Об утверждении Правил осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2000 года N 80
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 284 "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, акимам областей и гг. Астаны и Алматы обеспечить единовременные выплаты в соответствии с Правилами осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2000 года N 80
Правила осуществления единовременных выплат родителям,
усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих
1. Настоящие Правила определяют механизм осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 284 "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих".
2. Единовременные выплаты производятся родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, не получившим в период с 3 сентября 1945 года по 20 января 1993 года установленные законодательством о социальной защите военнослужащих страховые суммы и не сумевшим своевременно оформить документы на получение единовременных выплат в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 16 сентября 1997 года N 3636 "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих".
Вышеуказанные выплаты производятся родителям, усыновителям, опекунам военнослужащих:
погибших, умерших в период прохождения военной службы по призыву или после увольнения вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении военной службы (за исключением случаев, когда смерть наступила в результате их противоправных действий), в размере 87750 тенге;
погибших, умерших в период боевых действий (за исключением случаев, когда смерть наступила в результате их противоправных действий), в размере 117000 тенге.

Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 15 қаңтар N 80
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлем туралы" 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 284 Жарлығын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібі бекітілсін. 2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібіне сәйкес бір жолғы төлемді қамтамасыз етсін. 3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қаңтардағы N 80 қаулысымен бекітілген Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібі
1. Осы Тәртіп "Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлем туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 284 Жарлығына сәйкес қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тетігін айқындайды.
2. Бір жолғы төлем қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің 1945 жылғы 3 қыркүйектен 1993 жылғы 20 қаңтарға дейінгі кезеңде әскери қызметшілерді әлеуметтік қорғау туралы заңдарда белгіленген сақтандыру сомаларын алмаған және Қазақстан Республикасы Президентінің "Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлем туралы" 1997 жылғы 16 қыркүйектегі N 3636 Жарлығына сәйкес бір жолғы төлем алуға құжаттарын уақытында ресімдей алмаған ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына беріледі.
Жоғарыда көрсетілген төлемдер:
шақыру бойынша әскери қызмет атқару кезеңінде қаза тапқан немесе әскери қызметін атқару кезінде алынған жарақаттың, контузияның, зақымның, науқастың зардабынан әскери қызметтен босағаннан кейін қайтыс болған (құқыққа қарсы әрекеттері салдарынан қайтыс болған жағдайларды қоспағанда) әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына 87750 теңге мөлшерінде;
әскери іс-қимылдар кезеңінде қаза тапқан, қайтыс болған (құқыққа қарсы әрекеттері салдарынан қайтыс болған жағдайларды қоспағанда) әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына 117000 теңге мөлшерінде жүргізіледі.

3. Родители, усыновители, опекуны погибших, умерших военнослужащих, имеющие право на получение единовременных выплат, представляют в районные (городские) отделы труда, занятости и социальной защиты населения следующие документы:
1) заявление установленной формы (приложение 1);
2) решение, справку, извещение или документ, подтверждающий смерть, гибель (в том числе самоубийство) военнослужащего. В случае отсутствия каких-либо документов необходимо решение суда о признании смерти, гибели военнослужащего;
3) документ, подтверждающий родственные отношения с погибшим, умершим;
4) паспорт или удостоверение личности гражданина, имеющего право на получение единовременной выплаты.
4. Районные (городские) отделы труда, занятости и социальной защиты населения регистрируют в специальном журнале представленные документы на получение единовременной выплаты согласно пункту 3 настоящих Правил, составляют списки граждан в соответствии с установленными формами (приложения 2 и 3) и передают в областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты.
5. Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты на основании представленных списков, подготовленных в соответствии с приложениями 2 и 3, определяют потребность средств на финансирование единовременных выплат, а также на выплату расходов за банковские услуги по организации выплат и направляют в Министерство труда и социальной защиты населения.
6. Министерство труда и социальной защиты населения на основе заявленных потребностей областных, городов Астаны, Алматы департаментов (управлений) труда, занятости и социальной защиты населения представляют заявку на финансирование единовременных выплат в Министерство финансов.
7. Министерством финансов производится выделение средств из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения на единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, а также средств на возмещение расходов за банковские услуги по организации выплат.
Министерство труда и социальной защиты населения перечисляет средства в областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения на основании представленных ими потребностей.
8. Областным, городов Астаны, Алматы департаментам труда, занятости и социальной защиты населения в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан открывается бюджетный счет N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан" для финансирования расходов по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.

3. Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің бір жолғы төлемді алуға құқығы бар ата-аналары, асырап алушылары, қамқоршылары аудандық (қалалық) еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау бөлімдеріне мына құжаттарды ұсынады:
1) белгіленген нысандағы өтініш (1-қосымша);
2) шешім, анықтама, хабарлама немесе әскери қызметшінің қайтыс болғандығын, қаза тапқандығын (оның ішінде өзін өзі өлтіргендігін) растайтын құжат. Қайсыбір құжат болмаған жағдайда әскери қызметшінің қаза тапқандығын, қайтыс болғандығын тану туралы соттың шешімі қажет;
3) қаза тапқан, қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжат;
4) бір жолғы төлемді алуға құқығы бар азаматтың төлқұжаты немесе жеке куәлігі.
4. Аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес бір жолғы төлемді алуға ұсынылған құжаттарды арнайы журналда тіркейді, белгіленген нысандарға (2 және 3-қосымшалар) сәйкес азаматтардың тізімін жасайды және облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттеріне (басқармаларына) береді.
5. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) 2 және 3-қосымшаларға сәйкес дайындалған ұсынылған тізімдердің негізінде бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру жөніндегі банктік қызмет көрсетулерге арналған шығындарды төлеуге қажетті қаржыны анықтайды және Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жолдайды.
6. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттерінің (басқармалары) өтінім жасалған қажеттердің негізінде Қаржы министрлігіне бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға өтінім ұсынады.
7. Қаржы министрлігі республикалық бюджеттен Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерге қаражат, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру жөніндегі банктік қызмет көрсетулерге арналған шығындарды өтеуге қаражат бөлуді жүзеге асырады.
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі қаржыны олар ұсынған қажеттіктердің негізінде облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттеріне (басқармаларына) аударады.
8. Облыстық (Астана, Алматы қалаларының) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық органдарында қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлем бойынша шығындарды қаржыландыру үшін N 120 "Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің шығыстары" бюджеттік шотын ашады.

9. Для получения единовременных выплат родители, усыновители, опекуны погибших, умерших военнослужащих представляют в областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения заявления о зачислении средств на лицевые счета (с указанием реквизитов) в выбранном ими банке.
10. Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения перечисляют единовременные выплаты на указанные лицевые счета родителями, усыновителями, опекунами погибших, умерших военнослужащих и осуществляют оплату услуг банка за организацию выплат.
11. Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения представляют ежеквартально в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан отчет о выплате средств, направленных на единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих согласно приложению 4.
Приложение 1
Начальнику __________________
районного (городского) отдела
социальной защиты населения
г. __________________________
(Ф.И.О.)
от __________________________
(Ф.И.О. обращающегося)
проживающего по адресу:______
_____________________________
Заявление
на единовременную выплату в соответствии с Указом
Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999
года N 284 "О единовременных выплатах родителям,
усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих"
Прошу осуществить единовременную выплату в связи с ____________________________________________________________________
(указывается характер события и размер причитаемой суммы)
К заявлению прилагаю следующие документы: ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ Подпись заявителя "____"_____________ 2000 год
Приложение 2
Список, получающих единовременные выплаты
родителей, усыновителей, опекунов военнослужащих,
погибших, умерших в период прохождения военной
службы по призыву или после увольнения вследствие
ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных
при прохождении военной службы в период
с 3 сентября 1945 года по 20 января 1993 года --------------------------------------------------------------------
N  ! Ф.И.О. ! Данные паспорта,! Домашний ! Сумма едино- ! Примечание
п/п!        ! или документа   ! адрес    ! временных    !
