектес қолдау үшін халықаралық нормалармен сәйкес келе ме деген сұрақ қойды.
578. Қазақстан өкілі Үкіметтің 2012 жылғы 2 тамыздағы "Отандық өңделген тауарларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша экспорттаушылар шығындарының бір бөлігін өтеу қағидасын, сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша экспорттаушылардың шығындары ішінара өтелетін отандық өңделген тауарлар тізбесін бекіту және экспорттаушылардың шығындарын өтеу жолымен отандық өнімді сыртқы нарықтарға шығару бойынша мемлекеттік қолдау көрсетудің кейбір мәселелері туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер енгізу туралы" №1017 қаулысы (Үкіметтің №1017 қаулысы) олардың тауарлары мен қызметтерін шетелде ілгерілету үшін, индустриалдық-инновациялық қызметке қарастырған, компаниялармен келтірілген шығындардың ішінара өтеуін қарастырады (50% дейін) деп түсіндірді. Келесі шығындар ішінара өтеле алатын болады: шетелде өнімді және сауда белгілерін тіркеу және мамандарды оқыту, шетел өкілеттіктерін қамту, шетелдік көрмелерге қатысу, жарнамаға шығындар, маркетингтік зерттеулер. Субсидия қазақстандық тауарларды шетелде ілгерілетуге бағытталған. Сонымен қатар, ол компаниялар үшін олардың белгілі бір мөлшердегі өнімін сыртқа шығару үшін талаптарды қарастырмайды. Осылайша, субсидияны алу шарттары экспорт көрсеткіштерінен байланысты емес және сәйкесінше субсидия ДСҰ СӨШ келісімінің 3-бабына сәйкес рұқсат етілмеген субсидиялар санатына жатқызылмайды.

579. Касательно сервисной поддержки экспортеров, представитель Казахстана объяснила, что она включает в себя ряд услуг, направленных на поддержку малого и среднего бизнеса в их существующей и потенциальной внешнеторговой деятельности. Эти услуги включают в себя маркетинговую и аналитическую помощь, предоставление информации по спросу на иностранных рынках, организацию презентаций по продвижению торговых марок казахстанских производителей и т.д. По ее мнению, сервисная поддержка не может рассматриваться в качестве запрещенной субсидии, так как данная схема не представляет собой финансовое содействие Правительства определенным предприятиям или отраслям промышленности, которые обусловлены показателями экспорта.
580. Представитель Казахстана добавила, что государственная поддержка финансирования экспортных операций предоставляется через АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспоГарант"" и включает в себя следующие элементы: (i) страхование экспортных кредитов против коммерческих и политических рисков, возникающих в ходе реализации экспортных контрактов с иностранными импортерами; (ii) предоставление пост-экспортного финансирования (экспортные кредиты). Эти финансовые инструменты предоставляются на основе международной практики, включая Договоренности ОЭСР по официально поддерживаемым экспортным кредитам. Следовательно, по ее мнению, они соответствуют правилам и нормам Соглашения ВТО СКМ.
581. Член также попросил предоставить больше информации о "Программе по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010-2014 гг.", включая информацию о критериях для компаний для получения субсидий в рамках данной Программы, уделяя особое внимание программам, направленным на стимулирование экспорта. Данный член также выразил обеспокоенность тем, что одной из задач Программы является "финансовая поддержка экспортеров" и среди целевых индикаторов, которые должны быть достигнуты до 2015 года отмечены: (i) обеспечение экспорта по крайней мере 50 % увеличившегося производства СЭЗ; и (ii) увеличение экспорта переработанной продукции по крайней мере на 40 %. Данный член попросил об особых заверениях в том, что ни одна из мер финансовой поддержки экспортеров в данной или в других казахстанских программах развития не направлена на обеспечение достижения определенных целей получателей субсидий, выраженных в виде результатов экспорта.
582. В ответ Представитель Казахстана объяснила, что большинство мер, направленных на развитие инвестиций и экспорт, предусмотренных в "Программе по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010-2014 гг.", утвержденной постановлением Правительства от 30 октября 2010 года № 1145, не представляют собой субсидию в соответствии с определением, предусмотренным в Соглашении ВТО СКМ. Эти меры включают в себя: (i) мероприятия по оценке эффективности мер Правительства по улучшению бизнес климата; (ii) улучшение деятельности таможенных и пограничных служб; (iii) совершенствование условий пребывания для иностранной рабочей силы на территории Казахстана; (iv) мониторинг работы некоторых государственных органов с инвесторами; (v) разработку нормативных актов; (vi) сервисную поддержку экспортеров; (vii) организацию торговых миссий и ярмарок за рубежом; (viii) выпуск брошюр и книг о производителях Казахстана и их продукции. Она далее объяснила, что под "финансовой поддержкой экспортеров" в Программе подразумевается государственная поддержка финансирования экспортных операций через Экспортно-кредитную страховую корпорацию "КазЭкспоГарант", описанная в пункте 580. Целевые индикаторы "обеспечить экспорт по крайней мере 50 % увеличившегося производства СЭЗ" и "увеличить экспорт обработанной продукции по крайней мере на 40 %", которые должны быть достигнуты к 2015 году, не подразумевают экспортные субсидии. Они являются общими целями реализации Программы, и, соответственно, не используются в качестве условия предоставления определенной субсидии. Она добавила, что основная цель создания СЭЗ – это диверсификация экономики через развитие производства продукции с высокой добавленной стоимостью. В связи с этим, государственная поддержка, предоставляемая в рамках СЭЗ, включает налоговые и таможенные льготы, направленные на привлечение инвестиций и стимулирование производства, которые не обусловлены результатами экспорта. Детальное описание льгот, применяемых в рамках СЭЗ, представлено в Главе IV "Политика, влияющая на торговлю товарами", Разделе (С) "Внутренняя политика, влияющая на внешнюю торговлю", подразделе "Свободные зоны, специальные экономические зоны" настоящего Доклада. Представитель Казахстана далее подтвердила, что преференции, предусмотренные в программах развития Казахстана, а именно "Программа по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и поддержке экспорта в Республике Казахстан на 2010-2014 гг." не обусловлены результатами экспорта, и, соответственно, не могут рассматриваться в качестве запрещенной экспортной субсидии.

579. Экспорттаушылардың сервистік қолдауына қатысты, Қазақстан Республикасының өкілі, ол өзіне бар және әлеуетті сыртқы сауда қызметінің шағын және орта бизнестің қолдауына бағытталған қызметтерді қосатынын түсіндірді. Бұл қызметтер өзіне маркетингтік және талдамалы көмекті, сұраныс бойынша шетелдік нарықтарда мәліметті ұсынуды, қазақстандық өндірушілердің сауда белгілерін ілгерілету бойынша таныстырылымды ұйымдастыруды және т.б. қосады. Оның пікірі бойынша, сервистік қолдау рұқсат етілмеген субсидия ретінде қарастырылмайды, себебі аталған схема өзімен экспорт көрсеткіштерімен байланыстырылған өнеркәсіптің салаларына немесе кәсіпорындарына Үкіметтің айқындалған қаржылай жәрдемін көрсетпейді.
580. Экспорттық операцияларды қаржыландырудың мемлекеттік қолдауы "Экспорттық-кредиттік сақтандыру компаниясы "ҚазЭкспоГарант" АҚ арқылы ұсынылады және өзіне келесі элементтерді: 1) шетелдік импорттаушылармен экспорттық келісімшарттарды жүзеге асыру барысында туындаған коммерциялық және саяси тәуекелдерге қарсы экспорттық кредиттерді сақтандыру; 2) экспорттықтан кейінгі қаржыландыруды ұсынуды (экспорттық кредиттерді) қосады деп атап өтті. Бұл қаржылық құралдар ресми қолдайтын экспорттық кредиттер бойынша ЭЫДҰ уағдаластығын қоса отыра, халықаралық тәжірибе негізінде ұсынылады. Демек, олар ережелерге және субсидиялар мен өтемақы шаралары бойынша ДСҰ келісімінің нормаларына сәйкес келеді.
581. Жұмыс тобының мүшесі сондай-ақ "Қазақстан Республикасына инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарлама" туралы көбірек мәліметті, аталған бағдарламаның шеңберінде экспортты ынталандыруға бағытталған бағдарламаларға ерекше назар аудара отыра субсидияларды алу үшін компанияларға арналған критерийлер туралы мәліметті беруді сұрады. Жұмыс тобының мүшесі Бағдарлама мақсаттарының бірі "экспорттаушыларды қаржылай қолдау" болып табылатындығына алаңдаушылығын білдірді және 2015 жылға дейін жетуге тиіс болатын мақсатты көрсеткішінің арасында мыналарды: (1) АЭА ұлғайып жатқан өндірісі экспортын ең кем дегенде 50% қамтамасыз ету және (2) өңделген өнімнің экспортын ең кем дегенде 40% ұлғайту. Сондай-ақ, экспорттаушыларды қаржылай қолдау шараларының осы немесе өзге де қазақстандық даму бағдарламаларының ешқайсысы экспорттың нәтижесі түріндегі субсидияларды алушылардың белгілі бір мақсаттарға жетуін қамтамасыз етуге бағытталмағаны туралы растама беруін сұрады.
582. Қазақстан өкілі жауап ретінде Үкіметтің 2010 жылғы 30 қазанда №1145 Қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасына инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламада" қарастырылған инвестиция мен экспортты дамытуға бағытталған көптеген шаралар ДСҰ СӨШ келісімінде қарастырылған айқындамасына сәйкес субсидияны болып табылмайтынын түсіндірді. Осы шаралар өзіне мыналарды: (i) Үкіметтің бизнес ахуалды жақсарту бойынша іс-шараларының тиімділігін бағалау бойынша шараларды; (ii) кеден және шекаралық қызмет істерін жақсартуды; (iii) Қазақстан аумағында шетелдік жұмыс күшінің келу шарттарын жетілдіру; (iv) кейбір мемлекеттік органдардың инвесторлармен жұмысына мониторинг жасау; (v) құқықтық актілерлі әзірлеу; (vi) экспорттаушыларды сервистік қолдау (17-тармақта көрсетілген); (vii) шетелде сауда миссиясы мен жәрмеңкені ұйымдастыру; (viii) қазақстандық өндірушілер мен олардың өнімі туралы кітаптар мен кітапшаларды шығаруды қосады. Бағдарламада "экспорттаушыларды қаржылай қолдау" деп 580-бапта сипатталғандай "ҚазЭкспоГарант" Экспорттық-кредиттік сақтандыру компаниясы арқылы экспорттық операциялардың қаржыландырудың мемлекеттік қолдауы түсінілетінін атап өтті. 2015 жылға дейін жетуге тиіс болатын "АЭА ұлғайып жатқан өндірісінің ең кем дегенде 50% қамтамасыз ету" және "өңделген өнімнің экспортын ең кем дегенде 40% ұлғайту" деген мақсатты индикаторлар экспорттық субсидияларды білдірмейді. Олар бағдарламаны жүзеге асырудың жалпы мақсаттары болып табылады және сәйкесінше белгілі бір субсидияларды ұсыну шарттары ретінде пайдаланылмайды. Ол, АЭА құрудың негізгі мақсаты – бұл жоғары қосылған құнымен өнім өндіруді дамыту арқылы экономиканы әртараптандыру. Осыған байланысты, АЭА шеңберінде ұсынылатын мемлекеттік қолдау экспорттың нәтижелерімен байланыстырылған өндірісті ынталандыруға және инвестицияларды тартуға бағытталған салық және кедендік жеңілдіктерді қосады. АЭА шеңберінде қолданылатын жеңілдіктер толық сипаттамасы осы Баяндаманың "Тауарларды сатуға әсер ететін саясат" тарауында, "Сыртқы саудаға әсер ететін ішкі саясат" (С) бөлімінде, "Еркін аймақтар, арнайы экономикалық аймақтар" тармақшасында ұсынылған. Қазақстанның даму бағдарламаларында, дәлірек айтқанда "Қазақстан Республикасына инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламада" қарастырылған преференциялар экспорттың нәтижелерімен байланысты емес және сәйкесінше рұқсат етілмеген субсидиялар ретінде қарастырылмайтынын Қазақстан өкілі растады.

после публичного обсуждения, все комментарии и вопросы рассматриваются в рамках Рабочей группы. В соответствии с Решением Коллегии ЕЭК от 5 марта 2013 года № 31 "Об обеспечении транспарентности в процессе принятия актов Евразийской экономической комиссии в области применения санитарных, карантинных фитосанитарных, ветеринарно-санитарных мер", с изменениями, внесенными Решением Коллегии от 13 августа 2013 года № 161, Департамент по санитарным, фитосанитарным и ветеринарным мерам в течение 30 рабочих дней после завершения публичного обсуждения составляет сводную таблицу комментариев и ответов, на основании проведенных обсуждений на Рабочей группе ЕАЭС, рассмотревшей данные замечания, и публикует сводную таблицу комментариев и ответов на официальном сайте ЕАЭС. Данная таблица замечаний и ответов учитываются комментарии, полученные в рамках ВТО СФС уведомлений, государствами-членами ЕАЭС. Окончательная редакция проекта документа рассматривается и одобряется Рабочей группой и представляется на рассмотрение Консультативного комитета;
проект документа рассматривается на заседании Консультативного комитета. В случае одобрения проекта, он представляется на рассмотрение Коллегии ЕЭК для утверждения;
Коллегия ЕЭК принимает документы ЕАЭС, которые находятся в ее компетенции или, в других случаях, утверждает проекты до их представления в Совет для принятия.
В ответ на конкретный вопрос одного из членов ВТО, Представитель Казахстана пояснила, что в настоящее время установленные сроки – не менее 60 дней – приняты только для публичных обсуждений по СФС. Протяженность других стадии процесса разработки и утверждения правовых актов СФС зависит от времени, необходимого для достижения консенсуса всеми государствами-членами ЕАЭС.
Национальные компетентные органы
Ветеринарная служба Казахстана состоит из Департамента ветеринарии и безопасности пищевой продукции Министерства сельского хозяйства и Комитета ветеринарного контроля и надзора при Министерстве сельского хозяйства. Департамент ветеринарии и безопасности пищевой продукции отвечает за стратегическое планирование в области ветеринарной безопасности и разработку правил и норм в этой области. Комитет ветеринарного контроля и надзора отвечает за составление бюджета и проведение ветеринарного контроля и надзора, в том числе на государственной границе, эпизоотического благополучия, а также ветеринарного надзора предприятий. Кроме того, в структуру государственной системы ветеринарного контроля входят: (i) ветеринарные контрольные пункты; и (ii) областные, городские и районные территориальные подразделения Комитета ветеринарного контроля и надзора; (iii) подведомственные государственные ветеринарные организации (Национальный справочный центр по ветеринарии, Республиканские противоэпизоотические субъекты, Республиканская ветеринарная лаборатория. Исполнительные функции в области ветеринарии переданы местным исполнительным органам соответствующих административно-территориальных единиц (область, город, район и т.д.), в которые вошли ветеринарные отрасли, а также государственные ветеринарные организации для проведения ветеринарных мероприятий.
В феврале 2014 года Комитет по защите прав потребителей Министерства национальной экономики (далее – Комитет по защите прав потребителей) заменил Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения. Комитет по защите прав потребителей является уполномоченным органом, ответственным за вопросы, связанные с санитарно-эпидемиологическим благополучием. Функции Комитета по защите прав потребителей определены Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье населения и системе здравоохранения". Представитель Казахстана сказала, что Департамент фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства отвечает за стратегическое планирование в области фитосанитарной безопасности и разработку правил и норм в этой области. Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ответственен за составление бюджета и проведение фитосанитарного контроля, включая пограничный контроль, меры по защите растений от вредителей, мониторинг сельскохозяйственных угодий от вредителей и болезней растений.
Касательно участия в деятельности международных организаций в данной сфере, она сообщила, что как член Всемирной организации охраны здоровья животных (далее – МЭБ) с 1993 года, Казахстан следует положениям Кодексов и Руководств здоровья наземных и водных животных. Для применения Кодекса МЭБ, Казахстан ратифицировал Международное соглашение об учреждении МЭБ (Закон Республики Казахстан № 109- IV от 24 декабря 2008 года). Кроме того, Казахстан ратифицировал Конвенцию о создании Европейской и Средиземноморской организации по карантину и защите растений в марте 2004 года и Международную конвенцию по карантину и защите растений (далее – МККЗР) в апреле 2010 года. Она также пояснила, что Казахстан является членом Комиссии "Кодекса Алиментариус" с 2005 года. Таким образом, международные стандарты, рекомендации и руководства МЭБ, МККЗР и Кодекса Алиментариус (далее – Кодекс) будут применяться в Казахстане..
(c) Разработка технических регламентов/Обязательные требования к СФС
Представитель Казахстана пояснила, что государства-члены ЕАЭС также разрабатывают обязательные требования для продукции в рамках технических регламентов. Они могут быть приняты ЕЭК в соответствии с:

- Жария талқылаудан кейін барлық түсіндірмелер мен сұрақтар Жұмыс тобы шеңберінде қаралады. Алқаның 2013 жылғы 13 тамыздағы № 161 шешімімен енгізілген өзгерістермен бірге ЕЭК Алқасының "Еуразиялық экономикалық комиссияның санитариялық, карантиндік фитосанитариялық, ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану саласындағы актілерін қабылдау процесінде транспаренттілікті қамтамасыз ету туралы" 2013 жылғы 5 наурыздағы № 31 шешіміне сәйкес Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар жөніндегі департамент жария талқылау аяқталғаннан кейін 30 жұмыс күні ішінде түсіндірмелер мен жауаптардың жиынтық кестесін осы ескертулерді қараған ЕАЭО Жұмыс тобында жүргізілген талқылаулар негізінде құрастырады және түсіндірмелер мен жауаптардың жиынтық кестесін ЕАЭО-ның ресми сайтында жариялайды. Осы ескертулер мен жауаптар кестесінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің СФС хабарламаларының ДСҰ шеңберінде алған түсіндірмелері ескеріледі. Құжат жобасының түпкілікті редакциясын Жұмыс тобы қарап, мақұлдайды және Консультативтік комитеттің қарауына ұсынады;
- құжат жобасы Консультативтік комитеттің отырысында қаралады. Жоба мақұлданған жағдайда, ол бекіту үшін ЕЭК Алқасының қарауына ұсынылады;
- ЕЭК Алқасы өзінің құзыретінде болған ЕАЭО құжаттарын қабылдайды немесе басқа жағдайдарда жобаларды қабылдау үшін Кеңеске ұсынылғанға дейін оларды бекітеді.
ДСҰ мүшелерінің бірінің нақты сұрағына берген жауабында Қазақстанның өкілі, қазіргі кезде белгіленген мерзімдер – 60 күннен кем емес – СФС бойынша жария талқылаулар үшін ғана құрылғанын түсіндірді. СФС құқықтық актілерін әзірлеу мен бекіту процесінің басқа сатыларының ұзақтығы ЕАЭО барлық мүше мемлекеттерінің консенсуқа жетуіне қажетті уақытқа байланысты болады.
(ii) Ұлттық құзыретті органдар
680. Қазақстанның Ветеринариялық қызметі Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі департаментінен және Ауыл шаруашылығы министрлігі жанындағы Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінен тұрады. Ветеринария және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі департаменті ветеринариялық қауіпсіздік саласындағы стратегиялық жоспарлауға және осы салада қағидалар мен нормаларды әзірлеуге жауап береді. Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті бюджетті жасауға және ветеринариялық бақылау мен қадағалауды, оның ішінде мемлекеттік шекарада жүргізуге, эпизоотиялық әл-ауқат, сондай-ақ кәсіпорындарды ветеринариялық қадағалау жүргізуге жауапты болады. Бұдан басқа, ветеринариялық бақылаудың мемлекеттік жүйесінің құрылымына: (i) ветеринариялық бақылау пункттері; және (ii) Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің облыстық, қалалық және аудандық аумақтық бөлімшелері; (iii) ветеринариялық салаларға енетін ведомстволық бағынысты мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (Ветеринария жөніндегі Ұлттық анықтама орталығы, Республикалық эпизоотияға қарсы субъектілер, Республикалық ветеринариялық зертхана. Ветеринария саласында атқарушы функциялар тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыс, қала, аудан және т.б.) жергілікті атқарушы органдарына берілді), сондай-ақ ветеринариялық іс-шараларды жүргізу үшін мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар кіреді.
681. 2014 жылғы ақпанда Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі комитеті (бұдан әрі: Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі комитет) Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитетін алмастырды. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі комитет санитариялық-эпидемиологиялық әл-ауқатқа байланысты мәслелерге жауапты уәкілетті орган болып табылады. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі комитеттің функциялары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 193-IV Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған. Қазақстанның өкілі Ауыл шаруашылығы министрлігінің Фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті фитосанитариялық қауіпсіздік саласындағы стратегиялық жоспарлауға және осы салада қағидалар мен нормаларды әзірлеуге жауап беретінін айтты. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті шекаралық бақылауды, зиянкестерден өсімдіктерді қорғау жөніндегі шараларды, ауыл шаруашылығы алқаптарын зиянкестерден және өсімдіктердің ауруларынан қорғау мониторингін қоса алғанда, бюджетті жасауға және фитосанитариялық бақылауды жүргізуге жауапты болады.
682. Осы саладағы халықаралық ұйымдардың қызметіне қатысуға қатысты ол 1993 жылдан бастап Жануарлардың саулығын қорғау жөніндегі дүниежүзілік ұйымның мүшесі ретінде (бұдан әрі: ХЭБ) Қазақстан Жерүсті және су астындағы жануарлардың саулығы кодекстерінің және Нұсқаулықтардың ережелерін сақтайтынын хабарлады. ХЭБ Кодексін қолдану үшін Қазақстан ХЭБ құру туралы халықаралық келісімді ратификациялады (2008 жылғы 24 желтоқсандағы № 109- IV Қазақстан Республикасының Заңы). Бұдан басқа, Қазақстан 2004 жылғы наурызда Еуропалық және Жерорта теңізінің Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі ұйымын құру туралы Конвенцияны және 2010 жылғы сәуірде Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөнінде халықаралық конвенцияны (бұдан әр – ӨКҚХК) ратификациялады. Сондай-ақ, ол Қазақстан 2005 жылдан бастап "Алиментариус Кодексі" Комиссиясының мүшесі болып табылатынын түсіндірді. Қорытындылай келгенде ХЭБ, ӨКҚХК және Алиментариус Кодексінің (бұдан әрі: Кодекс) халықаралық стандарттары, ұсынымдары мен нұсқаулықтары Қазақстанда қолданылатын болды.
(c) Техникалық регламенттерді әзірлеу/ СФС-ке қойылатын міндетті талаптар
683. Қазақстанның өкілі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер техникалық регламенттер шеңберінде өнімге арналған міндетті талаптарды әзірлейтінін де түсіндіріп өтті. ЕЭК оларды:

Данные члены напомнили, что принципы пропорциональности, обоснованности и необходимости были закреплены в ряде статей Соглашения ВТО по СФС, таких как статьи 2.1, 2.2, 5.3, 5.4, 5.6 и Приложение С к Соглашению, и что они предложили Казахстану изменить порядок применения мер на практике с целью достичь большей пропорциональности рискам и обоснованности.
В ответ на данные опасения, представитель Казахстана подтвердила, что все СФС меры, принятые Казахстаном или компетентными органами ЕАЭС, будут применяться в соответствии с Соглашением ВТО по применению санитарных и фитосанитарных мер. В частности, указанные СФС меры будут применяться лишь в объеме, необходимом для защиты жизни или здоровья человека, животных или растений, и не приведут к большим ограничениям торговой деятельности, чем это необходимо для достижения надлежащего уровня санитарной или фитосанитарной безопасности ЕАЭС и Казахстана. Наконец, при определении надлежащего уровня санитарной, ветеринарной или фитосанитарной защиты, Казахстан или компетентные органы ЕАЭС в соответствии с Соглашением ВТО по применению санитарных и фитосанитарных мер будут принимать во внимание задачи по минимизации негативного влияния на торговлю. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
(j) Заключение
Представитель Казахстана подтвердила, что с даты вступления Казахстана в ВТО, все СФС меры, разрабатываемые Казахстаном или компетентными органами ЕАЭС, применяемые в Казахстане будут находиться в соответствии с Соглашением ВТО, и в частности, Соглашением ВТО по применению санитарных и фитосанитарных мер. В частности, СФС меры будут применяться лишь в объеме, необходимом для защиты жизни и здоровья человека, животных и растений; будут основываться на научных принципах и, по возможности, на международных стандартах, руководствах и рекомендациях, и не приведут к большим ограничениям торговой деятельности, чем это необходимо для достижения надлежащего уровня защиты Казахстана. СФС меры не будут применяться произвольно или с целью неоправданной дискриминации между членами ВТО, в которых преобладают идентичные или схожие условия, в том числе на территории Казахстана и других членов. СФС меры не будут применяться способом, который представляет неправомочное ограничение международной торговли, и не будут применяться без достаточных научных обоснований, за исключением случаев, предусмотренных в статье 5.7 Соглашения ВТО по применению санитарных и фитосанитарных мер. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
- Инвестиционные меры, связанные с торговлей

Осы мүшелер мөлшерлестік, қажеттілік және ақылға қонымдылық қағидаттарының 2.1, 2.2, 5.3, 5.4, 5.6-баптар және осы Келісімнің С қосымшасы сияқты СФС бойынша ДСҰ келісімінің бірқатар баптарында бекітілгенін және олардың пікірінше, Қазақстан оны қауіпке неғұрлым мөлшерлес және ақылға қонымды етіп, өз практикасын өзгерткені дұрыс деп естеріне салды.
874. Осы алаңдаушылықтарға жауап ретінде, Қазақстан өкілі, Қазақстан немесе ЕАЭО-ның құзыретті органы қабылдаған барлық СФС шаралар Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі ДСҰ келісіміне сәйкес қолданылатынын растады. Атап айтқанда, көрсетілген СФС шаралар адамның өмірін немесе денсаулығын, жануарларды немесе өсімдіктерді қорғау үшін қажетті көлемдерде ғана қолданылатын болады және ЕАЭО мен Қазақстанның санитариялық немесе фитосанитариялық қауіпсіздігінің тиісті деңгейіне қол жеткізу үшін қажет болғанға қарағанда көбірек шектеуге әкелмейтін болады. Соңында, санитариялық, ветеринариялық немесе фитосанитариялық қорғаудың тиісті деңгейін анықтау кезінде Қазақстан немесе ЕАЭО-ның құзыретті органдары Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі ДСҰ келісіміне сәйкес саудаға теріс әсер етуді мейлінше азайту жөніндегі міндеттерді назарға алатын болады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
(j) Қорытынды
875. Қазақстан өкілі Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап, Қазақстан немесе Қазақстанда қолданылатын ЕАЭО-ның құзыретті органдары әзірлейтін барлық СФС шаралар ДСҰ келісіміне, атап айтқанда Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі ДСҰ келісіміне сәйкес болатынын растады. Атап айтқанда, СФС шаралар тек адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктерді қорғау үшін қажетті көлемде қолданылатын болады; ғылыми қағидаттарға және мүмкіндігінше, халықаралық стандарттарға, нұсқаулықтарға және ұсынымдарға негізделетін болады және Қазақстанды қорғаудың тиісті деңгейін қол жеткізу үшін қажет болғанға қарағанда, сауданы көбірек шектеуге әкелмейді. СФС шаралар Қазақстанның және басқа мүшелердің аумақтарын қоса алғанда, бірдей немесе ұқсас жағдайлар басым жағдайда жосықсыз және ДСҰ-ның мүшелері арасында ақталмаған кемсіту мақсатында қолданылмайды. СФС шаралар халықаралық сауданың заңсыз шектелуін білдіретін тәсілімен қолданылмайды және Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі ДСҰ келісімінің 5.7-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеткілікті ғылыми негіздемесіз қолданылмайды. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
Саудаға қатысты инвестициялық шаралар

876. Представитель Казахстана отметила, что Казахстан применяет требования местного содержания в форме преференций для закупа товаров местного производства с целью диверсификации национальной экономики. На ряду с требованиями местного содержания, описанных в разделах "Государственная собственность, государственные торговые организации и приватизация" и "Государственные закупки" настоящего Доклада, в соответствии с законодательством Казахстана, требования местного содержания применяются в закупках товаров и услуг недропользователями в рамках инвестиционных контрактов в нефтегазовом и горнорудном секторах, и в соответствии с инвестиционными соглашениями в автомобильном секторе. Инвестиционные меры, связанные с торговлей, описанные в настоящем Разделе и требования местного содержания в закупках государственных предприятий и национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, и акционерных обществ (АО) и товариществ с ограниченной ответственностью (ТОО) с 50 и более процентами участия государства, являются единственными требованиями местного содержания в товарах, установленные в законодательстве Казахстана, за исключением тех мер, которые применяются Правительством в закупках для немедленного или конечного потребления в государственных целях, а не для перепродажи или использования в производстве товаров для продажи.
- ТРИМс в нефтегазовом и горнорудном секторах
877. В нефтегазовом и горнорудном секторах требования о местном содержании регулируются Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании" (далее – Закон "О недрах и недропользовании"), который заменил Закон от 27 января 1996 года № 2828 "О недрах и недропользовании". Согласно статье 69 Закона "О недрах и недропользовании", контракты на недропользование заключаются на срок, определяемый проектной документацией на проведение работ по добыче и содержат положения о возможности продления их срока действия. В соответствии с Законом "О недрах и недропользовании", данные контракты должны содержать требования к недропользователям использовать при проведении операций по недропользованию товары местного производства, при условии их соответствия требованиям проектной документации и законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании. Изменения в подписанных контрактах являются предметом переговоров между уполномоченным органом и недропользователем и могут быть внесены на основании консенсуса между сторонами.

876. Қазақстан өкілі Қазақстан ұлттық экономиканы әртараптандыру мақсатында жергілікті жерде өндірілген тауарды сатып алу үшін преференциялар нысанында жергілікті қамту талаптарын қолданатынын атап өтті. Қазақстанның заңнамасына сәйкес, осы Баяндаманың "Мемлекеттік меншік, мемлекеттік сауда ұйымдары және жекешелендіру" және "Мемлекеттік сатып алу" бөлімдерінде жазылған жергілікті қамту талаптарымен қатар, жергілікті қамту талаптарын мұнай-газ және тау-кен секторларындағы инвестициялық келісімшарттары аясында жер қойнауын пайдаланушылар тауарлар мен қызметтерді сатып алуда қолданады және инвестициялық келісімдерге сәйкес автокөлік секторында қолданылады. Осы Бөлімде айтылған Саудаға байланысты инвестициялық шаралар және мемлекеттік кәсіпорындар мен ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың мемлекет 50 және одан көп пайыз қатысатын акционерлік қоғамдар (АҚ) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (ЖШС) сатып алуындағы жергілікті қамту талаптары қайта сату үшін немесе тауарлар өндірісінде сату үшін қолдану тәсілі емес, мемлекеттік қолдануда шұғыл немесе түпкі тұтыну үшін сатып алудағы Үкімет қолданатын шараларды қоспағанда, Қазақстан заңнамасында белгіленген тауарлардағы жергілікті қамтудың бірден бір талабы болып табылады.
Мұнай-газ және тау-кен секторларындағы ТРИМс
877. Мұнай-газ және тау-кен секторларындағы жергілікті қамту талабы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы № 2828 Қазақстан Республикасының Заңын ауыстырған "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" № 291-IV 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі - "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заң) реттеледі. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңың 69-бабына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау құжаттамасында айқындалатын мерзімге жасалады және олардың қолданылу мерзімін ұзарту мүмкіндігі туралы ережені қамтиды. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға сәйкес бұл келісімшарттар жобалау құжаттамаларының және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес болу шартымен жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде жергілікті жерде өндірілген тауарларды пайдалану бойынша жер қойнауын пайдаланушыларға қойылатын талаптарды қамтуы тиіс. Қол қойылған келісімшарттарға өзгерістер енгізу уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы келіссөздердің нысанасы болып табылады және тараптар арасындағы консенсус негізінде енгізілуі мүмкін.

878. Согласно статье 77 Закона "О недрах и недропользовании", приобретение товаров для проведения операций по недропользованию может осуществляться одним из следующих способов: (i) открытый конкурс; (ii) запрос ценовых предложений; (iii) из одного источника; (iv) через систему электронных закупок; или (v) через товарные биржи. Статья 78 Закона "О недрах и недропользовании" предусматривает требование местного содержания и устанавливает, что при определении победителя открытого конкурса, организатор конкурса должен условно снизить на 20 % цену товаров, произведенных в Казахстане.
879. В целях реализации статьи 16 Закона "О недрах и недропользовании" Казахстан принял новые "Правила приобретения товаров и услуг при проведении операций по недропользованию", утвержденные постановлением Правительства от 14 февраля 2013 года № 134 (далее в настоящем разделе – Правила), которые заменили постановление Правительства от 28 ноября 2007 года № 1139 "Об утверждении Правил приобретения товаров и услуг при проведении операций по недропользованию". Основные изменения, внесенные Правилами, связаны с процедурами закупок в нефтегазовом секторе, где недропользователи обязаны производить все закупки товаров и услуг в электронном формате. В соответствии с Правилами, недропользователи размещают конкурсную документацию в государственной информационной системе – Реестре товаров и услуг, используемых в операциях по недропользованию и их производителей (далее в настоящем Разделе – Реестр). Данное положение позволяет потенциальным поставщикам получить конкурсную документацию в режиме онлайн на безвозмездной основе, включая технические спецификации товаров и услуг. Однако, на данном этапе, недропользователи в горнорудном секторе могут применять Реестр только для приобретения товаров и услуг применяемым в настоящее время методом электронного закупа.
880. Правила также внесли определенные изменения в положения, Правила также внесли определенные изменения в положения, касающиеся требования местного содержания. Для того, чтобы они могли выполнить контрактные обязательства по местному содержанию, в открытом конкурсе (или запросе ценовых предложений) Правилами предусмотрено право недропользователей включать требования о местном содержании в товарах и услугах в конкурсную документацию, выраженные в процентах (от 0 до 100) по каждому лоту. В соответствии с Правилами, открытый конкурс проводится в два этапа: (i) предквалификационный отбор потенциальных поставщиков, и (ii) определение победителя конкурса. На первом этапе конкурсная комиссия определяет соответствие предложенных товаров и услуг техническим требованиям конкурсной документации, включая проверку соответствия потенциальных поставщиков категориям "местный производитель товаров" или "местный производитель услуг". На втором этапе конкурсная комиссия определят победителя на основе самой низкой цены конкурсной заяки. Местные производители товаров и услуг получают 20 % условную скидку. Кроме того, Правилами уточнены положения о процедуре определения победителя открытого конкурса в случае равенства ценовых заявок. К примеру, в случае равенства ценовых заявок (i) нескольких местных производителей после применения 20 % условной скидки, или (ii) нескольких производителей, которые не получают условную скидку на ценовую заявку, победитель определяется на основе самого высокого процента местного содержания в предлагаемых товарах и услугах.

878. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның
77-бабына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылуы мүмкін: і) ашық конкурс; іі) баға ұсыныстарын сұрату; ііі) бір көзден сатып алу; іv) электрондық сатып алу жүйесі арқылы; немесе v) тауар биржалары арқылы. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның 78-бабында жергілікті қамту талаптарын көздейді және ашық конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде конкурсты ұйымдастырушы Қазақстанда өндірілген тауардың бағасын шартты түрде 20% азайтуға тиіс екенін белгілейді.
879. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның 16-бабын іске асыру мақсатында Қазақстан Үкіметтің 2013 жылға 14 ақпандағы №134 қаулысымен бекітілген жаңа "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарлар қызметтер сатып алу қағидаларын" (бұдан әрі осы Бөлімде - Қағидалар) қабылдады, ол Үкіметтің "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарлар қызметтер сатып алу қағидаларын бекіту туралы" 2007 жылғы 28 қарашадағы № 1139 қаулысын ауыстырды. Қағидалармен енгізілген негізгі өзгерістер мұнай-газ секторындағы сатып алу рәсімдерімен байланысты, мұнда жер қойнауын пайдаланушылар барлық тауарлар мен қызметтерді сатып алуды электронды форматта жүргізуге міндетті. Қағидаларға сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар конкурстық құжаттамаларды мемлекеттік ақпараттық жүйеде – Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдалынатын тауарлар мен қызметтердің және олардың өндірушілерінің тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) орналастырады. Осы ереже әлеуетті берушілерге конкурстық құжаттаманы, тауарлар мен қызметтердің техникалық ерекшеліктерін қоса алғанда, онлайн режимінде өтеусіз алуға мүмкіндік береді. Алайда, осы кезеңде, тау-кен секторындағы жер қойнауын пайдаланушылар қазіргі таңда, Тізілімді электрондық сатып алу әдісімен тауарлар мен қызметтерді сатып алу үшін ғана қолдана алады.
880. Сонымен қатар, Қағидалар жергілікті қамту талаптарына қатысты ережеге белгілі бір өзгерістер енгізді. Олар ашық конкурста (немесе баға ұсыныстарын сұрату) жергілікті қамту жөніндегі келісімшарт міндеттемелерін орындай алуы үшін Қағидаларда жер қойнауын пайдаланушылардың конкурстық құжаттамаға әрбір лот бойынша пайызбен (0-ден 100-ге дейін) көрсетілген, тауарлар мен қызметтердегі жергілікті қамту талаптарын енгізу құқығы көзделген. Қағидаларға сәйкес ашық конкурс екі кезеңмен жүргізіледі: (i) әлеуетті өнім берушілерді біліктілік алдындағы іріктеу, (ii) конкурс жеңімпазын анықтау. Бірінші кезеңде конкурс комиссия ұсынылған тауарлар мен қызметтердің конкурстың құжаттамалардың техникалық талаптарына, әлеуетті өнім берушілердің "тауарлардың жергілікті өндірушісі" немесе "қызметтердің жергілікті өндірушісі" санатына сай келетінін тексеруді қоса алғанда, сәйкестігін анықтайды. Екінші кезеңде конкурстық комиссия конкурстық өтінімнің ең төмен бағасы негізінде жеңімпазды анықтайды. Тауарлардың жергілікті өндірушісі 20 пайыздық шартты жеңілдікті алады. Одан бөлек, Қағидаларда баға өтінімдері тең болған жағдайда ашық конкурс жеңімпазын анықтау рәсімі туралы ереже нақтыланған. Мәселен, 20 пайыздық шартты жеңілдік қолданғаннан кейін (і) бірнеше жергілікті өндірушінің немесе баға өтінімдеріне шартты жеңілдік алмайтын (іі) бірнеше өндірушінің баға өтінімдері тең болған жағдайда, жеңімпаз ұсынылған тауарлар мен қызметтердегі жергілікті қамтудың ең жоғарғы пайызы негізінде анықталады.

881. Правилами расширен перечень случаев, когда закуп может осуществляться из одного источника. Закуп из одного источника, по сравнению с открытым конкурсом, который является более длительным по времени и занимает минимум 30 дней, требует меньше времени и позволяет недропользователям производить закупки товаров и услуг без задержек в операциях по недропользованию. В частности, в соответствии с подпунктом 37 пункта 94 Правил, недропользователи в горнорудном секторе могут приобретать товары и услуги напрямую у местного производителя товаров и услуг, который является единственным зарегистрированным поставщиком в базе данных местных товаров, услуг и их поставщиков, который ведется Министерством по инвестициям и развитию. В соответствии с подпунктом 37 пункта 272 Правил, недропользователь в нефтегазовом секторе может применять данный метод закупа для приобретения товаров, если местное содержание в приобретаемых товарах составляет не менее 65 %. Наряду с этим, закупки из одного источника могут осуществляться в следующих случаях: (i) приобретение услуг по исследованию и разработке (R&D) у местных производителей, при условии, что местное содержание в данных услугах составляет не менее 65 %; и (ii) приобретение образовательных услуг недропользователями в нефтегазовом секторе у местных образовательных институтов в целях выполнения контрактных обязательств по обучению граждан Казахстана, трудоустроенных в рамках реализации контрактов на недропользование.
882. Представитель Казахстана пояснила, что местное содержание в товарах определяется как процентное значение использованных отечественных материалов и ресурсов в стоимости конечной продукции, производимой на территории Республики Казахстан. Местное происхождение товаров подтверждается сертификатом "СТ-KZ", издаваемым Торгово-промышленной палатой Республики Казахстан. К примеру, в 2012 году доля местного содержания в общем объеме товаров, закупаемых недропользователями в рамках инвестиционных контрактов, составила 12,6 %. Конкурсные процедуры должны проводиться на территории Республики Казахстан. И отечественным, и зарубежным компаниям разрешено участвовать в конкурсе на равных условиях. По ее мнению, данные положения являются недискриминационными и предоставляют возможности для импортных товаров. Однако, не все недропользователи полностью выполняют свои контрактные обязательства по требованиям местного содержания, что может привести к штрафным санкциям или расторжению контракта. В 2012 году недропользователям нефтегазового сектора было выставлено штрафов на сумму 500 000 долл. США, из которых они выплатили 8 000 долл. США.

881. Қағидаларда сатып алу бір көзден жүзеге асырылуы мүмкін жағдайлар тізбесі кеңейтілген. Уақыт жағынан ұзақ және кемінде 30 күнді алатын ашық конкурспен салыстырғанда, бір көзден сатып алу аз уақытты алады және жер қойнауын пайдаланушыларға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларда бөгеліссіз тауарлар мен қызметтерді сатып алуларды жүргізуге мүмкіндік береді. Атап айтқанда, Қағидалардың 94-тармағының 37) тармақшасына сәйкес, тау-кен секторындағы жер қойнауын пайдаланушылар тауарлар мен қызметтерді Инвестициялар мен даму министрлігі жүргізетін жергілікті тауарлар мен қызметтер және олардың өндірушілерінің дерекқорында жалғыз тіркелген болып табылатын жергілікті тауарлар мен қызметтерді өндірушіден тікелей сатып ала алады. Қағидалардың 272-тармағының 37) тармақшасына сәйкес мұнай-газ секторындағы жер қойнауын пайдаланушылар, егер сатып алынатын тауардағы жергілікті қамту кемінде 65% құрайтын болса, осы әдісті тауарларды сатып алу үшін қолдана алады. Осымен қатар, бір көзден сатып алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкін: (і) жергілікті қамту аталған қызметте кемінде 65% құрау шартымен, жергілікті өндірушілерден зерттеу және әзірлеу жөніндегі жұмыстарды сатып алу; (іі) мұнай-газ секторындағы жер қойнауын пайдаланушылардың жергілікті білім беру институттарынан жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды іске асыру аясында жұмысқа орналастырылған Қазақстан азаматтарын оқыту жөніндегі келісімшарттық міндеттемелерді орындау мақсатында білім беру қызметтерін сатып алу.
882. Қазақстан өкілі тауарлардағы жергілікті қамту Қазақстан Республикасының аумағындағы өндірілетін түпкі өнімнің құнындағы отандық материалдар мен ресурстардың пайыздық қатынасы ретінде анықталатынын түсіндірді. Тауарлардың жергілікті шығарылған жері Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсіптік палатасы шығаратын "СТ-KZ" сертификатымен анықталады. Мәселен, 2012 жылы инвестициялық келісімшарттар аясында жер қойнауын пайдаланушылар сатып алатын тауарлардың жалпы көлеміндегі жергілікті қамту үлесі 12,6%- ды құраған. Конкурстық рәсімдер Қазақстан аумағында өткізілуі тиіс. Конкурсқа отандық компанияларға да және шетелдік компанияларға да теңдей жағдайда қатысуға рұқсат етілген. Оның пікірінше, осы ережелер кемсітушілікке болып табылмайды және импорттық тауарлар үшін мүмкіндік береді. Алайда, жер қойнауын пайдаланушылардың барлығы да жергілікті қамту талаптары бойынша өздерінің келісімшарттық міндеттемелерін орындай бермейді, бұл айыппұл санкцияларына немесе келісімшартты бұзуға әкелуі мүмкін. 2012 жылы мұнай-газ секторының жер қойнауын пайдаланушыларына қатысты 500 000 АҚШ доллары сомасында айыппұл салынған, олардың 8 000 АҚШ доллары төленген.

883. В ответ на вопрос об изменениях, внесенных Законом "О недрах и недропользовании", представитель Казахстана ответила, что среди всего прочего Закон инкорпорировал в себя все положения о требованиях местного содержания Закона от 27 января 1996 года № 2828 "О недрах и недропользовании". Она далее добавила, что Законом "О недрах и недропользовании" внесены уточнения в определения местного содержания в товарах, услугах и кадрах. В частности, добавлены два новых термина: (i) реестр товаров и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, которая является государственной информационной системой, созданной для контроля и мониторинга закупа товаров и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей; и (ii) единая методика расчета организациями местного содержания при закупках товаров и услуг, которая является процедурой, утверждаемой Правительством Казахстана. Согласно статье 76 Закона "О недрах и недропользовании", недропользователь должен представлять годовую программу закупок и отчет о товарах и услугах, приобретенных для реализации инвестиционного контракта.
884. Представитель Казахстана отметила, что поправками, внесенными в Закон "О недрах и недропользовании" в январе 2012 года, уточнены существующие требования о финансировании исследований и разработок со стороны недропользователей с целью развития наукоемких отраслей по производству товаров с высокой добавленной стоимостью, а также услуг. Далее она пояснила, что в соответствии с поправками: (i) ежегодный объем финансирования исследований и разработок недропользователем должен составлять не менее 1 % от его совокупного годового дохода в пределах контрактной деятельности; и (ii) финансирование должно направляться напрямую местным производителям товаров и услуг.
885. Представитель Казахстана заявила, что в структуре казахстанской экономики отрасли добычи и переработки углеводородного и минерального сырья являются доминирующими, и нефтяной сектор является наиболее привлекательным как для иностранных, так и для отечественных инвесторов. По прогнозным данным, объем иностранных инвестиций в добычу нефти постоянно возрастает, в то время как другие сектора экономики остаются неразвитыми. В этой связи, ее Правительством были введены требования местного содержания для содействия использованию товаров отечественного производства в целях: (i) обеспечения рационального перераспределения использования недр, (ii) достижения устойчивого развития страны путем диверсификации экономики и уменьшения высокой экономической зависимости от неустойчивости мировых цен на экспорт минеральных ресурсов, и (iii) создания благоприятной среды для развития перерабатывающей промышленности и производства продукции с высокой добавленной стоимостью. Она подчеркнула важность программы диверсификации казахстанской экономики и добавила, что создание благоприятного климата для развития перерабатывающей промышленности является приоритетом для ее Правительства.

883. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңымен енгізілген өзгерістерге туралы сұраққа жауабында Қазақстан өкілі басқалардың арасында Заң өзіне "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы № 2828 Заңның жергілікті қамту талаптары туралы ереженің барлығын бірлестіріп жүйелеген деп жауап берді. Одан әрі ол "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңда тауарлардағы, қызметтердегі және кадрлардағы жергілікті қамтудың анықтамасына нақтылау енгізілгенін қоса айтты. Атап айтқанда, екі жаңа термин қосылды: (і) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды және оларды өндірушілерді бақылау және оның мониторингі үшін құрылған, мемлекеттік ақпараттық жүйе болып табылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі; және (іі) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін рәсім болып табылатын ұйымдардың тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның 76-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы инвестициялық келісімшартты іске асыру үшін сатып алынған тауарлар мен қызметтер туралы сатып алудың жылдық бағдарламасы мен есебін ұсынып отыруы тиіс.
884. Қазақстан өкілі 2012 жылғы қаңтарда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға енгізілген түзетулермен қосылған құны жоғары тауарлар мен қызметтер өндірісінің ғылымды қажетсінетін салаларын дамыту мақсатында жер қойнауын пайдаланушылар тарапынан зерттеулер мен әзірлемелерді қаржыландыру туралы бар талаптарға нақтылау енгізілгенін атап өтті. Сондай-ақ ол түзетулерге сәйкес: (і) жер қойнауын пайдаланушының зерттеулер мен әзірлемелерін қаржыландырудың жыл сайынғы көлемі келісімшарттық қызмет шегінде жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызын құрауы тиіс; және (іі) қаржыландыру тікелей жергілікті тауарлар мен қызметтерді өндірушілерге бағытталуы тиіс екенін түсіндірді.
885. Қазақстан өкілі көмірсутектер мен минералдық шикізаттар өндіру мен өңдеу салалары қазақстандық экономика құрылымында басымдыққа ие саналатынын және мұнай секторы шетелдіктерге де, отандық инвесторлар үшін де ең қызықтыратын сала екенін мәлімдеді. Болжамдық деректер бойынша басқа экономика секторлары дамымай отырған уақытта, мұнай өндіруге шетелдік инвестициялар көлемі өсіп келеді. Осыған байланысты, оның Үкіметі: (і) жер қойнауын пайдалануды ұтымды қайта бөлуді қамтамасыз ету, (іі) экономиканы әртараптандыру мен минералдық ресурстар экспортына деген әлемдік бағаның тұрақсыздығына жоғары экономикалық тәуелділікті азайту жолымен елдің тұрақты дамуына қол жеткізу және (ііі) өңдеу өнеркәсібі мен қосылған құны жоғары өнім өндірісіне қолайлы орта жасау мақсатында отандық өндірілген тауарларды пайдалануға жәрдемдесу үшін жергілікті қамту талаптарын енгізді. Ол қазақстандық экономиканы әртараптандыру бағдарламасының маңызын атап көрсетті және оған қоса, өңдеу өнеркәсібін дамытуға қолайлы ахуал жасау оның Үкіметі үшін басымдық болып табылатынын айтты.

886. Она добавила, что в период экономической нестабильности в начале 1990-х годов в целях привлечения прямых иностранных инвестиций и для разработки неразведанных нефтяных месторождений Казахстана, ее Правительством были подписаны долгосрочные инвестиционные контракты (до 40 лет) с крупными международными нефтяными компаниями, на условиях, которые предоставляют иностранным недропользователям преференции в виде отмены НДС и таможенных пошлин на импортные товары, используемые в нефтяных операциях. В связи с тем, что условия инвестиционных контрактов не могут быть изменены задним числом (согласно оговорке о стабильности контрактов), представитель Казахстана отметила, что положения Закона "О недрах и недропользовании" направлены на устранение дискриминационного эффекта тех ранее заключенных инвестиционных контрактов, которые создали неблагоприятные условия для отечественных товаров, которые продолжают облагаться налогом на добавленную стоимость.
887. По запросу члена представитель Казахстана отметила, что в соответствии со статьей 50 Закона "О недрах и недропользовании", конкурсное предложение на получение права недропользования на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, среди прочего, должно содержать следующие предложения: (i) местное содержание в закупках товаров и услуг, необходимых для реализации контракта; (ii) обязательства по местному содержанию в кадрах, которое должно расти по мере реализации программ обучения; и (iii) обязательства по обучению казахстанских кадров. Все вышеперечисленные положения должны быть включены в контракты на недропользование.
888. Представитель Казахстана отметила, что положения о местном содержании устанавливаются в каждом контракте на недропользование индивидуально, в зависимости от специфики товаров, необходимых для реализации контракта. В настоящее время между Правительством Казахстана и недропользователями подписано 565 контрактов: 203 контракта из которых по углеводородному сырью и 362 контракта в горнорудном секторе. Из 203 контрактов по углеводородному сырью: 94 истекает к 2020 году и 109 – в период между 2021-2053 гг. Из 362 контрактов в горнорудном секторе: 144 истекает к 2020 году и 218 – в период между 2021-2060 гг. Она далее добавила, что из 203 контрактов по углеводородному сырью 193 содержат цифровые обязательства по местному содержанию, установленные в процентах, и 10 содержат текстовые обязательства по местному содержанию. Из 362 контрактов в горнорудном секторе 351 содержат цифровые обязательства, установленные в процентах, и 11 содержат текстовые обязательства по местному содержанию. Типовые текстовые обязательства по местному содержанию в контрактах на недропользование следующие: "Использовать оборудование, материалы и товары, произведенные в Республике Казахстан при условии, что они отвечают требованиям проектной документации и законодательства Республики Казахстан". Типовая формулировка цифровых обязательств по местному содержанию выглядит следующим образом: "При проведении операций по недропользованию, в соответствии с контрактом размер местного содержания за каждый фискальный год не должна быть меньше, чем х (...) процентов в отношении товаров, минимум у (...) процентов в отношении работ и не менее z (...) процентов в отношении услуг".

886. 1990 жылдардың басындағы экономикалық тұрақсыздық кезеңінде Қазақстанға тікелей шетелдік инвестициялар тарту мақсатында және барланбаған мұнай кенорындарын әзірлеу үшін оның Үкіметі халықаралық ірі мұнай компанияларымен шетелдік жер қойнауын пайдаланушыларға мұнай операцияларында пайдаланылатын импорттық тауарларға ҚҚС-ты және салынатын кедендік баждарды алып тастау түріндегі жеңілдіктер беру шартымен ұзақ мерзімді инвестициялық келісімшарттарға (40 жылға дейін) қол қойғанын айтты. Инвестициялық келісімшарттардың талаптары кейінгі күнмен (келісімшарттың тұрақтылығы туралы бапқа сәйкес) өзгертілмейтіндіктен, Қазақстан өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның ережелері қосылған құн салығы салынатын отандық тауарлар үшін тиімсіз жағдай жасаған бұрынғы жасалған инвестициялық келісімшарттардың кемсітушілік әсерін жоюға бағытталғанын атап айтты.
887. Жұмыс тобы мүшесінің сұрауына Қазақстан өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңың 50-бабына сәйкес барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстар, басқалардың ішінде, мынадай ұсыныстарды қамтуы тиіс екенін айтты: (і) келісімшартты іске асыру үшін қажетті тауарлар мен қызметтерде сатып алудағы жергілікті қамту; (іі) оқу бағдарламаларының іске асырылуына қарай өсуі тиіс, кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелер; және (ііі) қазақстандық кадрларды оқыту бойынша міндеттемелер. Жоғарыда тізбеленген барлық ережелер жер қойнауын пайдалануға жасалатын келісімшарттарға енгізілуі тиіс.
888. Қазақстан өкілі келісімшартты іске асыру үшін қажетті тауарлардың ерекшеліктеріне байланысты, жер қойнауын пайдалануға жасалған әрбір келісімшартта жергілікті қамту ережелері дербес белгіленетінін айтты. Қазіргі уақытта Қазақстан Үкіметі мен жер қойнауын пайдаланушылар арасында 565 келісімшартқа қол қойылған: оның 203 келісімшарт көмірсутек шикізаты бойынша және 362 келісімшарт тау-кен секторында. Көмірсутек шикізаты бойынша 203 келісімшарттың: 2020 жылға қарай 94-нің қолданылу мерзімі және 109-нікі - 2021-2053 жылдары аяқталады. Тау-кен секторындағы 362 келісімшарттың: 114-нің мерзімі – 2020 жылға қарай және 218-нікі – 2021-2060 жылдар аралығындағы кезеңде аяқталады. Одан әрі ол көмірсутек шикізаты бойынша 203 келісімшарттың 193-і жергілікті қамту бойынша сандық міндеттемелерді және 10-ы жергілікті қамту бойынша мәтіндік міндеттемелерді қамтитынын да қоса айтты. Тау-кен секторындағы 362 келісімшарттың 351-і жергілікті қамту бойынша сандық міндеттемелерді және 11-і жергілікті қамту бойынша мәтіндік міндеттемелерді қамтиды. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарттардағы жергілікті қамтудың үлгілік мәтіндік міндеттемелері мынадай болады: "Жобалау құжаттамасы мен Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келген жағдайда Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарды, материалдар мен тауарларды пайдалану". Жергілікті қамту бойынша сандық міндеттемелерді үлгілік тұжырымдау мынадай болады: "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде келісімшартқа сәйкес жергілікті қамтудың әрбір фискалдық жыл үшін мөлшері тауарларға қатысты х (...) пайыздан кем болмауы тиіс, жұмысқа қатысты кемінде у (...) пайыз және көрсетілетін қызметтерге қатысты кемінде z (...) болуы тиіс".

889. Член попросил Казахстан пояснить, как будет прекращено действие мер, противоречащих положениям ВТО, которые применяются в рамках инвестиционных контрактов в соответствии с положениями Закона "О недрах и недропользовании", а также поинтересовался, если будущее изменение Закона "О недрах и недропользовании" прекратит действие положений контрактов, только в той части, которая противоречит нормам ВТО. Представитель Казахстана ответила, что Казахстан запрашивает переходный период, начиная с даты вступления Казахстана в ВТО, чтобы поэтапно отменить противоречащие ВТО меры, которые применяются в существующих инвестиционных контрактах в соответствии с положениями Закона "О недрах и недропользовании". Действие данных мер будет прекращено путем: (i) внесения изменений в Закон "О недрах и недропользовании", предусматривающих исключение мер, противоречащих положениям Соглашения ВТО по ТРИМС, в отношении закупок товаров в рамках новых контрактов; и (ii) подписания дополнительных соглашений с недропользователями, которые исключат из инвестиционных контрактов противоречащие Соглашению ВТО по ТРИМС меры, касающиеся закупок товаров, и заменят их непротиворечащими Соглашению ВТО по ТРИМС мерами, к дате завершения переходного периода начиная с даты вступления Казахстана в ВТО. Контракты, сроки действия которых истекут до завершения переходного периода, не будут обновляться с содержанием мер, противоречащих Соглашению ВТО по ТРИМС.
- ТРИМс в автомобильном секторе
890. Касательно автомобильного сектора, представитель Казахстана заявила, что правовая основа для освобождения от таможенных пошлин и налогов частей и компонентов, ввезенных и используемых в режиме промышленной сборки для транспортных средств, их частей и компонентов, установлена Единым таможенным тарифом (ЕТТ), утвержденными Решением Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭс) от 27 ноября 2009 года № 18 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" и введенного в действие Решением Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации" и соответствующими нормами национального законодательства.
891. В Казахстане соглашения о промышленной сборке заключены в соответствии с Правилами заключения Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий от 11 июня 2010 года № 113 (далее – приказ № 113). Согласно этим правилам, промышленная сборка моторных транспортных средств означает систему серийного производства на основе технологических процессов, обеспечивающих проектную мощность производства при двухсменной работе не менее 25000 единиц в год, и включающие следующие технологические операции:
Сварка, сборка и окраска кузова;
Монтаж оборудования салона;
Монтаж силовой передачи, рулевого механизма и выхлопной системы;
Монтаж электрооборудования и компонентов подвески;
Установка наружных элементов; и
Проведение контрольных испытаний готовых автомобилей.

889. Мүше Қазақстаннан "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның ережелеріне сәйкес инвестициялық келісімшарттар аясында қолданылатын ДСҰ ережелеріне қайшы келетін шаралардың қолданылуын тоқтату қалай болатынын түсіндіруді сұрады, сондай-ақ, егер "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға болашақтағы енгізілетін өзгерістерде келісімшарттардың ДСҰ нормаларына қайшы болатын бөлігінің ғана күшін жоюға қатысты қызығушылығын туғызды. Қазақстан өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның ережелеріне сәйкес қолданыстағы инвестициялық келісімшарттарда қолданылатын, ДСҰ-ға қайшы келетін шаралардың кезең-кезеңімен күшін жою үшін Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап өтпелі кезеңді сұрап отыр деп жауап берді. Бұл шаралардың қолданысы: (і) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға жаңа келісімшарпттар шеңберінде тауар сатып алу бөлігінде ТРИМС жөніндегі ДСҰ келісімінің ережелеріне қайшы келетін шаралардың күшін жоюға және бағытталған өзгерістер енгізу; және (іі) инвестициялық келісімшарттардан тауарлар сатып алу бөлігінде ТРИМС шаралар жөніндегі ДСҰ келісіміне қайшы келетін шараларды алып тастайтын және оларды Қазақстан ДСҰ-ға кірген күннен бастап өтпелі кезең аяқталатын күнге қарай ТРИМС жөніндегі ДСҰ келісіміне қайшы келетін шаралармен ауыстыратын жер қойнауын пайдаланушылармен жасалатын келісімдерге қол қою арқылы тоқтатылатын болады. Өтпелі кезең аяқталғанға дейін бітетін келісімшарттар ТРИМС жөніндегі ДСҰ келісіміне қайшы келетін шаралармен жаңартылмайды.
- Автокөлік секторындағы ТРИМс
890. Автокөлік секторына қатысты Қазақстан өкілі көлік құралдары, олардың бөлшектері мен құрамбөліктері үшін өнеркәсіптік құрастыру режимінде әкелінген және пайдаланылатын бөлшектер мен құрамбөліктерді кедендік баждар мен салықтардан босату үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың "Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешімімен бекітілген және Кеден одағы комиссиясының "Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімімен және ұлттық заңнама нормаларымен қолданысқа енгізілген Кеден одағы Бірыңғай Кедендік тарифі (БКТ) құрылды.
891. Қазақстанда Премьер-Министр орынбасары – Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы №113 бұйрығымен (бұдан әрі – №113 бұйрық) бекітілген Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасу қағидаларына сәйкес өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасалды. Осы қағидаларға сәйкес моторлы көліктік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру екі ауысымды жұмыста жылында кемінде 25 мың бірлік өндірістің жобалық қуатын қамтамасыз ететін және мынадай технологиялық операциялардың орындалуын қамтитын технологиялық процестер негізінде сериялық өндіріс жүйесін білдіреді:
- шанақты дәнекерлеу, бояу және жинау;
- салон жабдығын монтаждау;
- күш агрегатын, руль механизмін және шығару жүйесін монтаждау;
- электр жабдығын, аспа құрамбөліктерін монтаждау;
- сыртқы элементтерді монтаждау; және
- дайын автомобильдерге бақылау сынақтарын жүргізу.

892. Юридические лица, которые подписали соглашение о промышленной сборке, имеют право на преференциальные тарифные ставки (от 0 % до 5 %) при импорте частей и компонентов, используемых при сборке автомобилей по позициям ЕТТ "Для промышленной сборки моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705, их узлов и агрегатов", при выполнении следующих условий:
иметь производственные активы на сумму не менее 2 миллиардов тенге с даты подписания соглашения; и
иметь обязательство в срок, не превышающий 84 месяца с даты подписания соглашения:
запустить промышленную сборку не менее одной модели моторных транспортных средств товарной позиции 8703 ТН ВЭД ТС;
ввезти автокомпоненты для промышленной сборки, происходящие из государств, не являющихся участниками Таможенного союза, по позициям ЕТТ "Для промышленной сборки моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705, их узлов и агрегатов" в объеме не более 70 % от общей стоимости автокомпонентов, используемых для производства, с учетом стоимости кузова, классифицируемого по товарной позиции 8707 ТН ВЭД ТС.
893. Представитель Казахстана отметила, что на сегодняшний день в автомобильном секторе четыре компании заключили с Министерством по инвестициям и развитию соглашения о промышленной сборке в соответствии с приказом № 113. Это компании: АО "Агромашхолдинг", ТОО "СарыаркаАвтоПром", АО "АзияАвто" и АО "АзияАвто Казахстан". Соглашения с АО "Агромашхолдинг", ТОО "СарыаркаАвтоПром" и АО "АзияАвто" были подписаны в 2010 году и с АО "АзияАвто Казахстан" в 2012 году сроком на 8 лет с возможностью дальнейшей пролонгации. В ответ на вопрос члена, представитель Казахстана объяснила, что приказ № 113 предусмотрен только для сборки автомобилей под товарными позициями 8701-8705 ТН ВЭД ТС. В ответ на отдельный вопрос, представитель Казахстана пояснила, что промышленная сборка автомобилей "Peugeot" и "Toyota" запущена в рамках существующих соглашений о промышленной сборке с АО "Агромашхолдинг" и с ТОО "СарыаркаАвтопром", соответственно, действие которых истекает 1 июля 2018 года.
894. Некоторые члены считают, что требования об использовании отечественных товаров противоречат положениям Соглашения ВТО по ТРИМС. Данные члены добавили, что данное требование также является запрещенной экспортной субсидией, согласно статье 3.1 Соглашения ВТО по субсидиям и компенсационным мерам. Данные члены попросили Казахстан объяснить, каким образом Казахстан намерен привести действующее законодательство и действующие контракты в соответствие с требованиями ВТО. Данные члены ожидают от Казахстана обязательство о том, что с даты вступления в ВТО, Казахстан не будет продолжать применять меры, которые противоречат Соглашению ВТО по ТРИМС, либо обязывать контрактные положения, которые содержат в себе такие меры.

892. "8701-8705 тауар позициясының моторлы көлік құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын өнеркәсіптік құрастыру үшін" Бірыңғай кедендік тарифінің (БКТ) позициялары бойынша автомобиль құрастыру кезінде пайдаланылатын бөлшектер мен құрамбөліктерді импорттау кезіндегі преференциялық тарифтік мөлшерлемелерге (0-ден 5%-ға дейін) арналған біліктілікке ие болу үшін өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімге қол қойған заңды тұлғалар мынадай шарттарға сәйкес келуі тиіс:
- келісімге қол қойылған күннен бастап кемінде 2 миллиард теңге сомаға өндірістік активтерінің болуы; және
- келісімге қол қойылған күннен бастап 84 айдан аспайтын мерзімде міндеттемелерінің болуы;
- КО СЭҚ ТН 8703 тауар позициясының моторлы көлік құралдарының кемінде бір моделін өнеркәсіптік құрастыруды іске қосу;
- "8701-8705 тауар позициясының моторлы көлік құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын өнеркәсіптік құрастыру үшін" БКТ позициялары бойынша Кеден одағының қатысушысы болып табылмайтын мемлекеттерде жасалған өнеркәсіптік құрастыру үшін КО СЭҚ ТН 8707 тауар позициясы бойынша жіктелетін шанақтың құнын ескере отырып, өндіріс үшін пайдаланылатын автоқұрамбөліктер жалпы құнының 70%-нан аспайтын көлемде автоқұрамбөліктер енгізу.
893. Қазақстан өкілі бүгінгі күні автомобиль секторында төрт компания Инвестициялар және даму министрлігімен №113 бұйрыққа сәйкес өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасағанын айтты. Бұл компаниялар: "Агромашхолдинг" АҚ, "СарыарқаАвтоПром" ЖШС, "АзияАвто" АҚ және "АзияАвто Қазақстан" АҚ. "Агромашхолдинг" АҚ-мен, "СарыарқаАвтоПром" ЖШС-мен және "АзияАвто" АҚ-мен жасалған келісімдерге 2010 жылы және "АзияАвто Қазақстан" АҚ-мен 2013 жылы одан әрі ұзарту мүмкіндігімен 8 жыл мерзімге қол қойылды. Жұмыс тобы мүшесінің сұрағына жауабында Қазақстан өкілі №113 бұйрық КО СЭҚ ТН 8701-8705 тауар позиция бойынша автомобиль құрастыруға ғана көзделгенін түсіндірді. Жеке сұраққа берген жауабында Қазақстан өкілі "Peugeot" және "Toyota" автомобильдерін өнеркәсіптік құрастыру "Агромашхолдинг" АҚ-мен және "СарыарқаАвтоПром" ЖШС-мен жасалған қолданыстағы өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер шеңберінде іске қосылып, олардың қолданысы тиісінше 2018 жылғы 1 шілдеде аяқталатынын түсіндірді.
894. Жұмыс тобының кейбір мүшелері отандық тауарларды пайдалану туралы талаптарды ТРИМС жөніндегі ДСҰ келісіміне қайшы келетін ережелер ретінде қарайды. Осы мүшелер бұл талаптар Субсидиялар мен өтемақы шаралары жөніндегі ДСҰ келісімінің 3.1-бабына сәйкес тыйым салған экспорттық субсидия болып табылатынын қоса айтты. Осы мүшелер Қазақстаннан Қазақстан қолданыстағы заңнаманы және қолданыстағы келісімшарттарды қандай жолмен ДСҰ талаптарымен сәйкес келтіретінін түсіндіруді сұрады. Осы мүшелер Қазақстаннан ДСҰ-на кірген күннен бастап Қазақстан ТРИМС жөніндегі ДСҰ келісіміне қайшы келетін шараларды қолдамайды не осындай шараларды қамтитын келісімшарттарды енгізбейтін болады деген міндеттемелерді күтеді.

895. Представитель Казахстана пояснила, что в соответствии с Договором о ЕАЭС начиная с 1 января 2015 года, Казахстан не будет включать требования о местном содержании в закупках товаров в новые контракты с недропользователями. В связи с этим, параллельно с ратификацией Договора о ЕАЭС, Правительство планирует инициировать изменения в Законе "О недрах и недропользовании", которые отменят требование о местном содержании в отношении закупок товаров в контрактах на недропользование, заключенных после 1 января 2015 года. Она далее подчеркнула, что, принимая во внимание важность для диверсификации экономики применения требований о местном содержании в инвестиционных контрактах, заключенных до 1 января 2015 года в соответствии с Законом "О недрах и недропользовании" и соглашениях о промышленной сборке в соответствии с приказом № 113, для поэтапной отмены данных мер требуется переходный период.
896. Представитель Казахстана подтвердила, что с даты вступления в ВТО, Казахстан обеспечит соответствие соответствующим положениям Соглашения ВТО, включая Соглашение по инвестиционным мерам, связанным с торговлей, всех применяемых в Казахстане законов, нормативных правовых актов и других мер, которые относятся к сфере регулирования Соглашения ВТО по инвестиционным мерам, связанным с торговлей, принятых Казахстаном или компетентными органами ЕАЭС, за исключением мер, применяемых в рамках инвестиционных контрактов, заключенных до 1 января 2015 года в соответствии с Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании", а также в рамках соглашений о промышленной сборке, указанных в пункте 893, в соответствии с положениями приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий от 11 июня 2010 года № 113 "О некоторых вопросах заключения, условиях и типовой форме Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан". Представитель Казахстана также подтвердила, что с 1 января 2015 года Казахстан не будет включать в какие-либо новые инвестиционные контракты или соглашения о промышленной сборке, заключаемые с инвесторами в любом секторе, либо включать или поддерживать при обновлении любых существующих инвестиционных контрактов или соглашений о промышленной сборке положения, которые не соответствуют соответствующим положениям Соглашения ВТО, включая Соглашение ВТО по инвестиционным мерам, связанным с торговлей. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

895. Қазақстан өкілі ЕАЭО туралы шартқа сәйкес 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан жер қойнауын пайдаланушылармен жаңа келісімшарттарға тауарларды сатып алудағы жергілікті қамту туралы талаптарды қоспайтын болады деп түсіндірді. Осыған байланысты, ЕАЭО туралы шартты ратификациялаумен қатар, Үкімет Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңға 2015 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісімшарттарындағы тауарларды сатып алуға қатысты жергілікті қамту туралы ережені алып тастайтын "өзгерістер енгізуге бастама жасауды жоспарлап отыр. Одан әрі ол "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Заңның ережелеріне сәйкес 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттарда және №113 бұйрыққа сәйкес өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдерде жергілікті қамту жөніндегі талаптарды қолдану экономиканы әртараптандыру үшін маңыздылығын назарға алып, аталған шараларды кезең-кезеңімен алып тастау үшін өтпелі кезең керек екенін атап өтті.
896. Қазақстан өкілі ДСҰ-ға кірген күннен бастап Қазақстан саудамен байланысты, Қазақстан немесе ЕАЭО-ның құзыретті органдары қабылдаған Инвестициялық шаралар жөніндегі ДСҰ келісімін реттеу саласына жататын Қазақстанда қолданылатын барлық заңдарды, нормативті-құқықтық актілерді және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы №291-IV Заңға сәйкес 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттар шеңберінде, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резиденттерімен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасудың, оның талаптары мен үлгі нысанының кейбір мәселелері туралы" Премьер Министрдің орынбасары - Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы № 113 бұйрығының ережелеріне сәйкес 893-тармақта көрсетілген өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер шеңберінде қолданылатын шараларды қоспағанда, басқа да шараларды саудамен байланысты Инвестициялық шаралар жөніндегі келісімді қоса алғанда, ДСҰ келісімінің тиісті ережелеріне сәйкестігін қамтамасыз ететінін растады. Сондай-ақ Қазақстан өкілі 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан саудамен байланысты Инвестициялық шаралар жөніндегі ДСҰ келісім қоса алғанда, ДСҰ-ның тиісті ережелеріне сәйкес келмейтін ережелерді кез келген секторда инвесторлармен жасалатын қандай да бір жаңа инвестициялық келісімшарттарға немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдерге енгізбейтінін кез келген қолданыстағы инвестициялық келісімшарттарды немесе өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдерді жаңарту кезінде енгізбейтін немесе қолдамайтынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.

897. Представитель Казахстана подтвердила, что все несоответствующие ВТО меры, применяемые в рамках инвестиционных контрактов, заключенных до 1 января 2015 года в соответствии с Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании", перестанут действовать с даты истечения изначального срока действия контрактов или с 1 января 2021 года, в зависимости от того, что произойдет раньше. Она далее подтвердила, что все меры, несоответствующие нормам ВТО, применяемые в рамках соглашений о промышленной сборке, заключенных в соответствии с положениями приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий от 11 июня 2010 года № 113 "О некоторых вопросах заключения, условиях и типовой форме Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан", которые указаны в пункте 893, будут отменены к 1 июля 2018 года. Представитель Казахстана подтвердила, что в отношении мер, применяемых в рамках соглашений о промышленной сборке в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий от 11 июня 2010 года № 113 "О некоторых вопросах заключения, условиях и типовой форме Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан", перечисленных в пункте 893, и в рамках инвестиционных контрактов в соответствии с Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании", заключенных до 1 января 2015 года, Казахстан начнет консультации с заинтересованными членами ВТО не позднее 1 июля 2016 года и 1 января 2019 года, соответственно, относительно мер, соответствующих нормам ВТО, которые могут применяться, и уведомит члены ВТО о любых мерах, которыми планируется заменить меры, несоответствующие нормам ВТО, как минимум за 6 месяцев до принятия таких новых мер. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
- Свободные зоны, специальные экономические зоны
898. Представитель Казахстана заявила, что создание специальных экономических зон в Казахстане (СЭЗ) направлено, в первую очередь, на привлечение прямых иностранных инвестиций, ускоренное развитие современных высокотехнологичных отраслей производства, развитие траснпортной инфраструктуры, туризма, создание рабочих мест и другие цели, определяемые в документах при создании СЭЗ. В Казахстане, Закон от 21 июля 2011 года № 469-IV "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (далее – Закон "О СЭЗ" 2011 года) заменил Закон от 6 июля 2007 года № 274-II "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (далее – Закон "О СЗЗ" 2007 года). Закон "О СЭЗ" 2011 года отменил предыдущий закон и сейчас является основным законом по СЭЗ. Дополнительные нормы содержатся в Кодексе от 30 июня 2010 года № 296-IV "О Таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Таможенный кодекс Казахстана) и Кодексе от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс). Представитель Республики Казахстана далее подтвердила, что в рамках ЕАЭС, СЭЗы регулируются статьей 27 "О создании и функционировании Свободных (Специальных) экономических зон и Свободных складах" Договора о ЕАЭС, который вступит в силу 1 января 2015 года, и Соглашением о свободных (специальных) экономических зонах на территории Таможенного союза и таможенной процедуре специальной экономической зоны от 18 июня 2010 года (далее – Соглашение ТС о СЭЗ), которое остается в силе, а также Договором о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года (далее – Таможенный кодекс ТС) и другими правовыми актами. Она далее продолжила, что с января 2015 года, эти положения Договора о ЕАЭС и Соглашения ТС о СЭЗ являются правовой основой в рамках ЕАЭС для создания и функционирования новых СЭЗ, а также применения положений, регулирующих действующие СЭЗ, включая общие положения по таможенным процедурам свободных таможенных зон на территории СЭЗ.

897. Қазақстан өкілі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заңға сәйкес 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттар шеңберінде қолданылатын ДСҰ-ға сәйкес келмейтін барлық шаралар қайсысының ерте болатынына қарай, келісімшарттардың бастапқы қолданылу мерзімі аяқталғаннан бастап немесе 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылуын тоқтататынын растады. Одан әрі ол "Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резиденттерімен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасудың, оның талаптары мен үлгі нысанының кейбір мәселелері туралы" Премьер-Министр орынбасары – Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы № 113 бұйрығының ережелеріне сәйкес жасалған өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер шеңберінде қолданылатын, ДСҰ нормаларына сәйкес келмейтін, 893-тармағында көрсетілген барлық шаралардың 2018 жылғы 1 шілдеге қарай алып тасталатынын растады. Қазақстан өкілі 893-тармақта тізбеленген, "Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резиденттерімен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасудың, оның талаптары мен үлгі нысанының кейбір мәселелері туралы" Премьер-Министр орынбасары – Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы № 113 бұйрығының ережелеріне сәйкес жасалған өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімдер шеңберінде және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы №291-IV Заңына сәйкес 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттар шеңберінде қолданылатын шараларға қатысты Қазақстан ДСҰ-ның мүдделі мүшелерімен 2016 жылғы 1 шілдесі мен 2019 жылғы 1 қаңтарынан кешіктірмей тиісінше қолданылуы мүмкін ДСҰ нормаларына сәйкес келетін шараларға қатысты консультациялар жүргізетін болады және ДСҰ мүшелерін ДСҰ нормаларына сәйкес келмейтін шараларды ауыстыру жоспарлаған кез келген шаралар туралы мұндай жаңа шараларды қабылдауға дейін кемінде 6 ай бұрын хабардар ететінін растады. Жұмыс тобы бұл міндеттемелерді назарға алды.
Еркін аймақтар, арнайы экономикалық аймақтар
898. Қазақстан өкілі Қазақстанда арнайы экономикалық аймақтар (бұдан әрі – АЭА) құру, ең алдымен, тікелей шетелдік инвестицияны тартуға, өндірістің қазіргі заманғы жоғары технологиялық салаларының жедел дамуына, көлік инфрақұрылымын, туризмді дамытуға, жұмыс орындарын құруға және АЭА құру кезіндегі құжаттарда айқындалатын басқа да мақсаттарға бағытталғанын мәлімдеді. Қазақстанда "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі № 469-IV Заң (бұдан әрі – 2007 жылғы "АЭА туралы" Заң) "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2007 жылғы 6 шілдедегі Заңды (бұдан әрі – 2007 жылғы "АЭА туралы" Заң) алмастырды. 2011 жылғы "АЭА туралы" Заң 2011 жылғы оған дейінгі заңды жойды және қазір АЭА жөніндегі негізгі заң болып саналады. Қосымша нормалар "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 269-IV кодексте (бұдан әрі – Қазақстан Кеден кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-ІV кодексте (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) қамтылған. Қазақстан Республикасының өкілі одан әрі ЕАЭО аясында АЭА 2015 жылғы 1 қаңтарда күшіне енетін "Еркін (Арнайы) экономикалық аймақтар мен Еркін қоймаларды құру және олардың жұмыс істеуі туралы" 27-баппен және өз күшінде қалатын 2010 жылғы 18 маусымындағы Кеден одағы аумағындағы еркін (арнайы) экономикалық аймақтар және арнайы экономикалық аймақтың кедендік рәсімі туралы келісіммен (бұдан әрі – АЭА туралы КО келісімі), сондай-ақ 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексімен (бұдан әрі – КО Кеден кодексі) және басқа да құқықтық актілермен реттелетінін айтты. Одан әрі ол 2015 жылғы қаңтардан бастап, ЕАЭО туралы шарт пен АЭА туралы КО келісімінің ережелері жаңа АЭА құру мен жұмыс істеуі үшін, сонымен қатар АЭА аумағында еркін кедендік аймақтардың кедендік рәсімдері жөніндегі жалпы ережелерді қоса алғанда, жұмыс істеп тұрған АЭА-ны реттейтін ережелерді қолдану үшін ЕАЭО шеңберінде құқықтық негіз болып табылатынын айтты.

899. Члены Рабочей группы запросили дополнительную информацию о действующих правилах создания и функционирования СЭЗ, созданных и администрируемых в соответствии с новым Законом о СЭЗ, а также информацию, которая позволила бы оценить соответствуют ли зоны требованиям ВТО. Члены также запросили информацию о связи между Законом "О СЭЗ" 2011 года и положениями Соглашения ТС о СЭЗ, которое вступило в силу 1 июля 2010 года. Более того, была запрошена информация о статусе шести СЭЗ, ранее созданных в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2007 года, и о том, функционируют ли данные СЭЗ в соответствии с действующим законодательством. Члены Рабочей группы спросили, каким образом обязательства ВТО будут применяться во всех СЭЗ, функционирующих на территории Казахстана после его вступления в ВТО, в особенности, будут ли применяться статьи I и III Соглашения ГАТТ 1994 года и будут ли привилегии, предоставляемые компаниям, созданным на территории СЭЗ, основываться на экспортной деятельности или требовании о местном содержании. Другие вопросы, поднятые членами в этой связи, касаются необходимости восполнении всех тарифов или налогов на товары или материалы, импортируемые с территории государства, не являющегося государством-членом ЕАЭС, и используемых в процессе производства товаров в СЭЗ, в конечном счете экспортируемых на остальную территорию Казахстана или на территорию другого государства-члена ЕАЭС, даже если импортируемый товар достаточно переработан для соответствия критериям достаточной переработки. Один из Членов отметил, что по его мнению, не существует такого уровня достаточной переработки, который позволил бы на взимать пошлины и налоги на компоненты, импортируемые из государств, не являющегося членом ЕАЭС, в СЭЗ без налогов и пошлин, так как правила происхождения действуют между странами, а не между частями стран. Другие члены запросили информацию о том, какие другие привилегии, если имеются, в условиях освобождения от налогов предоставляются компаниям, расположенным на территории СЭЗ.
- (а) Регулирование СЭЗ в Таможенном союзе
900. Представитель Казахстана заявила, что как ранее было отмечено, СЭЗ в Казахстане созданы в соответствии с национальным Законом "О СЭЗ" 2011 года и соответствуют требованиям ЕАЭС по СЭЗ, включая те, которые установлены в Соглашении ТС по СЭЗ и Таможенном кодексе ТС. Данное Соглашение и Таможенный кодекс ТС устанавливают общие рамки регулирования СЭЗ в ЕАЭС, при этом, оставив регулирование процедур создания, управления, расширения, прекращения действия СЭЗ, видов СЭЗ и видов деятельности, разрешенных в рамках СЭЗ, за национальным законодательством государств-членов ЕАЭС. Во многих случаях, национальный режим и режим ЕАЭС работают совместно для установления специфических элементов режима регулирования СЭЗ в ТС. К примеру, национальное право регулирует регистрацию участников СЭЗ и национальные органы устанавливают национальный реестр таких участников, а Соглашение ТС устанавливает, что государства-члены ЕАЭС должны отправлять информацию по функционированию СЭЗ и национальный реестр участников СЭЗ в Комиссию, которая в свою очередь создает и публикует общий реестр ЕАЭС по участникам СЭЗ. Комиссия имеет право решить какой вид экономической деятельности и операции могут быть запрещены в пределах СЭЗ в дополнение к тем, которые запрещены в СЭЗ каждым государством-членом ЕАЭС.

899. Жұмыс тобының мүшелері АЭА құру мен жұмыс істеуінің қолданыстағы қағидалары, АЭА туралы жаңа заңға сәйкес жасалған және әкімшілік ету туралы қосымша ақпаратты, сондай-ақ аймақтың ДСҰ талаптарына сай келетінін бағалауға мүмкіндік беретін ақпаратқа сұрау салды. Жұмыс тобының мүшелері 2011 жылғы "АЭА туралы" Заң мен 2010 жылғы 1 шілдеде күшіне енген АЭА туралы КО келісімінің ережелері арасындағы байланыс туралы ақпарат сұратты. Одан басқа, 2007 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес құрылған бұған дейінгі алты АЭА мәртебесі туралы ақпарат және бұл АЭА қолданыстағы заңнамаға сәйкес жұмыс істейтіндігі немесе істемейтіндігі туралы ақпарат та сұратылды. Жұмыс тобының мүшесі Қазақстан аумағында жұмыс істейтін АЭА-да ол ДСҰ-ға кіргеннен кейін ДСҰ міндеттемелері қалай қолданылатынын, әсіресе, 1994 жылғы ГАТТ келісімінің І және ІІІ баптары қолданылатыны не қолданылмайтыны және АЭА аумағында құрылған компанияларға берілетін артықшылықтар экспорттық қызметке немесе жергілікті қамту туралы талапқа негізделетінін не негізделмейтінін сұрады. Осыған байланысты жұмыс тобының мүшелері көтерген басқа мәселелер ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттер аумағынан импортталатын және АЭА-да тауарлар өндіру процесінде пайдаланылатын, түпкі соңында Қазақстанның қалған аумағына немесе ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына экспортталатын, егер тіпті импортталатын тауар жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келу үшін жеткілікті түрде өңделсе де, тауарларға немесе материалдарға барлық тарифтердің немесе салықтардың орнын толтыру қажеттілігіне қатысты болды. Жұмыс тобы мүшелерінің бірі, оның пікірінше, ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттен импортталатын құрамбөліктерге баждар мен салықтарды АЭА-да салықсыз әрі бажсыз алуға мүмкіндік беретін жеткілікті өңдеудің мұндай деңгейі жоқ екенін, өйткені шыққан тегі қағидалары елдің бір бөліктері арасында емес, елдер арасында қолданылатынын атап өтті. Басқа мүшелері қандай басқа артықшылықтар салықтардан босату жағдайында АЭА аумағында орналасқан компанияларға берілетіні туралы ақпаратты сұратты.
(а) Кеден одағында АЭА-ны реттеу
900.      Қазақстан өкілі бұған дейін айтылып кеткендей, Қазақстандағы АЭА 2011 жылғы "АЭА туралы" ұлттық Заңға сәйкес құрылғанын және АЭА жөніндегі КО келісімінде және КО кеден кодексінде белгіленгендерін қоса алғанда, АЭА жөніндегі ЕАЭО талаптарына сәйкес келетінін мәлімдеді. Осы Келісім мен КО Кеден кодексі ЕАЭО-дағы АЭА-ны реттеудің жалпы шеңберін белгілейді, бұл ретте АЭА құру, басқару, кеңейту, қолданысын тоқтату рәсімдерін, АЭА түрлерін және АЭА шеңберінде рұқсат етілген қызмет түрлерін реттеуді ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасына қалдырады. Көп жағдайларда ұлттық режим мен ЕАЭО режимі КО-дағы АЭА-ны реттеу режимінің өзіндік элементтерін белгілей үшін бірлесіп жұмыс жасайды. Мәселен, ұлттық құқық АЭА қатысушыларын тіркеуді реттейді және ұлттық органдар мұндай қатысушылардың ұлттық тізілімін белгілейді, ал КО келісімі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер АЭА жұмыс істеуі бойынша ақпаратты және АЭА қатысушыларының ұлттық тізілімін Комиссияға жіберуге тиіс, ол өз кезегінде АЭА қатысушылары бойынша жалпы тізілімді жасап, жариялайды. Комиссияның ЕАЭО-ға мүше әрбір мемлекет АЭА-да тыйым салынғандарына қосымша ретінде АЭА шегінде экономикалық қызметтің және операциялардың қандай түріне тыйым салынуы мүмкін екенін шешуге құқығы бар.

901. В ответ на вопрос Членов, представитель Казахстана также пояснила, что в соответствии со статьей 1 Соглашение ТС о СЭЗ, свободная (специальная) зона определена как часть территории государства-члена ЕАЭС в пределах, установленных законодательством государства-члена ЕАЭС, на которой действует особый (специальный правовой) режим осуществления предпринимательской и иной деятельности, а также может применяться таможенная процедура свободной таможенной зоны. Соглашение ТС о СЭЗ также определяет, что территории СЭЗ являются зоной таможенного контроля и, соответственно, к товарам, размещенным на территории СЭЗ, применяется таможенная процедура свободной экономической зоны, как определено Таможенным кодексом ТС и Соглашением ТС о СЭЗ. Она объяснила, что таможенные органы Казахстана осуществляют таможенный контроль на территории СЭЗ в соответствии с национальным законодательством.
902. До вступления в силу Соглашения ТС о СЭЗ, иностранные и казахстанские товары ввозились на территорию СЭЗ без разрешения таможенных органов. Такие товары проходили обычную процедуру таможенной очистки при размещении в таможенном режиме свободной таможенной зоны. В настоящее время, в соответствии с Соглашением ТС о СЭЗ, товары ввозятся и вывозятся в/из территории СЭЗ только с разрешения таможенных органов. В ответ на вопрос члена о законодательстве, в котором описываются процедуры выдачи разрешений, представитель Казахстана ответила, что Комитет таможенного контроля Республики Казахстан разработал проект постановления "О некоторых вопросах применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны", которое устанавливает процедуры выдачи разрешений на ввоз и вывоз в, которое устанавливает процедуры выдачи разрешений на ввоз и вывоз в/из территории СЭЗ, и формы этих документов. В соответствии с проектом постановления, для получения разрешения на ввоз товаров на территорию СЭЗ, резиденты СЭЗ предоставляют таможенным органам копии коммерческих, транспортных (отгрузочных) или таможенных документов в отношении ввозимых товаров, которые содержат информацию, необходимую для таможенного контроля товаров и транспортных средств. На основе проверки соответствия информации, представленной в данных документах фактическим данным, таможенные органы принимают решение об импорте товаров и средств транспортировки на территорию СЭЗ.
903. В соответствии со статьей 10 Соглашения ТС о СЭЗ, "свободная таможенная зона" означает таможенную процедуру, действующую в рамках СЭЗ, где иностранные товары размещаются и используются на территории СЭЗ или ее части, без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования; товары ЕАЭС размещаются и используются на территории СЭЗ или ее части без применения к ним запретов и ограничений.
атья 10 Соглашения ТС по СЭЗ предусматривает, что товары, производимые с применением импортированного сырья и материалов резидентами СЭЗ, зарегистрированными до 1 января 2012 года, признаются товарами ЕАЭС до 1 января 2017 года, т.е., их можно реализовывать на остальной территории ЕАЭС без оплаты пошлин на импортируемые материалы, если импортированное сырье и материалы были достаточно переработаны или отвечают любым условиям статьи 19 Соглашения ТС по СЭЗ:
производство изменило товарный код ТН ВЭД на уровне любых первых четырех знаков;
их переработка в достаточной степени отвечает предопределенному перечню условий, производства и технологических или производственных операций, необходимых для признания товаров товарами ЕАЭС;
процентная доля добавленной стоимости достигает фиксированной доли в цене готовой продукции (правило адвалорной доли); или процентная доля стоимости иностранных товаров достигает фиксированной доли в цене конечной продукции.

901.      Жұмыс тобы мүшелердің сұрағына Қазақстан өкілі, АЭА туралы КО келісімінің 1 Бабына сәйкес еркін(арнайы) аймақ кәсіпкерлік және басқа да қызметті жүзеге асырудың айырықша (арнайы құқықтық) режимі қолданылатын, сондай-ақ еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылуы мүмкін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген шекте ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің бір бөлігі ретінде анықталған деп түсіндірді. АЭА туралы КО келісімі АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылатынын және тиісінше АЭА аумағында орналасқан тауарларға Кеден одағының Кеден кодексіне және АЭА туралы КО келісіміне сәйкес еркін экономикалық аймақтың кедендік рәсімі қолданылатынын айқындайды. Ол Қазақстан Республикасының кеден органдары АЭА аумағында кедендік бақылауды ұлттық заңнамаға сәйкес жүзеге асыратынын түсіндірді.
902. АЭА туралы КО келісімі күшіне енгенге дейін шетелдік және қазақстандық тауарлар АЭА аумағына кеден органдарының рұқсатынсыз әкелінді. Мұндай тауарлар, әдеттегі кедендік тазарту рәсімін еркін кедендік аймақтың кедендік режимінде өтті. Қазіргі уақытта, АЭА туралы КО келісіміне сәйкес тауарлар АЭА аумағына тек кеден органдарының рұқсатымен ғана әкелініп, әкетіледі. Жұмыс тобы мүшесінің рұқсаттар беру рәсімі сипатталатын заңнама туралы сұрағына Қазақстан Республикасының өкілі Қазақстан Республикасының Кеден комитеті АЭА аумағына әкелу мен одан әкетуге рұқсаттар беру рәсімін белгілейтін әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру рәсімін белгілейтін "Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолданудың кейбір мәселелері туралы" ҚР Үкіметі қаулысының жобасын әзірледі деп жауап берді. Қаулы жобасына сәйкес АЭА аумағына тауарлар әкелуге рұқсат алу үшін АЭА резиденттері кеден органдарына әкелінетін тауарларға қатысты, тауарлардың және көлік құралдарының кедендік бақылауы үшін қажетті ақпараты бар коммерциялық, көлік және кедендік құжаттарын ұсынады. Бұл құжаттарда ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкес келуін тексеру негізінде кеден органдары тауарлар мен тасымалдау құралдарын АЭА аумағына импорттау туралы шешім қабылдайды.
903. АЭА туралы КО келісімінің 10-бабына сәйкес "еркін кедендік аймақ" АЭА шеңберінде жұмыс істейтін кедендік рәсімді білдіреді, онда АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде шетелдік тауарлар кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай орналастырылады және пайдаланылады. ЕАЭО тауарлар АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде оларға тыйымдар мен шектеулер қолданылмай орналастырылады және қолданылады.
904. АЭА туралы КО келісімінің 10-бабы импортталған шикізат пен материалдарды қолдана отырып АЭА резиденттері өндіретін, 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген тауарлар 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін ЕАЭО тауарлары деп танылады, яғни, егер импортталған шикізат пен материалдар жеткілікті көлемде өңделсе немесе АЭА бойынша КО келісімінің 19-бабының кез келген шарттарына сай болса, оларды ЕАЭО-ның қалған аумағында импортталған материалға баж төленбей өткізуге болатынын көздейді:
- өндіріс СЭҚ ТН тауарлық кодын кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгертті;
- оларды өңдеу жеткілікті дәрежеде тауарларды ЕАЭО тауарлары ретінде тану үшін қажетті шарттардың, өндірістің және технологиялық немесе өндірістік операциялардың алдын ала анықталған тізбесіне сай келеді;
- қосылған құнның пайыздық үлесі дайын өнімнің бағасында (адвалорлық үлес қағидасы) тіркелген үлеске жетеді; немесе шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкі өнімнің бағасында тіркелген үлеске жетеді.

905. Комиссия имеет право принимать на основе консенсуса: (i) перечень условий и операций для товаров, производимых в СЭЗ, включая импортные товары, которые являются достаточными или недостаточными для признания этих товаров товарами ЕАЭС, и (ii) процедуру применения правила адвалорной доли, как критерия определения достаточной переработки данных товаров для признания их товарами ЕАЭС. Правило адвалорной доли не может применяться к ремонту товаров ЕАЭС, произведенных в СЭЗ. Товары не признаются товарами ЕАЭС, если операции по переработке не отвечают критериям достаточной переработки, определенным Комиссией. Национальный орган, определенный национальным законодательством, определяет статус товаров в соответствии с правилами Соглашения ТС по СЭЗ, выносят соответствующие правовые заключения и обеспечивают их выполнение. В Казахстане таким органом является Министерство по инвестициям и развитию.
906. В ответ на запрос Члена разъяснить каковы предопределенные доли, используемые в качестве критериев достаточной переработки, представитель Казахстана ответила, что правило адвалорной доли установлено Решением Комиссии ТС от 18 ноября 2010 года № 515 "О Порядке использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки товаров, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или таможенную процедуру свободного склада". В соответствии с данным Решением товары, произведенные с использованием иностранных товаров, размещенных в таможенном режиме свободной таможенной зоны и свободного склада, считаются достаточно переработанными, если процентная доля стоимости иностранных товаров, использованных в производстве конечного товара, не превышает 50 % от цены конечного товара. Стоимость иностранных товаров, размещенных в таможенный режим свободной таможенной зоны и свободного склада, и используемых в производстве конечного товара, определяется как таможенная стоимость таких товаров, определенная на дату регистрации таможенными органами таможенной декларации, поданной для размещения товаров в таможенные режимы свободной таможенной зоны и свободного склада. Цена конечного продукта определяется на условиях франко-завод. Она далее добавила, что Казахстан в настоящее время, применяет национальные критерии достаточной переработки, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 793 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, оформлению, удостоверению и выдаче сертификата о происхождении товара и признании утратившим силу некоторых решений Праивтельства Республики Казахстан".

905. Комиссияның консенсус негізінде: (і) АЭА өндірілетін тауарларға, бұл тауарларды ЕАЭО тауарлар тану үшін жеткілікті немесе жеткіліксіз болып табылатын импортталған тауарларды қоса алғанда, шарттар мен операциялар тізбесін және (іі) оларды ЕАЭО тауарлары ретінде тану үшін аталған тауарларды жеткілікті дәрежеде өңделгенін анықтау өлшемшарты ретінде адвалорлық үлес қағидаларын қолдану рәсімін қабылдауға құқығы бар. Адвалорлық үлес қағидасы АЭА өндірілген ЕАЭО тауарларын жөндеуде қолданылмайды. Егер өңдеу бойынша операциялар Комиссия айқындаған жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына сай келмесе, тауарлар ЕАЭО тауарлары болып танылмайды. Ұлттық заңнамада айқындалған ұлттық орган АЭА бойынша КО келісімінің қағидаларына сәйкес тауарлардың дәрежесін анықтайды, тиісті құқықтық қорытындылар шығарады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді. Қазақстанда Инвестиция және даму министрлігі осындай орган болып табылады.
906. Жұмыс тобы мүшесінің жеткілікті өңдеудің өлшемшарты ретінде қолданылатын алдын ала анықталған үлестері қандай екендігі туралы сұрауына жауап ретінде Қазақстан Республикасының өкілі адвалорлық үлес қағидасы "Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен және еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар қолданыла отырып дайындалған (алынған) тауарларды жеткілікті өңдеу өлшемшарты ретінде адвалорлық үлес қағидаларын пайдалану тәртібі туралы" КО Комиссиясының 2010 жылғы 148 қарашадағы № 515 шешімімен белгіленгенін айтты. Осы Шешімге сәйкес еркін кедендік аймақтың және еркін қойманың кедендік режимінде орналастырылған шетелдік тауарларды қолдану арқылы өндірілген, егер түпкі тауар өндірісінде пайдаланылған шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкі тауар бағасының елу (50) пайызынан аспаса, жеткілікті өңделген болып есептеледі. Еркін кедендік аймақтың және еркін қойманың кедендік режимінде орналастырылған және түпкі тауар өндірісінде пайдаланылатын шетелдік тауарлардың құны осындай тауарлардың кеден органдары тауарларды еркін кедендік аймақтың және еркін қойманың кедендік режимдерінде орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күніне айқындалған кедендік құны ретінде айқындалады. Түпкі өнімнің бағасы франко-зауыт жағдайында анықталады. Ол одан әрі, қазіргі кезде Қазақстан "Тауар шығарылған елді анықтау, тауардың шығу тегі туралы сараптама актісін жасау және беру әрі тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу, куәландыру және беру жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2014 жылғы 16 шілдедегі №793 қаулысымен белгіленген жеткілікті өңдеудің ұлттық өлшемшарттарын қолданатынын айтып өтті.

907. Она отметила, что статья 17 Соглашения ТС о СЭЗ устанавливает процедуру исчисления таможенных пошлин и налогов, взимаемых с товаров, вывозимых с территории СЭЗ. В частности, товары ЕАЭС, вывозимые с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории ЕАЭС, не подлежат уплате таможенных пошлин, включая экспортные пошлины. Товары ЕЭАС, вывозимые с территории с СЭЗ за пределы таможенной территории ЕАЭС, подлежат уплате вывозных таможенных пошлин, если применимо. При исчислении вывозной таможенной пошлины ставка таможенной пошлины, стоимость товаров и/или их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена ЕАЭС, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта. Иностранные товары подлежат уплате таможенных пошлин и НДС при их вывозе с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории ЕАЭС. Иностранные товары, вывозимые с территории СЭЗ за пределы таможенной территории ЕАЭС, не облагаются вывозными пошлинами и НДС. Далее, она отметила, что товары, изготовленные (полученные) на территории СЭЗ резидентами, зарегистрированными до 1 января 2012 года, с использованием импортных компонентов, но признанные товарами ЕАЭС и достигшие критериев достаточной переработки, т.е. существенной переработки, не облагаются таможенными пошлинами при их вывозе с территории СЭЗ на остальную часть таможенной территории ЕАЭС. Эти положения утрачивают силу 1 января 2017 года.
- (b) Национальное законодательство по СЭЗ
908. Предыдущее национальное законодательство, регулирующее специальные экономические зоны, Закон "О СЭЗ" 2007 года, предусматривал, что СЭЗ могут быть созданы на срок до 25 лет и управляться таможенными органами в режиме "свободной таможенной зоны" в пределах границ СЭЗ. Иностранные и казахстанские товары, которые размещаются и используются на территории СЭЗ, освобождаются от таможенных пошлин и налогов, за исключением акцизного налога, применяемого для импорта. Кроме требований безопасности, нетарифные регулятивные меры не применяются. С товаров, экспортированных с территории СЭЗ на территорию другой страны, налоги и пошлины не взымаются. В отношении товаров, произведенных с использованием иностранного компонента и экспортируемых на остальную часть территории Казахстана, импортные пошлины не применяются в случае, если они соответствуют критериям достаточной переработки. Товары, происходящие с территоррии СЭЗ, подтверждаются сертификатом происхождения. Когда такой сертификат не выдается, товары признаются казахстанскими (при экспорте из Казахстана в третьи страны) или иностранными (при импорте на остальную территорию Казахстана).

907. Ол АЭА туралы КО келісімінің 17-бабы АЭА аумағынан әкетілетін тауарлардан алынатын кедендік баждар мен салықтарды алу рәсімін белгілейтінін атап өтті. Атап айтқанда, АЭА аумағынан ЕАЭО-ның қалған кедендік аумағына әкетілетін ЕАЭО тауарлары кедендік баждар мен салықтар салуға жатады. АЭА аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетілетін ЕАЭО тауарлары егер қолданылатын болса, кедендік әкету баждарын салуға жатады. Кедендік әкету бажын есептеу кезінде кедендік баждың мөлшерлемесі, тауарлардың құны және/немесе олардың табиғи мәндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, көлемі немесе басқа да сипаттамасы), сондай-ақ тауарлардың саны мен ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы кеден орган экспорттың кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күніне анықталады. Шетелдік тауарларды АЭА аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағының қалған бөлігіне оларды әкету кезінде кедендік баждар мен ҚҚС төлеуге жатады. АЭА аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағынан тыс жерге әкетілетін шетелдік тауарларға әкету баждары мен ҚҚС салынбайды. Әрі қарай, ол 2012 жылдың 1 қаңтарында дейін тіркелген резиденттер АЭА аумағында импорттық құрамбөліктерді пайдалана отырып дайындаған (алған), бірақ ЕАЭО тауарлар деп танылған және жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына жеткен тауарларға олар АЭА аумағынан ЕАЭО кедендік аумағының қалған бөлігіне әкету кезінде кедендік баждар мен ҚҚС салынбайтынын атап өтті. Бұл ережелер 2017 жылдың 1 қаңтарында күшін жояды.
(б) АЭА бойынша ұлттық заңнама
908.      Арнайы экономикалық аймақтарды реттейтін бұрынғы заң, 2007 жылғы "АЭА туралы" Заң АЭА-ның 25 жылға дейінгі мерзімге құрылуы мүмкін екенін және оларды кедендік органдар "еркін кедендік аймақ" режимінде АЭА шекарасы шегінде басқаратынын көздеген. АЭА аумағында орналастырылған және пайдаланылатын шетелдік және қазақстандық тауарлар кедендік импорт үшін қолданылатын акциздік салықты қоспағанда, кедендік баждардан және салықтардан босатылады. Қауіпсіздік талаптарынан басқа тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмады. АЭА аумағынан басқа елдің аумағына экспортталатын тауарлардан салықтар мен баждар алынбады. Шетелдік құрамбөліктерді пайдалану арқылы дайындалған және Қазақстан аумағының қалған бөлігіне экспортталатын тауарларға қатысты импорттық баждар егер олар жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына сай келген жағдайда қолданылмады. АЭА аумағында шығатын тауарлар шығу тегі сертификатымен расталады. Осындай сертификат берілмеген жағдайда, тауарлар қазақстандық (Қазақстаннан үшінші елдерге экспорттау кезінде) немесе шетелдік (Қазақстан аумағының қалған бөлігіне импорттау кезінде) болып есептелді.

909. Представитель Казахстана далее объяснила, что в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2011 года центральные или местные исполнительные органы, юридические лица Казахстана могут внести в уполномоченный орган предложение о создании СЭЗ, в котором будет содержаться информация о цели создания СЭЗ, о приоритетных видах деятельности, о текущей экономической ситуации в регионе, о месте расположения СЭЗ, прогнозируемый эффект на экономику. После того как предложение будет одобрено уполномоченным органом, лица, внесшие предложение о создании СЭЗ, обеспечивают подготовку технико-экономического обоснования создаваемой СЭЗ с оценкой воздействия на окружающую среду. После одобрения результатов технико-экономического обоснования всеми заинтересованными государственными органами, уполномоченный орган вносит в Правительство предложение о создании СЭЗ. Решение о создании СЭЗ и приоритетных видах деятельности, соответствующих целям создаваемой СЭЗ, принимается Президентом по представлению Правительства.
910. Представитель Казахстана далее объяснила, что в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2011 года центральные или местные исполнительные органы, юридические лица могут внести в уполномоченный орган предложение о создании СЭЗ, в котором будет содержаться информация о цели создания СЭЗ, о приоритетных видах деятельности, о текущей экономической ситуации в регионе, о месте расположения СЭЗ, прогнозируемый эффект на экономику. После того как предложение будет одобрено уполномоченным органом, лица, внесшие предложение о создании СЭЗ, обеспечивают подготовку технико-экономического обоснования создаваемой СЭЗ с оценкой воздействия на окружающую среду. После одобрения результатов технико-экономического обоснования всеми заинтересованными государственными органами, уполномоченный орган вносит в Правительство предложение о создании СЭЗ. Решение о создании СЭЗ и приоритетных видах деятельности, соответствующих целям создаваемой СЭЗ, принимается Президентом по представлению Правительства.
911. В соответствии со статьей 8 Закона "О СЭЗ" 2011 года, СЭЗ могут создаваться на срок до 25 лет. Срок действия каждой СЭЗ определяется в соответствующем Указе Президента о создании данной СЭЗ. Земельные участки, на которой создается СЭЗ и предназначенные для осуществления приоритетных видов деятельности, предоставляются в аренду участнику СЭЗ в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан на срок создания СЭЗ. Обычно СЭЗ ликвидируется после завершения его срока. В случае, когда участники СЭЗ не достигают установленных целевых индикаторов, СЭЗ досрочно упраздняется Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства. Представитель Казахстана отметила, что после того как СЭЗ создана, инвесторы могут подать заявление на осуществление деятельности в качестве участника СЭЗ, т.е. быть зарегистрированным в качестве юридического лица, имеющего право на специальный налоговый режим и другие условия, которые являются более благоприятными чем те, которые доступны юридическим лицам на остальной таможенной территории, и заключать соглашения, в которых обозначены условия их деятельности в рамках СЭЗ. Перечень документов, которые должен подать заявитель, описан в статье 10 Закона "О СЭЗ" 2011 года. Представитель Казахстана подчеркнула, что компании с иностранным участием в независимости от доли иностранного участия могут регистрироваться в качестве участника СЭЗ при условии выполнении соответствующих требования, которые применяются на недискриминационной основе ко всем заявителям. Заявитель должен иметь денежные средства и иное имущество в размере, соответствующем технико-экономическому обоснованию и его деятельность должна соответствовать целям и видам деятельности, осуществляемым на территории СЭЗ.
Следующие организации не могут подавать заявление на осуществление деятельности в СЭЗ:
недропользователи;

909. Қазақстан өкілі 2011 жылдан бері қолданылып келетін 2011 жылғы "АЭА туралы" Заң Қазақстан аумағында АЭА-ны құру және жұмыс істеу рәсімін анықтайтынын түсіндірді. АЭА Қазақстан аумағының Үкімет басым қызмет түрлерін жүргізу үшін арнайы режим қолданатын шекте белгілі бір шекарасы бар бөлігі ретінде қаралады. АЭА шегінде ЕАЭО қалған аумағынан және үшінші мемлекеттерден АЭА-ға импортталатын шетелдік және отандық тауарлар үшін және АЭА аумағынан ЕАЭО-ның (і) қалған аумағына және үшінші елдерге (іі) экспортталатын және АЭА-дан ЕАЭО-ның (і) қалған аумағына және үшінші елдерге (іі) экспортталатын тауарларға қатысты арнайы кедендік және салықтық режим құрылған. Еркін кедендік аймақ режиміне орналасқан, яғни кедендік баждар төлеуден босатылатын жағдайда қазақстандық тауарлар және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің тауарларына импорттық кедендік баждарды қолдану мақсатында олар отандық тауарлар ретінде қаралады. ҚҚС-қа қатысты, ЕАЭО туралы шарттың ХVII бөліміне (осы Баяндаманың "Импортқа ішкі салықты қолдану" бөлімін қараңыз) сәйкес ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер арасындағы импортқа ҚҚС салынады. Сонымен қатар, Қазақстанның ұлттық заңнамасына қарағанда маңызды орын алатын АЭА бойынша КО келісімінің 21-бабында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің еркін кедендік аймақтың кедендік режиміне орналастырылатын тауарларына кедендік органдар куәландырған кедендік декларацияға сәйкес осындай тауарлар еркін кедендік аймақ режиміне орналасқанда оның көшірмесі берілген жағдайда ҚҚС-тың нөлдік мөлшерлемесі салынатыны белгіленген. Қазақстан өкілі АЭА қатысушысына қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға қажетті тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар ғана еркін кедендік аймақтың кедендік режиміне орналастырылуы мүмкін, яғни кедендік баждар мен ҚҚС төлеуден босатылуы мүмкін екендігін атап өтті. Бұл тауарлардың тізбесі АЭА әрбір қатысушысы қол қойған қызметті жүзеге асыру туралы келісімде анықталған. Инвестиция және даму министрлігі Қазақстан аумағында АЭА құру, оның жұмыс істеуі және тарату жөніндегі уәкілетті орган болып табылады.
910. Қазақстан өкілі әрі қарай, 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес орталық немесе жергілікті атқарушы органдар, заңды тұлғалар уәкілетті органға АЭА-ны құру мақсаты туралы, қызметтің басым түрлері туралы, өңірдегі ағымдағы экономикалық жағдай туралы, АЭА орналасу орны туралы және экономикаға болжанатын әсері туралы ақпараты бар АЭА құру туралы ұсыныс енгізуі мүмкін. Ұсынысты уәкілетті орган мақұлдағаннан кейін АЭА құру туралы ұсынысты енгізген тұлғалар құрылатын АЭА-ның техникалық-экономикалық негіздемесін дайындауды қоршаған ортаға әсерін бағалап, қамтамасыз етеді. Техникалық-экономикалық негіздеме нәтижелері мақұлданғаннан кейін мүдделі мемлекеттік орган Үкіметке АЭА құру туралы ұсыныс енгізеді. АЭА құру және құрылатын АЭА-ның мақсаттарына сәйкес келетін қызметтің басым түрлері туралы шешімді Үкіметтің ұсынысы бойынша Президент қабылдайды.
911. 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңның 8-бабына сәйкес АЭА 25 жылға дейінгі мерзімге құрылуы мүмкін. Әрбір АЭА-ның әрекет ету мерзімі аталған АЭА-ны құру туралы Президентің тиісті Жарлығында айқындалады. АЭА құрылатын және қызметтің басым түрлерін жүзеге асыруға арналған жер учаскелері АЭА қатысушысына Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес АЭА құру мерзіміне уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) беріледі. Әдетте, АЭА оның мерзімі аяқталғаннан кейін таратылады. АЭА қатысушылары белгіленген мақсатты индикаторларға құл жеткізбеген жағдайда, АЭА-ні Үкіметтің ұсынысы бойынша ҚР Президенті мерзімінен бұрын таратады. Қазақстан Республикасының өкілі АЭА құрылғаннан кейін инвесторлар АЭА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыруға өтініш бере алады, яғни арнайы салық режиміне және қалған кедендік аумақтағы заңды тұлғаларға қолжетімді жағдайларға қарағанда қолайлы болып табылатын басқа да жағдайларға және АЭА аясында олардың қызметінің шарттары белгіленген келісімдер жасасуға құқығы бар заңды тұлға ретінде тіркелген болып танылатынын атап өтті. Өтініш беруші беруге тиіс құжаттардың тізбесі 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңның 10-бабында айтылған. Қазақстан Республикасының өкілі шетелдік қатысу үлесіне қарамастан, шетелдік қатысатын компаниялар барлық өтініш берушілерге кемсітпеушілік негізде қолданылатын тиісті талаптарды орындаған жағдайда АЭА қатысушысы ретінде тіркеле алатынын атап өтті. Өтініш берушінің ақшалай қаражаты және техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес келетін өзге мүлкі болуға тиіс және оның қызметі АЭА аумағында жүзеге асыралатын қызметтің мақсаттары мен түріне сай болуы керек.
912. Мына ұйымдар АЭА-да қызметті жүзеге асыруға өтініш бере алмайды:
- жер қойнауын пайдаланушылар;

организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
организации, применяющие специальные налоговые режимы;
организации, применившие инвестиционные налоговые преференции;
организации игорного бизнеса.
Представитель Казахстана также отметила, что Закон "О СЭЗ" 2011 года предусматривает создание управляющих компаний в виде акционерных обществ. Учредителями управляющей компании могут выступать следующие лица:
Правительство Республики Казахстан;
местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы;
негосударственные юридические лица; или
иностранные юридические лица, имеющие опыт управления СЭЗ в других странах или в Республике Казахстан.
914. Согласно Закону "О СЭЗ" 2011 года, в случае, когда СЭЗ создается по инициативе центральных и местных исполнительных органов как минимум 50 % голосующих акций, выпущенных управляющей компанией, должны принадлежать государству, если иное не установлено актом Президента Республики Казахстан о создании СЭЗ. В случае создания СЭЗ по инициативе негосударственных юридических лиц государству должны принадлежать как минимум 26 % голосующих акций, выпущенных управляющей компанией. Указанная правовая форма управляющей компании позволяет инвесторам участвовать в уставном капитале управляющей компании и, таким образом, позволяет участвовать в управлении реализацией проектов и обеспечивает прозрачность процедур, применяемых в СЭЗ.
915. В соответствии с Законом "О СЭЗ" 2011 года был введен принцип "Единого окна" для оказания услуг на территории СЭЗ, который предусматривает упрощение процедур по подготовке и подаче документов.
916. Шесть действующих СЭЗ, созданных в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2007 года, приняли действующие и административные положения Закона "О СЭЗ" 2011 года, когда данный Закон вступил в силу (См. Приложение 21 настоящего Доклада, где представлен список существующих СЭЗ и их цели).
- (c) Таможенное и налоговое законодательство Республики Казахстан
917. Представитель Казахстана далее отметила, что новый Налоговый кодекс, вступивший в силу в январе 2009 года, определил единый подход к льготам, предоставляемым участникам СЭЗ, включая участников СЭЗ, созданных в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2007 года. В дополнение к освобождению от таможенных пошлин, статья 151 Налогового кодекса Республики Казахстан предусматривает уменьшение суммы корпоративного подоходного налога на 100%; коэффициент "0" к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога; ставка 0 % к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении имущественного налога. Кроме того, в соответствии со статьей 244-2 Налогового кодекса, продажа товаров на территории СЭЗ, включенных в перечень товаров, определенных Правительством и полностью потребляемых в процессе деятельности, которые отвечают целям СЭЗ, облагается нулевой ставкой НДС. Данное положение направлено на уравнивание режима, предоставленного товарам, импортированным в СЭЗ с территории Казахстана с режимом, предоставленным иностранным товарам, описанным в пункте 903 настоящего Раздела.

- Салық кодексінің 279-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдардан басқа, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;
- арнайы салықтық режимдерді қолданатын ұйымдар;
- инвестициялық салықтық преференцияларды қолданған ұйымдар;
- ойын бизнесі ұйымдары.
913. Қазақстан Республикасының өкілі 2011 жылғы "АЭА туралы" Заң акционерлік қоғам түріндегі басқарушы компаниялар құруды көздейтінін атап өтті. Мына тұлғалар басқарушы компанияның құрылтайшылары болуы мүмкін:
- Қазақстан Республикасының Үкіметі;
- облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
- мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
- басқа елдерде немесе Қазақстан Республикасында арнайы экономикалық аймақтарды басқаруда тәжірибесі бар шетелдік заңды тұлғалар.
914. 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес егер ҚР Президентінің АЭА құру туралы актісінде өзгеше белгіленбесе, басқарушы компания шығарған дауыс беретін акциялардың кемінде 50 пайызы мемлекетке тиесілі болған кезде АЭА орталық және жергілікті атқарушы органдардың бастамасымен құрылады. АЭА мемлекеттік емес заңды тұлғалардың бастамасымен құрылған жағдайда, басқарушы компания шығарған дауыс беретін акциялардың кемінде 26 пайызы мемлекетке тиесілі болуға тиіс. Басқарушы компанияның көрсетілген құқықтық нысаны инвесторларға басқарушы компанияның жарғылық капиталына қатысуға мүмкіндік береді, осылайша, жобаларды жүзеге асыруды басқаруға қатысуға мүмкіндік береді және АЭА-да қолданылатын режимдердің ашықтығын қамтамасыз етеді.
915. 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес АЭА аумағында қызметтер көрсетуге арналған "Бірыңғай терезе" қағидаты енгізілді, ол құжаттарды дайындау және беру жөніндегі рәсімді жеңілдетуді көздейді.
916. 2007 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес құрылған, жұмыс істеп тұрған алты АЭА 2011 жылғы "АЭА туралы" Заң күшіне енген кезде осы Заңның қолданыстағы және әкімшілік ережелерін қабылдады (қолданыстағы АЭА тізімі және олардың мақсаты осы Баяндаманың 21-қосымшасын қараңыз).
(с) Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасы
917. Қазақстан өкілі одан әрі 2009 жылдың қаңтарында күшіне енген жаңа Салық кодексі 2007 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес құрылған АЭА қатысушыларын қоса алғанда, АЭА қатысушыларына ұсынылатын жеңілдіктерге бірыңғай тәсілді айқындағанын атап өтті. Кедендік баждардан босатуға қосымша ретінде ҚР Салық кодексінің 151-бабында корпоративтік табыс салығының сомасын 100%-ға азайтуды; жер салығын есептеу кезінде тиісті мөлшерлемелерге "0" коэффициенті; мүлік салығын есептеу кезінде салық салу объектілерінің орташа жылдық құнына 0 пайыз мөлшерлеме көзделген. Бұдан басқа, Салық кодексінің 244-2-бабына сәйкес АЭА аумағында Үкімет айқындаған және АЭА мақсаттарына сай келетін қызмет процесінде толық тұтынылатын тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды сатуға ҚҚС нөлдік мөлшерлемесі салынады. Бұл ереже осы Бөлімнің 903-тармағында сипатталған шетелдік тауарларға ұсынылған режимі бар Қазақстан аумағынан АЭА-ға импортталған тауарларға ұсынылған режимді теңестіруге бағытталған.

918. Согласно статье 150 Налогового кодекса, налоговые льготы предоставляются только тем участникам СЭЗ, которые соответствуют следующим условиям: (i) состоят на регистрационном учете в налоговых органах на территориях СЭЗ; (ii) не имеют структурных подразделений за пределами территорий СЭЗ; (iii) не менее 90 % совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от реализации товаров собственного производства (работ, услуг) от деятельности, которая соответствует целям СЭЗ. Виды деятельности, соответствующие целям создания специальной экономической зоны определены в статье 150 Налогового кодекса и включают в себя: проекты, направленные на развитие информационных технологий; текстильная промышленность и производство кожаных изделий; химическая промышленность; металлургия; машиностроение, включая производство транспортных средств, прицепов и полуприцепов; производство электрического оборудования и бытовых электрических приборов; фармацевтическая индустрия; производство пищевой продукции; производство бумаги и мебели; авиационная индустрия; производство нефтехимической продукции и продукции сопутствующих, смежных производств и технологий; и оказание туристских услуг.
919. Представитель Казахстана отметила, что законодательство Казахстана предусматривает единые требования к отечественным и иностранным компаниям для получения налоговых и таможенных льгот в СЭЗ.
920. Один из членов отметил, что СЭЗ Казахстана регулируются законодательством, которое содержит положения по предоставлению специальных преференций, увязанных с экспортной направленностью и/или импортозамещением предприятий. Данный член сказал, что эти положения противоречат нормам как Соглашения ВТО по субсидиям и компенсационным мерам, так и Соглашения по инвестиционным мерам, связанным с торговлей, и, следовательно, должны быть отменены. Данный Член ожидает от Казахстана обязательства о том, что с даты вступления в ВТО Казахстан гарантирует осуществление своих обязательств в рамках ВТО в свободных зонах, существующих или создаваемых в пределах его территории, включая запрет инвестиционных мер, связанных с торговлей или субсидий, увязанных с требованием об использовании отечественных товаров или результатами экспорта. Казахстан должен подтвердить, что право компаний создаваться или осуществлять деятельность в этих зонах не будет зависеть от показателей экспорта, требования о балансировании торговли или местном содержании. Кроме того, Казахстану необходимо будет гарантировать, что товары, произведенные в СЭЗ в соответствии с налоговыми и тарифными положениями, которые исключают импортные товары и импортные материалы от пошлин и определенных налогов, будут регулироваться нормальными таможенными процедурами при въезде на остальную часть территории Казахстана, включая применение пошлин и налогов.

918. Салық кодексінің 150-бабына сәйкес жеңілдіктер тек мынадай шарттарға сай келетін АЭА мүшелеріне ғана беріледі: (i) арнайы экономикалық аймақтардың аумағындағы салық органдарына тіркеу есебінде тұрады; (ii) арнайы экономикалық аймақтардың аумағынан тыс жерлерде құрылымдық бөлімшелері жоқ; (iii) жылдық жиынтық табыстың кемінде 90%-ын меншікті өндіріс тауарларын (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынуға жататын (алынатын) табыстар құрайды. Арнайы экономикалық аймақты құру мақсатына сәйкес келетін қызмет түрлері Салық кодексінің 150-бабында айқындалған және оған: ақпараттық технологияны дамытуға бағытталған жобалар; тоқыма өнеркәсібі және тері бұйымдар өндірісі; химия өнеркәсібі; металлургия; көлік құралдары, тіркемелер мен жартылай тіркемелер өндірісін қоса алғанда, машина жасау, электр жабдығы мен тұрмыстық электр аспаптары өндірісі; фармацевтикалық индустрия; азық-түлік өндірісі; қағаз бен жиһаз өндірісі; авиациялық индустрия; мұнайхимия өнімін және ілеспе, сабақтас өндіріс өнімін өндіру және технологиялар; және туристік қызметтер көрсету кіреді.
919. Қазақстан өкілі Қазақстан заңнамасы салықтық және кедендік жеңілдіктерді алу үшін отандық және шетелдік компанияларға бірыңғай талаптарды көздейтіндігін атап өтті.
920. Жұмыс тобы мүшелерінің бірі Қазақстанның АЭА-сы кәсіпорындардың экспорттық бағытталуымен және/немесе импорт ауыстырумен байланысты арнайы преференциялар беру жөніндегі ережелерді қамтитын заңнамамен реттелетінін атап өтті. Жұмыс тобының осы мүшесі бұл ережелер Субсидиялар мен өтемақы шаралары жөніндегі ДСҰ келісіміне де және Саудаға байланысты инвестициялық шаралар жөніндегі келісімге де қайшы келетінін және ендеше, олардың күші жойылуға тиіс екенін айтты. Жұмыс тобының бұл мүшесі Қазақстаннан ДСҰ-ға кіргеннен кейін оның аумағы шегінде қолданыстағы немесе құрылатын еркін аймақтарда саудаға байланысты инвестициялық шараларға немесе отандық тауарларды пайдалану туралы талаптармен және экспорт тауарларымен байланысты субсидияларға тыйым салуды қоса алғанда, Қазақстан өз міндеттемелерін ДСҰ аясында жүзеге асыруға кепілдік беретінін күтеді. Қазақстан компаниялардың осы аймақтарда құрылу және қызметті жүзеге асыру құқығы экспорт көрсеткіштеріне, сауданы теңгерімдеу немесе жергілікті қамту туралы талаптарға байланысты болмайтынын растауға тиіс. Бұдан басқа Қазақстан АЭА-да баждар мен белгілі бір салықтардан импорттық тауарлар мен импорттық материалдарды болғызбайтын салықтық және тарифтік ережелерге сәйкес өндірілген тауарлардың баждар мен салықтарды қоса алғанда, Қазақстан аумағының қалған бөлігіне кіргізілген кезде қалыпты кедендік рәсімдермен реттелетін болуы тиіс екені кепілдік беркі қажет.

921. Представитель Казахстана ответила, что оба критерия "экспортоориентированность" и "импортозамещение" были исключены Указом Президента Республики Казахстан от 19 сентября 2008 года № 657 "О внесении изменений в Указы Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года № 853 и 18 августа 2003 года № 1166". В соответствии с Указом Президента № 657, термин "экспортоориентированное производство" в Указах о СЭЗ заменен на новый термин "конкурентоспособность", а термин "импортозамещение" исключен из текста Указов. Более того, постановление Правительства Казахстана от 26 сентября 1997 года № 1376 "Об утверждении Положения о порядке образования и использования средств Фонда экономического и социального развития специальной экономической зоны" утратило силу. Более того, в Законе "О СЭЗ" 2011 года, Соглашении ТС о СЭЗ или в других указах Президента о СЭЗ нет положений, предусматривающих право создания компаний в СЭЗ в зависимости от показателей экспорта и импортозамещения.
922. Представитель Казахстана сообщила, что в настоящее время на территории Казахстана действуют деcять СЭЗ: "Астана – новый город", "Морпорт Актау", "Парк Инновационных Технологий", "Онтустик", "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк", "Бурабай", "Сарыарка", "Павлодар", "Хоргос-Восточные ворота" и "Химический парк "Тараз". Первые шесть зон были созданы в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2007 года. Условия и периоды их действия регулируются Законом "О СЭЗ" 2011 года. Остальные четыре созданы в соответствии с Законом "О СЭЗ" 2011 года (См. Приложение 21 настоящего Доклада для более подробной информации о данных зонах).
- (d) Таможенный режим "Свободный склад"
923. Представитель Казахстана отметила, что создание и функционирование свободных складов на территории Казахстана регулируется статьей 27 "О создании и функционировании свободных (специальных) экономических зон и свободных складов" Договора о ЕАЭС и Соглашением ТС "О свободных складах и таможенной процедуре свободного склада" от 18 июня 2010 года (далее – Соглашение ТС о свободных складах). В соответствии с Соглашением, свободный склад – это сооружение (помещение), в пределах которого могут размещаться и использоваться иностранные товары и товары ЕАЭС, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, а также иные товары в соответствии с настоящим Соглашением. Она также добавила, что в соответствии со статьей 8 Соглашения о свободных складах, таможенная процедура свободного склада это таможенная процедура, при которой товары размещаются и используются на свободном складе без уплаты таможенных пошлин, налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования в отношении иностранных товаров, и без применения запретов и ограничений в отношении товаров ЕАЭС. Товары, импорт которых запрещен на территорию ЕАЭС или экспорт которых запрещен с территории ЕАЭС, не могут помещаться в режим свободного склада.

921. Қазақстан өкілі, "экспортқа бағдарлану" және "импорт алмастыру" деген екі термин де "ҚР Президентінің 2002 жылғы 26 сәуірдегі № 853 және 2003 жылғы 18 тамыздағы № 1166 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 19 қыркүйектегі № 657 Жарлығымен алынып тасталды деп жауап берді. Президенттің № 657 Жарлығына сәйкес "экспортқа бағдарланған өндіріс" термині АЭА туралы жарлықтарда жаңа "бәсекеге қабілеттілік" терминімен, ал "импорт алмастыру" термині Жарлықтың мәтінінен алынып тасталған. Сондай-ақ "Арнайы экономикалық аймақтың экономикалық және әлеуметтік даму қорының қаражатын құру және пайдалану тәртібі туралы ережені бекіту туралы" ҚР Үкіметінің 1997 жылғы 26 қыркүйектегі № 1376 қаулысы өз күшін жойды. Оның үстіне, 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңда, АЭА туралы КО келісімінде немесе Президенттің АЭА туралы басқа да жарлықтарында экспорт және импорт алмастыру көрсеткіштеріне байланысты АЭА-да компаниялар құру құқығын көздейтін ережелер жоқ.
922. Қазақстан өкілі қазіргі кезде Қазақстан аумағында он АЭА жұмыс істейтінін хабарлады: "Астана – жаңа қала", "Ақтау теңіз порты", "Инновациялық Технология паркі", "Оңтүстік", "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі", "Бурабай", "Сарыарқа", ""Павлодар", "Қорғас-Шығыс қақпа" және "Тараз" химия паркі". Алғашқы алты аймақ 2007 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес құрылды. Олардың әрекет ету шарттары және кезеңі 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңмен реттеледі. Қалған төртеуі 2011 жылғы "АЭА туралы" Заңға сәйкес құрылды (Осы аймақтар туралы толық ақпарат алу үшін осы Баяндаманың 21-қосымшасын қараңыз).
(d) "Еркін қойма" кедендік режимі
923. Қазақстан Республикасының өкілі Қазақстан Республикасының аумағында еркін қоймалардың құрылуы және жұмыс істеуі ЕАЭО туралы шарттың "Еркін (арнайы) экономикалық аймақтар мен еркін қоймаларды құру және олардың жұмыс істеуі туралы" 27-бабымен және 2010 жылғы 18 маусымдағы "Еркін қоймалар және еркін қойманың кедендік рәсімі туралы" КО келісімімен (бұдан әрі – Еркін қоймалар туралы КО келісімі) реттелетінін атап өтті. Келісімге сәйкес еркін қойма – бұл шегінде еркін қойманың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік туарлар мен ЕАЭО тауарлары, сондай-ақ осы Келісімге сәйкес өзге де тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін құрылыс (ғимарат). Ол еркін қоймалар туралы келісімнің 8-бабына сәйкес еркін қойманың кедендік рәсімі – бұл кедендік рәсім, ол кезде тауарлар еркін қоймада кедендік баждар, салықтар төленбей, сондай-ақ шетелдік тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмай және ЕАЭО тауарларына шектеулер мен тыйымдар қолданылмай орналастырылады және пайдаланылады деп қоса айта кетті. ЕАЭО аумағына импортына және ЕАЭО аумағынан экспортына тыйым салынған тауарлар еркін қойма режиміне орналастырылмайды.

924. Она далее пояснила, что в соответствии с Соглашением ТС о свободных складах, владелец свободного склада – это юридическое лицо государства-члена ЕАЭС, зарегистрированное в соответствии с национальным законодательством соответствующего государства-члена ЕАЭС и отвечающее критериям, установленным в статье 4 Соглашения. Юридическое лицо признается владельцем свободного склада после его включения таможенными органами в Реестр владельцев свободных складов. Порядок включения и исключения владельцев свободных складов в/из Реестра установлен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2011 года № 1086 "О некоторых вопросах регулирования деятельности свободных складов".
В соответствии со статьей 11 Соглашения ТС о свободных складах, на свободных складах могут совершаться следующие операции:
складирование (хранение, накопление, дробление) товаров;
операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением;
операции, необходимые для сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к транспортировке и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств;
операции по переработке (обработке) товаров, в результате проведения которых товары теряют свои индивидуальные характеристики, и /или по изготовлению товаров (включая сборку, разборку, монтаж, подгонку), а также операции по ремонту товаров;
операции, предусматривающие совершение сделок по передаче прав владения, пользования и/или распоряжения этими товарами.
Представитель Казахстана далее заявила, что в соответствии со статьей 8 Соглашения ТС о свободных складах, иностранные товары, помещаемые в таможенный режим свободного склада, сохраняют статус иностранных товаров, и товары ЕАЭС, помещаемые в таможенный режим свободного склада, сохраняют статус товаров ЕАЭС.
Статья 14 Соглашения ТС о свободных складах устанавливает процедуру исчисления таможенных пошлин и налогов, взимаемых с товаров, вывозимых с территории свободного склада. В частности, товары ЕАЭС, вывозимые с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории ЕАЭС, не подлежат уплате таможенных пошлин и налогов. Товары, вывозимые с территории с свободного склада за пределы таможенной территории ЕАЭС, подлежат уплате вывозных таможенных пошлин, где применимо. При исчислении вывозной таможенной пошлины ставка таможенной пошлины, стоимость товаров и/или их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), а также количество товаров и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-члена ЕАЭС, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта. При вывозе иностранных товаров с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории ЕАЭС уплачиваются таможенные пошлины и НДС. Иностранные товары, вывозимые с территории свободного склада за пределы таможенной территории ЕАЭС, не облагаются вывозными пошлинами и НДС. Далее, она отметила, что товары, произведенные (переработанные) на территории свободного склада, владельцы которых включены в Реестр владельцев свободных складов до 1 января 2012 года, с использованием иностранных товаров и признанные товарами ЕАЭС не облагаются таможенными пошлинами при их вывозе с территории свободного склада на остальную часть таможенной территории ЕАЭС. Данное положение утрачивает силу 1 января 2017 года. Товары, произведенные (переработанные) в рамках таможенного режима свободного склада с использованием иностранных товаров, получают статус товаров ЕАЭС, если они отвечают критериям достаточной переработки, описанным в статье 16 Соглашения Таможенного союза о Свободных складах:
производство изменило код ТН ВЭД на уровне любых первых четырех знаков;
изменения в достаточной степени соответсвуют предопределенному перечню условий, технологических или производственных операций, достаточных для признания товаров товарами ЕАЭС; и
процентная доля добавленной стоимости достигает фиксированной доли в цене готовой продукции (правило адвалорной доли); или процентная доля стоимости иностранных товаров достигает фиксированной доли в цене конечной продукции.

924. Ол әрі қарай, Еркін қойма туралы КО келісіміне сәйкес еркін қойманың иесі – ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің тиісті ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес тіркелген және Келісімнің 4-бабында көрсетілген өлшемшарттарға сай келетін заңды тұлғасы. Заңды тұлғаны кедендік органдар оны Еркін қойманың иелерінің тізіліміне қосқаннан кейін еркін қойманың иесі деп танылады. Еркін қоймалардың иелерін Тізілімге енгізу және одан шығару тәртібі "Еркін қоймалардың қызметін реттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 1086 қаулысында белгіленген.
925. Еркін қоймалар туралы КО келісімінің 11-бабына сәйкес еркін қоймаларда келесі операциялар жасалуы мүмкін:
- тауарларды қоймаға жинау (сақтау, жинақтау, ұсақтау);
- тауарларды тиеу (түсіру) бойынша операциялар және сақауға байланысты басқа да жүк операциялары;
- тауарлардың сақталуына қажетті операциялар, сондай-ақ партияны ұсақтауды, жіберуді қалыптастыруды, сұрыптауды, қаптауды, қайта қаптауды, таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға және сатуға дайындау жөніндегі қарапайым операциялар, тауар сапасын жақсарту жөніндегі операциялар;
- жүргізілу нәтижесінде тауарлар өзінің жеке сипаттамаларын жоғалтатын тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) жөніндегі және/немесе тауарларды дайындау (құрастыруды, жинауды, монтаждауды, баптауды қоса алғанда) жөніндегі операциялар, сондай-ақ тауарларды жөндеу бойынша операциялар;
- осы тауарларға иелік ету, пайдалану және/немесе билік ету құқықтарын беру бойынша мәмілелер жасауды көздейтін операциялар.
926. Қазақстан өкілі әрі қарай Еркін қоймалар туралы КО келісімінің
8- бабына сәйкес еркін қойманың кедендік режиміне орналастырылатын шетелдік тауарлар шетелдік тауарлар дәрежесін сақтайды және еркін қойманың кедендік режиміне орналастырылатын ЕАЭО тауарлары ЕАЭО тауарлары деген дәрежесін сақтайды.
927. Еркін қоймалар туралы КО келісімінің 14-бабы еркін қойманың аумағынан әкетілетін тауарлардан алынатын кедендік баждар мен салықтарды есептеу рәсімін белгілейді. Атап айтқанда, еркін қойма аумағынан ЕАЭО аумағының қалған бөлігіне әкетілетін ЕАЭО тауарлары кедендік баждар мен салықтар төлеуге жатпайды. Кедендік әкету бажын есептеу кезінде кедендік баждың мөлшерлемесі, тауарлардың құны және/немесе олардың табиғи мәндегі физикалық сипаттамасы (саны, массасы, көлемі немесе басқа да сипаттамалары), сондай-ақ тауарлар саны мен Кеден кодексіне және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамын кеден органы экспорттың кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күніне айқындалады. Шетелдік тауарларды еркін қойма аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағының қалған бөлігіне шығарған жағдайда кедендік баждар мен ҚҚС төленеді. Еркін қойма аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағына тыс жерлерге шығарылатын шетелдік тауарларға әкету баждары мен ҚҚС төленбейді. Әрі қарай ол иелері 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін Еркін қоймалар тізіліміне енгізілген, шетелдік тауарлар пайдаланыла отырып, еркін қойма аумағында дайындалған (алынған) тауарлар еркін қойма аумағынан ЕАЭО-ның кедендік аумағының қалған бөлігіне шығарылған кезде оларға кедендік баждар мен ҚҚС салынбайтынын атап өтті. Бұл ереже 2017 жылғы 1 қаңтарда күшін жояды. Еркін қойманың кедендік режимі аясында шетелдік тауарларды пайдалану арқылы өндірілген (өңделген) тауарлар, егер олар Кеден одағының Еркін қоймалар туралы келісімінің 16-бабында сипатталған жеткілікті өңдеудің өлшемшарттарына сай келсе, ЕАЭО тауарлары мәртебесін алады:
- өндіріс СЭҚ ТН кодын кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгертті;
- өзгерістер тауарларды ЕАЭО тауарлары ретінде тану үшін шарттардың, өндірістің және технологиялық немесе өндірістік операциялардың алдын ала анықталған тізбесіне жеткілікті дәрежеде сай келеді;
- қосылған құнның пайыздық үлесі дайын өнімнің бағасында (адвалорлық үлес қағидасы) тіркелген үлеске жетеді; немесе шетелдік тауарлар құнының пайыздық үлесі түпкі өнімнің бағасында тіркелген үлеске жетеді.

928. Перечень условий и операций, которые достаточны или не достаточны для признания товаров, произведенных на свободных складах с использованием импортированных товаров, товарами ЕАЭС, принимается Комиссией Таможенного союза на основе консенсуса. Комиссия Таможенного союза также одобряет порядок использования правила адвалорной доли в качестве критерия достаточной переработки для признания этих товаров товарами ЕАЭС.
929. Представитель Казахстана далее объяснила, что в соответствии с национальным законодательством Казахстана, товары, произведенные на территории свободных складов и реализуемые с этой территории на остальную территорию Казахстана, освобождаются от НДС если они отвечают критериям достаточной переработки, принятым Правительством Республики Казахстан, и если они включены в перечень товаров, принятый Правительством Республики Казахстан. Эти преференции предоставляются в соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 100-IV "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и постановлением Правительства Казахстана от 19 января 2012 года № 133 "Об утверждении перечня товаров, произведенных на территории свободного склада и реализуемых владельцем свободного склада на территории Республики Казахстан, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость и перечня товаров, произведенных на территории свободного склада и реализуемых с данной территории на остальную часть территории Республики Казахстан, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость". В соответствии с Налоговым кодексом данная преференция действует до 1 января 2017 года.
В соответствии со статьей 7 правил происхождения, утвержденных постановлением Правительства от 16 июля 2014 года № 793 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, оформлению, удостоверению и выдаче сертификата о происхождении товара и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", товары признаются соответствующими критериям достаточной переработки, если они отвечают одному из следующих критериев:
изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате переработки товара;
выполнение производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место;
изменение стоимости товара, когда процентная доля стоимости достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли).
Постановление Правительства № 793 определяет условия, производственные и технологические операции, достаточные для определения страны происхождения товара, когда товары, импортированные с третьих стран используются в производственном процессе.

928. Еркін қоймаларда импортталған тауарларды пайдалану арқылы өндірілген тауарларды ЕАЭО тауарлары ретінде тану үшін жеткілікті не жеткіліксіз шарттар мен операциялардың тізбесін Кеден одағының Комиссиясы консенсус негізінде қабылдайды. Кеден одағының Комиссиясы адвалорлық үлес қағидаларын пайдалану тәртібін осы тауарларды ЕАЭО тауарлары ретінде тану үшін жеткілікті өңдеу өлшемшарты ретінде де мақұлдайды.
929. Қазақстан өкілі әрі қарай Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына сәйкес еркін қойма аймағында өндірілген және осы аумақтан Қазақстан Республикасының қалған аумағына өткізілетін тауарларға, егер олар Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдаған жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына сай келсе және олар Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдаған тауарлар тізбесіне енгізілсе, ҚҚС салынбайтынын түсіндірді. Бұл преференциялар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсанындағы Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына "Еркін қойма аумағында өндiрiлген және Қазақстан Республикасының аумағында еркін қойма иесі өткізетін, өткізу бойынша айналымдары қосылған құн салығынан босатылатын тауарлардың тiзбесiн және еркiн қойма аумағында өндірілген және Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлiгiне өткізілетін, өткізу бойынша айналымдары қосылған құн салығынан босатылатын тауарлардың тiзбесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтарындағы № 133 қаулысына сәйкес ұсынылады. Бұл преференция Салық кодексіне сәйкес 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
930. "Тауардың шығарылған елін айқындау, шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу, куәландыру және беру қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 шілдедегі №793 қаулысымен бекітілген шығу тегі қағидаларының 7-бабына сәйкес тауарлар мынадай өлшемшарттардың біріне сай келсе, жеткілікті өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келеді деп танылады:
- тауарды қайта өңдеу нәтижесінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауар кодының кез келген алғашқы төрт белгі деңгейінде өзгеруі;
- бұл операциялар орын алған ел тауар шығарылған ел болып есептелуі үшін жеткілікті өндірістік немесе технологиялық операцияларды орындау;
- құнының пайыздық үлесі түпкі өнімнің бағасындағы тіркелген үлесіне жеткен кездегі тауар құнының өзгеруі (адвалорлық үлес қағидасы).
№ 793 қаулы үшінші елдерден импортталған тауарлар өндірістік процестерде қолданылған кезде тауардың шыққан елін айқындау үшін жеткілікті шарттарды, өндірістік және технологиялық операцияларды белгілейді.

931. Представитель Казахстана отметила, что в настоящее время в Казахстане зарегистрировано 59 юридических лиц в качестве владельцев свободных складов. Они, в основном, специализируются на осуществлении следующих видов деятельности: сборка транспортных средств, сборка сельскохозяйственных машин и оборудования, производство пищевой продукции, производство строительных материалов.
932. Члены напомнили, что достаточная переработка и местное содержание не могут применяться к товарам, произведенным или переработанным в СЭЗ или свободных складах с использованием импортируемых товаров с государств, которые не являются государствами-членами ЕАЭС, в целях исключения данных товаров от применения таможенных пошлин и налогов при их реализации на остальной территории Казахстана. В отношении данных импортных компонентов должны быть восстановлены пошлины и налоги при выпуске их на остальную часть территории Казахстана или ЕАЭС вне зависимости от того, были они переработаны в СЭЗ и свободных складах и были ли преобразованы в другие товары. По их мнению, освобождение этих импортных компонентов в целях извлечения налогов и пошлин не соответствует статье I ГАТТ 1994 года и освобождение от этих сборов, основываясь на оценке местного содержания (критерий достаточной переработки) может представлять собой запрещенную субсидию. Члены попросили Казахстан отменить эти положения и содействовать функционированию СЭЗ в соответствии с положениями ВТО.
933. Представитель Казахстана подтвердила, что за исключением изъятий, которые применяются в течение ниже обозначенных переходных периодов в отношении товаров, поставляемых юридическими лицами, которые зарегистрированы в СЭЗ и/или осуществляют деятельность в свободных складах до вступления Казахстана в ВТО, СЭЗ и свободные склады в Казахстане будут создаваться, действовать и управляться с даты вступления в ВТО в соответствии с положениями Соглашения ВТО. Она добавила, что Казахстан будет применять положения Соглашения ВТО во всех СЭЗ и свободных складах. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
934. В отношении требований о местном содержании, достаточной переработки, т.е. существенной трансформации, и освобождения от уплаты пошлин и налогов, товары, поставляемые юридическими лицами, которые зарегистрированы и осуществляли деятельность в СЭЗ и Свободных складах до вступления Казахстана в ВТО, будут продолжать пользоваться льготами, описанными в пунктах 904, 907, 927 и 929 настоящего Доклада, в течение переходного периода, истекающего 1 января 2017 года. По истечении переходного периода в отношении компаний, зарегистрированных на территории СЭЗ и осуществляющих деятельность в свободных складах, также, как и в отношении любых новых компаний, которые будут регистрироваться в СЭЗ или создавать свободный склад, не будут применяться требования осуществления экспорта, платежного баланса или критериев местного содержания, по закону или на практике. Более того, товары, ввозимые в свободные склады и СЭЗ в соответствии с положениями, которые предусматривают освобождение импорта из стран, не являющихся членами ЕАЭС, от уплаты таможенных пошлин и определенных налогов, на условиях их дальнейшей реализации на остальной части территории Казахстана и территорию ЕАЭС, будут подлежать оплате соответствующих пошлин и налогов и прохождению таможенных формальностей при ввозе на остальную часть территории Казахстана и территорию ЕАЭС. Если такие ввозимые товары проходят повторную переработку, т.е. существенно трансформируются, в пределах территории СЭЗ или в свободном складе, пошлины и налоги, которые в противном случае должны были быть начислены за данные товары, подлежат уплате при ввозе готовой продукции на остальную часть территории Казахстана и территорию ЕАЭС. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
- Государственные закупки

931. Қазақстан Республикасының өкілі қазіргі уақытта Қазақстанда еркін қойма ретінде 59 заңды тұлға тіркелгенін атап өтті. Олар негізінен мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға маманданған: көлік құралдарын құрастыру, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын құрастыру, тамақ өнімдері өндірісі, құрылыс материалдары өндіріс.
932. Жұмыс тобының мүшелері АЭА немесе еркін қоймаларда ЕАЭО-ға мүше емес мемлекеттерден импортталған тауарларды қолдану арқылы өндірілген немесе өңделген тауарларды Қазақстанның қалған аумағында өткізу кезінде кедендік баждар мен салықтарды қолданудан болғызбау мақсатында бұл туарлар жеткілікті өңдеу мен жергілікті қамту қолданылмайтынын ескертті. Қазақстан аумағының қалған бөлігіне немесе ЕАЭО-ға олардың АЭА-да және еркін қоймаларда өңделгеніне және басқа тауарларға қайта жасалғанына қарамастан осы импорттық құрамбөліктерді шығару кезінде оларға қатысты баждар мен салықтар қалпына келтірілуге тиіс. Олардың пікірінше, осы импорттық құрамбөліктерді баждар мен салықтар алу мақсатында босату 1994 ГАТТ-тың І бабына сәйкес келмейді және жергілікті қамтуды (жеткілікті өңдеудің өлшемшарттары) бағалауға негіздеп, осы алымдардан босату тыйым салынған субсидияны білдіруі мүмкін. Мүшелер Қазақстаннан осы ережелерді жоюды және АЭА-ның ДСҰ ережелеріне сәйкес жұмыс істеуіне жәрдемдесуді өтінді.
933. Қазақстан өкілі АЭА-да тіркелген және/немесе өз қызметін Қазақстан ДСҰ-ға кіргенге дейін еркін қоймаларда жүзеге асыратын заңды тұлғалар беретін тауарларға қатысты төменде белгіленген өтпелі кезеңдер ішінде қолданылатын алып қоюды қоспағанда, Қазақстанда АЭА және еркін қоймалар ДСҰ келісімінің ережелеріне сәйкес ДСҰ-ға кірген күннен бастап құрылатынын, әрекет ететінін және басқарылатынын растады. Ол, Қазақстан ДСҰ келісімінің ережелерін барлық АЭА-да және еркін қоймаларда қолданатынын қоса айтты. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
934. Жергілікті қамту туралы талаптарға, жеткілікті өңдеуге, яғни елеулі түрлендіруге және баждар мен салықтардан босатуға қатысты, Қазақстан ДСҰ-ға кіргенге дейін АЭА-да және Еркін қоймаларда тіркелген және қызметін жүзеге асырған заңды тұлғалар беретін тауарлар осы Баяндаманың 904, 907, 927 және 929-тармақтарында сипатталған жеңілдіктерді 2017 жылғы 1 қаңтарда аяқталатын өтпелі кезең ішінде қолдануды жалғастырады. Өтпелі кезең өткеннен кейін АЭА-да тіркелетін немесе еркін құратын кез келген жаңа компанияларға қатысты сияқты АЭА аумағында тіркелген және өз қызметін еркін қоймаларда жүзеге асыратын компанияларға қатысты экспортты жүзеге асыру, төлем балансының талаптары немесе жергілікті қамту өлшемшарттары заң бойынша немесе практикада қолданылмайды. Оның үстіне Қазақстан аумағының қалған бөлігіне және ЕАЭО-ның аумағына одан әрі өткізу шартымен ЕАЭО-ның мүшелері болып табылмайтын елдерден импортты кедендік баждар мен салықтар төлеуден босату көздейтін ережелерге сәйкес еркін қоймаларға және АЭА-ға әкелінетін тауарлар Қазақстан аумағының қалған бөлігіне және ЕАЭО аумағына әкелу кезінде тиісті баждар мен салықтар төлеуге және кедендік формальдылықтардан өтуге жатады. Егер осындай әкелінетін тауарлар қайта өңдеуден өтсе, яғни елеулі өзгерсе, АЭА аумағы шегінде немесе еркін қоймада осы тауарлар үшін есепке жазылуы тиіс баждар мен салықтар дайын өнімді Қазақстан аумағының қалған бөлігіне немесе ЕАЭО аумағын әкелу кезінде төленуге жатады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
Мемлекеттік сатып алу

935. Представитель Казахстана отметила, что государственные закупки регулируются Законом от 21 июля 2007 года № 303-III "О государственных закупках" (далее – Закон "О государственных закупках"), измененный Законом № 15-V от 27 апреля 2012 года; постановлением Правительства от 27 декабря 2007 года № 1301 "Об утверждении правил осуществления государственных закупок" (далее – постановление Правительства № 1301); постановлением Правительства от 15 мая 2012 года № 623 "Об утверждении Правил проведения электронных государственных закупок" (далее – постановление Правительства № 623); и постановлением Правительства от 11 мая 2014 года № 470 "Об определении мер государственной поддержки категорий отечественных потенциальных поставщиков". Вышеуказанное законодательство разработано с учетом требований международного права, в частности, типового Закона о государственных закупках Комиссии по международному торговому праву ООН (ЮНСИТРАЛ).
936. Законодательство Казахстана в области государственных закупок направлено на развитие добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков; предоставление потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в государственных закупках; оптимальное и эффективное расходование денежных активов, используемых для Правительства; а также обеспечение гласности и прозрачности процесса государственных закупок. Органом, ответственным за разработку и реализацию политики в области государственных закупок, является Министерство финансов Республики Казахстан.
937. Представитель Казахстана отметила, что в соответствии с Законом "О государственных закупках", государственные закупки определяются как приобретение на платной основе заказчиками товаров и услуг, необходимых для обеспечения их функционирования, выполнения государственных функций либо уставной деятельности заказчика, осуществляемое в соответствии с Законом "О государственных закупках", а также гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением услуг, приобретаемых у физических лиц по трудовым договорам либо у физических лиц, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг, в рамках выполнения государственного задания, а также внесения взносов (вкладов), в том числе в уставный капитал вновь создаваемых юридических лиц. Заказчиками признаются государственные органы, государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними юридические лица, за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных управляющих компаний, национальных компаний и аффилиированных с ними юридических лиц, включая Национальный фонд благосостояния "Самрук-Казына", который является национальным управляющим холдингом. Правила закупок национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и аффилиированных с ними юридических лиц, включая Национальный фонд благосостояния "Самрук-Казына", который является национальным управляющим холдингом, описываются в разделе "Государственная собственность, государственные торговые организации и приватизация" настоящего Доклада.

935. Қазақстан өкілі мемлекеттік сатып алу 2012 жылғы 27 сәуірдегі
№ 15-V Заңмен өзгертілген "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі № 303-ІІІ Заңмен (бұдан әрі – "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заң); "Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 1301 қаулысымен (бұдан әрі - Үкіметтің №1301 қаулысы); "Электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 623 қаулысымен (бұдан әрі – Үкіметтің № 623 қаулысы); және "Отандық әлеуетті өнім берушілердің санаттарын мемлекеттік қолдау шараларын айқындау туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 1353 қаулысымен реттелетінін айтты. Жоғарыда көрсетілген заңнама халықаралық құқық талаптары, атап айтқанда БҰҰ-ның Халықаралық сауда жөніндегі комиссиясының (ЮНСИТРАЛ) Мемлекеттік сатып алу туралы үлгілік заңы ескеріле отырып әзірленген.
936. Қазақстанның мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасы әлеуетті өнім берушілер арасында адал бәсекелестікті дамытуға; әлеуетті өнім берушілерге мемлекеттік сатып алуға қатысу үшін тең мүмкіндіктер беруге; Үкімет үшін қолданылатын ақшалай активтерді ұтымды және тиімді жұмсауға; сондай-ақ мемлекеттік сатып алу процесінің жариялылығын және ашықтығын қамтамасыз етуге қолдауға бағытталған. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мемлекеттік сатып алу саласындағы саясатты әзірлеуге және іске асыруға жауапты орган болып табылады.
937. Қазақстан өкілі "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға сәйкес мемлекеттік сатып алу еңбек шарты бойынша жеке тұлғалардан не кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалардан, мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде өтеулі қызметтер көрсету шарттары бойынша сатып алынатын қызметтерді қоспағанда, өздерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету, мемлекеттік функцияларды орындау не тапсырыс берушінің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын жарғылық қызметі, сондай-ақ жарналар (салымдар), оның ішінде жаңадан құрылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына енгізу үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді тапсырыс берушінің ақылы негізде алуы ретінде айқындалады. Ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қорын қоса алғанда, ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді, ұлттық басқарушы компанияларды, ұлттық компанияларды және олармен үлестес заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының 50% және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар тапсырыс берушілер болып танылады. Ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қорын қоса алғанда, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және олармен үлестес заңды тұлғалардың сатып алу қағидалары осы Баяндаманың "Мемлекеттік меншік, мемлекеттік сауда ұйымдары және жекешелендіру" бөлімінде сипатталады.

938. Представитель Казахстана сказала, что процесс государственных закупок включает в себя: (i) разработку и утверждение годового плана государственных закупок; (ii) выбор поставщика и заключение с ним договора о государственных закупках; и (iii) исполнение договора о государственных закупках.
939. Представитель Казахстана добавила, что государственные закупки могут проводиться посредством следующих способов: (i) конкурс; (ii) из одного источника; (iii) выбор поставщика через запрос ценовых предложений; (iv) аукцион; и (v) через товарные биржи. Способ осуществления государственных закупок может быть выбран заказчиком без согласования с Министерством финансов. Государственные закупки способами аукциона и запроса ценовых предложений могут осуществляться только в электронном формате. Государственные закупки способом конкурса и из одного источника могут осуществляться как в бумажном, так и в электронном формате. С 1 июля 2012 года государственные закупки способом конкурса осуществляются только в электронном формате. Перечни товаров, которые закупаются через аукцион, из одного источника и через товарные биржи, содержатся в Приложении 22 (A), Приложении 22 (B) и Приложении 22 (C) настоящего Доклада.
940. Представитель Казахстана пояснила, что конкурс является основным методом государственных закупок и может быть использован во всех случаях. Государственные закупки способом из одного источника могут проводиться в следующих случаях: (i) у государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними юридических лиц, возникает необходимость произвести закупки у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися товарами, оборудованием, технологией, работами или услугами; (ii) государственные закупки способом конкурса признаны несостоявшимися; (iii) имеется необходимость в осуществлении государственных закупок товаров и услуг ежедневной и (или) еженедельной потребности как временная мера, пока итоги государственных закупок способом конкурса не будут подведены и не вступят в силу; (iv) принятые организатором государственных закупок меры, предусмотренные Законом "О государственных закупках", не привели к заключению договора о государственных закупках после проведения государственных закупок способом запроса ценовых предложений и аукциона. Государственные закупки способом запроса ценовых предложений проводятся на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. Более того, в государственных закупках по запросам ценовых предложений решающим условием является цена. Государственные закупки способом аукциона осуществляются в режиме реального времени на веб-портале государственных закупок. Государственные закупки способом аукциона должны осуществляться единым оператором в сфере электронных государственных закупок. Предметом государственных закупок через аукцион являются товары и услуги, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает четырехтысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан. Государственные закупки товаров через товарные биржи осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах по перечню биржевых товаров.

938. Қазақстан өкілі, мемлекеттік сатып алу процесі: (i) мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын әзірлеуді және бекітуді; (ii) өнім берушіні таңдау және онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасауды; (iii) мемлекеттік сатып алу туралы шартты орындауды қамтитынын айтты.
939. Қазақстан өкілі мемлекеттік сатып алу мынадай тәсілдер арқылы жүргізілетінін қоса айта кетті: (і) конкурс; (іі) бір көзден алу; (ііі) баға ұсыныстарын сұрату арқылы өнім берушіні таңдау; (іv) аукцион; және (v) тауар биржалары арқылы. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін тапсырыс беруші Қаржы министрлігімен келіспей таңдай алады. Аукцион тәсілімен және баға ұсыныстарын сұрату арқылы жүргізілетін мемлекеттік сатып алу тек электрондық форматта ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Конкурс және бір көзден алу тәсілімен жүргізілетін мемлекеттік сатып алу қағаз түрінде де, электрондық форматта да жүзеге асырылуы мүмкін. 2012 жылғы 1 шілдеден бастап конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу тек электрондық форматта ғана жүзеге асырылады. Аукцион, бір көзден алу арқылы және тауар биржалары арқылы сатып алынатын тауарлардың тізбесі осы Баяндаманың 22(А) Қосымшасында, 22(B) Қосымшасында және 22(C) Қосымшасында қамтылған.
940. Қазақстан өкілі конкурс мемлекеттік сатып алудың негізгі әдісі болып табылатынын және барлық жағдайда қолданылуы мүмкін екенін түсіндірді. Бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу мынадай жағдайларда жүргізілуі мүмкін: (і) мемлекеттік кәсіпорындарда және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларда және олармен үлестес заңды тұлғаларда қолда бар тауарларды, жұмыстарды, жабдықтарды, технологияны, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді біріздендіру, стандарттау және олармен үйлесімділігін қамтамасыз ету мақсатында сол бір өнім берушіден сатып алуды жүргізу қажеттілігі туындаса; (іі) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу өтпеді деп танылса, (ііі) конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары шығарылып, күшіне енгенге дейін, уақытша шара ретінде күнделікті және (немесе) апта сайын тұтынылатын тауарларды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қажеттілігі болса; (іv) мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы қабылдаған, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңда көзделген шаралар баға ұсыныстарын сұрату және аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүргізуден кейін мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуға әкелмесе. Егер біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі құндық мәнде республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспайтын болса, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу осындай тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге жүргізіледі. Сонымен қатар, баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуда баға шешуші шарт болып табылады. Аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алу мемлекеттік сатып алудың веб-порталында нақты уақыт режимінде жүзеге асырылады. Аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алуды электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор жүзеге асыруға тиіс. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша жылдық көлемі құндық мәнде республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен асатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылады. Тауар биржалары арқылы тауарларды мемлекеттік сатып алу биржалық тауарлар тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

941. Представитель Казахстана отметила, что Закон "О государственных закупках" содержит положения по прозрачности процедур проведения государственных закупок. Вся информация о государственных закупках размещается на официальном сайте Министерства финансов www.goszakup.gov.kz. Информация о регулировании Республики Казахстан в сфере государственных закупок представлена на http://goszakup.gov.kz/wiki/index.php?title=Main_page. Не позднее трех рабочих дней с даты утверждения конкурсной документации, но не менее чем за тридцать календарных дней, а в случае электронных государственных закупок, не менее чем за двадцать календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в конкурсе, организатор государственных закупок обязан: (i) разместить на интернет-ресурсе заказчика текст объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса, а также перечень документации конкурсному предложению; (ii) разместить на веб-портале государственных закупок текст объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса; и (iii) обеспечить на интернет-ресурсе заказчика регистрацию в хронологическом порядке фактов представления конкурсной документации. Объявление о проведении конкурса должно содержать следующую информацию: полное наименование, почтовый и электронный адрес организатора государственных закупок; предмет договора, требуемый объем, место и сроки поставки товаров и услуг; место и способы получения копии конкурсной документации; место и окончательный срок представления заявок на участие в конкурсе, а также день, время и место вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе.
942. Она отметила, что победитель государственных закупок определяется в соответствии с правилами, установленными в национальном законодательстве, то есть законами и правилами, указанными в пункте 935 настоящего раздела. Не позднее двух рабочих дней со дня завершения конкурса, протокол об итогах государственных закупок должен быть опубликован на официальном интернет-ресурсе заказчика и веб-портале государственных закупок.
943. В ответ на вопрос о требованиях местного содержания в законах Казахстана по государственным закупкам, представитель Казахстана отметила, что такие требования установлены Законом "О государственных закупках", постановлениями Правительства № 1301 и № 623. Конкурсная комиссия при оценке и сопоставлении всех представленных конкурсных заявок учитывает критерии, перечисленные в пункте 4 статьи 17 Закона "О государственных закупках". Данные критерии прописываются в конкурсной документации и применяются в равной степени ко всем конкурсным заявкам. В соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона "О государственных закупках" на конкурсное ценовое предложение участников конкурса влияют следующие критерии: (i) наличие у потенциального поставщика: a) опыта работы на рынке товаров и услуг, требуемых для проводимых государственных закупок; b) документа, подтверждающего проведение добровольной сертификации предлагаемых товаров, для отечественного товаропроизводителя в соответствии с законодательством Казахстана о техническом регулировании; c) сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента качества в соответствии с требованиями государственных стандартов; и d) сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента управления окружающей средой в соответствии с требованиями государственных стандартов и (или) подтверждения соответствия стандарту экологически чистой продукции в соответствии с законодательством Казахстана о техническом регулировании; (ii) функциональные, технические и качественные характеристики товаров и услуг и (или) расходы на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт закупаемых товаров; и (iii) местное содержание. В соответствии с Законом "О государственных закупках" и постановлениями Правительства № 1301 и № 623, конкурсная комиссия может уменьшить условную цену заявки на участие в конкурсе отечественным товаропроизводителям до 20 % и отечественным поставщикам услуг (работ) до 15 %.

941. Қазақстан өкілі "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның мемлекеттік сатып алу жүргізудің ашықтығы жөніндегі ережені қамтитынын атап өтті. Мемлекеттік сатып алу туралы барлық ақпарат Қаржы министрлігінің ресми сайтында - www.goszakup.gov.kz орналастырылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу саласындағы реттеу туралы ақпарат http://goszakup.gov.kz/wiki/index.php?title=Main_page ұсынылған. Конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей бірақ кемінде күнтізбелік отыз күнде, ал электрондық сатып алу жағдайында әлеуетті өнім берушілер конкурсқа қатысуға өтінім берудің түпкілікті күніне дейін күнтізбелік жиырма күн бұрын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы: (і) тапсырыс берушінің интернет-ресурсында конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін, сондай-ақ конкурстық ұсынысқа құжаттама тізбесін орналастыруға; (іі) мемлекеттік сатып алу веб-порталында конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін; және (ііі) тапсырыс берушінің интернет-ресурсында хронологиялық тәртіппен конкурстық құжаттаманы ұсыну фактілерін тіркеуді қамтамасыз етуге міндетті. Конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай ақпарат қамтылуға тиіс: мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының толық атауы, электрондық және пошталық мекенжайы; шарт нысанасы, талап етілетін көлем, тауарларды беру қызметтер көрсету орны мен мерзімі, конкурстық құжаттаманың көшірмелерін алу орны мен тәсілі; конкурсқа қатысуға өтінім беру орны және оның түпкілікті мерзімі, сондай-ақ конкурсқа қатысуға өтінім салынған конверттерді ашу күні, уақыты және орны.
942. Қазақстан өкілі мемлекеттік сатып алудың жеңімпазы ұлттық заңнамада белгіленген қағидаларға, яғни осы бөлімнің 935-тармағында көрсетілген заңдар мен қағидаларға сәйкес анықталатынын атап көрсетті. Конкурс біткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттама тапсырыс берушінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік сатып алуың веб-порталында жариялануы тиіс.
943. Қазақстанның мемлекеттік сатып алу жөніндегі заңдарындағы жергілікті қамту талаптары туралы сұраққа Қазақстан өкілі мұндай талаптардың "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңда, Үкіметтің № 1301 және № 623 қаулыларында белгіленгенін айтты. Конкурстық комиссия ұсынылған конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстырып тексеру кезінде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 4-тармағында тізбеленген өлшемшарттар ескеріледі. Бұл өлшемшарттар конкурстық құжаттамада жазылады және барлық конкурстық құжаттамаға тең мөлшерде қолданылады. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңның 17-бабының 4-тармағына сәйкес конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстарына мынадай өлшемшарттар әскер етеді: (і) әлеуетті өнім берушіде: а) өткізілетін мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесінің; в) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес ұсынылатын тауарларға ерікті сертификаттау жүргізілгенін растайтын құжаттың; с) ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес сапа менеджментінің сертификатталған жүйесінің (сертификатталған жүйелерінің); және d) ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес қоршаған ортаны басқару менеджментінің сертификатталған жүйесінің (сертификатталған жүйелерінің) және (немесе) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес экологиялық таза өнім стандартына сәйкестікті растаудың болуы; (іі) тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын және (немесе) сатып алынатын тауарларды пайдалануға, оларға техникалық қызмет көрсетуге және оларды жөндеуге арналған шығыстар; және ііі) жергілікті қамту. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңға, Үкіметтің № 1301 және № 623 қаулыларына сәйкес конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтінімнің шартты бағасын отандық тауар өндірушілерге 20 %-ға дейін және отандық қызметтер (жұмыстар) берушілерге 15 % дейін төмендетуі мүмкін.

944. Потенциальный поставщик вправе обжаловать действия (бездействие) заказчика, организатора государственных закупок, комиссий, эксперта и единого оператора в сфере государственных закупок, если их действия (бездействие) нарушают права и законные интересы потенциального поставщика.
945. В ответ на вопрос члена о том, будет ли общий режим государственных и (или) муниципальных закупок в ЕАЭС, представитель Казахстана ответила, что Раздел XXII "Государственные (Муниципальные) закупки" и Приложение № 25 "Протокол о порядке регулирования закупок" Договора о ЕАЭС, который вступил в силу 1 января 2015 года, является правовой базой для осуществления общей политики. Данные положения заменили Соглашение о государственных (муниципальных) закупках в рамках Единого экономического пространства от 1 января 2012 года. В соответствии со статьей 88 Раздела XXII Договора о ЕАЭС, государства-члены предоставляют национальный режим в государственных закупках, проводимых государственными органами и государственными учреждениями других государств-членов на взаимной основе. Договор о ЕАЭС распространяется на закупки, проводимые государственными органами, бюджетными организациями, в том числе государственных учреждений, а также других лиц, определенных законодательствами о государственных закупках государств-членов ЕАЭС. Договор о ЕАЭС не распространяется на закупки государственных предприятий, осуществляющих деятельность коммерческого характера и предприятий с государственным участием, а также закупки Национальных (Центральных) банков.
946. Члены отметили, что охват "государственных закупок", как это предусмотрено в действующем законодательстве Казахстана, намного шире "закупок", определенных статьями III:8 и XVII:2 ГАТТ 1994 года и статьей XIII:1 ГАТС, то есть товаров и услуг, закупаемых для государственных целей, а не для цели коммерческой перепродажи или с целью использования их для производства товаров и оказания услуг в целях коммерческой продажи. "Закупки" также охватывают больше, чем товары и услуги, обычно подпадающие под действие Соглашения ВТО о государственных закупках. Законы, правила и другие меры, относящиеся к закупкам, которые выходят за рамки определения статей III:8 и XVII:2 ГАТТ 1994 года и статьи XIII:1 ГАТС, не исключаются из сферы регулирования Соглашений в Приложении 1 Марракешского Соглашения об учреждении Всемирной Торговой Организации. Данные члены отметили, что в законодательстве Казахстана, "закупки", в дополнение к товарам для государственных целей, включают товары и услуги для прямого потребления и поддержки, т.е. товары и услуги, которые закупаются компаниями и продаются в коммерческих целях или используются для производства товаров и услуг для коммерческой продажи. Они запросили подтверждение, что при проведении закупок, которые не будут рассматриваться как государственные закупки по смыслу статей III:8 и XVII:2 ГАТТ 1994 года и статьи XIII:1 ГАТС, будут применяться требования национального режима и режима наибольшего благоприятствования. Данные члены также запросили подтверждение, что товары и услуги, закупаемые в соответствии с законодательством Казахстана по государственным закупкам, не будут перепродаваться на коммерческом рынке или использоваться для производства товаров и оказания услуг для коммерческой продажи.

944. Әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алу саласындағы комиссиялардың, сарапшының және бірыңғай оператордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), егер олардың әрекеті (әрекетсіздігі) әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзса, шағым жасауға құқылы.
945. Мүшенің ЕАЭО аясында мемлекеттік және (немесе) муниципальдық сатып алудың ортақ режимі бола ма не болмай ма деген сұрағына Қазақстан өкілі, "Мемлекеттік (муниципальдық) сатып алу" XXII Бөлім және ЕАЭО туралы шарттың 2015 жылғы 1 қаңтарда күшіне енген "Сатып алуды реттеу туралы хаттаманың" 25-қосымшасы ортақ саясатты жүзеге асыру үшін құқықтық база болып табылатынын айтты. Бұл ережелер 2012 жылғы 1 қаңтардағы Біртұтас экономикалық кеңістік аясындағы мемлекеттік (муниципальдық) сатып алу туралы келісімді алмастырды. ЕАЭО туралы шарттың XXII Бөлімнің 88-бабына сәйкес мүшелер мемлекеттер өзаралық негізде басқа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен мемлекеттік мекемелері жүргізетін мемлекеттік сатып алуда ұлттық режимді ұсынады. ЕАЭО туралы шарт мемлекеттік органдар, бюджеттік ұйымдар, оның ішінде мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көрсетілген басқа да тұлғалар өткізетін сатып алуға қолданылады. ЕАЭО туралы шарт коммерциялық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын кәсіпорындардың сатып алуына, сондай-ақ Ұлттық (Орталық) банктердің сатып алуына қолданылмайды.
946. Жұмыс тобының мүшелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделгендей, "мемлекеттік сатып алудың" қамтуы 1994 жылғы ГАТТ III:8 және ХVII:2 баптарында және ГАТС XIII:1 бабында айқындалғандай "сатып алу" шеңберінен шығады, яғни коммерциялық қайта сату мақсаты үшін немесе оларды коммерциялық сату мақсатында тауарлар өндіру және қызметтер көрсету үшін пайдалану мақсатында емес, мемлекет мақсаты үшін сатып алынатын тауарлар мен қызметтердің шегінен шығады. "Сатып алу" әдетте Мемлекеттік сатып алу бойынша ДСҰ келісімінің қолданылу аясына кіретін жай тауарлар мен қызметтерден басқаларды да қамтиды. 1994 жылғы ГАТТ III:8 және ХVII:2 баптары және ГАТС XIII:1 бабы анықтамасы шеңберіне шығатын заңдар, қағидалар және сатып алуға қатысты басқа да шаралар Дүниежүзілік Сауда Ұйымын құру туралы Марракеш келісімінің 1-қосымшасының келісімдерін реттеу аясынан алынып тасталмайды. Осы мүшелер қазақстандық заңнамадағы "сатып алу" мемлекеттік мақсаттарға арналған тауарларға қосымша ретінде тікелей тұтыну және қолдау үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді, яғни компаниялар сатып алатын және коммерциялық мақсатта сатылатын немесе коммерциялық сату үшін тауарлар өндіру мен қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын тауарлар мен көрсетілетін қамтитынын атап өтті. Олар 1994 жылғы ГАТТ III:8 және ХVII:2 баптары және ГАТС XIII:1 бабы шеңберінде мемлекеттік сатып алу ретінде қаралмайтын сатып алуды өткізу кезінде ұлттық режим мен қолайлылығы жоғары режим талаптары қолданылатынына растауды сұрады. Осы мүшелер мемлекеттік сатып алу жөніндегі қазақстандық заңнамаға сәйкес сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер коммерциялық нарықта қайта сатылмайтынын немесе коммерциялық сату үшін тауарлар өндіру және қызметтер көрсету үшін пайдаланылмайтынын растауды сұрады.

963. Представитель Казахстана отметила, что бартерные сделки не регулируются Правительством. Для осуществления встречной торговли и бартерных сделок разрешения Правительства не требуется. Более того, в тех случаях, когда бартерная торговля возможна, на товары, фигурирующие в ней, распространяется действие тех же тарифных и нетарифных механизмов регулирования, которые действуют в отношении аналогичных товаров, импортируемых по обычным каналам. Например, Казахстан применяет в отношении таких сделок аналогичную систему таможенной оценки, основанную на нормах ВТО, которая действует применительно к товарам, ввозимым по обычным каналам, т.е., в случае, когда определение рыночной стоимости ввозимого товара невозможно, стоимость товара определяется на основе одного из других методов определения стоимости, предусмотренных Соглашением ВТО о применении статьи VII ГАТТ 1994 года, применяемых в последовательном порядке. Любые бартерные сделки и встречная торговля осуществляются только на основе договорҰнности между участвующими сторонами.
– Политика в области сельского хозяйства
– (а) Импорт
964. Представитель Казахстана отметила, что в 2013 году объем импорта сельскохозяйственной продукции в Казахстане составил 1,6 млн. тонн, общей стоимостью 1,3 млрд. долларов США, в том числе: фрукты, овощи, мясо птицы, живые животные, молочные продукты и другие. Уполномоченным органом, ответственным за внешнеэкономическую деятельность, является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
965. Представитель Казахстана заявила, что импорт сельскохозяйственной продукции регулируется теми же общими правилами, мерами и процедурами, которые применяются к несельскохозяйственным товарам, и что сельскохозяйственная продукция облагается ввозными таможенными пошлинами по ставкам Единого таможенного тарифа. Импорт растений, животных и продуктов на их основе подлежит санитарным и фитосанитарным требованиям в соответствии с Договором о ЕАЭС, решениями Комиссии ТС и ЕАЭС, иными правовыми актами ЕАЭС и национальным законодательством (для получения более подробной информации см. раздел "Санитарные и фитосанитарные меры"). Запреты или количественные ограничения на какую-либо сельскохозяйственную продукцию более не применялись.
966. Тарифные квоты были введены Казахстаном в 2010 году для ввоза на таможенную территорию ЕАЭС говядины, свинины и мяса птицы, происходящих из третьих стран (см. Главу IV “Политика в области торговли товарами”, Раздел (А) “Импортное регулирование”, подраздел "Тарифные квоты" настоящего Доклада).
– (b) Экспорт

963. Қазақстан өкілі айырбас саудасын Үкімет реттемейтінін атап өтті. Қарсы сауданы және айырбас мәмілелерді жүзеге асыру үшін Үкіметтің рұқсаты талап етілмейді. Оның үстіне, айырбас саудасы мүмкін болған жағдайда ондағы айналыстағы тауарларға қалыпты арналар арқылы импортталатын ұқсас тауарларға қатысты қолданылатын тарифтік және тарифтік емес реттеу тетіктерінің күші қолданылады. Мысалы, Қазақстан осындай мәмілелерге қатысты әдеттегі арналар арқылы әкелінетін тауарларға қатысты қолданылатын ДСҰ нормаларына негізделген кедендік бағалаудың ұқсас жүйесін қолданады, яғни әкелінетін тауардың нарықтық құнын айқындау мүмкін болмағанда, тауардың құны реттілік тәртіппен қолданылатын, 1994 жылғы ГАТТ VII бабын қолдану туралы ДСҰ келісімінде көзделген құнды айқындаудың басқа да әдістерінің бірі негізінде айқындалады. Кез келген айырбас мәмілелер және қарсы сауда қатысатын тараптардың арасындағы уағдаластық негізінде ғана жүзеге асырылады.
- Ауыл шаруашылық саласындағы саясат
(а) Импорт
964. Қазақстан өкілі 2013 жылы Қазақстандағы ауыл шаруашылығы өнімдері импортының көлемі 1,6 млн тоннаны құрғандығын атап өтті, бұл көрсеткіштің жалпы сомасы 1,3 млрд АҚШ долларын құрайды, атап айтқанда: жемістер, көкөністер, құс еті, тірі малдар, сүт өнімдері және басқалары. Сыртқы экономикалық қызмет үшін жауапты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі болып табылады.
965. Қазақстан өкілі ауыл шаруашылығы өнімдерінің импорты, ауыл шаруашылығына жатпайтын тауарларға қолданылатын басқа да жалпы ережелер, шаралар және рәсімдермен реттелетінін және ауыл шаруашылығы өнімдеріне Бірыңғай кеден тарифінің мөлшерлемелері бойынша әкелім бажы салынатынын айтты. Өсімдіктердің, жануарлар мен олардан алынған дайын өнімдердің импорты ЕАЭО туралы шартқа, Кеден одағы комиссиясының және ЕАЭО шешімдеріне, ЕАЭО басқа да құқықтық актілері және ұлттық заңнамаға сәйкес (толығырақ ақпарат алу үшін осы Баяндамадағы "Санитариялық және фитосанитариялық шаралар" бөлімін қараңыз) санитариялық және фитосанитариялық негіздегі талаптарға сәйкес болуы тиіс. Тыйым салулар немесе сандық шектеулер ешқандай ауыл шаруашылығы өніміне қатысты қолданылған жоқ.
966. Қазақстан тарифтік квоталарды 2010 жылы ЕАЭО-ның кеден аумағына үшінші елдерден сиыр, шошқа және құс етін әкелу мақсатында енгізді (осы Баяндаманың "Тауарлар саудасы саласындағы саясат" IV тарауының "Импорттық реттеу" А бөлімін, "Тарифтік квоталар" бөлігін қараңыз).
(b) Экспорт

967. Представитель Казахстана заявила, что в 2013 году объем экспорта сельскохозяйственной продукции из Республики Казахстан составил 5,8 млн. тонн, общей стоимостью 1,6 млрд. долларов США, в том числе: пшеница, семена масличных культур, ячмень, рис, кукуруза, сушеные фрукты, рыба и другие.
968. Представитель Казахстана заявила, что экспорт сельскохозяйственной продукции ни в каком отношении не отличается от экспорта несельскохозяйственных товаров. Она добавила, что шерсть и шкуры домашних животных облагаются экспортными пошлинами. Запреты, количественные ограничения, квоты, минимальные экспортные цены и требование по лицензированию не применяются на сельскохозяйственную продукцию (см. Главу IV “Политика в области торговли товарами”, Раздел (В) “Регулирование экспорта" настоящего Доклада).
969. Относительно экспортных субсидий представитель Казахстана отметила, что необходимость применения Казахстаном экспортных субсидий обусловлена его географическим расположением – отсутствием выхода к морю, большой протяженностью территории, отдаленностью от основных рынков сельскохозяйственной продукции, недостаточной развитостью транспортной и складской инфраструктуры и высокой долей транспортных издержек, резко снижающих конкурентоспособность казахстанской сельскохозяйственной продукции. При доставке пшеницы на внешние рынки пшеница транспортируется по железной дороге транзитом через территорию Российской Федерации, а также в/через Китай. В среднем, транспортные расходы на доставку пшеницы от места отгрузки до ближайшего российского порта, расстояние до которого составляет 1200 км, равны 130 долл. США за метрическую тонну. Объем пшеницы, транспортируемой в/через Китай, является незначительным и составляет менее чем 3% от общего объема казахстанского экспорта пшеницы.
970. Представитель Казахстана также добавила, что запрос Казахстана в отношении экспортных субсидий основан на затратах, связанных с транспортировкой пшеницы, проходящей через территорию Российской Федерации, и, что для Правительства Казахстана очень важно поддерживать отечественных сельхозпроизводителей путем субсидирования части затрат на высокие транспортные расходы, связанные с доступом на мировые рынки.
– (c) Внутренняя политика
971. Представитель Казахстана отметила, что государственная политика в сфере сельского хозяйства направлена на решение проблем, возникших в отрасли за годы плановой экономики, в том числе, структурный дисбаланс между ценой и прибылью, низкая рентабельность, недостаточное развитие производства и социальной инфраструктуры, низкий уровень технологической модернизации, мелкое сельскохозяйственное производство, недостаточность частных инвестиций, нехватка квалифицированных кадров и т.д. Она также отметила, что следующие нормативные правовые акты были приняты в целях решения данных проблем:

967. Қазақстан өкілі, 2013 жылы Қазақстан Республикасынан ауыл шаруашылығы өнімдері экспортының көлемі 5,8 млн тоннаны құрағандығын айтты, сөйтіп оның көрсеткіші 1,6 млрд АҚШ долларын құраған, атап айтқанда: астық, майлы дақылдардың тұқымдары, арпа, күріш, кептірілген жемістер, балық, жүгері және басқалары.
968. Қазақстан өкілі ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспорты ауыл шаруашылығы өнімдеріне жатқызылмайтын тауарлардың экспортынан қандай да бір айырмашылығы жоқ екендігін айтты. Ол, үй жануарлардың терісі мен жүніне экспорттық баж салынады деп қосты. Тыйым салулар, сандық шектеулер, квоталар, ең төмен экспорттық бағалар және лицензиялау бойынша талаптар ауыл шаруашылығы өніміне қолданылмайды (осы Баяндаманың "Тауарлар саудасы саласындағы саясат" IV тарауының "Экспорттық реттеу" (В) бөлімін қараңыз).
969. қашықтық 1200 км құрайды, жұмсалатын көлік шығындарының көлемі м/тоннасына 130 АҚШ долларын құрайды. Қытай арқылы немесе осы елге тасымалданатын бидай көлемі айтарлықтай көп емес және қазақстандық бидай экспортының жалпы көлемінің 3% аспайтын бөлігін ғана құрап отыр.
970. Сонымен қоса, Қазақстанның өкілі, Қазақстанның экспорттық субсидиялар жөніндегі сұратулары Ресей Федерациясы аумағы арқылы өтетін бидай тасымалдаумен байланысты шығындарға негізделіп отырғандығын және бұл Қазақстан Үкіметі үшін отандық ауыл шаруашылығы өндірушілеріне қолдау көрсету, яғни әлемдік нарыққа шығу жолындағы жоғары мөлшерлі көлік шығындарын төмендету түрінде қолдау жасау өте маңызды мәселелердің бірі екенін қосып айтты.
(c) Ішкі саясат
971. Қазақстан өкілі ауыл шаруашылығы саласына байланысты мемлекет саясаты жоспарлы экономика жылдары сала бойынша туындаған мәселелерді шешуге бағытталған, оның ішінде, баға мен пайда арасындағы құрылымдық теңгерімсіздік, рентабелдіктің төмендігі, өндіріс пен әлеуметтік инфрақұрылымның жеткілікті мөлшерде дамымауы,технологиялық жаңғырту деңгейінің төмендігі,ауыл шаруашылық өндірісінің ұсақтығы, жеке инвестициялардың жоқтығы, білікті мамандар тапшылығы және т.б. Әрі қарай ол, туындап отырған осы проблемаларды шешу мақсатында төмендегідей нормативтік-құқықтық актілердің қабылданғанын айтты:

Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года № 66-III "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий";
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2013 года № 151 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013-2020 годы "Агробизнес 2020"".
972. Закон № 66-III от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" устанавливает правовую основу осуществления государственного регулирования развития АПК и сельских территорий. Программа, утвержденная постановлением Правительства от 12 февраля 2013 года № 151 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013-2020 годы "Агробизнес 2020", является основой для осуществления основных целей средне- и долгосрочной политики государства в аграрном секторе, направленной на устойчивое и конкурентоспособное развитие отрасли сельского хозяйства.
973. Представитель Казахстана добавила, что сельское хозяйство является ключевым сектором, играющим важную роль в экономическом и социальном развитии Казахстана, поскольку почти 50 % населения Казахстана проживает в сельских регионах. В сельском хозяйстве занято почти треть трудоспособного населения, в связи с чем данная отрасль имеет особо важное значение для борьбы с бедностью и решения задач, связанных с продовольственной безопасностью. Одной из главных целей Правительства является повышение продуктивности аграрного сектора в рамках стратегии диверсификации экономики. Правительство Казахстана оказывает поддержку аграрному сектору как на республиканском, так и на местном уровнях. Меры, подпадающие под меры "зеленой корзины", охватывают в основном контроль за вредителями и болезнями, а также инфраструктурные услуги. Поддержка в рамках "желтой корзины", в основном, представляется ​​в виде: (i) поддержки рыночной цены, которая осуществляется путем выделения средств из республиканского бюджета на закуп сельскохозяйственной продукции непосредственно у сельхозпроизводителей по следующим программам: (а) закуп в государственный резерв (пшеница) и; (b) закуп для поддержки сельхозпроизводителей (сельскохозяйственных культур, продукции животноводства); (ii) меры по сокращению расходов на факторы сельскохозяйственного производства, таких как горюче-смазочные материалы, вода, комбикорма, племенной скот, элитные семена и минеральные удобрения (удобрения и пестициды); и, (iii) льготные кредиты со ставками ниже рыночных.

- "Агроөнеркәсіптік кешен және ауыл аумақтарын дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылдың 8 шілдесіндегі № 66-ІІІ Заңы;
- "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013-2020 жылдарға арналған "Агробизнес 2020 бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 ақпандағы № 151қаулысы.
972. "Агроөнеркәсіптік кешен және ауыл аумақтарын дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі №66-ІІІ Заң АӨК және ауыл аумақтарын дамытуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асырудың құқықтық негізін белгілейді. "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013-2020 жылдарға арналған "Агробизнес 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Үкіметтің 2013 жылғы 12 ақпандағы қаулысымен бекітілген бағдарлама мемлекеттің ауыл шаруашылығы саласын тұрақты және бәсекеге қабілетті етіп дамытуға бағытталған аграрлық сектордағы орта және ұзақ мерзімді саясатының негізгі мақсаттарын жүзеге асыруға арналған басты қадам болып табылады.
973. Қазақстан өкілі ауыл шарушалығы Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік дамуында маңызды рөлге ие болып отырған басты сектор екендігін атап көрсетті, себебі Қазақстан халқының 50%-ға жуығы ауылды жерлерде өмір сүруде. Еңбекке жарамды жастағы халықтың үштен бір бөлігі ауыл шаруашылығында еңбек етіп жүр және бұл мәселе елдегі кедейлікпен күрес және азық-түлік қауіпсіздігіне байланысты мәселелерді шешу кезінде де айтарлықтай маңызды рөл атқарады. Үкіметтің алдында тұрған басты мақсаттардың бірі экономиканы әртараптандыру жөніндегі стратегия аясында аграрлық сектордың өнімділігін арттыру болып табылады. Қазақстан Үкіметі республикалық деңгейде болсын, жергілікті деңгейде болсын аграрлық секторға қолдау көрсетуде. "Жасыл себет" шараларының аясында қарастырылатын шаралар негізінен ауыл шаруашылығы зиянкестерімен және ауру түрлерімен күрес жүргізуге және инфрақұрылымдық қызмет көрсетулер түрлеріне қатысты болып табылады. "Сары себет" аясындағы қолдау, негізінен, төмендегідей түрлермен жүзеге асырылды: (i) ауыл шаруашылығы өнімдерін тікелей ауыл шаруашылығы өндірушілерінен сатып алу мақсатында республикалық бюджеттен қаражат бөлу арқылы келесі бағдарламалар бойынша жүзеге асырылатын нарықтық бағаға қолдау көрсету: (а) мемлекеттік резервке сатып алу (бидай) және; (б) ауыл шаруашылығы өндірушілеріне қолдау көрсету үшін жүргізілетін сатып алулар (ауыл шаруашылығы дақылдары, мал шаруашылығы өнімдері) ; (ii) жанар-жағар май материалдары, су, құрамажем, асыл тұқымды мал, элиталық тұқымдар және минералды тыңайтқыштар (тыңайтқыштар мен пестицидтер) секілді ауыл шаруашылығы өндірісі факторларына байланысты жұмсалатын шығын көлемін азайту; және, (iii) нарықтық бағадан төмен мөлшерлемелері бар жеңілдікпен берілетін кредиттер.

974. Она далее заявила, что несмотря на то, что Правительство начало проводить рыночные реформы в аграрном секторе после приобретения независимости, уровень развития отрасли всҰ еще остается ниже дореформенных показателей, особенно в секторе животноводства. К примеру, поголовье крупного рогатого скота на 40 % ниже уровня 1991 года. Данное снижение вызвано тем, что более 80 % поголовья скота содержится в личных подсобных хозяйствах, использующих в основном ручной труд и низкокачественный скот. Как результат, продуктивность казахстанских коров в среднем в 4 раза ниже, чем в странах с развитым индустриальным производством (в Казахстане – 2 тыс. литров молока в год с одной коровы, в странах с развитым индустриальным производством – более 7 тыс. литров).
975. Относительно отрасли растениеводства, представитель Казахстана отметила, что Казахстан выращивает сельскохозяйственные культуры в зоне рискованного земледелия в условиях сухого и резко-континентального климата. По этой причине, в течение последних нескольких лет, засушливые земли Казахстана составляют около 86 % от общей площади страны. В настоящее время площадь орошаемых земель в Казахстане в 1,5 раза ниже уровня 1991 года. Около 800 тыс. гектаров не используются в силу следующих причин: (i) высокая концентрация солей в почве; (ii) ухудшение ирригационных и дренажных систем; (iii) нехватка водных ресурсов; (iv) отсутствие финансовых ресурсов и современного оборудования. Около 90 % сельскохозяйственных производителей составляют малые фермы и личные подсобные хозяйства, которые испытывают трудности в приобретении высококачественных семян, современного сельскохозяйственного оборудования и других производственных ресурсов, необходимых для ведения современного интенсивного производства. Все эти факторы привели к ухудшению качества почвы так, например, около 74 % возделываемых земель находятся в неудовлетворительном состоянии. Кроме того, площади, пригодные для сельского хозяйства в настоящее время поражены одной из глобальных экологических катастроф высушивание Аральского моря. Высыхание Аральского моря приводит к быстрому засолению, деградации и опустыниванию прилегающих к нему территорий, большой процент населения которых вовлечен в сельскохозяйственный сектор.
976. Представитель Казахстана заявила, что в ходе процесса вступления в ВТО Казахстан представил информацию по внутренней поддержке и экспортным субсидиям в сельскохозяйственном секторе, начиная с периода 1996-1998 гг. по наиболее последний период 2006-2012 гг. Казахстан использует наиболее последний и последовательный базовый период 2010-2012 гг. для расчета внутренней поддержки страны и предоставления данных об экспортных субсидиях. Она далее пояснила, что пакет по внутренней поддержке основывается на таком уровне поддержки, который позволит Казахстану реализовать мероприятия, предусмотренные Государственной программой "АгроБизнес 2020", направленной на решение текущих проблем в сельскохозяйственном секторе.

974. Бұдан әрі ол, Үкімет тарапынан тәуелсіздік алғаннан кейінгі жылдары аграрлық секторда көптеген нарықтық реформалардың жүргізіліп жатқандығына қарамастан, саланы дамыту деңгейцінің әлі де болса реформаға дейінгі көрсеткіштерге жете алмай келе жатқандығын, әсіресе, бұл мал шаруашылығы секторында анық байқалатындығын атап өтті. Мысалы, мүйізді ірі қара мал басы 1991 жылдың деңгейімен салыстырғанда 40% төмен. Бұл төмендеу көрсеткіші ірі қара мал санының 80% астамы негізінен қол еңбегі мен сапасы төмен малды пайдаланатын тұрғындардың жеке шаруашылығында болунан туындап отыр. Қазақстандық сиырлардың өнімділігі орта есеппен индустриалды өндірісі дамыған елдермен салыстырғанда 4 есеге дейін төмен (Қазақстанда – бір сиырдан жылына 2000 литр сүт алынатын болса, индустриалды дамыған елдерде – бұл көрсеткіш 7000 литрден асады).
975. Өсімдік шаруашылығы саласына қатысты, Қазақстан өкілі Қазақстан ауыл шаруашылығы дақылдарын құрғақ және қатал континентальды климат жағдайында қатерге баруға тура келетін аймақта өсіріп отырғанын айтты. Осы себепті, бірнеше жыл қатарынан Қазақстанның қуаң жерлерінің көлемі елдің жалпы аумағының 86% құрап отыр. Қазіргі уақытта Қазақстандағы суармалы жерлердің аумағы 1991 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 1,5 есеге дейін төмен. 800 мың гектарға жуық жер төмендегі себептерге байланысты пайдаланылмайды: (i) топырақ құрамындағы тұздар концентрациясының жоғары болуы; (ii) ирригациялық және дренажды жүйелердің нашарлап кетуі; (iii) су ресурстарының жеткіліксіздігі; (iv) қаржы ресурстары мен заманауи құрал-жабдықтың тапшылығы. Ауыл шаруашылығы өндірушілерінің 90% жуығын шағын фермалар мен жекеменшік қосалқы шаруашылықтар құрайды, олар жоғары сапалы тұқым алуда, заманауи ауыл шаруашылық құрал-жабдықтарын және заманауи қарқынды өндіріс жүргізу үшін қажет болып табылатын басқа да өндірістік ресурстарға қол жеткізуде көптеген қиындықтарға тап болып жатады. Осындай факторлардың бәрі де топырақ сапасының нашарлап кетуіне әкеліп соқты, мысалы, қолданыста жүрген жер телімдерінің 74% қанағаттанарлықсыз жағдайда. Бұған қоса, қазіргі кезде ауыл шаруашылығы үшін жарамды болып табылатын жерлер жаһандық экологиялық апат болып табылатын – Арал теңізінің құрғап кетуі салдарынан да зардап шегіп отыр. Арал теңізінің тартылуы оған жақын жатқан жерлердің тұзданып кетуіне, деградациялануына және шөл далаға айналуына себеп болуда, ал бұл аталған жерлердің бәрінде де ауыл шаруашылығы секторы қамтылған.
976. Қазақстан өкілі ДСҰ-ға кіру үдерісі барысында Қазақстанның 1996-1998 жылдардан бастап 2006-2012 жылдарға дейінгі ауыл шаруашылығы секторындағы экспорттық субсидиялар және ішкі қолдау көрсету мүмкіндіктері бойынша ақпарат ұсынған болатын. Қазақстан 2010-2012 жылдары ең соңғы және одан кейінгі базалық кезеңді өткерді, бұл кезеңде елдің ішкі қолдау көрсету мүмкіндіктері есептелді және экспорттық субсидиялар туралы деректер ұсынылды.Бұдан кейін өкіл, ол ішкі қолдау көрсету пакетінің ауыл шаруашылығы секторындағы ағымдағы мәселелерін шешуге бағытталған Мемлекеттік "Агробизнес 2020" бағдарламасымен қарастырылған іс-шараларды дамытуға мүмкіндік беретін қолдау көрсету деңгейіне негізделгендігін атап айтты.

977. Член поинтересовался, будет ли Казахстан рассматривать возможность увеличения расходов в рамках "зеленой корзины". В ответ представитель Казахстана отметила, что в ходе реализации программы "АгроБизнес 2020" планируется увеличение доли поддержки зеленой корзины в общем объеме финансирования сектора. Основной акцент будет сделан на меры, поддерживающие долгосрочную конкурентоспособность сектора. Программа направлена на следующие конкретные цели: (i) улучшение доступа к ключевым ресурсам и услугам для производителей сельскохозяйственной продукции в следующих сферах: производство продукции растениеводства, развитие животноводства, зернохранилищ, услуги водоснабжения, финансовые услуги, инвестиционные проекты, образовательные услуги, сельскохозяйственные исследования и консультационные услуги; (ii) улучшение фитосанитарных и ветеринарных систем безопасности; (iii) разработка систем водоснабжения; (iv) повышение качества удобрений и эффективности классифицирования и совершенствование информационных услуг; (v) развитие органического земледелия; (vi) сельскохозяйственные исследования; и (vii) улучшения систем водоснабжения. Кроме того, в связи с риском засухи, землепользователи и животноводы в большой степени зависят от искусственных водохозяйственных систем. Для решения существующих проблем программа предусматривает строительство ирригационных систем для отдаленного животноводства и разработку соответствующей нормативной правовой базы.
978. В ответ на запрос некоторых членов представить более подробную информацию о правовой базе Таможенного союза по сельскохозяйственной политике, представитель Казахстана отметила, что Приложение № 29 “Протокол о мерах государственной поддержки сельского хозяйства” к Договору ЕАЭС от 29 мая 2014 года является основой для такой политики. Данное Приложение заменило Соглашение ЕЭП об единых правилах государственной поддержки сельского хозяйства, принятое Решением Комиссии ТС № 482 от 8 декабря 2010 года, которое утратило силу, после вступления 1 января 2015 году в силу Договора о ЕАЭС. С 1 января 2015 года Договор ЕАЭС установил единые правила по предоставлению мер государственной поддержки сельского хозяйства, влияющих на взаимную торговлю государств-членов ЕАЭС, и инкорпорировал ключевые положения Соглашения ВТО по сельскому хозяйству. В частности, Договор ЕАЭС подразделяет меры государственной поддержки сельского хозяйства на три категории: (i) меры, не искажающие торговлю сельскохозяйственными товарами между государствами-членами ЕАЭС; (ii) меры, значительно искажающие торговлю; (iii) меры, искажающие торговлю. Договор ЕАЭС также устанавливает требования для применения государствами-членами ЕАЭС вышеупомянутых категорий государственной поддержки. Меры, относящиеся к первой категории, могут предоставляться государствами-членами ЕАЭС. Меры, подпадающие под вторую категорию, использовать во взаимной торговле запрещается. Уровень государственной поддержки в государствах-членах ЕАЭС в рамках третьей категории (меры “Желтой корзины”) не должен превышать 10 % от валовой стоимости произведенных сельскохозяйственных товарах в государствах-членах ЕАЭС. Договор ЕАЭС также устанавливает, что после вступления государства-члена ЕАЭС в ВТО обязательства данного государства-члена перед ВТО будут иметь преимущественную силу.

977. Ұйымға мүшенің бірі Қазақстанның "жасыл себет" аясында шығыстарын ұлғайту мүмкіндігін қарастыра ма, деп сұрақ қойды. Бұған жауап ретінде, Қазақстан өкілі "Агробизнес 2020" бағдарламасын жүзеге асыру барысында секторды жалпы қаржыландыру көлеміне шаққанда жасыл себетке қолдау көрсету үлесін арттыру жоспарланғанын айтты. Негізгі басымдық сектордың ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігіне қолдау көрсететін шараларға беріліп отыр. Бағдарлама төмендегідей нақты мақсаттарға бағытталған: (i) келесі салалар бойынша ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерге арналған қызмет түрлері мен негізгі ресурстарға қол жеткізу мүмкіндіктерін жақсарту: өсімдік шаруашылығы өнімдері өндірісі, мал шаруашылығын дамыту, астық сақтау орындары, сумен қамтамасыз ету қызметтері, қаржы қызметтері, инвестициялық жобалар, білім беру қызметтері, ауыл шаруашылығын зерттеу және консультациялар беру қызметтері; (ii) фитосанитариялық және ветеринариялық қауіпсіздік жүйелерін жақсарту; (iii) сумен қамтамасыз ету жүйелерін салу; (iv) тыңайтқыштардың сапасын жақсарту және ақпараттық қызмет түрлерін жіктеу және жетілдіру тиімділігін арттыру; (v) органикалық жер игеруді дамыту; (vi) ауыл шаруашылығы зерттеу жұмыстары; және (vii) сумен қамтамасыз ету жүйелері. Бұған қоса, құрғақшылық қаупінің болуына байланысты жерді пайдаланушылар мен мал шаруашылығы саласында жүргендер жасанды су жүйелеріне тәуелді болып отыр. Туындап отырған мәселелерді шешу үшін, бағдарлама алыстағы мал шаруашылықтары үшін ирригациялық жүйелер құрылысын қарастырды және тиісті нормативтік-құқықтық базаны нығайту мәселелерін алға қойды.
978. Жұмыс тобының кейбір мүшелерінің ауыл шаруашылығы тәжірибесіне байланысты Кеден одағының құқықтық базасы туралы неғұрлым толығырақ ақпарат беру жөніндегі өтініштеріне жауап ретінде, Қазақстан өкілі 2014 жылдың 29 мамырындағы ЕАЭО шартына "Ауыл шаруашылығына мемлекеттік қолдау көрсету шаралары туралы хаттама" № 29 қосымшасы аталған саясатқа негіз болып табылатынын атап көрсетті. Бұл Қосымша ЕЭК-тің ауыл шаруашылығына мемлекеттік қолдау көрсетудің бірыңғай тәртібі туралы келісімін алмастырды, бұл Келісім 2010 жылдың 8 желтоқсанында КО Комиссиясының №482 шешімімен қабылданған және ЕАЭО туралы шарт 2015 жылдың 1 қаңтарында күшіне енгеннен бастап өзінің күшін жойған болатын. 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап ЕАЭО туралы шарт ЕАЭО мүше болып табылатын елдердің өзара саудасына әсер ететін ауыл шаруашылығы түрлеріне мемлекеттік қолдау көрсету шараларын ұсынудың бірыңғай ережелерін белгіледі және ДСҰ ауыл шаруашылығына жөніндегі келісімдерінің басты ережелерін өзара жинақтады. Атап айтқанда, ЕАЭО туралы шарт ауыл шаруашылығына мемлекеттік қолдау көрсету шараларын үш санатқа бөліп көрсетеді: (i) ЕАЭО мүше болып табылатын елдер арасындағы ауыл шаруашылығы тауарлары саудасын бұрмаламайтын шаралар; (ii) сауда жағдайларын біршама бұрмалайтын шаралар; (iii) сауданы бұрмалайтын шаралар. ЕАЭО туралы шарт, сондай-ақ н жоғарыда аталған мемлекеттік қолдау көрсету санаттарын ЕАЭО мүше елдердің қолдануы үшін талаптар белгілейді. Бірінші санатқа жататын шараларды ЕАЭО мүше мемлекеттер ұсына алады. Екінші санатқа жатқызылатын шараларды өзара сауда барысында пайдалануға тыйым салынады. Үшінші санат шеңберінде ЕАЭО мүше елдерде мемлекеттік қолдау көрсету деңгейі ("Жасыл себет" шаралары) ЕАЭО мүше елдердегі өндірілген ауыл шаруашылығы тауарларының жалпы құнының 10% аспауы тиіс. ЕАЭО туралы шарт сондай-ақ, ЕАЭО мүше болып табылатын ел ДСҰ-ға кіргеннен кейін, бұл мүше мемлекеттің міндеттемелері ДСҰ алдында басым болатындығын қарастырады.

979. В ответ на вопрос о взаимосвязи между мерами, направленными на создание государственных резервов в целях обеспечения продовольственной безопасности, и отраженными в Прилагаемой таблице DS:1 и мерами, представленными в DS:5 (поддержка рыночных цен для закупа в государственный резерв), представитель Казахстана пояснила, что государственный резерв зерна ежегодно обновляется “Продовольственной Контрактной Корпорацией”, которая выполняет функцию агента правительства, ответственного за создание, обновление и распределение государственного резерва для целей продовольственной безопасности. Расходы бюджета, направленные на хранение государственных резервов и транспортировку зерна из частных хлебоприемных предприятий в хлебоприемные предприятия, управляемые “Продовольственной Контрактной Корпорацией”, отражены в Прилагаемой таблице DS:1. Разница между ценой пшеницы, закупленной в государственный резерв, и внешней ценой на пшеницу рассчитана в Прилагаемой таблице DS:5. Далее представитель Казахстана пояснила, что национальная программа продовольственной безопасности, включающая государственный закуп зерна, и его реализацию из государственного резерва по административным ценам не соответствует критериям, перечисленным в пункте 3 Приложения 2 Соглашения ВТО по сельскому хозяйству. В связи с этим, данная мера поддержки была включена в расчеты Агрегированных показателей поддержки (АПП) в Прилагаемой таблице DS:5. Бюджетные расходы, связанные с обновлением государственного резерва зерна, и услугами по хранению зерна в данном резерве отражены в Прилагаемой таблице DS:1 в целях транспарентности.
980. По мнению некоторых членов ряд мер, указанных в Прилагаемой таблице DS:9, не может быть классифицирован как товарно-неспецифическая поддержка, так как он ассоциируется с определенной продукцией или не оказывает благоприятное воздействие на всю сельскохозяйственную продукцию. Данные члены сослались на следующие меры: (i) субсидии на минеральные удобрения, протравители семян и гербициды; (ii) субсидии на ГСМ; (iii) субсидии на комбикорма; (iv) субсидии на племенной скот; (v) субсидии на элитные семена.
981. Представитель Казахстана пояснила, что вышеупомянутые программы не привязаны к определенной сельскохозяйственной культуре или продукции животноводства. В этой связи, субсидии по данным программам не могут быть представлены в разбивке по каждому виду продукции растениеводства или животноводства. Например, субсидии на минеральные удобрения, протравители семян, и гербициды использовались для частичного возмещения стоимости химической продукции, продаваемой поставщиками сельскохозяйственных химикатов сельхозпроизводителям по субсидированным ценам. Субсидии выплачиваются в пределах нормативов, установленных Министерством сельского хозяйства на каждый вид удобрений, протравителей семян и гербицидов. Программа не предоставляет субсидии на сельскохозяйственные культуры в разбивке по видам культур.

979. Қосымша беріліп отырған DS:1 кестесінде көрініс тапқан азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатындағы мемлекеттік резервтер құруға бағытталған шаралар арасындағы және DS:5 (мемлекеттік резервке сатып алу үшін нарықтық бағаларға қолдау көрсету) шаралар арасындағы өзара байланыстар мәселелері туралы сұраққажауап ретінде Қазақстан өкілі қорға сатып алуға байланысты акцияларға қоғамдық тұрғыда иелік еду мүмкіндіктерін құру және қосымшаларында көрсетілген шаралар арасындағы өзара байланысты көрсете аласыз ба деген сауалға Қазақстан өкілі астыққа арналған мемлекеттік резерв жыл сайын "Азық-түлік Келісімшарт Корпорациясы" арқылы жаңартылып отыратындығын,ол азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік резерв құру, оны жаңарту және бөлу жөніндегі үкімет агенті функциясын атқаратынын айтты.
Мемлекеттік резервтерді сақтау және жекеменшік астық қабылдау кәсіпорындарынан "Азық-түлік келісімшарт rорпорациясы" басқаратын астық қабылдау кәсіпорындарына тасымалдау ДС:1 кестесінің қосымшасында көрсетілген. Мемлекеттік қор үшін сатылып алынған бидайдың сатып алу бағасы мен бидайға байланысты белгіленген сыртқы бағаның арасындағы айырмашылық ДС:5 кестесіне қосымшада көрсетілген.
Бұдан әрі Қазақстан өкілі астықты мемлекеттік сатып алу және мемлекеттік қордан әкімшілік бағаларға сәйкес сату көрсеткіштерінен тұратын ұлттық азық-түлік қауіпсіздігі бағдарламасының ДСҰ ауыл шаруашылығы жөніндегі келісімінің 2-қосымшасы 3-тармағында көрсетілген критерийлерге сәйкес келмейтіндігін көрсетті. Осыған байланысты, бұл қолдау көрсету шарасы Қоса ұсынылған DS:5 кестесінде Біріктірілген қолдау көрсеткіштерінің есебіне енгізілді.
деАМП бірге есептеуге жатқызылды. Мемлекеттік астық қорын жаңарту және астықты сақтау жөніндегі қызмет түрлеріне байланысты бюджеттік шығыстарбүл резервте транспаренттілік мақсатында Қоса ұсынылған DS:1 кестесінде берілген.
980. Кейбір Жұмыс тобыны мүшелердің пікірінше, Қоса ұсынылған DS:9 кестесінде көрсетілген бірқатар шаралар тауарлық-спецификалық емес қолдау көрсету ретінде сыныпталуы мүмкін, себебі олар белгілі бір өніммен бірігеді болмаса барлық ауыл шаруашылығы өнімдеріне қолайлы ықпал ете алмайды. Жұмыс тобынының осы мүшелер келесі шараларға сілтеме жасады: (i) минералды тыңайтқыштарға, тұқым дәрілеріне, және гербицидтерге байланысты субсидиялар; (ii) ЖЖМ субсидиялары; (iii) құрама жемге арналған субсидиялар; (iv) асыл тұқымды мал шаруашылығына арналған субсидиялар; (v) элиталық тұқымдарға байланысты субсидиялар.
981. Қазақстан өкілі жоғарыда көрсетілген бағдарламаның белгілі бір ауыл шаруашылығы дақылы немесе мал шаруашылығы өнімі үшін қарастырылып отырмағандығын айтты. Сол себепті, бұл бағдарламалар бойынша субсидиялар өсімдік шаруашылығы немесе мал шаруашылығы үшін деп бөліне алмайды. Мысалы, минералды тыңайтқыштарға, тұқым дәрілеріне, және гербицидтерге байланысты субсидиялаға қатысты, ол бұл субсидиялардың субсидияланған бағалар бойынша ауыл шаруашылығы өндірушілеріне ауыл шаруашылығы химикаттарын жеткізушілер тарапынан сатылатын химиялық өнімдердің бағасын ішінара өтеу арқылы жүзеге асырылатындығын айтты. Субсидиялар Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілеген нормативтер шегінде, тыңайтқыштардың, тұқым дәрілерінің, және гербицидтердің әрбір түріне төленеді. Бағдарлама ауыл шаруашылығы дақылдарына байланысты әрбір дақыл түрі бойынша субсидиялармен қамтамасыз етпейді.

982. Она далее пояснила, что государство частично возмещает стоимость комбикормов. Данные субсидии предоставляются на основе фактических объемов говядины, свинины и мяса птицы (в убойном весе), реализуемого сельхозпроизводителями. Предельные нормативы устанавливаются Министерством сельского хозяйства.
983. В отношении субсидий на племенное животноводство, она пояснила, что государство частично возмещает стоимость следующей продукции, продаваемой сельхозпроизводителям: племенной скот, племенные яйца, дозы семени. Также предоставляются субсидии на возмещение полной стоимости следующих мер: закуп и содержание племенных быков; закуп, содержание и утилизация эмбрионов и спермы племенных быков; закуп птенцов для разведения; закуп и содержание племенных баранов в селекционных центрах; закуп комбикормов для птиц в центры разведения домашних птиц; закуп специального лабораторного оборудования и специальных сельскохозяйственных технологий для развития племенного бизнеса; закуп, содержание и подготовка племенных жеребцов.
984. Более того, государство предоставляет субсидии с целью снижения стоимости производства семян и саженцев плодовых деревьев. Данные субсидии также направлены на снижение стоимости элитных семян, приобретаемых сельхозтоваропроизводителями.
985. В ответ на обеспокоенность некоторых членов в отношении определенных программ, классифицированных как товарно-неспецифические программы, представитель Казахстана пояснила, что данные программы администрируются как на республиканском, так и на местном уровнях. В результате того, что у Казахстана отсутствует единая система сбора данных, Казахстан сталкивается со сложностями при получении данных с разбивкой по видам продукции в рамках указанных программ от местных исполнительных органов.
986. Представитель Казахстана подтвердила, что Казахстан будет применять субсидии на сельскохозяйственную продукцию в соответствии с правилами ВТО, включая положения Соглашения ВТО по сельскому хозяйству и обязательства Казахстана по внутренней поддержке и экспортным субсидиям, содержащиеся в Перечне уступок и обязательств Казахстана по товарам (CLXXII), прилагаемому к проекту Протокола по вступлению Казахстана в ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.
987. Представитель Казахстана подтвердила, что после вступления в ВТО, Казахстан свяжет свои сельскохозяйственные экспортные субсидии на нулевом уровне в своем Перечне уступок и обязательств по товарам (CLXXII), и не будет предоставлять такие субсидии по отношению к сельскохозяйственной продукции. Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.

982. Өкіл мемлекет ішінара құрама жемнің құнын қайтарып беретінін айтты. Бұл субсидиялар ауыл шаруашылығы өндірушілеріне сататын сиыр, шошқа және тауықтардың нақты саны негізінде (таза салмағы бойынша) беріледі. Шекті нормативтерді Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілейді.
983. Асыл тұқымды мал басына төленетін субсидияларға қатысты ауыл шаруашылығы өндірушілері сататын келесі өнім түрлері құнын мемлекет ішінара қайтарып бергендігін айтылды: асыл тұқымды мал өсіру; асыл тұқымды жұмыртқа; тұқым мөлшерлемесі. Сонымен қатар, келесі шаралардың жүзеге асырылуына байланысты жұмсалған қаражаттың толық көлемде орнын толтыру қамтамасыз етілген: асыл тұқымды бұқаларды сатып алу және өсіру; асыл тұқымды бұқалардың эмбриондары мен шәуеттерін сатып алу, сақтау және іске жарату; өсіру үшін құс балапандарын сатып алу; селекция орталықтарынан асыл тұқымды қойларды сатып алу және өсіру; үй құстарын өсіру орталықтарындағы құстар үшін азықтық жем-сатып алу; асыл тұқымды бизнесті дамытуға арналған арнайы зертханалық құрылғылар мен арнайы ауыл шаруашылығы технологиясын сатып алу; асыл тұқымды жылқыларды ұстау және дайындау.
984. Сонымен қоса, мемлекет бағасын төмендету мақсатында тұқым және жеміс ағаштарының көшеттеріне де субсидиялар ұсынады. Мұндай субсидиядар, сондай-ақ, ауыл шаруашылығы өндірушілері сатып алатын элиталық тұқымдардың бағасын төмендету үшін де беріледі.
985. Кейбір мүшелердің тауарлық-спецификалық емес деп сыныпталған белгілі бір бағдарламаларға қатысты алаңдаушылықтарына орай, қазақстандық өкіл бұл бағдарламалардың республикалық деңгейде де, жергілікті жеңгейде де әкімшілік бақылауға алынғандығын айтты. Нәтижесінде, Қазақстанда деректерді жинақтаудың бірыңғай жүйесі қалыптаспағандықтан аталған бағдарламалар шеңберінде өнім түрлері бойынша жергілікті атқарушы орандардан қандай да бір деректерді алғанда қиындықтар туындап отырады.
986. Қазақстан өкілі ауыл шаруашылығы өнімдеріне субсидия қолдануды, ДСҰ ауыл шаруашылығы бойынша келісімінің ережелерін, Қазақстанның ДСҰ-ға кіру жөніндегі хаттамасына қосымша берілген Тауарлар бойынша шегінулер мен міндеттемелер тізбесінде (CLXXII) көрсетілген Қазақстанның ішкі қолдау көрсету және экспорттық субсидиялар бойынша міндеттемелерін қоса алғанда, ДСҰ ережелеріне сәйкес жүзеге асыратынын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемені назарға алды.
987. Қазақстан өкілі, ДСҰ-ға кірген күннен кейін, Қазақстан өзінің ауыл шаруашылығы өнімдеріне байланысты экспорттық субсидияларын Тауарлар бойынша басқаға берулер мен міндеттемелер тізбесінде (CLXXII) нөлдік деңгейден бастайтынын және ауыл шаруашылығы өнімдеріне қатысты мұндай субсидиялар бермейтіндігін растады. Жұмыс тобы бұл міндеттемені назарға алды.

988. Касательно применения статьи 6.2 Соглашения ВТО по сельскому хозяйству, представитель Казахстана подтвердила, что в то время как Казахстан может оказывать поддержку в виде государственных мер, описанных в статье 6.2, величина такой поддержки, будет включена как не освобождаемая от обязательств в расчетах Текущего Общего Агрегированного Показателя Поддержки Казахстана. Представитель Казахстана далее подтвердила, что Казахстан будет обращаться к изъятию de minimis для товарно-специфической поддержки, эквивалентной 8,5 процента от общей стоимости производства основного сельскохозяйственного продукта в течение соответствующего года. Представитель Казахстана подтвердила, что Казахстан будет обращаться к изъятию de minimis для товарно-неспецифической поддержки, эквивалентной 8,5 процента от общей стоимости сельскохозяйственной продукции в течение соответствующего года. Соответственно, данные проценты будут представлять собой изъятие de minimis Казахстана в соответствии со статьей 6.4 Соглашения ВТО по сельскому хозяйству. Она также отметила, что Общий Уровень Обязательств АПП Казахстана указан в Части IV, Раздела I Перечня уступок и обязательств Казахстана по товарам (CLXXII). Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.
989. Представитель Казахстана подтвердила, что Казахстан будет в полной мере участвовать в переговорном раунде Дохийской повестки развития и итогах по сельскому хозяйству, учитывая условия вступления Казахстана в ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данное обязательство.
- Торговля гражданской авиатехникой
990. Некоторые члены обратились к Казахстану с требованием принять обязательство по присоединению к Соглашению ВТО по торговле гражданской авиатехникой после вступления в ВТО и установить нулевые ставки ввозных таможенных пошлин на гражданские самолеты и их комплектующие. Данные члены также потребовали, чтобы все внутренние налоги в отношении продажи или лизинга гражданских самолетов применялись на недискриминационной основе между импортированными и отечественными товарами, а также между такими товарами, импортированными из третьих стран. В заключение, они запросили дополнительную информацию касательно таможенных требований Казахстана к импортируемым гражданским самолетам и их комплектующим, т.е., лицензирование импорта, лизинг и таможенные пошлины, в частности в отношении того, как участие Казахстана в ЕАЭС может повлиять на доступ на рынок Казахстана для таких импортируемых товаров.
991. В ответ представитель Казахстана отметила, что Казахстан не планирует присоединяться к Соглашению ВТО по торговле гражданской авиатехникой до своего вступления в ВТО. Применяемые таможенные пошлины и требования по лицензированию импорта соответствуют Единому таможенному тарифу (ЕТТ) ЕАЭС и Приложению 7 Договора о ЕАЭС. Казахстан не требует лицензии для импортируемых гражданских самолетов и их комплектующих. Она пояснила, что согласно ЕТТ, Казахстан, также, как и другие государства-члены ЕАЭС, в настоящее время применяет нулевые ставки таможенных пошлин на импорт некоторых видов самолетов, включая небольшие самолеты (т.е. с количеством посадочных мест менее 50 и массой от 2 000 до 20 000 кг), самолеты с количеством посадочных мест более чем на 300 человек, самолеты с количеством мест от 50 до 300 и массой от 90 000 до 120 000 кг, и крупные самолеты (т.е. массой более 120 000 кг). В отношении импорта всех других видов гражданских самолетов Казахстан также, как и другие государства-члены ЕАЭС, в настоящее время применяет ЕТТ в размере 20 %. НДС в размере 12 %, как правило, взимается в отношении покупки самолетов, как произведенных в ЕАЭС, так и импортированных, за исключением случаев, указанных ниже.

988. Ауыл шаруашылығы бойынша ДСҰ келісімінің 6.2-бабын қолдануға қатысты, Қазақстан өкілі Қазақстан 6.2-бапта көрсетілген мемлекеттік шаралар түрінде қолдау көрсеткен кезде, осындай қолдаудың мөлшері Қазақстанның Ағымдағы жалпы біріктірілген қолдау көрсеткіші есебінде міндеттемелерден босатылмайтын болып енгізіледі. Сондай-ақ, Қазақстан өкілі Қазақстанның тиісті жыл ішінде ауыл шаруашылығы өндірісінің жалпы құнынан 8,5 пайыз мөлшеріне баламалы өнімге негізделген қолдау үшін de minimis-ті алып тастайтынын растады. Қазақстанның өкілі тиісті жыл ішінде ауыл шаруашылығы өндірісінің жалпы құнынан 8,5 пайыз мөлшеріне баламалы өнімге негізделмеген қолдау үшін de minimis-ті алып тастайтындығын растады. Тиісінше, бұл пайыздар ДСҰ ауыл шаруашылығы бойынша келісімінің 6.4-бабына сәйкес Қазақстанның de minimis-ті алып тастастауы болып табылады. Сондай-ақ, ол Қазақстанның БҚК жалпы міндеттемелерінің деңгейі Қазақстанның тауарлар бойынша басқаға берулер мен міндеттемелері тізбесінің (CLXXII) IV бөлімі, І тарауында қарастырылғандығын айтты. Жұмыс тобы осы міндеттемені назарға алды.
989. Қазақстан өкілі Қазақстанның ДСҰ-ға кіру шарттарын ескере отырып, Қазақстанның ауыл шаруашылығы бойынша Доха даму күн тәртібі келіссөздері раундында және оның нәтижелерінде толықтай қатысатындығын растады. Жұмыс тобы осы міндеттемені назарға алды.
- Азаматтық авиатехника саудасы
990. Жұмыс тобының кейбір мүшелері Қазақстанға, ДСҰ-ға кіргеннен кейін, азаматтық авиотехниканың саудасы бойынша келісімге қосылу және азаматтық ұшақтар мен олардың жинақтауыштары импортына қойылатын баж салығының нөлдік мөлшерлемесін бекіту талабымен өтініш айтты. Жұмыс тобының аталған мүшелері азаматтық ұшақтардың сатылымы және лизингі қатынасында барлық ішкі салықтарды импортталған және отандық тауарлар, сонымен қатар үшінші жақтан әкелінген тауарлар арасындағы кемсітушіліксіз негізде қолдану талабын қойды. Ақыр соңында, импортталған азаматтық авиатехника мен оның жинақтауыштары бойынша Қазақстанның кедендік талаптарына, яғни, импортты лицензиялау, лизинг және кедендік баж салықтарына қатысты, оның ішінде Қазақстанның ЕАЭО-қа мүшелігі тұрғысынан мұндай импорттаушы тауарлардың Қазақстан нарығында болуына қатысты қосымша ақпарат сұралды.
991. Жауап ретінде Қазақстан өкілі Қазақстан ДСҰ-ға кіргенге дейін азаматтық авиотехниканың саудасы бойынша келісімге қосылуды жоспарламайтынын атап өтті. Қолданыстағы кедендік баж салықтары және импортты лицензиялаудағы талаптар ЕАЭО БКТ және ЕАЭО туралы шарттың 7-қосымшасына сәйкес келеді. Қазақстанда импортталатын азаматтық авиотехника мен оның жинақтауыштары үшін лицензия талап етілмейді. БКТ сәйкес, Қазақстан басқа да ЕАЭО-қа мүше мемлекеттер сияқты, қазірғі уақытта ұшақтардың белгілі түрлері, оның ішінде үлкен емес ұшақтар (яғни, орны-50-ден аз, 2000-20000кг), 300 адамнан асатын орыны бар ұшақтар, 50-300 орыны бар, салмағы- 90 000-120000 болатын ұшақтар, ірі ұшақтар (салмағы120000 кг-нан жоғары) импортына нөлдік кедендік мөлшерлемелер қолданады. Басқа да азаматтық жолаушылар ұшағы қатынасында, Қазақстан ЕАЭО-қа мүше басқа да мемлекеттер сияқты, қазірде 20% көлемінде БКТ қолданады. 12% көлеміндегі қосымша құн салығы ЕАЭО өндірілген және импортталған авиотехниканың сатылымы қатысында төленеді.

1118. Некоторые члены обратились с просьбой представить информацию о законодательной базе, регулирующей коммерческие услуги, и о мерах, предпринимаемых Правительством для недопущения дискриминации зарубежных поставщиков услуг. Представитель Казахстана, отметив возрастающую роль услуг в структуре национальной экономики, подчеркнула, что существующая законодательная база по секторам услуг ещҰ не развита в достаточной мере, и в целом не существует дискриминации по отношению к иностранным поставщикам услуг.
1119. В ответ на вопрос о "естественной монополии" в телекоммуникационном секторе, она ответила, что Программой развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной постановлением Правительства от 7 июня 2006 года № 519, предусмотрен комплекс мероприятий по поэтапной либерализации рынка телекоммуникационных услуг. Данные меры направлены на создание условий для развития конкуренции, улучшение качества и увеличение объема предоставляемых телекоммуникационных услуг, устранение барьеров для новых участников рынка. Кроме того, с 1 января 2005 года отменено эксклюзивное право АО "Казахтелеком" на предоставление услуг междугородной и международной телефонной связи, выданы 25 лицензий операторам междугородной и международной связи. Кроме того, с 1 января 2006 года сняты все ограничения по взаимному подключению операторов связи друг к другу, и абоненты сетей телекоммуникаций операторов связи получили техническую возможность выбирать операторов междугородной и международной связи. В соответствии с изменениями, внесенными в статью 4 Закона от 9 июля 1998 года № 272-I "О естественных монополиях", к сфере естественных монополий вместо услуг телекоммуникаций с использованием сети местных линий будут относиться: (i) услуги телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи, предоставляющего эти услуги по причине технической невозможности либо экономической нецелесообразности (в частности эти телекоммуникационные услуги включают услуги присоединения операторов связи к сети телекоммуникаций общего пользования и услуги пропуска телефонного трафика); (ii) услуги предоставления в аренду или пользование кабельной канализации и технологического имущества, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования. Она добавила, что Законом от 5 июля 2004 года № 567-II "О связи", государственному регулированию подлежат универсальные услуги телекоммуникаций: (i) услуги местной телефонной связи; (ii) услуги внутризоновой и междугородной телефонной связи; (iii) услуги коллективного доступа в Интернет со скоростью соединения не менее 256 Кбит/секунду.

1118. Кейбір мүшелер коммерциялық қызметтер көрсетуді реттейтін заңнамалық база туралы және шетелдік қызметтер көрсету жеткізушілеріне кемсітпеушілік болдырмау үшін Үкімет қолданатын шаралар туралы ақпарат беруді өтінді. Қазақстан өкілі ұлттық экономика құрылымында қызметтер көрсету рөлі ұлғайғанын атап өтіп, қазіргі заңнамалық база қызметтер көрсету секторы бойынша әлі жеткілікті дамымаған және де тұтастай алғанда, шетелдік қызметтер көрсету жеткізушілеріне қатысты кемсітушілік жоқ деп баса айтты.
1119.Телекоммуникация секторындағы "табиғи монополия" туралы сұраққа жауап ретінде, Үкіметтің 2006 жылғы 7 маусымдағы №519 қаулысымен бекітілген 2006 – 2008 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамыту бағдарламасымен телекоммуникациялық қызметтер көрсету нарығын кезең-кезеңмен ырықтандыру бойынша іс-шаралар кешені көзделген, деді. Бұл шаралар бәсекелестікті дамытуға, сапаны жақсартуға және көрсетілетін телекоммуникациялық қызметтердің көлемін ұлғайтуға, нарықтың жаңа қатысушыларына кедергіні алып тастау үшін жағдай жасауға бағытталған. Бұдан басқа, 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап, қалааралық және халықаралық телефон байланысы бойынша қызметтер көрсетуге "Қазақтелеком" АҚ эксклюзивті құқығы жойылды да, қалааралық және халықаралық байланыс операторларына 25 лицензия берілді. Сондай-ақ, 2006 жылдың 1 қаңтарынан бастап, бір-біріне байланыс операторларының өзара қосылуы бойынша барлық шектеулер алынып тасталды, телекоммуникация желісі байланыс операторларының абоненттері қалааралық және халықаралық байланыс операторларын таңдауға техникалық мүмкіндікті иеленді. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-І Заңның 4-бабына енгізілген өзеріске сәйкес, табиғи монополиялар саласына жергілікті желіні қолдана отырып телекоммуникациялық қызмет көрсетулердің орнына мыналар жатады: (і) техникалық мүмкіндіктің жоқтығы не экономикалық тұрғыдан орынды болмау себебінен мұндай қызметтер көрсетулерді ұсынатын бәсекелес байланыс операторының (атап айтқанда, бұл телекоммуникациялық қызмет көрсетулер көпшілік қолданатын телекоммуникация желісіне не телефон трафигін өткізу қызмет көрсетулеріне байланыс операторларының қосылу қызмет көрсетулерін қосады) болмауы жағдайындағы телекоммуникация қызмет көрсетулері; (іі) жалпы қолданыстағы телекоммуникация желісіне телекоммуникация желілерін қосумен технологиялық байланысты кабельдік кәріз бен технологиялық мүлікті пайдалану не жалға беру бойынша қызмет көрсетулер. Ол 2004 жылдың 5 шілдесіндегі "Байланыс туралы" ҚР №567-ІІ заңымен мемлекеттік реттеуге телекоммуникацияның әмбебап қызмет көрсетулері жататынын қосты: (і) жергілікті телефон байланысының қызмет көрсетулері; (іі) ішкіаймақтық және қалааралық телефон байланысының қызмет көрсетулері; (ііі) қосылу жылдамдығы кем дегенде 256 Кбит/сек Интернетке ұжымдық шығу қызмет көрсетулері.

1120. В соответствии с Законом от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности Республики Казахстан" иностранное участие в уставном капитале юридического лица, осуществляющего деятельность в области телекоммуникаций в качестве оператора междугородной и (или) международной связи, владеющего наземными (кабельными, волоконно-оптическими и радиорелейными) линиями связи, ограничивается 49 %. Данное ограничение введено в целях защиты интересов национальной безопасности Казахстана. Данное ограничение не распространяется на операторов мобильной, спутниковой и местной связи и это ограничение будет устранено через два с половиной года после вступления Казахстана в ВТО для всех компаний, за исключением АО "Казахтелеком" (и его возможных правопреемников).
1121. Представитель Казахстана также отметила, что предпринят ряд дополнительных мер по дальнейшей либерализации телекоммуникационного сектора. Во избежание кросс-субсидирования и покрытия финансовых потерь операторов, предоставляющих универсальные услуги связи в сельской местности, Правительством начато субсидирование данных операторов из республиканского бюджета. С 1997 по 2010 годы в области связи были выданы 371 лицензия на предоставление услуг местной телефонной связи и 511 лицензий на предоставление услуг передачи данных. Для решения вопроса "последней мили" доступа до потребителя, 51 оператору выданы разрешения на использование радиочастот в диапазоне 5,2-5,9 ГГц.
1122. Некоторые члены отметили, что несмотря на то, что не существует естественной монополии в телекоммуникационном секторе, ограниченный перечень обязательств по доступу на данный рынок, обсуждаемый в ходе переговоров, подтверждает, что в Казахстане продолжает существовать государственная монополия. Один из членов отметил, что, несмотря на то, что эксклюзивные права "Казахтелекома" на предоставление услуг междугородной и международной связи прекращены, "Казахтелеком" заявил об участии в тендере на приобретение акций другой телекоммуникационной компании, что действительно создает государственную монополию в телекоммуникационном секторе.
1123. В ответ представитель Казахстана отметила, деятельность АО "Казахтелеком" соответствует законодательству о естественных монополиях. Она отметила, что доля АО "Казахтелеком" на казахстанском рынке не превышает 30% от всех телекоммуникационных услуг.
1124. Один из членов обратился Казахстану с просьбой объяснить требования по местному содержанию в услугах, в частности в отношении компаний с иностранным капиталом, а также указать случаи, когда иностранному инвестору требуется закупать услуги только у казахстанских юридических лиц, кроме случаев, когда такие услуги в Казахстане отсутствуют.

1120. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-ІV Заңына сәйкес қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы ретінде телекоммуникация аясында әрекетін жүзеге асыратын, жер үстіндегі (кабілдік, талшықты-оптикалық және радиорелелік) желі байланыстары бар заңды тұлғаның жарғылық капиталына шетелдік қатысу 49 пайызбен шектеледі. Бұл шектеу Қазақстанның ұлттық қауіпсіздігі мүдделерін қорғау мақсатында енгізілген. Бұл шектеу ұялы, спутниктік және жергілікті байланыс операторларына таралмайды және ол Қазақстан ДСҰ-ға кіргеннен кейін "Қазақтелеком" АҚ басқа (және оның болуы мүмкін құқық мирасқоры) барлық компаниялар үшін екі жарым жылдан соң алынып тасталады.
1121. Қазақстан өкілі сонда-ақ, телекоммуникация секторын ырықтандыру бойынша бірнеше қосымша шаралар қабылданғанынатап өтті. Кросс-субсидиялау және ауылдық жерлерде әмбебап байланыс қызмет көрсетулер беретін операторлардың қаржы шығындарын жабуын болдырмау үшін Үкімет бұл операторларды републикалық бюджеттен субсидиялауды бастады. 1997 – 2010 жылдар аралығында байланыс саласында уәкілетті орган жергілікті телефон байланысының қызмет көрсетулерін ұсыну үшін 371 лицензиялар және деректерді табыстау қызмет көрсетулерін ұсыну үшін 511 лицензия бөлді. Тұтынушыға дейін қосылу "соңғы миля" мәселесін шешу үшін 51 операторға 5,2 – 5,9 ГГц диапазонында радиожиілік қолдануға рұқсат берілді.
1122. Жұмыс тобының кейбір мүшелері телекоммуникация секторында табиғи монополияның жоқ болуына қарамастан, келіссөздер барысында талқыланған бұл нарыққа кіру бойынша міндеттемелердің шектеулі тізімі Қазақстанда мемлекеттік монополия жалғасуда екені расталғанын айтты. Мүшелердің бірі "Қазақтелекомның" қалааралық және халықаралық байланыс қызмет көрсетулерінің эксклюзивті құқығы тоқтатылғанына қарамастан, "Қазақтелеком" басқа телекоммуникациялық компанияның акцияларын алуға тендерге қатысуы туралы мәлімдеді, бұл шындығында телекоммуникациялық секторда мемлекеттік монополия құратынын еске салды.
1123. Қазақстанның өкілі өз жауабында "Қазақтелекомның" әрекеті табиғи монополия туралы заңнамаға сәйкес екенін ескертті. Өкіл "Қазақтелеком" АҚ үлесі қазақстандық нарықта барлық телекоммуникациялық қызмет көрсетулердің 30%-дан аспайтынын атап көрсетті.
1124. Мүшелердің бірі Қазақстанда қызметтер көрсетуде5 жергілікті қамту бойынша, атап айтқанда шетелдік капиталы бар компанияларға қатысты талаптарды түсіндіруін өтінді, сондай-ақ шетел инвесторларына қызмет көрсетулерді тек қазақстандық заңды тұлғаларынан, Қазақстанда ондай қызмет көрсетулер жоқ болған жағдайлардан басқа, сатып алуға қажет болған жағдайларды көрсетуді сұрады.

1125. Представитель Казахстана ответила, что требование местного содержания в отношении недропользования применяется в отношении всех видов услуг, приобретаемых недропользователями. Данное требование является недикриминационным, которое предъявляется как иностранным, так и местным инвесторам, которые заключают с Правительством Казахстана инвестиционное соглашение в сфере недропользования и природных ресурсов. Оно включено в Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании". Закон установил требование недропользователям привлекать казахстанских граждан и закупать услуги у юридических лиц Казахстана при условии их соответствия требованиям проектной документации и законодательству Республики Казахстан о техническом регулировании. Если запрашиваемые услуги не найдены в Казахстане, недропользователь может привлечь иностранную компанию для оказания таких услуг. Закон от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании" не устанавливает минимальный процент местного содержания, однако устанавливает, что контракт должен содержать обязательства по казахстанскому содержанию в товарах, услугах и кадрах, который определяется в отдельности в каждом контракте на недропользование и зависит от сложности и специфики проекта. Победитель конкурса определяется на основе самой низкой цены, при этом он условно уменьшает цену конкурсной заявки для поставщиков услуг, которые, отвечают требованиям по найму определенного минимального уровня граждан Республики Казахстан.
1126. На вопрос пояснить, должен ли инвестор использовать только тендерную процедуру или он может использовать другие методы при поиске поставщиков услуг, представитель Казахстана ответила, что помимо тендера, недропользователь также может использовать другие методы осуществления закупа, такие как: запрос ценовых предложений, из одного источника и товарная биржа. Тендер является наиболее распространенным методом, так как этот способ является более прозрачным и обеспечивает равные возможности для участия в тендере всем поставщикам услуг.
1127. Представитель Казахстана подтвердила, что Казахстан не будет принимать любые меры, относящиеся к требованиям местного содержания, которые являются более ограничительными чем те, которые установлены Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании", действующим на сентябрь 2011 года. С момента вступления в ВТО, при установлении условий проведения конкурса на предоставление права недропользования, Казахстан не будет устанавливать минимальное казахстанское содержание в кадрах или услугах превышающее 50%, с учетом следующего: a) Казахстанское содержание в кадрах, привлекаемых инвестором, которому было предоставлено право недропользования ("инвестор") будет рассчитываться пропорционально, на основе количества руководителей, менеджеров и специалистов, в соответствии с условиями, установленными для въезда и временного пребывания внутрикорпоративных переводов, принятых в Перечне специфических обязательств Республики Казахстан по доступу на рынок услуг ("квалифицированные работники"), являющихся гражданами Республики Казахстан; b) Казахстанское содержание во всех услугах, которые оказываются инвестору, определяется как доля общей годовой суммы платежей (затрат) по всем контрактам, которые были выплачены юридическим лицам Республики Казахстан за оказание услуг, однако сумма, уплаченная юридическому лицу Казахстана, должна быть уменьшена на любую сумму, которая была выплачена за оказание услуг на основе договора субподряда на любом уровне организациям, не являющимся юридическими лицами Республики Казахстан; c) при определении победителя конкурса на предоставление права недропользования, Казахстан не должен учитывать тот факт, что потенциальный инвестор может предложить уровень казахстанского содержания в кадрах и услугах больше 50%; в течение 5 лет с даты вступления Казахстана в ВТО, Казахстан должен привести в соответствие с вышеуказанными условиями, любой контракт, подписанный с сентября 2011 года до даты вступления Казахстана в ВТО. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

1125. Қазақстан өкілі жер қойнауын пайдалануға қатысты жергілікті қамтудың талабы жер қойнауын пайдаланушылар алатын қызмет көрсетулердің барлық түріне қатысты қолданылады деп жауап берді. Бұл талап Қазақстан Үкіметі жер қойнауын пайдалану және табиғи ресурстар саласында инвестициялық келісім жасайтын шетел және жергілікті инвесторларға қойылатын кемсітпейтін талап болып табылады. Ол "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы 291-IV Заңына енгізілген. Заң жер қойнауын пайдаланушыларға Қазақстан азаматтарын тартуға және жобалық құжаттамалар талаптарына және техникалық реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес болған жағдайда Қазақстанның заңды тұлғаларынан қызмет көрсетулерді сатып алуға талапты белгіледі. Егер сұратылған қызмет көрсетулер Қазақстанда табылмаса, мұндай қызмет көрсетулер беру үшін жер қойнауын пайдаланушы шетелдік компанияны тарта алады. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы 291-IV Заң жергілікті қамтудың ең аз пайызын белгілемейді, алайда келісімшарт қазақстандық қамту бойынша жер қойнауын пайдалануға және жоба күрделілігі мен өзгешелігіне байланысты әр келісімшартта жеке-жеке анықталатын тауарлар, қызмет көрсетулер мен кадрлар бойынша міндеттемелер құрауға тиіс деп белгілейді. Конкурс жеңімпазы ең төмен баға негізінде анықталады, сонымен қатар Қазақстан Республикасы азаматтарының анықталған ең төмен деңгейін жалға алу бойынша талаптарына сай қызмет көрсетулердің жеткізушілері үшін конкурс өтінімінің бағасын шартты түрде азайтады.
5"Қызмет көрсетулер" термині өзіне "қызмет көрсету" мағынасымен қатар 2010 жылғы 24 маусымдағы “Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану” 291-IV заңында анықталғандай "жұмыстар" мағынасын қамтиды.
1126. Инвестор тек тендерлік рәсімдерді ғана қолдану керек пе, әлде ол қызмет көрсету жеткізушілерін іздеуде басқа тәсіл қолдана ала ма деген сауалды түсіндуді сұрағанда, Қазақстан өкілі тендерден басқа жер қойнауын пайдаланушы, сонымен қатар, сатып алу үшін басқа да тәсілдерді қолдана алады деп жауап берді, мысалы: бір дереккөзден баға ұсыныстарына сұрау салу және тауарлық биржа. Тендер ең кең тараған тәсіл болып табылады, себебі, бұл әдіс ең ашық және барлық қызмет көрсетулеро жеткізушілеріне тендерге қатысу үшін тең мүмкіндікті қамтамасыз етеді.
1127. Қазақстан өкілі Қазақстан 2011 жылдың қыркүйегіне дейін әрекет ететін "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы 291-IV Заңымен белгіленгенге қарағанда көбірек шектеулі жергілікті қамту талаптарына қатысты кез келген шараларды қабылдамайтынын растады. ДСҰ-ға кірген сәттен бастап, жер қойнауын пайдалану құқығын беретін конкурс өткізу шарттарын белгілеу кезінде Қазақстан 50% асатын кадрлар мен қызмет көрсетулер үшін ең төменгі қазақстандық қамтуды белгілемейді, тек мыналар есепке алынады:
а) жер қойнауын пайдалануға құқық берілген инвестор (бұдан әрі – инвестор) тартатын кадрларда Қазақстандық қамту Қазақстанның азаматтары болатын қызмет көрсету нарығына кіру бойынша Қазақстанның Ерекшелік міндеттемелері тізбесіне қабылданған ішкі корпоративті көшулердің кіруі мен уақытша болуын белгілейтін шарттарға сәйкес басқарушылар, менеджерлер, мамандар (бұдан әрі– білікті мамандар) саны негізінде, барабар есептелетін болады; b) инвесторға көрсетілетін барлық қызметтердегі қазақстандық қамту көрсеткен қызметтер үшін Қазақстанның заңды тұлғаларына төленген барлық келісімшарттар6 бойынша төлемдердің (шығындардың) жалпы жылдық сомасының үлесі ретінде анықталады. Алайда, Қазақстанның заңды тұлғасына төленген соманы Қазақстанның заңды тұлғасы болып табылмайтын кез келген деңгейдегі ұйымдарға қосалқы мердігер келісімшарты негізінде көрсетілген қызметтер үшін төленген кез келген сомаға төмендету керек; және с) жер қойнауын пайдалану құқығын беруге конкурс жеңімпазы анықталғанда Қазақстан әлеуетті инвестор кадрлар мен қызмет көрсетулердегі қазақстандық қамту деңгейін 50%-дан аса ұсынуы мүмкін екенін ескермеуі керек. Қазақстан ДСҰ-ға кіргеннен кейін 5 жыл ішінде 2011 жылдың қыркүйегінен бастап Қазақстан ДСҰ-ға кіруге дейінгі қол қойған кез келген келісімшарттарды жоғарыда көрсетілген шарттарға сәйкестендіру керек. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
6Егер заңды тұлға өзінің негізгі жұмысын Қазақстан Республикасында жүзеге асырмаса, Қазақстанның заңды тұлғасымен жасалған келісімшарт ескерілмейді. "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы" термині жеке кәсіпкерлерді де қамтиды.

1128. Некоторые члены запросили информацию о регулировании банковского сектора, в особенности, об условиях, под которыми иностранный банк смог бы получить лицензию на учреждение филиала в Казахстане. В ответ, представитель Казахстана заявила, что прямые филиалы будут разрешены в соответствии с новым банковским законом или нынешним измененным банковским законом после истечения 5-ти летнего периода начиная с даты вступления Казахстана в ВТО. Она доложила, что деятельность банковских учреждений регулируется Законом от 31 августа 1995 года № 2444 "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". В соответствии с этим Законом, юридическое лицо должно обладать лицензией для осуществления банковской деятельности. В соответствии со статьей 15 Закона № 2444, банки должны быть учреждены в форме акционерного общества. Критерии лицензирования, принимаемые в отношении филиалов иностранных банков, будут пруденциальными. Она уточнила, что обязательства Казахстана в банковских и других секторах финансовых услуг (за исключением страхования), в отношении филиалов, относятся только к филиалам иностранных банков. Кроме того, уполномоченный орган Казахстана может установить дополнительные требования по обеспечению платежеспособности и стабильности финансовой организации. Вместе с тем, критерии лицензирования для акционерного общества и филиала иностранного банка могут различаться. Представитель Казахстана добавила, что Национальный Банк Казахстана будет соответствовать требованиям Статей XVI и XVII ГАТС, при рассмотрении заявки на новую лицензию, которая подлежит ограничениям указанных в Перечне специфических обязательств ВТО по торговле услугами Республики Казахстан.
1129. В ответ на вопрос члена касательно режима регулирования филиалов иностранных банков, представитель Казахстана сказала, что его еще предстоит развить, но он будет тождественен общепринятой международной практике. Этот режим будет включать, но не ограничиваться такими требования как, например, определение достаточности основного капитала, которое будет зависеть от капитала материнского банка. Специфические требования к капиталу филиала иностранного банка будут различаться в зависимости от его бизнес-планов в Казахстане, филиал должен будет внести депозит в Национальный Банк Казахстана, сумма которого будет зависеть от суммы обязательств, принимаемых филиалом. Дополнительно, к филиалу выставляются требование иметь как минимум два менеджера-резидента.
1130. Некоторые члены заявили, что они ожидали от Казахстана принятие обязательств по гарантированию транспарентности требований к лицензированию и их процедурам, требований к квалификации и их процедурам и других требований для разрешений, а именно по отношению к получению, продлению, обновлению, отказу, и отзыву лицензий, а также другие разрешения, необходимые для предоставления услуг на казахстанском рынке и возможность оспорить такие действия. Казахстанская процедура и условия лицензирования не должны служить барьером к доступу на рынок и не должны ограничивать торговлю более, чем это необходимо. Казахстан должен опубликовать список уполномоченных органов, ответственных за выдачу разрешений, утверждающих или регулирующих те сектора услуг, по которым Казахстан принял обязательства, а также опубликовать процедуры и условия лицензирования в Казахстане. Члены также ожидали от Казахстана обязательства по гарантированию того, что для услуг, по которым Казахстан принимает обязательства в Перечне специфических обязательств ВТО по торговле услугами, уполномоченные органы будут отдельными от и не имеющих отношения к любым поставщикам услуг, находящихся под их регулированием. Также члены ожидают от Казахстана принятие обязательств, гарантирующих свободу выбора партнера иностранными поставщиками услуг.

1128. Кейбір мүшелер банк секторының реттелуі туралы ақпаратқа, әсіресе, шетел банкінің Қазақстанда филиал құруға лицензия ала алатындай шарттары туралы сұрау салды. Жауабында Қазақстан өкілі тікелей филиалдар жаңа банк заңдарымен немесе қазіргі өзгертілген банк заңымен Қазақстанның ДСҰ-ға кірген күнінен бастап, 5 жылдық мерзім аяқталғаннан кейін рұқсат етілетінін айтты. Өкіл банк мекемелерінің қызметтері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметтері туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы №2444 Заңмен реттелетінін баяндады. Бұл Заңға сәйкес заңды тұлғада банкілік қызметті жүзеге асыру үшін лицензия болуы керек. Осы Заңның 15- бабына сәйкес, банктер акционерлік қоғам нысанында құрылуы керек. Шетел банктерінің филиалдарына қатысты лицензиялау критерийлері пруденциялық болады. Ол филиалдарғаға қатысты банктік және басқа да қаржылық қызметтер көрсету секторларындағы (сақтандырудан басқа) Қазақстан міндеттемелері тек шетел банктерінің филиалдарына ғана қатысты, деп нақтылады. Бұдан басқа ҚР уәкілетті органы төлем қабілеттілігі мен қаржы ұйымының тұрақтылығын қамтамасыздандыру бойынша қосымша талаптар белгілей алады. Сонымен қатар, акционерлік қоғам мен шетелдік банк филиалы үшін лицензиялау критерийлері ажыратылады. Қазақстан өкілі Қазақстанның Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының қызмет көрсетулер саудасы бойынша ДСҰ Ерекшелік міндеттемелері тізбесінде көрсетілген шектеулеге жататын жаңа лицензияға өтінімді қарау кезінде ДСҰ қызмет көрсетулер саудасы жөніндегі бас келісімнің (ГАТС) XVI и XVII баптарының талаптарына сәйкестендіріледі деп қосты.
1129. Шетел банктарінің филиалдарын реттеу тәртібіне қатысты мүше сұрағына жауап ретінде Қазақстан өкілі оны әлі дамыту керек, бірақ ол көпшілік қабылдаған халықаралық тәжірибемен барабар болады деді. Бұл режим қамтиды, бірақ мысалы, бас банкінің капиталына тәуелді негізгі капиталдың жеткіліктілігін анықтау сияқты талаптармен шектелмейді. Шетел банкінің филиалның капиталына спецификалық талаптар оның Қазақстандағы бизнес- жоспарына қарай ажыратылады, филиалға сомасы филиал қабылдайтын міндеттемелер сомасына тәуелді депозит Қазақстан Ұлттық Банкінде енгізіліге тиіс. Филиалға кем дегенде екі менеджер-резидент алу талабы қосымша қойылады.
1130. Кейбір мүшелер Қазақстаннан лицензиялауға және олардың рәсімдеріне, біліктілік пен оның рәсімдеріне және де басқа рұқсаттар үшін талаптардың транспаренттілігіне кепілдік беру бойынша, атап айтқанда, алуға, ұзартуға, жаңартуға, бас тартуға, лицензия сипаттауға және қазақстандық нарықта қызметтер көрсету үшін қажет және мұндай әрекеттерге қарсы болуға мүмкіндік алу тағы басқа рұқсаттарға қатысты міндеттемелер қабылдауын күткенін айтты. Қазақстан рәсімі мен лицензиялау шарттары нарыққа кіруге бөгет болмауы және сауданы қажеттіліктен тыс шектемеуі керек. Қазақстан өзінің қабылдаған міндеттемелері бойынша қызмет көрсету секторларын бекітіп, реттейтін шешімдерді беруге жауапты уәкілетті органдар тізімін жарялауы, сондай-ақ Қазақстан рәсімдері мен лицензиялау шарттарын жариялау керек. Мүшелер, сондай-ақ, Қазақстаннан қызмет көрсетулер саудасы бойынша ДСҰ Ерекшелік міндеттемелері тізбесіндегі міндеттемелерді қабылдайтын қызмет көрсетулер үшін кепілдік бойынша міндеттемелер күтті, уәкілетті органдар бөлек болады да, олардың реттеуінде болған кез келген қызмет көрсетулерді жеткізушілерге қатысы болмайды. Сонымен қатар, Жұмыс тобының мүшелері Қазақстаннан шетелдік қызмет көрсетулерді жеткізушілерінің серіктесін таңдауға таңдау еркіндігін кепілдендіретін міндеттемелерді қабылдауын күтеді.

1131. В ответ представитель Казахстана подтвердила, что после вступления в ВТО Казахстан обеспечит публикацию и общественную доступность всех нормативных правовых актов общего характера, касающихся или затрагивающих торговлю услугами, а также информации об их дате вступления в силу и сфере применения. Она далее подтвердила, что Казахстан обеспечит опубликование или общественную доступность наименований компетентных органов, ответственных за сертификацию и выдачу лицензий для предоставления услуг иным образом. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
1132. Не нарушая прав Казахстана по разработке и применению процедуры и условий лицензирования, Представитель Казахстана подтвердила, что в тех секторах услуг, по которым Казахстан принимает конкретные обязательства, Казахстан гарантирует, что процедура лицензирования сама по себе не является ограничением для предоставления услуг, и что требования, связанные с лицензированием сферы услуг, сами по себе не являются препятствием для предоставления услуг. Она также подтвердила, что в тех секторах услуг, где Казахстан принимает конкретные обязательства в Перечне специфических обязательств ВТО по торговле услугами, Казахстан будет гарантировать, что:
Порядок и условия лицензирования, изложенные в нормативных правовых актах, любой закон, устанавливающий или осуществляющий порядок и условия лицензирования, будут опубликованы до их вступления в силу;
соответствующие власти рассмотрели и вынесли решение о предоставлении/отказе в лицензии в течение срока, установленного в официальных правилах или если срок, не был определен, то решение о предоставлении (отказе) в лицензировании должно быть принято без необоснованной задержки;
любые сборы, связанные с подачей и рассмотрением заявления на получение лицензии, сами по себе не являются ограничениями на предоставление услуг;
Как только срок, установленный в нормативном правовом акте для рассмотрения заявления на получение лицензии, истек, а также по просьбе заявителя, соответствующий регулирующий орган Казахстана будет информировать заявителя о статусе его заявления и была ли завершена процедура лицензирования. Если властям потребуется дополнительная информация, они немедленно должны уведомить об этом заявителя и запросить ту информацию, которая необходима для завершения процедуры лицензирования. Заявитель имеет возможность предоставить дополнительную информацию и вносить изменения в заявление. Процедура лицензирования не будет считаться завершенной до тех пор, пока не будет получена вся необходимая информация и документы, указанные в соответствующих законах и правилах;
соответствующий регулирующий орган в Казахстане будет принимать административные решения только после заполнения заявления о выдаче лицензии или разрешения на предоставление финансовых услуг, и, при необходимости, будет утверждать новые продукты и изменения ставок в течение разумного периода времени и будет незамедлительно уведомлять заявителя о принятом решении. Процедура не будет считаться завершенной, пока не будут получены все данные, указанные в соответствующих нормативных правовых актах. В тех случаях, когда невозможно принять решение в отношении:
(i) заявления для предоставления банковских услуг для получения разрешения рассматривается в течение шести месяцев и для получения лицензии в течение двух месяцев;
(ii) заявления для предоставления других финансовых услуг для получения разрешения рассматривается в течение трех месяцев и для получения лицензии в течение одного месяца,
соответствующий регулирующий орган должен будет немедленно уведомить заявителя.
f. В случае отказа, орган, отказавший в лицензировании, должен будет по письменному требованию заявителя проинформировать его о причинах отказа, однако не следует рассматривать это постановление как требование к регулирующему органу разглашать информацию, если подобное разглашение препятствует исполнению законодательства или противоречит общественным интересам или нарушает национальную безопасность;
g. Если заявителю было отказано, то он имеет право подать новое заявление, а также исправить недостатки, имевшие место во время предыдущего заявления;
h. Как только заявление будет одобрено, заявителя должны проинформировать об этом в письменном виде и в срок, предусмотренный соответствующим нормативным правовым актом, или, если срок не указан в соответствующем нормативном правовом акте, то заявителя должны проинформировать без какой-либо немотивированной задержки;
i. Если необходимы экзамены при лицензировании специалистов, то подобные экзамены должны проходить с разумной периодичностью. К данным экзаменам не относятся отборочные экзамены, проводимые органами, контролирующими сектор финансовых услуг, или саморегулирующимися органами или организациями.
Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.

1131. Жауабында Қазақстан өкілі ДСҰ-ға кіргеннен кейін Қазақстан қызметтер саудасына қатысты және тиісті жалпы сипаттағы барлық нормативті-құқықтық актілердің, сонымен қатар, олардың күшіне енуі және қолдану аясы туралы ақпараттың жариялауын және қоғамдық қолжетімділігін қамтамасыз ететінін растады. Ол, әрі қарай, Қазақстан басқа тәсілмен қызметтер көрсету үшін сертификаттау мен лицензия беруге жауапты құзыретті органдардың атауын жариялауды немесе қоғамдық қолжетімділікті қамтамасыз ететінін растады. Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
1132. Қазақстанның лицензиялық рәсімдер мен талаптарды әзірлеу не қолдану құқығына залалын тигізбей, Қазақстан өкілі нақты міндеттемелер қабылдайтын қызмет көрсетулер секторларында Қазақстан лицензиялау рәсімі қызмет көрсетулерге өздігінен шектеулік болып табылмайтынын, қызмет көрсетулер саласындағы лицензиялауға байланысты талаптар қызмет көрсетулер ұсынуға өздігінен кедергі болмайтынына кепілдік беретінін растады. Ол, сондай-ақ, қызметтер саудасы бойынша ДСҰ-ның Ерекше міндеттемелер тізбесінде Қазақстан нақты міндеттемелер қабылдайтын қызмет көрсету секторларында Қазақстан мыналарға кепілдік беретінін растады:
(а) нормативті-құқықтық актілерде баяндалған лицензиялау тәртібі мен талаптары және лицензиялау тәртібі мен талаптарын белгілейтін немесе жүзеге асыратын кез келген заң олар күшіне енгенге дейін жарияланады;
(b) тиісті биліктер ресми ережелерде белгіленген мерзім ішінде лицензияны беру/бас тарту туралы қарап және шешім шығарады, егер мерзім белгіленбесе, лицензиялау (бас тарту) туралы шешім негізсіз кідіріссіз қабылдануға тиіс;
(c) лицензия алуға өтінішті беру мен қарастыруға байланысты кез келген алымдар қызметтер көрсету ұсынуға өздігінен шектеу болып табылмайды;
(d) егер нормативтік-құқықтық актілерде лицензияны алу бойынша өтініштерді қарау үшін белгіленген мерзімдер өтіп кетсе, сондай-ақ өтініш берушінің талабы бойынша, Қазақстанның тиісті реттеуші органы өтініш берушіге өтінішінің жағдайын, лицензиялау рәсімі аяқталғаны-аяқталмағаны туралы хабарлайды. Егер құзыретті органға өтініш берушіден қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, онда ол өтініш берушіге тез арада хабарлап, лицензиялауды аяқтауға қажетті қосымша ақпаратты сұратады. Өтініш берушінің сұралған қосымша ақпаратты ұсынуға және өтінішке өзгертулер енгізуге мүмкіндігі болды. Тиісті заңдар мен актілерде көрсетілген қажетті барлық ақпарат пен құжаттар алынбай лицензиялау рәсімі аяқталды деп саналмайды.
(e) Қазақстанның тиісті реттеуші органы қаржылық қызмет көрсету мақсатында лицензия не рұқсатты беру үшін толтырылған өтінішке қатысты шешім шығарды және де қажет болған жағдайда, жаңа өнімдерді мақұлдау мен ақылға қонымды мерзім ішінде төлем өзгерістері және өтініш берушіні дереу қабылданған шешім туралы хабардар етеді. Тиісті нормативтік-құқықтық актілерде белгіленген қажетті барлық ақпарат пен құжаттар алынбай, рәсім аяқталды деп саналмайды.Мынадай жағдайларда шешім қабылдау мүмкін емес деп саналады, егер:
(i) банк қызметтерін көрсету үшін рұқсат алу үшін өтініш алты ай ішінде және лицензияны алу үшін өтініш екі ай ішінде қаралса;
(ii) басқа қаржы қызметтерін көрсету үшін рұқсат алу үшін өтініш үш ай ішінде және лицензиялау бір ай ішінде қаралса, тиісті реттеуші орган өтініш берушіні дереу хабарлайды.
(f) Лицензиялаудан бас тартқан жағдайда, бас тартқан орган өтініш берушінің жазбаша талабы бойынша бас тарту себебін хабарлайды. Алайда, бұл қаулыны реттеуші органдарға, ашуы заңнаманы орындауға бөгет болатын немесе қоғам мүдделері мен ұлттық қауіпсіздікке қайшы келетін, ақпаратты ашуға талап деп қарамау керек;
(g) Егер өтініш берушіге бас тартылса, ол жаңа өтініш беруге, сондай-ақ алдыңғы өтініштерінде орын алған кемшіліктерін түзетуге құқылы,
(h) Өтініш мақұлдансымен-ақ, өтініш берушіге тиісті нормативті-құқықтық актілерде белгіленген мерзім ішінде жазбаша түрде хабарландыру қажет, егер мерзім тиісті нормативті-құқықтық актілерде белгіленбесе, өтініш беруші қандай да бір дәлелсіз кідіріссіз хабардар етілуге тиіс;
(i) Егер мамандарды лицензиялау кезінде емтихан қажет болса, онда мұндай емтихандар ақылға қонымды мерзімділікпен өткізіледі. а кәсіпқойларға бұндай тексеріс үшін аралықпен кесте жасалады. Мұндай емтихандарға қаржы қызмет көрсетулері секторын бақылаушы немесе өзін-өзі реттеуші органдар мен ұйымдар өткізілетін іріктеме емтихандар жатқызылмайды.
Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.

1133. Представитель Казахстана также подтвердила, что в тех секторах, где Казахстан принял на себя конкретные обязательства, соответствующие регулирующие органы не будут ответственны за поставщиков услуг, которых они контролируют. Кроме того, представитель Казахстана подтвердила, что в тех секторах, в которых Казахстан принял на себя конкретные обязательства, государство по возможности будет гарантировать:
предварительное опубликование проектов нормативных актов общего характера;
возможность заинтересованным лицам и членам прокомментировать предлагаемые нормативные акты, а также
разумный период времени между публикацией последней версии нормативных правовых актов и датой их вступления в силу.
Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
1134. В отношении свободы выбора партнера иностранными поставщиками услуг представитель Казахстана подтвердил, что в тех секторах, где Казахстан принял на себя конкретные обязательства, эти иностранные поставщики услуг при вхождении в совместное предприятие или другое партнерство с физическим лицом Казахстана имеют свободу в выборе партнера(-ов). Это действует без ущерба к регулированию, относящемуся к владению финансовых организаций или участию в них. Рабочая группа приняла к сведению данные обязательства.
1135. В ответ на вопрос члена предоставляет ли существующее законодательство Казахстана возможность пересмотра таких административных решений, как отказ в выдаче лицензии, представитель Казахстана ответила, что в соответствии со статьей 46 Закона от 11 января 2007 года 214-III "О лицензировании", если лицензия не была выдана в течение установленного Законом времени либо если заявитель счҰл отказ в выдаче лицензии необоснованным, заявитель имел право обратиться в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан (Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года № 411-I). Сроки и процедуры рассмотрения таких решений, как отказ в выдаче лицензии, были установлены в Гражданском процессуальном кодексе. В частности, в соответствии со статьей 27 Гражданского процессуального кодекса, физические или юридические лица имели право подать заявление в суд в течение 3 месяцев с того дня, как они узнали о нарушении своих прав, свобод и интересов, гарантированных законом. Заявление рассматривалось судом в течение 1 месяца. Если суд пришҰл к заключению, что права, свободы и интересы заявителя были нарушены, суд обязал соответствующий государственный орган устранить такое нарушение. Соответствующий государственный орган был обязан уведомить суд и заявителя о выполнении решения суда не позднее 1 месяца со дня получения решения суда государственным органом.

1133. Қазақстан өкілі, олар бақылайтын қызметтерді жеткізуші үшін тиісті реттеуші органдар жауапты емес болатын секторларда Қазақстан өзіне нақты міндеттемелерді қабылдағанын растады. Бұдан басқа, Қазақстан өкілі, Қазақстан өзіне нақты міндеттемелер қабылдаған секторларда мемлекет мүмкіндінше мыналарға кепілдік беретінін растады:
-жалпы сипаттағы нормативтік актілер жобаларын алдын ала жариялау;
-ұсынылған нормативтік актілерді мүдделі адамдарға және мүшелерге түсндіру мүмкіндігі, сондай-ақ;
-нормативтік-құқықтық актілердің соңғы нұсқасының жариялануы мен өз күшіне ену күні арасында ақылға қонымды кезең беру.
Жұмыс тобы осы міндеттемелерді назарға алды.
1134. Шетелдік қызмет көрсетуді жеткізушілердің серіктес таңдауда таңдау еркіндігіне қатысты Қазақстан өкілі Қазақстанның өзіне нақты міндеттемелер қабылдаған секторларда бұл шетелдік қызмет көрсетулерді жеткізушілер Қазақстанның бірлескен кәсіпорнына немесе басқа жеке тұлғамен серіктестікке кіруде серіктес (тер) таңдауда таңдау еркіндігіне ие екенін растады. Бұл қаржы ұйымдарын басқаруға не оларға қатысуға қатысты реттеуге нұқсан келтірмей әрекет етеді. Жұмыс тобы бұл міндеттемелерді назарға алды.
1135. Жұмыс тобы Мүшесінің қазіргі Қазақстан заңнамасы лицензия беруден бас тарту деген сияқты әкімшілік шешімдерді қайта қарауға мүмкіндік береді ме деген сұрағына Қазақстан өкілі "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-ІІІ Заңының 46- бабына сәйкес, егер лицензия Заңмен белгілеген мерзім ішінде берілмесе немесе өтінішкер лицензия бермеуді негізсіз деп тапса, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес (1999 жылғы 13 шілдедегі №411-I Азаматтық процесс жүргізу кодексі) сотқа жүгіне алады деп жауап берді. Лицензия беруден бас тарту сияқты шешімдерді қарастыру рәсімдері мен мерзімдері Азаматтық процесс жүргізу кодексінде белгіленген болатын. Атап айтқанда, Азаматтық процесс жүргізу кодексінің 27- бабына сәйкес жеке не заңды тұлға өз құқықтарының, еркіндіктерінің, мүдделерінің бұзылуы туралы білген күннен бастап заңмен кепілденген үш айлық мерзімде сотқа арыз беруге мүмкіндіктері бар. Өтініш сотпен 1 ай ішінде қарастырылады. Егер сот өтініш берушінің құқықтары, еркіндіктері, мүдделері бұзылды деп шешсе, тиісті мемлекеттік орган бұл бұзушылықты жоюға міндеттейді. Тиісті мемлекеттік орган сотты және өтініш берушіні мемлекеттік органның сот шешімін алған күнінен бір ай мерзімі ішінде шешімді орындағаны жөнінде хабарлайды.

1176. Проведя оценку внешнеторгового режима Республики Казахстан и в свете пояснений, обязательств и уступок, сделанных представителем Казахстана, Рабочая группа пришла к заключению, что Республика Казахстан приглашается к присоединению к Марракешкскому соглашению об учреждении ВТО в соответствии со статьей 12. С этой целью, Рабочая группа подготовила проект Решения и Протокол о вступлении, п редставленные в Приложении к настоящему докладу, и принимает во внимание Перечень уступок и обязательств Казахстана по товарам (документ WT/ACC/KAZ/93/Доп.1) и его Перечень специфических обязательств по услугам (документ WT/ACC/KAZ/93/Доп.2), являющихся приложением к данному Протоколу. Предложено, чтобы данные тексты были приняты Генеральным Советом (х месяц 2015 года, когда он примет Доклад. С момента принятия Решения, Протокол о присоединении будет открыт для принятия Республикой Казахстан, которая станет членом через 30 дней после принятия указанного Протокола. Рабочая группа поэтому согласилась, что она завершила свою работу касательно переговоров по присоединению Республики Казахстан к Марракешскому соглашению об учреждении ВТО.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
Законы, постановления и другая информация, предоставленная Казахстаном Рабочей группе
Законопроекты/Постановления
Примечание
II. Экономическая политика
- Денежно-кредитная и налогово-бюджетная политика
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 14 апреля 1993 года "O валютном регулировании" (отменен Законом от 24 декабря 1996 года № 54-I)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 24 декабря 1996 года № 54-I "О валютном регулировании" (отменен Законом от 30 июня 2005 года № 57-III)
WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Закон от 13 июня 2005 года № 57-III "О валютном регулировании и валютном контроле"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Указ Президента, имеющий силу закона, от 30 марта 1995 года № 2155 "О Национальном Банке Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правления Национального Банка от 15 ноября 1994 года № 182 "О Клиринговой палате Национального Банка Республики Казахстан для проведения клиринга чеков"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правления Национального Банка от 29 октября 2005 года № 134 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" (отменен постановлением Правления Национального Банка от 11 декабря 2006 года № 129)

1176. Жұмыс тобы осы міндеттемелер Қазақстан Республикасының ДСҰ-ға қосылу туралы хаттамасының 2- тармағына енгізілетінін айтты.
Қазақстан Республикасының сыртқы сауда режимін бағалай отырып және Қазақстан өкілінің міндеттемелер мен шегінулер жөнінде жасаған түсіндірулер бойынша Жұмыс тобы Қазақстан Республикасы ДСҰ құру туралы Марракеш келісімінің 12-бабына сәйкес қосылуға шақырылады деген қорытындыға келді. Осы мақсатта, Жұмыс тобы аталған Баяндамаға Қосымшада берілген шешім жобасын және Кіру туралы хаттаманы дайындады және осы Хаттамаға қосымша болатын Тауар бойынша басқаға берулер мен міндеттемелердің тізбесін (WT/ACC/KAZ/Add.1-толықтыру құжаты) және оның Қызметтер бойынша ерекше міндеттемелерінің тізбесін (WT/ACC/KAZ/Add.2-толықтыру құжаты) назарға алды. Бас Кеңес баяндаманы қабылдаған кезде, осы мәтіндердің қабылдануы ұсынылды (2015 жылдың Х айы). Шешім қабылданған сәттен бастап, Қосылу туралы хаттама Қазақстан Республикасы қабылдау үшін ашық болады, ол осы Хаттаманы қабылдағаннан 30 күннен кейін мүше болады. Жұмыс тобы ДСҰ құру туралы Марракеш келісіміне Қазақстан Республикасының қосылуы бойынша келіссөздерге байланысты өзінің жұмысы аяқтағандығымен келіседі.
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Жұмыс тобына ұсынған заңдар, қаулылар және басқа да ақпарат
Заң жобалары/Қаулылар
Ескертпе
II. Экономикалық саясат
- Ақша-кредиттік және салық-бюджет саясаты
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Валюталық реттеу туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Заң (1996 жылғы 24 желтоқсандағы № 54-I Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы № 54-I Заң (2005 жылғы 30 маусымдағы № 57-III Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы № 57-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/6,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Заң күші бар "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Президенттің 1995 жылғы 30 наурыздағы № 2155 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Чектер клирингін жүргізуге арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Клиринг палатасы туралы" Ұлттық Банк Басқармасының 1994 жылғы 15 қарашадағы № 182 қаулысы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Ұлттық Банк Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы № 134 қаулысы (Банк Басқармасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 129 қаулысымен күші жойылды)

WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Иностранная валюта и платежи
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 5 июля 2010 года № 51 "О порядке передвижения наличных денежных средств и/или денежных инструментов физическими лицами через таможенную границу Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 29 июня 1998 года № 237-I "О платежах и переводах денег"
WT/ACC/KAZ/18
Закон от 13 июня 2005 года № 57-III "О валютном регулировании и валютном контроле"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 30 марта 1995 года № 2155 "О Национальном Банке Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента от 21 апреля 1995 года № 2227 "О ценных бумагах и фондовой бирже", который имел силу Закона (отменен Законом от 5 марта 1997 года № 79-I)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правления Национального Банка от 24 ноября 1994 года № 188 "О правилах по проведению валютных операций в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
- Инвестиционный режим
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4
Постановление от 27 декабря 1994 года № 269-XII "О введении в действие Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть)" (Содержание)
WT/ACC/KAZ/4
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 20 июня 1997 года № 136-I "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (отменен Законом от 21 июня 2013 года № 105-V)
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 9 июля 1998 года № 272-I "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 8 января 2003 года № 373-II "Об инвестициях"
WT/ACC/KAZ/42, WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Закон от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании"
WT/ACC/KAZ/69
Указ Президента от 22 декабря 1995 года № 2717 "О земле", который имел силу Закона (отменен Законом от 24 января 2001 года № 153-II)
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента от 17 мая 2003 года № 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы" (отменен Указом Президента от 19 марта 2010 года № 958)

WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Валюта айырбастау және төлемдер жүйесі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Жеке тұлғалардың Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және/немесе ақшалай құралдарды өткізу тәртібі туралы" ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық кеңесінің 2010 жылғы 5 шілдедегі № 51 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Ақша төлемі мен аударымы туралы"1998 жылғы 29 маусымдағы № 237-I Заң
WT/ACC/KAZ/18
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы № 57-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/6,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Заң күші бар "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Президенттің 1995 жылғы 30 наурыздағы № 2155 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
Заң күшi болған "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 сәуiрдегі № 2227 Жарлығы (1997 жылғы 5 наурыздағы № 79-І Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүргізу жөніндегі ережелер туралы" Ұлттық банкі Басқармасының 1994 жылғы 24 қарашадағы № 188 қаулысы
WT/ACC/KAZ/4
- Инвестициялық режим
"Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (жалпы бөлім) қолданысқа енгізу туралы" 1994 жылғы 27 желтоқсандағы № 269-XII қаулы (Мазмұны)
WT/ACC/KAZ/4
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы № 136-I Заң (2013 жылғы 21 маусымдағы № 105-V Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-I Заң
WT/ACC/KAZ/68
"Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы № 373-II Заң
WT/ACC/KAZ/4, WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы №291-IV Заң
WT/ACC/KAZ/69
Заң күші болған "Жер туралы" Президенттің 1995 жылғы 22 желтоқсандағы № 2717 Жарлығы (2001 жылғы 24 қаңтардағы № 153-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" Президенттің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы (Президенттің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен күші жойылды)

WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 11 декабря 2007 года № 1219 "Об утверждении Плана мероприятий по развитию фондового рынка и повышения инвестиционной активности населения на фондовом рынке на 2008 год"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
- Государственная собственность, государственные торговые организации и приватизация
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 21 сентября 1994 года № 156-XIII "О транспорте в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 2 мая 1995 года № 2255 "О хозяйственных товариществах"
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 8 июля 2005 года № 68-III "О соглашениях (контрактах) о разделе продукции при проведении нефтяных операций на море" (отменен Законом от 10 февраля 2008 года № 100-IV)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 28 июня 1995 года № 2350 "О нефти" (отменен Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV)
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года № 2721 "О приватизации" (отменен Законом от 1 марта 2011 года № 413-IV "О государственном имуществе")
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Указ Президента от 28 июля 2000 года № 422 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Постановление Кабинета Министров от 8 декабря 1992 года № 1034 "Об утверждении Положения о порядке реализации (передачи, обмена, продажи) информации о недрах Республики Казахстан" (отменен постановлением Правительства от 4 августа 2003 года № 779)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 24 октября 2000 года № 1587 "О перечне объектов государственного имущества, не подлежащих приватизации" (в редакции от 18 декабря 2003 года)
WT/ACC/KAZ/50/Add.1, WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Постановление Правительства от 16 сентября 2004 года № 969 "О проекте Закона Республики Казахстан "О соглашениях о разделе продукции при проведении нефтяных операций на море"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 11 июня 2007 года № 483 "О некоторых вопросах республиканской государственной собственности"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Законопроект от 4 июня 1997 года "Об акционерных обществах"
WT/ACC/KAZ/18
Законопроект от 25 марта 1997 года "О товариществах с ограниченной ответственностью"
WT/ACC/KAZ/18
- Политика ценообразования
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1

WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қор нарығын дамыту және қор нарығындағы халықтың инвестициялық белсенділігін арттыру жөніндегі 2008 жылға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 желтоқсандағы № 1219 қаулысы
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
- Мемлекеттік меншік, мемлекеттік сауда ұйымдары және жекешелендіру
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі № 156-XIII Заң
WT/ACC/KAZ/4
"Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы № 2255 Заң
WT/ACC/KAZ/4
"Теңізде мұнай операцияларын жүргізу кезінде өнімді бөлу жөніндегі келісімдер (келісімшарттар) туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі № 68-III Заң (2008 жылғы 10 ақпандағы № 100-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-IV Заң
WT/ACC/KAZ/68
Заң күші болған "Мұнай туралы" Президенттің 1995 жылғы 28 маусымдағы № 2350 Жарлығы (2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші болған "Жекешелендiру туралы" Президенттің 1995 жылғы 23 желтоқсандағы № 2721 Жарлығы ("Мемлекеттік меншік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы № 413-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Жекешелендіруге жатпайтын мемлекеттік меншік объектілерінің тізбесі туралы" Президенттің 2000 жылғы 28 шілдедегі № 422 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Үкіметтің № 1034 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының жер қойнауы жөніндегі ақпараттарды (беру, айырбастау, сату) тарату тәртібі туралы ереженi бекіту туралы" 1992 жылғы 8 желтоқсандағы ереже (Үкіметтің 2003 жылғы 4 тамыздағы № 779 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттік меншiк объектiлерiнiң тiзбесi туралы" Үкіметтің 2000 жылғы 24 қазандағы № 1587 қаулысы (2003 жылғы 18 желтоқсандағы редакцияда)
WT/ACC/KAZ/50/Add., WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Теңiзде мұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi өнімдi бөлу туралы келісімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы" Үкіметтің 2004 жылғы 16 қыркүйектегі № 969 қаулысы
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Республикалық мемлекеттік меншіктің кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 11 маусымдағы № 483 қаулысы
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Акционерлік қоғамдар туралы" 1997 жылғы 4 маусымдағы Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/18
"Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер туралы" 1997 жылғы 25 наурыздағы Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/18
- Баға белгілеу саясаты
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1

Закон от 9 июля 1998 года № 272-I "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании"
WT/ACC/KAZ/69
Постановление Правительства от 19 октября 1994 года № 1171 "О регулировании цен на продукцию хозяйствующих субъектов – естественных монополистов" (отменено постановлением Правительства от 17 марта 2003 года № 258)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 21 апреля 2003 года № 376 "Об утверждении Правил проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 30 декабря 1999 года № 24-ОД "Об утверждении Правил установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на перевозки грузов железнодорожным транспортом, подлежащим государственному регулированию"
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
- Политика в области конкуренции
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 9 июня 1998 года № 232-I "О недобросовестной конкуренции" (отменен Законом от 25 декабря 2008 года № 112-IV "О конкуренции")
WT/ACC/KAZ/18,
WT/ACC/KAZ/36/Add.2
Закон от 11 июня 1991 года "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (отменен Законом от 3 мая 2001 года № 184)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 26 июля 1999 года № 456-I "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров"
WT/ACC/KAZ/23,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 9 декабря 2004 года № 9-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности субъектов естественных монополий"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 10 июля 2012 года № 34-V "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам государственной монополии"
WT/ACC/KAZ/76
III. МЕХАНИЗМ ВЫРАБОТКИ И ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ПОЛИТИКИ
- Полномочия исполнительной, законодательной и судебной ветвей власти
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4
- Правовая основа Евразийского Экономического Союза между Республикой Казахстан, Российской Федерацией и Республикой Беларусь

"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-I Заңы
WT/ACC/KAZ/68
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заңы
WT/ACC/KAZ/69
"Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер - табиғи монополияшылардың өнiмдерiне бағаны реттеу туралы" Үкіметтің 1994 жылғы 19 қазандағы № 1171
қаулысы (Үкіметтің 2003 жылғы 17 наурыздағы № 258 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді қарау кезінде жария тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметінiң 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 376 қаулысы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Мемлекеттiк реттеуге жататын темiржол көлiгiмен жүк тасымалдауға арналған тарифтерге кемiту көэффициенттерiн белгiлеу және алып тастау ережесін бекiту туралы" Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегi агенттiгi төрағасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы № 24-ОД бұйрығы
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
- Бәсекелестік саласындағы саясат
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4
"Жосықсыз бәсеке туралы" 1998 жылғы 9 маусымдағы № 232-I Заң (2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 112-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/1,
WT/ACC/KAZ/36/Add.2
"Бәсекелестікті дамыту және монополиялық қызметті шектеу туралы" 1991 жылғы 11 маусымдағы Заң (2001 жылғы 3 мамырдағы № 184 Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі № 456-I Заң
WT/ACC/KAZ/2,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметi мәселелерi бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 9 желтоқсандағы № 9-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне мемлекеттiк монополия мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2012 жылғы 10 шілдедегі № 34-V Заң
WT/ACC/KAZ/76
III. САЯСАТТЫ ТҰЖЫРЫМДАУ ЖӘНЕ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ ТЕТІГІ
- Атқарушы, заң шығарушы және сот билігі тармақтарының өкілеттіктері
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4
- Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы мен Белорус Республикасы арасындағы Еуразиялық экономикалық одаққа арналған негіз

