О присуждении государственной стипендии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в области культуры в 2020 году
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 12 декабря 2020 года № 162
1. Присудить государственную стипендию Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в области культуры в 2020 году согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Настоящее распоряжение опубликовать в средствах массовой информации.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ к
распоряжению Президента
Республики Казахстан от 12
декабря 2020 года № 162
Персональный состав лиц, которым присуждена государственная стипендия Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы в области культуры в 2020 году
Деятели литературы
Айтхожа Марфуға
-
1936 года рождения, поэтесса, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Асан Мирас
-
1987 года рождения, поэт
Әбдікұлы Төлен
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Ашимов Аким (Аким Тарази)
-
1933 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Аширов Ахмет
-
1938 года рождения, писатель-драматург, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Гарькавец Александр
-
1947 года рождения, ученый-тюрколог, общественный деятель
Досанов Сабит
-
1940 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс"
Жолдасбеков Мырзатай
-
1937 года рождения, государственный и общественный деятель, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Жұмаділ Қабдеш
-
1936 года рождения, народный писатель Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Парасат"
Жұртбай Тұрсын
-
1951 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Исабаев Нуртас
-
1954 года рождения, поэт, кавалер ордена "Құрмет"
Исабеков Дулат
-
1942 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер ордена "Достық" ІІ степени
Косылбеков Дидар
-
1969 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана
Қыдырханұлы Уахап
-
1932 года рождения, писатель, заслуженный работник культуры Казахской ССР
Медетбек Темірхан
-
1945 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Құрмет"
Мухамади Егеухан
-
1940 года рождения, поэтесса, кавалер ордена "Құрмет"
Мырзахметұлы Мекемтас
-
1930 года рождения, литературовед, лауреат Государственной премии
Ниязбек Рапилбек
-
1943 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана, обладатель медали "Ерен еңбегі үшін"
Нуржекеев Бексултан
-
1941 года рождения, писатель, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Нурпеисов Абдижамил
-
1924 года рождения, Қазақстанның Еңбек Ері, народный писатель Казахстана, лауреат Государственной премии
Оразбаев Иранбек
-
1947 года рождения, поэт, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Раш Мынбай
-
1930 года рождения, поэт, заслуженный работник культуры Казахской ССР, кавалер ордена "Құрмет"
Салғараұлы Қойшығара
-
1939 года рождения, писатель, ученый, лауреат Государственной премии, заслуженный деятель Казахстана
Сарай Әнес
-
1937 года рождения, писатель, лауреат Государственной премии
Сейсенбаев Роллан
-
1946 года рождения, писатель, кавалер ордена "Достық" ІІ степени
Сулейменов Олжас
-
1936 года рождения, поэт, народный писатель Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Тұрғынбекұлы Серік
-
1946 года рождения, поэт, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Халлиолла Бауыржан
-
1979 года рождения, поэт, обладатель медали "Ерен еңбегі үшін"
Деятели искусства
Аюханов Булат
-
1938 года рождения, хореограф-балетмейстер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Абдикалыкова Елена
-
1970 года рождения, композитор, заслуженный деятель Казахстана
Алиев Дулат
-
1948 года рождения, художник
Әлтай Аманжол
-
1971 года рождения, айтыскер, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Ашимов Асанали
-
1937 года рождения, народный артист СССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Аширбекова Роза
-
1938 года рождения, актриса, народная артистка Казахской ССР
Байбосынов Кайрат
-
1950 года рождения, традиционный исполнитель, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии, лауреат орденов "Парасат" и "Достық" ІІ степени
Байсеитова Раушан
-
1947 года рождения, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Бекбосын Қажыбек
-
1946 года рождения, исполнитель кюев, народный артист Казахстана
Бекетаева Айгерим
-
1991 года рождения, солистка балета
Днишев Алибек
-
1951 года рождения, певец, народный артист СССР, лауреат Государственной премии
Жаканов Илья
-
1936 года рождения, композитор, поэт, искусствовед, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Отан"
Жақыпбай Нұрқанат
-
1947 года рождения, режиссер, заслуженный деятель Казахстана
Жаманбаев Базаргали
-
1942 года рождения, дирижер, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Жангаскаева Асель
-
1992 года рождения, солистка балета
Жуманов Есмгалей
-
1946 года рождения, художник-живописец
Джелдибаев Абдимомын
-
1937 года рождения, исполнитель кюев, композитор, кавалер орденов "Құрмет", "Парасат", "Достық" ІІ степени
Джумакова Умитжан
1954 года рождения, музыковед, искусствовед
Иманғалиев Нұртілеу
1952 года рождения, общественный деятель, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена "Парасат"
Каламбаева Кундыз
1962 года рождения, заслуженный артист Казахстана, кавалер ордена "Құрмет"
Кастеева Зарема
1947 года рождения, балерина, народная артистка Казахской ССР
Клушкин Юрий
1937 года рождения, музыкант, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Косубаева Тамара
1928 года рождения, актриса, заслуженная артистка Казахстана
Куанышева Жаннат
1958 года рождения, киноактриса, заслуженная актриса Казахской ССР
Мәлібекұлы Жандарбек
1942 года рождения, архитектор, автор Государственного Герба Республики Казахстан
Мышбаева Нукетай
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Недлина Валерия
1982 года рождения, искусствовед
Нурмухамбетов Ерлан
1974 года рождения, кинорежиссер, продюсер
Нүсіпжан Нұрғали
1937 года рождения, певец, народный артист Казахстана, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Парасат" и "Барыс" ІІ степени
Обаев Исмухан
1941 года рождения, народный артист Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Оразбаев Сабит
1936 года рождения, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии
Өтепберген Аян
1992 года рождения, актер, лауреат государственной молодежной премии "Дарын"
Умирова Арай
1987 года рождения, актриса
Пирожков Валерий
1949 года рождения, художник, скульптор
Померанцев Юрий
1923 года рождения, народный артист Казахской ССР, Қазақстанның Еңбек Ері, лауреат Государственной премии
Приходько Валерий
1949 года рождения, художник-живописец
Разиева Гульвира
1936 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Тасыбекова Торгын
1938 года рождения, народная артистка Казахской ССР
Тауекелов Сламбек
1948 года рождения, кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана
Теменов Талгат
1954 года рождения, режиссер, народный артист Казахстана, заслуженный деятель Казахстана, кавалер орденов "Құрмет", "Парасат", "Достық" ІІ степени
Тогузаков Ерболат
1948 года рождения, киноактер, заслуженный деятель Казахстана
Тулегенова Бибигуль
1929 года рождения, народная артистка СССР, лауреат Государственной премии
Тулеутаев Ерлан
1968 года рождения, традиционный исполнитель, искусствовед
Тыныштыгулова Сара
1942 года рождения, народная артистка Казахской ССР, кавалер ордена "Парасат"
Уәлихан Шот-Аман
1932 года рождения, архитектор, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Парасат"
Хасангалиев Ескендир
1940 года рождения, певец-композитор, народный артист Казахской ССР, лауреат Государственной премии, кавалер орденов "Құрмет" и "Отан"
Шарип Амантай
1965 года рождения, поэт, лауреат государственной молодежной премии "Дарын"

2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мәдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясын беру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 12 желтоқсандағы № 162 өкімі.
1. Осы өкімге қосымшаға сəйкес 2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мəдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілсін.
2. Осы өкім бұқаралық ақпарат құралдарында жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 162 өкіміне
ҚОСЫМША
2020 жылы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының мəдениет саласындағы мемлекеттік стипендиясы берілген адамдардың дербес құрамы Əдебиет қайраткерлері
Айтқожа Марфуға
-
1936 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" орденінің иегері
Асан Мирас
-
1987 жылы туған, ақын
Әбдікұлы Төлен
-
1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Əшімов Əкім (Əкім Тарази)
-
1933 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Əшіров Ахмет
-
1938 жылы туған, жазушыдраматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Гарькавец Александр
-
1947 жылы туған, түркітанушы-ғалым, қоғам қайраткері
Досанов Сəбит
-
1940 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" жəне "Барыс" ордендерінің иегері
Жолдасбеков Мырзатай
-
1937 жылы туған, мемлекет жəне қоғам қайраткері, "Құрмет" жəне "Парасат" ордендерінің иегері
Жұмаділ Қабдеш
-
1936 жылы туған, Қазақстанның халық жазушысы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" орденінің иегері
Жұртбай Тұрсын
-
1951 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Исабаев Нұртас
-
1954 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Исабеков Дулат
-
1942 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, ІІ дəрежелі "Достық" орденінің иегері
Қосылбеков Дидар
-
1969 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Қыдырханұлы Уахап
-
1932 жылы туған, жазушы, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген мəдениет қызметкері
Медетбек Темірхан
-
1945 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" жəне "Құрмет" ордендерінің иегері
Мұқамəди Егеухан
-
1940 жылы туған, ақын, "Құрмет" орденінің иегері
Мырзахметұлы Мекемтас
-
1930 жылы туған, əдебиеттанушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Ниязбек Рəпілбек
-
1943 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Ерен еңбегі үшін" медалінің иегері
Нұржекеев Бексұлтан
-
1941 жылы туған, жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Нұрпейісов Əбдіжəміл
-
1924 жылы туған, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстанның халық жазушысы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Оразбаев Иранбек
-
1947 жылы туған, ақын, Мемлекеттік сыйлық тың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Рəш Мыңбай
-
