Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на представительские расходы и норм представительских расходов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2000 года N 846
В целях реализации пункта 10 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1872 P991872_ "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2000 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на представительские расходы;
2) нормы представительских расходов.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 1999 года N 1299 P991299_ "Об утверждении Правил о порядке выделения администраторам республиканских бюджетных программ средств из республиканского бюджета на представительские расходы и норм представительских расходов".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2000 года N 846
Правила
использования средств, предусмотренных в республиканском
бюджета на 2000 год на представительские расходы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на представительские расходы.
2. Представительские расходы - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ на прием иностранных делегаций, проведение совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий, а также на представительские цели официальных делегаций государства за рубежом.
К представительским расходам относятся расходы на:
1) оплату проживания прибывающей стороны, если данное закреплено соответствующими договорами;
2) официальные обеды, ужины, кофе-брейки, фуршеты;
3) музыкальное сопровождение;
4) приобретение сувениров, памятных подарков;
5) автотранспортное обслуживание;
6) оплату услуг переводчиков;
7) аренду зала;
8) иные расходы, разрешенные Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
2. Порядок использования средств республиканского бюджета,
выделяемых на представительские расходы
3. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании предложений государственных органов и исходя из объема средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на представительские расходы, составляет годовой План мероприятий (далее - План), которые требуют представительских расходов, и представляет его на согласование в Правительство Республики Казахстан.

2000 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі мен өкілдік шығыстардың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2000 жылғы 5 маусым N 846
"2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 желтоқсандағы N 1872 P991872_ қаулысының 10-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 2000 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға
көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі;
2) өкілдік шығыстардың нормалары бекітілсін.
2. "Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне өкілдік
шығыстар үшін республикалық бюджеттен қаражат бөлудің тәртібі туралы ереже
мен өкілдік шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы 2 қыркүйектегі N 1299
P991299_
қаулысының күші
жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 5 маусымдағы
N 846 қаулысымен бекітілген
2000 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға
көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2000 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік
шығыстарға көзделген қаражатты пайдаланудың тәртібін белгілейді.
2. Өкілдік шығыстар - тиісті қаржы жылына арналған республикалық
бюджетте көзделген және республикалық бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілеріне шетелдік делегацияларды қабылдауға, кеңестер, семинарлар,
салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге, сондай-ақ мемлекеттің ресми
делегацияларының шет елдердегі өкілдік мақсаттарына бөлінетін қаражат.
Өкілдік шығыстарға:
1) егер ол тиісті шарттармен бекітілген болса, келетін тараптың
тұруына ақы төлеуге;
2) ресми түстіктерге, кешкі астарға, кофе-брейктерге, фуршеттерге;
3) музыкалық сүйемелдеуге;
4) кәдесыйлар, ескерткіш сыйлықтар сатып алуға;
5) автокөліктік қызмет көрсетуге;
6) аудармашылардың қызметіне ақы төлеуге;
7) залды жалға алуға;
8) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі рұқсат еткен өзге де
шығыстар жатады.
2. Республикалық бюджеттің өкілдік шығыстарға бөлінетін
қаражатын пайдаланудың тәртібі
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде және 2000 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға көзделген қаражаттың көлеміне сүйене отырып өкілдік шығыстарды талап ететін Іс-шаралардың жылдық жоспарын (бұдан әрі- Жоспар) жасайды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне келісуге ұсынады.

4. На основании Плана Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан осуществляется выделение средств на представительские расходы администраторам республиканских бюджетных программ в соответствии с нормами, утвержденными настоящим постановлением.
5. Решение о выделении средств на представительские расходы оформляется приказом Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
6. Обращения администраторов республиканских программ о выделении средств из республиканского бюджета на представительские расходы рассматриваются Министерством иностранных дел Республики Казахстан при наличии:
1) обоснования необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания официальной делегации;
3) рабочего плана подготовки и проведения мероприятий;
4) ожидаемого количества участников;
5) сметы расходов, с обоснованием каждой статьи расходов;
6) соответствующего мероприятия в Плане согласно пункту 3 настоящих Правил.
7. По представительским расходам, обозначенным в подпунктах 3), 4),
7) пункта 2 настоящих Правил, администраторами республиканских программ предоставляются подтверждающие документы с указанием калькуляции и реквизитов организации, предлагающей указанные услуги.
8. Министерство финансов Республики Казахстан на основании приказа Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке вносит изменения в роспись республиканского бюджета:
при осуществлении представительских расходов на территории Республики Казахстан производит уменьшение плановых назначений по программе 42 "Представительские расходы" Министерства иностранных дел Республики Казахстан и увеличение плановых назначений по программе 23 "Проведение мероприятий за счет средств на представительские расходы" соответствующего администратора республиканской бюджетной программы;
при осуществлении представительских расходов за пределами территории Республики Казахстан производит уменьшение плановых назначений по программе 42 "Представительские расходы" и увеличение плановых назначений по программе 23 "Проведение мероприятий за счет средств на представительские расходы" Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
9. Финансирование представительских расходов на территории Республики Казахстан производится в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан.
10. Выделение наличной иностранной валюты на представительские расходы при выезде за границу Президента и Премьер-Министра Республики Казахстан осуществляется в следующем порядке:
Министерство иностранных дел Республики Казахстан для конвертации выделенных средств открывает валютный счет (для наличного расчета) в Центральном филиале Национального Банка города Астаны;
ежемесячно до 10-го числа Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет в Центральный филиал Национального Банка города Астаны заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, рассчитываемой на основе утверждаемого Плана, в пределах плановых назначений на соответствующий месяц;
Министерство иностранных дел Республики Казахстан по получении на указанные цели от Министерства финансов Республики Казахстан лимитов бюджетных денег производит их конвертацию в Центральном филиале Национального Банка г. Астаны в доллары США и зачисляет их на вышеуказанный валютный счет;
на основании принятого решения о выделении средств на представительские расходы, Министерство иностранных дел Республики Казахстан выдает лицу, входящему в состав официальной делегации, согласно доверенности на получение наличных средств четыре платежных поручения и два заявления на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка города Астаны.

4. Жоспардың негізінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша осы қаулымен бекітілген нормаларға сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне өкілдік шығыстарға қаражат бөлуді жүзеге асырады.
5. Өкілдік шығыстарға қаражат бөлу туралы шешім Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің бұйрығымен ресімделеді.
6. Республикалық бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджеттен өкілдік шығыстарға қаражат бөлу туралы өтінімдерін:
1) іс-шараны өткізу қажеттілігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның болу бағдарламасы;
3) іс-шараларға дайындалудың және оларды өткізудің жұмыс жоспары;
4) қатысушылардың күтілетін саны;
5) шығыстардың әрбір бабының негіздемесімен бірге шығыстар сметасы;
6) осы Ереженің 3-тармағына сәйкес Жоспарда тиісті іс-шара болған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі қарайды.
7. Осы Ереженің 2-тармағының 3), 4), 7) тармақшаларында белгіленген өкілдік шығыстар бойынша республикалық бағдарламалардың әкімшілері аталған қызметтерді ұсынатын ұйымдардың калькуляциялары мен деректемелерін көрсете отырып, растайтын құжаттарды ұсынады.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бұйрығының негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджеттің жазбасына өзгерістер енгізеді:
Қазақстан Республикасының аумағында өкілдік шығыстарды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 42 "Өкілдік шығыстар" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды азайтуды және республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімгерінің 23 "Өкілдік шығыстарға арналған қаражаттың есебінен іс-шаралар өткізу" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды ұлғайтуды жүргізеді;
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде өкілдік шығыстарды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 42 "Өкілдік шығыстар" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды азайтуды және 23 "Өкілдік шығыстарға арналған қаражаттың есебінен іс-шаралар өткізу" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды ұлғайтуды жүргізеді.
9. Қазақстан Республикасының аумағында өкілдік шығыстарды қаржыландыруды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртібімен жүргізеді.
10. Қазақстан Республикасының Президенті мен Премьер-Министрі шетелге шыққан кезде өкілдік шығыстарға қолма-қол шетелдік валюта бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бөлінген қаражатты айырбастау үшін Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалында валюталық есеп-шот (қолма-қол есеп айырысу үшін) ашады;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі ай сайын айдың 10-шы жұлдызына дейін тиісті айға арналған жоспарлы арналулардың шегінде, бекітілген Жоспардың негізінде есепке алынатын сомада келесі күнтізбелік айға қолма-қол шетелдік валюта алуға Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалына өтінім жолдайды;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен аталған мақсаттарға бюджеттік ақшаның лимиттерін алғаннан соң оларды Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалында АҚШ долларына айырбастау жасайды және оларды жоғарыда аталған валюталық есеп-шотқа есептейді;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі өкілдік шығыстарға қаражат бөлу туралы қабылданған шешімнің негізінде ресми делегацияның құрамына кіретін адамға қолма-қол қаражатты алуға арналған сенімхатқа сәйкес Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалынан қолма-қол шетелдік валютаны алуға арналған төрт төлем тапсырысы мен екі өтінішті береді.

3. Отчетность и контроль
11. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на представительские расходы.
12. Администраторы республиканских бюджетных программ и лица, получившие средства на представительские расходы, должны предоставить в течение 5-ти дней после проведения мероприятий отчет об использовании выделенных средств за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего), включающий:
1) документ, подтверждающий фактическое количество участников проведенного мероприятия;
2) решение Министерства иностранных дел Республики Казахстан по иным расходам согласно подпункту 8) пункта 2 настоящих Правил;
3) подтверждающие документы (квитанции, счета-фактуры, накладные) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, заверенные печатью организации, реализовавшей соответствующие товары, работы и услуги;
4) заверенные копии договоров, в случаях, оговоренных подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил;
5) лицо, подотчетное по средствам, выделяемым в порядке, определяемом пунктом 10 настоящих Правил, в течение 3-х банковских дней возвращает на валютный счет Министерства иностранных дел Республики Казахстан сумму неиспользованных денег и представляет ему квитанции по расходам на представительские цели, подтвержденные представителем Посольства Республики Казахстан в государстве пребывания, руководителем делегации или его заместителем, заверенные гербовой печатью, а также квитанцию о возврате наличных средств и приходный ордер Центрального филиала Национального Банка г. Астаны.
13. Ответственность за целевое и эффективное использование средств, выделенных на представительские расходы, возлагается на получателя средств.
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2000 года N 846
Нормы
представительских расходов
---------------------------------------------------------------------------
Наименование расходов                                  Стоимость в тенге
---------------------------------------------------------------------------
1. Расходы на проведение официальных
обедов, ужинов производятся для
делегаций из расчета на одного человека
в день                                                    до 6 500
2. Буфетное обслуживание во время
переговоров, мероприятий культурной
программы на одного человека в день,
включая переводчика и сопровождающих
лиц                                                       до 1 040
3. Оплата труда переводчика, не
состоящего в штате государственного
органа, принимающего делегацию (в час)                     до 700

3. Есеп беру және бақылау жасау
11. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі өкілдік шығыстарға бөлінетін қаражаттың жұмсалуына бақылау жасауды жүзеге асырады.
12. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен өкілдік шығыстарға арналған қаражатты алған адамдар, іс-шаралар өткізілгеннен кейін 5 күннің ішінде бірінші басшының (оны алмастыратын адамның) қолы қойылған:
1) өткізілген іс-шараға қатысушылардың іс жүзіндегі санын растайтын құжатты;
2) осы Ереженің 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің өзге де шығыстар жөніндегі шешімі;
3) сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердің тиісті тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді сатқан ұйымның мөрімен расталған құны мен көлемін көрсету арқылы растайтын құжаттарды (түбіртектерді, есеп-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды);
4) осы Ереженің 2-тармағының 1) тармақшасында айтылған жағдайларда шарттардың расталған көшірмелері;
5) осы Ереженің 9-тармағында белгіленген тәртіппен бөлінетін қаражаттар бойынша есеп беретін адам пайдаланылмаған ақша сомасын 3 банктік күннің ішінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің валюталық есеп-шотына қайтарады және өздері болған мемлекеттегі Қазақстан Республикасы Елшілігінің өкілі, делегацияның
басшысы немесе оның орынбасары растаған, елтаңбалы мөрмен куәландырған
өкілдік мақсаттарға арналған шығыстар жөніндегі түбіртекті, сондай-ақ
қолдағы қаражаттың қайтарылғандығы туралы түбіртекті және Ұлттық Банктің
Астана қаласындағы Орталық филиалының кіріс ордерін ұсынады.
13. Өкілдік шығыстарға бөлінген қаражаттың мақсатты және тиімді
пайдаланылуы үшін жауаптылық қаражатты алушыға жүктеледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 5 маусымдағы
N 846 қаулысымен бекітілген
Өкілдік шығыстардың
Нормалары
______________________________________________________________________
Шығыстардың атауы              ! Құны теңгемен
______________________________________________________________________
1. Ресми түстіктерді, кешкі астарды
беруге арналған шығыстар делегация
үшін күнінен бір адамға арналған
есеппен жүргізіледі                     6 500-ге дейін
2. Аудармашыны және бірге жүрген
адамдарды қоса алғанда, келіссөздер,
мәдени бағдарламалар іс-шаралары
кезіндегі күніне бір адамға арналған
буфеттік қызмет көрсету                  1 040-қа дейін
3. Делегацияны қабылдайтын мемлекеттік
органның штатында тұрмайтын
аудармашының еңбегіне ақы төлеу
(сағатына)                                  700-ге дейін

4. Оплата транспортных расходов(в час)                     до 700
---------------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Расходы на обслуживание иностранных делегаций автомобильным транспортом предусматриваются в сметах расходов из расчета почасовой оплаты.
2. Во время обеда, ужина или другого аналогичного мероприятия,
связанного с официальным приемом иностранных делегаций, количество
участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество
участников со стороны иностранных делегаций.
3. При составе делегации свыше 5 человек, количество сопровождающих
лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию, должно определяться из
расчета 1 переводчик или сопровождающий не менее чем на 5 членов
делегации.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

4. Көліктік шығыстарға ақы төлеу (сағатына) 700-ге дейін
_________________________________________________________________
Ескерту:
1. Шетелдік делегацияларға автокөлікпен қызмет көрсетуге арналған
шығыстар, сағаттық төлеу есебімен шығыстардың сметасында көзделеді.
2. Түстік, кешкі ас немесе шетелдік делегацияларды ресми қабылдауға
байланысты басқа да осы секілді іс-шаралар кезінде Қазақстан Республикасы
тарапынан қатысушылардың саны шетелдік делегациялардың тарапынан
қатысушылардың санынан аспауы тиіс.
3. Делегацияның құрамы 5 адамнан артық болған кезде делегацияға
қызмет көрсететін ілесіп жүретін адамдар мен аудармашылардың саны
делегацияның 5 мүшесіне 1 аудармашы немесе ілесіп жүруші есебімен
айқындалуы тиіс.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Бағарова Ж.А.