Вопросы использования объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2000 года N 1028
В целях обеспечения более широкого доступа субъектов малого предпринимательства к кредитным ресурсам и создания единообразной основы использования коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения обязательств субъектов малого предпринимательства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила использования объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства (далее - Типовые правила).
2. Рекомендовать акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) утвердить Правила использования объектов коммунальной собственности соответствующих административно-территориальных единиц в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства на основании Типовых правил, предусмотрев при этом порядок обеспечения исполнения обязательств субъектами малого предпринимательства по возврату кредитов, полученных под залоговое обеспечение вышеназванными объектами;
2) осуществлять включение объектов образования и здравоохранения в реестры объектов коммунальной собственности, предназначенных под залоговое обеспечение, после согласования соответственно с Министерством образования и науки Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по делам здравоохранения.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы провести мероприятия по реализации региональных Программ развития и поддержки малого предпринимательства на 1999-2000 годы в соответствие с настоящим постановлением.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 июля 2000 года N 1028
Типовые правила
использования объектов коммунальной собственности
в качестве залогового обеспечения при кредитовании
субъектов малого предпринимательства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации Государственной программы развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 4189, и определяют единообразную основу использования объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства.

Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдалану мәселелерi
Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 7 шілде N 1028
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң несие ресурстарына неғұрлым кеңiнен қол жеткiзуiн қамтамасыз ету және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң мiндеттемелерiн кепiлдiктi қамтамасыз ету ретiнде коммуналдық меншiктi пайдаланудың бiркелкi негiзiн жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi қамтамасыз ету ретiнде коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдаланудың үлгi ережесi (бұдан әрi - Үлгi ереже) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне:
1) мұның өзiнде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң жоғарыда аталған объектiлердi кепiлдiктi қамтамасыз етуге алған несиелердi қайтару жөнiндегi мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету тәртiбiн көздей отырып, Үлгi ереже негiзiнде Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi қамтамасыз ету ретiнде тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдалану ережесiн бекiту;
2) тиiсiнше Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiмен келiсiлгеннен кейiн кепiлдiктi қамтамасыз етуге арналған коммуналдық меншiк объектiлерiнiң тiзiлiмдерiне бiлiм беру және денсаулық сақтау объектiлерiн енгiзудi жүзеге асыру ұсынылсын.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Шағын
кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған аймақтық
бағдарламаларын iске асыру жөнiндегi iс-шараларын осы қаулыға сәйкес
келтiрсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялауға
жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
2000 жылғы 7 шілдедегі
N 1028 қаулысымен бекiтiлген
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi
қамтамасыз ету ретiнде коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдаланудың
үлгi ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 4189 U984189_ Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру мақсатында әзiрлендi және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi қамтамасыз ету ретiнде коммуналдық меншiк объектiлерiн пайдаланудың бiркелкi негiзiн айқындайды.

2. Залоговое обеспечение объектами коммунальной собственности при кредитовании субъектов малого предпринимательства осуществляется путем создания залоговых фондов при существующих коммунальных государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения (далее - ГП).
3. Решение о передаче объектов коммунальной собственности в залоговый фонд принимается акимами соответствующей административно-территориальной единицы (далее - Аким).
4. Залоговое обеспечение объектами коммунальной собственности при кредитовании субъектов малого предпринимательства осуществляется при проведении страхования ГП своего предпринимательского риска.
2. Отбор и оценка залогового имущества
5. Аким производит ежегодную инвентаризацию объектов коммунальной собственности, а также формирует и утверждает реестр объектов коммунальной собственности, в котором отражаются наименование объектов, их местонахождение, балансовая стоимость и другие данные состояния объектов.
6. При формировании реестра производится оценка объектов коммунальной собственности на предмет соответствия требованиям кредитных организаций к залоговому обеспечению кредитов в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности", с привлечением специалистов центра недвижимости или независимых экспертов.
3. Организация работы по отбору проектов субъектов малого
предпринимательства, кредитуемых в счет залогового
обеспечения объектов коммунальной собственности
7. Решением Акима создается Комиссия по отбору проектов субъектов малого предпринимательства, кредитуемых в счет залогового обеспечения объектами коммунальной собственности (далее - Комиссия).
8. Комиссию возглавляет Аким.
9. Секретарем Комиссии по должности является Руководитель ГП.
Персональный состав Комиссии в количестве не менее пяти человек по представлению секретаря Комиссии утверждается Акимом.
10. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на ГП.
11. Рабочий орган Комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания Комиссии; в пределах своей компетенции обеспечивает выполнение решений Комиссии; координирует работу членов Комиссии и привлеченных к ее деятельности специалистов, осуществляет регистрацию заявок субъектов малого предпринимательства.
Отказ в регистрации заявок субъектов малого предпринимательства на участие в отборе проектов не допускается.
12. Осуществление отбора по проектам субъектов малого предпринимательства проводится в два этапа.
На предварительном этапе отбора проектов рабочий орган анализирует с экономической, организационной, маркетинговой и финансовой точек зрения и передает на рассмотрение кредитных организаций документы по проектам для проведения экспертизы и выдачи заключения о возможности их кредитования.
Заявки, получившие положительные заключения кредитных организаций, представляются рабочим органом на рассмотрение членов Комиссии за три дня до даты заседания, с приложением к ним заключений кредитных организаций.

2. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi коммуналдық меншiк объектiлерiмен қамтамасыз ету шаруашылық жүргiзу құқығында жұмыс iстеп тұрған коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың (бұдан әрi - МК) жанынан кепiлдiктi қорлар құру жолымен жүзеге асырылады.
3. Коммуналдық меншiк объектілерiн кепiлдiктi қорға беру туралы шешiмдi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң әкiмдерi (бұдан әрi - Әкiм) қабылдайды.
4. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi коммуналдық меншiк объектiлерiмен қамтамасыз ету МК-ның өз кәсiпкерлiк тәуекелiне сақтандыру жүргiзуi жағдайында жүзеге асырылады.
2. Кепiлдiктi мүлiктi ірiктеу және оны бағалау
5. Әкiм жыл сайын коммуналдық меншiк объектiлерiн түгендеудi жүргiзедi, сондай-ақ объектілердiң атауы олардың орналасқан жерi, теңгерiмдiк құны мен объектiлер жай-күйiнiң басқа да деректерi көрсетiлетiн коммуналдық меншiк объектiлерiнiң тiзiлiмiн жасайды және бекiтедi.
6. Тiзiлiмдi жасаған кезде Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы заң күшi бар Жарлығына Z952444_ сәйкес несиелердi кепiлдiктi қамтамасыз етуге несие ұйымдарының қоятын талаптарына сәйкес коммуналдық меншiк объектiлерiн бағалау жүргiзiледi.
3. Коммуналдық меншiк объектiлерiн кепiлдiкті қамтамасыз ету
есебiне несие берiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектілерiнiң
жобаларын iрiктеу жөніндегi жұмысты ұйымдастыру
7. Әкiмнiң шешiмiмен Коммуналдық меншiк объектілерiн кепiлдiктi қамтамасыз ету есебiне несие берiлетiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң жобаларын iрiктеу жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрылады.
8. Комиссияны Әкiм басқарады.
9. МК басшысы лауазымы бойынша Комиссия хатшысы болып табылады.
Саны кем дегенде бес адамнан тұратын Комиссияның жеке құрамын Комиссия хатшысының ұсынуы бойынша Әкiм бекiтедi.
10. Комиссия жұмыс органының функциялары МК-ға жүктеледi.
11. Комиссияның жұмыс органы Комиссия отырысының күн тәртiбi жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi; өз құзыретiнiң шегiнде Комиссия шешiмдерiнiң орындалуын қамтамасыз етедi; Комиссия мүшелерiнiң және оның қызметiне тартылған мамандардың жұмысын үйлестiредi, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң өтiнiмдерiн тiркеудi жүзеге асырады.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң жобаларды iрiктеуге қатысуға өтiнiмдерiн тiркеуден бас тартуға жол берiлмейді.
12. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң жобалары бойынша iрiктеудi жүзеге асыру екi кезеңде жүргiзiледi.
Жобаларды iрiктеудiң алдын-ала сатысында жұмыс органы сараптама жүргiзуге және оларды несиелендiру мүмкiндiктерi туралы қорытындыларды беруге арналған жобалар бойынша құжаттарды экономикалық, ұйымдастырушылық, маркетингтiк және қаржылық көзқарастар тұрғысынан талдайды және несие ұйымдарының қарауына тапсырады.
Жұмыс органы несие ұйымдарының оң қорытындыларын алған өтiнiмдердi отырыс күнiнен үш күн бұрын, несие ұйымдарының қорытындыларын қоса отырып, Комиссия мүшелерiнiң қарауына ұсынады.

13. Для осуществления своей деятельности Комиссия в установленном
законодательством порядке:
привлекает для работы экспертов и консультантов из числа ученых, авторитетных предпринимателей, представителей органов управления и других специалистов;
организует временные и постоянно действующие экспертные и рабочие группы;
получает необходимые информационные, аналитические, справочно-статистические материалы, а также ведомственные нормативные правовые акты.
14. При отборе проектов учитываются следующие требования:
1) отсутствие задолженности субъекта малого предпринимательства перед бюджетом;
2) наличие благополучного кредитного досье, если таковое имеется;
3) соответствие проекта индикативному плану развития региона и приоритетным направлениям развития малого бизнеса в регионе, ежегодно утверждаемым Акимом.
15. Комиссия рассматривает заявки, получившие положительные заключения кредитных организаций, не позднее двух месяцев со дня их регистрации.
16. Заседания Комиссии созываются по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал председателем Комиссии.
Решения Комиссии принимаются двумя третями голосов путем открытого голосования.
Решения Комиссии подписываются председателем и секретарем Комиссии.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания Комиссии.
17. За решения, принимаемые членами Комиссии при отборе проектов и рекомендаций для кредитования, они несут ответственность в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", а также иным законодательством Республики Казахстан.
18. В случае отказа в предоставлении залогового обеспечения субъекту малого предпринимательства рабочий орган в 3-дневный срок после соответствующего этапа отбора проектов обязан информировать субъекта малого предпринимательства в письменной форме с указанием оснований отказа.
4. Оформление залогового обеспечения
19. Основанием для принятия решения ГП о заключении договора о предоставлении объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства является протокольное решение Комиссии.
20. Залогодателем при получении кредита субъектами малого предпринимательства выступает ГП.
21. ГП, в случае положительного решения о финансировании проекта, заключает ипотечный договор с кредитной организацией и субъектом малого предпринимательства в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2723 "Об ипотеке недвижимого имущества".

13. Комиссия өз қызметiн жүзеге асыру үшiн заңнамада белгiленген тәртiппен:
ғалымдардың, беделдi кәсiпкерлердiң, басқару органдары өкілдерiнiң және басқа да мамандардың арасынан сарапшылар мен консультанттарды жұмыс iстеуге тартады;
уақытша және тұрақты жұмыс iстейтiн сараптау және жұмыс топтарын ұйымдастырады;
қажеттi ақпараттық, талдау, анықтамалық-статистикалық материалдарды, сондай-ақ ведомстволық нормативтiк құқықтық кесiмдердi алады.
14. Жобаларды iрiктеу кезiнде мынадай талаптар ескерiледi:
1) шағын кәсiпкерлiк субъектiсiнiң бюджет алдында берешегiнiң болмауы;
2) қолайлы несие дерекқорының болуы, егер ол болса;
3) жобаның Әкiм жыл сайын бекiтетiн, аймақты дамытудың индикативтi жоспарына және аймақта шағын бизнестi дамытудың басым бағыттарына сәйкес келуi.
15. Комиссия несие ұйымдарының он қорытындыларын алған өтiнiмдердi, олар тiркелген күннен бастап екi айдан кешiктiрмей қарайды.
16. Комиссияның төрағасы Комиссия отырысын қажеттiлiгiне қарай шақырады, бiрақ тоқсанына бiр реттен сирек болмауға тиiс.
Комиссияның шешiмдерi ашық дауыс беру арқылы үштен екi дауыспен қабылданады.
Комиссияның шешiмдерiне Комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қояды.
Комиссия мүшелерi ерекше пiкiр бiлдiруге құқылы, ол бiлдiрiлген жағдайда жазбаша жазылып, Комиссия отырысының хаттамасына қоса берiлуi тиiс.
17. Несиелеуге арналған жобалар мен ұсынымдарды iрiктеу кезiнде Комиссияның мүшелерi қабылдаған шешiмдер үшiн, олар "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шiлдедегi Заңына Z980267_ , сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес жауап бередi.
18. Шағын кәсiпкерлiк субъектiсiне кепiлдiктi қамтамасыз етудi беруден бас тартылған жағдайда, жұмыс органы жобаларды iрiктеудiң тиiстi кезеңiнен кейiн, 3 күн мерзiмде бас тартудың негiзiн көрсете отырып, шағын кәсiпкерлiк субъектiсiн жазбаша нысанда хабардар етуге мiндеттi.
4. Кепiлдiктi қамтамасыз етудi ресiмдеу
19. Комиссияның хаттамалық шешiмi МК-ның шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беру кезiнде кепiлдiктi қамтамасыз ету ретiнде коммуналдық меншiк объектiлерiн беру туралы шарт жасасу туралы шешiм қабылдауы үшiн негiз болып табылады.
20. Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi несие алған кезде МК кепiлдiк берушi болып табылады.
21. МК, жобаны қаржыландыру туралы оң шешiм қабылданған кезде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жылжымайтын мүлiк ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2723 U952723_ заң күшi бар Жарлығына сәйкес несие ұйымымен және шағын кәсiпкерлiк субъектiсiмен ипотекалық шарт жасасады.

22. В ипотечном договоре должны быть указаны предмет, оценочная стоимость залогового имущества, существо основного обязательства, его размер и сроки исполнения, права и обязанности сторон, в том числе право ГП осуществлять контроль за целевым использованием выданных субъектам малого предпринимательства кредитов, а также иные условия, относительно которых по заявлению любой из сторон в ипотечном договоре должно быть достигнуто соглашение и которые не запрещены законодательством.
23. За использование объектов под залоговое обеспечение ГП устанавливается ставка вознаграждения (интереса), оплачиваемая субъектами малого предпринимательства в размере 0,1 процента от суммы полученного кредита.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)

22. Ипотекалық шартта кепiлдi мүлiктiң нысанасы, бағаланған құны, негiзгi мiндеттеменiң мәнi, оның мөлшерi мен орындалу мерзiмi, тараптардың құқықтары мен міндеттері, оның iшiнде МК-ның шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне берiлген несиелердiң мақсатты пайдаланылуына бақылау
жасауды жүзеге асыруы, сондай-ақ кез келген тараптың мәлімдеуі бойынша
ипотекалық шартта қол жеткiзiлуi тиiс және заңнамада тыйым салынбаған өзге
де жағдайлар көрсетілуге тиiс.
23. Объектiлер кепiлдiктi қамтамасыз етуге пайдаланылғаны үшiн МК-ға
алынған несие сомасының 0,1 пайызы мөлшерiнде шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерi төлейтiн сыйақы (мүдде) ставкасы белгiленедi.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.