1930 жылы туған, ақын, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген мəдениет қызметкері, "Құрмет" орденінің иегері
Салғараұлы Қойшығара
-
1939 жылы туған, жазушы, ғалым, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Сарай Әнес
-
1937 жылы туған, жазушы, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Сейсенбаев Роллан
-
1946 жылы туған, жазушы, ІІ дəрежелі "Достық" орденінің иегері
Сүлейменов Олжас
-
1936 жылы туған, ақын, Қазақ КCР-інің халық жазушысы, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік жəне прогресс сыйлығының лауреаты
Тұрғынбекұлы Серік
-
1946 жылы туған, ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Халиолла Бауыржан
-
1979 жылы туған, ақын, "Ерен еңбегі үшін" медалінің иегері
Өнер қайраткерлері
Аюханов Булат
-
1938 жылы туған, хореографбалетмейстер, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Əбдіқалықова Елена
-
1970 жылы туған, композитор, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Əлиев Дулат
-
1948 жылы туған, суретші
Əлтай Аманжол
-
1971 жылы туған, айтыс кер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет" орденінің иегері
Əшімов Асанəлі
-
1937 жылы туған, КСРО халық əртісі, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Əшірбекова Роза
-
1938 жылы туған, актриса, Қазақ КСР-інің халық əртісі
Байбосынов Қайрат
-
1950 жылы туған, дəстүрлі əнші, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" жəне ІІ дəрежелі "Достық" ордендерінің иегері
Байсейітова Раушан
-
– 1947 жылы туған, Қазақ КСР-і нің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Бекбосын Қажыбек
-
1946 жылы туған, күйші, Қазақстанның халық əртісі
Бекетаева Əйгерім
-
1991 жылы туған, балет солисі
Дінішев Əлібек
-
1951 жылы туған, əнші, КСРО халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Жақанов Ілия
-
1936 жылы туған, ком позитор, ақын, өнертанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Отан" орденінің иегері
Жақыпбай Нұрқанат
-
1947 жылы туған, режиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Жаманбаев Базарғали
-
1942 жылы туған, дирижер, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Жанғасқаева Əсел
-
1992 жылы туған, балет солисі
Желдібаев Əбдімомын
-
1937 жылы туған, күйші, композитор, "Құрмет", "Парасат", ІІ дəрежелі "Достық" ордендерінің иегері
Жұмақова Үмітжан
1954 жылы туған, музыкатанушы, өнертанушы
Жұманов Есімғали
-
1946 жылы туған, суретшікескіндемеші
Иманғалиев Нұртілеу
1952 жылы туған, қоғам қайраткері, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Парасат" орденінің иегері
Клушкин Юрий
1937 жылы туған, музыкант, Қазақ КСР-інің халық əртісі, "Парасат" орденінің иегері
Қаламбаева Құндыз
1962 жылы туған, Қазақстанның еңбек сіңірген əртісі, "Құрмет" орденінің иегері
Қастеева Зарема
1947 жылы туған, балерина, Қазақ КСР-інің халық əртісі
Қосыбаева Тамара
-
1928 жылы туған, актриса, Қазақстанның еңбек сіңірген əртісі
Қуанышева Жаннат
-
1958 жылы туған, киноактриса, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген əртісі
Мəлібекұлы Жандарбек
1942 жылы туған, сəулетші, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының авторы
Мышбаева Нүкетай
1936 жылы туған, Қазақ КСРінің халық əртісі, "Парасат" орденінің иегері
Недлина Валерия
1982 жылы туған, өнертанушы
Нұрмұхамбетов Ерлан
1974 жылы туған, кинорежиссер, продюсер
Нүсіпжан Нұрғали
1937 жылы туған, əнші, Қазақстанның халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Парасат" жəне ІІ дəрежелі "Барыс" ордендерінің иегері
Обаев Есмұқан
1941 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық əртісі, "Парасат" орденінің иегері
Оразбаев Сəбит
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Өмірова Арай
1987 жылы туған, актриса
Өтепберген Аян
1992 жылы туған, актер, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының иегері
Пирожков Валерий
1949 жылы туған, суретші, мүсінші
Померанцев Юрий
1923 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Қазақстанның Еңбек Ері, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты
Приходько Валерий
1949 жылы туған, суретшікескіндемеші
Разиева Гульвира
1936 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық əртісі, "Парасат" орденінің иегері
Тасыбекова Торғын
1938 жылы туған, Қазақ КСР-інің халық əртісі
Тəуекелов Сламбек
1948 жылы туған, кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Теменов Талғат
1954 жылы туған, режиссер, Қазақстанның халық əртісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрмет", "Парасат", ІІ дəрежелі "Достық" ордендерінің иегері
Тоғызақов Ерболат
1948 жылы туған, киноактер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері
Төлегенова Бибігүл
1929 жылы туған, əнші, КСРО халық əртісі, Мемле кеттік сыйлықтың лауреаты
Төлеутаев Ерлан
1968 жылы туған, дəстүрлі əнші, өнертанушы
Тыныштығұлова Сара
1942 жылы туған, Қазақ КСРінің халық əртісі, "Парасат" орденінің иегері
Уəлихан Шот-Аман
1932 жылы туған, сəулетші, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" жəне "Парасат" ордендерінің иегері
Хасанғалиев Ескендір
1940 жылы туған, əншікомпозитор, Қазақ КСР-інің халық əртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты, "Құрмет" жəне "Отан" ордендерінің иегері
Шəріп Амантай
1965 жылы туған, ақын, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты