О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 9 декабря 1997 года N 3787 U973787_ "О формировании единого информационного пространства Республики Казахстан" и создания единой информационной системы страны Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству транспорта и коммуникаций и Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан с учетом заключения Комиссии по координации работы по формированию единого информационного пространства и процессов информатизации государственных учреждений в 10-дневный срок доработать проект Государственной программы формирования и развития единого информационного пространства в Республике Казахстан с дополнительными предложениями по необходимой законодательной базе по следующим вопросам:
1) формирования и использования существующих информационных ресурсов в условиях равенства всех форм собственности путем создания информационного рынка и конкурентной среды, проведения государственной антимонопольной политики;
2) защиты интеллектуальной собственности на произведенную информацию;
3) обеспечения информационной безопасности государства, общества, гражданина;
4) реализации конституционных прав граждан на получение информации;
5) защиты прав граждан в условиях информатизации; ответственности за правонарушения в сфере информации и информатизации.
2. Создать закрытое акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее - Общество) со 100% долей участия государства в уставном капитале.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательном порядке:
установить, что Общество является уполномоченной организацией по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем;
обеспечить формирование уставного капитала Общества и его государственную регистрацию;
принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления;
обеспечить формирование Совета директоров Общества, включив в его состав представителей Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (председатель), Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию), Министерства финансов Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию);
разработать и утвердить Правила приобретения аппаратного и программного обеспечения информационных систем по информатизации государственных органов.

Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңістікті дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2000 жылғы 4 сәуірдегі N 492 қаулысы
"Қазақстан Республикасының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 3787 Жарлығын iске асыру және елдiң бiрыңғай ақпараттық жүйесiн құру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Энергетика, индустрия және сауда министрлiгі Бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi қалыптастыру жөнiндегi жұмыстар мен мемлекеттiк мекемелердi ақпараттандыру процестерiн үйлестiру жөнiндегі комиссияның қорытындысын ескере отырып, 10 күн мерзiмде мынадай мәселелер:
1) ақпараттық рынок пен бәсекелестiктi орта құру, монополияға қарсы мемлекеттiк саясат жүргiзу жолымен меншiктiң барлық нысандарының теңдiгi жағдайында ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және қолда барын пайдалану;
2) берiлген ақпаратқа интеллектуалдық меншiктi қорғау;
3) мемлекеттің, қоғамның, азаматтың ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
4) азаматтардың ақпараттарды алуға арналған конституциялық құқықтарын iске асыру;
5) ақпараттандыру жағдайларында азаматтардың құқықтарын қорғау, ақпарат және ақпараттандыру саласындағы құқық бұзушылықтар үшiн жауаптылық жөнiндегi қажеттi заңдар базасы бойынша қосымша ұсыныстармен бiрге Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасының жобасын пысықтасын.
2. Жарғылық капиталында мемлекеттiң 100% қатысу үлесiмен "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) құрылсын.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi заңдарда белгiленген тәртiппен:
Қоғам мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi құру және олардың өзара iс-қимылын ұйымдастыру жөнiндегi уәкілетті ұйым болып табылатыны белгiленсiн;
Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды жөне оны мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн;
оның құрамына Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң (төраға), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (келiсiм бойынша), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң (келiсiм бойынша) өкiлдерiн енгiзе отырып, Қоғамның Директорлар кеңесiн құруды қамтамасыз етсiн;
осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын;
Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру жөнiндегi ақпараттық жүйелердi аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алу ережесiн әзiрлесiн және бекiтсiн.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.10.2000 N 1501; от 11.11.2016 № 696.
3-1. Министерству финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) выделить из резерва Правительства Республики Казахстан, предусмотренного в республиканском бюджете на 2000 год на ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и иные непредвиденные расходы, Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан 72500 (семьдесят две тысячи пятьсот) тенге для формирования уставного капитала ЗАО "Национальные информационные технологии";
2) при разработке проекта постановления о реализации республиканского бюджета на 2001 год предусмотреть, что администратором бюджетной программы по информатизации государственных органов является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.10.2000 N 1501.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан при поступлении документов в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке в недельный срок провести государственную регистрацию Общества.
5. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 P990659_ "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности" следующее дополнение:
в Перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденный указанным постановлением: раздел "Министерству транспорта, коммуникаций и туризма Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 160-1, следующего содержания:
"160-1 ЗАО "Национальные информационные
технологии".
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

Ескерту. 3-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.10.05. N 1501; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.11.2016 № 696 қаулыларымен.
3-1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылға арналған республикалық бюджетте табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және өзге де күтпеген шығыстарға көзделген резервiнен Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне "Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ-ның жарғылық қорын қалыптастыру үшiн 72 500 (жетпiс екi мың бес жүз) теңге бөлсiн;
2) 2001 жылға арналған республикалық бюджетті iске асыру туралы қаулының жобасын әзiрлеу кезiнде мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi болып табылатынын көздесiн.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.10.05 N 1501 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Кдзақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен құжаттар келiп түскен кезде бiр апта мерзiмде Қоғамды мемлекеттiк тiркеудi жүргiзсiн.
5. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелік ету және пайдалану жөнiндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысына мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктер мен өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнің тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Көлiк, коммуникациялар және туризм министрлiгiне" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттік нөмiрi 160-1-жолмен толықтырылсын:
"160-1            "Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ".
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне жүктелсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі