Об утверждении Положения о государственном учреждении "Казахстанский миротворческий батальон"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2000 года N 889. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 755
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.12.2016 № 755 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Казахстанский миротворческий батальон".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2000 года N 889
Положение
о государственном учреждении
"Казахстанский миротворческий батальон"
1. Общие положения
1. Казахстанский миротворческий батальон (далее - Казбат) является миротворческим формированием, предназначенным для выполнения обязательств Республики Казахстан по поддержанию международного мира и безопасности.
2. Казбат осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Казбат является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штампы и бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в банках.
Казбат вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Казбат по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами командира батальона.
5. Структура Казбата утверждается Министром обороны Республики Казахстан, а предельная штатная численность определяется Министерством обороны Республики Казахстан в пределах лимита штатной численности Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденного Президентом Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Казбата: войсковая часть 32363, город Капчагай.
7. Полное наименование Казбата - государственное учреждение "Казахстанский миротворческий батальон".
8. Учредительными документами Казбата являются акт о его создании и настоящее Положение.
9. Казбат находится в ведении Министерства обороны Республики Казахстан.

"Қазақстандық бітімгершілік батальоны" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 маусым N 889 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстандық бітімгершілік батальоны" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 14 маусымдағы
N 889 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстандық бiтiмгершiлiк батальоны"
мемлекеттiк мекемесi туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстандық бiтiмгершiлiк батальоны (бұдан әрi - Қазбат) Қазақстан Республикасының халықаралық бейбiтшiлiк пен қауiпсiздiктi қолдау жөнiндегi мiндеттемелерiн орындауға арналған бiтiмгершiлiк құралымы болып табылады.
2. Қазбат өзiнiң iс-қызметiн Конституцияға, Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Қазбат мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оқшауланған мүлкi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттiк тiлде өз атауы жазылған мөрi, белгiленген үлгiдегi мөртаңбалары мен бланктерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктерде шоттары болады.
Қазбат өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседi.
4. Қазбат өзiнің құзыретiндегi мәселелер бойынша, заңнамамен белгiленген тәртiп бойынша батальон командирiнiң бұйрықтарымен ресiмделетін шешімдер қабылдайды.
5. Қазбаттың құрылымын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi бекітедi, ал шектеулi штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекiткен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң штат саны лимитiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi белгiлейдi.
6. Қазбаттың заңды мекен-жайы Қапшағай қаласы, 32363 әскери бөлiм.
7. Қазбаттың толық атауы - "Қазақстандық бiтімгершiлiк батальоны" мемлекеттiк мекемесi.
8. Қазбатты құру туралы кесiм мен осы Ереже оның құрылтайшылық құжаттары болып табылады.
9. Қазбат Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң қарамағында болады.

10. Финансирование Казбата производится за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Казбату запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
2. Задачи и функции Казбата
11. Основной задачей Казбата является участие в миротворческой деятельности с целью оказания содействия в предотвращении, разрешении и урегулировании спорных вопросов и конфликтных ситуаций, а также в сближении точек зрения конфликтующих сторон.
12. При проведении операции по поддержанию международного мира и безопасности Казбат осуществляет следующие функции:
1) обеспечение международного присутствия и демонстрация силы (комплекс мероприятий, проводимых командованием Казбата по открытому показу своих возможностей);
2) осуществление контроля за соблюдением условий перемирия и соглашения о прекращении огня;
3) обозначение зон ответственности (участок местности, назначенный Казбату для выполнения задач в операциях по поддержанию мира), разъединение противоборствующих сторон, создание демилитаризованных зон, зон разъединения, гуманитарных коридоров, содействие деконцентрации сил сторон, предотвращение их перемещений и столкновений в этих зонах;
4) создание условий для переговоров и других мероприятий по мирному урегулированию конфликта, восстановление законности, правопорядка, нормального функционирования общественных и государственных институтов в зонах ответственности;
5) установление фактов нарушения соглашений о прекращении огня и перемирии и проведение по ним расследования;
6) контроль местности и действий населения в зоне ответственности, противодействие массовым беспорядкам, содействие по обеспечению прав человека;
7) контроль за ликвидацией фортификационных сооружений, заграждений и минных полей в зоне ответственности;
8) принятие мер по обеспечению связи между конфликтующими сторонами, безопасности проведения встреч между ними на всех уровнях;
9) контроль перевозок, пресечение противозаконных ввода (ввоза) и вывода (вывоза) боевой техники, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ в зонах ответственности;
10) обеспечение безопасного транзита всех видов транспорта и функционирования коммуникаций в зоне ответственности;
11) содействие налаживанию нормальных контактов между населением конфликтующих сторон в зоне ответственности;

10. Қазбатты қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн ұстауға көзделген қаражат есебiнен жүргiзiледi.
Оның функциялары болып табылатын мiндеттерді орындау тұрғысында Қазбаттың кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуiне тыйым салынады.
2. Қазбаттың міндеттері және функциялары
11. Қазбаттың негiзгi міндеті даулы мәселелердің және жанжал жағдайларының алдын алуға, шешу мен реттеуге жәрдемдесу, сондай-ақ жанжалдасушы тараптардың көзқарастарын жақындату мақсатымен бітімгершілік қызметіне қатысу болып табылады.
12. Халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде Қазбат мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) халықаралық қатысуды қамтамасыз ету және күш-қуатты айғақтау (өздерінің, мүмкіндіктерін ашық көрсету жөнінде Қазбат қолбасшылығы жүргізетін іс-шаралар кешені);
2) бітімге келу мен оқ атуды тоқтату туралы келісімдер шарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
3) жауапкершілік аймағын белгілеу (бейбітшілікті қорғау жөніндегі операцияларда міндеттерін орындау үшін Қазбатқа белгіленген жерлер учаскесі), егесуші тараптарды айыру, қарусыздандырылған аймақтар, айыру аймақтарын, ізгілік дәліздерін құру, тараптардың күштерін ыдырату, олардың осы аймақтардағы қозғалыстары мен қақтығыстарының алдын алу;
4) жанжалды бейбіт жолмен реттеу жөніндегі келіссөздер және басқа да іс-шаралар үшін жағдайлар жасау, жауапкершілік аймақтарында заңдылықты, құқық тәртібін, қоғамдық және мемлекеттік институттардың қалыпты жұмысын қалпына келтіру;
5) оқ атуды тоқтату және уақытша бітім туралы келісімдердің бұзылу фактілерін анықтау және олар бойынша тергеулер жүргізу;
6) жауапкершілік аймағындағы жерді және халықтың іс-әрекеттерін бақылау, жаппай тәртіпсіздіктерге қарсы іс-қимыл жасау, адам құқықтарын қамтамасыз етуге көмектесу;
7) жауапкершілік аймағындағы бекіністік құрылыстардың, қоршаулардың және миналы алқаптардың жойылуын бақылау;
8) жанжалдасушы тараптар арасындағы байланысты, олардың арасында барлық деңгейде кездесулер өткізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдану;
9) жауапкершілік аймақтарында әскери техника, қару-жарақ, оқ-дәрі және жарылғыш заттар тасымалын бақылау, заңсыз әкелінуінің (тасымалдап әкелінуінің) және шығарылуының (тасымалдап әкетілуінің) жолын кесу;
10) жауапкершілік аймағында көліктің барлық түрінің қауіпсіз транзитін және коммуникациялардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
11) жауапкершілік аймағында жанжалдасушы тараптардың халқы арасында қалыпты байланыстар қалыптастыруға көмектесу;

12) участие в обеспечении санкций, принятых международным сообществом и поддержанных Республикой Казахстан;
13) иные функции, предусмотренные законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
13. В период, не связанный с участием в операциях по поддержанию международного мира и безопасности, Казбат выполняет задачи и функции в соответствии с уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Руководство Казбата
14. Руководство Казбатом осуществляет командир батальона. Командир батальона назначается Министром обороны Республики Казахстан из числа офицеров с высшим образованием, опытом войсковой и правовой работы.
15. Командир Казбата подчиняется Министру обороны Республики Казахстан, а в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, - командованию силами Организации Объединенных Наций.
16. Командир Казбата является прямым начальником всего личного состава батальона. Имеет четырех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей в установленном законодательством порядке.
В функции командира Казбата входит:
1) руководить боевой, правовой подготовкой и воспитанием личного состава батальона;
2) проводить занятия со штабом, офицерами, прапорщиками и сержантами, а также учения и занятия с подразделениями батальона;
3) устанавливать и поддерживать распорядок дня и внутренний порядок в батальоне;
4) знать деловые и морально-психологические качества офицеров, прапорщиков, старшин и сержантов подразделений;
5) осуществлять контроль за распределением по подразделениям вновь прибывающего пополнения;
6) принимать меры к предупреждению преступлений и происшествий;
7) устанавливать меры безопасности и осуществлять контроль за их выполнением при работе с вооружением, боевой и другой техникой и боеприпасами, при проведении занятий, стрельб и учений;
8) руководить финансовой и хозяйственной деятельностью батальона;
9) осуществлять контроль за содержанием и правильной эксплуатацией казарменно-жилищного фонда и других зданий и сооружений, территорий батальона, а также за состоянием противопожарной охраны;
10) организовывать охрану расположения батальона, проверять несение караульной и внутренней служб, боеготовность личного состава, вооружения и военной техники;
11) производить проверки наличия материальных средств по службам, а также денежных сумм и ценных бумаг;

12) халықаралық қауымдастық қабылдаған және Қазақстан Республикасы қолдаған санкцияларды қамтамасыз етуге қатысу;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарында көзделген өзге де функциялар.
13. Халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларға қатысудан тыс кезеңде Қазбат Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жарғыларына сәйкес міндеттер мен функцияларды орындайды.
3. Қазбаттың басшылығы
14. Қазбатқа басшылық етуді батальон командирі жүзеге асырады. Батальон командирін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі жоғары білімді, әскери және құқықтық жұмыс тәжірибесі бар офицерлер ішінен тағайындайды.
15. Қазбат командирі Қазақстан Республикасының Қорғаныс министріне, ал Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда - Біріккен Ұлттар Ұйымы күштерінің қолбасшылығына бағынады.
16. Қазбат командирі батальонының бүкіл жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады. Батальон командирінің заңнамада белгіленген тәртіппен қызметіне тағайындалатын және қызметінен босатылатын төрт орынбасары, оның ішінде біреуі бірінші орынбасары болады.
Қазбат командирінің функцияларына мыналар кіреді:
1) батальонның жеке құрамының жауынгерлік, құқықтық дайындығы мен тәрбиесіне басшылық ету;
2) батальонның штабымен, офицерлерімен, прапорщиктерімен және сержанттарымен сабақтар, сондай-ақ бөлімшелерімен жаттығулар мен сабақтар жүргізу;
3) батальонда күн тәртібі мен ішкі тәртіпті орнату және сақтау;
4) бөлімшелер офицерлерінің, прапорщиктерінің, старшиналары мен сержанттарының әскери және моральдық-психологиялық қасиеттерін білу;
5) жаңадан келетін толықтырылымның бөлімшелер бойынша бөлінуін бақылауды жүзеге асыру;
6) қылмыстар мен оқиғалардың алдын алу жөнінде шаралар қолдану;
7) қару-жарақпен, жауынгерлік және басқа да техникамен, оқ-дәрімен жұмыс істеу кезінде, сабақтар, оқ атулар және жаттығулар өткізу кезінде қауіпсіздік шаралар белгілеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
8) батальонның қаржы және шаруашылық іс-қызметіне басшылық ету;
9) батальонның казармалық-тұрғын үй қорының және басқа да ғимараттары мен құрылыстарының, аумақтарының ұсталуын және дұрыс пайдаланылуын, сондай-ақ бірге өртке қарсы күзет жағдайын бақылауды жүзеге асыру;
10) батальонның тұрған жерін күзетуді ұйымдастыру, қарауылдық және ішкі қызметтердің өткерілуін, жеке құрамның, қару-жарақтың және әскери техниканың жауынгерлік дайындығын тексеру;
11) қызметтер бойынша материалдық қаражаттың, сондай-ақ бірге ақша сомалары мен бағалы қағаздардың бар-жоғына тексеру жүргізу;

12) иные функции, предусмотренные законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
4. Основы применения Казбата
17. Решение об участии Казбата в операции по поддержанию международного мира и безопасности принимается в порядке, предусмотренном законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
Казбат может быть введен в район конфликта после достижения между конфликтующими сторонами соглашения о прекращении огня или перемирия и выполнения ими этих соглашений.
18. Основные принципы действий Казбата:
беспристрастность и нейтральность;
соблюдение законов государства (государств), на территории которого (которых) Казбат принимает участие в операции по поддержанию международного мира и безопасности;
уважение обычаев и традиций местного населения;
неучастие в боевых действиях;
неприменение оружия, кроме как в исключительных случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящего Положения;
транспарентность (открытость деятельности).
19. Численность личного состава Казбата, принимающего участие в операции по поддержанию международного мира и безопасности, определяется исходя из объема решаемых задач и конкретной обстановки в зоне конфликта, оговоренных в Мандате Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.
5. Порядок применения оружия
20. Личный состав Казбата при выполнении задач имеет при себе штатное оружие и несет персональную ответственность за его правильное применение.
21. При выполнении своих функций личный состав Казбата имеет право применять оружие в порядке, предусмотренном законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
6. Статус и социально-правовая
защищенность личного состава Казбата
22. В период прохождения службы в операциях по поддержанию международного мира и безопасности личный состав Казбата пользуется статусом, привилегиями и иммунитетами, предусмотренными законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
7. Символика Казбата
23. Казбат имеет собственные отличительные знаки, которые должны быть легко опознаваемыми на значительном расстоянии и при ограниченной видимости.
Знаки опознавания носятся на форменном обмундировании личного состава, наносятся на боевую технику и транспортные средства, устанавливаются на командных пунктах и позициях Казбата, а также демаркационных линиях (линиях разъединения конфликтующих сторон).
Отличительные знаки Казбата утверждаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Имущество Казбата
24. Казбат имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, переданное государством, состоящее из основных и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе батальона.

12) Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарында көзделген өзге де функциялар.
4. Қазбатты қолдану негіздері
17. Қазбаттың халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларға қатысуы туралы шешім Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарында көзделген тәртіппен қабылданады.
Қазбат жанжал ауданына қақтығысушы тараптар арасында оқ атуды тоқтату туралы келісімге қол жеткізілгеннен немесе уақытша бітім жасасқаннан және олар бұл келісімдерді орындағаннан кейін енгізілуі мүмкін.
18. Қазбаттың іс-әрекетінің негізгі қағидаттары:
алаламау және бейтараптылық;
халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларға Қазбат қатысатын аумақтағы мемлекеттік (мемлекеттердің) заңдарын орындау;
жергілікті халықтың дәстүрлері мен ғұрыптарын құрметтеу;
ұрыс әрекеттеріне қатыспау;
осы Ереженің 16-тармағында көзделген ерекше жағдайлардан басқа жағдайларда қару қолданбау;
транспаренттілік (іс-әрекеттің ашықтығы).
19. Халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларға қатысатын Қазбаттың жеке құрамының саны Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің Мандатына айтылған жанжал аймағындағы шешілетін міндеттердің көлемі мен нақты жағдай ескеріле отырып айқындалады.
5. Қару қолдану тәртібі
20. Тапсырмаларды орындау кезінде қазбат жеке құрамының штаттық қаруы болады және оның дұрыс қолданылуы үшін тікелей дербес жауап береді.
21. Өздерінің функцияларын орындау кезінде Қазбаттың жеке құрамы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарында көзделген тәртіппен қару қолдануға құқылы.
6. Қазбаттың жеке құрамының мәртебесі және әлеуметтік-құқықтық қорғалуы
22. Халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларда қызмет өткеру кезінде Қазбаттың жеке құрамы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарында көзделген мәртебені, артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланады.
7. Қазбаттың рәміздері
23. Қазбаттың алыс қашықтықтан және нашар көрінетін жағдайда да оңай ажыратылуы тиіс өзінің айырым белгілері болады.
Айырым белгілері Қазбаттың жеке құрамының нысандық киімдеріне тағылады, әскери техникасы мен көлік құралдарына салынады, командалық пункттері мен шептеріне, сондай-ақ демаркациялық жолақтарға (қақтығысушы тараптарды айыру жолақтарына) орнатылады.
Қазбаттың айырым белгілері Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен бекітіледі.
8. Қазбаттың мүлкі
24. Қазбат мемлекет берген, негізгі және айналымдағы құралдардан, сондай-ақ құны батальонның теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктен тұратын оқшауланған мүлікті жедел басқару құқығына ие.

25. Имущество, закрепленное за Казбатом, относится к республиканской собственности.
26. Казбат не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
9. Реорганизация и ликвидация учреждения
27. Реорганизация и ликвидация Казбата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

25. Қазбатқа бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Қазбаттың өзіне бекітілген мүлікті өз бетінше оқшаулауға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
9. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
27. Қазбатты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.