О первоочередных мерах по обеспечению занятости населения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2000 года N 312. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2005 года N 124
В целях обеспечения занятости населения Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Агентству Республики Казахстан по статистике ежеквартально представлять в Правительство Республики Казахстан и другие заинтересованные государственные органы экспертные показатели уровня безработицы в республике и численности занятых в разрезе регионов и отраслей; в марте 2000 года представить результаты переписи населения 1999 года по разделу занятости и безработицы и создать базу данных домашних хозяйств с целью последующего внедрения выборочных обследований по вопросам занятости и безработицы.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в срок:
до 10 марта 2000 года:
подготовить проект распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан "О Межведомственном консультационном совете по вопросам занятости";
совместно с акимом города Алматы обобщить и распространить опыт создания бизнес-инкубатора в городе Алматы и порядок трудоустройства в нем безработных;
при участии акимов областей подготовить перечень депрессивных и экологически бедствующих сельских районов;
разработать макет отраслевых программ занятости населения;
до 1 апреля 2000 года по согласованию с заинтересованными государственными органами, акимами областей, городов Астаны и Алматы внести в Правительство Республики Казахстан проект постановления по квотированию привлечения работодателями иностранной рабочей силы с указанием:
количества привлекаемых иностранных специалистов в разрезе регионов и профессий;
перечня профессий, которые должны быть замещены казахстанскими специалистами;
сроков и порядка замещения иностранных специалистов казахстанскими гражданами;
количества создаваемых рабочих мест работодателями, привлекающими иностранную рабочую силу.
3. Министерству энергетики, индустрии и торговли, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан с участием акимов областей, городов Астаны и Алматы, ассоциаций товаропроизводителей совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в срок до 15 марта разработать и утвердить отраслевые программы занятости на 2000 год.
4. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в повестку дня заседаний межправительственных комиссий по торгово-экономическому сотрудничеству постоянно включать вопрос об использовании казахстанской рабочей силы за рубежом.

Халықты жұмыспен қамтудың бiрiншi кезектi шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 28 ақпан N 312. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегі агенттiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiне және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдарға тоқсан сайын республикадағы жұмыссыздық деңгейiнiң және аймақтар мен салалар бойынша жұмыспен қамтылған адамдар санының сараптық көрсеткiштерiн ұсынады; 2000 жылдың наурызында 1999 жылғы халық санағының жұмыспен қамту және жұмыссыздықтың таралуы бойынша нәтижелерiн ұсынсын және жұмыспен қамту және жұмыссыздық мәселелерi бойынша кейiннен iрiктеп зерттеудi енгізу мақсатында үй шаруашылығының деректер базасын құрсын.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi:
2000 жылдың 10 наурызына дейiнгі мерзiмде:
"Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегі ведомствоаралық консультациялық кеңес туралы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi өкiмiнiң жобасын әзiрлесiн;
Алматы қаласының әкiмiмен бiрлесiп Алматы қаласында шағын бизнес-инкубаторын құру және онда жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру тәжiрибесiн қорытып, таратсын;
облыс әкімдерiнің қатысуымен күйзелiске және экологиялық апатқа ұшыраған селолық аудандардың тiзбесiн әзiрлесiн;
халықты жұмыспен қамтудың салалық бағдарламаларының макетiн әзiрлесiн;
2000 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгі мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне мүдделi мемлекеттiк органдармен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен келiсе отырып, жұмыс берушiлердiң шетелдiк жұмыс күшiн тартуын квоталау жөнiндегi қаулының жобасын енгiзсiн, онда:
аймақтар мен кәсiптер бойынша тартылатын шетелдiк жұмыс күштерiнiң санын;
қазақстандық мамандар алмастыруға тиісті кәсіптердің тізбесін;
шетелдік мамандарды қазақстандық мамандардың алмастыру мерзімдері мен тәртібін;
шетелдік жұмыс күшін тартушы жұмыс берушілердің құратын жұмыс орындарының санын көрсетсін.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі, Көлік және коммуникациялар министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігімен бірлесе отырып, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерінің, тауар өндірушілер ассоциациясының қатысуымен 15 наурызға дейінгі мерзімде 2000 жылға арналған жұмыспен қамтудың салалық бағдарламаларын әзірлеп, бекітсін.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі қазақстандық жұмыс күшін шетелдерде пайдалану туралы мәселені сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссиялар мәжілістерінің күн тәртібіне үнемі енгізіп отырсын.

5. Агентству Республики Казахстан по миграции и демографии совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы, Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан принять согласованные меры по трудоустройству мигрантов (оралман), обеспечивая предварительное изучение сведений об их трудоспособности и имеющейся специальности.
6. Акимам областей, городов Астаны и Алматы:
провести совещания с предпринимателями с целью выявления конкретных причин, сдерживающих организацию производства товаров, услуг;
осуществить поддержку предпринимателей, имеющих реальные финансовые возможности для организации мелкого производственного бизнеса и создания новых рабочих мест, отслеживать ход организации новых производств и предоставлять им преференции;
в целях содействия занятости и поддержки малого предпринимательства на базе пустующих помещений коммунальной собственности принять меры по созданию в регионах бизнес инкубаторов, формированию их материально-технической базы и организации их деятельности;
определить критерии конкурсного отбора предпринимателей, изъявивших желание заниматься на территории региональных бизнес-инкубаторов производственной деятельностью, и образовать комиссии по отбору претендентов с участием самих предпринимателей;
определить меры по стимулированию безработных к занятию предпринимательской деятельностью и организации в бизнес-инкубаторах специальных курсов для безработных по обучению основам предпринимательской деятельности, консультаций по вопросам создания рабочих мест и трудоустройства безработных;
рассмотреть вопросы представления субъектам малого предпринимательства, осуществляющим деятельность на территории региональных бизнес-инкубаторов, систему льгот, включающую передачу производственных помещений в долгосрочную аренду без взимания арендной платы за них и отведенные под них земельные участки, с бесплатной регистрацией договоров аренды, предусмотрев при этом ответственность местных исполнительных органов по возмещению убытков предпринимателям в случаях досрочного расторжения ими договоров аренды;
до 1 марта 2000 года для включения в Государственную программу борьбы с бедностью и безработицей представить в Правительство Республики Казахстан региональные программы на 2000-2002 годы на основе структуры программы, направленной Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Утембаева Е.А.

5. Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігімен бірлесіп, мигранттардың (оралмандардың) еңбекке қабілеттілігі мен мамандықтары туралы деректерді алдын ала тексеріп-білуді қамтамасыз ете отырып, оларды жұмысқа орналастыру жөнінде келісілген шаралар қабылдасын.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
тауарлар өндіруді, қызметтер көрсетуді ұйымдастыруды тежеп отырған нақты себептерді анықтау мақсатында кәсіпкерлермен кеңестер өткізсін;
шағын өндірістік бизнесті ұйымдастыру үшін және жаңа жұмыс орындарын құру үшін нақты қаржы мүмкіндіктері бар кәсіпкерлерге қолдау жасасын, жаңа өндірістерді ұйымдастырудың барысын қадағаласын және оларға преференциялар берсін;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және шағын кәсіпкерлікті қолдау мақсатында коммуналдық меншіктің бос тұрған үй-жайлары базасында аймақтарда шағын бизнес-инкубаторлар қызметін құру олардың материалдық-техникалық базасын қалыптастыру және қызметін ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдасын;
аймақтық бизнес-инкубаторлар аумағында өндірістік қызметпен айналысуға тілек білдірген кәсіпкерлерді конкурстық іріктеп алу шарттарын айқындасын және кәсіпкерлердің өздерін қатыстыра отырып, үміткерлерді таңдау жөнінде комиссиялар құрсын;
кәсіпкерлік қызметпен айналысуға жұмыссыздарды ынталандыру және бизнес-инкубаторларда жұмыссыздарды кәсіпкерлік қызметтің негіздеріне оқыту үшін арнайы курстар, жұмыс орындарын құру мен жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша консультациялар ұйымдастыру жөніндегі шараларды айқындасын;
аймақтық бизнес-инкубаторлар аумағында қызметпен айналысатын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне өндірістік ғимараттар мен олар орналасқан жер учаскелерін жалгерлік ақысынсыз ұзақ мерзімге жалға беруді, жалдау шартын тегін тіркеуді қамтитын жеңілдіктер жүйесін беру мәселелерін қарасын, бұл орайда жергілікті атқарушы органдардың кәсіпкерлермен жалдау шартын бұзған жағдайларда оларға шығынды өтеу жөніндегі жауапкершілігі көзделсін;
2000 жылдың 1 наурызына дейін Кедейлікпен және жұмыссыздықпен күрес жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға енгізу үшін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жолдаған бағдарлама құрылымы негізіндегі 2000-2002 жылдарға арналған аймақтық бағдарламаны Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынсын.
7. Осы қаулының орындалысын бақылау Қазақстан Республикасы  Премьер-Министрінің орынбасары Е.Ә. Өтембаевқа жүктелсін.

8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі