О создании государственного реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2000 года N 991. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 мая 2002 г. N 579 ~P020579
Сноска. В заголовок и преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 июля 2001 г. N 992 P010992_ .
В целях создания государственного реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 июля 2001 г. N 992 P010992_ .
2. Министерству государственных доходов Республики Казахстан создать государственный реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения в Республике Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 июля 2001 г. N 992 P010992_ .
3. Министерству государственных доходов Республики Казахстан в срок
до 1 июля 2001 года разработать и утвердить протоколы-регламенты обмена
информацией для ведения государственного реестра налогоплательщиков и
объектов налогообложения Республики Казахстан совместно со следующими
государственными органами:
1) Министерством юстиции Республики Казахстан;
2) Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
3) Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды
Республики Казахстан;
4) Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
6) Министерством труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан;
7) Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики
Казахстан;
8) Агентством Республики Казахстан по статистике;
9) Агентством Республики Казахстан по миграции и демографии;
10) Агентством Республики Казахстан по управлению земельными
ресурсами.
Протоколы-регламенты совместно с иными государственными органами,
указанными в пункте 2 вышеназванных Правил, утвердить в срок до 30 ноября
2001 года.
<*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 23
июля 2001 г. N 992
P010992_
.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2000 года N 991
Правила ведения государственного реестра налогоплательщиков
и объектов налогообложения Республики Казахстан <*>
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 23 июля 2001 г. N 992 P010992_ .

Қазақстан Республикасы салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің мемлекеттік тізілімін құру туралы Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992 қаулысымен.~P010992
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 30 маусым N 991. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.05.28. N 579 қаулысымен. ~P020579
Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің мемлекеттік тізілімін құру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді: <*>
Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен. P010992_
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесі бекітілсін. <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен. P010992_
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Қазақстан
Республикасында салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің
мемлекеттік тізілімін құрсын.
<*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен.
P010992_
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі 2001
жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде мынадай мемлекеттік органдармен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен;
2) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен;
3) Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны
қорғау министрлігімен;
4) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігімен;
5) Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар
министрлігімен;
6) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігімен;
7) Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар
министрлігімен;
8) Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігімен;
9) Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі
агенттігімен;
10) Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігімен бірлесіп Қазақстан Республикасы салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу үшін ақпарат алмасудың хаттама-регламенттерін әзірлесін және бекітсін.
Хаттама-регламенттер жоғарыда аталған Ереженің 2-тармағында көрсетілген өзге де мемлекеттік органдармен бірлесе отырып, 2001 жылғы 30 қарашаға дейінгі мерзімде бекітілсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен. P010992_
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 2000 жылғы 30 маусымдағы N 991 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы салық төлеушілерінің және салық салу
объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу ережесі <*>
Ескерту. Тақырыбы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен. P010992_

1. Настоящие Правила устанавливают порядок ведения государственного реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения Республики Казахстан (далее именуется - реестр налогоплательщиков) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952335_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и Указом Президента Республики Казахстан от 7 декабря 1998 года N 4157 U984157_ "О Государственной программе борьбы с коррупцией на 1999-2000 годы". <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 июля 2001 г. N 992 P010992_ .
2. Реестр налогоплательщиков представляет собой систему государственных баз данных учета налогоплательщиков, которые ведет Министерство государственных доходов Республики Казахстан (далее - МГД РК) на основе информации, поступающей с целью контроля над правильностью исчисления и своевременностью уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также определения налогооблагаемой базы в МГД РК от территориальных налоговых комитетов и от государственных органов (далее - поставщики информации):
1) осуществляющих государственную регистрацию, перерегистрацию, ликвидацию юридических лиц;
2) органов статистики, регистрирующих юридические лица в качестве субъектов хозяйственной деятельности;
3) осуществляющих учет и/или регистрацию объектов налогообложения;
4) осуществляющих учет и/или регистрацию транспортных средств;
5) выдающих лицензии, свидетельства или иные подобные документы юридическим и физическим лицам для осуществления своей деятельности, подлежащей лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан (государственные органы (лиценциары), уполномоченные выдавать лицензии на виды деятельности, подлежащие лицензированию);
6) осуществляющих регистрацию физических лиц по месту их жительства в Республике Казахстан;
7) осуществляющих регистрацию рождения и смерти физических лиц в Республике Казахстан.
3. Ведение реестра налогоплательщиков означает занесение в него представленных в соответствии с настоящими Правилами сведений, их обновление при изменении данных об объектах учета, исключение из реестра налогоплательщиков сведений о налогоплательщиках, снятых с налогового учета в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. При этом сведения, исключенные из реестра налогоплательщиков, хранятся в архиве.
4. Сведения, содержащиеся в реестре налогоплательщиков, за исключением регистрационного номера налогоплательщика (РНН), причины постановки на учет и кодов налоговых органов, относящихся к информации для служебного пользования, подлежат хранению и передаче в порядке, установленном МГД РК.

1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Z952335_ Заңына және Қазақстан Республикасы Президентiнің "1999-2000 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң мемлекеттік бағдарламасы туралы" 1998 жылғы 7 желтоқсандағы N 4157 U984157_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің және салық салу объектілерінің мемлекеттік тізілімін жүргiзу тәртiбiн (бұдан әрi - салық төлеушiлердiң тiзiлiмi деп аталады) белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 992
қаулысымен. P010992_
2. Салық төлеушiлердің тiзiлiмi өзi салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң дұрыс есептелуi мен уақтылы төленуiн бақылау сондай-ақ салық салынатын базаны айқындау мақсатында ҚР МКМ-не және мынадай:
1) заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi, қайта тiркеудi, таратуды жүзеге асыратын;
2) заңды тұлғаларды шаруашылық қызметiнің субъектiлерi ретiнде тiркейтiн статистика органдарын;
3) салық салу объектілерiн есепке алуды және/немесе тiркеудi жүзеге асыратын;
4) көлiк құралдарын есепке алуды және/немесе тiркеудi жүзеге асыратын;
5) жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялауға жататын өз қызметiн жүзеге асыру үшiн лицензиялар, куәлiктер және өзге де осындай құжаттар беретiн (лицензиялауға жататын қызметтiң түрлерiне лицензия беруге уәкілеттiк берiлген мемлекеттiк органдар (лицензиарлар);
6) Қазақстан Республикасында олардың тұрғылықты жерi бойынша жеке тұлғаларды тiркеудi жүзеге асыратын;
7) Қазақстан Республикасында жеке адамдардың тууын және қайтыс болғанын тiркеудi жүзеге асыратын аумақтық салық комитеттерiнен және мемлекеттiк органдардан (бұдан әрi - ақпарат берушілер) келiп түсетiн ақпарат негізiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгі жүргiзетiн (бұдан әрi - ҚР МКМ) салық төлеушілердi есепке алудың мемлекеттiк дерекқор жүйесi болып табылады.
3. Салық төлеушiлердiң тiзiлiмiн енгiзу осы Ережеге сәйкес берiлген мәлiметтердi оған енгiзудi, есепке алу объектiлерi туралы деректер өзгерген кезде оларды жаңартуды, Қазақстан Республикасының заң нысанында көзделген жағдайларда салық есебiнен шығарылған салық төлеушiлер туралы мәлiметтердi салық төлеушiлердiң тiзiлiмiнен шығарып тастауды бiлдiредi. Бұл ретте, салық төлеушiлердiң тiзiлiмiнен шығарылған мәлiметтер мұрағатта сақталады.
4. Салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнен басқа (СТН) салық төлеушiлердің тiзiлiмiнде бар мәлiметтер қызмет бабында пайдаланылатын ақпаратқа қатысты есепке қою себептерi және салық органдарының кодтары ҚР МКМ белгiлеген тәртiпте сақтауға және беруге жатады.

5. В целях обеспечения единообразия понятий при ведении реестра налогоплательщиков используются официальные кодовые обозначения. Для этой цели должны применяться действующие ведомственные классификаторы и справочники. По мере утверждения и введения в действие иных классификаторов и справочников, а также в результате взаимодействия налоговых органов между собой и другими органами, перечисленных в пункте 2 настоящих правил, любая текстовая информация, в том числе адресная, должна заменяться на ее кодовое обозначение.
6. Состав показателей баз данных реестра налогоплательщиков состоит из следующих разделов:
1) юридические лица - резиденты Республики Казахстан;
2) юридические лица - нерезиденты Республики Казахстан, а также постоянные учреждения иностранного лица;
3) физические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан;
4) филиалы, представительства, обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковские счета.
7. Протокол согласований обмена информацией с поставщиками информации при ведении реестра налогоплательщиков включает:
1) согласование протоколов и регламента обмена данными;
2) согласование перечня реквизитов учетных данных, передаваемых каждой из сторон;
3) согласование справочников и классификаторов, формата передаваемых данных по реквизитам, подлежащим взаимному обмену;
4) передача ведомственных массивов (файлов) данных из специализированных автоматизированных информационных систем в реестр налогоплательщиков;
5) передача ответных ведомственных массивов (файлов) данных из
реестра налогоплательщиков в специализированные автоматизированные
информационные системы с признаками сверки.
8. МГД РК обеспечивает:
1) организацию работ по ведению государственного реестра
налогоплательщиков Республики Казахстан;
2) организацию обработки информации.
9. Доступ к сведениям, содержащимся в реестре налогоплательщиков,
имеют должностные лица по перечню, утверждаемому МГД РК. Использование
должностными лицами сведений, содержащихся в реестре налогоплательщиков, в
ущерб интересам налогоплательщиков влечет ответственность, предусмотренную
законодательными актами Республики Казахстан.
10. МГД РК в соответствии с настоящими Правилами разрабатывает и
утверждает инструкции и методические указания по вопросам ведения реестра
налогоплательщиков.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)

5. Салық төлеушiлердiң тiзiлiмiн жүргiзу кезінде ұғымдардың бiркелкi болуын қамтамасыз ету мақсатында ресми кодтық белгiлеу пайдаланылады. Осы мақсат үшiн қолданылып жүрген жалпы ведомстволық жiктемелер және анықтамалықтар қолданылады. Өзге де жiктемелер мен анықтамалықтардың бекiтiлуiне және қолданылуға енгізiлуiне қарай, сондай-ақ осы ереженiң 2-тармағында көрсетiлген салық органдарының өзара және басқа да органдармен iс-қимыл жасауы нәтижесiнде кез-келген мәтiндiк ақпарат, оның iшiнде мекен-жайлық оның кодтық белгiлеуiне ауыстырылуы тиiс.
6. Салық төлеушiлердiң тiзiлiмi дерекқорының көрсеткiштер құрамы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) заңды тұлғалар - Қазақстан Республикасының резиденттерi;
2) заңды тұлғалар - Қазақстан Республикасының резидент еместерi, сондай-ақ шетелдiк тұлғаның тұрақты мекемелерi;
3) жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының резиденттерi және резидент еместерi;
4) жеке балансы және банк шоттары бар филиалдар, өкiлдiктер, оқшауланған құрылымдық бөлiмшелер.
7. Салық төлеушiлердiң тiзiлiмiн жүргізу кезiнде ақпаратты жеткiзушілермен ақпаратты алмасудағы келiсiмдер хаттамасы мыналардан тұрады:
1) хаттамаларды және деректердi алмасу регламентiн келiсу;
2) әр тараптан берiлетiн есепке алу деректерiнiң реквизиттерi тiзбесiн келісу;
3) өзара алмасуға жататын деректемелер бойынша берiлетiн деректер форматын, анықтамалықты және жiктемелердi келiсу;
4) салық төлеушiлердiң тiзiлiмiне мамандандырылған автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден ведомстволық массивтер (файлдар) деректерiн беру;
5) салыстыра тексеру белгiлерiмен мамандандырылған автоматтандырылған
ақпараттық жүйелерiне салық төлеушiлердiң тiзiлiмiнен жауапты ведомстволық
массивтер (файлдар) деректерiн беру.
8. ҚР МКМ мыналарды қамтамасыз етедi:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк салық төлеушiлер тiзiлiмiн
жүргізу жөнiндегі жұмысты ұйымдастыруды;
2) ақпаратты өңдеуді ұйымдастыру.
9. Салық төлеушiлер тiзiлiмiнде бар мәлiметтердi алуға ҚР МКМ
бекiткен тiзбе бойынша лауазымды тұлғаларға рұқсат етiледi.
Салық төлеушілердің тізіліміндегі деректерді лауазымды тұлғалардың
салық төлеушілердің мүдделеріне зиян тигізіп, пайдалануы Қазақстан
Республикасының заң кесімдерінде көзделген жауапкершілікке тартқызады.
10. Осы Ережеге сәйкес ҚР МКМ салық төлеушілердің тізілімін жүргізу
мәселелері бойынша нұсқаулықтарды және әдістемелік нұсқауларды әзірлейді
және бекітеді.
Оқығандар:
Бағарова Ж.А.
Орынбекова Д.Қ.