О подготовке и проведении 100-летнего юбилея со дня рождения Сабита Муканова
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2000 года N 521
В целях увековечения памяти выдающегося казахского писателя, академика Сабита Муканова Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Республиканскую юбилейную комиссию по подготовке и проведению 100-летнего юбилея со дня рождения выдающегося писателя, академика, одного из основоположников казахской литературы Сабита Муканова (далее - юбилей) в составе согласно приложению.
2. Утвердить прилагаемый План мероприятий по подготовке и проведению юбилея Сабита Муканова.
3. Установить, что финансирование мероприятий, посвященных юбилею Сабита Муканова, осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на 2000 год соответствующим государственным учреждениям - администраторам программ.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2000 года N 521
Состав
Республиканской юбилейной комиссии по подготовке
и проведению 100-летнего юбилея со дня рождения
Сабита Муканова
Кекилбаев Абиш Кекилбаевич    -   Государственный секретарь Республики
Казахстан, председатель
(по согласованию)
Сарсенбаев                    -   Министр культуры, информации и
Алтынбек Сарсенбаевич             общественного согласия Республики
Казахстан, заместитель председателя
Оразалин Нурлан Мыркасымович  -   Первый секретарь Правления Союза
писателей Казахстана, заместитель
председателя (по согласованию)
Буркитбаев Серик Минаварович  -   Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан (по согласованию)
Ибраев Шакимашрап             -   директор Института литературы и
искусства имени М. Ауэзова
Идрисов Ерлан Абильфаизович   -   Министр иностранных дел Республики
Казахстан
Кушербаев Крымбек Елеуович    -   Министр образования и науки
Республики Казахстан
Какишев Турсынбек Какишевич   -   заведующий кафедрой истории и критики
казахской литературы КазГНУ
им. Аль-Фараби
Касеинов Дюсен Курабаевич     -   Председатель Комитета культуры
Министерства культуры, информации и
общественного согласия Республики
Казахстан
Козыбаев Манаш Кабашевич      -   директор института истории и этнологии
им. Ч.Ч.Валиханова
Кудабаева Гульнар Жетписовна  -   директор Государственного литературно-
мемориального музейного комплекса
С. Муканова и Г. Мусрепова
Кусаинов                      -   ректор Евразийского университета
Амангельды Кусаинович             им. Л.Гумилева
Марченко                      -   Председатель Национального Банка
Григорий Александрович            Республики Казахстан (по согласованию)
Муканов Алтай Сабитович       -   сын писателя, полковник в отставке
(по согласованию)
Нагманов Кажымурат Ибраевич   -   аким Северо-Казахстанской области
Храпунов Виктор Вячеславович  -   аким города Алматы
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2000 года N 521
План
мероприятий по подготовке и проведению
100-летия со дня рождения Сабита Муканова
---------------------------------------------------------------------------
N !      Мероприятие            !  Срок        !  Ответственные
п/п!                             ! исполнения   !  за исполнение
---------------------------------------------------------------------------

Сәбит Мұқановтың туғанына 100 жыл толуына арналған мерейтойды дайындау және өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 7 сәуір N 521
Қазақтың аса көрнекті жазушысы, академик Сәбит Мұқановтың есімін мәңгі есте қалдыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қосымшаға сәйкес құрамда аса көрнекті жазушы, академик, қазақ әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі Сәбит Мұқановтың туғанына 100 жыл толуына арналған мерейтойды (бұдан әрі - мерейтой) дайындау және өткізу жөніндегі республикалық мерейтойлық комиссия құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Сәбит Мұқановтың мерейтойын дайындау және
өткізу жөніндегі іс-шаралардың жоспары бекітілсін.
3. Сәбит Мұқановтың мерейтойына арналған іс-шараларды қаржыландыру
2000 жылға арналған бюджетте тиісті мемлекеттік мекемелерге -
бағдарламалардың әкімшілеріне көзделген қаражаттың есебінен және шегінде
жүзеге асырылады деп белгіленсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазаақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 7 сәуірдегі
N 521 қаулысына
қосымша
С. Мұқановтың туғанына 100 жыл толуына
арналған мерейтойды дайындау
және өткізу жөніндегі республикалық
мерейтойлық комиссияның
Құрамы
Кекілбаев                        - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Әбіш Кекілбайұлы                   хатшысы, төраға (келісім бойынша)
Сәрсенбаев                       - Қазақстан Республикасының Мәдениет,
Алтынбек Сәрсенбайұлы              ақпарат және қоғамдық келісім
министрі, төрағаның орынбасары
Оразалин                         - Қазақстан Жазушылар одағы
Нұрлан Мірқасымұлы                 басқармасының бірінші хатшысы,
төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Бүркітбаев                       - Қазақстан Республикасының Көлік
Серік Мінуәрұлы                    және коммуникациялар министрі
Ыбраев                           - М.О. Әуезов атындағы әдебиет және
Шәкімашрап                         өнер институтының директоры
Ыдырысов                         - Қазақстан республикасының
Ерлан Әбілфайызұлы                 Сыртқы істер министрі
Көшербаев                        - Қазақстан Республикасының Білім
Қырымбек Елеуұлы                   және ғылым министрі
Кәкішев                          - Әл-Фараби атындағы ҚазМҰУ қазақ
Тұрсынбек Кәкішұлы                 әдебиетінің тарихы мен сыны
кафедрасының меңгерушісі
Қасейінов                        - Қазақстан Республикасыының Мәдениет,
Дүйсен Қорабайұлы                  ақпарат және қоғамдық келісім
министрлігі Мәдениет комитетінің
төрағасы
Қозыбаев                         - Ш. Уәліханов атындағы тарих және
Манаш Қабашұлы                     этнология институтының директоры
Құдабаева                        - С. Мұқанов пен Ғ. Мүсіреповтың
Гүлнәр Жетпісқызы                  мемлекеттік әдеби-мемориалдық музей
кешенінің директоры
Құсайынов                        - Л. Гумилев атындағы Еуразия
Амангелді Құсайынұлы               университетінің ректоры
Марченко                         - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Григорий Александрович             Банкінің төрағасы (келісім бойынша)
Мұқанов                          - жазушының баласы, отставкадағы
Алтай Сәбитұлы                     полковник
Нағманов                         - Солтүстік Қазақстан облысының
Қажымұрат Ыбырайұлы                әкімі
Храпунов                         - Алматы қаласының әкімі
Виктор Вячеславович
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы
7 сәуірдегі
N 521 қаулысымен
бекітілген
Сәбит Мұқановтың 100 жылдығын
дайындау және өткізу жөніндегі іс-шаралардың
Жоспары
---------------------------------------------------------------------------
N!            Іс-шаралар            !Орындау!    Орындау үшін жауаптылар
р/!                                   мерзімі
---------------------------------------------------------------------------

1 !          2                  !      3       !         4
---------------------------------------------------------------------------
1  Обеспечить издание             2000-2005 гг.  Министерство культуры,
академического собрания                       информации и
сочинений С. Муканова на                      общественного согласия,
казахском и русском языках в                  Министерство образования
10 томах, в том числе 2 тома                  и науки Республики
в 2000 году, выпуск                           Казахстан, Союз писателей
документального фильма о                      Казахстана
писателе на архивных                          (по согласованию)
материалах кинохроники в 2-х
частях, издание
энциклопедического словаря
"С. Муканов", выпуск
сборника "Воспоминания
современников о С.Муканове"
2  Организовать выпуск            II кв. 2000 г. Министерство транспорта
специальных почтовых марок,                   и коммуникаций
открыток, конвертов к юбилею
С. Муканова
3  Обновить экспозицию            II кв. 2000 г. Министерство культуры,
литературно-мемориального                     информации и
дома-музея С.Муканова                         общественного согласия
4  Провести симпозиум             II кв. 2000 г. Министерство образования
"С. Муканов и мировой                         и науки, Союз писателей
литературный процесс"                         Казахстана
(по согласованию)
5  Провести юбилейные торжества,  II кв. 2000 г. Аким г. Алматы
посвященные 100-летию со дня
рождения С. Муканова в
г. Алматы
6  Установить и провести         III кв. 2000 г. Аким г. Алматы
торжественное открытие
памятника-бюста С. Муканову
в г. Алматы
7  Провести капитальный ремонт    II кв. 2000 г. Аким Северо-Казахстанской
музея С.Муканова в ауле                       области
Сабит Жамбылского района,
Северо-Казахстанской области
8  Провести юбилейные торжества,  II кв. 2000 г. Аким Северо-
посвященные 100-летию со дня                  Казахстанской области
рождения С.Муканова в
Северо-Казахстанской области
9  Благоустроить памятник         II кв. 2000 г. Аким Северо-
родителям С.Муканова в                        Казахстанской области
Тимирязевском районе
Северо-Казахстанской области
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

1!               2                  !   3   !               4
---------------------------------------------------------------------------
1  С. Мұқанов шығармаларының қазақ     2000-  Қазақстан Республикасының
және орыс тіліндегі 10 томдық       2005   Мәдениет, ақпарат және
академиялық жинағын, оның ішінде   жылдар  қоғамдық келісім министрлігі,
2 томын 2000 жылы басып шығаруды,          Білім және ғылым министрлігі,
кинохроникалардың архивтік мате.           Қазақстан Жазушылар одағы
риалдарынан жазушы туралы 2 бө.            (келісім бойынша)
лімді деректі фильм шығаруды,
"С. Мұқанов" энциклопедиялық
сөздігін, "С. Мұқанов туралы
замандастарының естеліктері"
атты жинақты шығаруды қамтамасыз
ету
---------------------------------------------------------------------------
2  С. Мұқановтың мерейтойына арнайы  2000 ж.   Қазақстан Республикасының
почта маркаларын, открыткалар,   ІІ тоқсан  Көлік және коммуникациялар
конверттер шығару                           министрлігі
---------------------------------------------------------------------------
3  С. Мұқановтың әдеби-мемориалдық   2000 ж.   Мәдениет, ақпарат және
- музей үйінің экспозициясын     ІІ тоқсан  қоғамдық келісім министрлігі
жаңалау
---------------------------------------------------------------------------
4  "С. Мұқанов және әлемдік әдеби   2000 ж.   Білім және ғылым министрлігі,
процесс" атты симпозиум өткізу  ІІ тоқсан  Қазақстан Жазушылар одағы
(келісім бойынша)
---------------------------------------------------------------------------
5  Алматы қаласында С. Мұқановтың   2000 ж.    Алматы қаласының әкімі
туғанына 100 жыл толуына        ІІ тоқсан
арналған мерейтой салтанатын
өткізу
---------------------------------------------------------------------------
6  Алматы қаласында С. Мұқановтың   2000 ж.    Алматы қаласының әкімі
ескерткіш-мүсінін орнату        ІІІ тоқсан
және салтанатты түрде ашу
---------------------------------------------------------------------------
7  Солтүстік Қазақстан облысы       2000 ж.    Солтүстік Қазақстан
Жамбыл ауданының Сәбит  ауылын.  ІІ тоқсан  облысының әкімі
дағы С. Мұқановтың музейіне
күрделі жөндеу жүргізу
---------------------------------------------------------------------------
8  Солтүстік Қазақстан облысында    2000 ж.    Солтүстік Қазақстан
С. Мұқановтың туғанына 100 жыл   ІІ тоқсан  облысының әкімі
толуына арналған мерейтой
салтанатын өткізу
---------------------------------------------------------------------------
9  Солтүстік Қазақстан облысы       2000 ж.    Солтүстік Қазақстан
Тимирязев ауданындағы            ІІ тоқсан  облысының әкімі
С. Мұқановтың әке-шешесінің
ескерткішін жөнге келтіру
---------------------------------------------------------------------------
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.