Договор о создании единой таможенной территории и формировании Таможенного союза от 6 декабря 2007 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Договор о функционировании Таможенного союза в рамках многосторонней торговой системы от 19 мая 2011 года
WT/ACC/KAZ/68,
WT/ACC/KAZ/69
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 18 ноября 2011 года № 1 "О регулировании работы Евразийской экономической комиссии"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Протокол от 6 октября 2007 года "О порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы Таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним" (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества от 27 апреля 2003 года № 122 "О Статуте Суда Евразийского экономического сообщества"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества от 27 ноября 2009 года № 14 "О Докладе о ходе реализации Плана действий по формированию Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межправительственного совета Евразийского экономического сообщества от 27 ноября 2009 года № 15 "О вопросах организации функционирования Комиссии Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межправительственного совета Евразийского экономического сообщества от 9 декабря 2010 года № 534 "Договор об обращении в Суд Евразийского экономического сообщества хозяйствующих субъектов по спорам в рамках Таможенного союза и особенностях судопроизводства по ним"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 308 "Регламент внесения предложений по мерам регулирования внешней торговли в Комиссию Таможенного союза (в редакции, действовавшей на Комиссии Таможенного союза от 2 марта 2011 года № 553)"
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях от 22 марта 1984 года, с поправками, внесенными 1 апреля 1995 года (отменен Кодексом от 30 января 2001 года № 155-II "Об административных правонарушениях")
WT/ACC/KAZ/4
Закон Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 536-IV "О ратификации Договора о Евразийской экономической комиссии"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
- Государственные органы, ответственные за формирование и реализацию политики во внешней торговле; Право на апелляцию
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68

2007 жылғы 6 желтоқсандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және Кеден одағын қалыптастыру туралы шарт (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2011 жылғы 19 мамырдағы Көпжақты сауда жүйесі шеңберінде Кеден одағының жұмыс істеуі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/6,
WT/ACC/KAZ/69
"Еуразиялық экономикалық комиссияның жұмысын реттеу туралы" Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2011 жылғы 18 қарашадағы № 1 шешімі
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы" 2007 жылғы 6 қазандағы хаттамасы (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Еуразиялық экономикалық қоғамдастық Сотының статуты туралы" Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық Кеңесінің 2003 жылғы 27 сәуірдегі № 122 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарының іске асырылу барысы жөніндегі баяндама туралы" Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Мемлекетаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы № 14 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Кеден одағы комиссиясының жұмыс істеуін ұйымдастыру мәселелері туралы" Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Үкіметаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы № 15 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Шаруашылық жүргізуші субъектілердің Кеден одағы шеңберіндегі даулар бойынша Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына жүгінуі және олар бойынша сотта іс жүргізудің ерекшеліктері жөніндегі шарт туралы" Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Үкіметаралық кеңесінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 534 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Кеден одағының Комиссиясына сыртқы сауданы реттеу шаралары бойынша өзгерістер енгізу регламенті" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 308 шешімі (2011 жылғы 2 наурыздағы № 553 Кеден одағының Комиссиясында қолданыста болған редакцияда)
WT/ACC/KAZ/68
1984 жылғы 22 наурыздағы "Қазақ КСР-ның Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексі, 1995 жылғы 1 сәуірде енгізілген түзетулерімен ("Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155-II Кодексімен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Еуразиялық экономикалық комиссия туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 536-IV Заңы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
- Сыртқы сауда саясатын қалыптастыруға және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар; Аппеляция беру құқығы
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68

Закон от 12 января 2007 года № 221-III "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года № 2340 "О порядке рассмотрения обращений граждан" (отменен Законом от 12 января 2007 года № 221-III)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
IV. ПОЛИТИКА В ОБЛАСТИ ТОРГОВЛИ ТОВАРАМИ
- Регистрационные требования для осуществления операций по импорту и экспорту
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами от 9 июля 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Положение "О порядке ввоза на таможенную территорию таможенного союза и вывоза с таможенной территории таможенного союза шифровальных (криптографических) средств", утвержденное Решением Коллегии ЕЭК от 16 августа 2012 года № 134
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 13 июня 2005 года № 57-III "О валютном регулировании и валютном контроле"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 11 января 2007 года № 214-III "О лицензировании"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Указ Президента, имеющий силу закона, от 17 апреля 1995 года № 2198 "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств"
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 12 июня 2008 года № 578 "О некоторых вопросах лицензирования экспорта и импорта товаров"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1, WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Постановление Правительства от 29 января 2013 года № 57 "О некоторых вопросах лицензирования деятельности по производству этилового спирта, производству алкогольной продукции, хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства"
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
А. ИМПОРТНОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ
- Обычные таможенные пошлины
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,

"Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы № 221-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/68
Заң күші болған "Азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртібі туралы" Президенттің 1995 жылғы 19 маусымдағы № 2340 Жарлығы (2007 жылғы 12 қаңтардағы № 221-III Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
IV. ТАУАРЛАР САУДАСЫ САЛАСЫНДАҒЫ САЯСАТ
- Импорт және экспорт бойынша операцияларды жүзеге асыруға арналған тіркеу талаптары
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 шілдедегі КО-ның Тауарлардың сыртқы саудасы саласындағы лицензиялау ережесі туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
ЕЭК алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімімен бекітілген "Шифрлық (криптографиялық) құралдарды кеден одағының кедендік аумағына әкелу және кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы" ереже
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы № 57-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/6,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Заң күші бар "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Президенттің 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2198 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2008 жылғы 12 маусымдағы № 578 қаулысы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1, WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Алкоголь өнімдерін өндіру аумағында оны сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада сату жөніндегі қызметті қоспағанда, этил спиртін өндіру, алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада сату жөніндегі қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 57 қаулысы
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
А. ИМПОРТТЫҚ РЕТТЕУ
- Қарапайым кедендік баждар
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,

WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о едином таможенно-тарифном регулировании от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о Правилах определения происхождения товаров из развивающихся и наименее развитых стран от 12 декабря 2008 года
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 27 ноября 2009 года № 18 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 20 июля 1995 года № 2368 "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" с поправками, внесенными 5 июля 2000 года (отменен Законом от 5 апреля 2003 года № 401-II)
WT/ACC/KAZ/36,
WT/ACC/KAZ/6/Add.2
Закон от 20 июня 2005 года № 62-III "О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс Республики Казахстан" (отменен Законом от 30 июня 2010 года № 298-IV)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 8 января 2007 года № 211-III "О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс Республики Казахстан" (отменен Законом от 30 июня 2010 года № 298-IV)
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Постановление Правительства от 20 июля 1995 года № 1009 "Об утверждении перечня стран-пользователей схемой преференций Республики Казахстан" (отменено постановлением Правительства от 14 ноября 1996 года № 1389)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 15 августа 1995 года № 1125 "О ставках таможенных пошлин на ввозимые товары" (отменено постановлением Правительства от 14 ноября 1996 года № 1389)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 29 июня 2001 года № 1389 "О ставках таможенных пошлин на ввозимые товары"
WT/ACC/KAZ/8
Постановление Правительства от 14 ноября 1996 года № 891 "О ставках таможенных пошлин на ввозимые товары" (отменено постановлением Правительства от 14 августа 2006 года №765)
WT/ACC/KAZ/36
Постановление Правительства от 4 июня 2003 года № 524 "Об утверждении Перечня товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан с обязательным обеспечением уплаты таможенных платежей и налогов" (отменено постановлением Правительства от 25 марта 2011 года № 272)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Проект Таможенного кодекса Казахстана
WT/ACC/KAZ/39
- Другие пошлины и сборы
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 27 ноября 2009 года № 18 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
- Тарифные изъятия

WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2008 жылғы 12 желтоқсандағы КО-ның Тауарларды дамушы және аз дамыған елдерде шығарылғанын айқындау ережесі туралы келісімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы №18 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі № 2368 Заң, 2000 жылғы 5 шілдеде енгізілген түзетулерімен (2003 жылғы 5 сәуірдегі № 401-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/36,
WT/ACC/KAZ/6/Add.2
"Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 20 маусымдағы № 62-III Заң (2010 жылғы 30 маусымдағы № 298-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 8 қаңтардағы №211-ІІІ Заң (2010 жылғы 30 маусымдағы № 298-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қазақстан Республикасы беретiн жеңiлдiктер кестесiн пайдаланатын елдердiң тiзбесiн бекiту туралы" Үкіметтiң 1995 жылғы 20 шiлдедегі № 1009 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 14 қарашадағы № 1389 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 15 тамыздағы № 1125 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 14 қарашадағы № 1389 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары туралы" Үкіметтің 2001 жылғы 29 маусымдағы № 1389 қаулысы
WT/ACC/KAZ/8
"Әкелiнетiн тауарларға кеден баждарының ставкалары туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 14 қарашадағы № 891 қаулысы (Үкіметтің 2006 жылғы 14 тамыздағы № 765 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/36
"Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кеден төлемдерi мен салықтарының төленуiн мiндетті түрде қамтамасыз ете отырып, өткiзiлетін тауарлардың тiзбесiн бекiту туралы" Үкіметтің 2003 жылғы 4 маусымдағы № 524 қаулысы (Үкіметтің 2011 жылғы 25 наурыздағы № 272 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Қазақстанның Кеден кодексінің жобасы
WT/ACC/KAZ/39
- Басқа баждар мен алымдар
"Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
- Тарифтік жеңілдіктер

Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Протокол об условиях и порядке применения в исключительных случаях ставок ввозных таможенных пошлин, отличных от ставок Единого Таможенного тарифа от 12 декабря 2008 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 27 ноября 2009 года № 18 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года № 401-II (отменен Законом от 30 июня 2010 года № 296-IV)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Тарифные квоты
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС об условиях и механизме применения тарифных квот от 12 декабря 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 ноября 2011 года № 865 "О Перечне товаров, в отношении которых с 1 января 2012 года устанавливаются тарифные квоты, а также объемы тарифных квот для ввоза этих товаров на территории государств-членов Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/68
Постановление Правительства от 24 марта 2011 года № 269 "О некоторых вопросах распределения объемов тарифных квот на ввоз отдельных видов мяса"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Коллегии ЕЭК от 20 ноября 2012 года № 229 "О Перечне товаров, в отношении которых на 2013 год устанавливаются тарифные квоты, а также объемы тарифных квот для ввоза этих товаров на территории государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Постановление Правительства от 15 марта 2012 года № 336 "О распределении объемов тарифных квот на ввоз отдельных видов мяса между участниками внешнеэкономической деятельности на 2012 год"
WT/ACC/KAZ/68
Постановление Правительства от 24 августа 2012 года № 1085 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства от 15 марта 2012 года № 336 "О распределении объемов тарифных квот на ввоз отдельных видов мяса между участниками внешнеэкономической деятельности на 2012 год""

2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 12 желтоқсандағы Айрықша жағдайларда Бірыңғай кедендік тарифтің ставкаларынан ерекшеленетін кедендік әкелу баждарының ставкаларын қолдану шарттары мен тәртібі туралы хаттама (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
2003 жылғы 5 сәуірдегі № 401-ІІ Қазақстан Республикасының Кеден кодексі (2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Тарифтік квоталар
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 12 желтоқсандағы КО-ның Тарифтік квоталарды қолданудың шарттары және тетігі туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына осы тауарларды әкелу үшін 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап тарифтік квоталар, сондай-ақ, тарифтік квоталардың көлемі белгіленетін тауарлар тізбесі туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қарашадағы № 865 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Еттің жекелеген түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталар көлемін бөлудің кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2011 жылғы 24 наурыздағы № 269 қаулысы
WT/ACC/KAZ/68
"Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің аумағына осы тауарларды әкелу үшін 2013 жылға тарифтік квоталар, сондай-ақ тарифтік квоталардың көлемі белгіленетін тауарлар тізбесі туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 20 қарашадағы №229 шешімі
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында еттің жекелеген түрлерін әкелуге тарифтік квоталардың 2012 жылға арналған көлемін бөлу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 наурыздағы № 336 қаулысы
WT/ACC/KAZ/68
"Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында еттің жекелеген түрлерін әкелуге тарифтік квоталардың 2012 жылға арналған көлемін бөлу туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 15 наурыздағы № 336 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 24 тамыздағы № 1085 қаулысы

WT/ACC/KAZ/75/Add.3
- Сборы и платежи за оказанные услуги
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Постановление Президента от 20 июля 1995 года № 2369 "О реализации Указа Президента, имеющий силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" (отменен Указом Президента от 18 июня 2009 года № 829)
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 20 июля 1995 года № 2370 "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан и Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу закона, по таможенным вопросам"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 7 ноября 1995 года № 1479 "О ставках таможенных платежей" (отменено постановлением Правительства от 8 июля 2003 года № 669)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 8 июля 2003 года № 669 "Об утверждении Ставок таможенных сборов, сборов и платы, взимаемых таможенными органами" (отменен постановлением Правительства от 21 января 2011 года № 24)
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
Постановление Правительства от 24 марта 2006 года № 202 "О внесении изменений в постановление от 8 июля 2003 года № 669 "Об утверждении Ставок таможенных сборов, сборов и платы, взимаемых таможенными органами" (отменен постановлением Правительства от 20 февраля 2008 года № 171)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 21 января 2011 года № 24 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых таможенными органами"
WT/ACC/KAZ/68
- Применение внутренних налогов на импорт
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в Таможенном союзе от 25 января 2008 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Протокол о порядке взимания косвенных налогов при выполнении работ, оказании услуг в Таможенном союзе от 11 декабря 2009 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Протокол о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров в Таможенном союзе от 11 декабря 2009 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Протокол о внесении изменений в Соглашение о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в Таможенном союзе от 11 декабря 2009 года (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 года № 209-II "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (отменен Законом от 10 декабря 2008 года № 100-IV)

WT/ACC/KAZ/75/Add.3
- Көрсетілген қызметтер үшін алынатын төлемдер және алымдар
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi № 2369 Жарлығы (Президенттің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 829 Жарлығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші бар "Кеден мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерi мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Президенттің 1995 жылғы 20 шілдедегі № 2370 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Кеден төлемдерiнiң ставкалары туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 7 қарашадағы № 1479 қаулысы (Үкіметтің 2003 жылғы 8 шілдедегі № 669 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Кеден органдары алатын кеден алымдарының, алымдар мен төлемдердің ставкаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2003 жылғы 8 шілдедегі № 669 қаулысы (Үкіметтің 2011 жылғы 21 қаңтардағы № 24 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
"Кеден органдары алатын кеден алымдарының, алымдар мен төлемдердің мөлшерлемелерін бекіту туралы" 2003 жылғы 8 шілдедегі № 669 қаулыға өзгерістер енгізу туралы" Үкіметтің 2006 жылғы 24 наурыздағы № 202 қаулысы (Үкіметтің 2008 жылғы 20 ақпандағы № 171 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Кеден органдары алатын кедендік алымдардың ставкаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2011 жылғы 24 қаңтардағы № 24 қаулысы
WT/ACC/KAZ/68
- Импортқа қатысты ішкі салықтарды қолдану
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Кеден одағында тауарлардың импорты мен экспорты, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету кезінде жанама салықтар алу қағидаттары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында жұмыстар орындау, қызметтер көрсету кезінде жанама салықтар алу тәртібі туралы хаттама (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттама (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету кезінде жанама салықтар алу принциптері туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2001 жылғы 12 маусымдағы № 209-ІІ Қазақстан Республикасының Кодексі (2009 жылғы 10 желтоқсандағы № 100-IV Заңмен күші жойылды)

WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/36
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 13 декабря 2004 года № 11-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (отменен Законом от 10 декабря 2008 года № 100-IV)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 28 декабря 2004 года № 23-III "О международном коммерческом арбитраже"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Указ Президента от 21 декабря 1995 года № 2703 "О внесении изменений в некоторые законодательные акты и указы"
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 26 января 1996 года № 2827 "О внесении изменений в Указ Президента "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 июля 1995 года № 960 "О ставках акцизов на импортируемые подакцизные товары и нормах провоза физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан подакцизных товаров, которые не подлежат обложению акцизами" (отменен постановлением Правительства от 31 декабря 1996 года № 1747)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1995 года № 974 "О ставках акцизов на подакцизные товары, произведенные в Республике Казахстан, и игорный бизнес" (отменено постановлением Правительства от 31 декабря 1996 года № 1747)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 30 октября 1995 года № 1397 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства от 13 июля 1995 года № 960" (отменено постановлением Правительства от 28 июня 1996 года № 819)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 2 ноября 1995 года № 1439 "О ставках акцизов на некоторые виды подакцизных товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан" (отменено постановлением Правительства от 28 июня 1996 года № 819)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 8 ноября 1995 года № 1487 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства от 14 июля 1995 года № 974" (отменено постановлением Правительства от 31 декабря 1996 года № 1747)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 25 марта 1996 года № 341 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства" (отменено постановлением Правительства от 31 декабря 1996 года № 1747)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 26 июня 1998 года № 608, Приложение 1: "О ставках акцизов на подакцизные товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан" (отменено постановлением Правительства от 9 марта 2005 года № 217)
WT/ACC/KAZ/18

WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/36
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 13 желтоқсандағы № 11-III Заң (2009 жылғы 10 желтоқсандағы № 100-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Халықаралық коммерциялық төрелiк туралы" 2004 жылғы 28 желтоқсандағы № 23-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Заң күші бар "Кейбір заң актілеріне және жарлықтарға өзгерістер енгізу туралы" Президенттің 1995 жылғы 21 желтоқсандағы № 2703 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші болған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Президенттің Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Президенттің 1996 жылғы 26 қаңтардағы № 2827 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Импортқа шығарылатын акцизделетiн тауарларға арналған акциздердiң ставкалары және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар алып өтетін акциз салуға жатпайтын тауарлардың нормалары туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 13 шiлдедегi № 960 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы № 1747 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн акциздеуге жататын тауарларға және құмар ойындар бизнесiне арналған акциздердiң ставкалары туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 14 шiлдедегi № 974 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы № 1747 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Үкіметтің 1995 жылғы 13 шілдедегі № 960 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 30 қазандағы № 1397 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 28 маусымдағы № 819 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiне арналған акциздердiң ставкалары туралы" Үкiметтiң 1995 жылғы 2 қарашадағы № 1439 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 28 маусымдағы № 819 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Үкіметтің 1995 жылғы 14 шілдедегі № 974 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 8 қарашадағы № 1487 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы № 1747 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Үкіметтің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 25 наурыздағы № 341 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы № 1747 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін акцизделетін тауарларға арналған акциз ставкалары туралы" Үкіметтің 1998 жылғы 26 маусымдағы № 608 қаулысы, 1-қосымша (Үкіметтің 2005 жылғы 9 наурыздағы № 217 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/18

Постановление Правительства от 22 мая 2002 года № 556 "О порядке отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров, импортируемых в Республику Казахстан, в отношении которых в соответствии с международным договором применяется иной порядок налогообложения экспорта и импорта товаров"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Постановление Правительства от 15 октября 2005 года № 1035 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года № 137 "О ставках акцизов на подакцизные товары, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, реализуемые на территории Республики Казахстан, и игорный бизнес" (отменен постановлением Правительства от 31 декабря 2008 года № 1332)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 11 ноября 2006 года № 1075 "Об утверждении перечня налогоплательщиков, осуществляющих на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары" (отменен постановлением Правительства от 31 декабря 2008 года № 1326)
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Приказ Таможенного комитета от 29 сентября 1995 года № 131 "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан" (отменен совместным приказом Налогового комитета от 27 августа 1999 года № 82 и Таможенного комитета от 1 сентября 1999 года № 153)
WT/ACC/KAZ/4
- Количественные ограничения на импорт, включая запреты, квоты и системы лицензирования
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами от 9 июля 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Положение "О порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза и вывоза с таможенной территории Таможенного союза шифровальных (криптографических) средств", утвержденное Решением Коллегии ЕЭК от 16 августа 2012 года № 134
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 14 мая 2013 года № 103 "О внесении изменений в Положение о применении ограничений"

"Халықаралық шартқа сәйкес оларға қатысты тауарлар экспорты мен импортына салық салудың өзгеше тәртiбi қолданылатын, Қазақстан Республикасына импортталатын тауарларды берушiлерге төленуге тиiстi қосылған құн салығын есепке жатқызу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 22 мамырдағы № 556 қаулысы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн, Қазақстан Республикасының аумағында сатылатын акцизделетiн тауарларға және құмар ойын бизнесiне арналған акциз ставкалары туралы" Үкіметтің 2000 жылғы 28 қаңтардағы № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Үкіметтің 2005 жылғы 15 қазандағы № 1035 қаулысы (Үкіметтің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1332 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалану келісімшарты шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісімшарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілердің тізбесін бекіту туралы" Үкіметтің 2006 жылғы 11 қарашадағы № 1075 қаулысы (Үкіметтің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1326 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларға қатысты қосылған құн салығы мен акциздерді қолдану тәртібі туралы" Кеден комитетінің 1995 жылғы 29 қыркүйектегі № 131 тәртібі (Салық комитетінің 1999 жылғы 27 тамыздағы № 82 және Кеден комитетінің 1999 жылғы 1 қыркүйектегі № 153 бірлескен бұйрығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
- Тыйымдарды, квоталарды қоса алғанда, импортқа арналған сандық шектеулер мен лицензиялау жүйелері
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 маусымдағы Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлардың сыртқы саудасын қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісім (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 шілдедегі КО-ның Тауарлардың сыртқы саудасы саласында лицензиялау ережесі туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
ЕЭК алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімімен бекітілген "Шифрлық (криптографиялық) құралдарды кеден одағының кедендік аумағына әкелу және кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы" ереже
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Шектеулерді қолдану туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК алқасының 2013 жылғы 14 мамырдағы № 103 шешімі

WT/ACC/KAZ/75/Add.3
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 17 апреля 1995 года № 2200 "О лицензировании" (отменен Законом от 11 января 2007 года № 214-III)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 15 апреля 2005 года № 45-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 11 января 2007 года № 214-III "О лицензировании"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года № 2720 "О внесении изменений и дополнений в некоторые Указы Президента"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 28 июля 1995 года № 1035 "Об утверждении Перечня биржевых товаров" (отменен постановлением Правительства от 5 декабря 1996 года № 1492)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 29 декабря 1995 года № 1894 "О реализации Указа Президента от 17 апреля 1995 года № 2201 "О лицензировании" (отменен постановлением Правительства от 7 июня 2012 года № 753)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 12 марта 1996 года № 298 "О порядке экспорта и импорта товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан" (отменен постановлением Правительства от 30 июня 1997 года № 1037)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 13 марта 1996 года № 304 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 июля 1995 года № 1035" (отменен постановлением Правительства от 12 августа 2000 года № 1253)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 25 марта 1996 года № 342 "Об утверждении Перечня товаров, разрешенных и не разрешенных к режиму временного ввоза и вывоза" (отменен постановлением Правительства от 8 июля 2003 года № 668)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 30 декабря 2005 года № 1324 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2001 года № 1660 "Об утверждении ставок сборов за государственную регистрацию юридических лиц" (отменено постановлением Правительства от 31 декабря 2008 года № 1332)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 31 декабря 2005 года № 1334 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2002 года № 100 "Об утверждении ставок лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности" (отменен Постановлением Правительства от 9 августа 2007 года № 610)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1

WT/ACC/KAZ/75/Add.3
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2200 Заң (2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-III Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лицензиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 15 сәуірдегі № 45-III Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-III Заң
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Заң күші бар "Президенттің кейбір Жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Президенттің 1995 жылғы 23 желтоқсандағы № 2720 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 28 шілдедегі № 1035 қаулысы (Үкіметтің 1996 жылғы 5 желтоқсандағы № 1492 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Лицензиялау туралы" Президенттің 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2201 Жарлығын іске асыру туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы № 1894 қаулысы (Үкіметтің 2012 жылғы 7 маусымдағы № 783 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстанда тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты мен импортының тәртiбi туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 12 наурыздағы № 298 қаулысы (Үкіметтің 1997 жылғы 30 маусымдағы № 1037 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетінің 1995 жылғы 28 шілдедегі № 1035 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 13 наурыздағы № 304 қаулысы (Үкіметтің 2000 жылғы 12 тамыздағы № 1253 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Уақытша тауарлар әкелуге (әкетуге) кеден режимiн қолданудың кейбір мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 1996 жылғы 25 наурыздағы № 342 қаулысы (Үкіметтің 2003 жылғы 8 шілдедегі № 668 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 желтоқсандағы № 1660 "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін алым төлеу ставкаларын бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Үкіметтің 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 1324 қаулысы (Үкіметтің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1332 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2002 жылғы 24 қаңтардағы № 100 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Үкіметтің 2005 жылғы 31 желтоқсандағы № 1334 қаулысы (Үкіметтің 2007 жылғы 9 тамыздағы № 610 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1

Постановление Правительства от 12 июня 2008 года № 578 "О некоторых вопросах лицензирования экспорта и импорта товаров"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1, WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Постановление Правительства от 10 января 2012 года № 440 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к виду деятельности по разработке и реализации (в том числе иной передаче) средств криптографической защиты информации"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Постановление Правительства от 31 мая 2012 года № 711 "Об утверждении Правил по ввозу и вывозу лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники"
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
Постановление Правительства от 29 января 2013 года № 57 "О некоторых вопросах лицензирования деятельности по производству этилового спирта, производству алкогольной продукции, хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства"
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
Законопроект "О лицензировании"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Список товаров, подлежащих нетарифным мерам
WT/ACC/KAZ/50/Add.2
- Таможенная стоимость
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза от 25 января 2008 года
WT/ACC/KAZ/68
Протокол от 23 апреля 2012 года "О внесении изменений и дополнений в Соглашение об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза от 25 января 2008 года"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Коллегии ЕЭК от 26 марта 2012 года № 53 "О внесении изменений в Правила применения метода определения таможенной стоимости товаров по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) и прекращении действия Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2012 года № 1"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 30 октября 2012 года № 202 "Правила применения методов определения таможенной стоимости товаров по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2) и по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3)"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 13 ноября 2012 года № 214 "Правила применения метода вычитания (метод 4) при определении таможенной стоимости товаров"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 12 декабря 2012 года № 273 "Правила применения метода сложения (метод 5) при определении таможенной стоимости товаров"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 20 декабря 2012 года № 283 "Правила применения метода определения таможенной стоимости товаров по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1)"

"Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2008 жылғы 12 маусымдағы № 578 қаулысы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1, WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеу және өткізу (оның ішінде өзге де беру) жөніндегі қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 10 сәуірдегі № 440 қаулысы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы әкелу және әкету қағидаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 31 мамырдағы № 711 қаулысы
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
"Алкоголь өнімдерін өндіру аумағында оны сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада сату жөніндегі қызметті қоспағанда, этил спиртін өндіру, алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада сату жөніндегі қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 57 қаулысы
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
"Лицензиялау туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Тарифтік емес шараларға жататын тауарлар тізімі
WT/ACC/KAZ/50/Add.2
- Кедендік құн
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімі
WT/ACC/KAZ/68
"2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 23 сәуірдегі хаттама
WT/ACC/KAZ/68
"2012 жылғы 20 маусымдағы Тауарлардың кедендік құнын әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша (1-әдіс) айқындау әдісін қолдану ережелеріне өзгерістер енгізу және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының № 1 ұсынымының қолданылуын тоқтату туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 53 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Тауарлардың кедендік құнын бірдей тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша (2-әдіс) және біртектес тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша (3-әдіс) айқындау әдістерін қолдану ережелері" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 30 қазандағы № 202 шешімі
WT/ACC/KAZ/72/Add.1,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде шегеру әдісін (4-әдіс) қолдану ережелері" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 13 қарашадағы № 214 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде қосу әдісін (5-әдіс) қолдану ережелері" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 12 желтоқсандағы № 273 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Тауарлардың кедендік құнын әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша айқындау әдісін (1-әдіс) қолдану ережелері" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 283 шешімі

WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года № 401-II (отменен Законом от 30 июня 2010 года № 296-IV)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 12 января 2007 года № 221-III "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 30 марта 1995 года № 2155 "О Национальном Банке Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
- Правила определения страны происхождения товаров
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о единых правилах определения страны происхождения товаров от 25 января 2008 года
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о правилах определения происхождения товаров из развивающихся и наименее развитых стран от 12 декабря 2008 года
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии ТС от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года № 401-II (отменен Законом от 30 июня 2010 года № 296-IV)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 15 мая 2003 года № 209 "Об утверждении Правил заполнения форм декларации таможенной стоимости, Правил заполнения форм корректировки таможенной стоимости"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 15 мая 2003 года № 210 "Об утверждении Правил принятия и формы предварительного решения"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
- Прочие таможенные формальности
Соглашение ТС о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 13 июня 2005 года № 57-III "О валютном регулировании и валютном контроле"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
- Предотгрузочная инспекция

WT/ACC/KAZ/75/Add.1
2003 жылғы 5 сәуірдегі № 401-II Қазақстан Республикасының Кеден Кодексі (2010 жылғы 30 маусымда № 296-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы № 221-III Заң
WT/ACC/KAZ/68
Заң күші бар "Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі туралы" Президенттің 1995 жылғы 30 наурыздағы № 2155 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
- Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережелері
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден Кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Тауарлардың шығарылған елін айқындаудың бірыңғай ережелері туралы келісімі
WT/ACC/KAZ/68
2008 жылғы 12 желтоқсандағы КО-ның Тауарлардың дамушы және аз дамыған елдерден шығарылғанын айқындау ережелері жөніндегі келісімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын жалпы бірыңғай кедендік-тарифтік реттеулер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
2003 жылғы 5 сәуірдегі № 401-II Қазақстан Республикасының Кеден Кодексі (2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/39/Rev.1
WT/ACC/KAZ/50/Add.1,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Кеден құны декларациясының нысанын толтыру режимін, кеден құнын түзетудің нысандарын толтыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 мамырдағы № 209 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Алдын ала шешімді қабылдау тәртібі мен нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 мамырдағы № 210 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
- Өзге де кедендік формалдылықтар
2009 жылғы 9 маусымдағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлардың сыртқы саудасына қатысты шараларды енгізу және қолдану туралы келісім (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы №57-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1, WT/ACC/KAZ/67/Add.1,
WT/ACC/KAZ/6,
WT/ACC/KAZ/75/Rev.1
- Тиеп-жөнелту алдындағы инспекция

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о порядке введения и применения мер, затрагивающих внешнюю торговлю товарами, на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
- Антидемпинговые, компенсационные и специальные защитные меры
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Закон от 28 декабря 1998 года № 337-I "О мерах по защите внутреннего рынка от ввоза товаров"
WT/ACC/KAZ/20,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 13 июля 1999 года № 421-I "Об антидемпинговых мерах"
WT/ACC/KAZ/23
Закон от 16 июля 1999 года № 441-I "О субсидиях и компенсационных мерах"
WT/ACC/KAZ/23
Закон от 9 января 2006 года № 114-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам субсидий, компенсационных и антидемпинговых мер"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 9 сентября 2000 года № 1374 "Об утверждении Правил проведения разбирательства, предшествующего введению защитных, компенсационных или антидемпинговых мер"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Законопроект "О защитных мерах"
WT/ACC/KAZ/13
Законопроект "Об антидемпинговых мерах"
WT/ACC/KAZ/13
Законопроект "О субсидиях и компенсационных мерах"
WT/ACC/KAZ/13
В. РЕГУЛИРОВАНИЕ ЭКСПОРТА
- Таможенные пошлины, платежи и сборы, взимаемые за предоставляемые услуги, применение внутренних налогов на экспорт
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Постановление Правительства от 28 июня 1996 года № 810 "О внесении изменений в постановление Правительства от 12 марта 1996 года № 299" (отменен постановлением Правительства от 9 февраля 2005 года № 124)
WT/ACC/KAZ/4
- Количественные ограничения на экспорт, включая запреты и квоты
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
- Экспортное лицензирование
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС о единых мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран от 25 января 2008 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о порядке введения и применения мер, касающихся внешней торговли товарами на единой таможенной территории в отношении третьих стран от 9 июня 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС о правилах лицензирования в сфере внешней торговли товарами от 9 июля 2009 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 маусымдағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлардың сыртқы саудасына қатысты шараларды енгізу және қолдану туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
- Демпингке қарсы, өтемақы және арнайы қорғау шаралары
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы № 337 Заң
WT/ACC/KAZ/2,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Демпингке қарсы шаралар туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі № 421-I Заң
WT/ACC/KAZ/23
"Субсидиялар және өтемақы шаралары туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі № 441-I Заң
WT/ACC/KAZ/23
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне субсидиялар, өтемақы және демпингке қарсы шаралар бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 114-III Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қорғау, өтемақы немесе демпингке қарсы шараларды енгiзу алдындағы анықтауды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Үкіметтің 2000 жылғы 9 қыркүйектегі № 1374 қаулысы
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қорғану шаралары туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/13
"Демпингке қарсы шаралар туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/13
"Субсидиялар мен өтемақы шаралары туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/13
B. ЭКСПОРТТЫ РЕТТЕУ
- Көрсетілетін қызметтер үшін алынатын кедендік баждар, төлемдер мен алымдар, экспортта ішкі салықтарды қолдану
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Үкіметтің 1996 жылғы 12 наурыздағы № 299 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 28 маусымдағы № 810 қаулысы (Үкіметтің 2005 жылғы 9 ақпандағы № 124 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
- Тыйым салулар мен квоталарды қоса алғанда, экспортқа сандық шектеулер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
- Экспорттық лицензиялау
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2008 жылғы 25 қаңтардағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 маусымдағы КО-ның Үшінші елдерге қатысты бірыңғай кедендік аумақта тауарлардың сыртқы саудасын қозғайтын шараларды енгізу және қолдану тәртібі туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
2009 жылғы 9 шілдедегі КО-ның Тауарлардың сыртқы саудасы саласындағы лицензиялау ережесі туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68

Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 17 апреля 1995 года № 2200 "О лицензировании" (отменен Законом от 11 января 2007 года № 214-III)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 18 июня 1996 года № 9 "Об экспортном контроле" (отменен Законом от 21 июля 2007 года № 300-III)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 15 апреля 2005 года № 45-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 11 января 2007 года № 214-III "О лицензировании"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года № 2720 "О внесении изменений и дополнений в некоторые Указы Президента"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 12 марта 1996 года № 298 "О порядке экспорта и импорта товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан" (отменено постановлением Правительства от 30 июня 1997 года № 1037)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 25 марта 1996 года № 342 "О некоторых вопросах применения таможенного режима временного ввоза (вывоза) товаров" (отменено постановлением Правительства от 8 июля 2003 года № 668)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 29 декабря 1995 года № 1894 "О реализации Указа Президента от 17 апреля 1995 года № 2201 "О лицензировании"" (отменено постановлением Правительства от 7 июня 2012 года № 753)
WT/ACC/KAZ/4
C. ВНУТРЕННЯЯ ПОЛИТИКА, ВЛИЯЮЩАЯ НА ВНЕШНЮЮ ТОРГОВЛЮ
- Промышленная политика, включая субсидии
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 27 декабря 1994 года № 266-XIII "Об иностранных инвестициях" (отменен Законом от 8 января 2003 года № 373-II "Об инвестициях")
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 25 апреля 2001 года № 178-II "О Банке Развития Казахстана"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 8 января 2003 года № 373-II "Об инвестициях"
WT/ACC/KAZ/42,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента от 16 июля 1994 года № 1815 "О создании Государственного экспортно-импортного банка Республики Казахстан" (отменен Указом Президента от 9 января 2006 года № 1696)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 2 августа 2012 года № 1017 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, услуг на внешние рынки, перечня отечественных обработанных товаров, услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2200 Заң (2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-III Заңмен күшін жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Экспорттық бақылау туралы" 1996 жылғы 18 маусымдағы № 9 Заң (2007 жылғы 21 шілдедегі № 300-III Заңмен күшін жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Лицензиялау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 15 сәуірдегі № 45-III Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-III Заң
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Заң күші болған "Президенттің кейбір Жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Президенттің 1995 жылғы 23 желтоқсандағы № 2720 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстандағы қоғамдық тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты мен импортының тәртібі туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 12 наурыздағы № 298 қаулысы (Үкіметтің 1997 жылғы 30 маусымдағы № 1037 қаулымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Уақытша тауарлар әкелуге (әкетуге) кеден режимiн қолданудың кейбір мәселелерi туралы" Үкіметтiң 1996 жылғы 25 наурыздағы № 342 қаулысы (2003 жылғы 8 шілдедегі №668 қаулымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Лицензиялау туралы" Президенттің 1995 жылғы 17 сәуірдегі № 2201 Жарлығын іске асыру туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы № 1894 қаулысы (Үкіметтің 2012 жылғы 7 маусымдағы № 753 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
C. СЫРТҚЫ САУДАҒА ЫҚПАЛ ЕТЕТІН ІШКІ САЯСАТ
- Өнеркәсіптік субсидияларды қоса алғанда индустриялық саясат
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Шетелдік инвестициялар туралы" 1994 жылғы 27 желтоқсандағы № 266-XIII Заң ("Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы № 373-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі № 178-II Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы № 373-II Заң
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн құру туралы" Президенттің 1994 жылғы 16 шілдедегі № 1815 Жарлығы (Президенттің 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 1696 Жарлығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/57/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Отандық өңделген тауарларды, қызметтерді сыртқы нарықтарға жылжыту бойынша индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, сыртқы нарықтарға жылжыту бойынша шығындары ішінара өтелетін отандық өңделген тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 2 тамыздағы №1017 қаулысы

WT/ACC/KAZ/75/Add.3,
WT/ACC/KAZ/92
Приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 8 сентября 2004 года № 375-ОД "О Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Технические барьеры в торговле, стандарты и сертификация
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ЕврАзЭС от 24 марта 2005 года "Об основах гармонизации технических регламентов государств-членов Евразийского экономического сообщества"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Соглашение ТС от 18 ноября 2010 года "О единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации" (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Соглашение от 23 декабря 2014 года "О единых принципах и правилах обращения медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники) в рамках Евразийского экономического союза"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 27 октября 2006 года "О Рекомендациях по типовой структуре технического регламента Евразийского экономического сообщества"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Интеграционного Комитета ЕврАзЭС от 17 августа 2010 года № 1175 "О Порядке разработки технического регламента Евразийского экономического сообщества"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
График разработки первоочередных технических регламентов Таможенного союза, утвержденный Решением Комиссии ТС от 8 декабря 2010 года № 492
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Решение Комиссии ТС от 28 января 2011 года № 526 "О Едином перечне продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Комиссии ТС от 7 апреля 2011 года "О новой редакции Единого перечня продукции, подлежащей обязательной оценке (подтверждению) соответствия в рамках Таможенного союза с выдачей единых документов, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 319"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Решение Комиссии ТС от 7 апреля 2011 года № 621 "О Положении о порядке применения типовых схем оценки (подтверждения) соответствия требованиям технических регламентов Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 5 апреля 2012 года № 17 "О внесении изменений в Единый перечень продукции, подлежащей обязательной оценке (подтверждению) соответствия в рамках Таможенного союза с выдачей единых документов"

WT/ACC/KAZ/75/Add.3,
WT/ACC/KAZ/92
"Темір жол магистралында уақытша төмендету коэффициенттері мен тарифтерді белгілеуді және алып тастауды реттейтін ережелер туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 8 қыркүйектегі № 375 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Саудадағы техникалық кедергілер, стандарттар мен сертификаттау
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/ Rev.1
"Еуразиялық экономикалық қоғамдастыққа мүше мемлекеттердің техникалық регламенттерін үйлестіру негіздері туралы" ЕурАзЭҚ 2005 жылғы 24 наурыздағы келісімі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасындағы және Ресей Федерациясындағы Техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы" КО-ның 2010 жылғы 18 қарашадағы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде медициналық бұйымдар (медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника) айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы" 2014 жылғы 23 желтоқсандағы келісім
WT/ACC/KAZ/92
"Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың техникалық регламентінің үлгілік құрылымы бойынша ұсынымдар туралы" ЕурАзЭҚ-тың Мемлекетаралық Кеңесінің 2006 жылғы 27 қазандағы шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың техникалық регламентін әзірлеу тәртібі туралы" ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1175 шешімі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
КО Комиссиясының 2010 жылғы 8 желтоқсандағы № 492 шешімімен бекітілген Кеден одағының бірінші кезектегі техникалық регламенттерін әзірлеу кестесі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Кеден одағы шеңберінде оған қатысты міндетті талаптар белгіленетін бірыңғай өнім тізбесі туралы" КО Комиссиясының 2011 жылғы 28 қаңтардағы № 526 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 319 шешімімен бекітілген "Бірыңғай құжаттарды берумен Кеден одағы шеңберінде сәйкестікті міндетті бағалауға (растауға) жататын бірыңғай өнім тізбесінің жаңа редакциясы туралы" КО Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі шешімі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Кеден одағының техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестікті бағалаудың (растаудың) үлгілік схемасын қолдану тәртібі жөніндегі ережелер туралы" КО Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 621 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Бірыңғай құжаттарды берумен Кеден одағы шеңберінде сәйкестікке міндетті бағалауға (растауға) жататын бірыңғай өнім тізбесіне өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 5 сәуірдегі № 17 шешімі

WT/ACC/KAZ/71/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 31 мая 2012 года № 57 "О внесении изменений в Положение о порядке формирования перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия - национальных (государственных) стандартов, обеспечивающих соблюдение требований технического регламента Таможенного союза и необходимых для осуществления оценки (подтверждения) соответствия"
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 23 ноября 2012 года № 102 "О внесении изменений в Единый перечень продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 23 ноября 2012 года № 103 "Об утверждении Плана разработки технических регламентов Таможенного союза на 2012 – 2013 годы"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 4 декабря 2012 года № 245 "О проекте Протокола от 18 ноября 2010 года о внесении изменений в Соглашение о единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 23 ноября 2012 года № 102 "О внесении изменений в Единый перечень продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 25 декабря 2012 года № 294 "О Положении о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза продукции (товаров), в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 25 декабря 2012 года № 306 "Об утверждении Положения о порядке разработки и утверждения перечней международных и региональных стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов государств-членов Таможенного союза, обеспечивающих соблюдение требований технического регламента Таможенного союза и необходимых для осуществления оценки (подтверждения) соответствия"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 20 июня 2012 года № 48 "О Положении о порядке разработки, принятия, внесения изменений и отмены технического регламента Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1,
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
Закон от 5 июня 1991 года № 640-XII "О защите прав потребителей" (отменен Законом от 4 мая 2010 года № 274-IV)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 18 января 1993 года "О стандартизации и сертификации" (отменен Законом от 9 ноября 2004 года 603-II)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 16 июля 1999 года № 434-I "О сертификации" (отменен Законом от 9 ноября 2004 года № 603-II)
WT/ACC/KAZ/23

WT/ACC/KAZ/71/Add.1
"Халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар тізбелерін, олар болмаған жағдайда – Кеден одағының техникалық регламентінің талаптарының сақталуын қамтамасыз ететін және сәйкестікті бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті ұлттық (мемлекеттік) стандарттарды қалыптастыру тәртібі туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 31 мамырдағы № 57 шешімі
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
"Кеден одағы шеңберінде оған қатысты міндетті талаптар белгіленетін бірыңғай өнім тізбесіне өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 102 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Кеден одағының техникалық регламенттерін әзірлеу жөніндегі 2012-2013 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 103 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасындағы және Ресей Федерациясындағы техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы 2010 жылғы 18 қарашадағы Хаттама жобасы туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 245 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Кеден одағы шеңберінде оған қатысты міндетті талаптар белгіленетін бірыңғай өнім тізбесіне өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 102 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Кеден одағы шеңберінде оған қатысты міндетті талаптар белгіленетін өнімдерге (тауарларға) қатысты Кеден одағының кедендік аумағына әкелу тәртібі жөніндегі ереже туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 294 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Халықаралық және өңірлік стандарттар тізбелерін, олар болмаған жағдайда – Кеден одағының техникалық регламентінің талаптарының сақталуын қамтамасыз ететін және сәйкестікті бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті Кеден одағына мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын әзірлеу және бекіту тәртібі туралы ережені бекіту туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 306 шешімі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1,
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
"Кеден одағының техникалық регламентін әзірлеу, қабылдау, өзгерістер енгізу және алып тастау тәртібі жөніндегі ереже туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешімі
WT/ACC/KAZ/69/Add.1,
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
"Шетелдік инвестициялар туралы" 1994 жылғы 27 желтоқсандағы № 266-XIII Заң ("Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы № 373-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Стандарттау және сертификаттау туралы" 1993 жылғы 18 қаңтардағы Заң (2004 жылғы 9 қарашадағы 603-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Сертификаттау туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі № 434-I Заң (2004 жылғы 9 қарашадағы № 603-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/23

Закон от 9 ноября 2004 года № 603 -II "О техническом регулировании"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Закон от 29 декабря 2006 года № 209-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Закон от 21 июля 2007 года № 302-III "О безопасности химической продукции"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Закон от 21 июля 2007 года № 305-III "О безопасности машин и оборудования"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Закон от 21 июля 2007 года № 306-III "О безопасности игрушек"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Постановление Правительства от 20 мая 1993 года № 411 "О поэтапном введении обязательной сертификации продукции (работ, услуг) в Республике Казахстане" (отменено постановлением Правительства от 15 сентября 1997 года № 1112)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 21 февраля 1996 года № 225 "О Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации" (отменено постановлением Правительства от 20 мая 1997 года № 851)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 15 июля 1997 года № 1112 "Об утверждении Перечня продукции (работ, услуг), подлежащей обязательной сертификации на соответствие обязательным требованиям стандартов или иных нормативных документов, обеспечивающих ее безопасность для жизни, здоровья людей, имущества граждан и окружающей среды" (извлечение) (отменено постановлением Правительства от 29 ноября 2000 года № 1787)
WT/ACC/KAZ/14
Совместный приказ Министерства индустрии и торговли, Министерства сельского хозяйства и Министерства здравоохранения от 16, 23 июня и 7 июля 2004 года № 145/327/528 "Об утверждении единого информационного центра по взаимодействию с членами ВТО по техническим барьерам в торговле и санитарным и фитосанитарным мерам"
WT/ACC/KAZ/56
Положение "О Комитете по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли", утвержденное постановлением Правительства от 26 ноября 2004 года № 1237
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Постановление Правительства от 20 апреля 2005 года № 367 "Об обязательной оценке соответствия продукции в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Постановление Правительства от 11 июля 2005 года № 718 "Об утверждении Правил создания и функционирования Информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Распоряжение Премьер-Министра от 25 марта 2005 года № 64-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании"

"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы № 603-II Заң
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне техникалық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 29 желтоқсандағы № 209-III Заң
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі № 302-III Заң
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі № 305-III Заң
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдегі № 306-III Заң
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қазақстандағы өнімдерді (жұмыстарды, қызметтерді) міндетті сертификаттауды кезеңмен ендіру туралы" Үкіметтің 1993 жылғы 20 мамырдағы № 411 қаулысы (Үкіметтің 1997 жылғы 15 қыркүйектегі № 1112 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитет туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 21 ақпандағы № 225 қаулысы (Үкіметтің 1997 жылғы 20 мамырдағы № 851 қаулысымен күші жойылды).
WT/ACC/KAZ/4
"Стандарттардың немесе олардың адамдардың өмiрi, денсаулығы, азаматтардың мүлкi және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн өзге де нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарына сәйкестiгiне мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдердiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тiзбесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 1997 жылғы 15 шiлдедегi № 1112 қаулысы (Үкіметі 2000 жылғы 29 қарашадағы № 1787 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/14
"Саудадағы техникалық кедергілер, санитарлық және фитосанитарлық шаралар бойынша ДСҰ мүшелерімен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі бірыңғай ақпарат орталығын құру туралы" Индустрия және сауда министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі және Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 16 және 23 маусымдағы, 7 шілдедегі №145/327/528 бірлескен бұйрығы
WT/ACC/KAZ/56
Үкіметтің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысымен бекітілген "Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті туралы" ереже
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Қазақстан Республикасында өнімдердің сәйкестігін міндетті түрде растау туралы" Үкіметтің 2005 жылғы 20 сәуірдегі № 367 қаулысы
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Саудадағы техникалық кедергілер, санитарлық және фитосанитарлық шаралар жөніндегі ақпарат орталығын құру және оның жұмыс істеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 11 шілдедегі № 718 қаулысы
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шараларын іске асыру туралы" Премьер-министрдің 2005 жылғы 25 наурыздағы № 64-р қаулысы

WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Главного таможенного управления Министерства финансов от 18 января 1994 года № 1 "О порядке таможенного контроля продукции, подлежащей обязательной сертификации"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Госстандарта от 1 июля 1999 года № 156 "О государственном стандарте Республики Казахстан: Национальная система сертификации СТ РК 3.10-97 "Порядок рассмотрения апелляции"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 1 апреля 2005 года № 94 "Об утверждении формы, правил заполнения и представления уведомлений Информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам" (отменен приказом от 14 сентября 2012 года № 319)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 4 апреля 2005 года № 98 "Об утверждении Правил разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации" (отменен приказом от 29 марта 2007 года № 172)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 4 апреля 2005 года № 99 "Об утверждении Правил создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации" (отменен приказом от 23 апреля 2010 года № 42)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 15 апреля 2005 года № 106 "Об утверждении Правил разработки и утверждения планов и программ по государственной стандартизации" (отменен приказом от 23 апреля 2010 года № 41)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 15 апреля 2005 года № 107 "Об утверждении правил издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них" (отменен приказом от 14 сентября 2012 года № 318)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 14 сентября 2012 года № 318 "Об утверждении Правил распространения и обеспечения пользователей официальными изданиями нормативных технических документов"
WT/ACC/KAZ/92

WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Мiндеттi түрде сертификаттауға жататын өнiмдердi кедендiк бақылаудың тәртiбi туралы" Қаржы министрлігінің Бас кеден басқармасының 1994 жылғы 18 қаңтардағы № 1 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарты туралы: ҚР СТ 3.10-97 Ұлттық сертификаттау жүйесі "Апелляцияларды қарау тәртібі" Мемстандарттың 1999 жылғы 1 шілдедегі №156 қаулысы
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Саудадағы техникалық кедергілер, санитарлық және фитосанитарлық шаралар жөніндегі ақпараттық орталық хабарламаларының нысанын,
оларды толтыру және ұсыну ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 1 сәуірдегі № 94 бұйрығы (2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 319 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Мемлекеттік стандарттарды және техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 4 сәуірдегі № 98 Бұйрығы (2007 жылғы 29 наурыздағы №172 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттердің құрылу, жұмыс істеу және таратылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 4 сәуірдегі № 99 бұйрығы (2010 жылғы 23 сәуірдегі № 42 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Мемлекеттік стандарттау жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу және бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті Төрағасының міндетін атқарушының 2005 жылғы 15 сәуірдегі № 106 бұйрығы (2010 жылғы 23 сәуірдегі № 41 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Стандарттарды және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін шығару және пайдаланушыларды олармен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының міндетін атқарушының 2005 жылғы 15 сәуірдегі № 107 бұйрығы (2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 318 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Нормативтiк техникалық құжаттардың ресми басылымдарын тарату және пайдаланушыларды олармен қамтамасыз ету қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң 2012 жылғы 14 қыркүйектегi № 318 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/92

Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 22 апреля 2005 года № 118 "Об утверждении Правил подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации" (отменен приказом от 20 июля 2006 года № 305)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 22 апреля 2005 года № 119:
а) Правила проведения инспекционной проверки аккредитованным органом по подтверждению соответствия;
б) Правила приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии;
в) Правила признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия.
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 13 мая 2005 года № 135 "Об утверждении Правил учета и применения международных, региональных, национальных стандартов, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций иностранных государств по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации на территории Республики Казахстан" (отменен приказом от 23 апреля 2010 года № 39)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли от 13 мая 2005 года № 136 "Об утверждении Правил проведения работ с участием государственных органов, технических комитетов по стандартизации и органов по подтверждению соответствия в сфере подтверждения соответствия и аккредитации" (отменен приказом от 29 марта 2007 года № 172)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Перечень продукции (работ, услуг), подлежащей обязательной сертификации на соответствие обязательным требованиям стандартов и иных нормативных документов, обеспечивающих ее безопасность для жизни, здоровья людей, имущества граждан и окружающей среды
WT/ACC/KAZ/14
Проект Соглашения о сотрудничестве государств-членов Таможенного союза в сфере обращения лекарственных средств
Будет представлен
Проект Закона "О сертификации"
WT/ACC/KAZ/21
Проект Закона "О стандартизации"
WT/ACC/KAZ/21
Проект Закона "О безопасности игрушек"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Проект постановления Правительства "Об электромагнитной совместимости"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
- Санитарные и фитосанитарные меры

"Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 сәуірдегі № 118 бұйрығы (2006 жылғы 20 шілдедегі №305 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 сәуірдегі №119 бұйрығы:
(а) Сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органның инспекциялық бақылау жүргізу ережесі;
б) Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе
сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылу мерзімін тоқтату немесе күшін жою ережесі;
(б) "Сәйкестендірудің аккредиттелген органының бағалау жөнінде тексерістерді өткізу ережелері туралы"; және,
(в) Шет елдік сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарын құптау ережесі.
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Қазақстан Республикасы аумағында стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттардың, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, шет мемлекеттердің ережелері мен ұсыныстарын есепке алу және қолдану туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 135 бұйрығы (2010 жылғы 23 сәуірдегі № 39 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Мемлекеттiк органдардың, стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттердiң және сәйкестiктi растау жөнiндегi органдардың қатысуымен сәйкестiктi растау және аккредиттеу саласында жұмыстар жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 13 мамырдағы № 136 бұйрығы (2007 жылғы 29 наурыздағы № 172 бұйрықпен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Стандарттардың немесе олардың адамдардың өмiрi, денсаулығы, азаматтардың мүлкi және қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн өзге де нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарына сәйкестiгiне мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдердiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тiзбесi
WT/ACC/KAZ/14
Кеден одағына мүше мемлекеттердің дәрілік құралдардың айналымы саласындағы ынтымақтастығы туралы келісімнің жобасы
Ұсынылатын болады
"Сертификаттау туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/21
"Стандарттау туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/21
"Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Электрмагниттік үйлесімділік туралы" Үкімет қаулысының жобасы
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
- Санитариялық және фитосанитариялық шаралар

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Решение Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 "О применении санитарных мер в Таможенном союзе"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 317 "О применении ветеринарно-санитарных мер в Таможенном союзе"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 318 "Об обеспечении карантина растений в Таможенном союзе"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 года № 607 "Об общих формах ветеринарных сертификатов на регулируемые товары, ввозимые на таможенную территорию Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации из стран третьего мира"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 года № 625 "Об обеспечении гармонизации правовых актов Таможенного союза в области применения санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер с международными стандартами"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 22 июня 2011 года № 721 "О применении международных стандартов, рекомендаций и руководств"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 15 июля 2011 года № 726 "О ветеринарных мерах"
WT/ACC/KAZ/92
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 834 "О Положении о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продуктов), подлежащих ветеринарному контролю (надзору)"
Решение Коллегии ЕЭК от 18 сентября 2012 года № 161 "О Консультативном комитете по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Совета ЕЭК от 13 ноября 2012 года № 226 "Об аннулировании некоторых решений Комиссии Таможенного союза с учетом принятия Декларации о соответствии продукции обязательным требованиям в рамках Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Решение Коллегии ЕЭК от 10 декабря 2013 года № 294 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза"
На хранении
Решение Совета ЕЭК от 9 октября 2014 года № 94 "О Положении о едином порядке проведения совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору)"
WT/ACC/KAZ/89
Решение Совета ЕЭК от 9 октября 2014 года № 95 "О внесении изменений в Положение о едином порядке проведения ветеринарного контроля на таможенной границе Таможенного союза и на таможенной территории Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/89

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85 Rev.1
"Кеден одағында санитариялық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Кеден одағында ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Кеден одағында өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 318 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Үшінші әлем елдерінен Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін реттелетін тауарларға берілетін ветеринариялық сертификаттардың ортақ нысандары туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 607 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Кеден одағының санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану саласындағы құқықтық актілерін халықаралық стандарттармен үйлестіруді қамтамасыз ету туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 625 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Халықаралық стандарттарды, ұсынымдар мен нұсқаулықтарды қолдану туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 22 маусымдағы № 721 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Ветеринариялық шаралар туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 726 шешімі
WT/ACC/KAZ/92
"Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлесіп тексерулер жүргізу және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі жөніндегі ереже туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 834 шешімі
"Техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі консультативтік комитет туралы" ЕЭК Алқасының 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 161 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Кеден одағы шеңберінде өнімнің міндетті талаптарға сәйкестігі туралы декларация қабылдау ескере отырып, Кеден одағы Комиссиясының кейбір шешімдерінің күшін жою туралы" ЕЭК Кеңесінің 2012 жылғы 13 қарашадағы № 226 шешімі
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Кеден одағы Комиссиясының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Алқасының 2013 жылғы 10 желтоқсандағы № 294 шешімі
Сақталуда
"Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлесіп тексерулер жүргізу және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі жөніндегі ереже туралы" ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 94 шешімі
WT/ACC/KAZ/89
"Кеден одағының кедендік шекарасында және Кеден одағының кедендік аумағында ветеринариялық бақылау жүргізудің бірыңғай тәртібі туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 95 шешімі
WT/ACC/KAZ/89

Закон от 18 июня 1991 года "О защите окружающей среды" (отменен Законом от 15 июля 1997 года № 160-I)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 19 мая 1997 года № 111-I "О защите здоровья граждан в Республике Казахстан" (отменен Законом от 7 июля 2006 года № 170-III)
WT/ACC/KAZ/62
Закон от 15 июля 1997 года № 160-I "Об охране окружающей среды" (отменен Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212-III)
WT/ACC/KAZ/62
Закон от 11 февраля 1999 года № 334-I "О карантине растений"
WT/ACC/KAZ/20,
WT/ACC/KAZ/62
Закон от 13 июля 1999 года № 422-I "О охране селекционных достижений"
WT/ACC/KAZ/23
Закон от 3 июля 2002 года № 331-II "О защите растений"
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Закон от 10 июля 2002 года № 339-II "О ветеринарии"
WT/ACC/KAZ/36/Add.3,
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Закон от 4 декабря 2002 года № 361-II "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (отменен Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье народа и системе здравоохранения")
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Закон от 4 июня 2003 года № 430-II "О системе здравоохранения" (отменен Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье народа и системе здравоохранения")
WT/ACC/KAZ/62
Закон от 8 апреля 2004 года № 543-II "О качестве и безопасности пищевых продуктов"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Закон от 20 декабря 2004 года № 13-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления и бюджетных отношений"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 1 января 2005 года № 8-III "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об охране окружающей среды"" (отменен Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212-III)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Закон от 21 июля 2007 года № 301-III "О безопасности пищевой продукции"
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Постановление Правительства от 25 октября 1991 года № 637 "Об утверждении Положения о Государственной экологической экспертизе в Казахской ССР" (отменен постановлением Правительства от 27 июля 2005 года № 781)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 29 декабря 1995 года № 1891 "Об утверждении Порядка уничтожения или дальнейшей переработки предприятиями продуктов и товаров в случае признания их непригодными для реализации и употребления" (отменен постановлением Правительства от 19 сентября 2009 года № 1411)
WT/ACC/KAZ/4

"Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1991 жылғы 18 маусымдағы Заң (1997 жылғы 15 шiлдедегi № 160-I Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы № 111-I Заң (2006 жылғы 7 шілдедегі № 170-III Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/62
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi № 160-I Заң (2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212-III Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексімен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/62
"Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы № 334-I Заң
WT/ACC/KAZ/2,
WT/ACC/KAZ/62
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі № 422-I Заң
WT/ACC/KAZ/23
"Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі № 331 Заң
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339-ІІ Заң
WT/ACC/KAZ/36/Add.3,
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы № 361 Заң ("Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 193-IV Қазақстан Республикасының Кодексі мен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1,
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы № 430-II Заңы ("Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 193-IV Қазақстан Республикасының Кодексі мен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/62
"Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігі туралы" 2004 жылғы 8 сәуірдегі № 543-II Заң
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасында өкiлеттiктердiң аражiгін ажырату және бюджеттiк қатынастар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 13-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 1 қаңтардағы № 8-III Заң (2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212-III Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексімен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі № 301 Заң
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қазақстандағы мемлекеттік экологиялық бағалау туралы ережені бекіту туралы" Үкіметтің 1991 жылғы 25 қазандағы № 637 қаулысы (Үкіметтің 2005 жылғы 27 шілдедегі № 781 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Өнiм мен тауарлар сатуға және пайдалануға жарамсыз деп танылған жағдайда оларды жою немесе одан әрi қайта өңдеу тәртiбiн бекiту туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы № 1891 қаулысы (Үкіметтің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі № 1411 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4

Постановление Правительства от 10 декабря 2002 года № 1295 "Об утверждении перечня карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, и перечня особо опасных вредных организмов"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Постановление Правительства от 28 апреля 2003 года № 407 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, утвержденный постановлением Правительства от 28 апреля 2003 года № 407 "Об утверждении нормативно-правовых правовых актов в области ветеринарии"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Постановление Правительства от 19 января 2012 года № 132 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на экспорт, импорт и транзит объектов, в отношении оценки эпизоотической ситуации на территории"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Приказ Министра сельского хозяйства от 30 мая 2002 года № 166 "Об утверждении Номенклатуры основной подкарантинной продукции, подлежащей фитосанитарному контролю по карантину растений" (отменен приказом Министра сельского хозяйства от 13 февраля 2012 года № 10-1 / 52)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
Приказ Министра сельского хозяйства от 13 февраля 2012 года № 10-1/52 "О признании утратившими силу некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/92
Приказ Министра сельского хозяйства от 9 декабря 2014 года № 16-04/647 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на экспорт, импорт и транзит объектов, в отношении оценки эпизоотической ситуации на территории"
Будет представлен
Проект решения Совета ЕЭК "О внесении изменений в Положение о единой системе совместных проверок объектов и отбора проб товаров (продукции), подлежащих ветеринарному контролю (надзору)", утвержденный Решением Комиссии Таможенного Союза от 18 октября 2011 года № 834
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Проект решения Совета ЕЭК "О внесении изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 23 сентября 2011 года № 810 "Об исключениях в применении ветеринарных мер в отношении товаров, включенных в Единый перечень товаров, подлежащих ветеринарному контролю (надзору)"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Проект Решения Коллегии ЕЭК "О внесении изменений в единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 317

"Оларға қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесін және ерекше қауiптi зиянды организмдер тiзбесiн бекiту туралы" Үкіметтің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1295 қаулысы
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесiмдердi бекiту туралы" Үкіметтің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 қаулысы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесiмдердi бекiту туралы" Үкіметтің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 қаулысымен бекітілген "Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi"
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Тиісті аумақтағы эпизоотиялық жағдайды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 132 қаулысы
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Өсімдіктер карантині бойынша фитосанитариялық бақылауға алынатын карантинге жатқызылатын негізгі өнімнің номенклатурасын бекіту туралы" Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 30 мамырдағы № 166 бұйрығы (Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 ақпандағы № 10-1/52 бұйрығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/63/Add.1
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 ақпандағы № 10-1/52 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/92
"Тиісті аумақтағы эпизоотиялық жағдайды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 16-04/647 бұйрығы
Қосылады
Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 834 қаулысымен бекітілген, "Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын объектілерге бірлесіп тексерулер жүргізу және тауарлардың (өнімдердің) сынамаларын іріктеудің бірыңғай тәртібі туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Ветеринариялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарлардың бірыңғай тізбесіне қосылған тауарларға қатысты ветеринариялық шаралар қолданудағы ерекшеліктер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 23 қыркүйектегі № 810 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Кеңесі шешімінің жобасы
WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық қадағалауға (бақылауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы" ЕЭК Алқасы шешімінің жобасы

WT/ACC/KAZ/69/Add.1
Проект Закона "Об охране селекционных достижений"
WT/ACC/KAZ/20
Проект Закона "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года № 193-IV "О здоровье народа и системе здравоохранения""
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Оценка степени риска для здоровья человека при применении тетрациклина в пищу
WT/ACC/KAZ/75/Add.2
Анализ фитосанитарного риска Khapra Beetle Trogoderma Granarium на территории Российской Федерации, 2006 год
WT/ACC/KAZ/79
Анализ фитосанитарного риска Weevil Callosobruchus Maclatus на территории Российской Федерации, 2006 год
WT/ACC/KAZ/79
- Инвестиционные меры, связанные с торговлей
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Изм.1
Решение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС от 27 ноября 2009 года № 18 "О едином таможенно-тарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 27 января 1996 года № 2828 "О недрах и недропользовании" (отменен Законом от 24 июня 2010 года № 291-IV)
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/69
Закон от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании"
WT/ACC/KAZ/69
Постановление Правительства от 14 февраля 2013 года № 134 "Об утверждении Правил закупок товаров, работ и услуг при выполнении операций по недропользованию"
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
Постановление Правительства от 16 июля 2014 года № 793 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, оформлению, удостоверению и выдаче сертификата о происхождении товара и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/92
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий от 11 июня 2010 года № 113 "О некоторых вопросах заключения, условиях и типовой форме Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами – резидентами Республики Казахстан"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
- Свободные зоны, специальные экономические зоны
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,

WT/ACC/KAZ/69/Add.1
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/20
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 193-IV Кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Тағамға тетрациклинді қолдану кезінде адамның денсаулығы үшін қауіп дәрежесін бағалау
WT/ACC/KAZ/75/Add.2
Ресей Федерациясының аумағындағы Khapra Beetle Trogoderma Granarium фитосанитариялық қауіпті талдау, 2006 жыл
WT/ACC/KAZ/79
Ресей Федерациясының аумағындағы Weevil Callosobruchus Maclatus фитосанитариялық қауіпті талдау, 2006 жыл
WT/ACC/KAZ/79
- Саудамен байланысты инвестициялық шаралар
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын жалпы кедендік-тарифтік реттеулер туралы" ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесінің 2009 жылғы 27 қарашадағы № 18 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеулер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Президенттің 1996 жылғы 27 қаңтардағы № 2828 Жарлығы (2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/69
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заң
WT/ACC/KAZ/69
"Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2013 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысы
WT/ACC/KAZ/77/Add.1
"Тауардың шығарылған елін айқындау, шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу, куәландыру және беру қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Үкіметтің 2014 жылғы 16 шілдедегі № 793 қаулысы
WT/ACC/KAZ/92
"Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары - резиденттерімен моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасудың, оның талаптары мен үлгі нысанының кейбір мәселелері туралы" Премьер-Министрдің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2010 жылғы 11 маусымдағы № 113 бұйрығы
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
- Еркін аймақтар, арнайы экономикалық аймақтар
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,

WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 26 января 1996 года № 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (отменен Законом от 6 июля 2007 года № 274 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан")
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 26 января 1996 года № 2824 "О внесении изменений и дополнений в некоторые Законы Республики Казахстан и Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу закона" (отменен Законом от 6 июля 2007 года № 274 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан")
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 5 июля 2001 года № 223-II "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальной экономической зоны "Астана — новый город"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Закон от 6 июля 2007 года № 274-III "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (отменен Законом от 21 июля 2011 года № 469-IV "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан")
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
Постановление Правительства от 14 апреля 2005 года № 355 "Об утверждении перечня казахстанских товаров, определенных в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, произведенных на территории, на которой действует таможенный режим "Свободный склад", и реализуемых на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость" (отменен постановлением Правительства от 19 января 2012 года № 133)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Государственные закупки
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС/ЕЭП о государственных (муниципальных) закупках от 9 декабря 2010 года (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 21 июля 2007 года № 303-III "О государственных закупках"
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
Постановление Правительства от 13 мая 1996 года № 586 "О государственных закупках товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан" (отменено постановлением Правительства от 25 февраля 1998 года № 141)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 27 декабря 2007 года № 1301 "Об утверждении Правил осуществления государственных закупок"
WT/ACC/KAZ/92
Постановление Правительства от 15 мая 2012 года № 623 "Об утверждении Правил проведения электронных государственных закупок"
WT/ACC/KAZ/92
- Транзит

WT/ACC/KAZ/85/ Rev.1
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Президенттiң 1996 жылғы 26 қаңтардағы № 2823 Жарлығы ("Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2007 жылғы 6 шілдедегі № 274 Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/6/Add.2,
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
Заң күші болған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілері мен Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлықтарына өзгерту және толықтырулар енгізу туралы" Президенттiң 1996 жылғы 26 қаңтардағы № 2824 Жарлығы ("Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2007 жылғы 6 шілдедегі № 274 Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"ҚР кейбiр заң актiлерiне "Астана - жаңа қала" АЭА мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 5 шілдедегі № 223-II Заң
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2007 жылғы 6 шілдедегі № 274-ІІІ Заң ("Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі № 469-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/67/Add.1
"Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалған, "Еркiн қойма" кеден режимi қолданылатын аумақта өндiрiлген және Қазақстан Республикасы кеден аумағының қалған бөлiгiне сатылатын, сату бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылатын қазақстандық тауарлардың тiзбесiн бекiту туралы" Үкіметтің 2005 жылғы 14 сәуірдегі № 355 қаулысы (Үкімет 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 133 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
- Мемлекеттік сатып алулар
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2010 жылғы 9 желтоқсандағы КО/ЕЭК Мемлекеттік (муниципиалдық) сатып алулар туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі № 303-III Заң
WT/ACC/KAZ/72/Add.1
"Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алулар туралы" Үкiметтiң 1996 жылғы 13 мамырдағы № 586 қаулысы (Үкіметтің 1998 жылғы 25 ақпандағы № 141 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 1301 қаулысы
WT/ACC/KAZ/92
"Электрондық мемлекеттiк сатып алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 623 қаулысы
WT/ACC/KAZ/92
- Транзит

Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение ТС об особенностях таможенного транзита товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом по таможенной территории Таможенного союза от 21 мая 2010 года
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
- Встречная торговля и бартерные сделки, санкционированные государством
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июля 1995 года № 984 "О запрещении экспортных и импортных бартерных операций" (отменено постановлением Правительства от 27 мая 1998 года № 483)
WT/ACC/KAZ/4
- Политика в области сельского хозяйства
Соглашение ТС/ЕЭП от 9 декабря 2010 года о государственных (муниципальных) закупках (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/69
Закон от 8 июля 2005 года № 66-III "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий"
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 августа 1995 года № 1200 "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июля 1995 года № 984 "О запрещении экспортных и импортных бартерных операций" (отменено постановлением Правительства от 27 мая 1998 года № 483)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 18 февраля 2013 года № 151 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013-2020 годы "Агробизнес-2020"
Приложенный
- Торговля гражданской авиатехникой
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Решение Комиссии Таможенного союза от 27 ноября 2009 года № 130 "О едином таможенно-тарифном регулировании Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации"
WT/ACC/KAZ/68
V. РЕЖИМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ, СВЯЗАННЫЙ С ТОРГОВЛЕЙ
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС / ЕЭП от 9 декабря 2010 года о единых принципах регулирования в сфере охраны прав интеллектуальной собственности (отменено с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4

2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2010 жылғы 21 мамырдағы КО-ның Кеден одағының кедендік аумағы арқылы теміржол көлігімен өткізілетін тауарлардың кедендік транзитінің ерекшеліктері туралы келісімі
WT/ACC/KAZ/68
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
- Қарама-қарсы сауда және бартерлік операциялар
"Экспорттық және импорттық айырбас операцияларына тыйым салу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 17 шiлдедегi № 984 қаулысы (Үкіметтің 1998 жылғы 27 мамырдағы № 483 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
- Ауыл шаруашылығы саясаты
2010 жылғы 9 желтоқсандағы КО/ЕЭК Мемлекеттік (муниципиалдық) сатып алулар туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/69
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі № 66 Заң
WT/ACC/KAZ/66/1-Толықтыру
""Экспорттық және импорттық айырбас операцияларына тыйым салу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 17 шiлдедегi № 984 қаулысына өзгерістер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 29 тамыздағы № 1200 қаулысы (Үкіметтің 1998 жылғы 27 мамырдағы № 483 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған "Агробизнес-2020" бағдарламасын бекіту туралы" Үкіметтің 2013 жылғы 12 ақпандағы № 151 қаулысы
Қосылады
- Азаматтық авиация саласындағы сауда
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/8,
WT/ACC/KAZ/85/1- Қайта қарау
"Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағын бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2009 жылғы 27 қарашадағы № 130 шешімі
WT/ACC/KAZ/68
V. САУДАМЕН БАЙЛАНЫСТЫ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК РЕЖИМІ
2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден Кодексі туралы шарт
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2010 жылғы 9 желтоқсандағы КО/ЕЭК Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы бірыңғай реттеу қағидаттары туралы келісім (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4

Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
WT/ACC/KAZ/68
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 296-IV "О таможенном деле в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/68
Уголовный кодекс от 16 июля 1997 года № 167-І (статьи 184, 199 и 200)
WT/ACC/KAZ/13
"Патентный закон Республики Казахстан" от 24 июня 1992 года № 1422-XII (отменен Законом от 16 июля 1999 года № 428-I)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 18 января 1993 года № 1888-XII "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (отменен Законом от 26 июля 1999 года № 457-I "О признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Казахстан по товарным знакам, знакам обслуживания и наименованиям мест происхождения товаров")
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 10 июня 1996 года № 6-1 "Об авторском праве и смежных правах"
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/67/Add.2, WT/ACC/KAZ/75/Add.1,
WT/ACC/KAZ/77/Add.1,
WT/ACC/KAZ/84
"Патентный закон Республики Казахстан" от 16 июля 1999 года № 427-I
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 26 июля 1999 года № 456-I "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров"
WT/ACC/KAZ/23,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 29 июня 2001 года № 217-II "О правовой охране топологий интегральных микросхем"
WT/ACC/KAZ/36/Add.1
Закон от 9 июля 2004 года № 586-II "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Закон от 12 января 2012 года № 537-IV "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Указ Президента от 23 июня 1992 года № 806 "О Национальном патентном ведомстве" (отменен Указом Президента от 9 января 2006 года № 1696)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 8 июля 1992 года № 508 "Об установлении Государственного агентства по авторским и смежным правам" (отменен Указом Президента от 4 марта 1997 года № 3377)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 21 июля 1992 года № 622 "О Национальном Патентном ведомстве при Кабинете Министров"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 20 октября 1992 года № 889 "О порядке уплаты и размерах пошлин за патентование изобретений, промышленных образцов и полезных моделей, регистрации товарных знаков и знаков обслуживания, регистрации и приобретения права на использование наименований мест происхождения товаров" (отменен постановлением Правительства от 3 ноября 2004 года № 1139)
WT/ACC/KAZ/4

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 296-IV Қазақстан Республикасының Кодексі
WT/ACC/KAZ/68
1997 жылғы 16 шілдедегі № 167-I Қылмыстық кодексі (184, 199 және 200-баптар)
WT/ACC/KAZ/13
"Қазақстан Республикасының Патент Заңы" 1992 жылғы 24 маусымдағы № 1422-XII Заң (1999 жылғы 16 шілдедегі № 427 Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1993 жылғы 18 қаңтардағы № 1888-XII Заң ("Қазақстан Республикасының тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары бойынша кейбір заң актілерінің күші жойылды деп тану туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі № 457-I Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы № 6-1 Заң
WT/ACC/KAZ/4,
WT/ACC/KAZ/67/Add.2, WT/ACC/KAZ/75/Add.1,
WT/ACC/KAZ/77/Add.1,
WT/ACC/KAZ/84
"Қазақстан Республикасының Патент Заңы" 1999 жылғы 16 шілдедегі № 427-I Заң
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шілдедегі № 456-I Заң
WT/ACC/KAZ/23,
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы № 217-II Заң
WT/ACC/KAZ/36/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі № 586-II Заң
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"2012 жылғы 12 қаңтардағы № 537-IV Заң
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Ұлттық патент ведомствосы туралы" Президенттің 1992 жылғы 23 маусымдағы № 806 Жарлығы (Президенттің 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 1696 Жарлығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Авторлық және сабақтас құқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiк құру туралы" Үкіметтің 1992 жылғы 8 шілдедегі № 508 қаулысы (Президенттің 1997 жылғы 4 наурыздағы № 3377 Жарлығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Министрлер кабинеті жанындағы Ұлттық патент ведомствосы туралы" Үкіметтің 1992 жылғы 21 шiлдедегі № 622 қаулысы
WT/ACC/KAZ/4
"Өнертабыстарды, өнеркәсiптiк үлгiлер мен пайдалы модельдердi патенттеу, тауар таңбалары мен қызмет көрсету белгiлерiн тiркеу, тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын тiркеу және беру үшiн алынатын баж салықтарын төлеудiң тәртiбi мен мөлшерi туралы" Үкіметтің 1992 жылғы 20 қазандағы № 889 қаулысы (2014 жылғы 3 қарашадағы № 1139 қаулымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4

Постановление Кабинета Министров от 11 ноября 1992 года № 949 "Об утверждении порядка выдачи охранных документов Республики Казахстан на изобретения, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания, защищенные охранными документами СССР"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Кабинета Министров от 6 апреля 1993 года № 266 "О порядке уплаты и размерах пошлин для иностранных заявителей за юридически значимые действия, связанные с охраной объектов промышленной собственности на территории Республики Казахстан" (отменен постановлением от 3 ноября 2004 года № 1139)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 5 июля 1995 года № 926 "О правилах публичной демонстрации видео" (отменен постановлением от 6 декабря 1994 года № 1494)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 8 октября 1997 года № 297 "О регулировании рассмотрений заявок на регистрацию товарного знака"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
Постановление Правительства от 26 сентября 2001 года № 1249 "О Концепции охраны прав интеллектуальной собственности"
WT/ACC/KAZ/92
Приказ Министерства финансов от 13 мая 2003 года № 201 "О Правилах по ведению реестра интеллектуальной собственности, связанных продуктов, и обмена опытом с таможенными органами и заявителями" (отменен приказом Министерства финансов от 16 июля 2010 года № 356)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
Постановление Правительства от 28 октября 2004 года № 1102 "О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
WT/ACC/KAZ/57/Add.2
Приказ Казпатента при Министерстве экономики и торговли от 8 октября 1996 года № 296 "Об утверждении Правил о составлении и подачи заявки на регистрацию товарного знака" (отменен Приказом Министерства юстиции от 24 апреля 2007 года № 55-ОД)
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
Патентный законопроект
WT/ACC/KAZ/20
Законопроект "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
VI. ПОЛИТИКА, ВЛИЯЮЩАЯ НА ТОРГОВЛЮ УСЛУГАМИ
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение ТС / ЕЭП от 9 декабря 2010 года о торговле услугами и инвестициях (отменен с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
Закон от 18 октября 1993 года № 2446-XII "Об аудиторской деятельности" (отменен Законом от 20 ноября 1998 года № 304-I)
WT/ACC/KAZ/4
Закон от 9 июля 1998 года № 272-I "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
WT/ACC/KAZ/68

"Өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерiне Қазақстан Республикасының қорғаушы құжаттарын беру тәртiбiн бекiту туралы" Үкіметтің 1992 жылғы 11 қарашадағы № 949 қаулысы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының аумағындағы өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн қорғауға байланысты шетелдiк өтiнiм берушiлердiң заңдық маңызы бар әрекеттерi үшiн алынатын баж салығын төлеу тәртiбi мен мөлшерi туралы" Үкіметтің 1993 жылғы 6 сәуiрдегі № 266 қаулысы (2014 жылғы 3 қарашадағы № 1139 қаулымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Кино-, бейнешығармаларды көпшiлiкке көрсету ережелерi туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 5 шілдедегі № 926 қаулысы (1994 жылғы 6 желтоқсандағы № 1494 қаулымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Тауар таңбасын тiркеуге арналған өтiнiмдердiң қаралуларын реттеу туралы" Үкіметтің 1997 жылғы 8 қазандағы № 297 қаулысы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
"Санаткерлiк меншiк құқықтарын қорғау тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Үкіметтің 2001 жылғы 26 қыркүйектегі № 1249 қаулысы
WT/ACC/KAZ/92
"Санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың тiзiлiмiн жүргiзудiң және оны кеден органдарына және мәлiмдеушiге жеткiзудiң ережесi туралы" Қаржы министрлігінің 2003 жылғы 13 мамырдағы № 201 бұйрығы (Қаржы министрлігінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 356 бұйрығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/66/Add.1
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне зияткерлiк меншiк құқықтары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы" Үкіметтің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1102 қаулысы
WT/ACC/KAZ/57/Add.2
"Тауар таңбаларын тiркеуге өтiнiмдер құрастыру және беру ережесiн бекіту туралы" Экономика және сауда министрлігі жанындағы Қазпатенттiң 1996 жылғы 8 қазандағы № 296 бұйрығы (Әділет министрлігінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 55-НҚ бұйрығымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/50/Add.1
Патент Заңының жобасы
WT/ACC/KAZ/20
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне зияткерлiк меншiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Заң жобасы
WT/ACC/KAZ/57/Add.1
VI. КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР КӨРСЕТУ САУДАСЫНА ЫҚПАЛ ЕТЕТІН САЯСАТ
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
2010 жылғы 9 желтоқсандағы КО/ЕЭК қызметтер саудасы мен инвестициялар туралы келісімі (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/71/Add.1
"Аудиторлық қызмет туралы" 1993 жылғы 18 қазандағы № 2446-XII Заң (1998 жылғы 20 қарашадағы № 304-I Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-І Заң
WT/ACC/KAZ/68

Закон от 5 июля 2004 года № 567-II "О связи"
WT/ACC/KAZ/68
Закон от 11 января 2007 года № 214-III "О лицензировании"
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
Закон от 24 июня 2010 года № 291-IV "О недрах и недропользовании"
WT/ACC/KAZ/69
Закон от 6 января 2012 года № 527-IV "О национальной безопасности"
WT/ACC/KAZ/68
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 15 июня 1995 года № 2329 "О медицинском страховании граждан" (отменен Законом от 12 декабря 1998 года № 324-I)
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 31 августа 1995 года № 2444 "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Президента от 31 августа 1995 года № 2445 "О мерах по реализации Указа Президента "О банках и банковской деятельности"
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 3 октября 1995 года № 2475 "О страховании" (отменен Законом от 18 декабря 2000 года № 127-II)
WT/ACC/KAZ/4
Указ Президента, имеющий силу Закона, от 20 декабря 1995 года № 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации" (отменен Законом от 15 июля 2010 года № 339-IV)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 19 декабря 1995 года № 1803 "О вопросах государственного мониторинга страхования" (отменен постановлением Правительства от 20 мая 1997 года № 851)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 19 апреля 1996 года № 478 "Об утверждении Положения о лицензировании страховой деятельности на территории Казахстана" (отменен постановлением Правительства от 24 мая 2001 года № 709)
WT/ACC/KAZ/4
Постановление Правительства от 15 октября 2004 года № 1064 "Об утверждении номенклатуры услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций, на которые применяются регулируемые государством цены" (отменен постановлением Правительства от 14 марта 2006 года № 155)
WT/ACC/KAZ/57/Add.3
VII. ТРАНСПАРЕНТНОСТЬ
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Конституция Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года
WT/ACC/KAZ/4
VIII. ТОРГОВЫЕ СОГЛАШЕНИЯ
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года
WT/ACC/KAZ/68
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
Соглашение между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией о Таможенном союзе от 20 января 1995 года
WT/ACC/KAZ/6
Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики от 22 июня 1995 года
WT/ACC/KAZ/6

"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі № 567-II Заң
WT/ACC/KAZ/68
"Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы № 214-ІІІ Заң
WT/ACC/KAZ/75/Add.1
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы № 291-IV Заң
WT/ACC/KAZ/69
"Ұлттық қауіпсіздік туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527-IV Заң
WT/ACC/KAZ/68
Заң күші бар "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Президенттің 1995 жылғы 15 маусымдағы № 2329 Жарлығы (1998 жылғы 12 желтоқсандағы № 324-I Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші бар "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Президенттің 1995 жылғы 31 тамыздағы № 2444 Жарлығы
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Президенттiң Заң күшi бар Жарлығын іске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Президенттің 1995 жылғы 31 тамыздағы № 2445 қаулысы
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші бар "Сақтандыру туралы" Президенттің 1995 жылғы 3 қазандағы № 2475 Жарлығы (2000 жылғы 18 желтоқсандағы № 127-II Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
Заң күші бар "Әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Президенттің 1995 жылғы 20 желтоқсандағы № 2697 Жарлығы (2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Заңмен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Сақтандыруды мемлекеттiк мониторингілеу мәселелерi туралы" Үкіметтің 1995 жылғы 19 желтоқсандағы № 1803 қаулысы (Үкіметтің 1997 жылғы 20 мамырдағы № 851 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметiн лицензиялау туралы ереженi бекiту туралы" Үкіметтің 1996 жылғы 19 сәуірдегі № 478 қаулысы (Үкіметтің 2001 жылғы 24 мамырдағы № 709 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/4
"Мемлекет реттейтін бағалар қолданылатын телекоммуникациялар қызметтерiнiң және телекоммуникациялар қызметтерiн ұсынумен технологиялық байланысты қызметтердiң номенклатурасын бекiту туралы" Үкіметтің 2004 жылғы 15 қазандағы № 1064 қаулысы (Үкіметтің 2006 жылғы 14 наурыздағы № 155 қаулысымен күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/57/Add.3
VII. ТРАНСПАРЕНТТІЛІК
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
1995 жылғы 5 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциясы
WT/ACC/KAZ/4
VIII. САУДА КЕЛІСІМДЕРІ
2009 жылғы 27 қарашадағы Кедендік одақтың Кеден кодексі туралы шарты
WT/ACC/KAZ/68
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
WT/ACC/KAZ/85,
WT/ACC/KAZ/85/Rev.1
1995 жылғы 20 қаңтардағы Беларуссия Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының арасындағы Кеден одағы туралы келісім
WT/ACC/KAZ/6
1995 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қырғыз Республикасының Үкіметі арасындағы еркін сауда туралы келісім
WT/ACC/KAZ/6

Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Молдова от 26 мая 1995 года
WT/ACC/KAZ/6
Договор о создании единой таможенной территории и формировании Таможенного союза от 6 октября 2007 года (утратил силу с 1 января 2015 года)
WT/ACC/KAZ/68
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о едином порядке регулирования внешнеэкономической деятельности от 20 января 1995 года
WT/ACC/KAZ/6
Протокол о введении режима свободной торговли без изъятий и ограничений между Республикой Казахстан и Российской Федерации от 20 января 1995 года
WT/ACC/KAZ/6

1995 жылғы 26 мамырдағы Еркін сауда туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Молдова Республикасы Үкіметінің арасындағы келісім
WT/ACC/KAZ/6
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кедендік одақты қалыптастыру туралы шарт (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылды)
WT/ACC/KAZ/68
1995 жылғы 20 қаңтардағы Сыртқы экономикалық қызметтi реттеудiң бiрыңғай тәртiбi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Россия Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы келісім
WT/ACC/KAZ/6
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Алулар мен шектеулерсіз еркін сауда режимін енгізу туралы хаттама
WT/ACC/KAZ/6

Протокол между Правительством Республики Казахстан, Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Узбекистан от 19 июля 1995 года "О рассмотрении вопросов участия Республики Казахстан в рамках Таможенного союза между Беларусью, Казахстаном и Россией"
WT/ACC/KAZ/6
Протокол между Правительством Республики Беларусь, Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 22 ноября 1995 года "О завершении первого этапа введения в действие Договора о Таможенном союзе"
WT/ACC/KAZ/6
Решение Межправительственной комиссии Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации от 22 ноября 1995 года "Об условиях формирования Таможенного союза"
WT/ACC/KAZ/6

"Беларуссия, Қазақстан мен Ресей арасындағы Кедендік одақтың шеңберінде Қазақстан Республикасының қатысу мәселелерін қарастыру туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1995 жылғы 19 шілдедегі хаттама
WT/ACC/KAZ/6
"Кедендік одақ туралы шартты қолданысқа енгізудің бірінші кезеңін аяқтау туралы" Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1995 жылғы 22 қарашадағы хаттама
WT/ACC/KAZ/6
"Кедендік одақты қалыптастыру шарттары туралы" Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Үкіметаралық комиссиясының 1995 жылғы 22 қарашадағы шешімі
WT/ACC/KAZ/6

28.2
Производство прочей техники общего назначения
28.21
Производство плит, печей и печных горелок
28.22
Производство подъемного и транспортировочного оборудования
28.23
Производство офисной техники и оборудования (за исключением компьютеров и периферийного оборудования)
28.24
Производство ручных электрических инструментов
28.25
Производство промышленного холодильного и вентиляционного оборудования
28.29
Производство прочих машин и оборудования общего назначения, не включенных в другие группировки
28.3
Производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной техники
28.30
Производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной техники
28.4
Производство оборудования для обработки металлов давлением и механических станков
28.41
Производство оборудования для обработки металлов давлением
28.49
Производство прочих металлообрабатывающих станков
28.9
Производство прочих видов техники специального назначения
28.91
Производство машин и оборудования для металлургии
28.92
Производство техники для горнодобывающей промышленности, подземной разработки и строительства
28.93
Производство оборудования для производства и переработки продуктов питания, напитков и табачных изделий
28.94
Производство оборудования для изготовления текстильных, швейных, меховых и кожаных изделий
28.95
Производство техники для изготовления бумаги и картона
28.96
Производство оборудования для переработки резины, пластмасс и других полимерных материалов
28.99
Производство прочих машин и оборудования специального назначения, не включенных в другие группировки
29
Производство автотранспортных средств, грейдеров и полуприцепов
29.1
Производство автотранспортных средств
29.10
Производство автотранспортных средств
29.2
Производство кузовов для автотранспортных средств; производство трейлеров и полуприцепов
29.20
Производство кузовов для автотранспортных средств; производство трейлеров и полуприцепов
29.3
Производство частей и принадлежностей автотранспортных средств и их двигателей
29.31
Производство электрического и электронного оборудования для автотранспортных средств
29.32
Производство прочих частей и принадлежностей автотранспортных средств и их двигателей
30
Производство прочих транспортных средств
30.1
Производство морских судов и лодок
30.11
Строительство кораблей и плавучих конструкций
30.12
Строительство прогулочных и спортивных лодок
30.2
Производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава
30.20
Производство железнодорожных локомотивов и подвижного состава
30.3
Производство воздушных и космических летательных аппаратов
30.30
Производство воздушной, космической и т.п. техники

28.2
Жалпы мақсаттағы өзге де техника өндірісі
28.21
Плиталар, пештер және пеш оттықтары өндірісі
28.22
Көтеру және тасымалдау жабдықтары өндірісі
28.23
Кеңсе техникасы мен жабдықтары өндірісі (компьютерлер мен перифериялық жабдықтарды қоспағанда)
28.24
Қол электр құралдарының өндірісі
28.25
Өнеркәсіптік тоңазыту мен желдету жабдықтарының өндірісі
28.29
Басқа топтамаларға енгізілмеген жалпы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтар өндірісі
28.3
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасы өндірісі
28.30
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасы өндірісі
28.4
Металдарды қысыммен өңдеуге арналған жабдықтар және механикалық станоктар өндірісі
28.41
Металдарды қысыммен өңдеуге арналған жабдықтар өндірісі
28.49
Өзге де металл өңдейтін станоктар өндірісі
28.9
Арнайы мақсаттағы техниканың өзге де түрлерінің өндірісі
28.91
Металлургияға арналған машиналар мен жабдықтар өндірісі
28.92
Тау-кен өндіру өнеркәсібіне, жер асты жұмыстарына және құрылысқа арналған техникалар өндірісі
28.93
Тамақ өнімдерін, сусындарды және темекі өнімдерін өндіруге және өңдеуге арналған жабдықтар өндірісі
28.94
Тоқыма, тігін, үлбір және тері бұйымдарын дайындауға арналған жабдықтар өндірісі
28.95
Қағаз бен қатырма қағаз дайындауға арналған техникалар өндірісі
28.96
Резеңкені, пластмассалар мен басқа да полимер материалдарды өңдеуге арналған жабдықтар өндірісі
28.99
Басқа топтамаға енгізілмеген арнайы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтар өндірісі
29
Автокөлік құралдары, трейлерлер мен жартылай тіркемелер өндірісі
29.1
Автокөлік құралдары өндірісі
29.10
Автокөлік құралдары өндірісі
29.2
Автокөлік құралдарына арналған шанақтар өндірісі; трейлерлер және жартылай тіркемелер өндірісі
29.20
Автокөлік құралдарына арналған шанақтар өндірісі; трейлерлер және жартылай тіркемелер өндірісі
29.3
Автокөлік құралдары мен олардың қозғалтқыштарының бөлшектері мен керек-жарақтары өндірісі
29.31
Автокөлік құралдарына арналған электрлік және электрондық жабдықтар өндірісі
29.32
Автокөлік құралдары мен олардың қозғалтқыштарының өзге де бөлшектері мен керек-жарақтарының өндірісі
30
Өзге де көлік құралдарының өндірісі
30.1
Теңіз кемелері мен қайықтар өндірісі
30.11
Корабльдер және жүзетін конструкциялар жасау
30.12
Серуендеу және спорт қайықтарын жасау
30.2
Темір жол локомотивтері мен жылжымалы құрам өндірісі
30.20
Темір жол локомотивтері мен жылжымалы құрам өндірісі
30.3
Әуе және ғарыштық ұшу аппараттары өндірісі
30.30
Әуе, ғарыш және т.с.с техникалар өндірісі

68.20
Аренда и эксплуатация собственной или арендуемой недвижимости, за исключением нежилых помещений, включая выставочные залы, складские помещения, земли
85
Образование
85.1
Дошкольное (доначальное) образование
85.10
Дошкольное (доначальное) образование
85.2
Начальное образование (первая ступень)
85.20
Начальное образование (первая ступень)
85.3
Среднее образование (вторая и третья ступени)
85.31
Основное и общее среднее образование
85.32
Техническое и профессиональное среднее образование
85.4
Высшее образование
85.41
Послесреднее образование
85.42
Высшее образование
86
Деятельность в области здравоохранения
86.1
Деятельность больничных учреждений
86.10
Деятельность больничных учреждений
93
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений
93.1
Деятельность в области спорта
93.11
Деятельность спортивных объектов, за исключением объектов для боулинга, а также организация и проведение спортивных мероприятий на открытом воздухе и в помещении для профессионалов и любителей, управление и обеспечение персонала для работы на данных объектах
93.2
Деятельность по организации отдыха и развлечений
93.29
Прочие виды деятельности по организации отдыха и развлечений, за исключением эксплуатации игровых автоматов с электронными играми
Примечание:
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 не применяется к инвестиционным преференциям в форме освобождения от обложения таможенными пошлинами при импорте запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов.
Освобождение от уплаты таможенных пошлин при импорте запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов предоставляется согласно перечню приоритетных видов деятельности на уровне классов общего классификатора видов экономической деятельности, освобождаемых от обложения таможенными пошлинами при импорте запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов, утвержденному Постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 1416.
Источник: Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года № 436 с изменениями, внесенными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2010 года № 809.
Дополнение 2 к ПРИЛОЖЕНИЮ 2
Перечень
приоритетных видов деятельности на уровне классов общего классификатора видов экономической деятельности, освобождаемых от обложения таможенными пошлинами при импорте запасных частей к технологическому оборудованию, сырья и (или) материалов
Раздел
Наименование раздела
Группа
Наименование группы
Класс
Наименование класса
1
2
3
4
5
6
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях

68.20
Көрме залдарын, қоймалар мен жерді қоса алғанда, тұруға арналмаған үй жайларды қоспағанда, жеке меншік немесе жалға берілетін жылжымайтын мүлікті жалға беру және пайдалану
85
Білім беру
85.1
Мектепке дейінгі (бастауыш білімге дейінгі) білім
85.10
Мектепке дейінгі (бастауыш білімге дейінгі) білім
85.2
Бастауыш білім (бірінші саты)
85.20
Бастауыш білім (бірінші саты)
85.3
Орта білім (екінші және үшінші сатылар)
85.31
Негізгі және жалпы орта білім
85.32
Техникалық және кәсіптік орта білім
85.4
Жоғары білім
85.41
Ортадан кейінгі білім
85.42
Жоғары білім
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1
Аурухана мекемелерінің қызметі
86.1
Аурухана мекемелерінің қызметі
93
Спорт, демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет
93.1
Спорт саласындағы қызмет
93.11
Боулингке арналған объектілерді қоспағанда, спорттық объектілердің қызметі, сондай-ақ кәсіпқойлар мен әуесқойлар үшін ашық ауада және үй жайда спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, осы сыныпқа аталған объектілерде жұмыс істеу үшін персоналды қамтамасыз ету және басқару
93.2
Демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру жөніндегі қызмет
93.29
Электронды ойындары бар ойын автоматтарын пайдалануды қоспағанда, демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру жөніндегі қызметтің өзге де түрлері
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысы технологиялық жабдықтарға қосалқы бөлшектерді, шикiзатты және (немесе) материалдарды импорттау кезiнде кедендік баждар салудан босату түрінде инвестициялық преференцияларға қолданылмайды.
Технологиялық жабдықтарға қосалқы бөлшектерді, шикiзатты және (немесе) материалдарды импорттау кезiнде кедендік баждар салудан босатулар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 1416 қаулысымен бекітілген Технологиялық жабдықтың қосалқы бөлшектерінің, шикізат және (немесе) материалдардың импорты кезінде кедендік баждар салудан босатылатын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы сыныптарының деңгейіндегі қызметтің басым түрлерінің тізбесіне сәйкес беріледі.
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 мамырдағы № 436 қаулысы (ҚР Үкіметінің 2010 жылғы 6 тамыздағы № 809 қаулысымен жаңартылған).
2-ҚОСЫМШАҒА 2-толықтыру
Технологиялық жабдықтарға қосалқы бөлшектерді, шикiзатты және (немесе) материалдарды импорттау кезiнде кедендік баждар салудан босататын экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауыш сыныптары деңгейіндегі қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Бөлім
Бөлім атауы
Топ
Топ атауы
Сынып
Сынып атауы
01
Өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда қызметтер көрсету

26.51
Производство инструментов и приборов для измерения, тестирования и навигации
26.6
Производство облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования
26.60
Производство облучающего, электромедицинского и электротерапевтического оборудования
26.7
Производство оптических приборов и фотографического оборудования
26.70
Производство оптических приборов и фотографического оборудования
26.8
Производство магнитных и оптических средств передачи информации
26.80
Производство магнитных и оптических средств передачи информации
27
Производство электрического оборудования
27.1
Производство электромоторов, генераторов, трансформаторов и электрораспределительной и контрольной аппаратуры
27.11
Производство электромоторов, генераторов и трансформаторов
27.12
Производство электрораспределительной и регулирующей аппаратуры
27.2
Производство батарей и аккумуляторов
27.20
Производство батарей и аккумуляторов
27.3
Производство электропроводки и электропроводных приборов
27.31
Производство волоконно-оптического кабеля
27.32
Производство прочих видов электропровода и кабеля
27.33
Производство электроприборов
27.4
Производство электроосветительного оборудования
27.40
Производство электроосветительного оборудования
27.5
Производство бытовых приборов
27.51
Производство электробытовых приборов
27.52
Производство не электрических бытовых приборов
27.9
Производство прочего электрического оборудования
27.90
Производство прочего электрического оборудования
28
Производство машин и оборудования, не включенных в другие категории
28.1
Производство машин общего назначения
28.11
Производство двигателей и турбин, кроме авиационных, автомобильных и мотоциклетных двигателей
28.12
Производство гидравлического оборудования
28.13
Производство прочих насосов, компрессоров, пробок и клапанов
28.14
Производство прочих кранов и вентилей
28.15
Производство подшипников, шестеренок, элементов зубчатых передач и приводов
28.2
Производство прочей техники общего назначения
28.21
Производство плит, печей и печных горелок
28.22
Производство подъемного и транспортировочного оборудования
28.23
Производство офисной техники и оборудования (за исключением компьютеров и периферийного оборудования)
28.24
Производство ручных электрических инструментов
28.25
Производство промышленного холодильного и вентиляционного оборудования
28.29
Производство прочих машин и оборудования общего назначения, не включенных в другие группировки
28.3
Производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной техники
28.30
Производство сельскохозяйственной и лесохозяйственной техники
28.4
Производство оборудования для обработки металлов давлением и механических станков

26.51
Өлшеуге, тестілеуге және навигацияға арналған құралдар мен аспаптар өндірісі
26.6
Сәулелендіруші, электр медициналық және электр терапевтік жабдықтар өндірісі
26.60
Сәулелендіруші, электр медициналық және электр терапевтік жабдықтар өндірісі
26.7
Оптикалық аспаптар мен фотографиялық жабдықтар өндірісі
26.70
Оптикалық аспаптар мен фотографиялық жабдықтар өндірісі
26.8
Магнитті және оптикалық ақпарат беру құралдары өндірісі
26.80
Магнитті және оптикалық ақпарат беру құралдары өндірісі
27
Электр жабдығының өндірісі
27.1
Электр моторлары, генераторлар, трансформаторлар және электр тарату және бақылау аппаратурасы өндірісі
27.11
Электр моторлары, генераторлар, трансформаторлар өндірісі
27.12
Электр тарату және реттеу аппаратурасы өндірісі
27.2
Батареялар мен аккумуляторлар өндірісі
27.20
Батареялар мен аккумуляторлар өндірісі
27.3
Электр өткізгіштер мен электр өткізгіш аспаптар өндірісі
27.31
Талшықты-оптикалық кабель өндірісі
27.32
Электр өткізгіш пен өзге де кабель түрлерінің өндірісі
27.33
Электр аспаптары өндірісі
27.4
Электрмен жарықтандыру жабдығының өндірісі
27.40
Электрмен жарықтандыру жабдығының өндірісі
27.5
Тұрмыстық аспаптар өндірісі
27.51
Тұрмыстық электр аспаптарының өндірісі
27.52
Электрлік емес тұрмыстық аспаптар өндірісі
27.9
Өзге де электр жабдығының өндірісі
27.90
Өзге де электр жабдығының өндірісі
28
Басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтар өндірісі
28.1
Жалпы мақсаттағы машиналар өндірісі
28.11
Авиациялық, автомобиль және мотоцикл қозғалтқыштарынан басқа, қозғалтқыштар мен турбиналар өндірісі
28.12
Гидравликалық жабдықтар өндірісі
28.13
Өзге де сорғылар, компрессорлар, тығындар мен қақпақшалар өндірісі
28.14
Өзге де шүмектер мен бұрандалар өндірісі
28.15
Подшипниктер, тегершіктер мен тісті берілістердің элементтері мен жетектер өндірісі
28.2
Жалпы мақсаттағы өзге де техника өндірісі
28.21
Плиталар, пештер және пеш оттықтары өндірісі
28.22
Көтеру және тасымалдау жабдықтары өндірісі
28.23
Кеңсе техникасы мен жабдықтары өндірісі (компьютерлер мен перифериялық жабдықтарды қоспағанда)
28.24
Қол электр құралдарының өндірісі
28.25
Өнеркәсіптік тоңазыту мен желдету жабдықтарының өндірісі
28.29
Басқа топтамаларға енгізілмеген жалпы мақсаттағы өзге де машиналар мен жабдықтар өндірісі
28.3
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасы өндірісі
28.30
Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы техникасы өндірісі
28.4
Металдарды қысыммен өңдеуге арналған жабдықтар және механикалық станоктар өндірісі

131
129
379
370
367
364
Источник:
*Данные за 2008-2009 годы адаптированы из данных, предоставленных Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
** Данные за 2010-2013 годы предоставлены Агентством Республики Казахстан по статистике.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3 (F)
Перечень сфер, в которых могут учреждаться государственные предприятия
1. Государственные коммунальные услуги для населения (электроэнергия, газ, вода, теплоснабжение и захоронение коммунальных отходов, создание и обслуживание полигонов для захоронения отходов);

131
129
379
370
367
364
Дереккөз:
* 2008-2009 жылдардағы деректер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік жылжымайтын мүлік және жекешелендіру комитеті ұсынған деректерден алынған.
**2010-2013 жылдардағы деректерді Статистика агенттігі ұсынған.
3(F)-ҚОСЫМШАСЫ
Мемлекеттік кәсіпорындар құруға болатын салалар тізбесі
1. Тұрғындарға арналған мемлекеттік коммуналдық қызметтер (электр энергиясы, газ, су, жылумен жабдықтау және коммуналдық қалдықтарды көму, қалдықтарды көмуге арналған полигондар ашу және қызмет көрсету);

2. Создание лесопарковых зон, зеленых и охраняемых зон с ограниченным режимом природопользования и лесонасаждения;
3. Деятельность, направленная на осуществление функций Национального банка Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и его структурных подразделений, и дипломатической службы органов Республики Казахстан;
4. Обслуживание государственных автомобильных дорог;
5. Общественное здравоохранение, государственное высшее и послевузовское образование;
6. Управление общественными спортивными и тренировочными организациями, парками культуры и отдыха;
7. Научные исследования;
8. Управление государственным земельным кадастром, информационными базами данных о недрах и недропользовании, государственными резервами экологической информации и государственными кадастрами природных ресурсов Республики Казахстан, государственным реестром нормативных правовых актов Республики Казахстан;
9. Техническое обслуживание, эксплуатация и обеспечение безопасности водохозяйственных систем и объектов, которые находятся в государственной собственности;
10. Защита и карантин растений, а также фитосанитарная экспертиза продукции, подлежащей карантину растений;
11. Научные исследования, сохранение, восстановление, воссоздание, ремонт и установка памятников истории и культуры;
12. Деятельность морского порта;
13. Услуги по аэронавигационному обслуживанию для субъектов, использующих воздушное пространство Республики Казахстан;
14. Формирование и хранение товарных резервов государства;
15. Экономическая и деловая деятельность в сфере технического регулирования и метрологии;
16. Производственная деятельность в сфере системы уголовного преследования и организации занятости заключенных;
17. Выполнение функций по:
диагностике заболеваний животных;
эпизоотологическому мониторингу заболеваний диких животных в Республике Казахстан;
управлению Национальной коллекцией депонированных штаммов микроорганизмов;
тестовой регистрации, апробации ветеринарных образцов, кормовых добавок, а также контролю серий (партий) лекарств при их рекультивации;
государственному контролю, по обеспечению продовольственной безопасности;
контролю безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
ветеринарным мероприятиям против особо опасных и энзоотичных болезней животных;
идентификации сельскохозяйственных животных;
предоставлению услуг по искусственному осеменению животных;
предоставлению услуг по перевозке (доставке), хранению ветеринарных препаратов для особо опасных и энзоотических заболеваний животных, а также транспортировке (доставке) предметов (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
обслуживанию мест захоронений животных (биотермические ямы), убойных площадок, построенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц; и
отлову и истреблению бродячих собак и кошек;

2. Табиғатты пайдаланудың және орман өсірудің шектеулі режимі бар орман саябақтары аймақтарын, жасыл және қорғау аймақтарын құру;
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен оның құрылымдық бөлімшелерінің және Қазақстан Республикасы органдарының дипломатиялық қызметінің функцияларын жүзеге асыруға бағытталған қызмет;
4. Мемлекеттік автомобиль жолдарына қызмет көрсету;
5. Қоғамдық денсаулық сақтау; мемлекеттік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім;
6. Спорттық-сауықтыру нысаналарын, демалыс және мәдениет саябақтарын пайдалану;
7. Ғылыми зерттеулер;
8. Мемлекеттік жер кадастрын, жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы деректердің ақпараттық базаларын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік экологиялық ақпарат резервтерін және табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастрларын, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін басқару;
9. Мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы жүйесі мен объектілеріне техникалық қызмет көрсету, пайдалану және қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
10. Өсімдіктерді қорғау және олардың карантині, сондай-ақ өсімдіктердің карантиніне жататын өнімдерді фитосанитариялық сараптау;
11. Тарих және мәдениет ескерткіштерін ғылыми зерттеу, сақтау, қалпына келтіру, жаңғырту, жөндеу және орнату;
12. Теңіз порты қызметі;
13. Қазақстан Республикасы ауа кеңістігін пайдаланатын субъектілерге аэронавигациялық қызмет көрсету бойынша көрсетілетін қызметтер;
14. Мемлекеттің тауарлық резервтерін қалыптастыру және сақтау;
15. Техникалық реттеу және метрология саласындағы экономикалық және іскери қызмет;
16. Қылмыстық із кесу жүйесі және сотталғандардың жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру саласындағы өндірістік қызмет;
17. Мыналар:
- жануарлардың ауруларын диагностикалау;
- Қазақстан Республикасындағы жабайы аңдардың ауруларын эпизоотологиялық мониторингілеу;
- микроорганизмдердің сақталған штамдарының Ұлттық коллекциясын басқару;
- тестілік тіркеу, ветеринариялық үлгілерді, азықтық қоспаларды сынақтан өткізу, сондай-ақ оларға рекультивация жасау кезінде дәрілер серияларын (партияларын) бақылау;
- азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік бақылау;
- ветеринариялық препараттар, азықтар мен азықтық қоспалар қауіпсіздігін бақылау;
- малдың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар;
- ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру;
- жануарларды жасанды ұрықтандыру бойынша қызметтер ұсыну;
- жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларына сәйкестендіру жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
- тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарын салған жануарларды көму орындарына (биотеримиялық шұңқырлар), мал сою алаңдарына қызмет көрсету; және
- қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және ату бойынша функцияларды орындау;

18. Ликвидация (прекращению использования, утилизации, захоронению) оружия, военной техники и другого не используемого военного имущества; лизинг оборонных объектов; продажа (в том числе экспорт) и приобретение (в том числе импорт) оружия, военной техники, боеприпасов, их запасных и комплектующих частей, изделий, оборудования и соответствующих технологий двойного применения для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;

18. Қару-жарақтарды, әсери техниканы және басқа пайдаланбайтын әскери мүлікті жою (пайдаланылуын тоқтату, кәдеге жарату, көму); қорғаныс объектілерінің лизингі; қару-жарақтарды, әскери техниканы, оқ-дәрілерді, олардың запас және жинақтауыш бөлшектерін, Қазақстан Республикасының Қарулы күштері және басқа да әскерлер мен әскери құралымдары үшін бұйымдарды, жабдықтарды және екі мәрте қолданылатын тиісті технологияларды сату (оның ішінде экспорт) және сатып алу (оның ішінде импорт);

19. Ликвидация и консервация государственных опасных неактивных шахт и угольных предприятий, в соответствии с перечнем, определяемым Правительством, а также ликвидация последствий их деятельности;
20. Оказание и автоматизация государственных услуг по принципу "единого окна";
21. Выполнение горноспасательных и иных специальных операций в чрезвычайных и аварийных ситуациях, защиты от пожаров, наводнений и других стихийных бедствий;

19. Үкімет айқындайтын тізбеге сәйкес мемлекеттік қауіпті белсенді емес шахталар мен көмір кәсіпорындарын жою және консервациялау, сондай-ақ олардың қызметінің салдарын жою;
20. "Бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету және автоматтандыру;
21. Төтенше және апатты жағдайларда тау құтқару және өзге арнайы операцияларды орындау, өрттен, су басу мен басқа да табиғи апаттардан қорғау;

22. Дошкольное образование и обучение, дополнительное образование, техническое, профессиональное и среднее специальное образование;
23. Организация послевузовского образования при Президенте Республики Казахстан;
24. Безопасность труда и защиты занятости, социальной защиты населения, за исключением деятельности, осуществляемой уполномоченными организациями в соответствии с Законом от 21 июня 2013 года № 105-V "О пенсионном обеспечении", культуры и спорта;

22. Мектепке дейінгі білім беру және оқыту, қосымша білім беру, техникалық, кәсіби және орта арнаулы білім беру;
23. Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді ұйымдастыру;
24. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы № 105-V Заңға сәйкес мәдениет пен спорттың уәкілетті органдары жүзеге асыратын қызметті қоспағанда, халықтың еңбек қауіпсіздігі және оларды қорғау, жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау;

25. Охрана, обеспечение устойчивого использования, воспроизводства и размножения фауны и флоры в целях сохранения биологического разнообразия и генетического фонда, защиты природы (зоологические сады, ботанические сады и дендрологические парки), и авиационные работы по охране леса и лесного фонда;
26. Выполнение топографо-геодезических и картографических работ;
27. Оказание специальных социальных услуг для лиц (семей), находящихся в тяжелой жизненной ситуации;

25. Биологиялық түрлілік пен тектік қорды сақтау, табиғатты (зоологиялық бақтар, ботаникалық бақтар, дендрологиялық бақтар) қорғау мақсатында фауна мен флораны күзету, тұрақты пайдалануды, қайта жаңғыртуды және көбейтуді қамтамасыз ету, орман мен орман қорын күзету бойынша авиациялық жұмыстар;
26. Топографиялық-геодезиялық және картографикалық жұмыстарды орындау;
27. Өмір сүру жағдайы ауыр адамдар (отбасылар) үшін арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету;

12.7
12.0
11.9
11.4
13.2
14.3
14.8
13.6
Источник: Агентство Республики Казахстан по статистике
* Услуги включают в себя все сектора услуг и строительство.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
Список товаров и услуг для внутреннего потребления, цены на которые регулируются государством
Перечень услуг, предоставляемых субъектами естественных монополий
Виды деятельности, относящиеся к сфере естественных монополий, в соответствии с Законом от 9 июля 1998 года № 272-II "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
Регулируемые виды услуг
1.
Транспортировка нефти и/или нефтепродуктов по магистральным трубопроводам

12.7
12.0
11.9
11.4
13.2
14.3
14.8
13.6
Дереккөз: Статистика агенттігі
* - Көрсетілетін қызметтер саласы қызметтер көрсететін барлық салаларды және құрылысты қамтиды.
4-ҚОСЫМША
Бағаларын мемлекет реттейтін, ішкі тұтынуға арналған тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тізімі
І. Табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын көрсетілетін қызметтердің тізбесі
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі № 272-II Заңына сәйкес, табиғи монополиялар саласына жататын қызмет түрлері
Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері
1
Мұнайды және/немесе мұнай өнімдерін магистральдық құбырлар арқылы тасымалдау

1) операторская деятельность по единой маршрутизации;
2) перекачка нефти по системе магистрального трубопровода;
3) слив нефти из железнодорожных цистерн;
4) налив нефти в железнодорожные цистерны;
5) налив нефти в танкера;
6) слив нефти из автоцистерн;
7) налив нефти в автоцистерны;
8) хранение нефти;
9) перевалка (транспортировка) нефти;
10) смешение нефти.
2.
Хранение и транспортировка товарного газа по соединительным, магистральным трубопроводам и/или распределительным системам, эксплуатация групповых резервуарных установок и транспортировка сырого газа по соединительным газопроводам
транспортировка товарного газа по соединительным трубопроводам;
транспортировка товарного газа по магистральным трубопроводам;
транспортировка товарного газа по распределяющим трубопроводам для потребителей Республики Казахстан;
транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до потребителей;
хранение товарного газа;
транспортировка сырого газа по соединительным трубопроводам.
3.
Передача и/или распределение электроэнергии
Передача и/или распределение электроэнергии
4.
Производство, передача, распределение и/или снабжение тепловой энергией
производство тепловой энергии;
передача и/или распределение тепловой энергии;
снабжение тепловой энергией;
производство, передача, распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и/или снабжение тепловой энергией
5.
6.
Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребление электрической энергии
Организация балансирования производства и потребления электрической энергии.
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребление электрической энергии; и
организация балансирования производства и потребления электрической энергии
7.
8.
Услуги магистральной железнодорожной сети
Услуги железнодорожных путей, оборудованных объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети,
организация пропуска подвижного состава по магистральной железнодорожной сети,
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети и организация пропуска подвижного состава магистральной железнодорожной сетью; и
пользование железнодорожных путей, оборудованных объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
9.
Услуги подъездных путей
предоставление услуг подъездных путей для подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути,
предоставление услуг подъездных путей для маневровых работ, по погрузке и выгрузке, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, не обеспечиваемой при технологических операциях перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути.
10.
Аэронавигационные услуги
аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан за исключением аэронавигационного обслуживания воздушных судов, осуществляющих международные полеты;
аэронавигационное обслуживание воздушных судов на территории аэродрома, за исключением аэронавигационного обслуживания воздушных судов, осуществляющих международные полеты.
11.
12.
Услуги морского порта
Услуги аэропорта
погрузка и разгрузка, обеспечиваемая силами и средствами морского порта;
услуги за заход судна в порт для погрузки и/или других целей.
услуги по обеспечению взлета и посадки, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные перелеты через воздушное пространство Казахстана с некоммерческой технической посадкой в аэропортах Казахстана;
услуги по обеспечению авиационной безопасности, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные перелеты через воздушное пространство Казахстана с некоммерческой технической посадкой в аэропортах Казахстана;

1) бірыңғай бағыттау бойынша операторлық қызмет;
2) мұнайды магистральдық құбыр жолының жүйесі арқылы қайта айдау;
3) мұнайды теміржол цистерналарынан құйып алу;
4) мұнайды теміржол цистерналарына құю;
5) мұнайды танкерлерге құю;
6) мұнайды автоцистерналардан құйып алу;
7) мұнайды автоцистерналарға құю;
8) мұнайды сақтау;
9) мұнайды ауыстырып құю (тасымалдау);
10) мұнайды араластыру.
2
Тауарлық газды сақтау және жалғастыру, магистральдық құбырлар және/немесе газ бөлу жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану және шикі газды жалғастыру құбырлары арқылы тасымалдау
- Тауарлық газды жалғастыру құбырлары арқылы тасымалдау;
- Тауарлық газды магистральдық құбырлар арқылы тасымалдау;
- Тауарлық газды Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшін бөлу құбырлары арқылы тасымалдау;
- Сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыларға дейін газ құбырлары арқылы тасымалдау;
- Табиғи газды сақтау;
- Шикі газды жалғастыру құбырлары арқылы тасымалдау.
3
Электр энергиясын жеткізу және/немесе бөлу
Электр энергиясын беру және/немесе бөлу
4
Жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және/немесе онымен жабдықтау
- жылу энергиясын өндіру;
- Жылу энергиясын беру және/немесе бөлу;
- Жылу энергиясымен жабдықтау;
- Жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу;
- Жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және/немесе онымен жабдықтау
5
6
Электр энергиясын желіге беруді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру
Электр энергиясын өндірудің және тұтынудың теңдестірілуін ұйымдастыру.
Электр энергиясын желіге беруді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру
Электр энергиясын өндірудің және тұтынудың теңдестірілуін ұйымдастыру
7
8
Магистральдық теміржол желісінің қызметтері
Концессия шарттарына сәйкес теміржол көлігі объектілерімен жабдықталған теміржолдар қызметтері
- Магистральдық теміржол желісін пайдалануға беру,
- Жылжымалы құрамды магистральдық теміржол желісі арқылы өткізуді ұйымдастыру,
- Магистральдық теміржол желісін пайдалануға беру және магистральдық теміржол желісі арқылы жылжымалы құрамды өткізуді ұйымдастыру;
- Концессия шарттарына сәйкес теміржол көлігі объектілерімен жабдықталған теміржолдарды пайдалану
9
Кірме жолдардың қызметтері
- Бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда жылжымалы құрам үшін кірме жолдар қызметтерін ұсыну,
- Бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда маневр жұмыстары, тиеу және түсіру, тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында қамтамасыз етілмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолдар қызметтерін ұсыну.
10
Аэронавигация қызметтері
- Халықаралық ұшуларды жүзеге асыратын әуе желілеріндегі әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету
- Халықаралық ұшуларды жүзеге асыратын әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, әуеайлақ аумағында әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету
11
12
Теңіз портының қызметтері
Әуежай қызметтері
- Порт күштерімен және құралдарымен қамтамасыз етілетін тиеу және түсіру;
- Тиеу және/немесе басқа да мақсаттар үшін портқа кеменің кіруі.
- Қазақстан әуежайларында коммерциялық емес техникалық қонумен Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, ұшуды және қонуды қамтамасыз ету қызметтері;
- Қазақстан әуежайларында коммерциялық емес техникалық қонумен Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметтері;

предоставление места стоянки воздушному судну (i) для пассажирских самолетов на период более 3 часов после посадки для и (ii) для грузовых сертифицированных самолетов, имеющих груз (почту), подлежащих загрузке/разгрузке в аэропорту посадки на период более 6 часов, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные перелеты через воздушное пространство Казахстана с некоммерческой технической посадкой в аэропортах Казахстана;
предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме;
предоставление рабочего места (площадки) для регистрации пассажиров.
13.
Телекоммуникационные услуги при условии отсутствия конкурентных операторов связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности
1) присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии) на междугороднем уровне; и
2) пропуск присоединяющими операторами связи телефонного трафика с (на) оборудование (узлы доступа) присоединяемых операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии).
14.
Лизинг или предоставление в пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования:
Предоставление в пользование телефонной канализации.
15.
Услуги по водохозяйственной и канализационной системам
Услуги водохозяйственной системы:
- подача воды по магистральным трубопроводам;
- подача воды по распределительным сетям;
- подача воды по каналам.
Обслуживание канализационной системы:
- отвод сточных вод;
- очистка сточных вод.
16.
Услуги государственной почты
- пересылка простых писем;
- пересылка почтовых карточек;
- пересылка бандеролей.
Перечень сфер регулируемых рынков
Сферы регулируемого рынка
Регулируемые участники рынка
Железнодорожный транспорт
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Электрическая и тепловая энергия
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Производство нефтепродуктов
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Транспортировка нефти
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Гражданская авиация
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Деятельность по порту
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Телекоммуникация
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Услуги почты
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Газ (розничные цены)
Участники рынка с доминирующим или монопольным положением
Список товаров, цены на которые регулируются государством
Виды товаров
Законодательный акт
Водка, водка особая и другие крепкие спиртные напитки

- Қазақстан әуежайларында коммерциялық емес техникалық қонумен Қазақстанның әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, қонғаннан кейін 3 сағаттан асатын кезеңге жолаушылар ұшақтары үшін (i) және 6 сағаттан асатын кезеңге әуежайда тиеуге/түсіруге жататын, жүгі (поштасы) бар, жүк тасымалдауға арналған сертификатталған ұшақтар үшін әуе кемесіне тұрақ орнын ұсыну;
- Әуе кемесіне базалық әуежайда тұрақ орнын ұсыну;
- Жолаушыларды тіркеуге арналған жұмыс орнын (алаңын) ұсыну.
13
Технологиялық мүмкін болмау не экономикалық орынсыздық себебінен бәсекелес байланыс операторлары болмаған жағдайда телекоммуникация қызметтері
1) Жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар желісіне ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарын (қолжетімділік тораптары) қосу; және
2) Қосылатын байланыс операторларымен қосылатын ІР-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарына (нан) (қолжетімділік тораптарына) телефон трафигін жүргізу.
14
Телекоммуникация желілерін жалпы пайдаланудағы телекоммуниуация желісіне қосумен технологиялық жағынан байланысты кабельдік кәріздер мен өзге де негізгі құралдардың лизингі немесе пайдалануға беру
Телефон кәрізін пайдалануға ұсыну.
15
Су шаруашылығы және кәріздік жүйелер жөніндегі қызметтер
Су шаруашылығы жүйесінің қызметтері:
- Суды магистральдық желілер арқылы беру;
- Суды бөлу желілері арқылы беру;
- Суды арналар арқылы беру.
Кәріз жүйесіне қызмет көрсету:
- Ағын суларды шығару;
- Ағын суларды тазарту.
16
Мемлекеттік пошта қызметтері
- Қарапайым хаттарды жіберу;
- Пошта карточкаларын жіберу;
- Бандерольдерді жіберу.
II. Реттелетін нарықтар салаларының тізбесі
Реттелетін нарықтың саласы
Реттелетін нарықтың қатысушылары
Теміржол көлігі
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Электр және жылу энергиясы
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Мұнай өнімдерін өндіру
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Мұнайды тасымалдау
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Азаматтық авиация
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Порт бойынша қызмет
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Телекоммуникация
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Пошта қызметтері
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
Газ (бөлшек сауда бағасы)
Нарыққа басымдылық немесе монополиялық жағдайымен қатысушылар
III. Бағасын мемлекет реттейтін тауарлар тізімі
Тауарлар түрлері
Заңнамалық акт
Арақ, ерекше арақ және басқа да күшті спирттік ішімдіктер
Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы

Закон от 16 июля 1999 года № 429-I "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"; Постановление Правительства от 23 октября 1999 года № 1592 "Об установлении минимальных цен на алкогольную продукцию", с поправками, внесенными в феврале 2011 года
Сигареты с фильтром длиной от 45 до 85 мм, и длиной между 87,1 и 160 мм
Закон от 12 июня 2003 года № 439 "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий"; Постановление Правительства от 4 апреля 2007 года № 260 "Об установлении минимальных розничных цен на сигареты с фильтром"
Нефтепродукты
Закон от 20 июля 2011 года № 463-IV "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"
Газ (оптовые цены)
Закон от 9 января 2012 года № 532-IV "О газе и газоснабжении", Постановление Правительства от 8 октября 2012 года № 1272 "Об установлении предельных оптовых цен сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке"
ПРИЛОЖЕНИЕ 5 (А)
Требования, условия и ставки сборов, применяемые при регистрации различных правовых форм юридических лиц
Правовая форма
Перечень документов, необходимых для регистрации
Сроки государственной регистрации
Ставка сбора за регистрацию в 2014 году
Товариществом с ограниченной ответственностью (ТОО) признается учрежденное одним или несколькими лицами товарищество, уставный капитал которого разделен на доли определенных учредительными документами размеров. Участники товарищества с ограниченной ответственностью не отвечают по его обязательствам и несут риск убытков в пределах стоимости внесенных ими вкладов, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
заявление о регистрации;
квитанция или документ, подтверждающий уплату за государственную регистрацию.
1 рабочий день
12038 тенге
Для субъектов малого предпринимательства:
3 704 тенге
Акционерным обществом (АО) признается юридическое лицо, выпускающее акции с целью привлечения средств для осуществления своей деятельности. Акционеры акционерного общества не отвечают по его обязательствам и несут риск убытков, связанных с деятельностью общества, в пределах стоимости принадлежащих им акций, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами.
заявление о регистрации;
устав, за исключением АО осуществляющих свою деятельность на основании Типового устава;
протокол учредительного собрания;
квитанция или документ, подтверждающий уплату за государственную регистрацию.
10 рабочих дней
12038 тенге
Производственным кооперативом признается добровольное объединение граждан на основе членства для совместной предпринимательской деятельности, основанной на их личном трудовом участии и объединении его членами имущественных взносов. Члены производственного кооператива несут по обязательствам кооператива дополнительную (субсидиарную) ответственность в размерах и порядке, предусмотренных Законом о производственном кооперативе.
заявление о регистрации;
квитанция или документ, подтверждающий уплату сбора за государственную регистрацию.
1 рабочий день
12038 тенге
Для субъектов малого предпринимательства:
3 704 тенге
ПРИЛОЖЕНИЕ 5 (B)
Методология расчета ставок сборов за лицензирование импорта/экспорта товаров и регистрацию юридических лиц
1. Общие положения
Расчет ставок сбора за лицензирование экспорта и импорта товаров и государственную регистрацию юридических лиц производится в соответствии с требованиями статьи VIII ГАТТ 1994 года. Размеры ставок сборов должны иметь фиксированную сумму, которая должна равняться величине фактических затрат, понесенных государственными органами при государственной регистрации юридического лица и выдаче лицензии. Размеры ставок сборов устанавливаются в национальной валюте.

Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі № 429 Заңы; 2011 жылғы ақпанда енгізілген түзетулерімен "Алкоголь өніміне ең төменгі бағалар белгілеу туралы" Үкіметтің 1999 жылғы 23 қазандағы № 1592 қаулысы
Сүзгішінің ұзындығы 45-тен 85 мм. дейінгі және ұзындығы 87.1-ден 160 мм. дейінгі сигареттер
"Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" ҚР 2003 жылғы 12 маусымдағы №439 Заңы; "Фильтрлі сигареттерге ең төмен бөлшек баға белгілеу туралы" Үкіметтің 2007 жылғы 4 сәуірдегі №260 қаулысы.
Мұнай өнімдері
"Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" ҚР 2011 жылғы 20 шілдесіндегі №463-IV Заңы
Газ (көтерме сауда бағасы)
"Газ және газбен жабдықтау туралы" ҚР 2002 жылғы 9 қаңтардағы №532-IV Заңы, "Ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада сатудың шекті бағасын бекіту туралы" Үкіметтің 2012 жылдағы 8 қазандағы №1272 қаулысы
5(А)-ҚОСЫМШАСЫ
Заңды тұлғалардың әртүрлі құқықтық нысандарын тіркеу кезінде қолданылатын талаптар, шарттар және алымдардың мөлшерлемелері
Құқықтық нысан
Тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік тіркеу мерзімдері
2014 жылғы тіркеу үшін алым мөлшерлемесі
Бір немесе бірнеше адам құрған, жарғылық капиталы құрылтай құжаттарымен айқындалған мөлшерде үлестерге бөлінген серіктестік жауапкершілігі шектеулі серіктестік (ЖШС) деп танылады. Жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысушылар оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді және заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, өздерінің қосқан салымдарының құны шегінде тәуекел көтереді.
1) тіркеу туралы өтініш;
2) мемлекеттік тіркеу үшін төлемді растайтын түбіртек немесе құжат.
1 жұмыс күні
12 038 теңге
Шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін: 3 704 теңге
Өз қызметін жүзеге асыру үшін қаражат тарту мақсатымен акциялар шығаратын заңды тұлға акционерлік қоғам (АҚ) деп танылады. Акционерлік қоғамның акционерлері оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді және заңнамалық актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, өздеріне тиесілі акциялар құнының шегінде, қоғамның қызметіне байланысты шығындар тәуекелін көтереді.
1) тіркеу туралы өтініш;
2) өз қызметін Үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын АҚ қоспағанда, жарғы;
3) құрылтай жиналысының хаттамасы;
4) мемлекеттік тіркеу үшін төлемді растайтын түбіртек немесе құжат.
10 жұмыс күні
12 038 теңге
Азаматтардың бірлескен кәсіпкерлік қызмет үшін мүшелік негізде, олардың жеке еңбегімен қатысуына және мүшелерінің мүліктік жарналарын біріктіруіне негізделген ерікті бірлестік өндірістік кооператив (ӨК) деп танылады.
1) тіркеу туралы өтініш;
24) мемлекеттік тіркеу үшін төлемді растайтын түбіртек немесе құжат.
1 жұмыс күні
12 038 теңге
Шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін: 3 704 теңге
Бір немесе бірнеше адам құрған, жарғылық капиталы құрылтай құжаттарымен айқындалған мөлшерде үлестерге бөлінген серіктестік Жауапкершілігі шектеулі серіктестік деп танылады. Жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысушылар оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді және заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, өздерінің қосқан салымдарының құны шегінде тәуекел көтереді.
тіркеу туралы өтініш;
мемлекеттік тіркеу үшін төлемді растайтын түбіртек немесе құжат.
1 жұмыс күні
12 038 теңге
Шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін: 3 704 теңге
Өз қызметін жүзеге асыру үшін қаражат тарту мақсатымен акциялар шығаратын заңды тұлға акционерлік қоғам деп танылады. Акционерлік қоғамның акционерлері оның міндеттемелері бойынша жауап бермейді және заңнамалық актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, өздеріне тиесілі акциялар құнының шегінде, қоғамның қызметіне байланысты шығындар тәуекелін көтереді.
тіркеу туралы өтініш;
өз қызметін Үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын АҚ қоспағанда, жарғы;
құрылтай жиналысының хаттамасы;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алымның төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат.
10 жұмыс күні
12 038 теңге
Азаматтардың бірлескен кәсіпкерлік қызмет үшін мүшелік негізде, олардың жеке еңбегімен қатысуына және мүшелерінің мүліктік жарналарын біріктіруіне негізделген ерікті бірлестік өндірістік кооператив деп танылады. Өндірістік кооператив мүшелері Өндірістік кооператив туралы заңда көзделген мөлшерлерде және тәртіппен кооперативтің міндеттемелері бойынша қосымша (субсидиярлық) жауапкершілікте болады.
тіркеу туралы өтініш;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алымның төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат.
1 жұмыс күні
12 038 теңге
Шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін: 3 704 теңге
5(B)-ҚОСЫМШАСЫ
Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау және заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін алым мөлшерлемелерін есептеу әдіснамасы
1. Жалпы ережелер
Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау және заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін алым мөлшерлемелерін есептеу ГАТТ VIII бабы талаптарына сәйкес жүргізіледі. Алымдар мөлшерлемелерінің мөлшері заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу және лицензия беру кезінде мемлекеттік органдар көтерген нақты шығындардың шамасына тең тіркелген сомаға ие болуы тиіс. Алымдар мөлшерлемелерінің мөлшері ұлттық валютамен белгіленеді.

2. Основные расходы, включаемые для расчета ставок сборов
1. За лицензирование экспорта/импорта товаров и государственную регистрацию юридических лиц:
оплата коммунальных услуг;
оплата услуг связи;
оплата транспортных услуг;
оплата за электроэнергию;
оплата за отопление;
содержание, обслуживание, текущий ремонт зданий, помещений, оборудования и других основных средств;
оплата аренды помещений;
прочие услуги и работы;
приобретение прочих товаров;
прочие текущие затраты (объемы потока информации, сезонность, международные стандарты).
2. За выдачу дубликата и перерегистрацию экспорта и импорта товаров, а также за выдачу дубликата сертификата о государственной (учетной) перерегистрации юридических лиц, филиалов и представительств юридических лиц:
аренда офиса;
оплата за электроэнергию;
приобретение прочих товаров;
3. За государственную (учетную) перерегистрацию юридических лиц и прекращение деятельности юридических лиц, филиалов и представительств юридических лиц:
оплата коммунальных услуг;
оплата услуг связи;
оплата транспортных услуг;
оплата за электроэнергию;
оплата за отопление;
содержание, обслуживание, текущий ремонт зданий, помещений, оборудования и других основных средств;
оплата аренды помещений;
прочие услуги и работы;
приобретение прочих товаров;
прочие текущие затраты (объемы потока информации, сезонность, международные стандарты).
3. Алгоритм расчета ставок сборов
Все фактически понесенные (или предполагаемые) расходы в соответствии с пунктом 2 настоящей методики рассчитываются на 1 государственного служащего. Сумма данных затрат является основой ставок сборов. Ставки сборов могут корректироваться с учетом уровня инфляции.
4. Заключение
Методика расчета ставок сборов за лицензирование экспорта и импорта товаров и государственную регистрацию юридических лиц применяется государственными органами в рамках своей компетенции.
Источник: Приказ Министра экономики и бюджетного планирования от 27 августа 2005 года №105
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
Единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами-членами ЕАЭС в торговле с третьими странами
Наименование товара
Код ТН ВЭД (ГС 2012)
Мера и территория действия
Учреждение, выдающее лицензии
Министерства, согласующие решения о выдаче лицензии (в случае лицензирования)
Требование лицензии на вид деятельности (в случае лицензирования)
Товары, запрещенные к перемещению через таможенную границу ЕАЭС

2. Алымдар мөлшерлемелерін есептеу үшін қосылатын негізгі шығыстар
1. Тауарлардың экспорт/импортын және заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелуін лицензиялау үшін:
- коммуналдық қызметтерге ақы төлеу;
- байланыс қызметтеріне ақы төлеу;
- көлік қызметтеріне ақы төлеу;
- электр энергиясына ақы төлеу;
- жылуға ақы төлеу;
- ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықтарды және басқа да негізгі құралдарды ұстау, қызмет көрсету, ағымдық жөндеу;
- үй-жайларды жалға алуға ақы төлеу;
- өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар;
- өзге де тауарларды сатып алу;
- өзге де ағымдағы шығыстар (ақпарат ағынының көлемдері, маусымдық, халықаралық стандарттар).
2. Тауарлардың экспортына/импортына телнұсқа беру және қайта тіркеу, сондай-ақ заңды тұлғаларды, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) қайта тіркеу туралы сертификаттың телнұсқасын беру үшін:
- кеңсені жалға алу;
- электр энергиясына ақы төлеу;
- өзге де тауарларды сатып алу;
3. Заңды тұлғаларды мемлекеттік (есептік) қайта тіркеу және заңды тұлғалардың, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің қызметін тоқтатуы үшін:
- коммуналдық қызметтерге ақы төлеу;
- байланыс қызметтеріне ақы төлеу;
- көлік қызметтеріне ақы төлеу;
- электр энергиясына ақы төлеу;
- жылуға ақы төлеу;
- ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықтарды және басқа да негізгі құралдарды ұстау, қызмет көрсету, ағымдық жөндеу;
- үй-жайларды жалға алуға ақы төлеу;
- өзге де қызметтер мен жұмыстар;
- өзге де тауарларды сатып алу;
- өзге де ағымдағы шығындар (ақпарат ағынының көлемдері, маусымдық, халықаралық стандарттар).
3. Алым мөлшерлемелерін есептеудің алгоритмі
Осы әдістеменің 2-тармағына сәйкес барлық нақты жұмсалған (немесе болжанған) шығыстар 1 мемлекеттік қызметшіге есептелген. Осы шығындардың сомасы алымдар мөлшерлемелерінің негізі болып табылады. Алымдар мөлшерлемелері инфляция деңгейі ескеріле отырып, түзетілуі мүмкін.
4. Қорытынды
Тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау және заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін алымдар мөлшерлемелерін есептеу әдістемесін өз құзыреті шеңберінде мемлекеттік органдар қолданады.
Дереккөз: Ұлттық экономика министрлігінің 2005 жылғы 27 тамыздағы
№ 105 бұйрығы
6-ҚОСЫМША
Үшінші тараптармен саудада ЕАЭО мүше мемлекеттер әкелуге немесе әкетуге тыйымдар немесе шектеулер қолданатын тауарлардың бірыңғай тізбесі
Тауардың атауы
СЭҚ ТН коды
Қолдану шарасы және аумағы
Лизенцияны беретін мемлекеттік орган
Лицензияны беру туралы шешімге (лицензиялау жағдайында) келісетін министрлік
Қызмет түріне лицензция туралы талап (лицензиялау жағдайында)
ЕАЭО кеден шекарасы арқылы өткізуге тыйым салынған тауарлар

1.1 Озоноразрушающие вещества
2903 77 100 0;
2903 77 200 0;
2903 77 300 0;
2903 77 400 0;
2903 77 500 0;
2903 76 100 0;
2903 76 200 0;
2903 76 900 0;
2903 77 900 0;
2903 14 000 0;
2903 19 100 0;
Из 2903 79 210 0;
Из 2903 79 900 0;
Из 2903 39 110 0;
Из 3824 71 000 0;
Из 3824 72 000 0;
Из 3824 74 000 0 - Из 3824 79 000 0;
8415 10;
8415 81 00;
8415 82 000;
8418 61 00;
Из 8418 69 000;
8418 10 200;
8418 10 800;
Из8418 50;
Из 8418 69 000;
Из 8418;
Из 8419;
8418 10 200;
8418 10 800;
8418 30 200;
8418 30 800;
8418 40 200;
8418 40 800;
Из 8418 50;
Из 8418 69 000;
Из 8479 89 970 1;
Из 8479 89 970 2;
Из 3921 11 000 0 – Из 3921 19 000 0;
Из 3907 20 200 1;
Из 3907 20 200 9;
Из 8424 10 000 0.
Запрет на ввоз и вывоз, все государства-члены ЕАЭС (за исключением транзита)
1.2 Опасные отходы
Из 0511 99 100 0;
Из 2106 90 980 3;
Из 2524;
Из 2620;
Из 2620 91 000 0;
Из 2620 21 000 0;
Из 2620 29 000 0;
Из 2620 99 950 9;
Из 2621;
Из 2706 00 000 0;
2707 91 000 0;
2707 99;
Из 2710;
2710 91 000 0;
2713 20 000 0;
Из 2713 90;
Из 2714 90 000 0;
Из 28;
Из 29;
Из 2805 40;
Из 2818;
Из 2826 19 100 0;
Из 2826 90 800 0;
2833 25 000 0;
Из 2837;
Из 2842;
Из 2901 - 2942 00 000 0;
Из 2903;
Из 2908 99;
Из 2915;
Из 2916;
Из 2917
Из 2918;
Из 3006 92 000 0;
Из 3101 00 000 0;
Из 3802;
Из 3808;
Из 3811 11;
Из 3824;
Из 3824 90 610 0;
Из 3825;
Из 3825 30 000 0;
Из 3825 41 000 0;
Из 3825 50 000 0;
Из 3825 61 000 0;
Из 3825 69 000 0;
Из 3915;
Из 3923;
Из 4013;
Из 4017 00 000 0;
Из 4101 – 4103;
Из 4115 20 000 0;
Из 4301;
Из 4401 39;
Из 4415;
Из 4707;
Из 4819;
Из 5701 90;
Из 5702 32;
Из 5702 42;
Из 5702 50 310 0;
Из 5702 50 390 0;
Из 5702 92 100 0;
Из 5702 92 900 0;
Из 5703 20;
Из 5703 30;
Из 5705 00 300 0;
6811 40 000;
Из 6812;
Из 7001 00 100 0;
Из 7010;
Из 7019;
Из 7204;
Из 7404 00;
Из 7503 00;
Из7602 00;
Из 7802 00 000 0;
Из 7902 00 000 0;
Из 8002 00 000 0;
Из 8101 97 000 0;
Из 8102 97 000 0;
Из 8103 30 000 0;
Из 8104 20 000 0;
Из 8104 30 000 0;
Из 8104 90 000 0;
Из 8105 30 000 0;
Из 8106 00 100 0;
Из 8107 30 000 0;
Из 8108 30 000 0;
Из 8109 30 000 0;
Из 8110 20 000 0;
Из 8111 00 190 0;
Из 8112 13 000 0;
Из 8112 22 000 0;
Из 8112 52 000 0;
Из 8112 92 100 0;
Из 8112 92 210 1;
Из 8112 92 210 9;
Из 8113 00 400 0;
Из 8539;
Из 8540;
Из 8548 10.
Запрет на ввоз (в том числе транзит), все государства-члены ЕАЭС
1.3 Информация на печатных, аудиовизуальных и иных носителях информации
Из 3706;
Из 4901;
Из 4902;
Из 4908;
Из 4909 00 000 0;
Из 4910 00 000 0;
Из 4911;
Из 8523.
Запрет на ввоз/вывоз/транзит, все государства-члены ЕАЭС

1.1 Озон қабатын бұзатын заттар
2903 77 100 0;
2903 77 200 0;
2903 77 300 0;
2903 77 400 0;
2903 77 500 0;
2903 76 100 0;
2903 76 200 0;
2903 76 900 0;
2903 77 900 0;
2903 14 000 0;
2903 19 100 0;
2903 79 210 0-ден;
2903 79 900 0-ден;
2903 39 110 0-ден;
3824 71 000 0-ден;
3824 72 000 0-ден;
3824 74 000 0-ден – 3824 79 000 0-ден;
8415 10;
8415 81 00;
8415 82 000;
8418 61 00;
8418 69 000-ден;
8418 10 200;
8418 10 800;
8418 50-ден;
8418 69 000-ден;
8418-ден;
8419-дан;
8418 10 200;
8418 10 800;
8418 30 200;
8418 30 800;
8418 40 200;
8418 40 800;
8418 50-ден;
8418 69 000-ден;
8479 89 970 1-ден;
8479 89 970 2-ден;
3921 11 000 0-ден –3921 19 000 0-ден;
3907 20 200 1-ден;
3907 20 200 9-дан;
8424 10 000 0-ден.
Әкелуге және әкетуге тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер (транзитті қоспағанда)
1.2 Қауіпті қалдықтар
0511 99 100 0-ден;
2106 90 980 3-тен;
2524-тен;
2620-дан;
2620 91 000 0-ден;
2620 21 000 0-ден;
2620 29 000 0-ден;
2620 99 950 9-дан;
2621-ден;
2706 00 000 0-ден;
2707 91 000 0;
2707 99;
2710-нан;
2710 91 000 0;
2713 20 000 0;
2713 90-нан;
2714 90 000 0-ден;
28-ден;
29-дан;
2805 40-тан;
2818-ден;
2826 19 100 0-ден;
2826 90 800 0-ден;
2833 25 000 0;
2837-ден;
2842-ден;
2901- 2942 00 000 0-ден;
2903-тен;
2908 99-дан;
2915-тен;
2916-дан;
2917-ден
2918-ден;
3006 92 000 0-ден;
3101 00 000 0-ден;
3802-ден;
3808-ден;
3811 11-ден;
3824-тен;
3824 90 610 0-ден;
3825-тен;
3825 30 000 0-ден;
3825 41 000 0-ден;
3825 50 000 0-ден;
3825 61 000 0-ден;
3825 69 000 0-ден;
3915-тен;
3923-тен;
4013-тен;
4017 00 000 0-ден;
4101 – 4103-тен;
4115 20 000 0-ден;
4301-ден;
4401 39-дан;
4415-тен;
4707-ден;
4819-дан;
5701 90-ден;
5702 32-ден;
5702 42-ден;
5702 50 310 0-ден;
5702 50 390 0-ден;
5702 92 100 0-ден;
5702 92 900 0-ден;
5703 20-ден;
5703 30-ден;
5705 00 300 0-ден;
6811 40 000 0;
6812-ден;
7001 00 100 0-ден;
7010-ден;
7019-дан;
7204-тен;
7404 00-ден;
7503 00-ден;
7602 00-ден;
7802 00 000 0-ден;
7902 00 000 0-ден;
8002 00 000 0-ден;
8101 97 000 0-ден;
8102 97 000 0-ден;
8103 30 000 0-ден;
8104 20 000 0-ден;
8104 30 000 0-ден;
8104 90 000 0-ден;
8105 30 000 0-ден;
8106 00 100 0-ден;
8107 30 000 0-ден;
8108 30 000 0-ден;
8109 30 000 0-ден;
8110 20 000 0-ден;
8111 00 190 0-ден;
8112 13 000 0-ден;
8112 22 000 0-ден;
8112 52 000 0-ден;
8112 92 100 0-ден;
8112 92 210 1-ден;
8112 92 210 9-дан;
8113 00 400 0-ден;
8539-ден;
8540-ден;
8548 10-ден.
Әкелуге тыйым салу (оның ішінде транзит), ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
1.3 Басылған, аудиокөрнекі және басқа ақпарат жеткізгіштердегі ақпарат
3706-дан;
4901-ден,
4902-ден;
4908-ден;
4909 00 000 0-ден;
4911-ден;
4910 00 000 0-ден;
8523-ден.
Әкелуге/әкетуге/ транзитке тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер

1.4 Средства защиты растений, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Таможенного союза, попадающие под действие Приложений А и В Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях, подписанной в Стокгольме 22 мая 2001 года
2903 82 000 0;
2903 89 900 0;
2903 92 000 0;
2903 99;
2910 40 000 0;
2910 90 000 0;
3808 50 000 9; 3808 91 200 0;
3824 82 000 0.
Запрет на ввоз, все государства-члены ЕАЭС (за исключением транзита)
1.5 Лесоматериалы, регенерируемая бумага, картон, макулатура
Из 4401 10 000 0;
Из 4401 31 000 0;
Из 4401 39;
4403 10 000 -
4403 20;
4403 91 – 4403 99;
4404;
4406;
4407 10;
4407 99 980;
4707.
Запрет на вывоз, Казахстан
1.6 Служебное и гражданское оружие, его основные части и патроны к нему
Из 93;
Из 9303;
Из 9304 00 000 0;
Из 9306 21 000 0;
Из 9306 30;
Из 9306 90;
Из 9307 00 000 0.
Запрет на ввоз/вывоз/транзит, все государства-члены ЕАЭС (за исключением товаров, подлежащих системе экспортного контроля)
1.7 Орудия добычи (вылова) водных биологических ресурсов
Из 5608 11 800 0;
8543 20 000 0.
Запрет на ввоз, все государства-члены ЕАЭС
1.8 Шкурки гренландского тюленя и бельков гренландского тюленя
Из 4301 80 709 5;
Из 4301 80 709 7;
Из 4301 90 009 0;
Из 4302 19 410 0;
Из 4302 19 499 0;
Из 4302 20 009 0;
Из 4302 30 100 0;
Из 4303 10 101 0;
Из 4303 10 109 0;
Из 4303 10 908 0;
Из 4303 10 909 0;
Из 4302 30 510 0;
Из 4302 30 559 0;
Из 6506 99 908 0.
Запрет на ввоз, все государства-члены ЕАЭС
2. Товары, ограниченные к перемещению через границу Таможенного союза
2.1 Озоноразру-шающие вещества и продукция их содержащая
Из 2903 71 000 0;
Из 2903 73 000 0;
Из 2903 74 000 0;
Из 2903 75 000 0;
Из 2903 79 110 0;
Лицензирование импорта, государства-члены ЕАЭС (за исключением транзита)
Министерст-во энергетики
Нет
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.2 Химические средства защиты растений
Из 3808
Лицензирование импорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство энергетики;
Министерство сельского хозяйства
Лицензия на вид деятельности требуется
2.3 Опасные отходы
Из 0511 99 100 0;
2307 00;
Из 2520 10 000 0;
Из 2530 90 000 9;
2618 00 000 0;
Из 2619 00;
Из 2619 00 900 0;
Из 2620
2620 11 000 0;
Из 2620 19 000 0;
Из 2620 21 000 0 – Из 2620 29 000 0;
Из 2620 29 000 0;
Из 2620 30 000 0;
Из 2620 40 000 0;
2620;
Из 2620 60 000 0;
Из 2620 91 000 0;
Из 2620 99 950 9;
Из 2621
Из 28;
Из 2805 40;
Из 2806 10 000 0;
Из 2807 00;
Из 2808 00 000 0;
Из 2811 11 000 0;
Из 2811 19 100 0;
Из 2814 20 000 0;
Из 2815 12 000 0;
Из 2815 20 000 0;
Из 2837;
Из 2907;
Из 2908;
Из 2926;
Из 2929;
Из 3206;
Из 3208;
Из 3212;

1.4 2001 жылғы 22 мамырда Стокгольмде қол қойылған Тұрақты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясының А және В қосымшалары қолданылатын, Кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған өсімдіктерді қорғау құралдары.
2903 82 000 0;
2903 89 900 0;
2903 92 000 0;
2903 99;
2910 40 000 0;
2910 90 000 0;
3808 50 000 0;
3808 91 200 0;
3824 82 000 0.
Әкелуге тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер (транзитті қоспағанда)
1.5 Орман материалдары, қағаз, картон, макулатура
4401 10 000 0-ден;
4401 31 000 0-ден;
4401 39-дан;
4403 10 000
4403 20;
4403 91 – 4403 99;
4404;
4406;
4407 10;
4407 99 980;
4707.
Әкетуге тыйым салу, Қазақстан
1.6 Қызметтік және азаматтық қару, оның негізгі бөліктері мен патрондары
93-тен;
9303-тен;
9304 00 000 0-ден;
9306 21 000 0-ден;
9306 30-ден;
9306 90-ден;
9307 00 000-ден 0.
Әкелуге/ әкетуге/ транзитке тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер (экспорттық бақылау жүйесіне жататын тауарлардан басқасы)
1.7 Су биологиялық ресурстарын өндіру (аулау) құралдары
5608 11 800 0-ден;
8543 20 000 0.
Әкелуге тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
1.8 Гренландия итбалықтары мен белькаларының терілері
4301 80 709 5-тен;
4301 80 709 7-ден;
4301 90 009 0-ден;
4302 19 410 0-ден;
4302 19 499 0-ден;
4302 20 009 0-ден;
4302 30 100 0-ден;
4303 10 101 0-ден;
4303 10 109 0-ден;
4303 10 908-ден;
4303 10 909-дан;
4302 30 510 0-ден;
4302 30 559 0-ден;
6506 99 908 0-ден.
Әкелуге тыйым салу, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
2. Кеден одағының аумағы арқылы тасымалдауға шектеулер қойылған тауарлар
2.1 Озон қабатын бұзатын заттар және құрамында осы заттар бар өнім
2903 71 000 0-ден;
2903 73 000 0-ден;
2903 74 000 0-ден;
2903 75 000 0-ден;
2903 79 110 0-ден;
Импортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер (транзитті қоспағанда)
Энергетика министрлігі
Жоқ
Қызметтүріне лицензия қажет емес
2.2 Өсімдіктерді химиялық қорғау құралдары
3808-ден
Импортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі; Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.3 Қауіпті қалдықтар
0511 99 100 0-ден;
2307 00;
2520 10 000 0-ден;
2530 90 000 0-ден;
2618 00 000 0;
2619 00-ден;
2619 00 900 0-ден;
2620-ден
2620 11 000 0;
2620 19 000 0-ден;
2620 21 000 0-ден – 2620 29 000 0-ден;
2620 29 000 0-ден;
2620 30 000 0-ден;
2620 40 000 0-ден;
2620-ден;
2620 60 000 0-ден;
2620 91 000 0-ден;
2620 99 950 9-дан;
2621-ден
28-ден;
2805 40-тан;
2806 10 000 0-ден;
2807 00-ден;
2808 00 000 0-ден;
2811 11 000 0-ден;
2811 19 100 0-ден;
2814 20 000 0-ден;
2815 12 000 0-ден;
2815 20 000 0-ден;
2837-ден;
2907-ден;
2908-ден;
2926-дан;
2929-дан;
3206-дан;
3208-ден;
3212-ден;

Из 3504 00;
Из 3802;
Из 3824;
Из 3825;
Из 3825 41 000 0;
Из 3825 49 000 0;
Из 3825 61 000 0;
Из 3912 20;
Из 4004 00 000 0;
Из 4012 20 000 0;
Из 4101 – 4103;
Из 4115 10 000 0;
Из 4115 20 000 0;
Из 4301;
Из 5003 00 000 0;
Из 5103 20 000 0;
Из 5202 10 000 0;
Из 5505;
Из 5601 30 000 0;
Из 7112 30 000 0;
Из 7112 99 000 0;
Из 7204;
Из 7404 00;
Из 7503 00;
Из 7602 00;
Из 7802 00 000 0;
Из 7902 00 000 0;
Из 8002 00 000 0;
Из 8101 97 000 0;
Из 8102 97 000 0;
Из 8103 30 000 0;
Из 8104 20 000 0;
Из 8105 30 000 0;
Из 8106 00 100 0;
Из 8107 30 000 0;
Из 8108 30 000 0;
Из 8109 30 000 0;
Из 8110 20 000 0;
Из 8111 00 190 0;
Из 8112 13 000 0;
Из 8112 22 000 0;
Из 8112 52 000 0;
Из 8112 92 210 9;
Из 8113 00 400 0;
Из 85
Из 8548 10 910 0;
Из 8548 10 100 0;
Из 8548 10 210 0;
Из 8548 10 290 0;
Из 2620.
Лицензирование импорта и (или) экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство энергетики
Лицензия на вид деятельности требуется
2.4 Коллекции и предметы коллекционирования по минералогии и палеонтологии
Из 9601;
Из 9705 00 000 0
Лицензирование экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство сельского хозяйства;
Министерство образования и науки;
Министерство по инвестициям и развитию
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.6 Дикие живые животные и отдельные дикорастущие растения
Из 01;
Из 0301;
Из 0306;
Из 0307;
Из 0308;
Из 0407;
0802 90 500 0;
1211;
1212 21 000 0;
1212 29 000 0;
Из 1302.
Лицензирование экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министер
ство по инвестициям и развитию
Министерство сельского хозяйства
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.7 Виды дикой фауны и флоры, подпадающие под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения
Не указаны коды ТН ВЭД, указываются только виды фауны и флоры
Ограничения на экспорт, все страны государства-члены ЕАЭС (Товары, предусмотренные настоящим перечнем, перемещаются через таможенную границу Таможенного союза без оформления лицензии и в порядке, предусмотренном Конвенцией о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 г.)
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство сельского хозяйства
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.8 Редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких животных и дикорастущих растений их частей и (или) дериватов, включенных в красные книги Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
Из 0101 – 0106;
Из 0301;
0306 - 0308;
Из 0601 – 0604;
Из 07;
Из 1211;
Из 1212;
Из 20;
Из 2102.
Лицензирование экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство сельского хозяйства
Лицензия на вид деятельности не требуется

3504 00-ден;
3802-ден;
3824-тен;
3825-тен;
3825 41 000 0-ден;
3825 49 000 0-ден;
3825 61 000 0-ден;
3912 20-дан;
4004 00 000 0-ден;
4012 20 000 0-ден;
4101 – 4103-тен;
4115 10 000 0-ден;
4115 20 000 0-ден;
4301-ден;
5003 00 000 0-ден;
5103 20 000 0-ден;
5202 10 000 0-ден;
5505-тен;
5601 30 000 0-ден;
7112 30 000 0-ден;
7112 99 000 0-ден;
7204-тен;
7404 00-ден;
7503 00-ден;
7602 00-ден;
7802 00 000 0-ден;
7902 00 000 0-ден;
8002 00 000 0-ден;
8101 97 000 0-ден;
8102 97 000 0-ден;
8103 30 000 0-ден;
8104 20 000 0-ден;
8105 30 000 0-ден;
8106 00 100 0-ден;
8107 30 000 0-ден;
8108 30 000 0-ден;
8109 30 000 0-ден;
8110 20 000 0-ден;
8111 00 190 0-ден;
8112 13 000 0-ден;
8112 22 000 0-ден;
8112 52 000 0-ден;
8112 92 210 9-дан
8113 00 400 0-ден;
85-тен
8548 10 910 0-ден;
8548 10 100 0-ден;
8548 10 210 0-ден;
8548 10 290 0-ден;
2620-дан
Импортты және (немесе) экспортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.4 Минералогия және палеонтология бойынша топтамалар және топтау заттары
9601-ден;
9705 00 000 0-ден
Эспортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Білім және ғылым министрлігі; Инвестициялар және даму министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.6 Жабайы тірі жануарлар және жеке жабайы өсетін өсімдіктер
01-ден;
0301-ден;
0306-дан;
0307-ден;
0308-ден;
0407-ден;
0802 90 500 0;
1211;
1212 21 000 0;
1212 29 000 0;
1302-ден.
Эспортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.7 Құрып кету қаупі бар, жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы Конвенция қолданылатын жабайы фауна және флора түрлері
СЭҚ ТН кодтары көрсетілмеген, тек фауна мен флора түрлері көрсетіледі
Экспортқа шектеулер, ЕАЭО мүше мемлекеттер (Осы тізбеде көзделген тауарлар Кеден одағының кеден шекарасынан лицензия ресімдеусіз және құрып кету қаупі бар, жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы 1973 жылғы 3 наурыздағы Конвенцияда көзделген тәртіппен тасымалданады)
Инвестициялар және даму министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.8 Беларусь Республикасының Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының қызыл кітаптарына енгізілген, сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар жабайы жануарлар мен жабайы өсетін өсімдіктер, олардың бөліктері және (немесе) дериваттары
0101 – 0106-дан;
0301-ден;
0601 – 0604-тен;
07-ден;
1211-ден;
1212-ден;
20-дан;
2102-ден
Экпортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді

2932 99 000 0;
2933 29 900 0;
2933 32 000 0;
2933 33 000 0;
2933 39 990 0;
2933 41 000 0;
2933 49 300 0;
2933 49 900 0;
2933 53 100 0;
2933 53 900 0;
2933 55 000 0;
2933 59 950 0;
2933 72 000 0;
2933 91 100 0;
2933 91 900 0;
Из 2933 99;
2933 99 800;
2933 99 800 9;
2934 91 000 0;
2934 99 900 0;
2939 11 000 0;
2939 19 000 0;
2939 41 000 0 -
2939 49 000 0;
2939 51 000 0;
2939 61 000 0;
2939 62 000 0;
2939 63 000 0;
2939 69 000 0;
2939 91 000 0;
2939 99 000 0;
Из 3003;
3003 40 000 0;
3003 90 000 0;
Из 3004;
3004 40 000;
3004 40 000 9;
3004 90 000 2;
3004 90 000 9;
3824 90 970
Лицензирование импорта и (или) экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Минис-терство внутренних дел
Минис-терство здравоохра-нения и социального развития (в случае лицензирования лекарственных средств),
Министерство энергетики
Лицензия на вид деятельности требуется
2.13Ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических средств и психотропных веществ
Из 1211 90 850 0;
Из 1302 19 800 0;
2804 70 001 0;
2804 80 000 0;
Из 2805 40;
Из 2811 29 900 0;
Из 2837 11 000 0;
Из 2837 19 000 0;
Из 2842 90 800 0;
Из 2843 29 000 0;
Из 2848 00 000 0;
Из 2852 10 000 7;
Из 2852 90 000 8;
2905 11 000 0;
Из 2905 59;
Из 2907 11 000 0;
Из 2922 19 850 0;
Из 2924 19 000 0;
Из 2926 90 950 0;
Из 2930 90 990 0;
Из 2931 10 000 0;
Из 2931 90 900 9;
Из 2933 39 990 0;
Из 2939 20 000 0;
Из 2939 99 000 0;
Из 3001 90 980 0;
Из 8112 51 000 0.
Лицензирование импорта/экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство здравоохранения и социального развития
Министерство энергетики
Лицензия на вид деятельности требуется
2.14 Лекарственные средства и фармацевтические субстанции
Из 2106 90 980 3;
Из 2106 90 980 9;
Из 2904 - Из 2909;
Из 2912- Из 2942 00 000 0;
Из 2936;
Из 3001;
Из 3002;
Из 3003;
Из 3004;
3006 30 000 0;
3006 60;
Из 3913.
Ограничения на импорт, все государства-члены ЕАЭС
Министерство здравоохранения и социального развития
Лицензия на вид деятельности требуется
2.16 Радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в состав других товаров
Из 8419;
Из 8470;
Из 8471;
Из 8514;
8516 50 000 0;
Из 8517;
Из 8517 12 000 0;
Из 8517 62 000 9;
Из 8517 69 900 0;
Из 8518;
Из 8518 10;
Из 8519;
Из 8521;
Из 8525;
Из 8526;
Из 8527;
Из 8528;
Из 8531;
Из 8540;
Из 90;
Из 9018;
Из 9021;
Из 9027.
Лицензирование импорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство транспорта и коммуникаций
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.17 Специальные технические средства, предназначенные для негласного получения информации

2932 99 000 0;
2933 29 900 0;
2933 32 000 0;
2933 33 000 0;
2933 39 990 0;
2933 41 000 0;
2933 49 300 0;
2933 49 900 0;
2933 53 100 0;
2933 53 900 0;
2933 55 000 0;
2933 59 950 0;
2933 72 000 0;
2933 91 100 0;
2933 91 900 0;
2933 99-дан;
2933 99 800 0
2934 91 000 0;
2934 99 900 0;
2939 11 000 0;
2939 19 000 0;
2939 41 000 0 -
2939 49 000 0;
2939 51 000 0;
2939 61 000 0;
2939 62 000 0;
2939 63 000 0;
2939 69 000 0;
2939 91 000 0;
2939 99 000 0;
3003-тен;
3003 40 000 0;
3003 90 000 0;
3004-тен;
3004 40 000;
3004 40 000 9;
3004 90 000 2;
3004 90 000 9;
3824 90 970.
Экпортты және (немесе) импортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Ішкі істер министрлігі
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі (дәрілік құралдар лицензияланған жағдайда), Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.13 Есірткі заттары мен психотроптық заттардың прекурсорлары болып табылмайтын улы заттар
1211 90 850 0-ден;
1302 19 800 0-ден;
2804 70 001 0;
2804 80 000 0;
2805 40-ден;
2811 29 900 0-ден;
2837 11 000 0-ден;
2837 19 000 0-ден;
2842 90 800 0-ден;
2843 29 000 0-ден;
2848 00 000 0-ден;
2905 11 000 0;
2905 59-дан;
2907 11 000 0-ден;
2922 19 850 0-ден;
2924 19 000 0-ден;
2926 90 950 0-ден;
2930 90 990 0-ден;
2931 10 000 0-ден;
2931 90 900 0-ден;
2933 39 990 0-ден;
2939 20 000 0-ден;
2939 99 000 0-ден;
3001 90 980 0-ден;
8112 51 000 0-ден.
Импортты/экспортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Энергетика министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.14 Дәрілік құралдар және фармацевтикалық субстанциялар
2106 90 980 3-тен;
2106 90 980 9-дан;
2904 – 2909-дан;
2912 – 2942-ден 00 000 0;
2936-дан;
3001-ден;
3002-ден;
3003-тен;
3004-тен;
3006 30 000 0;
3006 60;
3913-тен;
Импортқа шектеулер, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.16 Радиоэлектрондық құралдар және (немесе) азаматтық маңызы бар жоғары жиілікті құралдар, оның ішінде құрылған не басқа тауарлардың құрамына кіргендер
8419-дан;
8470-тен;
8471-ден;
8514-тен;
8516 50 000 0;
8517-ден;
8517 12 000 0-ден;
8517 69 900 0-ден;
8517 62 000 9-дан;
8518-ден;
8518 10-нан;
8519-дан;
8521-ден;
8525-тен;
8526-дан;
8527-ден;
8528-ден;
8531-ден;
8540-тан;
90-нан;
9018-ден;
9021-ден;
9027-ден.
Импортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Көлік және коммуникация министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.17 Ақпаратты жасырын алуға арналған арнайы техникалық құралдар

2.21 Органы и ткани человека, кровь и ее компоненты
Из 3001 90 200 0;
Из 3002 10 910 0;
Из 3002 10 950;
Из 3002 90 100 0.
Лицензирование импорта и (или) экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство здравоохранения и социального развития
Нет
Лицензия на вид деятельности требуется
2.22 Служебное и гражданское оружие, его основные части и патроны к нему
Из 9302 00 000 0;
Из 9303;
Из 9303 20 100 0;
Из 9303 20 950 0;
Из 9303 30 000 0;
Из 9304 00 000 0;
Из 9305 10 000 0;
Из 9305 20 000 0;
Из 9306 21 000 0;
Из 9306 30 100 0;
Из 9306 30 900 0;
Из 9306 29 000 0;
Из 9306 30 900 0;
Из 8211;
Из 9307 00 000 0;
Из 9506 99 900 0.
Лицензирование импорта/экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство внутренних дел
Лицензия на вид деятельности требуется
2.23 Информация о недрах
Лицензирование экспорта, все государства-члены ЕАЭС
Министерство по инвестициям и развитию
Министерство по инвестициям и развитию
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.24 Товары, при импорте и экспорте которых установлены количественные ограничения
7204 (*);
7404 00 (*);
7503 00 (*);
7602 00 (*).
Ограничения на экспорт и (или) импорт.
- (*) Применяется к товарам, происходящим из Республики Беларусь, при экспорте с таможенной территории ЕАЭС. Применение исключительного права регулируется законодательством Республики Беларусь.
-
-
-
2.25 Товары, при экспорте и импорте которых установлен разрешительный порядок
1701 13*;
1701 14*;
Из 2709 00**;
2710**;
2712 10**;
2713**;
3102**;
3103**;
3105**.
Разрешение на экспорт и (или) импорт.
Применяется к:
*- товарам, импортируемым на территорию Республики Казахстан из третьих стран
**- товарам, происходящим из Республики Беларусь при экспорте с таможенной территории ЕАЭС
Министерство национальной экономики
Министерство сельского хозяйства
Лицензия на вид деятельности не требуется
2.26 Товары, при экспорте и импорте которых установлено исключительное право
Товары, вывоз которых осуществляется на основании эксклюзивной лицензии
2711 11 000 0 (*)
2711 21 000 0 (*)
3104 (**)
Товары, ввоз которых осуществляется на основании эксклюзивной лицензии
(***)
1604;
2401;
2402;
2403;
2207;
2208 90 910;
2208 90 990;
Из 1302;
Из 2101;
2103 90 300 0;
Из 2103 90 900 9;
Из 2106 90 200 0;
Из 3302 10;
2204;
2205;
2206 00;
2208 60;
2208 20;
2208 30;

2.21 Адамның органдары мен тіндері, қан және оның құрамдауыштары
3001 90 200 0-ден;
3002 10 910 0-ден;
3002 10 950-ден;
3002 90 100 0-ден.
Импортты және (немесе) экспортты лицензиялау, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
Жоқ
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.22 Қызметтік және азаматтық қару, оның негізгі бөліктері мен патрондары
9302 00 000 0-ден;
9303-тен;
9303 20 100 0-ден;
9303 20 950 0-ден;
9303 30 000 0-ден;
9304 00 000 0-ден;
9305 10 000 0-ден;
9305 20 000 0-ден;
9305 20 000 0-ден;
9306 21 000 0-ден;
9306 30 100 0-ден;
9306 30 900 0-ден;
9306 29 000 0-ден;
9306 30 900 0-ден;
8211-ден;
9307 00 000 0-ден;
9506 99 900 0.
Импортты/экспортты лицензиялау, ЕАЭО мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Ішкі істер министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.23      Жер қойнауы туралы ақпарат
Экспортты лицензиялау, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттер
Инвестициялар және даму министрлігі
Инвестициялар және даму министрлігінің Геология комитеті
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.24 Импорты мен экспорты кезінде сандық шектеулер белгіленген тауарлар
7204; (*)
7404 00;(*)
7503 00;(*)
7602 00 (*)
Экспортқа және (немесе) импортқа шектеулер.
- (*) ЕАЭО кеден аумағынан экспортталған кезде Беларусь Республикасынан шығатын тауарларға қолданылады. Айрықша құқықты қолдану Беларусь Республикасының заңнамасымен реттеледі.
-
-
-
2.25 Экспорты пен импорты кезінде рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар
1701 13*;
1701 14*;
2709 00-ден**;
2710**;
2712 10**;
2713**;
3102**;
3103**;
3105**
Экспортқа және (немесе) импортқа рұқсат беру.
*- Үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға;
**- ЕАЭО кеден аумағынан Беларусь Республикасынан шығатын тауарларға қолданылады.
Ұлттық экономика министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
2.26 Экспорты мен импорты кезінде айрықша құқық белгіленген тауарлар
Әкетілуі эксклюзивтік лицензия негізінде жүзеге асырылатын тауарлар
2711 11 000 0 (*)
2711 21 000 0 (*)
3104 (**)
Әкелінуі эксклюзивтік лицензия негізінде жүзеге асырылатын тауарлар
(***)
0303 23 000 0 – 0303 25 000 0;
0303 29 000 0
0303 89 10 – 0303 89 109 0
0304 31 000 0 – 0304 39 000 0;
0304 42 500 0;
0304 49 101 0;
0304 49 109 0;
0304 51 000 0;
0304 52 000 0-ден;
0304 59 100 0;
0304 61 000 0 – 0304 69 000 0;
0304 82 500 0;
0304 89 10;
0304 93 900 0;
0304 99 210 0-ден;
0305;
1604;
1605;
2401;
2402;
2403;
2207;
2208 90 910;
2208 90 990;
302-ден;
2101-ден;
2103 90 300 0;
2103 90 900 9-дан;
2106 90 200 0-ден;
3302 10-нан;
2204;
2205;
2206 00;
2208 60;
2208 20;
2208 30;

2208 40;
2208 50;
2208 70;
2208 09 (за исключением 2208 09 910 0, 2208 09 990 0).
- (*) Применяется к товарам, происходящим из Российской Федерации, при экспорте с таможенной территории ЕАЭС. Исключительное право применяется в соответствии с законодательством Российской Федерации;
- (**) Применяется к товарам, происходящим из Республики Беларусь, при экспорте с таможенной территории ЕАЭС. Исключительное право применяется в соответствии с законодательством Республики Беларусь;
- (***) Применяется к товарам, происходящим из третьих стран при импорте в Республику Беларусь. Исключительное право применяется в соответствии с законодательством Республики Беларусь.
-
-
-

2208 40;
2208 50;
2208 70;
2208 09 (2208 09 910 0, 2208 09 990 0 қоспағанда).
- (*) ЕАЭО кеден аумағынан экспортталған кезде Ресей Федерациясынан шығатын тауарларға қолданылады. Айрықша құқықты қолдану Ресей Федерациясының заңнамасымен реттеледі;
- (**) ЕАЭО кеден аумағынан экспортталған кезде Беларусь Республикасынан шығатын тауарларға қолданады. Айрықша құқықты қолдану Беларусь Республикасының заңнамасымен реттеледі;
- (***) Беларусь Республикасына импортталған кезде үшінші тараптардан шығатын тауарларға қолданылады. Айрықша құқықты қолдану Беларусь Республикасының заңнамасымен реттеледі.
-
-
-

7306 40 200 9;
7306 40 800 2; 7306 40 800 8; 8433 51 000 1; 8433 51 000 9; 8433 90 000 0.
Импортное лицензирование, все государства-члены ЕАЭС
Министер-ство национальной экономики
Нет
Лицензия на вид деятельности не требуется
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
Перечень чувствительных товаров, в отношении которых решение об изменении ставки ввозной таможенной пошлины Евразийская экономическая комиссия принимает единогласно
Код ТН ВЭД
Описание продукции

7306 40 200 9;
7306 40 800 2;
7306 40 800 8;
8433 51 000 1; 8433 51 000 9; 8433 90 000 0.
Импортты лицензиялау, ЕАЭО барлық мүше мемлекеттері
Ұлттық экономика министрлігі
Жоқ
Қызмет түріне лицензия талап етілмейді
7-ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия (ЕЭК) мүшелері әкелінетін кеден бажының мөлшерлемелерін өзгерту туралы шешімді консенсуспен қабылдайтын, сезімтал тауарлардың тізбесі
СЭҚ ТН коды
Позицияның сипаттамасы

0201
Мясо крупного рогатого скота, свежее или охлажденное
0202
Мясо крупного рогатого скота, замороженное
0203
Свинина свежая, охлажденная или замороженная
0207
Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы, указанной в товарной позиции 0105, свежие, охлажденные или замороженные
0301
Живая рыба
0302
Рыба свежая или охлажденная, за исключением рыбного филе и прочего мяса рыбы товарной позиции 0304
0303
Рыба мороженая, за исключением рыбного филе и прочего мяса рыбы товарной позиции 0304
0304
Филе рыбное и прочее мясо рыбы (включая фарш), свежие, охлажденные или мороженые
0401
Молоко и сливки, несгущенные и без добавления сахара или
других подслащивающих веществ:
0402
Молоко и сливки, сгущенные или с добавлением сахара или других подслащивающих веществ
0403
Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир и прочие ферментированные или сквашенные молоко и сливки, сгущенные или несгущенные, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, со вкусо-ароматическими добавками или без них, с добавлением или без добавления фруктов, орехов или какао
0405
Сливочное масло и прочие жиры и масла, изготовленные из молока; молочные пасты
0406
Сыры и творог
0407 00
Яйца птиц в скорлупе, свежие, консервированные или вареные
0408
Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки, свежие, сушеные, сваренные на пару или в кипящей воде, формованные, замороженные или консервированные другим способом, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ
0602
Прочие живые растения (включая их корни), черенки и отводки; мицелий гриба
0701
Картофель свежий или охлажденный
0704
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие или охлажденные
0706
Морковь, репа, свекла столовая, козлобородник, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные
0707 00
Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные
0808
Яблоки, груши и айва, свежие
0810
Прочие фрукты, свежие
1002 00 000 0
Рожь
1003 00
Ячмень
1006
Рис
1101 00
Мука пшеничная или пшенично-ржаная
1102
Мука из зерна прочих злаков, кроме пшеничной или пшенично-ржаной
1103
Крупа, мука грубого помола и гранулы из зерна злаков
1104
Зерно злаков, обработанное другими способами (например, шелушеное, плющеное, переработанное в хлопья, обрушенное, в виде сечки или дробленое), кроме риса товарной позиции 1006; зародыши зерна злаков, целые, плющеные, в виде хлопьев или молотые

0201
Жас немесе тоңазытылған, ірі қара мал еті:
0202
Мұздатылған ірі қара мал еті:
0203
Тоңазытылған немесе мұздатылған, жас шошқа еті:
0207
0105 тауар позициясында көрсетілген, жас, тоңазытылған немесе мұздатылған, үй құсының еті және тағамдық қосымша өнімдері:
0301
Тірі балық:
0302
0304 тауар позициясындағы балық сүбесін және балықтың өзге де етін қоспағанда, жас немесе тоңазытылған балық:
0303
0304 тауар позициясындағы балық сүбесін және балықтың өзге де етін қоспағанда, мұздатылған балық:
0304
Балықтың сүбесi және балықтың өзге де етi (фаршты қоса алғанда), жас, тоңазытылған немесе мұздатылған:
0401
Қоюлатылмаған және қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар қосылмаған сүт және кiлегей:
0402
Қоюлатылған немесе қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар қосылған сүт және кiлегей:
0403
Майсу, ұйыған сүт және кiлегей, йогурт, айран және өзге де ферменттелген немесе ашытылған сүт және кiлегей, қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлеушi заттар қосылған немесе қосылмаған, дәмдiк-хош иiстi қоспалармен немесе оларсыз, жемiстер, жаңғақтар немесе какао қосылған немесе қосылмаған:
0405
Кiлегейлi май және сүттен дайындалатын өзге де тоң майлар мен майлар; сүт пасталары:
0406
Ірімшіктер және ақ iрiмшiк:
0407 00
Құстардың жас, консервленген немесе пiсiрiлген қабықты жұмыртқалары:
0408
Құстардың қабықсыз жұмыртқалары мен сары уыздары, жас, кептiрiлген, буға немесе ыстық суға пiсiрiлген, пiшiнделген, мұздатылған немесе қант немесе басқа да тәттілеушi заттар қосыла отырып немесе қосылмастан басқа да тәсiлмен консервленген:
0602
Өзге де тiрi өсiмдiктер (олардың тамырларын қоса алғанда), қаламшалар немесе сұлатпа бұтақтар; саңырауқұлақтың жiпшумағы:
0701
Жаңадан пiскен және тоңазытылған картоп:
0704
Жаңадан пiскен және тоңазытылған қаудандық қырыққабат, түрлi-түстi қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және Вrаssiса туысынан ұқсас жеуге жарамды көкөнiстер:
0706
Жаңадан пiскен және тоңазытылған сәбiз, шалқан, асханалық шалқан, көзлобородник, тамырды балдыркөк, шалған және өзге де ұқсас жеуге жарайтын тамыр тұқымдары:
0707 00
Жаңадан пiскен және тоңазытылған қиярлар және корнишондар:
0808
Алмалар, алмұрттар және беже, пiскен:
0810
Жаңа піскен өзге де жемiстер:
1002 00 000 0
Қара бидай
1003 00
Арпа:
1006
Күріш:
1101 00
Бидай немесе бидай-қара бидай ұны:
1102
Бидай немесе қара-бидайдан басқа өзге де астық тұқымдастар дәндерiнен алынған ұн:
1103
Жарма, ipi тартылған ұн және астық тұқымдастар дәндерінен алынған түйiршiктер:
1104
1006 тауар позициясындағы күрiшті қоспағанда, басқа да тәсiлдермен өңделген астық тұқымдастар дәндерi (мысалы, дән жармасы түрiндегi немесе ұсатылған, түлетiлген, жанышталған, үлпектерге қайта өңделген); тұтас, жанышталған, үлпек түрiндегi немесе бастырылған астық тұқымдастар дәнiнiң ұрықтары:

1107
Солод, поджаренный или неподжаренный
1108
Крахмал; инулин
1511
Масло пальмовое и его фракции, нерафинированные или
рафинированные, но без изменения химического состава
1512
Масло подсолнечное, сафлоровое или хлопковое и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
1513
Масло кокосовое (копровое), пальмоядровое или масло бабассу и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
1514
Масло рапсовое (из рапса, или кользы) или горчичное и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
1517
Маргарин; пригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел или фракций различных жиров или масел данной группы, кроме пищевых жиров или масел или их фракций
товарной позиции 1516
1601 00
Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных субпродуктов или крови; готовые пищевые продукты, изготовленные на их основе
1701
Сахар тростниковый или свекловичный и химически чистая сахароза, в твердом состоянии
1704
Кондитерские изделия из сахара (включая белый шоколад), не содержащие какао
1806
Шоколад и прочие готовые пищевые продукты, содержащие какао
1901
Экстракт солодовый; готовые пищевые продукты из муки тонкого или грубого помола, крупы, крахмала или солодового экстракта, не содержащие какао или содержащие менее 40 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, в другом месте не поименованные или не включенные; готовые пищевые продукты из сырья товарных позиций 0401 - 0404, не содержащие или содержащие менее 5 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, в другом месте не поименованные или невключенные
1905
Хлеб, мучные кондитерские изделия, пирожные, печенье и прочие хлебобулочные и мучные кондитерские изделия, содержащие или не содержащие какао; вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные для использования в фармацевтических целях, вафельные облатки для запечатывания, рисовая бумага и аналогичные продукты
2001
Овощи, фрукты, орехи и другие съедобные части растений, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса или уксусной кислоты
2005
Овощи прочие, приготовленные или консервированные, без добавления уксуса или уксусной кислоты, незамороженные, кроме продуктов товарной позиции 2006
2007
Джемы, желе фруктовое, мармелады, пюре фруктовое или ореховое, паста фруктовая или ореховая, полученные путем тепловой обработки, в том числе с добавлением сахара или
других подслащивающих веществ
2008
Фрукты, орехи и прочие съедобные части растений, приготовленные или консервированные иным способом, содержащие или не содержащие добавок сахара или других подслащивающих веществ или спирта, в другом месте не поименованные или не включенные

1107
Қуырылған немесе қуырылмаған мия:
1108
Крахмал; инулин:
1511
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген пальма майы және оның фракциялары:
1512
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген сұйық, мақсары немесе мақта майлары және олардың фракциялары:
1513
Тазартылмаған немесе тазартылған бiрақ химиялық құрамы өзгермеген кокос (копров), пальма өзегiмен немесе бабассу майы және олардың фракциялары:
1514
Тазартылмаған немесе тазартылған, бiрақ химиялық құрамы өзгермеген рапс (рапсадан немесе кользадан) немесе қыша сауыт майлары және олардың фракциялары:
1517
Маргарин; 1516 тауар позициясындағы тағамдық тоң майлардан немесе майлардан немесе олардың фракцияларынан басқа, жеуге жарамайтын қоспалар немесе жануарлардың немесе өсiмдiктердiң тоң майларынан немесе майларынан немесе фракциялардағы әр түрлi тоң майларынан және аталған топтың майларынан алынатын дайын өнiмдер:
1601 00
Шұжықтар және еттен, iшек-қарын, өкпе-бауырдан немесе қаннан жасалатын ұқсас өнімдер; олардың негiзiнде дайындалған дайын тамақ өнiмдерi:
1701
Құрақ немесе қызылша қанты және қатты түрдегi химиялық таза сахароза:
1704
Құрамында какаосы жоқ, қанттан жасалатын кондитерлiк бұйымдар (ақ шоколадты қоса алғанда):
1806
Құрамында какао бар шоколад және өзге де дайын тамақ өнiмдерi:
1901
Уытты экстракт; басқа жерде аталмаған немесе енгізiлмеген, құрамында какаосы жоқ немесе құрамында қайта есептегенде толық майсыздандырылған негiзiнен 40 мac.% кем какаосы бар майда немесе ipi тартылған ұннан, жармадан, крахмалдан немесе уытты экстракттан алынатын дайын тамақ өнiмдерi; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, 0401-0404 тауар позициясындағы шикiзаттан алынатын дайын тамақ өнiмдерi:
1905
Құрамында какаосы бар немесе жоқ нан, ұннан жасалған кондитерлiк бұйымдар, пирожныйлар, печенье және өзге де нан өнiмдерi; фармацевтикалық мақсаттарда пайдалану үшiн жарамды вафильдi пластиналар, бос капсулалар, жапсыру үшiн қажетті вафельдi қабықтар, күрiш қағазы және ұқсас өнiмдер:
2001
Сiрке суы немесе сiрке қышқылы қосылып дайындалған немесе консервіленген көкөністер, жемiстер, жаңғақтар және жеуге жарайтын өсiмдiктердiң бөлiктерi:
2005
Сірке суы немесе сiрке қышқылы қосылмай дайындалған немесе консервленген, мұздатылмаған, 2006 тауар позициясындағы өнiмдерден басқа өзге де көкөнiстер:
2007
Жылыдай өңдеу жолмен, сол орайда қант немесе басқа да тәттiлейтiн заттар қосылып алынған джемдер, жемiс тұңбасы, мармеладтар, жемiс немесе жаңғақ езбесi, жемiс немесе жаңғақ пастасы:
2008
Өзге де тәсiлдермен дайындалған немесе консервленген жемiстер, жаңғақтар және өзге де жеуге жарайтын өсiмдiктердiң бөлiктepi, қант қосымшаларын немесе басқа да тәттiлейтiн заттарды құрайтын немесе құрамайтын немесе басқа жерде аталмаған немесе спирт енгiзiлмеген:

2009
Соки фруктовые (включая виноградное сусло) и соки овощные, несброженные и не содержащие добавок спирта, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ
2102
Дрожжи (активные или неактивные); прочие мертвые одноклеточные микроорганизмы (кроме вакцин товарной позиции 3002); готовые пекарные порошки
2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 об.% или более; этиловый спирт и прочие спиртовые настойки, денатурированные, любой концентрации
2208
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта менее 80 об.%; спиртовые настойки, ликеры и прочие спиртные напитки
2304 00 000
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении соевого масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные
2522
Известь негашеная, гашеная и гидравлическая, кроме оксида и гидроксида кальция, указанных в товарной позиции 2825
2523
Портландцемент, цемент глиноземистый, цемент шлаковый, цемент суперсульфатный и аналогичные гидравлические цементы, неокрашенные или окрашенные, готовые или в
форме клинкеров
2615
Руды и концентраты ниобиевые, танталовые, ванадиевые или циркониевые
2620
Шлак, зола и остатки (кроме образующихся в производстве черных металлов), содержащие металлы, мышьяк или их соединения
2707
Масла и другие продукты высокотемпературной перегонки каменноугольной смолы; аналогичные продукты, в которых масса ароматических составных частей превышает массу неароматических
2708
Пек и кокс пековый, полученные из каменноугольной смолы или прочих минеральных смол
2710
Нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород, кроме сырых; продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов; отработанные нефтепродукты
нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород (кроме сырых) и продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 мас.% или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов, за исключением отработанных нефтепродуктов
2711
Газы нефтяные и углеводороды газообразные прочие
2713
Кокс нефтяной, битум нефтяной и прочие остатки от переработки нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
2801
Фтор, хлор, бром и йод
2802 00 000 0
Сера сублимированная или осажденная; сера коллоидная

2009
Жидек шырындары (сығынды жүзiм шырынын қоса алғанда) және ашыған немесе спирт қосымшасын құрамайтын немесе қант немесе басқа да тәттiлейтiн зaттap қосылмаған көкөнiс шырындары:
2102
Ашытқылар (активтi немесе активтi емес); өзге де өлген бip клеткалы жансыз микроорганизмдер (3002 тауар позициясындағы вакцинадан басқа); дайын наубайханалық ұнтақтар:
2207
Құрамында кемiнде 80 к. % спирт бар денатураландырылған этил спиртi; денатураландырылған, кез келген концентрациядағы этил спиртi және өзге де спирттер:
2208
Көлемдi 80 к. % кем спирт концентрациясы бар денатураландырылмаған этил спиртi; спирт тұнбалары, ликерлар және басқа да спирттiк iшiмдiктер:
2304 00 000
Күнжара және тартылмаған немесе тартылған, түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген қытай бұрыш майынан өңделiп алынған басқа да қатты қалдықтар:
2522
2825 тауар позициясында көрсетiлген оксид және кальций гидроксидтен басқа, сөндiрiлмеген, сөндiрiлген және ылғалда қатаятын әк:
2523
Боялмаған немесе боялған, дайын немесе күйдiрiлген цемент тасы нысанында портландцемент, глиноземдiк цемент, қож цемент, суперсульфатты цемент және ұқсас гидравликалық цементтер:
2615
Ниобий, тантал, ванадий немесе цирконий кендері мен концентраттары:
2620
Құрамында металдар, күшән және олардың қосылыстары бар қож, күл және қалдықтар (қара металдарды өндiруден пайда болған қалдықтардан басқа):
2707
Майлар және таскөмiрдi шайырлардың жоғарғы температурада айдалатын өзге де өнiмдері; құрамдық бөлiмдердiң хош иiстi массасы хош иiссiз массасынан арттыратын ұқсас өнiмдер:
2708
Таскөмiр шайырлардан немесе өзге де минералды шайырлардан алынған пек және пектi кокс:
2710
Шикiлерден басқа, битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, құрамында 70 мас. % немесе одан да көп мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминоздық жыныстардан алынған, оның үстiне бұл мұнай өнiмдерi негiзгi құрама өнiмдер болып табылады; жұмсалған мұнай өнiмдерi:
Битуминоз жыныстарынан алынған мұнай және мұнай өнiмдерi (шикілерден басқа); басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, құрамында 70 мас. % немесе одан да көп мұнай немесе мұнай өнiмдерi бар, битуминоздық жыныстардан алынған, ескерсе жұмсалған мұнай өнiмдерiн қоспағанда, олар негiзгi өнiмдер болып табылады:
2711
Мұнай газдары және өзге де газ тәрiздi көмiрсутектер:
2713
Битуминоздық жыныстардан алынған мұнай коксы, мұнай битумы және мұнай және мұнай өнiмдерiн өңдеуден қалған өзге де қалдықтар:
2801
Фтор, хлор, бром және йод:
2802 00 000 0
Сублимирленген немесе шөккен күкiрт; коллоидты күкiрт

2803 00
Углерод (сажи и прочие формы углерода, в другом месте не поименованные или не включенные)
2804
Водород, газы инертные и прочие неметаллы
2805
Металлы щелочные или щелочно-земельные; металлы редкоземельные, скандий и иттрий в чистом виде, в смесях или сплавах; ртуть
2806
Хлорид водорода (кислота соляная); кислота хлорсульфоновая
2807 00
Серная кислота; олеум
2808 00 000 0
Азотная кислота; сульфоазотные кислоты
2809
Пентаоксид дифосфора; фосфорная кислота; полифосфорные кислоты определенного или неопределенного химического состава
2810 00
Оксиды бора; кислоты борные
2811
Кислоты неорганические прочие и соединения неметаллов с кислородом неорганические прочие
2812
Галогениды и галогенид оксиды неметаллов
2813
Сульфиды неметаллов; трисульфид фосфора технический
2814
Аммиак, безводный или в водном растворе
2815
Гидроксид натрия (сода каустическая); гидроксид калия (едкое кали); пероксиды натрия или калия
2816
Гидроксид и пероксид магния; оксиды, гидроксиды и пероксиды стронция или бария
2817 00 000 0
Оксид цинка; пероксид цинка
2818
Искусственный корунд определенного или неопределенного химического состава; оксид алюминия; гидроксид алюминия
2819
Оксиды и гидроксиды хрома
2820
Оксиды марганца
2822 00 000 0
Оксиды и гидроксиды кобальта; оксиды кобальта технические
2823 00 000 0
Оксиды титана
2824
Оксиды свинца; сурик свинцовый (красный и оранжевый)
2825
Гидразин и гидроксиламин и их неорганические соли; неорганические основания прочие; оксиды, гидроксиды и пероксиды металлов прочие
2826
Фториды; фторосиликаты, фтороалюминаты и прочие комплексные соли фтора
- фториды
2827
Хлориды, хлорид оксиды и хлорид гидроксиды; бромиды и бромид оксиды; йодиды и йодид оксиды
2828
Гипохлориты; гипохлорит кальция технический; хлориты; гипобромиты
2829
Хлораты и перхлораты; броматы и перброматы; йодаты и перйодаты
2830
Сульфиды; полисульфиды определенного или неопределенного химического состава
2831
Дитиониты и сульфоксилаты
2832
Сульфиты; тиосульфаты
2833
Сульфаты; квасцы; пероксосульфаты (персульфаты)
2834
Нитриты; нитраты
2835
Фосфинаты (гипофосфиты), фосфонаты (фосфиты) и фосфаты; полифосфаты определенного или неопределенного химического состава
2836
Карбонаты; пероксокарбонаты (перкарбонаты); карбонат аммония технический, содержащий карбамат аммония
2837
Цианиды, цианид оксиды, цианиды комплексные

2803 00
Көмiртек (күйелер және көмiртектiң басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа нысандары):
2804
Сутек, инерттi газдар және басқа металл еместер:
2805
Сiлтiлiк немесе сiлтiлi-жер металдары; сирек кездесетiн металдар, таза, қоспа және қорытпа түрдегi скандий мен иттрий, сынап:
2806
Сутек хлоридi (тұз қышқылы); хлорсульфондық қышқыл:
2807 00
Күкiрт қышқылы; олеум:
2808 00 000 0
Азот қышқылы; сульфоазот қышқылы
2809
Дифосфор пентаоксиді; фосфор қышқылы; белгіленген немесе белгіленбеген химиялық құрамның полифосфорлық қышқылдары:
2810 00
Бор оксидi; бор қышқылы:
2811
Басқа органикалық емес қышқылдар және металл еместердiң басқа органикалық емес оттегiмен қосылыстары:
2812
Галогенидтер және металл еместердің галогенид оксидтері:
2813
Металл еместердiң галогенидтерi; фосфордың техникалық трисульфидi:
2814
Аммиак, сусыз немесе су ерiтiндiсiндегi:
2815
Натрий гидроксидi (каустикалық сода); калий гидроксидi (күйдiргiш калий); натрий немесе калий пероксидi:
2816
Магний гидроксидi жәнe пероксидi: стронцийдiң немесе барийдiң гидроксидi және пероксидi:
2817 00 000 0
Мырыш оксидi; мырыш пероксидi
2818
Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның жасанды корунды; алюминий оксидi; алюминий гидроксидi:
2819
Хромның оксидтерi мен гидроксидтерi:
2820
Марганец оксидi:
2822 00 000 0
Кобальттың оксидтерi мен гидроксидтерi; кобальттың техникалық оксидтерi
2823 00 000 0
Титанның оксидтерi
2824
Қорғасынның оксидтерi; қорғасын жосасы (қызыл және қызғылт сары):
2825
Гидразин мен гидроксиламин және олардың бейорганикалық тұздары: басқа органикалық емес негiздемелер; металдардың басқа оксидтерi, гидроксидтерi және пероксидтерi:
2826
Фторидтер; фторосиликаттар, фторалюминиаттар және фтордың басқа кешендi тұздары:
- фторидтер:
2827
Хлоридтер, хлорид оксидтер және хлорид гидроксидтер; бромидтер және бромид оксидтер; йодидтер және йодид оксидтер:
2828
Гипохлориттер; кальцийдiң техникалық гипохлориті; гипобромиттер:
2829
Хлораттар және перхлораттар; броматтар және перброматтар; йодаттар және перйодаттар:
2830
Сульфидтер; белгiленген және белгiленбеген химиялық құрамның полисульфидi:
2831
Дитиониттер және сульфоксилаттар:
2832
Сульфиттер; тиосульфиттер:
2833
Сульфаттар; ашудасттаp; пероксосульфаттар (персульфаттар):
2834
Нитриттер; нитраттар:
2835
Фосфинаттар (гипофосфиттер), фосфонаттар (фосфиттер) және фосфаттар; белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның полифосфаттары:
2836
Карбонаттаp: пероксокарбонаттар (перкарбонаттар): құрамында аммоний карбонаты бар техникалық аммоний карбонаты:
2837
Цианидтер, оксид цианиді, кешенді цианидтер:

2839
Силикаты; силикаты щелочных металлов технические
2840
Бораты; пероксобораты (пербораты)
2841
Соли оксометаллических или пероксометаллических кислот
2842
Соли неорганических кислот или пероксокислот (включая алюмосиликаты определенного или неопределенного химического состава), кроме азидов, прочие
2843
Металлы драгоценные в коллоидном состоянии; соединения неорганические или органические драгоценных металлов, определенного или неопределенного химического состава; амальгамы драгоценных металлов
2844
Элементы химические радиоактивные и изотопы радиоактивные (включая делящиеся или воспроизводящиеся химические элементы и изотопы) и их соединения; смеси и остатки, содержащие эти продукты
2845
Изотопы, кроме изотопов товарной позиции 2844; соединения неорганические или органические этих изотопов, определенного или неопределенного химического состава:
2846
Соединения, неорганические или органические, редкоземельных металлов, иттрия или скандия или смесей этих металлов
2847 00 000 0
Пероксид водорода, отвержденный или не отвержденный мочевиной
2848 00 000 0
Фосфиды, определенного или неопределенного химического состава, за исключением феррофосфора
2849
Карбиды, определенного или неопределенного химического состава
2850 00
Гидриды, нитриды, азиды, силициды и бориды, определенного или неопределенного химического состава, кроме соединений, являющихся карбидами товарной позиции 2849:
2852 00 000
Соединения ртути, неорганические или органические, кроме амальгам
2853 00
Соединения неорганические прочие (включая дистиллированную или кондуктометрическую воду и воду аналогичной чистоты); воздух жидкий (с удалением или без удаления инертных газов); воздух сжатый; амальгамы, кроме амальгам драгоценных металлов
2901
Углеводороды ациклические
2902
Углеводороды циклические
2903
Галогенированные производные углеводородов
2904
Сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные углеводородов, галогенированные или негалогенированные
2905
Спирты ациклические и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2906
Спирты циклические и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2907
Фенолы; фенолоспирты
2908
Галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные фенолов или фенолоспиртов
2909
Эфиры простые, эфироспирты, эфирофенолы, эфироспиртофенолы, пероксиды спиртов, простых эфиров и кетонов (определенного или неопределенного химического состава) и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные

2839
Силикаттар, сiлтiлiк техникалық металдардың силикаттары:
2840
Бораттар, пероксобораттар (пербораттар):
2841
Оксометалдық және пероксометалдық қышқылдардың тұздары:
2842
Органикалық емес қышқылдардың немесе пероксоқышқылдардың тұздары (белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның алюмисиликаттарын қоса алғанда), азидтардан басқа, өзгелерi:
2843
Колоидты жағдайдағы қымбат металдар; қымбат металдардың органикалық емес немесе органикалық қосылыстары:
2844
Химиялық радиоактивтi элементтер және радиоактивтi изотоптар (бөлiнетiн немесе химиялық элементтер мен изотоптардың туындыларын) және олардың қосылыстары осы өнімді құрайтын қоспалар мен қалдықтар:
2845
Изотоптар, 2844 тауар позициясындағылардан басқа; химиялық құрамы белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамдардың, осы изотоптардың органикалық емес немесе органикалық қосылыстары:
2846
Сирек кездесетiн металдардың, иттрийдiң немесе скандийдiң, немесе осы металдардың қоспаларының органикалық емес немесе органикалық қосылыстары:
2847 00 000 0
Несепнәрмен қатырылған немесе қатырылмаған сутектiң пероксидi
2848 00 000 0
Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның фосфидi, феррофосфордан басқа
2849
Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның карбидтерi:
2850 00
Белгіленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның гидридтерi, нитридтері, азидтерi. силицидтерi және боридтерi, 2849 тауар позициясының карбидтерi болып табылатын қосылыстардан басқа:
2852 00 000
Амальгамнан басқа, органикалық емес немесе органикалық сынап қосылыстары:
2853 00
Басқа органикалық емес қосылыстар (дистилленген немесе кондуктометрленген су және тазалығы ұқсас суды қоса алғанда); сұйық ауа (инерттi газдарды алып тастағанда немесе алып тастамағанда); сығылған ауа; амальгамдар, қымбат металдардың амальгамдарынан басқа:
2901
Ациклдық көмiрсутектер:
2902
Циклдық көмiрсутектер:
2903
Көмiрсутектердiң галогенденген туындылары:
2904
Көмiрсутектердiң сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары, галогенденген немесе бейгалогенденген:
2905
Ациклдық спирттер және олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2906
Циклдық спирттер және олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2907
Фенолдар; фенолоспирттер:
2908
Фенолдардың немесе фенолоспирттердiң галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2909
Қарапайым эфирлер, эфирлi спирттер, эфирлi фенолдар, эфирлi спиртті фенолдар, спирттердiң, қарапайым эфирлер мен кетондардың пероксидтері (белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның) және олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:

2910
Эпоксиды, эпоксиспирты, эпоксифенолы и эпоксиэфиры, содержащие в структуре трехчленное кольцо, и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
2911 00 000 0
Ацетали и полуацетали, содержащие или не содержащие другую кислородсодержащую функциональную группу, и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или
нитрозированные производные
2912
Альдегиды, содержащие или не содержащие другую кислородсодержащую функциональную группу; полимеры альдегидов циклические; параформальдегид
2913 00 000 0
Производные соединений товарной позиции 2912, галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные
2914
Кетоны и хиноны, содержащие или не содержащие другую кислородсодержащую функциональную группу, и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2915
Кислоты ациклические монокарбоновые насыщенные и их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды и пероксикислоты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2916
Кислоты ациклические монокарбоновые ненасыщенные, кислоты циклические монокарбоновые, их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды и пероксикислоты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные:
2917
Кислоты поликарбоновые, их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды и пероксикислоты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2918
Кислоты карбоновые, содержащие дополнительную кислородсодержащую функциональную группу, и их ангидриды, галогенангидриды, пероксиды и пероксикислоты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2919
Эфиры фосфорной кислоты сложные и их соли, включая лактофосфаты; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2920
Сложные эфиры прочих неорганических кислот неметаллов (кроме сложных эфиров галогенводородов) и их соли; их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные
2921
Соединения с аминной функциональной группой
2922
Аминосоединения, включающие кислородсодержащую функциональную группу
2923
Соли и гидроксиды четвертичного аммониевого основания; лецитины и фосфоаминолипиды прочие, определенного или неопределенного химического состава
2924
Соединения, содержащие функциональную карбоксамидную группу; соединения угольной кислоты, содержащие функциональную амидную группу
2925
Соединения, содержащие функциональную карбоксимидную группу (включая сахарин и его соли), и соединения, содержащие функциональную иминную группу

2910
Құрылымында үш мүшелiк сақина бар эпоксидтер, эпоксиспирттер, эпоксифенолдар және эпоксиэфирлер, олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2911 00 000 0
Бacқa оттек құрайтын функционалдық топтан тұратын немесе одан тұрмайтын ацеталилер мен жартылай ацеталилер, олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары
2912
Басқа оттек құрайтын функционалдық тобы бар немесе жоқ альдегидтер; альдегидтардың циклдық полимерлерi, параформальдегид:
2913 00 000 0
2912 тауар позициясының галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген құраушы қосылыстары
2914
Басқа оттек құрайтын функционалдық тобы бар немесе жоқ кетондар мен хинондар, және олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2915
Ациклдық монокарбондық қорландырылған қышқылдар және олардың ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi және пероксиқышқылдар; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2916
Ациклдық монокарбондық қорландырылмаған қышқылдар, циклдық монокарбондық қышқылдар, олардың ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi және пероксиқышқылдар; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2917
Поликарбондық қышқылдар, олардың ангидридтері, галогенангидридтерi, пероксидтерi және пероксиқышқылдары; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2918
Қосымша оттек құрайтын функционалдық тобы бар карбон қышқылы, олардың ангидридтерi, галогенангидридтерi, пероксидтерi және пероксиқышқылдары; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2919
Фосфор қышқылының күрделi эфирлерi, лактофосфаттарды қоса алғанда; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2920
Металл еместердiң басқа органикалық емес қышқылының күрделi эфирлерi (галогенсутектiң күрделi эфирлерiнен басқа) және оның тұздары; олардың галогенденген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары:
2921
Амминдiк функционалдық топпен қосылыстар:
2922
Оттегі құрайтын функционалдық топты қосатын аминоқосылыстар:
2923
Ширектiк аммоний негiздемесiнiң тұздары мен гидроксидтерi; белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның лецитиндерi мен фосфоаминолипидтерi:
2924
Функционалдық карбоксамидтiк топты құрайтын қосылыстар; функционалдық амид тобын құрайтын көмiр қышқылының қосылыстары:
2925
Функционалдық карбоксимидтiк топты құрайтын қосылыстар (сахарин және оның тұздары), және функционалдық иминдiк топты құрайтын қосылыстар:

2926
Соединения, содержащие функциональную нитрильную группу
2927 00 000 0
Диазо-, азо- или азоксисоединения
2928 00
Производные гидразина или гидроксиламина органические
2929
Соединения, содержащие другие азотсодержащие функциональные группы
2930
Соединения сероорганические
2931 00
Соединения органо-неорганические прочие
2932
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) кислорода
2933
Соединения гетероциклические, содержащие лишь гетероатом(ы) азота
2934
Нуклеиновые кислоты и их соли, определенного или неопределенного химического состава; гетероциклические соединения прочие
2935 00
Сульфонамиды
2936
Провитамины и витамины, природные или синтезированные (включая природные концентраты), их производные, используемые в основном в качестве витаминов, и смеси этих соединений, в том числе в любом растворителе
2937
Гормоны, простагландины, тромбоксаны и лейкотриены, природные или синтезированные; их производные и структурные аналоги, включающие цепочечные модифицированные полипептиды, используемые в основном в качестве гормонов
2938
Гликозиды, природные или синтезированные, их соли, простые и сложные эфиры и прочие производные
2939
Алкалоиды растительного происхождения, природные или синтезированные, их соли, простые и сложные эфиры и прочие производные
2940 00 000 0
Сахара химически чистые, кроме сахарозы, лактозы, мальтозы, глюкозы и фруктозы; простые эфиры сахаров, ацетали сахаров и сложные эфиры сахаров, их соли, кроме продуктов товарной позиции 2937, 2938 или 2939
2941
Антибиотики
2942 00 000 0
Соединения органические прочие
3001
Железы и прочие органы, предназначенные для органотерапии, высушенные, измельченные или не измельченные в порошок; экстракты желез или прочих органов или их секретов, предназначенные для органотерапии; гепарин и его соли; прочие вещества человеческого или животного происхождения, подготовленные для использования в терапевтических или профилактических целях, в другом месте не поименованные или не включенные
3002
Кровь человеческая; кровь животных, приготовленная для использования в терапевтических, профилактических или диагностических целях; сыворотки иммунные и фракции крови прочие и модифицированные иммунологические
продукты, в том числе полученные методами биотехнологии; вакцины, токсины, культуры микроорганизмов (кроме дрожжей) и аналогичные продукты
3003
Лекарственные средства (кроме товаров товарной позиции 3002, 3005 или 3006), состоящие из смеси двух или более компонентов, для использования в терапевтических или профилактических целях, но не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы или упаковки для розничной продажи

2926
Функционалдық нитрильдiк топты құрайтын қосылыстap:
2927 00 000 0
Диазо-, азо- немесе азоксиқосылыстары
2928 00
Гидразиннiң немесе гидроксиламиннiң органикалық туындылары:
2929
Басқа азот құрайтын функционалдық топтары бар қосылыстары:
2930
Күкiртті органикалық қосылыстар:
2931 00
Органикалық-органикалық емес басқа қосылыстар:
2932
Тек оттектiң гетероатомдары бар гетероцикликалық қосылыстар:
2933
Тек азоттың гетероатомдары бар гетероцикликалық қосылыстар:
2934
Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамының нуклейндiк қышқылдары мен олардың тұздары; басқа гетероциклдік қосылыстар:
2935 00
Сульфаномидтер:
2936
Провитаминдер және витаминдер, табиғи немесе синтезирленген (табиғи концентраттарды қоса алғанда), негiзiнен витамин ретiнде қолданылатын олардың туындылары, және осы қосылыстардың қоспалары, оның iшiнде кез келген ерiтiндiдегi:
2937
Табиғи немесе синтезирленген гормондар, простагландиндер, тромбоксандар жәнe лейкотриендер; олардың туындылары және тiзбелiк модифицирленген полепиптидтердi қосатын, негiзiнен гормон ретiнде қолданылатын құрылымдық ұқсастары:
2938
Табиғи немесе синтезирленген гликозидтер, олардың тұздары, қарапайым және күрделі эфирлер және басқа туындылары:
2939
Өсiмдiктерден алынатын табиғи немесе синтезирленген алколоидтер, олардың тұздары, қарапайым және күрделi эфирлер және басқа туындылары:
2940 00 000 0
Химиялық таза қанттар, сахароза, лактоза, мальтозалар, глюкозалар және фруктозалардан басқа; қанттың қапарайым эфирлерi, қанттардың ацеталилерi және қанттардың күрделi эфирлерi, олардың тұздары, 2937, 2938 немесе 2939 тауар позициясының өнiмдерiнен басқа
2941
Антибиотиктер:
2942 00 000 0
Басқа органикалық қосылыстар
3001
Органотерапияға арналған, кептiрiлген, ұсақталған немесе ұнтақ болып ұсақталған бездер мен басқа органдар; органотерапияға арналған бездердiң немесе басқа органдардың не олардың секреттерiнiң экстракттары; гепарин және оның тұздары; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналған адамнан не жануарлардан алынған басқа заттар:
3002
Терапевтикалық, алдын алу немесе диагностикалық мақсаттар үшiн дайындалған адам қаны, жануарлар қаны; иммундық қан сарысуы және қанның басқа фракциялары, модифицирленген иммунологиялық өнiмдер, оның iшiнде биотехнология әдістерiмен алынған өнiмдер; вакциналар, токсиндер, микроорганизмдер себiндiлерi (ашытқылардан басқа) және ұқсас өнiмдер:
3003
Терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналған, екi немесе одан көп құрамдас бөлiктерден құралған дәрiлiк құралдар (3002, 3005 немесе 3006 тауар позицияларынан басқа), бiрақ бөлшек сауда үшiн дозаланған дәрiлiк нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынбаған:

3004
Лекарственные средства (кроме товаров товарной позиции 3002, 3005 или 3006), состоящие из смешанных или несмешанных продуктов, для использования в терапевтических или профилактических целях, расфасованные в виде дозированных лекарственных форм (включая лекарственные средства в форме трансдермальных систем) или в формы или упаковки для розничной продажи
3005
Вата, марля, бинты и аналогичные изделия (например, перевязочный материал, лейкопластыри, припарки), пропитанные или покрытые фармацевтическими веществами или расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи, предназначенные для использования в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии
3006
Фармацевтическая продукция, упомянутая в примечании 4 к данной группе
3202
Органические дубильные вещества синтетические; неорганические дубильные вещества; препараты для дубления, содержащие или не содержащие природные дубильные вещества; ферментные препараты для предварительного дубления
3204
Органические красящие вещества синтетические, определенного или неопределенного химического состава; препараты, изготовленные на основе синтетических органических красящих веществ, указанные в примечании 3 к данной группе; синтетические органические продукты, используемые в качестве оптических отбеливателей или люминофоров, определенного или неопределенного химического состава
3209
Краски и лаки (включая эмали и политуры) на основе синтетических полимеров или химически модифицированных природных полимеров, диспергированные или растворенные в водной среде
3215
Краска полиграфическая, чернила или тушь для письма или рисования и прочие чернила, концентрированные или неконцентрированные, твердые или нетвердые
3302
Смеси душистых веществ и смеси (включая спиртовые растворы) на основе одного или более таких веществ, используемые в качестве промышленного сырья; прочие препараты на основе душистых веществ, используемые для производства напитков
3307
Средства, используемые до, во время или после бритья, дезодоранты индивидуального назначения, составы для принятия ванн, средства для удаления волос и прочие парфюмерные, косметические или туалетные средства, в другом месте не поименованные или не включенные; дезодоранты для помещений, ароматизированные или неароматизированные, обладающие или не обладающие дезинфицирующими свойствами
3401
Мыло; поверхностно-активные органические вещества и средства, применяемые в качестве мыла, в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий, содержащие или не содержащие мыло; поверхностно-активные органические вещества и средства для мытья кожи в виде жидкости или крема и расфасованные для розничной продажи, содержащие или не содержащие мыло; бумага, вата, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные или покрытые мылом или моющим средством
- мыло и поверхностно-активные органические вещества и средства в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий и бумага, вата, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные или покрытые мылом или моющим средством

3004
Терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналған араласқан немесе араласпаған өнiмдер бар дәрiлiк құралдар (3002, 3005 немесе 3006 тауар позицияларынан басқа), бөлшек сауда үшiн дозаланған дәрiлiк нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынған:
3005
Медицинада, хирургияда, стоматологияда немесе ветеринарияда қолдануға арналған, фармацевтикалық заттар сiңiрiлген немесе қапталған мақта, дәке, бинттер және ұқсас бұйымдар (мысалы, таңу материалы, лейкопластырьлер, припаркалар):
3006
Аталған топқа 4 ескертуде айтылған, фармацевтикалық өнiм:
3202
Синтетикалық органикалық илеу заттар; органикалық емес илеу заттар; табиғи илегiш заттардан тұратын немесе олардан тұрмайтын илегiш препараттар; алдын-ала илеуге арналған ферменттiк препараттар:
3204
Белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамның синтетикалық органикалық бояу заттары; осы топқа 3-ескертуде көрсетiлген, синтетикалық органикалық заттардың негiзiнде дайындалған препараттар; белгiленген немесе белгiленбеген химиялық құрамының оптикалық ағартқыш немесе мюминофорлар ретінде қолданылатын синтетикалық органикалық өнiмдерi:
3209
Синтетикалық полимерлер немесе химиялық түрде өзгертiлген табиғи полимерлер негiзiндегi, майдаланған немесе сулы емес ортада ерiтiлген бояулар мен лактар (эмальдар мен политураларды қоса алғанда):
3215
Баспаханалық бояу, сия немесе жазу немесе сурет салуға арналған тушьтар және басқа да әдейі арналған немесе әдейі арналмаған, қатты немесе қатты емес сиялар:
3302
Өнеркәсiптiк шикiзат ретiнде қолданылатын, хош иiстi заттардың қоспалары және сондай бiр немесе одан көп заттардың негiзiндегi қоспалар (спирт
ерiтiндiлерiн қоса алғанда); сусындар өндiрiсi үшiн қолданылатын хош иiстi заттардың негiзiндегi басқа препараттар:
3307
Қырынардан бұрын, қырыну кезiнде немесе қырынғаннан кейiн пайдаланылатын құралдар, жеке мақсаттағы дезодоранттар, ванна қабылдауға арналған құрамдар, шаш алатын құралдар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа да парфюмерлiк, косметикалық және иiс құралдары; ароматтандырылған немесе ароматтандырылмаған, дезинфекциялық қасиеттерi бар немесе жоқ бөлмеге арналған дезодоранттар:
3401
Сабын; кесек, кесік түрiнде немесе нысандалған түрде, құрамында сабын болатын немесе болмайтын, сабын ретiнде қолданылатын, беттiк белсендi органикалық заттар; бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған, сұйық немесе крем түрiндегi, құрамында сабын болатын немесе болмайтын беттiк-белсендi органикалық заттар мен дененi жууға арналған құралдар; сабын немесе жуғыш зат сiңiрiлген қағаз, мақта, киiз немесе фетр және тоқымалық емес материалдар:
- сабын және кесектер, кесіктер немесе нысандалған бұйым және қағаз түрiндегi беттiк-белсендi органикалық заттар және құралдар; сабынмен немесе жуғыш зат сiңiрiлген мақта, киiз немесе фетр және тоқымалық емес материалдар:

3402
Вещества поверхностно-активные органические (кроме мыла); поверхностно-активные средства, моющие средства (включая вспомогательные моющие средства) и средства чистящие, содержащие или не содержащие мыло (кроме средств товарной позиции 3401)
3507
Ферменты; ферментные препараты, в другом месте не поименованные или не включенные
3602 00 000 0
Вещества взрывчатые готовые, кроме пороха
3603 00
Шнуры огнепроводные; шнуры детонирующие; капсюли ударные или детонирующие; запалы; электродетонаторы
3805
Скипидар живичный, древесный или сульфатный и масла терпеновые прочие, получаемые путем перегонки или другой обработки древесины хвойных пород; дипентен неочищенный; скипидар сульфитный и пара-цимол неочищенный прочий; масло сосновое, содержащее альфа-терпинеол в качестве главного компонента
3806
Канифоль и смоляные кислоты, и их производные; спирт канифольный и масла канифольные; переплавленные смолы
3808
Инсектициды, родентициды, фунгициды, гербициды, противовсходовые средства и регуляторы роста растений, средства дезинфицирующие и аналогичные им, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи или представленные в виде готовых препаратов или изделий (например, ленты, обработанные серой, фитили и свечи, и бумага липкая от мух)
3901
Полимеры этилена в первичных формах
3902
Полимеры пропилена или прочих олефинов в первичных формах
3903
Полимеры стирола в первичных формах
3904
Полимеры винилхлорида или прочих галогенированных олефинов, в первичных формах
3905
Полимеры винилацетата или прочих сложных виниловых эфиров, в первичных формах; прочие винильные полимеры в первичных формах
3906
Акриловые полимеры в первичных формах
3907
Полиацетали, полиэфиры простые прочие и смолы эпоксидные в первичных формах; поликарбонаты, смолы алкидные, сложные полиаллильные эфиры и прочие сложные полиэфиры в первичных формах
3908
Полиамиды в первичных формах
3909
Амино-альдегидные смолы, феноло-альдегидные смолы и полиуретаны в первичных формах
3911
Смолы нефтяные, смолы кумароно-инденовые, политерпены, полисульфиды, полисульфоны и продукты прочие, указанные в примечании 3 к данной группе, в первичных формах, в другом месте не поименованные или не включенные
3912
Целлюлоза и ее химические производные, в первичных формах, в другом месте не поименованные или не включенные
3913
Полимеры природные (например, альгиновая кислота) и полимеры природные модифицированные (например, отвержденные протеины, химические производные натурального каучука), в первичных формах, в другом месте не поименованные или не включенные

3402
Беттiк-белсендi органикалық заттар (сабыннан басқа); беттiк-белсендi құралдар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және тазалайтын, құрамында сабын болатын немесе болмайтын құралдар (3401 тауар позициясының құралдарынан басқа):
3507
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген ферменттер; ферменттік препараттар:
3602 00 000 0
Оқ-дәрiден басқа, дайын жарылғыш заттар
3603 00
От өткізетін шнурлар, тұтандыратын шнурлар; соққылаушы немесе тұтандыратын капсюлдер; запалдар; электродетонаторлар:
3805
Сағыздық, сүректiк немесе сульфаттық скипидар, айдау жолымен немесе қылқан жапырақтылардың сүрегiн өңдеуден алынған өзге терпендiк майлар; тазартылмаған дипентен; сульфаттық скипидар және тазартылмаған басқа пара-цимол; негiзi құрамдас бөлiк ретiнде альфа-терпиенолы бар қарағай майы:
3806
Канифоль және шайырлық қышқылдар, және олардың туындылары; канифолдық спирт және канифолдық майы; қайта балқытылған шайырлар:
3808
Инсектицидтер, родентицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, өскіндерге қарсы құралдар және өсiмдiктің өсуiн реттеушiлер, дайын препараттар
немесе бұйымдар түрiнде ұсынылған немесе бөлшек саудаға арналып нысандарға немесе орамдарға өлшенiп салынған зарарсыздандыратын құралдар мәнi және оларға ұқсастар (мысалы, күкiртпен өңделген лента, фитильдер мен балауыз шамдар, шыбынға қарсы жабысқақ қағаз):
3901
Бастапқы нысандардағы этиленнiң полимерлерi:
3902
Бастапқы нысандардағы пропиленнiң немесе басқа олефиндердiң полимерлерi:
3903
Бастапқы нысандардағы стиролдың полимерлері:
3904
Бастапқы нысандардағы винилхлоридтiң немесе басқа галогенденген олефиндердiң полимерлерi:
3905
Бастапқы нысандардағы винилацетаттың немесе басқа күрделi винилдiк эфирлердiң полимерлерi; бастапқы нысандардағы басқа винилдiк полимерлер:
3906
Бастапқы нысандардағы акрилдiк полимерлер:
3907
Бастапқы нысандардағы полиацеталилер, қарапайым басқа полиэфирлер және эпоксидтiк шайырлар; бастапқы нысандардағы поликарбонаттар, алкидті шайырлар, күрделi полиаллильдi эфирлер және басқа күрделi полиэфирлер:
3908
Бастапқы нысандардағы полиамидтер:
3909
Бастапқы нысандардағы амино-альдегидтiк шайырлар, феноло-альдегидтiк шайырлар жәнe полиуретандар:
3911
Аталған топқа 3-ескертуде көрсетiлген бастапқы нысандардағы мұнайлық шайырлар, кумароно-индендiк шайырлар, политерпендер, полисульфидтер, полисульфондар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өзге де өнiмдер:
3912
Бастапқы нысандардағы целлюлоза және оның басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген химиялық туындылары:
3913
Бастапқы нысандардағы табиғи полимерлер (мысалы, альгиндiк қышқыл) және басқа жерде аталмаған және енгiзiлмеген өзгертiлген табиғи полимерлер (мысалы, қатырылған протеиндер, табиғи көксағыздың химиялық туындылары):

3914 00 000 0
Смолы ионообменные, полученные на основе полимеров товарных позиций 3901 - 3913, в первичных формах
3915
Отходы, обрезки и скрап, из пластмасс
3916
Мононить с размером поперечного сечения более 1 мм, прутки, стержни и профили фасонные, с обработанной или необработанной поверхностью, но не подвергшиеся иной обработке, из пластмасс
3917
Трубы, трубки, шланги и их фитинги (например, соединения, колена, фланцы), из пластмасс
3918
Покрытия для пола из пластмасс, самоклеящиеся или несамоклеящиеся, в рулонах или пластинах; покрытия для стен или потолков из пластмасс, указанные в примечании 9 к данной группе
3919
Плиты, листы, пленка, лента, полоса и прочие плоские формы, из пластмасс, самоклеящиеся, в рулонах или не в рулонах
3920
Плиты, листы, пленка и полосы или ленты, прочие, из пластмасс, непористые и неармированные, неслоистые, без подложки и не соединенные аналогичным способом с другими материалами
3921
Плиты, листы, пленка и полосы или ленты из пластмасс, прочие
3922
Ванны, души, раковины для стока воды, раковины для умывания, биде, унитазы, сиденья и крышки для них, бачки сливные и аналогичные санитарно-технические изделия, из пластмасс
3923
Изделия для транспортировки или упаковки товаров, из пластмасс; пробки, крышки, колпаки и другие укупорочные средства, из пластмасс
3924
Посуда столовая и кухонная, приборы столовые и кухонные принадлежности, прочие предметы домашнего обихода и предметы гигиены или туалета, из пластмасс
3925
Детали строительные из пластмасс, в другом месте не поименованные или не включенные
3926
Изделия прочие из пластмасс и изделия из прочих материалов товарных позиций 3901 - 3914
4001
Каучук натуральный, балата, гуттаперча, гваюла, чикл и аналогичные природные смолы, в первичных формах или в виде пластин, листов или полос, или лент
4011
Шины и покрышки пневматические резиновые новые
4104
Дубленая кожа или кожевенный краст из шкур крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных, без волосяного покрова, двоеные или недвоеные, но без дальнейшей обработки
4202
Саквояжи, чемоданы, дамские сумки-чемоданчики, кейсы для деловых бумаг, портфели, школьные ранцы, футляры для очков, биноклей, фотоаппаратов, музыкальных инструментов, ружей, кобура и аналогичные изделия; сумки дорожные, сумки-термосы для пищевых продуктов или напитков, сумочки для косметики, рюкзаки, дамские сумки, сумки хозяйственные, портмоне, кошельки, футляры для географических карт, портсигары, кисеты, сумки для рабочего инструмента, сумки спортивные, футляры для бутылок, шкатулки для ювелирных изделий, пудреницы, футляры для режущих предметов и аналогичные изделия, из натуральной или композиционной кожи, из листов пластмассы, текстильных материалов, вулканизованных волокон или картона или полностью или преимущественно покрытые такими материалами или бумагой

3914 00 000 0
Бастапқы нысандардағы, 3901-3913 тауар позицияларының полимерлер негiзiнде алынған ион алмастырғыш шайырлар
3915
Пластмассадан жасалған қалдықтар, кесiндiлер және сынықтар:
3916
Пластмассадан жасалған көлденең қимасының мөлшерi 1 мм аспайтын бетi өңделген немесе өңделмеген, бiрақ өзгеше өңдеуге түспеген моножiп, шыбықтар, өзектер және фасондық профильдер:
3917
Пластмассадан жасалған құбырлар, түтіктер және құбыршектер, олардың фитингтерi (мысалы қосылыстар, фланцтер):
3918
Пластмассадан жасалған едендерге арналатын рулондардағы немесе пластиналардағы жабындар, өздiгінен жабысатындар немесе өздiгiнен жабыспайтындар; осы топқа 9-ескертуде көрсетiлген пластмассадан жасалған қабырғалар немесе төбелерге арналған жабындар:
3919
Пластмассадан жасалған тақтайлар, табақтар, пленка, фольга және белдiктер немесе рулондардағы немесе рулондарға оралмаған басқа да өздiгiнен жабысатын жазық нысандар:
3920
Кеуектi емес және арқауланбаған, қабат-қабат емес, төсенiшсiз және басқа материалдармен ұқсас әдiспен қосылмаған пластмассадан жасалған тақтайлар, табақтар, пленкалар, белдiктер немесе ленталар, өзгелерi:
3921
Пластмассадан жасалған өзге де тақтайлар, табақтар, пленкалар және белдiктер немесе ленталар:
3922
Пластмассадан жасалған ванналар, душтар, су ағызуға арналған раковиналар, жуынуға арналған раковиналар, биде, унитаздар, отыратын орындар мен оларға арналған қақпақтар, ағызу бачоктары және ұқсас санитариялық-техникалық бұйымдар:
3923
Пластмассадан жасалған тасымалдауға немесе орауға арналған бұйымдар; пластмассадан жасалған тығындар, қақпақтар, қалпақшалар және тығындауға арналған өзге де бұйымдар:
3924
Пластмассадан жасалған асханалық, ас үйлiк ыдыс-аяқ, басқа үй-тұрмыстық бұйымдар мен заттар:
3925
Пластмассадан жасалған басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген құрылыс детальдары:
3926
Пластмассадан жасалған басқа бұйымдар және 3901-3914 тауар позицияларының материалдарынан жасалған өзге де бұйымдар:
4001
Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар, табақтар немесе белдiктер немесе ленталар түрiндегi табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар:
4011
Жаңа пневматикалық резеңке шиналар мен қақпақшалар:
4104
Жүнсiз, бөлiнген немесе бөлiнбеген, бiрақ одан арғы өңдеусiз ipi қара малдардың немесе жылқы тұқымдас жануарлардың терiлерiнен алынған иленген былғары және былғарылық краст:
4202
Жол сандықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын сөмке-шабадандары, iс қағаздарға арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелер, көзiлдiрiктерге, дүрбiлерге, фотоаппараттарға, музыкалық аспаптарға, мылтықтарға арналған футлярлар, кобура және ұқсас бұйымдар жол сөмкелерi, азық-түлiктерге немесе сусындарға арналған термос-сөмкелер, косметикаға арналған сөмкелер, рюкзактар, әйел сөмкелер, шаруашылыққа арналған сөмкелер, портмоне, әмияндар, географиялық карталарға арналған футлярлар, портсигарлар, кисеттер, жұмысшы аспаптарына арналған сөмкелер, спорттық сөмкелер, шишаларға арналған футлярлар, зергерлiк бұйымдарға арналған қобдишалар, опа салғыштар, кескiш заттарға арналған футлярлар және табиғи немесе композициялық былғарыдан, пластмасса табақтарынан, тоқымалық материалдардан, вулканданған талшықтардан немесе картоннан жасалған, не болмаса тұтастай немесе жартылай сондай материалдармен немесе қағазбен жабылған ұқсас бұйымдар:

4303
Предметы одежды, принадлежности к одежде и прочие изделия, из натурального меха
4410
Плиты древесностружечные, плиты с ориентированной стружкой (OSB) и аналогичные плиты (например, вафельные плиты) из древесины или других одревесневших материалов, пропитанные или не пропитанные смолами или другими органическими связующими веществами
4411
Плиты древесноволокнистые из древесины или других одревесневших материалов с добавлением или без добавления смол или других органических веществ
4412
Фанера клееная, панели фанерованные и аналогичные материалы из слоистой древесины
4418
Изделия столярные и плотницкие, деревянные, строительные, включая ячеистые деревянные панели, панели напольные собранные, гонт и дранку кровельные
4801 00 000 0
Бумага газетная в рулонах или листах
4803 00
Бумажные туалетные салфетки или салфетки для лица, полотенца или пеленки и другие виды бумаги хозяйственно -бытового или санитарно-гигиенического назначения, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, крепированные или некрепированные, гофрированные или негофрированные, тисненые или нетисненые, перфорированные или неперфорированные, с окрашенной или неокрашенной поверхностью, напечатанные или ненапечатанные, в рулонах или листах
4808
Бумага и картон гофрированные (оклеенные или не оклеенные гладкими наружными листами), крепированные, тисненые или перфорированные, в рулонах или листах, кроме указанных в товарной позиции 4803
4814
Обои и аналогичные настенные покрытия; бумага прозрачная для окон
4818
Бумага туалетная и аналогичная бумага, целлюлозная вата или полотно из целлюлозных волокон хозяйственно-бытового или санитарно-гигиенического назначения, в рулонах шириной не более 36 см или разрезанные по размеру или форме; носовые платки, косметические салфетки, полотенца, скатерти, салфетки, детские пеленки, тампоны, простыни и аналогичные изделия хозяйственно-бытового, санитарно-гигиенического или медицинского назначения, предметы одежды и принадлежности к одежде, из бумажной массы, бумаги, целлюлозной ваты или полотна из целлюлозных волокон
4819
Картонки, ящики, коробки, мешки, пакеты и другая упаковочная тара, из бумаги, картона, целлюлозной ваты или полотна из целлюлозных волокон; коробки для картотек, лотки для писем и аналогичные изделия, из бумаги или картона, используемые в учреждениях, магазинах или в аналогичных целях

4303
Табиғи үлбiрден жасалған киiм заттары, киiмге керек-жарақтар және өзге бұйымдар:
4410
Сүректен немесе басқа сүректелген материалдардан алынған, шайыр немесе басқа органикалық байланыстырғыш заттар сiңдiрiлген немесе сiңдiрiлмеген сүрекжаңқалық плиталар және ұқсас плиталар (мысалы, салынған жаңқасы бар плиталар және вафельдiк плиталар):
4411
Шайыр немесе басқа органикалық заттар қосылған немесе қосылмаған, сүректен немесе басқа сүректенген материалдардан алынған сүректалшықтық плиталар:
4412
Қабатталған сүректен алынған жапсырылған фанер, фанерленген панельдер және ұқсас материалдар:
4418
Ағаштан жасалған ұялы панельдердi, жинақталған қалқандық паркетті, жабынтақтаны және жабындық қиынды ағаштарды қоса алғанда ағаштан жасалған, құрылыстық, балташылық бұйымдар:
4801 00 000 0
Орамдағы немесе парақтардағы газеттiк қағаз
4803 00
Крепирлерленген немесе крепирленбеген, гофрленген немесе гофрленбеген, батырылып бедерленген немесе батырылып бедерленбеген, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, үстiңгi бетi боялған немесе боялмаған, басылған немесе басылмаған орамдардағы немесе парақтардағы туалеттік қағаз сулық немесе бет сүртуге арналған сулық, сүлгi немесе жаялықтар және шаруашылық-тұрмыстық немесе санитариялық-гигиеналық мақсаттардағы қағаздың басқа түрлерi, целлюлоз мақта және целлюлоз талшығынан жасалған полотно:
4808
4803 тауар позициясында көрсетiлгендерден бacқa орамдардағы немесе парақтардағы гофрленген (желiмделген немесе желiмделмеген сыртқы парағы тегiстелген), бекiтiлген, сығылған немесе перфарацияланған қағаз және картон:
4814
Тұсқағаз және ұқсас қабырға жабындылары; терезеге арналған мөлдiр қағаз:
4818
Енi 36 см аспайтын орамдардағы немесе мөлшерi немесе нысаны бойынша кесiлген шаруашылық-тұрмыстық немесе санитариялық-гигиеналық мақсаттарға арналған целлюлоз талшықтарынан жасалған дәретхана қағазы және ұқсас қағаздар, целлюлоз мақтасы немесе полотно; бет орамалдары, косметикалық
салфеткалар, сүлгiлер, дастархандар, майлықтар, бала жаялықтары, тампондар, ақжаймалар және шаруашылық-тұрмыстық немесе санитариялық-гигиеналық немесе медициналық мақсаттарға арналған ұқсас бұйымдар, қағаз массасынан, қағаздан, целлюлоз мақтасынан немесе целлюлоз талшықтарынан жасалған полотнодан жасалған киiм заттары мен киiм керек-жарақтары:
4819
Қағаздан, картоннан, целлюлоз мақтасынан немесе целлюлоз талшықтарынан жасалған полотнодан жасалған үлкен картон қораптар, жәшiктер, қораптар, қапшықтар, пакеттер және басқа да орам ыдыстары; мекемелерде, дүкендерде немесе ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын қағаздан немесе картоннан жасалған картотекаларға арналған қораптар, хаттарға арналған лотоктар және ұқсас бұйымдар:

4820
Журналы регистрационные, бухгалтерские книги, записные книжки, книги заказов, квитанционные книжки, блокноты для писем, памятных записок, дневники и аналогичные изделия, тетради, блокноты с промокательной бумагой, съемные переплеты (для отрывных листов или другие), папки, скоросшиватели, самокопировальные деловые бланки, полистно проложенные копировальные наборы и прочие канцелярские товары, из бумаги или картона; альбомы для образцов или для коллекций и обложки для книг, из бумаги или картона
5001 00 000 0
Коконы шелкопряда, пригодные для разматывания
5002 00 000 0
Шелк-сырец (некрученый)
5003 00 000 0
Отходы шелковые (включая коконы, непригодные для разматывания, отходы коконной нити и расщипанное сырье)
5004 00
Нить шелковая (кроме пряжи из шелковых отходов), не расфасованная для розничной продажи
5005 00
Пряжа из шелковых отходов, не расфасованная для розничной продажи
5006 00
Нить шелковая и пряжа из шелковых отходов, расфасованные для розничной продажи; волокно из фиброина шелкопряда
5007
Ткани из шелковых нитей или из шелковых отходов
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
5102
Волос животных, тонкий или грубый, не подвергнутый кардо- или гребнечесанию
5103
Отходы шерсти или тонкого или грубого волоса животных, включая прядильные отходы, но исключая расщипанное сырье
5104 00 000 0
Расщипанное сырье из шерсти или тонкого или грубого волоса животных
5105
Шерсть и тонкий или грубый волос животных, подвергнутые кардо- или гребнечесанию (включая шерсть, подвергнутую гребнечесанию, в отрезках)
5106
Пряжа шерстяная аппаратного прядения, не расфасованная для розничной продажи
5107
Пряжа шерстяная гребенного прядения, не расфасованная для розничной продажи
5108
Пряжа из тонкого волоса животных (аппаратного или гребенного прядения), не расфасованная для розничной продажи
5109
Пряжа из шерсти или тонкого волоса животных, расфасованная для розничной продажи
5110 00 000 0
Пряжа из грубого волоса животных или конского волоса (включая позументную нить из конского волоса), расфасованная или не расфасованная для розничной продажи
5111
Ткани из шерстяной пряжи аппаратного прядения или пряжи аппаратного прядения из тонкого волоса животных
5112
Ткани из шерстяной пряжи гребенного прядения или пряжи гребенного прядения из тонкого волоса животных

4820
Қағаздан немесе картоннан жасалған тiркеу журналдары, бухгалтерлiк кiтаптар, қойын кiтаптары, тапсырыс кiтаптары, түбiртек кiтаптары, хаттарға, естелiк жазбаға арналған блокноттар, күнделiктер және ұқсас бұйымдар, дәптерлер, сорғыш қағазы, алынбалы қаптауышы бар блокноттар, (жұлынбалы парақтарға және басқаларға арналған) блокноттар, папкалар, құжат тiгiлетiн папкалар, өздiгiнен көшiру ic бланкiлерi, парақтап салынған көшiру жиынтығы және басқа да кеңсе тауарлары; қағаздардан немесе картоннан жасалған үлгiге арналған немесе топтамаға арналған альбомдар және кiтаптарға арналған мұқабалар:
5001 00 000 0
Тарқатуға жарамды жiбек құртының пiлләлерi
5002 00 000 0
Тазартылмаған жiбек (ширатылмаған)
5003 00 000 0
Жiбек қалдықтары (тарқатуға жарамсыз пiлләлердi, пiллә жiптерi мен ыдыратылған шикiзатты қоса алғанда)
004 00
Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынбаған жiбек жiбi (жiбек қалдықтарынан жасалған иiрiмжiптi қоспағанда):
5005 00
Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынбаған жiбек қалдықтарынан жасалған иiрiмжiп:
5006 00
Бөлшек сауда үшiн өлшеп салынған, жiбек қалдықтарынан жасалған жiбек жiбi және иiрiмжiп; жiбек құртының фиброинынан жасалған талшық:
5007
Жiбек жiптерден немесе жiбек қалдықтарынан әзiрленген маталар:
5101
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн:
5102
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған, биязы немесе қылшықты, жануарлардың қылы:
5103
Жүннiң немесе иiру қалдықтарын қоса алғанда, бiрақ ыдыратылған шикiзатты қоспағанда жануарлардың биязы немесе қылшықты қылы:
5104 00 000 0
Жүннен немесе жануарлардың биязы немесе қылшықты қылынан ыдыратылған шикiзат
5105
Жүн немесе кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған (кесiндiлерде, тарауға ұшыраған жүндердi қоса алғанда) жануарлардың биязы немесе қылшықты қылы:
5106
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, аппараттық иірудің жүндік иірімжібі:
5107
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған тарақпен иірудің жүндік иірімжібі:
5108
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған (аппараттық немесе тарақпен иiру) жануарлардың биязы қылынан жасалған иiрiмжіп:
5109
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған жануарлардың жүнiнен немесе биязы қылынан жасалған иiрiмжiп:
5110 00 000 0
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе өлшенiп оралмаған, (жылқы қылынан жасалған зер жiбiн қоса алғанда) жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы қылынан жасалған иiрiмжiп
5111
Аппараттық иiрудiң жүндiк иiрiмжiбiнен немесе жануарлардың биязы қылынан аппараттық иiру иiрiмжiбiнен жасалған маталар:
5112
Тарақпен тараудағы жүндiк иiрiмжiптен немесе тарақпен тараудағы жануарлардың биязы қылынан алынған иiрiмжіптен жасалған маталар:

5113 00 000 0
Ткани из грубого волоса животных или конского волоса
5201 00
Волокно хлопковое, не подвергнутое кардо- или гребнечесанию
5202
Отходы хлопкового волокна (включая прядильные отходы и расщипанное сырье)
5203 00 000 0
Волокно хлопковое, подвергнутое кардо- или гребнечесанию
5204
Нитки хлопчатобумажные швейные, расфасованные или не расфасованные для розничной продажи
5205
Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных ниток), содержащая хлопковых волокон 85 мас.% или более, не расфасованная для розничной продажи
5206
Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных ниток), содержащая менее 85 мас.% хлопковых волокон, не расфасованная для розничной продажи
5207
Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных ниток), расфасованная для розничной продажи
5208
Ткани хлопчатобумажные, содержащие 85 мас.% или более хлопковых волокон, с поверхностной плотностью не более 200 г/м2
5209
Ткани хлопчатобумажные, содержащие 85 мас.% или более хлопковых волокон, с поверхностной плотностью более 200 г/м2
5210
Ткани хлопчатобумажные, содержащие менее 85 мас.% хлопковых волокон, смешанные в основном или исключительно с химическими волокнами, с поверхностной плотностью не более 200 г/м2
5211
Ткани хлопчатобумажные, содержащие менее 85 мас.% хлопковых волокон, смешанные в основном или исключительно с химическими волокнами, с поверхностной плотностью более 200 г/м2
5212
Ткани хлопчатобумажные прочие
5301
Лен-сырец или лен обработанный, но не подвергнутый прядению; очесы и отходы льна (включая прядильные отходы и расщипанное сырье)
5302
Пенька (CannabissativaL.), сырец или обработанная, но не подвергнутая прядению; очесы и отходы пеньки (включая прядильные отходы и расщипанное сырье)
5303
Джутовое волокно и другие текстильные лубяные волокна (кроме льна, пеньки и рами), в виде сырца или обработанные, но не подвергнутые прядению; очесы и отходы этих волокон (включая прядильные отходы и расщипанное сырье)
5305 00 000 0
Волокно кокосового ореха, абаки (манильской пеньки, или Musa textilis Nee), рами и другие растительные текстильные волокна, в другом месте не поименованные или не включенные, в виде сырца или обработанные, но не подвергнутые прядению; очесы и отходы этих волокон (включая прядильные отходы и расщипанное сырье)
5306
Пряжа льняная
5307
Пряжа из джутовых волокон или других текстильных лубяных волокон товарной позиции 5303
5308
Пряжа из других растительных текстильных волокон; пряжа бумажная
5309
Ткани льняные
5310
Ткани из джутовых волокон или других текстильных лубяных волокон товарной позиции 5303

5113 00 000 0
Жануарлардың қылшықты қылынан немесе жылқы қылынан жасалған маталар
5201 00
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшырамаған мақта талшығы:
5202
Мақта талшығының қалдықтары (иiру қалдықтары мен ыдыратылған шикiзаттарды қоса алғанда):
5203 00 000 0
Кардтық немесе тарақпен тарауға ұшыраған мақта талшығы
5204
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе өлшенiп салынбаған, мақта тiгiн жiптерi:
5205
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, құрамында 85 мас.% немесе одан да көп мақта талшықтары бар мақта иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
5206
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, құрамы 85 мас.% аспайтын мақта талшықтары бар мақта иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
5207
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған, мақта иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
5208
200г/м аспайтын беттiк тығыздығымен, құрамында 85 мac% немесе одан да көп мақта талшықтары бар мақта маталары:
5209
200г/м2 беттiк тығыздықтағы құрамында 85мас.% немесе одан да көп мақта талшықтары бар мақта маталары:
5210
200г/м2 аспайтын беттiк тығыздықтағы негiзiнен немесе тек химиялық талшықтармен араласқан, құрамында 85 мас.% кем мақта талшықтары бар мақта маталары:
5211
200г/м астам беттiк тығыздықтағы негiзiнен немесе тек химиялық талшықтармен араласқан, құрамында 85 мас% кем мақта талшықтары бар мақта маталары:
5212
Өзге де мақта маталары:
5301
Шикiзатты зығыр немесе өңделген, бірақ иiруге ұшырамаған зығыр; зығырдың қыл-қыбыры мен қалдықтары (иiру қалдықтары мен жұлынған шикiзатты қоса алғанда):
5302
Пенька (CannabissativaL). шикiзат немесе өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған; пеньканың қыл-қыбырлары мен қалдықтары (иiру қалдықтары мен ыдыратылған шикiзатты қоса алғанда):
5303
Кендiрлiк талшық және шикiзат түрiнде немесе өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған басқа да тоқыма қабықтық талшықтар (зығырдан, пенькадан және рамнан басқа); осы талшықтардың қыл-қыбырлары мен қалдықтары:
5305 00 000 0
Кокос жаңғағының, абака (манильская пеньканың, немесе MusatextilisNее), рамның талшықтары және шикiзат түрiнде немесе өңделген, бiрақ иiруге ұшырамаған, басқа орында аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа да өсiмдiк тоқыма талшықтары; осы талшықтардың қыл-қыбырлары мен қалдықтары (иiру қалдықтары мен ыдыратылған шикiзатты қоса алғанда)
5306
Зығыр иiрiмжiбi:
5307
Джуттық талшықтардан немесе 5303 тауар позициясындағы басқа да тоқыма қабықтық талшықтардан жасалған иiрiмжiп:
5308
Басқа да өсiмдiк тоқыма талшықтарынан жасалған иiрiмжiп; қағаз иiрiмжiбi:
5309
Зығыр маталары:
5310
Джуттық талшықтардан немесе 5303 тауар позициясындағы басқа да тоқыма қабықтық талшықтардан жасалған маталар:

5311 00
Ткани из прочих растительных текстильных волокон; ткани из бумажной пряжи
5401
Нитки швейные из химических нитей, расфасованные или не расфасованные для розничной продажи
5402
Нити комплексные синтетические (кроме швейных ниток), не расфасованные для розничной продажи, включая синтетические мононити линейной плотности менее 67 дтекс
5403
Нити комплексные искусственные (кроме швейных ниток), не расфасованные для розничной продажи, включая искусственные мононити линейной плотности менее 67 дтекс
5404
Мононити синтетические линейной плотности 67 дтекс или более и с размером поперечного сечения не более 1 мм; плоские и аналогичные нити (например, искусственная соломка) из синтетических текстильных материалов с шириной не более 5 мм
5405 00 000 0
Мононити искусственные линейной плотности 67 дтекс или более и с размером поперечного сечения не более 1 мм; плоские и аналогичные нити (например, искусственная соломка) из искусственных текстильных материалов с шириной не более 5 мм
5406 00 000 0
Нити комплексные химические (кроме швейных ниток), расфасованные для розничной продажи
5407
Ткани из синтетических комплексных нитей, включая ткани, изготавливаемые из материалов товарной позиции 5404
5408
Ткани из искусственных комплексных нитей, включая ткани, изготавливаемые из материалов товарной позиции 5405
5501
Жгут синтетических нитей
5502 00
Жгут искусственных нитей
5503
Волокна синтетические, не подвергнутые кардо-, гребнечесанию или другой подготовке для прядения
5504
Волокна искусственные, не подвергнутые кардо-, гребнечесанию или другой подготовке для прядения
5505
Отходы химических волокон (включая гребенные очесы, прядильные отходы и расщипанное сырье)
5506
Волокна синтетические, подвергнутые кардо-, гребнечесанию или другой подготовке для прядения
5507 00 000 0
Волокна искусственные, подвергнутые кардо-, гребнечесанию или другой подготовке для прядения
5508
Нитки швейные из химических волокон, расфасованные или не расфасованные для розничной продажи
5509
Пряжа из синтетических волокон (кроме швейных ниток), не расфасованная для розничной продажи
5510
Пряжа из искусственных волокон (кроме швейных ниток), не расфасованная для розничной продажи
5511
Пряжа из химических волокон (кроме швейных ниток), расфасованная для розничной продажи
5512
Ткани из синтетических волокон, содержащие 85 мас.% или более этих волокон
5513

5311 00
Өзге де өсiмдiк тоқыма талшықтарынан жасалған маталар; қағаз иiрiмжiбiнен жасалған маталар:
5401
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған немесе өлшенiп салынбаған химиялық жiптерден жасалған тiгiн жiптерi:
5402
67 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы синтетикалық даражiптердi қоса алғанда, бөлшек caудa үшiн өлшенiп салынбаған кешендi синтетитикалық жiптер (тiгiн жiптерiнен басқа):
5403
67 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы жасанды даражiптердi қоса алғанда, бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, кешендi жасанды жiптер (тiгiн жiптерiнен басқа):
5404
67 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы және мөлшерi 1 мм аспайтын көлденең кесудегi синтетикалық даражiптер; енi 5мм аспайтын синтетикалық тоқыма материалдардан жасалған жалпақ және оған ұқсас жiптер (мысалы, жасанды соломка):
5405 00 000 0
67 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы мөлшерi 1мм аспайтын көлденең кесiлген жасанды даражiптер; енi 5мм аспайтын жасанды тоқыма материалдарынан жасалған жалпақ және оған ұқсас жiптер (мысалы, жасанды соломка)
5406 00 000 0
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынған кешендi химиялық жiптер (тiгiн жiптерiнен бacқa)
5407
5404 тауар позициясындағы материалдардан жасалған маталарды қоса алғанда, синтетикалық кешендi жiптерден жасалған маталар:
5408
5405 тауар позициясындағы материалдардан жасалған маталарды қоса алғанда, жасанды кешендi жiптерден жасалған маталар:
5501
Синтетикалық жiптердiң ширағы:
5502 00
Жасанды жiптердiң ширағы:
5503
Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа дайындықтарға ұшырамаған синтетикалық талшықтар:
5504
Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа дайындықтарға ұшырамаған жасанды талшықтар:
5505
Химиялық талшықтардың қалдықтары (тарақтау қалдықтарын, иiру қалдықтары және түтiлген шикiзаттарды қоса алғанда):
5506
Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа дайындықтарға ұшырамаған синтетикалық талшықтаp:
5507 00 000 0
Кардтық, тарақпен тарауға немесе иiру үшiн басқа дайындықтарға ұшырамаған жасанды талшықтар
5508
Химиялық талшықтардан жасалған тiгiн жiптерi, бөлшек саудада сату үшiн өлшеп оралған немесе өлшеп оралмаған:
5509
Синтетикалық талшықтардан жасалған иiрiмжiп (тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн өлшеп оралмаған:
5510
Жасанды талшықтардан жасалған иірiмжiптер (тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн өлшеп оралмаған:
5511
Химиялық талшықтардан жасалған иiрiмжiптер (тiгiн жiбiнен басқа), бөлшек саудада сату үшiн өлшеп оралмаған:
5512
85 мас.% немесе одан артық осы талшықтарды құрайтын синтетикалық талшықтардан жасалған маталар:
5513

Ткани из синтетических волокон, содержащие менее 85 мас.% этих волокон, смешанные в основном или исключительно с хлопковыми волокнами, имеющие поверхностную плотность не более 170 г/м2
5514
Ткани из синтетических волокон, содержащие менее 85 мас.% этих волокон, смешанные в основном или исключительно с хлопковыми волокнами, имеющие поверхностную плотность более 170 г/м2
5515
Ткани из синтетических волокон прочие
5516
Ткани из искусственных волокон
5601
Вата из текстильных материалов и изделия из нее; текстильные волокна, не превышающие по длине 5 мм (пух), текстильная пыль и узелки
5602
Войлок или фетр, пропитанные или непропитанные, с покрытием или без покрытия, дублированные или недублированные
5603
Нетканые материалы, пропитанные или непропитанные, с покрытием или без покрытия, дублированные или недублированные
5604
Резиновые нить и шнур, с текстильным покрытием; текстильные нити, плоские и аналогичные нити товарной позиции 5404 или 5405, пропитанные, с покрытием или имеющие оболочку из резины или пластмассы
5605 00 000 0
Нить металлизированная, позументная или непозументная, являющаяся текстильной нитью или плоской или аналогичной нитью товарной позиции 5404 или 5405, комбинированная с металлом в виде нити, полосы или ленты или порошка, или покрытая металлом
5606 00
Нить позументная и плоская и аналогичная нить товарной позиции 5404 или 5405, позументная (кроме входящей в товарную позицию 5605 и позументной нити из конского волоса); пряжа синель (включая флокированную синель); фасонная петлистая пряжа
5607
Бечевки, веревки, канаты и тросы, плетеные или неплетеные, или в оплетке или без оплетки, и пропитанные или непропитанные, с покрытием или без покрытия, в оболочке или без оболочки из резины или пластмассы
5608
Сетки и сети, плетеные из бечевок, веревок или канатов; готовые рыболовные сети и другие готовые сети, из текстильных материалов
5609 00 000 0
Изделия из нитей или пряжи, плоских или аналогичных нитей товарной позиции 5404 или 5405, бечевок, веревок, канатов или тросов, в другом месте не поименованные или не включенные
5701
Узелковые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, готовые или неготовые
5702
Тканые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, нетафтинговые или нефлокированные, готовые или неготовые, включая "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы

85 мас % кем осы талшықтарды құрайтын синтетикалық талшықтардан жасалған, негiзiнен емесе тек қана мақта талшықтарымен араласқан, 170 г/м 2 аспайтын үстiңгi тығыздығы бар маталар:
5514
85 мас % кем осы талшықтарды құрайтын синтетикалық талшықтардан жасалған, негiзiнен немесе тек қана мақта талшықтарымен араласқан, 170 г/м 2 артық үстiңгi тығыздығы бар маталар:
5515
Синтетикалық талшықтардан жасалған өзге де маталар:
5516
Жасанды талшықтардан жасалған маталар:
5601
Тоқыма материалдардан жасалған мақта және одан жасалған бұйымдар; ұзындығы бойынша 5 мм-ден аспайтын тоқыма талшықтары (түбiт), тоқыма шаңы және түйiндер:
5602
Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе жабынғысыз, қатырмаланған немесе қатырмаланбаған киiз немесе фетр:
5603
Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе жабынғысыз, қатырмаланған немесе қатырмаланбаған тоқыма емес материалдар:
5604
Тоқыма жабындысы бар резеңке жiп және бау тоқыма жiптер, жалпақ жiптер және 5404 немесе 5405 тауар позициясының жабылған немесе резеңкеден немесе пластмассадан қабығы бар ұқсас жiптерi:
5605 00 000 0
Тоқыма жiп немесе жалпақ жiп немесе 5404 немесе 5405 тауар позициясының жiп, жолақ немесе таспа немесе ұнтақ түрiнде металл мен бiрiктiрiлген, немесе металлмен қапталған ұқсас жiптерi болып табылатын металдандырылған, жалатылған, оқалы немесе оқалы емес жiп
5606 00
Оқалы жiп және жалпақ және 5404 немесе 5405 тауар позициясының оқалы (5405 тауар позициясына енетiндерден және жылқы қылынан жасалған оқалы жiптерден басқа) жiптерi; шашақты иiрiмжiп (флокирлi шашақжiптi қоса); фасонды iлмектi иiрiмжiп:
5607
Өрiлген немесе өрiлмеген, немесе өрмедегi немесе өрмесiз, және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабылған немесе жабылмаған, резеңкеден немесе пластмассадан жасалған, қапталған немесе қапталмаған жетек арқандар, жiптер, арқандар және сым арқан:
5608
Жедек арқандардан, жiптерден, арқандардан тоқылған торлар және аулар; тоқыма материалдарынан жасалған дайын балық аулайтын аулар және басқа да дайын аулар:
5609 00 000 0
Жiптерден немесе иiрiмжiптерден, 5404 немесе 5405 тауар позициясының жалпақ немесе ұқсас жiптерiнен, жетек арқандардан, жiптерден, арқандардан немесе сым арқандардан жасалған, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген бұйымдар
5701
Дайын және дайын емес түйiншектi кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5702
"Кілем", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол жұмысының кiлемдерiн қоса алғанда тафтинктік емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын емес тоқылған кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:

5703
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия тафтинговые, готовые или неготовые
5704
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия из войлока, нетафтинговые или нефлокированные, готовые или неготовые
5705 00
Ковры и текстильные напольные покрытия прочие, готовые или неготовые
5801
Ткани ворсовые и ткани из синели, кроме тканей товарной позиции 5802 или 5806
5802
Ткани махровые полотенечные и аналогичные махровые ткани, кроме узких тканей товарной позиции 5806; тафтинговые текстильные материалы, кроме изделий товарной позиции 5703
5803 00
Ткани перевивочного переплетения, кроме узких тканей товарной позиции 5806
5804
Тюль и прочие сетчатые полотна, за исключением тканых полотен, трикотажных полотен машинного или ручного вязания; кружева в куске, в лентах или в виде отдельных орнаментов, кроме полотен товарных позиций 6002 – 6006
5805 00 000 0
Тканые вручную гобелены типа гобеленов бельгийских, обьюссонских, бовэ и аналогичных гобеленов и гобелены, вышитые иглой (например, гладью, крестом), готовые или неготовые
5806
Узкие ткани, кроме изделий товарной позиции 5807; узкие ткани безуточные, скрепленные склеиванием (болдюк)
5807
Ярлыки, эмблемы и аналогичные изделия из текстильных материалов, в кусках, в лентах или выкроенные по форме или размеру, но не вышитые
5808
Тесьма плетеная в куске; отделочные материалы без вышивки в куске, кроме трикотажных машинного или ручного вязания; кисточки, помпоны и аналогичные изделия
5810
Вышивки в куске, в лентах или в виде отдельных орнаментов
5811 00 000 0
Стеганые текстильные материалы в куске, состоящие из одного или нескольких слоев текстильных материалов, соединенных с мягким слоем прошиванием или другим способом, кроме вышивок товарной позиции 5810
5901
Текстильные материалы, просмоленные или накрахмаленные, используемые для изготовления книжных переплетов или аналогичных целей; калька; загрунтованный холст для живописи; бортовка и аналогичные жесткие текстильные материалы для каркасов шляп
5902
Материалы кордные для шин из нейлоновых или прочих полиамидных, полиэфирных или вискозных нитей высокой прочности
5903
Текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассами, кроме материалов товарной позиции 5902
5904
Линолеум, выкроенный или не выкроенный по форме; напольные покрытия на текстильной основе, выкроенные или не выкроенные по форме

5703
Дайын және дайын емес кiлемдер және тафтинктік өзге де еден төсенiштерi:
5704
Тафтинктiк емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын емес киiзден жасалған кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5705 00
Өзге де, дайын немесе дайын емес кiлемдер және еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5801
5802 немесе 5806 тауар позициясының маталарынан басқа түктi маталар және шашақжіптерден жасалған маталар:
5802
5806 тауар позициясының енсiз маталарынан басқа ұзынтүктi сүлгiлiк маталар және ұқсас ұзынтүктi маталар; 5703 тауар позициясының бұйымдарынан басқа тафтингтiк тоқыма материалдар:
5803 00
5806 тауар позициясының енсiз маталарынан басқа қайта есiлген өрiм маталары:
5804
Мата жаймаларды, машинамен және қолмен тоқылған тоқыма жаймаларды қоспағанда селдiр перде және өзге торлы жаймалар; 6002-6006 тауар позициясының жаймаларынан басқа тiлiктерден, таспалардан немесе жеке ою- өрнектер түрiндегi шiлтерлер:
5805 00 000 0
Қолмен тоқылған бельгия, обьюссон, бове гобелендерi және ұқсас гобелендер тұрпатты қолмен тоқылған гобелендер және дайын немесе дайын емес инемен кестеленген (мысалы, бiртегiс, крест түрiнде) гобелендер
5806
5807 тауар позициясының бұйымдарынан басқа енсiз маталар; арқаусыз, желiмдеумен бекiтiлген енсiз маталар (болдюк):
5807
Тiлiктердегi, таспалардағы немесе нысан немесе көлемі бойынша пiшiмделген, бірақ кестеленбеген жапсырмалар, эмблемалар және ұқсас тоқыма материалдардан жасалған бұйымдар:
5808
Бөлiктер болып тоқылған ызба; машинамен немесе қолмен тоқылған тоқымалардан басқа кестеленбеген бөлiктердегi әрлеу материалдары; қылқаламдар, бумашашақтар және ұқсас бұйымдар:
5810
Бөлiк түрiндегi, таспа түрiндегi немесе жеке ою-өрнектер түрiндегi кестелер:
5811 00 000 0
5810 тауар позициясының кестелерiнен басқа тоқыма материалдарының жұмсақ қабатты тiгу немесе басқа жолмен бiрiктірiлген бiр немесе бiрнеше қабаттарынан тұратын сырылған тоқыма материалдар
5901
Кiтап түптеулерiн дайындауға немесе ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын шайырланған немесе крахмалданған тоқыма материалдар; калька; кескiндемеге арналған тегiстелген кенеп; қатырғы және қалпақтардың қаңқасына арналған ұқсас қатты тоқыма материалдар:
5902
Жоғары берiктiктегi найлон немесе өзге полиамидті, полиэфирлi немесе вискозалық жiптерден жасалған шиналарға арналған кордтық материалдар:
5903
5902 тауар позициясының материалдарынан басқа сiңірiлген жабындысы бар немесе пластмассалармен қатырмаланған тоқыма материалдар:
5904
Нысан бойынша пiшiлген немесе пiшiлмеген линолеум; тоқымалық негiздегi нысан бойынша пiшiлген немесе пiшiлмеген еден төсенiштерi:

5905 00
Настенные покрытия из текстильных материалов
5906
Текстильные материалы прорезиненные, кроме материалов товарной позиции 5902
5907 00
Текстильные материалы, иным способом пропитанные или покрытые; расписанные холсты, являющиеся театральными декорациями, задниками для художественных студий, или аналогичные
5908 00 000 0
Текстильные фитили, тканые, плетеные или трикотажные для ламп, керосинок, зажигалок, свечей или аналогичных изделий; калильные сетки для газовых фонарей и трубчатое трикотажное полотно для калильных сеток газовых фонарей, пропитанное или непропитанное
5909 00
Текстильные шланги и аналогичные текстильные трубки с подкладкой, обшивкой или с принадлежностями из других материалов или без них
5910 00 000 0
Ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг, из текстильных материалов, пропитанных или непропитанных, с покрытием или без покрытия, дублированных или недублированных пластмассами или армированных металлом или прочим материалом
5911
Текстильные материалы и изделия для технических целей, упомянутые в примечании 7 к данной группе
6001
Ворсовые полотна, трикотажные машинного или ручного вязания, включая длинноворсовые полотна и махровые полотна
6002
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной не более 30 см, содержащие 5 мас.% или более эластомерных или резиновых нитей, кроме полотен товарной позиции 6001
6003
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной не более 30 см, кроме трикотажных полотен товарной позиции 6001 или 6002
6004
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания шириной более 30 см, содержащие 5 мас.% или более эластомерных или резиновых нитей, кроме полотен товарной позиции 6001
6005
Полотна основовязаные (включая вязаные на трикотажных машинах для изготовления галунов), кроме трикотажных полотен товарных позиций 6001 – 6004
6006
Трикотажные полотна машинного или ручного вязания прочие
6101
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков, кроме изделий товарной позиции 6103
6102
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6104

5905 00
Тоқыма материалдардан жасалған қабырға жабындылары:
5906
5902 тауар позициясының материалдарынан басқа резеңкеленген тоқыма материалдары:
5907 00
Өзге тәсiлдермен сiңiрiлген немесе жабындыланған тоқыма материалдар; театрлық сәндемелер, көркем сурет студиялары немесе ұқсастар үшiн түп қалқа болып табылатын безелген кенептер:
5908 00 000 0
Шамдарға, жермайлықтарға, тұтатқыштарға, май шамдарға немесе ұқсас бұйымдарға арналған тоқылған, тоқылған тоқыма немесе трикотаж бiлтелер; газ фонарларына арналған калильдi торлар және сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген газ фонарларының калильдi торларына арналған түтiктi трикотаж жайма
5909 00
Басқа материалдардан жасалған астары, қаптамасы немесе жабдықтары бар немесе оларсыз тоқыма шлангтер және ұқсас тоқыма түтiктер:
5910 00 000 0
Сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген, жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, пластмассамен қатырмаланған немесе қатырмаланбаған немесе металлмен немесе өзге материалмен арматураланған тоқыма материалдардан конвейерлiк таспалар және қозғалтатын ременьдер, немесе бельтингтер
5911
Аталған топқа арналған 7 ескертуде келтiрiлген техникалық мақсаттарға арналған тоқыма материалдар мен бұйымдар:
6001
Ұзынтүктi жаймалар мен түктi жаймаларды қоса алғанда машинамен немесе қолмен тоқылған түктi трикотаж жаймалар:
6002
6001 тауар позициясының жаймаларынан басқа енi 30 см аспайтын, 5 мас.% немесе одан да көп эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар:
6003
6001 немесе 6002 тауар позицияларының трикотаж жаймаларынан басқа енi 30 см аспайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар:
6004
6001 тауар позициясының жаймаларынан басқа енi 30 см аспайтын, 5 мас % немесе одан да көп эластомерлi немесе резеңке жiптердi құрайтын машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар:
6005
6001-6004 тауар позициясының трикотаж жаймаларынан басқа желiжiптiк жаймалар (оқалар дайындауға арналған трикотаждық машиналарда тоқылғандарды қоса алғанда):
6006
Өзге машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймалар:
6101
6103 тауар позициясы бұйымдарынан басқа машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
6102
6104 тауар позициясы бұйымдарынан басқа машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелеp және ұқсас бұйымдар:

6103
Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков
6104
Костюмы, комплекты, жакеты, блайзеры, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек
6105
Рубашки трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков
6106
Блузки, блузы и блузоны трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек
6107
Кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков
6108
Комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек
6109
Майки, фуфайки с рукавами и прочие нательные фуфайки трикотажные машинного или ручного вязания
6110
Свитеры, пуловеры, кардиганы, жилеты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания
6111
Детская одежда и принадлежности к детской одежде трикотажные машинного или ручного вязания
6112
Костюмы спортивные, лыжные и купальные трикотажные машинного или ручного вязания
6113 00
Предметы одежды из трикотажного полотна машинного или ручного вязания товарной позиции 5903, 5906 или 5907
6114
Предметы одежды прочие трикотажные машинного или ручного вязания
6115
Колготы, чулки, гольфы, носки и подследники и прочие чулочно-носочные изделия, включая компрессионные чулочно-носочные изделия с распределенным давлением (например, чулки для страдающих варикозным расширением вен) и обувь без подошв, трикотажные машинного или ручного вязания
6116
Перчатки, рукавицы и митенки трикотажные машинного или ручного вязания
6117
Принадлежности к одежде трикотажные машинного или ручного вязания готовые прочие; части одежды или принадлежностей к одежде трикотажные машинного или ручного вязания
6201
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия мужские или для мальчиков, кроме изделий товарной позиции 6203
- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия

6103
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, пенжектар, блайзерлер, шалбарлар, көкірекшесі және бауы бар нымшашалбарлар, бриджилер және шортылар (сулық денежабымдардан басқа):
6104
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, жекеттер, блайзерлер, көйлектер, юбкалар, юбка-шалбарлар, шалбарлар, көкiрекшесi және бауы бар нымшашалбарлар, бриджилер және шортылар (сулық денежабымдардан басқа):
6105
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған жейделер:
6106
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған әйел жейдесi, блузалар және блузондар:
6107
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған дамбалдар, трусилер, түнгi жейде, пижамалар, сулық халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
6108
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған iшкөйлектер, iшкi юбка, трусилер, панталондар, түнгі жейделер, пижамалар, пеньюарлар, сулық халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
6109
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж майкiлер, жеңi бар фуфайкiлер және өзге де iштен киетiн фуфайкiлер:
6110
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж свитерлер, полуверлер, кардигандар, желеттер және ұқсас бұйымдар:
6111
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары:
6112
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж спорт, шаңғы және сулық денежабым костюмдерi:
6113 00
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймасынан жасалған 5903. 5906 немесе 5907 тауар позициясының киім заттары:
6114
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймасынан жасалған басқа киiм заттары:
6115
Қан қысымын тарату компрессиялық шұлық-ұйықтық бұйымдарды (мысалы, күре тамырлары ұлғаюмен зардап шегетiндерге арналған шұлықтарды) қоса алғанда машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж колготкалар, шұлықтар, қысқа шұлықтар, ұйықтар және аяқ басына киетiндер, басқа да шұлықтық-ұйықтық бұйымдар және ұлтансыз аяқ киiм
6116
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж биялайлар, қолғаптар және митенкалар:
6117
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж өзге дайын киiмнiң керек-жарақтары; машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж киiм бөлiктерi немесе киiмге керек-жарақтар:
6201
6203 тауар позициясы бұйымдарынан басқа ер адамдар немесе ұл балаларға арналған польто, қысқа польто, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
- пальто, қысқа польто, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар:

6202
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6204
6203
Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) мужские или для мальчиков
6204
Костюмы, комплекты, жакеты, блайзеры, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) женские или для девочек
6205
Рубашки мужские или для мальчиков
6206
Блузки, блузы и блузоны женские или для девочек
6207
Майки и нательные фуфайки прочие, кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия мужские или для мальчиков
6208
Майки и нательные фуфайки прочие, комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия женские или для девочек
6209
Детская одежда и принадлежности к детской одежде
6210
Предметы одежды, изготовленные из материалов товарной позиции 5602, 5603, 5903, 5906 или 5907
6211
Костюмы спортивные, лыжные и купальные; предметы одежды прочие
6212
Бюстгальтеры, пояса, корсеты, подтяжки, подвязки и аналогичные изделия и их части трикотажные машинного или ручного вязания или нетрикотажные
6213
Платки
6214
Шали, шарфы, кашне, мантильи, вуали и аналогичные
изделия
6215
Галстуки, галстуки-бабочки и шейные платки
6216 00 000 0
Перчатки, рукавицы и митенки
6217
Принадлежности к одежде готовые прочие; части одежды или принадлежностей к одежде, кроме включенных в товарную позицию 6212
6301
Одеяла и пледы дорожные
6302
Белье постельное, столовое, туалетное и кухонное
6303
Занавеси (включая портьеры) и внутренние шторы; ламбрекены или подзоры для кроватей
6304
Изделия декоративные прочие, кроме изделий товарной позиции 9404
6305
Мешки и пакеты упаковочные
6306
Брезенты, навесы, тенты; палатки; паруса для лодок, досок для виндсерфинга или сухопутных транспортных средств; снаряжение для кемпинга
6307
Готовые изделия прочие, включая выкройки одежды
6308 00 000 0
Наборы, состоящие из тканей и пряжи или нитей с принадлежностями или без них, для изготовления ковров, гобеленов, вышитых скатертей или салфеток или аналогичных текстильных изделий, упакованные для розничной продажи

6202
6204 тауар позициясы бұйымдарынан басқа әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған польто, қысқа польто, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шанғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
6203
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, пенжактар, блайзерлер, шалбарлар, көкiрекшесі және бауы бар нымша шалбарлар, бриджилер және шортылар (сулық денежабымдардан басқа):
6204
Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, жекеттер, блайзерлер, көйлектер, юбкалар, юбка-шалбарлар, шалбарлар, көкiрекшесi және бауы бар нымша шалбарлар, бриджилер және шортылар (жомылу киімдерінен басқа):
6205
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған жейделер:
6206
Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған әйел жейдесi, нымшалар және блузондар:
6207
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған майкiлер және өзге де iштен киетiн күпәйкелер, дамбалдар, трусилер, түнгi жейде, пижамалар, сулық халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
6208
Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған майкiлер және өзге де iштен киетiн күпәйкелер, iшкөйлектер, iшкi юбка, трусилер, панталондар, түнгi жейделер, пижамалаp, пеньюарлар, сулық халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
6209
Балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары:
6210
5602, 5603, 5903, 5906 немесе 5907 тауар позициясының материалдарынан жасалған киiм заттары:
6211
Спорт шаңғы және сулық денежабымдардан басқа костюмдерi; өзге киiм заттары:
6212
Төсқаптар, белдiктер, корсеттер, иықбаулар, байламжiптер және ұқсас бұйымдар және олардың машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж немесе трикотаж емес бөлiктерi:
6213
Орамалдар:
6214
Шәлiлер, бөкебайлар, мойынорамалдар, мантильдер, бетперделер және ұқсас бұйымдар:
6215
Галстуктер, галстук-көбелектер және мойын орамалдары:
6216 00 000 0
Биялайлар, қолғаптар және митенкалар
6217
Дайын өзге киiм керек-жарақтары; 6212 тауар позициясына енгiзiлгендердi қоспағанда киiмнiң бөлiктерi немесе киiм керек-жарақтары:
6301
Көрпелер және жол жамылғылары:
6302
Төсек, асхана, әжетхана және ас үй жаймалары:
6303
Шымылдықтар (портьерлердi қоса алғанда) және iшкi перделер; ламбрекендер немесе төсектерге арналған көмкерме әдiптep:
6304
9404 тауар позициясының бұйымдарынан басқа сәндiк өзге бұйымдар:
6305
Қаптауға арналған қаптар мен пакеттер:
6306
Брезенттер, өрелер, тенттер; шатырлар; қайықтарға, виндсерфингтерге арналған тақтайларға немесе құрлықтағы көлiк құралдарына арналған желкендер; кемпингке арналған керек-жарақтар:
6307
Киiмнiң пiшiмiн қоса алғанда өзге дайын бұйымдар:
6308 00 000 0
Матадан және иiрiмжiптерден немесе жiптерден тұратын керек-жарақтары бар немесе оларсыз, кiлемдер, гобелендер, кестеленген дастарқандар немесе салфеткалар немесе ұқсас тоқыма бұйымдарын дайындау үшiн арналған, бөлшек саудаға арнап оралған жиынтықтар

6309 00 000 0
Одежда и прочие изделия, бывшие в употреблении
6310
Тряпье, использованное или новое, куски бечевок, веревок, канатов и тросов и изделия из бечевок, веревок, канатов или тросов, из текстильных материалов, бывшие в употреблении
6403
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из натуральной кожи
6404
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из текстильных материалов
6405
Обувь прочая
6806
Шлаковата, минеральная силикатная вата и аналогичные минеральные ваты; вермикулит расслоенный, глины вспученные, шлак вспененный и аналогичные вспученные минеральные продукты; смеси и изделия из теплоизоляционных, звукоизоляционных или звукопоглощающих минеральных материалов, кроме изделий товарной позиции 6811 или 6812 или группы 69
6907
Плиты для мощения, плитки облицовочные для полов, печей, каминов или стен керамические неглазурованные; кубики керамические неглазурованные для мозаичных работ и аналогичные изделия, на основе или без нее
6908
Плиты для мощения, плитки облицовочные для полов, печей, каминов или стен керамические глазурованные; кубики керамические глазурованные для мозаичных работ и аналогичные изделия, на основе или без нее
6909
Изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей; керамические желоба, чаны и аналогичные резервуары, используемые в сельском хозяйстве; керамические горшки, сосуды и аналогичные изделия, используемые для транспортировки или упаковки товаров
6910
Раковины, умывальники, консоли раковин, ванны, биде, унитазы, сливные бачки, писсуары и аналогичные санитарно-технические изделия из керамики
6911
Посуда столовая, кухонная и прочие хозяйственные и туалетные изделия из фарфора
7005
Стекло термически полированное и стекло со шлифованной или полированной поверхностью, в листах, имеющее или не имеющее поглощающий, отражающий или неотражающий слой, но не обработанное иным способом
7009
Зеркала стеклянные, в рамах или без рам, включая зеркала заднего обзора
7010
Бутыли, бутылки, флаконы, кувшины, горшки, банки, ампулы и прочие стеклянные емкости для хранения, транспортировки или упаковки товаров; банки для консервирования стеклянные; предохранительные пробки из стекла, пробки, крышки и прочие аналогичные стеклянные изделия
7013
Посуда столовая и кухонная, принадлежности туалетные и канцелярские, изделия для домашнего убранства или аналогичных целей, стеклянные (кроме изделий товарной позиции 7010 или 7018)

6309 00 000 0
Киім және бұрын пайдалануда болған өзге бұйымдар
6310
Пайдаланылған немесе жаңа ескі-құсқы, жіңішке арқандардың, байлардың, арқандардың және кендірдің кесектері және бұрын пайдаланылған, тоқыма материалдарынан жіңішке арқандардан, баулардан, арқандардан немесе кендірлерден жасалған бұйымдар:
6403
Ұлтаны резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе композициялық былғарыдан жасалған және табиғи былғарыдан жасалған үстi бар аяқ киiм:
6404
Резеңке, пластмасса, табиғи немесе композициялық былғары ұлтанды және үстi тоқыма материалдардан жасалған аяқ киiм:
6405
Өзге де аяқ киiмдер:
6806
Шлакватасы, минералдық силикат вата және ұқсас минерал ваталар; қатпарланған вермикулит, iсiнген балшықтар, көбiктi шлак пен ұқсас ісіңкі минералдық өнiмдер; 6811 немесе 6812 тауар позицияларының немесе 69-тобының бұйымдарынан басқа, жылуоқшаулағыш, дыбысоқшаулағыш немесе дыбыс жұтқыш минералдық материалдардан жасалған қоспалар мен бұйымдар:
6907
Өруге арналған тақталар, еденге, пештерге, каминдерге немесе зертасталмаған қыш қабырғаларға арналған қаптама тақташалар; таскестелiк жұмыстарға арналған зертасталмаған қыш кубиктер және негiздегi немесе онсыз ұқсас бұйымдар:
6908
Өруге арналған тақталар, еденге, пештерге, каминдерге немесе зертасталған қыш қабырғаларға арналған қаптама тақташалар; таскестелiк жұмыстарға арналған зертасталған қыш кубиктер және ұқсас бұйымдар негіздегі немесе онысыз:
6909
Зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған қыш бұйымдар; қыш науалар, кеспектер және ауыл шаруашылығында пайдаланылатын ұқсас ыдыстар; қыш құмыралар, ыдыстар және тауарларды тасымалдау немесе буып-түю үшiн пайдаланылатын ұқсас бұйымдар:
6910
Раковиналар, қолжуғыштар, раковиналардың аспалары, ванналар, биде, унитаздар, ағызу бәктерi, писсуарлар және қыштан жасалған ұқсас санитариялық-техникалық бұйымдар:
6911
Асхана, асүй ыдыстары және фарфордан жасалған өзге де шаруашылық және туалет бұйымдары:
7005
Термикалық жалтыратылған шыны және бетi тегiстелген немесе жалтыратылған, табақтар түрiндегi жұтатын, шағылыстыратын немесе шағылыстырмайтын қабаты бар немесе жоқ, алайда қандай да бiр өзге тәсiлмен өңделмеген шыны:
7009
Артқы жақты шолу айналарын қоса алғанда, рамаларға салынған немесе рамаларсыз шыны айналар:
7010
Бутылдар, бөтелкелер, құтылар, күбiлер, құмыралар, банкiлер, ампулалар және тауарларды сақтауға, тасымалдауға және қaттауға арналған өзге де шыны ыдыстар; шыныдан жасалған сақтандырғыш тығындар, қақпақтар және өзге де ұқсас шыны бұйымдары:
7013
Асханалық және асүйлiк шыны ыдыстар, туалет және кеңсе керек-жарақтары, үй жасауларына немесе ұқсас мақсаттарға арналған шыны бұйымдар (7010 немесе 7018 тауар позицияларының бұйымдарынан басқа):

7016
Блоки для мощения, плиты, кирпичи, плитки и прочие изделия из прессованного или литого стекла, армированные или неармированные, используемые в строительстве; кубики стеклянные и прочие небольшие стеклянные формы, на
основе или без основы, для мозаичных или аналогичных декоративных работ; витражи и аналогичные изделия; ячеистое или пеностекло в форме блоков, панелей, плит, в виде оболочек или других форм
7019
Стекловолокно (включая стекловату) и изделия из него (например, пряжа, ткани)
7105
Крошка и порошок из природных или искусственных драгоценных или полудрагоценных камней
7204
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)
7209
Прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной 600 мм или более, холоднокатаный (обжатый в холодном состоянии), неплакированный, без гальванического или другого покрытия
7210
Прокат плоский из железа или нелегированной стали шириной 600 мм или более, плакированный, с гальваническим или другим покрытием
7213
Прутки горячекатаные в свободно смотанных бухтах из железа или нелегированной стали
7214
Прутки из железа или нелегированной стали, без дальнейшей обработки, кроме ковки, горячей прокатки, горячего волочения или горячего экструдирования, включая прутки, скрученные после прокатки, прочие
7216
Уголки, фасонные и специальные профили из железа или нелегированной стали
7219
Прокат плоский из коррозионностойкой стали, шириной 600 мм или более
7220
Прокат плоский из коррозионностойкой стали, шириной менее 600 мм
7225
Прокат плоский из прочих легированных сталей, шириной 600 мм или более
7227
Прутки горячекатаные, в свободно смотанных бухтах, из прочих легированных сталей
7228
Прутки из прочих легированных сталей прочие; уголки, фасонные и специальные профили, из прочих легированных сталей; прутки пустотелые для буровых работ из легированной или нелегированной стали
7303 00
Трубы, трубки и профили полые, из чугунного литья
7304
Трубы, трубки и профили полые, бесшовные, из черных металлов (кроме чугунного литья)
7305
Трубы и трубки прочие (например, сварные, клепаные или соединенные аналогичным способом), с круглым сечением, наружный диаметр которых более 406,4 мм, из черных металлов
7306
Трубы, трубки и профили полые прочие (например, с открытым швом или сварные, клепаные или соединенные аналогичным способом), из черных металлов

