Об утверждении республиканской целевой научно-технической программы "Разработка, создание и развитие радиоэлектронных приборов и средств для информационно-телекоммуникационных систем" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1956
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую республиканскую целевую научно-техническую программу "Разработка, создание и развитие радиоэлектронных приборов и средств для информационно-телекоммуникационных систем" на 2001-2005 годы.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2000 года N 1956
Республиканская целевая научно-техническая программа
"Разработка, создание и развитие радиоэлектронных
приборов и средств для информационно-телекоммуникационных
систем" на 2001-2005 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 мая 2003 г. N 462 ; от 8 апреля 2004 г. N 387 .
1. Паспорт программы
Наименование     Разработка, создание и развитие радиоэлектронных
приборов и средств для информационно-телекоммуникационных
систем
Краткое содержа-   Цель и задачи Программы:
ние Программы      разработка, организация производства и выпуск
высокотехнологичных, наукоемких радиоэлектронных приборов
и средств с целью создания отечественного приборно-
инструментального парка, в том числе для информационно-
телекоммуникационных систем;
развитие отечественных наукоемких производств и выпуск
конкурентоспособной продукции радиоэлектронного
назначения; развитие высоких информационных технологий, в
том числе геоинформационных систем ("ГИС-технологий") с
использованием информации с космических летательных
аппаратов; обеспечение оборонной достаточности
государства в радиотехнической области; максимальное
использование имеющегося в стране научно-
технического потенциала и квалифицированной рабочей силы
и создание дополнительных рабочих мест;
Ожидаемые результаты:
выпуск и техническое сопровождение радиоэлектронных
средств и систем для освоения высоких информационно-
телекоммуникационных технологий, в том числе
автоматизированных систем управления на основе цифровых
электронных карт;
разработка и создание автоматизированных систем
управления с целью повышения эффективности и
оперативности управления Вооруженными Силами Республики
Казахстан;
создание научной и проектно-конструкторской базы для
развития систем телекоммуникаций и связи как общего, так
и специального назначения.
Объемы и источники финансирования
Финансирование Программы осуществляется за счет и в
пределах средств, предусматриваемых в республиканском
бюджете на прикладные научные исследования
технологического характера. Необходимый объем

"Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшін радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзiрлеу, жасау және дамыту" 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 29 желтоқсан N 1956
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшiн радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзiрлеу, жасау және дамыту" 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарлама бекiтiлсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1956 қаулысымен бекітілген
"Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшiн
радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзiрлеу, жасау және
дамыту" 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсатты
ғылыми-техникалық бағдарлама
Ескерту. Бағдарлама өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.20. N 462 қаулысымен .
Ескерту. Бағдарлама өзгерді - ҚР Үкіметінің 2004.04.08. N 387 қаулысымен .
1. БАҒДАРЛАМА ТӨЛҚҰЖАТЫ
Атауы                 Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер
үшiн радиоэлектрондық аспаптар мен
құралдарды әзiрлеу, жасау және дамыту.
Бағдарламаның
қысқаша мазмұны       Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi:
отандық аспап-сайман паркiн, соның
iшiнде ақпараттық-телекоммуникациялық
жүйелер үшiн құру мақсатында жоғары
технологиялық, ғылымды қажетсiнетiн
радиоэлектрондық аспаптар мен құралдар
әзiрлеу, өндiрiстi ұйымдастыру және
шығару;
отандық ғылымды қажетсiнетiн
өндiрiстердi дамыту және радиоэлектрондық
мақсаттағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдердi
шығару; жоғары ақпараттық
технологияларды, соның iшiнде ғарыштық
ұшу аппараттарынан алынған ақпаратты
пайдалану арқылы геоақпараттық жүйелердi
("ГАЖ-технологиясы") дамыту; мемлекеттiң
радиотехникалық саладағы қорғаныс
жеткiлiктiлiгiн қамтамасыз ету; елде бар
ғылыми-техникалық әлеуеттi және жоғары
бiлiктi жұмыс күшiн мейлiнше пайдалану
және қосымша жұмыс орындарын құру.
Күтiлетiн нәтижелер:
жоғары ақпараттық-телекоммуника-
циялық технологияны, соның ішінде сандық
электрондық карталар негiзiндегi
автоматты басқару жүйелерiн игеру үшiн
радиоэлектрондық құралдар мен жүйелердi
шығару және техникалық қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерiн басқарудың тиiмдiлiгi мен
шапшаңдығын арттыру мақсатында автоматты
басқару жүйелерiн әзiрлеу және құру;
жалпы және арнайы мақсаттағы
телекоммуникация және байланыс жүйесiн
дамыту үшiн ғылыми және жобалау-
конструкторлық база құру.
Қаржыландыру көлемi        Бағдарламаны қаржыландыру технологиялық
мен көздерi                сипаттағы қолданбалы ғылыми зерттеулерге
арналған республикалық бюджетте
көзделетiн қаражат есебiнен және шегiнде

финансирования Программы из бюджета на 2001-2005 годы
составляет 727,7 миллионов тенге, в том числе по годам:
2001 год - 130 млн. тенге; 2002 год - 140 млн. тенге;
2003 год - 140 млн. тенге; 2004 год - 155 млн. тенге;
2005 год - 162,7 млн. тенге. Ежегодные объемы уточняются
в соответствии с объемами, предусматриваемыми в
республиканском бюджете по соответствующей бюджетной
программе.
Планируемые объемы дополнительно привлекаемых для
реализации Программы внебюджетных средств составят
около 2,0 млрд. тенге.
Государственный заказчик-администратор Программы -
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
Сроки реализации   2001-2005 годы.
2. Введение
Основными задачами "Национального центра по радиоэлектронике и связи Республики Казахстан", созданного согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 января 1994 года N 8, были определены: сохранение и развитие научно-методологического, технологического, кадрового потенциала и создание базы для развития отечественной радиоэлектронной области, конверсия аппаратно-приборных комплексов полигона "Сары-Шаган". Решение этих задач осуществлялось в рамках республиканской целевой научно-технической программы "Создание современных систем телекоммуникаций и связи", откорректированные основные задания и показатели которой на 1997-2000 годы были утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 1997 года N 1002.
В настоящее время основные задания и показатели вышеназванной программы реализованы: создана материально-техническая и технологическая база для развития радиоэлектронной отрасли, разработаны и выпущены малые партии ряда радиоэлектронных и радиотехнических приборов. Осуществлена конверсия радиотехнических комплексов на полигоне "Сары-Шаган", что позволило создать систему приема и обработки космической информации и получить первые отечественные космические снимки.
Дальнейшим развитием работ в этой области станет разработка, организация производства средств и изделий радиоэлектроники на основе передовых технологий на базе производственных мощностей конверсионных предприятий Казахстана радиоэлектронного профиля, в том числе и на предприятиях открытого акционерного общества "Национальный центр по радиоэлектронике и связи Республики Казахстан" (далее - ОАО "НЦ РЭС РК").
В настоящее время в Республике Казахстан интенсивно приобретаются и внедряются различного рода контрольно-измерительные и информационно- телекоммуникационные средства и системы производства стран ближнего и дальнего зарубежья. Они используются как для нужд предприятий, так и для нужд глобального, общегосударственного значения. Эта тенденция вызывает тревогу у отечественных специалистов в области информационно- телекоммуникационных специалистов в области информационно- телекоммуникационных систем, так как она таит в себе угрозу технологической независимости для молодого государства, в частности:
внедряя зарубежную технику и технологии в качестве базовых средств информатизации и телекоммуникаций, Казахстан неизбежно ставится в зависимость от зарубежных производителей телекоммуникационной техники и ее программного обеспечения;
на приобретение и техническое обслуживание зарубежных систем отвлекаются финансовые и людские резервы, которые можно было бы направить на создание собственного производства базовых элементов информационно-телекоммуникационных систем, обеспечивая тем самым повышение уровня занятости населения республики и создание дополнительных рабочих мест;
как показывает опыт, внедрение зарубежных систем не снимает глобальной проблемы создания собственной казахстанской национальной информационно-телекоммуникационной системы, так как иностранные системы не учитывают особенностей действующей системы связи Республики Казахстан, плохо адаптируются к этим условиям и не позволяют проводить организационно-технические мероприятия по информационной безопасности.
В этой связи решение проблемы заключается в создании условий по реализации собственных импортозамещающих проектов и разработок в области создания как глобальных, так и региональных информационно- телекоммуникационных систем Казахстана, учитывающих специфику существующей информационной инфраструктуры и приоритетные национальные интересы, прежде всего, в таких стратегически важных отраслях, как топливно-энергетический и горно-металлургический комплексы, коммуникации и связь.
На решение этих задач направлена республиканская целевая научно- техническая программа "Разработка, создание и развитие радиоэлектронных приборов и средств для информационно-телекоммуникационных систем" (далее - Программа). Программа рассмотрена и одобрена на заседании Высшей научно- технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан (протокол N 11-60/И-374 от 27 июня 2000 года).

жүзеге асырылады. Бағдарламаны 2001-2005
жылдарға арналған бюджеттен
қаржыландырудың қажеттi көлемi 727,7
миллион теңгенi құрайды, оның iшiнде
жылдар бойынша: 2001 жылға - 130 млн.
теңге; 2002 жылға - 140 млн. теңге; 2003
жылға - 140 млн. теңге; 2004 жылға - 155
млн. теңге; 2005 жылға - 162,7 млн.
теңге. Жыл сайынғы көлем тиiстi бюджеттiк
бағдарлама бойынша республикалық
бюджетте көзделетiн көлемге сәйкес
нақтыланады.
Бағдарламаны iске асыру үшiн қосымша
тартылатын бюджеттен тыс қаражаттың
жоспарланатын көлемi шамамен 2,0 млрд.
теңгенi құрайды.
Мемлекеттiк тапсырысшы-Бағдарламаның
әкiмшiсi - Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлiгi.
Іске асырылу          2001-2005 жылдар.
мерзімі
2. КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 қаңтардағы N 8 қаулысына сәйкес құрылған "Қазақстан Республикасының Радиоэлектроника және байланыс жөнiндегi ұлттық орталығының" негiзгi мiндеттерi отандық радиоэлектроника саласын дамыту үшiн ғылыми-әдiстемелiк, техникалық, кадрлық әлеуетті сақтау мен дамыту және база құру, "Сары-Шаған" полигонының аппараттық-аспаптық кешенiн конверсиялау болып белгiлендi. Осы мiндеттердiң шешiмi "Телекоммуникациялар мен байланыстың қазiргі заманғы жүйелерiн құру" республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасының шеңберiнде жүзеге асырылды, оның 1997-2000 жылдарға арналып түзетілген негiзгi мiндеттерi мен көрсеткiштерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 20 маусымдағы N 1002 қаулысымен бекітiлдi.
Қазiргi кезде жоғарыда аталған Бағдарламаның негізгi мiндеттерi мен көрсеткiштерi орындалды: радиоэлектроника саласын дамыту үшiн материалдық-техникалық және технологиялық база құрылды, радиоэлектрондық және радиотехникалық, аспаптардың бiрқатар шағын топтамалары әзiрленiп, шығарылды. "Сары-Шаған" полигонында радиотехникалық кешендерi конверсиялау жүзеге асырылды, ол ғарыштық ақпаратты қабылдау және өңдеу жүйесiн құруға және бiрiншi ғарыштық түсiрулер алуға мүмкiндiк бередi.
Осы саладағы жұмыстардың ары қарай дамуы Қазақстанның радиоэлектрондық бейiндегі конверсиялық кәсiпорындарының өндiрiстiк қуаттары базасында, соның iшiнде "Қазақстан Республикасының Радиоэлектроника және байланыс жөнiндегi ұлттық орталығы" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - "ҚР РЭБ ҰО" ААҚ) кәсiпорындарында, алдыңғы қатарлы технологиялар негiзiнде радиоэлектроника құралдары мен өнiмдерi өндiрiсiн әзiрлеп, ұйымдастыру болып табылады.
Қазiргі уақытта Қазақстан Республикасында жақын және алыс шетелдер шығарған әртүрлi бақылау-өлшеу және ақпараттық-телекоммуникациялық құралдары мен жүйелерi пәрмендi түрде сатып алынып, енгізiлiп жатыр. Олар кәсiпорындар қажеттiлiктер үшiн де, аса ауқымды, жалпы мемлекеттiк мәнi зор қажеттiктер үшiн де пайдалануда. Бұл ағым жас мемлекетiмiздiң технологиялық тәуелсiздiгiне қауіп төндiретiндiктен ақпараттық-телекоммуникациялық жүйе саласындағы отандық мамандарды алаңдатып отыр, соның iшiнде:
ақпараттандыру мен телекоммуникацияландыру жүйесінде негiзгi құрал ретiнде шетелдiк техника мен технологияны енгiзе отырып, Қазақстан телекоммуникациялық техника мен оны бағдарламалық қамтамасыз ететiн шетел өндiрушiлерiне тәуелді болады:
шетелдiк жүйелердi сатып алу мен техникалық қамтамасыз ету үшiн қаражат пен адамдар күшi кетедi, оның орнына өзiмiздiң ақпараттық-телекоммуникациялық жүйенi құру арқылы республика жұртшылығын еңбекпен қамту деңгейiн көтерiп, қосымша жұмыс орындарын құру тиiмдi болар едi;
тәжiрибе көрсетiп отырғанындай, шетелдiк жүйелердi енгiзу, Қазақстанның өз ұлттық ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесiн құрудың ауқымды мәселелерiн жоя алмайды, өйткенi шетелдiк жүйелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы байланыс жүйесiнiң ерекшелiктерiн ескермейдi, оның шарттарына нашар бейiмделедi және ақпараттық қауiпсiздiк жөнiнде ұйымдық-техникалық iс-шаралар жүргiзуге мүмкiндiк бермейдi.
Осыған орай, мәселенi шешу қазiргi кезде қалыптасып отырған ақпараттық инфрақұрылымның ерекшелiгiн және ең алдымен басым ұлттық мүдденi ескеретiн, ең бастысы - стратегиялық маңызды отын-энергетикалық және кен-металлургиялық кешендер, коммуникациялар мен байланыс салаларында, Қазақстанның аса iрi де, аймақтық та ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесiн құру саласындағы меншiктi шетел тауарын алмастыратын жобалар мен әзiрлемелердi iске асыру жөнiнде жағдай туғызу болып саналады.
Осы мiндеттердi шешу үшiн "Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшiн радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзiрлеу, жасау және дамыту" 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бағытталған. Бағдарлама Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның мәжiлiсiнде қаралып, мақұлданды (2000 жылғы 27 маусымдағы N 11-60/И-374 хаттама).

3. Анализ современного состояния проблемы
Создание оптимальных условий для полноценной деятельности всего промышленного комплекса страны требует активного и полного вхождения в мировые информационные процессы и интеграции в единое информационное пространство, что невозможно без создания современных информационно- телекоммуникационных систем, основными составляющими которых являются физические каналы передачи информации различной природы (эфирные, проводные, волоконно-оптические линии связи (ВОЛС) и высокочастотные по линии электропередачи (ВЧ-ЛЭП), а также создание аппаратуры каналообразования и коммутации.
Находящиеся в эксплуатации радиоэлектронные средства и системы в основном физически и морально устарели и не обеспечивают реализацию современных информационно-телекоммуникационных технологий. В первую очередь это относится к коммутирующей аппаратуре связи: основной парк телефонных станций составляют декадно-шаговые и координатные устройства, которые не позволяют использовать электронные системы контроля и тарификации телефонных переговоров. Также не соответствуют современным требованиям использующиеся на практике оконечные терминальные устройства, основным потребительским параметром которых должна быть многофункциональность (мультимедийность). В республике необходимо реализовать общепринятую тенденцию использования в качестве оконечных устройств персональных компьютеров. Закупаемые современные зарубежные телекоммуникационные средства и системы в ряде случаев принципиально не адаптируются к действующей системе связи.
Фактором, стимулирующим проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области информационно-телекоммуникационных технологий и средств, служащих базой для организации производства, является значительная емкость отечественного рынка.
Так, например, в области магистральных сетей годовая потребность в линиях связи ВОЛС по ЛЭП составляет более 3 000 км, годовая потребность спутниковых станций только для открытого акционерного общества "Казахтелеком" составляет более 2 000 штук.
В сфере коммутационного оборудования, где первоочередной проблемой является переход на цифровой стандарт ISDN, годовая потребность по республике составляет: оборудование уплотнения абонентских линий - 50 тыс.портов; коммутационное оборудование - 30-50 тыс.портов; таксофонные кабины - 1100 штук; электронные исходящие шнуровые комплекты - 3,0 тыс. штук.
В сети радио и телевизионного вещания Республики Казахстан требуется незамедлительная замена парка устаревших теле- и радиопередатчиков на отечественные, выполненные на современной элементной базе, которую планируется провести поэтапно в период с 2000 по 2002 годы. Здесь годовая потребность - от 10 до 1000 штук в зависимости от мощности.
Потребительская емкость рынка в республике в современных терминальных устройствах составляет несколько сотен тысяч штук, и это на фоне постоянно растущих требований как к их функциональным возможностям, так и к их числу в расчете на одного оператора.
На решение задач обеспечения казахстанских потребителей отечественными радиоэлектронными приборами и средствами, а также на попутное решение не менее важных вопросов импортозамещения и организации новых рабочих мест направлена республиканская целевая научно-техническая программа "Разработка, создание и развитие радиоэлектронных приборов и средств для информационно-телекоммуникационных систем".

3. МӘСЕЛЕНIҢ ҚАЗIРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
Елдiң барлық өнеркәсiптiк кешенiнiң толыққанды жұмыс iстеуi үшiн тиiмдi жағдайлар жасау белсендi және толық түрде әлемдiк ақпарат жүйесiне кiрудi және бiрыңғай ақпараттық кеңiстiкке шоғырлануды қажет етедi, ол қазiргі ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер құру арқылы, олардың негiзiн құраушы табиғаты әртүрлi (эфирлiк, сымдық, талшықты-оптикалық байланыс желiсi (ТОБЖ) және электроөткiзгiш желiсiндегi жоғарғы жиiліктерi (ЭӨЖ-ЖЖ)) ақпаратты берудiң физикалық каналдары болып табылады, сондай-ақ каналқұру және коммутациялық аппараттар жасап шығару.
Пайдаланудағы радиоэлектрондық құралдар мен жүйелер негiзiнен физикалық және моральды ескiрген және қазіргі ақпараттық- телекоммуникациялық технологияларды iске асыруды қамтамасыз етпейдi. Бiрiншi кезекте бұл жалғастырушы байланыс аппараттарына қатысты: телефон станцияларының негiзгi парктерiн он күн сайынғы және орналасу құрылғысы құрайды, олар электрондық бақылау жүйесiн және телефонмен сөйлесулердi тарифтеудi пайдалануға мүмкiндiк бермейдi. Сондай-ақ, практикада пайдаланылатын аяққы терминалдық құрылғысы қазiргi талаптарға сәйкес келмейдi, олардың негiзгi тұтынушы параметрi көпқызметтiк (мультимедиялылық) болуы тиiс. Республикада аяққы құрылғы ретiнде дербес компьютерлердi пайдаланудың жалпы қабылданған тенденциясын iске асыру қажет. Сатып алынатын қазiргi шетелдiк телекоммуникациялық құралдар мен жүйелер бiрқатар жағдайларда қолданыстағы байланыс жүйелерiне бейiмделмейдi.
Өндiрiстi ұйымдастыру үшiн база болып табылатын ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялар мен құралдар саласындағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибелi-конструкторлық жұмыстарды жүргізудi ынталандырушы фактор - отандық сауда-саттықтың айтарлықтай кеңдiгі болып табылады.
Мысалы, магистралдық жүйе саласының ТОБЖ арқылы өтетiн ЭХЖ байланыс желiсiнiң жылдық тұтыну қажеттiлiгі 3 000 км болса, тек қана ашық акционерлiк қоғамы "Қазақтелеком" үшiн 2 000 данадан аса жылдық жердiң жасанды серiгі станциясы қажет.
Ең маңызды мәселе ISDN сандық үлгiге көшу болып саналатын коммутациялық құрал-жабдық саласында республика бойынша жылдық қажеттiлiк мынаны құрайды: абонент желiсi құрал-жабдығының шоғырлануы - 50 мың порттар; коммутациялық құрал-жабдық - 30-50 мың порттар; таксофон кабиналары - 1100 дана; шығыс баулы электрондық жиынтықтар - 3.0 мың дана.
Қазақстан Республикасының радио және телехабарлар желiсiне ескiрген теле және радио тораптарының паркiн шұғыл түрде жаңа, қазiргі уақыт талабына сәйкес элементтiк базасына арналып орындалған отандық құрал-жабдықтармен ауыстыру бiрнеше кезеңде 2000 жылдан 2002 жылға дейiн жүргізiлу жоспарлануда. Мұнда қуаттылығына байланысты жылдық қажеттiлiк 10-нан 1000 данаға дейiн болмақ.
Қазiргi терминалдық құрылғыларға деген республикадағы базар сұраныстарының сыйымдылығы бiрнеше жүз мың дана құрайды, және де бұл талаптардың үзбей өсіп келе жатқан жағдайында, бұл олардың қызметтік мүмкіншіліктері сияқты, сондай-ақ олардың бір операторға деген есебі.
"Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшін радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзiрлеу, жасау және дамыту" республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасы қазақстандық тұтынушыларды отандық радиоэлектрондық аспаптар және құралдармен қамтамасыз ету мiндеттерiн, сондай-ақ шетел тауарларын алмастыру аса маңызды мәселелердi шешуге және жаңа жұмыс орындарын ұйымдастыруға бағытталған.

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы - разработка, организация производства и выпуск широкой номенклатуры высокотехнологичных, наукоемких радиоэлектронных приборов и средств с целью создания отечественного приборно- инструментального парка информационно-телекоммуникационных средств и систем.
Задачи Программы:
развитие отечественных наукоемких производств и выпуск конкурентоспособной продукции радиоэлектронного назначения;
развитие высоких информационных технологий, в том числе геоинформационных систем (ГИС-технологий) с использованием цифровых электронных карт на основе информации с космических летательных аппаратов;
обеспечение оборонной достаточности государства в радиотехнической области;
максимальное привлечение имеющегося в стране научно-технического потенциала и квалифицированной рабочей силы и создание дополнительных рабочих мест;
включение казахстанских производителей в систему международных экономических связей и международного разделения труда в радиоэлектронной отрасли;
формирование у казахстанских потребителей радиоэлектронной продукции спроса на продукцию отечественного производства.
5. Основные направления и механизм реализации
Программы
Основными направлениями реализации Программы являются:
1. Разработка и реализация системных проектов по информационно- телекоммуникационному обеспечению органов государственного управления и промышленного комплекса Республики Казахстан:
выработка нормативно-методических рекомендаций по соблюдению требований стандартизации и унификации отдельных узлов и элементов при создании аппаратной части информационно-телекоммуникационных систем;
разработка и ввод в действие автоматизированных систем контроля и диспетчирования электроэнергетики, телеметрических систем транспортных трубопроводов;
разработка и создание систем диспетчерской централизации и управления участками железных дорог, систем связи ВОЛС и ВЧ-ЛЭП;
создание телекоммуникационных систем контроля движения транспортных средств.
2. Формирование приборно-инструментального парка отечественного производства для информационно-коммуникационных систем:
разработка и освоение серийного производства регистраторов аварийных ситуаций, уровней перенапряжения и качества электроэнергии; источников вторичного питания аппаратуры связи; анализаторов потока данных, телеграфных 1-но, 2-х и 16-ти канальных модемов, аппаратуры для центров коммутации пакетов и импульсно-кодовой модуляции, измерителей занятости каналов, 2-х тарифных счетчиков электроэнергии, цифровых телевизионных передатчиков дециметрового диапазона волн, аудиопередатчиков с разделением каналов, систем подвижной связи;
развитие научно-методической, технологической и производственной базы по выпуску технических средств информатики и вычислительной техники;
организация сети региональных центров по сервисному обслуживанию средств информатики и вычислительной техники с применением САLS-технологий (Continius Acqisition and Life Cycle Support - непрерывное совершенствование и поддержка жизненного цикла продукции);
создание информационно-коммуникационных систем учета качества продукции, анализа их отказоустойчивости, сервисных Wеb-серверов;
разработка и реализация организационно-технических мероприятий по увеличению в производственном процессе доли отечественных комплектующих изделий;
дальнейшее развитие научно-производственной базы предприятий - исполнителей программы.

4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
Бағдарламаның мақсаты - ақпараттық-телекоммуникациялық құралдар мен жүйелердiң отандық аспап-сайман паркiн құру мақсатында жоғары технологиялық ғылымды қажетсiнетiн радиоэлектрондық аспаптар мен құралдардың кең номенклатурасын әзiрлеу, өндiрiстi ұйымдастыру және шығару.
Бағдарламаның мiндеттерi:
отандық ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi дамыту және радиоэлектрондық мақсаттағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдердi шығару;
жоғары ақпараттық технологияларды, соның iшiнде ғарыштық ұшу аппараттарынан алынған ақпарат негiзiнде цифрлы электронды карталарды пайдалану арқылы геоақпараттық жүйелердi (ГАЖ-технологиясы) дамыту;
мемлекеттiң радиотехникалық саладағы қорғаныс жеткiлiктiлiгiн қамтамасыз ету;
елде бар ғылыми ғылыми-техникалық әлеуеттi және жоғары бiлiктi жұмыс күшiн мейлiнше тарту және қосымша жұмыс орындарын құру;
қазақстандық өндiрушiлердi халықаралық экономикалық байланыстар жүйесiне және радиоэлектрондық саладағы халықаралық еңбек бөлiнiсiне енгiзу;
қазақстандық радиоэлектрондық өнiмдi тұтынушыларда отандық өндiрiс өнiмiне деген сұранысты қалыптастыру.
5. БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГIЗГI БАҒЫТТАРЫ МЕН
IСКЕ АСЫРУ ТЕТIКТЕРI
Бағдарламаны iске асырудағы негiзгi бағыттар мыналар болып табылады:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдарын және өндірістік кешенiн ақпараттық-телекоммуникациялық қамтамасыз ету бойынша жүйелеу жобасын әзiрлеу және iске асыру:
ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер құруда жеке тораптары мен бөлшектерiн қалыпқа түсiру және жүйелеу талаптарын сақтау бойынша нормативтiк-әдiстемелiк ұсыныстар жасау;
автоматтандырылған бақылау жүйелерiн және көлiк құбыр өткiзгiш телеметриялық жүйелерi мен электрэнергетикасын диспетчерлеудi әзiрлеу, әрекетке келтiру;
темiр жол басқару бөлiмшесiн және ТОБЖ-бен ЭХЖ-ЖЖ байланыс жүйесiн орталықтандырылған диспетчерлiк жүйесiн әзiрлеу мен құру;
көлiк құралдарының тасымалына, бақылау жасайтын телекоммуникациялық жүйе құру.
2. Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшiн отандық өндiрiстiң құрал-аспаптар паркiн қалыптастыру:
апатты жағдайды қауiпсiздендiретiн топтамалы өндiрiстi, электр қуатының сапасы мен шеттен тыс мөлшерiн; байланыс аспаптарының екiншi қуат алу арналарын әзiрлеу; мағлұмат беретiн аспаптар мен телеграфтық 1, 2 және 16 каналды модемi, коммутация пакеттер орталығы мен импульстiк-кодты модуляциялар үшiн аппаратуралар; электр қуатын есептейтiн 2 тармақтық құралдарды, метрлiк және дицеметрлiк арнадағы толқынды ұстайтын телевизиялық құралдарды; аса қысқа толқындағы радиоқабылдағыштарды жедел байланыс жүйесiн әзiрлеу және игеру;
ақпараттың техникалық құралдарын және есептегiш техниканы шығару бойынша ғылыми-әдiстемелiк, технологиялық және өндiрiстiк базаны дамыту;
ақпараттың техникалық құралдарын және есептегiш техниканы сервистiк қызмет көрсету жөнiнде аймақтық орталықтар желiсiн CALS технологиясын қолданумен (Continius Асqisitiоn аnd Life Сусlе Suрроrt-үздiксiз жетiлдiру және өнiмнiң сапасын қолдану) ұйымдастыру;
өнiмнiң сапасын есептейтін ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер құру, олардың iстен шығу себебiне талдау жасау, WЕВ-сервис серверлерiн құру;
өндiрiстiк процесте отандық жинақтаушы өнiмдердiң үлесiн ұлғайту бойынша ұйымдастыру-техникалық iс-шараларды әзiрлеу және iске асыру;
кәсiпорынның - бағдарламаны орындаушының ғылыми-өндiрiстiк базасын бұдан әрi дамыту.

3. Создание и развитие ГИС-технологий с использованием электронных карт, полученных на основе информации с космических летательных аппаратов:
разработка прикладного программного обеспечения для развития ГИС- технологий с использованием электронных карт;
модернизация программно-технического комплекса обработки и создания базы данных дистанционного зондирования Земли высокого разрешения с перспективных космических аппаратов для решения задач и проблем природопользования, экологии, картографии и геологии, а также специальных задач в интересах Министерства обороны Республики Казахстан;
создание регионального центра сбора и обработки астрономической и фотометрической информации о геостационарных и низкоорбитальных космических спутниках связи;
создание системы сличения атомного и Всемирного времени Национальной системы единого времени.
4. Создание радиоэлектронных комплексов, систем и средств в интересах обеспечения обороноспособности и безопасности государства:
разработка и ввод в эксплуатацию автоматизированных комплексов, в том числе технических средств периметрической охраны на базе тепловизионного, радиолокационного, электросигнализационного и прочего специального оборудования;
разработка и создание автоматизированной системы сбора и обработки информации о воздушно-космической обстановке региона Центральной Азии для объединенной системы противовоздушной обороны стран Содружества Независимых Государств;
проведение опытно-конструкторских работ с использованием отечественного потенциала по проблеме радиоэлектронного противодействия;
разработка и выпуск аппаратуры связи с использованием принципа программно перестраиваемых рабочих частот с циклом повторения не менее 12 часов;
разработка и выпуск автономных мобильных источников электроэнергии мощностью 4, 8, 16 КВт;
разработка методик и нестандартного оборудования для проведения ремонтных и восстановительных работ радиоэлектронных средств военного назначения;
проведение мероприятий по техническому обеспечению боевого обучения Вооруженных Сил Республики Казахстан на полигонах;
оказание научно-методической помощи Военно-научному центру Министерства обороны Республики Казахстан (ВНЦ МО РК) по организации научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по радиоэлектронным темам военного назначения.
Реализация Программы осуществляется на основе государственного заказа на выполнение проектов, соответствующих целям и задачам Программы и прошедших конкурсный отбор, а также выполнения контрактов по заданиям конечных потребителей научно-технической и промышленной продукции.

3. Ғарыштық ұшу аппараттарының ақпараттары негізінде алынған электрондық карталарды пайдалану арқылы ГАЖ-технологияларды құру және дамыту:
электронды карталарды пайдалана отырып, ГАЖ-технологиясын дамыту үшін қолданбалы бағдарламаны қамтамасыз етуді әзірлеу;
өңдеудiң бағдарламалық-техникалық кешенiн жетiлдiру және табиғатты пайдаланудың, экология, картография және геологияның мiндеттерi мен проблемаларын шешу үшiн болашағы бар ғарыштық аппараттарынан жоғары шешiмдiк Жердi қашықтықтан зерттеу мәлiметтер базасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң мүддесiндегi арнайы мiндеттер құру;
геостационарлық және төменгi орбиталық ғарыштық байланыс жердiң жасанды серiгi туралы астрономиялық және фотометриялық ақпаратты жинақтау және өңдеу аймақтық орталығын құру;
бiрыңғай уақыттың атомдық және Бүкiләлемдiк уақыт Ұлттық жүйесiн салыстыру жүйесiн құру.
4. Мемлекеттiң қорғаныс қабiлеттiлiгiн және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мүддесiнде радиоэлектрондық кешендер, жүйелер және құралдар құру:
автоматтандырылған кешендер, оның iшiнде жылу сәулелi, радиолокациялық, электросигнализациялық және басқа да арнайы құрал-жабдықтарды пайдалануды әзiрлеу және енгiзу;
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнiң әуе шабуылының жүйесi үшiн Орталық Азия аймағының әуеғарыштық жағдайы жайлы түскен мағлұматты өңдеп, жинақтайтын автоматтандырылған жүйе әзiрлеу және құру;
отандық әлеуеттi пайдалана отырып, радиоэлектрондық қарсы әрекет мәселесi бойынша тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар жүргiзу;
қайталау циклi 12 сағаттан аспайтын қайта құрылатын жұмыс бағдарламасы қағидатын пайдалану байланыс аппаратурасын әзiрлеу және шығару;
қуаты 4, 8, 16 КВт электроэнергияның автономдық ұялы көздерiн әзiрлеу және шығару;
әскери мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарына жөндеу және қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу үшiн әдiстер және стандартты емес құрал-жабдықтар әзiрлеу;
полигондарда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiн әскери оқытуды техникалық қамтамасыз ету бойынша iс-шаралар жүргiзу;
әскери мақсаттағы радиоэлектрондық тақырыптар бойынша ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру жөнiнде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң Әскери-ғылыми орталығына (ҚР ҚМ ӘҒО) ғылыми-әдiстемелiк көмек көрсету.
Бағдарламаны iске асыру Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкес жобаларды орындауға мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде және конкурстық ірiктеуден өткен, сондай-ақ ғылыми-техникалық және өнеркәсiптiк өнiмдерді аяққы тұтынушы тапсырмалары бойынша келiсiм-шарттарды орындау жүзеге асырылады.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Республика Казахстан обладает необходимым научно-техническим, производственно-технологическим и кадровым потенциалом для реализации данной Программы. Существенная часть данного потенциала сосредоточена в первую очередь в ОАО "НЦ РЭС РК" и на его предприятиях: Научно- производственном предприятии "Алматинское специальное конструкторское бюро "Алатау", закрытом акционерном обществе "Специализированное конструкторско-технологическое бюро "Гранит", закрытом акционерном обществе "Институт радиоэлектроники", Научно-техническом центре средств и систем безопасности и производственном предприятии "Алатау". Для реализации Программы будут привлечены промышленные предприятия радиоэлектронного профиля городов Уральска и Петропавловска, а также специалисты профильных институтов Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Финансирование Программы осуществляется за счет и в пределах бюджетных средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на прикладные научные исследования технологического характера Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан. На реализацию Программы на 5 лет (2001-2005 годы) потребуется 727,7 миллионов тенге бюджетных средств, в том числе по годам: 2001 год - 130 млн. тенге; 2002 год - 140 млн. тенге; 2003 год - 140 млн. тенге; 2004 год - 155 млн. тенге; 2005 год - 162,7 млн. тенге. Ежегодные объемы уточняются в соответствии с объемами, предусматриваемыми в республиканском бюджете по соответствующей бюджетной программе.
Дополнительно для реализации Программы предполагается привлечение средств, поступающих от выполнения прямых договоров с заказчиками - подведомственными организациями и структурными подразделениями Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан, Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и других потребителей, а также средств из отечественных и зарубежных инвестиционных и инновационных фондов.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы будут получены следующие основные результаты:
освоено опытно-промышленное и серийное производство контрольно- измерительного, каналообразующего и коммутационного оборудования для информационно-телекоммуникационных систем различного назначения;
введены в действие автоматизированные системы контроля и диспетчирования электроэнергетики, телеметрических систем транспортных трубопроводов, систем диспетчерской централизации и управления участками железных дорог, системы связи ВОЛС и ВЧ-ЛЭП, телекоммуникационные системы контроля движения транспортных средств;
расширена сеть качественного многопрограммного теле- и радиовещания за счет преимущественного использования технических средств отечественного производства;
модернизировано отечественное производство средств вычислительной техники при поэтапном уменьшении доли закупаемых комплектующих, и проведена их адаптация в качестве мультимедийных терминальных устройств;
созданы и внедрены ГИС-технологии на основе электронных цифровых карт с использованием данных дистанционного зондирования Земли высокого разрешения для решения задач и проблем экологии, сельского хозяйства, картографии и геологии и оптимизация сети транспортных коммуникаций (систем нефте- и продуктопроводов, линий электропередач, автомобильных и железных дорог);
создана база данных геостационарных и низкоорбитальных спутников связи, а также система сличения атомного и Всемирного времени для Национальной системы единого времени;
произведено оснащение техническими средствами периметрической охраны на базе тепловизионного, радиолокационного, электросигнализационного и прочего специального оборудования, введены в эксплуатацию автоматизированные комплексы: управления полетом специальных летательных аппаратов, регионального автоматизированного командного пункта объединенной системы противовоздушной обороны стран Содружества Независимых Государств;
осуществлена поставка и техническое сопровождение в Вооруженных Силах Республики Казахстан отечественных современных средств связи, а также разработка и организация выпуска комплексов радиоэлектронного противодействия с высокими временными и энергетическими параметрами;
проведены пусконаладочные, восстановительные и ремонтные работы вооружения и военной техники радиоэлектронного профиля;
проведены мероприятия по техническому обеспечению боевого обучения частей и подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан на полигонах;
организованы учебно-методические классы по подготовке и переподготовке специалистов по приоритетным направлениям создания и развития информационно-телекоммуникационных средств и систем;
разработаны учебные программы и подготовлены учебные пособия для специалистов в области информационно-телекоммуникационных средств и систем.

6. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫ
ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗДЕРI
Ескерту. 6-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.05.20. N 462 қаулысымен .
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.08. N 387 қаулысымен .
Осы бағдарламаны iске асыру үшiн Қазақстан Республикасының қажеттi ғылыми-техникалық, өндiрiстiк-техникалық және мамандар әлеуетi бар. Мұндай әлеуеттің елеулi бөлiгi бiрiншi кезекте "ҚР РЭБ ҰО" ААҚ-та және оның кәсiпорындары: "Алатаудың" Алматы арнайы конструкторлық бюросы" ғылыми-өндiрiстiк кәсiпорнында, "Гранит" арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы" жабық акционерлiк қоғамында, "Радиоэлектроника институты" жабық акционерлiк қоғамында, Қауiпсiздiк құралдары мен жүйелерi ғылыми-техникалық орталығында және "Алатау" өндiрiстiк кәсiпорындарында шоғырланған. Бағдарламаны іске асыру үшiн Орал мен Петропавл қалаларының радиоэлектрондық бейiндегi өнеркәсiп кәсiпорындары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi бейiн институттарының мамандары тартылатын болады.
Бағдарламаны қаржыландыру технологиялық сипаттағы қолданбалы ғылыми зерттеулер үшiн республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгiне көзделетiн бюджет қаражаты есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады. 5 жылға арналған Бағдарламаны (2001-2005 жылдар) iске асыруға 727,7 миллион теңге бюджет қаражаты қажет болады, оның iшiнде жылдар бойынша 2001 жылға - 130 млн. теңге; 2002 жылға - 140 млн. теңге; 2003 жылға - 140 млн. теңге; 2004 жылға - 155 млн. теңге; 2005 жылға - 162,7 млн. теңге. Жыл сайынғы көлем тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша республикалық бюджетте көзделетiн көлемге сәйкес нақтыланады. <*>
Бағдарламаны жүзеге асыру үшiн қосымша тапсырыс берушiлердiң - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің құрылымдық бөлімшелерімен бағынысты ұйымдарымен және басқа да тұтынушылармен тікелей шарттардың орындалуынан түсетін қаражаттарды тарту, сонымен қатар отандық және шетелдік инвестициялық және инновациялық қорлардан түсетін қаражаттардан тұрады. <*>
7. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРҒАННАН
КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕ
Бағдарламаны жүзеге асырғаннан кейiн мынандай нәтижелер алынады:
әртүрлi мақсаттағы ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшiн бақылау-өлшеуiш, арнақұратын және коммутациондық жабдықтарды тәжiрибелi-конструкторлық және сериялық өндiрiстi меңгеру;
автоматтандырылған басқару жүйесi және электрэнергетикалық диспетчерлеу көлiгiнiң құбырөткiзгiш телеметрикалық жүйесi, орталықтандырылған диспетчерлеу жүйесi және темiр жол учаскесiн басқару, ТОБЖ-бен ЭХЖ-ЖЖ байланыс жүйелерi, көлiк құралдарының басқару қозғалысының телекоммуникациялық жүйесi iске қосылған;
отандық өндiрiстiң техникалық құралдарын қолданудың басымдығы есебiнен сапалы көп бағдарламалы телерадио хабарлар желiстерiн кеңейту;
сатып алынатын жинақтаушы үлесiн кезеңдiк азайту кезiнде отандық өндiрiстiң есептеуiш техника құралдарын жетiлдiру және мультимедиялық терминалдық құрылғылар ретiнде оларды бейiмдеу жүргiзiлдi;
экология, ауылшаруашылық, картография және геология, көлiк коммуникация желiлерiнiң (мұнай және өнiм өткiзгiштер жүйесiн, электр беру желiлерiн, автомобиль және темiр жолдарын) мiндеттерi мен проблемаларын шешу үшiн жоғары шешiмдiк Жердi қашықтықтан зерттеу мәлiметтерiн пайдалану арқылы ГАЖ-технологиясы құрылды және енгiзiлдi;
геостационарлық және төменгi орбиталық жердiң жасанды серiгi байланысының деректер базасы, сондай-ақ бiрыңғай уақыттың атомдық және Бүкiләлемдiк уақыт Ұлттық жүйесiн салыстыру жүйесi құрылды;
тепловизия, радиолокация, электросигнализация және басқа арнайы жабдықтар базасында периметрлiк техникалық құралдармен жабдықтау, автоматтандырылған кешендер пайдалануға қосылды: арнайы ұшақ аппараттарының ұшуын басқару: Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнiң бiрiккен әуе шабуылынан қорғаныс жүйесiнiң аймақтық автоматтандырылған бұйрық беру пунктiн басқару жүргiзілдi;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс Күшiне қазiргi байланыс құралдарын жеткiзу және техникалық қамтамасыз ету, сонымен қатар үлкен энергетикалық және уақыт параметрлерiмен радиоэлектрондық қарсы тұру кешендерiн әзiрлеу және шығаруды ұйымдастыру жүзеге асырылды;
қаружарақ және әскери техникалық радиоэлектрондық саладағы iске қосу, ретке келтiру, қалпына келтiру және жөндеу жұмыстары жүргiзiлдi;
полигондарда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң бөлiмдерi мен бөлiмшелерiн әскери оқытуды техникалық қамтамасыз ету жөнiнде iс-шаралар жүргiзiлдi;
ақпараттық-телекоммуникациялық құралдар мен жүйелердi құру және дамыту басым бағыттары бойынша мамандарды дайындау және қайта дайындау оқу әдiстемелiк сыныптарын ұйымдастыру;
ақпараттық-телекоммуникациялық құралдар мен жүйелер саласында мамандар үшiн оқу бағдарламасы мен оқу құралдары әзiрлендi.

8. План мероприятий по реализации Программы разработки,
создания и развития радиоэлектронных приборов и средств
для информационно-телекоммуникационных систем
на 2001-2005 годы <*>
Сноска. План мероприятий - в редакции постановления Правительства РК от 20 мая 2003 г. N 462 ; от 8 апреля 2004 г. N 387 .
-------------------------------------------------------------------
N  !   Мероприятие    !  Форма   !Ответствен-!Срок  !Предпо-!Источ-
п/п!                  !завершения!ные за ис- !испол-!лагае- !ник
!                  !          !полнение   !нения !мые    !финан-
!                  !          !           !      !расходы!сиро-
!                  !          !           !      !       !вания
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3    !     4     !   5  !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------
1. Организационные мероприятия
-------------------------------------------------------------------
1.  Сформировать       Приказ     МЭМР, МТК,  4         -       -
конкурсную                    МО, КНБ     квар-
комиссию по                   (по согла-  тал
отбору проектов               сованию)    2000
по основным                               года
направлениям
Программы с
привлечением всех
заинтересованных
государственных
органов
2.  Организовать и     Приказ     МЭМР        4         -       -
провести конкурс                          квар-
по отбору проектов                        тал
по основным зада-                         2000
чам программы,                            года
определить голов-
ную организацию
по программе
3.  Сформировать       Приказ     МЭМР        1         -       -
развернутый                               квар-
вариант программы                         тал
на период                                 2000
2001-2005 годов.                          года
Заключить госконт-
ракт с головной
организацией по
программе
4.  Обеспечить целевое Приказ     МИТ       2001-  Объем   Рес-
финансирование                          2005   финан-  публи-
программы за счет                       годы   сиро-   кан-
и в пределах                                   вания   ский
средств, предус-                               на      бюджет
матриваемых в                                  2001-
республиканском                                2005
бюджете на прик-                               годы
ладные научные                                 727,7
исследования                                   млн.
технологического                               тенге,
характера                                      бюджетных
средств,
в том числе
по годам:
2001 г.-130
млн.тг.;
2002 г.-140
млн. тг.;
2003 г.-140
млн. тг.;
2004 г.-155
млн. тг.;
2005 г.-162,7
млн.тг.

8. Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер үшін радиоэлектрондық аспаптар мен құралдарды әзірлеудің, жасаудың және дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.05.20. N 462 қаулысымен .
Ескерту. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.08. N 387 қаулысымен .
__________________________________________________________________
Р/с!  Іс-шара         ! Аяқталу  !Орындауға  !Орын. !Болжа. !Қар.
N  !                  !  нысаны  !жауаптылар !далу  !нып    !жылан.
!                  !          !           !мерзі.!отырған!дыру
!                  !          !           !мі    !шығыс. !көзі
!                  !          !           !      !тар    !
__________________________________________________________________
1 !         2        !     3    !     4     !   5  !   6   !   7
__________________________________________________________________
1. Ұйымдастыру іс-шаралары
__________________________________________________________________
1. Барлық мүдделі мем-  Бұйрық    ЭМРМ, ККМ,   2000      -     -
лекеттік органдарды            ҚорМ, ҰҚК    жылғы
тарта отырып, Бағ-             (келісім    4-тоқсан
дарламаның негізгі             бойынша)
бағыттары бойынша
жобаларды іріктеу
жөнінде конкурстық
комиссия қалыптастыру
2. Бағдарламаның негізгі  Бұйрық   ЭМРМ        2000      -     -
міндеттері бойынша                          жылғы
жобаларды іріктеу                           4-тоқсан
жөнінде конкурс ұйым-
дастыру және өткізу,
бағдарлама бойынша
бас ұйымды айқындау
3. Бағдарламаның 2001-    Бұйрық   ЭМРМ        2000     -      -
2005 жылдарға арнал-                        жылғы
ған кеңейтiлген нұс-                        1-тоқсан
қасын қалыптастыру.
Бағдарлама бойынша
бас ұйыммен мемлекет-
тiк келiсiм-шарт
жасасу
4. Технологиялық сипат-   Бұйрық   ИСМ        2001-   2001-     Рес-
тағы қолданбалы                            2005    2005      пуб-
ғылыми зерттеулерге                        жылдар  жылдарға  ли-
республикалық бюджет-                              арналған  ка-
те көзделетiн қаражат                              қаржылан- лық
есебiнен және шегiнде                              дыру кө-  бюд-
бағдарламаны мақсатты                              лемі 727, жет
қаржыландыруды қамта-                              7 млн. теңге,
масыз ету                                          оның ішінде
жылдар
бойынша:
2001 ж. -
130 млн.тг;
2002 ж. -
140 млн.тг;
2003 ж. -
140 млн.тг;
2004 ж. -
155 млн.тг;
2005 ж. -
162,7 млн.тг;

5.  Рассмотреть на     Приказ     МИТ,        Еже-      -       -
научно-техническом            головная    годно,
совете и утвердить            организация 4
промежуточные                             квар-
отчеты. Сформиро-                         тал
вать и утвердить
развернутый
вариант программы
на очередной год
6.  Подготовить и      Отчет в    МИТ,        4         -       -
рассмотреть        Прави-     головная    квар-
заключительный от- тельство   организация тал
чет по реализации  Республики             2005
программы головной Казахстан              года
организацией
-------------------------------------------------------------------
2. Основные научно-технические задания
-------------------------------------------------------------------
7.  Разработать и      Приказ     МИТ         2001-     -       -
реализовать                               2005
системные проекты                         годы
по информационно-
телекоммуникацион-
ному обеспечению
органов государст-
венного управления
и промышленного
комплекса Респуб-
лики Казахстан в
области электро-
энергетики,
транспортных
трубопроводов и
контроля движения
транспортных
средств
8.  Создать приборно-  Приказ     МИТ         2001-     -       -
инструментальный                          2005
парк отечествен-                          годы
ного производства
для информационно-
телекоммуникацион-
ных систем,
включая аппаратуру
каналообразования,
коммутации и
терминальных
устройств, средств
мобильной связи, а
также аппаратуры
контроля и диаг-
ностики.
Разработать и
реализовать
организационно-
технические
мероприятия по
увеличению в
производственном
процессе доли
отечественных
комплектующих
изделий
9.  Создать и внедрить Приказ     МИТ         2001-     -       -
ГИС-технологии с                          2005
использованием                            годы
космических сним-
ков высокого
разрешения.
Разработать прик-
ладное программное
обеспечение для
создания цифровых
электронных карт.
Обеспечить прием и
обработку информа-
ции дистанционного
зондирования Земли
высокого разреше-
ния с перспектив-
ных космических
систем. Создать
региональный центр
сбора и обработки
астрономической и
фотометрической
информации о
геостационарных и
низкоорбитальных
спутниках связи
10. Создать и обеспе-  Норматив-  МИТ, МО,    2001-     -       -
чить техническое   ные право- КНБ (по     2005
сопровождение      вые акты   согласова-  годы
радиоэлектронных              нию)
комплексов, систем
и средств в инте-
ресах обеспечения
обороноспособности
и безопасности
государства, в том
числе автоматизи-
рованных систем
управления. Разра-
ботать и обеспе-
чить выпуск
комплексов
радиоэлектронного
противодействия с
высокими энергети-
ческими и времен-
ными параметрами.
Организовать
выпуск аппаратуры
связи на принципе
программно-
перестраиваемых
рабочих частот
-------------------------------------------------------------------

5. Аралық есептердi ғы-    Бұйрық   ИСМ,      Жыл       -      -
лыми-техникалық кеңес-           бас ұйым  сайын,
те қарау және бекiту.                      4-тоқсан
Бағдарламаның кезектi
жылға арналған кеңей-
тiлген нұсқасын қалып-
тастыру және бекiту
6. Бас ұйымның бағдарлама- Қазақстан  ИСМ,     2005     -      -
ны iске асыру жөнiндегi Республи-  бас ұйым жылғы
қорытынды есебiн дайын- касының             4-тоқсан
дау және қарау          Үкіметіне
есеп
__________________________________________________________________
2. Негізгі ғылыми-техникалық тапсырмалар
_________________________________________________________________
7. Қазақстан Республикасы-  Бұйрық    ИСМ      2001-    -      -
ның электр энергетикасы,                    2005
көліктік құбыр өткiзгiш-                    жылдар
тер және көлiк құралдары
қозғалысын бақылау сала-
сындағы мемлекеттiк бас-
қару органдары мен өнер-
кәсiптiк кешенiн ақпарат-
тық-телекоммуникациялық
қамтамасыз ету жөнiнде
жүйелiк жобаларды әзiрлеу
және iске асыру
8. Арна құру, коммутация және Бұйрық   ИСМ     2001-    -      -
терминалдық құрылғылар                      2005
аппаратураларын, ұялы                       жылдар
байланыс құралдарын,
сондай-ақ бақылау және
диагностика аппаратура-
ларын қоса алғанда, ақпа-
раттық-телекоммуникация-
лық жүйелер үшін отандық
өндiрiстің аспап-сайман
паркін құру. Өндiрiстiк
процесте отандық жинақ-
таушы бұйымдар үлесін
ұлғайту жөнiнде ұйымдас-
тыру-техникалық iс-шара-
лар әзiрлеу және iске
асыру
9. Жоғары мүмкiндiктi     Бұйрық     ИСМ     2001-      -      -
ғарыштық түсiрулердi                      2005
пайдаланып, ГАЖ техно-                    жылдар
логиясын құру және
енгiзу. Сандық элек-
тронды карталар құру
үшiн қолданбалы бағ-
дарламалық қамтамасыз
етудi әзiрлеу. Перс-
пективалы ғарыштық
жүйелермен жоғары
мүмкiндіктi Жерді
қашықтықтан зерттеу
ақпаратын қабылдауды
және өңдеудi қамтамасыз
ету. Геостационарлық
және төменгi орбиталық
байланыс серiктерi туралы
астрономиялық және фото-
метриялық ақпаратты жинау
және өңдеу өңiрлiк орта-
лығын құру
10. Мемлекеттiң қорғаныс    Нормативтік  ИСМ, ҚорМ,   2001-  -   -
қабiлетi мен қауiпсiз-  -құқықтық    ҰҚК (келі-   2005
дiгiн қамтамасыз ету    актілер      сім бойынша) жылдар
мүддесiнде радиоэлек-
трондық кешендердi,
жүйелер мен құралдарды,
оның iшiнде автоматтан-
дырылған басқару жүйе-
лерiн техникалық бiрге
алып жүруді құру және
қамтамасыз ету. Жоғары
энергетикалық және уақытша
параметрлермен радио-
электронды қарсы iс-қи-
мыл кешендерін әзiрлеу
және шығаруды қамтамасыз
ету. Бағдарлама қайта
құрылатын жұмыс жиiлiк-
терi қағидатында байланыс
аппаратурасын шығаруды
ұйымдастыру
__________________________________________________________________