Соглашение между Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерством транспорта Российской Федерации о создании благоприятных тарифных условий транзита казахстанских грузов по территории Российской Федерации и российских грузов по территории Республики Казахстан
Соглашение, г. Сочи, 15 августа 2006 г.
СОГЛАШЕНИЕ *
между Министерством транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан и Министерством транспорта Российской Федерации
о создании благоприятных тарифных условий транзита казахстанских
грузов по территории Российской Федерации и российских грузов
по территории Республики Казахстан
(Соглашение вступило в силу 15 августа 2006 г. -
Бюллетень международных договоров Республики Казахстан,
2006 г., N 6, ст. 45)
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерство транспорта Российской Федерации, в дальнейшем именуемые Сторонами,
исходя из Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года,
руководствуясь Тарифным Соглашением железнодорожных администраций (Железных дорог) государств-участников Содружества Независимых Государств, подписанного 17 февраля 1993 года (далее - Тарифное Соглашение),
с целью осуществления скоординированных действий по созданию благоприятных условий транзита казахстанских грузов по территории Российской Федерации и российских грузов по территории Республики Казахстан,
стремясь повышать эффективность использования транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан и Российской Федерации,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
В настоящем Соглашении под исключительными условиями понимаются коэффициенты и специальные ставки в долларах США, применяемые при расчете тарифов, определенных в соответствии с правилами Тарифной политики железных дорог государств-участников Содружества Независимых Государств на перевозки грузов в международном сообщении (далее - Тарифная политика СНГ) на соответствующий фрахтовый год, согласованными и утвержденными на ежегодных Тарифных конференциях в рамках Тарифного Соглашения в части, касающейся перевозок по линиям железных дорог Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 2
Стороны применяют исключительные условия к тарифам на перевозки казахстанских грузов транзитом по территории Российской Федерации и российских грузов транзитом по территории Республики Казахстан, рассчитанным по ставкам и правилам Тарифной политики СНГ на соответствующий фрахтовый год, согласованным и утвержденным на Тарифных конференциях железнодорожных администраций-участниц Тарифного соглашения, а также дополнительные исключительные условия, установленные в соответствующем году, в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон и международными договорами, участниками которых являются государства Сторон

Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi мен Peceй Фeдepaциясы Көлiк министрлігі арасындағы Ресей Федерациясының аумағы бойынша қазақстан жүктерiнiң және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша peceй жүктерiнiң транзитiне қолайлы тарифтік жaғдaйлap жacaу туралы Келісім
Келісім, Сочи қ., 2006 жылғы 15 тамыз
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi
мен Peceй Фeдepaциясы Көлiк министрлігі арасындағы Ресей
Федерациясының аумағы бойынша қазақстан жүктерiнiң және
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша peceй жүктерiнiң
транзитiне қолайлы тарифтік жaғдaйлap жacaу туралы
КЕЛІСІМ <*>
(2006 жылғы 15 тамызда күшіне енді -
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені,
2006 ж., N 6, 45-құжат, СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi мен Ресей Федерациясы Көлiк министрлiгi,
1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы Темiр жол көлiгi кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының қызметiн құқықтық реттеудiң ерекшелiктерi туралы  келiсiмдi негiзге ала отырып,
1993 жылғы 17 ақпанда қол қойылған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Темiр жолдары әкiмшiлiктерiнiң (Темiр жолдардың) тарифтiк келiсiмiн (бұдан әрi - Тарифтiк келicім) басшылыққа ала отырып,
Ресей Федерациясының аумағы бойынша қазақстан жүктерiнiң және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ресей жүктерiнiң транзитiне қолайлы тарифтiк жағдайлар жасау жөнiндегi үйлестiрiлген iс-қимылды жүзеге асыру мақсатында,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының транзит-көлiк  әлеуетін пайдаланудың тиімділігін арттыруға ұмтыла отырып,
төмендегi туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмде айрықша жағдайлар деп Тарифтiк келiсiм шеңберiнде жыл сайынғы Тарифтiк конференцияларда Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы темiр жол желiлерiмен тасымалдауға қатысты бөлiгiнде тиiстi жалға алу жылына келiсiлген және бекiтiлген, халықаралық қатынаста жүк тасымалдарына арналған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер темiр жолдарының тарифтiк саясаты ережесiне (бұдан әрi - ТМД Тарифтiк саясаты) сәйкес белгiленген тарифтердi есептеу көзiнде қолданылатын коэффициенттер мен АҚШ долларымен көрсетiлген арнайы алымдар түсiнiледi.
2-бап
Тараптар Ресей Федерациясының аумағы бойынша қазақстан жүктерiнiң транзитiне және Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ресей жүктерiнiң транзитiне Тарифтiк келiсiмге қатысушы темiр жол әкiмшiлiктерiнiң Тарифтiк конференцияларында келiсiлген және бекiтiлген тиiстi жалға алу жылға сәйкес ТМД Тарифтiк саясат ставкалары және ережелерi бойынша есептелген тарифтерге айрықша жағдайларды, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамаларына және Тараптар мемлекеттерi қатысушылары болып табылатын халықаралық жағдайларға сәйкес тиiстi жылы қосымша айрықша анықталған шарттарды қолданады.

Статья 3
Предложения по установлению исключительных условий рассматриваются с учетом экономических интересов каждой из Сторон и возможностей дополнительного привлечения грузов на железные дороги государств Сторон.
Статья 4
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения по взаимному согласию Сторон, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 5
Споры, связанные с толкованием и применением настоящего Соглашения, Стороны будут разрешать путем консультаций и переговоров.
Статья 6
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания и действует до истечения шести месяцев с даты письменного уведомления одной из Сторон о своем намерении прекратить его действие.
Совершено в городе Сочи 15 августа 2006 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения используется текст на русском языке.
(Подписи)

3-бап
Айрықша жағдайларды белгілеу жөнiндегі ұсыныстар Тараптардың әрқайсысының экономикалық мүдделерi мен Тараптар мемлекеттерiнiң темiр жолдарына қосымша жүк тарту мүмкiндiктерi ескерiле отырып қаралады.
4-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың өзара келiсуi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар жеке хаттамалармен ресiмделедi және осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
5-бап
Осы Келiсiмдi түсiндiруге және қолдануға байланысты дауларды Тараптар консультациялар мен келiссөздер арқылы шешетiн болады.
6-бап
Осы Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және Тараптардың бipeуi оның қолданысын тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарлаған күннен бастап алты ай өткенге дейiн қолданылады.
Сочи қаласында 2006 жылғы 15 тамызда әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi данада жасалды және де екi мәтiннiң күшi бiрдей болады.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда орыс тiлiндегi мәтiн пайдаланылады.
(Қолдары)