О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2000 года N 1495
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в
Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в
бюджет".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений
в Закон Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст.180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст.281; N 23-24, ст.416; 1997 г., N 4, ст.51; N 7, ст.82; N 10, ст.112; N 11, ст.144; N 12,ст.184, 188; N 13-14, ст.195, 205; N 20, ст.263; N 22, ст.333; 1998 г., N 4, ст.45; N 14, ст.197, 201, 202; N 23, ст.425; N 24, ст.436, 442, 445; 1999г., N 6, ст.192, 193; N 20, ст.731; N 21, ст.786; N 23, ст.928; N 24, ст.1067; 2000 г., N 3-4, ст.65, 66; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. N 65-II ЗРК Z000065_ "О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" по вопросам автотранспорта", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 8 июля 2000 г.) следующие дополнения и изменения:
1. Пункт 1 статьи 1 после слов "пенсионные фонды)," дополнить словами
"Закона Республики Казахстан "О государственном контроле при применении
трансфертных цен",".
2. В статье 5:
в подпункте 6) после слов "полученное в" дополнить словом
"финансовый";
в подпункте 19) слово "лизинг" заменить словами "финансовый лизинг
основных средств";
подпункт г) пункта 13) изложить в следующей редакции:
"г) доход в форме дивидендов, поступающий от юридического
лица-резидента, прироста от реализации доли участия в таком юридическом
лице;";
дополнить подпунктом г-1) следующего содержания:
"г-1) доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за
исключением акций открытых акционерных обществ, находящихся в официальном
списке "А" казахстанской фондовой биржи";";
подпункт д) пункта 46) изложить в следующей редакции:
"д) финансовый лизинг основных средств;".

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 3 қазан N 1495
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгерістер енгізу
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының
Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына
толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуірдегі Заңына
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат;
N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің
Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15,
281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N
10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195,
205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197 , 201, 202-құжаттар N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар; 2000 жылғы 8 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына автокөлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шілдедегі N 65-ІІ ҚРЗ Заңы) мынадай толықтырулар мен өзгерістер
енгізілсін:
1. 1-баптың 1-тармағы "(актілерді қоспағанда)," деген сөздерден кейін
"Трансферттік бағаларды қолдану кезіндегі мемлекеттік бақылау туралы"
Қазақстан Республикасының Заңынан," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 5-бапта:
6-тармақшадағы "кредиттер" деген сөзден кейін "қаржылық" деген сөзбен
толықтырылсын;
19) тармақшадағы "лизинг" деген сөз "негізгі құралдардың
қаржылық лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшаның г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер, мұндай заңды тұлғаға
қатысу үлесін сатудан түсетін өсім нысанындағы табыс;";
мынадай мазмұндағы г-1) тармақшамен толықтырылсын:
"г-1) қазақстан қор биржасының "А" ресми тiзiліміндегi ашық
акционерлiк қоғамдардың акцияларын қоспағанда, бағалы қағаздарды сату
кезiндегi күн өсiмiнен түскен табыс;";
46) тармақтың д) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"д) негiзгi құралдардың қаржылық лизингi;".

3. В статье 6:
в абзаце третьем пункта 1:
слово "налоговым" исключить;
слова "по месту их нахождения в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или бюджеты областей" заменить словами "в соответствующие бюджеты по месту их нахождения либо в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или в областные бюджеты";
в пункте 6 слова "товаров собственного производства" заменить словами
"сельскохозяйственной продукции собственного производства, а также
продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного
производства".
4. В статье 11:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) доходы от снижения размеров созданных провизий банковских
организаций";
в подпункте 14) после слова "согласно" дополнить словами "пункту 3
статьи 20-4,";
в подпункте 16) слова "со статьей 138-1" заменить словами "с пунктом
1 статьи 138".
5. В статье 13:
в подпункте 3) слова "с учетом корректировки на инфляцию" заменить
словами ", находящихся в официальном списке "А" казахстанской фондовой
биржи";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) стоимость основных средств, полученных государственным
предприятием на безвозмездной основе от государственного органа или
государственного предприятия на основании решения Правительства Республики
Казахстан.".
6. В статье 18:
пункт 1 исключить;
в пункте 3 слова "пунктами 1 и" заменить словом "пунктом".
7. Подпункты 2), 9) и 10) пункта 6 статьи 20 исключить.
8. В пункте 2 статьи 20-2 слова ", произведенной на начало налогового
года, а также сумма дооценки, определенная в соответствии со статьей 20-8
настоящего Закона," исключить.
9. Абзац второй пункта 3 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
"В случае их реализации до истечения трехлетнего периода сумма произведенного вычета относится на увеличение совокупного годового дохода.".
10. В статье 20-7:
в названии слова "лизинга" заменить словами "финансового лизинга основных средств";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "фиксированных активов" и "лизинг (по лизингу)" заменить соответственно словами "основных средств" и "финансовый лизинг (по финансовому лизингу)";
в абзаце втором слова "фиксированных активов, переданных в лизинг" заменить словами "основных средств, переданных в финансовый лизинг".
11. В статье 20-8:
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма дооценки основных средств облагается подоходным налогом по ставке 15 процентов.
Уплата подоходного налога производится в течение месяца, следующего за месяцем проведения дооценки.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

3. 6-бапта:
1-тармақтың үшiншi абзацында:
"салық" деген сөз алынып тасталсын;
"Астана, Алматы қалаларының тиiстi бюджеттерiне немесе облыстардың бюджеттерiне" деген сөздер "олардың орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерге не Астана, Алматы қалаларының тиiстi бюджеттерiне немесе облыстық бюджеттерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "өзi өндiрген тауарларды" деген сөздер "өзi өндiрген ауылшаруашылық өнiмдерiн, сондай-ақ өзi өндiрген ауылшаруашылық өнiмдерiн қайта өңдеуден алынған өнiмдердi" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 11-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) банктiк ұйымдардың құрылған мәжбүрлi шығындарының мөлшерiн азайтудан түскен табыстар;";
14) тармақшадағы "Заңның" деген сөзден кейiн "20-4-бабының 3-тармағына," деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақшадағы "138-1-бабына" деген сөздер "138-бабының 1-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 13-бапта:
3) тармақшадағы "инфляцияға орай түзетулер ескерiле отырып" деген сөздер "қазақстан қор биржасының "А" ресми тiзiмiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) мемлекеттiк кәсiпорын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде мемлекеттiк органнан немесе мемлекеттiк кәсiпорыннан қайтарымсыз негiзде алған негiзгi құралдардың құны.".
6. 18-бапта:
1-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақтағы "1 және 2-тармақтарында" деген сөздер "2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7. 20-баптың 6-тармағының 2), 9) және 10) тармақшалары алынып тасталсын.
8. 20-2-баптың 2-тармағындағы "салық жылының басында жұмсалған тiркелген активтердi қайта бағалау сомасы, сондай-ақ осы Заңның 20-8-бабына сәйкес айқындалған бағалау сомасы" деген сөздер "тiркелген активтердi қайта бағалау сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9. 20-4-баптың 3-тармағының екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оларды үш жылдық кезең аяқтағанға дейiн іске асырған жағдайда жүргiзілген шегерiмнiң сомасы жылдық жиынтық кiрiстi ұлғайтуға жатады.".
10. 20-7-бапта:
атауындағы "лизинг" деген сөз "негiзгі құралдардың қаржылық лизингi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Лизингке (лизинг бойынша) және "тiркелген активтердiң" деген сөздер тиiсiнше "Қаржылық лизингке (қаржылық лизинг бойынша)" және "негiзгi құралдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "лизингке берiлген тiркелген активтердiң
деген сөздер "қаржылық лизингке берiлген негізгі құралдардың" деген
сөздермен ауыстырылсын.
11. 20-8-бапта:
2-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Негiзгі құралдарды жете бағалау сомасына 15 процент ставка
бойынша табыс салығы салынады.
Табыс салығын төлеу жете бағалау жүргiзiлген айдан кейiнгi айдың
ішінде жүргiзiледi.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Убытки, полученные налогоплательщиком в течение отчетного периода от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки, в целях налогообложения не учитываются.".
12. В пункте 2 статьи 20-9 слово "лизинг" заменить словами "финансовый лизинг".
13. Абзац третий статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Вышеуказанные положения настоящей статьи не применяются к убыткам, полученным в течение налогового года от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки.".
14. Дополнить Главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Налогообложение страховых (перестраховочных) организаций
Статья 28-1. Объект налогообложения
1. Объектом обложения подоходным налогом страховых (перестраховочных) организаций является доход от осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в виде страховых платежей, подлежащих получению (полученных) в течение налогового года по договорам страхования (перестрахования).
2. Объектом обложения подоходным налогом по доходам полученным (подлежащим получению), за исключением указанных в пункте 1 настоящей статьи и инвестиционного дохода от размещения страховых платежей, является налогооблагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом и вычетами, предусмотренными настоящим Законом.
Статья 28-2. Учет доходов страховых (перестраховочных) организаций
В целях налогообложения страховые (перестраховочные) организации обязаны вести раздельный учет по доходам в виде страховых платежей, включая инвестиционные доходы от размещения страховых платежей, а также по доходам и расходам от деятельности, не указанной в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Закона.
Статья 28-3. Ставки подоходного налога
1. Суммы страховых платежей, подлежащие получению (полученные) от страхователей на основании договоров страхования (перестрахования), подлежат обложению подоходным налогом без осуществления вычетов, установленных настоящим Законом, по ставке 10 процентов.
2. Доходы, указанные в пункте 2 статьи 28-1 настоящего Закона полученные (подлежащие получению) страховыми (перестраховочными) организациями, подлежат обложению подоходным налогом по ставке, установленной в пункте 1 статьи 30 настоящего Закона.
Статья 28-4. Сроки уплаты подоходного налога
1. Страховые (перестраховочные) организации уплачивают подоходный налог по доходам в виде страховых платежей, подлежащих получению (полученных) от страхователей на основании договоров страхования (перестрахования), не позднее 20 числа текущего месяца, исходя из 1/12 предполагаемой к получению (полученной) суммы страховых платежей в течение налогового года.

"4. Жете бағалау нәтижесiнде есептелген амортизациялық аударымдарды
шегерiмдерге жатқызудан салық төлеушi есептi кезеңнiң iшiнде шеккен
зияндар салық салу мақсатында ескерiлмейдi.".
12. 20-9-баптың 2-тармағындағы "Лизингке" деген сөз "Негiзгi құралдардың қаржылық лизингiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 27-баптың үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың жоғарыда көрсетiлген ережелерi жете бағалау нәтижесiнде есептелген амортизациялық аударымдардың шегерiмдерiне жатқызудан салық жылы iшiнде келген зияндарға қолданылмайды.".
14. Мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына салық салу
28-1-бап. Салық салу объектiсi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға және орындауға байланысты салық жылы ағымында сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметiн жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) сақтандыру төлемдерi түрiндегi табыс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына табыс салығын салу объектiсi болып табылады.
2. Осы Заңда көзделген жылдық жиынтық табыс пен шегерiмдер арасындағы айырмашылық ретiнде есептелген салық салынатын табыс осы баптың 1-тармағында көрсетiлгендердi және сақтандыру төлемдерiн орналастырудан алынған (алынуға жататын) инвестициялық кiрiстi қоспағанда, табыстар бойынша табыс салығын салу объектiсi болып табылады.
28-2-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының табыстарын есепке алу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру төлемдерiн орналастырудан инвестициялық табыстарды қоса алғанда салық салу мақсатында сақтандыру төлемдерi түрiндегi табыстар бойынша, сондай-ақ осы Заңның 28-1-бабының 1-тармағында көрсетiлмеген қызметтен алынатын табыстар мен шығыстар бойынша бөлек есеп жүргiзуге мiндеттi.
28-3-бап. Табыс салығының ставкалары
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының негiзiнде сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған) сақтандыру төлемдерiнiң сомасы 10 процент ставка бойынша осы Заңда белгiленген шегерiмдердi жүзеге асырмай табыс салығын салуға жатады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары алған осы Заңның 28-1-бабының 2-тармағында көрсетiлген алынған (алуға жататын) табыстар осы Заңның 30-бабының 1-тармағында көрсетiлген ставка бойынша табыс салығын салуға жатады.
28-4-бап. Табыс салығын төлеудiң мерзiмi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары салық жылының iшiндегi сақтандыру төлемдерiнiң алуға ұйғарылып отырған (алынған) сомасының 1/12 ескере отырып, ағымдағы айдың 20-күнiнен кешiктiрмей сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының негiзiнде сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған) сақтандыру төлемдерi түрiндегi табыстар бойынша табыс салығын төлейдi.

2. По доходам полученным (подлежащим получению) в течение налогового года, за исключением указанных в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Кодекса и инвестиционного дохода от размещения страховых платежей, уплачиваются авансовые платежи в порядке, установленном в статье 51 настоящего Закона.
Статья 28-5. Декларация и расчет по подоходному налогу
1. Страховые (перестраховочные) организации по доходам в виде страховых платежей представляют расчет по начисленному за квартал подоходному налогу не позднее 15 числа месяца, следующего за кварталом.
2. По итогам налогового года страховые (перестраховочные) организации
обязаны представить декларации по всем доходам в сроки, установленные
статьей 49 настоящего Закона.
3. Окончательный расчет и уплата подоходного налога производится в
сроки, установленные статьей 52 настоящего Закона.".
15. Пункт 2 статьи 30 исключить.
16. В статье 34:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 8) после слов "полученному по" дополнить словами
"финансовому";
в пункте 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий; стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий; адресная социальная помощь, пособия и компенсации, социальные льготы, предоставляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением социальных пособий по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, компенсаций за неиспользованный ежегодный трудовой отпуск, а также компенсаций, выплачиваемых при расторжении индивидуального трудового договора; возмещение ущерба, причиненного работнику увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка); суммы страхового возмещения по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника, при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;";
предложение второе подпункта 6) исключить;
в подпункте 7) слова ", а также выигрыши по государственной (национальной) лотерее" исключить;
пункты 7 и 9 исключить.
17. Статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Финансовый лизинг основных средств
1. Передача лизингодателем лизингополучателю основных средств, подлежащих амортизации, является финансовым лизингом основных средств, если она отвечает следующим условиям:

2. Осы Кодекстiң 28-1-бабының 1-тармағында көрсетiлгендердi және сақтандыру төлемдерiн орналастырудан алынатын инвестициялық табысты қоспағанда, салық жылының iшiнде алынған (алынуға жататын) табыстар бойынша осы Заңның 51-бабында белгiленген тәртiппен аванстық төлемдер төленедi.
28-5. Табыс салығы бойынша декларация және есеп айырысу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру төлемдерi түрiндегi табыстар бойынша тоқсан үшiн есептелген табыс салығы бойынша тоқсаннан кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей есептеме ұсынады.
2. Салық жылының қорытындысы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары осы Заңның 49-бабында белгіленген мерзімде барлық табыстар бойынша декларациялар тапсыруға міндетті.
3. Табыс салығын түпкілікті есептеу және төлеу осы Заңның 52-бабында белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.".
15. 30-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
16. 34-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
8) тармақшадағы "негiзгi құралдар бойынша" деген сөздер "негiзгi құралдардың қаржылық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан зейнетақы төлемдерi; бiлiм беру ұйымдары оқитындарға төлейтiн мемлекеттiк стипендиялар үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген мөлшерлеп стипендиялар; жалпы науқастануына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтiк жәрдемақыларды, пайдаланылмаған жыл сайынғы еңбек демалысы үшiн өтемақыларды, сондай-ақ жеке еңбек шартын бұзған кезде төленетiн өтемақыларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берiлетiн жәрдемақылар, өтемақылар, әлеуметтік жеңiлдiктер, атаулы әлеуметтiк жәрдемақылар; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерге еңбек мiндеттерiн атқаруына байланысты денсаулығына келтiрiлген зиянмен не өзге де залалмен келтiрiлген зиянның орнын толтыру (жоғалтқан жалақысы бөлiгiндегі орнын толтырудан басқа); сәтсiз оқиғаның нәтижесiнде немесе олардың еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiндегi қызметкердiң өмiрiне және денсаулығына мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру өтемiнiң сомасы;";
6) тармақшаның екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
7) тармақшадағы ", сондай-ақ мемлекеттiк (ұлттық) лотерея бойынша ұтыстар" деген сөздер алынып тасталсын;
7 және 9-тармақтар алынып тасталсын.
17. 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Негiзгi құралдардың қаржылық лизингi
1. Лизинг берушi лизинг алушыға амортизацияға жататын негiзгi құралдарды беруi, егер ол мынадай шарттарға жауап берсе:

1) передача основных средств в собственность лизингополучателя или предоставление права лизингополучателю по приобретению основных средств по фиксированной цене, определены договором лизинга;
2) срок финансового лизинга превышает 80 процентов срока полезной службы основных средств.
Стоимость основных средств, переданных (полученных) в финансовый лизинг (по финансовому лизингу), определяется на момент заключения договора лизинга.
В целях налогообложения такая сделка рассматривается как покупка основных средств лизингополучателем.
2. Для целей настоящей статьи срок финансового лизинга основных средств включает дополнительный срок, на который лизингополучатель имеет право продлить финансовый лизинг основных средств в соответствии с договором.".
18. В статье 49:
в подпункте 3) пункта 1 цифры "500" заменить цифрами "2000";
пункт 6-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Плательщики единого земельного налога, имеющие доходы от реализации несельскохозяйственной продукции, продукции несобственного производства, подакцизной продукции и продуктов их переработки, обязаны вести раздельный учет и осуществлять по ним исчисление и уплату подоходного налога, а также представлять декларацию о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах в соответствии с настоящим Разделом.".
19. В статье 50:
подпункт 3-1) пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Постоянные учреждения, расположенные на территории Республики Казахстан, и (или) резиденты Республики Казахстан при отнесении на вычеты доходов из казахстанского источника, невыплаченных за налоговый год, обязаны перечислять налог, удержанный у источника выплаты согласно пункту 1 настоящей статьи, по истечении 10 дней со дня представления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за налоговый год, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.".
20. Пункт 2 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"2. Плательщиками налога на добавленную стоимость не являются плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки.
Плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации несельскохозяйственной продукции, продукции несобственного производства, подакцизной продукции, а также по оборотам от реализации продуктов их переработки осуществляют исчисление и уплату налога на добавленную стоимость в соответствии с настоящим Законом.".
21. Пункт 2 статьи 56-8 исключить.
22. Пункт 1 статьи 57 дополнить подпунктом 27) следующего содержания:

1) негiзгi құралдарды лизинг алушының меншiгiне беру немесе лизинг алушыға тiркелген баға бойынша негiзгi құралдарды сатып алу бойынша құқық беру лизинг шартымен анықталса;
2) қаржылық лизингтiң мерзiмi негiзгi құралдардың пайдалы қызмет ету мерзiмiнiң 80 пайызынан асып түссе қаржылық лизинг болып табылады.
Қаржылық лизингке (қаржылық лизинг бойынша) берілген (алынған) негiзгi құралдардың құны лизинг шартын жасасқан сәтте анықталады.
Салық салу мақсатында мұндай мәмiле лизинг алушының негiзгi құралдарды сатып алуы ретiнде қаралады.
2. Осы баптың мақсаттары үшiн қаржылық лизингтiң мерзiмi лизинг алушы шартқа сәйкес қаржылық лизингтi ұзартуға құқығы бар қосымша мерзiмдi қамтиды.".
18. 49-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "500" деген сандар "2000" деген сандармен ауыстырылсын;
6-1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ауыл шаруашылығына жатпайтын өнiмдi, өзi өндiрмеген өнiмдi, акцизделетiн өнiмдi және оларды қайта өңдеу өнiмдерiн сатудан кiрiсi бар бiрыңғай жер салығын төлеушiлер бөлек есеп жүргiзуге және олар бойынша табыс салығын есептеудi және төлеудi жүзеге асыруға, сондай-ақ жиынтық жылдық табыс және осы бөлiмге сәйкес жүргiзiлген шегерiмдер туралы декларацияны көрсетуге мiндеттi.".
19. 50-бапта:
4-тармақтың 3-1) тармақшасы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан тұрақты мекемелер және (немесе) Қазақстан Республикасының резиденттерi салық жылында төленбеген қазақстандық көзден алынған кiрiстердi шегерiмдерге жатқызған кезде төлем көзiнен ұсталған салықты жиынтық жылдық табыс және салық жылындағы жүргізiлген шегерiмдер туралы декларацияны берген күннен бастап 10 күн өткен соң осы баптың 1-тармағына сәйкес, бiрақ есептiден кейiнгi жылдың 10 сәуiрiнен кешiктiрмей аударуға мiндеттi.".
20. 54-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өзi шығаратын ауылшаруашылық өнiмдерiн және оларды қайта өңдеуден алынатын өнiмдердi сатудан түсетiн айналымдар жөнiндегi бiрыңғай жер салығын төлеушiлер қосылған құнға салынатын салық төлеушiлер болып табылмайды.
Ауылшаруашылыққа жатпайтын өнiмдердi және өзi шығармаған өнiмдердi, акцизделетiн өнiмдi сатудан түсетiн айналымдар жөнiндегi, сондай-ақ оларды қайта өңдеу өнiмдерiн сатудан түсетiн айналымдар жөнiндегi бiрыңғай жер салығын төлеушілер осы Заңға сәйкес қосылған құнға салынатын салықты есептеудi және төлеудi жүзеге асырады.".
21. 56-8-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
22. 57-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:

"27) обороты по реализации основных средств на безвозмездной основе государственным органом государственному предприятию на основании решения Правительства Республики Казахстан.".
23. В абзаце первом пункта 4 статьи 65 слова "в котором сумма налога на добавленную стоимость выделена отдельной строкой" заменить словами "оформленный в порядке, определяемом нормативными правовыми актами Республики Казахстан.".
24. Абзац второй пункта 1 статьи 69 после слова "Налогоплательщикам" дополнить словами "(за исключением применяющих упрощенный режим налогообложения в соответствии со статьями 138-2, 138-3 и 138-4 настоящего Закона)".
25. В абзаце втором пункта 1 статьи 73 слова "у плательщиков налога в том месяце, в котором была осуществлена поставка товаров (работ, услуг)" заменить словами "в соответствии со статьей 64 настоящего Закона".
26. В пункте 3 статьи 75 после слов "настоящего Закона," дополнить словами "осуществляющие оптовую и розничную торговлю бензином (за исключением авиационного), дизельным топливом,".
27. В пункте 2 статьи 76 после слова "сбора" дополнить словами "и учетно-контрольными марками".
28. В пункте 1 статьи 80 цифры "15)" исключить.
29. В пункте 3 статьи 104-7:
подпункт 2) после слова "отпуск" дополнить словами "при расторжении индивидуального трудового договора";
подпункты 3), 4), 5) изложить в следующей редакции:
"3) компенсация, выплачиваемая в размере среднемесячной заработной платы при расторжении индивидуального трудового договора в случае ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности или штата работников, при призыве работника на военную службу, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) полевое довольствие работников, занятых на геолого-разведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) надбавки к заработной плате работников, выполняющих работы вахтовым методом или работы, связанные с подвижным характером, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) возмещение ущерба, причиненного работнику увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка);";
подпункты 11), 12), 13) изложить в следующей редакции:
"11) компенсация расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо при переезде на работу в другую местность вместе с организацией;

"27) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi негiзiнде қайтарымсыз негiзде мемлекеттiк кәсiпорынға берген негiзгi құралдарды сату жөнiндегi мемлекеттiк кәсiпорындардың айналымдары.";
23. 65-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "қосылған құнға салынатын салық сомасы бөлек көрсетілетін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының нормативтік және құқықтық кесімдерімен анықталған нысандар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. 69-баптың 1-тармағының екiншi абзацы "салық төлеушiлерге" деген сөздерден кейiн "(осы Заңның 138-2, 138-3 және 138-4-бағыттарына сәйкес салық салудың оңайлатылған режимiн қолданатындарды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.
25. 73-баптың 1-тармағының екiншi абзацындағы "салық төлеушiнiң тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткiзу жүзеге асырылған айдағы" деген сөздер "осы Заңның 64-бабына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. 75-баптың 3-тармағындағы "тауарларды өндiретiн" деген сөздердiң алдынан ", бензиннiң (авиациялықты қоспағанда), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын.
27. 76-баптың 2-тармағындағы "маркаларымен" деген сөз "және есептеп-бақылау маркаларымен" деген сөздермен толықтырылсын.
28. 80-баптың 1-тармағындағы "15)" деген сан алынып тасталсын.
29. 104-7-баптың 3-тармағында:
2) тармақша "пайдаланылмаған" деген сөздiң алдынан "жеке еңбек шарты бұзылған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
3), 4), 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке еңбек шарты бұзылған кезде, ұйым таратылған немесе жұмыс берушiнiң қызметi тоқтатылған, қызметкерлердiң саны немесе штаты қысқарған жағдайда, қызметкер әскери қызметке шақырылған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орташа айлық жалақы мөлшерiнде төленетiн өтемақыға;
4) геологиялық-барлау топографиялық-геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен айналысатын қызметкерлердiң Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшердегi далалық үлесiне;
5) вахталық әдiспен жұмыстарды немесе жылжымалы сипатқа байланысты жұмыстарды орындайтын қызметкерлердiң жалақысына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшердегi үстемелерге;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерге олардың еңбек мiндеттерiн атқаруға байланысты жарақаттануына не өзге де денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыруға (жоғалған жалақысының бөлiгінiң орнын толтырудан басқа);";
11), 12), 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) ұйыммен бiрге басқа жерге жұмысқа ауысқан не көшкен кезде жүрiп-тұрғаны, мүлiктi алып өткенi және үй-жайды жалдау бойынша құжаттық расталған шығыстардың өтемақысына;

12) социальные пособия по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, по беременности и родам и социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей;
13) выплаты, предоставленные гражданам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;";
подпункт 15) изложить и следующей редакции:
"15) выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых
по линии государств, правительств государств и международных организаций;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) государственные премии, стипендии, присужденные Президентом
Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан.".
30. В статье 104-9:
в пункте 1 слова "граждан Республики Казахстан, а также иностранных
граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике
Казахстан" заменить словом "работников";
в пункте 5 цифры "35" заменить цифрами "20";
пункт 6 исключить.
31. В статье 108:
в пунктах 2 и 3 слова "Ставка налога в тенге" заменить словами
"Базовая ставка налога в тенге";
в пункте 4 слово "Ставка" заменить словами "Базовая ставка".
32. В статье 112:
в пункте 1 слова "Ставка налога в тенге" заменить словами "Базовая
ставка налога в тенге";
в пункте 2 после слов "значения" и "пунктов" дополнить словом
"базовая";
в пункте 3:
после слов "налогом по" дополнить словом "базовым";
слово "автостоянки," исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Земли населенных пунктов, занятые под автостоянки облагаются налогом по базовым ставкам на земли, занятые нежилыми строениями, сооружениями, участками, необходимыми для их содержания, а также санитарно-защитными зонами объектов, техническими и иными зонами, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, увеличенным от 2 до 10 раз. Конкретные размеры увеличения ставок устанавливаются местными представительными органами.".
33. В статье 113:
в пункте 3 после слов "налогом по" дополнить словом "базовым";
в пункте 4 после слова "повышать" дополнить словом "базовые".
34. В статье 114:
в пункте 1 слова "Ставка налога в тенге" заменить словами "Базовая ставка налога в тенге".
35. В статье 115 после слова "повышать" дополнить словом "базовые".

12) жалпы науқастануына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша, жүктiлiгi және босануы бойынша әлеуметтiк жәрдемақылар және ұл немесе қыз асырап алған әйелдерге (ерлерге) әлеуметтiк жәрдемақыларға;
13) Қазақстан Республикасының экологиялық апаттың немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зиян шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы заңдарына сәйкес азаматтарға берiлген төлемдерге;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекеттердiң, мемлекеттер үкіметтерiнiң және халықаралық ұйымдардың желiсi бойынша берiлетiн гранттардың қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн төлемдерге;";
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасының Yкiметi берген мемлекеттiк сыйлықтар, стипендиялар.".
30. 104-9-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың" деген сөздер "қызметкерлердiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "35" деген сан "20" деген санмен ауыстырылсын;
6-тармақ алынып тасталсын.
31. 108-бапта:
2 және 3-тармақтардағы "Салық ставкасы, теңгемен" деген сөздер
"Салықтың базалық ставкасы, теңгемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
32. 112-бапта:
1-тармақтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы:
"ставкалары" деген сөздiң алдынан "базалық" деген сөзбен
толықтырылсын;
"автотұрақтарға" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Елдi мекендердiң жерлерiндегi автотұрақтарға бөлiнген тұрғын үй емес құрылыстар, ғимараттар, оларды ұстауға қажетті учаскелер, сондай-ақ объектiлердiң санитарлық қорғаушы аймақтары осы баптың 1-тармағында көзделген техникалық және басқа да аймақтар алып жатқан жерлердiң базалық ставкасы бойынша 2-ден бастап он есе ұлғайтылған салық салынады. Ставкаларды ұлғайтудың нақты мөлшерiн жергiлiктi өкiлдi органдар
белгiлейдi.".
33. 113-бапта:
3-тармақтағы "ставкалар" деген сөздiң алдынан "базалық" деген сөзбен
толықтырылсын;
4-тармақтағы "ставкасын" деген сөздiң алдынан "базалық"
деген сөзбен толықтырылсын:
34. 114-бапта:
1-тармақтағы "Салық ставкасы, теңгемен" деген сөздер "Салықтың
базалық ставкасы, теңгемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
35. 115-бапта "салық ставкасын" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасын" деген сөздермен ауыстырылсын;

36. Подпункт 3) пункта 2 статьи 123 исключить.
37. В статьях 125-1, 125-2, 125-3 слова "в частной собственности или" исключить.
38. Статью 125-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 125-4. Порядок исчисления, уплаты налога и представления декларации
1. Единый земельный налог исчисляется налогоплательщиками, исходя из оценочной стоимости земельного участка, находящегося на праве землепользования, и ставки налога.
2. Уплата единого земельного налога производится в соответствующий бюджет по месту нахождения земельного участка в два срока - не позднее 20 октября текущего отчетного периода и 20 марта года, следующего за отчетным.
В первый срок уплаты плательщики единого земельного налога уплачивают не менее 1/2 части общей суммы единого земельного налога, исчисленного на текущий отчетный период. Плательщики единого земельного налога, образованные после 20 октября, вносят общую сумму налога, подлежащего уплате за текущий отчетный период, в срок не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.
Уплата оставшейся суммы единого земельного налога по декларации производится в срок не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.
3. Налогоплательщики представляют в территориальные налоговые органы по месту нахождения земельных участков декларацию по единому земельному налогу за отчетный период в срок не позднее 15 марта года, следующего за отчетным.
Расчет суммы налога с соответствующими документами на текущий отчетный период также представляется не позднее 15 марта текущего года.
Форма декларации и расчета суммы налога, порядок их заполнения, а также перечень соответствующих документов, представляемых с расчетом налога, устанавливаются Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Вновь образованные налогоплательщики представляют расчет по налогам с приложениями на текущий отчетный период при получении свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Налогоплательщики при прекращении деятельности представляют в 15-дневный срок декларацию по единому земельному налогу в территориальный налоговый орган по месту нахождения земельных участков с момента принятия решения о прекращении деятельности.
4. При передаче земельных участков во вторичное землепользование налогоплательщики исчисляют и уплачивают единый земельный налог в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
5. Налогоплательщики исчисляют и уплачивают единый земельный налог за фактический период владения земельным участком на праве землепользования (с учетом изменений объекта обложения).".

36. 123-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алынып тасталсын.
37. 125-1, 125-2, 125-3-баптардағы "Жеке меншiгiнде немесе" деген
сөздер алынып тасталсын.
38. 125-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"125-4. Салықты есептеу төлеу және декларацияны тапсыру тәртiбi
1. Бiрыңғай жер салығын төлеушiлер жердi пайдалану құқығындағы жер учаскесiнiң бағалау құнын және салық ставкасын ескере отырып есептейдi.
2. Бiрыңғай жер салығын төлеу жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджетке - ағымдағы есептi кезеңнiң 20 қазанынан және келесi есептi жылдың 20 наурызынан кешiктiрiлмей жүргiзiледi.
Бiрыңғай жер салығын төлеушiлер төлемнiң бiрiншi мерзiмiнде ағымдағы есептi кезеңде есептелген бiрыңғай жер салығы жалпы сомасының кемi 1/2 бөлiгiн төлейдi. 20 қазаннан кейiн құрылған бiрыңғай жер салығын төлеушiлер ағымдағы есептi кезең үшiн төлеуге жататын салықтың жалпы сомасын есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 20 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде енгiзедi.
Декларация бойынша бiрыңғай жер салығының қалдық сомасын төлеу есептiден кейiнгi жылдың 20 наурызынан кешiктiрмейтiн мерзiмде жүргiзiледi.
3. Салық төлеушiлер жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органдарына есептi кезең үшiн бiрыңғай жер салығы бойынша декларацияны есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 15 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде ұсынады.
Ағымдағы есептi кезеңге арналған тиiстi құжаттармен бiрге салық сомасының есеп айырысуы, сол сияқты ағымдағы жылдың 15 наурызынан кешiктiрiлмей ұсынылады.
Декларациялардың және салық сомасының есеп айырысуының нысандарын, оларды толтырудың тәртiбiн, сондай-ақ салық сомасының есеп айырысуымен ұсынылатын тиiстi құжаттардың тiзбесiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
Қайта құрылған салық төлеушiлер жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi алу кезiнде ағымдағы есептi кезеңге арналған қосымшаларымен бiрге салық бойынша есептеменi ұсынады.
Салық төлеушiлер қызметi тоқтаған кезде 15 күндiк мерзiмде бiрыңғай жер салығын төлеу бойынша декларацияны қызметтiң тоқтатылғаны туралы шешiм қабылданған сәттен бастап жер учаскесi орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына ұсынады.
4. Жер учаскесiн екiншi жер пайдаланушыға беру кезiнде салық төлеушiлер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен бiрыңғай жер салығын есептейдi және төлейдi.
5. Салық төлеушiлер бiрыңғай жер салығын жердi пайдалану құқығында жер учаскесiне иелік етудiң іс жүзiндегi кезеңi үшiн есептейдi және төлейдi (салық салу объектiсiнiң өзгерiстерiн ескере отырып).".

39. В пункте 1 статьи 138:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"При отклонении цены, применяемой при совершении сделок, от рыночной цены органы налоговой службы корректируют объекты налогообложения в соответствии с законодательством о государственном контроле при применении трансфертных цен.";
абзацы второй, третий и четвертый исключить.
40. Статью 138-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 138-1. Упрощенный режим налогообложения
1. Для отдельных категорий налогоплательщиков устанавливается упрощенный режим налогообложения, предусматривающий особый порядок исчисления и уплаты налогов на основе патента и упрощенной декларации.
2. Налогоплательщикам, соответствующим условиям, указанным в статьях 138-2, 138-3, 138-4 настоящего Закона (за исключением осуществляющих деятельность в сфере игорного бизнеса), предоставляется право выбора порядка исчисления и уплаты налогов в общеустановленном порядке или в упрощенном режиме налогообложения.
Налогоплательщики, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса, осуществляют расчеты с бюджетом на основе патента в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
3. При несоблюдении условий, установленных для применения упрощенных режимов налогообложения, в том числе за предоставление недостоверных данных, налогоплательщик несет ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".
41. Дополнить статьями 138-2, 138-3, 138-4 следующего содержания:
"Статья 138-2. Упрощенный режим налогообложения на основе патента
1. Упрощенный режим налогообложения на основе патента применяется физическими и юридическими лицами, преимущественно работающими с наличными деньгами и имеющими ограниченный оборот по реализации товаров, работ или услуг, а также ограниченное число занятых работников.
Условия применения упрощенного режима налогообложения на основе патента, порядок исчисления и сроки уплаты налогов устанавливаются Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
В случаях возникновения условий, не позволяющих применять упрощенный режим налогообложения на основе патента, налогоплательщик переходит на упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации либо на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов.
Положения настоящей статьи не распространяются в отношении юридических лиц, указанных в пункте 1 статьи 138-3.
Статья 138-3. Упрощенный режим налогообложения на основе патента для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции

39. 138-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәмiленi жасау кезiнде қолданылатын рыноктық бағалардың ауытқуы кезiнде салық қызметi органдары салық салу объектiлерiн трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылау туралы заңнамаларға сәйкес түзетедi.";
екiншi, үшiншi және төртiншi абзацтар алынып тасталсын.
40. 138-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"138-1-бап. Салық салудың оңайлатылған режимi
1. Салық төлеушiлердiң жекелеген санаттары үшiн патент және оңайлатылған декларация негiзiнде салықтарды есептеудiң және төлеудiң ерекше тәртiбiн көздейтiн салық салудың оңайлатылған режимi белгiленедi.
2. Салық төлеушiлерге осы Заңның 138-2, 138-3, 138-4-баптарында көрсетiлген тиiстi жағдайлармен (құмар ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыруды қоспағанда) жалпы белгiленген тәртiпте немесе салық салудың оңайлатылған режимiнде салықтарды есептеудiң және төлеудiң тәртiбiн таңдауға құқық берiледi.
Құмар ойын бизнесi саласында қызметтерiн жүзеге асыратын салық төлеушiлер бюджетпен есеп айырысуды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен патент негiзiнде жүзеге асырады.
3. Салық төлеудің оңайлатылған режимдерін қолдану үшін белгіленген шарттар сақталмаған кезде, оның iшiнде жалған деректер бергенi үшiн салық төлеушi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.".
41. Мынадай мазмұндағы 138-2, 138-3, 138-4-баптармен толықтырылсын:
"138-2-бап. Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi
1. Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi негiзiнен қолма-қол ақшамен жұмыс iстейтiн және тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi iске асыру бойынша шектеулi айналымы, сондай-ақ жұмыспен қамтылған қызметкерлердiң шектеулi саны бар жеке және заңды тұлғаларға қолданады.
Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолдану шарттары, салықтарды есептеудiң және төлеу мерзiмiнiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолдануға мүмкiндiк жағдайлар туындаған жағдайда салық төлеушi оңайлатылған декларация негiзiнде салық төлеудiң оңайлатылған режимiне не салық есептеудiң және төлеудiң жалпы белгіленген тәртiбiне көшедi.
Осы баптың ережелерi 138-3-баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаларға қатысты қолданылмайды.
138-3-бап. Заңды тұлғалар - ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрушiлер үшiн патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi

1. Упрощенный режим налогообложения, предусмотренный настоящей статьей, применяется следующими юридическими лицами:
1) производящими сельскохозяйственную продукцию с использованием земли, перерабатывающими и реализующими сельскохозяйственную продукцию собственного производства;
2) производящими продукцию сельскохозяйственного животноводства и птицеводства (в том числе племенного) с полным циклом (начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, перерабатывающими и реализующими данную продукцию собственного производства.
Не вправе применять упрощенный режим налогообложения на основе патента юридическое лицо: имеющее филиалы и представительства,
имеющее зависимые (в том числе дочерние) организации.
2. Для исчисления и уплаты налогов на основе упрощенного режима налогообложения по патенту налогоплательщик представляет в территориальный налоговый орган по месту нахождения земельного участка заявление и документы по форме и в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан, в срок не позднее 20 февраля текущего налогового года.
Непредставление налогоплательщиком заявления к указанному сроку считается его согласием исчислять и уплачивать налоги в общеустановленном порядке.
Выбранный в начале налогового года порядок исчисления и уплаты налогов, включая упрощенный режим, в течение налогового года не подлежит изменению.
3. В стоимость патента включаются подоходный налог с юридических лиц, налог на добавленную стоимость, социальный налог, земельный налог, налог на имущество, налог на транспортные средства.
При расчете стоимости патента сумма налогов, подлежащих уплате в бюджет, уменьшается на 80 процентов.
Порядок исчисления стоимости патента устанавливается Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
4. Уплата налогов, включенных в расчет стоимости патента, производится в следующие три срока в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан:
1) не позднее 20 мая текущего налогового года;
2) не позднее 20 октября текущего налогового года;
3) не позднее 20 марта налогового года, следующего за отчетным.
По налогам, включенным в стоимость патента, налогоплательщики освобождаются от предоставления деклараций.
5. При осуществлении видов деятельности, не указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе при производстве и/или переработке подакцизной продукции, налогоплательщики обязаны вести раздельный учет доходов и расходов (включая начисление заработной платы), имущества (в том числе транспортных средств и земельных участков) и производить исчисление и уплату соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет по таким видам деятельности в общеустановленном порядке.

1. Осы бапта көзделген салық салудың оңайлатылған режимiн мынадай заңды тұлғалар қолданады:
1) жердi пайдалана отырып ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiретiн және өзi өндiрген ауылшаруашылық өнiмдердi сататын;
2) осы өнiмнiң өзiндiк өндiрген өнiмдерiн ұқсататын және сататын, толық циклмен (төлдi өсiруден бастап) мал шаруашылығының және құс шаруашылығының (оның iшiнде асыл тұқымды), омарташылықтың ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiретін заңды тұлғаларға қолданылады.
Салық салудың оңайлатылған режимiн патент негiзiнде:
филиалдары мен өкiлдiктерi бар,
тәуелдi (оның ішiнде еншiлес) ұйымдары бар заңды тұлғалардың қолдануға құқығы жоқ.
2. Патент бойынша салық салудың оңайлатылған режимi негiзiнде салықтарды есептеу және төлеу үшiн салық төлеушi жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгілеген нысан және тәртiп бойынша өтiнiштер мен құжаттарды ағымдағы салық жылының 20 ақпанынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде ұсынады.
Көрсетiлген мерзiмде өтiнiштi тапсырмаған салық төлеушi оның келiсiмiмен салықтарды жалпы белгіленген тәртiппен есептейді және төлейдi.
Салық жылының басында таңдап алынған оңайлатылған режимдi қоса алғанда, салықтарды есептеу мен төлеудiң тәртiбi салық жылының iшiнде өзгертiлуге жатпайды.
3. Патенттiң құнына заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, қосылған құнға салынатын салық, әлеуметтiк салық, жер салығы, мүлiкке салынатын салық, көлiк құралдарына салынатын салық қосылады.
Патент құнын есептеу кезiнде бюджетке төлеуге жататын салық сомасы 80 процентке кемiтiледi.
Патент құнын есептеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
4. Патент құнының есептемесiне енгiзiлген салықтарды төлеу Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен мынадай үш мерзiмде:
1) ағымдағы салық жылының 20 мамырынан кешiктiрмей;
2) ағымдағы салық жылының 20 қазанынан кешiктiрмей;
3) есептiден кейiнгі салық жылының 20 наурызынан кешiктiрмей жүргiзiледi.
Патент құнына енгiзiлген салықтар бойынша салық төлеушiлер декларация ұсынудан босатылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген қызметтердiң түрлерiн жүзеге асыру кезiнде, оның iшiнде акцизделетiн өнiмдердi өндiру және/немесе ұқсату кезiнде салық төлеушiлер табыстардың және шығыстардың (жалақы төлемдерiн қоса алғанда), мүлiктiң (оның iшiнде көлiк құралдары және жер учаскелерi) бөлек есебiн жүргiзуге және жалпы белгiленген тәртiппен қызметтердiң мынадай түрлерi бойынша тиiстi салықтарды және бюджетке төленетiн басқа да төленетiн төлемдердi есептеудi және төлеудi жүргiзедi.

Статья 138-4. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации
1. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации устанавливает упрощенный порядок исчисления и уплаты подоходного налога с юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (далее - подоходного налога), и социального налога, за исключением подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты.
Исчисление и уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет, не указанных в настоящем пункте, производится в общеустановленном порядке.
2. Отчетным периодом для расчетов с бюджетом в упрощенном режиме налогообложения на основе упрощенной декларации является квартал.
3. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации
применяют налогоплательщики, соответствующие следующим условиям, если иное
не предусмотрено настоящей статьей:
1) для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью
без образования юридического лица:
среднесписочная численность работников за отчетный период не
превышает 15 человек, включая самого предпринимателя;
осуществляет не более 5 видов предпринимательской деятельности;
доход за отчетный период не превышает 4500 тысяч тенге;
2) для юридических лиц:
среднесписочная численность работников за отчетный период не
превышает 25 человек;
осуществляет не более 7 видов предпринимательской деятельности;
доход за отчетный период не превышает 9000 тысяч тенге.
4. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации
не применяется налогоплательщиками, осуществляющими следующие виды
деятельности:
1) производство подакцизной продукции;
2) консультационные, финансовые, бухгалтерские услуги;
3) реализация нефтепродуктов;
4) сбор и прием стеклопосуды;
5) недропользование;
6) игорный бизнес;
7) лицензируемые, за исключением:
медицинской, врачебной и ветеринарной;
производства, ремонта и строительных работ по газификации жилых
коммунально-бытовых объектов;
проектирования, монтажа, наладки и технического обслуживания средств охранной, пожарной сигнализации и противопожарной автоматики;
производства и реализации противопожарной техники, оборудования и средств противопожарной защиты;
монтажа, ремонта и обслуживания пассажирских лифтов;
изготовление, производство, переработка и оптовая реализация средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также виды работ и услуг, связанных с их использованием;
международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом;
изготовления и/или реализации лечебных препаратов;
проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ, работы по производству строительных материалов, изделий и конструкций;
розничной реализации алкогольной продукции.

138-4-бап. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi
1. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын бұдан әрi - табыс салығы) есептеудiң және төлеудiң және төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын қоспағанда әлеуметтiк салықтың оңайлатылған тәртiбiн белгiлейдi.
Осы тармақта көрсетілмеген, салықтарды және бюджетке төленетiн басқа
да мiндеттi төлемдердi есептеу және төлеу жалпы белгіленген тәртiппен
жүргiзiледi.
2. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған
режимiнде бюджетпен есеп айырысу үшiн есептеме кезеңi тоқсан болып
табылады.
3. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған
режимi егер осы бапта өзгелер көзделмесе салық төлеушi мынадай шарттарға
сәйкес қолданады:
1) заңды тұлғалар құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке
тұлғалар үшін:
кәсіпкердің өзін қоса алғанда есептi кезеңдегi қызметкерлердiң
болжанып отырған орташа тiзiмдiк саны 25 адамнан аспайды;
кәсiпкерлiк қызметтiң 7-ден артық емес түрiн жүзеге асырады;
есептiк кезеңдегi болжамданған табыс 4500,0 мың теңгеден аспайды;
2) заңды тұлғалар үшін:
есептік кезеңдегі қызметкерлердің болжанып отырған орташа тізімдік
саны 25 адамнан аспайды;
кәсіпкерлік қызметтің 7-ден артық емес түрін жүзеге асырады;
есептік кезеңдегі болжамданған табыс 9000,0 мың теңгеден аспайды.
4. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған
режимi қызметтердiң мынадай түрлерiн жүзеге асыратын салық төлеушiлерге
қолданылмайды:
1) акцизделетiн өнiмдердi шығару;
2) консультациялық, қаржылық, бухгалтерлiк қызмет көрсетулерiн;
3) мұнай өнiмдерiн сату;
4) шыны ыдыстарын жинау және қабылдау;
5) жер қойнауын пайдалану;
6) құмар ойындары бизнесi;
7) лицензияланатын, мыналарды қоспағанда:
медициналық, дәрігерлiк және малдәрiгерлiк;
тұрғын үй коммуналдық-тұрмыстық объектілердi газдандыру бойынша
өндiрiстiк, құрылыс және құрылыс жұмыстары;
күзет, өрт дабыл және өртке қарсы автоматтық құралдарын жобалау,
монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
өртке қарсы техникаларды, жабдықтарды және өрттен қорғау құралдарын
шығару және сату;
жолаушылар лифтiлерiн монтаждау, жөндеу және қызмет көрсету;
дезинфикациялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдары мен препараттарын, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң түрлерiн әзiрлеу, өндiру, ұқсату және көтерме сату;
жолаушылар мен жүктердi автомобиль көлiгiмен халықаралық тасымалдау;
емдеу препараттарын әзiрлеу және/немесе сату;
жобалау, іздеу, сараптау, құрылыс-монтаж жұмыстары, құрылыс материалдарын, бұйымдарды және конструкцияларды өндiру бойынша жұмыстар;
алкогольдiк өнiмдердi бөлшек саудада сату.

5. Несмотря на условия, установленные пунктом 3 настоящей статьи, не вправе применять данный упрощенный режим налогообложения:
1) налогоплательщики, имеющие филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения;
2) филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения налогоплательщиков;
3) дочерние организации юридических лиц и зависимые акционерные общества;
4) плательщики единого земельного налога и налогоплательщики, указанные в пункте 1 статьи 138-3 настоящего Закона.
6. Налогоплательщик при выборе упрощенного режима налогообложения на основе упрощенной декларации представляет в территориальный налоговый орган по месту постановки на учет заявление в сроки и по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Выбранный порядок исчисления и уплаты налогов в течение налогового года не подлежит изменению, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 настоящей статьи.
7. Налогоплательщик по итогам отчетного периода представляет в территориальный налоговый орган упрощенную декларацию до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
8. Сумма подоходного и социального налога, подлежащая уплате по упрощенной декларации за отчетный период (далее - налог), определяется путем применения ставки, установленной пунктом 10 настоящей статьи, к объекту обложения.
Объектом обложения является доход, полученный (подлежащий получению) за отчетный период, включающий доходы, полученные (подлежащие получению) на территории Республики Казахстан и за ее пределами, за исключением доходов, ранее обложенных налогом, при наличии документов, подтверждающих удержание налога у источника выплаты.
Налогоплательщик уменьшает сумму налога, подлежащую уплате по
упрощенной декларации, на сумму в размере 1,5 процента от суммы налога за
каждого работника исходя из среднесписочной численности работников.
9. Исчисленная в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи сумма
налога по упрощенной декларации распределяется равными долями на
подоходный и социальный налоги и подлежит уплате в бюджет не позднее 15
числа месяца, следующего за отчетным периодом.
10. Доход физических лиц, занимающихся предпринимательской
деятельностью без образования юридического лица, подлежит обложению по
следующим ставкам:
_______________________________________________________________________
Размер дохода в квартал            !         Ставка налога
-----------------------------------------------------------------------

5. Осы баптың 3-тармағында белгiленген шарттарға қарамастан салық салудың осы жеңiлдетілген режимiн:
1) филиалдары, өкілдіктерi және өзге де оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелерi бар салық төлеушiлер;
2) салық төлеушiлердiң филиалдары, өкілдiктерi және өзге де оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелері;
3) заңды тұлғалардың еншілес ұйымдары және тәуелдi акционерлiк қоғамдар;
4) бiрыңғай жер салығын төлеушiлер және осы Заңның 138-3-бабының 1-тармағында көрсетiлген салық төлеушiлердiң қолдануға құқығы жоқ.
6. Салық төлеушi оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн таңдау кезiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген мерзiмдерде және нысан бойынша жергiлiктi жерi бойынша есепке қою үшiн өтiнiштi аумақтық салық органына тапсырады.
Салықтарды есептеу мен төлеудiң таңдап алынған тәртiбi осы баптың 11-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, салық жылының iшiнде өзгертiлуге жатпайды.
7. Есептi кезеңнiң қорытындысы бойынша салық төлеушi аумақтық салық органына оңайлатылған декларацияны есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiне дейін тапсырады.
8. Есептi кезең үшiн жеңілдетiлген декларация бойынша төлеуге жататын табыс және әлеуметтiк салықтың сомасы (бұдан әрi - салық) салық салу объектiсiне осы баптың 10-бабымен белгіленген ставканы қолдану арқылы айқындалады.
Төлем көзiнен салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар бар болған жағдайда бұрын салық салынған табыстарды қоспағанда Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде алынған (алынуға жататын) табыстарды қамтитын есептi кезеңде алынған (алынуға жататын) табыс салық салу объектiсi болып табылады.
Оңайлатылған декларация бойынша төлеуге жататын салық сомасын салық
төлеушi қызметкерлердiң орташа тiзiмдiк санына негіздей отырып әрбiр
қызметкер үшiн салық сомасының 1,5 процентi мөлшерiндегi сомаға кемiтедi.
9. Осы баптың 8-тармағына сәйкес есептелген жеңілдетiлген декларация
бойынша салықтың сомасы табыс және әлеуметтiк салықтарға арналған тең
үлесте бөлiнедi және есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей
бюджетке төлеуге жатады.
10. Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке
тұлғалардың табыстары мынадай ставкалар бойынша салық салуға жатады:
_______________________________________________________________________
Тоқсандағы табыстың мөлшері    !        Салық ставкасы
_______________________________________________________________________

До 1500,0 тыс. тенге               4 процентов с суммы дохода
включительно
Свыше 1500,0 тыс. тенге по 3000,0  60,0 тыс.тенге + 7 процентов с суммы
тыс. тенге                         дохода, превышающего 1500,0 тыс.
тенге
Свыше 3000,0 тыс. тенге по         165,0 тыс. тенге + 11 процентов с суммы
4500,0 тыс. тенге                  дохода, превышающего 3000,0 тыс. тенге
__________________________________________________________________________
Доход юридических лиц подлежит обложению по следующим ставкам:
_________________________________________________________________________
Размер дохода в квартал           !       Ставка налога
-------------------------------------------------------------------------
До 1500,0 тыс. тенге               5 процентов с суммы дохода
включительно
Свыше 1500,0 тыс. тенге по 3000,0  75,0 тыс. тенге + 7 процентов с суммы
тыс. тенге                         дохода, превышающего 1500,0 тыс. тенге
Свыше 3000,0 тыс. тенге по 4500,0  180,0 тыс. тенге + 9 процентов с суммы
тыс. тенге                         дохода, превышающего 3000,0 тыс.тенге
Свыше 4500,0 тыс. тенге по 6500,0  315,0 тыс. тенге + 11 процентов с суммы
тыс.тенге                          дохода, превышающего 4500,0 тыс.тенге
Свыше 6500,0 тыс. тенге по 9000    535,0 тыс. тенге + 13 процентов с суммы
тыс. тенге                         дохода, превышающего 6500,0 тыс. тенге
___________________________________________________________________________
11. В случаях несоответствия условиям, установленным пунктами 3-5 настоящей статьи, налогоплательщик переходит на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов начиная с квартала, следующего за отчетным.
12. Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, при изменении условий (превышении показателей), установленных подпунктом 1) пункта 3 настоящей статьи, вправе применить упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации как юридическое лицо после соответствующей регистрации.".
42. Статью 142 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"З. Налогоплательщики по перечню, утверждаемому Правительством
Республика Казахстан, обязаны представлять информацию в виде электронных
документов по формам, определяемым нормативными правовыми актами
Республики Казахстан.".

1500,0 мың теңгеге дейін қоса         Табыстардың сомасынан 4 процент
алғанда
_______________________________________________________________________
3000,0 мың теңге бойынша 1500,0       1500,0 мың теңгеден артатын 60,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 7
процент
_______________________________________________________________________
4500,0 мың теңге бойынша 3000,0       3000,0 мың теңгеден артатын 165,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 11
процент
_______________________________________________________________________
Заңды тұлғалардың табысы мынадай
ставкалар бойынша салық салынуға жатады:
_______________________________________________________________________
Тоқсандағы табыстың мөлшері    !        Салық ставкасы
_______________________________________________________________________
1500,0 мың теңгеге дейін қоса         Табыстардың сомасынан 5 процент
алғанда
_______________________________________________________________________
3000,0 мың теңге бойынша 1500,0       1500,0 мың теңгеден артатын 75,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 7
процент
_______________________________________________________________________
4500,0 мың теңге бойынша 3000,0       3000,0 мың теңгеден артатын 180,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 9
процент
_______________________________________________________________________
4500,0 мың теңге бойынша 6500,0       4500,0 мың теңгеден артатын 315,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 11
процент
_______________________________________________________________________
6500,0 мың теңге бойынша 9000         6500,0 мың теңгеден артатын 535,0
мың теңгеден жоғары                   мың теңге + табыс сомасынан 13
процент
_______________________________________________________________________
11. Осы баптың 3-5-тармақтарында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, салық төлеуші есептіден кейінгі тоқсаннан бастап жалақы белгіленген салықтарды есептеу және төлеу тәртібіне көшеді.
12. Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген шарттар өзгерген кезде (көрсеткіштердің артуы) заңды тұлға ретінде тиісті тіркеуден кейін оңайлатылған декларация негізінде салық салудың оңайлатылған режимін қабылдауға құқылы.".
42. 142-баптың мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтсiн тiзбе бойынша салық төлеушi электрондық құжат түрiндегi аппаратты Қазақстан Республикасының нормативтiк және құқықтық кесiмдерiмен анықталған нысандар бойынша ұсынуға мiндеттенедi.".

43. В статье 152:
в абзаце четвертом пункта 1 слова "пункте 3 статьи 70" заменить
словами "пункте 1 статьи 71-1".
44. В статье 163-4:
в заголовке после слова "текущих" дополнить словами "и авансовых";
дополнить абзацами следующего содержания:
"В случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой внесенных авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода.
При этом штрафные санкции применяются, если превышение суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой начисленных авансовых платежей в течение года повлекло недоплату в бюджет.".
45. Статью 164 после слов "в размере" дополнить словами "1,5-кратной".
46. В статье 171:
абзац первый подпункта 1) пункта 1 после слов "указанных проверок" дополнить словами ", осуществлять иные формы контроля, в том числе путем создания акцизных постов, в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"При этом осуществляемый контроль, включая проводимые проверки, не должен повлечь приостановление деятельности налогоплательщиков;";
подпункт 4) пункта 1 после слов "выявленных нарушений" дополнить словами ", а также в случаях непредставления налогоплательщиком по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан информации в виде электронных документов по формам, определяемым нормативными правовыми актами Республики Казахстан".
47. Статью 175 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Не являются тайной сведения об общих суммах взаиморасчетов
налогоплательщиков с бюджетом.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2001 года,
кроме абзаца четвертого пункта 5, пунктов 22, 44, абзацев второго,
третьего и четвертого пункта 46 настоящего Закона, которые вводятся в
действие со дня опубликования, и пункта 43, который вводится в действие с
1 января 2000 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Цай Л.Г.,
Мартина Н.А.)

43. 152-бапта:
1-тармақтағы "70-баптың үшiншi тармағындағы" сөзi "71-1-баптағы 1-тармақтағы" сөзiмен ауыстырылсын;
44. 163-4-бапта:
тақырыптағы "ағымдағы" деген сөзден кейiн "және аванстық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Бiр жылғы iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы бiр жылдың iшiнде енгiзiлген аванстық төлемдер сомасынан 10 проценттен жоғары мөлшерден асқан жағдайда салық төлеушiге салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде, 25 проценттен асқан кезде салық салынатын табыстың 5 процентi мөлшерінде айыппұл салынады.
Бұл ретте, егер бiр жылғы іс жүзiнде есептелген табыс салығының асқан сомасы жыл ішiнде есептелген аванстық төлем сомасынан бюджетке кемтөлемге ұшыратса айыппұл санкциялары қолданылады.".
45. 164-баптағы "ресми ставкасы" деген сөздердiң алдынан "1,5 есе" деген сөздермен толықтырылсын.
46. 171-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының бiрiншi абзацы "түсiнiктемелер алуға" деген сөздерден кейiн ", бақылаудың басқа да нысандарын, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен акциздiк бекеттер құру жолымен жүзеге асыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте жүргiзiлген бақылауларды қоса алғанда, жүзеге асырылған бақылау салық төлеушiлердiң ағымдағы қызметiн тоқтатуға ықпал етпеуi тиiс;";
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "анықталған тәртiп бұзушылықтар жойылғанға дейiн" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тiзбе бойынша салық төлеушiлер электрондық құжат түрiндегi ақпараттарды Қазақстан Республикасының нормативтiк және құқықтық кесiмдерiмен анықталған нысандар бойынша ұсынуға мiндеттенедi" деген сөздермен толықтырылсын.
47. 175-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Салық төлеушiлердiң бюджетпен өзара есеп айырысуларының жалпы
сомасы туралы мәлiмет құпия болып табылмайды.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін осы
Заңның 5-тармағының төртінші абзацын, 22, 44-тармақтарын, 46-тармақтың
екінші, үшінші және төртінші абзацтарын және 2000 жылғы 1 қаңтардан
бастап күшіне енетін 43-тармағын қоспағанда, 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап
қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.