7016
Өруге арналған блоктар, плиталар, кiрпiштер, тақташалар және құрылыста пайдаланылатын арматураланған немесе арматураланбаған, престелген немесе құйылған шыныдан жасалған өзге де бұйымдар; мозайкалық немесе ұқсас әсемдеу жұмыстарына арналған негiзi бар немесе негiзсiз шыны кубиктер және өзге де шағын шыны нысандар; әшекей әйнектер және ұқсас бұйымдар; қабық түрiндегi немесе басқа нысандағы блоктар, панелдер, плиталар нысанындағы ұяшықты немесе көбiктi шыны:
7019
Шыны талшық (шыныватаны қоса алғанда) және одан жасалған бұйымдар (мысалы, иiрiмжiп, мата):
7105
Табиғи немесе жасанды қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан алынған түйiр мен ұнтақ:
7204
Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары; қайта балқытуға арналған қара металдардың құйма металдары (шикi құрамды құйма металдар):
7209
Енi 600 мм немесе одан да көп, суықтай басылған (суық күйiнде қысылған), жалатылмаған, гальванды немесе басқа да қаптамаларсыз, темiрден немесе легирленген болаттан жасалған тегіс илек:
7210
Енi 600 мм немесе одан да көп, жалатылмаған, гальванды немесе басқа да қаптамалармен, темiрден немесе легирленген болаттан жасалған тегiс илек:
7213
Темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған бос оралған бумалардағы ыстықтай басылған шыбықтар:
7214
Басылғаннан кейiн бұралған шыбықтардан басқа, соққылаудан, ыстықтай басылғаннан, ыстықтай созудан немесе ыстықтай экструдталғаннан басқа, темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған өзге де шыбықтар:
7216
Темір немесе легирленген болаттан жасалған бұрыштар, фасондық немесе арнайы профильдер:
7219
Енi 600 мм немесе одан да көп, коррозияға төзiмдi болаттан жасалған тегiс илек:
7220
Енi 600 мм аз, коррозияға төзiмдi болаттан жасалған тегiс илек:
7225
Енi 600 мм немесе одан да көп, өзге де легирленген болаттардан жасалған тeгiс илек:
7227
Өзге де легирленген болаттардан жасалған, еркiн орағыш бумаларда, ыстықтай басылған шыбықтар:
7228
Өзге де легирленген болаттан жасалған өзге де шыбықтар; өзге де легирленген болаттардан жасалған бұрыштар, фасондық және арнайы профильдер:
7303 00
Шойынды құю арқылы жасалған түтiктер, түтiкшелер және қуыс профильдер:
7304
Жiксiз, қара металдардан жасалған түтiктер, түтiкшелер және қуыс профильдер (шойынды құюдан басқа):
7305
Дөңгелек қималы, сыртқы диаметрi 406,4 мм астам, қара металдардан жасалған түтіктер мен өзге де түтiкшелер (мысалы, пiсiрiлген, шегеленген немесе ұқсас тәсiлмен бiрiктiрiлген):
7306
Қара металдардан жасалған түтiктер, түтiкшелер және өзге де қуыс профильдер (мысалы, жiгі ашық немесе дәнекерленген, шегеленген немесе ұқсас тәсiлмен бiрiктiрiлген):

7404 00
Отходы и лом медные
7408
Проволока медная
7410
Фольга медная (без основы или на основе из бумаги, картона, пластмасс или аналогичных материалов), толщиной (не считая основы) не более 0,15 мм
7606
Плиты, листы, полосы или ленты алюминиевые толщиной более 0,2 мм
7607
Фольга алюминиевая (без основы или на основе из бумаги, картона, пластмассы или аналогичных материалов) толщиной (не считая основы) не более 0,2 мм
7608
Трубы и трубки алюминиевые
8104
Магний и изделия из него, включая отходы и лом
8302
Крепежная арматура, фурнитура и аналогичные изделия из недрагоценных металлов, используемые для мебели, дверей, лестниц, окон, штор, в салонах транспортных средств, шорных изделий, чемоданов, ящиков, шкатулок или аналогичных изделий; вешалки для шляп, крючки для шляп, кронштейны и аналогичные изделия из недрагоценных металлов; мебельные колеса с крепежными приспособлениями из недрагоценных металлов; автоматические устройства из недрагоценных металлов для закрывания дверей
8309
Пробки, колпачки и крышки (включая крончатые колпачки, завинчивающиеся колпачки и пробки с устройством для разливки), закупорочные крышки для бутылок, пробки нарезные, оболочки пробок, герметизирующие и прочие упаковочные принадлежности, из недрагоценных металлов
8407
Двигатели внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с вращающимся или возвратно-поступательным движением поршня
8408
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели)
8415
Установки для кондиционирования воздуха, оборудованные вентилятором с двигателем и приборами для изменения температуры и влажности воздуха, включая кондиционеры, в которых влажность не может регулироваться отдельно
8418
Холодильники, морозильники и прочее холодильное или морозильное оборудование электрическое или других типов; тепловые насосы, кроме установок для кондиционирования воздуха товарной позиции 8415
8424
Механические устройства (с ручным управлением или без него) для метания, разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков; огнетушители заряженные или незаряженные; пульверизаторы и аналогичные устройства; пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства
8428
Машины и устройства для подъема, перемещения, погрузки или разгрузки (например, лифты, эскалаторы, конвейеры, канатные дороги) прочие
8432
Машины сельскохозяйственные, садовые или лесохозяйственные для подготовки и обработки почвы; катки для газонов или спортплощадок

7404 00
Қалдықтар және мыс сынықтары:
7408
Мыстан жасалған сым:
7410
Енi 0,15 мм көп емес (негiзiн есептемегенде) мыс фольгасы (негiзсiз жасалған немесе қағаз, картон, пластмасс немесе ұқсас материалдар негiзiнде жасалған):
7606
Енi 0,2 мм астам алюминийдан жасалған тақталар, беттер, жолақтар немесе таспалар:
7607
Енi (негiзiн есепке алмағанда) 0,2 мм алюминий жұқалтары (қағаздан, картоннан, пластмассадан немесе ұқсас материалдардан жасалған негiзсiз немесе негiзiмен):
7608
Алюминийдан жасалған түтiктер мен түтiкшелер:
8104
Магний және қалдықтары мен сынықтарын қоса алғанда, одан жасалатын бұйымдар:
8302
Жиhазға, есiктерге, баспалдақтарға, терезелерге, перделерге, көлiк құралдарының салондарына, ер-тұрман бұйымдарына, шабадандарға, жәшiктерге, қобдишаларға немесе ұқсас бұйымдарға пайдаланылатын қымбат бағалы емес металдардан жасалған бекiту арматурасы, фурнитура және ұқсас бұйымдары; қымбат бағалы емес металдардан жасалған бекiту керек-жарақтарымен қоса жиhаз дөңгелектерi; қымбат бағалы емес металдардан жасалған есiктердi жабуға арналған автоматы қондырғылар:
8309
Шөлмектерге арналған тығындар, қалпақшалар мен қақпақтар (кроналы тығындарды, бұралып ашылатын қалпақшаларды және құюға арналған бөлiмi бар тығындарды қоса алғанда), шөлмектерге арналған бекiткiш қақпақтар, ойылған тығындар, тығындардың қабықтары, қымбат бағалы емес металдардан жасалған нығыздаушы және өзге де буып-түю керек-жарақтары:
8407
Айналмалы-қайталап түсетiн қозғалысты поршеньдi ұшқындап от алатын iштен жану двигaтeльдерi:
8408
Қысымнан жалын шығаратын поршендi iштен жану двигательдерi (дизельдер немесe жартылай дизельдер):
8415
Ылғалдылығы жеке реттелмейтiн кондиционерлердi қоса алғанда, ауаның температурасы мен ылғалдылығын өзгертуге арналған двигателi мен аспаптары бар желдеткiштермен жабдықталған ауаны тазалауға арналған қондырғылар:
8418
Электрлiк немесе басқа да түрлердегi тоңазытқыштар, мұздатқыштар және өзге де
тоңазыту немесе мұздату жабдықтары: 8415 тауар позициясының ауаны тазалауға арналған қондырғыларынан басқа жылу насостары:
8424
Сұйықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға, шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған механикалық құрылғылар (қолмен басқару тетiгi бар немесе онысыз); толтырылған немесе толтырылмаған от сөндiргiштер; пульверизаторлар және соған ұқсас құрылғылар; бу немесе құм себелейтiн және осыларға ұқсас лақтыру құрылғылары:
8428
Жүк көтеруге, тасымалдауға, тиеуге немесе түсiруге арналған машиналар мен құрылғылар (мысалы, лифтiлер, эскалаторлар, конвейерлер, аспалы жолдар), өзгелерi:
8432
Жердi дайындауға және өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы, бау-бақша немесе орман шаруашылығы машиналары; көгалдар мен спорт-алаңдарына арналған аунақтар:

8433
Машины или механизмы для уборки или обмолота сельскохозяйственных культур, включая пресс-подборщики, прессы для упаковки в кипы соломы или сена; сенокосилки или газонокосилки; машины для очистки, сортировки или калибровки яиц, плодов или других сельскохозяйственных продуктов, кроме машин товарной позиции 8437
8434
Установки и аппараты доильные, оборудование для обработки и переработки молока
8443
Машины печатные, используемые для печати посредством пластин, цилиндров и других печатных форм товарной позиции 8442; прочие принтеры, копировальные аппараты и факсимильные аппараты, объединенные или необъединенные; их части и принадлежности
8450
Машины стиральные, бытовые или для прачечных, включая машины, оснащенные отжимным устройством
8451
Оборудование (кроме машин товарной позиции 8450) для промывки, чистки, отжима, сушки, глаженья, прессования (включая прессы для термофиксации материалов), беления, крашения, аппретирования, отделки, нанесения покрытия или пропитки пряжи, тканей или готовых текстильных изделий и машины для нанесения пасты на тканую или другую основу, используемые в производстве напольных покрытий, таких как линолеум; машины для наматывания, разматывания, складывания, резки или прокалывания текстильных тканей
8452
Машины швейные, кроме машин для сшивания книжных блоков товарной позиции 8440; мебель, основания и футляры, предназначенные специально для швейных машин; иглы для швейных машин
8455
Станы металлопрокатные и валки для них
8456
Станки для обработки любых материалов путем удаления материала с помощью лазерного или другого светового или фотонного луча, ультразвуковых, электроразрядных, электрохимических, электронно-лучевых, ионно-лучевых или плазменно-дуговых процессов
8457
Центры обрабатывающие, станки агрегатные однопозиционные и многопозиционные, для обработки металла
8458
Станки токарные (включая станки токарные многоцелевые) металлорежущие
8459
Станки металлорежущие (включая агрегатные станки линейного построения) для сверления, растачивания, фрезерования, нарезания наружной или внутренней резьбы посредством удаления металла, кроме токарных станков (включая станки токарные многоцелевые) товарной позиции 8458
8460
Станки обдирочно-шлифовальные, заточные, шлифовальные, хонинговальные, притирочные, полировальные и для выполнения других операций чистовой обработки металлов или металлокерамики при помощи шлифовальных камней, абразивов или полирующих средств, кроме зуборезных, зубошлифовальных или зубоотделочных станков товарной позиции 8461

8433
Сабанды немесе пiшендi дестелерге буып-түюге арналған тайлағыш престер мен престердi қоса алғанда, ауылшаруашылығы дақылдарын жинауға немесе бастыруға арналған машиналар немесе механизмдер; пiшен орақтары немесе көгал орақтары; 84.37 тауар позициясының машиналарынан басқа жұмыртқаны, жемiс өнiмдерiн немесе басқа да ауыл шаруашылығы өнiмдерiн тазалауға, сорттауға немесе сұрыптауға арналған машиналар:
8434
Сауын қондырғылары мен аппараттары, сүт өңдеуге және қайта өңдеуге арналған жабдықтар:
8443
Баспаханалық қарiптердiң, пластиналардың, цилиндрлердiң және 8442 тауар позициясының басқа да баспаханалық түрлерінің көмегiмен басу үшін пайдаланылатын баспа машиналары; басқа принтерлер, көшіру аппараттары және факс аппараттары, біріктірілген немесе біріктірімеген; олардың бөліктері және құралдары:
8450
Сығу құрылғысымен жарақтандырылған машиналарды қоса алғанда, тұрмыстық немесе кiр жуатын орындарға арналған кiр жуғыш машиналар:
8451
Жiптердi, маталарды немесе дайын тоқыма бұйымдарын жууға, тазалауға, сығуға, кептiруге, үтiктеуге, нығыздауға (материалдарды қыздыруға арналған престердi қоса алғанда), ағартуға, бояуға, өңдеуге, әрлеуге, жылтыратуға немесе сiңдiруге арналған жабдықтар (8450 тауар позициясында көрсетiлген машиналардан басқа) немесе линолеум секiлдi еден жамылғыларын өндiруде пайдаланылатын тоқыма немесе басқа да негiзiне паста жағатын машиналар; тоқыма маталарды орайтын, тарқататын, жинайтын, кесетiн немесе тесетiн машиналар:
8452
8440 тауар позициясының кiтап блоктарын тiгуге арналған кiтаптардан басқа, тiгiн машиналары; тiгiн машиналары үшiн әдейi арналған жиhаз, негiз және футлярлар; тiгiн машиналарына арналған инелер:
8455
Металл илектеу орнақтары мен оларға арналған бiлiкшелер:
8456
Лазер немесе басқа да жарық немесе фотонды сәуленiң, ультрадыбыстық, электроразрядтық, электрохимиялық, электронды-сәулелiк, ионды сәулелiк немесе плазмалық-доғалық процестердiң көмегiмен материалды алып тастау жолымен кез келген материалдарды өңдеуге арналған станоктар:
8457
Өңдеу орталықтары, металл өңдеуге арналған бiр тұғырлы және көп тұғырлы агрегат станоктары:
8458
Металл кесетін токарьлық станоктар (көп мақсатты токарьлық станоктарды қoca алғанда):
8459
8458 тауар позициясында көрсетiлген токарьлық станоктардан (көп мақсатты токарьлық станоктарды қоса алғанда) басқа, металды ойып алу жолымен бұрғылауға, қашап өңдеуге, жоңғылауға, сыртқы немесе iшкi бұрандалар салуға арналған металл кесетiн станоктар (желiлiк құрылысты агрегат станоктарын қoca алғанда):
8460
Сыдыра ажарлау, қайрау, тегiстеу, хонингтеу, ысқылау, жылтырату станоктары және 8461 тауар позициясында көрсетiлген тiс кесу, тiс тегiстеу немесе тiс өңдеу станоктарынан басқа, металдар мен металқыш материалдарды тегістеу тастарының, абразивтердiң немесе жылтыратқыш құралдардың көмегiмен басқа да тазалап өңдеу операцияларын жасауға арналған станоктар:

8461
Станки продольно-строгальные, поперечно-строгальные, долбежные, протяжные, зуборезные, зубошлифовальные или зубоотделочные, пильные, отрезные и другие станки для обработки металлов или металлокерамики посредством удаления материала, в других местах не поименованные или не включенные
8462
Станки (включая прессы) для обработки металлов объемной штамповкой, ковкой или штамповкой; станки для обработки металлов (включая прессы) гибочные, кромкогибочные, правильные, отрезные, пробивные или вырубные; прессы для обработки металлов или карбидов металлов, не поименованные выше
8474
Оборудование для сортировки, грохочения, сепарации, промывки, измельчения, размалывания, смешивания или перемешивания грунта, камня, руд или других минеральных ископаемых в твердом (в том числе порошкообразном или пастообразном) состоянии; оборудование для агломерации, формовки или отливки твердого минерального топлива, керамических составов, незатвердевшего цемента, гипсовых материалов или других минеральных продуктов в порошкообразном или пастообразном состоянии; машины формовочные для изготовления литейных форм из песка
8481
Краны, клапаны, вентили и аналогичная арматура для трубопроводов, котлов, резервуаров, цистерн, баков или аналогичных емкостей, включая редукционные и терморегулируемые клапаны
8482
Подшипники шариковые или роликовые
8501
Двигатели и генераторы электрические (кроме электрогенераторных установок)
8502
Электрогенераторные установки и вращающиеся электрические преобразователи
8504
Трансформаторы электрические, статические электрические преобразователи (например, выпрямители), катушки индуктивности и дроссели
8505
Электромагниты; постоянные магниты и изделия, предназначенные для превращения в постоянные магниты после намагничивания; электромагнитные или с постоянными магнитами зажимные патроны, захваты и аналогичные фиксирующие устройства; электромагнитные сцепления, муфты и тормоза; электромагнитные подъемные головки
8507
Аккумуляторы электрические, включая сепараторы для них, прямоугольной (в том числе квадратной) или иной формы
8508
Пылесосы
8516
Электрические водонагреватели безынерционные или аккумулирующие, электронагреватели погружные; электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта, электротермические аппараты для ухода за волосами (например, сушилки для волос, бигуди, щипцы для горячей завивки) и сушилки для рук; электроутюги; прочие бытовые электронагревательные приборы; электрические нагревательные сопротивления, кроме указанных в товарной позиции 8545
8517

8461
Бойлап сүргiлеу, көлденең сүргiлеу, уату, созу, тiс кесу, тiс тегiстеу немесе тiс өңдеу, аралау, кесу станоктары және материалды алып тастау жолымен металды немесе қыш металдарды өңдеуге арналған басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген басқа да станоктар:
8462
Металдарды көлемдi қалыптау, соғу немесе қалыптау арқылы өңдеуге арналған станоктар (престердi қоса алғанда); ию, көмкеру, түзеу, кесу, тесу немесе шабу станоктары (престердi қоса алғанда); жоғарыда аталмаған, металл немесе металл карбидiн өңдеуге арналған басқа да престер:
8474
Қатты күйiндегi топырақты, тасты, қатты күйдегi (оның iшiнде ұнтақ немесе қоймалжың) руданы немесе басқа да минералдық қазбаларды сорттау, елеу, айыру, шаю, ұсақтау, ұнтақтау, қосу немесе араластыруға арналған жабдықтар; қатты минералдық отынды, қыш құрамды, қатпаған цементтi, гипстi материалдарды немесе ұнтақ және қоймалжың күйдегi басқа да минералдық өнiмдердi агломерациялауға, қалыптауға немесе құюға арналған жабдықтар, құмнан құю қалыптарын жасауға арналған қалыптау машиналары:
8481
Редукциялық немесе термореттегiш клапандарды қоса алғанда, құбырларға, қазандықтар резервуарларға, цистерналарға, бактарға немесе осыған ұқсас ыдыстарға арналған шүмектер, клапандар, шұралар және осыған ұқсас арматура:
8482
Түйіршікті немесе шығыршықты ішпектер:
8501
Электр двигателдерi және генераторлары (электргенераторлық қондырғылардан басқа):
8502
Электрогенераторлық қондырғы және айналмалы электрлi өзгерткiш:
8504
Электр трансформаторлары, статтық электр өзгерткiштерi (мысалы, түзеткiштер), индуктивтi және дроселдi катушкалар:
8505
Электрмагниттер; тұрақты магниттер және магниттелгеннен кейiн тұрақты магнитке ауыстыру үшiн көзделген бұйымдар; электр магниттi немесе тұрақты магниттерi бар қысым патрондары, қысқыштар және ұқсас бекiту қондырғылары; электр магниттi ажыратқыштар, муфтылар және тежегiштер; электр магниттi көтергiш басшалар:
8507
Оларға арналған төрт бұрышты (оның iшiнде шаршылы) немесе өзге де нысандағы сепараторларды қоса алғанда, электр аккумуляторлары:
8508
Шаңсорғыштар:
8516
Инерциясыз немесе аккумуляторлаушы электрлi су жылытқыштары, сүңгімелi электр жылытқыштар; кеңiстiктi жылытуға және топырақты жылытуға арналған электр жабдықтары, шашты күтуге арналған электротермикалық аппараттар (мысалы, шаш кептiргiштерi, бигуди, ыстық бұйралауға арналған қысқыштар) және қолды кептiруге арналған кептiргiштер, электр үтiктерi; өзге де тұрмыстық электрлi жылыту құралдары; 8545 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа, электрлi жылыту кедергiлерi:
8517

Аппараты телефонные, включая аппараты телефонные для сотовых сетей связи или других беспроводных сетей связи; прочая аппаратура для передачи или приема голоса, изображений или других данных, включая аппаратуру для коммуникации в сети проводной или беспроводной связи (например, в локальной или глобальной сети связи), кроме передающей или приемной аппаратуры товарной позиции 8443, 8525, 8527 или 8528

Ұялы байланыс желісіне немесе басқа сымсыз байланыс желісіне арналған телефон аппараттарын қоса алғанда, телефон аппараттары; 8443, 8525, 8527 немесе 8528 тауар позициясындағы жіберу немесе қабылдау аппаратурасынан басқа, сымды немесе сымсыз байланыс желісінің (мысалы, локальдық немесе жаһандық байланыс желісінің) коммуникациясына арналған аппаратураны қоса алғанда, дауыс, бейнелер немесе басқа мәліметтерді жіберу немесе қабылдауға арналған өзге де аппаратура

8519
Аппаратура звукозаписывающая или звуковоспроизводящая
8521
Аппаратура видеозаписывающая или видеовоспроизводящая, совмещенная или не совмещенная с видеотюнером
8525
Аппаратура передающая для радиовещания или телевидения, включающая или не включающая в свой состав приемную, звукозаписывающую или звуковоспроизводящую аппаратуру; телевизионные камеры, цифровые камеры и записывающие видеокамеры
8528
Мониторы и проекторы, не включающие в свой состав приемную телевизионную аппаратуру; аппаратура приемная для телевизионной связи, включающая или не включающая в свой состав широковещательный радиоприемник или аппаратуру, записывающую или воспроизводящую звук или изображение
8529
Части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарных позиций 8525 - 8528
8537
Пульты, панели, консоли, столы, распределительные щиты и основания для электрической аппаратуры прочие, оборудованные двумя или более устройствами товарной позиции 8535 или 8536 для управления или распределения электрического тока, в том числе включающие
8539
Лампы накаливания электрические или газоразрядные, включая лампы герметичные направленного света, а также ультрафиолетовые или инфракрасные лампы; дуговые лампы
8542
Схемы электронные интегральные
8544
Провода изолированные (включая эмалированные или анодированные), кабели (включая коаксиальные кабели) и другие изолированные электрические проводники с соединительными приспособлениями или без них; кабели волоконно-оптические, составленные из волокон с индивидуальными оболочками, независимо от того, находятся они или нет в сборе с электропроводниками или соединительными приспособлениями
8545
Электроды угольные, угольные щетки, угли для ламп или батареек и изделия из графита или других видов углерода с металлом или без металла, прочие, применяемые в электротехнике
8603
Моторные железнодорожные или трамвайные вагоны пассажирские, товарные или багажные, открытые платформы, кроме входящих в товарную позицию 8604
8605 00 000
Вагоны железнодорожные или трамвайные, пассажирские несамоходные; вагоны багажные, почтовые и прочие специальные железнодорожные или трамвайные, несамоходные (кроме входящих в товарную позицию 8604)
8701
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709)
8702
Моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя

8519
Дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығару аппаратурасы:
8521
Бейнетюнермен қосарланған немесе қосарланбаған бейнежазу немесе бейнешығару аппаратуралары:
8525
Қабылдау, дыбыс жазу немесе дыбыс шығару аппаратурасын құрамында қамтитын немесе қамтымайтын радиохабарға немесе теледидарға арналған берушi аппаратура; телевизия камералары; сандық камералар және жазу бейнекамералары:
8528
Өзінің құрамына қабылдау теледидар аппаратурасын қамтымайтын мониторлар және проекторлар; Радио хабарларын кең тарату қабылдағыштарымен немесе дыбысты немесе бейненi жазатын немесе қайта жаңғыртатын аппаратурасын қамтитын немесе қамтымайтын теледидар байланыстарына арналған қабылдау аппаратурасы:
8529
Тек немесе негiзiнен 8525-8528 тауар позицияларының аппаратуралары үшiн арналған бөлшектер:
8537
8517 тауар позициясының коммутациялық қондырғыларынан басқа, электр тогын, оның iшiнде 90-топтың құралдарын немесе құрылғыларын және басқарудың сандық аппараттарын қамтитын басқаруға немесе бөлуге арналған 85.35 немесе 8536 тауар позицияларының екi немесе одан да көп құрылғылармен жабдықталған пульттер, панелдер, консолдер, столдар, бөлу қалқандары және электр аппаратураларына арналған өзге де негiздер
8539
Герметикалық бағытты жарық лампаларын қоса алғанда, электрмен немесе газбен зарядталатын: қыздыру лампалары, сондай-ақ ультракүлгiн немесе инфрақызыл лампалар; доғалы лампалар:
8542
Электронды интегралды сызбалар:
8544
Оқшауланған сым (эмалданғандарын немесе анодталғандарын қоса алғанда), кабельдер (коаксиальдыларды қоса алғанда) және қосу құрылғылары бар немесе оларсыз басқа да оқшауланған электр өткiзгiштерi; олардың электрөткiзгiштерiмен немесе қосу құрылғыларымен жиынтықта болу-болмауына қарамастан, жеке қабықтары бар талшықтардан құрастырылған талшықты-оптикалық кабельдер:
8545
Көмiрлi электрод, көмiрлi щеткалар, шамға немесе батареяларға арналған көмiрлер және графиттен немесе электротехникада қолданылатын металды немесе металсыз көмiртегiнiң басқа да түрлерiнен жасалған бұйымдар:
8603
8604 тауар позициясына енгiзiлгендерден басқа, жолаушы, тауар немесе жол жүгiн таситын моторлы темiр жол немесе трамвай вагондары, ашық платформалар:
8605 00 000
Өздiгiнен жүрмейтiн жолаушылардың темiр жол немесе трамвай вагондары өздiгiнен жүрмейтiн (8604 тауар позициясына енгiзiлгендерден басқа) жол жүгiн, почта таситын және өзге де арнайы темiр жол немесе трамвай вагондары:
8701
Тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа):
8702
Жүргiзушiнi қоса алғанда, 10 немесе одан да көп адамды тасымалдауға арналған моторлы көлiк құралдары:

8703
Автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей (кроме моторных транспортных средств товарной позиции 8702), включая грузопассажирские автомобили-фургоны и гоночные автомобили
8704
Моторные транспортные средства для перевозки грузов
8705
Моторные транспортные средства специального назначения, кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов (например, автомобили грузовые аварийные, автокраны, пожарные транспортные средства, автобетономешалки, автомобили для уборки дорог, поливомоечные автомобили, автомастерские, автомобили с рентгеновскими установками)
8708
Части и принадлежности моторных транспортных средств товарных позиций 8701 - 8705
8716
Прицепы и полуприцепы; прочие несамоходные транспортные средства; их части
8802
Летательные аппараты прочие (например, вертолеты, самолеты); космические аппараты (включая спутники) и суборбитальные и космические ракеты-носители
9001
Волокна оптические и жгуты волоконно-оптические; кабели волоконно-оптические, кроме указанных в товарной позиции 8544; листы и пластины из поляризационного материала; линзы (включая контактные), призмы, зеркала и прочие оптические элементы, из любого материала, неоправленные, кроме таких элементов из оптически не обработанного стекла
9003
Оправы и арматура для очков, защитных очков или аналогичных оптических приборов, и их части
9006
Фотокамеры (кроме кинокамер); фотовспышки и лампы- вспышки, кроме газоразрядных ламп товарной позиции 8539
9013
Устройства на жидких кристаллах, кроме изделий, более точно описанных в других товарных позициях; лазеры, кроме лазерных диодов; приборы и инструменты оптические прочие, в другом месте данной группы не поименованные или не
включенные
9016 00

8703
Негiзiнен адамдарды тacуға арналған жеңiл автомобильдер және басқа да моторлы көлiк құралдары (8702 тауар позициясының моторлы көлiк құралдарынан басқа) жолаушы-жүк автомобиль-фургондары және жарысқа қатысатын автомобильдердi қоса алғанда:
8704
Жүк тасуға арналған моторлы көлiк құралдары:
8705
Арнайы мақсаттағы моторлы көлiк құралдары, жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшiн пайдаланылатындардан басқа (мысалы, авариялық жүк автомобильдерi, автокрандар, өрт сөндiру көлiк құралдары, автобетонараластырғыштар, жол тазалауға арналған автомобильдер, су себетiн және жуатын машиналар, автошеберханалар, рентген қондырғылары бар автомобильдер):
8708
Бөлiктер жәнe 8701-8705 тауар позициясының моторлы көлiк құралдарының керек-жарақтары:
8716
Тiркемелер мен жартылай тiркемелер; басқа да өздiгiнен жүрмейтiн көлiк құралдары олардың бөлшектерi:
8802
Өзге де ұшу аппараттары (мысалы, тiкұшақтар, ұшақтар); космос аппараттары (спутниктердi қоса алғанда) және суборбиталық пен космос зымыран-тасығыштар:
9001
Оптикалық талшықтар мен талшықты-оптикалық бұраулар; 8544 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа, талшықты-оптикалық кабельдер; поляризацияланған материалдардан жасалған беттер мен пластиналар; линзалар (контакттi линзаларды қоса алғанда), призмалар, шынылар және кез келген материалдардан жасалған, оптикалық жағынан өңделмеген шыныдан жасалған элементтерден басқа, қасекiленбеген өзге де оптикалық элементтер:
9003
Көзiлдiрiктерге, қорғаушы көзiлдiрiктерге немесе ұқсас оптикалық аспаптарға арналған қасекiлер мен арматуралар, және олардың бөлiктерi:
9006
Фотокамералар (кинокамераларды қоса алғанда); 8539 тауар позициясының газразрыбты шамдардан басқа, фотожарқылдар мен жарқыл шамдар:
9013
Басқа тауар позициясының мейiлiнше дәл сипатталған бұйымдардан басқa, сұйық кристалдардағы қондырғылар; лазерлi диодтардан басқа, лазерлер; осы топтың басқа жерiнде аталмаған немесе енгiзiлмеген, басқа да оптикалық приборлар мен құралдар:
9016 00

Весы чувствительностью 0,05 г или выше, с разновесами или без них
9018
Приборы и устройства, применяемые в медицине, хирургии, стоматологии или ветеринарии, включая сцинтиграфическую аппаратуру, аппаратура электромедицинская прочая и приборы для исследования зрения
9022
Аппаратура, основанная на использовании рентгеновского, альфа-, бета- или гамма-излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую, рентгеновские трубки и прочие генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения, щиты и пульты управления, экраны, столы, кресла и аналогичные изделия для обследования или лечения
- аппаратура, основанная на использовании рентгеновского излучения, предназначенная или не предназначенная для медицинского, хирургического, стоматологического или ветеринарного использования, включая аппаратуру рентгенографическую или радиотерапевтическую

Әр түрлi таразылары бар немесе оларсыз сезiмталдығы 0,05 г немесе одан астам таразылар:
9018
Сцинтигрифиялық аппаратураны, электромедициналық аппаратураны қоса алғанда, медицинада, хирургияда, стомотологияда немесе мал дәрiгерлiгiнде қолданылатын аспаптар мен құралдар, өзгелерi және көздiң қарашығын зерттеуге арналған аспаптар:
9022
Рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк аппаратураны, рентгендiк түтiктердi және басқа да рентгендiк сәулелену генераторларын, кернеуi жоғары қысымды генераторларды, басқару қалқандары мен пульттерiн, экрандарды тексеруге немесе емдеуге арналған столдарды, креслоларды қоса алғанда, рентгендiк, альфа-, бета- немесе гамма- сәулеленудi пайдалануға негiзделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура:
- рентгенографиялық немесе радиотерапевтiк аппаратураны қоса алғанда, рентгендiк сәулеленудi пайдалануға негiзделген, медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе малдәрiгерлiк пайдалану үшiн арналған немесе арналмаған аппаратура:

9025
Ареометры и аналогичные приборы, действующие при погружении в жидкость, термометры, пирометры, барометры, гигрометры и психрометры, с записывающим устройством или без записывающего устройства, и любые комбинации этих
приборов
9028
Счетчики подачи или производства газа, жидкости или электроэнергии, включая калибрующие
9401
Мебель для сидения (кроме указанной в товарной позиции 9402), трансформируемая или не трансформируемая в кровати, и ее части

9025
Жазатын қондырғылары бар немесе жазатын қондырғылары жоқ, сұйыққа батырған кезде жұмыс iстейтiн ареометрлер мен осындай аспаптар, термометрлер, пирометрлер, барометрлер, гигрометрлер және психрометрлер, осы аспаптардың кез келген комбинациялары:
- басқа да аспаптармен бiрiкпеген, термометрлер мен пирометрлер:
9028
Калибрлеушiлердi қоса алғанда, газды, сұйықты немесе электр энергиясын беру немесе өндiру есептеуiштерi:
9401
Төсектерге өзгеретiн немесе өзгермейтiн, отыруға арналған жиhаз (94.02 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа) және оның бөлiктерi:

03 (кроме 0305)
Рыба и ракообразные, моллюски и прочие водные беспозвоночные (кроме осетровых и лососевых, а также икры из них)
04
Молочная продукция; яйца птиц; мед натуральный; пищевые продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
05
Продукты животного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
06
Живые деревья и другие растения; луковицы, корни и прочие аналогичные части растений; срезанные цветы и декоративная зелень
07
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и клубнеплоды
08
Съедобные фрукты и орехи; кожура цитрусовых плодов или корки дынь
09
Кофе, чай, мате, или парагвайский чай, и пряности
1006
Рис
11
Продукция мукомольно-крупяной промышленности; солод; крахмалы; инулин; пшеничная клейковина
12
Масличные семена и плоды; прочие семена, плоды и зерно; лекарственные растения и растения для технических целей; солома и фураж
13
Шеллак природный неочищенный; камеди, смолы и прочие растительные соки и экстракты
14
Растительные материалы для изготовления плетеных изделий; прочие продукты растительного происхождения, в другом месте не поименованные или не включенные
15 (кроме 1509, 1517-1522 00)
Жиры и масла животного или растительного происхождения и продукты их расщепления; готовые пищевые жиры; воски животного или растительного происхождения
16
Готовые продукты из мяса, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных
1801 00 000 0
Какао-бобы, целые или дробленые, сырые или жареные
1802 00 000 0
Шелуха, оболочки, кожица и прочие отходы какао
20 (кроме 2001 10 000 0, 2009 50, 2009 71, 2009 79)
Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или прочих частей растений
2103
Продукты для приготовления соусов и готовые соусы; вкусовые добавки и приправы смешанные; горчичный порошок и готовая горчица
2104
Супы и бульоны готовые и заготовки для их приготовления; гомогенизированные составные готовые пищевые продукты
2401
Табачное сырье; табачные отходы
25 (кроме 2501 00 91, 2529 21 000 0, 2529 22 000 0)
Соль; сера; земли и камень; штукатурные материалы, известь и цемент
26
Руды, шлак и зола
3003
Лекарственные средства (кроме товаров товарной позиции 3002, 3005 или 3006), состоящие из смеси двух или более компонентов, для использования в терапевтических или профилактических целях, но не расфасованные в виде дозированных лекарственных форм или в формы, или упаковки для розничной продажи
32
Экстракты дубильные или красильные; таннины и их производные; красители, пигменты и прочие красящие вещества; краски и лаки; шпатлевки и прочие мастики; полиграфическая краска, чернила, тушь

03 (0305-тен басқа)
Балықтар мен шаян тәріздестер, моллюскалар және басқа да омыртқасыз су жәндiктерi, албырт және бекiре балықтардан басқа
04
Сүт өнімдері; құстар жұмыртқасы; табиғи бал; басқа жерде аты аталмаған және енгізілмеген, малдан пайда болған тағам өнімдері
05
Басқа жерде аты аталмаған, жануар тегiнен жасалған өнiмдер
06
Жанды ағаштар мен басқа да өсiмдiктер; өсiмдiктердiң пиязшықтары, тамырлары және өсiмдiктердiң басқа да осындай бөлiктерi: кесiлген гүлдер мен әсемдiк өсiмдiктерi
07
Көкөнiстер мен кейбiр жеуге болатын тамырлы жемiстер және түйнектi жемiстер
08
Жеуге болатын жемiстер (жидектер) мен жаңғақтар; цитрус немесе бақша дақылдарының қыртысы мен қабықтары
09
Кофе, шай, мате немесе парагвай шайы мен татымдылықтар
10
Күріш
11
Ұн тарту-жарма өнеркәсібінің өнімдері; мия; крахмалдар; инулин; бидай дәнінің маңызы
12
Майлы тұқымдар мен жемiстер; өзге де тұқымдар, жемiстер мен дәндер; дәрiлiк өсiмдiктер мен техникалық мақсаттарға арналған өсiмдiктер; сабан мен жем
13
Тазартылмаған табиғи шелак; тұтқыр желiмдер; шайырлар мен өзге де өсiмдiк шырындары және сығындылары
14
Тоқыма бұйымдарын жасауға арналған өсiмдiк материалдары; басқа жерде аталмаған және енгізілмеген, өсiмдiк тегiнен жасалған өзге де өнiмдер
15 (1509, 1517 – 1522 00-ден басқа)
Жануар немесе өсiмдiк тегiнен жасалған тоңмайлар мен майлар және олардан алынған өнiмдер; тағамдық дайын майлар; жануар немесе өсiмдiк
тегiнен жасалған балауыздар
16
Еттен, балықтан немесе шаян тәрiздестерден, моллюскалардан немесе басқа да омыртқасыз су жәндiктерiнен жасалатын дайын тағамдар
1801 00 000 0
Бүтiн немесе ұсақталған, шикi немесе қуырылған какао-бұршақтар
1802 00 000 0
Какаоның қауызы, қабығы, қабықшасы және өзге де қалдықтары
20 (2001 10 000 0, 2009 50, 2009 71, 2009 79-дан басқа)
Көкөністерді, жемістерді, жаңғақтарды жнее өсімдіктердің өзге бөліктерін өңдеу тағамдары
2103
Тұздық жасауға арналған өнімдер және дайын тұздықтар; дәмдiк қосымшалар мен аралас асқатықтар; қыша ұнтағы мен дайын қыша
2104
Дайын көжелер мен сорпалар және оларды әзiрлеуге арналған дайындамалар; гомогендендiрiлген құрамдас тағам өнiмдерi
2401
Темекi шикiзаты; темекі қалдықтары
25 (2501 00 91, 2529 21 000 0, 2529 22 000 0-ден басқа)
Тұз; күкiрт; топырақ пен тас; сылақ материалдары; әк және цемент
26
Кендер, шлак және күл
3003
3002, 3005 немесе 3006 тауарлық позициядағы тауарларды қоспағанда, екi қоспадан немесе одан да көп құраластан тұратын, емдеу немесе алдын алу мақсаттарында пайдалануға арналған, бiрақ бөлшек сауда үшiн дозаланған дәрiлiк нысандар түрiнде өлшеп оралмаған немесе буып-түйілмеген дәрi-дәрмек заттары (дәрiлер)
32
Илейтiн немесе бояғыш езiндiлер; танниндер мен олардың туындылары; бояғыштар; пигменттер және басқа бояғыш заттар; бояулар мен лактер;
тығындағыштар мен өзге де мастикалар; сиялар

3301, 3302
Масла эфирные...; резиноиды...; смеси душистых веществ...
3402
Вещества поверхностно-активные органические (кроме мыла); поверхностно-активные средства, моющие средства (включая вспомогательные моющие средства) и средства чистящие, содержащие или не содержащие мыло (кроме средств товарной позиции 3401)
35
Белковые вещества; модифицированные крахмалы; клеи; ферменты
3923
Изделия для транспортировки или упаковки товаров, из пластмасс; пробки, крышки, колпаки и другие укупорочные средства, из пластмасс
4001
Каучук натуральный, балата, гуттаперча, гваюла, чикл и аналогичные природные смолы, в первичных формах или в виде пластин, листов или полос, или лент
4403 41 000 0, 4403 49
Лесоматериалы необработанные прочие, из древесины тропических пород
4407 21-4407 29
Лесоматериалы, распиленные или расколотые вдоль, из древесины тропических пород
4420
Изделия деревянные мозаичные и инкрустированные; шкатулки и коробки для ювелирных или ножевых и аналогичных изделий, деревянные; статуэтки и прочие декоративные изделия, деревянные; деревянные предметы мебели, не указанные в группе 94
4421
Изделия деревянные прочие
45
Пробка и изделия из нее
46
Изделия из соломы, альфы и прочих материалов для плетения; корзиночные изделия и плетеные изделия
50
Шелк
5101
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
5201 00
Волокно хлопковое, не подвергнутое кардо- или гребнечесанию
53
Прочие растительные текстильные волокна; бумажная пряжа и ткани из бумажной пряжи
56
Вата, войлок или фетр и нетканые материалы; специальная пряжа; бечевки, веревки, канаты и тросы и изделия из них
5701
Узелковые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, готовые или неготовые
5702 10 000 0
Ковры "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы
5705 00 800 0
Ковры и текстильные напольные покрытия прочие, готовые или неготовые, из шерсти или тонкого волоса животных**, ***
5808
Тесьма плетеная в куске; отделочные материалы без вышивки в куске, кроме трикотажных машинного или ручного вязания; кисточки, помпоны и аналогичные изделия
6702 90 000 0
Цветы, листья и плоды искусственные и их части; изделия из искусственных цветов, листьев или плодов, из прочих материалов
68
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста, слюды или аналогичных материалов

3301, 3302
Эфир майлары мен резиноидтер; хош иісті заттар қоспасы
3402
Сырттай қолданылатын белсендi органикалық заттар (сабыннан басқасы); сырттай қолданылатын белсендi заттар, жуу (қосалқы жуу құралдарын
қоса алғанда) және құрамында сабын бар немесе жоқ жуу құралдары (3401 тауарлық позициядағы құралдардан басқа)
35
Белокты заттар; түрлендiрiлген крахмалдар, желiм; ферменттер
3923
Тауарларды тасымалдауға немесе салуға арналған пластмассадан жасалған бұйымдар, ыдысты жабуға арналған тығындар, қақпақтар, қалпақтар және басқа да бұйымдар
4001
Табиғи қалпындағы немесе жайпақталған, табақшалар немесе тiлiктер (немесе таспалар) түрiндегi табиғи каучук, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және сол сияқты табиғи шайырлар
4403 41 000 0, 4403 49
Тропикалық тұқымды ағаштардан алынған өзге өңделмеген ағаш материалдары
4407 21 – 4407 29
Тропикалық тұқымды ағаштан жасалған көлденеңiнен немесе тiгiнен тiлiнген, сүргiленген немесе қабығы аршылған, жонылған немесе жонылмаған, тегiстелген немесе тегiстелмеген ағаш материалдары
4420
Ағаштан жасалған мозаикалық және бедерленген бұйымдар; зергерлiк немесе пышақпен өңделген немесе осындай бұйымдарға арналған қобдишалар мен қораптар, ағаштан жасалған қуыршақ мүсiндер мен өзге де ағаштан жасалған әсемдiк бұйымдар; 94-топта көрсетiлмеген жиhаздың ағаш бұйымдары
4421
Өзге ағаш бұйымдарыКардо немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жануарлардың биязы немесе қылшықты қылы
45
Тығындар және сол тәрiздi бұйымдар
46
Сабаннан, альфадан және басқа материалдардан жасалған, тоқуға арналған бұйымдар; себет бұйымдары және тоқылған бұйымдар
50
Жібек
5101
Кардо немесе тарақпен тарауға ұшырамаған жүн
5201 00
Кардо немесе тарақпен тарауға ұшырамаған мақта қылшықтары
53
Өзге де өсiмдiктен жасалған тоқыма талшығы; қағаздан иiрiлген жіп және қағаздан иiрiлген жiптен тоқылған маталар
56
Мақта, киiз және тоқыма емес материалдар; арнайы иiрiлген жiп; жiңiшке арқандар, баулар; жiптер, өрiмдер және олардан жасалған бұйымдар
5701
Өрнектi кiлемдер және өзге де дайын немесе дайын емес еденге төсейтiн тоқыма жабындылар
5702 10 000 0
"Кiлемдер"," шумақтар", "кермедер" және қолдан жасалған осыған ұқсас кiлемдер
5705 00 800 0
Жүннен немесе малдың жіңішке шаштарынан жасалған кiлемдер және дайын немесе дайын емес еденге төсейтiн өзге де тоқыма жабындылар **, ***
5808
Бөлек тоқылған тоқыма-зат, тоқымалық, машинамен және қолмен тоқылған бұйымдардан басқа, кестесi жоқ, бөлек әсемдеу материалдары; қыл шашақтар, шөткiлер мен сол сияқты бұйымдар
6702 90 000 0
Жасанды гүлдер, жапырақтар, жемiстер, көкөнiстер мен олардың бөлiктерi; жасанды гүлдерден, жапырақтардан, жемiстерден немесе көкөнiстерден, өзге де материалдардан жасалған бұйымдар
68
Тастан, гипстен, цементтен, асбесттен, слюдадан немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар

6913
Статуэтки и прочие декоративные изделия из керамики
6914
Прочие керамические изделия
7018 10
Бусины стеклянные, изделия, имитирующие жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни и аналогичные небольшие формы из стекла
7117
Бижутерия
9401 51 000 0, 9401 59 000 0
Мебель для сидения из тростника, ивы, бамбука или аналогичных материалов
9403 81 000 0, 9403 89 000 0
Мебель из прочих материалов, включая тростник, иву, бамбук или аналогичные материалы
9403 90 900 0
Части мебели из прочих материалов
9601
Обработанные и пригодные для резьбы кость слоновая, кость, панцирь черепахи, рог, рога оленьи, кораллы, перламутр, прочие материалы животного происхождения и изделия из этих материалов (включая изделия, полученные путем формовки)
9602 00 000 0
Обработанные материалы растительного или минерального происхождения, пригодные для резьбы, и изделия из них; изделия формованные или резные из воска, стеарина, натуральных смол или натурального каучука или модельных паст, и прочие формованные или резные изделия, в другом месте не поименованные или не включенные; желатин обработанный, неотвержденный (кроме желатина товарной позиции 3503) и изделия из неотвержденного желатина
9603
Метлы, щетки (включая щетки, являющиеся частями механизмов, приборов или транспортных средств), щетки ручные механические без двигателей для уборки полов, швабры и метелки из перьев для смахивания пыли; узлы и пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий; подушечки и валики малярные для краски; резиновые швабры (кроме резиновых валиков для удаления влаги)
9604 00 000 0
Сита и решета ручные
9606
Пуговицы, кнопки, застежки-защелки, формы для пуговиц и прочие части этих изделий;
9609
Карандаши простые (кроме указанных в товарной позиции 9608), карандаши цветные, грифели карандашей, пастели, карандаши угольные, мелки для письма или рисования и мелки для портных
9614 00
Трубки курительные (включая чашеобразные части), мундштуки для сигар или сигарет, и их части
9615 11 000 0
Расчески, гребни для волос и аналогичные предметы, эбонитовые или пластмассовые
9617 00 000 0
Термосы и вакуумные сосуды прочие в собранном виде; их части, кроме стеклянных колб
97
Произведения искусства, предметы коллекционирования и антиквариат
* В данном перечне товары будут определяться исключительно по товарному коду; описание дано лишь для удобства использования.
** Преференциальный таможенный тариф предоставляется лишь на ковры ручной работы.
***Необходимо пользоваться как кодом товара, так и его наименованием.
ПРИЛОЖЕНИЕ 11
Перечень товаров и ставок, в отношении которых в течение переходного периода одним из государств-членов применяются ставки ввозных таможенных пошлин, отличные от ставок ЕТТ
Код ТН ВЭД
Описание товара
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год

6913
Керамикадан жасалған мүсiншелер мен өзге де сәндiк бұйымдар
6914
Өзге де керамикалық бұйымдар
7018 10
Шыны моншақтар, маржан тәрiздi бұйымдар, асыл немесе жартылай асыл тастар және сол сияқты шыныдан жасалған бұйымдар
7117
Бижутерия
9401 51 000 0, 9401 59 000 0
Қамыстан, шыбықтан, бамбуктен немесе сол сияқты материалдардан отыруға арналып жасалған жиhаз
9403 81 000 0, 9403 89 000 0
Қамысты, шыбықты, бамбуктi, сол сияқты материалдарды қоса алғанда, өзге де материалдардан жасалған жиhаз
9403 90 900 0
Өзге де материалдардан (ағаштан және металдан басқа) жасалған жиhаздың бөлiктерi
9601
Өңделген пiл сүйегі, тасбақаның сүйегi, тас қабығы, мүйiз, бұғының мүйiздерi, коралдар, перламутрлар, осы материалдардан ою және бұйым
жасау үшiн жануарлардан алынған материалдар (қалыпқа салу жолымен алынған бұйымдарды қоса алғанда)
9602 00 000 0
Ою үшiн өсiмдiктен немесе минералдан өңделген әсемдеу материалдары және солардан жасалған бұйымдар; қалыпталған немесе балауыздан, стеариннен, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктен немесе үлгілiк ұнтақтардан жасалған бұйымдар және басқа жерде аты аталмаған өзге де
қалыпталған немесе ойып жасалған бұйымдар; өңделген, қатпаған желатиннен (3503 тауарлық позициядағы желатиннен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар
9603
Сыпырғыштар, шөткiлер (тетiктердiң, аспаптардың немесе көлiк құралдарының бөлiктерi болып табылатын шөткілердi қоса алғанда), едендердi тазартуға арналған двигательсiз механикалық қол
шөткiлер, және шаңды қағуға арналып қауырсыннан жасалған сыпырғыштар; сыпырғыштар мен шөткiлер жасауға арналған дайын
будалар мен байламдар; бояуға арналған сылақ
жастықшалары мен біліктер; сығатын резина құрылғылар (бiлiктiден басқасы)
9604 00 000 0
Електер және қол елеуiштер
9606
Түймелер, түймешелер, iлмектер, түймелерге арналған нысандар (каркастар) және осы бұйымдардың өзге де бөлiктерi; түймелерге
арналған дайындамалар
9609
Жай қарындаштар (9608 тауарлық позицияда көрсетілгендерден басқа), түрлі түсті қарындаштар, пастельдер, көмір қарындаштар, жазуға және сурет салуға арналған борлар және тігіншілерге арналған борлар
9614 00
Шылым шегетін трубкалар (тостаған тәрізді бөлігін қоса алғанда), сигарларға немесе сигареттерге арналған мундштуктер мен олардың
бөліктері
9615 11 000 0
Шашқа арналған тарақтар мен тарақшалар, эбониттен немесе пластмассадан жасалған осындай заттар
9617 00 000 0
Термостар мен өзге де жиналған күйіндегі вакуумды ыдыстар, олардың бөліктері, шыныдан жасалғандардан басқа
97
Өнер туындылары, коллекциялау заттары мен антиквариат
*Осы тізбеде тауарлар СЭҚ ТН бойынша тауарлар кодымен ғана анықталады; тауардың атауы тек қолданудың ыңғайлылығы үшін берілген.
** Тарифтік преференциялар тек қолдан жасалған кілемдерге ұсынылады.
***осы позицияны пайдаланған кезде, тауардың кодымен, сондай-ақ оның атауымен қолдану.
11-ҚОСЫМША
Бірыңғай кедендік тарифтің мөлшерлемелерінен айырықша, өтпелі кезең ішінде мүше елдердің бірі қолданатын кедендік әкелім баждарына қатысты, мөлшерлемелер мен тауарлар тізбесі *
СЭҚ ТН коды
Тауарлар сипаттамасы
2012 жылға
2013 жылға
2014 жылға
2015 жылға

9406 00
Сборные строительные конструкции:
– – из черных металлов:
9406 00 310 0
– – – теплицы
0
ставка ЕТТ
9406 00 800
– – из прочих материалов:
9406 00 800 9
– – – прочие
0
ставка ЕТТ
ПРИЛОЖЕНИЕ 12
Формулы для распределения объемов тарифных квот между поставщиками*
Формулы для распределения 25 % от установленного объема тарифных квот между поставщиками:
q9=
0,25Q × S9
100 %
а)
где q9 - объем тарифной квоты, распределенный поставщику на первом этапе;
Q - объем тарифных квот;
S9=
VI + VII-9
× 100
V’I + V’II-9
b)
где S9 - доля поставщика (в процентах);
VI - объем поставщика за первый год предшествующего периода;
VII-9 - объем поставщика за 9 месяцев года, предшествующего году установления тарифных квот;
V'I - общий объем поставщика в Республику Казахстан за первый год предшествующего периода;
V'II-9 - общий объем поставщика в Республику Казахстан за 9 месяцев года, предшествующего году установления тарифных квот.
2. Формулы для распределения 100 % от установленного объема тарифных квот среди поставщиков (за вычетом объема, рассчитанного в соответствии с пунктом 1 данного приложения):
q12=
Q × S12
– q9,
100 %
а)
где q12 - объем тарифных квот, распределенный поставщику на втором этапе;
Q - объем установленных тарифных квот;
S12=
VI + VII
× 100,
V’I + V’II
b)
где S12 - доля поставщика (в процентах);
VI - объем поставщика за первый год предшествующего периода;
VII - объем поставщика за второй год предшествующего периода;
V'I - общий объем поставщика в Республику Казахстан за первый год предшествующего периода;
V'II - общий объем поставщика в Республику Казахстан за второй год предшествующего периода.

9406 00
Жиналатын құрылыс құрастырмалары:
– – қара металдардан жасалған:
9406 00 310 0
– – – жылыжайлар
0
КО БКТ мөлшерлемесі
9406 00 800
– – өзге материалдардан жасалған:
9406 00 800 9
– – – өзгелері
0
КО БКТ мөлшерлемесі
12-ҚОСЫМША
Өнім берушілер арасында тарифтік квоталардың көлемдерін бөлу үшін формулар*
q9=
0,25Q × S9
100%
1. Өнім берушілер арасында тарифтік квоталардың белгіленген көлемінен 25 %-ын бөлу үшін формулалар:
a)
мұнда q9 - бірінші кезеңде өнім берушіге бөлінген тарифтік квоталардың көлемі;
Q – тарифтік квоталардың көлемі;
S9=
VI + VII -9
×100
V’I+V’II-9
б)
мұнда S9 – өнім берушілердің үлесі (пайыздарда);
VI - өткен кезеңнің бірінші жылында өнім берушінің көлемі;
VII-9 - тарифтік квоталарды белгілеу жылдың алдындағы жылдың 9 айында өнім берушінің көлемі;
V'I – өткен кезеңнің бірінші жылында Қазақстан Республикасына өнім берушінің жалпы көлемі;
V'II-9 – тарифтік квоталарды белгілеу жылдың алдындағы жылдың 9 айында Қазақстан Республикасына өнім берушінің жалпы көлемі.
2. Өнім берушілер арасында тарифтік квоталардың белгіленген көлемінен
100 пайызын бөлу үшін формулалар (осы қосымшаның 1-тармағына сәйкес есептелген көлемді шегеріп):
q12=
Q ×S12
– q9,
100%
а)
мұнда q12 – 2-кезеңде өнім берушілерге бөлінген тарифтік квоталардың көлемі;
Q-белгіленген тарифтік квоталардың көлемі;
S12=
VI +VII
× 100,
V’I+V’II
б)
мұнда S12 – өнім берушінің үлесі (пайздарда);
VI - өткен кезеңнің бірінші жылында өнім берушінің көлемі;
VII- өткен кезеңнің екінші жылында өнім берушінің көлемі;
V'I - өткен кезеңнің бірінші жылында Қазақстан Республикасына өнім берушінің жалпы көлемі;
V'II - өткен кезеңнің екінші жылында Қазақстан Республикасына өнім берушінің жалпы көлемі.

*Источник: Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 марта 2011 года № 269 "О некоторых вопросах распределения объемов тарифных квот на ввоз отдельных видов мяса".
ПРИЛОЖЕНИЕ 13
Методика расчета ставок таможенных сборов за таможенное сопровождение
№.
Километраж
Кол-во суток при таможенном сопровождении (при среднем прохождении в сутки 300 км)
Нормируемое значение расхода топлива (в литрах), расчет произведен согласно Правилам по нормированию расхода топливно-смазочных материалов (Приказ Министра транспорта и коммуникаций от 20 июля 2001 года

*Алынған көзі: "Еттің жекелеген түрлерін әкелуге арналған тарифтік квоталар көлемін бөлудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 24 наурыздағы № 269 қаулысы.
13-ҚОСЫМША
Кедендік алып жүру үшін кеден алымдарының мөлшерлемелерін есептеу әдістемесі
Километраж
Кедендік алып жүру кезінде тәулік саны (тәулікте орташа жүру 300 км).
Отын шығысының нормаланған мәні (литрмен), есеп Жанар-жағармай материалдарының шамалаған шығындары жөніндегі қағидаларға сәйкес жүргізілген (Көлік және коммуникациялар министрінің 2001 жылғы 20 шілдедегі № 20 бұйрығы)

Затраты на топливо в тенге (средняя стоимость одного литра бензина 88 тенге за 1 литр)
Затраты на сопровождение грузов с учетом командировочных расходов (суточные и проживание) и амортизационных затрат транспортного средства
Затраты на второго сотрудника таможенного органа, проводящего таможенное сопровождение (суточные и проживание)
Затраты на обратную дорогу (топливо + амортизационные затраты транспортного средства), в тенге
Курс евро к тенге по состоянию на 3 ноября 2010 года
Сумма таможенного сбора за таможенное сопровождение (в евро)
1

Жанармай шығындары, теңгемен (бензиннің 1 литрінің орташа құны 88 теңге)
Іссапар шығыстарын және көлік құралдардың амортизациялық шығындарын есептей отырып, жүктің сүйемелдеуіне шығындар
Кедендік алып жүру жүргізген кеден органның екінші қызметкеріне шығындар (тәуліктік және тұру)
Қайтар жолға шығындар (отын + көлік құралының амортизациялық шығындары), теңгемен
2010 жылғы 3 қарашаға теңгеге евроның бағамы
Кедендік алып жүру үшін кеден алымдар сомасы (евромен)
1

92 459
62 172
26 145
205,96
878
Расчет амортизационных затрат на широко используемый автомобиль "Нива":
Средняя стоимость автомобиля –1 440 000 тенге;
Амортизационный износ – 15 % в год;
1 440 000*15/100= 216,000; и
216,000/365дней= 592 тенге/день.
Республиканским бюджетом 2006 года установлены следующие максимально допустимые уровни:
суточные = 2826 тенге; и
проживание = 5652 тенге.
Источник: Постановление Правительства от 21 января 2011 года № 24 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых таможенными органами"
ПРИЛОЖЕНИЕ 14 (А)
Товары (работы, услуги), обороты по реализации которых освобождаются от уплаты НДС
Обороты по реализации следующих товаров, работ, услуг освобождаются от уплаты налога на добавленную стоимость:
1) государственных знаков почтовой оплаты;
2) акцизных марок (учетно-контрольных марок, предназначенных для маркировки подакцизных товаров в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса);
3) услуг, осуществляемых уполномоченными государственными органами, в связи с которыми взимается государственная пошлина;
4) имущества, выкупленного для государственных нужд в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных и биологических активов, передаваемых на безвозмездной основе государственному учреждению или государственному предприятию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) ритуальных услуг похоронных бюро, услуг кладбищ и крематориев;
7) лотерейных билетов, за исключением услуг по их распространению;
8) услуг по обеспечению информационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов, включая оказание услуг по сбору, обработке и рассылке информации участникам расчетов по операциям с платежными карточками;
9) услуг по переработке и (или) ремонту товаров, ввезенных на таможенную территорию таможенного союза в таможенной процедуре переработки на таможенной территории;
10) работ и услуг, связанных с перевозками, являющимися международными в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса, а именно: работ, услуг по погрузке, разгрузке, перегрузке (сливу-наливу), экспедированию товаров, в том числе почты, экспортируемых с территории Республики Казахстан, импортируемых на территорию Республики Казахстан, а также транзитных грузов; услуг технического и аэронавигационного обслуживания, аэропортовской деятельности; услуг морских портов по обслуживанию международных рейсов;
11) услуг по управлению, содержанию и эксплуатации жилищного фонда;

92 459
62 172
26 145
205,96
878
Кеңінен пайдаланылатын "Нива" автомобильдеріне амортизациялық шығындар есебі:
Автомобильдің орташа құны –1440000 теңге;
Амортизациялық тозу – жылына 15 %;
1440000*15/100= 216,000; және
216,000/365 күн= 592 теңге/күн.
2006 жылғы республикалық бюджетте мынадай ең жоғары ұйғарынды деңгейлер белгіленген:
тәуліктік = 2826теңге; және
тұру = 5652 теңге.
Алынған көзі: "Кеден органдарымен алынатын кеден алымдардың мөлшерлемелерін бекіту туралы" Үкіметтің 2011 жылғы 21 қаңтардағы № 24 қаулысы
14(А)-ҚОСЫМША
Өткізу бойынша айналымдары ҚҚС-тан босатылатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер)
Мынадай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді:
1) пошта төлемақысының мемлекеттік белгілерін;
2) акциздiк маркаларды (осы Кодекстiң 653-бабына сәйкес акцизделетiн тауарларды таңбалауға арналған есепке алу-бақылау маркаларын);
3) уәкiлеттi мемлекеттік органдар жүзеге асыратын, соларға байланысты мемлекеттiк баж алынатын қызмет көрсетулерді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет мұқтаждары үшiн сатып алынған мүлiкті;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк мекемелерге немесе мемлекеттік кәсіпорындарға өтеусiз негiзде берілетін негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлікке салынған инвестицияларды, материалдық емес және биологиялық активтерді;
6) жерлеу бюроларының салт-жора қызмет көрсетулерін, зираттар мен крематорийлердің қызмет көрсетулерін;
7) лотереяларды тарату жөнiндегi қызмет көрсетулерді қоспағанда, лотереялық билеттерді;
8) төлем қарточкаларымен жасалатын операциялар бойынша есеп-қисаптарды қатысушыларға жинау, өңдеу және таратып беру жөнiнде қызмет көрсетулерді қоса алғанда, есеп-қисаптарға қатысушылар арасында ақпараттық және технологиялық қарым-қатынасты қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетулерді;
9) кеден одағының кедендік аумағына кеден режимінде әкелінген тауарларды қайта өңдеу және (немесе) жөндеу жөніндегі қызмет көрсетулерді;
10) осы Кодекстің 244, 276-12-баптарына сәйкес халықаралық болып табылатын тасымалдауға байланысты жұмыстар мен қызмет көрсетулерді, атап айтқанда: Қазақстан Республикасының аумағынан экспортталатын, Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларды, оның ішінде почтаны, сондай-ақ тиеу, түсiру, қайта тиеу (ағызу-құю), жөнелту бойынша жұмыстар мен қызметтерді, сонымен қатар транзиттік жүктерді, әуежай қызметіне техникалық және аэронавигациялық қызмет көрсетулер бойынша қызмет көрсетулерді; халықаралық рейстерге қызмет көрсету жөнінде теңіз айлақтарындағы қызмет көрсетулерді;
11) тұрғын үй қорын басқару, ұстау мен пайдалану жөніндегі қызмет көрсетулерді;

12) банкнот и монет национальной валюты;
13) товаров, работ, услуг, кроме оборотов по реализации товаров, работ, услуг от торгово-посреднической деятельности и оборотов по производству и реализации подакцизных товаров, общественных объединений инвалидов, а также производственных организаций, если такие объединения и организации соответствуют следующим условиям:
инвалиды составляют не менее 51 % от общего числа работников таких производственных организаций;
расходы по оплате труда инвалидов составляют не менее 51 % (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, - не менее 35 %) от общих расходов по оплате труда;
14) работ, услуг по безвозмездному ремонту и (или) техническому обслуживанию товаров в период установленного сделкой гарантийного срока их эксплуатации, включая стоимость запасных частей и деталей к ним, если условиями сделки предусмотрено предоставление налогоплательщиком гарантии качества реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг;
15) аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
16) инвестиционного золота при одновременном соответствии определенным условиям;
17) услуг по видам деятельности, указанным в статьях 411 и 420 Налогового кодекса;
18) указанных в статьях 249 - 254 Налогового кодекса;
19) услуг, оказываемых по осуществлению нотариальных действий, адвокатской деятельности;
20) заемные операции в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности, осуществляемые:
национальным управляющим холдингом;
юридическими лицами, 100 % голосующих акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу. Перечень указанных юридических лиц утверждается Правительством Республики Казахстан;
21) товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
22) услуг нерезидента, оказываемых за счет средств гранта в рамках межправительственного соглашения, участником которого является Республика Казахстан, направленного на поддержку (оказание помощи) малообеспеченным гражданам в Республике Казахстан.
Источник: Статья 248 Налогового кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года № 99-IV
ПРИЛОЖЕНИЕ 14 (B)
Ставки действующих акцизных налогов (по состоянию на 1 января 2012 года)
п/п
Код ТН ВЭД
(ЕАЭС)
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов
(в тенге за
единицу измерения)
1
из 2402
Сигареты с фильтром
3000 тенге/
1000 штук
2
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
3000 тенге/
1000 штук
3
из 2402
Сигариллы
3700 тенге/
1000 штук
4
из 2402
Сигары
475 тенге/штука
5
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую
тару и предназначенный для
конечного потребления, за
исключением фармацевтической
продукции, содержащей никотин
3800 тенге/
килограмм
Примечание: В соответствии с Налоговым кодексом акцизный налог на табак будет повышаться ежегодно до 2016 года.
Код ТН ВЭД
(ЕАЭС)
Категории подакцизных товаров
Ставка акциза (тенге за штуку
1.

12) ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын;
13) егер мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерi, сондай-ақ өндiрiстiк ұйымдар мына шарттарға сәйкес келсе:
осындай өндiрiстiк ұйымдардың қызметкерлерi жалпы санының кемiнде 51 пайызын мүгедектер құраса;
мүгедектерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстар еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың кемiнде 51 пайызын (есту, сөйлеу, көру қабiлетiнен айрылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мамандандырылған ұйымдарда - кемiнде 35 пайызын) құраса, осындай бірлестіктер мен ұйымдардың, сауда-делдалдық қызметтен түскен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымдарынан және акцизделетін тауарларды өндіру мен өткізу бойынша айналымдардан басқа, тауарларын, жұмыстарын, қызмет көрсетулерін;
14) егер мәміле шарттарында салық төлеушінің өткізген тауарларының, орындаған жұмыстарының, қызмет көрсетулерінің сапасына кепілдік беру көзделсе, тауарларды пайдаланудың мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі кезеңінде, олардың қосалқы бөлшектері мен бөлшектерінің құнын қоса алғанда, оларды өтеусіз жөндеу және (немесе) оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды, қызмет көрсетулерді;
15) тазартылған қымбат бағалы металдарды – өз өндірісі шикізатынан дайындалған алтынды, платинаны;
16) нақты шарттарға біржола сәйкестігі бар кезде инвестициялық алтынды;
17) Салық Кодексінің 411 және 420-баптарында аталған қызмет түрлері бойынша қызмет көрсетулерді;
18) Салық Кодексінің 249-254-баптарында аталғандарды;
19) нотариаттық іс-әрекеттерді, адвокаттық қызметті жүзеге асыру бойынша қызмет көрсетулерді;
20) мыналар:
ұлттық басқарушы холдинг;
дауыс беретін акцияларының 100 пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар төлемдік, оралымдылық және қайтарымдық жағдайларында жүзеге асыратын ақшалай нысандағы қарыз операциялары. Көрсетілген заңды тұлғалардың тізімі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
21) бажсыз сауда кеден режиміне орналастырылған тауарларды;
22) Қазақстан Республикасындағы табысы аз азаматтарды қолдауға (оларға көмек көрсетуге) бағытталған, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын үкіметаралық келісім шеңберіндегі грант қаражаты есебінен көрсетілетін резидент еместің қызметтерін іске асыру бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
Алынған көзі: 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-ІV Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 248-бабы
14(B)-ҚОСЫМША
Қолданыстағы акциздік салықтар мөлшерлемелерінің кестесі
2012 жылғы 1 қаңтардағы акциз салығына қолданылатын бірегей мөлшерлемелер
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциздер мөлшерлемелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
1250 теңге/
1000 дана
2
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
750 теңге/
1000 дана
3
2402-ден
Сигариллалар
1530 теңге/
1000 дана
4
2402-ден
Сигаралар
120 тенге/дана
5
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
1550 теңге/
килограмм
Ескертпе: Салық кодексіне сәйкес темекіге деген акциздік салық 2016 жылға дейін жыл сайын өседі.
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциздер мөлшерлемелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1.

из 2709 00
Сырая нефть, газовый конденсат
0 тенге/тонна
2.
из 8702
моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 и более человек с объемом двигателя более 3 000 куб. см, за исключением микроавтобусов, автобусов и троллейбусов
100 тенге/куб. см
из 8703
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
из 8704
моторные транспортные средства на шасси легкового автомобиля с платформой для грузов и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой, с объемом двигателя более 3 000 куб. см
№ п/п
Код ТН ВЭД ЕврАзЭС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов (в тенге за единицу измерения)
1
2
3
4
5
1.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спиртаэтилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
600
тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый (этанол) денатурированный топливный (не бесцветный, окрашенный) для потребления на внутреннем рынке
1 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот)
750
тенге/литр
100 % спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, реализуемый для производства алкогольной продукции
60 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, реализуемые для производства алкогольной продукции
75 тенге/литр
100 % спирта
6.
Из
3003,
3004
Спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
500
тенге/литр
100 % спирта
7.
2208
Алкогольная продукция (кроме коньяка, бренди, вин, виноматериала и пива)
1000
тенге/литр
100 % спирта
8.
2208
Коньяк, бренди
250
тенге/литр
100 % спирта
9.
2204,
2205,
2206 00
Вина
35 тенге/литр
10.
из
2204,
2205,
2206 00
Виноматериал (кроме реализуемого для производства этилового спирта и алкогольной продукции)
170 тенге/литр
11.
из
2204,
2205,
2206 00
Виноматериал, реализуемый для производства этилового спирта и алкогольной продукции
20 тенге/литр
12.

2709 00-ден
Шикі мұнай, газ конденсаты
0 теңге/тонна
2.
8702-ден
микроавтобустарды, автобустар мен троллейбустарды қоспағанда, 10 немесе одан да көп адам тасымалдауға арналған, қозғалтқышының көлемі 3000 текше см-ден асатын моторлы көлік құралдары
100 теңге/текше см
8703-тен
қозғалтқышының көлемі 3000 текше см-ден асатын, ең бастысы адамдар тасымалдауға арналған жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)
8704-тен
қозғалтқышының көлемі 3000 текше см-ден асатын жүкке арналған платформасы және жүк бөлігінен қатты стационарлық қабырғамен бөлінген жүргізуші кабинасы бар жеңіл автомобиль шассиіндегі моторлы көлік құралдары
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциз мөлшерлемелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1
2
3
4
5
1
2207-ден
80 көлемдік пайызды немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спиртi (алкоголь өнiмiн, емдiк және фармацевтикалық препараттарды өндiру үшiн сатылатын немесе пайдаланылатын, белгiленген квоталар шегiнде мемлекеттік медициналық мекемелерге берiлетiн денатуратталмаған этил спиртiнен басқа), этил спиртi және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (iшкi нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінен (этанол) басқа (түссiз емес, боялған)
600 теңге/литр
2
2207-ден
Денатуратталған отындық этил спирті (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған)
1,0 теңге/литр
3
2208-ден
80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа)
100% спирт 750 теңге/литр
4
2207-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыз немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті
60 теңге/литр
5
2208-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
100% спирт 75 теңге/литр
6
3003, 3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрiлiк зат ретiнде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім
100 % спирт 500 теңге/литр
7
2208
Алкоголь өнімі (коньяктан, брендиден, шараптардан, шарап материалынан және сырадан басқа)
100% спирт 1000 теңге/литр
8
2208
Коньяк, бренди
100% спирт 250 теңге/литр
9
2204,
2205,
2206 00
Шараптар
35 теңге/литр
10
2204, 2205, 2206 00-ден
Шарап материалы (этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатыннан басқа)
170 теңге/литр
11
2204,
2205,
2206 00-ден
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын шарап материалдары
20 теңге/литр
12

5000
600
4.
Розничная реализация физическими и юридическими лицами бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, использование на собственные производственные нужды
500
60
5.
Импорт
4500
540
Примечание: Номенклатура товаров определяется согласно кодам ТН ВЭД ЕврАзЭС и (или) наименованием товаров.
ПРИЛОЖЕНИЕ 15 (А)
Шифровальные средства, ввоз и вывоз которых подлежит регулированию*
Наименование товаров
Код ТН ВЭД (ГС 2012)
1. Принтеры, копировальные аппараты и факсимильные аппараты и их электронные модули, имеющие функции шифрования (криптографии)

5000
600
4.
Жеке және заңды тұлғалардың бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынын бөлшек саудада сатуы, өзінің өндірістік қажеттілігіне пайдалануы
500
60
5.
Импорт
4500
540
Ескертпе: Тауарлар номенклатурасы ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН кодтарына және (немесе) тауарлардың атуларына сәйкес белгіленеді.
15(А)-ҚОСЫМША
Әкелуі мен әкетуі реттелуге тиіс шифрлау құралдары *
Тауарлар атауы
СЭҚ ТН коды
1. Принтерлер, көшірме аппараттары және факсимильдік аппараттар және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар электрондық модульдері

Из 8443 31;
Из 8443 32 100 9;
Из 8443 32 300 0;
Из 8443 99 100 9.
2. Карманные машины для записи, воспроизведения и визуального представления данных с вычислительными функциями, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8470 10 000 9
3. Аппараты кассовые, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8470 50 000
4. Карманные компьютеры, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8471 30 000 0;
5. Машины вычислительные и их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8471 30 000 0;
Из 8471 41 000 0;
Из 8471 49 000 0;
Из 8471 50 000 0;
Из 8471 90 000 0;
Из 8473 30 200 9.
6. Устройства вычислительных машин, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8471 70 500 0;
Из 8471 70 980 0;
Из 8471 80 000 0.
7. Электронные модули и части карманных машин, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8473 21 100 0;
Из 8473 21 900 0;
Из 8473 30 200 9;
Из 8473 30 800 9.
8. Абонентские устройства связи, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8517 11 000 0;
Из 8517 12 000 0;
Из 8517 18 000 0.
9. Базовые станции, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8517 61 000 1;
Из 8517 61 000 2;
Из 8517 61 000 8.
10. Телекоммуникационное оборудование и его части, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8517 62 000;
Из 8517 69 390 0;
Из 8517 69 900 0;
Из 8517 70 900.
11.Программные шифровальные (криптографические) средства вне зависимости от носителя информации
Из 8523 29 310 1;
Из 8523 29 310 2;
Из 8523 29 330;
Из 8523 49 250 0;
Из 8523 49 450 0;
Из 8523 49 910 1;
Из 8523 49 930 0;
Из 8523 51 910 1;
Из 8523 51 930 0;
Из 8523 52;
Из 8523 59 910 1;
Из 8523 59 930 0;
Из 8523 80 910 1;
Из 8523 80 930 0.
12. Аппаратура для радиовещания или телевидения и ее части, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8525 50 000 0
Из 8525 60 000 0
Из 8529 90 200 1
Из 8529 90 650 0
Из 8529 90 970 0
13. Приемники радионавигационные, аппаратура дистанционного управления и их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8526 91 200 0
Из 8526 91 800 0
Из 8526 92 000
Из 8529 90 650 0
Из 8529 90 970 0
14. Аппаратура доступа в сеть “Интернет” и телевизионные приемники с коммуникационной функцией, их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
Из 8517 62 000
Из 8528 71 130 0
Из 8529 90 650 0
Из 8529 90 970 0
15. Схемы электронные интегральные, запоминающие устройства, имеющие функции шифрования (криптографии) или содержащие шифровальные (криптографические) средства
Из 8542 31 901 1
Из 8542 31 909 9
Из 8542 32 900 9
16. Прочие машины электрические и аппаратура, имеющие индивидуальные функции, содержащие шифровальные (криптографические) средства

8443 31-ден
8443 32 100 9-дан
8443 32 300 0-ден
8443 99 100 9-дан
2. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар есептеу функцияларымен деректерді жазуға, жаңғыртуға және көрсетуге арналған қалта машиналары
8470 10 000 9-дан
3. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар касса аппараттары
8470 50 000-ден
4. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар қалта компьютерлері
8471 30 000 0-ден
5. Есептеу машиналары және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8471 30 000 0-ден
8471 41 000 0-ден
8471 49 000 0-ден
8471 50 000 0-ден
8471 90 000 0-ден
8473 30 200 9-дан
6. Есептеу машиналарының шифрлау (криптографиялау) функциялары бар құрылғылары
8471 70 500 0-ден
8471 70 980 0-ден
8471 80 000 0-ден
7. Электрондық модульдер және қалта машиналарының шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8473 21 100 0-ден
8473 21 900 0-ден
8473 30 200 9-дан
8473 30 800 9-дан
8. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар абоненттік байланыс құрылғылары
8517 11 000 0-ден
8517 12 000 0-ден
8517 18 000 0-ден
9. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар базалық станциялар
8517 61 000 1-ден
8517 61 000 2-ден
8517 61 000 8-ден
10. Телекоммуникациялық жабдықтар және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8517 62 000 0-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8517 70 900-ден
11. Бағдарламалық шифрлау (криптографиялау) құралдары аппарат жеткізгішке тәуелсіз
8523 29 310 1-ден
8523 29 310 2-ден
8523 29 330-дан
8523 49 250 0-ден
8523 49 450 0-ден
8523 49 910 1-ден
8523 49 930-дан
8523 51 910 1-ден
8523 51 930 0-ден
8523 52-ден
8523 59 910 1-ден
8523 59 930 0-ден
8523 80 910 1-ден
8523 80 930 0-ден
12. Радиотаратуға немесе теледидарға арналған аппараттар және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8525 50 000 0-ден
8525 60 000 0-ден
8529 90 200 1-ден
8529 90 650 0-ден
8529 90 970 0-ден
13. Радионавигация қабылдағыштары, қашықтан басқару аппараттары және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8526 91 200 0-ден
8526 91 800 0-ден
8526 92 000-ден
8529 90 650 0-ден
8529 90 970 0-ден
14. "Интернет" желісіне шығу аппараттары және коммуникациялық функциялары бар теледидар қабылдағыштары және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар бөліктері
8517 62 000-ден
8528 71 130 1-ден
8529 90 650 0-ден
8529 90 970 0-ден
15. Электрондық интегралды сызбалар, шифрлау (криптографиялау) функциялары бар немесе құрамында шифрлау (криптографиялау) құралдары бар есте сақтау құрылғылары
8542 31 901 1-ден
8542 31 909 9-дан
8542 32 900 9-дан
16. Құрамында шифрлау (криптографиялау) құралдары бар жеке функциялы басқа электрондық машиналар мен аппараттар

Из 8543 70 900 0
Из 8543 90 000 9
* Для целей использования настоящего перечня необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД, так и наименованием товара.
ПРИЛОЖЕНИЕ 15 (B)
Специальные технические средства, подлежащие экспортному и импортному лицензированию*
Наименование товара
Код ТН ВЭД
1. Специальные технические средства для негласного получения и регистрации акустической информации:
а) системы проводной связи, предназначенные для негласного получения и (или) регистрации акустической информации;
Из 8517 61 000
Из 8517 62 000
Из 8517 69 390 0
Из 8517 69 900 0
б) радиоэлектронные устройства, предназначенные для негласного получения и (или) регистрации акустической информации;
Из 8517 70 900 1
Из 8518 30 950 0
Из 8518 40
Из 8523 49 450 0
Из 8525 50 000 0
Из 8525 60 000 0
Из 8527
Из 8529 10 390 0
в) электронные устройства, предназначенные для негласной регистрации акустической информации.
Из 8519 81 510 0
Из 8519 81 550
Из 8519 81 610
Из 8519 81 650
Из 8519 81 750
Из 8519 81 850
Из 8519 89 900 0
Из 8523 51
2. Специальные технические средства для негласного визуального наблюдения и регистрации видеоинформации:
а) объективы с вынесенным зрачком входа ("pin-hole");
Из 9002
б) фотокамеры, обладающие, по крайней мере, одним из следующих признаков:
закамуфлированные под предметы другого функционального назначения;
имеющие объективы с вынесенным зрачком входа ("pin-hole");
Из 9006 51 000 0
Из 9006 52 000 9
Из 9006 53 100 0
в) телевизионные и видеокамеры, обладающие, по крайней мере, одним из следующих признаков:
закамуфлированные под предметы другого функционального назначения;
имеющие объективы с вынесенным зрачком входа ("pin-hole");
Из 8525 80
г) системы проводной связи, предназначенные для негласного получения и (или) регистрации видеоинформации;
Из 8517 61 000
Из 8517 62 000
д) радиоэлектронные устройства, предназначенные для негласного получения и (или) регистрации видеоинформации;
Из 8517 69 390 0
Из 8517 69 900 0
Из 8523 49 450 0
Из 8525 50 000 0
Из 8525 60 000 0
Из 8527
Из 8529 10 390 0
е) электронные устройства, предназначенные для негласной регистрации видеоинформации.
Из 8521
Из 8523 51
3. Специальные технические средства для негласного прослушивания телефонных переговоров:
а) системы проводной связи, предназначенные для негласного прослушивания телефонных переговоров;
Из 8517 61 000
Из 8517 62 000
б) радиоэлектронные устройства, предназначенные для негласного прослушивания телефонных переговоров;
Из 8517 69 390 0
Из 8517 69 900 0
Из 8525 50 000 0
Из 8525 60 000 0
Из 8527
Из 8529 10 390 0
в) электронные устройства, предназначенные для негласной регистрации информации о телефонных переговорах.

8543 70 900 0-ден
8543 90 000 9-дан
* Осы тізбені пайдалану мақсаты үшін СЭҚ ТН-ның кодын да, сол сияқты тауардың атауын да басшылыққа алу қажет.
15(B)-ҚОСЫМША
Экспорттық және импорттық лицензиялауға жататын арнайы техникалық құралдар*
Тауардың атауы
СЭҚ БТН коды
1.
Акустикалық ақпаратты құпия алуға және тіркеуге арналған арнайы техникалық құралдар:
а) акустикалық ақпаратты құпия алуға және (немесе) тіркеуге арналған сымды байланыс жүйелері;
б) акустикалық ақпаратты құпия алуға және (немесе) тіркеуге арналған радиоэлектрондық құралдар;
в) акустикалық ақпаратты құпия тіркеуге арналған электрондық құралдар.
8517 61 000-ден
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8517 70 900 1-ден
8518 30 950 0-ден
8518 40-тан
8523 49 450 0-ден
8525 50 000 0-ден
8525 60 000 0-ден
8527-ден
8529 10 390 0-ден
8519 81 510 0-ден
8519 81 550-ден
8519 81 610-нан
8519 81 650-ден
8519 81 750-ден
8519 81 850-ден
8519 89 900 0-ден
8523 51-ден
2.
Бейнеақпаратты құпия қадағалауға және тіркеуге арналған арнайы техникалық құралдар:
а) кіру қарашығы сыртқа шығарылған объективтер ("pin-hоle");
б) келесі белгілердің кемінде біріне ие фотокамералар:
функционалдық мақсаттылығы басқа заттар ретінде жасырылған кіру қарашығы сыртқа шығарылған объективтері ("pin-hоle") бар;
в) келесі белгілердің кемінде біріне ие теледидар және бейнекамералар:
функционалдық мақсаттылығы басқа заттар ретінде жасырылған;
кіру қарашығы сыртқа шығарылған объективтері ("pin-hоle") бар;
г) бейнеақпаратты құпия алуға және (немесе) тіркеуге арналған сымдық байланыс жүйелері;
д) ақпаратты құпия алуға және (немесе) тіркеуге арналған радиоэлектрондық құралдар;
е) бейнеақпаратты құпия тіркеуге арналған электрондық құралдар.
9002-ден
9006 51 000 0-ден
9006 52 000 9-дан
9006 53 100 0-ден
8525 80-нен
8517 61 000-ден
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8523 49 450 0-ден
8525 50 000 0-ден
8525 60 000 0-ден
8527-ден
8529 10 390 0-ден
8521-ден
8523 51-ден
3.
Телефонмен сөйлесуді құпия тындауға арналған арнайы техникалық құралдар:
а) телефонмен сөйлесуді құпия тындауға арналған сымдық байланыс жүйелері;
б) телефонмен сөйлесуді құпия тындауға арналған радиоэлектрондық құрылғылар;
в) телефонмен сөйлесу туралы ақпаратты құпия тіркеуге арналған электрондық құрылғылар.
8517 61 000-ден
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8525 50 000 0-ден
8525 60 000 0-ден
8527-ден
8529 10 390 0-ден

Из 8519 81 510 0
Из 8519 81 550
Из 8519 81 610
Из 8519 81 650
Из 8519 81 750
Из 8519 81 850
Из 8523 51
4. Специальные технические средства для негласного перехвата и регистрации информации с технических каналов связи.
Из 8471
Из 8517 61 000
Из 8517 62 000
Из 8517 69 390 0
Из 8517 69 900 0
Из 8523 29 310 1
Из 8523 29 310 2
Из 8523 49 250 0
Из 8523 49 910 1
Из 8523 51 910 1
Из 8523 59 910 1
Из 8523 80 910 1
Из 8527
5. Специальные технические средства для негласного контроля почтовых сообщений и отправлений.
Из 9022 19 000 0
6. Специальные технические средства для негласного исследования предметов и документов, в том числе переносная малогабаритная рентгеноскопическая, рентгенотелевизионная и рентгенографическая аппаратура.
Из 9022 19 000 0
7. Специальные технические средства для негласного проникновения и обследования помещений, транспортных средств и других объектов:
а) средства для вскрытия запирающих устройств;
Из 8301 70 000 0
б) переносная малогабаритная рентгеноскопическая, рентгенотелевизионная и рентгенографическая аппаратура.
Из 9022 19 000 0
8. Специальные технические средства для негласного контроля за перемещением транспортных средств и других объектов.
Из 8526 10 000 9
Из 8526 91
9. Специальные технические средства для негласного получения (изменения, уничтожения) информации с технических средств ее хранения, обработки и передачи.
Из 8471
Из 8505 90 200 0
Из 8517 61 000
Из 8517 62 000
Из 8517 69 390 0
Из 8517 69 900 0
Из 8523 29 310 1
Из 8523 29 310 2
Из 8523 49 250 0
Из 8523 49 910 1
Из 8523 51 910 1
Из 8523 59 910 1
Из 8523 80 910 1
Из 8527
10. Специальные технические средства для негласной идентификации личности.
Специальные технические средства для негласной регистрации психофизиологических реакций человека.
Из 9019 10 900 9
* Для целей использования настоящего перечня необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД, так и наименованием товара
ПРИЛОЖЕНИЕ 15 (C)
Перечень категорий товаров (продукции), являющихся шифровальными (криптографическими) средствами или содержащих в своем составе шифровальные (криптографические) средства, технические и криптографические характеристики которых подлежат нотификации
1. Товары, содержащие шифровальные (криптографические) средства, имеющие любую из следующих составляющих:
симметричный криптографический алгоритм, использующий криптографический ключ длиной, не превышающей 56 бит; или
асимметричный криптографический алгоритм, основанный на любом из следующих методов:
а) на разложении на множители целых чисел, размер которых не превышает 512 бит;
b) на вычислении дискретных логарифмов в мультипликативной группе конечного поля размера, не превышающего 512 бит; или
c) на дискретном логарифме в группе, отличного от поименованного в вышеприведенном подпункте “б” размера, не превышающего 112 бит.
Примечание. 1. Биты четности не включаются в длину ключа.

8519 81 510 0-ден
8519 81 550-ден
8519 81 610-нан
8519 81 650-ден
8519 81 750-ден
8519 81 850-ден
8523 51-ден
4.
Техникалық байланыс арналарынан ақпаратты құпия ұстап алу және тіркеуге арналған арнайы техникалық құралдар.
8471-ден
8517 61 000-ден
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8523 29 310 1-ден
8523 29 310 2-ден
8523 49 250 0-ден
8523 49 910 1-ден
8523 51 910 1-ден
8523 59 910 1-ден
8523 80 910 1-ден
8527-ден
5.
Пошта хабарламалары мен жіберілімдерін жариясыз бақылауға арналған арнайы техникалық құралдар.
9022 19 000 0-ден
6.
Заттар мен құжаттарды жариясыз зерттеуге арналған арнайы техникалық құралдар, оның ішінде көшпелі көлемі шағын рентгеноскопиялық, рентгентеледидарлық және рентгенографикалық аппараттар.
9022 19 000 0-ден
7.
Үй-жайларға, көлік құралдарына және басқа нысандарға жариясыз енуге және қарауға арналған арнайы техникалық құралдар:
а) қорғаныштық құрылғыларды ашуға арналған құралдар;
8301 70 000 0-ден
б) көлемі шағын рентгеноскопиялық рентгентеледидарлық және рентгенографикалық көшпелі аппараттар.
9022 19 000 0-ден
8.
Көлік құралдарының және басқа нысандардың қозғалысын жариясыз бақылауға арналған арнайы техникалық құралдар.
8526 10 000 9-дан
8526 91-ден
9.
Ақпаратты сақтау, өңдеу және беру техникалық құралдарынан ақпаратты жариясыз алуға (өзгертуге, жоюға) арналған арнайы техникалық құралдар.
8471-ден
8505 90 200 0-ден
8517 61 000-ден
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8523 29 310 1-ден
8523 29 310 2-ден
8523 49 250 0-ден
8523 49 910 1-ден
8523 51 910 1-ден
8523 59 910 1-ден
8523 80 910 1-ден
8527-ден
10.
Тұлғаны жариясыз сәйкестендіруге арналған арнайы техникалық құралдар. Адамның психофизиологиялық реакцияларын жариясыз тіркеуге арналған арнайы техникалық құралдар.
9019 10 900 9-дан
* Осы тізбені пайдалану мақсаты үшін СЭҚ ТН-ның кодын да, сол сияқты тауардың атауын да басшылыққа алу қажет.
15(C)-ҚОСЫМША
Техникалық және криптографикалық сипаттамалары нотификацияға жататын шифрлау (криптографиялық) құралдары болып табылатын немесе өз құрамында шифрлау (криптографиялық) құралдары бар тауарлар (өнімдер) санаттарының тізбесі
1. Құрамында мынадай құрамдас бөліктері бар шрифлау (криптографикалық) құралдары бар тауарлар:
ұзындығы 56 биттен жоғары емес, криптографикалық кілтін қолданатын симметриялық криптографикалық алгоритмі; немесе
мынадай әдістердің кез келгеніне:
а) көлемі 512 биттен жоғары емес, бүтін сандарды көбейткішке жіктеуге;
б) көлемі 512 биттен жоғары емес, соңғы жолақтың мультипликативтік тобында дискреттік логарифмдерді алуға; немесе
в) көлемі 112 биттен жоғары емес, жоғарыда көрсетілген "б" тармақшасында келтірілген көлемнен айырықша тобында дискреттік логарифмге негізделген асимметриялық криптографикалық алгоритмі.
Ескертпе:
1. Жұп биттері кілттің ұзындығына енгізілмейді.

2. Термин “криптография” не относится к фиксированным методам сжатия или кодирования данных.
2. Товары, содержащие шифровальные (криптографические) средства, обладающие ограниченными функциями:
а) аутентификацией, включающей в себя все аспекты контроля доступа, где нет шифрования файлов или текстов, за исключением шифрования, которое непосредственно связано с защитой паролей, персональных идентификационных номеров или подобных данных для защиты от несанкционированного доступа;
b) электронной цифровой подписи.
Примечание. Функции аутентификации и электронной цифровой подписи включают в себя связанную с ними функцию распределения ключей.
3. Шифровальные (криптографические) средства, являющиеся компонентами программных операционных систем, криптографические возможности которых не могут быть изменены пользователями, которые разработаны для установки пользователем самостоятельно без дальнейшей существенной поддержки поставщиком и техническая документация (описание алгоритмов криптографических преобразований, протоколы взаимодействия, описание интерфейсов и т.д.) на которые является доступной.
4. Персональные смарт-карты (интеллектуальные карты):
а) криптографические возможности которых ограничены использованием в оборудовании или системах, указанных в пунктах 5 – 8 настоящего перечня; или
b) для широкого общедоступного применения, криптографические возможности которых недоступны пользователю и которые в результате специальной разработки имеют ограниченные возможности защиты хранящейся на них персональной информации.
Примечание. Если интеллектуальная карта может выполнять несколько функций, то контрольный статус каждой из функций определяется отдельно.
5. Приемная аппаратура для радиовещания, коммерческого телевидения или аналогичной коммерческой аппаратуры для вещания на ограниченную аудиторию без шифрования цифрового сигнала, кроме случаев использования шифрования исключительно для управления видео- или аудиоканалами и отправки счетов или возврата информации, связанной с программой, провайдерам вещания.
6. Оборудование, криптографические возможности которого недоступны пользователю, специально разработанное и ограниченное для применения любым из следующего:
а) программное обеспечение исполнено в защищенном от копирования виде;
b) доступом к любому из следующего:
- защищенному от копирования содержимому, хранящемуся только на доступном для чтения носителе информации;
- информации, хранящейся в зашифрованной форме на носителях, когда эти носители информации предлагаются на продажу населению в идентичных наборах;
c) контролем копирования аудио- и видеоинформации, защищенной авторскими правами.

2. "Криптография” термині мәліметтер қысуының немесе кодталауының тіркелген әдістеріне жатпайды.
2. Шектелген функциялары бар шифрлау (криптографикалық) құралдарын қамтитын тауарлар:
а) парольдерді қорғауға, дербес сәйкестендіру нөмірлерін немесе тәрізді мәліметтерді санкцияланбаған қолжетімділіктен қорғауға тікелей байланысты шифрлаудан басқа, файлдар мен мәтіндердің шифрлауы жоқ қолжетімділік бақылаудың барлық аспектілері енгізілген аутентификациялар;
б) электрондық цифрлық қолтаңба.
Ескертпе: Аутентификация және электрондық цифрлық қолтаңба функцияларын өздеріне олармен байланысты кілттерді тарату функциясын қамтуы.
3. Пайдаланушының дербес өнім берушінің одан әрі елеулі қолдауынсыз орнатуы үшін әзірленген, криптографикалық мүмкіндіктерін пайдаланушылар өзгерте алмайтын және техникалық құжаттамасы (криптографикалық қайта жасау алгоритмдердің сипаттамасы, өзара әрекеттесу хаттамалары, интерфейстерді сипаттау және т.б.) бағдарламалық операциялық жүйелерінің компоненттері болып табылатын шифрлау (криптографикалық) құралдары.
4. Дербес смарт-карталар (зияткерлік карталар):
а) криптографикалық мүмкіндіктері осы тізбенің 5-8-тармақтарында көрсетілген жабдықтар мен жүйелерді қолдануы шектеулі; немесе
б) криптографикалық мүмкіндіктері пайдаланушыға қолжетімді емес және арнайы әзірлеу қорытындысы бойынша онда сақталатын дербес ақпарат қорғауының шектеулі мүмкіндіктері бар, кең жалпы қолжетімді қолдану үшін.
Ескертпе. Егер зияткерлік карта бірнеше функцияларды жасай алса, онда әр функциялардың бақылау мәртебесі жеке анықталады.
5. Бағдарламамен, провайдер хабарландырумен байланысты шоттарды жіберу немесе ақпаратты қайтаруға бейне- немесе аудиоарналарды басқару үшін шифрлауды пайдаланудан басқа, радиохабарландыру, коммерциялық теледидар немесе сандық дабылды шифрлаусыз шектелген аудиторияға көрсету үшін ұқсас коммерциялық аппаратурасы үшін қабылдау аппаратурасы.
6. Криптографикалық мүмкіндіктері пайдаланушыға қолжетімді емес, келесінің кез келгенін қолдану үшін арнайы әзірленген және шектелген құралдар:
а) бағдарламалық қамсыздандыру көшірме жасаудан қорғалған түрде орындалған;
б) келесілерден кез келгеніне қолжетімділік:
- мазмұны көшірме жасаудан қорғалатын, тек оқу үшін қолжетімді ақпарат тасымалдағышында сақталатын;
- тасымалдағышта қорғалған нысанда сақталатын ақпарат, осы ақпарат тасымалдағыштары ұқсас жиынтықтарда халыққа сатылымға ұсынылған кезде;
в) авторлық құқықтармен қорғалған, аудио- және бейнеақпаратты көшірме жасауын бақылау.

7. Шифровальное (криптографическое) оборудование, специально разработанное и ограниченное применением для банковских или финансовых операций.
Примечание. Финансовые операции включают сборы и оплату за транспортные услуги и кредитование.
8. Портативные или мобильные радиоэлектронные средства гражданского назначения (например, для использования в коммерческих гражданских системах сотовой радиосвязи), которые не способны к сквозному шифрованию (т.е. от абонента до абонента).
9. Беспроводное радиоэлектронное оборудование, осуществляющее шифрование информации только в радиоканале с максимальной дальностью беспроводного действия без усиления и ретрансляции менее 400 метров в соответствии с техническими условиями производителя.
10. Шифровальные (криптографические) средства, используемые для защиты технологических каналов информационно-телекоммуникационных систем и сетей связи.
11. Товары, у которых криптографическая функция заблокирована производителем.
12. "Товары широкого потребления" удовлетворяют следующим условиям:
a) Свободное наличие в розничной продаже без ограничений для населения на территории РК: без посредников (в торговых точках), а также посредством почтовых заказов, сделок по интернету и телефону.
b) Криптографические возможности не могут быть легко изменены пользователем;
c) Разработаны для установки пользователем самостоятельно без дальнейшей существенной поддержки поставщиком;
d) В случае необходимости информация о характеристике товара является доступной и предоставляется по требованию в соответствующий орган в стране регулирования в целях определения соответствия условиям, описанным в пунктах а)-в).
ПРИЛОЖЕНИЕ 15 (D)
Форма нотификации товаров, содержащих шифровальные средства
Зарегистрирована в реестре “____” _____________ 20___года №
М.П. --------------------------------------------------------------------------------------- -----
(подпись лица уполномоченного органа) (Ф.И.О.)
НОТИФИКАЦИЯ
о характеристиках товара (продукции), содержащей шифровальные (криптографические) средства
1. Наименование товара (продукции)
2. Назначение товара (продукции)
3. Реквизиты производителя товара (продукции)
4. Используемые криптографические алгоритмы: № категории товара
из Приложения 1
a)
b)
c)
5. Наличие у товара (продукции) функциональных возможностей, не описанных в предоставляемой пользователю эксплуатационной документации
6. Срок действия нотификации до “___” _______________ 20___г.
7. Реквизиты заявителя
8. Реквизиты документа производителя (изготовителя), предоставившего уполномоченному лицу полномочия по оформлению нотификации (при необходимости)

7. Банк немесе қаржы операциялары үшін арнайы әзірленген және шектелген шифрлау (криптографикалық) құралдары.
Ескертпе: Қаржы операцияларына көлік қызметі мен кредит беру үшін алымдар мен төлемдер енгізіледі.
8. Өтпелі шифрлауға (а.а. абоненттен абонентке) қабілетті емес, азаматтық мақсаттағы (мысалы, ұялы радиобайланысты коммерциялық азаматтық жүйесінде қолдану үшін) портативтік немесе мобильдік радиоэлектрондық құралдары.
9. Өндірушінің техникалық шарттарына сәйкес күшейтусіз және таратылуы 400 м кем сымсыз әрекеттің ең жоғары қашықтығымен радиоарнасында ғана ақпараттың шифрлауын іске асыратын сымсыз радиоэлектрондық құрал.
10. Технологиялық арналарды және ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелері мен байланыс желілерін қорғау үшін қолданылатын шифрлау (криптографикалық) құралдары.
11. Криптографикалық функцияларын өндіруші оқшаулындырған тауарлар.
12. "Кең тұтыну тауарлары" мынадай шарттарды қанағаттандырады:
а) Қазақстан Республикасы аумағындағы халық үшін делдалдарсыз (сауда нүктелерінде), сондай-ақ пошталық тапсырыстар, интернет пен телефондар бойынша мәмілелер арқылы шектеусіз бөлшек саудада болуы;
б) Криптографикалық мүмкіндіктерін пайдаланушы оңай өзгерте алмайды;
в) Пайдаланушының дербес өнім берушінің одан әрі елеулі қолдауынсыз орнатуы үшін әзірленген; және
г) Қажет болған жағдайда, тауарлар сипаттамасы жөнінде ақпарат қолжетімді болып табылады және а)-в) тармақтарында сипатталған шарттарының сәйкестігін анықтау мақсатында, реттеу елінде тиісті органның талабы бойынша ұсынылады.
15(D)-ҚОСЫМША
Шифрлау құралдарын қамтитын тауарлар нотификациясының нысаны
№ ____ тізілімде 20___ жылғы "___" _____________тіркелген.
М.О. --------------------------------------------------------------------------------------- --
(уәкілетті орган тұлғасының қолы) (Т.А.Ә.)
Шифрлау (криптографиялық) құралдары бар тауарлардың (өнімдердің) сипаттамалары туралы
НОТИФИКАЦИЯ
1. Тауардың (өнімнің) атауы
2. Тауардың (өнімнің) міндеті
3. Тауар (өнім) өндірушінің деректемелері
4. Қолданылатын криптографиялық алгоритм: 1-қосымшадан тауар санатының №
а)
б)
в)
5. Пайдаланушыға ұсынылатын пайдалану құжаттарында сипатталмаған тауардағы (өнімдегі) функционалдық мүмкіндіктердің бар болуы
6. Нотификацияның жарамдылық мерізімі 20___ жылғы “___” _______________ дейін.
7. Өтініш берушінің деректемелері
8. Нотификацияны рәсімдеу бойынша уәкілетті тұлғаға өкілеттігін берген өндірушінің (дайындаушының) құжаттар деректемелері (қажет болған жағдайда)

9. Дата принятия нотификации “___” _______________ 20___г.
Место для печати
(подпись заявителя) (Ф.И.О.) ____________
ПРИЛОЖЕНИЕ 16
Дополнительная информация о применяемых торговых мерах в Казахстане и в Евразийском экономическом союзе
До даты вступления в силу Соглашения о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам от 25 января 2008 года в Казахстане не было действующих торговых мер.
На момент вступления в силу Соглашения о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам от 25 января 2008 года в Казахстане проводилось одно специальное защитное расследование в отношении аккумуляторов, которое было начато 8 июня 2010 года. Расследование было завершено без введения специальной защитной меры в связи с тем, что заявитель не соответствовал критерию 25 % от общего производства Таможенного союза.
В настоящее время Казахстан не применяет какие-либо специальные защитные меры на национальном уровне.
На единой таможенной территории ЕАЭС применяются 2 специальные защитные и 8 антидемпинговых мер.
#
Товар
Вид меры
Период применения
1
Наклепанные бесшовные трубы и трубы из нержавеющей стали
Антидемпинговая мера в отношении импорта из Китая
14 мая 2018 года
2
Эмалированные ванны из чугуна
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Китая
25 января 2018 года
3
Легковые коммерческие автомобили
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Германии, Италии и Турции
14 июня 2018 года
4
Некоторые виды стальных труб
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Украины
18 ноября 2015 года
5
Подшипники качения
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Китая
20 января 2018 года
6
Стальные кованые валки для прокатных станов
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Украины
27 февраля 2015 года
7
Металлопрокат с полимерным покрытием
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Китая
20 июня 2017 года
8
Графитированные электроды
Антидемпинговая мера в отношении импорта данного товара из Индии
25 января 2018 года
9
Посуда столовая и кухонная из фарфора
Специальная защитная мера
30 сентября 2016 года
10
Зерноуборочные комбайны и их модули
Специальная защитная мера
21 августа 2016 года
В настоящее время ЕЭК проводит 5 антидемпинговых расследований.
#
Товар
Вид расследования
Дата начала расследования
1.
Бесшовные стальные трубы, используемые для бурения и эксплуатации нефтяных и газовых скважин
Антидемпинговое расследование в отношении импорта данного товара из Китая

9. Нотификация қабылданған күні “___” _______________ 20___жылғы
М.О.
(өтініш берушінің қолы) (Т.А.Ә.)
16-ҚОСЫМША
Қазақстанда және Еуразиялық экономикалық одақта қолданылатын сауда-саттық шаралар жөнінде қосымша ақпарат
(i) 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары жөніндегі келісім күшіне енген күнге дейін, Қазақстанда қолданыстағы сауда-саттық шаралары болған жоқ.
(ii) 2008 жылғы 25 қаңтардағы Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары жөніндегі келісім күшіне енген сәтте Қазақстанда аккумуляторларға қатысты 2010 жылғы 8 маусымда басталған арнайы бір қорғау тергеуі жүргізілді. Өтініш беруші Кеден одағының жалпы өндірісінен 25 % критериясына сәйкес келмегендіктен, тергеу арнайы қорғау шарасы енгізілмей аяқталды.
(iii) Қазіргі уақытта Қазақстан ұлттық деңгейде қандай болса да арнайы қорғау шараларын қолданбайды.
ЕАЭО бірыңғай кеден аумағында 2 арнайы қорғау және 8 демпингке қарсы шаралар қолданылады.
Тауар
Шараның түрі
Қолдану кезеңі
1
Қақтап бекітілген жапсарсыз құбырлар және тот баспайтын болаттан жасалған құбырлар
Қытайдан импортқа қатысты демпингке қарсы шара
2018 жылғы 14 мамыр
2
Шойыннан жасалған эмальданған ванналар
Қытайдан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2018 жылғы 25 қаңтар
3
Жеңіл коммерциялық көліктер
Германиядан, Италиядан және Түркиядан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2018 жылғы 14 маусым
4
Болаттан жасалған құбырлардың кейбір түрі
Украинадан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2015 жылғы 18 қараша
5
Тербелу мойынтірегі
Қытайдан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2018 жылғы 20 қаңтар
6
Илемдеу орнағы үшін болатан жасалған қақталған білік
Украинадан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2015 жылғы 27 ақпан
7
Полимермен жабылған металл илегі
Украинадан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2017 жылғы 20 маусым
8
Графитталған электродтар
Үндістаннан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шара
2018 жылғы 25 қаңтар
9
Фарфордан жасалған асхана және асүйлік ыдыс
Арнайы қорғау шарасы
2016 жылғы 30 қыркүйек
10
Астық жинайтын комбайндар және олардың модульдері
Арнайы қорғау шарасы
2016 жылғы 21 тамыз
(iv) Қазіргі уақытта, ЕЭК демпингке қарсы 5 тергеу жүргізуде.
Тауар
Тергеу түрлері
Тергеуді аяқтау мерзімі
1
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және пайдалану үшін қолданатын жапсарсыз болаттан жасалған құбырлар
Қытайдан импортқа қатысты демпингке қарсы тергеу

31 марта 2014 года
2.
Подшипники качения
Закатное обозрение антидемпинговой меры в отношении импорта данного товара из Украины
28 февраля 2014 года
3.
Лимонная кислота
Антидемпинговое расследование в отношении импорта данного товара из Китая
21 февраля 2014 года
4.
Кухонные принадлежности из нержавеющей стали
Антидемпинговое расследование в отношении импорта данного товара из Китая
31 января 2014 года
5.
Стальные стержни
Антидемпинговое расследование в отношении импорта данного товара из Украины
20 ноября 2013 года
ПРИЛОЖЕНИЕ 17 (А)
Ставки вывозных таможенных пошлин, применяемых в настоящее время Казахстаном
Код ТН ВЭД
Описание товаров
Ставка пошлины

2014 жылғы 31 наурыз
2
Тербелу мойынтірегі
Украинадан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы шараның ақырғы шолуы
2014 жылғы 28 ақпан
3
Лимон қышқылы
Қытайдан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы тергеу
2014 жылғы 21 ақпан
4
Тот баспайтын болаттан жасалған асүй жабдықтары
Қытайдан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы тергеу
2014 жылғы 31 қаңтар
5
Болаттан жасалған өзекшелер
Украинадан осы тауардың импортына қатысты демпингке қарсы тергеу
2013 жылғы 20 қараша
17(А)-ҚОСЫМША
Қазақстан қазіргі уақытта қолданатын кедендік әкетілім баждарының мөлшерлемелері
СЭҚ ТН Коды
Тауарлардың сипаттамасы
Баждың мөлшерлемесі

4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоеные или недвоеные
20 %, но не менее 200 евро за 1 тонну
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоеные или недвоеные
20 %, но не менее 200 евро за 1 тонну
4103
Прочие необработанные шкуры (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоеные или недвоеные
20 %, но не менее 200 евро за 1 тонну
5101 -
5104 00 000 0
Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
10 %, но не менее 50 евро за 1 тонну
7204*
Отходы и лом черных металлов; слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)
15 %, но не менее 20 евро за 1 тонну
7302
Изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей: рельсы, контррельсы и зубчатые рельсы, переводные рельсы, крестовины глухого пересечения, переводные штанги и прочие поперечные соединения, шпалы, стыковые накладки и подкладки, клинья, опорные плиты, крюковые рельсовые болты, подушки и растяжки, станины, поперечины и прочие детали, предназначенные для соединения или крепления рельсов.
20 %, но не менее 20 евро за 1 тонну
7404 00
Отходы и лом медные
30 %, но не менее 330 евро за 1 тонну
76
Алюминий и изделия из него
Лигатура алюминий-берилий
15 %, но не менее 100 евро за 1 тонну
8607
Части железнодорожных локомотивов или моторных вагонов трамвая или подвижного состава
20 %, но не менее 15 евро за 1 тонну
2709 00 900 9
Сырая нефть
рассчитывается по специфической формуле
2710 12 110 0 -
2710 12 900 9,
2710 20 900 0
Легкие дистилляты и продукты
рассчитывается по специфической формуле
2710 19 110 0 -
2710 19 290 0,
2710 20 900 0
Средние дистилляты: для специфических процессов переработки; для химических превращений в процессах, кроме указанных в подсубпозиции 2710 19 110 0; для прочих целей
рассчитывается по специфической формуле
2710 19 420 0,
2710 19 480 0,
2710 20 110 0,
2710 20 150 0,
2710 20 190 0
Тяжелые дистилляты: газойли
рассчитывается по специфической формуле

4101
Ірі қара малдың (буйволдарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдасына жататын жануарлардың өңделмеген терілері (буланған немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, басқа тәсілмен пикелденген немесе консервіленген, бірақ иленбеген, пергаментпен өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген), түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген терілері
20%, бірақ 1 тонна үшін 200 евродан кем емес
4102
Қойлардың немесе қозылардың өңделмеген терілері (буланған немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, басқа тәсілмен еленген немесе консервіленген, бірақ иленбеген, пергаментке келтіріліп өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген), түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген терілер
20%, бірақ 1 тонна үшін 200 евродан кем емес
4103
Өңделмеген (буланған немесе тұздалған, кептірілген, күлденген, басқа тәсілмен пикелденген немесе консервіленген, бірақ иленбеген, пергаментпен өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге түспеген), түгі бар немесе түксіз, бөлінген немесе бөлінбеген басқа терілер
20%, бірақ 1 тонна үшін 200 евродан кем емес
5101 -
5104 00 000 0
Кардпен немесе тарақпен түтілмеген жүн
10%, бірақ 1 тонна үшін 50 евродан кем емес
7204*
Қара металдардың қалдықтары мен сынықтары; қара металдардың қайта балқытуға арналған құймалары (шихталық құймалар)
15%, бірақ 1 тонна үшін 20 евродан кем емес
7302
Теміржол немесе трамвай жолдары үшін пайдаланылатын қара металдан жасалған бұйымдар: рельстер, жанама рельстер және тісті рельстер, бұрма рельстер, тұйық қиылыс айқаспалары, бұрма штангалар және өзге де көлденең қосылғыштар, шпалдар, түйіспе жапсырмалары мен төсемдері, сыналар, тірек тақталары, ілгекті рельс бұрандалары, төсемдер мен кергіштер, тұғырлар, көлденең жақтаулар мен рельстерді біріктіруге немесе бекітуге арналған өзге де бөлшектер
20%, бірақ 1 тонна үшін 20 евродан кем емес
7404 00
Мыс қалдықтары мен сынықтары
30%, бірақ 1 тонна үшін 330 евродан кем емес
76 басқа:
7601 20 100 9
Алюмо-берилий лигатурасынан өзге өңделмеген алюминий
15%, бірақ 1 тонна үшін 100 евродан кем емес
8607
Теміржол локомотивтерінің немесе трамвайдың моторлы вагондарының немесе жылжымалы құрамның бөліктері
20%, бірақ 1 тонна үшін 15 евродан кем емес
2709 00 900 6
Шикі мұнай
Айырықша формула есептеледі
2710 11 110 0 -
2710 11 900 9
Жеңіл дистилляттар және өнімдер
Айырықша формула бойынша есептеледі
2710 19 110 0 -
2710 19 290 0
Орташа дистилляттар: қайта өңдеудің ерекше процестері үшін, 2710 19 110 0 кіші қосалқы позицияда көрсетілгеннен басқа, процестердегі химиялық түрлену үшін; басқа да мақсаттар үшін
Айырықша формула бойынша есептеледі
2710 19 410 0 -
2710 19 490 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
Айырықша формула бойынша есептеледі

0402
Молоко и сливки, сгущенные или с добавлением сахара или других подслащивающих веществ1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
4

0402
Қойылтылған және қант немесе басқа тәттілеу заттары қосылған сүт және кілегей1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
4

0403
Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир и прочие ферментированные или сквашенные молоко и сливки, сгущенные или несгущенные, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ, со вкусо-ароматическими добавками или без них, с добавлением или без добавления фруктов, орехов или какао1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
5

0403
Іркіт, ұйыған сүт және кілегей, йогурт, айран және басқа ферменттелген немесе ашыған сүт және кілегей, қоылтылған немесе қойылтылмаған, қант немесе басқа тәттілеу заттары қосылған немесе қосылмаған, дәмді-хош иісті қоспалармен немесе оларсыз, жемісті, жаңғақты немесе какаоны қосып немесе қоспай 1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
5

0404
Молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ1; продукты из натуральных компонентов молока, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
6

0404
Сүт іркіті, қойылтылған немесе қойылтылмаған, қант немесе басқа тәттілеу заттары қосылған немесе қосылмаған1; сүттің табиғи құраушыларынан жасалған өнім, қант немесе басқа тәттілеу заттары қосылған немесе қосылмаған 1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
6

0405
Сливочное масло и прочие жиры и масла, изготовленные из молока1; молочные пасты1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
7
из 0406
Сыры и творог1, кроме сыров плавленых, содержащих колбасу, мясо, мясные субпродукты, кровь, рыбу, ракообразных, моллюсков или прочих беспозвоночных, или продукты группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любую комбинацию этих продуктов2
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
8
из 0406

0405
Сары май және сүттен жасалған басқа майлар; сүт пасталары1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
7
0406-ден
Ірімшік және сүзбе1, құрамында шұжық бар, балқытылған ірімшік, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері, немесе осы өнімдердің кез келген амалын санаманда 2
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
8
0406-ден

Сыры плавленые, содержащие колбасу, мясо, мясные субпродукты, кровь, рыбу, ракообразных, моллюсков или прочих беспозвоночных, или продукты группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любую комбинацию этих продуктов2
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, – ветеринарный сертификат (за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр требуется, если предприятие – производитель колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы, ракообразных, моллюсков, или прочих беспозвоночных, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов не включено в реестр
9

Құрамында шұжық бар, балқытылған ірімшік, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері, немесе осы өнімдердің кез келген амалын санаманда 2
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауар үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауар үшін – ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарға қатысты шара қолданылады
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, егер кәсіпорын – шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан,балық,шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдерін өндірсе, немесе осы өнімдердің кез келген амалын санаманда
9

0407
Яйца птиц в скорлупе, свежие, консервиро-ванные1 или вареные1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр требуется только для переработанных яйцепродуктов
10
0504 00 000 0
Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые или в кусках, свежие, охлажденные, замороженные, соленые, в рассоле, сушеные или копченые
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
11
из 0507
Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый или других морских млекопитающих, рога, оленьи рога, копыта, ногти, когти и клювы, необработанные или подвергнутые первичной обработке без придания формы; порошок и отходы этих продуктов
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
12
0510 00 000 0
Амбра серая, струя бобровая, циветта и мускус; шпанки; желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты животного происхождения, используемые в производстве фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные мороженые или обработанные иным способом для кратковременного хранения
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
13
0511

0407
Қабықтағы құстың жұмыртқасы, жаңа, консервіленген 1 немесе піскен 1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тек өңделген жұмыртқа өнімдері үшін тізілімге енгізу талап етіледі
10
0504 00 000 0
Малдық (балықтан басқа) ішегі, қабығы және асқазаны тұтас немесе бөлінген, жас, салқындатылған, қатырылған, тұздалған, тұздықта, кепкен немесе сүрленген
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
11
0507-ден
Пілдің сүйегі, тасбақаның қабығы, киттің немесе басқа теңіз сүтқоректілерінің мұрты, мүйіз, бұғының мүйізі, тұяғы, тырнағы және тұмсығы, өңделмеген немесе нысан бермей бастапқы өңдеуге тартылғандар; ұнтақ және осы өнімдердің қалдығы
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
12
0510 00 000 0
Фармацевтикалық өнімдер өнідірісінде қолданылатын сұр амбра, құндыз ағыны, циветта және мускус; алагүлік; өт, оның ішінде құрғақ; темір және басқа малдан шығатын өнімдер, жас, салқындатылған мұздатылған немесе қысқа уақытқа сақтау үшін өзге тәсілмен өңделгендер
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
13
0511

Продукты животного происхождения, не включенные в иные позиции ТН ВЭД ЕАЭС; павшие животные группы 01 ТН ВЭД ЕАЭС или 03 ТН ВЭД ЕАЭС, непригодные для употребления в пищу
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
14
0511 99 859 2
Конский волос и его отходы, в том числе в виде полотна на подложке или без нее
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
15
из 0511, из 9601, из 9705 00 000 0
Охотничьи трофеи, чучела, в том числе прошедшие таксидермическую обработку или законсервированные
ветеринарный сертификат (только для необработанных (законсервированных) охотничьих трофеев)
нет – для прошедших полную таксидермическую обработку
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате (когда это требуется) должно быть указано название таксидермической мастерской, в которой проводилась первичная обработка трофеев, или охотничьего хозяйства
16
из 1001 19 000 0
Пшеница твердая (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
17
из 1001 99 000 0
Пшеница мягкая (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
18
из 1002 90 000 0
Рожь (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
19
из 1003 90 000 0
Ячмень (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
20
из 1004 90 000 0
Овес (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
21
из 1005 90 000 0
Кукуруза (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
22

ЕАЭО СЭҚ ТН өзге позициясына енбеген, малдан алынған өнімдер; ЕАЭО СЭҚ ТН 01 немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 03 тобының, тамаққа қолдануға жарамсыз, өлген малдары
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
14
0511 99 859 2
Жылқының қылы және оның қалдықтары, оның ішінде негіздегі кенеп түрінде немесе негізсіз
Ветеринаиярлық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
15
0511, из 9601, из 9705 00 000 0-ден
Аңшы олжасы, қарақшы, оның ішінде таксидермиялық өңдеуден өткендер немесе консервіленгендер
ветеринариялық сертификат (тек өңделмеген консервіленген аңшы олжасы үшін)
жоқ – толық таксидермиялық өңдеуден өткендер үшін
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта (ол талап етілгенде) олжаны бастапқы өңдеу жүргізілген таксидермиялық шеберхананың немесе аң аулау шаруашылығының атауы көрсетілуі тиіс
16
1001 19 000 0-ден
Қатты бидай (тек жемшөп астығы)3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
17
1001 99 000 0-ден
Жұмсақ бидай (тек жемшөп астығы)3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
18
1002 90 000 0-ден
Қарабидай (тек жемшөп астығы) 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
19
1003 90 000 0-ден
Арпа (тек жемшөп астығы)3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
20
1004 90 000 0-ден
Сұлы (тек жемшөп астығы) 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
21
1005 90 000 0-ден
Жүгері (тек жемшөп астығы) 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
22

из 1201 90 000 0
Соевые бобы (только фуражное зерно)3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
23
из 1208
Мука тонкого и грубого помола из семян или плодов масличных культур (кроме семян горчицы), используемая для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
24
из 1211
Растения и их части (включая семена и плоды), используемые в ветеринарии, свежие или сушеные, целые или измельченные, дробленые или молотые3
ветеринарный сертификат – при декларировании использования товаров в ветеринарии, в том числе в кормах для животных
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
25
из 1212 99 950 0
Перга, цветочная пыльца
ветеринарный сертификат
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
26

1201 90 000 0-ден
Соя бұршағы (тек жемшөп астығы) 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
23
1208
Малды азықтандыру үшін қолданылатын зәйтүн дақылдары тұқымының немесе жемісінің жұқа және қалың тартылған ұн (қыша дәнінен басқа) 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
24
1211-ден
Ветеринарияда қолданылатын өсімдіктер және оның бөліктері (тұқымын және жемісін қосқанда), жаңа піскен немесе кепкен, тұтас немесе үкпе, ұнтақталған немесе ұсақталған 3
ветеринариялық сертификат – ветеринарияда тауарларды қолдануды мағлұмдау кезінде, оның ішінде малға арналған азықта
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
25
1212 99 950 0-ден
Балтозаң, гүлтозаң
ветеринариялық сертификат
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
26

1213 00 000 0
Солома и мякина зерновых, необработанная, измельченная или не измельченная, размолотая или не размолотая, прессованная или в виде гранул3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
27
1214
Брюква, свекла листовая (мангольд), корнеплоды кормовые, сено, люцерна, клевер, эспарцет, капуста кормовая, люпин, вика и аналогичные кормовые продукты, гранулированные или негранулированные3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
28
из 1301 90 000 0
Прополис
ветеринарный сертификат
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
29

1213 00 000 0
Астықты, өңделмеген, үкпе немесе үкпе емес, үгілген немесе үгілмеген,сығымдалған немесе түйіршік түріндегі сабан және топан 3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
27
1214
Тарна, жапырақты қызылша (мангольд), азықтық тамыр жеміс, шөп, жоңышқа, беде, эспарцет, азық қырыққабат, бөрібұршақ, сиыржоңышқа және ұқсас азықтық өнімдер, түйіршік немесе түйіршік емес3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
28
1301 90 000 0-ден
Балауыз
ветеринариялық сертификат
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
29

1501
Жир свиной (включая лярд) и жир домашней птицы, кроме жира, указанного в позициях 15 и 62 настоящего перечня
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
30
1502
Жир крупного рогатого скота, овец или коз, кроме жира, указанного в позиции 62 настоящего перечня
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
31
1503 00
Лярд-стеарин, лярд-ойль, олеостеарин, олеоойль и животное масло, неэмульгиро-ванные, или несмешанные, или не приготовленные каким-либо иным способом
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
32
1504
Жиры, масла и их фракции, из рыбы или морских млекопитающих, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
33
1505 00
Жиропот и жировые вещества, получаемые из него (включая ланолин)
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
34

1501
Шошқа майы (ерітілген шошқа майын қосқанда) және үй құсы майы, осы тізбенің 15 және 16-позициясында көрсетілген майдан басқа
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан алынған бақылауға алынған тауарлар үшін
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
30
1502
Ірі қара мал, қой немесе ешкі майы, осы тізбенің 62 позициясында көрсетілген майдан басқа
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан алынатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
31
1503 00
Ерітілген шошқа майы-балауыз, ерітілген шошқа майы-ойль, олеостеарин, олеоойль және мал майы, эмульгирленбеген, немесе араласпаған, немесе қандай да бір басқа тәсілмен дайындалмаған
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан алынатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
32
1504
Балық немесе сүтқоректілер майы және олардың фракциялары, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ химиялық құрамын өзгертпей
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан алынатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
33
1505 00
Шайыр және одан алынатын майлы заттар (ланолинді қосқанда)
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан шығатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
34

1506 00 000 0
Прочие жиры и масла животные и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в Реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
35

1506 00 000 0
Басқа майлар және мал майы және олардың фракциялары, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ химиялық құрамын өзгертпей
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан шығатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
35

1516 10
Жиры и масла животные и их фракции, полностью или частично гидрогенизированные, переэтерифи-цированные, реэтерифици-рованные или элаидинизиро-ванные, нерафинированные или рафинированные, но не подвергнутые дальнейшей обработке
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в Реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
36

1516 10
Мал майы және олардың фракциялары, толық немесе ішінара гидрогенизирленген, қайта этерифицирленген немесе элаидинизирленген, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ кейін өңдеуге тартылмаған
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан шығатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
36

1518 00
Животные или растительные жиры и масла и их фракции, вареные, окисленные, дегидратиро-ванные, сульфурированные, окисленные воздушной продувкой, полимеризованные путем нагревания в вакууме или в инертном газе или химически модифицированные другим способом, кроме продуктов товарной позиции 1516 ТН ВЭД ЕАЭС; непригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров, или масел, или фракций различных жиров, или масел
ветеринарный сертификат (при декларировании использования товаров в ветеринарии, в том числе в кормах для животным) – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации – ветеринарный сертификат (за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, а также при ввозе на территории Республики Казахстан и Российской Федерации товаров, указанных в настоящей позиции, за исключением растительных жиров
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
37

1518 00
Мал немесе өсімдік майлары және олардың фракциялары, піскен, қышқылдандырылған, дегидраталған, сульфатталған, ауа үрлеумен қышқылданған, вакуумда немесе оқшау газда жылыту жолымен полимерленген немесе басқа тәсілмен химиялық түрлендірілген, ЕАЭО СЭҚ ТН 1516 тауарлы позициясының өнімдерінен басқа; мал немесе өсімдік майлары немесе әртүрлі майлар фракциясының тамаққа жарамыз қоспалары немесе дайын өнімдері
Ветеринариялық сертификат (тауарды ветеринарияда қолдануды мағлұмдау кезінде, оның ішінде мал азығында) – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарла үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарлар үшін – ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
осы позицияда көрсетілген, Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, өсімдік майларын санамағанда
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
37

1603 00
Экстракты и соки из мяса, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
38
из 1902 20
Макаронные изделия с начинкой, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке или приготовленные другим способом, с содержанием рыбы, ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного проис-хожде-ния)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
39
из 1904 20
Злаки (кроме зерна кукурузы) в виде зерна или в виде хлопьев или зерна, обработанного иным способом (за исключением муки тонкого и грубого помола), предварительно отваренные или приготовленные иным способом, с содержанием рыбы, ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного проис-хожде-ния)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
40
из группы 20
Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или прочих частей растений и их смеси, с содержанием колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков, или прочих водных беспозвоночных, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного проис-хожде-ния)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
41
из 2104

1603 00
Ет, балық немесе шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздардан жасалған экстракт және шырындар
Ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
38
1902 20-тобынан
Жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған салындысы бар макарон өнімдері немесе құрамында балық, шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері, немесе осы өнімдердің кез келген әрекетімен дайындалғандар 2
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
39
1904 20-дан
Дән түрінде немесе қауыз түріндеастық тұқымдастар (жүгері тұқымынан басқа) немесе өзге тәсілмен өңделген дән (жұқа және қалың тартылған ұнды санамағанда), алдын ала қайнатылған немесе өзге тәсілмен дайындалған, құрамында балық, шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар 2
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
40
20-тобынан
Көкөніс, жемістер, жаңғақтар немесе өсімдіктің және оның қоспаларын өңдеу өнімі, құрамында шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық немесе шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар 2
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
41
2104-тен

Супы и бульоны, готовые и заготовки для их приготовления (кроме овощных); гомогенизированные составные готовые пищевые продукты, содержащие колбасу, мясо, мясные субпродукты, кровь, рыбу, ракообразных, моллюсков или прочих беспозвоночных, или продукты группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любую комбинацию этих продуктов4
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного проис-хожде-ния)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
22
из 2105 00
Мороженое, кроме мороженого, выработанного на плодово-ягодной основе, фруктового и пищевого льда2
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, – ветеринарный сертификат (за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
43
из 2106
Прочие готовые пищевые продукты, не включенные в иные позиции ТН ВЭД ЕАЭС2
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, – ветеринарный сертификат (за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр требуется, если предприятие – производитель колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы, ракообразных, моллюсков, или прочих беспозвоночных, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов не включено в реестр
44
2301
Мука тонкого и грубого помола и гранулы из мяса или мясных субпродуктов, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, непригодные для употребления в пищу; шкварки
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
45
из 2302
Отруби, высевки, месятки и прочие остатки от просеивания, помола или других способов переработки зерна злаков или бобовых культур, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных3
ветеринар-ный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
46
из 2303
Остатки от производства крахмала и аналогичные остатки, свекловичный жом, багасса, или жом сахарного тростника и прочие отходы производства сахара, барда и прочие отходы пивоварения или винокурения, негранулиро-ванные или гранулированные, используемые для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
47

Көже және сорпа дайын және олдарды дайындауға арналған дайындама (көкөністен басқа); құрамында шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлу, басқа су омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар гомогенизирленген құраушы дайын азық-түлік тағамдары4
ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
22
2105 00-ден
Балмұздақ, жеміс-жидек және азықтық мұз негізінде өндірілген балмұздақтан басқа 2
ветеринариялық сертификат – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарлар үшін, ҚазақстанРеспубликасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарлар үшін– ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан алынатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
Беларусь Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
43
2106-дан
ЕАЭО СЭҚ ТН өзге позицияларына енбеген басқа дайын азық-түлік өнімдері 2
Ветеринариялық сертификат – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарлар үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарлар үшін– ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
Беларусь Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, егер кәсіпорын – шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық,шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдерін өндірсе, немесе осы өнімдердің кез келген амалы тізілімге енбесе
44
2301
Жұқа және қалық тартылған ұн және тамаққа қолдануға жарамсыз ет немесе еттің қосалқы өнімдері, балық немесе шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздары; шыжық
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
45
2302-ден
Мал азығы үшін қолданылатын бидай астық тұқымдастары немесе бұршақты дақылдар кебегі, егілген, елеу немесе басқа өңдеу тәсілдері, түйіршіктелген немесе түйіршіктелмеген3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
46
2303-тен
Мал азығы үшін қолданылатын, крахмал өндірісі қалдықтары және ұқсас қалдықтар, қызылша сығындысы, багасса, немесе қант құрағы сығындысы, және қант, бард өндірісінің өзге қалдықтары және сыра ашыту немесе арақ қайнатудың өзге қалдықтары, түйіршіктелген немесе түйіршіктелмеген3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
47

из 2304 00 000
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении соевого масла, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
48
из 2306
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении растительных жиров или масел, кроме отходов соевых и арахисовых, немолотые или молотые, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
49
2308 00
Продукты растительного происхождения и растительные отходы, растительные остатки и побочные продукты, негранулированные или гранулированные, используемые для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
50
2309
Продукты, используемые для кормления животных
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, ветеринарный сертификат – для товара, содержащего компоненты животного происхождения, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации
да (кроме кормов для кошек, собак, хорьков, тхорзофреток, хонориков, грызунов, аквариумных водных и террариумных животных в заводской упаковке, подвергнутых тепловой обработке)
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
51
из груп-пы 30
Фармацевти-ческая продукция (для применения в ветеринарии)
нет
мера применя-ется в отноше-нии товара, ввозимо-го из третьих стран на террито-рию Респуб-лики Бела-русь, а также незаре-гистри-рованно-го товара, ввозимо-го из третьих стран на террит-ории Респуб-лики Казах-стан и Росси-йской Федера-ции
включение в реестр не требуется, но для незарегистрированной фармацевтической продукции номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар, должны быть указаны в разрешении на ввоз и (или) в сертификате качества для добавок химического или микробиологического синтеза
52

2304 00 000-нан
Мал азығы үшін қолданылатын, соя майынан алынған жом және басқа қатты қалдықтар, ұнтақталған немесе ұнтақталмаған, түйіршіктелген немесе түйіршіктелмеген3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
48
2306-дан
Мал азығы үшін қолданылатын, өсімдік майынан алынған жом және басқа қатты қалдықтар, соя және жержаңғақ қалдықтарынан басқа, ұнтақталған немесе ұнтақталмаған, түйіршіктелген немесе түйіршіктелмеген3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
49
2308 00
Мал азығы үшін қолданылатын, өсімдіктен шыққан өнімдер және өсімдік қалдықтары, өсімдік шығындары және қосалқы өнімдері, түйіршіктелген немесе түйіршіктелмеген3
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
50
2309
Мал азығы үшін қолданылатын өнімдер
ветеринариялық сертификат – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарлар үшін, ветеринариялық сертификат – Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін, құрамында малдан шыққан құраушылар бар тауарлар үшін
ия (мысық, ит, сасықкүзен, тхорзофретка, хонорик, кеміргіш, аквариумда су және террариум жануарларынан басқа зауыттық орамда, жылумен өңдеуге тартылған)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
51
30-тобынан
Фармацевтика өнімі (ветеринарияда қолдану үшін)
жоқ
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тіркелмеген тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ тіркелмеген фармацевтика өнімі үшін, әкелімге рұқсатта және химия және микробиологиялық синтез қоспасы үшін сапа сертификатында, бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
52

3101 00 000 0
Удобрения животного или растительного происхождения, смешанные или несмешанные, химически обработанные или необработанные; удобрения, полученные смешиванием или химической обработкой продуктов растительного или животного происхождения
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, ветеринарный сертификат – для товара, содержащего компоненты животного происхождения, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате на подконтрольные товары, содержащие компоненты животного происхождения, должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
53
из 3501
Казеин, казеинаты и прочие производные казеина
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
54

3101 00 000 0
Малдан және өсімдіктен алынған тыңайтқыштар, араласқан немесе араласпаған, химиялық өңделген немесе өңделмеген; өсімдік немесе малдан алынған өнімдерді арастырып немесе химиялық өңдеумен алынған тыңайтқыштар
ветеринариялық сертификат – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарлар үшін, ветеринариялық сертификат – Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін, құрамында малдан алынған құраушылар бар тауарлар үшін
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта малдан алынған құраушылары бар, бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
53
3501-ден
Казеин, казеинаттар және казеиннің өзге туындылары
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
54

3502
Альбумины (белки) (включая концентраты двух или более сывороточных белков, содержащих более 80 мас. % сывороточных белков в пересчете на сухое вещество), альбуминаты и прочие производные альбумина
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
55
3503 00
Желатин (в том числе в прямоуголь-ных (включая квадратные) листах, с поверхностной обработкой или без обработки, окрашенный или неокрашенный) и производные желатина; клей рыбий; клеи прочие животного происхождения
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
56
3504 00
Пептоны и их производные; белковые вещества прочие и их производные, не включенные в иные позиции настоящего перечня; порошок из кожи, или голья, хромированный или нехромированный
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
57
4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоеные или недвоеные
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
58
4102
Необработанные шкуры овец или шкурки ягнят (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке) с шерстным покровом или без шерстного покрова, двоеные или недвоеные
ветеринарный сертификат
Да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
59

3502
Альбуминдер (ақуыз) (құрғақ затқа қайта санағанда құрамында 80 мас.% астам іріткі ақуызы бар, екі немесе одан көп ақуыз іріткісі концентратын қосқанда), альбуминаттар және альбуминнің өзге туындылары
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
55
3503 00
Желатин (оның ішінде тікбұрышты (төртбұрышты қосқанда) парақта, сыртқы өңделген немесе өңделмеген, боялған немесе боялмаған) және желатин туындылары; балық желімі; малдан алынған өзге желімдер
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
56
3504 00
Осы тізілімнің өзге позициясына енбеген, пептондар және олардың туындылары; өзге ақуыз заттары және олардың туындылары; тері, немесе шикі теріден жасалған ұнтақ, хромдалған немесе хромдалмаған
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
57
4101
Өңделмеген ірі қара мал терілері (енекені қосқанда) немесе жылқы тұқымдастар (қос немесе тұздалған, кепкен, күлденген, пикелденген немесе басқа тәсілмен консервіленген, бірақ иленбеген, пергаментке өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге тартылмаған) жамылғы түгі бар немесе жамылғы түгі жоқ, екі қабат немесе екі қабат емес
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
58
4102
Өңделмеген қой терілері немесе қозы терілері (қос немесе тұздалған, кепкен, күлденген, пикелденген немесе басқа тәсілмен консервіленген, бірақ иленбеген, пергаментке өңделмеген немесе одан әрі өңдеуге тартылмаған) жамылғы түгі бар немесе жамылғы түгі жоқ, екі қабат немесе екі қабат емес
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
59

из 9508 10 000 0
Животные в составе цирков передвижных и зверинцев передвижных
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
Примечание. Для целей применения настоящего перечня необходимо пользоваться как наименованием товара, так и кодом ТН ВЭД ЕАЭС.
________________________
1 В части эпизоотического благополучия.
2 Ветеринарный контроль в отношении предназначенной для Республики Казахстан и Российской Федерации готовой пищевой продукции, не содержащей сырые мясные компоненты или содержащей в своем составе менее половины другого переработанного продукта животного происхождения, не осуществляется при условии, что такая продукция надежно упакована или запечатана в чистые емкости и может храниться при комнатной температуре, или в процессе производства была доведена до полной готовности, или была термически обработана целиком и полностью до полного изменения естественных свойств сырого продукта.

9508 10 000 0-ден
Жылжымалы цирк және жылжымалы аң көрмесі құрамындағы жануарлар
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
Ескерту. Осы тізбені қолдану мақсаты үшін тауардың атауы сияқты, ЕАЭО СЭҚ ТН кодын пайдалану қажет.
1 Эпизоотиялық әл-ауқат бөлігінде.
2 Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясына арналған, құрамында ет құраушылар шикізаты жоқ немесе өзінің құрамында малдан алынған басқа өңделген өнімнің жартысынан азы бар, дайын азық-түлік өнімдеріне қатысты ветеринариялық бақылау, мұндай өнім сенімді орамда немесе таза сыйымдылықта орналасқан және бөлме температурасында сақталады, немесе өндіріс процессінде толық дайындыққа келтірілді, немесе шикі өнімнің табиғи ерекшелігін толық өзгерткенге дейін тұтас және түгел қыздырып өңделген болатын деген, талаппен жүзеге асырылмайды.

0208
Прочие мясо и пищевые мясные субпродукты, свежие, охлажденные или замороженные, за исключением указанных в позициях 7 – 13 настоящего перечня
ветеринарный сертификат
да
да
15
0209
Свиной жир, отделенный от тощего мяса, и жир домашней птицы, не вытопленные или не извлеченные другим способом, свежие, охлажденные, замороженные, соленые1, в рассоле1, сушеные1 или копченые1
ветеринарный сертификат
да
да
16
0210

0208
Осы тізбенің 7-13-позициясында көрсетілгенді санамағанда, өзге еттер және азықтық қосалқы өнімдер, жас, салқындатылған немесе мұздатылған
ветеринариялық сертификат
ия
ия
15
0209
Арық еттен айырған шошқа майы, және шыжғырылмаған немесе өзге тәсілмен алынбаған үй құсының майы, жас, салқындатылған немесе мұздатылған, тұздалған1, тұздықта1, кептірілген1 немесе сүрленген1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
16
0210

Мясо и пищевые мясные субпродукты, соленые1, в рассоле1, сушеные1 или копченые1; пищевая мука из мяса или мясных субпродуктов1
ветеринарный сертификат
да
да
17
из 0301
Живая рыба, предназначенная для употребления в пищу
ветеринарный сертификат
да
да
18
из 0301
Живая рыба, предназначенная для разведения в декоративных целях, в том числе аквариумная рыба, и не предназначенная для употребления в пищу
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
19

Ет және азықтық ет қосалқы өнімдері, тұздалған1, тұздықта1, кептірілген1 немесе сүрленген1; ет немесе ет қосалқы өнімінен алынған ас ұны 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
17
из 0301
Тамаққа қолдануға арналған тірі балық
ветеринариялық сертификат
ия
ия
18
из 0301
Декоративтік мақсатта өсіруге арналған тірі балық, оның ішінде аквариум балықтары, және тамаққа қолдануға арналмағандар
ветеринариялық сертификат
да
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
19

Рыба сушеная, соленая или в рассоле; рыба копченая, не подвергнутая или подвергнутая тепловой обработке до или в процессе копчения1; рыбная мука тонкого и грубого помола и гранулы из рыбы, пригодные для употребления в пищу1
ветеринарный сертификат
да
да
23
0306
Ракообразные, в панцире или без панциря, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные1, соленые1 или в рассоле1; ракообразные копченые в панцире или без панциря, не подвергнутые или подвергнутые тепловой обработке до или в процессе копчения1; ракообразные в панцире, сваренные на пару1 или в кипящей воде1, охлажденные или неохлажденные, мороженые, сушеные1, соленые1 или в рассоле1; мука тонкого и грубого помола и гранулы из ракообразных, пригодные для употребления в пищу1
ветеринарный сертификат
да
да
24
0307

Кептірілген, тұздалған немесе тұздықтағы балық; сүрлеу процессінде жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған сүрленген балық1; тамаққа қолдануға жарамды жұқа және қалың тартылған балық ұны және балық түйіршіктері 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
23
0306
Шаянтәріздестер қабықта немесе қабықсыз, тірі, жас, салқындатылған, мұздатылған,кептірілген1, тұзадлған1 немесе тұздықта 1; шаянтәріздестер кептірілген қабықта немесе қабықсыз, сүрлеу процессінде жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған1; шаянтәріздестер қабықта, буға 1 немесе қайнаған суда піскен1, салқындатылған немесе салқындатылмаған, тоңазытылған, кептірілген 1, тұздалған1 немесе тұздықта 1; тамаққа қолдануға жарамды жұқа және қалың тартылған шаянтәріздестен алынған ұн және түйіршіктер 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
24
0307

Моллюски, в раковине или без раковины, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные1, соленые1 или в рассоле1; моллюски копченые, в раковине или без раковины, не подвергнутые или подвергнутые тепловой обработке до или в процессе копчения1; мука тонкого и грубого помола и гранулы из моллюсков, пригодные для употребления в пищу1
ветеринарный сертификат
да
да
25
0308
Водные беспозвоночные, кроме ракообразных и моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мороженые, сушеные1, соленые1 или в рассоле1; водные беспозвоночные, кроме ракообразных и моллюсков, копченые, не подвергнутые или подвергнутые тепловой обработке до или в процессе копчения1; мука тонкого и грубого помола и гранулы из водных беспозвоночных, кроме ракообразных и моллюсков, пригодные для употребления в пищу1
ветеринарный сертификат
да
да
26
из 0401
Молоко и сливки, несгущенные и без добавления сахара или других подслащивающих веществ (кроме сырого молока и сырых сливок)
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
27
из 0401
Сырое молоко и сырые сливки
ветеринарный сертификат
да
да
28

Қабыршақтағы немесе қабыршақсыз ұлу, тірі, жас, салқындатылған, тоңазытылған, кептірілген1, тұздалған1 немесе тұздықта1; кептірілген қабыршақтағы немесе қабыршақсыз ұлу, сүрлеу процессінде жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған1; тамаққа қолдануға жарамды жұқа және қалың тартылған ұлудан алынған ұн және түйіршіктер 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
25
0308
Шаянтәріздестер және ұлудан басқа, су омыртқасыздары, тірі, жас, салқындатылған, тоңазытылған, кептірілген1, тұздалған1 немесе тұздықта1; шаянтәріздестер және ұлудан басқа, су омыртқасыздары, сүрленген, сүрлеу процессінде жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған1; тамаққа қолдануға жарамды жұқа және қалың тартылған шаянтәріздестер және ұлудан басқа, су омыртқасыздарынан алынған ұн және түйіршіктер 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
26
040-ден
Қойылтылмаған және қант немесе басқа тәттілеу заттары қосылмаған сүт және кілегей (шикі сүт және шикі кілегейден басқа)
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
27
0401-ден
Шикі сүт және шикі кілегей
ветеринариялық сертификат
ия
ия
28

Сыры плавленые, содержащие колбасу, мясо, мясные субпродукты, кровь, рыбу, ракообразных, моллюсков или прочих беспозвоночных, или продукты группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любую комбинацию этих продуктов2
ветеринарный сертификат – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, – ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр требуется, если предприятие – производитель колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы, ракообразных, моллюсков, или прочих беспозвоночных, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов не включено в реестр
34

Құрамында шұжық бар, балқытылған ірімшік, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері, немесе осы өнімдердің кез келген амалын санаманда 2
ветеринариялық сертификат – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарлар үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарлар үшін– ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан шығатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасының аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
Беларусь Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, егер кәсіпорын – шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлулар немесе омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдерін өндірсе, немесе осы өнімдердің кез келген амалы тізілімге енбесе
34

0407
Яйца птиц в скорлупе, свежие, консервированные1 или вареные1
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр требуется только для переработанных яйцепродуктов
35
0408
Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки, свежие, сушеные, сваренные на пару1 или в кипящей воде1, формованные1, мороженные или консервированные другим способом1, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ
ветеринарный сертификат
да
да
36
0409 00 000 0
Мед натуральный
ветеринарный сертификат
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
нет
37
0410 00 000 0
Пищевые продукты животного происхождения, не включенные в иные позиции настоящего перечня
ветеринарный сертификат
да
нет
38
0502
Щетина свиная или кабанья; барсучий или прочий волос, используемый для производства щеточных изделий; их отходы
ветеринарный сертификат
да
нет
39
0504 00 000 0
Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые или в кусках, свежие, охлажденные, замороженные, соленые, в рассоле, сушеные или копченые
ветеринарный сертификат
да
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
40
0505
Шкурки и прочие части птиц с перьями или пухом, перья и части перьев (с подрезанными или не подрезанными краями) и пух, очищенные, дезинфицированные или обработанные для хранения, но не подвергнутые дальнейшей обработке; порошок и отходы перьев и их частей
ветеринарный сертификат
да
нет
41
0506
Кости и роговой стержень, необработанные, обезжиренные, повергнутые первичной обработке (без придания формы), обработанные кислотой или дежелатинизирован-ные; порошок и отходы этих продуктов
ветеринарный сертификат
да
нет
42
из 0507
Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый или других морских млекопитающих, рога, оленьи рога, копыта, ногти, когти и клювы, необработанные или подвергнутые первичной обработке без придания формы; порошок и отходы этих продуктов
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
43

0407
Қабықтағы құстың жұмыртқасы, жаңа, консервіленген1 немесе піскен1
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тек өңделген жұмыртқа өнімдері үшін тізілімге енгізу талап етіледі
35
0408
Қабығы жоқ жұмыртқа және жұмыртқа саруызы, жас, кептірілген, буға1 немесе қайнаған суға піскен1, қалыптанған1, басқа тәсілмен мұздатылған немесе консервіленген1, қант немесе басқа тәттілеуіш заттарды қосып немесе қоспай
ветеринариялық сертификат
ия
ия
36
0409 00 000 0
Табиғи бал
ветеринариялық сертификат
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
жоқ
37
0410 00 000 0
Осы тізбенің басқа позициясына енбеген малдан алынған ас өнімдері
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
38
0502
Шошқаның немесе қабанның жуан қылы; щетка бұйымы өндірісі үшін қолданылатын борсық немесе өзге шаштар; олардың қалдықтары
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
39
0504 00 000 0
Малдық (балықтан басқа) ішегі, қабығы және асқазаны тұтас немесе бөлінген, жас, салқындатылған, қатырылған, тұздалған, тұздықта, кептірілген немесе сүрленген
ветеринариялық сертификат
ия
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және/немесе атауы көрсетілуі тиіс
40
0505
Қауырсын немесе мамығы бар құстың терісі және басқа бөлігі, қауырсын және қауырсынның басқа бөлігі (шеті қиылған немесе қиылмаған) және саұтауға тазаланған, залалсыздандырылған немесе өңделген мамық, бірақ одан кейін өңдеуге жатпаған; қауырсынның және оның бөліктерінің ұнтағы және қалдықтары
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
41
0506
Өңделмеген, майы алынған, бастапқы өңдеуге жатқан (қалып бермей) сүйектер және мүйіздің негізі, қышқылмен өңделген немесе дежелатинделген; осы өнімнің ұнтағы және қалдықтары
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
42
0507-ден
Пілдің сүйегі, тасбақаның қабығы, киттің немесе басқа теңіз сүтқоректілерінің мұрты, мүйіз, бұғының мүйізі, тұяғы, тырнағы және тұмсығы, өңделмеген немесе қалып бермей бастапқы өңдеуге тартылғандар; осы өнімнің ұнтағы және қалдықтары
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
43

1506 00 000 0
Прочие жиры и масла животные и их фракции, нерафинированные или рафинированные, но без изменения химического состава
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в Реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
66
1516 10
Жиры и масла животные и их фракции, полностью или частично гидрогенизированные, переэтерифицирован-ные, реэтерифицированные или элаидинизированные, нерафинированные или рафинированные, но не подвергнутые дальнейшей обработке
ветеринарный сертификат – только для подконтрольных товаров животного происхождения, предназначенных для пищевых и кормовых целей и не подвергшихся дезинфицирующей обработке
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
67
1516 20
Жиры и масла растительные и их фракции, полностью или частично гидрогенизированные, переэтерифицирован-ные, реэтерифицированные или элаидинизированные, нерафинированные или рафинированные, но не подвергнутые дальнейшей обработке3
ветеринарный сертификат – только при декларировании использования товаров в кормах для животных
да
нет
68
1518 00
Животные или растительные жиры и масла и их фракции, вареные, окисленные, дегидратированные, сульфурированные, окисленные воздушной продувкой, полимеризованные путем нагревания в вакууме или в инертном газе или химически модифицированные другим способом, кроме продуктов товарной позиции 1516 ТН ВЭД ЕАЭС; непригодные для употребления в пищу смеси или готовые продукты из животных или растительных жиров или масел или фракций различных жиров или масел
ветеринарный сертификат (при декларировании использования товаров в ветеринарии, в том числе в кормах для животных) – для товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, для товара, ввозимого на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, – ветеринарный сертификат (за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь, а также при ввозе на территории Республики Казахстан и Российской Федерации товаров, указанных в настоящей позиции, за исключением растительных жиров
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
69

1506 00 000 0
Басқа майлар және мал майы және олардың фракциялары, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ химиялық құрамын өзгертпей
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан шығатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
66
1516 10
Мал майы және олардың фракциялары, толық немесе ішінара гидрогенизирленген, қайта этерифицирленген немесе элаидинизирленген, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ кейін өңдеуге тартылмаған
ветеринариялық сертификат – тек тамақ және азықтық мақсаттарға арналған және дезинфекциялаушы өңдеуге тартылмаған малдан шығатын бақылауға алынған тауарлар үшін
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
67
1516 20
Өсімдік майы және олардың фракциялары, толық немесе ішінара гидрогенизирленген, қайта этерифицирленген немесе элаидинизирленген, тазартылмаған немесе тазартылған, бірақ кейін өңдеуге тартылмаған 3
ветеринариялық сертификат- тек мал азығында тауарды қолдануды мағлұмдау кезінде
ия
жоқ
68
1518 00
Мал немесе өсімдік майлары және олардың фракциялары, піскен,қышқылдандырылған, дегидраталған, сульфатталған, ауа үрлеумен қышқылданған, вакуумда немесе оқшау газда жылыту жолымен полимерленген немесе басқа тәсілмен химиялық түрлендірілген, ЕАЭО СЭҚ ТН 1516 тауарлы позициясының өнімдерінен басқа; мал немесе өсімдік майлары немесе әртүрлі майлар фракциясының тамаққа жарамыз қоспалары немесе дайын өнімдері
ветеринариялық сертификат (тауарды ветеринарияда қолдануды мағлұмдау кезінде, оның ішінде мал азығында) – Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарла үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарлар үшін – ветеринариялық сертификат (құрамында 50% кем малдан шығатын құраушылары бар тауарларды санамағанда)
осы позицияда көрсетілген, Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, өсімдік майларын санамағанда
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
69

1603 00
Экстракты и соки из мяса, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных
ветеринарный сертификат
да
включение в реестр не требуется, но в разрешении на ввоз и в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
73
1604
Готовая или консервированная рыба1; икра осетровых и ее заменители, изготовленные из икринок рыбы1
ветеринарный сертификат
да
да
74

1603 00
Ет, балық немесе шаянтәріздес, ұлу немесе басқа омыртқасыздардан жасалған экстракт және шырындар
ветеринариялық сертификат
ия
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ әкелімге рұқсатта және ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
73
1604
Дайын немесе консервіленген балық1; бекіре уылдырығы және балық уылдырығынан жасалған оны алмастырушылар 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
74

1605
Готовые или консервированные ракообразные, моллюски и прочие водные беспозвоночные1
ветеринарный сертификат
да
да
75
из 1902 20
Макаронные изделия с начинкой, подвергнутые или не подвергнутые тепловой обработке или приготовленные другим способом, с содержанием рыбы, ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
76
из 1904 20
Злаки (кроме зерна кукурузы) в виде зерна или в виде хлопьев или зерна, обработанного иным способом (за исключением муки тонкого и грубого помола), предварительно отваренные или приготовленные иным способом, с содержанием рыбы, ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
77
из группы 20
Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или прочих частей растений и их смеси, с содержанием колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или продуктов группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любой комбинации этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применятся в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного происхожде-ния)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
78
из 2102 20
Дрожжи неактивные3; прочие мертвые одноклеточные микроорганизмы, используемые для кормления животных3
ветеринарный сертификат
да
нет
79
из 2104
Супы и бульоны готовые и заготовки для их приготовления (кроме овощных); гомогенизированные составные готовые пищевые продукты, содержащие колбасу, мясо, мясные субпродукты, кровь, рыбу, ракообразных, моллюсков или прочих беспозвоночных, или продукты группы 04 ТН ВЭД ЕАЭС, или любую комбинацию этих продуктов2
ветеринарный сертификат
(за исключением продуктов, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
мера применяется в отношении товара, ввозимого на территорию Республики Беларусь (за исключением товаров, содержащих менее 50 % компонентов животного происхождения)
включение в реестр не требуется, но в ветеринарном сертификате должны быть указаны номер и (или) название предприятия, выпустившего в оборот подконтрольный товар
80

1605
Дайын немесе консервіленген шаянтәрізділер, ұлу және басқа су омыртқасыздары 1
ветеринариялық сертификат
ия
ия
75
1902 20-дан
Жылумен өңдеуге тартылған немесе тартылмаған салындысы бар макарон өнімдері немесе құрамында балық, шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері, немесе осы өнімдердің кез келген әрекетімен дайындалғандар 2
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
76
1904 20-дан
Дән түрінде немесе қауыз түріндеастық тұқымдастар (жүгері тұқымынан басқа) немесе өзге тәсілмен өңделген дән (жұқа және қалың тартылған ұнды санамағанда), алдын ала қайнатылған немесе өзге тәсілмен дайындалған, құрамында балық, шаянтәрізділер,ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар 2
ветеринарный сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
77
20-тобынан
Көкөніс, жемістер, жаңғақтар немесе өсімдіктің және оның қоспаларын өңдеу өнімі, құрамында шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық немесе шаянтәрізділер, ұлу немесе басқа су омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар 2
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
78
2102 20-дан
Активті емес ашытқы3; малды азықтандыру үшін қолданылатын басқа жансыз бірклеткалы микроорганизмдер 3
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
79
2104-тен
Көже және сорпа дайын және олдарды дайындауға арналған дайындама (көкөністен басқа); құрамында шұжық, ет, еттің қосалқы өнімдері, қан, балық, шаянтәрізділер, ұлу, басқа су омыртқасыздар, немесе ЕАЭО СЭҚ ТН 04 тобының өнімдері немесе осы өнімдердің кез келген әрекеті бар гомогенизирленген құраушы дайын азық-түлік тағамдары4
ветеринариялық сертификат
(құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
Беларусь Республикасы аумағына әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады (құрамында 50% кем малдан алынған құраушылары бар тауарларды санамағанда)
тізілімге енгізу талап етілмейді, бірақ ветеринариялық сертификатта бақылауға алынған тауарды айналымға шығарған кәсіпорынның номері және (немесе) атауы көрсетілуі тиіс
80

Ферменты (энзимы)3; ферментные препараты (для применения в ветеринарии)3
нет
да
нет
97
из 3808
Инсектициды, родентициды, средства дезинфицирующие и аналогичные им, расфасованные в формы или упаковки для розничной продажи или представленные в виде готовых препаратов или изделий (для применения в ветеринарии)
нет
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, а также незарегистрированного товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации
нет
98

Ферменттер (энзимдер)3; ферментті дәрі-дәрмектер (ветеринарияда қолдану үшін)3
жоқ
ия
жоқ
97
3808-ден
Инсектицидтер, родентицидтер, залалсыздандыратын және оларға ұқсас дәрілер, бөлшек сауда үшін қалыпқа немесе орауышқа салынған немесе дайын дәрі-дәрмек немесе өнім түрінде берілген (ветеринарияда қолдану үшін)
жоқ
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тіркелмеген тауарларға қатысты шара қолданылады
жоқ
98

3821 00 000 0
Среды культуральные готовые для выращивания или поддержания жизнедеятельности микроорганизмов (включая вирусы и подобные) или клеток растений, человека или животных3
нет
да
нет
99
из 3822 00 000 0
Реагенты диагностические или лабораторные на подложке, готовые диагностические или лабораторные реагенты на подложке или без нее (для применения в ветеринарии); сертифицированные эталонные материалы (для применения в ветеринарии)
нет
мера применяется в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территорию Республики Беларусь, а в отношении товара, ввозимого из третьих стран на территории Республики Казахстан и Российской Федерации, мера применяется до принятия соответствующих технических регламентов
нет

3821 00 000 0
Микроорганизмдер (вирустар және оған ұқсасты қосқанда) немесе өсімдік клеткалары, адам немесе жануарлар тіршілігін өсіруге және қолдауға дайын культуралды орта3
жоқ
ия
жоқ
99
3822 00 000 0-нан
Негізі бар диагностикалық немесе зертханалық реагенттер, негізі бар немесе негізі жоқ дайын диагностикалық немесе зертханалық реагенттер (ветеринарияда қолдану үшін); сертификатталған эталон материалдары ветеринарияда қолдану үшін)
жоқ
Беларусь Республикасы аумағына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты шара қолданылады, ал Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы аумақтарына үшінші елдерден әкелетін тауарларға қатысты тиісті техникалық регламентті қолданғанға дейін шара қолданылады
жоқ

из 9705 00 000 0
Коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, анатомии и палеонтологии животных (кроме экспонатов музейного хранения)
ветеринарный сертификат
да
нет
110
из 3923,
из 3926,
из 4415,
из 4416 00 000 0,
из 4421,
из 7020 00,
из 7309 00,
из 7310,
из 7326,
из 7616,8436 10 000 0,
из 8436 21 000 0,
из 8436 29 000 0,
из 8436 80 900 0,
из 8606 91 800 0,
из 8609 00,
из 8716 39 800
Оборудование и приспособления для перевозки, разведения, временной передержки животных всех видов, а также оборудование для транспортировки сырья (продукции) животного происхождения, бывшие в употреблении
нет (документ уполномоченного органа страны-экспортера – в случае сложной эпизоотической ситуации)
да (в случае сложной эпизоотической ситуации также указываются дополнительные требования)
нет
Примечание. Для целей применения настоящего перечня необходимо пользоваться как наименованием товара, так и кодом ТН ВЭД ЕАЭС.
________________________
1В части эпизоотического благополучия.
2 Ветеринарный контроль в отношении предназначенной для Республики Казахстан и Российской Федерации готовой пищевой продукции, не содержащей сырые мясные компоненты или содержащей в своем составе менее половины другого переработанного продукта животного происхождения, не осуществляется при условии, что такая продукция надежно упакована или запечатана в чистые емкости и может храниться при комнатной температуре, или в процессе производства была доведена до полной готовности, или была термически обработана целиком и полностью до полного изменения естественных свойств сырого продукта.
3 Ветеринарный контроль в отношении товаров, предназначенных для Республики Казахстан и Российской Федерации, не осуществляется, и ни одна из мер, указанных в графах 4 – 6 настоящего перечня, не применяется.
ПРИЛОЖЕНИЕ 21
СЭзы, функционирующие в соответствии с Законом от 21 июля 2011 года № 469-IV "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан"
СЭЗ
Правовое регулирование
Период создания
Цель создания
Астана – новый город
Указ Президента от 29 июня 2001 года № 645
2002-2027 годы
Содействие развитию столицы Казахстана путем привлечения инвестиций, строительств общественных мест, недвижимости и современной инфраструктуры, основанной на передовой строительной технологии, и создание конкурентных индустрий
Морской порт Актау (в Мангистауской области)
Указ Президента от 26 апреля 2002 года № 853
2003-2028 годы
Содействие развитию портовой инфраструктуры и ее вспомогательных услуг путем привлечения новых инвестиций, создания новых рабочих мест и представления современных административных и управленческих методов
Парк Инновационных технологий (в Алматинской области)

9705 00 000 0-нан
Коллекция және зоология, анатомия және жануарлар палеонтологиясы бойынша коллекция жинау мәні (мұражайда сақталатын экспонаттардан басқа)
ветеринариялық сертификат
ия
жоқ
110
3923-тен,
3926-дан,
4415-тен,
4416 00 000 0-нан,
4421-ден,
7020 00-нан,
7309 00-ден,
7310-нан,
7326-дан,
7616-дан,8436 10 000 0,
8436 21 000 0-нан,
8436 29 000 0-нан,
8436 80 900 0-нан,
8606 91 800 0-нан,
8609 00-ден,
8716 39 800-ден
Барлық жануар түрлерін тасымалдау, өсіру, уақытша қолдауға арналған жабдықтар және құрылғылар, сондай-ақ бұрын пайдалануда болған малдан алынған шикізатты (өнімді) тасымалдауға арналған жабдық
жоқ (күрделі эпизоотикалық ахуал жағдайында – уәкілетті органның құжаты)
ия (күрделі эпизоотикалық ахуал жағдайында сондай-ақ қосымша талаптар көрсетіледі)
жоқ
Ескерту. Осы тізбені қолдану мақсаты үшін тауардың атауы сияқты, ЕАЭО СЭҚ ТН кодын пайдалану қажет.
1 Эпизоотиялық әл-ауқат бөлігінде.
2 Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясына арналған, құрамында ет құраушылар шикізаты жоқ немесе өзінің құрамында малдан алынған басқа өңделген өнімнің жартысынан азы бар, дайын азық-түлік өнімдеріне қатысты ветеринариялық бақылау, мұндай өнім сенімді орамда немесе таза сыйымдылықта орналасқан және бөлме температурасында сақталады, немесе өндіріс процессінде толық дайындыққа келтірілді, немесе шикі өнімнің табиғи ерекшелігін толық өзгерткенге дейін тұтас және түгел қыздырып өңделген болатын деген, талаппен жүзеге асырылмайды.
3 Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясына арналған тауарларға қатысты ветеринариялық бақылау, жүзеге асырылмайды, және осы тізбенің 4-6 бағанында көрсетілген бір де бір шара қолданылмайды.
21-ҚОСЫМША
"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі № 469-IV Заңға сәйкес жұмыс істеп тұрған АЭА-тар
АЭА-тар "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі № 469-IV Заңға сәйкес жұмыс істейді
АЭА
АЭА құрылудың құқықтық реттеуі
Құрылу кезеңі
Құрылу мақсаты
Астана – жаңа қала
Президенттің 2001 жылғы 29 маусымдағы № 645 Жарғысы
2002-2027 ж
Инвестициялар тарту және құрылыстағы озық технологияларға негізделген қоғамдық орындар, жылжымайтын мүліктер және қазіргі заманғы инфрақұрылымдар тұрғызу және бәсекеге қабілетті өндірістер құру арқылы Қазақстан астанасын дамытуға жәрдемдесу
Ақтау теңіз порты
Президенттің 2002 жылғы 26 сәуірдегі №853 Жарғысы
2003-2028
Порт инфрақұрылымын және оның қосалқы қызметтерін жаңа инвестициялар тарту, жаңа жұмыс орындарын құру және қазіргі заманғы әкімшілік және басқару әдістерін ұсыну арқылы дамытуға жәрдемдесу
Инновациялық технологиялар паркі (Алматы облысында)

2523
60 тонн
7.
Уголь каменный; брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого
топлива, полученные из каменного
угля*
2701
3 000 тонн
8.
Лигнит или бурый уголь, агломерированный или
неагломерированный, кроме гагата*
2702
3 000 тонн
11.
Волокно хлопковое, подвергнутое
кардо- или гребнечесанию
5203 00 000 0
600 тонн
* - Для закупа коммунальными юридическими лицами, начиная с 1 января 2013 года;
** - Указанный перечень не распространяется на государственные ресурсы зерна
Источник: Утверждено постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 375
ПРИЛОЖЕНИЕ 23
Цены на работы и услуги, реализуемые республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Деятельность в области охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов
№ п/п

2523
60 тонн
7
Таскөмір; таскөмірден алынған кесекшелер, шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлері*
2701
3 000 тонн
8
Гагаттан басқа, агломерацияланған немесе агломерацияланбаған лигнит, немесе құба көмір*
2702
3 000 тонн
9
Кардотарауға және тарақпен тарауға ұшыраған мақта талшықтары
5203 00 000 0
600 тонн
* - 2013 жылдың 1 қаңтардан бастап коммуналдық заңды тұлғалармен сатып алыну үшін;
** - көрсетілген тізбе бидайдың мемлекеттік ресурстарына тартатылмайды
Алынған көзі: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 375 қаулысымен бекітілген.
23-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынымен жүзеге асырылатын жұмыстар мен қызметтерге бағалар
1. Өнертабыс, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы қызмет
Реттік №

2161
3241
Сорок первый –сорок пятый
117857
176786
35357
53036
2357
3536
Утверждены приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 368
ПРИЛОЖЕНИЕ 24
Преференциальные торговые соглашения
Зона свободной торговли СНГ
Основополагающие соглашения:
Соглашение о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 года;
Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 года (2 апреля 1999 года);
Протокол о правилах процедуры проведения консультаций о поэтапной отмене изъятий из режима свободной торговли государств-участников Соглашения о создании зоны свободной торговли от 24 декабря 1999 года;

2161
3241
Қырық бірінші –қырық бесінші
117857
176786
35357
53036
2357
3536
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы №368 бұйрығымен бекітілген.
24-ҚОСЫМША
Преференциялық сауда келісімдері
I. ТМД еркін сауда аймағы
Негізге алынатын келісімдер
- Еркін сауда аймағын құру туралы 1994 жылғы 15 сәуірдегі келісім;
- Еркін сауда аймағын құру туралы 1994 жылғы 15 сәуірдегі келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 1999 жылғы 2 сәуірдегі хаттама;
- Еркін сауда аймағын құру туралы 1994 жылғы 15 сәуірдегі келісімнің мүше мемлекеттердің бос сауда режимінен алып тастауларды кезең бойынша алып тастау жөніндегі кеңес беруді жүргізу процедураларының ережелері туралы 1999 жылғы 24 желтоқсандағы хаттама; және

Договор о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года – подписан Арменией, Белоруссией, Казахстаном, Кыргызстаном, Молдовой, Россией, Таджикистаном и Украиной; и
Протокол о применении Соглашения о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 между Сторонами Соглашения и Республикой Узбекистан от 31 мая 2013 года.
Двусторонние торговые соглашения о свободной торговле в рамках СНГ:
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики о свободной торговле от 10 июня 1997 года – действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики о свободной торговле от 10 июня 1997 года - действие прекращено, подписан новый протокол;
Протокол от 24 мая 2005 года о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики о свободной торговле от 10 июня 1997 года - действует;
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о свободной торговле от 2 сентября 1999 года - действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о свободной торговле от 2 сентября 1999 года ̶ действие прекращено, истек срок действия;
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Беларусь от 23 сентября 1997 года ̶ действует;
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Кыргызстан от 22 июня 1997 года ̶ действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Кыргызстан от 22 июня 1997 года ̶ действует;
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Молдова от 26 мая 1995 года ̶ действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Молдова о свободной торговле от 26 мая 1995 года ̶ действует;
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 22 октября 1992 года – утратило силу;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению о свободной торговле между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 22 октября 1992 года ̶ утратил силу;
Протокол о введении режима свободной торговли без изъятий и ограничений - утратил силу;
Дополнение от 23 декабря 1998 года к Протоколу о введении режима свободной торговли без изъятий и ограничений между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 20 января ̶ утратил силу;
Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан от 22 ноября 1995 года ̶ действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан oт 22 ноября 1995 года ̶ действует;
Cоглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан от 2 июня 1997 года – действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан от 2 июня 1997 года – действует;
Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Украины от 17 сентября 1994 года ̶ действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Украины от 17 сентября 1994 года ̶ действует;
Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Грузии от 11 ноября 1997 года – действует;
Протокол об изъятиях из режима свободной торговли к Соглашению о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Грузии от 11 ноября 1997 года ̶ действие прекращено, подписан новый протокол;

- Армения, Белоруссия, Қазақстан, Қырғызстан, Молдова, Ресей, Тәжікстан, Украина қол қойған – Еркін сауда аймағы туралы 2011 жылғы 18 қазандағы шарт; және
- 2011 жылғы 18 қазандағы Еркін сауда аймағы туралы келісімді 2013 жылғы 31 мамырдағы Келісімге мүше елдер мен Өзбекстан Республикасы арасында қолдану жөніндегі хаттама.
ТМД шеңберінде еркін сауда туралы екіжақты сауда келісімдер
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1997 жылғы 10 маусымдағы келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1997 жылғы 10 маусымдағы хаттама - күші жойылған, жаңа хаттамаға қол қойылған;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1997 жылғы 10 маусымдағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2005 жылғы 24 мамырдағы хаттама;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1999 жылғы 2 қыркүйектегі келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1999 жылғы 2 қыркүйектегі хаттама - күші жойылған, қолданыс мерзімі өткен;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Беларусь Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1997 жылғы 23 қыркүйектегі келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғызстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1997 жылғы 22 маусымдағы келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қырғызстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1997 жылғы 22 маусымдағы хаттама - қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Молдова Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1995 жылғы 26 маусымдағы келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Молдова Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1995 жылғы 26 маусымдағы хаттама - қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1992 жылғы 22 қазандағы келісім – күші жойылған;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1992 жылғы 22 қазандағы хаттама - күші жойылған;
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы алулар мен шектеулерсіз еркін сауда режимін енгізу туралы хаттамаға - күші жойылған;
- Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы алулар мен шектеулерсіз еркін сауда режимін енгізу туралы хаттамаға 1998 жылғы 23 желтоқсандағы толықтырулар - күші жойылған;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы 1995 жылғы 22 қарашадағы келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1995 жылғы 22 қарашадағы хаттама - қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1997 жылғы 2 маусымдағы келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1997 жылғы 2 маусымдағы хаттама - қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Украина Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы 1994 жылғы 17 қыркүйектегі келісім – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Украина Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1997 жылғы 29 желтоқсандағы хаттама - қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Грузия Үкiметi арасындағы 1997 жылғы 11 қарашадағы келiсiм – қолданыста;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Грузия Үкіметі арасындағы Еркін сауда туралы келісімге еркін сауда режимін алып тастау туралы 1997 жылғы 11 қарашадағы хаттама - күші жойылған, жаңа хаттамаға қол қойылды;

Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Грузии от 11 ноября 1997 года (11 ноября 2004 года) – действует.
Наиболее важные соглашения, принятые в рамках ЗСТ СНГ:
Решение Совета глав правительств Содружества Независимых Государств о Правилах определения страны происхождения товаров от 30 ноября 2000 года – утратило силу;
Соглашение о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года – действует;
Соглашение о реэкспорте товаров и порядке выдачи разрешения на реэкспорт от 15 апреля 1994 года;
Соглашение о единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности СНГ от 3 ноября 1995 года;
Протокол о внесении изменений в единую товарную номенклатуру ВЭД СНГ от 4 июня 1999 года;
Протокол о внесении изменений в единую товарную номенклатуру ВЭД СНГ от 8 октября 1999 года;
Протокол к Соглашению о единой товарной номенклатуре ВЭД СНГ от 20 июня 2000 года; и
Соглашение о мерах по предупреждению и пресечению использования ложных товарных знаков и географических указаний от 4 июня 1999 года.
II. Таможенный Союз Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации в рамках Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС)
Соглашения ЕврАзЭС, формирующие правовую базу Таможенного союза:
Соглашение о Таможенном союзе между Республикой Беларусь и Российской Федерацией от 6 января 1995 года;
Соглашение о Таможенном союзе между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией, от 20 января 1995 года;
Соглашения Таможенного союза, завершившие формирование правовой базы ТС:
Соглашение о вывозных таможенных пошлинах в отношении третьих стран от 25 января 2008 года;
Соглашение о единых правилах определения страны происхождения товаров от 25 января 2008 года;
Соглашение об определении таможенной стоимости товаров, перемещенных через таможенную границу таможенного союза от 25 января 2008 года;
Протокол о единой системе тарифных преференций таможенного союза от 12 декабря 2008 года;
Соглашение о правилах определения происхождения товаров из развивающихся и наименее развитых стран от 12 декабря 2008 года;
Договор о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года;
Соглашение, устанавливающее правовую основу для Единого экономического пространства между Республикой Казахстан, Республикой Беларусь и Российской Федерацией:

- Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Грузия Үкiметi арасындағы 1997 жылғы 11 қарашадағы еркiн сауда туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы 2004 жылғы 11 қарашадағы хаттама – қолданыста.
ТМД ЕСА шеңберінде қабылданған барынша маңызды келісімдер:
- Тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының үкіметі басшылар кеңесінің 2000 жылғы 30 қарашадағы шешімі – күші жойылған;
- Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау ережесі туралы 2009 жылғы 20 қарашадағы келісім - қолданыста;
- Тауарларды қайта экспорттау және қайта экспорттауға рұқсат беру тәртiбi туралы 1994 жылғы 15 сәуірдегі келiсiм;
- Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында Сыртқы Экономикалық Қызметінің (СЭҚ) бірыңғай тауарлар номенклатурсы туралы 1995 жылғы 3 қарашадағы келісім;
- Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында СЭҚ бірыңғай тауарлар номенклатурсына өзгерістер енгізу туралы 1999 жылғы 8 қазандағы хаттама;
- Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында СЭҚ бірыңғай тауарлар номенклатурсы туралы келісімге 2000 жылғы 20 маусымдағы хаттама; және
- Жалған тауар таңбаларын және географиялық көрсеткіштерді пайдаланудың алдын алу және жолын кесу жөніндегі шаралар туралы 1999 жылғы 4 маусымдағы келісім.
II.ЕурАзЭК шеңберінде Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағы
Кеден одағының құқықтық базасын құрастыратын ЕурАзЭК келісімдері:
- Ресей Федерациясы және Беларусь Республикасы арасындағы Кеден одақ туралы 1995 жылғы 6 қаңтадағы келісім;
- Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы және Қазақстан Республикасы арасындағы Кеден одақ туралы 1995 жылғы 20 қаңтадағы келісім;
- Кеден одағы және Бірыңғай экономикалық кеңістігі туралы 1999 жылғы 26 ақпандағы шарты;
КО құқықтық базасын құрастыруды аяқтаған Кеден одағының келісімдері:
- Үшінші елдерге қатысты кедендік әкету баждары туралы 2008 жылғы 25 қаңтардағы келісім;
- Тауарлардың шығарылған елін анықтаудың біыңғай ережелері туралы 2008 жылғы 25 қаңтардағы келісім;
- Кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кеден бағаларын белгілеу туралы 2008 жылғы 25 қаңтадағы келісім;
- Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы 2008 жылғы 12 желтоқсандағы хаттама;
- Тауарларды дамушы және аз дамыған елдерден шығарылғанын айқындау ережесі туралы 2008 жылғы 12 желтоқсандағы келісім;
- Кеден одақтың Кеден кодексі туралы 2009 жылғы 27 қарашадағы шарт;
Қазақстан Республикасы, Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы арасындағы Бірыңғай экономикалық кеңістігі үшін құқықтық негізін анықтайтын келісімдер:

Соглашение о сотрудничестве по противодействию нелегальной трудовой миграции из третьих государств от 19 ноября 2010 года;
III Иные двусторонние соглашения о свободной торговле
Соглашение о свободной торговле между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Сербия от 7 октября 2010 года (вступило в силу 10 января 2012 года).
ПРИЛОЖЕНИЕ
ПРОЕКТ РЕШЕНИЯ
ПРИСОЕДИНЕНИЕ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Решение от [X Месяц 2015 года]
Генеральный совет,
Руководствуясь пунктом 2 статьи XII и пунктом 1 статьи IX Маракешского соглашения об учреждении Всемирной торговой организации (Соглашение ВТО) и Порядком принятия решений в соответствии со статьями IX и XII Соглашения ВТО, одобренным Генеральным советом (WT/L/93),
Выполняя функции Министерской конференции в период между заседаниями согласно пункту 2 статьи IV Соглашения ВТО,
Учитывая заявку Республики Казахстан о присоединении к Соглашению ВТО от 29 января 1996 года,
Отмечая результаты переговоров, направленных на установление условий присоединения Республики Казахстан к Соглашению ВТО, и, подготовив Протокол о присоединении Республики Казахстан,
Принимает следующее решение:
Республика Казахстан может присоединиться к Соглашению ВТО в сроки и на условиях, установленных в Протоколе, приложенном к данному Решению.
ПРОЕКТ ПРОТОКОЛА
О ПРИСОЕДИНЕНИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Преамбула
Всемирная Торговая Организация (именуемая в дальнейшем как "ВТО") на основании одобрения Генерального Совета ВТО, предоставленного в соответствии со статьей XII Марракешского соглашения об учреждении Всемирной Торговой Организации (именуемое в дальнейшем как "Соглашение ВТО"), и Республика Казахстан (именуемая в дальнейшем как "Казахстан"),
Принимая во внимание Доклад Рабочей группы о присоединении Республики Казахстан к Соглашению ВТО, представленный в документе WT/ACC/KAZ/93, от 23 июня 2015 года (именуемый в дальнейшем как "Доклад Рабочей группы"),
Учитывая результаты переговоров о присоединении Казахстана к Соглашению ВТО,
Договариваются о нижеследующем:
РАЗДЕЛ I – ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
С вступлением в силу настоящего Протокола в соответствии с пунктом 8 Казахстан присоединяется к Соглашению ВТО в соответствии со статьей XII указанного Соглашения и таким образом становится членом ВТО.
Соглашение ВТО, к которому присоединяется Казахстан, является Соглашением ВТО, включая пояснительные примечания к указанному Соглашению, с исправлениями, поправками и иными изменениями, внесенными такими правовыми документами, которые могли вступить в силу до даты вступления в силу настоящего Протокола. Настоящий Протокол, который включает обязательства, указанные в пункте 1175 Доклада Рабочей группы, является неотъемлемой частью Соглашения ВТО.

- Үшінші мемлекеттерден келген заңсыз еңбек көші-қонына қарсы іс-қимыл жөніндегі ынтымақтастық 2010 жылғы 19 қарашадағы келісім;
III Еркін сауда-саттық туралы өзге екіжақты келісімдер
- Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Сербия Республикасының Үкіметі арасындағы еркін сауда-саттық туралы 2010 жылғы 7 қазандағы келісім (2012 жылдың 10 қаңтарда күшіне енді).
ҚОСЫМША
ШЕШІМ ЖОБАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОСЫЛУЫ
[2015 жылғы Х айдағы] шешімі
Бас кеңес,
Дүниежүзілік Сауда Ұйымын тағайындау туралы Марракеш келісімінің (ДСҰ Келісімі) ХІІ-бабы 2-тармақ пен ХІ-бабы 1-тармақты және Бас Кеңес мақұлдаған ДСҰ Келісімінің ІХ мен ХІІ-баптарына сәйкес шешім қабылдау тәртібін басшылыққа ала отырып (WT/L/93),
ДСҰ Келісімінің IV-бабы 2-тармағына сәйкес отырыстар арасындағы кезеңде Министрлік конференция функцияларын орындай отыра,
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 29 қаңтардағы ДСҰ Келісіміне қосылу туралы өтінімін ескере отырып,
Қазақстан Республикасының ДСҰ Келісіміне қосылу шарттарын белгілеуге бағытталған келіссөздер нәтижелерін белгілей отыра және Қазақстан Республикасының қосылуы туралы Хаттаманы дайындай отыра,
Келесі шешімді қабылдайды:
1. Қазақстан Республикасы осы шешімге қоса берілген Хаттамада белгіленген мерзімде және шарттарда ДСҰ Келісіміне қосыла алады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОСЫЛУЫ ТУРАЛЫ ХАТТАМАНЫҢ ЖОБАСЫ
Кіріспе
Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісімінің (бұдан әрі "ДСҰ келісімі" деп аталатын) ХІІ бабына сәйкес берілген Дүниежүзілік сауда ұйымының Бас кеңесі мақұлдауының негізінде Дүниежүзілік сауда ұйымы (бұдан әрі "ДСҰ" деп аталатын) және Қазақстан Республикасы (бұдан әрі "Қазақстан" деп аталатын)
2015 жылғы 23 маусымдағы WT/ACC/KAZ/93 құжатында ұсынылған Қазақстан Республикасының ДСҰ келісіміне қосылуы туралы Жұмыс тобының баяндамасын (бұдан әрі "Жұмыс тобының баяндамасы" деп аталатын) назарға ала отырып,
Қазақстанның ДСҰ келісіміне қосылуы туралы келіссөздердің нәтижелерін ескере отырып,
Төмендегілер туралы уағдаласады:
I БӨЛІМ – ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. 8-тармаққа сәйкес осы Хаттаманың күшіне енуімен Қазақстан көрсетілген Келісімнің ХІІ бабына сәйкес ДСҰ келісіміне қосылады және осылайша ДСҰ мүшесі болады.
2. Қазақстан қосылатын ДСҰ келісімі осы Хаттама күшіне енген күнге дейін күшіне енуі мүмкін осындай құқықтық құжаттармен енгізілген түзетулермен, түзетпелермен және өзге де өзгерістермен бірге көрсетілген Келісімге түсіндірме ескертпелерді қоса алғанда, ДСҰ келісімі болып табылады. Жұмыс тобы баяндамасының 1175-тармағында көрсетілген міндеттемелерді қамтитын осы Хаттама ДСҰ келісімінің ажырамас бөлігі болып табылады.

3. Если иное не предусмотрено пунктом 1175 Доклада Рабочей группы, обязательства по многосторонним торговым соглашениям, являющимся приложением к Соглашению ВТО, которые должны быть выполнены в течение периода времени, начиная с момента вступления в силу указанного Соглашения, выполняются Республикой Казахстан, как если бы он принял указанное Соглашение на дату вступления его в силу.
Республика Казахстан может сохранять меру, несоответствующую пункту 1 статьи II Генерального соглашения по торговле услугами (именуемое в дальнейшем как "ГАТС") при условии, что такая мера внесена в Перечень изъятий из Статьи II, прилагаемый к настоящему Протоколу, и отвечает условиям Приложения к ГАТС по изъятиям из Статьи II.
РАЗДЕЛ II – ПЕРЕЧНИ
5. Перечни, представленные в Приложении к настоящему Протоколу, становятся Перечнем уступок и обязательств, прилагаемым к Генеральному Соглашению по тарифам и торговле 1994 года (именуемое в дальнейшем как "ГАТТ 1994 года"), и Перечнем специфических обязательств, прилагаемым к ГАТС, в отношении Казахстана. Этапность уступок и обязательств, перечисленных в перечнях, осуществляется как указано в соответствующих частях соответствующих перечней.
6. Для целей определения в пункте 6 (а) Статьи II ГАТТ 1994 года даты указанного Соглашения, соответствующей датой в отношении Перечня уступок и обязательств, прилагаемого к данному Протоколу, является дата вступления в силу настоящего Протокола.
РАЗДЕЛ III – ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
7. Настоящий Протокол открыт для принятия, посредством подписания или иным способом, Казахстаном до 31 октября 2015 года или более поздней даты, которая может быть определена Генеральным Советом.
8. Настоящий Протокол вступает в силу на тридцатый день после дня его принятия Казахстаном.
9. Настоящий Протокол сдается на хранение Генеральному директору ВТО. Генеральный директор ВТО незамедлительно представляет заверенную копию настоящего Протокола и уведомление о его принятии Казахстаном в соответствии с пунктом 7 каждому члену ВТО и Казахстану.
10. Настоящий Протокол регистрируется в соответствии с положениями статьи 102 Устава Организации Объединенных Наций.
Совершено в [...] [...] [...] в единственном экземпляре на английском, французском и испанском языках, причем каждый текст является аутентичным, за исключением случая, когда прилагаемый Перечень может установить, что он является аутентичным только на одном из этих языков, и Доклад Рабочей группы является аутентичным только на английском языке.

3. Егер жұмыс тобы баяндамасының 1175-тармағында өзгеше көзделмесе, көрсетілген Келісім күшіне енген кезден басталатын уақыт кезеңі ішінде орындалға тиіс ДСҰ келісіміне қосымша болып табылатын көпжақты сауда келісімдері жөніндегі міндеттемелерді Қазақстан Республикасы көрсетілген Келісімді ол күшіне енген күнінен бастап қабылдағандай орындайды.
4. Көрсетілетін қызметтер саудасы жөніндегі бас келісімнің (бұдан әрі "ГАТС" деп аталатын) ІІ бабының 1-тармағына сәйкес келмейтін шараның осы Хаттамаға қоса берілетін ІІ баптан алып тастаулардың тізбесіне енгізілуі және ІІ баптан алып тастаулар бойынша ГАТС қосымшасының талаптарына сай болуы шартымен, Қазақстан Республикасы мұндай шараны сақтап қала алады.
II БӨЛІМ – ТІЗБЕЛЕР
5. Осы Хаттамаға Қосымшада берілген тізбелер 1994 жылғы Тарифтер және сауда жөніндегі бас келісімге (бұдан әрі "1994 жылғы ГАТТ" деп аталатын) қоса берілетін Басқаға беру мен міндеттемелер тізбесіне және Қазақстанға қатысты ГАТС-қа қоса берілетін Ерекше міндеттемелер тізбесіне айналады. Тізбелерде санамаланған басқаға беру мен міндеттемелер кезеңділігі тиісті тізбелердің тиісті бөліктерінде көрсетілгендей жүзеге асырылады.
6. 1994 жылғы ГАТТ ІІ бабының 6 (а) тармағындағы анықтаманың мақсаттары үшін осы Хаттамаға қоса берілетін Басқаға беру мен міндеттемелер тізбесіне қатысты күнге сәйкес келетін көрсетілген Келісімнің күндері осы Хаттаманың күшіне енген күні болып табылады.
III БӨЛІМ – ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
7. Осы Хаттама қол қою немесе өзге тәсіл арқылы Қазақстанның қабылдауы үшін 2015 жылғы 31 қазанға немесе Бас кеңес айқындауы мүмкін неғұрлым кешірек күнге дейін ашық.
8. Осы Хаттама оны Қазақстан қабылдаған күнінен кейін отызыншы күні күшіне енеді.
9. Осы Хаттама ДСҰ Бас директорына сақтауға тапсырылады. ДСҰ Бас директоры 7-тармаққа сәйкес осы Хаттаманың расталған көшірмесін және Қазақстанның оны қабылдағаны туралы хабарламаны ДСҰ әрбір мүшесіне және Қазақстанға дереу ұсынады.
10. Осы Хаттама Біріккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының 102-бабының ережелеріне сәйкес тіркеледі.
[...] [...] [...] ағылшын, француз және испан тілдерінде жалғыз данада жасалды, әрі қоса берілетін Тізбеде осы тілдердің біреуінде ғана тең түпнұсқалы болып табылатындығы белгіленуі мүмкін жағдайды қоспағанда, әрбір мәтін тең түпнұсқалы болып табылады және Жұмыс тобының баяндамасы тек ағылшын тілінде ғана тең түпнұсқалы болып табылады.