О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2000 года № 1287. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.10.2011 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 P961644_ "Об утверждении Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
1) в пункте 1:
слова "лицами рядового и начальствующего состава" заменить словом "сотрудниками";
после слов "органов внутренних дел" дополнить словами "Республики Казахстан (далее — сотрудники органов внутренних дел)";
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сотрудниками органов внутренних дел являются лица, состоящие на службе или в кадрах органов внутренних дел, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, а также военнослужащие военно-следственных органов и военной полиции Министерства внутренних дел. В подтверждение их личности и полномочий им выдаются служебные удостоверения и жетоны установленного образца";
3) в тексте слова "Министра внутренних дел Республики Казахстан", "Министром внутренних дел Республики Казахстан", "Министр внутренних дел Республики Казахстан", "милиции" заменить словами "Министра", "Министром", "Министр", "полиции";
4) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. На службу в органы внутренних дел принимаются на добровольной основе граждане Республики Казахстан не моложе 18 и не старше 40 лет (на должности рядового и младшего начальствующего состава - не старше 32 лет) независимо от национальности, пола, социального положения, отношения к религии, способные по своим деловым, личным и нравственным качествам, образованию и состоянию здоровья выполнять служебные обязанности. На учебу в учебные заведения Министерства внутренних дел могут зачисляться лица, имеющие среднее образование, не достигшие 18 лет.
Порядок приема в учебные заведения Министерства внутренних дел определяется Министром в соответствии с Типовыми правилами приема в учебные заведения соответствующего вида.

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 21 тамыздағы N 1287 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.20 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 P961644_ қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасы iшкі iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы ережеде:
1) 1-тармақта:
"қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының" деген сөздер "қызметкерлерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
"iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы қызметкерлерiнiң (бұдан әрi - iшкi iстер органдарының қызметкерлерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Iшкi iстер органдарының қызметiнде немесе кадрында тұратын, белгiленген тәртiппен арнаулы атақтар берiлген адамдар, сондай-ақ Iшкi iстер министрлiгiнiң әскери-тергеу органдары мен әскери полициясының әскери қызметшiлерi iшкi iстер органдарының қызметкерлерi болып табылады. Оларға жеке бастары мен өкiлеттiлiктерiн куәландыратын белгiленген үлгiдегi қызметтiк куәлiктер мен жетондар берiледi";
3) мәтiнiндегi "Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрiнiң", "Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi", "милиция" деген сөздер "министрдiң", "министр", "полиция" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Iшкi iстер органдарына қызметке ұлтына, жынысына, әлеуметтiк жағдайына, дiни көзқарасына қарамастан өздерiнiң iскерлiк, жеке және адамгершiлiк қасиеттерi, бiлiмi мен денсаулық жағдайы бойынша қызметтiк мiндеттердi орындауға қабiлеттi, 18 жасқа толған және 40 жастан аспаған (қатардағы және кiшi басшы құрам лауазымдарына - 32 жастан аспаған) Қазақстан Республикасының азаматтары ерiктi негiзде қабылданады. Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарында оқуға орта бiлiмi бар, 18 жасқа толмаған адамдар қабылдана алады.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарына қабылдаудың тәртiбiн тиiстi түрдегі Оқу орындарына қабылдаудың үлгiлiк ережелерiне сәйкес министр белгілейдi.

Возрастные ограничения для граждан, ранее уволенных из органов внутренних дел и вновь принимаемых на службу, определяются исходя из требований пункта 13 настоящего Положения. В исключительных случаях, в индивидуальном порядке, по решению Министра на службу в органы внутренних дел принимаются на добровольной основе граждане Республики Казахстан старше 40 лет.
Принимаемые на службу в органы внутренних дел граждане в обязательном порядке проходят медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел для определения пригодности к службе.";
5) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Гражданин Республики Казахстан не может быть принят на службу в органы внутренних дел, если он:
лишен судом права занимать государственные должности в течение определенного срока;
вступившим в силу решением суда признан недееспособным или ограниченно дееспособным;
имеет или ранее имел судимость и освобожден от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям;
в течение года перед поступлением на государственную службу привлекался к ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
в течение года перед поступлением на службу подвергался в судебном порядке административному взысканию за умышленное правонарушение;
ранее уволен по отрицательным мотивам с государственной службы;
состоит на учете в органах здравоохранения и внутренних дел как хронически больной алкоголизмом или наркоманией;
освобожден от срочной военной службы по болезни и состоит на воинском учете в военном комиссариате как негодный либо ограниченно годный к военной строевой службе;
не отвечает требованиям, предусмотренным в пунктах 4 и 6 настоящего Положения.";
6) пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Должности рядового и начальствующего состава органов внутренних дел замещаются в соответствии с действующим законодательством путем заключения индивидуальных контрактов, а также посредством назначения на должность.
На должности рядового и младшего начальствующего состава принимаются граждане, имеющие образование не ниже среднего и прошедшие срочную военную службу, а также граждане, освобожденные или имеющие отсрочку от призыва на срочную военную службу в соответствии с действующим законодательством, за исключением случаев, предусмотренных абзацем 9 пункта 5 настоящего Положения. При этом они снимаются с воинского учета и передаются на специальный учет в органы Министерства внутренних дел при представлении подтверждающих документов в военный комиссариат. В необходимых случаях должности рядового и младшего начальствующего состава могут комплектоваться женщинами, не состоящими в запасе Вооруженных Сил.
На должности среднего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники), прошедшие срочную военную службу и имеющие среднее специальное, неоконченное высшее или высшее образование. В порядке исключения на должности среднего начальствующего состава в подразделения оперативной службы и специального назначения могут приниматься граждане со средним образованием, окончившие специальные курсы по программе, утвержденной Министром.
Граждане призывного возраста, подлежащие призыву на срочную военную службу, могут быть приняты на должности среднего и старшего начальствующего состава только при наличии высшего образования. С воинского учета указанные граждане снимаются и передаются на специальный учет в органы внутренних дел после аттестования их на должности среднего и старшего начальствующего состава и представления подтверждающего документа в военный комиссариат.
На должности старшего и высшего начальствующего состава принимаются граждане (назначаются сотрудники), имеющие высшее образование.";

Бұрын iшкi iстер органдарынан босатылған және қызметке қайта қабылданатын азаматтар үшiн жас шектеулерi, осы Ереженiң 13-тармағының талаптарына сүйенiп белгiленедi. Ерекше жағдайларда, жекелеген тәртiппен, министрдiң шешiмi бойынша iшкi iстер органдарына қызметке Қазақстан Республикасының 40 жастан асқан азаматтары ерiктi негiзде қабылданады.
Iшкi iстер органдарына қызметке қабылданушы азаматтар қызметке жарамдылығын анықтау үшiн, мiндеттi түрде iшкi iстер органдары әскери-дәрiгерлiк комиссияларының медициналық куәландыруынан өтедi.";
5) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер, Қазақстан Республикасының азаматы:
сотпен белгiлi бiр мерзiмнiң iшiнде мемлекеттiк лауазымды атқару құқығынан айырылған;
күшiне енген сот шешiмiмен әрекет жасауға қабiлетсiз немесе әрекет жасау қабiлетi шектеулi деп танылған;
соттылығы бар немесе бұрын болған және қылмыстық жауаптылықтан ақтауға жатпайтын негiздер бойынша босатылған;
мемлекеттiк қызметке орналасар алдындағы бiр жыл iшiнде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн тәртiптiк жауапқа тартылған;
қызметке орналасар алдындағы бiр жыл iшiнде қасақана құқық бұзғаны үшiн сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолданылған;
бұрын жағымсыз себептер бойынша мемлекеттiк қызметтен шығарылған;
алкоголизммен немесе нашақорлықпен созылмалы науқас ретiнде денсаулық сақтау және iшкi iстер органдарында есепте тұратын;
науқасы бойынша мерзiмдi әскери қызметтен босатылған және әскери комиссариатта әскери (саптық) қызметке жарамсыз не шектеулi жарамды ретiнде есепте тұратын;
осы Ереженiң 4 және 6-тармақтарында көзделген талаптарға жауап бермейтiн болса, iшкi iстер органдарына қызметке қабылдана алмайды.";
6) 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Iшкi iстер органдары қатардағы және басшы құрамының лауазымдары қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жеке келiсiм-шарттар жасасу жолымен, сондай-ақ лауазымға тағайындау арқылы атқарылады.
Қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына, осы Ереженiң 5-тармағының тоғызыншы абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, кемiнде орта бiлiмi бар және мерзiмдi әскери қызмет атқарған азаматтар, сондай-ақ қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босатылған немесе кейiнге қалдыру құқығы бар азаматтар қабылданады. Бұл ретте олар әскери комиссариатқа растайтын құжаттар ұсынған жағдайда әскери есептен шығарылады және Iшкi iстер министрлiгiнiң органдарына арнаулы есепке берiледi. Қажет болған жағдайларда қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдары Қарулы Күштердiң запасында тұрмаған әйелдермен жасақталуы мүмкiн.
Орта басшы құрамның лауазымдарына мерзiмдi әскери қызметтен өткен және арнаулы орта, аяқталмаған жоғары және жоғары бiлiмi бар азаматтар қабылданады (қызметкерлер тағайындалады). Ерекшелiк ретiнде жедел қызмет және арнаулы мақсаттағы бөлiмшелерге орта басшы құрамның лауазымдарына Министр бекiткен бағдарлама бойынша арнаулы курстарды бiтiрген, орта бiлiмi бар азаматтар қабылдана алады.
Мерзiмдi әскери қызметке шақырылуға жататын шақыру жасындағы азаматтар орта аға және жоғары басшы құрамның лауазымдарына жоғары бiлiмi болған жағдайда ғана қабылдана алады. Көрсетiлген азаматтар,оларды орта және аға басшы құрамның лауазымдарына аттестациялағаннан және әскери комиссариатқа растау құжаттарын ұсынғаннан кейiн әскери есептен шығарылады және iшкi iстер органдарына арнаулы есепке берiледi.
Аға және жоғары басшы құрамның лауазымдарына жоғары бiлiмi бар азаматтар қабылданады (қызметкерлер тағайындалады).";

7) пункт 7 дополнить абзацем следующего содержания:
"Лица рядового и начальствующего состава принимают на себя установленные законодательством ограничения в целях недопущения действий, которые могут привести к использованию их статуса и основанного на нем авторитета в личных, групповых и иных неслужебных интересах. Данное ограничение фиксируется в письменной форме. Непринятие ограничения влечет
отказ в приеме на службу, увольнение.";
8) абзац второй пункта 9 исключить;
9) в пункте 12:
в абзаце первом:
после слов "другие учебные заведения" дополнить словами ", в том
числе за пределами республики,";
дополнить предложением следующего содержания:
"Выпускники учебных заведений Министерства внутренних дел проходят
службу согласно распределению.";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Курсанты и слушатели учебных заведений Министерства внутренних дел, а также обучающиеся по его направлению в учебных заведениях зарубежных стран, отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, нежеланию учиться и другим основаниям, а также расторгнувшие контракт снимаются со специального учета органов внутренних дел. При этом отчисленные курсанты и слушатели направляются для постановки на воинский учет в военный комиссариат по месту жительства.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Сотрудникам, зачисленным на факультет подготовки руководящего состава органов внутренних дел, в докторантуру или очную адъюнктуру высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений Министерства внутренних дел, за время обучения выплачивается месячный оклад денежного содержания по последней основной (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
Должностные оклады этих сотрудников не должны превышать:
обучающихся в очной докторантуре:
при высших учебных заведениях Министерства внутренних дел - должностного оклада доцента соответствующей кафедры;
при научно-исследовательских учреждениях Министерства внутренних дел - должностного оклада ведущего научного сотрудника соответствующего отдела;
обучающихся в очной адъюнктуре:
при высших учебных заведениях Министерства внутренних дел - должностного оклада преподавателя соответствующей кафедры;
при научно-исследовательских учреждениях Министерства внутренних дел - должностного оклада младшего научного сотрудника соответствующего отдела.
Лицам начальствующего состава, зачисленным в очную адъюнктуру непосредственно по окончании высших учебных заведений, выплачивается должностной оклад в размере оклада преподавателя соответствующей кафедры, доплата за специальное звание, процентная надбавка за выслугу лет.";

7) 7-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар олардың мәртебесiн және соған негiзделген беделiн жеке, топтық және өзге де қызметтiк емес мүдделерге пайдалануға әкелiп соқтыратын iс-әрекеттерге жол бермеу мақсатында өздерiне заңнамада белгiленген шектеулер қабылдайды. Аталған шектеу
жазбаша нысанда көрсетiледi. Шектеудi қабылдамау қызметке қабылдаудан бас
тартуға, одан босатуға әкеп соқтырады.";
8) 9-тармақтың екiншi абзацы алынып тасталсын;
9) 12-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"басқа" деген сөзден кейiн ", оның iшiнде республикадан тысқары
жерлердегi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарын бiтiрушiлер бөлуге сәйкес
қызмет атқарады.";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Yлгере алмауына, тәртiбiнiң нашарлығына, оқығысы келмеуiне байланысты және басқа да негiздер бойынша оқудан шығарылған, сондай-ақ келiсiм-шартты бұзған Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары, сондай-ақ оның жолдамасы бойынша шет елдердiң оқу орындарында оқитындар iшкi iстер органдарының арнайы есебiнен шығарылады. Бұл ретте оқудан шығарылған курсанттар мен тыңдаушылар әскери есепке қою үшiн тұрғылықты жерi бойынша әскери комиссариатқа жiберiледi.";
Мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Iшкi iстер органдарының басшы құрамын даярлау факультетiне, Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң докторантурасына немесе күндiзгi адъюнктурасына қабылданған қызметкерлерге оқуы кезiнде оқуға жiберiлгенге дейiнгi атқарған соңғы негiзгi (уақытша атқарылған емес) штаттық лауазымы бойынша бір айлық ақшалай қамту жалақысы төленедi.
Бұл қызметкерлердiң лауазымдық жалақылары:
күндiзгi докторантурада оқитындардiкi:
Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындары жанындағы - тиiстi кафедра доцентiнiң лауазымдық жалақысынан;
Iшкі iстер министрлiгiнiң ғылыми-зерттеу мекемелерi жанындағы - тиiстi бөлiмнiң жетекшi ғылыми қызметкерiнiң лауазымдық жалақысынан;
күндiзгi адъюнктурада оқитындардiкi:
Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындары жанындағы - тиiстi кафедра оқытушысының лауазымдық жалақысынан;
Iшкi iстер министрлiгiнiң ғылыми-зерттеу мекемелерi жанындағы - тиiстi бөлiмнiң кiшi ғылыми қызметкерiнiң лауазымдық жалақысынан аспауы тиiс.
Күндiзгі адъюнктураға тiкелей жоғары оқу орындарын бiтiрген бойда қабылданған басшы құрамдағы адамдарға - тиiстi кафедраның оқытушысы жалақысының мөлшерiнде лауазымдық жалақы, арнаулы атағы үшiн қосымша ақы, еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме ақы төленедi.";

10) в пункте 13:
в абзаце восьмом слова "указанным лицам" заменить словами "лицам старшего начальствующего состава";
в абзаце девятом слова "при необходимости указанные лица" заменить словами "сотрудники в обязательном порядке";
11) пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Педагогическим работникам организаций образования устанавливается доплата за ученые степени кандидата наук и доктора наук при наличии соответствующего диплома, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан в области аттестации научных кадров высшей квалификации, в размере одной месячной минимальной заработной платы для кандидата наук и двух месячных минимальных заработных плат для докторов наук.";
12) пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Права, обязанности и ответственность сотрудников органов внутренних дел определяются законодательными актами Республики Казахстан, присягой, уставами, приказами руководителей органов внутренних дел, а также настоящим Положением.";
13) абзац первый пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Сотрудники органов внутренних дел получают денежное содержание и иные виды довольствия в размерах и по нормам, установленным действующим законодательством, а также обеспечиваются на безвозмездной основе для ношения форменным и специальным обмундированием, образцы которого устанавливаются для лиц рядового и начальствующего состава Правительством Республики Казахстан, а для военнослужащих военно-следственных органов и военной полиции - Президентом Республики Казахстан.";
14) пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Пенсионное обеспечение лиц рядового и начальствующего состава осуществляется в соответствии с действующим законодательством.";
15) абзац пятый пункта 24 исключить;
16) пункт 25 исключить;
17) пункт 26 исключить;
18) пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Лица рядового и начальствующего состава могут обучаться в учебных заведениях системы органов внутренних дел, а также на очных, заочных, вечерних факультетах (отделениях) и на курсах (факультетах) переподготовки, повышения квалификации в других высших и средних специальных учебных заведениях, в том числе за пределами Республики Казахстан.
Направление на учебу осуществляется с разрешения руководителя органа внутренних дел в соответствии с потребностями в специалистах данной квалификации.";
19) в пункте 29 слова ", а также за счет средств, поступающих на основании договоров от государственных органов и организаций" заменить словами "в соответствии с действующим законодательством";
20) абзацы второй и третий пункта 31 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии по месту службы или проживания лиц рядового и начальствующего состава медицинских учреждений системы органов внутренних дел или при отсутствии в них соответствующих отделений, необходимых специалистов либо специального оборудования, а также в неотложных случаях медицинская помощь им оказывается в государственных организациях здравоохранения согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
Затраченные на лечение средства лицам рядового и начальствующего состава, получившим увечье или заболевание при исполнении служебного долга или служебных обязанностей, возмещаются органами внутренних дел.";

10) 13-тармақта:
сегiзiншi абзацындағы "аталған адамдардың" деген сөздер "аға басшы құрамдағы адамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацындағы "аталған адамдар, қажет болса" деген сөздер "қызметкерлер мiндеттi түрде" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бiлiм беру ұйымдарының педагог қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының жоғары бiлiктi ғылыми кадрларды аттестациялау саласындағы уәкiлетті органы берген тиiстi дипломы болған жағдайда, ғылым кандидаты және ғылым докторы ғылыми дәрежелерi үшiн және ғылым кандидатына бiр айлық ең төменгi жалақы мөлшерiнде және ғылым докторларына екi айлық ең төменгі жалақы мөлшерiнде қосымша ақы белгiленедi.";
12) 19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң құқықтары, мiндеттерi және жауапкершiлiктерi Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдермен, антпен, жарғылармен, iшкi iстер органдары басшыларының бұйрықтарымен, сондай-ақ осы Ережемен белгiленедi.";
13) 22-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi iстер органдарының қызметкерлерi қолданылып жүрген заңнамамен белгiленген мөлшерлерде және нормалар бойынша ақшалай ұстауды және өзге де үлес түрлерiн алады, сондай-ақ кию үшiн,ақысыз негiзде, үлгiлерiн қатардағы және басшы құрам үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi, ал әскери-тергеу органдары мен әскери полицияның әскери қызметшiлерi үшiн Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейтiн нысанды және арнайы киiм-кешекпен қамтамасыз етiледi";
14) 23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қатардағы және басшы құрамның адамдарын зейнетақымен қамтамасыз ету қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.";
15) 24-тармақтың бесiншi абзацы алынып тасталсын;
16) 25-тармақ алынып тасталсын;
17) 26-тармақ алынып тасталсын;
18) 27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қатардағы және басшы құрамның адамдары iшкi iстер органдары жүйесiнiң оқу орындарында, басқа да жоғары және арнаулы орта, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi оқу орындарының күндiзгi, сырттай, кешкi факультеттерiнде (бөлiмдерiнде) және қайта даярлау, бiлiктiлiгін арттыру курстарында оқи алады.
Оқуға жiберу осы бiлiктiлiктегi мамандарға қажеттiлiкке сәйкес iшкi iстер органы басшысының рұқсатымен жүзеге асырылады."
19) 29-тармақтағы "сондай-ақ шарттардың негiзiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан келiп түскен қаржы есебiнен" деген сөздер "қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 31-тармақтың екiншi және үшiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатардағы және басшы құрам адамдарының қызмет немесе тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органдары жүйесiнiң медициналық мекемелерi болмаған кезде немесе оларда тиiстi бөлiмшелер, қажеттi мамандар не арнаулы жабдықтар болмаған кезде, сондай-ақ шұғыл жағдайларда оларға медициналық көмек Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетiледi.
Қызметтiк борышын немесе қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мертiккен немесе сырқаттанған қатардағы және басшы құрамның адамдарын емдеуге жұмсалған қаражатты iшкi iстер органдары өтейдi.";

21) пункт 32 исключить;
22) в пункте 33 слова "за исключением пенсионеров по выслуге лет и работы по специальности", "и нормативным актам" исключить;
23) абзац второй пункта 40 изложить в следующей редакции:
"Основанием для восстановления на службе в органах внутренних дел, в должности, в специальном звании являются постановления органов следствия и дознания, прекращение дел по реабилитирующим основаниям, вступившие в законную силу оправдательный приговор, решение суда либо заключение по результатам служебной проверки, вынесенное начальниками, принимавшими решение об увольнении, понижении в должности или звании, им равными и выше.";
24) раздел III изложить в следующей редакции:
"III. Специальные звания.
43. Специальные звания рядового и начальствующего состава присваиваются лицам, принятым на службу (учебу) в органы внутренних дел, персонально, в последовательном порядке, с учетом квалификации, образования, отношения к службе, выслуги лет и занимаемой штатной должности, а также других условий, предусмотренных настоящим Положением.
В зависимости от последовательности присвоения специальные звания подразделяются на первые и очередные. При этом присвоение специального звания полиции, внутренней службы должно соответствовать специальному званию, предусмотренному по занимаемой должности.
Специальные звания рядового и младшего начальствующего состава (первые и очередные) присваиваются начальниками, которым предоставлено право назначения на должности рядового и младшего начальствующего состава.
Присвоение первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава и зачисление в кадры Министерства внутренних дел производится Министром.
44. Очередные специальные звания начальствующего состава присваиваются в последовательном порядке при соответствии очередного звания званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности и по истечении установленного срока выслуги в специальном звании, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Положением.
Начальник органа внутренних дел, необоснованно задержавший
представление подчиненного к присвоению очередного специального звания,
несет соответствующую ответственность.
Запрещается устанавливать дополнительные условия присвоения очередных
специальных званий, не предусмотренные настоящим Положением.
Устанавливаются следующие сроки выслуги в специальных званиях
рядового и младшего начальствующего состава:
в звании рядового полиции, рядового внутренней службы - 3 месяца;
в звании младшего сержанта полиции, младшего сержанта внутренней
службы - 1 год;
в звании сержанта полиции, сержанта внутренней службы - 2 года;
в звании старшего сержанта полиции, старшего сержанта внутренней
службы - 3 года;
в звании прапорщика внутренней службы - 5 лет.
Сроки выслуги в звании старшины полиции, старшины внутренней службы,
старшего прапорщика внутренней службы не устанавливаются.

21) 32-тармақ алынып тасталсын;
22) 33-тармақтағы "және нормативтiк актiлерiне", "зейнеткерлердiң еңбек сiңiрген жылдары мен мамандығы бойынша жұмысын қоспағанда" деген сөздер алынып тасталсын;
23) 40-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тергеу және анықтау органдарының қаулылары, iстердiң ақтайтын себептер бойынша тоқтауы, соттың заңды күшiне енген ақтау үкiмi, шешiмi не жұмыстан босату, лауазымын немесе атағын төмендету туралы шешiм қабылдаған немесе оларға тең және жоғары бастықтар шығарған қызметтiк тексерудiң нәтижелерi бойынша қорытынды iшкi iстер органдарындағы қызметiн, лауазымын, арнаулы атағын қалпына келтiру үшiн негiз болып табылады.";
24) III-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"III. Арнаулы атақтар
43. Қатардағы және басшы құрамның арнаулы атақтары iшкi iстер органдарына қызметке (оқуға) қабылданған адамдарға бiлiктiлiгi, бiлiмi, қызметке көзқарасы, еңбек сiңiрген жылдары және атқаратын штаттық лауазымы, сондай-ақ осы Ережеде көзделген басқа да шарттар ескерiле отырып жеке өзiне, сабақтас түрде берiледi.
Сабақтастығына қарай арнаулы атақтар алғашқы және кезектi болып бөлiнедi. Бұл орайда полиция, iшкi қызмет арнаулы атағының берiлуi атқарып отырған лауазымы бойынша көзделген арнаулы атаққа сәйкес болуға тиiс.
Қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарын (алғашқы және кезектi) қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына тағайындау құқығы берiлген бастықтар бередi.
Орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын берудi және Iшкi iстер министрлiгiнiң кадрларына қабылдауды Министр жүргiзедi.
44. Басшы құрамның кезектi арнаулы атақтары, осы Ережеде көзделген жағдайларды қоспағанда, кезектi атақ атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атаққа сәйкес болған жағдайда және арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi өткен соң жүйелі сабақтас түрде берiледi.
Қарамағындағы қызметкердi кезектi арнаулы атақ беруге ұсынуды
негiзсiз кешiктiрген iшкi iстер органының бастығы тиiстi жауаптылықта
болады.
Кезектi арнаулы атақ берудiң осы Ережеде көзделмеген қосымша
шарттарын белгiлеуге тыйым салынады.
Қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарында еңбек
сiңiрудiң мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
полиция қатардағы қызметкерi, iшкi қызмет қатардағы қызметкерi
атағында - 3 ай;
полиция кiшi сержанты, iшкi қызмет кiшi сержанты атағында -
1 жыл;
полиция сержанты, iшкi қызмет сержанты атағында - 2 жыл;
полиция аға сержанты, iшкi қызмет аға сержанты атағында - 3 жыл,
iшкi қызмет прапорщигi атағында - 5 жыл.
Полиция старшинасы, iшкi қызмет старшинасы, iшкi қызмет аға
прапорщигi атағында еңбек сiңiру мерзiмдерi белгiленбейдi.

45. Устанавливаются следующие сроки выслуги в специальных званиях
среднего и старшего начальствующего состава:
в звании младшего лейтенанта полиции, младшего лейтенанта внутренней
службы - 1 год;
в звании лейтенанта полиции, лейтенанта внутренней службы - 2 года;
в звании старшего лейтенанта полиции, старшего лейтенанта внутренней
службы - 3 года;
в звании капитана полиции, капитана внутренней службы - 3 года;
в звании майора полиции, майора внутренней службы - 4 года;
в звании подполковника полиции, подполковника внутренней службы — 5
лет.
Для сотрудников, которым первое специальное звание лейтенанта полиции, лейтенанта внутренней службы присвоено по окончании высшего учебного заведения Министерства внутренних дел, а также других высших учебных заведений и которые проходят службу в органах внутренних дел по полученной в учебном заведении или родственной специальности, срок выслуги в звании лейтенанта полиции, лейтенанта внутренней службы устанавливается 1 год.
Сроки выслуги в званиях полковника полиции, полковника внутренней службы, а также в званиях высшего начальствующего состава не устанавливаются.
46. Первые специальные звания младшего лейтенанта полиции, младшего лейтенанта внутренней службы присваиваются:
сотрудникам, состоящим в должностях рядового и младшего начальствующего состава, окончившим специальные курсы органов внутренних дел по программе, утвержденной Министром, средние специальные учебные заведения других министерств и ведомств и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
сотрудникам, состоящим в должностях рядового или младшего начальствующего состава, обучающимся на последних курсах высших или средних специальных учебных заведений, а также имеющим незаконченное высшее образование (не ниже третьего курса) и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
гражданам, окончившим средние специальные учебные заведения других министерств и ведомств и назначенным на должности среднего начальствующего состава.
47. Специальные звания лейтенанта полиции, лейтенанта внутренней службы присваиваются:
младшим лейтенантам полиции, младшим лейтенантам внутренней службы по истечении установленного настоящим Положением срока выслуги в специальном звании, а окончившим высшие учебные заведения - независимо от срока выслуги в этом звании;
сотрудникам, имеющим специальные звания рядового и младшего начальствующего состава, окончившим высшие учебные заведения либо средние специальные учебные заведения Министерства внутренних дел и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
сотрудникам, окончившим по очной форме обучения высшие или средние специальные учебные заведения Министерства внутренних дел;
лицам, имеющим высшее образование и назначенным на должности среднего или старшего начальствующего состава.

45. Орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарында еңбек сiңiрудiң
мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
полиция кiшi лейтенанты, iшкi қызмет кiшi лейтенанты атағында - 1 жыл;
полиция лейтенанты, ішкi қызмет лейтенанты атағында - 2 жыл;
полиция аға лейтенанты, iшкi қызмет аға лейтенанты атағында - 3 жыл;
полиция капитаны, iшкi қызмет капитаны атағында - 3 жыл;
полиция майоры, iшкi қызмет майоры атағында - 4 жыл;
полиция подполковнигi, iшкi қызмет подполковнигi атағында - 5 жыл.
Полиция лейтенанты, iшкi қызмет аға лейтенанты алғашқы арнаулы атағы Iшкi iстер министрлiгінiң жоғары оқу орындарын, сондай-ақ басқа да жоғары оқу орындарын бiтiрген бойда берiлген және iшкi iстер органдарында, оқу орнында алған немесе тектес мамандық бойынша қызмет өткерiп жатқан қызметкерлер үшiн полиция лейтенанты, iшкi қызмет лейтенанты атағында еңбек сiңiру мерзiмi 1 жыл болып белгiленедi.
Полиция полковнигi, iшкi қызмет полковнигi, сондай-ақ жоғары басшы құрамның атақтарында еңбек сiңiру мерзiмi белгiленбейдi.
46. Полиция кiшi лейтенанты, iшкi қызмет кiшi лейтенанты алғашқы арнаулы атақтары:
қатардағы және басшы құрамның лауазымдарында тұратын, Министр бекiткен бағдарлама бойынша iшкi iстер органдарының арнаулы курстарын, басқа да министрлiктер мен ведомстволардың арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған қызметкерлерге;
қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарында тұратын, жоғары немесе орта арнаулы оқу орындарының соңғы курстарында оқып жүрген, сондай-ақ аяқталмаған жоғары бiлiмi (үшiншi курстан төмен емес) бар және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған қызметкерлерге;
арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған азаматтарға берiледi.
47. Полиция лейтенанты, iшкi қызмет лейтенанты арнаулы атақтары:
полиция кiшi лейтенанттарына, iшкi қызмет кiшi лейтенанттарына арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң осы Ережеде белгiленген мерзiмi өткен бойда, ал жоғары оқу орындарын бiтiргендерге - бұл атақта еңбек сiңiру мерзiмiне қарамастан;
қатардағы және кiшi басшы құрамның арнаулы атақтары бар, жоғары оқу орындарын не Iшкi iстер министрлiгiнiң арнаулы орта оқу орындарын бiтiрген және орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған қызметкерлерге;
Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары немесе арнаулы орта оқу орындарын күндiзгі оқу нысаны бойынша бiтiрген қызметкерлерге;
жоғары бiлiмi бар және орта немесе аға басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған адамдарға берiледi.

48. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются:
до майора полиции, майора внутренней службы включительно - начальниками Главных управлений, управлений внутренних дел областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, высших и средних специальных учебных заведений системы Министерства внутренних дел;
до полковника полиции, полковника внутренней службы включительно - Министром.
Специальные звания высшего начальствующего состава присваиваются Президентом Республики Казахстан по представлению Министра.
49. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава слушателям, адъюнктам и докторантам учебных заведений Министерства внутренних дел присваиваются по истечении установленного срока выслуги в соответствующих специальных званиях в соответствии со штатными должностями, которые они занимали до поступления на учебу, без учета изменений специальных званий в штатах по этим должностям, внесенных после поступления на учебу; по окончании учебного заведения, адъюнктуры, докторантуры - при соответствии очередных специальных званий званиям по штатным должностям, на которые сотрудники назначаются по окончании учебы.
50. Сотрудникам, перемещенным из одной службы (подразделения) в другую, для личного состава которой установлены иные специальные звания, такие звания присваиваются в порядке, предусмотренном пунктом 44 настоящего Положения. При этом новое специальное звание не должно быть ниже имеющегося у сотрудника специального звания.
51. Гражданину, состоящему в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, после назначения его на должность начальствующего состава в органы внутренних дел присваивается специальное звание, соответствующее имеющемуся у него воинскому званию.
При назначении офицеров запаса на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава первое специальное звание им может быть присвоено на одну ступень выше имеющихся у них воинских званий, если ко дню назначения на должность они выслужили в период прохождения военной службы и пребывания в запасе в присвоенных им воинских званиях установленные сроки.
52. Очередное специальное звание начальствующего состава (до полковника полиции, полковника внутренней службы включительно) может быть присвоено до истечения установленного срока выслуги в предыдущем звании или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, в порядке поощрения за достижение высоких результатов в службе и образцовое выполнение служебных обязанностей.
Досрочно специальные звания присваиваются по истечении не менее половины установленных сроков выслуги в специальном звании.
Очередное специальное звание на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью, может присваиваться:
по истечении установленного срока выслуги в специальном звании - лицам начальствующего состава, имеющим ученую степень или ученое звание, при этом занимающим штатную должность в учебном заведении;
по истечении не менее двух установленных сроков выслуги в предыдущем специальном звании - остальным категориям начальствующего состава.
Присвоение специальных званий досрочно либо на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью, производится один раз за весь период службы в органах внутренних дел.
При этом специальные звания младшего начальствующего состава присваиваются начальниками; которым предоставлено право назначения на должности младшего начальствующего состава, а среднего и старшего начальствующего состава - Министром.

48. Орта және аға басшы құрамның кезектi арнаулы атақтарын:
полиция майорына, iшкi қызмет майорына дейiн қоса алғанда - облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және республика астанасындағы, көлiктегі Iшкi iстер бас басқармаларының, басқармаларының, Iшкi iстер министрлiгi "жүйесiнiң" жоғары және арнаулы орта оқу орындарының бастықтары;
полиция полковнигiне, iшкi қызмет полковнигiне дейiн қоса алғанда - Министр бередi.
Жоғары басшы құрамның арнаулы атақтарын Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бередi.
49. Iшкi iстер министрлiгі оқу орындарының тыңдаушыларына, адъюнктерi мен докторанттарына орта және аға құрамның кезектi арнаулы атақтар, оқуға түскеннен кейiн енгiзiлген осы лауазымдар бойынша штаттағы арнаулы атақтарға өзгерiстер ескерiлместен, олар оқуға түскенге дейiн атқарған штаттық лауазымдарына сәйкес, тиiстi арнаулы атақтарда еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi аяқталған бойда; кезектi арнаулы атақтар қызметкерлер оқуды бiтiрген соң тағайындалатын штаттық лауазымдар бойынша атақтарға сәйкес болған жағдайда - оқу орнын, адъюнктураны, докторантураны бiтiрген бойда берiледi.
50. Бiр қызметтен (бөлiмшеден), жеке құрамы үшiн өзге арнаулы атақтар белгiленген, басқа қызметке (бөлiмшеге) ауыстырылған қызметкерлерге мұндай атақтар осы Ереженiң 44-тармағында көзделген тәртiппен берiледi. Бұл ретте жаңа арнаулы атақ қызметкерде бар арнаулы атақтан төмен болмауы тиiс.
51. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында тұратын азаматқа, оны Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары басшы құрамының лауазымына тағайындағаннан кейiн, онда бар әскери атаққа сәйкес арнаулы атақ берiледi.
Запастағы офицерлердi орта, аға және жоғары басшы құрамның лауазымдарына тағайындау кезiнде оларға, егер лауазымға тағайындау күнiне олар мiндеттi әскери қызметтi өткеру және запаста болу кезеңiнде өздерiне берiлген әскери атақтарда белгiленген мерзiмдердi өткерген болса, алғашқы арнаулы атақ олардың әскери атақтарынан бiр саты жоғары берiлуi мүмкiн.
52. Басшы құрамның кезектi арнаулы атағы (полиция подполковнигiне, iшкi қызмет подполковнигiне дейiн қоса алғанда), қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткiзгенi және қызметтiк мiндеттерiн үлгiлi орындағаны үшiн көтермелеу ретiнде бұған дейiнгi атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi аяқталғанға дейiн немесе атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары берiлуi мүмкiн.
Арнаулы атақтар мерзiмiнен бұрын арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмдерiнiң кемiнде жартысы өткенде берiледi.
Штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары кезектi арнаулы атақ:
арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi өткен соң - ғылыми дәрежесi немесе ғылыми атағы бар әрi оқу орнында штаттық лауазым атқаратын басшы құрамның адамдарына, оның алдындағы арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң кемiнде белгiленген екi мерзiмi өткен соң - басшы құрамның басқа да санаттарына берiледi.
Арнаулы атақтарды мерзiмiнен бұрын не штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғары беру iшкi iстер органдарындағы қызметiнiң барлық кезеңi үшiн бiр рет жүргiзiледi.
Бұл ретте кiшi басшы құрамның арнаулы атақтарын кiшi басшы құрамның лауазымдарына тағайындау құқығы берiлген бастықтар, ал орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарын - Министр бередi.

53. Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня подписания приказа о присвоении этого звания.
При неправомерной задержке присвоения специального звания срок выслуги в специальном звании исчисляется с момента окончания срока выслуги в предыдущем специальном звании.
Сотрудники, имеющие звания рядового и младшего начальствующего состава, назначенные на должности среднего начальствующего состава, представляются к присвоению специального звания среднего начальствующего состава независимо от срока выслуги в имеющемся звании.
54. Представление к присвоению очередных специальных званий сотрудников, находящихся в распоряжении (резерве) соответствующего органа внутренних дел или имеющих дисциплинарное взыскание, а также в отношении которых возбуждено уголовное дело или проводится служебная проверка по фактам нарушения служебной дисциплины, не производится соответственно до назначения на должность, снятия дисциплинарного взыскания, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или до окончания служебной проверки.
В случае вынесения решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания или прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям очередное специальное звание лицам рядового и начальствующего состава присваивается с момента наступления срока его присвоения, при соответствии очередного специального звания званию по занимаемой штатной должности.
55. Сотрудники могут быть лишены специальных званий по обвинительному приговору суда, вступившему в законную силу:
младшего начальствующего состава - начальниками, которым предоставлено право присвоения специального звания младшего начальствующего состава;
среднего и старшего начальствующего состава - Министром;
высшего начальствующего состава - в соответствии с действующим законодательством.
56. В случаях незаконного лишения специального звания решение о восстановлении в прежнем звании в соответствии с постановлением судебных органов принимается должностными лицами, принявшими решение о лишении специального звания.
Период незаконного лишения специального звания входит в срок выслуги в восстановленном специальном звании. Лицам, незаконно лишенным специального звания, в полном объеме возмещается материальный ущерб.";
25) подпункт з) пункта 59 изложить в следующей редакции:
"з) назначение лиц рядового и начальствующего состава на должности, перемещение по службе, с неоперативных на оперативные должности производится с учетом результатов медицинского освидетельствования военно-врачебными комиссиями.";

53. Арнаулы атақта еңбек сiңiру мерзiмi сол атақты беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап есептеледi.
Арнаулы атақ берудi заңсыз кешiктiрiлген жағдайда арнаулы атақта еңбек сiңiру мерзiмi, оның алдындағы арнаулы атақта еңбек сiңiру мерзiмi аяқталған сәттен бастап есептеледi.
Орта басшы құрамның лауазымдарына тағайындалған, қатардағы және кiшi басшы құрамның атағы бар қызметкерлер, орта басшы құрамның арнаулы атағын беруге, бар атағында еңбек сiңiрген мерзiмiне қарамастан ұсынылады.
54. Iшкi iстердiң тиiстi органының қарамағындағы (резервiндегi) немесе тәртiптiк жазасы бар, сондай-ақ оларға қатысты қылмыстық iс қозғалған немесе қызметтiк тәртiптi бұзу фактiлерi бойынша қызметтiк тексеру жүргiзiлiп жатқан қызметкерлердi лауазымға тағайындалғанға, тәртiптiк жазасы алынғанға, қылмыстық iс ақтайтын негiздер бойынша қысқартылғанға дейiн немесе қызметтiк тексеру аяқталғанға дейiн кезектi арнаулы атақтар беруге ұсыну жүргiзiлмейдi.
Тәртiптiк жаза қолданудың заңсыздығы туралы шешiм қабылданған немесе қылмыстық iс ақтайтын негiздер бойынша қысқартылған жағдайда, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға кезектi арнаулы атақтар, кезектi арнаулы атақ атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша атаққа сәйкес болған кезде, оны берудiң мерзiмi басталған сәттен бастап берiледi.
55. Қызметкерлер соттың заңды күшiне енген айыптау үкiмi бойынша арнаулы атағынан айырылуы мүмкiн:
кiшi басшы құрамды - кiшi басшы құрамның арнаулы атағын беру құқығы берiлген бастықтар;
орта және аға басшы құрамды - Министр;
жоғары басшы құрамды - қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес.
56. Арнаулы атағынан заңсыз айырылған жағдайларда, сот органдарының қаулыларына сәйкес бұрынғы атағын қалпына келтiру туралы шешiмдi арнаулы атағынан айыру туралы шешiм қабылдаған лауазымды адамдар қабылдайды.
Арнаулы атағынан заңсыз айырылған кезең қалпына келтiрiлген арнаулы атақта еңбек сiңiру мерзiмiне кiредi. Арнаулы атағынан заңсыз айырылған адамдарға материалдық зиян толық көлемде өтеледi.".
25) 59-тармақтың з) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"з) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды лауазымдарға тағайындау,
қызмет бойынша, жедел еместен жедел лауазымдарға ауыстыру
әскери-дәрiгерлiк комиссияның дәрiгерлiк куәландыруының нәтижелерi
ескерiле отырып жүргiзiледi.";

26) в абзаце первом пункта 61:
в подпункте д):
в абзаце первом слова ", в том числе повышенного," исключить;
в абзаце втором слова " и с их согласия" исключить;
в абзаце третьем слова ", в том числе повышенного," исключить;
в абзаце пятом слова "выявившемуся по итогам аттестации" заменить словами "в аттестационном порядке";
в абзаце втором пункта 61 слова "(в том числе повышенные)", "(в том числе повышенного)", а также слова "с учетом последующих увеличений в случаях, если эти оклады окажутся ниже получаемых по прежнему месту службы" исключить;
в абзаце третьем пункта 61 слова "а также при перемещении на должности, по которым не предусмотрено сохранение должностного оклада" исключить;
27) в пункте 67 слова "и в случаях, когда имеются основания для изменения вывода по последней аттестации" исключить;
28) в абзаце втором пункта 70 после слова "аттестации" дополнить словами "сотрудники, прослужившие в органах внутренних дел менее 1 года, кроме случаев выдвижения на вышестоящую должность или на учебу, а";
29) пункт 74 дополнить подпунктом ж) следующего содержания:
"ж) творческие отпуска.";
30) пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Творческие оплачиваемые отпуска предоставляются сотрудникам, кроме обучающихся в очной адъюнктуре или проходящих подготовку в докторантуре, для завершения диссертационных работ, написания учебников и в других случаях, в порядке, определяемом Министром.";
31) в пункте 80:
в абзаце втором после слов "отделениях (участках)" дополнить словами "а также учреждениях, отделениях (участках) для содержания ВИЧ- инфицированных и больных СПИДом";
32) в абзаце четвертом пункта 81 слова "выдаются перевозочные документы или деньги для проезда к месту проведения отпуска и обратно и" исключить;
33) пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Сотрудники, имеющие право на отпуск, могут использовать его по частям. Время на путь следования предоставляется только на одну часть отпуска.";
34) в пункте 84 слова "выдаются перевозочные документы для проезда к месту проведения отпуска, но не далее пункта, из которого они были отозваны, и обратно и" исключить;
35) абзац первый пункта 86 изложить в следующей редакции:
"86. Краткосрочные оплачиваемые отпуска предоставляются сотрудникам для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего связанных с заболеванием, выполнением родственного долга, а также по другим уважительным причинам до 10 суток, без учета времени на путь следования сотрудника к месту проведения отпуска и обратно.";

26) 61-тармақтың бiрiншi абзацында:
д) тармақшасында:
бiрiншi абзацындағы ", соның iшiнде көтерiңкi" деген сөздер алынып
тасталсын;
екiншi абзацындағы "және олардың келiсiмiмен" деген сөздер алынып
тасталсын;
үшiншi абзацындағы ", соның iшiнде" және "көтерiңкi" деген сөздер
алынып тасталсын;
бесiншi абзацындағы "аттестациялаудың нәтижесi бойынша анықталған"
деген сөздер "аттестациялық тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
61-тармақтың екiншi абзацындағы "(соның iшiнде көтерiңкi)", "(соның
iшiнде көтерiңкi)", сондай-ақ "егер бұл жалақылары бұрынғы қызмет орнында
алғанынан төмен болған жағдайларда, оның кезектi көбеюi ескерiле отырып"
деген сөздер алынып тасталсын;
61-тармақтың үшiншi абзацындағы ", сондай-ақ лауазымдық жалақы
сақталынбайтын лауазымдық қызметке ауысқанда" деген сөздер алынып
тасталсын;
27) 67-тармақтағы "және соңғы аттестацияның қорытындысы бойынша
тұжырымды өзгертуге негiз болған жағдайларда" деген сөздер алынып
тасталсын;
28) 70-тармақтағы екiншi абзацындағы "Қатардағы" деген сөздiң алдынан "Ішкi iстер органдарында 1 жылдан кем қызмет атқарған қызметкерлер жоғары тұрған лауазымға жылжытылған немесе оқуға жiберiлген жағдайлардан басқасында, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 74-тармақ мынадай мазмұндағы ж) тармақшасымен толықтырылсын:
"ж) шығармашылық демалыстар берiледi.";
30) 76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Ақылы шығармашылық демалыстар күндiзгi адъюнктурада оқып жүргендердi немесе докторантурада дайындықтан өтiп жатқандарды қоспағанда, диссертациялық жұмыстарды аяқтау, оқулықтар жазу үшiн және Министр белгiлеген тәртiппен басқа да жағдайларда берiледi.";
31) 80-тармақта:
екiншi абзацындағы "бөлiмшелерiнде (учаскелерiнде)" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ ВИЧ инфекциясын жұқтырғандар мен СПИД-пен ауыратындарды ұстауға арналған мекемелерде, бөлiмшелерде (учаскелерде)" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 81-тармақтың төртiншi абзацындағы "демалатын орынға бару және қайту үшiн тасымалдау құжаттары немесе ақша берiледi, әрi" деген сөздер алынып тасталсын;
33) 82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Демалыс алуға құқығы бар қызметкерлер оны бөлiп-бөлiп пайдалана алады. Жол жүруге арналған уақытқа демалыстың бiр куәлiгiне ғана берiледi.";
34) 84-тармақтағы "оларды шақырып алған, бiрақ ол пункттен мекеннен аспайтын демалыс орнына бару және кейiн қайту үшiн тасымалдау құжаттары әрi" деген сөздер алынып тасталсын;
35) 86-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкерлерге қысқа мерзiмдi ақылы демалыс шұғыл әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелердi, ең алдымен сырқаттануына, туысқандық борышын өтеуiне байланысты мәселелердi шешу үшiн, сондай-ақ басқа да дәлелдi себептер бойынша қызметкердiң демалысты өткiзетiн жерге барып қайтатын жолының уақыты есепке алынбастан 10 тәулiкке дейiн берiледi.";

36) в пункте 87:
в абзаце втором слова "управления внутренних дел области, Главного управления внутренних дел города Алматы" заменить словами "Главного управления, управления внутренних дел области, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, Академии, высшего и среднего специального учебного заведения, Республиканского государственного предприятия Министерства внутренних дел";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Лица рядового и начальствующего состава, часто и длительно болеющие, направляются по представлениям лечебно-профилактических учреждений кадровыми аппаратами органов внутренних дел на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии для определения годности к дальнейшему прохождению службы если, как правило, число дней нетрудоспособности составляют до 4 месяцев по одному и тому же заболеванию непрерывно (за 12 месяцев) или до 5 месяцев в течение года по различным заболеваниям.";
37) в пункте 88:
в абзаце шестом цифру "90" заменить цифрой "89";
абзацы седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"Отпуск в связи с окончанием учебного заведения системы органов внутренних дел по очной форме обучения предоставляется выпускникам после их назначения на должность в орган внутренних дел по месту их персонального распределения.
Сотрудникам, обучающимся в высших и средних специальных учебных заведениях системы Министерства внутренних дел по заочной форме обучения, предоставляются учебные отпуска на период сдачи экзаменов продолжительностью, равной продолжительности экзаменационной сессии, но не более сорока дней в течение одного года, при этом слушателям (курсантам), обучающимся по очной форме в учебных заведениях правоохранительных (полицейских) органов зарубежных стран и лицам рядового и начальствующего состава, обучающимся в высших и средних специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел или другого государства по заочной форме обучения, а также на курсах повышения квалификации и подготовки кадров, возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту учебы и обратно. Сотрудникам, обучающимся на курсах повышения квалификации и подготовки кадров, выплачиваются за каждый день нахождения на учебе суточные и возмещаются расходы по найму жилого помещения в порядке и по нормам, установленным на служебные командировки.
Вопросы оплаты труда, проезда к месту учебы, предоставления отпусков сотрудникам, обучающимся в иных учебных заведениях по заочной (вечерней) форме обучения, регулируются нормами Закона Республики Казахстан Z990493_ "О труде в Республике Казахстан".;

36) 87-тармақта:
екiншi абзацындағы "облыстық Iшкi iстер басқармасының, Алматы қалалық iшкi iстер Бас басқармасының" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының, көлiктiң iшкi iстер бас басқармасының, басқармасының Iшкi iстер министрлiгi Академиясының, жоғары және арнаулы орта оқу орындарының, Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Жиi және ұзақ ауыратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, егер, әдетте, еңбекке жарамсыз болған күндерiнiң саны сол бiр сырқат бойынша үзiлiссiз 4 айға дейiнгінi (12 айда) немесе жыл iшiнде әртүрлi сырқаттар бойынша 5 айға дейiнгiнi құрайтын болса, емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң ұсыныстары бойынша iшкi iстер органдарының кадр аппараттары, қызметтi одан әрi өткеруге жарамдылығын анықтау үшiн, әскери-дәрiгерлiк комиссияға медициналық куәландыруға жiбередi.";
37) 88-тармақта:
алтыншы абзацындағы "90" деген сан "89" деген санмен ауыстырылсын;
жетiншi және сегізiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi iстер органдары жүйесiнiң оқу орнын күндiзгi оқу нысаны бойынша бiтiруiне байланысты демалыс, оқу бiтiрушiлерге оларды iшкi iстер органдарына лауазымға тағайындағаннан кейiн, олар жеке бөлiнген жер бойынша берiледi.
Iшкi iстер министрлiгi жүйесiнiң жоғары және арнаулы орта оқу орындарында сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге емтихан тапсыру кезеңiне ұзақтығы емтихандық сессиясының ұзақтығына тең, бiрақ бiр жылдың iшiнде қырық күннен аспайтын оқу демалыстары берiледi, бұл ретте шет елдердiң құқық қорғау (полицейлiк) органдарының оқу орындарында күндiзгi оқу нысанында оқитын тыңдаушылар (курсанттар) мен сырттай оқу нысаны бойынша 1шкi iстер министрлiгiнiң немесе басқа мемлекеттiң жоғары және арнаулы орта оқу орындарында, сондай-ақ бiлiктiлiгiн арттыру және мамандар даярлау курстарында оқитын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға оқу орнына темiржол көлiгiмен баруға және қайтуға арналған шығыстары өтеледi. Бiлiктiлiгiн арттыру және мамандар даярлау курстарында оқитын қызметкерлерге қызметтiк iссапарлар үшiн белгiленген тәртiппен және нормалар бойынша оқуда болған әр күнi үшiн тәулiктiк төленедi және тұрғын жай жалдау жөнiндегi шығыстары өтеледi.
Өзге оқу орындарында сырттай (кешкi) оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге еңбекақы төлеу оқу орнына бару, демалыстар беру мәселелерi "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларымен реттеледi.";

38) в пункте 90:
в абзаце третьем слова "в отставку (с исключением с воинского учета)" заменить словами "с исключением с воинского учета";
39) в пункте 91:
подпункт а) изложить в следующей редакции:
"а) по выслуге лет (срока службы) и достижении предельного возраста пребывания на военной службе, дающих право на пенсию;";
в подпункте б) слово "военной" исключить;
40) в пункте 92 слова "в отставку" исключить;
41) в пункте 95:
в абзаце первом после слов "(срока службы)" дополнить словами "и достижении предельного возраста пребывания на военной службе", слово "дающей" заменить словом "дающих", слова "двух месяцев" заменить словами "одного месяца";
в абзаце втором после слов "предусмотренным подпунктами" дополнить подпунктом "а)";
42) пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава с постановкой на воинский учет и с исключением с воинского учета производится:
а) до подполковника полиции, подполковника внутренней службы включительно — начальниками Главных управлений, управлений внутренних дел областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, Академии, высших и средних специальных учебных заведений системы Министерства внутренних дел;
б) до полковника полиции, полковника внутренней службы включительно, а также лиц высшего начальствующего состава — Министром.";
43) пункт 98 исключить;
44)в пункте 101:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Сотрудники органов внутренних дел могут быть прикомандированы к государственным органам с оставлением в кадрах органов внутренних дел в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
45) абзац первый пункта 104 изложить в следующей редакции:
"104. Сотрудники органов внутренних дел могут быть откомандированы на основании письменного заявления для дальнейшего прохождения службы в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, органы Комитета национальной безопасности, налоговой полиции, Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, а также в аналогичные структуры и правоохранительные органы государств-участников Содружества Независимых
Государств (на основании международных договоров) приказом Министра с
исключением из списков личного состава органов внутренних дел.
Откомандирование производится в персональном порядке по рапорту сотрудника
органов внутренних дел по согласованию с соответствующими государственными
органами.";
45) раздел IX исключить.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Петрова Г.В.)

38) 90-тармақта:
үшiншi абзацындағы "отставкаға (әскери есептен шығара отырып)" деген сөздер "әскери есептен шығара отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 91-тармақта:
а) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) зейнетақы алуға құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдары (қызмет мерзiмi) және әскери қызметте болудың шектi жасына жетуi бойынша;";
6) тармақшасындағы "әскери" деген сөз алынып тасталсын;
40) 92-тармақтағы "отставкаға" деген сөз алынып тасталсын;
41) 95-тармақта:
бiрiншi абзацындағы "(қызмет мерзiмi)" деген сөздерден кейiн "және әскери қызметте болудың шектi жасына жетуi" деген сөздермен толықтырылсын, "екi ай" деген сөздер "бiр ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацындағы "92-тармағының" деген сөздерден кейiн "а)" деген әрiппен толықтырылсын;
42) 97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды әскери есепке қою және әскери есептен шығару арқылы босатуды:
а) iшкi қызмет подполковнигiн қоса алғанда, полиция подполковнигiне дейiн - облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы және республика астанасындағы, көлiктегi iшкi iстер бас басқармаларының, басқармаларының, Iшкi iстер министрлiгi жүйесi Академиясының, жоғары және арнаулы орта оқу орындарының бастықтары;
б) iшкi қызмет полковнигiн қоса алғанда, полиция полковнигiне дейiн, сондай-ақ жоғары басшы құрамдағы адамдарды - Министр жүргiзедi.";
43) 98-тармақ алынып тасталсын;
44) 101-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi iстер органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен iшкi iстер органдарының кадрларында қалдырыла отырып, мемлекеттiк органдарға қызметке жiберiле алады.";
45) 104-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Iшкi iстер органдарының қызметкерлерi Iшкi iстер министрiнiң бұйрығымен, iшкi iстер органдары жеке құрамының тiзiмдерiнен шығарыла отырып, одан әрi қызмет атқару үшiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарына, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, салық полициясы органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiне, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң осындай құрылымдары мен құқық қорғау органдарына (халықаралық шарттардың негiзiнде) қызметке жіберiлуi мүмкiн. Қызметке жiберу iшкi iстер органы қызметкерiнiң рапорты бойынша тиiстi мемлекеттiк органдардың келiсiмiмен жеке түрде жүргiзiледi.";
46) IX тарау алынып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.