О дипломе и образце нагрудного знака выпускника Национальной Высшей Школы Государственного Управления при Президенте Республики Казахстан
РАСПОРЯЖЕНИЕ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 25 февраля 1998 г. N 3852. Утратило силу - распоряжением Президента РК от 12 ноября 1998 г. N 4142 ~N984142
В соответствии с пунктом 21 Положения о Национальной Высшей Школе Государственного Управления при Президенте Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 12 ноября 1996 года N 3216, утвердить Положение о дипломе и образец нагрудного знака выпускника НВШГУ (прилагаются).
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
распоряжением Президента Республики
Казахстан
от 25 февраля 1998 г. N 3852
ПОЛОЖЕНИЕ
о дипломе Национальной Высшей Школы Государственного
Управления при Президенте Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет статус диплома Национальной Высшей Школы Государственного Управления при Президенте Республики Казахстан (далее НВШГУ).
1. Диплом - официальный документ, свидетельствующий об окончании НВШГУ и защите магистрской или дипломной работы.
2. Диплом Национальной Высшей Школы Государственного Управления при Президенте Республики Казахстан выдается лицам, прошедшим полный курс обучения в НВШГУ, защитившим магистрскую или дипломную работу и показавшим:
глубокие теоретические знания и практические навыки управленческой деятельности;
способность анализировать социально-экономические процессы, умение использовать научную методологию в профессиональной деятельности;
понимание закономерностей мировых процессов, развития институтов государства, его структур и функций;
знание психологии и умение работать с людьми;
знание государственного, русского и иностранных языков в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей;
знание современного этикета - международного, делового, профессионального, умение вести аргументированную дискуссию;
потребность к самообразованию, к общению с миром культуры;
умение пользоваться информационными технологиями как инструментом управления;
наличие научных представлений о здоровом образе жизни, умения и навыков физического самосовершенствования.
3. Слушателям, показавшим отличные результаты, вручается диплом с отличием. Условия, необходимые для получения диплома с отличием, определяются Положением о системе оценивания знаний и порядке проведения контроля знаний, утверждаемым Советом НВШГУ.
4. Диплом НВШГУ и приложение к нему подписываются председателем Государственной аттестационной комиссии и директором НВШГУ.
5. Диплом НВШГУ вручается, как правило, руководящими должностными лицами государства в торжественной обстановке.

Қазақстан Республикасы Президентi жанындағы Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебiн бiтiрушiнiң дипломы мен омырауға тағатын белгiсiнiң үлгiсi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң өкiмi 1998 жылғы 25 ақпан N 3852. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998.11.12. N 4142 өкiмiмен. ~N984142
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 12 қарашадағы
N 3216
U963216_
Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы
Президентi жанындағы Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк басқару Мектебi
туралы Ереженiң 21-тармағына сәйкес ҰЖМБМ бiтiрушiсiнiң дипломы туралы
ереже мен омырауға тағатын белгiсiнiң үлгiсi бекiтiлсiн (қоса берiлiп
отыр).
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 25 ақпандағы
N 3852 өкiмiмен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентi жанындағы Ұлттық
Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебiнiң дипломы туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебi (бұдан былай - ҰЖМБМ) дипломының мәртебесiн белгiлейдi.
1. Диплом - ҰЖМБМ-ды бiтiргенiн және магистрлiк немесе диплом жұмысын қорғағанын куәландыратын ресми құжат.
2. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Ұлттық Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебiнiң дипломы ҰЖМБМ-да толық оқу курсынан өткен, магистрлiк немесе диплом жұмысын қорғап:
басқару қызметiнде терең теориялық бiлiмi мен iс-тәжiрибе дағдысын;
әлеуметтiк-экономикалық процестерге талдау жасай бiлу қабiлетiн, кәсiби қызметте ғылыми әдiстеменi қолдана бiлетiндiгiн;
әлемдiк процестердiң, мемлекеттiк институттардың, оның құрылымдары мен қызметтерiнiң даму заңдылықтарын түсiнетiндiгiн;
психологияны меңгергенiн және адамдармен тiл табыса жұмыс iстей алатындығын;
мемлекеттiк, орыс және шетел тiлдерiн қызметтiк мiндеттерiн атқаруға қажеттi ауқымда бiлетiндiгiн;
қазiргi заманғы халықаралық, iскерлiк, кәсiби әдептi бiлетiндiгiн, дәлелдi, пiкiрталасын жүргiзе алатындығын;
өз бiлiмiн көтеруге мәдениет әлемiне ден қоюға құштарлығын;
басқару құралы ретiнде ақпараттық технологияларды пайдалана бiлетiндiгiн;
салауатты өмiр салты жөнiнде ғылыми түсiнiгi бар екендiгiн, дене бiтiмiн жетiлдiру қабiлетi мен дағдысын көрсеткен адамдарға берiледi.
3. Үздiк нәтижелер көрсеткен тыңдаушыларға үздiк диплом тапсырылады. Үздiк диплом алу үшiн қажеттi шаралар ҰЖМБМ Кеңесi бекiткен Бiлiмге баға беру жүйесi мен бiлiм бақылау тәртiбi туралы ережемен белгiленедi.
4. ҰЖМБМ-ның дипломы мен оның қосымшасына Мемлекеттiк аттестациялық комиссиясының төрағасы мен ҰЖМБМ директоры қол қояды.
5. ҰЖМБМ-ның дипломын, әдетте, мемлекеттiң басшы лауазымды адамдары салтанатты жағдайда тапсырады.

