Об Экспертном совете при Совете Безопасности Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года N 173.
1. Создать Экспертный совет при Совете Безопасности Республики Казахстан.
2. Утвердить положение об Экспертном совете при Совете Безопасности Республики Казахстан согласно приложению к настоящему распоряжению.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 5 декабря 2007 года № 173
ПОЛОЖЕНИЕ
об Экспертном совете при Совете Безопасности Республики Казахстан
Сноска. Положение в редакции приказа Указа Президента РК от 17.04.2019 № 26.
I. Общие положения
1. Экспертный совет при Совете Безопасности Республики Казахстан (далее - Экспертный совет) образован для научно-методологического и экспертно-аналитического обеспечения деятельности Совета Безопасности Республики Казахстан, выработки научно обоснованных рекомендаций в сфере национальной безопасности.
2. Экспертный совет создается, реорганизуется и упраздняется актом Президента Республики Казахстан.
3. Правовой основой деятельности Экспертного совета являются Конституция Республики Казахстан, Закон "О Совете Безопасности Республики Казахстан", иные нормативные правовые акты, а также настоящее положение.
II. Задачи, функции и полномочия Экспертного совета
4. Основными задачами Экспертного совета являются:
1) информационно-аналитическое сопровождение деятельности Совета Безопасности Республики Казахстан, его аппарата и межведомственных комиссий по различным направлениям обеспечения национальной безопасности;
2) координация научно-исследовательских работ в сфере обеспечения национальной безопасности, анализ их результативности и применения полученных научных результатов.
5. В соответствии с основными задачами Экспертный совет осуществляет следующие функции:
1) экспертная проработка материалов к заседаниям Совета Безопасности Республики Казахстан и его межведомственных комиссий, подготовка научно обоснованных рекомендаций по принятию решений в сфере национальной безопасности;
2) участие в подготовке информационно-аналитических материалов для Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан;
3) осуществление научной экспертизы концептуальных, программных документов и инициатив по вопросам обеспечения национальной безопасности;
4) выявление рисков в сфере национальной безопасности, проведение экспертной оценки актуальных угроз национальной безопасности, их вероятности и последствий, выработка рекомендаций по минимизации данных угроз;

Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің жанындағы сараптамалық кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы N 173 Өкімі.
1. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің жанынан сараптамалық кеңес құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің жанындағы сараптамалық кеңес туралы ереже осы өкімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 5 желтоқсандағы
N 173 өкіміне
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Сарапшылық кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Сарапшылық кеңес (бұдан әрі – Сарапшылық кеңес) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің қызметін ғылыми-әдістемелік және сарапшылық-талдамалық қамтамасыз ету, ұлттық қауіпсіздік саласында ғылыми негізделген ұсынымдарды әзірлеу үшін құрылған.
2. Сарапшылық кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады.
3. Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы" Заң, өзге де нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ осы ереже Сарапшылық кеңес қызметінің құқықтық негізі болып табылады.
II. Сарапшылық кеңестің міндеттері, функциялары және өкілеттігі
4. Сарапшылық кеңестің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің, оның аппаратының және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің әртүрлі бағыттары бойынша ведомствоаралық комиссиялардың қызметін ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу;
2) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын үйлестіру, олардың нәтижелілігіне талдау жасау және алынған ғылыми нәтижелерді қолдану болып табылады.
5. Сарапшылық кеңес негізгі міндеттеріне сәйкес:
1) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және оның ведомствоаралық комиссияларының отырыстарына материалдарды сараптап пысықтау, ұлттық қауіпсіздік саласында шешімдер қабылдау бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарды дайындау;
2) Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасына ақпараттық-талдамалық материалдар дайындауға қатысу;
3) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі тұжырымдамалық, бағдарламалық құжаттарға және бастамаларға ғылыми сараптаманы жүзеге асыру;
4) ұлттық қауіпсіздік саласындағы тәуекелдерді анықтау, ұлттық қауіпсіздіктің өзекті қатерлеріне, олардың ықтималдығы мен салдарларына сарапшылық бағалау жүргізу, осы қателерді барынша азайту жөнінде ұсынымдар әзірлеу;

5) подготовка предложений по формированию основных направлений государственной политики в сфере обеспечения национальной безопасности, определение приоритетов в их научно-исследовательском сопровождении, внесение предложений по проведению комплексных научных исследований в области обеспечения национальной безопасности.
6. Для выполнения возложенных задач и осуществления своих функций Экспертный совет вправе:
1) вносить предложения в Высшую научно-техническую комиссию по приоритетным направлениям прикладных научных исследований в сфере обеспечения национальной безопасности, финансируемых из государственного бюджета;
2) формировать заказ на проведение научно-исследовательских работ по актуальным проблемам национальной безопасности, направляемый в установленном порядке в государственные органы для включения в бюджетные программы;
3) пользоваться информационными банками данных государственных органов и организаций, научных и образовательных учреждений и архивов;
4) запрашивать и получать в установленном порядке необходимую информацию из государственных органов и организаций;
5) по согласованию с Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан привлекать для выполнения возложенных задач специалистов из научно-исследовательских организаций и экспертно-аналитических структур.
III. Состав Экспертного совета и порядок его работы
7. Экспертный совет формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Экспертного совета.
8. Председателем Экспертного совета является по должности Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан. Исполнение обязанностей председателя, заместителя председателя, секретаря и членов Экспертного совета осуществляется на общественных началах.
9. Председатель Экспертного совета:
1) организует работу Экспертного совета и осуществляет контроль за его деятельностью;
2) вносит предложения Председателю Совета Безопасности Республики Казахстан по структуре Экспертного совета, его персональному составу;
3) формирует приоритетные направления деятельности Экспертного совета и связанные с ними задачи;
4) утверждает ежегодный план работы Экспертного совета;
5) осуществляет взаимодействие с государственными органами и организациями по вопросам обеспечения деятельности Экспертного совета;
6) назначает заместителя председателя Экспертного совета;
7) определяет руководителей и секретарей комиссий Экспертного совета из числа членов Экспертного совета и ответственных сотрудников аппарата Совета Безопасности Республики Казахстан.
10. Членами Экспертного совета являются ведущие эксперты, ученые, руководители научно-исследовательских институтов, информационно-аналитических структурных подразделений центральных государственных органов и другие специалисты.

5) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындау, оларды ғылыми-зерттеумен сүйемелдеудің басымдықтарын айқындау, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында кешенді ғылыми-зерттеулерді жүргізу жөнінде ұсыныстар енгізу функцияларын жүзеге асырады.
6. Сарапшылық кеңес жүктелген міндеттерді орындау және өз функцияларын жүзеге асыру үшін:
1) мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттары бойынша Жоғары ғылыми-техникалық комиссияға ұсыныс енгізуге;
2) бюджеттік бағдарламаларға енгізу үшін белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдарға жіберілетін, ұлттық қауіпсіздіктің өзекті проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге тапсырыс қалыптастыруға;
3) мемлекеттік органдар, ғылыми және білім беру мекемелері және архив деректерінің ақпараттық дерекқорын пайдалануға;
4) белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан және ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
5) жүктелген міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының келісімімен ғылыми-зерттеу ұйымдарынан және сарапшылық-талдамалық құрылымдардан мамандар тартуға құқылы.
ІІІ. Сарапшылық кеңестің құрамы және оның жұмыс тәртібі
7. Сарапшылық кеңестің құрамы Сарапшылық кеңестің төрағасынан, төрағасының орынбасарынан, хатшысынан және мүшелерінен құрылады.
8. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы лауазымы бойынша Сарапшылық кеңестің төрағасы болып табылады. Сарапшылық кеңестің төрағасы, төрағасының орынбасары, хатшысы және мүшелері міндеттерін атқару қоғамдық негіздерде жүзеге асырылады.
9. Сарапшылық кеңестің төрағасы:
1) Сарапшылық кеңестің жұмысын ұйымдастырады және оның қызметіне бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасына Сарапшылық кеңестің құрылымы, оның дербес құрамы бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) Сарапшылық кеңестің қызметінің басым бағыттарын және олармен байланысты міндеттерді қалыптастырады;
4) Сарапшылық кеңестің жыл сайынғы жұмыс жоспарын бекітеді;
5) Сарапшылық кеңестің қызметін қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
6) Сарапшылық кеңес төрағасының орынбасарын тағайындайды;
7) Сарапшылық кеңестің мүшелері мен Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі аппаратының жауапты қызметкерлері арасынан Сарапшылық кеңес комиссияларының басшылары мен хатшыларын белгілейді.
10. Жетекші сарапшылар, ғалымдар, ғылыми-зерттеу институттарының, орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық-талдамалық құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Сарапшылық кеңестің мүшелері болып табылады.

11. Члены Экспертного совета:
1) обладают равными правами при обсуждении вопросов повестки дня на заседаниях Экспертного совета;
2) имеют право обращаться к председателю Экспертного совета по вопросам деятельности Экспертного совета;
3) имеют право пользоваться в установленном порядке информацией, поступающей в Экспертный совет;
4) в случае отсутствия на заседании Экспертного совета вправе изложить в письменной форме свое мнение по рассматриваемым вопросам.
12. Для реализации функций, возложенных на Экспертный совет, образуются комиссии Экспертного совета по основным направлениям его деятельности.
13. Работа Экспертного совета осуществляется в форме пленарных заседаний и деятельности его комиссий.
14. Сроки проведения пленарных заседаний устанавливаются председателем Экспертного совета. Пленарные заседания считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины членов Экспертного совета.
15. Заседания комиссий Экспертного совета проводятся в дни, определяемые председателем Экспертного совета либо заместителем председателя по согласованию с руководителями комиссий.
IV. Обеспечение деятельности Экспертного совета
16. Информационное и организационно-техническое обеспечение деятельности Экспертного совета осуществляется Аналитическим отделом Совета Безопасности Республики Казахстан при содействии государственных органов и организаций, представители которых входят в состав Экспертного совета. Заведующий Аналитическим отделом Совета Безопасности Республики Казахстан по должности является секретарем Экспертного совета.
17. Финансовое обеспечение научно-исследовательских работ Экспертного совета осуществляется в рамках бюджетных программ Администрации Президента, Совета Безопасности Республики Казахстан, государственных органов по заявкам Аналитического отдела Совета Безопасности Республики Казахстан, а также в рамках программно-целевого финансирования научной деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке".

11. Сарапшылық кеңестің мүшелері:
1) Сарапшылық кеңес отырыстарында күн тәртібі мәселелерін талқылау кезінде тең құқықтарға ие болады;
2) Сарапшылық кеңес қызметінің мәселелері бойынша Сарапшылық кеңестің төрағасына жүгінуге құқылы;
3) Сарапшылық кеңеске келіп түскен ақпаратты белгіленген тәртіппен пайдалануға құқылы;
4) Сарапшылық кеңестің отырысына қатыспаған жағдайда қаралатын мәселе жөніндегі өз пікірін жазбаша түрде беруге құқылы.
12. Сарапшылық кеңеске жүктелген функцияларды іске асыру үшін оның қызметінің негізгі бағыттары бойынша Сарапшылық кеңестің комиссиялары құрылады.
13. Сарапшылық кеңестің жұмысы жалпы отырыстар және оның комиссияларының қызметі нысанында жүзеге асырылады.
14. Жалпы отырыстарды өткізу мерзімдерін Сарапшылық кеңестің төрағасы белгілейді. Жалпы отырыстардың оларға Сарапшылық кеңес мүшелерінің кемінде жартысы қатысса, құқықтық күші бар деп есептеледі.
15. Сарапшылық кеңес комиссияларының отырыстары комиссиялар басшыларының келісімі бойынша Сарапшылық кеңестің төрағасы не төрағаның орынбасары айқындайтын күндері өткізіледі.
ІV. Сарапшылық кеңестің қызметін қамтамасыз ету
16. Сарапшылық кеңестің қызметін ақпараттық және ұйымдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді өкілдері Сарапшылық кеңестің құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қолдауымен Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Талдау бөлімі жүзеге асырады. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Талдау бөлімінің меңгерушісі лауазымы бойынша Сарапшылық кеңестің хатшысы болып табылады.
17. Сарапшылық кеңестің ғылыми-зерттеу жұмыстарын қаржылық жағынан қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Талдау бөлімінің өтінімдері бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қауіпсіздік Кеңесінің, мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалары шеңберінде, сондай-ақ "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми қызметті бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылады.