О некоторых вопросах закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2000 года N 1547
В целях повышения финансовой устойчивости закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Увеличить размер уставного капитала закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" (далее - ЗАО "ГНПФ") до 180 000 000 (сто восемьдесят миллионов) тенге.
2. Утвердить прилагаемый План развития закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" на 2001-2003 годы.
3. Министерству финансов Республики Казахстан принять меры по реализации пункта 1 настоящего постановления, обеспечив в установленном законодательством порядке направление средств резервного фонда ЗАО "ГНПФ" на увеличение уставного капитала ЗАО "ГНПФ" и сохранение 100% участия государства в уставном капитале ЗАО "ГНПФ".
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 октября 2000 г. N 1547
План развития
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
на 2001-2003 годы
Введение
Предоставленный План развития ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" (далее - Фонд) разработан в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2000 года N 432 P000432_ "Об утверждении Правил разработки и реализации индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан".
План развития ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" содержит экономическую оценку финансовых, материальных и трудовых ресурсов ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", а также прогноз развития финансового состояния Фонда.
Фонд создан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 1997 года N 1372 P971372_ "О создании закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд".
Учредителем закрытого акционерного общества "Государственный накопительный фонд" является Правительство Республики Казахстан в лице Министерства финансов Республики Казахстан.
Акционером Фонда является Правительство Республики Казахстан, 100% простых именных акций принадлежит Правительству Республики Казахстан.
Фонд решением Биржевого совета от 13 августа 1999 года (протокол N
10) принят в члены Казахстанской фондовой биржи с правом участия в торгах государственными ценными бумагами (категория К), лицензия N М061 (письмо N 10008/615 от 16 августа 1999 года).
Целью создания Фонда и основными видами его деятельности являются: сбор обязательных пенсионных взносов вкладчиков и пенсионные выплаты получателям в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан; формирование пенсионных активов и самостоятельное (без участия компании по управлению пенсионными активами) инвестирование их в государственные ценные бумаги, депозиты государственных банков, ценные бумаги международных финансовых организаций.
Деятельность Фонда строится на принципах прозрачности и надежности, операционной эффективности.

"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 17 қазан N 1547
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлік қоғамының қаржылық тұрақтылығын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "МЖЗҚ" ЖАҚ) жарғылық капиталының мөлшері 180 000 000 (жүз сексен миллион) теңгеге дейін ұлғайтылсын.
2. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық
акционерлік қоғамының 2001-2003 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі заңнамада белгіленген
тәртіппен "МЖЗҚ" ЖАҚ-ның резервтік қорының қаражатын "МЖЗҚ" ЖАҚ-ның
жарғылық капиталын арттыруға жұмсауды және "МЖЗҚ" ЖАҚ-ның жарғылық
капиталында мемлекеттің 100%-дық қатысуын сақтауды қамтамасыз ете отырып,
осы қаулының 1-тармағын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 17 қазандағы
N 1547 қаулысымен
бекiтiлген
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның
2001-2003 жылдарға арналған даму жоспары
Кiрiспе
Ұсынылып отырған "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның (бұдан әрi - Қор) даму жоспары "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 21 наурыздағы N 432 P000432_ қаулысына сәйкес әзiрлендi.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның даму жоспары "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының экономикалық бағалауын, сондай-ақ Қордың қаржылық жай-күйiнiң даму болжамын қамтиды.
Қор "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 24 қыркүйектегі N 1372 P971372_ қаулысына сәйкес құрылған.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлiк қоғамының құрылтайшысы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi тұлғасында Қазақстан Республикасының Үкiметi болып табылады.
Қордың акционерi Қазақстан Республикасының Үкiметi болып табылады, жай атаулы акцияларының 100%-ы Қазақстан Республикасының Yкiметiне тиесілі.
Қор Биржалық кеңестiң 1999 жылғы 13 тамыздағы (N 10 хаттама) шешiмiмен мемлекеттiк бағалы қағаздармен сауда-саттыққа қатысу құқығымен Қазақстандық Қор биржасының мүшелiгiне қабылданған (К санаты), лицензия N М061 (1999 жылғы 16 тамыздағы N 10008/615 хат).
Қорды құрудың мақсаты және оның қызметiнiң негiзгi түрлерi: Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен салымшылардың мiндеттi зейнетақы жарналарын жинау және алушыларға зейнетақы төлемдерi; зейнетақы активтерiн қалыптастыру және оларды мемлекеттiк бағалы қағаздарға, мемлекеттiк банктердiң депозиттерiне, халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына дербес (зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың қатысуынсыз) инвестициялау.
Қордың қызметi айқындылық пен сенiмдiлiк, операциялық тиiмдiлiк қағидаттарына құрылған.

Перед Фондом не стоит задача конкуренции с другими Фондами в части привлечения вкладчиков, в связи с чем планируется, что к концу 2000 года количество вкладчиков составит 1.6 млн. человек, в 2003 году - 1,5 млн. человек.
В Фонде по состоянию на 1 августа 2000 года открыто пенсионных счетов вкладчиков 3 423 069. Присвоены вкладчикам Фонда социальные индивидуальные коды (СИК) в количестве 1 787 794.
В настоящее время Фонд имеет филиал в г. Астане и представителей в каждом областном регионе республики, которые работают с филиальной сетью агента Фонда. Функции агента выполняют отделения ГЦВП. Агенты Фонда заключают пенсионные договоры и принимают заявления от вкладчиков на осуществление пенсионных выплат, переводов пенсионных накоплений.
Фонд охватывает через агента самые отдаленные уголки страны и на сегодня обеспечивает на равных условиях обслуживание всех слоев населения вне зависимости от уровня дохода вкладчика, работа ГНПФ направлена на увеличение технологической сети по охвату всех регионов, включая сельское населения республики.
1. Анализ деятельности ЗАО "Государственный
накопительный пенсионный фонд" 1998-2000 гг.
В накопительной пенсионной системе функционируют 15 негосударственных накопительных пенсионных фондов и один государственный, 7 компаний по управлению пенсионными активами, 11 банков-кастодианов.
На 1 января 2000 года чистые пенсионные активы в накопительной
пенсионной системе составили 64 501 578,885 тыс. тенге, из них за 1998
год 23 527 736,978 тыс. тенге.
Анализ соотношения рыночных долей ННПФ и ГНПФ за 1999 год по чистым
пенсионным активам показывает, что рыночная доля ГНПФ постоянно снижалась.
При этом показатели рыночной доли соответствовали прогнозу специалистов
ГНПФ на 1999 год (График 1).
График 1
Динамика рыночной доли ГНПФ и ННПФ
за 1999 год
См. бумажный вариант
1) Структура активов
На 1 сентября 1999 года структура инвестиций пенсионных активов НПФ
сложилась следующая:
1) ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан, в т.ч.
долгосрочные еврооблигации - 15,5%, прочие - 5,7%, кратко- и
среднесрочные - 76,1%;
2) ноты Национального Банка Республики Казахстан - 2,0%;
3) депозиты и депозитные сертификаты в банках второго уровня - 0,3%;
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги - 0,4% (Диаграмма 1).
Структура инвестиционного портфеля пенсионных активов
по состоянию на 1 сентября 1999 года
см. бумажный вариант
Таким образом, государственные ценные бумаги, номинированные в
иностранной валюте, составили 15,5%, в национальной - 83,8%. При этом
чистые пенсионные активы негосударственного сектора накопительной
пенсионной системы составили 5 581 047,370 тыс.тенге (График 2).
График 2
Стоимость активов на начало 1999 года
см. бумажный вариант

Қор алдында салымшыларды тарту бөлiгiнде басқа Қорлармен бәсекелесу мiндетi тұрған жоқ, осыған байланысты салымшылардың саны 2000 жылдың аяғында 1,6 млн. адамды, 2003 жылы - 1,5 млн. адамды құрайды деп жоспарланып отыр.
Қорда 2000 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша салымшылардың 3 423 069 зейнетақы шоттары ашылған. Қордың салымшыларына саны 1 787 794 әлеуметтiк жеке кодтар (ӘЖК) берiлген.
Қазiргi уақытта Астана қаласында Қордың филиалы және республиканың әрбiр облыстық аймағында өкiлдiктерi бар, олар функциясын ЗТМО бөлiмшелерi орындайтын Қор Агентiнiң филиалдық желiсiмен жұмыс iстейдi. Қордың Агенттерi зейнетақы шарттарын жасасады және салымшылардан зейнетақы төлемдерiн, зейнетақы жинақтауларының аударымдарын жүзеге асыруға арналған өтiнiштердi қабылдайды.
Қор Агент арқылы елдiң ең алыс бөлiктерiн қамтиды және бүгiнгi күнi салымшылар кiрiстерiнiң деңгейiне қарамастан, барлық бұқара топтарына тең жағдайда қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз етедi. Осыған байланысты, МЖЗҚ-ның жұмысы республиканың ауыл тұрғындарын қоса алғанда, барлық аймақтарды қамту жөнiндегi технологиялық желiнi ұлғайтуға бағытталған.
1. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның
1998-2000 ж. қызметіне талдау жасау
Жинақтаушы зейнетақы жүйесінде 15 мемлекеттік емес, бір мемлекеттік, жинақтаушы зейнетақы қоры, 7 зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания, 11 кастодиан-банк жұмыс істейді.
2000 жылғы 1 қаңтарда жинақтаушы зейнетақы жүйесіндегі таза зейнетақы активтері 64 501 578,885 мың теңгені, оның ішінде 1998 жыл үшін - 23 527 736,978 мың теңгені құрады.
1999 жыл үшін таза зейнетақы активтері бойынша МЕЖЗҚ мен МЖЗҚ рыноктық үлестерінің қатынасын талдау МЖЗҚ-ның рыноктық үлесі үнемі төмендеп отырғанын көрсетеді. Бұл ретте рыноктық үлестің көрсеткіштері МЖЗҚ мамандарының 1999 жылға арналған болжамына (1-график) сәйкес келді.
1-график (қағаз мәтіннен қараңыз).
1) Активтердің құрылымы
1999 жылғы 1 қыркүйекке МЖЗҚ зейнетақы активтерінің мынадай құрылымы
қалыптасты:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бағалы қағаздары, о.і.
ұзақ мерзімді еурооблигациялары - 15,5%, өзгелері - 5,7%, қысқа және орта
мерзімділері - 76,1%;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары - 2,0%;
3) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттер мен депозиттік
сертификаттар - 0,3%;
4) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар - 0,4% (1-серпін).
1999 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша зейнетақы активтері
инвестициялық портфелінің құрылымы
қағаз мәтіннен қараңыз.
Осылайша, шетелдік валютада номинацияланған мемлекеттік бағалы қағаздар 15,5%-ды, ұлттық валютада - 83,8%-ды құрады. Бұл ретте жинақтаушы зейнетақы жүйесі мемлекеттік емес секторының таза зейнетақы активтері 5 581 047,370 мың теңгені құрады (2-график).(графикті қағаз мәтіннен қараңыз).

На 1 января 2000 года инвестировано пенсионных активов 63 625 741,024 тыс. тенге, из них за 1998 год - 23 256 799,62 тыс. тенге.
На 1 января 2000 года сложилась следующая структура инвестиций пенсионных активов НПФ:
1) ценные бумаги Министерства Финансов Республики Казахстан, в т.ч. долго- и среднесрочные еврооблигации - 36,18%, прочие - 47,96%, краткосрочные в национальной валюте - 4,22%, в иностранной валюте - 4,27%;
2) ноты Национального Банка Республики Казахстан в национальной
валюте - 2,04%, в иностранной валюте - 0,39%;
3) ценные бумаги местных исполнительных органов Республики Казахстан
в иностранной валюте - 0,29%;
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги в национальной
валюте - 0,37%, в иностранной валюте - 2,62%;
5) депозиты и депозитные сертификаты в банках второго уровня в
национальной валюте - 0,68%, в иностранной валюте - 0,98% (Диаграмма 2).
Диаграмма 2
Структура инвестиционного портфеля пенсионных активов
по состоянию на 1 января 2000 года
см. бумажный вариант
При этом существенное увеличение удельного веса ценных бумаг, номинированных в иностранной валюте, связано в первой половине 1999 года с переходом Правительства и Национального Банка Республики Казахстан к свободно плавающему обменному курсу валюты (постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 1999 года N 360 P990360_ "О политике
обменного курса национальной валюты"). Так, по состоянию на 1 января 2000
года государственные ценные бумаги, номинированные в иностранной валюте, в
инвестиционном портфеле НПФ составили 88, 41%, в национальной - 4,22%.
В течение 1999 года произошло увеличение размера чистых пенсионных активов
негосударственного сектора накопительной пенсионной системы (График 3).
График 3
Стоимость активов на 1 января 2000 года
см. бумажный вариант
Размещение пенсионных активов продолжает осуществляться в основном
в государственные ценные бумаги.
2) Обязательные пенсионные взносы
На 1 января 2000 года в накопительную пенсионную систему поступило
пенсионных взносов на сумму 47 863 808 тыс. тенге, из них за 1998 год -
22 331 535 тыс. тенге (Таблица 1).
Таблица 1
Динамика поступлений пенсионных взносов
в накопительную пенсионную систему
---------------------------------------------------------------------------
!     ГНПФ              !     ННПФ            !
!-----------------------!---------------------!   Итого
! тыс. тенге !  % к     ! тыс. тенге ! % к    ! (тыс. тенге)
!            ! итогу    !            ! итогу  !
---------------------------------------------------------------------------

2000 жылғы 1 қаңтарда 63 625 741,024 мың теңге зейнетақы активтері инвестицияланды, оның ішінде 1998 жыл үшін - 23 256 799,62 мың теңге.
2000 жылғы 1 қаңтарда ЖЗҚ инвестициялық зейнетақы активтерінің мынадай құрылымы қалыптасты:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бағалы қағаздары, о.і. ұзақ және орта мерзімді еурооблигациялары - 36,18%, өзгелері - 47,96%, ұлттық валютадағы қысқа мерзімділері - 4,22%, шетелдік валютадағылары - 4,27%;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық валютадағы ноталары - 2,04%, шетелдік валютадағылары - 0,39%;
3) Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы органдарының шетелдік валютадағы бағалы қағаздар - 0,29%;
4) ұлттық валютадағы мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар - 0,37%, шетелдік валютадағылары - 2,62%;
5) екінші деңгейдегі банктердегі ұлттық валютадағы депозиттер мен депозиттік сертификаттар - 0,68%, шетелдік валютадағылары - 0,98% (2-серпін). (серпінді қағаз мәтіннен қараңыз).
Бұл ретте 1999 жылдың бірінші жартысындағы шетелдік валютада номинацияланған бағалы қағаздардың үлес салмағының елеулі артуы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің валютаның еркін өзгермелі айырбас бағамына көшуіне ("Ұлттық валютаның айырбас бағамы саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 3 сәуірдегі N 360 қаулысы) байланысты. Осылайша 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ЖЗҚ-ның инвестициялық портфеліндегі шетелдік валютада номинацияланған мемлекеттік бағалы қағаздар 88,41%-ды құрады, ұлттық валютадағысы - 4,22%-ды құрады.
1999 жыл ішінде жинақтаушы зейнетақы жүйесі мемлекеттік емес секторының
таза зейнетақы активтерінің мөлшері артты (3-график). (графикті қағаз
мәтіннен қараңыз).
Зейнетақы активтерінің негізінен мемлекеттік бағалы қағаздарға
орналастырылуын жүзеге асыру жалғасуда.
2) Міндетті зейнетақы жарналары
2000 жылғы 1 қаңтарда жинақтаушы зейнетақы жүйесіне 47 863 808 мың
теңге сомасына, оның ішінде 1998 жыл үшін - 22 331 535 мың теңгеге
зейнетақы жарналары түсті (1-кесте).
1-кесте
Жинақтаушы зейнетақы жүйесіне
зейнетақы жарналарының түсу серпіні
---------------------------------------------------------------------------
!         МЖЗҚ          !       МЕЖЗҚ         !
!-----------------------!---------------------!   Жиыны,
! мың  теңге ! жиынына  !  мың теңге !жиынына ! (мың теңге)
!            !   %      !            !   %    !
---------------------------------------------------------------------------

За 1998 год   17 766 497,0   79,6%     4 565 038,0  20,4%    22 331 535,0
янв. 99        747 619,0   61,8%       462 806,0  38,2%     1 210 425,0
фев. 99      1 166 981,0   69,4%       515 051,0  30,6%     1 682 032,0
мар. 99      1 311 189,0   69,5%       575 051,0  30,5%     1 886 240,0
апр. 99      1 186 752,0   65,4%       627 700,0  34,6%     1 814 452,0
май. 99      1 203 257,0   63,2%       700 664,0  36,8%     1 903 921,0
июн. 99      1 378 215,0   66,8%       684 287,0  33,2%     2 062 502,0
июл. 99      1 362 272,0   60,9%       875 879,0  39,1%     2 238 151,0
авг. 99      1 252 271,0   53,7%     1 081 462,0  46,3%     2 333 733,0
сен. 99        976 891,0   49,9%       979 210,0  50,1%     1 956 101,0
окт. 99      1 054 975,0   47,8%     1 152 921,0  52,2%     2 207 896,0
ноя. 99        977 784,0   45,9%     1 153 034,0  54,1%     2 130 818,0
дек. 99      1 975 046,0   48,1%     2 130 956,0  51,9%     4 106 002,0
--------------------------------------------------------------------------
За 1999 год   14 593 252,0   57,2%    10 939 021,0  42,8%    25 532 273,0
-------------------------------------------------------------------------
В 1999 году динамика поступлений обязательных пенсионных взносов в
ГНПФ имела тенденцию к снижению (за исключением декабря). Сложившаяся
динамика отражает характерные сезонные колебания перечисления
вкладчиками обязательных пенсионных взносов (График 4).
График 4
Динамика поступления пенсионных взносов в
ГНПФ и ННПФ за 1999 год
см. бумажный вариант
Средний размер ежемесячного пенсионного взноса в ГНПФ в 1999 году
составил 1 303,83 тенге, соответственно средняя заработная плата
вкладчиков Фонда составляет 13 038,30 тенге (Таблица 2).
Таблица 2
Структура вкладчиков, осуществляющих пенсионные взносы
в 1999 году
--------------------------------------------------------------------------
возраст     !     Количество     !      Средний взнос
!       (чел.)       !          (тенге)
--------------------------------------------------------------------------
63                9 472             1 021,61
---------------------------------------------------------------------------
Фондом по состоянию на 1 января 2000 года осуществлены переводы
пенсионных накоплений вкладчиков в негосударственные накопительные
пенсионные фонды с 1 863 742 счетов на общую сумму 9 098 156 тыс. тенге
(Таблица 3). При этом массированные переводы осуществлены за 1999 год и
составили 8 288 004 тыс. тенге.
Таблица 3
Перевод пенсионных накоплений в
негосударственные накопительные пенсионные фонды
по состоянию на 1 января 2000 года
---------------------------------------------------------------------------
Наименование Фонда     ! Количество счетов    ! Сумма (тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------------------

1998 жыл үшін 17 766 497,0   79,6%     4 565 038,0  20,4%    22 331 535,0
қаңтар 99        747 619,0   61,8%       462 806,0  38,2%     1 210 425,0
ақпан 99       1 166 981,0   69,4%       515 051,0  30,6%     1 682 032,0
наурыз 99      1 311 189,0   69,5%       575 051,0  30,5%     1 886 240,0
сәуір 99       1 186 752,0   65,4%       627 700,0  34,6%     1 814 452,0
мамыр 99       1 203 257,0   63,2%       700 664,0  36,8%     1 903 921,0
маусым 99      1 378 215,0   66,8%       684 287,0  33,2%     2 062 502,0
шілде 99       1 362 272,0   60,9%       875 879,0  39,1%     2 238 151,0
тамыз 99       1 252 271,0   53,7%     1 081 462,0  46,3%     2 333 733,0
қыркүйек 99      976 891,0   49,9%       979 210,0  50,1%     1 956 101,0
қазан 99       1 054 975,0   47,8%     1 152 921,0  52,2%     2 207 896,0
қараша 99        977 784,0   45,9%     1 153 034,0  54,1%     2 130 818,0
желтоқсан 99   1 975 046,0   48,1%     2 130 956,0  51,9%     4 106 002,0
---------------------------------------------------------------------------
1999 жыл үшін 14 593 252,0   57,2%    10 939 021,0  42,8%    25 532 273,0
---------------------------------------------------------------------------
1999 жылы МЖЗҚ-на міндетті зейнетақы жарналарының түсімі серпінінің
төмендеу үрдісі болды (желтоқсанды қоспағанда). Қалыптасқан серпін
салымшылардың міндетті зейнетақы жарналарын аударуының ерекше мерзімдік
тұрақсыздануын көрсетеді (4-график). (графикті қағаз мәтіннен қараңыз).
1999 жылы МЖЗҚ-ндағы ай сайынғы зейнетақы жарнасының орташа мөлшері
1 303,83 теңгені құрады, Қор салымшыларының орташа жалақысы 13 038,30
теңге (2-кесте).
2-кесте
1999 жылы зейнетақы жарналарын жүзеге асырған
салымшылардың құрылымы
---------------------------------------------------
жасы  !    Саны, (адам)  !  Орташа жарна, (теңге)
---------------------------------------------------
63          9 472             1 021,61
---------------------------------------------------
Қор 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 1 863 742 шоттан жалпы
сомасы 9 098 156 мың теңгеге салымшылардың зейнетақы жинақтауларын
мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуды жүзеге асырды
(3-кесте). Бұл ретте 1999 жыл үшін бастырмалата аударулар жүзеге асырылды
және 8 288 004 мың теңгені құрады.
3-кесте
2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша
мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорларына
зейнетақы жинақтауларын аудару
---------------------------------------------------------
Қордың атауы       ! Шоттар саны  !   Сомасы,
!              ! (мың теңге)
---------------------------------------------------------

Переведено в другие НПФ           1 863 742            9 098 156
ЗАО ОННПФ "Yмiт"                    197 080            1 028 337
ЗАО ОННПФ "Валют-транзит фонд"       59 162              272 741
ЗАО ОННПФ им. Д.А. Кунаева            5 110               29 104
ЗАО ОННПФ "Народный"                 61 406              271 468
ЗАО ОННПФ "Казахстан"                91 593              272 428
ЗАО ОННПФ "Народного Банка
Казахстана"№                        948 772            2 195 991
ЗАО ОННПФ "Казахмыс"                 39 930               31 170
ЗАО ОННПФ "Yлар"                    195 821            1 241 470
ЗАО ОННПФ "КаспийМунайГаз"           43 294              145 040
ЗАО ОННПФ "НефтеГазДем"              63 074              526 622
ЗАО ОННПФ "Курмет"                   16 183              232 256
ЗАО ОННПФ профсоюзов                  8 146               84 305
ЗАО ОННПФ "ABN-AMRO"                 49 308              914 526
ЗАО ОННПФ "Сенім"                    84 863            1 852 698
---------------------------------------------------------------------------
В 1999 году всего исходящие денежные потоки составили 9 659 916 тыс.
тенге (Таблица 4).
Таблица 4
Динамика исходящих денежных потоков в 1999 году
тыс. тенге
---------------------------------------------------------------------------
Месяц      !    Выплаты    !    Переводы    !    Всего
---------------------------------------------------------------------------
Январь             46 423         96 817          143 240
Февраль            55 681        180 755          236 436
Март               43 918        136 439          180 357
Апрель             69 347        349 057          418 404
Май                77 513        838 927          916 440
Июнь               80 294        374 209          454 503
Июль              146 424      1 734 980        1 881 404
Август             79 526      1 085 517        1 165 043
Сентябрь           94 496      1 946 043        2 040 539
Октябрь            65 956      1 639 668        1 705 624
Ноябрь             70 176         84 210          154 386
Декабрь            76 354        287 186          363 540
--------------------------------------------------------------------------
Итого             906 108      8 753 808        9 659 916
--------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 1 января 2000 года всего выплаты и переводы
осуществлены с 1 961 035 счетов на общую сумму 10 190 555 тыс. тенге.
При этом основную часть исходящих финансовых потоков составили переводы

Басқа ЖЗҚ-на аударылғаны       1 863 742     9 098 156
"Үміт" ЖАҚ АМЕЖЗҚ                197 080     1 028 337
"Валют-транзит қор" ЖАҚ
АМЕЖЗҚ                            59 162       272 741
Д.А. Қонаев атындағы ЖАҚ
АМЕЖЗҚ                             5 110        29 104
"Народный" ЖАҚ АМЕЖЗҚ             61 406       271 468
"Қазақстан" ЖАҚ АМЕЖЗҚ            91 593       272 428
"Қазақстан Халықтық Банкінің"
ЖАҚ АМЕЖЗҚ                       948 772     2 195 991
"Қазақмыс ЖАҚ АМЕЖЗҚ              39 930        31 170
"Ұлар" ЖАҚ АМЕЖЗҚ                195 821     1 241 470
"КаспийМұнайГаз" ЖАҚ АМЕЖЗҚ       43 294       145 040
"НефтьГазДем" ЖАҚ АМЕЖЗҚ          63 074       526 622
"Құрмет" ЖАҚ АМЕЖЗҚ               16 183       232 256
Кәсіподақтар ЖАҚ АМЕЖЗҚ            8 146        84 305
"ABN-AMRO" ЖАҚ АМЕЖЗҚ             49 308       914 526
"Сенім" ЖАҚ АМЕЖЗҚ                84 863     1 852 698
---------------------------------------------------------
1999 жылы шығатын ақша ағыны 9 659 916 мың теңгені құрады (4-кесте).
4-кесте
1999 жылы шығатын ақша ағынының серпіні
мың теңге
---------------------------------------------------------
Айы     !  Төлемдер  !  Аударымдар   !   Барлығы
---------------------------------------------------------
Қаңтар         46 423         96 817        143 240
Ақпан          55 681        180 755        236 436
Наурыз         43 918        136 439        180 357
Сәуір          69 347        349 057        418 404
Мамыр          77 513        838 927        916 440
Маусым         80 294        374 209        454 503
Шілде         146 424      1 734 980      1 881 404
Тамыз          79 526      1 085 517      1 165 043
Қыркүйек       94 496      1 946 043      2 040 539
Қазан          65 956      1 639 668      1 705 624
Қараша         70 176         84 210        154 386
Желтоқсан      76 354        287 186        363 540
Жиыны         906 108      8 753 808      9 659 916
---------------------------------------------------------
2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 1 961 035 шоттан барлық
төлемдер мен аударымдар жалпы сомасы 10 190 555 мың теңгеге жүзеге
асырылды. Бұл ретте шығатын қаржылық ағындардың негізгі бөлігін МЕЖЗҚ-на

пенсионных накоплений в ННПФ (89,3%), при осуществлении пенсионных выплат
основную долю составили выплаты по возрасту (70,4%)(Таблица 5).
Таблица 5
Сведения о пенсионных выплатах
по состоянию на 1 января 2000 года
---------------------------------------------------------------------------
Статьи          !    Количество счетов    !  Сумма (тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------------------
Пенсионные выплаты по
возрасту                           80 205                 769 569
Выдано в связи с выездом           14 094                 293 687
Наследникам                           413                   9 754
На погребение                       2 581                  19 389
Всего пенсионные выплаты           97 293               1 092 399
Переведено в другие фонды       1 863 742               9 098 156
---------------------------------------------------------------------------
Итого                           1 961 035              10 190 555
---------------------------------------------------------------------------
За 1999 год заключено 893 159 пенсионных договоров, в прогнозируемый
период планируется увеличение объема заключенных пенсионных договоров и в
2003 году общее количество заключенных договоров достигнет отметки
1 600 000 (График 5).
График 5
Прогноз по заключению пенсионных договоров
См. бумажный вариант
Фондом проводится объединение "ИПС без регистрации СИК", при этом в
прогнозируемом периоде планируется значительное увеличение этого
показателя за счет применения технологий, увеличения количества работников,
занимающихся операциями по объединению (График 6).
График 6
Прогноз по объединению ошибочных счетов
См. бумажный вариант
2. Перспективы на 2001 - 2003 гг.
Основными целями деятельности Фонда на прогнозируемый период являются:
1) продолжение снижения рыночной доли в накопительной пенсионной
системе;
2) сохранение уровня номинальной ставки вознаграждения по пенсионным
активам на уровне 2000 года;
3) в 2000 году увеличение уставного капитала до требуемого
минимального размера (180 млн. тенге).
При прогнозе накопительной пенсионной системы по состоянию на 1
января 2001 года заложены следующие основные показатели:
1) прогнозируемое количество вкладчиков 3,5 млн.человек. При этом
число вкладчиков, регулярно перечисляющих взносы, составит около 2
млн. человек;
2) средняя заработная плата официально зарегистрированного сектора
экономики составит 15,0 тыс. тенге (прогнозируемый реальный темп
прироста 2-3% в год).
Таким образом, средний пенсионный взнос одного вкладчика составит

зейнетақы жинақтауларын аударулар құрады (89,3%), зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру кезінде негізгі үлесті жасы бойынша төлемдер құрады (70,4%)
(5-кесте).
5-кесте
2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша
зейнетақы төлемдері туралы мәліметтер
---------------------------------------------------------
Баптар          ! Шоттар саны   ! Сомасы, (мың теңге)
---------------------------------------------------------
Жасы бойынша
зейнетақы төлемдері      80 205           769 569
Кетуіне байланысты
берілгені                14 094           293 687
Мұрагерлерге                413             9 754
Жерлеуге                  2 581            19 389
Зейнетақы
төлемдерінің             97 293         1 092 399
барлығы
Басқа қорларға
берілгені             1 863 742         9 098 156
Жиыны                 1 961 035        10 190 555
--------------------------------------------------------
1999 жылы 893 159 зейнетақы шарттары жасалды, болжалды кезеңде
жасалған зейнетақы шарттарының көлемін ұлғайту жоспарланып отыр, сонда
2003 жылы жасалған шарттардың жалпы саны 1 600 000 белгісіне жетеді
(5-график). (графикті қағаз мәтіннен қараңыз).
Қор "ЖЗШ ӘЖК тіркеместен" біріктіруді жүргізеді, бұл ретте болжалды
кезеңде технологияларды қолдану, біріктіру жөніндегі операциялармен
айналысатын қызметкерлердің санын арттыру есебінен осы көрсеткішті елеулі
түрде ұлғайту жоспарланып отыр (6-график). (графикті қағаз мәтіннен
қараңыз).
2. 2001-2003 жж. арналған перспективалар
Болжамдалатын кезеңге арналған Қор қызметінің негізгі мақсаттары:
1) жинақтаушы зейнетақы жүйесінде нарықтық үлесті төмендетуді
жалғастыру;
2) зейнетақы активтері бойынша сыйақының атаулы ставкасының деңгейін
сақтау 2000 жыл деңгейінде;
3) 2000 жылы жарғылық капиталды талап етілетін ең аз мөлшерге дейін
(180 млн. теңге) ұлғайту болып табылады.
2001 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жинақтаушы зейнетақы жүйесін болжамдау кезінде мынадай негізгі көрсеткіштер салынған:
1) салымшылардың болжамаланған саны 3,5 млн. адам. Бұл орайда, үнемі жарна аударып отыратын салымшылардың саны 2 млн. адамға жуық;
2) ресми тіркелген экономика секторының орташа жалақысы 15,0 мың
теңгені құрайды (жылына болжамданатын нақты өсу қарқыны 2-3%).

1,5 тыс. тенге (в соответствии с действующим законодательством).
Следовательно, среднемесячное поступление пенсионных взносов составит
3 006 млн. тенге.
Сумма поступлений в систему в 2000 году прогнозируется на уровне
36 067 млн. тенге. Сумма пенсионных накоплений - 110 834 млн. тенге.
Среднеэффективная ставка вознаграждения по пенсионным активам на
рынке ценных бумаг планируется на уровне 11,43% годовых.
(Таблица 6, Приложения 1.1-1.4).
Таблица 6
Основные прогнозируемые показатели накопительной
пенсионной системы

Осылайша, бір салымшының орташа зейнетақы жарнасы 1,5 мың теңгені
құрайды (қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес). Осыған орай, зейнетақы
жарналарының орташа айлық түсімі 3 006 млн. теңгені құрайды.
2000 жылы жүйеге түсу сомасы 36 067 млн. теңге деңгейінде болжанып
отыр. Жинақтаушы зейнетақы сомасы - 110 834 млн. теңге.
Бағалы қағаздар рыногындағы зейнетақы активтері бойынша сыйақының
орташа тиімді ставкасы жылдық 11,43% деңгейде жоспарланып отыр (6-кесте,
1.1-1.4-қосымшалар).
6-кесте

На период 2000-2003 гг.
---------------------------------------------------------------------------
Год     !  Средний размер     !  Годовая сумма  !  Сумма пенсионных
!  ежемесячного       !  пенсионных     !  накоплений,
!  пенсионного взноса,!  взносов,       !    (тыс. тенге)
!    ( в тенге)       !   (тыс. тенге)  !
---------------------------------------------------------------------------
2000            1 500            36 067 200,00      110 834 480,35

2000-2003 жж. арналған
жинақтаушы зейнетақы жүйесінің негізгі болжамданатын көрсеткіштері
------------------------------------------------------------------
жыл     !    Зейнетақы     !    Зейнетақы     !   Зейнетақы
!  жарнасының ай   !   жарналарының   !   қорларының
! сайынғы орташа   !  жылдық сомасы,  !     сомасы,
! мөлшері, теңге   !    мың теңге     !   мың теңге
------------------------------------------------------------------
2000            1 500          36 067 200,00     110 834 480,35

2001            1 665            39 780 000,00      156 250 500,93
2002            1 830            44 023 200,00      206 499 648,43
2003            2 010            46 859 100,00      260 054 940,96
---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с прогнозом пенсионные накопления ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" на конец 2000 года составят 41 382 261 тыс. тенге. Всего в 2000 году поступление 10% обязательных пенсионных взносов прогнозируется на уровне 9 760 млн. тенге. Общая сумма пенсионных взносов с начала деятельности Фонда - около 42 024 млн. тенге. Прогноз поступлений пенсионных взносов в Фонд на каждый прогнозируемый финансовый год будет
уточняться, так как на него оказывает влияние динамика показателей
отчетного финансового года (Приложение 2).
Прогнозируемая рыночная доля ЗАО "ГНПФ" на конец 2000 года составит

2001            1 665          39 780 000,00     156 250 500,93
2002            1 830          44 023 200,00     206 499 648,43
2003            2 010          46 859 100,00     260 054 940,96
------------------------------------------------------------------
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның болжамына сәйкес 2000 жылдың аяғына зейнетақы қоры 41 382 261 мың теңгені құрайды. Барлығы 2000 жылы 10% міндетті зейнетақы жарналарының түсімі 9 760 млн. теңге деңгейінде болжамданады. Қордың бастапқы қызметінен бастап зейнетақы жарналарының жалпы сомасы - 42 024 млн. теңгеге жуық. Әр болжамданатын қаржы жылындағы Қорға түсетін зейнетақы жарналар түсімдерінің болжамы
есептік қаржы жылы көрсеткіштерінің динамикасы оған ықпал көрсетуімен
нақтыланады (2-қосымша).
2000 жылдың аяғына арналған "МЖЗҚ" ЖАҚ-ның болжамданатын нарықтық

40,68%. Уменьшение прогнозируемой рыночной доли возможно только при
активизации процесса переводов пенсионных накоплений в негосударственные
накопительные пенсионные фонды (Таблица 7, График 7).
Таблица 7
Прогнозная динамика доли пенсионных
накоплений в ГНПФ
-------------------------------------------------------------------------
! 2000 год ! 2001 год ! 2002 год !  2003 год
--------------------------------------------------------------------------
на 01.01.00     52,51%      39,67%     27,55%     20,23%
на 01.02.00     51,71%      38,66%     26,54%     20,18%
на 01.03.00     50,15%      37,65%     25,53%     20,13%
на 01.04.00     48,59%      36,64%     24,52%     20,08%
на 01.05.00     47,35%      35,63%     23,51%     20,03%
на 01.06.00     46,74%      34,62%     22,50%     20,02%
на 01.07.00     45,73%      33,61%     21,49%     20,01%
на 01.08.00     44,72%      32,60%     20,48%     20,00%
на 01.09.00     43,71%      31,59%     20,43%     19,99%
на 01.10.00     42,70%      30,58%     20,38%     19,98%
на 01.11.00     41,69%      29,57%     20,33%     19,97%
на 01.12.00     40,68%      28,56%     20,28%     19,96%
---------------------------------------------------------------------------
График 7
Прогноз рыночной доли ЗАО "ГНПФ" в накопительной
пенсионной системе Республики Казахстан
на 2000 год
См. бумажный вариант
Согласно прогнозу исходящие денежные потоки в 2000 году составят
6 140 000 тыс. тенге (Таблица 8).
Таблица 8
Прогноз исходящих денежных потоков
на 2000-2003 гг.
тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------------
Месяц    !  Выплаты   !   Переводы    !      Всего
-------------------------------------------------------------------------
Январь        100000        300000           400000
Февраль       120000        700000           820000
Март          120000        800000           920000
Апрель        100000        500000           600000
Май           100000        500000           600000
Июнь          100000        300000           400000
Июль          100000        300000           400000
Август        100000        300000           400000
Сентябрь      100000        300000           400000
Октябрь       100000        300000           400000
Ноябрь        100000        300000           400000
Декабрь       100000        300000           400000
---------------------------------------------------------------------------
Итого за
2000 г.      1240000       4900000          6140000
2001 год     1283400       5071500          6354900
2002 год     1328319       5249002          6577321
2003 год     1374810       5432717          6807527
---------------------------------------------------------------------------
Доходы Фонда составят 6 396 тыс. долларов США или 1 004 251 тыс. тенге, из них: за счет комиссионного вознаграждения в виде 1 % от обязательных пенсионных взносов - 621 тыс. долларов США или 97 600 тыс. тенге, за счет комиссионного вознаграждения в размере 10% от инвестиционного дохода - 2 565 тыс. долларов США или 402 729 тыс. тенге, за счет комиссионного вознаграждения в размере 10% от курсовой разницы - 3 209 тыс. долларов США или 503 922 тыс. тенге.

үлесі 40,68% құрады. Болжамданған нарықтық үлесті азайту зейнетақы
қорларын мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорына аудару процесін
активтеген жағдайда ғана мүмкін (7-кесте, 7-график).
7-кесте
МЖЗҚ-ға зейнетақы қорлары үлесінің
болжамды серпіні
--------------------------------------------------------
! 2000 жыл ! 2001 жыл ! 2002 жыл ! 2003 жыл
--------------------------------------------------------
01.01.00     52,51%      39,67%     27,55%     20,23%
01.02.00     51,71%      38,66%     26,54%     20,18%
01.03.00     50,15%      37,65%     25,53%     20,13%
01.04.00     48,59%      36,64%     24,52%     20,08%
01.05.00     47,35%      35,63%     23,51%     20,03%
01.06.00     46,74%      34,62%     22,50%     20,02%
01.07.00     45,73%      33,61%     21,49%     20,01%
01.08.00     44,72%      32,60%     20,48%     20,00%
01.09.00     43,71%      31,59%     20,43%     19,99%
01.10.00     42,70%      30,58%     20,38%     19,98%
01.11.00     41,69%      29,57%     20,33%     19,97%
01.12.00     40,68%      28,56%     20,28%     19,96%
--------------------------------------------------------
7-график
Қазақстан Республикасының 2000 жылға арналған
жинақтаушы зейнетақы жүйесіндегі "МЖЗҚ" ЖАҚ рыноктық
үлесінің болжамы
(таблицаны қағаз мәтіннен қараңыз).
Болжамға сәйкес шығыстың ақша ағыны 2000 жылы 6140000 мың теңгені
құрайды (8-кесте).
8-кесте
2000 жылға арналған шығыс ақша ағынының болжамы
мың теңге
--------------------------------------------------------
Айы     !  Төлемдер  !  Аударымдар  !     Барлығы
--------------------------------------------------------
қаңтар        100 000        300 000        400 000
ақпан         120 000        700 000        820 000
наурыз        120 000        800 000        920 000
сәуір         100 000        500 000        600 000
мамыр         100 000        500 000        600 000
маусым        100 000        300 000        400 000
шілде         100 000        300 000        400 000
тамыз         100 000        300 000        400 000
қыркүйек      100 000        300 000        400 000
қазан         100 000        300 000        400 000
қараша        100 000        300 000        400 000
желтоқсан     100 000        300 000        400 000
2000 жылға
жиыны       1 240 000      4 900 000      6 140 000
2001 жыл    1 283 400      5 071 500      6 354 900
2002 жыл    1 328 319      5 249 002      6 577 321
2003 жыл    1 374 810      5 432 717      6 807 527
--------------------------------------------------------
Қордың кірістері 6396 мың АҚШ долларын құрайды немесе 1 004 251 мың теңге, оның ішінде: міндетті зейнетақы жарналарының 1% түріндегі комиссиялық сыйақының есебінен 621 мың АҚШ доллары немесе 97 600 мың теңге, инвестициялық кірістің 10% мөлшеріндегі комиссиялық сыйақының есебінен - 2 565 мың АҚШ доллары немесе 402 729 мың теңге, бағамдық айырмашылықтың 10% мөлшерінде комиссиялық сыйақының есебінен - 3 209 мың АҚШ доллары немесе 503 922 мың теңге.

Доходы Фонда в 2001 году составят 6 446 тыс. долларов США или 1 030 645 тыс. тенге, в 2002 году соответственно - 6 373 тыс. долларов США или 1 077 035 тыс. тенге, в 2003 году - 6 562 тыс. долларов США или 1 162 674 тыс. тенге (Приложение 3,4).
Начисление дивидендов будет производиться ежеквартально, выплата осуществляться 1 раз в год по результатам аудиторской проверки деятельности Фонда.
На 1 января 2000 года объявленный уставный капитал ЗАО "Государственный накопительный пенсионный Фонд" составлял 10 000 000 тенге. В целях повышения финансовой устойчивости негосударственных накопительных пенсионных фондов приказом Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 октября 1999 года
N 83-п минимальный размер уставного капитала для открытых накопительных
пенсионных фондов установлен в сумме 180 000 000 тенге. На основании
этого Фонда планирует увеличить размер уставного капитала.
Финансовые показатели Фонда будут выглядеть следующим образом:
Таблица 9
Индикативные показатели основной финансовой деятельности
---------------------------------------------------------------------------
Наименование           !     1999      !     2000      !    2001
показателя             !               !               !
---------------------------------------------------------------------------
Уставный капитал          10 000 000,00  180 000 000,00  180 000 000,00
(оплаченный)
Собственный капитал       486 225 000,00  558 001 232,50  746 560 433,74
Балансовая стоимость
активов                   503 649 000,00  575 425 232,50  763 984 433,74
Чистый доход (убыток)     803 938 000,00  351 487 850,00  396 798 224,97
Доходность капитала
(ROE)                        1,65             0,63           0,53
Доходность активов
(RОА)                        1,60             0,61           0,52
Коэффициент выплаты
дивиденда (PR)               0,50             0,50           0,50
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
2002      !      2003
--------------------------------------
180 000 000,00     180 000 000,00 !
!
950 120 030,35   1 188 177 631,78 !
!
967 544 030,35   1 205 601 631,78 !
!
452 354 659,14     529 016 892,07 !
!
0,48             0,45        !
!
0,47             0,44        !
!

Қордың кірістері 2001 жылы 6 446 мың АҚШ долларын немесе 1 030 645 мың теңгені, 2002 жылы тиісінше - 6 373 мың АҚШ долларын немесе 1 077 035 мың теңгені, 2003 жылы - 6 562 мың АҚШ долларын - 1 162 674 мың теңгені құрайды (3, 4-қосымша).
Дивиденттерді есептеу тоқсан сайын жүргізілетін болады, төлеу жылына 1 рет Қор қызметін аудиторлық тексеру нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
2000 жылғы 1 желтоқсанға "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның жарияланған жарғылық капиталы 10 000 000 теңгені құрады. Мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық тұрақтылығын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларын реттеу жөніндегі
комитетінің 1999 жылғы 15 қазандағы N 83-б бұйрығымен ашық жинақтаушы
зейнетақы қорлары үшін жарғылық капиталдың ең аз мөлшері 180 000 000 теңге
сомасында белгіленді. Оның негізінде Қор жарғылық капиталдың мөлшерін
ұлғайтуды жоспарлайды.
Қордың қаржылық көрсеткіштері мынадай түрде көрсетіледі:
9-кесте
Негізгі қаржылық қызметтің индикативтік көрсеткіштері
------------------------------------------------------------------------
Көрсеткіштің атаулары  !     1999      !     2000      !    2001
------------------------------------------------------------------------
Жарғылық капитал          10 000 000,00  180 000 000,00  180 000 000,00
(төлеген)
Меншік капитал           486 225 000,00  558 001 232,50  746 560 433,74
Активтердің баланстық
құны                     503 649 000,00  575 425 232,50  763 984 433,74
Таза кіріс (залал)       803 938 000,00  351 487 850,00  396 798 224,97
Капиталдың кірістілігі
(ROE)                        1,65             0,63           0,53
Активтердің кірістілігі
(RОА)                        1,60             0,61           0,52
Дивидендті төлеу
коэффициентті (PR)           0,50             0,50           0,50
----------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
----------------------------------------------------------
Көрсеткіштің атаулары  !      2002      !      2003
----------------------------------------------------------
Жарғылық капитал         180 000 000,00     180 000 000,00
(төлеген)
Меншік капитал           950 120 030,35   1 188 177 631,78
Активтердің баланстық
құны                     967 544 030,35   1 205 601 631,78
Таза кіріс (залал)       452 354 659,14     529 016 892,07
Капиталдың кірістілігі
(ROE)                        0,48             0,45
Активтердің кірістілігі
(RОА)                        0,47             0,44
Дивидендті төлеу

0,50             0,50        !
--------------------------------------
Заключение
Развитие пенсионной реформы в Казахстане является важной политической, социальной и экономической задачей. Появление принципиально нового типа профессиональных участников фондового рынка создает общие предпосылки начала экономического роста в республике.
В связи с этим ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" планирует повышение эффективности деятельности как на рынке пенсионных услуг, так и на рынках капитала. Поэтому на период с 2000-2003 гг. Фонд предусматривает проводить постоянную работу по совершенствованию рабочих и технологических процессов.
По прогнозным расчетам годовая сумма пенсионных взносов в 2001 году должна составить 13 556 250 тыс. тенге, в 2002 году - 13 750 500 тыс. тенге, в 2003 году 14 361 750 тыс. тенге.
Пенсионные активы с учетом инвестиционного дохода, полученного в результате инвестирования за 2001 год, составят 52 670 534 тыс. тенге, в 2002 году - 63 437 527 тыс. тенге, в 2003 году - 72 607 999 тыс. тенге. Фондом прогнозируется номинальная ставка вознаграждения по портфелю инвестиций Фонда в размере 11,0% годовых в 2001 году, 10,5% годовых в 2002 году и 9,7% годовых в 2003 году.
Фондом запланировано поэтапное снижение рыночной доли ЗАО "ГНПФ" по пенсионным активам до 19,96% к концу 2003 года.
Вместе с тем, планируется произвести увеличение уставного капитала с 10 000 000 тенге (100 тысяч простых именных акций) до 180 000 000 тенге.
Приложение 1.1
к плану развития ЗАО ГНПФ
Прогноз чистых пенсионных активов
Данные, принятые для расчета:
Прирост вкладчиков в накопительной пенсионной системе (в месяц)     0,35%
Прирост средней суммы обязательного пенсионного взноса
(заработной платы в год)                                             4,0%
Исполнение по перечислению обязательных ПВ в систему на уровне        65%
Среднемесячный 10% обязательный пенсионный взнос по системе      1500 тенге
---------------------------------------------------------------------------
Накопительная       ! Контрольно-аналитическая секция
пенсионная система РК   ! Отдел финансового управления и анализа
------------------------!--------------------------------------------------
Год       !   Месяц    ! взнос (т)     ! взнос без 1 % !     Сумма
!            !               !               !пенсионного актива
---------------------------------------------------------------------------
1     !      2     !       3       !       4       !        5
---------------------------------------------------------------------------
На начало

коэффициентті (PR)           0,50             0,50
----------------------------------------------------------
Қорытынды
Қазақстанда зейнетақы реформасын дамыту маңызды саяси, әлеуметтік және экономикалық тапсырма болып табылады. Қор рыногында принциптік жаңа үлгідегі кәсіби қатысушылардың пайда болуы Республикада экономикалық өсудің жалпы алғы шартының басталуын бейімдейді.
Осыған орай "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ қызмет әсерін зейнетақы қызметі рыногында қалай болса, капитал рыногында солай арттыруды жоспарлайды. Сондықтан 2000-2003 жылдар кезеңінде Қор жұмысшыларды және технологиялық процестерді жетілдіру жөнінде үнемі жұмыс жүргізуді қарастыруда.
Болжамдық есептеу бойынша 2001 жылы зейнетақы жарналарының жылдық сомасы 13 556 250 мың теңгені, 2002 жылы - 13 750 500 мың теңгені, 2003 жылы - 14 361 750 мың теңгені құрауы тиіс.
Зейнетақы активтері 2001 жылы инвестициялау нәтижесінде алынған инвестициялық кірісті есепке алғанда 52 670 534 мың теңгені, 2002 жылы - 63 437 527 мың теңгені, 2003 жылы - 72 607 999 мың теңгені құрайды. Қордың инвестициялық портфелі бойынша сыйақының атаулы ставкасын Қор 2001 жылы
жылдық 11,0%, 2002 жылы жылдық 10,5% және 2003 жылы жылдық 9,7% мөлшерде
болжамдалып отыр.
Қор 2003 жылдың аяғында 19,96% дейін зейнетақы активтері бойынша
"МЖЗҚ" ЖАҚ-ның нарықтық үлесін кезең-кезеңмен төмендетуді жоспарлады.
Сонымен қатар жарғылық капиталды 10 000 000 теңгеден (100 мың жай
атаулы акциялар) 180 000 000 теңгеге дейін ұлғайтуды жүргізу жоспарланып
отыр.
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
1.1-қосымша
Таза зейнетақы активтерінің болжамы
Есептеу үшін қабылданған деректемелер:
Жинақтаушы зейнетақы жүйесіндегі салымшылардың өсімі (ай сайын)      0,35%
Міндетті зейнетақы жарнасының орташа сомасының өсімі (жылына жалақы) 4,0%
Міндетті ЗЖ аудару жөніндегі жүйеге деңгейде атқару                  65%
Жүйе бойынша 10% орташа айлық міндетті зейнетақы жарнасы         1500 теңге
---------------------------------------------------------------------------
ҚР жинақтаушы зейнетақы ! Бақылау-талдамалы секция
жүйесі           ! Қаржылық басқарма және талдау бөлімі
------------------------!--------------------------------------------------
Жылы      !    Айы     ! Жарна (теңге) ! 1% сыз жарна  !   Зейнетақы
!            !               !               ! активінің сомасы
---------------------------------------------------------------------------
1     !      2     !       3       !       4       !        5
---------------------------------------------------------------------------
Жылдың

года                                                       62 350 000,00
2000         январь      2 040 000,00    2 019 600,00    64 369 600,00
2000         февраль     2 407 200,00    2 383 128,00    66 752 728,00
2000         март        2 720 000,00    2 692 800,00    69 445 528,00
2000         апрель      2 992 000,00    2 962 080,00    72 407 608,00
2000         май         3 400 000,00    3 366 000,00    75 773 608,00
2000         июнь        3 536 000,00    3 500 640,00    79 274 248,00
2000         июль        3 128 000,00    3 096 720,00    82 370 968,00
2000         август      3 400 000,00    3 366 000,00    85 736 968,00
2000         сентябрь    2 720 000,00    2 692 800,00    88 429 768,00
2000         октябрь     2 516 000,00    2 490 840,00    90 920 608,00
2000         ноябрь      2 992 000,00    2 962 080,00    93 882 688,00
2000         декабрь     4 216 000,00    4 173 840,00    98 056 528,00
2001         январь     36 067 200,00   35 706 528,00    98 056 528,00
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
-------------------------------------
Прогнозируемая   !                  !
процентная ставка!                  !
!                  !
эффективной    !                  !
доходности    !                  !
фондового рынка  !Накопления (тенге)!
-------------------------------------
6        !         7        !
------------------------------------!
10,00%         62 350 000,00   !
10,00%         62 566 174,13   !
10,22%         65 368 031,50   !
10,44%         68 513 793,22   !
10,67%         72 077 754,45   !
10,91%         75 953 994,50   !
11,15%         80 349 168,18   !
11,39%         84 907 399,57   !
11,65%         89 186 357,37   !
11,90%         93 817 388,87   !
12,16%         97 793 186,40   !
12,43%        101 703 462,21   !
12,70%        106 106 383,45   !
12,70%        110 834 480,35   !
-------------------------------------
Приложение 1.2
к плану развития ЗАО ГНПФ
Прогноз чистых пенсионных активов
Данные принятые для расчета:
Прирост вкладчиков в накопительной пенсионной системе (в месяц)     0,35%
Прирост средней суммы обязательного пенсионного взноса
(заработной платы в год)                                             3,0%
Исполнение по перечислению обязательных ПВ в систему на уровне        65%

басындағы                                                  62 350 000,00
2000         қаңтар      2 040 000,00    2 019 600,00    64 369 600,00
2000         ақпан       2 407 200,00    2 383 128,00    66 752 728,00
2000         наурыз      2 720 000,00    2 692 800,00    69 445 528,00
2000         сәуір       2 992 000,00    2 962 080,00    72 407 608,00
2000         мамыр       3 400 000,00    3 366 000,00    75 773 608,00
2000         маусым      3 536 000,00    3 500 640,00    79 274 248,00
2000         шілде       3 128 000,00    3 096 720,00    82 370 968,00
2000         тамыз       3 400 000,00    3 366 000,00    85 736 968,00
2000         қыркүйек    2 720 000,00    2 692 800,00    88 429 768,00
2000         қазан       2 516 000,00    2 490 840,00    90 920 608,00
2000         қараша      2 992 000,00    2 962 080,00    93 882 688,00
2000         желтоқсан   4 216 000,00    4 173 840,00    98 056 528,00
2001         қаңтар     36 067 200,00   35 706 528,00    98 056 528,00
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------
! Қор рыногінің    !
! кірістілігінің   !
! тиімді әсері     ! Жинақтау (теңге)
! болжамданған     !
! пайыздық ставкасы!
--------------------------------------------------------------
!         6        !         7
--------------------------------------------------------------
Жылдың басындағы                10,00%         62 350 000,00
2000         қаңтар           10,00%         62 566 174,13
2000         ақпан            10,22%         65 368 031,50
2000         наурыз           10,44%         68 513 793,22
2000         сәуір            10,67%         72 077 754,45
2000         мамыр            10,91%         75 953 994,50
2000         маусым           11,15%         80 349 168,18
2000         шілде            11,39%         84 907 399,57
2000         тамыз            11,65%         89 186 357,37
2000         қыркүйек         11,90%         93 817 388,87
2000         қазан            12,16%         97 793 186,40
2000         қараша           12,43%        101 703 462,21
2000         желтоқсан        12,70%        106 106 383,45
2001         қаңтар           12,70%        110 834 480,35
--------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
1.2-қосымша
Таза зейнетақы активтерінің болжамы
Есептеу үшін қабылданған деректемелер:
Жинақтаушы зейнетақы жүйесіндегі салымшылардың өсімі (ай сайын)      0,35%
Міндетті зейнетақы жарнасының орташа сомасының өсімі (жылына жалақы) 3,0%
Міндетті ЗЖ аудару жөніндегі жүйеге деңгейде атқару                  65%

2001         март        3 000 000,00    2 970 000,00   105 882 478,00
2001         апрель      3 300 000,00    3 267 000,00   109 149 478,00
2001         май         3 750 000,00    3 712 500,00   112 861 978,00
2001         июнь        3 900 000,00    3 861 000,00   116 722 978,00
2001         июль        3 450 000,00    3 415 500,00   120 138 478,00
2001         август      3 750 000,00    3 712 500,00   123 850 978,00

2001         наурыз      3 000 000,00    2 970 000,00   105 882 478,00
2001         сәуір       3 300 000,00    3 267 000,00   109 149 478,00
2001         мамыр       3 750 000,00    3 712 500,00   112 861 978,00
2001         маусым      3 900 000,00    3 861 000,00   116 722 978,00
2001         шілде       3 450 000,00    3 415 500,00   120 138 478,00
2001         тамыз       3 750 000,00    3 712 500,00   123 850 978,00

2001         сентябрь    3 000 000,00    2 970 000,00   126 820 978,00
2001         октябрь     2 775 000,00    2 747 250,00   129 568 228,00
2001         ноябрь      3 300 000,00    3 267 000,00   132 835 228,00
2001         декабрь     4 650 000,00    4 603 500,00   137 438 728,00
2002         январь     39 780 000,00   39 382 200,00   137 438 728,00
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
-------------------------------------
Прогнозируемая   !                  !
процентная ставка!                  !
!                  !
эффективной    !                  !
доходности    !                  !
фондового рынка  !Накопления (тенге)!
-------------------------------------

2001         қыркүйек    3 000 000,00    2 970 000,00   126 820 978,00
2001         қазан       2 775 000,00    2 747 250,00   129 568 228,00
2001         қараша      3 300 000,00    3 267 000,00   132 835 228,00
2001         желтоқсан   4 650 000,00    4 603 500,00   137 438 728,00
2002         қаңтар     39 780 000,00   39 382 200,00   137 438 728,00
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------
! Қор рыногінің    !
! кірістілігінің   !
! тиімді әсері     ! Жинақтау (теңге)
! болжамданған     !
! пайыздық ставкасы!
--------------------------------------------------------------

1   !    2   !       3      !        4        !          5
---------------------------------------------------------------------------
На начало
года                                                  181 021 696, 00
2003    январь   2 745 000, 00    2 717 550, 00     183 739 246, 00
2003    февраль  3 239 100, 00    3 206 709, 00     186 945 955, 00
2003    март     2 166 000, 00    2 144 340, 00     189 090 295, 00
2003    апрель   4 028 000, 00    3 987 720, 00     193 078 015, 00
2003    май      4 575 000, 00    4 529 250, 00     197 607 265, 00
2003    июнь     4 758 000, 00    4 710 420, 00     202 317 685, 00
2003    июль     4 209 000, 00    4 166 910, 00     206 484 595, 00
2003    август   4 575 000, 00    4 529 250, 00     211 013 845, 00
2003    сентябрь 3 660 000, 00    3 623 400, 00     214 637 245, 00
2003    октябрь  3 205 000, 00    3 172 950, 00     217 810 195, 00
2003    ноябрь   4 026 000, 00    3 985 740, 00     221 795 935, 00
2003    декабрь  5 673 000, 00    5 616 270, 00     227 412 205, 00
---------------------------------------------------------------------------
2004    январь  46 859 100, 00   46 390 509, 00     227 412 205, 00
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
-----------------------------------------------
Прогнозируемая      !                      !
процентная ставка    !                      !
!                      !
эффективной доходности !Накопления (тыс.тенге)!
фондового рынка       !                      !
-----------------------!----------------------!
6             !           7          !
----------------------------------------------!
10, 00 %              181 021 696, 00    !
10, 00 %              181 649 317, 62    !
10, 22 %              186 600 665, 82    !
10, 44 %              191 944 807, 77    !
10, 67 %              196 465 046, 10    !
10, 91 %              202 895 796, 15    !
11, 15 %              210 117 544, 88    !
11, 39 %              217 538 762, 42    !
11, 65 %              224 685 079, 88    !
11, 90 %              232 348 406, 25    !
12, 16 %              239 109 676, 18    !
12, 43 %              245 712 799, 84    !
12, 70 %              253 136 886, 33    !
----------------------------------------------!
12, 70 %              260 054 940, 96    !
----------------------------------------------!
Приложение 2
к плану развития ЗАО ГНПФ
Мониторинг пенсионных накоплений ЗАО
"Государственный накопительный пенсионный фонд"
(тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------------------
Дата   !   Пенсионные взносы      !  прирост  ! Чистые пенсионные взносы
!--------------------------! помесячно !---------------------------
!  за месяц  ! с начала    !           !  за месяц   ! с начала

1     !      2     !       3       !       4       !        5
---------------------------------------------------------------------------
Жылдың
басындағы                                                 181 021 696, 00
2003        қаңтар      2 745 000, 00   2 717 550, 00   183 739 246, 00
2003        ақпан       3 239 100, 00   3 206 709, 00   186 945 955, 00
2003        наурыз      2 166 000, 00   2 144 340, 00   189 090 295, 00
2003        сәуір       4 028 000, 00   3 987 720, 00   193 078 015, 00
2003        мамыр       4 575 000, 00   4 529 250, 00   197 607 265, 00
2003        маусым      4 758 000, 00   4 710 420, 00   202 317 685, 00
2003        шілде       4 209 000, 00   4 166 910, 00   206 484 595, 00
2003        тамыз       4 575 000, 00   4 529 250, 00   211 013 845, 00
2003        қыркүйек    3 660 000, 00   3 623 400, 00   214 637 245, 00
2003        қазан       3 205 000, 00   3 172 950, 00   217 810 195, 00
2003        қараша      4 026 000, 00   3 985 740, 00   221 795 935, 00
2003        желтоқсан   5 673 000, 00   5 616 270, 00   227 412 205, 00
---------------------------------------------------------------------------
2004        қаңтар     46 859 100, 00  46 390 509, 00   227 412 205, 00
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------
! Қор рыногінің    !
! кірістілігінің   !
! тиімді әсері     ! Жинақтау (теңге)
! болжамданған     !
! пайыздық ставкасы!
--------------------------------------------------------------
!         6        !         7
--------------------------------------------------------------
Жылдың басындағы               10,00%         181 021 696, 00
2003      қаңтар            10,00%         181 649 317, 62
2003      ақпан             10,22%         186 600 665, 82
2003      наурыз            10,44%         191 944 807, 77
2003      сәуір             10,67%         196 465 046, 10
2003      мамыр             10,91%         202 895 796, 15
2003      маусым            11,15%         210 117 544, 88
2003      шілде             11,39%         217 538 762, 42
2003      тамыз             11,65%         224 685 079, 88
2003      қыркүйек          11,90%         232 348 406, 25
2003      қазан             12,16%         239 109 676, 18
2003      қараша            12,43%         245 712 799, 84
2003      желтоқсан         12,70%         253 136 886, 33
--------------------------------------------------------------
2004      қаңтар            12,70%         260 054 940, 96
--------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
2-қосымша
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры"
ЖАҚ жинақтаушы қорының мониторингі
(мың теңге)
---------------------------------------------------------------------------
Күні   !   Зейнетақы жарнасы      !    ай     ! Таза зейнетақы жарнасы
!--------------------------!  сайынғы  !---------------------------

!            ! 1998 года   !           !             ! 1998 года
---------------------------------------------------------------------------
1.2.98        4012       4012                        3972, 4        3972
1.3.98       334 702    338 714,0       8243 %       331 355       335 327
1.4.98     1 598 006    1 936 720      377,4 %     1 582 026     1 917 353
1.5.98     1 748 871    3 685 591        9,4 %     1 731 382     3 648 735
1.6.98     1 986 055    5 671 646       13,6 %     1 966 195     5 614 930
1.7.98     2 013 316    7 684 962        1,4 %     1 993 183     7 608 113
1.8.98     1 841 643    9 526 605       -8,5 %     1 823 226     9 431 339
1.9.98     1 391 244   10 917 849      -24,5 %     1 377 333    10 808 672
1.10.98    1 555 890   12 473 739       11,8 %     1 540 330    12 349 002
1.11.98    1 275 000   13 748 739      -18,1 %     1 262 250    13 611 252
1.12.98    1 457 501   15 206 240       14,3 %     1 442 926    15 054 178
---------------------------------------------------------------------------
1.1.99     7 560 257   17 766 497       75,7 %     2 534 634    17 588 837
--------------------------------------------------------------------------
1.2.99       747 672   18 542 900      -70,8 %     1 154 175    18 743 007
1.3.99     1 166 146   19 709 047       56,0 %     1 154 485    19 897 492
1.4.99     1 310 704   21 021 561       12,4 %     1 297 597    21 195 089
1.5.99     1 186 990   22 208 552       -9,4 %     1 175 120    22 370 209
1.6.99     1 205 805   23 414 357        1,6 %     1 193 747    23 563 956
1.7.99     1 382 388   24 796 746       14,6 %     1 368 564    24 932 520
1.8.99     1 362 798   26 159 544       -1,4 %     1 349 170    26 281 690
1.9.99     1 253 707   27 413 251       -8,0 %     1 241 170    27 522 860
1.10.99      980 343   28 393 594      -28,1 %       970 540    28 493 400
1.11.99    1 055 852   29 449 446        7,7 %     1 045 293    29 538 693
1.12.99      980 766   30 430 212       -7,1 %       970 958    30 509 651
---------------------------------------------------------------------------
1.1.00     1 975 842   32 406 054      101.5 %     1 956 084    32 465 735
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
прирост  !   инвестиционный доход     ! прирост   !  Текущая стоимость
помесячно!----------------------------! помесячно !  пенсионных активов
!  за месяц  !   с начала    !           !
!            !   1998 года   !           !
---------------------------------------------------------------------------

!  бір айға  ! 1998 жылдың !   өсімі   !  бір айға   ! 1998 жылдың
!            !   басынан   !           !             !   басынан
---------------------------------------------------------------------------
1.2.98        4012       4012                      3972, 4        3972
1.3.98       334 702    338 714,0       8243%        331 355       335 327
1.4.98     1 598 006    1 936 720      377,4%      1 582 026     1 917 353
1.5.98     1 748 871    3 685 591        9,4%      1 731 382     3 648 735
1.6.98     1 986 055    5 671 646       13,6%      1 966 195     5 614 930
1.7.98     2 013 316    7 684 962        1,4%      1 993 183     7 608 113
1.8.98     1 841 643    9 526 605       -8,5%      1 823 226     9 431 339
1.9.98     1 391 244   10 917 849      -24,5%      1 377 333    10 808 672
1.10.98    1 555 890   12 473 739       11,8%      1 540 330    12 349 002
1.11.98    1 275 000   13 748 739      -18,1%      1 262 250    13 611 252
1.12.98    1 457 501   15 206 240       14,3%      1 442 926    15 054 178
---------------------------------------------------------------------------
1.1.99     7 560 257   17 766 497       75,7%      2 534 634    17 588 832
--------------------------------------------------------------------------
1.2.99       747 672   18 542 900      -70,8%      1 154 175    18 743 007
1.3.99     1 166 146   19 709 047       56,0%      1 154 485    19 897 492
1.4.99     1 310 704   21 021 561       12,4%      1 297 597    21 195 089
1.5.99     1 186 990   22 208 552       -9,4%      1 175 120    22 370 209
1.6.99     1 205 805   23 414 357        1,6%      1 193 747    23 563 956
1.7.99     1 382 388   24 796 746       14,6%      1 368 564    24 932 520
1.8.99     1 362 798   26 159 544       -1,4%      1 349 170    26 281 690
1.9.99     1 253 707   27 413 251       -8,0%      1 241 170    27 522 860
1.10.99      980 343   28 393 594      -28,1%        970 540    28 493 400
1.11.99    1 055 852   29 449 446        7,7%      1 045 293    29 538 693
1.12.99      980 766   30 430 212       -7,1%        970 958    30 509 651
---------------------------------------------------------------------------
1.1.00     1 975 842   32 406 054      101.5%      1 956 084    32 465 735
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
ай    !   Инвестициялық кезең      !    ай     !  Зейнетақы активтерінің
сайынғы !----------------------------!  сайынғы  !  ағымдағы құны
өсімі  !  бір айға  ! 1998 жылдың   !   өсімі   !
!            !  басынан      !           !
---------------------------------------------------------------------------

2,7               2,7                           3 975
8241 %      797             799,5        29411 %          336 126
377,4 %    10 706           11 505       1243,6 %        1 928 856
9,4 %    35 229           46 734        229,1 %        3 695 465
13,6 %    59 829          106 563         69,8 %        5 721 283
1,4 %    81 779          188 342         36,7 %        7 795 473
-8,5 %   109 551          297 893         34,0 %        9 726 609
-24,5 %   132 566          430 459         21,0 %       11 234 801
11,8 %   188 663          619 122         42,3 %       12 957 901
-18,1 %   209 642          828 764         11,1 %       14 354 129
14,3 %   211 284        1 040 048          0,8 %       15 487 586
75,7 %   256 199        1 296 247         21,3 %       17 946 690
-54,5 %   329 249        1 769 524         28,5 %       18 847 776
0,0 %   310 777        2 080 301         -5,6 %       20 040 354
12,4 %   361 177        2 441 478         16,2 %       21 498 173
-9,4 %   172 397        2 613 875        -52,3 %       28 843 777
1,6 %   173 061        2 786 936          0,4 %       32 605 657
14,6 %   173 468        2 960 404          0,2 %       33 887 852
-1,4 %   447 378        3 441 486        157,9 %       32 546 837
-8,0 %   446 878        3 658 224        -0,11 %       33 396 883
-21,8 %   446 328        3 918 556         -0,1 %       32 283 570
7,7 %   445 878        4 198 145         -0,1 %       31 283 570
-7,1 %   445 428        4 467 103         -0,1 %       31 949 118
---------------------------------------------------------------------------
101,5 %   444 978        4 778 708         -0,1 %       33 867 142
---------------------------------------------------------------------------
Прогноз пенсионных накоплений с 2000 по 2003 годы
(тыс. тенге.)
---------------------------------------------------------------------------
Год    !   Пенсионные взносы      !  прирост  ! Чистые пенсионные взносы
!--------------------------!           !---------------------------
!  за год    ! с начала    !           !  за год     ! с начала
!            ! 1998 года   !           !             ! 1998 года
--------------------------------------------------------------------------
2000     9 760 000    42 024 509     -33,2 %     9 662 400    37 822 058
2001    13 556 250    50 911 597      38,9 %    13 420 688    45 820 437
2002    13 750 500    61 226 327      40,9 %    13 612 995    55 103 694
2003    14 361 750    72 556 266       5,9 %    14 218 133    65 300 639
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
прирост  !   инвестиционный доход     ! прирост   !  Текущая стоимость
!----------------------------!           !  пенсионных активов
!  за год    !   с начала    !           !
!            !   1998 года   !           !
--------------------------------------------------------------------------

2,7               2,7                           3 975
8241%       797             799,5        29411%           336 126
377,4%    10 706            11 505       1243,6%         1 928 856
9,4%    35 229            46 734        229,1%         3 695 465
13,6%    59 829           106 563        69,8%          5 721 283
1,4%    81 779           188 342        36,7%          7 795 473
-8,5%   109 551           297 893        34,0%          9 726 609
-24,5%   132 566           430 459        21,0%         11 234 801
11,8%   188 663           619 122        42,3%         12 957 901
-18,1%   209 642           828 764        11,1%         14 354 129
14,3%   211 284         1 040 048         0,8%         15 487 586
75,7%   256 199         1 296 247        21,3%         17 946 690
-54,5%   329 249         1 769 524        28,5%         18 847 776
0,0%   310 777         2 080 301        -5,6%         20 040 354
12,4%   361 177         2 441 478        16,2%         21 498 173
-9,4%   172 397         2 613 875       -52,3%         28 843 777
1,6%   173 061         2 786 936         0,4%         32 605 657
14,6%   173 468         2 960 404         0,2%         33 887 852
-1,4%   447 378         3 441 486       157,9%         32 546 837
-8,0%   446 878         3 658 224        -0,11%        33 396 883
-21,8%   446 328         3 918 556        -0,1%         32 283 570
7,7%   445 878         4 198 145        -0,1%         31 283 570
-7,1%   445 428         4 467 103        -0,1%         31 949 118
---------------------------------------------------------------------------
101,5%   444 978         4 778 708        -0,1%         33 867 142
---------------------------------------------------------------------------
2000-2003 жылдар аралығындағы зейнетақы қорларының болжамы
(мың теңге.)
---------------------------------------------------------------------------
Жылы   !   Зейнетақы жарнасы      !  өсім     ! Таза зейнетақы жарнасы
!--------------------------!           !---------------------------
!  бір жылға !1998 жылдың  !           !  бір жылға  !1998 жылдың
!            !  басынан    !           !             ! басынан
--------------------------------------------------------------------------
2000     9 760 000    42 024 509     -33,2%     9 662 400    37 822 058
2001    13 556 250    50 911 597      38,9%    13 420 688    45 820 437
2002    13 750 500    61 226 327      40,9%    13 612 995    55 103 694
2003    14 361 750    72 556 266       5,9%    14 218 133    65 300 639
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
өсім   !   Инвестициялық кіріс      !  өсім     ! Зейнетақы активтерінің
!----------------------------!           !   ағымдағы құны
!  бір жылға !1998 жылдың    !           !
!            ! басынан       !           !
--------------------------------------------------------------------------

2 000 000    4 027 288       -3,6 %       41 382 261
2 000 000    5 743 712       -3,6 %       52 670 534
2 000 000    6 843 295       -3,6 %       63 437 526
2 000 000    7 499 213       96,4 %       72 607 999
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к плану развития ЗАО ГНПФ
Прогноз доходов ЗАО ГНПФ на 2001-2003 годы
На 2001 финансовый год
1. Сумма дохода за счет 1% комиссионного вознаграждения
Месяц       Прогноз среднедневного       Прогноз         Прогноз размера
размера поступлений        среднемесячных    1 % комиссионных

2 000 000    4 027 288       -3,6%       41 382 261
2 000 000    5 743 712       -3,6%       52 670 534
2 000 000    6 843 295       -3,6%       63 437 526
2 000 000    7 499 213       96,4%       72 607 999
---------------------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
3-қосымша
2001-2003 жылдарға арналған МЖЗҚ ЖАҚ кірістерінің болжамы
2001 қаржы жылына арналған
1. Комиссиялық сыйақының 1% есебінен кіріс сомасы

10 % пенсионного взноса    поступлений 10 %  вознаграждений
в Фонд               пенсионных
взносов в Фонд
январь        42 000 000,00            1 260 000 000,00   12 600 000,00
февраль       39 375 000,00            1 181 250 000,00   11 812 500,00
март          38 503 500,00            1 155 105 000,00   11 551 050,00
апрель        37 621 500,00            1 128 645 000,00   11 286 450,00
май           36 750 000,00            1 102 500 000,00   11 025 000,00
июнь          35 878 500,00            1 076 355 000,00   10 763 550,00
июль          34 996 500,00            1 049 895 000,00   10 498 950,00
август        34 125 000,00            1 023 750 000,00   10 237 500,00
сентябрь      33 253 500,00              997 605 000,00    9 976 050,00
октябрь       32 371 500,00              971 145 000,00    9 711 450,00
ноябрь        42 000 000,00            1 260 000 000,00   12 600 000,00
декабрь       45 000 000,00            1 350 000 000,00   13 500 000,00
--------------------------------------------------------------------------
Итого в течение 2001 года             13 556 250 000,00  135 562 500,00
--------------------------------------------------------------------------
2. Расчет стоимости инвестиций Фонда на 2001 год и прогноз комиссионного
вознаграждения от инвестиционной деятельности.
Принятый для прогноза обменный курс USD/КZТ
На конец 2000 года - 1:154,80
расчетный курс на конец 2001 года - 1:164,90
Средняя доходность инвестиций Фонда с учетом реинвестирования 10% годовых
в валюте:
- расчетная стоимость инвестиций Фонда на 01.01.2001 года - USD
29 695 402, 56;
- расчетная стоимость инвестиций Фонда на 31.12.2001 года - USD
329 616 054,13;
- прогнозный расчет совокупного инвестиционного дохода (без курсовой
разницы) в 2001 году - USD 35 920 651, 74;
- прогнозируемый размер 10% комиссионного вознаграждения от
инвестирования за 2001 год - USD 3 592 065,17;
- прогнозируемый размер 10% комиссионного вознаграждения от
положительной курсовой разницы - USD 2 005 697, 43;
- прогнозируемый размер 1 % комиссионного вознаграждения от
поступивших взносов $ 847 795,5.
---------------------------------------------------------------------------
! Комиссионные ! Комиссионные ! Комиссионные !   Итого
!      1%      !      10%     !   10% от     !
!              !              !  курсовой    !
!              !              !  разницы     !
---------------------------------------------------------------------------

Айы        Қорға 10% зейнетақы     Қорға 10% зейнетақы     Комиссиялық
жарнасы түсімдерінің    жарналары түсімдерінің  сыйақылардың 1%
орташа күндік түсу      орташа айлық болжамы    мөлшерінің
мөлшерінің болжамы                              болжамы
қаңтар        42 000 000,00         1 260 000 000,00       12 600 000,00
ақпан         39 375 000,00         1 181 250 000,00       11 812 500,00
наурыз        38 503 500,00         1 155 105 000,00       11 551 050,00
сәуір         37 621 500,00         1 128 645 000,00       11 286 450,00
мамыр         36 750 000,00         1 102 500 000,00       11 025 000,00
маусым        35 878 500,00         1 076 355 000,00       10 763 550,00
шілде         34 996 500,00         1 049 895 000,00       10 498 950,00
тамыз         34 125 000,00         1 023 750 000,00       10 237 500,00
қыркүйек      33 253 500,00           997 605 000,00        9 976 050,00
қазан         32 371 500,00           971 145 000,00        9 711 450,00
қараша        42 000 000,00         1 260 000 000,00       12 600 000,00
желтоқсан     45 000 000,00         1 350 000 000,00       13 500 000,00
--------------------------------------------------------------------------
Жиыны 2001 жылдың ішінде           13 556 250 000,00      135 562 500,00
--------------------------------------------------------------------------
2. 2001 жылға арналған Қордың инвестициялары құнының есебі және инвестициялық қызметтен алынатын комиссиялық сыйақының болжамы.
Болжам үшін қабылданған айырбас бағамы USD/КZТ
2000 жылдың соңында - 1:154,80
2001 жылдың соңындағы есеп айырысу бағамы - 1:164,90
Валютамен жылдық 10% қайта инвестициялауды ескере отырып Қор
инвестицияларының орташа кірістілігі.
- Қордың 01.01.2001 жылға арналған инвестицияларының есеп айырысу
құны - USD 293 695 402,56;
- Қордың 31.12.2001 жылға арналған инвестицияларының есеп айырысу
құны - USD 329 616 054,13;
- 2001 жылғы жиынтық инвестициялық кірістің (бағам айырмасынсыз)
болжамды есебі - USD 35 920 651,74;
- 2001 жылға инвестициялаудың комиссиялық сыйақысының 10% болжамды
мөлшері - USD 3 592 065,17;
- оң бағам айырмасының комиссиялық сыйақысының 10% болжамды мөлшері -
USD 2 005 697,43;
- түскен жарналардың комиссиялық сыйақысының 1% болжамды мөлшері - $
847 795,5.
---------------------------------------------------------------------------
! Комиссиялық  ! Комиссиялық   !   Бағам     !     Жиыны
!      1%      !     10%       ! айырмасының !
!              !               ! комиссиялық !
!              !               !      10%    !
---------------------------------------------------------------------------

USD (1:177,2) $ 810 482,50  $ 4 227 980,61 $ 1 523 413,23  $ 6 561 876,34
KZT                                                      1 162 674 488,07
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к плану развития ЗАО ГНПФ
Основные показатели деятельности
Параметры текущих (операционных) затрат Фонда
--------------------------------------------------
Интенсивность выходящего потока ставка "Переводов"
между Фондами
--------------------------------------------------
% после 1 года            20,00%
% после 2 года            10,00%
% после 3 года             5,00%
--------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
!   Пенсионный фонд
-----------------------------------------!-------------------------------
Основной персонал Фонда                  !   оклад   !кол-во!  оклад $
-----------------------------------------!-----------!------!------------
Директор Фонда                               139 475     1        901
Заместитель Директора                        126 781     2        819
Главный бухгалтер                            123 685     1        799

USD (1:177,2)  $810 482,50   $4 227 980,61  $1 523 413,23   $6 561 876,34
KZT                                                        1 162 674 488,07
---------------------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
4-қосымша
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
Қордың ағымдағы (операциялық) шығындар өлшемдері
--------------------------------------------------
Шығыс құйылымының қарқындылығы Қорлар арасындағы
"Аудармалар" ставкасы
--------------------------------------------------
1 жылдан кейінгі, %       20,00%
2 жылдан кейінгі, %       10,00%
3 жылдан кейінгі, %        5,00%
--------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
!   Зейнетақы қоры
-----------------------------------------!-------------------------------
Қордың негізгі қызметкерлері             ! қызметақы ! саны ! $ қызметақы
-----------------------------------------!-----------!------!------------
Қордың директоры                             139 475     1        901
Директордың орынбасары                       126 781     2        819
Бас бухгалтер                                123 685     1        799

Специалисты                                   32 508    71        210
Водители                                      30 960     0        200
Уборщицы                                      17 028     0        110
Дополнительные работники                                 0
Всего                                      7 065 000    75     45 640
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
! Пенсионный Фонд!   Расходы на
Операционные расходы                     !                !   управление
-------------------------------------------------------------------------

Мамандар                                      32 508    71        210
Жүргізушілер                                  30 960     0        200
Үй тазалаушылар                               17 028     0        110
Қосымша қызметкерлер                                     0
Жиыны                                      7 065 000    75     45 640
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
! Зейнетақы қоры !   Басқару
Операциялық шығыстар                     !                !  шығыстары
-------------------------------------------------------------------------

Налоговые выплаты в % к зарплате                  31,50%          0,00%
Необходимый начальный капитал              1 300 000 000            -
Общие расходы по Фонду                       215 008 366            -
Кол-во кв.м. необходимых на 1 человека                 5            -
Затраты Фонда на сущ. Участника                       20
Затраты Фонда на нового Участника                     10            -

Жалақыға % салықтық төлем                         31,50%          0,00%
Қажетті бастапқы капитал                   1 300 000 000            -
Қор бойынша жалпы шығыстар                   215 008 366            -
Бір адамға қажетті шаршы метрдің мөлшері               5            -
Қазіргі бар қатысушыға Қордың шығындары               20
Жаңа қатысушыға қордың шығындары                      10            -

Накладные - Одинак. сумма на работника                 -        832 100
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Точка изменения объема резервного   !     актив     !  %   !     резерв
капитала                       !               !      !
-------------------------------------------------------------------------
Первая точка изменения                5 000 000 000   0,25%    12 500 000
Вторая точка изменения               35 000 000 000   0,20%    60 000 000
Третья точка изменения               50 000 000 000   0,15%    22 500 000
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Точка изменения значения миним. акц.!     актив     !  %   !     резерв
капитала                      !               !      !
-------------------------------------------------------------------------
Первая точка изменения               10 000 000 000   1,50%   150 000 000
Вторая точка изменения               50 000 000 000   2,00%   800 000 000
Третья точка изменения              100 000 000 000   2,00% 1 000 000 000
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 4.1
к плану развития ЗАО ГНПФ
Основные показатели деятельности
Финансовые параметры и коэффициенты
---------------------------------------------------------------------------

Жүкқұжат - қызметкерге бірдей сома                -             832 100
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Резервтегі капиталдың мөлшерін  !     актив     !  %   !     резерв
өзгерту нүктесі                 !               !      !
-------------------------------------------------------------------------
Бірінші өзгерту нүктесі            5 000 000 000   0,25%    12 500 000
Екінші өзгерту нүктесі            35 000 000 000   0,20%    60 000 000
Үшінші өзгерту нүктесі            50 000 000 000   0,15%    22 500 000
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Акция капиталының ең аз         !     актив     !  %   !     резерв
мағынадағы өзгерту нүктесі      !               !      !
-------------------------------------------------------------------------
Бірінші өзгерту нүктесі           10 000 000 000   1,50%     150 000 000
Екінші өзгерту нүктесі            50 000 000 000   2,00%     800 000 000
Үшінші өзгерту нүктесі           100 000 000 000   2,00%   1 000 000 000
-------------------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
4.1-қосымша
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
Қаржылық көрсеткіштер және коэффициенттер
---------------------------------------------------------------------------

! 2000  ! 2001 ! 2002 ! 2003
---------------------------------------------------------------------------
Финансовые показатели пенсионного Фонда    !
--------------------------------------------
Новые участники/вкладчики (%) от взносов    1,00%   1,00%   1,00%   1,00%
Кол-во лет, в теч. которых распред. сборы       1       1       1       1
Существующие участники/вкладчики
(% от взносов)                               1,00%   1,00%   1,00%   1,00%

! 2000  ! 2001 ! 2002 ! 2003
---------------------------------------------------------------------------
Зейнетақы қорының қаржылық көрсеткіштері   !
--------------------------------------------
Жаңа қатысушылар/салымшылар (жарналардан %)  1,00%   1,00%   1,00%   1,00%
Алымдар бөлінген кездегі жылдар, саны          1       1       1       1
Орын алып отырған қатысушылар/салымшылар
(жарналардан %)                              1,00%   1,00%   1,00%   1,00%
Басқаруға арналған алымдар

Сборы за управление (% от инвест.дохода)    10,00%  10,00%  10,00%  10,00%
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Средняя ставка инфляции -в среднем за год    13,6%    6,9%    5,2%    4,7%
Ставка инфляции на конец года                 9,5%    5,5%    4,9%    4,6%
Уровень роста действит. зарплаты              4,0%    3,0%    3,0%    2,0%
---------------------------------------------------------------------------
Ставка обязательных взносов                    10%      10%     10%     10%
Ставка добровольных взносов                   0,0%     0,0%    0,1%    0,2%
Участие (соответствие)                       46,5%    50,0%   60,0%   85,0%
---------------------------------------------------------------------------

(инвестициялық кірістен %)                  10,00%  10,00%  10,00%  10,00%
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Инфляцияның орташа ставкасы - орташа бір
жылда                                       13,6%     6,9%    5,2%    4,7%
Инфляция ставкасы - жылдың аяғына            9,5%     5,5%    4,9%    4,6%
Іс жүзіндегі жалақының өсуі деңгейі          4,0%     3,0%    3,0%    2,0%
---------------------------------------------------------------------------
Міндетті жарнаның ставкасы                    10%      10%     10%     10%
Ерікті жарналар ставкасы                     0,0%     0,0%    0,1%    0,2%
Қатысу (сәйкестігі)                         46,5%    50,0%   60,0%   85,0%
---------------------------------------------------------------------------

Рыночная доля Фонда                          40,7%    28,6%   20,3%   20,0%
---------------------------------------------------------------------------
Требование резерва наличных средств          0,20%    0,18%   0,17%   0,15%
Курс тенге к доллару США на конец года      154,80   164,90  173,10  181,30
---------------------------------------------------------------------------
Действит. прибыль по банк.документам         12,5%    11,0%   11,0%   10,0%

Қордың рыноктік үлесі                       40,7%    28,6%   20,3%   20,0%
---------------------------------------------------------------------------
Резервтегі қолма-қол қаражатты талап ету    0,20%    0,18%   0,17%   0,15%
Жыл аяғына АҚШ долларына теңге бағамы      154,80   164,90  173,10  181,30
---------------------------------------------------------------------------
Банк. құжаттары бойынша іс жүзіндегі табыс  12,5%    11,0%   11,0%   10,0%
Банк сертификаттары бойынша іс жүзіндегі

Действит. прибыль по банк.сертификатам       12,5%    11,0%   11,0%   11,0%
Действит. прибыль по док. МФО                 2,0%     2,0%    2,0%    2,0%
Действит. прибыль по гос. облигациям         12,0%    11,0%   11,0%   10,0%
Действит. прибыль по корпор.облигациям       12,5%    12,5%   12,5%   12,0%
Действит. прибыль по акциям                  10,0%    10,0%   10,0%   10,0%
---------------------------------------------------------------------------
Номинальная ставка интереса по портфелю      12,1%    11,0%   10,5%    9,7%
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Распределение портфеля и годовой налог как % от активов
---------------------------------------------------------------------------

табыс                                       12,5%    11,0%   11,0%   11,0%
МФО құжаттары бойынша іс жүзіндегі табыс     2,0%     2,0%    2,0%    2,0%
Мемлекеттік облигациялар бойынша іс
жүзіндегі табыс                             12,0%    11,0%   11,0%   10,0%
Корпорация облигациялары бойынша іс
жүзіндегі табыс                             12,5%    12,5%   12,5%   12,5%
Акциялар бойынша іс жүзіндегі табыс         10,0%    10,0%   10,0%   10,0%
---------------------------------------------------------------------------
Портфель бойынша мүдденің атаулы ставкасы   12,1%    11,0%   10,5%    9,7%
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Портфельді бөлу және активтерден % түрінде жылдық салық
---------------------------------------------------------------------------
Банктік құжаттарда портфельді пайыздық

Проц.сод. портфеля в банковских док.         10,0%    10,0%   10,0%   10,0%
Процентное сод. портфеля в банк.
сертификатах                                 0,00%    0,00%   0,00%   0,00%
Процентное сод. портфеля в док. МФО          0,00%    0,00%   5,00%   5,00%
---------------------------------------------------------------------------
Проц.сод. портфеля в гос. облигациях        90,00%   90,00%  80,00%  75,00%
Проц.сод. портфеля в корпорат. облигациях    0,00%    0,00%   0,00%   5,00%
Проц.сод. портфеля в акциях                  0,00%    0,00%   5,00%   5,00%
---------------------------------------------------------------------------
Ежегодные налоговые сборы за сделки
банк. док.                                  15,00%   15,00%  15,00%  10,00%
Ежегодные налоговые сборы за сделки
банк. сертификаты                           30,00%   25,00%  20,00%  20,00%
Ежегодные налоговые сборы за сделки

ұстау                                       10,0%    10,0%   10,0%   10,0%
Банктік сертификаттарда портфельді пайыздық
ұстау                                       0,00%    0,00%   0,00%   0,00%
МФО құжаттарда портфельді пайыздық ұстау    0,00%    0,00%   5,00%   5,00%
---------------------------------------------------------------------------
Мемлекеттік облигацияларда портфельді
пайыздық ұстау                             90,00%   90,00%  80,00%  75,00%
Корпорация облигацияларында портфельді
пайыздық ұстау                              0,00%    0,00%   0,00%   5,00%
Акцияларда портфельді пайыздық ұстау        0,00%    0,00%   5,00%   5,00%
---------------------------------------------------------------------------
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар
банктік құжат.                             15,00%   15,00%  15,00%  10,00%
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар
банктік сертиф.                            30,00%   25,00%  20,00%  20,00%
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар

док. МФО                                     0,35%    0,35%   0,30%   0,30%
---------------------------------------------------------------------------
Ежегодные налоговые сборы за сделки
гос. облигац.                                0,00%    1,00%   1,00%   1,00%
Ежегодные налоговые сборы за сделки
корпорат. облигации                         15,00%   15,00%  10,00%  10,00%
Ежегодные налоговые сборы за сделки -

МФО құжат.                                  0,35%    0,35%   0,30%   0,30%
---------------------------------------------------------------------------
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар
мемл. облигац.                              0,00%    1,00%   1,00%   1,00%
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар
корп. облигац.                             15,00%   15,00%  10,00%  10,00%
Мәміле үшін жыл сайынғы салықты алымдар

акции                                       30,00%   30,00%  20,00%  15,00%
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 4.2
к плану развития ЗАО ГНПФ
Основные показатели деятельности
Прогноз движение участников Фонда
---------------------------------------------------------------------------
2000       2001       2002       2003
---------------------------------------------------------------------------
Новые участники                           175 619     158 401     164 067
Итого участников             1 697 292  1 489 749   1 417 285   1 521 687
Выходящие на пенсию                        42 849      32 513      28 305
---------------------------------------------------------------------------
Итого участников (начало)    1 715 631  1 489 749   1 258 884   1 357 620
Плюс новые участники           120 000    175 619     158 401     164 067
Минус выбывшие                   -         35 124      45 730      51 808
Плюс перешедшие               (345 882)  (430 555)   (329 080)   (301 808)

акциялар                                   30,00%   30,00%  20,00%  15,00%
---------------------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
4.2-қосымша
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
Қордың қатысушыларының қимыл болжамы
---------------------------------------------------------------------------
2000       2001       2002       2003
---------------------------------------------------------------------------
Жаңа қатысушылар                          175 619     158 401     164 067
Қатысушылар жиыны            1 697 292  1 489 749   1 417 285   1 521 687
Зейнеткерлікке шығатындар                  42 849      32 513      28 305
---------------------------------------------------------------------------
Қатысушылар жиыны (басы)     1 715 631  1 489 749   1 258 884   1 357 620
Жаңадан қатысушыларды
қосқанда                       120 000    175 619     158 401     164 067
Шығып қалғандарды алғанда        -         35 124      45 730      51 808
Ауысып келетіндерді қосқанда  (345 882)  (430 555)   (329 080)   (301 808)
Зейнеткерлікке шығатындарды

Минус выходящие на пенсию        -         42 849      32 513      28 305
Итого участников (конец)     1 489 749  1 258 884   1 357 620   1 493 382
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Баланс новых участников минус выхода из Фонда
---------------------------------------------------------------------------
2000                -        140 495     158 401
2001                -        126 445     126 721     164 067
2002                -        120 123     114 049     131 254
2003                -        114 117     108 346     118 128
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого выбывших в другие фонды
---------------------------------------------------------------------------
2000                -         35 124
2001                -         14 049      31 680
2002                -          6 322      12 672      32 813
2003                -          6 006       5 702      13 125
---------------------------------------------------------------------------

алғанда                          -         42 849      32 513      28 305
Қатысушылар жиыны (аяғы)     1 489 749  1 258 884   1 357 620   1 493 382
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Қордан шығуды алғанда жаңа қатысушылардың балансы
---------------------------------------------------------------------------
2000                -        140 495     158 401
2001                -        126 445     126 721     164 067
2002                -        120 123     114 049     131 254
2003                -        114 117     108 346     118 128
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Басқа қорға кеткендердің жиыны
---------------------------------------------------------------------------
2000                -         35 124
2001                -         14 049      31 680
2002                -          6 322      12 672      32 813
2003                -          6 006       5 702      13 125
---------------------------------------------------------------------------
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына

Приложение 4.3
к плану развития ЗАО ГНПФ
Основные показатели деятельности
Собственный капитал Фонда
Мультипликатор капитала
---------------------------------------------------------------------------
2000          2001            2002            2003
---------------------------------------------------------------------------
Среднегодовая
зарплата       165 000,00     183 150,00      201 300,00      220 110,00
Итого процент
взносов             10,0%          10,0%           10,0%           10,0%
---------------------------------------------------------------------------
Количество
Существующие

4.3-қосымша
Қызметтің негізгі көрсеткіштері
Қордың меншік капиталы
Капиталдың мультипликаторы
---------------------------------------------------------------------------
2000            2001             2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
Орташа
жылдық
жалақы        165 000,00       183 150,00       201 300,00      220 110,00
Жарналардың
пайыз жиыны        10,0%            10,0%            10,0%           10,0%
---------------------------------------------------------------------------
Саны
Қазіргі бар

участники       1 715 631      1 489 749       1 258 884       1 357 620
Новые
участники       (225 882)      (254 937)       (170 679)       (137 741)
Итого           1 489 749      1 258 884       1 357 620       1 493 382
---------------------------------------------------------------------------
Сумма ПВ     33 867142023   42 024509233    50 911597236    61 226326953
Существующие
участники     9 760000000   13 556250000    13 750500000    14 361750000
Новые
участники   (1 602632790)   (4 669161998)  (3 435770283)    (3 031811384)
---------------------------------------------------------------------------
Итого ПА     42 024509233   50 911597236   61 226326953     72 556265569
---------------------------------------------------------------------------
Расчет максимального процента риска потерь пенсионных активов
---------------------------------------------------------------------------

қатысушылар    1 715 631        1 489 749        1 258 884       1 357 620
Жаңа
қатысушылар    (225 882)        (254 937)        (170 679)       (137 741)
Жиыны          1 489 749        1 258 884        1 357 620       1 493 382
---------------------------------------------------------------------------
ЗЖ сомасы 33 867 142 023   42 024 509 233   50 911 597 236   61 226 326 953
Қазіргі
бар қаты.
сушылар    9 760 000 000   13 556 250 000   13 750 500 000   14 361 750 000
Жаңа
қатысу.
шылар     (1 602 632 790)  (4 669 161 998)  (3 435 770 283) (3 031 811 384)
---------------------------------------------------------------------------
ЗА жиыны  42 024 509 233   50 911 597 236   61 226 326 953   72 556 265 569
---------------------------------------------------------------------------
Зейнетақы активтері шығындары тәуекелінің ең жоғары пайыздық есебі
---------------------------------------------------------------------------

2000          2001            2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
1,0%     907 042 423   1 193 267 625    1 512 455 611    1 868 116 119
1,5%   1 360 563 635   1 789 901 438    2 268 683 416    2 802 174 179
2,0%   1 814 084 846   2 386 535 250    3 024 911 222    3 736 232 238
2,5%   2 267 606 058   2 983 169 063    3 781 139 027    4 670 290 298
---------------------------------------------------------------------------
Собственный капитал фонда с учетом обеспечения покрытия потерь
пенсионных активов
---------------------------------------------------------------------------
процент        2000           2001             2002             2003
потерь
---------------------------------------------------------------------------
1,0%     180 000 000     180 000 000      180 000 000      180 000 000
1,5%     180 000 000     180 000 000    2 258 683 416    2 792 174 179
2,0%     180 000 000   3 726 232 238    3 014 911 222    3 726 232 238
2,5%   3 771 139 027   4 660 290 298    3 771 139 027    4 660 290 298
---------------------------------------------------------------------------
* выделенный сектор превышение суммы возможных потерь над собственным
капиталом
Процент необходимого прироста собственного капитала фонда
---------------------------------------------------------------------------
процент потерь  2000          2001            2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
1,0%          0%            0%              0%               0%
1,5%          0%            0%             1160%            1457%
2,0%          0%           2070%           1581%            1976%
2,5%         2095%         2589%           2001%            2495%
---------------------------------------------------------------------------
* необходимый прирост собственного капитала
Приложение 4.4
к плану развития  ЗАО ГНПФ
Балансовый отчет
Потоки наличных средств и баланс пенсионного Фонда
---------------------------------------------------------------------------

2000          2001            2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
1,0%     907 042 423   1 193 267 625    1 512 455 611    1 868 116 119
1,5%   1 360 563 635   1 789 901 438    2 268 683 416    2 802 174 179
2,0%   1 814 084 846   2 386 535 250    3 024 911 222    3 736 232 238
2,5%   2 267 606 058   2 983 169 063    3 781 139 027    4 670 290 298
---------------------------------------------------------------------------
Зейнетақы активтері шығындарының орнын толтырумен қамтамасыз етуді
есептегенде Қордың меншік капиталы
---------------------------------------------------------------------------
шығын пайызы    2000          2001            2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
1,0%     180 000 000     180 000 000      180 000 000      180 000 000
1,5%     180 000 000     180 000 000    2 258 683 416    2 792 174 179
2,0%     180 000 000   3 726 232 238    3 014 911 222    3 726 232 238
2,5%   3 771 139 027   4 660 290 298    3 771 139 027    4 660 290 298
---------------------------------------------------------------------------
* Меншіктің капиталдан ықтимал шығындардың сомасының асу бөлінген секторы
Қордың меншіктік капиталының қажетті өсім пайызы
---------------------------------------------------------------------------
шығын пайызы    2000          2001            2002             2003
---------------------------------------------------------------------------
1,0%          0%            0%              0%               0%
1,5%          0%            0%             1160%            1457%
2,0%          0%           2070%           1581%            1976%
2,5%         2095%         2589%           2001%            2495%
---------------------------------------------------------------------------
* меншікті капиталдың қажетті өсімі
МЖЗҚ ЖАҚ дамыту жоспарына
4.4-қосымша
Баланстық есеп
Қолма-қол ақша қаражатының құйылуы және Зейнетақы қорының балансы
---------------------------------------------------------------------------

2000               2001
---------------------------------------------------------------------------
Номинальная прибыль по активам Фонда       12,1%               11,0%
---------------------------------------------------------------------------
Баланс Фонда Чистые активы (Нач.)  33 867 142 023,48   41 382 261 091,31
---------------------------------------------------------------------------
Взносы, Существующие участники             -              20 768 743 829

2000               2001
---------------------------------------------------------------------------
Қордың активтері
бойынша атаулы табыс                             12,1%               11,0%
---------------------------------------------------------------------------
Қордың балансы Таза активтер (басы)  33 867 142 023,48   41 382 261 091,31
---------------------------------------------------------------------------
Жарналар, Қазіргі бар қатысушылар            -              20 768 743 829

Взносы, Новые участники                9 760 000 000       1 910 167 301
Инвестиционный доход                   4 027 288 927       5 743 712 213
Сборы выплачиваемые Пенсионному Фонду
Существующие участники (% от взносов)      -                 207 687 438
Новые участники (% от взносов)            97 600 000          19 101 673
Сборы за управление (% от инв. дохода)    40 272 889          57 437 122
Сборы за управление (% от активов)           -                      -
Административные сборы (с участника)         -                      -
---------------------------------------------------------------------------

Жарналар, Жаңа қатысушылар               9 760 000 000       1 910 167 301
Инвестициялық табыс                      4 027 288 927       5 743 712 213
Зейнетақы Қорына төленетін алымдар
Қазіргі бар қатысушылар (жарнадан %)         -                 207 687 438
Жаңа қатысушылар (жарнадан %)               97 600 000          19 101 673
Басқаруға алым (инвент. пайдадан %)         40 272 889          57 437 122
Басқаруға алым (активтерден %)               -                      -
Әкімшілік алым (қатысушыдан)                 -                      -
---------------------------------------------------------------------------

Всего                                    137 872 889          76 538 795
---------------------------------------------------------------------------
Перемещение капитала                       5 703 030     (10 702 911 548)
Перемещение капитала Фондом            4 900 000 000       5 071 500 000
Выплаты по выходу на пенсию            1 240 000 000       1 283 400 000
---------------------------------------------------------------------------
Баланс Фонда - Чистые активы (Конец) 41 382 261 091,31   52 670 534 091,52
---------------------------------------------------------------------------
Итого расходов как % от
ежегодных взносов                            1,4%                0,3%
Итого расходов как % от

Барлығы                                    137 872 889          76 538 795
---------------------------------------------------------------------------
Капиталдың орнын ауыстыру                    5 703 030     (10 702 911 548)
Қордың капиталдың орнын ауыстыруы        4 900 000 000       5 071 500 000
Зейнеткерлікке шығуы бойынша төлем       1 240 000 000       1 283 400 000
---------------------------------------------------------------------------
Қордың балансы Таза активтер (аяғы)  41 382 261 091,31   52 670 534 391,52
---------------------------------------------------------------------------
Жыл сайынғы жарнадан % түрінде
шығыстар жиыны                                    1,4%                0,3%
Басқару активтерінен % түрінде

управляемых активов                          0,3%                0,1%
Итого расходов как % от
инв. дохода                                  3,4%                1,3%
Суммарная ставка прибыли                    10,4%               10,9%
Чистая ставка прибыли                       10,1%               10,8%
Уровень инфляции                             9,5%                8,5%
Действительная ставка прибыли                0,5%                2,1%
---------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------------

шығыстар жиыны                                    0,3%                0,1%
Инвентарлық табыстан % түрінде
шығыстар жиыны                                    3,4%                1,3%
Табыстың жиынтық ставкасы                        10,4%               10,9%
Табыстың таза ставкасы                           10,1%               10,8%
Инфляция деңгейі                                  9,5%                8,5%
Табыстың іс жүзіндегі ставкасы                    0,5%                2,1%
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------