!        ! удостоверяющего !          ! выплат, тенге!
!        ! личность        !          !              ! -------------------------------------------------------------------- 1  !   2    !        3        !     4    !      5       !     6 --------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------- Начальник районного
(городского) отдела
социальной защиты населения
(печать, подпись)
"____"____________ 2000г.
Примечание
Список составляется в трех экземплярах.
Приложение 3
Список, получающих единовременные выплаты родителей,
усыновителей, опекунов военнослужащих, погибших,
умерших в период боевых действий
с 3 сентября 1945 года по 20 января 1993 года --------------------------------------------------------------------
N  ! Ф.И.О. ! Данные паспорта,! Домашний ! Сумма едино- ! Примечание
п/п!        ! или документа   ! адрес    ! временных    !
!        ! удостоверяющего !          ! выплат, тенге!
!        ! личность        !          !              ! --------------------------------------------------------------------
1 !    2   !       3         !    4     !      5       !     6 -------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------
Начальник районного
(городского) отдела
социальной защиты населения
(печать, подпись)
"____"____________ 2000г.
Примечание
Список составляется в трех экземплярах.
Приложение 4
Представляется областными органами
труда, занятости и социальной
защиты населения ежеквартально и
на конец года в Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Отчет
О выплате средств, направленных на единовременные
выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших,
умерших военнослужащих по _____________ области
по состоянию на _____________ 2000 г. -------------------------------------------------------------------
Показатели                    ! Ед.изм. ! Итого -------------------------------------------------------------------
1                         !    2    !   3 -------------------------------------------------------------------
1. Получено средств на единовременные выплаты    тенге
4. Количество обратившихся граждан за             чел.
единовременными выплатами
5. Количество граждан, которым начислены на чел.
лицевые счета единовременные выплаты, всего
В том числе:
- родители, усыновители, опекуны               чел.
военнослужащих, погибших, умерших в период
прохождения военной службы по призыву или
после увольнения вследствие ранения,
контузии, увечья, заболевания, полученных
при прохождении военной службы
(за исключением случаев, когда смерть
наступила в результате их противоправных
действий),
погибших, умерших в период боевых действий      чел.
(за исключением случаев, когда смерть
наступила в результате их противоправных
действий)
2. Фактически перечислено единовременных          тенге
выплат на лицевые счета граждан
3. Остаток средств на конец соответствующего      тенге
периода на бюджетном счете ------------------------------------------------------------------
Первый руководитель    _____________________
Ф. И. О.                     (подпись)
Главный бухгалтер      _____________________
Ф. И. О.                     (подпись)
"____"____________ 2000г. М.П.
(Специалисты: Умбетова А.М., Цай Л.Г.)

9. Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналары, асырап алушылары, қамқоршылары бір жолғы төлемді алу үшін облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттеріне (басқармаларына) қаражатты өздері таңдап алған банктегі жеке шоттарына (деректемелерін көрсету арқылы) аудару туралы өтініш ұсынады.
10. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бір жолғы төлемді қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының көрсетілген жеке шотына аударады және банктің төлемді ұйымдастыруға арналған қызмет көрсетулеріне ақы төлеуді жүзеге асырады.
11. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемге бағытталған қаражаттың төленгені туралы 4-қосымшаға сәйкес есеп ұсынады.
1-қосымша
________________ қаласының
аудандық (қалалық) халықты әлеуметтік қорғау бөлімінің бастығы __________________ мырзаға (аты-жөні) __________________________ мекен-жайда тұратын __________________________ (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлем туралы" 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 284 Жарлығына сәйкес бір жолғы төлемге ӨТІНІШ __________________________________________________________________ (уақиға сипаттамасы мен тиесілі соманың мөлшері көрсетіледі) байланысты бір жолғы төлемді жүзеге асыруды сұраймын. Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын: ___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________ Өтініш иесінің қолы " __ " ______________ 2000 жыл 2-қосымша Шақыру бойынша әскери қызмет атқару кезеңінде немесе 1945 жылғы 3 қыркүйектен 1993 жылғы 20 қаңтарға дейінгі кезеңде әскери қызметін атқару кезінде алған жараланудың, контузияның, зақымның, науқастың салдарынан босағаннан кейін қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің бір жолғы төлем алатын ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының, тізімі ______________________________________________________________________ | N | Аты-жөні |Төлқұжат. |Мекен- |Бір жолғы |Ескертпе| |р/с| |тың немесе| жайы |төлемнің | | | | |жеке басын| |сомасы, | | | | |куәланды. | |теңгемен | | | | |ратын құ. | | | | | | |жаттың | | | | | | |деректері | | | | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| | | | | | | | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| Аудандық (қалалық) халықты әлеуметтік қорғау бөлімінің бастығы (мөрі, қолы) " __ " ___________ 2000 ж. Ескертпе. Тізім үш данада жасалады. 3-қосымша 1945 жылғы 3 қыркүйегінен 1993 жылғы 20 қаңтарына дейін әскери іс-қимылдар кезеңінде қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің бір жолғы төлем алатын ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының, тізімі ______________________________________________________________________ | N | Аты-жөні |Төлқұжат. |Мекен- |Бір жолғы |Ескертпе| |р/с| |тың немесе| жайы |төлемнің | | | | |жеке басын| |сомасы, | | | | |куәланды. | |теңгемен | | | | |ратын құ. | | | | | | |жаттың | | | | | | |деректері | | | | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| | | | | | | | |___|___________________________|__________|_______|__________|________| Аудандық (қалалық) халықты әлеуметтік қорғау бөлімінің бастығы (мөрі, қолы) " __ " ___________ 2000 ж. Ескертпе. Тізім үш данада жасалады. 4-қосымша Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау органдары тоқсан сайын және жылдың аяғында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ұсынады. Қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемге бағытталған қаражатты төлеу туралы ЕСЕП _____________________ облысы бойынша 2000 жылғы ______________ жағдай бойынша _____________________________________________________________________ | Көрсеткіштер | Бірл. өлш | Жиыны | |_________________________________________________|___________|_______| | 1 | 2 | 3 | |_________________________________________________|___________|_______| |1. Бір жолғы төлемдерге алынған қаржы | тенге | | |_________________________________________________|___________|_______| |4. Бір жолғы төлемдер алуға өтініш берген | адам | | |азаматтардың саны | | | |_________________________________________________|___________|_______| |5. Жеке шотына бір жолғы төлем есептелген | адам | | |азаматтардың саны | | | |_________________________________________________|___________|_______| |Оның ішінде: | | | |_________________________________________________|___________|_______| |- шақыру бойынша әскери қызметін атқару кезеңінде| адам | | |немесе босағаннан кейін әскери қызмет атқару | | | |кезінде алынған жараланудың, контузияның, | | | |зақымның, науқастың салдарынан (құқыққа қарсы | | | |әрекеттері салдарынан қайтыс болған жағдайларды | | | |қоспағанда) қаза тапқан, қайтыс болған әскери | | | |қызметшілердің ата-аналары, асырап алушылары, | | | |қамқоршылары | | | |_________________________________________________|___________|_______| |әскери іс-қимылдар кезеңінде қаза тапқан, қайтыс | адам | | |болғандар (құқыққа қарсы әрекеттері салдарынан | | | |қайтыс болған жағдайларды қоспағанда) | | | |_________________________________________________|___________|_______| |2. Азаматтардың жеке есеп шоттарына нақты | теңге | | |аударылған бір жолғы төлем | | | |_________________________________________________|___________|_______| |3. Тиісті кезеңнің аяғындағы бюджеттік шоттағы | теңге | | |қаражаттың қалдығы | | | |_________________________________________________|___________|_______| Бірінші басшы ________________ Аты-жөні (қолы) Бас бухгалтер ________________ Аты-жөні (қолы) " __ " __________ 2000 ж. М.О. Оқығандар: Қобдалиева Н.М. Орынбекова Д.К.