О некоторых вопросах Национальной академии наук Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 247.
Подлежит опубликованию
в республиканской печати
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке" и в целях совершенствования системы управления научной сферой, а также повышения эффективности деятельности Национальной академии наук Республики Казахстан в развитии страны:
1. Возложить на Национальную академию наук Республики Казахстан функции по экспертизе работ, выполняемых в рамках программ фундаментальных научных исследований, финансируемых из государственного бюджета.
2. Правительству Республики Казахстан образовать межведомственную комиссию для выработки предложений по совершенствованию деятельности Национальной академии наук Республики Казахстан (далее - межведомственная комиссия), включив в ее состав руководителей государственных органов и видных представителей казахстанской науки.
3. Межведомственной комиссии в трехмесячный срок:
1) проанализировать состояние науки, мировые тенденции ее развития, современную организацию управления научно-технической сферой, существующей кадровый научный и научно-технический потенциал страны, состояние материально-технической базы;
2) определить важнейшие направления фундаментальных и прикладных исследований, исходя из необходимости:
международного признания результатов проводимых исследований;
получения максимальной экономической эффективности вложения государственных средств;
развития экспортного потенциала страны, включая наукоемкие технологии;
интеграции науки с образованием;
создания максимально эффективной системы управления научно-технической сферой;
3) представить предложения по совершенствованию структуры, повышению эффективности деятельности Национальной академии наук Республики Казахстан в социально-экономическом и научно-техническом развитии страны, уточнению и конкретизации функций Национальной академии наук.
4. Правительству Республики Казахстан вынести предложения межведомственной комиссии на обсуждение очередной сессии общего собрания Национальной академии наук, после чего принять необходимые решения.
Президент
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Өкімі. 2001 жылғы 6 қараша N 247.
Республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес және ғылым саласын басқару жүйесін жетілдіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының елді дамытудағы қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясына мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын іргелі ғылыми зерттеулер бағдарламалары шеңберінде орындалатын жұмыстарға сараптама жүргізу функциясы жүктелсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды талдап-жасау үшін ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - ведомствоаралық комиссия) құрсын, оның құрамына мемлекеттік органдардың басшылары мен Қазақстан ғылымының көрнекті өкілдерін енгізсін.
3. Ведомствоаралық комиссия үш ай мерзімде:
1) ғылымның жай-күйін, оның әлемдік даму үрдістерін, ғылыми-техникалық саланы басқарудың қазіргі таңдағы ұйымдастырылуын, елдің қазіргі бар ғылыми кадрлары мен ғылыми-техникалық әлеуетін, материалдық-техникалық базасының жай-күйін талдасын;
2) мыналардың:
жүргізілетін зерттеулер нәтижелерінің халықаралық танылуы;
мемлекет қаражатын салудан мейлінше экономикалық тиімділік алу;
ғылымды қажетсінетін технологияларды қоса алғанда, елдің экспорттық әлеуетін дамыту;
ғылымның біліммен интеграциялануы;
ғылыми-техникалық саланы басқарудың мейлінше тиімді жүйесін құру қажеттігіне қарай іргелі және қолданбалы зерттеулердің аса маңызды бағыттарын айқындасын;
3) елдің әлеуметтік-экономикалық әрі ғылыми-техникалық дамуында Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының құрылымын жетілдіру, қызметінің тиімділігін арттыру, Ұлттық Ғылым академиясының функцияларын дәлдеу және нақтылау жөнінде ұсыныстар енгізсін.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі ведомствоаралық комиссияның ұсыныстарын Ұлттық Ғылым академиясы жалпы жиналысының кезекті сессиясының талқылауына қойып, содан кейін қажетті шешімдер қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Президенті