6. Выпускники НВШГУ составляют кадровый резерв Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
7. Выпускникам, получившим диплом, гарантируется трудоустройство на должность государственного служащего не ниже той, которую они занимали до поступления в НВШГУ.
Лица, обучавшиеся на платной основе, трудоустраиваются самостоятельно.
8. Наличие диплома НВШГУ учитывается при решении вопроса о продвижении его обладателя по государственной службе.
9. Для выпускников, не имевших до поступления в НВШГУ стажа государственной службы, диплом является основанием для внеконкурсного зачисления на государственную службу.
10. Слушателю, прошедшему полный курс обучения в НВШГУ и не защитившему магистрскую (дипломную) работу, вручается свидетельство.
11. Государственным служащим, закончившим краткосрочные курсы, организованные при НВШГУ, выдается свидетельство.
12. Образец свидетельства утверждается Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
13. Свидетельство подписывается директором НВШГУ.
14. В случае утраты диплома (свидетельства) по заявлению его владельца выписывается дубликат.
Утвержден
распоряжением Президента Республики
Казахстан
от 25 февраля 1998 г. N 3852
ОБРАЗЕЦ НАГРУДНОГО ЗНАКА ВЫПУСКНИКА
Национальной Высшей Школы Государственного Управления
при Президенте Республики Казахстан (НВШГУ)
Нагрудный знак выпускника НВШГУ представляет собой
восьмиконечную розетку, в которую вписана раскрытая книга, левый
верхний II правый нижний углы которой выходят за границы розетки.
Левая страница книги чистая, на правой изображены элементы
государственной символики Республики Казахстан - солнце и парящий в
его лучах беркут. Изображение заключено в круг, по внутренней
стороне которого расположено наименование Школы.
Цветовое решение нагрудного знака:
солнце, беркут - золотистые;
книга - голубая эмаль;
розетка - золотистая;
наименование учреждения - золотистое;
круг - белая эмаль;
окантовка - золотистая.
Смысловое наполнение символики нагрудного знака:
1. Книга - универсальный символ источника знаний и образования,
отражающий основную цель деятельности НВШГУ.
2. Солнце и парящий в его лучах беркут - атрибуты государственной символики суверенного Казахстана. Данная часть символики подчеркивает принадлежность НВШГУ к системе учреждений при Президенте Республики Казахстан.

6. ҰЖМБМ-ды бiтiрушiлер Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiнiң кадрлар резервiн құрайды.
7. Диплом алған мектеп бiтiрушiлерге ҰЖМБМ-ға түскенге дейiн атқарған лауазымынан төмен емес мемлекеттiк қызметке орналасуға кепiлдiк берiледi.
Ақылы негiзде оқығандар жұмысқа өздерi орналасады.
8. ҰЖМБМ дипломының болуы оның иесiн мемлекеттiк қызмет бабында
жоғарылату туралы мәселе шешiлген кезде ескерiледi.
9. ҰЖМБМ-ға түскенге дейiн мемлекеттiк қызмет стажы болмаған
мектеп бiтiрушiлер үшiн диплом мемлекеттiк қызметке конкурстан тыс
қабылдауға негiз болып табылады.
10. ҰЖМБМ-ның толық оқу курсынан өткен, бiрақ магистрлiк (диплом)
жұмысын қорғамаған тыңдаушыға куәлiк берiледi.
11. ҰЖМБМ жанынан ұйымдастырылған қысқа мерзiмдi курстарды
бiтiрген мемлекеттiк қызметшiлерге куәлiк берiледi.
12. Куәлiк үлгiсiн Қазақстан Республикасының Президентi
Әкiмшiлiгiнiң Басшысы бекiтедi.
13. Куәлiкке ҰЖМБМ-ның директоры қол қояды.
14. Дипломды (куәлiктi) жоғалтып алған жағдайда иесiнiң өтiнiшi
бойынша оған екiншi нұсқасы жазылып берiледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 25 ақпандағы
N 3852 өкiмiмен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Ұлттық
Жоғары Мемлекеттiк Басқару Мектебiн (ҰЖМБМ)
бiтiрушiнiң омырауға тағатын белгiсiнiң
ҮЛГIСI
ҰЖМБМ-ды бiтiрушiнiң белгiсi мынадай болып келедi: сегiз қырлы
таңба өрiсiнде беттерi ашық кiтап орналасқан, оның сол жақ жоғары және
оң жақ төменгi бұрыштары таңба шекарасынан шығып тұрады. Кiтаптың сол
жақ бетi таза, оң жақ бетiне Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
нышаны - күн мен оның сәулесi аясында қалықтаған қыран бейнеленген.
Бұл бейнелер шеңберге алынып, оның iшкi жағында Мектептiң аты
жазылған.
Омырау белгiсi түсiнiң сипаттамасы:
күн, қыран - алтын түстi;
кiтап - көгiлдiр эмаль;
сегiз қырлы таңба - алтын түстi;
мекеменiң аты - алтын түстi;
шеңбер - ақ эмаль;
жиектемесi - алтын түстi.
Белгi нышандарының мағынасы:
1. Кiтап - ҰЖМБМ-ның негiзгi мақсатын айқындайтын iлiм мен бiлiм
қайнарының әмбебап нышаны.
2. Күн мен оның сәулесi аясында қалықтаған қыран егемен Қазақстанның мемлекеттiк нышандарының белгiлерi. Нышандардың бұл бөлiмi ҰЖМБМ-ның Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы мекемелер жүйесiне кiретiндiгiн көрсетедi.