О проекте Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 175
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О торговом мореплавании"
Глава 1. Общие положения
Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие в сфере торгового мореплавания Республики Казахстан.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) вместимость судна (валовая) - объем помещений судна как сооружения в целом, выраженный в регистровых тоннах и служащий для расчета сбора в портах и статистического учета флота;
2) коносамент - документ, выдаваемый перевозчиком отправителю и удостоверяющий прием груза к перевозке;
3) морской порт - комплекс сооружений, расположенных на специально отведенной территории (суше и морской акватории), предназначенных для обслуживания судов, используемых для целей торгового мореплавания;
4) отправитель - лицо, заключившее договор морской перевозки, отправляющее груз и указанное в перевозочных документах;
5) оператор морского терминала - лицо, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях терминалом в морском порту и осуществляющее погрузо-разгрузочные работы и иные технические операции;
6) опасные грузы - грузы, которые в силу присущих им свойств могут при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий и сооружений, а также гибели, травмирования или заболевания людей, животных, нанести вред окружающей природной среде;
7) получатель - лицо, уполномоченное на получение груза по договору морской перевозки груза;
8) перевозчик - лицо, владеющее судном на праве собственности или иных законных основаниях и предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа и грузов, а также указанное таковым в перевозочных документах;
9) правила перевозок - нормативные правовые акты, регулирующие деятельность морского транспорта при осуществлении перевозки пассажиров, багажа, грузов, утверждаемые уполномоченным органом на транспорте;
10) расчетная единица - единица специального права заимствования, определяемая Международным валютным фондом;
11) судно - самоходное или несамоходное плавучее сооружение, используемое в целях торгового мореплавания;

"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 2 ақпан N 175
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына
енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Заң Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу
саласында туындаған қатынастарды реттейді.
1-бап. Осы Заңда қолданылатын негізгі түсініктер
Осы заңда мынадай негізгі түсініктер қолданылады:
1) кеменің (жалпы) сыйымдылығы - кеменің тіркелімдік тоннада көрсетілген және порттарда алымның есеп айырысуы және флоттың статистикалық есебіне арналған тұтастай құрылыс ретіндегі үй-жайының көлемі;
2) коносамент - тасымалдаушының жөнелтушiге беретiн және жүктi тасымалдауға қабылдауды куәландыратын құжат;
3) теңiз порты - саудамен теңiзде жүзу мақсаты үшiн пайдаланылатын кемелерге қызмет көрсетуге арналған арнайы бөлiнген аумақта (құрлықта және теңiз акваториясында) орналасқан үй-жайлар кешенi;
4) жөнелтушi - теңiз тасымалының, жөнелтiлетiн жүктiң шартын жасасушы және тасымал құжаттарында көрсетілетiн тұлға;
5) теңiз терминалының операторы - теңiз портындағы теңiз терминалына меншiк немесе өзге де заңды негiздерде құқығы бар және тиеу-түсiру жұмыстары мен өзге де техникалық операцияларды жүзеге асырушы тұлға;
6) қауiптi жүктер - өздерiне тән қасиетiне қарай тасымалдау, тиеу-түсiру жұмыстарын жүргiзу және сақтау кезiнде техникалық құралдардың, қондырғылардың, ғимараттар мен үй-жайлардың жарылуына, өртенуiне немесе зақымдануына, сондай-ақ адамдардың, жан-жануарлардың апатқа ұшырауына, жарақаттануына немесе ауруына себеп болуы айналадағы табиғи ортаға зиян тигізуi мүмкiн жүктер;
7) алушы - жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша жүктi алуға уәкiлеттi тұлға;
8) тасымалдаушы - кемеге меншiк немесе өзге заңды негiздерде құқығы бар және жолаушыларды, теңдеме жүктер мен жүктердi тасымалдау бойынша қызмет көрсетудi ұсынушы, сондай-ақ тасымал құжаттарында осылай деп көрсетiлген тұлға;
9) тасымалдау ережесi - жолаушыларды, теңдеме жүктердi, жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде көлiктегi уәкiлеттi орган бекiткен теңiз көлiгiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер;
10) есеп айырысу бiрлiгi - Халықаралық валюта қоры айқындаған қарызға алудың арнайы құқығының бiрлiгi;
11) кеме - сауда мақсатында теңiзде жүзуде пайдаланатын өздігiнен жүретiн немесе өздiгiнен жүрмейтiн жүзбелi құрылғы;

12) судовладелец - лицо, эксплуатирующее судно от своего имени, независимо от того, является ли оно собственником судна или использует его на ином законном основании;
13) торговое мореплавание - деятельность по перевозке судами грузов, пассажиров, багажа, а также деятельность, связанная с использованием судов в иных коммерческих целях;
14) уполномоченный орган на транспорте - орган государственного управления, осуществляющий реализацию государственной политики в области морского транспорта, координацию и регулирование деятельности морского транспорта Республики Казахстан в пределах установленной законодательством компетенции;
15) фрахтователь - сторона договора фрахтования, нанимающая все судно, часть его или определенные судовые помещения на один или несколько рейсов для перевозок грузов, пассажиров или иных целей торгового мореплавания;
16) фрахт - плата за перевозку груза, а также вознаграждение по договорам бербоут-чартера и тайм-чартера.
Статья 2. Законодательство о торговом мореплавании
1. Законодательство Республики Казахстан о торговом мореплавании основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, применяются нормы международного договора.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
1. Настоящий Закон распространяется:
1) на морские суда во время их плавания по морским путям, рекам, озерам, водохранилищам и другим водным путям Республики Казахстан;
2) на суда внутреннего водного плавания, а также суда плавания "река-море" во время их следования по морским путям, рекам, озерам, водохранилищам и другим водным путям Республики Казахстан, при осуществлении перевозки грузов, пассажиров и багажа с заходом в морской порт, во время спасательной операции и при столкновении с морским судном.
2. Нормы настоящего Закона не распространяются на суда, плавающие под флагом Военноморских сил Республики Казахстан и морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также на суда государственных органов, используемые для выполнения возложенных на них функций.
Статья 4. Перевозки и буксировка в сообщении между морскими портами Республики Казахстан
Перевозки и буксировка в сообщении между морскими портами Республики Казахстан (каботаж) осуществляются судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан, если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не предусмотрено иное.

12) кеменi - иеленушi - оның меншiк иесi болып табылатынына немесе оны өзге заңды негiзде пайдаланғанына қарамастан, кеменi өз атынан пайдаланушы тұлға;
13) сауда мақсатында теңiзде жүзу - жүктердi, жолаушыларды, теңдеме жүктердi кемемен тасымалдау жөнiндегi, сондай-ақ өзге де коммерциялық мақсаттарда кемелердi пайдалануға байланысты қызмет;
14) көлiктегi уәкiлеттi орган - заңдармен белгiленген құзырет шегiнде теңiз көлiгi саласында Қазақстан Республикасының теңiз көлiгі қызметiн үйлестiру мен реттеуде мемлекеттiк саясатты iске асыруды жүзеге асырушы басқару органы;
15) кiрепұлшы - барлық кеменi, оның бөлiгiн немесе жүктердi, жолаушыларды немесе саудамен теңiзде жүзудiң өзге мақсаттары үшiн бiр немесе бiрнеше рейстерге арналған белгiлi бiр кеме үй-жайын жалдаушы кеме жалдау шартының тарабы;
16) кiрепұл - жүктi тасымалдағаны үшiн төлем, сондай-ақ бербоут-чартер мен тайм-чартер шарттары бойынша сыйақы;
2-бап. Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы заңдар
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы Қазақстан Республикасының заңдары Азаматтық кодекстiң, осы Заңның, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттардың, тасымалдау ережелерiнiң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң нормаларынан тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен шарттарда осы Заңда көзделгендегiден өзге ереже белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережесi қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданыс аясы
1. Осы Заң:
1) теңiз кемелерiне - олардың Қазақстан Республикасының теңiз жолдарымен, өзендерiмен, көлдерiмен, су қоймаларымен және басқа су жолдарымен жүзуi кезiнде;
2) iшкi жүзудегi кемелерге, сондай-ақ "өзен-теңiз" жүзуiндегi кемелерге олардың Қазақстан Республикасының теңiз жолдарымен, өзендерiмен, көлдерiмен, су қоймаларымен және басқа су жолдарымен теңiз айлағына кiруін қоса есептегенде, жүктердi, жолаушыларды және теңдеме жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде, құтқару операцияларын жүзеге асыру және кемелердің соғысуы кезiнде қолданылады.
2. Осы Заңның нормалары Қазақстан Республикасының Әскери-теңiз күштерi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң теңiз бөлiмдерi жалауымен жүзушi кемелерге, сондай-ақ өздерiне жүктелген функцияларды атқару үшiн пайдаланылатын мемлекеттік органдардың кемелеріне қолданылмайды.
4-бап. Қазақстан Республикасы теңiз порттары арасындағы
қатынас жолында тасымалдау және жетекке алу
Қазақстан Республикасы теңiз порттары арасындағы қатынас жолында тасымалдауды және жетекке алуды (каботаж) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы астында жүзушi кемелер жүзеге асырады.

Статья 5. Государственный контроль за торговым мореплаванием
1. Государственный контроль за торговым мореплаванием возлагается на уполномоченный орган на транспорте.
2. Уполномоченный орган на транспорте осуществляет государственный контроль за обеспечением безопасности мореплавания, государственной регистрацией судов и прав на них, лоцманской службой и иными морскими службами в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 6. Лицензирование
Отдельные виды деятельности на водном транспорте осуществляются на основе лицензии, выдаваемой в соответствии с законодательством о лицензировании.
Статья 7. Сертификация
1. Обязательная сертификация продукции, работ и услуг, относящихся к деятельности в сфере торгового мореплавания, осуществляется в соответствии с законодательством о сертификации.
2. Сертификат, который выдан иностранным государством, признается действительным в Республике Казахстан при условии, что требования, в соответствии с которыми он выдан, отвечают стандартам, установленным Республикой Казахстан.
Глава 2. Судно
Статья 8. Субъекты права собственности на судно
Суда могут находиться в собственности:
1) государства;
2) граждан и юридических лиц Республики Казахстан;
3) иностранных государств, иностранных граждан и юридических лиц, а также лиц без гражданства, если иное не предусмотрено законодательными актами.
Статья 9. Право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан. Национальность судна
1. Судно приобретает право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента регистрации его в одном из реестров судов Республики Казахстан, указанных в пункте 1 статьи 14 настоящего Закона.
2. Судно, приобретенное в собственность за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента выдачи консульской службой Республики Казахстан временного свидетельства, удостоверяющего такое право и действительного до регистрации судна в Государственном судовом реестре или судовой книге, но не более одного года.
3. Право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан может быть временно предоставлено зарегистрированному в реестре судов иностранного государства судну, предоставленному в пользование казахстанскому фрахтователю по договору фрахтования судна без экипажа (бербоут-чартеру) на основании решения уполномоченного органа на транспорте в порядке, предусмотренном законодательством.
4. Судно, пользующееся правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, имеет национальность Республики Казахстан.

5-бап. Сауда мақсатында теңiзде жүзудi мемлекеттiк бақылау
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзудi мемлекеттiк бақылау көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға жүктеледi.
2. Көлiктегi уәкiлеттi орган теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн, қамтамасыз етiлуге, кемелердiң мемлекеттiк тiркелуiне және олардың құқығына, лоцмандық қызмет пен өзге де теңiз қызметтерiне Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады.
6-бап. Лицензиялау
Су көлiгiндегi жекелеген қызмет түрлерi лицензиялау туралы заңнамаға
сәйкес берiлген лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
7-бап. Сертификаттау
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы қызметке қатысты өнiмдi,
жұмыстар мен қызмет көрсетудi мiндеттi сертификаттау сертификаттау туралы
заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Шетел мемлекетi берген сертификат, ол соған сәйкес берiлген немесе
соған орай күш берілген талаптар Қазақстан Республикасы белгілеген
стандарттарға жауап берген жағдайда, Қазақстан Республикасында күшi жүредi
деп танылады.
2-тарау. Кеме
8-бап. Кемеге меншiк құқығының субъектілерi
Кемелер:
1) мемлекеттiң;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларының;
3) шетел мемлекеттерiнiң, шетел азаматтары мен заңды тұлғаларының, сондай-ақ, егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, азаматтығы жоқ тұлғалардың меншiгiнде болуы мүмкiн.
9-бап. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап
жүзу құқығы. Кеменiң ұлттығы
1. Кеме осы Заңның 15-бабының 1-тармағында көрсетiлген Қазақстан Республикасының кемелерi тiзiлiмдерiнiң бiрiнде тiркелген сәттен бастап, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауы қадап жүзу құқығына ие болады.
2. Қазақстан Республикасынан тысқары жерде меншiкке алынған кеме Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүзу құқығын Қазақстан Республикасының консулдық қызметi мұндай құқықты куәландыратын және кеменiң Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне тiркелгенге, бiрақ бiр жылдан артық емес уақытқа, дейiн күшi бар уақытша куәлiк берген сәттен бастап Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүзу құқығын пайдаланады.
3. Шетел мемлекетiнiң кемелер тiзілiмiнде тiркелген, көлiктегi уәкiлеттi органының шешiмi негiзiнде экипажсыз кеменi кiрепұлдау шарты бойынша (бербоут-чартер) заңда көзделген тәртiппен, қазақстандық кiрепұлшыға пайдалануға берiлген кемеге Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүзу құқығы уақытша берiлуi мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүзу құқығын пайдаланушы кеме Қазақстан Республикасының ұлттығына ие.

5. Судно, имеющее национальность Республики Казахстан, обязано нести Государственный флаг Республики Казахстан.
6. За подъем Государственного флага Республики Казахстан на судне, не пользующимся правом плавания под этим флагом, виновные лица несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
Статья 10. Временный перевод судна под флаг иностранного государства
При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре или судовой книге, в пользование или во владение иностранному фрахтователю по бербоут-чартеру такое судно может быть временно переведено под флаг иностранного государства на основании решения уполномоченного органа, что регистрируется в соответствующем реестре.
Статья 11. Название судна. Порядок индивидуализации судна
1. Судно, подлежащее регистрации в Государственном судовом реестре или судовой книге, должно иметь свое название.
Собственник присваивает и изменяет название судна в порядке, установленном уполномоченным органом на транспорте.
2. Об изменении названия судна немедленно уведомляются залогодержатели зарегистрированных залогов судна.
3. Порядок индивидуализации судна и присвоения позывного сигнала, а также идентификационного номера судовой станции спутниковой связи определяется уполномоченным органом на транспорте.
Статья 12. Технический надзор за судами
1. Судно может быть допущено к плаванию лишь после того, как будет установлено, что оно удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания.
2. Технический надзор за морскими судами и их классификация осуществляется уполномоченным органом на транспорте в порядке, установленном законодательством. Ведение технического надзора за отдельными элементами судна иными государственными органами Республики Казахстан запрещается.
Присвоение класса судну удостоверяется классификационным свидетельством.
3. Судно, плавающее под иностранным флагом, при посещении порта Республики Казахстан в случае несоответствия требованиям безопасности плавания, может быть подвергнуто освидетельствованию уполномоченным органом на транспорте на одинаковом основании с судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан.
Статья 13. Судовые документы
1. Судно должно иметь судовые документы, перечень и порядок ведения которых определяется правилами, утверждаемыми уполномоченным органом на транспорте.
2. Суда, выходящие в заграничное плавание, кроме документов, определенных соответствующими правилами для плавания в водах Республики Казахстан, должны иметь документы, предусмотренные международными договорами Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасының ұлттығын иеленген кеме Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүруге мiндеттi.
6. Кемеде Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын көтергенi үшiн, осы жалау астында жүзу құқығын пайдаланбайтын кiнәлi адамдарға Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген жауаптылық жүктеледi.
10-бап. Кеменiң шетел мемлекетi жалауының астына уақытша көшуі
Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында тiркелген кеменi бербоут-чартер бойынша шетел кiрепұлшысының пайдалануға немесе иелiгiне берген кезде мұндай кеме уәкiлеттi органның шешiмi негiзiнде тиiстi тiзiлiмге тiркеле отырып, шетел мемлекетiнiң жалауы астына уақытша көшiрiлуi мүмкiн.
11-бап. Кеме атауы. Кеменi даралау тәртiбi.
1. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кеме кiтабында тiркелуге жататын кеменiң өз атауы болуға тиiс.
Меншiк иесi көлiктегi уәкiлеттiк орган белгiлеген тәртiппен кеме атауын қояды және өзгертедi.
2. Кеме атауының өзгергенi туралы кеменiң кепiлдерi тiркелген кепілзат ұстаушыларға шұғыл хабарландырылады.
3. Кеменi даралау және белгi беру дабылын, сондай-ақ спутниктiк байланыстың кеме станциясы сәйкестендiрме нөмiрiн беру тәртiбiн көлiктегi уәкiлеттi орган айқындайды.
12-бап. Кемелердi техникалық қадағалау
1. Кеме теңiзде жүзу қауiпсiздiгi талаптарын қанағаттандыратыны белгiлi болғаннан кейiн ғана жүзуге жіберілуі мүмкiн.
2. Теңiз кемелерiне техникалық қадағалауды және оларды жiктеудi заңдарда белгiленген тәртiппен көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттiк органдарының кеменiң жекелеген элементтерiне техникалық қадағалау жүргiзуiне тыйым салынады.
3. Кемеге сынып беру бiлiктiлiктi айқындайтын куәлiкпен куәландырылады.
4. Шетелдiк жалау астында жүзушi кеме Қазақстан Республикасының портына кiрген кезде, жүзу қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда көлiктегi уәкiлеттi орган оны Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жалауын қадап жүзушi кемелермен бiрдей негiзде куәландыруы мүмкiн.
13-бап. Кеме құжаттары
1. Кеменiң тiзбесi мен жүргізу тәртiбi көлiктегi уәкiлеттi орган
бекiткен ережелерге сәйкес айқындалатын кеме құжаттары болуға тиiс.
2. Шекарадан тысқары жүзуге шығатын кемелердiң, Қазақстан
Республикасының суларында жүзу үшiн тиісті ережелермен айқындалған
құжаттардан басқа, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында
көзделген құжаттары да болуға тиiс.

Глава 3. Регистрация судов и прав на них
Статья 14. Реестры судов Республики Казахстан
1. Судно подлежит государственной регистрации в одном из реестров судов Республики Казахстан (далее - реестры судов):
1) Государственном судовом реестре;
2) судовой книге;
3) бербоут-чартерном реестре.
Государственная регистрация судов, в том числе строящихся судов, и прав на них осуществляется в соответствии с правилами регистрации судов и прав на них, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
2. Право собственности и иные вещные права на судно, а также ограничения (обременения) прав на него (залог, найм, доверительное управление и другие) подлежат обязательной государственной регистрации в соответствующем реестре.
3. В Государственном судовом реестре регистрируются пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, плавучие буровые установки, а также самоходные суда с главными двигателями мощностью не менее чем 55 киловатт и несамоходные суда вместимостью не менее чем 80 тонн.
4. В судовых книгах регистрируются спортивные, прогулочные суда независимо от мощности главных двигателей и вместимости, а также суда, не указанные в пункте 3 настоящей статьи.
5. В Государственном судовом реестре и судовых книгах не регистрируются шлюпки и иные плавучие средства, которые являются принадлежностями судна.
6. В бербоут-чартерном реестре регистрируются суда, которым временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
7. За регистрацию судов взимаются сборы, подлежащие внесению в государственный бюджет Республики Казахстан, в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством.
Статья 15. Регистрация судов, используемых государственными органами
Регистрация судов, находящихся в собственности Республики Казахстан и используемых государственными органами для выполнения возложенных на них функций, за исключением военных кораблей, военно-вспомогательных судов и пограничных кораблей, осуществляется в государственном судовом реестре или судовой книге в соответствии с правилами регистрации судов и прав на них.
В случае использования таких судов в коммерческих целях они должны быть перерегистрированы.
Статья 16. Обязанность информировать об изменении сведений, вносимых в реестры судов
О любом изменении сведений, подлежащих внесению в реестры судов, собственник или фрахтователь судна по бербоут-чартеру обязаны сообщить морской администрации порта, в котором зарегистрировано судно, в течение двух недель со дня, когда им стало известно о таком изменении.

3-тарау. Кемелердi және оларға құқықтарды тiркеу
14-бап. Қазақстан Республикасының кеме тiзiлiмдерi
1. Кеме Қазақстан Республикасының кеме тiзiлiмдерiнiң (бұдан әрi -
кеме тiзiлiмдерi) бiрiнде:
1) мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде;
2) кеме кiтабында;
3) бербоут-чартерлiк тiзiлiмде мемлекеттiк тiркелуге жатады.
Кемелердi, соның iшiнде жасалып жатқан кемелердi және оларға құқықтарды тiркеу Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен кемелердi және оларға құқықтарды тiркеу ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кемеге меншiк құқығын және өзге заттық құқықтарды, сондай-ақ оның құқықтарын (кепiлдердi, жалдауды, сенiмгерлiк басқаруды және басқаларды) шектеу (ауыртпалықтау) тәртiбi тиiстi тiзiлiмде мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатады.
3. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде жолаушылар, жүк-жолаушылар, мұнай тасушы, жетекке алушы кемелер, қалқымалы бұрғылау қондырғылары, сондай-ақ қуаттылығы 55 киловаттан кем емес бас двигателдi өздiгiнен жүретiн және сыйымдылығы 80 тоннадан кем емес өздiгiнен жүрмейтiн кемелер тiркеледi.
4. Кеме кiтаптарында бас двигателiнiң қуаттылығына және сыйымдылығына қарамастан, спорттық, серуендiк кемелердiң, сондай-ақ осы баптың 3-тармағында көрсетiлмеген кемелер тiркеледi.
5. Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде және кеме кiтаптарында шлюпкалар мен кеменiң керек-жарағы болып табылатын өзге жүзбелi құралдар тiркелмейдi.
6. Бербоут-чартерлiк тiзілімде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын қадап жүзуге уақытша құқық берiлген кемелер тiркеледi.
7. Кемелердi тiркегенi үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiп пен мөлшерде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiне енгiзiлуге тиiс алым алынады.
15-бап. Yкiметтiк қызмет үшiн ғана пайдаланылатын кемелердi
тiркеу
Қазақстан Республикасы меншiгiндегi немесе ол пайдаланатын әскери, әскери-қосалқы және шекара кемелерiн қоспағанда, тек оларға жүктелген функцияларды орындау үшiн ғана қолданылатын кемелердi тiркеу мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде немесе кемелердi тіркеу мен оларға құқық ережелерiне сәйкес кеме кiтабында жүзеге асырылады.
Мұндай кемелердi коммерциялық мақсаттарда пайдаланған жағдайда олар қайта тiркелуге тиiс.
16-бап. Кеме тiзiлiмдерiне енгiзiлген мәлiметтердің
өзгеруi туралы хабардар ету мiндетi
Мемлекеттiк тiзiлiмге, кеме кiтабына немесе бербоут-чартерлiк
тiзiлiмге енгiзiлген мәлiметтердiң кез келген өзгерiсi туралы кеменiң
меншiк иесi немесе кеменiң бербоут-чартер бойынша кiрепұлшысы кеме
тiркелген органға, осындай өзгерiс туралы белгiлi болған күннен бастап екi
апта iшiнде хабарлауға міндеттi.

Статья 17. Изменение порта регистрации судна
Порт регистрации судна может быть изменен по просьбе собственника судна. Регистрация изменения порта регистрации судна осуществляется в соответствии с правилами регистрации судов и прав на них.
Статья 18. Отказ в регистрации судна и прав на него
В регистрации судна и прав на него может быть отказано в случаях, если:
1) с заявлением о регистрации обратилось ненадлежащее лицо;
2) не соблюдены требования, предусмотренные правилами регистрации судов и прав на них;
3) документы, представленные для регистрации не соответствуют требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Статья 19. Ответственность за нарушение правил регистрации судов
Лицо, уклоняющееся от обязательной регистрации судна, а также лицо, зарегистрировавшее судно в одном из реестров судов с нарушением установленного порядка или нарушившее обязанность информировать об изменении сведений, вносимых в реестры судов, несет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 4. Экипаж судна. Капитан судна
Статья 20. Состав экипажа судна
1. В состав экипажа судна входят капитан судна, другие лица командного состава судна и судовая команда.
2. К командному составу судна относятся помощники капитана судна, механики, электромеханики, радиоспециалисты и врачи. Уполномоченным органом на транспорте к командному составу судна могут быть отнесены также другие специалисты.
3. Судовая команда состоит из лиц, не относящихся к командному составу судна.
Статья 21. Минимальный состав экипажа судна
1. Каждое судно должно иметь на борту экипаж, члены которого имеют надлежащую квалификацию и состав которого достаточен по численности для обеспечения безопасности плавания судна и защиты морской среды.
2. В зависимости от типа и назначения судна, а также района его плавания и местонахождения, минимальный состав экипажа судна устанавливается уполномоченным органом на транспорте.
3. Свидетельство о минимальном составе экипажа судна, обеспечивающем безопасность плавания судна и защиту морской среды, выдается капитаном морского порта, которым осуществлена регистрация судна.
Статья 22. Требования к членам экипажа судна
1. К занятию должностей членов экипажа судна допускаются лица, имеющие соответствующее образование, в соответствии с правилами дипломирования членов экипажей судов, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
2. К работе на судне допускаются лица, имеющие свидетельства, удостоверяющие их годность к такой работе по состоянию здоровья.

17-бап. Кеменi тiркеу портының өзгеруi
Кеме тiркеу порты кеменiң меншік иесiнiң өтiнiшi бойынша өзгеруi
мүмкiн. Кеме тiркеу портын өзгертудi тiркеу кемелердi және оларға
құқықтарды тiркеу ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
18-бап. Кеменi және оның құқықтарын тiркеуден бас тартуы
Кеменi және оның құқықтарын тiркеуден:
1) тiркеу туралы өтiнiшпен өзге тұлға келген;
2) кемелердi және оның құқықтарын тiркеу ережелерiнде көзделген
талаптар сақталмаған;
3) тiркеу үшiн ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының
заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылуы
мүмкiн.
19-бап. Кемелердi тiркеу ережесiн бұзғандығы үшiн жауаптылық
Кеменi мiндеттi тiркеуден жалтарған тұлға, сондай-ақ кеменi кеме
тiзiлiмдерiнiң бiрiнде белгiленген тәртiптi бұза отырып тiркеген немесе
кеме тiзiлiмдерiне енгiзiлген мәлiметтердiң өзгергенi туралы хабардар ету
мiндетiн бұзған тұлға Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген
жауаптылыққа тартылады.
4-тарау. Кеме экипажы. Кеме капитаны
20-бап. Кеме экипажының құрамы
1. Кеме экипажының құрамына кеме капитаны, кеменiң командалық құрамының басқа тұлғалары мен кеме командасы кiредi.
2. Кеменiң командалық құрамына кеме капитанының көмекшілерi, механиктер, электр механиктерi радиомамандар және дәрiгерлер жатады. Көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган сонымен қатар басқа да мамандарды кеменiң командалық құрамына жатқызуы мүмкін.
3. Кеме командасы кеменiң командалық құрамына жатпайтын тұлғалардан тұрады.
21-бап. Кеме экипажының ең аз құрамы
1. Әрбiр кеме бортында мүшелерiнiң тиiстi бiлiктiлiгi бар және саны жағынан кеменiң жүзу қауiпсiздiгi мен теңiздің табиғи ортасын қорғауды қамтамасыз етуге жеткiлiктi экипаж болуға тиiс.
2. Кеменiң тұрпаты мен мiндетiне, сондай-ақ оның жүзу ауданы мен тұрған жерiне қарай экипаждың ең аз құрамын көлiктегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
3. Кеменiң жүзу қауiпсiздiгi мен теңiздiң табиғи ортасын қорғауды қамтамасыз етушi кеме экипажының құрамы туралы куәлiктi кеменi тiркеу жүзеге асырылған теңiз портының капитаны бередi.
22-бап. Кеме экипажының мүшелерiне қойылатын талаптар
1. Кеме экипажы мүшелерiнiң лауазымдарын иеленуге Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен кеме экипажының мүшелерiн дипломдау туралы тәртiпке сәйкес тиiстi бiлiмi бар тұлғалар жiберiледi.
2. Кемеде қызмет етуге олардың осындай қызметке денсаулық жағдайы жөнiнен жарамдылығын куәландыратын куәлiктерi бар тұлғалар жiберiледi.

Статья 23. Гражданство членов экипажа судна
1. В состав экипажа судна, за исключением судов, находящихся в собственности иностранного юридического или физического лица, или судов, зафрахтованных по договору бербоут-чартера, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан, кроме граждан Республики Казахстан могут входить иностранные граждане и лица без гражданства, которые не могут занимать должности капитана судна, старшего помощника капитана судна, старшего механика и радиоспециалиста.
2. В составе экипажа судна, находящегося в собственности иностранного юридического лица или зафрахтованного по договору бербоут-чартера, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан, иностранные граждане могут занимать командные должности, за исключением должности капитана судна.
Статья 24. Трудовые отношения на судне
Порядок приема на работу членов экипажа судна, их права и обязанности, условия труда и оплаты, а также порядок и основания их увольнения определяются законодательством о труде, настоящим законом, иными нормативными правовыми актами, а также коллективными и индивидуальными трудовыми договорами.
Статья 25. Репатриация членов экипажа судна
1. Члены экипажа судна, исполняющие трудовые обязанности за пределами Республики Казахстан, имеют право на репатриацию в случае:
1) истечения срока действия индивидуального трудового договора;
2) расторжения индивидуального трудового договора по инициативе судовладельца или члена экипажа судна в соответствии с законодательством о труде;
3) отстранения от исполнения служебных обязанностей капитаном судна в порядке статьи 34 настоящего Закона;
4) кораблекрушения;
5) заболевания, требующего лечения вне судна;
6) невозможности выполнения судовладельцем своих обязанностей в отношении членов экипажа судна, предусмотренных законодательством о труде и трудовыми договорами, вследствие банкротства, продажи судна или изменения государства регистрации судна;
7) направления судна без согласия членов экипажа судна в зону военных действий или зону эпидемиологической опасности.
2. Репатриация осуществляется по желанию члена экипажа судна:
1) в государство, в котором он проживает;
2) в порт, в котором он был принят на работу на судно;
3) в любой другой пункт, указанный при заключении индивидуального трудового договора.
3. Судовладелец обязан организовать надлежащую и быструю репатриацию. Репатриация осуществляется воздушным транспортом, а при его отсутствии или при соглашении сторон, - иными видами транспорта.
4. Расходы на репатриацию несет судовладелец.
Расходы на репатриацию члена экипажа судна включают в себя:

23-бап. Кеме экипажы мүшелерiнiң азаматтығы
1. Шетелдiк заңды тұлғалардың меншiгiндегi немесе бербоут-чартер шарты бойынша кiреге алынып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы астында жүзiп жүрген кемелердi қоспағанда, кеме экипажының құрамына Қазақстан Республикасының құрамына азаматтарынан басқа, кеме капитаны, кеме капитанының аға көмекшiсi, аға механик пен радиомаман лауазымдарын иелене алмайтын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалар да кіруi мүмкiн.
2. Шетелдiк заңды тұлғаның меншiгiндегi немесе бербоут-чартер шарты бойынша кiреге алынып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы астында жүзiп жүрген кеме экипажының құрамындағы шетелдiк азаматтар, кеме капитаны лауазымын қоспағанда, командалық лауазымдарды иеленуi мүмкiн.
24-бап. Кемедегi еңбек қатынасы
Кеме экипажы мүшелерiн қызметке алу олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек шарты мен ақы төлеу, сондай-ақ оларды қызметтен босату тәртiбi мен негiздерi еңбек туралы заңдармен, осы Заңмен өзге де нормативтiк құқықтық актiлермен, сондай-ақ дербес еңбек шарттарымен айқындалады.
25-бап. Кеме экипажы мүшелерiнің Отанына қайта оралуы
1. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде еңбек мiндеттерiн атқарушы кеме экипажының мүшелерi Отанына қайта оралуға:
1) дербес еңбек шартының қолданыс мерзiмi бiткен;
2) еңбек туралы заңдарға сәйкес кеме иесiнiң немесе кеме экипажы мүшесiнiң бастамасымен дербес еңбек шарты үзiлген;
3) осы Заңның 34-бабына сәйкес кеме капитаны қызметтiк мiндеттерiн атқарудан шеттеткен;
4) кеме күйреген;
5) кемеден тысқары емдеудi талап ететiн аурумен ауырған;
6) кеме иесiнiң банкроттықтың, кеменi сақтаудың немесе мемлекеттiң кеменi тiркеудi өзгеруiнiң салдарынан; кеме экипажының мүшелерiне қатысты еңбек туралы заңдар мен дербес еңбек шарттарында көрсетiлген өз мiндеттерiн орындау мүмкiндiгi болмаған;
7) кеме экипажы мүшелерiнiң келiсiмiнсiз кеменi әскери iс-қимылдар аймағына немесе мiндет қаупi бар аймаққа жiберген жағдайда құқығы бар.
2. Отанына қайта оралу кеме экипажы мүшелерiнiң қалауы бойынша:
1) өзi тұратын мемлекетке;
2) ол кемеге қызметке алынған аймаққа;
3) дербес еңбек шартын жасау кезiнде көрсетiлген кез келген басқа пунктке жүзеге асырылады.
3. Кеме иесi Отанына қайта оралуды лайықты деңгейде әрi тез ұйымдастыруға мiндеттi. Отанына қайта оралу әуе көлiгiмен, ал ол болмаған кезде немесе тараптардың келiсiмi бойынша, - көлiктiң өзге түрлерiмен жүзеге асырылады.
4. Отанына қайта оралу шығындары кеме иесiне жүктеледi.
Кеме экипажы мүшелерiнiң Отанына қайта оралу шығындарын мыналар құрайды:

1) стоимость проезда к месту репатриации;
2) стоимость питания и проживания с момента, когда член экипажа покидает судно, и до момента, когда член экипажа судна прибывает к месту репатриации;
3) стоимость лечения члена экипажа судна, если это необходимо, до тех пор, пока член экипажа судна по состоянию здоровья не будет годен для переезда к месту репатриации;
4) провоз 30 килограммов багажа до места репатриации;
5) плату по индивидуальному трудовому договору с момента, когда член экипажа покидает судно, и до момента, когда член экипажа судна прибывает к месту репатриации.
5. В случае, если причины, вызвавшие репатриацию члена экипажа судна, возникли по вине члена экипажа судна при исполнении им трудовых обязанностей, либо в случае расторжения индивидуального трудового договора по инициативе члена экипажа судна, судовладелец имеет право на возмещение расходов на репатриацию.
Статья 26. Ответственность за гибель или повреждение имущества члена экипажа судна
В случае гибели или повреждения имущества члена экипажа судна вследствие происшествия с судном судовладелец обязан возместить члену экипажа судна причиненный ущерб. Не подлежит возмещению ущерб, причиненный имуществу члена экипажа судна, виновного в происшествии с судном.
Статья 27. Обязанности судовладельца
1. Судовладелец обязан обеспечить членам экипажа судна во время их нахождения на судне:
1) безопасные условия труда;
2) охрану здоровья и медицинскую помощь;
3) наличие спасательных средств;
4) бесперебойное снабжение продовольствием и водой;
5) надлежащими помещениями для отдыха, питания, лечения, культурного и бытового обслуживания.
2. Судовладелец обязан страховать ответственность за нанесение вреда жизни и здоровью членам экипажа судна при исполнении ими трудовых обязанностей в соответствии с законодательством о страховании.
Статья 28. Управление судном и другие обязанности капитана судна
На капитана судна возлагается управление судном, в том числе судовождение, принятие мер по обеспечению безопасности плавания судна, защите морской среды, поддержанию порядка на судне, предотвращению причинения вреда судну, находящимся на судне людям и грузу.
Статья 29. Обязанность оказать помощь любому лицу, терпящему бедствие на море
1. Капитан судна обязан, если он может это сделать без серьезной опасности для своего судна и находящихся на нем людей, оказать помощь любому лицу, терпящему бедствие на море.
2. За нарушение обязанности, указанной в пункте 1 настоящей статьи, капитан судна несет ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

1) Отанына қайта оралу орнына дейiнгi жолақы;
2) кеме экипажының мүшесi кеменi тастап шыққан сәттен бастап, кеме экипажының мүшесi Отанына қайта оралу орнына жеткен сәтке дейiнгi тамақтануы мен тұрағының ақысы;
3) егер қажет болса, кеме экипажының мүшесi денсаулық жағдайына байланысты Отанына қайта оралу орнына баруға жарамды болғанға дейiнгi кеме экипажы мүшесiнiң емделу ақысы;
4) Отанына қайта оралу орнына дейiн 30 килограмм теңдеме жүк алып жүру;
5) кеме экипажының мүшесi кеменi тастап шыққан сәттен бастап, кеме экипажының мүшесi Отанына қайта оралу орнына жеткен сәтке дейiнгi дербес еңбек шарты бойынша төлем.
5. Егер кеме экипажы мүшесiнiң Отанына қайта оралуына мәжбүр еткен себептер кеме экипажы мүшесiнiң кiнәсiнен, оның еңбек мiндеттерiн орындау кезiнде не кеме экипажы мүшесiнiң бастамасы бойынша жеке еңбек шарты бұзылған жағдайда туындаса, кеме иесiнiң Отанына қайта оралуына кеткен
шығындарын өтеуге құқығы бар.
26-бап. Кеме экипажы мүшесi мүлкiнің жойылуы немесе
бүлiнгенi үшiн жауаптылық
Кемеде болған оқиға салдарынан кеме экипажы мүшесiнiң мүлкi жойылған
немесе бүлiнген жағдайда кеме иесi кеме экипажының мүшесiне келтiрiлген
залалдың орнын толтыруға мiндеттi. Кемеде болған оқиғаға кiнәлi кеме
экипажы мүшесiнiң мүлкiне келтiрiлген залалдың орны толтырылмайды.
27-бап. Кеме иесiнiң мiндеттерi
1. Кеме иесi олар кемеде болған уақытта кеме экипажының мүшелерiн:
1) еңбек жағдайының қауiпсiздiгiмен;
2) денсаулығын қорғаумен және медициналық көмекпен;
3) құтқару құралдармен
4) азық-түлiкпен және сумен іркiлiссiз жабдықтаумен;
5) демалу, тамақтану, емделу, мәдени және тұрмыстық қызмет көрсету үшiн тиiстi үй-жайлармен қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Кеме иесi кеме экипажы мүшелерiнiң еңбек мiндеттерін атқару кезiнде олардың өмiрi мен денсаулығына залал келтiргенi үшiн сақтандыру заңдарына сәйкес жауаптылықты қамсыздандыруға мiндеттi.
28-бап. Кеме капитанының кеменi басқаруы мен басқа да мiндеттерi
Кеме капитанына кеменi басқару, соның ішінде кеме жүргiзу, кеме жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдану, теңiздiң табиғи арнасын қорғау, кемеде тәртiптi қолдау, кемеге, кемедегi адамдар мен жүктерге, залал келтiретiн себептердiң алдын алу жүктеледi.
29-бап. Теңiзде апатқа ұшыраған кез келген тұлғаға көмек
көрсету міндеттілігі
1. Кеме капитаны, егер ол мұны өз кемесi және ондағы адамдар үшiн айтарлықтай қауiпсiз жасай алатын болса, теңiзде апатқа ұшыраған кез келген тұлғаға көмек көрсетуге мiндеттi.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген мiндеттердi бұзғаны үшiн кеме капитаны Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес жауаптылықта болады.

Статья 30. Обязанность оказать помощь после столкновения судов
1. Капитан каждого из столкнувшихся судов обязан после их столкновения, если он может это сделать без серьезной опасности для своих пассажиров, членов экипажа судна и своего судна, оказать помощь другому судну, его пассажирам и членам его экипажа.
2. Капитаны судов обязаны, если это возможно, сообщить друг другу названия своих судов, порты их регистрации, а также порты отправления и назначения.
Статья 31. Обязанность капитана судна оказать неотложную медицинскую помощь
В случае, если лицо, находящееся на борту судна, нуждается в неотложной медицинской помощи, которая не может быть оказана во время нахождения судна в море, капитан судна обязан зайти в ближайший порт или принять меры по доставке такого лица в ближайший порт, известив об этом судовладельца; а, при заходе судна в иностранный порт или доставке такого лица в иностранный порт, - с извещением также консульского учреждения Республики Казахстан.
Статья 32. Обязанность капитана судна в случае военных действий или иных случаях военной опасности
В случае военных действий в районе порта отправления или порта назначения судна либо в районе, через который судно должно пройти, а также в иных случаях военной опасности, капитан судна обязан принять все меры по обеспечению безопасности находящихся на судне людей, предотвращению вреда и захвата судна, документов, грузов и другого имущества.
Статья 33. Оставление судна его экипажем
В случае, если, по мнению капитана судна, судну грозит неминуемая гибель, капитан судна разрешает членам экипажа оставить судно после принятия всех мер по спасанию находящихся на судне пассажиров. Капитан судна оставляет судно последним после принятия зависящих от него мер по спасанию судового журнала, машинного журнала и радиожурнала, карт данного рейса, лент навигационных приборов, документов и ценностей.
Статья 34. Поддержание порядка на судне
1. Распоряжения капитана судна в пределах его полномочий подлежат исполнению всеми находящимися на судне лицами.
2. Капитан судна имеет право применять поощрения и налагать дисциплинарные взыскания на членов экипажа судна в соответствии с законодательством о труде.
Капитан судна имеет право отстранить от исполнения служебных обязанностей любого члена экипажа судна.
3. Капитан судна вправе изолировать лицо, действия которого не содержат признаков преступления, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, но создают угрозу безопасности судна или находящихся на нем людей и имущества.

30-бап. Кемелер соқтығысқаннан кейiн көмек көрсету мiндеттілігі
1. Әрбiр соқтығысқан кеменiң капитаны олар соқтығысқаннан кейiн егер ол мұны өзiнiң жолаушылары, кеме экипажының мүшелерi мен өзiнiң кемесiне айтарлықтай қауiпсiз, жасай алатын болса, басқа кемеге, оның жолаушылары мен оның экипаж мүшелерiне көмек көрсетуге мiндеттi.
2. Кеме капитандары, егер бұл мүмкiн болса, өз кемелерiнiң атауын
олар тiркелген порттарды, сондай-ақ көзделген және баратын порттарын
бiр-бiрiне хабарлауға мiндеттi.
31-бап. Кеме капитанының кезек күттiрмейтiн медициналық
көмек көрсету мiндеттілігі
Кеме бортындағы тұлға кеме теңiзде болған уақытта көрсету мүмкiн
болмайтын кезек күттiрмейтiн медициналық көмек көрсетудi қажет еткен
жағдайда, кеме капитаны жақын маңайдағы портқа кiруге немесе мұндай
тұлғаны, бұл туралы кеме иесiн құлақтандыра отырып; ал, кеме шетелдiк
портқа кiрген немесе мұндай тұлғаны шетелдiк портқа жеткiзген кезде, -
Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiн хабардар ете отырып, жақын
маңайдағы портқа жеткiзу жөнiнде шаралар қолдануға мiндеттi.
32-бап. Кеме капитанының әскери iс-қимылдар
жағдайындағы немесе соғыс қаупiнiң өзге де
жағдайларындағы мiндетi
Кеменiң аттану немесе баратын порты ауданындағы не кеме жүзiп өтуге тиiс аудандағы әскери iс-қимылдар, сондай-ақ өзге де соғыс қаупi жағдайларында кеме капитаны кемедегi адамдар қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде барлық шараларды қолдануға, залалдың және кеменi, құжаттарды, жүктердi және басқа мүлiктердi басып алудың алдын алуға мiндеттi.
33-бап. Кеменi оның экипажының тастап шығуы
Кеме капитанының пiкiрi бойынша, кемеге анық күйреу қаупi төнген жағдайда, кеме капитаны кемедегi жолаушыларды құтқару жөнiндегi барлық шараларды қолданғаннан кейiн экипаж мүшелерiнiң кеменi тастап шығуына рұқсат етедi. Кеме капитаны кемеден ең соңғы болып, кеме журналын, машиналық журнал мен радио- журналды, аталған рейстiң картасын, навигациялық аспап таспасын, құжаттар мен бағалы заттарды құтқару жөнiндегi өзiне қатысты шараларды қолданғаннан кейiн тастап шығады.
34-бап. Кемедегi тәртiптi қолдау
1. Кеме капитанның өз өкiлеттiгi шегiндегi өкiмдерiн кемедегi барлық тұлғалар орындалуға тиiс.
2. Кеме капитаны еңбек туралы заңдарға сәйкес кеме экипажының мүшелерiне ынталандыруға және тәртiптiк жаза қолдануға құқығы бар.
Кеме капитанының, кеме экипажының кез келген мүшесiнiң қызметтiк мiндеттердi атқаруын шеттетуге құқығы бар.
3. Кеме капитаны iс-әрекетiнде Қазақстан Республикасы заңдарында көзделiнген қылмыс белгiлерi жоқ, бiрақ кеменiң немесе ондағы адамдар мен мүлiктердiң қауіпсiздiгiне қатер төндiрген тұлғаларды оқшалауға хақылы.

Статья 35. Капитан судна как орган дознания
1. В случае обнаружения на судне, находящемся в дальнем плавании, признаков преступления, предусмотренного уголовным законодательством Республики Казахстан, капитан судна выполняет функции органа дознания в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
2. Капитан судна вправе задержать лицо, подозреваемое в совершении преступления, предусмотренного уголовным законодательством Республики Казахстан, и содержать его в специально приспособленном помещении до передачи его компетентным органам в первом порту Республики Казахстан, в который зайдет судно. В случае необходимости капитан судна должен направить такое лицо вместе с материалами дознания в Республику Казахстан на другом судне, плавающем под Государственным флагом Республики Казахстан.
3. Капитан судна может передать компетентным органам иностранного государства, если это предусмотрено международным договором Республики Казахстан, лицо, подозреваемое в совершении преступления, направленного против безопасности морского судоходства, за исключением гражданина Республики Казахстан, а также лица без гражданства, постоянным местом жительства которого является Республика Казахстан. В данном случае капитан судна обязан, если это практически осуществимо, по возможности до входа судна в территориальные воды иностранного государства, направить в его компетентные органы уведомление о своем намерении передать им такое лицо и причинах его передачи, а также предоставить указанным органам имеющиеся доказательства.
4. В случае обнаружения на судне во время пребывания его в порту Республики Казахстан признаков преступления, предусмотренного уголовным законодательством Республики Казахстан, капитан судна обязан немедленно сообщить об этом компетентным органам.
Статья 36. Обязанности капитана судна в случаях оставления завещания, рождения на судне ребенка и смерти на судне
1. Капитан судна вправе удостоверить завещание лица, находящегося во время плавания на судне. Завещание, удостоверенное капитаном судна, приравнивается к нотариально удостоверенному.
2. Капитан судна обязан сделать запись в судовом журнале о каждом случае рождения ребенка на судне и о каждом случае смерти на судне.
3. Капитан судна обязан уведомить одного из близких родственников умершего или супруга умершего о его смерти и принять меры по сохранению и отправке тела умершего на родину. При отсутствии такой возможности капитан судна обязан предать тело умершего земле или кремировать его и отправить урну с прахом на родину.
В исключительном случае, если судно должно находиться длительное время в открытом море и тело умершего не может быть сохранено, капитан судна имеет право предать тело умершего морю согласно морским обычаям с составлением соответствующего акта.

35-бап. Кеме капитаны анықтау органы ретiнде
1. Алыс жүзуде жүрген кемеде Қазақстан Республикасының қылмыстық заңдарында қарастырылған кез келген қылмыс белгiлерi анықталған жағдайда кеме капитаны Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргiзу заңдарына сәйкес анықтау органы функциясын атқарады.
2. Кеме капитаны Қазақстан Республикасының қылмыстық заңдарында көзделген қылмыс жасаған ретiнде сезiктi тұлғаны ұстауға және оны кеме кiретiн Қазақстан Республикасының алғашқы портындағы құзыреттi органдарға бергенге дейiн арнайы жабдықталған үй-жайда қамауда ұстауға хақылы.
3. Кеме капитаны, Қазақстан Республикасының азаматынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдардан басқа, теңiз су жолдары қауiпсiздiгiне қарсы бағытталған қылмыс жасаушы ретiнде сезiктi адамды, егер бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген болса, шетел мемлекетiнiң құзыреттi органына беруi мүмкiн. Қажет болған жағдайда кеме капитаны, егер мұны кеме шетел мемлекетiнiң аумақтық суларына кiргенге дейiн iс жүзiнде жүзеге асыру мүмкiн болса, оның құзыреттi органдарына осындай адамды беру туралы ойын және оны берудiң себептерiн, алдын ала хабардар етуге, сондай-ақ көрсетілген органға қолда бар дәлелдердi беруге мiндеттi.
4. Кемеде Қазақстан Республикасының портына келген уақытта Қазақстан Республикасының қылмыстық заңдарында көзделген қылмыс белгiлерi анықталған жағдайда, кеме капитаны бұл туралы құзыреттi органдарға дереу хабарлауға мiндеттi.
36-бап. Кеме капитанының аманат қалдыру, кемеде баланың
тууы және кемедегi өлiм жағдайларындағы міндеттерi
1. Кеме капитаны жүзу уақытында кемеде болған тұлғаның аманатын куәландыруға хақылы. Кеме капитаны куәландырған аманат нотариат куәландырғанмен теңестiрiледi.
2. Кеме капитаны кеме журналына кемедегi әрбiр баланың туу жағдайы туралы және кемедегi әрбiр өлiм жағдайы туралы жазба жасауға мiндеттi.
3. Кеме капитаны қайтыс болған адамның жақын туыстарының бiрiн немесе қайтыс болған адамның қосағын оның өлiмi туралы хабардар етiп, қайтыс болған адамның мәйiтiн сақтауға және туған жерiне аттандыруға мiндеттi. Мұндай мүмкiндiк болмаған жағдайда кеме капитаны қайтыс болған адамның мәйiтiн жер қойнына беруге немесе оны отқа жағып, күлi салынған сауытты туған жерiне аттандыруға мiндеттi.
Ерекше жағдайда, егер кеме ашық теңiзде ұзақ уақыт қалуға тиiс болса және қайтыс болған адамның мәйiтiн сақтауға мүмкiндiк болмаса, кеме капитаны теңiз дәстүрiне сай, тиiстi актi жасай отырып, өлген адамды теңiзге батыруға құқығы бар.

4. Капитан судна обеспечивает составление описи и сохранность находящегося на судне имущества умершего до передачи такого имущества согласно описи капитану первого порта Республики Казахстан, в который зайдет судно.
Статья 37. Капитан судна как представитель судовладельца и грузовладельца
Капитан судна признается представителем судовладельца и грузовладельца в отношении сделок, необходимых в связи с потребностями судна, груза или плавания, а также исков, касающихся вверенного капитану судна имущества, в отсутствие судовладельца и грузовладельца или их законных представителей.
Статья 38. Возложение обязанностей капитана судна на старшего помощника капитана судна
В случае смерти, болезни или иной причины, препятствующих капитану судна выполнять свои служебные обязанности, обязанности капитана судна до получения распоряжения судовладельца возлагаются на старшего помощника капитана судна.
Глава 5. Морской порт
Статья 39. Правовой статус и виды морских портов
1. Правовой статус морского порта определяется настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами.
2. Морские порты являются объектами общего пользования, могут находиться в собственности любого лица и подразделяются по назначению - на торговые и специализированные (рыбные, нефтяные и прочие).
3. Акватория и земли береговой линии морского порта являются государственной собственностью.
4. Отвод земельных и водных участков для морского порта, а также изъятия этих участков производится в порядке, установленном действующим законодательством.
5. Государственный контроль в морских портах осуществляется уполномоченным органом на транспорте через свои представительства - морские администрации порта.
Статья 40. Обязанность судна по соблюдению режима морского порта
Во время пребывания в морском порту любое судно обязано соблюдать законодательство Республики Казахстан по обеспечению безопасности плавания в порту, а также законные требования государственных органов, осуществляющих контрольные и специальные исполнительские функции (таможенных, пограничных, санитарно-карантинных, фитосанитарных, ветеринарных и других государственных органов).
Статья 41. Услуги, оказываемые в морском порту
1. Морской порт осуществляет погрузку, выгрузку (разгрузку) и обслуживание судов в порядке очередности их прибытия, транспортно- экспедиторские и складские операции с грузами, перевалку на морской транспорт грузов с других видов транспорта и обратно, обслуживание пассажиров морских судов, а также перевозки грузов, пассажиров и багажа на судах порта и на других видах транспорта.

4. Кеме капитаны кеме бiрiншi кiретiн Қазақстан Республикасы портының
капитанына тiзiмдемеге сәйкес мұндай мүлiктi бергенге дейiн, қайтыс болған
адамның кемеде қалған мүлкiне тiзiмдеме жасап, сақталуын қамтамасыз етедi.
37-бап. Кеме капитаны кеме иесiнiң және жүк иесiнiң өкілi ретiнде
Кеме капитаны кеме иесi мен жүк иесiнiң немесе олардың заңды
өкілдерiнiң болмаған кезiнде кеменiң, жүктiң немесе жүзудiң қажеттiлiгiне,
сондай-ақ кеме капитанына сенiп тапсырылған мүлiкке қатысты талап-арызға
байланысты қажетті мәмілелерге қатысты кеме иесiнiң және жүк иесiнiң өкілi
ретiнде танылады.
38-бап. Кеме капитанының мiндеттерiн кеме капитанының
аға көмекшісiне жүктеу
Кеме капитаны қайтыс болған, ауырған немесе кеме капитанына өз
қызметтiк мiндеттерiн орындауға кедергi келтiретiн басқа жағдайда, кеме
капитанының мiндеттерi кеме иесiнiң өкiмiн алғанға дейiн кеме капитанының
аға көмекшiсiне жүктеледi.
5-тарау. Теңiз порты
39-бап. Теңiз порттарының құқықтық мәртебесi мен түрлерi
1. Теңiз портының құқықтық мәртебесi осы Заңмен, өзге де нормативтiк
құқықтық актiлермен айқындалады.
2. Теңiз порттары жалпы пайдалану объектiлерi болып табылады, кез келген тұлғаның меншiгiнде болуы мүмкiн және мақсатына қарай - сауда порты және мамандандырылған порт (балық, мұнай және басқалары) болып бөлiнедi.
3. Теңiз портының акваториясы мен жағалау сызығындағы жерi мемлекеттiк меншiк болып табылады.
4. Теңiз порты үшiн жер және су учаскелерiн бөлу, сондай-ақ бұл учаскелердi алып қою қолданыстағы заңдарда белгіленген тәртiппен жүргiзiледi.
5. Теңiз порттарындағы мемлекеттiк бақылауды өзiнiң өкілдiгi - порттың теңiз әкiмшілігi арқылы көлiктегi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
40-бап. Кеменiң теңiз порты режимін сақтау жөніндегi міндетi
Теңiз портында болған уақытта кез келген кеме портта жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ бақылау және арнайы атқару функцияларын (кедендiк, шекаралық, санитариялық-карантиндiк, фитосанитариялық, ветеринарлық және басқа мемлекеттiк органдардың) жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың заңды талаптарын сақтауға мiндеттi.
41-бап. Теңiз портында көрсетiлетін қызметтер
1. Теңiз айлағы жүк тиеудi, жүк түсiрудi және олардың келуiне байланысты кезектiлiк ретiмен кемелерге қызмет көрсетуді, жүктермен көліктік-экспедиторлық және қойма операцияларын, теңiз көлiгiне көлiктiң басқа түрлерiнен жүктерді тиеу және керiсiнше, теңiз жолаушылар кемелерiне қызмет көрсетудi, сондай-ақ порт кемелерiнде және көлiктiң басқа түрлерiнде жүктердi, жолаушыларды және теңдеме жүктердi тасымалдауды жүзеге асырады.

2. Перечень обязательных услуг морского порта утверждается уполномоченным органом на транспорте. Государство регулирует максимальный размер платы за услуги, входящие в обязательный перечень, в соответствии с законодательством.
3. Размеры платы за услуги, не входящие в перечень обязательных, определяются договорами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 42. Использование территории морского порта
Владельцы помещений и сооружений в морском порту обязаны предоставлять государственным органам, осуществляющим свои функции, необходимые помещения и услуги на условиях договоров.
Статья 43. Ответственность оператора морского терминала
1. Оператор морского терминала несет ответственность за утрату, недостачу или повреждение груза, а также просрочку в его выдаче с момента принятия его в свое ведение до момента передачи.
2. За утрату, недостачу или повреждение груза оператор морского терминала несет ответственность в размере его фактической стоимости.
3. Ответственность оператора морского терминала за просрочку в выдаче груза определяется в договоре.
4. Оператор морского терминала вправе удержать груз в обеспечение причитающихся ему платежей и реализовать его в порядке, предусмотренном законодательством.
Оператор морского терминала не вправе продать контейнеры, паллеты или иные подобные средства транспортировки и упаковки, не принадлежащие перевозчику или отправителю, за исключением случаев возмещения расходов на ремонт или улучшение этих средств.
Статья 44. Ограничения при применении мер по обеспечению исковых требований
При применении мер по обеспечению исковых требований в виде наложения ареста на имущество морского порта общего пользования, судом или иным компетентным органом, принявшим такое решение, должен быть установлен и обеспечен обычный порядок пользования таким имуществом.
Глава 6. Государственный надзор в морском порту
Статья 45. Морская администрация порта
1. Морская администрация порта осуществляет следующие функции:
1) ведет реестры судов и осуществляет государственную регистрацию судов в и выдачу соответствующих судовых документов;
2) государственную регистрацию прав собственности на суда и строящиеся суда, залога судна или строящегося судна и иных прав на них, выдачу соответствующих документов;
3) выдачу дипломов, квалификационных свидетельств, подтверждений их выдачи и паспортов моряка членам экипажей судов;
4) проверку судовых документов, дипломов, квалификационных свидетельств и подтверждений к дипломам и квалификационным свидетельствам;
5) контроль за соблюдением требований о порядке захода судов в порт и выхода их из порта;

2. Теңiз портының мiндеттi қызмет көрсету тiзiлiмiн көлiктегi уәкiлеттiк орган бекiтедi. Мемлекет мiндеттi тiзiлiмге енген қызмет көрсетулер үшiн ең жоғарғы төлем көлемiн заңдарға сәйкес реттейдi.
3. Міндеттi тiзiлiмге енбеген қызметтер үшiн төлем көлемi шарттармен айқындалады.
42-бап. Теңiз порты аумағын пайдалану
Теңiз портындағы үй-жайлар мен құрылғылар иелерi өз функцияларын жүзеге асырушы мемлекеттiк органға шарттарда көрсетiлген мiндеттеріне орай қажеттi үй-жайлар мен қызмет көрсетулердi ұсынуға міндеттi.
43-бап. Теңіз терминалы операторының жауапкершілiгi
1. Теңiз терминалының операторы жүктiң жоғалғаны, кем болғаны және зақымданғаны, сондай-ақ оны өз иелiгiне қабылдаған сәттен бастап берген сәтке дейiнгi өткiзiп алған мерзiмi үшiн жауап бередi.
2. Теңiз терминалының операторына жүктi жоғалтқаны, кем болғаны және зақымданғаны үшiн оның нақты бағасы көлемiнде жауапкершiлік жүктеледi.
3. Теңiз терминалы операторының жүктi берудегi өткiзiп алған мерзiмi үшiн жауапкершiлiк шартта айқындалады.
4. Теңiз терминалы операторының өзiне есептелген төлемдердi қамтамасыз ету үшiн жүктi ұстап қалуға және оны заңдарда көзделген тәртiппен сатуға хақылы.
Теңiз терминалы операторының контейнерлердi, поллеттердi немесе
жөндеуге не осы құралдарды жақсартуға кеткен шығындардың орнын толтыру
жағдайларын қоспағанда, тасымалдаушыға немесе жөнелтушiге тиесiлi емес
тасымалдау мен ораманың өзге де осындай жабдықтарын сатуға құқығы жоқ.
44-бап. Талап арыздар талаптарын қамтамасыз ету жөнiнде
шаралар қолдану кезіндегi шектеулер
Жалпы пайдаланудағы теңiз портының мүлкiне тыйым салу түрiндегi талап
арыздар талаптарын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдану кезiнде осындай
шешiм қабылдаған сот немесе өзге де құзыреттi орган осындай мүлiктi
пайдаланудың қарапайым тәртiбi белгiленiп қамтамасыз етiлуге тиiс.
6-тарау. Теңiз портындағы мемлекеттiк қадағалау
45-бап. Порттың теңіз әкiмшiлiгi
1. Порттың теңiз әкiмшілiгi мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кемелердi тiркеу және тиiстi кеме құжаттарын беру;
2) кемеге және жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын, кеме немесе жасалып жатқан кеме кепiлiн және оларға өзге де құқықтарды тiркеу, тиiстi құжаттар беру;
3) кеме экипажының мүшелерiне дипломдар, бiлiктiлiк куәлiктерiн,
олардың берiлгенiн куәландырулар мен теңiзшi төлқұжатын беру;
4) кеме құжаттарын, дипломдарды, бiлiктiлiк куәлiктерiн және
дипломдар мен білiктiлiк куәлiктерiн куәландыруларды тексеру;
5) кемелердiң портқа кiру және олардың порттан шығу тәртiптi туралы
талаптардың сақталуына бақылау жасау;

6) оформление прихода судов в порт и выхода их из порта;
7) контроль за деятельностью лоцманской службы и системой управления движением судов;
8) контроль за ледокольной проводкой судов на подходах к порту и в пределах акватории порта;
9) выдачу разрешений на подъем затонувшего в море имущества;
10) выдачу разрешений на проведение в порту строительных, гидротехнических и иных работ;
11) расследование аварийных случаев с судами в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом на транспорте;
12) определение местонахождения на территории морского порта государственных органов, осуществляющих контрольные и специальные исполнительские функции;
13) контроль технического состояния портовых сооружений и их эксплуатации;
14) противопожарный контроль.
Статья 46. Капитан морского порта
1. Капитан морского порта возглавляет морскую администрацию порта и действует в соответствии с законодательством и положением, утвержденным уполномоченным органом на транспорте.
2. Распоряжения капитана морского порта, сделанные в пределах его компетенции, обязательны для всех находящихся в порту судов, организаций и граждан.
3. По требованию капитана морского порта находящиеся в порту суда обязаны участвовать в спасании людей и судов, терпящих бедствие в пределах акватории порта.
4. За нарушение правил безопасности мореплавания капитан морского порта вправе налагать административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 47. Контроль за судами
1. При осуществлении контроля за судами, выходящими в море, капитан морского порта проверяет:
1) наличие судовых документов;
2) соответствие основных характеристик судна судовым документам;
3) соблюдение требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна.
2. При отсутствии судовых документов или наличии достаточных оснований полагать, что судно не удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания, капитан морского порта может подвергнуть судно осмотру.
3. В целях проверки устранения недостатков, препятствующих выдаче разрешения на выход судна из морского порта, капитан морского порта может провести контрольный осмотр судна.
Статья 48. Разрешение на выход судов из морского порта
1. Каждое судно до выхода из морского порта обязано получить на это разрешение капитана морского порта.
2. Капитан морского порта отказывает в выдаче разрешения на выход судна из морского порта в случаях:
1) непригодности судна к плаванию;
2) нарушения требований к загрузке, снабжению, укомплектованию экипажа или наличия других недостатков судна, создающих угрозу безопасности плавания, жизни или здоровью находящихся на судне людей, а также угрозу причинения ущерба морской среде;

6) кемелердiң портқа келуiн және олардың порттан шығуын ресiмдеу;
7) лоцмандық қызмет пен кемелер қозғалысын басқару жүйесiне бақылау
жасау;
8) кемелердi портқа кiрерде және порт акваториясының шегiнде
мұзжарғыштардың ілестіріп өтуiне бақылау жасау;
9) теңiзге батқан мүлiктi көтеруге рұқсат беру;
10) портта құрылыс, гидротехникалық және өзге жұмыстарды жүргiзуге
рұқсат беру;
11) көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен ережелерге сәйкес
кемелермен болған апат оқиғаларына тексеру жүргiзу;
12) бақылау және арнайы атқару функцияларын жүргiзушi мемлекеттiк
органның теңiз порт аумағындағы орналасқан жерiн айқындау;
13) порттағы құрылыстар мен оларды пайдаланудың техникалық жай-күйiне
бақылау жасау;
14) өртке қарсы бақылау жасау.
46-бап. Теңiз портының капитаны
1. Теңiз портының капитаны порттың теңiз әкiмшiлiгiн басқарады және
заңдар мен көлiктегi уәкiлеттi орган бекiткен ережеге сәйкес iс-әрекет
етедi.
2. Теңiз порты капитанының өз құзыретi шегiнде жасаған өкiмi порттағы
кемелер, ұйымдар және азаматтардың барлығы үшiн мiндеттi.
3. Теңiз порты капитанының талабы бойынша порттағы кемелер порт
акваториясының шегiндегi апатқа ұшыраған адамдар мен кемелердi құтқаруға
қатысуға мiндеттi.
4. Теңiз портының капитаны теңiзде жүзу қауiпсiздiгi ережелерiн
бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк жаза
қолдануға хақылы.
47-бап. Кемелерге бақылау жасау
1. Теңiзге шығатын кемелерге бақылау жасауды жүзеге асыру кезiнде
теңiз портының капитаны:
1) кеме құжаттарының бар-жоқтығын;
2) кеменiң негiзгi сипаттамасының кеме құжаттарына сәйкестiгiн;
3) кеме экипажын жинақтауға қойылатын талаптардың сақталуын тексередi.
2. Кеме құжаттары жоқ болған немесе кеменiң теңiзде жүзу қауiпсiздiгi
талаптарын қанағаттандырмайтынына жеткiлiктi негiздер бар кезде теңiз
портының капитаны кеменi тексеруге алуы мүмкін.
3. Кеменiң теңiз портынан шығуына рұқсат беруге кедергi келтiретiн
олқылықтардың жойылғанын тексеру мақсатында теңiз портының капитаны кеменi
бақылаулық тексеруден өткiзуi мүмкiн.
48-бап. Кемелердің теңiз портынан шығуына рұқсат беру
1. Әрбiр кеме теңiз портынан шығуға дейiн бұған теңiз портының
капитанынан рұқсат алуға мiндеттi.
2. Теңiз портының капитаны кеменiң теңiз портынан шығуына мына
жағдайларда:
1) кеменiң жүзуге жарамсыз болғанда;
2) тиеуге, жабдықтауға, экипаж жинақтауға қойылған талаптар бұзылғанда немесе кемедегi адамдардың өмiрi мен денсаулығына, кеменiң жүзу қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн басқа да кемшiлiктерi, сондай-ақ теңiздiң табиғи ортасына залал келтiру қаупi болғанда;

3) нарушения требований, предъявляемых к судовым документам;
4) предписания соответствующих государственных органов (таможенных, санитарно-карантинных, фитосанитарных, пограничных органов и иных);
5) неуплаты портовых сборов, взимаемых морской администрацией порта.
Статья 49. Задержание судна
1. Капитан морского порта по просьбе лица, имеющего требование, возникшее в связи с осуществлением спасательных операций, со столкновением судов, с повреждением портовых сооружений, водных бассейнов, судоходных путей и средств навигационной обстановки или в связи с иным причинением вреда, может задержать выход судна до обеспечения обязательств судовладельца, грузовладельца.
2. Распоряжение о задержании судна по требованиям, перечисленным в пункте 1 настоящей статьи, действительно в течение 72 часов, за исключением дней, официально рассматриваемых как нерабочие. В случае, если в течение указанного срока судно не арестовано компетентными органами, оно подлежит немедленному освобождению.
3. Ответственность за убытки, причиненные необоснованным задержанием судна, несет лицо, по требованию которого состоялось задержание.
Статья 50. Строительство в зоне действия средств навигационной обстановки
Строительство в зоне действия средств навигационной обстановки морских путей должно быть согласовано с уполномоченным органом на транспорте.
Глава 7. Морские лоцманы
Статья 51. Лоцманская проводка судов
1. Лоцманская проводка судов осуществляется в целях обеспечения безопасности плавания и предотвращения происшествий с судами, а также защиты морской среды, в соответствии с правилами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
2. К работе в качестве морских лоцманов могут быть допущены граждане Республики Казахстан, удовлетворяющие квалификационным требованиям, установленным уполномоченным органом на транспорте.
3. Уполномоченный орган на транспорте устанавливает районы обязательной и районы необязательной лоцманской проводки судов и доводит такие районы до всеобщего сведения в морских портах и лоциях.
4. Порядок лоцманской проводки судов в морских портах, имеющих смежные акватории, устанавливается капитанами морских портов.
Статья 52. Обязательная лоцманская проводка судов
1. Судно не вправе осуществлять плавание без лоцмана в районах обязательной лоцманской проводки судов, за исключением категорий судов, освобождаемых от обязательной лоцманской проводки в соответствии с правилами лоцманской проводки судов.
Капитан судна, нарушивший данный запрет, несет административную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3) кеме құжаттарына қойылатын талаптар бұзылғанда;
4) тиiстi мемлекеттiк органдар (кедендiк, санитариялық-карантиндiк, фитосанитарлық, шекаралық органдар мен басқа да құзыреттi мемлекеттiк органдар) нұсқама бергенде;
5) порттың теңiз әкiмшiлiгi алатын порт алымдары төленбегенде рұқсат беруден бас тартады.
49-бап. Кеменi ұстау
1. Теңiз портының капитаны құтқару операцияларын жүзеге асыруға, кемелердiң соқтығысуына, айлақ құрылыстарының, су бассейндерiнiң, кеме су жолдары мен навигациялық жағдай құралдарының зақымдалуына байланысты немесе өзге де залал келтiруге байланысты туындаған талаптары бар тұлғаның өтiнiшi бойынша кеменi кеме иесiнiң, жүк иесiнiң мiндеттердi қамтамасыз еткенге дейiн ұстауы мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағында санамаланған талаптар бойынша кеменi ұстап
тұру туралы өкiмнiң, ресми жұмыс күнi болып қаралмаған күндердi
қоспағанда, 72 сағат бойына күшi болады. Егер көрсетiлген мерзiм ішінде
кеменi құзыреттi органдар тұтқындамаған жағдайда, ол дереу босатылуға тиiс.
3. Кеменi негiзсiз ұстаудан келген зияндар үшiн жауапкершілiк талап
етуi бойынша ұстау жүргiзiлген адамға жүктеледi.
50-бап. Навигациялық жағдай құралдарының әрекетi
аймағындағы құрылыс
Теңiз жолдарының навигациялық жағдай құралдарының әрекетi аймағындағы
құрылыс көлiктегi уәкiлеттi органмен келiсiлуге тиiс.
7-тарау. Теңiз лоцмандары
51-бап. Кемелердi лоцмандық жүргiзу
1. Кемелердi лоцмандық жүргiзу жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және кемелермен болатын оқиғалардың алдын алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен ережелерге сәйкес теңiздiң табиғи ортасын қорғау мақсатында жүзеге асырылады.
2. Қызметке теңiз лоцмандары ретiнде көлiктегi уәкiлеттi орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарын қанағаттандыратын Қазақстан Республикасының азаматтары жiберiлуi мүмкiн.
3. Көлiктегi уәкiлеттi орган кемелердi лоцмандық жүргiзудiң мiндеттi аудандары мен мiндеттi емес аудандарын белгiлейдi және мұндай аудандарды теңiз порттары мен лоцияларында жалпыға ортақ мәлiмет ретiнде жеткiзедi.
4. Аралас акваториялары бар теңiз порттарындағы кемелердi лоцмандық жүргізу тәртiбiн теңiз порттарының капитандары белгiлейдi.
52-бап. Кемелердi мiндеттi лоцмандық жүргiзу
1. Кемелердi лоцмандық жүргiзу ережелерiне сәйкес мiндеттi лоцмандық жүргiзуден босатылған кемелер санаттарын қоспағанда, кеменiң кемелердi лоцмандық жүргiзудiң мiндеттi аудандарында лоцмансыз жүзудi жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Аталған тыйым салуды бұзушы кеме капитаны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылады.

2. Категории судов, освобождаемых от обязательной лоцманской проводки, в обязательном порядке доводятся до всеобщего сведения в морских портах.
Статья 53. Необязательная лоцманская проводка судов
1. В районах, где лоцманская проводка судов является необязательной, капитан судна может взять на судно лоцмана.
2. В районах, где лоцманская проводка судов является необязательной, капитан морского порта может установить обязательную лоцманскую проводку судов, в случаях:
1) если судно или перевозимый им груз могут причинить ущерб морской среде;
2) если судно имеет серьезные повреждения корпуса, механизмов или оборудования, что может существенно влиять на безопасность мореплавания в порту. В таком случае капитан судна уведомляется капитаном морского порта о том, что его судно должно следовать под обязательной лоцманской проводкой.
Статья 54. Ответственность лоцмана и капитана судна
Присутствие на судне лоцмана не исключает ответственность капитана судна за управление судном. При наличии достаточных оснований для сомнений в правильности рекомендаций лоцмана капитан судна вправе в целях безопасного плавания судна отказаться от услуг данного лоцмана. В случае, если лоцманская проводка судна является обязательной, капитан судна должен потребовать заменить лоцмана.
Статья 55. Ответственность за ненадлежащую лоцманскую проводку судна
1. Ответственность лоцмана или организации, работником которой он является, за ненадлежащую лоцманскую проводку судна, ограничена суммой, равной десятикратной оплате за такие услуги.
2. Лоцман или организация, работником которой он является, несет ответственность в полном объеме, если доказано, что убытки, причиненные судну в результате ненадлежащей лоцманской проводки, явились результатом действия или бездействия лоцмана или организации, работником которой он является, совершенного умышленно или по грубой неосторожности.
3. Лоцман, виновный в ненадлежащей лоцманской проводке судна, может быть дисквалифицирован в порядке и на условиях, определенных правилами о лоцманской проводке судов.
Глава 8. Затонувшее имущество
Статья 56. Подъем затонувшего имущества его собственником
1. Собственник затонувшего имущества должен известить капитана ближайшего морского порта о своем намерении поднять такое имущество в течение одного года со дня, когда имущество затонуло.
2. Капитан морского порта в течение трех месяцев со дня получения заявления собственника затонувшего имущества устанавливает порядок и срок подъема затонувшего имущества. Собственник затонувшего имущества имеет право осуществить его подъем в течение одного года с момента получения разрешения.

2. Лоцмандық жүргiзуден босатылған кемелер санаттары теңiз порттарында жалпыға ортақ мәлiмет ретiнде мiндеттi түрде жеткiзiледi.
53-бап. Кемелердi мiндеттi емес лоцмандық жүргiзу
1. Кемелердi лоцмандық жүргiзу мiндеттi болып табылмайтын аудандарда кеме капитаны кемеге лоцман алуы мүмкiн.
2. Кемелердi лоцмандық жүргiзу мiндеттi болып табылмайтын аудандарда порттың кеме капитаны:
1) егер кеме немесе ол тасымалдайтын жүк теңiздiң табиғи ортасына зиян келтiруi мүмкiн болған;
2) егер кеменiң, порттағы теңiзде жүзу қауiпсiздiгiне елеулi әсер етуi мүмкiн, корпусының, механизмдерiнiң немесе жабдықтарының салмақты зақымданғаны белгілі болған жағдайларда порттың кеме капитаны кемелердi мiндеттi лоцмандық жүргiзудi белгiлеуi мүмкiн. Мұндай жағдайда кеме капитанына оның кемесiнiң мiндеттi лоцмандық жүргізудің соңынан өтуге тиiс екендiгi туралы хабардар етiледi.
54-бап. Кеме лоцманы мен капитанының жауапкершілiгi
Кемеде лоцманның болуы кеме капитанының кеме басқаруына жауапкершiлiктi жоққа шығармайды. Лоцман ұсынылымының дұрыстығына күдiктенуге жеткiлiктi негiздер болған кезде кеме капитанының кеменiң кеме жүзуiнiң қауiпсiздiгi мақсатында аталған лоцманның қызмет көрсетуiнен бас тартуға хақылы. Кеменi лоцмандық жүргiзу мiндеттi болған жағдайда кеме капитаны лоцманды ауыстыруды талап етуге тиiс.
55-бап. Кемелердi лоцмандық жүргiзумен лайықты
қамтымағаны үшін жауапкершілiк
1. Лоцманның немесе ол қызметкерi болып табылатын ұйымның кеменi лоцмандық жүргiзумен лайықты қамтымағаны үшiн жауапкершiлiк осындай қызмет көрсеткенi үшiн төленетiн төлемнiң он есесiне тең сомамен шектеледi.
2. Лоцманның немесе ол қызметкерi болып табылатын ұйымның, егер лоцмандық жүргiзумен лайықты қамтылмағанның нәтижесiнде кемеге келтiрiлген шығындар дәлелденсе, лоцманның немесе ол қызметкер болып табылатын ұйымның әрекетiнiң немесе әрекетсiздiгiнiң қасақана жасаған әрекетiнiң немесе дөрекi абайсыздықтың нәтижесi болып табылса, толық көлемде жауапкершiлiкте болады.
3. Кеменi лоцмандық жүргiзумен лайықты қамтымағаны үшiн кiнәлi лоцман кемелердi лоцмандық жүргiзу туралы ережеде айқындалған тәртiп пен шарттарға білiктiлiгiнен айырылуы мүмкiн.
8-тарау. Суға батқан мүлiк
56-бап. Суға батқан мүлiктi оның иесінің алып шығуы
1. Суға батқан мүлiктiң иесi осындай мүлiктi мүлiк суға батқан күннен бастап бiр жыл iшiнде алып шығу туралы өзiнiң ойы бар екенiн жақын маңайдағы теңiз портының капитанына хабарлауға тиiс.
2. Теңiз портының капитаны суға батқан мүлiк иесiнiң өтiнiшiн алған күннен бастап үш ай iшiнде суға батқан мүлiкті алып шығу тәртiбi мен мерзiмiн белгiлейдi. Суға батқан мүлiк иесiнiң рұқсат алған сәттен бастап бiр жыл iшiнде оны алып шығуды жүзеге асыруға құқығы бар.

3. В случаях, если затонувшее имущество создает угрозу безопасности мореплавания или причинения ущерба морской среде загрязнением, либо препятствует осуществлению промысла водных биологических ресурсов, деятельности порта и работам в порту, собственник затонувшего имущества обязан по требованию и в разумный срок, установленный капитаном морского порта, поднять затонувшее имущество, а при необходимости - удалить или уничтожить его.
4. В случае, если собственник затонувшего имущества не известен, капитан морского порта делает в средствах массовой информации публикацию о сроках, установленных для подъема затонувшего имущества. В случае, если при этом известен флаг затонувшего судна, капитан морского порта направляет соответствующее уведомление в уполномоченный орган в области отношений Республики Казахстан с иностранными государствами.
Статья 57. Права собственника на затонувшее имущество
В случаях, если собственник затонувшего имущества не сделает заявление в соответствии с пунктом 1 статьи 56 настоящего Закона или не поднимет имущество в срок, установленный пунктом 2 статьи 56 настоящего Закона, считается, что собственник отказался от права собственности на такое имущество.
Статья 58. Подъем, удаление или уничтожение затонувшего имущества морской администрацией порта
1. Морская администрация порта имеет право поднять затонувшее имущество и при необходимости удалить или уничтожить его в случаях:
1) если собственник затонувшего имущества не установлен;
2) если собственник не выполнил или ненадлежаще выполнил обязательства, предусмотренные пунктом 3 статьи 56 настоящего Закона;
3) если собственнику затонувшего имущества запрещено поднимать, удалять или уничтожать его своими средствами либо средствами избранной им судоподъемной организации.
2. Подъем, удаление или уничтожение затонувшего имущества в случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, осуществляется за счет собственника имущества.
3. Затонувшее имущество, поднятое в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 настоящей статьи, может быть истребовано его собственником после возмещения им расходов на подъем, затонувшего имущества и других понесенных в связи с этим расходов, его хранение при условии, если с момента подъема затонувшего имущества прошел не более чем один год.
Статья 59. Право морской администрации порта на полное возмещение понесенных расходов
В случае если подъем, удаление или уничтожение затонувшего имущества осуществлялись в соответствии с пунктом 1 статьи 58 настоящего Закона, по истечении одного года с момента подъема, морская администрация порта имеет право:

3. Суға батқан мүлiк теңiзде жүзу қауiпсiздiгiне қатер төндiрсе немесе теңiздiң табиғи ортасын ластаумен зиян келтiрсе не судағы биологиялық ресурстық кәсiпшiлiгiн жүзеге асыруға, порт қызметiне және порттағы жұмыстарға кедергi келтiрсе, суға батқан мүлiк иесi теңiз портының капитаны белгiлеген талап пен ақылға қонымды мерзiм бойынша суға батқан мүлiктi алып шығуға, ал қажет болған кезде оны аластауға немесе жоюға міндеттi.
4. Суға батқан мүлiк иесi белгiсiз болған жағдайда теңiз портының капитаны суға батқан мүлiктi алып шығу үшiн белгiленген мерзiмдер туралы жарияланымдар жасайды. Егер мұндай кезде суға батқан кеменiң жалауы белгілi болған жағдайда теңiз портының капитаны, Қазақстан Республикасының шетелдiк мемлекеттермен қатынастар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк
органына тиiстi хабар жiбередi.
57-бап. Меншiк иесiнiң суға батқан мүлiкке құқығы
Егер суға батқан мүлiк иесi осы Заңның 56-бабының 1-тармағына сәйкес
өтiнiш жасамаған немесе осы Заңның 56-бабының 2-тармағымен белгiленген
мерзiмде мүлiктi алып шықпаған жағдайда меншiк иесiнiң мұндай мүлiкке
меншiктiк құқықтан бас тартқаны болып есептеледi.
58-бап. Порттың теңiз әкiмшілігінің суға батқан мүлiктi алып
шығуы, аластауы немесе жоюы
1. Порттың теңiз әкiмшiлiгiнiң:
1) егер суға батқан мүлiктің иесi белгiсiз болған;
2) егер меншiк иесi осы Заңның 56-бабының 3 тармағында көзделген мiндеттемелердi орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған;
3) егер суға батқан мүлiктiң иесiне оны өз құралдарымен не ол таңдаған кеме көтеру ұйымдарының құралдарымен алып шығуға, аластауға немесе жоюға тыйым салынған жағдайларда суға батқан мүлiктi алып шығуға және қажет болса аластауға немесе жоюға құқығы бар.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда суға батқан мүлiктi алып шығу, аластау немесе жою мүлiк иесiнiң есебiнен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес алып шығарылған суға батқан мүлiк, егер суға батқан мүлiк алып шығарылған сәттен бастап бiр жылдан астам уақыт өтпесе, оның иесi суға батқан мүлiктi алып шығуға кеткен шығынның және осыған байланысты басқа да келтiрiлген шығындардың орнын толтырғаннан кейiн, талап етуi мүмкiн.
59-бап. Порттың теңiз әкiмшілiгiнiң шыққан шығындардың
толық орнын толтыруға құқығы
Егер суға батқан мүлiктi алып шығу, аластау немесе жою осы заңның 58-бабының 1-тармағына сәйкес алып шығарылған сәттен бастап бiр жыл ішiнде жүзеге асырылған жағдайда порттың теңiз әкiмшiлiгiнiң:

1) получить возмещение расходов, понесенных в связи с подъемом и хранением затонувшего имущества, за счет суммы, вырученной от его реализации в установленном законодательством порядке. Сумма, вырученная от реализации затонувшего имущества, за вычетом расходов, передается его собственнику, а при отказе собственника от права собственности по основаниям, предусмотренным K941000_ Гражданским Кодексом и статьей 57 настоящего Закона, - государству;
2) получить от собственника затонувшего имущества возмещение расходов (в том числе за уничтожение имущества), превышающих сумму, вырученную от реализации.
Статья 60. Случайно поднятое затонувшее имущество
Случайно поднятое затонувшее имущество должно быть передано морской администрации порта, которая обязана принять в отношении такого имущества меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Договор морской перевозки груза
Статья 61. Определение и виды договора морской перевозки груза
1. По договору морской перевозки груза перевозчик обязуется доставить груз, вверенный ему отправителем (фрахтователем), в порт назначения, и выдать его получателю, а отправитель (фрахтователь), получатель обязуется оплатить перевозку груза и обеспечить его приемку.
2. Договор морской перевозки груза может быть заключен с условием предоставления для морской перевозки груза всего судна, части судна или определенных судовых помещений (чартер), а также без такого условия.
Статья 62. Форма договора морской перевозки груза
Договор морской перевозки груза оформляется коносаментом, чартером, морской накладной. Форма коносамента, чартера, морской накладной устанавливается правилами перевозок.
Статья 63. Долгосрочный договор об организации морской перевозки грузов
1. Перевозчик и грузовладелец могут заключать долгосрочные договоры об организации морских перевозок грузов.
При заключении долгосрочного договора об организации морских перевозок грузов перевозка конкретной партии груза осуществляется в соответствии с договором морской перевозки груза, заключенным на основе такого долгосрочного договора.
2. Условия перевозок грузов, согласованные в долгосрочном договоре об организации морских перевозок грузов, считаются включенными в договор морской перевозки груза, если стороны не достигли соглашения об ином.
В случае, если условия договора морской перевозки груза противоречат условиям долгосрочного договора об организации морских перевозок грузов, применяются условия договора морской перевозки груза.

1) суға батқан мүлiктi белгiленген заңды тәртiппен оны сатудан түскен соманың есебiнен оны алып шығуға және сақтауға кеткен шығыстардың орнын толтыруға. Суға батқан мүлiктi сатудан түскен сомадан шығын шегерiлiп, оның меншiк иесiне, ал Азаматтық кодекс пен осы Заңның 57-бабында көзделген негiздер бойынша меншiк иесi меншiктiк құқықтан бас тартқан кезде мемлекетке беруге;
2) 56-баптың 3-тармағында көзделген iс-қимылдар жүзеге асқан жағдайда
суға батқан мүлiк иесiнен сатудан түскен сомадан асып түсетiн шығындардың
(соның iшiнде мүлiктердi жоюға кеткен) орнын толтырып алуға құқығы бар.
60-бап. Кездейсоқ алып шығарылған суға батқан мүлiк
Кездейсоқ алып шығарылған суға батқан мүлiк осындай мүлiкке қатысты
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шаралар қолдануға мiндеттi
теңiз портының әкiмшiлiгiне берiлуге тиiс.
9-тарау. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты
61-бап. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартының
айқындамасы мен түрлерi
1. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы өзiне жөнелтушi (кiрепұлшы) сеніп тапсырған жүктi белгiленген портқа дейiн жеткiзудi және оны алушыға беруге мiндеттенедi, ал жөнелтушi (кiрепұлшы), алушы жүк тасымалын төлеу мен оны қабылдауды қамтамасыз етуге мiндеттенедi.
2. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты жүктi теңiз арқылы тасымалдау үшiн тұтас кемені, кеменiң бөлiгiн немесе белгiлi бiр кеме үй-жайын (чартер) беру шартымен, сондай-ақ мұндай шартсыз жасалуы мүмкiн.
62-бап. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау нысаны
Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты коносаментпен, чартермен, теңiз жүкқұжатымен ресiмделедi. Коносаменттiң, чартердiң, теңіз жүкқұжатының нысаны тасымалдау ережесiмен белгiленедi.
63-бап. Жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру
туралы ұзақ мерзiмді шарт
1. Тасымалдаушы мен жүк иесi жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру туралы ұзақ мерзiмді шарттар жасасуы мүмкiн.
Жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру туралы ұзақ мерзiмдi шарт жасасу кезiнде жүктiң нақты партиясын тасымалдау осындай ұзақ мерзiмдi шарт негiзiнде жасалған жүктерді теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру туралы ұзақ мерзiмдi шарттағы келiсiлген жүктердi тасымалдау шарты, егер тараптар өзге келiсiмге келмесе, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты енгiзiлген болып есептеледi.
Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартының ережесi жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру туралы ұзақ мерзiмдi шарттың ережелерiне қайшы келген жағдайда, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартының ережесi қолданылады.

3. Условия долгосрочного договора об организации морских перевозок грузов, не включенные в коносамент, не являются обязательными для третьего лица, если оно не является фрахтователем.
Статья 64. Соотношение чартера и коносамента
Отношения между перевозчиком и получателем, не являющимся стороной договора чартера, определяются коносаментом. Условия чартера обязательны для получателя, если коносамент содержит ссылку на них.
Статья 65. Содержание чартера. Уступка прав по чартеру
1. Чартер должен содержать наименование сторон, название судна, указание на род и вид груза, размер фрахта, порт погрузки, место погрузки груза, а также порт назначения или направления судна. По соглашению сторон в чартер могут быть включены иные условия.
2. При перевозке груза по чартеру фрахтователь вправе с согласия перевозчика уступить свои права по договору морской перевозки груза третьим лицам. Фрахтователь, а также третье лицо, которому он уступил свои права, несут перед перевозчиком солидарную ответственность за неисполнение договора морской перевозки груза, если иное не предусмотрено чартером.
Статья 66. Временное прекращение или ограничение приема грузов для перевозок
1. При чрезвычайных ситуациях техногенного и природного характера, объявлении карантина, прием грузов может быть временно прекращен или ограничен распоряжением морской администрации порта с немедленным уведомлением уполномоченного органа на транспорте, который устанавливает срок действия временного прекращения или ограничения приема грузов для перевозок по согласованию с соответствующими государственными органами.
2. О временном прекращении или об ограничении приема грузов для перевозок морская администрация порта немедленно уведомляют отправителей грузов, при перевозках грузов в прямом смешанном или прямом водном сообщении и организации транспорта других видов.
Статья 67. Обеспечение мореходного состояния судна по договору морской перевозки груза
1. Перевозчик обязан заблаговременно, до начала рейса, привести судно в мореходное состояние: обеспечить техническую годность судна к плаванию, надлежащим образом снарядить судно, укомплектовать его экипажем и снабдить всем необходимым, а также привести трюмы и другие помещения судна, в которых перевозится груз, в состояние, обеспечивающее надлежащие прием, перевозку и сохранность груза.
2. Соглашение сторон, противоречащее пункту 1 настоящей статьи, недействительно, если перевозка груза осуществляется на основании коносамента или коносамент выдается в соответствии с чартером и регулирует отношения между перевозчиком и держателем коносамента, не являющимся фрахтователем.

3. Коносаментке енгiзiлмеген жүктердi теңiз арқылы тасымалдауды ұйымдастыру туралы ұзақ мерзiмдi шарттың ережесi, егер ол кiрепұлшы болып табылмаса, үшiншi жақ үшiн мiндеттi болып табылмайды.
64-бап. Чартер мен коносаменттiң арақатынасы
Тасымалдаушы мен жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартының тарабы болып табылмайтын алушы арасындағы қатынасты коносамент айқындайды. Егер коносамент оларға сiлтеме жасайтын болса, чартердiң шарты алушы үшiн мiндеттi.
65-бап. Чартердiң мазмұны. Чартер бойынша құқықты беру
1. Чартерде тараптар атауы, кеме атауы, жүктiң тегi мен түрiне сiлтеме, кiрепұлдың мөлшерi, тиеу порты, жүктi тиеу порты, сондай-ақ баратын порты немесе кеме бағыты көрсетiлуi тиiс. Тараптардың келiсiмi бойынша чартерге өзге де талаптар кiргiзiлуi мүмкiн.
2. Чартер бойынша жүк тасымалдау кезiнде кiрепұлшы тасымалдаушының келiсiмiмен жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша үшiншi жаққа өзiнiң құқығын беруге хақылы. Кiрепұлшы, сондай-ақ ол өзiнiң құқығын берген үшiншi жақ, егер чартерде өзгеше көзделмесе, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындамағаны үшiн тасымалдаушының алдында ортақ жауапкершiлiкте болады.
66-бап. Тасымалдау үшін жүк қабылдауды уақытша
тоқтату немесе шектеу
1. Техногендiк және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде және карантин жарияланғанда тасымалдау үшiн жүктердi қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеудi қолдану мерзiмiн тиiстi мемлекеттiк органдардың келiсiмi бойынша белгілейтiн көлiктегi уәкiлеттi органды дереу хабардар ете отырып, порттың теңiз әкiмшiлiгiнiң өкімiмен жүктердi қабылдау уақытша тоқтатылуы немесе шектелуi мүмкiн.
2. Тасымалдау үшiн жүктердi қабылдауды уақытша тоқтату немесе шектеу туралы порттың теңiз әкiмшiлiгi жүктердi жөнелтушiлердi, жүктердi тасымалдау кезiнде тiкелей аралас немесе тiкелей су қатынастарын және көлiктiң басқа түрлерiнiң ұйымдарын дереу хабардар етедi.
67-бап. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша
кеменің теңiзде жүзу жай-күйiн қамтамасыз ету
1. Тасымалдаушы күнi бұрын, рейс басталғанға дейiн кеменi теңiзде жүзу жай-күйiне келтiруге: кеменiң жүзуге техникалық жарамдылығын қамтамасыз етуге, кеменi тиiстi деңгейде жабдықтауға, оны экипажбен қамтуға және барлық қажеттіліктермен қамдауға, сондай-ақ трюмдар мен кеменің басқа да жүк тасымалданатын үй-жайларын жүктi тиiстi қабылдауды, тасымалдауды және сақтауды қамтамасыз ететiн жай-күйге келтiруге мiндеттi.
2. Егер жүкті тасымалдау коносамент негізінде жүзеге асырылса немесе коносамент чартерге сәйкес берiлiп, тасымалдаушы мен кірепұлшы болып табылмайтын коносамент иесiнiң арасындағы қатынасты реттейтiн болса, тараптардың осы баптың 1-тармағына қайшы келетiн келiсiмi елеусiз.

Статья 68. Замена судна
В случае, если груз должен быть перевезен на определенном судне, груз может быть погружен на другое судно только с согласия фрахтователя или отправителя, за исключением перегрузки груза вследствие технической необходимости, возникшей после начала его погрузки.
Статья 69. Место погрузки груза
1. При перевозке груза по чартеру перевозчик обязан подать судно в указанное фрахтователем место погрузки груза. Фрахтователь должен указать безопасное и пригодное для погрузки груза место, которое судно может достичь без опасностей, в котором может находиться, оставаясь на плаву, и из которого может выйти с грузом. В случае, если фрахтователем указано место, непригодное для погрузки груза, или несколькими фрахтователями указаны разные места погрузки груза, перевозчик может подать судно в место погрузки груза, обычно используемое в данном порту, предупредив фрахтователей об этом заблаговременно.
Фрахтователь может потребовать, чтобы судно было поставлено в другое место погрузки груза за его счет.
2. При перевозке груза в линейном сообщении место погрузки груза определяется перевозчиком. Перевозчик извещает отправителя о месте погрузки груза, если погрузка груза проводится в необычном для данного порта месте погрузки груза.
Статья 70. Срок подачи судна
При перевозке груза по чартеру перевозчик обязан подать судно в обусловленный чартером срок. В случае неподачи судна в обусловленный срок фрахтователь вправе отказаться от договора морской перевозки груза и потребовать возмещения убытков.
Статья 71. Уведомление о готовности судна к погрузке груза
1. При перевозке груза по чартеру перевозчик обязан в письменной форме уведомить фрахтователя или отправителя, если он указан фрахтователем, о том, что судно готово или будет готово в определенное время к погрузке груза. Такое уведомление может быть подано только в случае, если судно находится в порту погрузки или в обычном для данного порта месте ожидания.
2. День и час подачи указанного в пункте 1 настоящей статьи уведомления определяются соглашением сторон, а при отсутствии соглашения - обычаями данного порта.
3. В случае, если судно не готово к погрузке груза в указанное в уведомлении время, убытки, причиненные в связи с этим фрахтователю, подлежат возмещению перевозчиком.
Статья 72. Сталийное время
1. Сталийное время (период времени, в течение которого судно находится под погрузкой без дополнительной к фрахту оплаты) определяется соглашением сторон, при отсутствии такого соглашения - сроками, обычно принятыми в порту погрузки.

68-бап. Кеменi ауыстыру
Егер жүк белгiлi бiр кемеде тасымалдануға тиiс болған жағдайда оны тиеу басталғаннан кейiн пайда болған техникалық қажеттiлiктердiң салдарынан жүктi қайта тиеудi қоспағанда, жүк тек кiрепұлшының немесе жөнелтушiнiң келiсiмiмен ғана басқа кемеге тиелуi мүмкiн.
69-бап. Жүктi тиеу орны
1. Чартер бойынша жүк тасымалдау кезiнде тасымалдаушы кірепұлшы көрсеткен жүктi тиеу орнына кеменi қоюға мiндеттi. Кiрепұлшы жүктi тиеу үшiн қауiпсiз және жарамды, кеме қауiпсiз жете алатындай, жүзген күйi тұра алатын және жүгiмен шығып кете алатындай орынды көрсетуге тиiс. Егер кiрепұлшы көрсеткен орын жарамсыз, немесе бiрнеше кiрепұлшылар жүктi тиейтiн әртүрлi орындар көрсеткен жағдайда, тасымалдаушы бұл туралы күнi бұрын кiрепұлшыларды ескерте отырып, аталған порттағы әдеттегi пайдаланатын жүктi тиеу орнына кеменi қоя алады.
Кiрепұлшы өзiнің есебiнен кеменi басқа жүк тиеу орнына қоюды талап ете алады.
2. Желiлiк жол қатынасындағы жүк тасымалдау кезiнде жүк тиеу орнын тасымалдаушы айқындайды. Егер жүк тиеу аталған порт үшiн әдеттегідей емес жүк тиеу орнында жүргiзiлсе, тасымалдаушы жөнелтушiнi жүк тиеу орны туралы хабардар етедi.
70-бап. Кеменi қою мерзiмi
Чартер бойынша жүк тасымалдау кезiнде тасымалдаушы кеменi чартермен келiсiлген мерзiмде қоюға мiндеттi. Кеме келiсiлген мерзiмде қойылмаған жағдайда кiрепұлшының жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартынан бас тартып, шығындардың орнын толтыруды талап етуге құқығы бар.
71-бап. Кеменiң жүктi тиеуге дайындығы туралы хабардар ету
1. Чартер бойынша жүк тасымалдау кезiнде тасымалдаушы жазбаша түрде кiрепұлшыны немесе жөнелтушiнi, егер ол кiрепұлшы болып көрсетiлсе, кеменiң жүк тиеуге дайындығы немесе белгiлi бiр уақытта дайын болатындығы туралы хабардар етуге мiндеттi. Мұндай хабардар ету тек, егер кеме порттағы тиеу немесе аталған порт үшiн әдеттегiдей күту орнында тұрған жағдайда ғана, берiлуi мүмкiн.
2. Хабардар етудiң осы баптың 1-тармағында көрсетiлген берiлу күнi мен сағаты тараптардың келiсуiмен, ал келiсiм болмаған жағдайда - аталған айлақтың дәстүрлерiмен айқындалады.
3. Егер кеме хабардар етуде көрсетiлген уақытта жүк тиеуге дайын болмаған жағдайда, осыған байланысты кiрепұлшыға келтiрiлген шығындардың орнын толтыру тасымалдаушыға жүктеледi.
72-бап. Сталиялық уақыт
1. Сталиялық уақыт (кеме кiрепұлға қосымша төлемсiз жүк тиеуге тұрғанда кететiн уақыт кезеңi) - тараптардың келiсiмiмен, мұндай келiсiм болмаған кезде - тиеу портындағы әдеттегi қабылданған мерзiм айқындалады.

2. Сталийное время исчисляется в рабочих днях, часах и минутах, начиная со следующего дня после направления отправителю (фрахтователю) уведомления о готовности судна к погрузке груза.
3. В сталийное время не включается время, в течение которого погрузка груза не проводилась по причинам, зависящим от перевозчика, либо вследствие непреодолимой силы или гидрометеорологических условий, создающих угрозу сохранности груза или препятствующих его безопасной погрузке.
Время, в течение которого погрузка груза не проводилась по причинам, зависящим от фрахтователя, включается в сталийное время.
4. В случае, если погрузка груза началась до начала течения сталийного времени, фактически затраченное на погрузку груза время засчитывается в сталийное время.
5. Нормы настоящей статьи применяются также при выгрузке груза в порту его выгрузки.
Статья 73. Контрсталийное время
1. Продолжительность контрсталийного времени (период времени, в течение которого судно находится под погрузкой сверх сталийного времени) определяется соглашением сторон, а при его отсутствии - сроками, обычно принятыми в порту погрузки.
2. Контрсталийное время исчисляется в календарных днях, часах и минутах с момента окончания сталийного времени.
3. В контрсталийное время включаются воскресные и официально установленные праздничные дни, объявленное нерабочим в порту время, а также перерывы в погрузке груза, вызванные непреодолимой силой или гидрометеорологическими условиями, создающими угрозу сохранности груза либо препятствующими его безопасной погрузке. Время, в течение которого погрузка груза не проводилась по зависящим от перевозчика причинам, не включается в контрсталийное время.
4. Нормы настоящей статьи, а также статей 74, 75, 76 настоящего Закона применяются при выгрузке груза в порту выгрузки.
Статья 74. Демерредж
Плата за контрсталийное время (демерредж) определяется соглашением сторон, а при отсутствии такого соглашения, - согласно ставкам, обычно принятым в соответствующем порту. В случае отсутствия таких ставок демерредж определяется расходами на содержание судна и его экипажа.
Статья 75. Вознаграждение за досрочное окончание погрузки груза
Соглашением сторон может быть установлен диспач (вознаграждение фрахтователю за окончание погрузки судна до истечения сталийного времени). При отсутствии такого соглашения размер диспача исчисляется в размере одной второй демерреджа.
Статья 76. Право перевозчика отправить судно в плавание по истечении контрсталийного времени
1. Перевозчик имеет право по истечении контрсталийного времени отправить судно в плавание, если даже весь условленный груз не погружен на судно по причинам, не зависящим от перевозчика. При этом перевозчик сохраняет право на получение полного фрахта.

2. Сталиялық уақыт жөнелтушiге (кiрепұлшыға) кеменiң жүк тиеуге дайындығы туралы хабар жiберiлгеннен кейiнгi келесi күннен бастап жұмыс күндерiмен, сағатымен және минутымен есептеледi.
3. Сталиялық уақытқа жүк тиеу тасымалдаушыға байланысты себептер бойынша, еңсерiлмес күштiң салдарынан немесе жүктiң сақталуына қауiп төндiретiн гидрометеорологиялық жағдайлардан немесе оған қауiпсiз тиеуге кедергi келтiретiн жағдайларда жүргiзiлмесе, бұл уақыттар есептелмейдi.
Кiрепұлшыға байланысты себептер бойынша жүк тиеу жүргiзiлмеген уақыт сталиялық уақытқа кiргiзiледi.
4. Жүк тиеу сталиялық уақыт басталғанға дейiн басталған жағдайда, жүк тиеуге нақты кеткен уақыт сталиялық уақытқа есептелiнедi.
5. Осы баптың нормалары порттағы жүктi түсiру кезiнде оны түсiруге де қолданылады.
73-бап. Контрсталиялық уақыт
1. Контрсталиялық уақыттың (кеменiң жүк тиеуге тұрғанда сталиялық уақыттың үстiне кететiн уақыт кезеңi) ұзақтығы тараптардың келiсiмiмен, ал ол жоқ кезде - порттағы жүктi қабылдаудың әдеттегi мерзiмiмен айқындалады.
2. Контрсталиялық уақыт сталиялық уақыт аяқталған сәттен бастап, күнтiзбелiк күндермен, сағаттармен және минуттармен есептелiнедi.
3. Контрсталиялық уақытқа жексенбi және ресми белгiленген мерекелiк күндер, портта жарияланған демалыс уақыты, сондай-ақ жүктiң сақталуына қатер төндiрген не оны қауіпсіз тиеуге кедергi келтiретiн еңсерiлмес күш немесе гидрометеорологиялық жағдайлар туындатқан жүк тиеудегi үзiлiстер кiредi.
Тасымалдаушыға байланысты себептермен жүк тиелмеген уақыт контрсталиялық уақыт кiрмейдi.
4. Осы баптың, сондай-ақ осы Заңның 74, 75, 76-баптарының нормалары портта жүктi түсiру кезiнде түсiруге қолданылады.
74-бап. Демерредж
Контрсталиялық уақыт үшiн төлем (демерредж) тараптардың келiсiмiмен, ал мұндай келiсiм болмаған кезде - тиiстi порттағы дәстүрлi қабылданған ставкаға сәйкес айқындалады. Мұндай ставкалар болмаған жағдайда демерредж кеме мен оның экипажын күтiп, ұстауға кеткен шығындармен айқындалады.
75-бап. Жүк тиеудi мерзiмінен бұрын аяқтағаны үшін сыйақы
Тараптардың келiсiмiмен диспач (сталиялық уақыт өткенге дейiн кемеден жүк түсiрудi аяқтағаны үшiн кiрепұлшыға берiлетiн сыйақы) белгiленуi мүмкiн. Мұндай келiсiм болмаған кезде диспач мөлшерi демерредждiң жартысы мөлшерiмен есептелiнедi.
76-бап. Тасымалдаушының кеменi контрсталиялық уақыт
бiткеннен кейін жүзуге аттандыру құқығы
1. Тасымалдаушының, егер тiптi келiсiлген жүк тасымалдаушыға тәуелсiз себептер бойынша кемеге толық тиелмесе де, контрсталиялық уақыт бiткеннен кейiн кеменi жүзуге аттандыруға құқығы бар. Бұл ретте тасымалдаушы кiрепұлды толық алуға құқығын сақтайды.

2. В случае предоставления для перевозки груза всего судна перевозчик не вправе отказаться от приема груза, доставленного до окончания сталийного или контрсталийного времени, при наличии соглашения о таком времени, хотя принятие и укладка груза могут задержать судно свыше установленного срока.
3. В случае, если для перевозки груза предоставлено не все судно, перевозчик вправе до истечения сталийного или контрсталийного времени, при наличии соглашения о таком времени, отказаться от приема груза, который вследствие его предъявления с опозданием может быть погружен на судно надлежащим образом и без ущерба для остального груза только с задержкой судна. При этом перевозчик сохраняет право на получение полного фрахта.
Статья 77. Возмещение убытков за задержку судна
За задержку судна свыше контрсталийного времени отправитель, фрахтователь обязан возместить перевозчику причиненные убытки, если задержка судна произошла по причинам, не зависящим от перевозчика.
Статья 78. Досрочное отправление судна в плавание по требованию
фрахтователя
В случае, если фрахтователю предоставлено для перевозки груза все судно, перевозчик обязан по требованию фрахтователя отправить судно в плавание, если даже не весь груз погружен. Перевозчик в таком случае сохраняет право на полный фрахт.
Статья 79. Удаление постороннего груза
1. В случае предоставления для перевозки груза всего судна, его части или определенных судовых помещений отправитель может потребовать удаления постороннего груза с судна, части судна или из судовых помещений в порту отправления, в случае предоставления для перевозки груза всего судна - в любом порту захода.
2. В случае, если груз не был своевременно удален с судна, части судна или из судовых помещений, фрахтователь имеет право потребовать соответствующего уменьшения фрахта, а также возмещения причиненных фрахтователю убытков.
Статья 80. Палубный груз
1. Перевозчик имеет право перевозить груз на палубе только в соответствии с соглашением между перевозчиком и отправителем.
2. В случае, если перевозчик и отправитель достигли соглашения о том, что груз должен или может перевозиться на палубе, перевозчик обязан сделать указание о достижении такого соглашения в коносаменте или другом документе, подтверждающем договор морской перевозки груза. В случае, если перевозчик не сделает такое указание, он должен доказать, что соглашение о перевозке груза на палубе было заключено им с отправителем. Однако перевозчик не вправе ссылаться на такое соглашение в отношении третьего лица, которое добросовестно приобрело коносамент, в том числе в отношении получателя.

2. Жүк тасымалдау үшiн кеменiң барлығын алған жағдайда, мұндай уақыт туралы келiсiм бар болған кезде, жүктi қабылдау мен қаптаудың өзi кеменi белгiленген мерзiмнен де көп уақыт ұстауы мүмкiн болса да тасымалдаушының сталиялық немесе контрсталиялық уақыт аяқталғанға дейiн жеткiзiлген жүктi қабылдаудан бас тартуға құқығы жоқ.
3. Егер жүк тасымалдау үшiн кеменiң барлығы берiлмеген жағдайда, тасымалдаушы сталиялық және контрсталиялық уақыт өткенге дейiн, осындай уақыт туралы келiсiм болған кезде, жүктi қабылдаудан бас тартуға құқығы бар. Кейiн ол кешiгiп берiлуi салдарынан кемеге тиiстi ретпен және қалған жүктер үшiн залалсыз тек кеменi кешiктiрiп қана тиелуi мүмкiн. Мұндай жағдайда тасымалдаушы кiрепұлды толық алу құқығын сақтайды.
77-бап. Кеменi кешiктiрiп ұстағаны үшін шығындардың орнын толтыру
Кеменi контрсталиялық уақыттан артық ұстағаны үшiн жөнелтушi, кiрепұлшы, егер кеменi кешiктiру тасымалдаушыға тәуелсiз себептерден болса, тасымалдаушыға келтiрiлген шығындардың орнын толтыруға мiндеттi.
78-бап. Кеменi кірепұлшының талабы бойынша жүзуге мерзiмiнен
бұрын аттандыру
Кiрепұлшыға жүк тасымалдау үшiн кеменiң барлығы берiлген жағдайда, тасымалдаушы кiрепұлшының талабы бойынша, егер тiптi жүктiң барлығы тиелмесе де, кеменi жүзуге аттандыруға мiндеттi. Мұндай жағдайда тасымалдаушы толық кiрепұлға құқығын сақтайды.
79-бап. Бөгде жүктi алып тастау
1. Жүк тасымалдау үшiн кеменiң барлығы, оның бөлiгi немесе кеменiң белгiлi бiр үй-жайы берiлген жағдайда, аттандырушы кемеден, кеменiң бөлiгiнен немесе кеме үй-жайынан жөнелту портында, ал жүк тасымалдау үшiн кеменiң барлығын алса, кез келген кiру портында бөгде жүктi алып тастауды талап етуi мүмкiн.
2. Жүк кемеден, кеменiң бөлiгiнен немесе кеме үй-жайынан уақтылы алынбаған жағдайда кiрепұлшының кiрепұлды тиiсiнше азайтуын, сондай-ақ кiрепұлшыға келтiрiлген шығындардың орнын толтыруды талап етуге құқығы бар.
80-бап. Палубалық жүк
1. Тасымалдаушының тек тасымалдаушымен жөнелтушiнiң арасындағы келiсiмге сәйкес қана палубада жүк алып жүруге құқығы бар.
2. Тасымалдаушы мен аттандырушы жүк палубада тасылуы тиiс немесе мүмкiн екендiгi туралы келiсiмге келген жағдайда, тасымалдаушы мұндай келiсiмге келгендiгi туралы коносаментте немесе жүктi теңiз арқылы тасымалдау келiсiмiн куәландыратын басқа құжатта көрсетуге мiндеттi. Тасымалдаушы оны көрсетпеген жағдайда, ол жүктi палубада алып жүру туралы келiсiмнiң жөнелтушiмен жасалғаны туралы дәлелдеуге тиiс. Алайда тасымалдаушының өз еркiмен коносомент алған үшiншi жаққа қатысты, соның iшiнде алушыға қатысты мұндай келiсiмге сiлтеме жасауға құқығы жоқ.

3. В случае, если груз перевозился на палубе с нарушением пунктов 1 и 2 настоящей статьи, перевозчик не может ссылаться на соглашение о перевозке груза на палубе и несет ответственность за утрату, повреждение груза или просрочку его доставки, вызванные исключительно перевозкой груза на палубе, несмотря на нормы статьи 109 настоящего Закона.
Предел ответственности перевозчика определяется в соответствии со статьями 111 и 112 настоящего Закона.
4. Перевозка груза на палубе, если имеется соглашение о перевозке груза в трюме, рассматривается как действие или бездействие перевозчика, влекущие за собой утрату перевозчиком права на ограничение ответственности в соответствии со статьей 112 настоящего Закона.
Статья 81. Упаковка и маркировка груза
1. Грузы, нуждающиеся в таре и упаковке для обеспечения их полной сохранности при перевозках, должны предъявляться для перевозок в исправной таре и упаковке. Тара и упаковка, на которые установлены государственные стандарты, или для которых установлены технические условия, должны соответствовать им. Такие требования применяются также и к предъявляемым отправителем контейнерам.
2. Отправитель обязан надлежащим образом маркировать груз и представлять перевозчику необходимые сведения о нем. В случае, если груз требует особого с ним обращения, отправитель обязан информировать перевозчика о свойствах груза и порядке обращения с ним.
Статья 82. Замена груза
Груз, род или вид которого определен в чартере, может быть заменен на груз иного рода или вида только с согласия перевозчика.
Статья 83. Документы, касающиеся груза
Отправитель должен передать перевозчику документы, необходимые для беспрепятственной перевозки груза, предусмотренные законодательством (сертификат, лицензию, ветеринарное свидетельство, таможенные декларации и иные).
Отправитель несет ответственность перед перевозчиком за убытки, причиненные вследствие несвоевременной передачи, недостоверности или неполноты таких документов.
Статья 84. Выдача коносамента
1. После приема груза для перевозки перевозчик по требованию отправителя обязан выдать отправителю коносамент.
Коносамент составляется на основании подписанного отправителем документа, который должен содержать данные, указанные в подпунктах 3)-8) пункта 1 статьи 86 настоящего Закона.
2. Отправитель гарантирует перевозчику достоверность данных, предоставленных для включения в коносамент, и несет ответственность за убытки, причиненные перевозчику вследствие недостоверности таких данных.
Право перевозчика на возмещение убытков отправителем не устраняет ответственность перевозчика по договору морской перевозки груза перед любым лицом, иным, чем отправитель.

3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарын бұза отырып, палубада жүк алынып жүрген жағдайда, тасымалдаушы палубада жүк алып жүру туралы келiсiмге сiлтеме жасай алмайды және осы Заңның 109-бабының нормаларына қарамастан, тек қана жүктi палубада алып жүруден туындаған жүктiң жоғалғаны, бүлiнгенi немесе оның кешiктiрiлiп жеткiзiлгенi үшiн жауапкершiлiкте болады.
Тасымалдаушы жауапкершiлiгiнiң шегi осы Заңның 111 және 112-баптарына сәйкес айқындалады.
4. Егер жүктi трюмде алып жүру келiсiмi бар бола тұра, жүктi палубада алып жүру тасымалдаушының осы Заңның 112-бабына сәйкес тасымалдаушының жауапкершiлiгiн шектеу құқығын жоғалтуға әкеп соғатын әрекетi немесе әрекетсiздiгi ретiнде қарастырылады.
81-бап. Жүктi буып-түю және таңбалау
1. Тасымалдау кезiнде олардың толық сақталуын қамтамасыз ету үшiн ыдысқа салуды және буып-түюдi қажет ететiн жүктер алып жүруге дұрыс ыдыста және орауда көрсетілуге тиiс. Мемлекеттiк стандарттар белгiленген немесе техникалық шарттар белгiленген ыдыстар мен ораулар соларға сәйкес болуға тиiс. Мұндай талаптар жөнелтушi ұсынған контейнерлерге де қолданылады.
2. Жөнелтушi жүктi тиiсiнше таңбалап, тасымалдаушыға ол туралы қажеттi мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi. Жүк айрықша көңiл бөлудi қажет еткен жағдайда, жөнелтушi жүктiң қасиеттерi мен оған қандай бап керек екендiгi туралы тасымалдаушыға хабарлауға мiндеттi.
82-бап. Жүктi ауыстыру
Чартерде тегi немесе түрi айқындалған жүк тек тасымалдаушының келiсiмiмен ғана өзге тектегi немесе түрдегi жүкпен ауыстырылуы мүмкiн.
83-бап. Жүкке қатысты құжаттар
Жөнелтушi, заңдармен көзделген жүктi кедергiсiз алып жүру үшiн қажеттi құжаттарды (сертификат, лицензия, ветеринариялық куәлiк, кеден декларациясы және өзге де) тасымалдаушыға беруге тиiс.
Жөнелтушi мұндай құжаттарды уақытында бермегенi, расталмағандығы немесе толық еместiгi салдарынан болған шығындар үшiн тасымалдаушының алдында жауапкершiлiкте болады.
84-бап. Коносамент беру
1. Тасымалдау үшiн жүктi қабылдағаннан кейiн тасымалдаушы жөнелтушiнiң талабы бойынша жөнелтушiге коносамент беруге мiндеттi.
Коносамент осы Заңның 86-бабы 1-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетiлген мәлiметтерi болуға тиiс, жөнелтушi қол қойған құжаттың негiзiнде жасалады.
2. Жөнелтушi коносаментке енгiзуге ұсынылған мәлiметтердiң растығы үшiн тасымалдаушыға кепілдiк бередi және мұндай мәлiметтердiң рас болмауы салдарынан тасымалдаушыға келтiрiлген шығындар үшiн жауапкершiлiкте болады.
Тасымалдаушының шығындарды жөнелтушiден өндiрiп алу құқығы жүктi
теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушының жөнелтушiден өзге,
кез келген тұлға алдындағы жауапкершiлiгiн жоққа шығара алмайды.

Статья 85. Выдача морской накладной
Отправитель вправе потребовать от перевозчика выдачи вместо коносамента морской накладной. К морской накладной применяются нормы настоящей главы, за исключением норм пункта 2 статьи 86, статей 88-90 и пункта 2 статьи 91 настоящего Закона, касающихся коносамента как товарораспорядительного документа.
Статья 86. Содержание коносамента
1. В коносамент должны быть, в частности, включены следующие данные:
1) наименование перевозчика и место его нахождения;
2) наименование порта погрузки согласно договору морской перевозки груза и дата приема груза перевозчиком в порту погрузки;
3) наименование отправителя и место его нахождения;
4) наименование порта выгрузки согласно договору морской перевозки груза;
5) наименование получателя, если он указан отправителем;
6) наименование груза, необходимые для идентификации груза основные марки, указание в соответствующих случаях на опасный характер или особые свойства груза, число мест или предметов и масса груза или обозначенное иным образом его количество. При этом все данные указываются так, как они представлены отправителем;
7) внешнее состояние груза и его упаковки;
8) фрахт в размере, подлежащем уплате получателем, или иное указание на то, что фрахт должен уплачиваться им;
9) время и место выдачи коносамента;
10) число оригиналов коносамента, если их больше чем один;
11) подпись перевозчика или действующего от его имени лица. Коносамент, подписанный капитаном судна, считается подписанным от имени перевозчика.
По соглашению сторон в коносамент могут быть включены иные данные.
2. После того как груз погружен на борт судна, перевозчик по требованию отправителя выдает ему бортовой коносамент, в котором в дополнение к данным, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, должно быть указано, что груз находится на борту определенного судна или судов, а также должна быть указана дата погрузки груза.
3. В случае, если перевозчик до погрузки груза на борт судна выдал отправителю коносамент на принятый для перевозки груз или иной относящийся к данному грузу товарораспорядительный документ, отправитель должен по просьбе перевозчика возвратить такой документ в обмен на бортовой коносамент.
4. Перевозчик может удовлетворить требования отправителя к бортовому коносаменту посредством дополнения любого ранее выданного документа при условии, если дополненный таким образом документ включает в себя все данные, которые должны содержаться в бортовом коносаменте.
Статья 87. Оговорки в коносаменте. Доказательственная сила коносамента

85-бап. Коносаменттің орнына өзге құжат беру
Жөнелтушiнiң тасымалдаушыдан коносаменттiң орнына теңiз жүкқұжатын
талап етуге құқығы бар. Теңiз жүкқұжаттарына, осы Заңның, тауарға билiк
ететiн құжат ретiнде коносаментке қатысты 86-бабының 2-тармағының екiншi
абзацының, 88-90-баптарының және 91-бабының 2-тармағының нормаларын
қоспағанда, осы тараудың нормалары қолданылады.
86-бап. Коносаменттiң мазмұны
1. Коносаментке негiзiнде мынадай мәлiметтер кiргiзiлуге тиiс:
1) тасымалдаушының атауы және оның тұрған жерi;
2) жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес тиеу портының атауы және тасымалдаушының тиеу портында жүктi қабылдаған күнi;
3) жөнелтушiнiң атауы және оның тұрған жерi;
4) жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес түсiру портының атауы;
5) егер оны жөнелтушi көрсетсе, қабылдаушының атауы;
6) жүктiң атауы, жүктi сәйкестендiру үшiн қажеттi негiзгi маркалар, тиiстi жағдайлардағы жүктiң қауiптi сипаттамасына немесе айрықша қасиетiне сiлтеме, орынның немесе заттардың саны және жүктiң массасы немесе оның басқаша көрсетiлген саны. Бұл ретте барлық мәлiметтер жөнелтушi ұсынған түрде көрсетiледi;
7) жүктiң сыртқы жай-күйi және оның орамы;
8) қабылдаушы төлеуге тиiс көлемдегi кiрепұл, немесе кiрепұлды олардың төлеуге тиiстiгiн көрсететiн өзге сiлтеме;
9) коносаменттiк берiлген уақыты мен орны;
10) егер олар бiреуден көп болса, коносамент түпнұсқаларының саны;
11) тасымалдаушының немесе оның атынан әрекет етушi тұлғаның қойылған қолы. Кеме капитаны қол қойған коносамент тасымалдаушының атынан қойылған деп есептеледi.
Тараптардың келiсiмi бойынша коносаментке өзге де мәлiметтер енгiзiлуi мүмкiн.
2. Жүк кеме бортына тиелгеннен кейiн тасымалдаушы аттандырушының талабы бойынша оған, осы баптың 1 тармағында көзделген мәлiметтерге қосымша, жүктiң белгiлi бiр кеменiң немесе кемелердiң бортында екендiгiн көрсетiлуi, сондай-ақ жүктi тиеу күнi көрсетiлуге тиiс борт коносаментiн бередi.
3. Егер тасымалдаушы кеме бортына жүк тиелгенге дейiн жөнелтушiге тасымалдаушы үшiн қабылданған жүкке коносамент немесе аталған жүкке қатысты өзге тауарға билiк ететiн құжат берсе, жөнелтушi тасымалдаушының өтiнiшi бойынша борт коносаментiнiң орнына осындай құжатты қайтаруға тиiс.
4. Тасымалдаушы жөнелтушiнiң борт коносаментiне деген талабын кез келген бұрын берiлген қосымша құжатпен, егер осылай толтырылған құжатқа борт коносаментiнде болуға тиiс мәлiметтiң барлығы енген жағдайда, қанағаттандыра алады.
87-бап. Коносаменттегi ескертпе. Коносаменттiң айғақтық күшi

1. В случае, если в коносаменте содержатся данные, которые касаются наименования груза, его основных марок, числа мест или предметов, массы или количества груза и в отношении которых перевозчик или выдающее коносамент от его имени другое лицо знают или имеют достаточные основания считать, что такие данные не соответствуют фактически принятому грузу или погруженному грузу при выдаче бортового коносамента либо у перевозчика или другого такого лица не было разумной возможности проверить указанные данные, перевозчик или другое такое лицо должны внести в коносамент оговорку, конкретно указывающую на неточности, основания для предположений или отсутствие разумной возможности проверки указанных данных.
2. В случае, если перевозчик или другое выдающее коносамент от его имени лицо не указывает в коносаменте внешнее состояние груза, считается, что в коносаменте указано хорошее внешнее состояние груза.
3. За исключением данных, в отношении которых внесена оговорка, допустимая в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, коносамент удостоверяет, если не доказано иное, прием перевозчиком груза для перевозки, как он описан в коносаменте. Доказывание перевозчиком иного не допускается, если коносамент передан третьему лицу, которое, исходя из содержащегося в коносаменте описания груза, действовало добросовестно.
Статья 88. Виды коносамента
Коносамент может быть выдан на имя определенного получателя (именной коносамент), приказу отправителя или получателя (ордерный коносамент) либо на предъявителя. Ордерный коносамент, не содержащий указания об его выдаче приказу отправителя или получателя, считается выданным приказу отправителя.
Статья 89. Множественность экземпляров коносамента
По желанию отправителя ему может быть выдано несколько экземпляров (оригиналов) коносамента, причем в каждом из них отмечается число имеющихся оригиналов коносамента. После выдачи груза на основании первого из предъявленных оригиналов коносамента остальные его оригиналы теряют силу.
Статья 90. Передача коносамента
Коносамент передается с соблюдением следующих правил:
1) именной коносамент может передаваться по именным передаточным надписям или в иной форме в соответствии с правилами, установленными для уступки требования;
2) ордерный коносамент может передаваться по именным или бланковым передаточным надписям;
3) коносамент на предъявителя может передаваться посредством простого вручения.
Статья 91. Право распоряжения грузом
1. Отправитель имеет право распоряжаться грузом до выдачи его получателю либо передачи такого права получателю или третьему лицу.

1. Егер коносаментте жүктiң атауы, оның негiзгi маркалары, орынның не заттың саны, жүктiң массасы немесе саны, және тасымалдаушы немесе оның атынан коносамент берген басқа тұлға мұндай мәлiметтер нақты қабылданған жүкке немесе тиелген жүкке сәйкес еместігiн бiлсе, немесе жеткiлiктi негiз бар деп есептесе, борт коносаментiн беру кезiнде не тасымалдаушының немесе басқа осындай тұлғаның көрсетілген мәлiметтердi тексеруге ақылға сыйымды мүмкiндiгi болмаса, тасымалдаушы немесе басқа осындай тұлға коносаментке дәл еместiгiн нақты көрсететiн ескертпе жасауға, солай деп есептеу үшiн негiз немесе көрсетiлген мәлiметтердi тексеруге ақылға сыйымды мүмкiндiктiң болмағанын көрсетуге тиiс.
2. Егер тасымалдаушы немесе оның атынан коносамент берушi басқа тұлға коносаментте жүктiң сыртқы жай-күйiн көрсетпесе, коносаментте жүктiң сыртқы жай-күйi жақсы деп көрсетiлген болып есептеледi.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес жол берiлген ескертпе енгiзілген мәлiметтердi қоспағанда, егер өзгеше дәлелденбесе, коносаментте жазылғандай, тасымалдау үшiн тасымалдаушы қабылдаған жүктi коносаментте сипатталғандай етiп куәландырады. Егер коносамент, жүктiң коносаментте жазылған мазмұнынан ауытқи отырып өз еркiмен әрекет етiп үшiншi тұлғаға берілсе, тасымалдаушының өзге айғақ ұсынуына жол бермейдi.
88-бап. Коносаменттiң түрлерi
Коносамент белгiлi бiр алушының атына (бәсiре коносамент),
жөнелтушiнiң немесе алушының бұйрығына (ордерлiк коносамент) не ұсынушыға
берiлуi мүмкiн. Оның жөнелтушiнiң немесе алушының бұйрығына берiлгендiгi
туралы сiлтемесi жоқ ордерлiк коносамент жөнелтушiнiң бұйрығына берiлген
болып есептеледi.
89-бап. Коносамент даналарының көптiгi
Жөнелтушiнiң қаналуы бойынша оған бiрнеше дана (түпнұсқа) коносамент
берiлуi мүмкiн әрi олардың әрқайсысын да қолда бар коносомент
түпнұсқаларының саны көрсетiледi. Ұсынған коносамент түпнұсқаларының
бiрiнiң негiзiнде жүк берiлгеннен кейiн оның қалған түпнұсқаларының күшi
жойылады.
90-бап. Коносаменттi табыстау
Коносамент мынадай тәртiптер сақтала отырып табысталады:
1) бәсiре коносамент бәсiрелiк табыстама жазбалар бойынша немесе талаптан шығу үшiн белгiленген ережелерге сәйкес өзге нысанда табысталуы мүмкiн;
2) ордерлiк коносамент бәсекерлiк немесе бланкiдегi табыстама жазбамен табысталуы мүмкiн;
3) коносамент ұсынушыға қарапайым тапсыру арқылы табысталуы мүмкiн.
91-бап. Жүкке билiк ету құқығы
1. Жөнелтушiнiң оны алушыға бергенге дейiн, не осындай құқықты алушыға немесе үшiншi тұлғаға бергенге дейiн жүкке билiк етуге құқығы бар.

2. Отправитель имеет право потребовать обратной выдачи груза в месте отправления до отхода судна, выдачи груза в промежуточном порту или выдачи его не тому получателю, который указан в перевозочном документе, при условии предъявления всех выданных отправителю оригиналов коносамента или предоставления соответствующего обеспечения, и с соблюдением требований статей 97 и 98 настоящего Закона.
Статья 92. Обязанности перевозчика в отношении груза
1. Перевозчик с момента приема груза для перевозки до момента его выдачи должен надлежащим образом грузить, перевозить, хранить, заботиться о грузе и выгрузить его.
2. В случае, если принятый для перевозки груз в силу его свойств требует особого обращения и указания об этом содержатся в договоре морской перевозки груза, перевозчик должен заботиться о грузе в соответствии с такими указаниями.
3. Соглашение сторон, противоречащее пункту 1 настоящей статьи, недействительно.
Статья 93. Опасный груз
1. В случае, если при сдаче опасного груза его наименование указано неправильно и перевозчик при приеме груза не мог посредством наружного осмотра удостовериться в его свойствах, такой груз может быть в любое время в зависимости от обстоятельств выгружен, уничтожен или обезврежен перевозчиком без возмещения отправителю убытков.
Отправитель несет ответственность перед перевозчиком за убытки, причиненные ему в результате погрузки такого груза.
Фрахт за перевозку такого груза не возвращается. В случае, если при отправлении груза фрахт не был уплачен, перевозчик вправе взыскать его полностью.
2. В случае, если погруженный с согласия перевозчика опасный груз, станет опасным для судна, другого груза или находящихся на судне людей, перевозчик вправе в зависимости от обстоятельств выгрузить, уничтожить или обезвредить опасный груз без возмещения отправителю убытков, за исключением общей аварии.
Перевозчик имеет право на фрахт в размере, пропорциональном расстоянию, фактически пройденному судном с таким грузом.
Статья 94. Срок и маршрут перевозки груза
Перевозчик обязан доставить груз в срок и маршрутом, которые установлены соглашением сторон, а при отсутствии соглашения - в срок, который требуется для перевозки при сравнимых обстоятельствах и обычным маршрутом.
Статья 95. Препятствия заходу судна в порт назначения
1. В случае, если вследствие причин, не зависящих от перевозчика, судно не может зайти в порт назначения, перевозчик обязан немедленно уведомить об этом отправителя или фрахтователя либо лицо, уполномоченное распоряжаться грузом, когда такое лицо известно перевозчику.

2. Жөнелтушiнiң кеме кеткенге дейiн аттанатын жерде жүктi керi қайтаруды, жүктi аралық портта қайтып берудi немесе оны, осы Заңның 97 және 98-бабының талаптарын сақтай отырып, жөнелтушiге берiлген барлық коносамент түпнұсқаларын ұсынған немесе тиiстi қамтамасыз етудi ұсынған кезде, тасымалдау құжатында көрсетiлген алушыдан басқаға берудi талап етуге құқығы бар.
92-бап. Жүкке қатысты тасымалдаушының мiндеттерi
1. Тасымалдаушы жүктi тасымалдау үшiн қабылдаған сәттен бастап оны
берген сәтке дейiн мiндеттенген түрде тиеуге, тасымалдауға, сақтауға,
жүктiң қамын ойлауға және түсiруге тиiс.
2. Тасымалдау үшiн қабылданған жүкке оның қасиетiне қарай айрықша
күтiм керек болған және бұл туралы жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында
сiлтеме жасалған жағдайда, тасымалдаушы осындай сiлтемелерге сәйкес жүктiң
қамын ойлауға тиiс.
3. Талаптардың осы баптың 1-тармағына қайшы келетiн келiсiмдер күшi
жүрмейдi.
93-бап. Қауiптi жүк
1. Қауiптi жүк дұрыс атау көрсетiлмей өткiзiлiп, жүктi қабылдау кезiнде тасымалдаушы сырттай қарау арқылы оның қасиеттерiн анықтай алмаған жағдайда, мұндай жүк кез келген уақытта, жағдайға қарай, тасымалдаушы арқылы шығындары жөнелтушiге қайтарылмай-ақ түсiрiлiп тасталуы, жойылуы немесе залалсыздандырылуы мүмкiн.
Жөнелтушi тасымалдаушының алдында осындай жүктi тиеу нәтижесiнде оған шығын келтiргенi үшiн жауаптылықта болады.
Мұндай жүктi тасымалдау үшiн кiрепұл қайтарылмайды. Жүктi аттандыру кезiнде кiрепұл төленбеген болса, тасымалдаушының оны толық өндiрiп алуға құқығы бар.
2. Егер тасымалдаушының келiсiмiмен тиелген қауiптi жүк кеме, басқа жүк немесе кемедегi адамдар үшiн қауiптi бола бастаған жағдайда, тасымалдаушының жағдайға қарай қауiптi жүктi, жалпы апатты қоспағанда, шығындарды жөнелтушiге қайтармай-ақ түсiрiп тастауға, жоюға немесе залалсыздандыруға құқығы бар.
Тасымалдаушының осындай жүкпен нақты жүрiп өткен қашықтыққа бара бар мөлшердегi кiрепұлға құқығы бар.
94-бап. Жүк тасымалдаудың мерзiмi мен бағыты
Тасымалдаушы жүктi тараптардың келiсiмiмен белгіленген мерзiм мен бағытта, ал келiсiм болмаса - салыстырмалы жағдай мен әдеттегідей бағытпен тасымалдау үшiн талап етiлетiн мерзiмде жеткiзуге мiндеттi.
95-бап. Кеменiң белгiленген портқа кiруiне кедергілер
1. Егер тасымалдаушыға тәуелдi емес себептердiң салдарынан кеме белгiленген портқа кiре алмаса, тасымалдаушы бұл туралы жөнелтушiнi немесе кiрепұлшыны не, мұндай тұлға тасымалдаушыға белгiлi болса, жүкке билiгi жүретiн уәкілеттi тұлғаны дереу хабардар етуге мiндеттi.

2. В случае, если для перевозки груза предоставлено все судно и в течение разумного срока с момента отправки уведомления перевозчиком не поступило распоряжение о том, как поступить с грузом, капитан судна вправе выгрузить груз в одном из ближайших портов либо возвратить груз в порт отправления в зависимости от того, что, по мнению капитана судна, представляется более выгодным для отправителя или фрахтователя либо лица, уполномоченного распоряжаться грузом.
3. В случае, если для перевозки груза предоставлено не все судно, и в течение трех суток с момента отправки уведомления перевозчиком не поступило распоряжение о том, как поступить с грузом, капитан судна вправе выгрузить груз в одном из ближайших портов и сообщить об этом отправителю или фрахтователю либо лицу, уполномоченному распоряжаться грузом. Капитан судна вправе поступить так и в случае, если полученное им распоряжение нельзя выполнить без причинения ущерба владельцам других находящихся на судне грузов.
4. В случае ожидания перевозчиком распоряжения отправителя или фрахтователя либо лица, уполномоченного распоряжаться грузом, перевозчик имеет право на возмещение расходов, связанных с таким ожиданием, а также на фрахт в размере, пропорциональном фактически пройденному судном расстоянию.
Статья 96. Отказ перевозчика от исполнения договора морской перевозки
груза
В случае, если стоимость погруженного груза не покрывает фрахт и расходы перевозчика на груз и отправитель или фрахтователь не внес полностью фрахт перед отправлением судна и не предоставил дополнительное обеспечение, перевозчик имеет право до выхода судна в рейс отказаться от исполнения договора морской перевозки груза и требовать уплаты одной второй полного фрахта, при наличии простоя - платы за простой, а также возмещения иных расходов. Выгрузка груза осуществляется за счет отправителя или фрахтователя.
Статья 97. Отказ отправителя или фрахтователя от исполнения договора
морской перевозки груза
1. При предоставлении всего судна для перевозки груза отправитель или фрахтователь вправе отказаться от исполнения договора морской перевозки груза при условии уплаты:
1) одной второй полного фрахта, при наличии простоя - платы за простой, произведенных перевозчиком за счет груза и не включенных в сумму фрахта расходов, если отказ отправителя или фрахтователя наступил до истечения сталийного или контрсталийного времени, либо до выхода судна в рейс от того, какой из указанных моментов наступил раньше;
2) полного фрахта, других сумм, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, если отказ отправителя или фрахтователя наступил после одного из моментов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, и договор морской перевозки груза заключен на один рейс;

2. Егер жүктi тасымалдау үшiн кеменiң бәрi берiлсе және ақылға сыйымды уақыт iшiнде тасымалдаушы хабарлама жiберген сәттен бастап жүктi не iстеу керегi туралы өкiм түспеген жағдайда, кеме капитанының жүктi жақын маңайдағы порттардың бiрiне түсiрiп тастауға не жүктi, кеме капитанының пiкiрiнше жiберушi немесе кiрепұлшы не жүкке билiгi жүретiн уәкiлеттi тұлға үшiн неғұрлым тиiмдi болып көрінуiне қарай, жүктi аттану портына қайтаруға құқығы бар.
3. Егер жүктi тасымалдау үшiн кеменiң бәрi берiлмесе, және тасымалдаушы хабарлама жiберген сәттен бастап жүктi не iстеу керегi туралы үш тәулiк мерзiмде өкiм түскен жағдайда, кеме капитанының жүктi жақын маңайдағы порттардың бiрiне түсiрiп тастауға және жiберушiге немесе кiрепұлшыға не жүкке билiгi жүретiн уәкiлеттi тұлғаға бұл туралы хабарлауға құқығы бар. Кеме капитанының, егер олар алған өкiмдi кемедегi басқа жүктердiң иелерiне шығын келтiрмей орындауға болмайтын жағдайда да осылай істеуге құқығы бар.
4. Тасымалдаушы жiберушiнiң немесе кiрепұлшының не жүкке билiгi жүретiн уәкiлеттi тұлғаның өкiмiн күткен жағдайда, тасымалдаушының осындай күтуге байланысты шығындардың орнын толтыруға, сондай-ақ кеменiң нақты жүрiп өткен қашықтығына бара бар мөлшерде кiрепұлға құқығы бар.
96-бап. Тасымалдаушының жүктi теңiз арқылы тасымалдау
шартын орындаудан бас тартуы
Тиелген жүктiң бағасы жүкке кiрепұлды және тасымалдаушының жүкке кеткен басқа шығындарын жаппаған жағдайда және кiрепұлшы кеме аттанар алдында кiрепұлды толық енгiзбей, қосымша қамтамасыз ету ұсынбаса, тасымалдаушының кеме рейске шыққанға дейiн жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тартып, толық кiрепұлдың жартысын төлетудi, тұрып қалған болса - тұрып қалу төлемiн, сондай-ақ басқа шығындардың орнын толтыруды талап етуге құқығы бар. Жүктi түсiру жiберушiнiң немесе кiрепұлшының есебiнен жүзеге асырылады.
97-бап. Жiберушінің немесе кiрепұлшының жүктi теңiз арқылы
тасымалдау шартын орындаудан бас тартуы
1. Жүктi тасымалдау үшiн кеме толық берiлген жағдайда жiберушiнiң немесе кiрепұлшының:
1) егер жiберушiнiң немесе кiрепұлшының бас тартуы сталиялық немесе контрсталиялық уақыт өткенге дейiн болса, не, кеме рейске шыққанға дейiн көрсетiлген сәттердiң қайсысы бұрын болса, тасымалдаушының жүк есебiнен өндiрiп және шығындар кiрепұлының сомасына енбеген толық кiрепұлдың жартысын, тұрып қалған болса - тұрып қалғаны үшiн;
2) егер жiберушiнiң немесе кiрепұлшының бас тартуы осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетiлген сәттердiң бiрiнен кейiн болса, және жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бiр рейске жасалса, толық кiрепұлды, осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетiлген басқа сомаларды;

3) полного фрахта за первый рейс, других сумм, указанных в подпункте
1) настоящего пункта, и одной второй фрахта за остальные рейсы, если отказ отправителя или фрахтователя наступил после одного из моментов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, и договор морской перевозки груза заключен на несколько рейсов.
При отказе отправителя или фрахтователя от исполнения договора морской перевозки груза до выхода судна в рейс перевозчик обязан выдать отправителю или фрахтователю груз, если даже выгрузка груза может задержать судно более установленного срока.
При отказе отправителя или фрахтователя от исполнения договора морской перевозки груза во время рейса отправитель или фрахтователь вправе требовать выдачи груза только в том порту, в который судно должно зайти в соответствии с договором морской перевозки груза или зашло в силу необходимости.
2. В случае, если для перевозки груза предоставлено не все судно, отправитель или фрахтователь может отказаться от исполнения договора морской перевозки груза при условии уплаты полного фрахта, платы за простой, возмещения расходов, произведенных перевозчиком за счет груза и не включенных в сумму фрахта. Перевозчик обязан по требованию отправителя или фрахтователя выдать груз до его доставки в порт назначения только в случае, если этим не будет причинен ущерб перевозчику и другому отправителю или фрахтователю.
Статья 98. Отказ от исполнения договора морской перевозки груза
каждой из сторон
1. Каждая из сторон договора морской перевозки груза вправе отказаться от его исполнения без возмещения другой стороне убытков при наступлении до отхода судна от места погрузки груза следующих обстоятельств:
1) военных и иных действий, создающих угрозу захвата судна или груза;
2) блокады места отправления или места назначения;
3) задержания судна по причинам, не зависящим от сторон договора морской перевозки груза;
4) привлечения судна для государственных нужд при обстоятельствах, носящих чрезвычайный характер;
5) запрещения вывоза груза, который предназначен для перевозки, из места отправления или ввоза груза в место назначения.
Обстоятельства, предусмотренные подпунктами 3) и 5) настоящего пункта, не могут служить основанием для отказа от исполнения договора морской перевозки груза без возмещения другой стороне убытков, если задержка судна предполагается на короткий срок.
При наступлении обстоятельств, предусмотренных настоящим пунктом, перевозчик не несет расходов на выгрузку груза.

3) бiрiншi рейс үшiн толық кiрепұлды, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген басқа сомаларды, және егер жiберушiнiң немесе кiрепұлшының бас тартуы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген сәттердiң бiрiнен кейiн болса, және жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бiрнеше рейске жасалса, қалған рейстер үшiн кiрепұлдың жартысын төлеген жағдайда, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тартуға құқығы бар.
Жiберушi немесе кiрепұлшы кеме рейске шыққанға дейiн жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тартқан кезде тасымалдаушы жiберушiге немесе кiрепұлшыға, егер, тiптi жүктi түсiру кеменi белгiленген мерзiмнен артық ұстайтындай болса да, жүктi беруге мiндеттi.
Жiберушi немесе кiрепұлшы жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан рейс кезiнде бас тартқан кезде, жiберушi немесе кiрепұлшының жүктi тек, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес кеме кiруге тиiс немесе қажеттілiк күшiмен кiрген портқа ғана берудi талап етуге құқығы бар.
2. Егер жүктi тасымалдау үшін кеменiң бәрi берiлмеген жағдайда, жөнелтушi немесе кiрепұлшы толық кiрепұлды төлеу тұрып қалғаны үшiн төлемдi, тасымалдаушының жүгi есебiнен өндiрiп алған және кiрепұл сомасына енбеген шығындардың орнын толтыру шартымен жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартынан орындаудан бас тарта алады. Тасымалдаушы жөнелтушiнің немесе кірепұлшының талабы бойынша жүктi, егер одан тасымалдаушыға және басқа
жөнелтушiге залал келмейтiн болса, оны белгiленген портқа жеткiзгенге
дейiн беруге міндетті.
98-бап. Тараптардың әрқайсысының жүктi теңiз арқылы
тасымалдау шартын орындаудан бас тартуы
1. Тараптардың әрқайсысының кеменiң жүк тиеу орнынан кеткенге дейiн
екiншi тарапқа шығын келтiрмей:
1) кеменi немесе жүктi басып алу қатерiн төнгiзетiн әскери және өзге
iс-әрекеттер;
2) жөндеу орнын немесе баратын орнын қоршап алу;
3) жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартының тараптарына тәуелді
себептермен кеменi ұстаған;
4) төтенше сипаттағы жағдайлар кезiнде кеменi мемлекеттiң қажеттiлiгi
үшiн пайдалану;
5) аттанатын жерден тасымалдауға арналған жүктi алып шығуға немесе баратын жерiне жүктi алып кiруге тыйым салған жағдайлар басталған кезде жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тартуға құқығы бар.
Осы тармақтың 3) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайлар, егер кеменi ұстау қысқа мерзiмге белгiленсе, екiншi тарапқа шығын келтiрмей-ақ жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тарту үшiн негiз бола алмайды. Осы тармақта көзделген жағдайлар басталған кезде тасымалдаушыға жүктi түсiруге кеткен шығындар жүктелмейдi.

2. Каждая из сторон договора морской перевозки груза вправе отказаться от его исполнения вследствие наступления любого из обстоятельств, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, также во время рейса. При этом отправитель или фрахтователь возмещает перевозчику все расходы на груз, в том числе расходы на его выгрузку, а также фрахт в размере, пропорциональном фактически пройденному судном расстоянию.
Статья 99. Прекращение договора морской перевозки груза вследствие невозможности его исполнения
1. Договор морской перевозки груза прекращается без обязанности одной стороны договора возместить другой стороне договора вызванные прекращением договора убытки, если после его заключения и до отхода судна от места погрузки груза вследствие не зависящих от сторон обстоятельств:
1) судно погибнет или будет насильственно захвачено;
2) судно будет признано непригодным к плаванию;
3) погибнет груз, индивидуально определенный;
4) погибнет груз, определенный родовыми признаками, после сдачи его отправителем для погрузки морскому порту и отправитель не успеет сдать другой груз для погрузки.
2. Договор морской перевозки груза прекращается вследствие указанных в пункте 1 настоящей статьи обстоятельств и во время рейса. При этом перевозчику причитается фрахт в размере, пропорциональном фактически пройденному судном расстоянию, исходя из количества спасенного и сданного груза.
Статья 100. Лицо, имеющее право на получение груза
1. Груз, перевозка которого осуществляется на основании коносамента, выдается перевозчиком в порту выгрузки при предъявлении оригинала коносамента:
1) именного коносамента - получателю, который указан в коносаменте, или лицу, которому коносамент передан по именной передаточной надписи или в иной форме в соответствии с правилами, установленными для уступки требования;
2) ордерного коносамента - лицу, приказу которого составлен коносамент, при наличии в коносаменте передаточных надписей - лицу, указанному в последней из непрерывного ряда передаточных надписей, или предъявителю коносамента с последней бланковой надписью;
3) коносамента на предъявителя - предъявителю коносамента.
2. В случае, если перевозка груза осуществляется на основании морской накладной или на основании иного документа, перевозчик может выдать груз получателю, указанному в таком документе, или получателю, указанному отправителем.
Статья 101. Сдача груза на хранение
1. При предоставлении для перевозки груза части судна, если в порту выгрузки получатель не востребовал груз или отказался от него либо так задержал его прием, что груз не мог быть выгружен в установленное время, перевозчик вправе сдать груз на хранение за счет лица, уполномоченного распоряжаться грузом, с уведомлением об этом отправителя или фрахтователя, а также получателя, когда он известен перевозчику.

2. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты тараптарының әрқайсысының, осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлардың кез келгеннiң бiрi басталу салдарынан, сондай-ақ рейс уақытында оны орындаудан бас тартуға құқығы бар. Бұл ретте жөнелтушi немесе кiрепұлшы жүкке кеткен барлық шығындарды, соның iшiнде оны тиеу шығындарын тасымалдаушыға, сондай-ақ кеме нақты жүрiп өткен қашықтыққа бара бар мөлшерде кiрепұл төлейдi.
99-бап. Оны орындау мүмкiндігінiң жоқтығы салдарынан жүктi теңiз
арқылы тасымалдау шартының тоқтатылуы
1. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты, егер оны жасағаннан кейiн және кеме жүктi тиеу орнынан кеткенге дейiн тараптарға тәуелдi емес:
1) кеменiң суға батқан немесе күш көрсету арқылы жаулап алынған;
2) кеме жүзуге жарамсыз деп танылған;
3) жеке айқындалған жүк суға кеткен;
4) оны тиеу үшiн өткiзгеннен кейiн жөнелтушi тиеу үшiн басқа жүктi тапсыруға үлгірмеген, тектiк белгiлерi айқындалған жүктер суға кеткен жағдайларда шарт тараптарының бiрi шарттың екiншi тарапына шарт тоқтатылғандықтан туындаған шығындардың орнын толтыру мiндетiнсiз тоқтатылады.
2. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайлардың салдарынан рейс кезiнде де тоқтатылады. Бұл ретте тасымалдаушыға, құтқарылған және табыс етілген жүктiң санынан шыға отырып, кеме нақты жүрiп өткен қашықтыққа бара бар мөлшерде кiрепұл төлеу жүктеледi.
100-бап. Жүктi алуға құқығы бар тұлға
1. Тасымалдауы коносамент негiзiнде жүзеге асырылатын жүктi тасымалдаушы түсiру айлағында коносаменттiң түпнұсқасын:
1) бәсiре коносаменттi - коносаментте көрсетiлген алушыға немесе коносамент бәсiре табыстама жазба бойынша немесе талаптан шегiну үшiн белгiленген ережелерге сәйкес өзге нысандағы тұлғаға;
2) ордерлiк коносаменттi - коносамент жасалған тұлғаға бұйрыққа, коносаментте табыстама жазбалар бар кезде - табыстама жазбалардың тiзiлiс қатарындағы соңғы көрсетiлген тұлғаға немесе соңғы бланкалық жазбасымен қоса коносаменттi ұсынушыға;
3) ұсынушыға арналған коносамент - коносаменттi ұсынушыға бередi.
2. Егер жүк тасымалдау теңiз жүк құжаты негiзiнде немесе өзге құжат негiзiнде жүзеге асырылған жағдайда, тасымалдаушы жүктi осындай құжатта көрсетiлген алушыға немесе жөнелтушi көрсеткен алушыға бере алады.
101-бап. Жүктi сақтауға өткiзу
1. Жүктi тасымалдау үшiн кеменiң бөлiгi берiлген кезде, егер түсiру портында алушы жүктi талап етпесе, немесе одан бас тартса не жүк белгiленген уақытта түсiрiлмейтiндей оны қабылдауды кешiктiрсе, тасымалдаушының жүктi, бұл туралы жөнелтушiге немесе кiрепұлшыға, сондай-ақ тасымалдаушыға белгiлi болса, алушыға хабардар ете отырып, жүкке билiгi жүретiн уәкiлеттi тұлғаның есебiнен сақтауға өткiзуге құқылы.

2. При предоставлении для перевозки груза всего судна, выгрузка и сдача груза на хранение осуществляются перевозчиком по истечении сталийного и контрсталийного времени и при условии, если в течение сталийного и контрсталийного времени не поступило иное распоряжение отправителя или фрахтователя либо лица, уполномоченного распоряжаться грузом. Время, затраченное перевозчиком на сдачу груза на хранение, рассматривается как простой.
3. В случае, если в течение двух месяцев со дня прихода судна в порт выгрузки сданный на хранение груз не будет востребован и отправитель или фрахтователь либо лицо, уполномоченное распоряжаться грузом, не уплатит перевозчику причитающиеся за перевозку груза платежи, перевозчик вправе продать груз в установленном порядке. Невостребованный скоропортящийся груз, а также груз, расходы на хранение которого превышают его стоимость, может быть продан до истечения указанного срока, но не ранее срока доставки груза.
4. Вырученная от продажи груза сумма за вычетом причитающихся перевозчику платежей и расходов на хранение и продажу груза передается отправителю или фрахтователю.
В случае, если суммы, вырученной от продажи груза, недостаточно для покрытия причитающихся перевозчику платежей и расходов на хранение и продажу груза, перевозчик вправе взыскать недополученную им сумму с отправителя или фрахтователя.
Статья 102. Платежи при выдаче груза получателю. Право удержания груза
1. Получатель при выдаче ему груза обязан возместить расходы, произведенные перевозчиком за счет груза, внести плату за простой судна в порту выгрузки, а также уплатить фрахт и внести плату за простой судна в порту погрузки, если это предусмотрено коносаментом или другим документом, на основании которых осуществлялась перевозка груза, в случае общей аварии обязан внести аварийный взнос или предоставить надлежащее обеспечение.
2. Перевозчик вправе удерживать груз до уплаты сумм или предоставления обеспечения, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
В случае сдачи груза на хранение на склад, не принадлежащий получателю, перевозчик сохраняет право удержания груза при условии немедленного уведомления владельца склада об этом.
3. После выдачи груза получателю перевозчик утрачивает право требовать от отправителя или фрахтователя сумм, не уплаченных получателем, если только перевозчик не смог осуществить право удержания груза по независящим от него обстоятельствам.
4. Требования перевозчика, удерживающего груз, удовлетворяются за счет его стоимости в объеме и в порядке, установленном законодательством.

2. Жүк тасымалдау үшiн кеменiң бәрi берiлген кезде, жүктi сақтау үшiн түсiру мен өткiзудi, егер сталиялық және контрсталиялық уақыт iшiнде жiберушiнiң немесе кiрепұлшының не жүкке билiгi жүретін уәкiлеттi тұлғаның өзге өкiмi түспеген жағдайда, тасымалдаушы сталиялық және контрсталиялық уақыт ішінде жүзеге асырады. Тасымалдаушының жүктi сақтауға өткiзу үшiн жоғалтқан уақыты бос тұру ретiнде қарастырылады.
3. Егер кеменiң портқа келген күнiнен бастап, екi ай ішiнде сақтауға өткiзiлген жүктi түсiру талап етiлмеген жағдайда және жөнелтушi немесе кiрепұлшы не жүкке билiгi жүретiн уәкiлеттi тұлға тасымалдаушыға жүктi тасымалдағаны үшiн тиесiлi төлемдердi төлемесе, тасымалдаушы белгiленген тәртiппен жүктi сатуға хақылы. Талап етiлмеген тез бүлiнетiн жүк, сондай-ақ сақтауға кететiн шығыны оның бағасынан асып түсетiн жүктер белгiленген мерзiм аяқталғанға дейiн, бiрақ жүк жеткiзiлген мерзiмiнен ерте емес уақытта, сатылуы мүмкiн.
4. Жүктi сатудан түскен сомадан тасымалдаушыға тиесiлi төлемдер мен жүктi сақтау мен сатуға кеткен шығындар шегерiлiп, жөнелтушiге немесе кiрепұлшыға берiледi.
Егер жүктi сатудан түскен сома тасымалдаушыға тиесiлi төлемдер мен жүктi сақтау мен сатуға кеткен шығындарды жабу үшiн жеткiлiксiз болған жағдайда тасымалдаушы өзiне алынбаған соманы жөнелтушiден немесе кiрепұлшыдан өндiрiп алуға хақылы.
102-бап. Жүктi алушыға берген кездегi төлемдер.
Жүктi ұстап қалу құқығы
1. Алушы өзiне жүк берілген кезде тасымалдаушы келтiрген шығындардың орнын жүк есебiнен толтыруға, кеменiң жүк түсiру портында тұрып қалғаны үшiн төлем енгiзуге, сондай-ақ кiрепұл төлеп, егер бұл коносаментте немесе соның жүк тасымалы жүзеге асырылған басқа құжатта көзделмесе, кеменiң жүк түсiру портында тұрып қалғаны үшiн төлем енгiзуге мiндеттi, жалпы апат жағдайы кезiнде апаттық жарна енгiзуге немесе тиiстi қамтамасыз ету ұсынуға мiндеттi.
2. Тасымалдаушы осы баптың 1-тармағында көрсетiлген сомалар төленгенге немесе қамтамасыз ету ұсынылғанға дейiн жүктi ұстап тұруға хақылы.
Жүктi алушыға тиесiлi емес қоймаға сақтауға өткiзген жағдайда, тасымалдаушы бұл туралы қойма иесiн дереу хабардар ете отырып жүкті ұстап тұру құқығын сақтайды.
3. Жүктi алушыға өткiзгеннен кейiн, егер тасымалдаушы оған тәуелсiз себептер бойынша ғана жүктi ұстап қалу құқығын жүзеге асыра алмаса, тасымалдаушы жөнелтушiден немесе кiрепұлшыдан алушы төлемеген сомаларды талап ету құқығын жоғалтады.
4. Жүктi ұстап қалған тасымалдаушының талабы оның құны есебiнен, заңдарда белгiленген мөлшерде және тәртiпте қанағаттандырылады.

5. Вырученная от продажи груза сумма за вычетом причитающихся перевозчику сумм в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи и связанных с продажей груза расходов передается получателю.
В случае, если суммы, вырученной от продажи груза, недостаточно для уплаты причитающихся перевозчику сумм в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, перевозчик вправе взыскать недополученную им сумму с отправителя или фрахтователя.
Статья 103. Осмотр груза или проверка его состояния
При фактической или предполагаемой утрате либо повреждении груза получатель и перевозчик обязаны предоставлять друг другу возможность проводить осмотр груза или проверку его состояния до выдачи груза получателю. Расходы на осмотр груза или проверку его состояния несет тот, кто потребовал осмотра или проверки. В случае, если в результате проведенных по требованию получателя осмотра груза или проверки его состояния установлены утрата или повреждение груза, ответственность за которые несет перевозчик, расходы на осмотр груза или проверку его состояния возмещаются перевозчиком.
Статья 104. Заявление об утрате или повреждении груза
1. В случае, если до выдачи груза или во время выдачи груза получатель в письменной форме не сделал заявление перевозчику об утрате или о повреждении груза и не указал общий характер утраты или повреждения груза, считается, что груз получен в соответствии с условиями коносамента при отсутствии доказательств об ином.
2. В случае, если утрата или повреждение груза не могли быть установлены при обычном способе его приема, заявление перевозчику может быть сделано получателем в течение трех дней после выдачи груза.
3. Получатель может не делать заявление, указанное в пункте 1 настоящей статьи, если он совместно с перевозчиком осмотрел груз или проверил его состояние во время выдачи груза.
Статья 105. Платежи при перевозках грузов
Все причитающиеся перевозчику платежи уплачиваются отправителем или фрахтователем. В случаях, предусмотренных соглашением между отправителем или фрахтователем и перевозчиком, и при включении данных об этом в коносамент допускается перевод платежей на получателя.
Статья 106. Размер фрахта
1. Размер фрахта устанавливается соглашением сторон. При отсутствии соглашения сторон размер фрахта исчисляется исходя из ставок, применяемых в месте погрузки груза и во время погрузки груза.
2. В случае, если груз погружен на судно в большем количестве, чем предусмотрено договором морской перевозки груза, размер фрахта соответственно увеличивается.
3. В случае, если вместо предусмотренного договором морской перевозки груза на судно погружен другой груз, размер фрахта за перевозку которого больше, чем предусмотренный договором морской перевозки груза, фрахт уплачивается за перевозку действительно погруженного груза.

5. Жүктi сатудан түскен жүктi сатуға байланысты шығындармен сома осы баптың 1-тармағына сәйкес тасымалдаушыға тиесiлi сомалар шегерiлiп, алушыға берiледi.
Егер жүктi сатудан түскен сомалар осы баптың 1-тармағына сәйкес тасымалдаушыға тиесiлi соманы төлеу үшiн жеткiлiксiз болған жағдайда, тасымалдаушы өзiне алынбаған соманы жөнелтушіден немесе кiрепұлшыдан өндiрiп алуға хақылы.
103-бап. Жүктi байқау немесе оның жай-күйiн тексеру
Жүктiң нақты немесе болжалды жоғалуы не зақымдануы кезiнде алушы мен тасымалдаушы бiр-бiрiне жүктi алушыға бергенге дейiн жүктi байқауға, оның жай-күйiн тексеру жүргiзуге мүмкiндiк беруге мiндеттi. Жүктi байқауға немесе жай-күйiн тексеруге кеткен шығындар байқауды немесе тексерудi талап еткен жаққа жүктеледi.
Егер алушының талап етуi бойынша жүргiзiлген жүктi байқау немесе оның жай-күйiн тексеру нәтижесiнде жауапкершілiгi тасымалдаушыға жүктелетiн жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны белгiлi болса, жүктi байқауға немесе оның жай-күйiн тексеруге кеткен шығынын тасымалдаушы өтейдi.
104-бап. Жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны туралы мәлiмдеме
1. Егер жүктi бергенге дейiн немесе беру уақытында алушы жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны туралы тасымалдаушыға жазбаша нысанда мәлiмдеме жасамаса және жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғанының жалпы сипатын көрсетпеген жағдайда, өзге дәлелдер болмағандықтан коносамент шарттарына сәйкес жүк алынды деп есептелiнедi.
2. Егер жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны оны дәстүрлi қабылдау кезiнде қарапайым тәсiлмен белгiлi болмағанда, алушы жүктi бергеннен кейiн үш күн ішiнде тасымалдаушыға мәлiмдеме жасалуы мүмкiн.
3. Егер ол жүктi беру кезiнде тасымалдаушымен бiрге, жүктi байқаса немесе оның жай-күйiн тексерсе, алушы осы баптың 1-тармағында көрсетiлген мәлiмдеменi жасамауы мүмкiн.
105-бап. Жүктердi тасымалдау кезiндегi төлемдер
Тасымалдаушыға тиесiлi барлық төлемдердi жөнелтушi немесе кiрепұлшы төлейдi. Жөнелтушiнiң немесе кiрепұлшының және тасымалдаушының арасындағы келiсімде көзделген жағдайларда және осылар туралы деректер коносаментке енгiзiлген кезде төлемдердi алушыға аударуға жол берiледi.
106-бап. Кiрепұл мөлшерi
1. Кiрепұл көлемi тараптардың келiсiмiмен белгiленедi. Тараптардың келiсiмi жоқ болған жағдайда кiрепұл көлемi жүктi тиеу орнында және жүктi тиеу уақытында қолданылатын ставкаларды негiзге ала отырып есептеп шығарылады.
2. Егер жүк кемеге жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында көрсетiлгеннен көп мөлшерде тиелген жағдайда, кiрепұл мөлшерi де ұлғайтылады.
3. Егер жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында көзделгеннiң орнына кемеге тасығаны үшiн кiрепұл мөлшерi жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында көрсетiлгеннен көп басқа жүк тиелген жағдайда, кiрепұл шын мәнiнде тиелген жүктi тасымалданғаны үшiн төленедi.

4. В случае, если размер фрахта за перевозку действительно погруженного груза меньше, чем фрахт за перевозку груза, предусмотренный договором морской перевозки груза, уплачивается фрахт, предусмотренный договором морской перевозки груза.
Статья 107. Фрахт за груз, утраченный при перевозке
1. За груз, утраченный при его перевозке, фрахт не взимается или подлежит возврату. В случае, если утраченный груз будет спасен, перевозчик имеет право на фрахт в размере, пропорциональном пройденному судном расстоянию.
При исчислении фрахта за фактически пройденное судном расстояние учитывается соотношение части пути, пройденного судном с грузом, с протяженностью всего пути обусловленного рейса судна.
2. За груз, утрата или повреждение которого произошли вследствие его естественных свойств или зависящих от отправителя обстоятельств, фрахт уплачивается полностью.
Статья 108. Ответственность перевозчика
1. Перевозчик несет ответственность за утрату или повреждение принятого для перевозки груза либо за просрочку его доставки с момента принятия груза до момента выдачи.
2. Перевозчик признается просрочившим доставку груза, если груз не выдан в порту выгрузки, предусмотренном договором морской перевозки груза, в срок, который определен соглашением сторон, при отсутствии такого соглашения - в срок, который требуется при сравнимых обстоятельствах.
3. Лицо, имеющее право заявить требование к перевозчику в связи с утратой груза, может считать груз утраченным, если груз не выдан в порту выгрузки лицу, уполномоченному на получение груза, в течение тридцати календарных дней по истечении срока выдачи груза, установленного пунктом 2 настоящей статьи.
4. Соглашение об освобождении перевозчика от ответственности или уменьшении пределов его ответственности недействительно.
Статья 109. Освобождение перевозчика от ответственности
1. Перевозчик освобождается от ответственности за утрату или повреждение груза либо за просрочку его доставки, если докажет, что утрата, повреждение или просрочка произошли вследствие:
1) непреодолимой силы;
2) опасностей или случайностей на море и в других судоходных водах;
3) мер по спасанию людей или имущества на море;
4) пожара, возникшего не по вине перевозчика;
5) действий или распоряжений государственных органов (задержания, ареста, карантина и других);
6) военных действий;
7) действия или бездействия отправителя или получателя;
8) скрытых недостатков груза, его свойств или естественной убыли;
9) скрытых недостатков тары и упаковки груза;
10) недостаточности или неясности марок;

4. Егер шын мәнiнде тиелген жүктiң тасымалдағаны үшiн төленетiн кiрепұл мөлшерi жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында көзделген жүктi тасымалдағаны үшiн кiрепұлдан кем болса, жүкті теңiз арқылы тасымалдау шартында көзделген кірепұл төленедi.
107-бап. Тасымалдау кезiнде жоғалған жүк үшiн кiрепұл
1. Тасымалдау кезiнде жоғалған жүк үшiн кiрепұл алынбайды немесе қайтаруға жатады. Жоғалған жүк құтқарылған жағдайда, тасымалдаушының кеме жүрiп өткен қашықтыққа бара бар мөлшердегi кiрепұлға құқығы бар.
Кеменiң нақты жүрiп өткен қашықтығы үшiн кiрепұлды есептеу кезiнде жолдың кеме жүкпен жүрiп өткен бөлiгiнiң кеменiң келiсiлген рейсiнiң бүкiл жолының ұзына бойына арақатынасы есепке алынады.
2. Жоғалғаны немесе зақымданғаны оның табиғи қасиеттерiнiң немесе жөнелтушiге тәуелдi себептердiң салдарынан болған жүктер үшiн кiрепұл толық төленедi.
108-бап. Тасымалдаушының жауапкершiлiгi
1. Тасымалдаушыға тасымалдау үшiн қабылдаған жүктi жоғалтқаны немесе зақымданғаны үшiн не жүктi қабылдаған сәттен бастап берген сәтке дейiн оны жеткiзу мерзiмiн өткізiп алғаны үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
2. Егер жүк түсiру портына, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартында көзделген, тараптардың келiсiмiмен айқындалған мерзiмде, мұндай келiсiм болмаған ретте - ұқсас жағдайлар кезiнде талап етiлетiн мерзiмде берiлмесе, тасымалдаушы жүктi жеткiзу мерзiмiн өткiзiп алған деп танылады.
3. Тасымалдаушыға жүктiң жоғалуына байланысты талап қоюға құқығы бар
тұлға, егер жүк түсiру портындағы жүктi алуға уәкiлеттi тұлғаға осы баптың
2-тармағында белгiленген жүктi беру мерзiмi бiткеннен кейiн 30 күнтiзбелiк
күн iшiнде берiлмесе, жүктi жоғалған деп есептей алады.
4. Тасымалдаушыны жауапкершiлiктен босату немесе оның
жауапкершiлiгiнiң шегiн азайту туралы келiсiмнiң күшi жоқ.
109-бап. Тасымалдаушыны жауапкершiлiктен босату
1. Тасымалдаушы, егер жоғалу, зақымдану немесе мерзiмiн өткiзiп алу:
1) еңсерiлмес күштiң;
2) теңiздегi және басқа кеме жүзу суларындағы қауiптердiң немесе
кездейсоқтықтардың;
3) теңiздегi адамдарды құтқару жөнiндегi шаралардың немесе мүлiктердi
құтқару жөнiндегi шаралардың;
4) тасымалдаушының кiнәсiнсiз туындаған өрттiң;
5) мемлекеттiк органдардың (ұстау, тұтқындау, карантин және басқалар)
iс-әрекетiнiң немесе өкiмдерiнiң;
6) әскери iс-қимылдардың;
7) жөнелтушiнiң немесе алушының әрекетi немесе әрекетсiздiгi;
8) жүктiң, оның қасиеттерiнiң жасырын кемшiлiктерiнiң немесе табиғи
кемуiнiң;
9) жүк ыдыстары мен орамдарының жасырын кемшiлiктерiнiң;
10) маркалардың жетiспеушiлiгiнiң немесе анық еместiгiнiң;

11) забастовок или иных обстоятельств, вызвавших приостановление либо ограничение работы морского порта полностью или частично;
12) иных обстоятельств, возникших не по вине перевозчика, его работников или агентов.
2. Перевозчик освобождается от ответственности за утрату или повреждение груза, если получатель не докажет, что утрата или повреждение принятого для перевозки груза произошли по вине перевозчика, в случае прибытия в порт назначения груза:
1) в исправных грузовых помещениях с исправными пломбами отправителя;
2) в исправной таре без следов вскрытия в пути;
3) в сопровождении представителя отправителя или получателя.
Статья 110. Размер ответственности перевозчика за утрату или повреждение груза
1. Перевозчик несет ответственность за утрату или повреждение груза в следующих размерах:
1) за утрату груза - в размере стоимости утраченного груза;
2) за повреждение груза - в размере суммы, на которую понизилась его стоимость;
3) в случае утраты груза, принятого для перевозки с объявлением его ценности, - в размере объявленной стоимости груза.
2. В случае утраты или повреждения груза перевозчик возвращает полученный им фрахт, если фрахт не входит в стоимость груза.
3. Общая сумма, подлежащая возмещению, исчисляется исходя из стоимости груза в том месте и в тот день, когда груз был выгружен или должен был быть выгружен в соответствии с договором морской перевозки груза.
Стоимость груза определяется исходя из его цены, указанной в счете продавца или предусмотренной договором, а при отсутствии счета или указания цены в договоре - исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах обычно взимается за аналогичные грузы.
4. Из суммы, подлежащей возмещению за утрату или повреждение груза, вычитаются расходы на перевозку груза (фрахт, пошлины и другие), которые должны были быть произведены грузовладельцем, но вследствие утраты или повреждения груза произведены не были.
Статья 111. Ограничение ответственности перевозчика
1. В случае, если род и вид, а также стоимость груза не были объявлены отправителем до погрузки груза и не были внесены в коносамент, ответственность перевозчика за утрату или повреждение принятого для перевозки груза не может превышать 666,67 расчетной единицы за место или другую единицу отгрузки либо две расчетные единицы за один килограмм массы брутто утраченного или поврежденного груза, при этом применяется более высокая стоимость.

11) ереуiлдердiң немесе теңiз портының жұмысын толық немесе iшiнара
тоқтатуды не шектеудi туғызған себептердiң;
12) тасымалдаушының, оның қызметкерлерiнiң немесе агенттерiнiң кiнәсiнен туындамаған басқа себептердің салдарынан болғанын дәлелдесе, жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн не оны жеткiзудiң мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
2. Егер алушы тасымалдау үшiн қабылданған жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны бару портына жүктiң:
1) дұрыс жүк үй-жайларда, жөнелтушiнiң дұрыс пломбасымен;
2) жолда ашылған ізi жоқ дұрыс ыдыста;
3) жөнелтушiнiң немесе алушының өкiлiнiң алып жүруiмен келген жағдайда, тасымалдаушының кiнәсiнен болғанын дәлелдей алмаса, тасымалдаушы жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.
110-бап. Жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн
тасымалдаушының жауапкершілiк мөлшерi
1. Тасымалдаушыға жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн мынадай мөлшерлерде жауапкершiлiк жүктеледi:
1) жүктi жоғалтқаны үшiн - жоғалған жүк құнының мөлшерiнде;
2) жүктiң зақымданғаны үшiн - оның құнының төмендеген сомасы мөлшерiнде;
3) құндылығы тасымалдау үшiн қабылданған жүк жариялана отырып, жоғалған жағдайда - жүктiң жарияланған құнының мөлшерiнде.
2. Жүк жоғалған немесе зақымданған жағдайда, егер кiрепұл жүк құнына енбейтiн болса, тасымалдаушы өзi алған кiрепұлды қайтарады.
3. Орнын толтыруға жататын жалпы сома, жүк құнын негiзге ала отырып, жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес, жүк тиелген немесе тиелуге тиiс жерде және күнде есептеледi.
Жүктiң құны сатушының есебiнде көрсетiлген немесе шартпен көзделген бағадан шыға отырып, ал есебiнде жоқ болған немесе шартта баға көрсетiлмеген жағдайларда - осындай жағдайларда балама жүктерден әдеттегiдей алынатын бағалардан шыға отырып айқындалады.
4. Жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн, орнын толтыру сомасынан жүк иесi жүргiзуге тиiс болған, бiрақ жүктiң жоғалу немесе зақымдану салдарынан жүргiзiлмеген жүк тасымалына кеткен шығындар (кiрепұл, баж салығы және басқалар) шегерiледi.
111-бап. Тасымалдаушының жауапкершiлiгiн шектеу
1. Егер жүктiң тегi мен түрi, сондай-ақ құқын жүктi түсiргенге дейiн жөнелтушi арқылы жарияланбаған және коносаментке енгiзілмеген жағдайда, тасымалдау үшiн қабылданған жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгi бiр орын үшiн 666,67 есеп айырысу өлшемiнен немесе түсiндiрудiң басқа мөлшерiнен не қандай сома жоғары екенiне байланысты жоғалған немесе зақымданған жүк бруттосының бiр килограммы үшiн екi есеп айырысу өлшемiнен аспауға тиiс.

2. Ответственность перевозчика за просрочку доставки принятого для перевозки груза не может превышать размер фрахта, подлежащего уплате согласно договору морской перевозки груза.
3. Общая сумма, подлежащая возмещению перевозчиком на основании пунктов 1 и 2 настоящей статьи, не может превышать предел ответственности, который был бы установлен в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи за полную утрату груза, в отношении которого возникла такая ответственность.
4. В случае, если для перевозки груза используется контейнер, поддон или другое приспособление, количество мест или единиц отгрузки, перечисленных в коносаменте в качестве перевозимых в таком приспособлении, считается для целей настоящей статьи количеством мест или единиц отгрузки. За исключением указанного случая, такое приспособление считается местом или единицей груза.
5. Стороны договора морской перевозки груза могут своим соглашением установить пределы ответственности, превышающие те, которые предусмотрены пунктами 1-3 настоящей статьи.
Статья 112. Утрата права на ограничение ответственности
Перевозчик не имеет права на ограничение ответственности, предусмотренное статьей 111 настоящего Закона, если доказано, что утрата или повреждение принятого для перевозки груза либо просрочка его доставки явились результатом его собственного действия или собственного бездействия, совершенных умышленно или по грубой неосторожности.
Статья 113. Ответственность фактического перевозчика
1. Фактический перевозчик несет ответственность за перевозку груза или ее часть в соответствии с нормами настоящей главы об ответственности перевозчика.
2. Перевозчик несет ответственность за всю перевозку груза в соответствии с правилами, установленными настоящей главой, даже если перевозка груза или ее часть осуществлялась фактическим перевозчиком.
3. Соглашение, в соответствии с которым перевозчик принимает на себя обязательства, не предусмотренные настоящей главой, или отказывается от прав, предоставляемых в соответствии с настоящей главой, распространяется на фактического перевозчика только в случае, если он дал на это согласие в письменной форме.
4. В случае, если ответственность несут перевозчик и фактический перевозчик, их ответственность является солидарной.
Статья 114. Ответственность отправителя и фрахтователя
Отправитель и фрахтователь несут ответственность за причиненные перевозчику убытки, если не докажут, что убытки причинены не по их вине или не по вине лиц, за действия или бездействие которых они отвечают.
Статья 115. Сквозная перевозка груза

2. Тасымалдау үшiн қабылданған жүктi жеткiзудiң мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгі жүктi теңiз арқылы тасымалдау шартына сәйкес төлеуге жататын кiрепұл мөлшерiнен аспауға тиiс.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының негiзiнде тасымалдаушы өтеуге жататын жалпы сома осындай жауапкершiлiк туындаған жүкке қатысты оның толық табылғаны үшiн сәйкес белгіленетiн осы баптың 1-тармағына жауапкершiлiктiң шегiнен аспауға тиiс.
4. Егер жүктi тасымалдауға контейнер, поддон немесе басқа құрал пайдаланылған жағдайда, осындай құралда тасымалданғандар ретiнде коносаментте санамаланған орын саны немесе түсiру бiрлiктерi осы баптың мақсаты үшiн орындар саны немесе түсiру бiрлiгi болып есептеледi. Көрсетiлген жағдайды қоспағанда, мұндай құрал орын немесе жүк мөлшерi болып есептеледi.
5. Жүктi теңiз арқылы тасымалдау тараптары өз келiсiмiмен осы баптың 1-3 тармақтарында көзделгендерден асып түсетiн жауапкершілiк шектерiн белгiлей алады.
112-бап. Жауапкершiлiктi шектеуге құқықты жоғалту
Тасымалдаушының, егер тасымалдау үшiн қабылданған жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны не оны жеткiзудiң мерзiмiн өткiзiп алғаны, оның қасақана немесе дөрекi абайсыздықтан жасаған жеке әрекетiнiң немесе жеке әрекетсiздiгiнiң нәтижесi екендiгi дәлелденсе, осы Заңның 114-бабында көзделген жауапкершiлiктi шектеуге құқығы жоқ.
113-бап. Нақты тасымалдаушының жауапкершiлiгi
1. Нақты тасымалдаушыға жүктi немесе оның бiр бөлiгiн тасымалдағаны үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгi туралы осы тараудың, нормаларына сәйкес жауапкершiлiк жүктеледі.
2. Тiптi егер жүктi немесе оның бiр бөлiгiн тасымалдауды нақты тасымалдаушы жүзеге асырса да, осы тарауда белгiленген ережелерге сәйкес жүктің барлық тасымалы үшiн жауапкершiлiк тасымалдаушыға жүктеледi.
3. Тасымалдаушы өзiне осы тарауда көзделмеген мiндеттердi ала алатын немесе осы тарауға сәйкес берiлетiн құқықтардан бас тарта алатын келiсiм, нақты тасымалдаушыға тек, егер ол осыған жазбаша түрде келiсiм берген жағдайда ғана, қолданылады.
4. Егер жауапкершiлiк тасымалдаушы мен нақты тасымалдаушыға жүктелетiн болса, олардың жауапкершiлiгі ортақ болып табылады.
114-бап. Жөнелтушi мен кiрепұлшының жауапкершiлiгі
Жөнелтушi мен кiрепұлшыға, егер келтiрiлген шығындар өздерiнiң кiнәсiнен емес екендiгiн немесе өздерi жауап беретiн тұлғалардың әрекетiнiң немесе әрекетсiздiгiнiң кiнәсiнен емес екендiгiн дәлелдемесе, тасымалдаушыға келтiрiлген шығындар үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
115-бап. Толассыз жүк тасымалы

1. В случае, если перевозчик выдает сквозной коносамент, которым предусматривается, что часть перевозки груза должна осуществляться не перевозчиком, а другим лицом, сквозным коносаментом может быть предусмотрено, что перевозчик не несет ответственность за утрату или повреждение принятого для перевозки груза либо просрочку его доставки, вызванные обстоятельствами, имевшими место в то время, когда груз находился в ведении другого лица при осуществлении им части перевозки груза. Обязанность доказывания того, что утрата или повреждение принятого для перевозки груза либо просрочка его доставки вызваны такими обстоятельствами, лежит на перевозчике.
2. Лицо, осуществляющее часть перевозки груза, несет ответственность за утрату или повреждение принятого им для перевозки груза либо за просрочку его доставки, вызванные обстоятельствами, которые имели место во время нахождения груза в его ведении, в соответствии с нормами настоящей главы об ответственности перевозчика.
Глава 10. Договор морской перевозки пассажира
Статья 116. Определение договора морской перевозки пассажира
1. По договору морской перевозки пассажира перевозчик обязуется перевезти в пункт назначения пассажира и багаж, в случае его сдачи пассажиром, и выдать багаж уполномоченному на получение лицу, а пассажир обязуется уплатить за проезд и за провоз багажа.
2. Перевозчиком является лицо, которое заключило договор морской перевозки пассажира или от имени которого заключен такой договор, в том числе в случае осуществления перевозки или ее части фактическим перевозчиком.
3. Пассажиром является лицо, перевозка которого осуществляется на судне по договору морской перевозки пассажира либо с согласия перевозчика в целях сопровождения автомашины или животных по договору морской перевозки груза.
Статья 117. Форма договора морской перевозки пассажира и багажа
Договор морской перевозки пассажира оформляется билетом, а договора морской перевозки багажа - багажной квитанцией. Форма билета и багажной квитанции устанавливается правилами перевозок.
Статья 118. Багаж и каютный багаж
1. Багажом являются предметы, перевозка которых осуществляется перевозчиком по договору морской перевозки багажа.
2. Каютным багажом является багаж, который находится в каюте пассажира или при пассажире.
Статья 119. Плата за проезд пассажира и плата за провоз его багажа
1. Плата за проезд пассажира и плата за провоз его багажа определяются соглашением сторон.
2. Плата за проезд пассажира и провоз его багажа транспортом общего пользования определяются перевозчиком.

1. Егер тасымалдаушы жүктiң бiр бөлiгiн тасымалдауды тасымалдаушы емес, басқа тұлға жүзеге асыруға тиiс екендiгi көзделген толассыз коносамент берген жағдайда, толассыз коносамент тасымалдаушыға тасымалдау үшiн қабылданған жүктi тасымалдаудың бiр бөлiгiн жүзеге асыру негiзiнде жүк басқа тұлғаның жүргiзуiнде болған уақытта орын алған себептер туындатқан жоғалғаны немесе зақымданғаны не оны жеткізу уақытын өткiзiп алғандығы үшiн жауапкершiлiк жүктелмейдi деп қарастыруы мүмкiн.
2. Жүк тасымалының бiр бөлiгiн жүзеге асырушы тұлғаға жүк өзiнiң жүргiзуiнде болған уақытта орын алған себептер туындатқан тасымалдау үшiн қабылданған жүктiң жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн не оны жеткiзу уақытын өткiзіп алғандығы үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгi туралы осы тараудың нормаларына сәйкес жауапкершiлiк жүктеледi.
10-тарау. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шарты
116-бап. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартының анықтамасы
1. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы жолаушы мен, оны жолаушы өткiзген жағдайда, теңдеме жүктi баратын пунктiне дейiн апаруға және теңдеме жүктi алуға уәкiлеттi тұлғаға беруге мiндеттенедi, ал жолаушы жол және теңдеме алып жүргенi үшiн оны төлеуге мiндеттенедi.
2. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартын жасасушы немесе соның атынан мұндай шарт жасасушы тұлға, соның ішiнде тасымалдауды немесе оның бiр бөлiгiн жүзеге асырған жағдайда нақты тасымалдаушы тасымалдаушы болып табылады.
3. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша не тасымалдаушының келiсiмiмен жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша автомашиналарды немесе жануарларды алып жүру мақсатында тасымалдауды кемемен жүзеге асырушы тұлға жолаушы болып табылады.
117-бап. Тасымалдау құжаттары
Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шарты билетпен, теңдеме жүктi теңiз арқылы тасымалдау - теңдеме жүк түбiртегiмен куәландырылады. Билет нысаны мен теңдеме жүк түбiртегi тасымалдау ережелерiмен белгiленедi.
118-бап. Теңдеме жүк және каюталық теңдеме жүк
1. Теңдеме жүктi теңiз арқылы тасымалдау шарты бойынша тасымалдауды тасымалдаушы жүзеге асыратын заттар теңдеме жүк болып табылады.
2. Жолаушы каютасында немесе жолаушымен бiрге болатын теңдеме жүктер каюталық теңдеме жүк болып табылады.
119-бап. Жолаушының жол жүргенi үшiн төлем және оның
теңдеме жүктi алып жүргенi үшiн төлем
1. Жолаушының жол жүргенi үшiн төлем мен оның теңдеме жүкті алып жүргені үшiн төлем тараптардың келiсiмiмен айқындалады.
2. Жолаушының жол жүргенi және оның теңдеме жүктi көпшiлiк пайдаланылатын көлiкпен алып жүргені үшiн төлемдi тасымалдаушы айқындайды.

3. Пассажир имеет право:
1) перевозить с собой бесплатно без права предоставления отдельного места одного ребенка в возрасте до 7 лет, а в международном сообщении - до 5 лет;
2) приобрести билеты на детей в возрасте от 7 до 15 лет с оплатой 50 процентов от полной стоимости билета при перевозке, осуществляемой перевозчиком Республики Казахстан;
3) приобрести билеты на детей в возрасте от 5 до 12 лет в международном сообщении с оплатой 50 процентов от полной стоимости билета;
4) перевозить с собой бесплатно каютный багаж в пределах установленной нормы.
Статья 120. Периоды перевозки пассажира и багажа
1. Перевозка пассажира и багажа включает в себя следующие периоды:
1) в отношении пассажира и его каютного багажа - период посадки, высадки и нахождения пассажира, а также каютного багажа, на борту судна. В перевозку пассажира и багажа включается период доставки водным путем с берега на судно либо наоборот, если ее стоимость включена в стоимость билета или, если судно для вспомогательной перевозки предоставлено в распоряжение пассажира перевозчиком;
2) в отношении каютного багажа, сдаваемого пассажиром для доставки на судно или на причал (вокзал) в пункте назначения - период с момента принятия каютного багажа перевозчиком, его работником или агентом, до его выдачи пассажиру на борту судна или в пункте назначения;
3) в отношении багажа - период с момента принятия багажа перевозчиком, его работником или агентом на берегу либо на борту судна до момента выдачи багажа пассажиру или уполномоченному на получение багажа лицу.
2. В отношении пассажира перевозка не включает в себя период, в течение которого пассажир находится на морском вокзале, причале или ином портовом сооружении.
Статья 121. Отказ от договора морской перевозки пассажира
1. Пассажир вправе отказаться от договора морской перевозки пассажира до отхода судна, а также после начала рейса в любом порту, в который судно зайдет для посадки или высадки пассажиров.
2. Перевозчик вправе отказаться от исполнения договора морской перевозки пассажира при наступлении следующих не зависящих от него обстоятельств:
1) военных или иных действий, создающих угрозу захвата судна;
2) блокады пункта отправления или пункта назначения;
3) привлечения судна для государственных нужд;
4) гибели судна или его захвата;
5) признания судна не пригодным к плаванию;
6) чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.

3. Жолаушының:
1) бөлек орын беру құқығынсыз өзiмен бiрге - 7, ал халықаралық жол қатынастарында 5 жасқа дейiнгi бiр баланы ақысыз алып жүруге:
2) 7 жастан 15 жасқа дейiнгi балаларға Қазақстан Республикасының тасымалдаушысы жүзеге асыратын тасымалдау кезiнде жол жүру билетiнiң толық құнының 50 процентiн төлеп, билет алуға;
3) 5 жастан 12 жасқа дейiнгi балаларға халықаралық жол қатынасында жол жүру билетiнiң толық құнының 50 процентiн төлеп билет алуға;
4) өзiмен бiрге белгіленген норма шегiнде ақысыз каюталық теңдеме жүк алып жүруге құқығы бар.
120-бап. Жолаушылар мен теңдеме жүктi тасымалдау кезеңдерi
1. Жолаушылар мен теңдеме жүктi тасымалдау мынадай кезеңдердi қамтиды:
1) жолаушыға және оның каюталық теңдеме жүгiне қатысты - жолаушыны кеме бортына отырғызу, кеме бортынан түсiру және оның кеме бортында болу, сондай-ақ каюталық теңдеме жүктi кеме бортына тиеу, кеме бортынан түсiру және оның кеме бортында болу кезеңi. Жолаушы мен теңдеме жүктi тасымалдауға егер оның құны билет құнына енгiзiлсе немесе, егер қосымша тасымалдауға арналған кеменi тасымалдаушы жолаушының билiгiне берсе, жағалаудан су жолымен кемеге не керiсiнше, жағаға жеткiзу кезеңi енгiзiледi.
2) кемеге немесе баратын пункттiң айлағына (вокзалына) жеткiзу үшiн жолаушы өткiзген каюталық теңдеме жүкке қатысты - тасымалдаушы оның қызметкерi немесе агентi каюталық теңдеме жүктi қабылдаған сәттен бастап, оны кеме бортындағы немесе баратын пункттегi жолаушыға берген сәтке дейiнгi кезең;
3) теңдеме жүкке қатысты - тасымалдаушы оның қызметкерi немесе агентi теңдеме жүктi жағалауда не кеме бортында қабылдаған сәттен бастап, теңдеме жүктi жолаушыға немесе теңдеме жүкті алуға уәкiлеттi тұлғаға берген сәтке дейiнгi кезең.
2. Жолаушыға қатысты тасымалдауға жолаушы теңiз вокзалында, айлағында немесе өзге порт құрылысында болған кездегi кезең енгiзiлмейдi.
121-бап. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартынан бас тарту
1. Жолаушы кеме аттанып кеткенге дейiн, сондай-ақ кеме рейс аяқталғанға дейiн, жолаушыларды отырғызу немесе түсiру үшiн кірген кез келген портта жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартынан бас тартуға хақылы.
2. Жолаушы жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан өзiне тәуелдi емес мынадай жағдайлар басталған кезде:
1) соғыс және кеменi басып алу қаупiн тудырған өзге әрекеттер;
2) аттану пунктiндегi немесе баратын пунктiндегi блакадалар;
3) кеменi мемлекет қажетi үшiн пайдалануға тарту;
4) кеме суға кеткен немесе басып алынған;
5) кеменiң жүзуге жарамсыздығы танылған кезде;
6) табиғи және техногендiк төтенше жағдайларда бас тартуға хақылы.

3. Перевозчик, отказавшийся от исполнения договора морской перевозки пассажира при наступлении обстоятельств, предусмотренных настоящей статьей, обязан за свой счет доставить пассажира по его требованию в пункт отправления или возместить пассажиру реально понесенные им расходы.
4. При отказе пассажира от исполнения договора морской перевозки до отхода судна пассажиру возвращается вся сумма, уплаченная за проезд и провоз багажа, а после начала рейса - часть суммы, уплаченной за проезд и провоз багажа в размере, пропорциональном расстоянию, на которое перевозка пассажира не была осуществлена.
5. Возврат платы за проезд и провоз багажа производится в порядке, определяемом уполномоченным органом на транспорте.
Статья 122. Изменение договора морской перевозки пассажира
1. Перевозчик вправе задержать отход судна, изменить маршрут перевозки пассажира, место посадки и (или) высадки пассажира, если такие действия необходимы вследствие стихийных явлений, неблагоприятных санитарно-эпидемиологических условий в пункте отправления, пункте назначения или в пути следования по маршруту перевозки пассажира, а также вследствие других обстоятельств, не зависящих от перевозчика.
В случаях, указанных в настоящем пункте, перевозчик обязан за свой счет доставить пассажира по его требованию в пункт отправления или возместить пассажиру реально понесенные им расходы.
2. Нормы пункта 1 настоящей статьи не затрагивают право пассажира отказаться от договора морской перевозки пассажира.
Статья 123. Ответственность перевозчика за вред, причиненный жизни или здоровью пассажира, и за багаж
1. Перевозчик несет предусмотренную законодательством ответственность за вред, возникший вследствие причинения смерти или повреждения здоровья пассажиру, если не докажет, что вред возник вследствие умысла потерпевшего или непреодолимой силы.
2. Перевозчик может быть освобожден от ответственности полностью или частично если докажет, что грубая неосторожность пассажира явилась причиной его смерти или повреждения здоровья, либо способствовали его смерти или повреждению здоровья.
3. Возмещение перевозчиком вреда, возникшего вследствие причинения смерти или повреждения здоровья пассажиру, осуществляется в порядке, установленном гражданским законодательством.
4. Перевозчик отвечает за утрату, недостачу или повреждение багажа пассажира, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение багажа произошли не по его вине.

3. Осы бапта көзделген жағдайлар басталған кезде жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан бас тартқан тасымалдаушы өз есебiнен жолаушыны оның талап етуi бойынша аттану пунктiне жеткiзуге немесе жолаушыға өзi келтiрген нақты шығындарды өтеуге мiндеттi.
4. Жолаушы теңiз арқылы тасымалдау шартын орындаудан кеме кеткенге дейiн бас тартса, жолаушыға жол жүргенi және теңдеме жүктi алып жүргенi үшiн төленген сомалардың бәрi, ал рейс басталғаннан кейiн - жолаушыны тасымалдау жүзеге асырылмаған қашықтыққа бара-бар мөлшерде жол жүргенi және теңдеме жүктi алып жүргенi үшiн төленген соманың бiр бөлiгi қайтарылады.
5. Жол жүргенi және теңдеме жүктi алып жүргенi үшiн төлемдi қайтару көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындаған тәртiппен жүргiзіледi.
122-бап. Жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартының өзгеруi
1. Тасымалдаушы егер мұндай әрекет табиғи құбылыстар, аттану пунктiндегi, баратын пункттегi немесе жолаушыларды тасымалдау бағытындағы жолдағы қолайсыз санитариялық-эпидемиялық жағдайлардың салдарынан, сондай-ақ тасымалдаушыға тәуелдi емес басқа себептердiң салдарынан қажет болғанда кеменiң шығуын ұстап тұруға, жолаушыларды тасымалдау бағытын, жолаушыларды отырғызу мен (немесе) түсiру орнын өзгертуге хақылы.
Осы тармақта көрсетiлген жағдайларда тасымалдаушы өз есебiнен жолаушыны оның талап етуi бойынша аттану пунктiне жеткiзуге немесе жолаушыға өзi келтiрген нақты шығындарды өтеуге мiндеттi.
2. Осы баптың 1-тармағының нормалары жолаушының жолаушыларды теңiз арқылы тасымалдау шартының бас тарту құқығына қолданылмайды.
123-бап. Жолаушының өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиян
үшін және теңдеме жүк үшiн тасымалдаушының жауапкершілiгi
1. Тасымалдаушыға, егер зиян зардап шегушiнiң қаскөйлiк ниетiнiң немесе еңсерілмейтiн күштің салдарынан туындағанын дәлелдей алмаса, жолаушының қаза болу немесе оның денсаулығына нұқсан келтiру салдарынан туындаған зиян үшiн заңдарда көзделген жауапкершiлiк жүктеледi.
2. Тасымалдаушы, егер жолаушының дөрекi абайсыздығы оның қазасына немесе денсаулығының зақымдалуына себеп болғанын, не оның қазасына, денсаулығының зақымдануына әкелiп соққанын толық немесе iшiнара дәлелдесе, жауапкершiлiктен босатылуы мүмкiн.
3. Жолаушының қаза болу немесе оның денсаулығына зақым келтiру салдарынан туындаған зиянды тасымалдаушының өтеуi азаматтық заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Тасымалдаушы, егер теңдеме жүктiң жоғалуы, жетiспеуi немесе зақымдануы өзiнiң кiнәсiнен болмағанын дәлелдей алмаса, жолаушының теңдеме жүгiнiң жоғалғаны, жетiспегенi немесе зақымдалғаны үшiн жауап бередi.

Статья 124. Утрата и повреждение ценностей
Перевозчик не отвечает за утрату и повреждение денег, ценных бумаг, золота, изделий из серебра, драгоценностей, украшений, произведений искусства или других ценностей, если только такие ценности не были сданы на хранение перевозчику, который согласился сохранять их в целости. За сданные на хранение ценности перевозчик несет ответственность в полном объеме, но не выше предела, предусмотренного настоящим Законом, если договором не установлен более высокий предел ответственности.
Статья 125. Заявление об утрате или повреждении багажа
1. Пассажир должен направить заявление в письменной форме перевозчику или его агенту в следующие сроки:
1) при повреждении или утрате каютного багажа - до или в момент высадки пассажира;
2) при повреждении багажа - в момент его выдачи;
3) при скрытом повреждении багажа или каютного багажа - в течение пятнадцати дней со дня их выдачи;
4) при утрате багажа - в течение пятнадцати дней со дня высадки пассажира или с момента, когда багаж должен быть выдан.
2. В случае, если пассажир не выполнил требование, предусмотренное настоящей статьей, предполагается, если не доказано иное, что пассажир получил свой багаж неповрежденным.
3. Заявление пассажира в письменной форме не требуется, если багаж осмотрен или состояние его проверено перевозчиком совместно с пассажиром в момент получения багажа, о чем составлен соответствующий акт.
Статья 126. Распоряжение багажом по истечении предельных сроков хранения
Если пассажир не получил багаж по причинам, не зависящим от перевозчика, перевозчик вправе сдать его морскому порту, в котором перевозка пассажира окончена в соответствии с билетом.
Порядок хранения и распоряжения таким багажом устанавливается правилами перевозок и иными нормативными правовыми актами.
Статья 127. Ответственность перевозчика за задержку отправления судна или прибытие судна с опозданием
За задержку отправления судна, перевозящего пассажира, или прибытие судна с опозданием в пункт назначения перевозчик уплачивает пассажиру штраф в размере трех процентов от стоимости билета за каждый час задержки, но не более пятидесяти процентов платы за проезд пассажира и платы за провоз его багажа, если не докажет, что задержка отправления судна или прибытие его с опозданием произошли вследствие обстоятельств, не зависящих от перевозчика.
Статья 128. Фактический перевозчик

124-бап. Бағалы заттардың жоғалуы мен зақымдануы
Тасымалдаушы, егер мұндай бағалы заттар олардың тұтастығын сақтауға келiскен тасымалдаушыға сақтау үшiн өткiзiлмеген жағдайда, ақшаның, бағалы қағаздардың, алтынның, күмiстен жасалған заттардың, қымбат бағалы заттардың, сәндiк бұйымдардың, өнер туындыларының немесе басқа да бағалы заттардың жоғалғаны немесе зақымданғаны үшiн жауап бермейдi. Сақтауға өткiзiлген бағалы заттар үшiн тасымалдаушыға толық, бiрақ, егер шартта жауапкершiлiктiң неғұрлым жоғары шегi белгiленбесе, осы Заңда көзделген шектен аспайтын көлемде жауапкершiлiк жүктеледi.
125-бап. Теңдеме жүктің жоғалғаны немесе зақымданғаны туралы арыз
1. Жолаушы мынадай мерзiмдерде тасымалдаушыға немесе оның агентiне жазбаша түрде арыз жолдауға тиiс:
1) каюталық теңдеме жүк зақымданған немесе жоғалған кезде - жолаушы түскенге дейiн немесе түскен сәтте;
2) теңдеме жүк зақымданған кезде - оны берген сәтте;
3) теңдеме жүктiң немесе каюталық теңдеме жүк көрiнбестей зақымданған кезде - оларды бергеннен бастап он бес күн iшiнде;
4) теңдеме жүк жоғалған кезде - жолаушыны түсiрген сәттен бастап немесе теңдеме жүк берiлуге тиiс сәттен бастап, он бес күн ішiнде.
2. Егер жолаушы осы бапта көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, егер басқа дәлелденбесе, жолаушы өз теңдеме жүгiн зақымданбаған күйiнде алды деп есептеледi.
3. Егер теңдеме жүктi алу сәтiнде тасымалдаушы жолаушымен бiрге теңдеме жүктi байқаса және оның жай-күйiн тексерiп, тиiстi актi жасаса, жолаушының жазбаша түрдегi арызы талап етілмейдi.
126-бап. Сақтаудың шектi мерзiмiнiң тууы бойынша теңдеме
жүкке билiк ету
Егер жолаушы өзiне тәуелдi емес себептер бойынша теңдеме жүктi алмаса, тасымалдаушы оны жол жүру билетiне сәйкес жолаушыны тасымалдау бiткен теңiз портына өткiзуге хақылы.
Мұндай теңдеме жүктi сақтауға билiк ету тәртiбi тасымалдау ережелерi мен өзге де нормативтiк құқықтық актілерде белгіленедi.
127-бап. Тасымалдаушының кеменi аттандыруды ұстап қалғаны
немесе кеменiң кешiгiп келгені үшін жауапкершілiгi
Егер тасымалдаушы кеменi аттандыруды ұстап қалу немесе оның кешiгiп келуi өзiне тәуелсiз жағдайлардың салдарынан болғанын дәлелдей алмаса, жолаушыларды тасымалдаушы кеменi аттандыруды ұстап қалғаны немесе кеменiң келетiн пунктке кешiгiп келгенi үшiн тасымалдаушы жолаушыға әрбiр ұстап қалған сағаты үшiн билет құнының үш процентi мөлшерiндегi айыппұл төлейдi, бiрақ ол жолаушының жол жүргенi үшiн төлемiнiң және оның теңдеме жүктi алып жүргенi үшiн төлемiнiң 50 проценттен аспайтын мөлшерiндегi.
128-бап. Іс жүзіндегi тасымалдаушы

1. В случае, если осуществление перевозки пассажира или ее части поручено фактическому перевозчику, перевозчик несет ответственность, установленную настоящей главой, за всю перевозку пассажира. При этом фактический перевозчик имеет права и обязанности, предусмотренные настоящей главой, в отношении осуществляемой им перевозки пассажира.
2. В отношении перевозки пассажира, осуществляемой фактическим перевозчиком, перевозчик несет ответственность за действия или бездействие фактического перевозчика, его работников или агентов, действовавших в пределах своих обязанностей (полномочий).
3. Дополнительные обязанности фактического перевозчика устанавливаются соглашением, заключенным в письменной форме.
4. В случае, если ответственность несут перевозчик и фактический перевозчик, их ответственность является солидарной.
Статья 129. Расписание перевозки пассажиров
Перевозки пассажиров морским транспортом общего пользования организуются перевозчиком по расписанию.
Изменение расписания перевозки пассажиров осуществляется в соответствии с правилами перевозок.
Статья 130. Организация перевозки пассажиров по предложениям заинтересованных лиц
Перевозки пассажиров могут быть организованы по предложениям заинтересованных лиц с заключением соответствующего договора. Плата за такие перевозки, в том числе плата за провоз пассажира и его багажа, устанавливается соглашением сторон.
Глава 11. Договор фрахтования судна на время (тайм-чартер)
Статья 131. Определение договора фрахтования судна на время (тайм-чартер)
По договору фрахтования судна на время (тайм-чартер) судовладелец обязуется за обусловленную плату (фрахт) предоставить фрахтователю судно и услуги членов экипажа судна в пользование на определенный срок для перевозок грузов, пассажиров или для иных целей торгового мореплавания.
Статья 132. Содержание договора тайм-чартера
В договоре тайм-чартера должны быть указаны наименования сторон, название судна, его технические и эксплуатационные данные (грузоподъемность, грузовместимость, скорость и другие), район плавания, цель фрахтования, время, место передачи и возврата судна, ставка фрахта, срок действия договора.
Статья 133. Договор субфрахтования судна на время (субтайм-чартер)
1. В случае, если тайм-чартером не предусмотрено иное, фрахтователь в пределах предоставленных тайм-чартером прав имеет право заключить от своего имени договоры фрахтования судна на время с третьими лицами на весь срок действия тайм-чартера или на часть такого срока (субтаймчартер). Заключение субтайм-чартера не освобождает фрахтователя от исполнения им тайм-чартера, заключенного с судовладельцем.

1. Егер жолаушыларды немесе оның бөлiгiн тасымалдауды жүзеге асыру iс жүзiндегi тасымалдаушыға тапсырылған жағдайда, тасымалдаушыға жолаушылардың барлық тасымалы үшiн осы тарауда белгiленген жауапкершілік жүктеледi. Сонымен қатар, iс жүзiндегi тасымалдаушының осы тарауда көзделген ол жүзеге асыратын жолаушыларды тасымалдауға қатысты құқық пен мiндеттерi бар.
2. Іс жүзiндегi тасымалдаушы жүзеге асыратын жолаушыларды
тасымалдауға қатысты, тасымалдаушыға өз мiндеттерiнiң (өкілеттерiнiң)
шегiнде әрекет етушi iс жүзiндегi тасымалдаушының оның қызметкерлерінiң
немесе агенттерiнiң әрекетi немесе әрекетсiздiгi үшiн жауапкершiлiк
жүктеледi.
3. Iс жүзiндегi тасымалдаушының қосымша мiндеттерi жазбаша нысанда
жасалған келiсiмде белгiленедi.
4. Егер жауапкершілік тасымалдаушымен iс жүзiндегi тасымалдаушыға
жүктелген жағдайда олардың жауапкершiлiгi бiрдей болып табылады.
129-бап. Жолаушыларды тасымалдау кестесi
Жолаушыларды тасымалдауды кесте бойынша тасымалдаушы ұйымдастырады.
Жолаушыларды тасымалдау кестесiнiң өзгеруi тасымалдау ережелерiне
сәйкес жүзеге асырылады.
130-бап. Мүдделi тұлғалардың ұсыныстары бойынша
жолаушылар тасымалдауды ұйымдастыру
Жолаушыларды тасымалдау тиiстi шарт жасала отырып, мүдделi
тұлғалардың ұсыныстары бойынша ұйымдастыруы мүмкiн. Мұндай тасымал үшiн,
соның iшiнде жолаушы мен оның теңдеме жүгiн тасымалдағаны үшiн төлемдi
тараптар шарт бойынша дербес белгiлейдi.
11-тарау. Кеменi уақытша (тайм-чартер) кiрепұлдау шарты
131-бап. Кеменi уақытша (тайм-чартер) кiрепұлдау шартының
анықтамасы
Кеменi уақытша (тайм-чартер) кiрепұлдау шарты бойынша кеме иесi
бәтуаласқан төлем (фрахт) үшiн кiрепұлшыға жүктердi, жолаушыларды немесе
сауда мақсатындағы теңiзде жүзудiң өзге мақсаттары үшiн, белгiлi бiр
мезгiлге пайдалануға кеме мен кеме экипажы мүшелерiнiң қызметiн ұсынады.
132-бап. Тайм-чартер шартының мазмұны
Тайм-чартер шартында тараптардың атауы, кеменiң атауы, оның
техникалық және пайдалану деректерi (жүккөтергiштiгi, жүксыйымдылығы,
жылдамдығы және басқалар), жүзу ауданы, кiрепұлдаудың мақсаты, кеменi беру
мен қайтарудың уақыты, кiрепұлдың ставкасы, шарттың қолданыстағы мерзiмi
көрсетiлуге тиiс.
133-бап. Кеменi уақытша (қосалқы тайм-чартер) қосалқы
кiрепұлдау шарты
1. Егер тайм-чартерде өзгеше көзделмеген жағдайда кiрепұлшы тайм-чартерде берiлген құқықтардың шегiнде өз атынан үшiншi жақпен тайм-чартердiң қолданыстағы барлық мерзiмiне немесе осындай мерзiмнiң бiр бөлiгiне (қосымша тайм-чартер) кеменi уақытша кiрепұлдау шартын жасай алады. Қосалқы тайм-чартердi жасау кiрепұлшыны оның кеме иесiмен жасаған тайм-чартерiн орындаудан босатпайды.

2. К субтайм-чартеру применяются нормы настоящей главы.
Статья 134. Обеспечение мореходного состояния судна по договору тайм-чартера
1. Судовладелец обязан привести судно в мореходное состояние к моменту его передачи фрахтователю - принять меры по обеспечению годности судна (его корпуса, двигателя и оборудования) для целей фрахтования, предусмотренных тайм-чартером, по укомплектованию судна экипажем и надлежащему снаряжению судна.
2. Судовладелец обязан также в течение срока действия тайм-чартера поддерживать судно в мореходном состоянии, оплачивать расходы на страхование судна и своей ответственности, а также на содержание членов экипажа судна.
Статья 135. Обязанности фрахтователя по коммерческой эксплуатации судна и его возврату
1. Фрахтователь обязан пользоваться судном и услугами членов его экипажа в соответствии с целями и условиями их предоставления, определенными тайм-чартером. Фрахтователь оплачивает расходы, связанные с коммерческой эксплуатацией судна.
Доходы, полученные в результате пользования зафрахтованным судном и услугами членов его экипажа, являются собственностью фрахтователя, за исключением доходов, полученных от спасания, которые распределяются между судовладельцем и фрахтователем в соответствии со статьей 141 настоящего Закона.
2. По окончании срока действия тайм-чартера фрахтователь обязан возвратить судно судовладельцу в том состоянии, в каком оно было получено им, с учетом нормального износа судна.
3. При несвоевременном возврате судна фрахтователь уплачивает за задержку судна сумму в размере фрахта, предусмотренного тайм-чартером, или сумму, соответствующую рыночной ставке фрахта, если она превышает ставку фрахта, предусмотренную тайм-чартером.
Статья 136. Ответственность фрахтователя перед грузовладельцем
В случае, если судно предоставлено фрахтователю для перевозки груза, фрахтователь вправе от своего имени заключать договоры перевозки груза, подписывать чартеры, выдавать коносаменты, морские накладные. В данном случае фрахтователь несет ответственность перед грузовладельцем в соответствии с нормами статей 108-115 настоящего Закона.
Статья 137. Подчиненность членов экипажа судна
1. Капитан судна и другие члены экипажа судна подчиняются распоряжениям судовладельца, относящимся к управлению судном, в том числе к судовождению, внутреннему распорядку на судне и составу экипажа судна.
2. Для капитана судна и других членов экипажа судна обязательны распоряжения фрахтователя, касающиеся коммерческой эксплуатации судна.
Статья 138. Освобождение фрахтователя от ответственности за убытки, причиненные спасанием, гибелью или повреждением судна
Фрахтователь не несет ответственность за убытки, причиненные спасанием, гибелью или повреждением зафрахтованного судна, если не доказано, что убытки причинены по вине фрахтователя.

2. Қосалқы тайм-чартерге осы тараудың нормалары қолданылады.
134-бап. Тайм-чартер шарты бойынша кеменiң теңiзде жүзу
жай-күйiн қамтамасыз ету
1. Кеме иесi кеменi кiрепұлшыға берер сәтте оны теңiзде жүзу жай-күйiне келтiруге - тайм-чартерде көзделген мақсаттар үшiн кеменiң (оның корпусының, двигателiнiң және құрал-жабдықтарының) жарамдылығын қамтамасыз ету жөнiнде, кеме экипажын жинақтау мен кеменi тиiстi жарақтандыру жөнiнде шаралар қолдануға мiндеттi.
2. Сонымен қатар, кеме иесi тайм-чартердiң қолдану мерзiмi ішiнде кеменi теңiзде жүзу жай-күйiнде ұстауға, кеменi және өзiнiң жауапкершілiгiн сақтандыруға, сондай-ақ кеме экипажы мүшелерiн күтiп, ұстауға кеткен шығыстарды төлеуге мiндеттi.
135-бап. Кеменi коммерциялық пайдалану және оны қайтару
бойынша кiрепұлшының мiндеттерi
1. Тайм-чартерде айқындалған оларды берудiң мақсаты мен шарттарына сәйкес, кiрепұлшы кеме мен оның экипаж мүшелерiнiң қызмет көрсетулерiн пайдалануға мiндеттi. Кiрепұлшы кеменi коммерциялық пайдалануға байланысты шығыстарды төлейдi.
Кiрепұлданған кеме мен оның экипаж мүшелерiнiң қызмет көрсетулерiн пайдалану нәтижесiнде алынған кiрiстер, осы Заңның 141-бабына сәйкес, кеме иесi мен кiрепұлшының арасында бөлiнетiн құтқарудан түскен кiрiстердi қоспағанда, кiрепұлшының меншiгi болып табылады.
2. Тайм-чартердiң қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн кірепұлшы кеменi кеме иесiне, кеменiң қалыпты тозуын ескере отырып, өзi алған жай-күйiнде қайтаруға тиiс.
3. Кеме уақтылы қайтарылмаған кезде кірепұлшы кеменi ұстап қалғаны үшiн тайм-чартерде көзделген кiрепұл көлемiндегi соманы немесе, егер ол тайм-чартерде көзделген кiрепұл ставкасынан асып түссе, кiрепұлдың нарықтық ставкасына сәйкес соманы төлейдi.
136-бап. Кiрепұлшының жүк иесi алдындағы жауапкершiлiгi
Кеме кiрепұлшыға жүк тасымалдау үшiн берiлген жағдайда, кiрепұлшы өз атынан жүк тасымалы шартын жасасуға, чартерлерге қол қоюға, коносаменттердi, теңiз жүкқұжаттары мен өзге де тасымал құжаттарын беруге хақылы. Мұндай жағдайда кiрепұлшы осы Заңның 103-115-баптарының нормаларына сәйкес, жүк иесiнiң алдында жауапкершiлiкте болады.
137-бап. Кеме экипажы мүшелерiнiң бағыныстылығы
1. Кеме капитаны мен кеме экипажының басқа да мүшелерi кеме иесiнiң кеменi басқаруға, соның iшiнде кеменi жүргiзуге, кемедегi iшкi тәртiп пен кеме экипажының құрамына қатысты өкіміне бағынады.
2. Кеме капитаны мен кеме экипажының басқа да мүшелерi үшiн кiрепұлшының кеменi коммерциялық пайдалануға қатысты өкiмi мiндеттi болып табылады.
138-бап. Кеменi құтқаруға, оның суға батуына немесе
зақымдануына кеткен шығындар үшiн кiрепұлшыны
жауапкершiлiктен босату
Кiрепұлшыға, егер шығындар кiрепұлшының кiнәсiнен екендігі дәлелденбесе, кеменi құтқаруға, оның суға батуына немесе зақымдануына кеткен шығындар үшiн жауапкершiлiк жүктелмейдi.

Статья 139. Уплата фрахта
1. Фрахтователь уплачивает судовладельцу фрахт в порядке и в сроки, которые предусмотрены тайм-чартером. Фрахтователь освобождается от уплаты фрахта и расходов на судно за время, в течение которого судно было непригодно для эксплуатации вследствие немореходного состояния.
В случае, если судно становится непригодным для эксплуатации по вине фрахтователя, судовладелец имеет право на фрахт, предусмотренный тайм-чартером, независимо от возмещения фрахтователем причиненных судовладельцу убытков.
2. В случае просрочки фрахтователем уплаты фрахта свыше пятнадцати календарных дней судовладелец имеет право без предупреждения изъять судно у фрахтователя и взыскать с него причиненные такой просрочкой убытки.
Статья 140. Гибель судна и уплата фрахта
В случае гибели судна фрахт подлежит уплате со дня, предусмотренного тайм-чартером, по день гибели судна или, если этот день установить невозможно, по день получения последнего известия о судне.
Статья 141. Вознаграждение за оказание услуг по спасанию
Вознаграждение, причитающееся судну за услуги по спасанию, оказанные до окончания действия тайм-чартера, распределяется в равных долях между судовладельцем и фрахтователем за вычетом расходов на спасание и причитающейся экипажу судна доли вознаграждения.
Глава 12. Договор фрахтования судна без экипажа
(бербоут-чартер)
Статья 142. Определение договора фрахтования судна без экипажа (бербоут-чартер)
По договору фрахтования судна без экипажа (бербоут-чартер) судовладелец обязуется за обусловленную плату (фрахт) предоставить фрахтователю в пользование и во владение на определенный срок не укомплектованное экипажем и не снаряженное судно для перевозок грузов, пассажиров или для иных целей торгового мореплавания.
Статья 143. Содержание бербоут-чартера
В бербоут-чартере должны быть указаны наименования сторон, название судна, его класс, флаг, технические и эксплуатационные данные (грузоподъемность, грузовместимость, скорость и другие), количество расходуемого им топлива, район плавания, цель фрахтования, время, место передачи и возврата судна, ставка фрахта, срок действия договора.
Статья 144. Договор субфрахтования судна без экипажа (суббербоут-чартер)
1. В случае, если бербоут-чартером не предусмотрено иное, фрахтователь в пределах предоставленных бербоут-чартером прав может заключать от своего имени договоры фрахтования судна без экипажа с третьими лицами на весь срок действия бербоут-чартера или на часть данного срока (суббербоут-чартер). Заключение суббербоут-чартера не освобождает фрахтователя от исполнения бербоут-чартера, заключенного им с судовладельцем.

139-бап. Кiрепұл төлеу
1. Кiрепұлшы кеме иесiне тайм-чартерден көрсетiлген тәртiппен және мезгілде кiрепұл төлейдi. Кiрепұлшы, кеме теңiзде жүзе алмайтын жай-күйде болуының салдарынан, оны пайдалануға жарамсыз уақыт үшiн кемеге кiрепұл мен шығыстар төлеуден босатылады.
Кiрепұлшының кiнәсiнен кеме пайдалану үшiн жарамсыз бола бастаған жағдайда, кеме иесiнiң, кiрепұлшының кеме иесiне келтiрген шығындарын өтегенiне қарамастан, тайм-чартерде көзделген кiрепұлға құқығы болады.
2. Кiрепұлшы кiрепұл төлеудiң мерзiмiн он бес күнтiзбелiк күннен
артық өткiзiп алған жағдайда, кеме иесiнің ескертусiз кiрепұлшыдан кеменi
алып қоюға және одан мерзiмiн өткiзiп алғандықтан келген шығындарды
өндiріп алуға құқығы бар.
140-бап. Кеменiң суға батуы және кiрепұл төлеу
Кеме суға батқан жағдайда тайм-чартерде көзделген күннен бастап кеме
суға батқан күнге дейiн немесе, бұл күндi белгiлеу мүмкiн болмағанда, кеме
туралы соңғы хабар алынған күнге дейiн, кiрепұл төленуге тиiстi.
141-бап. Құтқару жөнiндегi қызмет көрсетулер үшiн сыйақы төлеу
Тайм-чартердiң қолдану мерзiмi аяқталғанға дейiн құтқару бойынша
көрсеткен қызметтерi үшiн кемеге тиесiлi сыйақы кеме иесi мен кiрепұлшының
арасында, құтқаруға кеткен шығындар мен кеме экипажына тиесiлi сыйақы
үлесi шегерiле отырып, тең үлесте бөлiнедi.
12-тарау. Кеменi экипажсыз кiрепұлдау шарты (бербоут-чартер)
142-бап. Кеменi экипажсыз кiрепұлдау шартының
(бербоут-чартер) анықтамасы
Кеменi экипажсыз кiрепұлдау шарты (бербоут-чартер) бойынша кеме иесi бәтуаласқан ақыға (фрахт) белгiсiз мерзiмге кiрепұлшының пайдалануы мен иелiгiне жүктердi, жолаушыларды немесе теңiзде жүзудiң өзге де сауда мақсатында тасымалдау үшiн экипажбен жинақталмаған және жарақталмаған кеменi беруге мiндеттенедi.
143-бап. Бербоут-чартердiң мазмұны
Бербоут-чартердің тараптардың атауы, кеме атауы, оның сыныбы, жалауы, техникалық және пайдалану деректерi (жүккөтергiштiгi, жүксыйымдылығы, жылдамдығы және басқалар), оған жұмсалатын отын мөлшерi, жүзу ауданы, кiрепұлдау мақсаты, кеменi беру мен қайтару уақыты, орны, кiрепұл ставкасы, шарттың қолданылу мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
144-бап. Экипажсыз кеменi қосалқы кiрепұлдау шарты
(суббербоут-чартер)
1. Бербоут-чартерде өзгеше көзделмеген жағдайда, кiрепұлшы бербоут-чартерде берілген құқықтардың шегiнде өз атынан үшiншi жақпен бербоут-чартердiң қолданыстағы барлық мерзiмiне немесе осындай мерзiмнiң бiр бөлiгiне (қосалқы бербоут-чартерге) экипажсыз кеменi кiрепұлдау шартын жасай алады. Қосалқы бербоут-чартердi жасау кiрепұлшыны оның кеме иесiмен жасаған бербоут-чартердi орындаудан босатпайды.

2. К суббербоут-чартеру применяются нормы, установленные настоящей главой.
Статья 145. Обеспечение мореходного состояния судна по договору бербоут-чартера
1. Судовладелец обязан привести судно в мореходное состояние к моменту его передачи фрахтователю - принять меры по обеспечению годности судна (его корпуса, двигателя и оборудования) для целей фрахтования, предусмотренных бербоут-чартером.
2. Фрахтователь обязан в течение срока действия бербоут-чартера поддерживать судно в мореходном состоянии, однако устранение скрытых недостатков судна является обязанностью судовладельца.
Статья 146. Комплектование экипажа судна по условиям договора бербоут-чартера
Фрахтователь осуществляет комплектование экипажа судна. Фрахтователь вправе укомплектовать экипаж судна лицами, ранее не являвшимися членами экипажа данного судна, или в соответствии с условиями бербоут-чартера лицами, ранее являвшимися членами экипажа данного судна. Независимо от способа комплектования экипажа судна капитан судна и другие члены экипажа судна подчиняются фрахтователю.
Статья 147. Обязанности фрахтователя по эксплуатации судна и его возврату
1. Фрахтователь осуществляет эксплуатацию судна в соответствии с условиями бербоут-чартера и несет все связанные с эксплуатацией расходы, в том числе расходы на содержание членов экипажа судна.
2. По окончании срока действия бербоут-чартера фрахтователь обязан возвратить судно судовладельцу в том состоянии, в каком оно было получено им, с учетом нормального износа.
Статья 148. Ответственность фрахтователя перед третьими лицами
Фрахтователь несет ответственность перед третьими лицами по любым их требованиям, возникающим в связи с эксплуатацией судна, за исключением требований возмещения ущерба от загрязнения с судов нефтью и ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов.
Статья 149. Убытки, причиненные спасанием, гибелью или повреждением судна
Убытки, причиненные спасанием, гибелью или повреждением судна, несет фрахтователь, если не докажет, что убытки причинены не по его вине.
Статья 150. Уплата фрахта судовладельцу
1. Фрахтователь уплачивает судовладельцу фрахт за месяц вперед по ставке, согласованной сторонами. Фрахтователь освобождается от уплаты фрахта и расходов на судно за время, в течение которого судно было непригодно к эксплуатации вследствие немореходного состояния, если только непригодность судна не наступила по вине фрахтователя.
2. В случае просрочки уплаты фрахта свыше пятнадцати календарных дней судовладелец имеет право без предупреждения изъять судно у фрахтователя, за исключением случая, предусмотренного статьей 151 настоящего Закона, и взыскать с фрахтователя причиненные такой просрочкой убытки.

2. Қосалқы бербоут-чартерге осы тараудың нормалары қолданылады.
145-бап. Бербоут-чартер шарты бойынша кеменiң теңiзде жүзу
жай-күйiн қамтамасыз ету
1. Кеме иесi кеменi кiрепұлшыға берер сәтте оны теңiзде жүзу жай-күйiне келтiруге - бербоут-чартерде көзделген кiрепұлдау мақсаты үшiн кеменiң (оның корпусының, двигателiнiң және құрал-жабдықтарының) жарамдылығын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдануға мiндеттi.
2. Кiрепұлшы бербоут-чартердiң қолдану мерзiмi ішiнде кеменi теңiзде жүзу жай-күйiнде ұстауға мiндеттi, бiрақ кеменiң жасырын кемшiлiктерiн жою кеме иесiнiң мiндетi болып табылады.
146-бап. Бербоут-чартер шартының шарты бойынша
кеме экипажын жинақтау
Кiрепұлшы кеме экипажын жинақтауды жүзеге асырады. Кiрепұлшы кеме экипажын бұрын осы кеменiң экипаж мүшелерi болмаған тұлғалардан немесе, бербоут-чартердiң шартына сәйкес, осы кеме экипажының бұрынғы мүшелерiнен жинақтауға хақылы. Кеме экипажын жинақтаудың тәсілiне қарамастан, кеме капитаны мен кеме экипажының басқа да мүшелерi кiрепұлшыға бағынады.
147-бап. Кеменi пайдалану және оны қайтару бойынша
кiрепұлшының міндеттерi
1. Бербоут-чартердiң шарттарына сәйкес, кiрепұлшы кеменi пайдалануды жүзеге асырады және пайдалануға байланысты барлық шығыстарды, соның iшiнде кеме экипажының мүшелерiн күтiп ұстауға кеткен шығыстарды да мойнына алады.
2. Бербоут-чартердiң қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн кiрепұлшы кеменi кеме иесiне, кеменiң қалыпты тозуын ескере отырып, өзi алған жай-күйiнде қайтаруға мiндеттi.
148-бап. Кiрепұлшының үшiншi жақтың алдындағы жауапкершілiгi
Кiрепұлшыға, үшiншi жақтың кеменi пайдалануға байланысты туындаған кез келген талаптары бойынша, кемеден төгiлген мұнай мен ластанудан келетiн зиянды және қауiптi заттарды теңiз арқылы тасымалдауға байланысты зиянды өтеу талаптарын қоспағанда, олардың алдында жауапкершiлiк жүктеледi.
149-бап. Кеменi құтқаруға, оның суға батуына немесе
зақымдануына кеткен шығындар
Егер шығындар өзiнiң кiнәсiнен екенiн дәлелдемесе, кеменi құтқаруға, оның суға батуына немесе зақымдануына кеткен шығындар үшiн кiрепұлшыға жауапкершiлiк жүктеледi.
150-бап. Кеме иесiне кiрепұл төлеу
1. Кiрепұлшы кеме иесiне, тараптар келiскен ставка бойынша, бiр ай бұрын кірепұл төлейдi. Кiрепұлшы, егер кеменiң жарамсыздығы кiрепұлшының кiнәсiнен болмаған жағдайда ғана, кеме теңiзде жүзе алмайтын жай-күйде болуының салдарынан пайдалануға жарамсыз уақыт үшiн кемеге кiрепұл мен шығыстар төлеуден босатылады.
2. Он бес күнтiзбелiк күннен артық кiрепұл төлеудiң мерзiмiн өткiзiп алған жағдайда, кеме иесiнiң кеменi, осы Заңның 151-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, кiрепұлшыдан кеменi ескертусіз алып қоюға және одан мерзiмiн өткiзiп алған уақыт келтiрген шығындарды өндiрiп алуға құқығы бар.

3. В случае гибели судна фрахт подлежит уплате со дня, предусмотренного бербоут-чартером, по день гибели судна или, если этот день установить невозможно, по день получения последнего известия о судне.
Статья 151. Недопустимость изъятия судна
По бербоут-чартеру с условием выкупа судна в соответствии со статьей 152 настоящего Закона судовладелец не вправе изъять судно у фрахтователя в случае просрочки уплаты фрахта свыше пятнадцати календарных дней, если такая просрочка вызвана обстоятельствами, не зависящими от фрахтователя, но вправе взыскать с фрахтователя причиненные просрочкой убытки.
Статья 152. Выкуп судна
По бербоут-чартеру с условием выкупа судна фрахтователем по истечении срока действия бербоут-чартера судно переходит в собственность фрахтователя, если фрахтователь исполнил свои обязательства по бербоут-чартеру и произвел последнюю уплату фрахта в соответствии с пунктом 1 статьи 150 настоящего Закона.
Статья 153. Ответственность за недостатки выкупленного судна
Судовладелец несет ответственность за любые недостатки выкупленного фрахтователем судна, в том числе за скрытые недостатки, если фрахтователь докажет, что такие недостатки возникли до передачи ему судна или по возникшим до его передачи причинам.
Глава 13. Договор буксировки
Статья 154. Определение договора буксировки
По договору буксировки владелец одного судна обязуется за вознаграждение буксировать другое судно или иной плавучий объект на определенное расстояние (морская буксировка) либо для выполнения маневров на акватории порта, в том числе для ввода судна или иного плавучего объекта в порт либо вывода их из порта (портовая буксировка).
Статья 155. Обязанности сторон договора буксировки
1. Каждая из сторон договора буксировки обязана заблаговременно привести свое судно или иной плавучий объект в состояние, годное для буксировки.
2. Буксировка должна осуществляться с мастерством, как того требуют обстоятельства, без перерыва и задержек, за исключением необходимых, и в соответствии с принятой морской практикой.
Статья 156. Ответственность при морской буксировке
1. Морская буксировка осуществляется под управлением капитана буксирующего судна.
Ответственность за ущерб, причиненный при морской буксировке буксируемому судну или иному плавучему объекту либо находящимся на них людям или имуществу, несет владелец буксирующего судна, если не докажет, что ущерб причинен не по его вине.
2. Стороны договора морской буксировки могут соглашением в письменной форме возложить обязанность по управлению морской буксировкой на капитана буксируемого судна или иного плавучего объекта. В таком случае ответственность за ущерб, причиненный при морской буксировке буксирующему судну либо находящимся на нем людям или имуществу, несет владелец буксируемого судна или иного плавучего объекта, если не докажет, что ущерб причинен не по его вине.

3. Кеме суға батқан жағдайда кiрепұл, бербоут-чартерде көзделген күннен бастап, кеме суға батқан күнге дейiн немесе бұл күндi белгiлеу мүмкiн болмағанда, кеме туралы соңғы хабар алынған күнге дейiн төленуге тиiстi.
151-бап. Кеменi алып қоюға жол бермеушiлiк
Осы Заңның 152-бабына сәйкес, кеменi сатып алу шартымен жасалған бербоут-чартер бойынша он бес күнтiзбелiк күннен астам кiрепұл төлеудiң мерзiмiн өткiзiп алған жағдайда, егер мұндай уақытты өткiзiп алу кiрепұлшыға тәуелсiз жағдайлардан туындаса, кеме иесiнiң, кiрепұлшыдан кеменi алып қоюға хақысы жоқ, бiрақ кiрепұлшыдан мерзiмiн өткiзiп алғандықтан келтiрiлген шығындарды өндiрiп алуға хақылы.
152-бап. Кеменi сатып алу
Кiрепұлшы бербоут-чартер бойынша өзiнiң мiндетiн орындап, осы Заңның 150-бабының 1-тармағына сәйкес, ең соңғы кiрепұл төлемiн жүргiзсе, кiрепұлшы кеменi сатып алатын шартпен жасалған бербоут-чартер бойынша, бербоут-чартердiң мерзiмi аяқталғанда кеме кiрепұлшының меншiгiне өтедi.
153-бап. Сатып алынған кеменiң кемшiлiгi үшiн жауапкершiлiк
Кеме иесiне кiрепұлшы сатып алған кеменiң кез келген кемшілiгi үшiн, соның ішiнде егер кiрепұлшы бұл кемшiлiктер кеменi өзiне бергенге дейiн туындағанның немесе оны бергенге дейiн туындаған себептердің әсерiнен болған кемшiлiктер екенiн дәлелдесе, жасырын кемшiлiктер үшiн де жауапкершілiк жүктеледi.
13-тарау. Жетекке алу шарты
154-бап. Жетекке алу шартының анықтамасы
Жетекке алу шарты бойынша бiр кеменiң иесi, сыйақы үшiн, екiншi кеменi немесе өзге де жүзбелi объектiнi белгілi бiр қашықтыққа жетекке алуға (теңiздегi жетекке алу) не порт акваториясында маневрлар жасау үшiн, соның iшiнде кеменi немесе өзге де жүзбелi объектiнi портқа енгiзу не оларды порттан шығару үшiн (порттағы жетекке алу) мiндеттенедi.
155-бап. Тараптардың жетекке алу шарты бойынша мiндеттерi
1. Жетекке алу шартының әрбiр тарабы күнi бұрын өз кемесiн немесе өзге жүзбелi объектiнi жетекке алуға жарамды жай-күйге келтiруге мiндеттi.
2. Жетекке алу, жағдай талап еткендей, шеберлiк пен қажеттiлiктердi қоспағанда және теңiз тәжiрибесiндегi дәстүрге сәйкес, үзілiссiз және кешiгусiз жүзеге асырылуға тиiс.
156-бап. Теңiздегi жетекке алу жауапкершілігі
1. Теңiздегi жетекке алу жетекке алынған кеме капитанының басқаруымен жүзеге асырылады.
Теңiздегi жетекке алу кезiнде жетекке алынған кемеге немесе өзге де жүзбелi объектiге не олардағы адамдарға немесе мүлiкке келтiрiлген залал үшiн жауапкершiлiк, егер залал оның кiнәсiнен келтiрiлмегенін дәлелдей алмаса, жетекке алынған кеменiң иесiне жүктеледi.
2. Теңiздегi жетекке алу шартының тараптары жазбаша нысандағы келiсiм бойынша теңiздегi жетекке алуды басқару жөнiндегi мiндеттi жетекке алынған кеменiң немесе өзге де жүзбелi объектiнiң капитанына жүктей алады. Мұндай жағдайда теңiздегi жетекке алу кезiнде жетекке алынған кемеге не ондағы адамдарға немесе мүлiкке келтiрiлген залал үшiн жауапкершiлiк, егер зиян оның кiнәсiнен келтiрiлмегенiн дәлелдей алмаса, жетекке алынған кеменiң немесе өзге де жүзбелi объектiнiң иесiне жүктеледi.

Статья 157. Ответственность при портовой буксировке
1. Портовая буксировка осуществляется под управлением капитана буксируемого судна или иного плавучего объекта.
Ответственность за ущерб, причиненный при портовой буксировке буксирующему судну либо находящимся на нем людям или имуществу, несет владелец буксируемого судна или иного плавучего объекта, если не докажет, что ущерб причинен не по его вине.
2. Стороны договора портовой буксировки могут соглашением в письменной форме возложить обязанность по управлению портовой буксировкой на капитана буксирующего судна. В данном случае ответственность за ущерб, причиненный при портовой буксировке буксируемому судну или иному плавучему объекту, либо находящимся на них людям или имуществу, несет владелец буксирующего судна, если не докажет, что ущерб причинен не по его вине.
Статья 158. Ответственность при буксировке в ледовых условиях
Владелец буксирующего судна не отвечает за ущерб, причиненный при буксировке в ледовых условиях буксируемому судну или иному плавучему объекту, либо находящимся на них людям или имуществу, если не доказано, что ущерб причинен по его вине.
Глава 14. Экспедитор, морской агент, морской брокер
Статья 159. Договор транспортной экспедиции, морского агентирования
1. Договор транспортной экспедиции, морского агентирования заключается в соответствии с нормами настоящего Закона, K941000_ Гражданского Кодекса, правил осуществления экспедиторской деятельности на транспорте, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
2. Договор морского агентирования является договором транспортной экспедиции, заключенным между морским агентом и судовладельцем.
3. По договору морского агентирования морской агент обязуется за вознаграждение и за счет судовладельца выполнить или организовать выполнение определенных договором услуг, в том числе заключить от имени судовладельца или от своего имени договор (договоры) морской перевозки груза.
4. Морской агент может совершать юридические и иные действия с согласия судовладельца также в пользу другой стороны, уполномочившей его на такие действия.
Статья 160. Договор морского посредничества
1. По договору морского посредничества посредник (морской брокер) обязуется по поручению доверителя от его имени и за его счет оказывать посреднические услуги при заключении договоров купли-продажи судов, договоров фрахтования, договоров буксировки судов, а также договоров морского страхования, за вознаграждение, установленное в договоре морского посредничества.
2. Морской брокер может представлять обе стороны при заключении договоров, если стороны уполномочили его. При этом морской брокер обязан сообщать каждой из сторон, что он представляет также другую сторону и при оказании посреднических услуг обязан действовать в интересах обеих сторон.

157-бап. Порттағы жетекке алу жауапкершiлiгі
1. Порттағы жетекке алу жетекке алынған кеменiң немесе өзге де жүзбелi объектi капитанының басқаруымен жүзеге асырылады.
Порттағы жетекке алу кезiнде жетекке алынған кемеге немесе өзге де жүзбелi объектiге не олардағы адамдарға немесе мүлiкке келтiрiлген залал үшiн жауапкершілiк, егер залал оның кiнәсiнен келтiрiлмегенiн дәлелдей алмаса, жетекке алынған кеменiң иесiне жүктеледi.
2. Порттағы жетекке алу шартының тараптары жазбаша нысандағы келiсiм бойынша теңiздегi жетекке алуды басқару жөнiндегi мiндеттi жетекке алынған кеменiң немесе өзге де жүзбелi объектiнiң капитанына жүктей алады. Мұндай жағдайда теңiздегi жетекке алу кезiнде жетекке алынған кемеге не ондағы адамдарға немесе мүлiкке келтiрiлген залал үшiн жауапкершiлiк, егер зиян
оның кiнәсiнен келтiрiлмегенiн дәлелдей алмаса, жетекке алынған кеменiң
иесiне жүктеледi.
158-бап. Мұз жағдайындағы жетекке алу жауапкершiлігі
Жетекке алынған кеме иесi, мұз жағдайындағы жетекке алу кезiнде
жетекке алынған кемеге немесе өзге де жүзбелi объектiге не олардағы
адамдарға не мүлiкке келтiрiлген залал үшiн, егер залал оның кiнәсiнен
келтiрiлмегенi дәлелденсе, жауап бермейдi.
14-тарау. Экспедитор, теңiз агентi, теңiз брокерi
159-бап. Көлiк экспедициясының, теңiзде агент
қызметiн көрсетудiң шарты
1. Көлiк экспедициясының, теңiзде агент қызметiн көрсетудiң шарты Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен осы Заңның, Азаматтық кодекстiң, көлiкте экспедициялық қызметтi жүзеге асыру ережелерiнiң нормаларына сәйкес жасалды.
2. Теңiзде агент қызметiн көрсетудiң шарты теңiз агентi мен кеме иесiнiң арасында жасалған көлiк экспедициясының шарты болып табылады.
3. Теңiз агенттiк iсiнiң шарты бойынша теңiз агентi сыйақы үшiн және кеме иесiнiң есебiнен шартта айқындалған кейбiр қызметтi, соның iшiнде кеме иесiнiң атынан немесе өз атынан теңiз жүгiн тасымалдау шартын (шарттарын) жасасып, орындауға немесе ұйымдастыруға мiндеттенедi.
4. Теңiз агентi кеме иесiнiң келiсiмiмен, сонымен қатар осындай iс-қимылға уәкiлеттiк берген басқа тараптың пайдасына заңды және өзге де iс-қимылдар жасай алады.
160-бап. Теңiз делдалдығының шарты
1. Теңiз делдалдығының шартына сәйкес, делдал (теңiз брокерi) сенiм бiлдiрушiнiң тапсырмасы бойынша оның атынан және соның есебiнен кемелердi сатып алу, сату, жалдау, жетекке алу шарттарын, сондай-ақ теңiздегi сақтандыру шарттарын жасасқан кезде теңiз делдалдығының шартында
белгіленген сыйақы үшiн делдалдық қызмет көрсетуге мiндеттенедi.
2. Теңiз брокерi, егер тараптар оған өкілеттiлiк берсе, шарттарды
жасасқанда екi тараптың атынан да қызмет көрсетуi мүмкін. Бұл ретте теңiз
брокерi әр тарапқа өзiнiң екi тарапқа да өкiметтiк жасайтынын хабарлауға
тиiс және делдалдық қызметтi көрсеткен кезде екi жақтың да мүддесiн
көздеуге мiндеттi.

Глава 15. Страхование
Статья 161. Обязательное страхование
1. Обязательному страхованию при осуществлении деятельности по торговому мореплаванию подлежат:
1) риск ответственности перевозчика по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда жизни, здоровью и имуществу пассажира в соответствии с нормами настоящей главы;
2) риск ответственности работодателя по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда жизни, здоровью своим работникам на период исполнения ими служебных обязанностей, в соответствии о законодательством о труде;
3) риск ответственности перевозчика при перевозке опасных грузов и за ущерб от загрязнения с судов нефтью при перевозке нефти в качестве груза в объеме 2000 и более тонн в соответствии с нормами главы 18 настоящего закона.
2. Перевозчик, осуществляющий международные перевозки, производит обязательное страхование на условиях международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
Статья 162. Условия обязательного страхования пассажира
1. Вред, нанесенный жизни, здоровью и имуществу пассажира в результате страхового случая, подлежит страховому возмещению в размере реально причиненного ущерба с учетом правил об ограничении ответственности, установленных главой 20 настоящего Закона.
2. Договор страхования перевозчика со страховщиком вступает в силу со дня заключения договора.
3. Страховщик не выплачивает страховую сумму при причинении вреда жизни, здоровью и имуществу пассажира в результате умышленных действий пассажира, направленных на наступление страхового случая, исключая действия, совершенные в состоянии крайней необходимости или необходимой обороны.
4. Страховым полисом при обязательном страховании жизни, здоровья и имущества пассажира является билет.
5. Размеры страховых платежей и страхового возмещения, порядок и сроки их выплаты определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 163. Добровольное страхование
1. При осуществлении деятельности по торговому мореплаванию в добровольном порядке могут быть застрахованы любые имущественные интересы в соответствии с законодательством о страховании с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.
2. При заключении договора страхования страхователь обязан сообщить страховщику сведения об обстоятельствах, которые имеют существенное значение для определения степени риска и которые известны или должны быть известны страхователю, а также сведения, запрошенные страховщиком.
Страхователь освобождается от обязанности сообщать страховщику общеизвестные сведения, а также сведения, которые известны или должны быть известны страховщику.

15-тарау. Сақтандыру.
161-бап. Мiндеттi сақтандыру
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырған
кезде:
1) осы тараудың нормаларына сәйкес, жолаушының өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне келтiрiлген зиянның салдарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша тасымалдаушының жауапкершiлiк тәуекелi;
2) еңбек туралы заңдарға сәйкес, өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқару кезеңiнде өз қызметкерлерiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянның салдарынан туындайтын жұмыс берушiнiң мiндеттемелерi бойынша жауапкершілiк тәуекелi;
3) осы Заңның 18-тарауының нормаларына сәйкес, көлемi 2000 және одан да көп тонна жүк ретiндегi мұнай тасымалдау кезіндегi кемеден мұнаймен ластаудың зардабы үшiн және қауiптi жүктерді тасымалдау кезiндегi жауапкершiлiк тәуекелi мiндеттi сақтандыруға жатады.
2. Халықаралық жүк тасымалын жүзеге асыратын жүк тасушы Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға орай мiндеттi сақтандыру жүргiзедi.
162-бап. Жолаушыны мiндеттi сақтандырудың шарттары
1. Сақтандыру жағдайының нәтижесiнде жолаушының өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне тигiзiлген зиян, нақты келтiрiлген залал шегiнде, осы заңның 20-тарауында белгiленген жауапкершiлiктi шектеу туралы ереженi ескере отырып, сақтандыруды өтеуге жатады.
2. Тасымалдаушының сақтандырушымен сақтандыру шарты шартты жасасқан күннен бастап күшiне енедi.
3. Шұғыл қажеттiлiк немесе қажеттi қорғаныс жағдайында жасалған iс-әрекетті қоспағанда, сақтандыру жағдайының тууына бағытталған жолаушының қасақана iс-әрекетiнiң нәтижесiнде жолаушының өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне зиян келтiрiлген жағдайда сақтандырушы сақтандыру сомасын төлемейдi.
4. Жолаушының өмiрiн, денсаулығын және мүлкiн мiндеттi сақтандыру кезiнде жол жүру құжаты (билет) сақтандыру полисi болып табылады.
5. Сақтандыру төлемi мен сақтандыруды өтеу көлемi, оларды төлеудiң тәртiбi мен мерзiмiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
163-бап. Ерiктi сақтандыру
1. Сауда мақсатында теңiзде жүзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру кезiнде кез-келген мүлiктiк мүдде осы тарауда көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, сақтандыру туралы заңдарға сәйкес ерiктi түрде сақтандырылуы мүмкiн.
2. Сақтандыру шартын жасасқан кезде сақтанушы сақтандырушыға тәуекел деңгейiн айқындау үшiн маңызды мәнге ие және сақтандырушыға белгiлi немесе белгілi болуға тиiстi, сондай-ақ сақтанушы сұратқан мәлiметтердi, жағдай туралы мәлiметтердi сақтанушыға хабарлауға мiндеттi.
Сақтанушы сақтандырушыға жалпыға белгiлi мәлiметтердi, сондай-ақ сақтандырушыға белгiлi немесе белгiлi болуға тиiс мәліметтердi хабарлау мiндетiнен босатылады.

3. При не сообщении страхователем сведений об обстоятельствах, имеющих существенное значение для определения степени риска, или при сообщении им неверных сведений страховщик вправе отказаться от исполнения договора страхования. При этом страховые платежи не подлежат возврату, если страхователь не докажет, что не сообщение им сведений или сообщение неверных сведений произошло не по его вине.
4. Страховщик не вправе отказаться от исполнения договора страхования, если отпали обстоятельства, имеющие существенное значение для определения степени риска и о которых не сообщил страхователь.
Статья 164. Последствия отчуждения застрахованного груза
1. В случае отчуждения груза, застрахованного собственником, договор страхования сохраняет силу, при этом на приобретателя такого груза переходят все права и обязанности страхователя.
2. В случае, если до отчуждения застрахованного груза страховой платеж не уплачен, обязанность его уплатить несут как страхователь груза, так и его приобретатель. Требование уплатить страховой платеж не относится к держателю страхового свидетельства (полиса, сертификата), в котором отсутствует указание на то, что страховой платеж не уплачен.
Статья 165. Последствия отчуждения застрахованного судна
В случае отчуждения застрахованного судна договор страхования прекращается с момента отчуждения судна. В случае отчуждения застрахованного судна во время рейса по требованию страхователя, договор страхования остается в силе до окончания рейса, и на приобретателя судна переходят все права и обязанности страхователя.
Последствия, предусмотренные абзацем первым настоящего пункта, наступают и в случае передачи застрахованного судна в пользование и во владение фрахтователю по договору бербоут-чартера.
Статья 166. Страховая сумма
1. При страховании судна, груза или иного имущества страховая сумма не может превышать их действительную стоимость в момент заключения договора страхования (страховую стоимость). Стороны не могут оспаривать страховую стоимость имущества, определенную договором страхования, если страховщик не докажет, что он намеренно введен в заблуждение страхователем.
2. В случае, если страховая сумма, указанная в договоре страхования, превышает страховую стоимость имущества, договор страхования является недействительным в части страховой суммы, которая превышает страховую стоимость.
3. В случае, если страховая сумма объявлена ниже страховой стоимости имущества, размер страхового возмещения уменьшается пропорционально отношению страховой суммы к страховой стоимости.

3. Тәуекел деңгейiн айқындау үшiн маңызды мәнге ие жағдайлар туралы мәлiметтердi сақтанушы хабарламаған кезде немесе дұрыс емес мәлiметтер хабарлаған кезде сақтандырушы сақтандыру шартын орындаудан бас тартуға хақылы. Бұл ретте, егер сақтанушы мәлiметтердi хабарламау немесе дұрыс емес мәлiметтердi хабарлау оның кiнәсiнен болмағанын дәлелдемесе, сақтандыру төлемдерi қайтарылуға жатпайды.
4. Тәуекел деңгейiн айқындау үшiн маңызды мәнге ие жағдай өтiп кеткен болса және олар туралы сақтанушы хабарламаса, сақтандырушының сақтандыру шартын орындаудан бас тартуға құқығы жоқ.
164-бап. Сақтандырылған жүктi иелiктен алудың салдарлары
1. Сақтандырылған жүктi иелiктен алған жағдайда сақтандыру шарты күшiн сақтайды, бұл ретте сақтанушының барлық құқықтары мен мiндеттерi ондай жүктi алушыға көшедi.
2. Егер сақтандырылған жүктi иелiктен алғанға дейiн сақтандыру төлемi төленбеген жағдайда, оны төлеу мiндетiн жүктi сақтандырушы да, оны алушы да бiрдей көтередi. Сақтандыру төлемiн төлеудi талап ету, сақтандыру төлемi төленбегені көрсетiлмеген сақтандыру куәлiгiнiң (полис, сертификат) иесiне қатысты емес.
165-бап. Сақтандырылған кеменi иелiктен алудың салдарлары
Сақтандырылған кеменi иелiктен алған жағдайда кеменi иелiктен алған сәттен бастап сақтандыру шарты тоқтатылады. Сақтанушының талабы бойынша сақтандырылған кеменi рейстегi кезiнде иелiктен алған жағдайда, рейс аяқталғанға дейiн сақтандыру шарты күшiнде қалады және кеменi алушыға сақтандырушының барлық құқықтары мен мiндеттерi көшедi.
Осы тармақтың бiрiншi абзацында көзделген салдарлар бербоут-чартер шарты бойынша кеме жалдаушының иелiгiне сақтандырылған кеменi пайдалануға берген жағдайда туындайды.
166-бап. Сақтандыру сомасы
1. Кеменi, жүктi немесе өзге мүлiктi сақтандырған кезде сақтандыру сомасы сақтандыру шартын (сақтандыру құнын) жасасқан сәттегi олардың нақтылы құнынан асып кете алмайды. Егер сақтандырушы оны сақтанушы шатастырғанын дәлелдемесе, тараптар сақтандыру шартында айқындалған мүлiктiң сақтандыру құнын өзгерте алмайды.
2. Сақтандыру шартында көрсетiлген сақтандыру сомасы мүлiктiң сақтандыру құнынан асып кеткен жағдайда, сақтандыру шартының сақтандыру сомасының сақтандыру құнынан асып кететiн бөлiгiнде жарамсыз болып табылады.
3. Сақтандыру сомасы мүлiктiң сақтандыру құнынан төмен хабарланған жағдайда, сақтандыру өтемiнiң мөлшерi сақтандыру сомасының сақтандыру құнына қатысына бара-бар кемiтiледi.

Статья 167. Двойное страхование
1. В случае, если объект застрахован у нескольких страховщиков на суммы, которые в итоге превышают его страховую стоимость (двойное страхование), обязательства всех страховщиков ограничиваются размером страховой стоимости. При этом каждый страховщик несет обязательства в размере, пропорциональном отношению страховой суммы согласно заключенному им договору страхования к общей страховой сумме по всем договорам страхования, заключенным в отношении данного объекта.
2. В случае, если ответственность судовладельца застрахована у нескольких страховщиков (двойное страхование), размер обязательств каждого из страховщиков равен его обязательствам в соответствии с заключенным им договором страхования.
В случае, если при наступлении страхового случая размер ответственности судовладельца меньше размера обязательств всех страховщиков, каждый из страховщиков отвечает в размере, пропорциональном отношению размера его обязательств к размеру обязательств всех страховщиков.
Статья 168. Генеральный полис
1. По особому соглашению (генеральному полису) могут быть застрахованы все или известного рода грузы, которые страхователь получает или отправляет в течение определенного срока.
2. По требованию страхователя страховщик обязан выдавать страховое свидетельство (полис, сертификат) отдельных отправок грузов, подпадающих под действие генерального полиса. В случае несоответствия страхового свидетельства отдельных отправок грузов генеральному полису, предпочтение отдается страховому свидетельству.
3. Страхователь обязан сообщить страховщику в установленные договором сроки необходимые сведения о каждой отправке груза, подпадающей под действие генерального полиса, в частности название судна, на котором перевозится груз, путь следования груза и страховую сумму. Страхователь не освобождается от такой обязанности, даже если он получит сведения об отправке груза после его доставки в порт назначения в неповрежденном состоянии.
4. Страховщик вправе отказаться от выполнения обязательств по генеральному полису, если страхователь умышленно не сообщил, или несвоевременно сообщил необходимые сведения об отдельных отправках грузов.
В таких случаях страховщик имеет право на получение всей суммы страхового платежа, которую он мог бы получить при надлежащем исполнении страхователем договора страхования.
Статья 169. Основания освобождения страховщика от выплаты страхового возмещения
Страховщик вправе полностью или частично отказать выгодоприобретателю в выплате страхового возмещения, если страховой случай произошел вследствие:

167-бап. Қосарлы сақтандыру
1. Объект жиынтығында оның сақтандыру құнынан асып кететiн сомада бiрнеше сақтандырушыда сақтандырылған (қосарлы сақтандыру) жағдайда, барлық сақтандырушының мiндеттемесi сақтандыру құны мөлшерiнде шектеледi. Бұл ретте әрбiр сақтандырушы өзi жасасқан сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру сомасының сол объектiге байланысты жасалған барлық сақтандыру шарттары бойынша жалпы сақтандыру сомасының қатысына бара-бар мөлшердегi мiндеттемеге жауап бередi.
2. Кеме иеленушiнiң жауапкершілiгi бiрнеше сақтандырушыда сақтандырылған (қосарлы сақтандыру) жағдайда, сақтандырушылардың әрқайсысының мiндеттеме мөлшерi сақтандыру шартына сәйкес оның мiндеттемесiне тең болады.
Сақтандыру жағдайы басталған кезде кеме иеленушiнiң жауапкершiлiк мөлшерi барлық сақтандырушылар жауапкершiлiгiнiң кем болған жағдайда, сақтандырушылардың әрқайсысы өз жауапкершiлiгi көлемiнiң барлық сақтандырушылар жауапкершілiгiнiң көлемiне бара-бар көлемде жауап бередi.
168-бап. Бас полис
1. Айрықша келiсiм бойынша (бас полис) сақтанушы нақтылы кезең мерзiмiнде алатын немесе жөнелтетiн барлық немесе белгiлi бiр жүгi сақтандырылуы мүмкiн.
2. Сақтанушының талабы бойынша сақтандырушы бас полис қолданысы аясындағы кейбiр жүк жөнелтімдерiне сақтандыру куәлiгiн (полис, сертификат) беруге мiндеттi. Кейбiр жүк жөнелтiмдерi сақтандыру куәлiгiнiң бас полиске сәйкес келмеуi жағдайында сақтандыру куәлiгiне басымдық беріледi.
3. Сақтанушы сақтандырушыға бас полистiң қолданысы аясындағы әрбiр жүк жөнелтiмi, атап айтқанда жүк тасымалдайтын кеменiң атауы, жүктiң тасымалданатын жолы және сақтандыру сомасы туралы шартта белгiленген қажеттi мағлұматтарды хабарлауға мiндеттi. Сақтанушы жүктi жөнелту туралы мәлiметтердi ол жеткiзілетiн портына бүлiнiссiз жеткiзiлгеннен кейiн алғанның өзiнде мұндай мiндеттілiктен босатылмайды.
4. Егер сақтанушы кейбiр жүк жөнелтiмi туралы қажетті мәлiметтердi
сақтандырушы әдейi хабарламаған немесе уақытылы хабарламаған жағдайда
сақтандырушы бас полис бойынша мiндеттемелерiн орындаудан бас тартуға
хақылы.
Мұндай жағдайларда сақтандырушының сақтанушы сақтандыру шартын дұрыс
орындаған жағдайда алуға тиiстi болған сақтандыру төлемiнiң барлық сомасын
алуға құқы бар.
169-бап. Сақтандырушыны сақтандыру өтемiн төлеуден
босатудың негiздерi
Сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру өтемiн төлеуден толық немесе
iшiнара бас тартуға сақтандыру жағдайы:

1) умышленных действий или грубой неосторожности отправителя или получателя либо его представителя;
2) погрузки без ведома страховщика опасного груза.
Статья 170. Последствия изменения риска
1. Страхователь или выгодоприобретатель обязан немедленно, как только это станет ему известно, сообщить страховщику о любом существенном изменении, которое произошло с объектом страхования или в отношении объекта страхования (перегрузке, изменении способа перевозки груза, порта выгрузки, отклонении судна от обусловленного или обычного маршрута следования, оставлении судна на зимовку и других).
2. Увеличение риска, если только оно не вызвано спасанием людей, судов или грузов либо необходимостью безопасного продолжения рейса, дает страховщику право пересмотреть условия договора страхования или потребовать увеличения размера страховых платежей, а в случае несогласия страхователя - расторгнуть договор. При этом страховые платежи не подлежат возврату.
Статья 171. Предотвращение или уменьшение убытков
1. При наступлении страхового случая страхователь обязан принять необходимые меры по предотвращению или уменьшению убытков, немедленно известить страховщика о наступлении страхового случая и следовать указаниям страховщика, если такие указания будут им даны.
2. Страховщик освобождается от выплаты страхового возмещения по договору морского страхования, если страховой случай произошел по умыслу или грубой неосторожности страхователя или выгодоприобретателя.
Статья 172. Обеспечение страховщиком взносов по общей аварии
Страховщик обязан по требованию страхователя или выгодоприобретателя предоставить обеспечение уплаты взносов по общей аварии в размере страховой суммы в соответствии с условиями страхования.
При составлении диспаши по общей аварии страхователь обязан учитывать интересы страховщика.
Статья 173. Возмещение расходов страхователя
1. Страховщик обязан возместить страхователю или выгодоприобретателю необходимые расходы, произведенные им для:
1) предотвращения или уменьшения убытков, за которые несет ответственность страховщик, если даже меры, принятые страхователем или выгодоприобретателем по предотвращению или уменьшению убытков, оказались безуспешными;
2) выполнения указаний страховщика в соответствии со статьей 171 настоящего Закона;
3) выяснения и установления размера убытков, подлежащих возмещению страховщиком;
4) составления диспаши по общей аварии.
2. Расходы, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, возмещаются в размере, пропорциональном отношению страховой суммы к страховой стоимости.

1) жөнелтушiнiң немесе алушының не оның өкiлiнiң қасақана
iс-әрекетiнен немесе дөрекi абайсыздығы;
2) сақтандырушы бiлмеген қауiптi жүктi тиеу салдарынан туындағанда
хақылы.
170-бап. Тәуекелді өзгертудiң салдарлары
1. Сақтанушы немесе пайда алушы бұл өзiне белгiлi болған сәтте, шұғыл түрде сақтандырушыға сақтандыру объектiнде немесе сақтандыру объектiне қатысты (қайта тиеу, жүктi тасымалдау тәсiлi, түсiру порты өзгергенi, кеменiң белгiленген немесе қалыпты бағыттан ауытқығаны, кеменi қыстауға қалдыру және басқалар) кез келген мәндi өзгерiстер туралы хабарлауға мiндеттi.
2. Тәуекелдiң артуы, егер ол адамдарды, кемелердi немесе жүкті құтқарумен не рейстi қауiпсiз жалғастыру қажеттiгiнен туындамаса, сақтандырушыға сақтандыру шарты талаптарын қайта қарауға немесе қосымша сақтандыру төлемiн талап етуге, ал сақтанушы келiспеген жағдайда - шартты бұзуға құқық бередi. Бұл ретте сақтандыру төлемдерi қайтарылуға жатпайды.
171-бап. Шығындарды болдырмау немесе азайту
1. Сақтандыру жағдайы туған кезде сақтанушы шығындарды болдырмау немесе кемiту жөнiндегi қажеттi шараларды қолдануға, сақтандырушыны сақтандыру жағдайының туындағаны туралы дереу хабардар етуге және, егер ондай тапсырмалар берілсе, сақтандырушының тапсырмаларын орындауға мiндеттi.
2. Егер сақтандыру жағдайы сақтанушының немесе пайда алушының ойластыруымен немесе дөрекi абайсыздығынан орын алса, сақтандырушы теңiз сақтандыруы шарты бойынша сақтандыру өтемiн төлеуден босатылады.
172-бап. Сақтандырушының жалпы апат бойынша жарналарды
қамтамасыз етуі
Сақтандырушы сақтанушының немесе пайда алушының талабы бойынша сақтандыру шарттарына сәйкес, сақтандыру сомасы мөлшерiндегi жалпы апат бойынша жарна төлеудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
Жалпы апат бойынша диспаша (залалдың есебi, оны бөлу) түзген кезде сақтанушы сақтандырушының мүдделерiн есепке алуға мiндеттi.
173-бап. Сақтандырылушының шығыстарын өтеу
1. Сақтандырушы сақтанушыға немесе пайда алушыға олар шығарған мынадай:
1) егер сақтанушы немесе пайда алушының шығынның алдын алу немесе кемiту жөнiндегi шаралары табыссыз болғанның өзiнде, олар үшiн сақтандырушы жауаптылықта болатын шығындардың алдын алуға немесе кемiткенi;
2) осы Заңның 171-бабына сәйкес сақтандырушының нұсқауларын орындағаны;
3) сақтандырушы өтеуге тиiстi шығындардың мөлшерiн анықтағаны және белгiлегенi;
4) жалпы апат бойынша диспаша түзгенi үшiн қажеттi шығыстарын өтеуге мiндеттi.
2. Осы баптың 1-тармағында қарастырылған шығыстар сақтандыру сомасының сақтандыру құнына қатысына бара бар мөлшерде өтеледi.

Статья 174. Ответственность страховщика сверх страховой суммы
1. Страховщик несет ответственность за убытки в размере страховой суммы, однако расходы, указанные в статье 173 настоящего Закона, а также взносы по общей аварии возмещаются страховщиком независимо от того, что они вместе с убытками, подлежащими возмещению, могут превысить страховую сумму.
2. За убытки, причиненные несколькими следующими друг за другом страховыми случаями, страховщик несет ответственность, если даже общая сумма таких убытков превышает страховую сумму.
Статья 175. Ответственность страховщика при пропаже судна без вести
1. В случае пропажи судна без вести ответственность страховщика наступает в размере всей страховой суммы.
2. Ответственность страховщика наступает за пропажу судна без вести, если последнее известие о судне получено до истечения срока действия договора морского страхования, и если страховщик не докажет, что судно погибло по истечении срока действия договора морского страхования.
Статья 176. Абандон
1. В случае, если имущество застраховано от гибели, страхователь или выгодоприобретатель может заявить страховщику об отказе от своих прав на застрахованное имущество (абандон) и получить всю страховую сумму в случае:
1) пропажи судна без вести;
2) уничтожения судна и (или) груза (полной фактической гибели);
3) экономической нецелесообразности восстановления или ремонта судна (полной конструктивной гибели судна);
4) экономической нецелесообразности устранения повреждений судна или доставки груза в порт назначения;
5) захвата судна или груза, застрахованных от такой опасности, если Захват длится более чем шесть месяцев.
2. В случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, к страховщику переходят:
1) все права на застрахованное имущество при страховании имущества в полной стоимости;
2) право на долю застрахованного имущества пропорционально отношению страховой суммы к страховой стоимости при страховании имущества не в полной стоимости.
3. Страховщик может требовать возврата страхового возмещения за вычетом той части страхового возмещения, которая соответствует реальному ущербу, причиненному страхователю или выгодоприобретателю, если окажется, что судно не погибло.
4. Соглашение сторон, противоречащее настоящей статье, недействительно.
Статья 177. Заявление об абандоне
1. Заявление об абандоне должно быть сделано страховщику в течение шести месяцев с момента окончания срока или наступления обстоятельств, указанных в статьях 175, 176 настоящего Закона.
2. По истечении шести месяцев страхователь или выгодоприобретатель утрачивает право на абандон и может требовать возмещения убытков на общих основаниях.

174-бап. Сақтандырушының артық сақтандыру сомасына жауаптылығы
1. Сақтандырушы сақтандыру сомасы мөлшерiндегi шығындар үшiн жауаптылықта болады, алайда осы Заңның 173-бабында көрсетiлген шығыстар да, сондай-ақ жалпы апат бойынша жарнаны, олар өтелуге тиiстi шығындармен қоса сақтандыру сомасынан артып кетуi мүмкiн болғанына қарамастан, сақтандырушы өтейдi.
2. Бiрiнен соң бiрi орын алған бiрнеше сақтандыру жағдайы келтiрген шығындар үшiн, егер, тіпті ондай шығындардың жалпы сомасы сақтандыру сомасынан асып кетсе де, сақтандырушы жауаптылықта болады.
175-бап. Кеме хабар-ошарсыз жоғалып кеткен кездегi
сақтандырушының жауаптылығы
1. Сақтандырушы кеме хабар-ошарсыз жоғалып кеткен жағдайда барлық сақтандыру сомасы мөлшерiнде жауаптылықта болады.
2. Егер кеме туралы соңғы ақпарат теңiз сақтандыруы шартының қолданыс мерзiмi бiткенге дейiн алынса, және, егер сақтандырушы кеменiң теңiз сақтандыруы шартының қолданыс мерзiмi бiткеннен кейiн қирағанын дәлелдемесе, кеменiң хабар-ошарсыз жоғалғаны үшiн сақтандырушының жауаптылығы туындайды.
176-бап. Абандон (мүлiктен бас тарту)
1. Мүлiк қираудан сақтандырылған жағдайда, сақтанушы немесе пайда алушы мынадай жағдайларда сақтандырушыға сақтандырылған мүлiкке деген өз құқықтарынан бас тартатыны туралы (абандон) мәлiмдей алады және барлық сақтандыру сомасын алады:
1) кеме хабар-ошарсыз жоғалып кеткенде;
2) кеме және (немесе) жүк жойылғанда (толық нақтылы қирағанда);
3) кеменi қалпына келтiру немесе жөндеу экономикалық тұрғыдан қисынсыз болғанда (кеменiң толық конструкциялық қирауы);
4) кеменiң ақауларын жою немесе баратын портына жеткiзу экономикалық тұрғыдан қисынсыз болғанда;
5) сондай қауiптен сақтандырылған кеме мен жүктi басып алғанда, егер басып алу алты айдан аса созылса.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда:
1) мүлiк толық құнында сақтандырылса, сақтандырылған мүлiкке деген барлық құқықтар;
2) мүлiк толық құнында сақтандырылмаса, сақтандырылған мүлiктiң сақтандыру құнына қатысты сақтандыру сомасына барабар үлесiнiң құқығы сақтандырушыға өтедi.
3. Сақтандырушы, егер кеме қирамаған болып шықса, сақтандыру өтемiнiң сақтанушыға немесе пайда алушыға келтiрiлген нақтылы шығынға сәйкес бөлiгiн шығарып тастағандағы сақтандыру өтемiн қайтаруды талап ете алады.
4. Тараптардың осы бапқа қайшы келетiн келiсiмдерi жарамсыз болады.
177-бап. Абандон туралы шағым
1. Сақтандырушыға осы Заңның 175, 176-баптарына көрсетiлген уақыт
аяқталған немесе жағдайлар туындаған сәттен бастап алты ай iшiнде абандон
туралы шағым жасалуға тиiс.
2. Сақтанушы немесе пайда алушы алты ай өткеннен кейiн абандонға
құқығын жоғалтады және шығындарын өтеудi жалпы негiздерде талап ете алады.

3. Заявление об абандоне должно быть безусловным и не может быть отозвано.
Статья 178. Последствия возмещения убытков третьими лицами
В случае возмещения убытков страхователю или выгодоприобретателю третьими лицами страховщик уплачивает страхователю или выгодоприобретателю только разницу между суммой, подлежащей уплате в соответствии с условиями договора морского страхования, и суммой, полученной страхователем или выгодоприобретателем от третьих лиц.
Глава 16. Общая авария
Статья 179. Понятие общей аварии и принципы ее распределения
1. Общей аварией признаются убытки, понесенные вследствие расходов ради общей безопасности и в целях сохранения от общей опасности имущества, участвующего в общем морском предприятии, - судна, фрахта, груза.
2. Общей аварией признаются только такие убытки, которые являются прямым следствием действий, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. Общая авария распределяется между судном, грузом и фрахтом соразмерно их стоимости во время и в месте окончания общего морского предприятия в соответствии с правилами перевозок.
4. Общее морское предприятие имеет также место в случае, если одно или несколько судов буксируют либо толкают другое судно или другие суда, при условии, если они все участвуют в коммерческой деятельности, но не в спасательной операции.
Судно не подвергается общей опасности вместе с другим судном или другими судами, если в результате простого отсоединения от другого судна или других судов оно находится в безопасности. В случае, если отсоединение представляет собой акт общей аварии, общее морское предприятие продолжается.
Статья 180. Общая авария, вызванная заходом судна в место убежища
1. Общей аварией признаются расходы на заход судна в порт или иное место убежища либо возвращение судна в порт или иное место погрузки груза вследствие несчастного случая или другого чрезвычайного обстоятельства, вызвавшего необходимость такого захода или возвращения ради общей безопасности.
2. В случаях, если расходы на заход судна в место убежища или возвращение его в место погрузки груза признаются общей аварией, к ней относятся также расходы, связанные с выходом судна с грузом или частью груза из такого места.
3. Расходы на заработную плату и довольствие членов экипажа судна, топливо и предметы снабжения, произведенные в связи с продлением рейса в результате захода судна в место убежища или возвращения его в место погрузки груза при обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, признаются общей аварией.
4. Нормы пунктов 1-3 настоящей статьи соответственно применяются к расходам на перемещение судна из места убежища, в которое судно зашло и в котором его ремонт не может быть проведен, в другой порт или другое место, а также к расходам в связи с временным ремонтом судна, его буксировкой и удлинением рейса.

3. Абандон туралы шағым сөзсiз болуға тиiс және керi қайтарылуы
мүмкiн емес.
178-бап. Үшiнші тұлғалардың шығындарды өтеуiнiң салдарлары
Сақтанушының немесе пайда алушының шығындарын үшiншi тұлғалар өтеген
жағдайда, сақтандырушы сақтанушыға немесе пайда алушыға теңiз сақтандыруы
шартының талаптарына сәйкес төленуге тиiстi сома мен сақтандырылуын немесе
пайда иеленушi үшiншi тұлғалардан алған сома арасындағы айырманы ғана
төлейдi.
16-тарау. Ортақ апат
179-бап. Ортақ апаттың түсiнiгi және оны бөлудiң принциптерi
1. Жалпы қауiпсiздiк үшiн және жалпы теңiздегi кәсiпорындардың - кеменiң, кiрепұлдың, жүктiң есебiне кiретiн мүлiктердi ортақ қауiптен сақтау мақсатындағы шығындар салдарынан болған шығындар ортақ апат деп аталады.
2. Осы баптың 1-тармақшасында көрсетiлген iс-әрекеттердiң тiкелей салдары болып табылатын шығындар ғана ортақ апат деп танылады.
3. Ортақ апат тасымалдау ережесiне сәйкес, жалпы теңiз кәсiпорнының апатқа ұшырау уақыты мен орнындағы олардың құндарына қарай кеменiң, жүктiң және кiрепұлдың арасында шамалас бөлiнедi.
4. Сонымен қатар, жалпы теңiздегi кәсiпорын, бiр немесе бiрнеше кеме басқа кеменi немесе басқа кемелердi жетекке алып не итеретiн оқиғалардан да орын алады, бiрақ олардың бәрi құтқару операциясына емес, коммерциялық қызметке қатысушы болуға тиiс.
Кеме, басқа кемеден немесе басқа кемелерден қарапайым ажырау нәтижесiнде қауiпсiз жағдайда қалса, басқа кемемен немесе басқа кемелермен бiрге жалпы қауiпке ұшырамайды. Ажырау жалпы апат актiсi болып көрiнген жағдайда, жалпы теңiздегi кәсiпорындар жалғаса бередi.
180-бап. Кеменiң баспана орнына кiруін туындататын жалпы апат
1. Бақытсыз жағдайдың немесе жалпы қауiпсiздiк үшiн осындай кiрудiң немесе оралудың қажеттілігiнен туындайтын төтенше жағдайлар салдарынан кеменiң портқа немесе жүк тиеудiң өзге де орнына оралуына кететiн шығындар ортақ апат деп танылады.
2. Кеменiң баспана орнына кiруiне немесе оның жүк тиеу орнына оралуына кететiн шығыстар ортақ апат деп аталған жағдайда, оған кеменiң осындай орыннан жүкпен немесе жүктiң бөлiгiмен шығуына байланысты шығындар да жатады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайлар кезiнде кеменiң баспана орнына кiруiнің немесе оның жүк тиеу орнына оралуының нәтижесiнде рейстiң ұзартылуына байланысты кеме экипажы мүшелерiнiң жалақысы мен жабдықталымына, отын мен жабдықтау заттарына кеткен шығыстар ортақ апаттар деп танылады.
4. Осы баптың 1-3-тармағының нормалары кеменiң кiрiп, бiрақ оған жөндеу жүргiзу мүмкiн болмаған баспана орнынан басқа айлаққа немесе басқа жерге орын ауыстыруына кеткен шығыстарға, сондай-ақ кеменi уақытша жөндеуге, оның жетекке алынуы мен рейстiң ұзартылуына байланысты шығыстарға тиiсiнше қолданылады.

Статья 181. Временный ремонт судна
Расходы на временный ремонт судна, проведенный в месте погрузки груза, месте захода судна или месте убежища судна ради общей безопасности либо для устранения повреждений, причиненных вследствие общеаварийных пожертвований, относятся к общей аварии. Расходы на временное устранение случайных повреждений, необходимое для завершения рейса, возмещаются только в размере тех предотвращенных расходов, которые были бы отнесены к общей аварии, если такое устранение не было бы проведено.
Статья 182. Расходы, вызванные задержкой судна ради общей безопасности
1. Общей аварией признаются расходы на заработную плату и довольствие экипажа судна, вызванные задержкой судна в каком-либо порту или месте вследствие несчастного случая, пожертвования или другие чрезвычайные расходы ради общей безопасности либо для устранения повреждений, причиненных таким несчастным случаем, пожертвованием или другим чрезвычайным обстоятельством, если такое устранение необходимо для безопасного продолжения рейса. Расходы на топливо, предметы снабжения и портовые расходы, возникшие за время такой задержки, возмещаются в порядке распределения общей аварии, за исключением расходов на устранение повреждений, не относимых к общей аварии.
2. Нормы пункта 1 настоящей статьи не применяются к расходам, вызванным задержкой судна вследствие устранения повреждений, не связанных с каким-либо несчастным случаем или иным имевшим место во время рейса чрезвычайным обстоятельством. Такие расходы не признаются общей аварией, даже если устранение повреждений необходимо для безопасного продолжения рейса.
Статья 183. Последствия признания судна непригодным к плаванию или отказа судна от продолжения рейса
В случае признания судна непригодным к плаванию или отказа судна от продолжения рейса, к общей аварии относятся только расходы (на хранение, страхование, заработную плату экипажа судна и его довольствие, топливо, предметы снабжения, портовые расходы), произведенные до признания судна непригодным к плаванию или до отказа судна от продолжения рейса либо до окончания выгрузки груза при условии, что выгрузка груза не закончена.
Статья 184. Общая авария, вызванная расходами на спасание
1. Расходы на спасание, произведенные участвующими в общем морском предприятии сторонами, если спасание осуществлялось в целях, указанных в пункте 1 статьи 179 настоящего Закона, признаются обшей аварией независимо от того, осуществлялось спасание на основании договора или иным образом.
2. Расходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, включают в себя вознаграждение за спасание, при определении размера которого принимаются во внимание мастерство и усилия спасателей в предотвращении или уменьшении ущерба окружающей среде, которые указаны в подпункте 2 пункта 1 статьи 213 настоящего Закона.

181-бап. Кеменi уақытша жөндеу
Кемеге жүк тиеу орнында, жалпы қауiпсiздiк үшiн кеме кiрген орында немесе баспана орнында не ортақ апаттық құрбандықтар салдарынан келтiрiлген зақымдануларды жою үшiн жүргiзiлген уақытша жөндеуге кеткен шығыстар ортақ апатқа жатады. Рейстi аяқтау үшiн қажеттi кездейсоқ зақымдарды уақытша жоюға кеткен шығыстар, тек алдын алу шығыстарының мөлшерiнде ғана өтеледi, өйткенi ол шығыстар, егер мұндай зақымдарды жою өткiзiлмеген болса, ортақ апатқа жатқызылар едi.
182-бап. Жалпы қауiпсiздiк үшiн кеменi ұстап қалуды
туындатқан шығыстар
1. Бақытсыз жағдайлар, құрбандықтар салдарынан қандай да бiр портта немесе орында кеменi ұстап қалуды туындатқан кеме экипажының жалақысы мен жабдықталымына кеткен шығыстар немесе ортақ қауiпсiздiк үшiн басқа төтенше не осындай бақытсыздық жағдайларды, құрбандықтар немесе басқа төтенше жағдайларды жоюға кеткен шығыстар, егер мұндай жою рейстiң қауiпсiз жалғастыру үшiн қажет болса, ортақ апаттар деп танылады. Осындай ұстап қалу уақытында туындаған отынға, жабдықтау заттарына кеткен шығыстар және порттың шығыстары, ортақ апатқа қатысы жоқ зақымдарды жоюға кеткен шығыстарды қоспағанда, ортақ апатты бөлу тәртiбiмен өтеледi.
2. Осы баптың 1-тармағының нормалары қандай да бiр бақытсыз жағдайда немесе рейс кезiнде орын алған өзге төтенше жағдайға қатысы жоқ зақымдарды жою салдарынан кеменi ұстап қалу туындатқан шығыстарға қолданылмайды. Мұндай шығыстар, тiптi зақымдарды жою рейстiң қауiпсiз жалғасуы үшiн қажет болса да, ортақ апат деп танылмайды.
183-бап. Кеменi жүзуге жарамсыз деп танудың салдары немесе
кеменiң рейстi жалғастыруынан бас тарту
Кеме жүзуге жарамсыз деп танылған немесе кеменiң рейстi жалғастыруынан бас тартылған жағдайда ортақ апатқа тек кеме жүзуге жарамсыз деп танылғанға немесе кеменiң рейстi жалғастыруынан бас тартылғанға дейiн не жүктi түсiру аяқталмаған жағдайда, жүктi түсiру аяқталмағанға дейiн кеткен (сақтауға, сақтандыруға, кеме экипажының жалақысына және оның жабдықталымына, отынға, жабдықтау заттарына, порттық шығыстарға кеткен) шығыстар жатады.
184-бап. Құтқаруға кеткен шығыстар туындатқан ортақ апат
1. Құтқару осы Заңның 179-бабының 1-тармағында көрсетiлген мақсатта жүзеге асырылса, жалпы теңiздегi кәсiпорынға қатысушы тараптар жүргiзген құтқаруға кеткен шығыстар, құтқару шарт негiзiнде әлде басқа түрде жүзеге асырылғанына қарамай, ортақ апат деп танылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген шығыстарға, мөлшерiн айқындаған кезде құтқарушылардың, осы Заңның 213-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген қоршаған ортаға залалдың алдын алудағы немесе оны азайтудағы шеберлiгi мен күш салу назарға алынатын құтқарғаны үшiн сыйақы да кiредi.

Специальная компенсация, выплачиваемая судовладельцем спасателю в размере, предусмотренном пунктом 4 статьи 214 настоящего Закона, не признается общей аварией.
Статья 185. Общая авария, вызванная принятием мер по спасанию
Общей аварией при наличии признаков, указанных в статье 179 настоящего Закона, в частности, признаются:
1) убытки, причиненные выбрасыванием груза за борт судна, а также убытки, причиненные судну или грузу вследствие пожертвования ради общей безопасности, в частности, вследствие проникновения воды в трюм через открытые для выбрасывания груза люки или другие сделанные для этого отверстия;
2) убытки, причиненные судну или грузу в связи с тушением пожара на судне, в том числе убытки от проведенного в этих целях выбрасывания судна на берег или затопления горящего судна;
3) убытки, причиненные судну или грузу намеренной посадкой судна на мель, независимо от того, могло ли судно быть вынесено на мель само;
4) убытки, причиненные судну повреждением двигателей, других машин или котлов судна при снятии судна с мели;
5) чрезвычайные расходы на облегчение находящегося на мели судна посредством перегрузки груза, топлива или предметов снабжения из судна на лихтеры, на найм лихтеров и на обратную их погрузку на судно, а также другие понесенные вследствие этого убытки.
Статья 186. Расходы, вызванные мерами по предотвращению или уменьшению ущерба окружающей среде
Расходы, вызванные мерами по предотвращению или уменьшению ущерба окружающей среде, относятся к общей аварии, если они произведены в одном из следующих случаев или во всех следующих случаях:
1) как часть операции, которая осуществлена ради общей безопасности, но которая, если бы она была предпринята стороной вне общего морского предприятия, давала бы этой стороне право на вознаграждение за спасание;
2) при условии захода судна в порт либо выхода судна из порта или места при обстоятельствах, предусмотренных статьей 180 настоящего Закона;
3) при условии задержки судна в порту или месте при обстоятельствах, предусмотренных статьей 180 настоящего Закона. В случае, если фактически имеет место утечка или слив загрязняющих веществ с судна, расходы, вызванные необходимыми в связи с этим дополнительными мерами по предотвращению или уменьшению ущерба окружающей среде, не признаются общей аварией;
4) в связи с выгрузкой, со складированием или с обратной погрузкой груза, если расходы на указанные операции признаются общей аварией.
Статья 187. Убытки от повреждения или гибели груза, топлива либо предметов снабжения, потери фрахта

Кеме иесiне құтқарушы осы Заңның 214-бабының 4-тармағында көзделген мөлшерде төлейтін арнайы өтемақы ортақ апат деп танылмайды.
185-бап. Құтқару жөнiнде шаралар қолдануды туындатқан ортақ апат
Құтқару жөнiнде шаралар қолдануды туындатқан ортақ апат осы Заңның 179-бабында көрсетiлген белгiлер бар болғанда, атап айтқанда:
1) жүктi кеме бортынан тысқары лақтырғанда келтiрілген шығындар, сондай-ақ ортақ қауiпсiздiк үшiн құрбандықтар туындатқан, атап айтқанда, жүктердi лақтыру үшiн ашылған люк немесе сол үшiн жасалған басқа ойық арқылы трюмге судың ақтарылуы салдарынан кемеге немесе жүкке келтiрілген шығындар;
2) кемедегi өрттi сөндiруге байланысты, соның iшiнде осы мақсатта жағаға айдап шығаруға немесе өртенген кеменi суға батыруды жүргiзуге кеткен шығындар;
3) кеменiң қайраңға өзi шыға алу-алмауына қарамай, кеменi қайраңға әдейi отырғызу үшiн кемеге немесе жүкке келтiрiлген шығындар;
4) кеменi қайраңнан шығару кезiнде кеме двигателiн, кеменiң басқа машиналары мен қазандарының зақымдануынан кемеге келтiрілген зияндар;
5) қайраңда қалған кеменi, жүктi, отынды немесе жабдықтау заттарын кемеден лихтерге тасу арқылы жеңiлдетуге, лихтерлердi жалдауға және оларды кемеге қайта тиеуге кеткен, сондай-ақ осы шығындардың салдарынан болған басқа төтенше шығындар ортақ апат деп танылады.
186-бап. Айналадағы ортаға залалдың алдын алу немесе оны
азайту жөніндегі шаралар туындатқан шығыстар
Айналадағы ортаға залалдың алдын алу немесе оны азайту жөнiндегi шаралар туындатқан шығыстар, мына жағдайларды бiрiнде немесе бәрiнде жүргiзілсе:
1) жалпы қауiпсiздiк үшiн жүзеге асырылған операцияның бөлiгi ретiнде, бiрақ оны жалпы теңiздегi кәсiпорыннан тыс тарап қолға алған болса, сол тарапқа құтқарғаны үшiн сыйақыға құқық берiлген болар едi;
2) осы Заңның 180-бабында көзделген жағдайлар кезiнде кеменi портқа кiргiзу не кеменi порттан немесе орыннан шығару шартымен;
3) осы Заңның 180-бабында көзделген жағдайлар кезiнде кеменi портта немесе орнында ұстау шартымен. Егер кемеден ластаушы заттар ағуы немесе құйылуы iс жүзiнде орын алса, осыған байланысты айналадағы ортаға залалдың алдын алу немесе азайту жөнiндегi қажеттi қосымша шаралар туындатқан шығыстар ортақ апат деп танылмайды;
4) жүктi түсiруге, қоймаға салуға немесе қайта тиеуге байланысты, егер көрсетілген операцияларға кеткен шығыстар ортақ апат деп танылса, ортақ апатқа жатады.
187-бап. Жүктiң, отынның не жабдықтау заттарының зақымдануы
немесе жойылуынан, кiрепұлдың жоғалуынан болған шығындар

1. Убытки от повреждения или гибели груза, топлива либо предметов снабжения, причиненные в результате перемещения их на судне, выгрузки из судна, обратной погрузки на судно и укладки, а также в результате их хранения, признаются общей аварией в случаях, если расходы на осуществление указанных операций признаются общей аварией.
2. Потеря фрахта, вызванная утратой груза, признается обшей аварией в случаях, если утрата груза возмещается в порядке распределения общей аварии. При этом из фрахта исключаются расходы, которые в целях его получения были бы произведены судовладельцем, но вследствие пожертвования не были произведены.
Статья 188. Заменяющие расходы
Признаются общей аварией любые дополнительные расходы, произведенные вместо других расходов, которые были бы отнесены к обшей аварии (заменяющие расходы). Заменяющие расходы возмещаются только в размере предотвращенных расходов независимо от экономии, полученной кем-либо из участников общей аварии в результате таких заменяющих расходов.
Статья 189. Убытки, не признаваемые общей аварией (частная авария)
1. Убытки, не подпадающие под признаки общей аварии, установленные пунктом 1 статьи 179 настоящего Закона, а также убытки, указанные в пункте 2 настоящей статьи, признаются частной аварией. Такие убытки не подлежат распределению между судном, грузом и фрахтом, и их несет тот, кто их потерпел, или тот, кто несет ответственность за их причинение.
2. Не признаются общей аварией даже при наличии признаков, указанных в пункте 1 статьи 179 настоящего Закона:
1) стоимость выброшенного за борт груза, перевозившегося на судне с нарушением правил и обычаев торгового мореплавания;
2) убытки, причиненные в связи с тушением пожара на судне вследствие воздействия дыма или нагревания;
3) убытки, причиненные обрубанием обломков или частей судна, ранее снесенных или фактически утраченных вследствие морской опасности;
4) убытки, причиненные форсированием работы двигателей либо иной работой двигателей, других машин или котлов судна, находившегося на плаву;
5) любые убытки или потери, понесенные судном или грузом вследствие увеличения продолжительности рейса (убытки от простоя, изменения цен и другие).
Статья 190. Убытки от повреждения судна, его машин или принадлежностей
1. Составляющие общую аварию убытки от повреждения судна, его машин или принадлежностей определяются исходя из стоимости ремонта, исправления или замены того, что повреждено или утрачено. При этом делаются скидки "за новое вместо старого" в соответствии со статьей 191 настоящего Закона.

1. Оларды кемеде орын ауыстыру, кемеден түсiру, қайтадан кемеге тиеу мен орналастыру нәтижесiнде, сондай-ақ оларды сақтау нәтижесiнде келтiрiлген жүктiң, отынның не жабдықтау заттарының зақымдануы немесе жойылуынан болған шығындар, егер көрсетiлген операцияларды жүзеге асыруға кеткен шығыстар ортақ апат деп танылған жағдайларда, ортақ апат деп танылады.
2. Жүктiң жоғалуынан туындаған кiрепұлдың жоғалуы, егер жүктiң жоғалуы ортақ апатты бөлу тәртiбiмен өтелген жағдайларда, ортақ апат деп танылады. Бұл орайда кiрепұлдан, оны кеменi иеленушi қайырымдылық жасау мақсатында алып, бiрақ артынан жасалмаған қайырымдылыққа кеткен шығыстар шегеріледi.
188-бап. Ауыстырушы шығыстар
Кейiн ортақ апатқа жатқызылатындай басқа шығыстармен бiрге келтiрiлген кез келген қосымша шығыстар (ауыстырушы шығыстар) ортақ апат деп танылады. Ауыстырушы шығыстар тек осындай ауыстырушы шығыстар нәтижесiнде ортақ апатқа қатысушылардың қандай да бiрi алған алдын алу шығыстары мөлшерiнде ғана, үнемдегенiне қарамай, өтеледi.
189-бап. Ортақ апат деп танылмайтын шығындар (жекеше апат)
1. Осы Заңның 179-бабының 1-тармағында белгiленген, ортақ апат белгiлерi жоқ шығындар, сондай-ақ осы баптың 2-тармағында көрсетiлген шығындар жекеше апат деп танылады. Мұндай шығындар кеме, жүк және кiрепұл арасында бөлуге жатпайды, және оларды зардап шеккендер өтейдi немесе оларды шығын келтiргенi үшiн жауапкершiлiктегi адам өтейдi.
2. Тiптi, осы Заңның 179-бабының 1-тармағында көрсетiлген:
1) сауда мақсатында теңiзде жүзу ережелерi мен дәстүрлерiн бұза
отырып, кемеде тасымалданып келе жатқан, борттан тысқары лақтырылған
жүктiң құны;
2) түтiннiң немесе қызу әсер ету салдарынан болған кемедегi өрттi
сөндiруге байланысты келтiрiлген шығындар;
3) теңiздегi қауiп салдарынан бұрын ығып немесе іс жүзiнде
хабар-ошарсыз кеткен кеме сынықтарын немесе бөлiктерiн шауып тастаудан
келген шығындар;
4) жүзуде жүрген кеме двигательдерiнiң жұмысын немесе
двигательдердiң, басқа машиналардың, қазандардың өзге жұмысын жылдамдатуға
кеткен шығындар;
5) рейс ұзақтығын ұлғайту салдарынан кеме немесе жүк келтiрген кез
келген шығын мен залал (тұрып қалғаннан, бағаның өзгеруiнен келген
шығындар және басқалар) белгiлерi бар болған күннiң өзiнде ортақ апат деп
танылмайды.
190-бап. Кеменiң, оның машиналарының немесе керек -
жарақтарының зақымдануынан болған шығындар
1. Ортақ апатты құрайтын кеменiң, оның машиналарының немесе керек-жарақтарының зақымдануынан болған шығындар зақымданған немесе жоғалған нәрсенi жөндеу, дұрыстау немесе ауыстыру құны негiзге алына отырып айқындалады. Бұл орайда осы Заңның 191-бабына сәйкес, "ескiнiң орнына жаңа үшiн" шегерiмi жасалады.

2. В случае, если ремонт судна не производился, убытки от повреждения судна определяются в сумме, на которую стоимость судна уменьшилась в результате повреждения и которая согласно смете не выше стоимости ремонта судна.
Статья 191. Скидки "за новое вместо старого"
1. В случае, если при ремонте судна, возраст которого не превышает пятнадцати лет, старые материалы или части судна заменяются новыми, стоимость ремонта, относимая к общей аварии в соответствии со статьей 190 настоящего Закона, уменьшается на одну третью часть стоимости ремонта, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2-4 настоящей статьи.
2. Скидки "за новое вместо старого" не делаются со стоимости временного ремонта судна, признаваемой общей аварией при вине одного из судов в столкновении, а также со стоимости продовольствия, предметов снабжения, якорей и якорных цепей.
3. Вызываемые необходимостью ремонта судна расходы на сухой док, стапеля и перемещение судна полностью относятся к общей аварии.
4. Расходы на очистку, окраску и покрытие корпуса судна при его ремонте признаются общей аварией в размере пятидесяти процентов и при условии, если предшествующие окраска и покрытие корпуса имели место в последние двенадцать месяцев до акта общей аварии.
5. Для применения скидок "за новое вместо старого" возраст судна исчисляется с 31 декабря года окончания его постройки до дня акта общей аварии. В отношении изоляции, спасательных и других шлюпок, средств связи, навигационных приборов и оборудования, машин и котлов судна учитывается их действительный возраст.
Статья 192. Диспаша и диспашеры
По заявлению заинтересованных лиц наличие общей аварии устанавливается и расчет по ее распределению (диспаша) составляется лицами, обладающими знаниями и опытом в области морского права (диспашерами).
Статья 193. Доказательства и материалы, на основании которых составляется диспаша
1. Сторона, требующая распределения общей аварии, обязана доказать, что заявленные убытки действительно должны быть признаны общей аварией.
2. Лицо, интересы которого могут быть затронуты составлением диспаши, подает диспашеру заявление в письменной форме о потерях или расходах, возмещения которых оно требует, в течение двенадцати месяцев со дня окончания общего морского предприятия.
В случае, если такое заявление не подано или в течение двенадцати месяцев после запроса о таком заявлении лицо не представит доказательства в целях обоснования заявленного требования либо данные о стоимости имущества, диспашер вправе составлять диспашу на основе имеющейся у него информации; при этом диспаша может оспариваться только на том основании, что она является явно неправильной.

2. Кеменi жөндеу жүргiзiлмеген жағдайда, кеменiң зақымданғанынан болған шығындар зақымдану нәтижесiнде төмендеген кеме құнына және кеме жөндеу құнынан жоғары емес сметаға сәйкес сомамен айқындалады.
191-бап. "Ескiнiң орнына жаңа үшiн" шегерімі
1. Тұтыну уақыты он бес жылдан аспаған кеменi жөндеу кезiнде ескi материалдар немесе кеменiң бөлiгi жаңасымен ауыстырылған жағдайда, осы Заңның 190-бабына сәйкес ортақ апатқа жататын жөндеу құны, осы баптың 2-4-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жөндеу құнының үштен бiрі кемiтiледi.
2. "Ескiнiң орнына жаңа үшiн" шегерiмi кемелердiң бiрiнiң кiнәсiнен болған ортақ апат таныған кеменiң уақытша құнынан, сондай-ақ азық-түлiк, жабдықтау заттары, зәкiр шынжырларының құнынан шегерiлмейдi.
3. Кеменi құрғақ докта, стапельде жөндеу және кеменiң орын ауыстыру қажеттiлiгiнен туындаған шығындар толықтай ортақ апатқа жатады.
4. Мұның алдындағы корпусты бояу мен жабу ортақ апат актiсiне дейiн соңғы он екi айда жүргiзiлген жағдайда орын алса жөндеу кезінде кеменi тазалауға, бояуға және корпусын жабуға кеткен шығыстар жөндеудiң елу процент мөлшерiндегi ортақ апат деп танылады.
5. "Ескiнiң орнына жаңа үшiн" шегерiмiн қолдану үшiн кеменiң тұтыну уақыты оның құрылысы аяқталған жылдың 31 желтоқсанынан бастап, ортақ апат актiсi басталған күнге дейiн есептеледi. Кеменi оқшаулауға оның құтқару және басқа шлюпкаларына, байланыс құралдарына, навигациялық аспаптар мен құрал-жабдықтарына, машиналары мен қазандарына қатысты олардың шын тұтыну уақыты есепке алынады.
192-бап. Диспаша және диспашерлар
Мүдделi тұлғалардың өтiнiшi бойынша ортақ апаттың болғаны белгіленедi және оны бөлу бойынша теңiз құқығы саласында бiлiмi мен тәжiрибесi бар тұлғалар (диспашерлар) есебiн жасайды.
193-бап. Диспаша жасауға негiзге алынатын айғақтар мен материалдар
1. Ортақ апатты бөлудi талап етушi тарап анықталған шығындардың шын мәнiнде ортақ апат екендiгiн тануды дәлелдеуге мiндеттi.
2. Диспаша жасауда мүддесi қозғалатын тұлға жалпы теңiздегi кәсiпорын апатқа ұшырағанға дейiн он екi айдың iшiнде өтеудi талап еткен жоғалғандары немесе шығындары туралы жазбаша нысанда диспашерге арыз бередi.
Егер мұндай арыз берiлмесе немесе осындай арыз туралы сұрау салудан кейiн он екi ай iшiнде тұлға мәлiмдеме жасаған талапты негiздеу мақсатында не мүлiктiң құны туралы мәлiметтердi, айғақтарды табыс етпесе, диспашер өзiнде бар ақпараттар негiзiнде диспаша жасауға хақылы; бұл орайда диспаша, ол анық дұрыс болмаған жағдайда ғана, дауға салуға жатады.

3. При возникновении во время составления диспаши вопросов, требующих для их разрешения специальных знаний (в области судовождения, судостроения, ремонта судов, оценки судов и грузов, а также иных специальных знаний), диспашер вправе поручить подготовить соответствующее заключение назначенному им эксперту. Такое заключение оценивается диспашером наряду с другими доказательствами.
4. Материалы, на основании которых составляется диспаша, должны быть открыты для ознакомления, и диспашер по требованию заинтересованных лиц обязан за их счет выдавать им заверенные копии данных материалов.
Статья 194. Сбор за составление диспаши
За составление диспаши взимается сбор, который включается в диспашу и распределяется между всеми заинтересованными лицами пропорционально долям их участия в общей аварии.
Статья 195. Исправление и оспаривание диспаши
1. Ошибки в расчетах, обнаруженные в диспаше после ее регистрации в реестре диспаш, могут быть исправлены диспашером по своей инициативе или по заявлению лиц, между которыми распределена общая авария, посредством составления дополнения к диспаше (аддендума), являющегося ее составной частью.
2. Лица, между которыми распределена общая авария, могут оспорить диспашу в суде в течение шести месяцев со дня получения диспаши или аддендума к ней с обязательным извещением об этом диспашера посредством направления ему копии искового заявления.
3. Диспашер вправе или, если потребуется, обязан принять участие в рассмотрении спора о диспаше в суде и дать объяснения по существу дела.
4. Суд, рассматривающий спор о диспаше, может оставить диспашу в силе, внести в нее изменения или отменить ее и поручить диспашеру составить новую диспашу в соответствии с решением суда.
Статья 196. Исполнение диспаши
В случае, если диспаша не оспорена в срок, предусмотренный пунктом 2 статьи 195 настоящего Закона, или оспорена, но оставлена судом в силе, взыскание по ней может быть произведено в порядке, установленном законодательством.
Глава 17. Возмещение убытков от столкновения судов
Статья 197. Ответственность за вред, причиненный взаимодействием судов
1. Ответственность за вред, причиненный взаимодействием судов, возмещается в порядке, установленным гражданским законодательством для возмещения вреда, причиненного взаимодействием источников повышенной опасности.
2. В таком же порядке определяется ответственность, если столкновение судов произошло по вине лоцмана, если даже лоцманская проводка была обязательной.
Статья 198. Обстоятельства, исключающие ответственность
1. В случае, если столкновение судов произошло случайно или вследствие непреодолимой силы либо невозможно установить причины столкновения судов, убытки несет тот, кто их потерпел.

3. Диспаша жасалып жатқан уақытта оларды шешу үшiн арнайы бiлiм (кеме жүргiзу, кеме құрылысы, кемелердi жөндеу, кемелер мен жүктердi бағалау, сондай-ақ өзге де арнайы білiм) талап еткен мәселелер туындаған кезде, диспашер өзi тағайындаған сарапшыға тиiстi қорытынды дайындауды тапсыруға хақылы. Мұндай қорытындыны диспашер басқа айғақтармен қатар бағамдайды.
4. Танысу үшiн диспаша жасаудың негiзiне алынған материалдар ашық болуға тиiс, және диспашер мүдделi тұлғалардың талап етуi бойынша олардың есебiнен, оларға аталған материалдардың куәландырылған көшiрмелерiн беруге мiндеттi.
194-бап. Диспаша жасау үшiн алым
Диспаша жасағаны үшiн алым алынады, ол диспашаға енгiзiлiп, барлық мүдделi тұлғалардың арасында олардың ортақ апатқа қатысу үлесiне бара бар бөлiнедi.
195-бап. Диспашаны түзету және дауласу
1. Диспашадағы, ол диспашалар тiзiлiмiнде тiркелгеннен кейiн анықталған есеп айырысудағы қателiктердi диспашер өз бастамасымен немесе араларында ортақ апат бөлiнген тұлғалардың арыздары бойынша диспашаға, оның құрамдас бөлiгi болып табылатын диспашаға қосымша (аддендум) жасау арқылы түзетуi мүмкiн.
2. Араларында ортақ апат бөлiнген тұлғалар диспашаны, диспаша немесе оның аддендумын алған күннен бастап, алты ай iшiнде, бұл туралы диспашердi оған талап ету арызының көшiрмесiн жiберу арқылы мiндеттi түрде хабарландыра отырып, сотта дауға сала алады.
3. Диспашер соттағы диспаша туралы дауды қарауға және iс мәнi бойынша
түсiнiктеме беруге хақылы, егер талап етiлсе, - мiндеттi.
4. Диспаша туралы дауды қараушы сот диспашаны күшiнде қалдыра алады,
оған өзгерiстер енгiзе алады немесе оның күшiн жойып, диспашерге сот
шешiмiне сәйкес жаңа диспаша жасауды тапсыра алады.
196-бап. Диспашаның орындалуы
Егер осы Заңның 195-бабының 2-тармағында көзделген мерзiмде диспаша
дауға салынбаған жағдайда немесе дауға салынып, бiрақ сот күшiнде
қалдырса, ол бойынша өндiрiп алу заңдарда белгiленген тәртiппен жүргiзiлуi
мүмкiн.
17-тарау. Кемелердің соқтығысуынан болған шығындарды өтеу
197-бап. Кемелердiң өзара іс-әрекетiнен туындаған
зиян үшiн жауапкершiлiк
1. Кемелердiң өзара іс-әрекетiнен туындаған зиян үшiн жауапкершiлiк қауiптiлiгi жоғары көздердiң өзара iс-әрекетiнен туындаған зиянды өтеу үшiн азаматтық заңдар белгiлеген тәртiппен өтеледi.
2. Егер кемелердiң соқтығысуы, егер, тiптi лоцмандық жүргiзу мiндеттi болған күннiң өзiнде, лоцманның кiнәсiнен болса, жауапкершiлiк осындай тәртіппен айқындалады.
198-бап. Жауапкершiлiктi жоққа шығаратын жағдайлар
1. Егер кемелердiң соқтығысуы кездейсоқ немесе еңсерiлмейтiн күштiң салдарынан болса не кемелердiң соқтығысу себебiн белгiлеу мүмкiн болмаған жағдайларда, шығындар зардап шегушiге жүктеледi.

2. Пункт 1 настоящей статьи применяется и в случае, если суда или одно из них находились в момент столкновения на якоре либо были закреплены иным способом.
Статья 199. Вина двух или более судов в столкновении
1. В случае, если столкновение судов произошло по вине двух или более судов, ответственность каждого из них за убытки определяется соразмерно степени его вины. В случае, если невозможно установить степень вины каждого из судов исходя из обстоятельств столкновения, ответственность за убытки распределяется между ними поровну.
2. Владельцы судов, виновных в столкновении, отвечают солидарно перед третьими лицами за убытки, причиненные в результате смерти или повреждения здоровья людей, причем судовладелец, уплативший сумму большую, чем ему следует уплатить в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, имеет право регресса к другим судовладельцам.
За убытки, причиненные имуществу третьих лиц, владельцы судов, виновных в столкновении, несут ответственность в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
Глава 18. Ответственность за ущерб от перевозки опасных грузов и
загрязнения с судов нефтью
Статья 200. Ответственность собственника судна
1. В настоящей статье и последующих статьях настоящей главы применяются следующие понятия:
1) потерпевшее лицо - гражданин, юридическое лицо, государство;
2) собственник судна - лицо, зарегистрированное в качестве собственника судна. В случае, если судно принадлежит государству и эксплуатируется организацией, которая зарегистрирована в качестве судовладельца, собственником судна является такая организация;
3) предупредительные меры - любые меры, принятые после инцидента по предотвращению или уменьшению ущерба;
4) инцидент - происшествие или ряд происшествий одного и того же происхождения, в результате которых причинен ущерб или возникла серьезная и непосредственная угроза причинения такого ущерба.
2. Ущербом в связи с перевозкой опасных грузов является:
1) смерть или повреждение здоровья любого лица, причиненное опасным грузом на судне или вне судна;
2) утрата или повреждение имущества, причиненное опасным грузом на судне или вне судна;
3) ущерб от загрязнения окружающей среды, причиненный опасным грузом, ограниченный расходами на восстановительные меры, а также упущенная выгода в результате причинения такого ущерба;
4) расходы на предупредительные меры и причиненный такими мерами последующий ущерб.
3. Ущербом от загрязнения моря нефтью, перевозимой в качестве груза или собственного топлива судна, является:
1) ущерб, причиненный вне судна загрязнением, происшедшим вследствие утечки или слива нефти с судна, где бы такие утечка или слив ни произошли, ограниченный расходами на восстановительные меры, а также упущенная выгода в результате причинения такого ущерба;

2. Осы баптың 1-тармағы, егер кемелер немесе олардың бiрi соқтығысу сәтiнде зәкiрге немесе өзгеше тәсiлмен бекiтілген жағдайда да қолданылады.
199-бап. Соқтығысудағы екi немесе одан да көп кемелердiң кiнәсi
1. Егер кемелердiң соқтығысуы екi немесе одан да көп кемелердiң кiнәсiнен болған жағдайда шығындар үшiн олардың әрқайсысының жауапкершілiгi олардың кiнә деңгейiне шамалас айқындалады. Егер кемелердiң әрқайсысының кiнә дәрежесiн белгiлеу мүмкiн болмаған жағдайда соқтығысу себептерiн негiзге ала отырып, шығындар үшiн жауапкершiлiк олардың араларында тепе-тең бөлiнедi.
2. Соқтығысуға кiнәлi кемелердi иемденушiлер адамдардың қаза болуы немесе денсаулығының зақымдануы нәтижесiнде келтiрiлген шығындар үшiн үшiншi жақтың алдында бiрдей жауап бередi, оның үстiне осы баптың 1-тармағына сәйкес өзi төлеуге тиiс сомадан көп төлеген кеменiң иеленушiсiнiң басқа кеме иеленушілерiне керi талап етуге құқығы бар.
Үшiншi жақтың мүлкiне келтiрген шығындар үшiн соқтығысуға кiнәлi кемелердiң иелерiне осы баптың 1-тармағына сәйкес жауапкершiлiк жүктеледi.
18-тарау. Қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған залалдар
және кемелерден аққан мұнаймен ластағаны үшін жауапкершілiк
200-бап. Кеме иесiнiң жауапкершілігі
1. Осы бапта және осы тараудың келесi баптарында мынадай түсiнiктер қолданылады:
1) зардап шегушi тұлға - азамат, заңды тұлға, мемлекет;
2) кеме иесi - кеменiң меншiк иесi ретiнде тiркелген тұлға. Егер кеме мемлекет иелiгiнде болып, оны кеме иеленушi ретiнде тiркелген мекеме пайдаланған жағдайда, кеменiң иесi сол ұйым болып табылады;
3) алдын ала сақтандыру шаралары - оқыс оқиғадан кейiн залалдың алдын алу немесе азайту жөнiнде қолданылатын кез келген шаралар;
4) оқыс оқиға - нәтижесінде залал келген немесе елеулi және тiкелей осындай залал келтiру қатерi туындаған оқиға немесе шығу тегi бiр оқиғалар тiзбегi.
2. Қауiптi жүктердi тасымалдауға байланысты залалдар:
1) кемедегi немесе кеме сыртындағы қауiптi жүктер келтiрген кез келген тұлғаның қаза болуы немесе денсаулығының зақымдануы;
2) кемедегi немесе кеме сыртындағы қауiптi жүктер келтiрген мүлiктің жоғалуы немесе зақымдануы;
3) қалпына келтiру шараларына жұмсау шығындары шектеулi қауiптi жүктер келтiрген қоршаған ортаның ластануынан болған залалдар, сондай-ақ осындай залал келтiру нәтижесiнде қолдан шығып кеткен тиiмдiлiк;
4) алдын алу шараларына жұмсалған шығындар және осындай шаралар келтiрген келесi залалдар болып табылады.
3. Жүк ретiнде тасымалдаған мұнаймен немесе кеменiң өз отынымен теңiздiң ластануынан келген зияндар:
1) мұнай ағу немесе төгiлу қай жерде болғанына қарамастан, қалпына келтiру шараларына жұмсау шығындары шектеулi кемеден мұнайдың ағуы немесе төгiлуi салдарынан болған кеме сыртындағы ластанудан келтiрiлген залал, сондай-ақ осындай залал келтiру нәтижесiнде қолдан шығып кеткен тиiмдiлiк;

2) расходы на предупредительные меры и причиненный такими мерами последующий ущерб.
4. Собственник судна с момента инцидента или, если инцидент состоит из ряда происшествий одного и того же происхождения, с момента первого происшествия несет ответственность за любой ущерб от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью, за исключением случаев, предусмотренных статьями 201 и 202 настоящего Закона.
Статья 201. Освобождение собственника судна от ответственности
Собственник судна не несет ответственность за ущерб от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью, если докажет, что ущерб причинен:
1) вследствие военных действий, стихийных явлений;
2) умышленным действием или бездействием третьих лиц;
3) в результате ненадлежащей работы навигационных средств вне пределов судна.
Статья 202. Умысел или грубая неосторожность потерпевшего лица
В случае, если собственник судна докажет, что ущерб от загрязнения полностью или частично причинен умышленно или по грубой неосторожности потерпевшего лица, собственник судна может быть полностью или частично освобожден от ответственности перед таким лицом.
Статья 203. Солидарная ответственность собственников двух или более судов
В случае причинения ущерба от загрязнения в результате инцидента с вовлечением двух или более судов собственники всех причастных к инциденту судов, если такие собственники не освобождаются от ответственности на основании статей 201 и 202 настоящего Закона, несут солидарную ответственность за весь ущерб от загрязнения.
Статья 204. Ограничение ответственности собственника судна
1. Собственник судна имеет право ограничить свою ответственность от перевозки опасных грузов по отношению к одному инциденту общей суммой, исчисляемой следующим образом:
1) 10 миллионов расчетных единиц для судна вместимостью не более чем 2000 тонн;
2) для судна вместимостью более чем 2000 тонн к сумме, указанной в подпункте 1) настоящего пункта, за каждую последующую тонну вместимости, при условии, что общая сумма не превышает 100 миллионов расчетных единиц, добавляется:
от 2 001 до 50 000 тонн - 1,5 тысячи расчетных единиц;
свыше 50 000 тонн - 360 расчетных единиц.
2. Ответственность собственника судна от загрязнения с судов нефтью ограничивается по отношению к одному инциденту общей суммой, исчисляемой следующим образом:
1) 3 миллиона расчетных единиц для судна вместимостью не более чем 5000 тонн;
2) для судна вместимостью более чем 5000 тонн к сумме, указанной в подпункте 1) настоящего пункта, добавляется 420 расчетных единиц за каждую последующую тонну вместимости при условии, что общая сумма не превышает 59,7 миллиона расчетных единиц.

2) алдын алу шараларына жұмсалған шығындар және осындай шаралар
келтiрген келесi залалдар болып табылады.
4. Кеменi иеленушiге оқыс оқиға сәтiнен бастап немесе, егер оқыс
оқиға шығу тегi бiр оқиғалар тiзбегiнен тұрса, бiрiншi оқиға сәтiнен
бастап, осы Заңның 201 және 202-баптарында көзделген жағдайларды
қоспағанда, қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған кез келген залал және
кемеден аққан мұнаймен ластағаны үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
201-бап. Кеме иеленушiнің жауапкершiлiктен босатылуы
Кеме иеленушiге, егер залал:
1) соғыс қимылдарының, табиғи құбылыстарының салдарынан;
2) үшiншi жақтың қасақана әрекетiнен не әрекетсiздiгiнен;
3) кеме шегiнен тысқары навигациялық құралдарға тиесiлi жұмыс
нәтижесiнде келтiрiлгенiн дәлелдей алса, қауiптi жүктердi тасымалдаудан
болған залал және кемеден аққан мұнаймен ластағаны үшiн жауапкершiлiк
жүктелмейдi.
202-бап. Зардап шегушi тұлғаның қаскөйлiгi немесе
енжар абайсыздығы
Егер кеменi иеленушi ластанудан болған залалдың зардап шегушi
тұлғаның толықтай немесе iшiнара қаскөйлiгiнен немесе енжар абайсыздығынан
болғанын дәлелдеген жағдайда, кеменi иеленушi мұндай тұлға алдында
жауапкершiлiктен толықтай немесе iшiнара босатылуы мүмкiн.
203-бап. Екi немесе одан да көп кеме иеленушілердiң
бiрдей жауапкершiлiгi
Екi немесе одан да көп кеме иелерi қатысқан оқыс оқиға нәтижесiнде
ластанудан болған залал жағдайында, оқыс оқиғаға қатысты барлық кемелердiң
иеленушiлерiне, егер мұндай кеме иеленушiлер осы Заңның 201 және
202-баптарының негiзiнде жауапкершiлiктен босатылмаса, ластанудан болған
барлық залалдар үшiн бiрдей жауапкершiлiкте болады.
204-бап. Кеме иеленушінiң жауапкершiлiгiн шектеу
1. Кеме иеленушiнiң бiр оқыс оқиғаға жалпы сомасы төмендегідей ретпен есептелетiн қауiптi жүктердi тасымалдаудан өз жауапкершілiгiн шектеуге құқығы бар:
1) сыйымдылығы кемiнде 2 000 тонна кеме үшiн 10 миллион есептiк көрсеткiш;
2) сыйымдылығы кемiнде 2 000 тонна кеме үшiн осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген сомаға сыйымдылығы әрбiр келесi тонна үшiн, жалпы сомасы 100 миллион есептiк көрсеткіштен аспайтын шартпен:
2 001-ден 50 000 тоннаға дейiн - 1,5 мың есептiк көрсеткiш;
50 000 тоннадан жоғары - 360 есептiк көрсеткiш үстемелендi.
2. Кеме иеленушiнiң бiр оқыс оқиғаға жалпы соманы төмендегiдей ретпен есептелетiн кемеден аққан мұнайдан ластанудан жауапкершiлiгi шектеледi:
1) сыйымдылығы кемiнде 5 000 тонна кеме үшiн 3 миллион есептiк көрсеткiш;
2) сыйымдылығы кемiнде 5 000 тонна кеме үшiн осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген сомаға сыйымдылығы әрбiр келесi тонна үшiн, жалпы сомасы 59,7 миллион есептік көрсеткiштен аспайтын шартпен 420 есептiк көрсеткіш үстемеленедi.

Статья 205. Полная ответственность собственника судна
Собственник судна несет ответственность в полном объеме, если:
1) доказано, что ущерб от загрязнения явился результатом его собственного действия или собственного бездействия, совершенного умышленно или по грубой неосторожности;
2) он не исполнил требование по созданию фонда ограничения ответственности, предусмотренного статьей 206 настоящего Закона.
Статья 206. Обязательный фонд ограничения ответственности
1. В целях ограничения своей ответственности за ущерб от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью, собственник судна обязан создать фонд ограничения ответственности на общую сумму, равную пределу его ответственности, в суде, в котором к нему предъявлен иск о возмещении ущерба. Фонд ограничения ответственности может быть создан посредством внесения суммы в депозит суда либо предоставления банковской гарантии или иного финансового обеспечения, признанного судом достаточным.
2. Расходы собственника судна по предотвращению или уменьшению ущерба от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью, дают ему такие права по отношению к фонду ограничения ответственности, какие имеют другие кредиторы.
3. Страховщик или иное лицо, предоставившее меры по обеспечению обязательств собственника судна, имеют право создать фонд ограничения ответственности в соответствии с настоящей статьей. Такой фонд может быть создан, если даже собственник судна не может ограничить свою ответственность. Создание такого фонда не затрагивает в данном случае прав потерпевших по отношению к собственнику судна.
4. На фонд ограничения ответственности, создаваемый в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, распространяются нормы статьи 233 настоящего Закона о распределении фонда ограничения ответственности.
Требования возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью любого лица, подлежат преимущественному удовлетворению перед другими требованиями в той мере, в какой совокупная сумма таких требований не превышает общую сумму, установленную пунктом 1 статьи 204 настоящего Закона.
5. В случае, если собственник судна после инцидента создал фонд ограничения ответственности за ущерб от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью никакое лицо, требующее возмещения ущерба не имеет права на удовлетворение такого требования за счет какого-либо другого имущества собственника судна. При этом, арест судна и иные меры по обеспечению иска о возмещении ущерба от перевозки опасных грузов и загрязнения с судов нефтью подлежат отмене судом.

205-бап. Кеменi иеленушінiң толық жауапкершiлiгi
Кеменi иеленушiге:
1) ластанудан болған залал қаскөйлiкпен жасалған немесе енжар абайсыздықтан, оның өз әрекетiнiң немесе өз әрекетсiздiгiнiң нәтижесiнде болғаны дәлелденсе;
2) ол осы Заңның 206-бабында көзделген жауапкершілiктi шектеу қорын құру жөнiндегi талапты орындамаса, толық көлемде жауапкершiлiк жүктеледi.
206-бап. Жауапкершілiктi шектеудiң мiндеттi қоры
1. Қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған залал және кемеден аққан мұнаймен ластағаны үшiн өз жауапкершiлiгiн шектеу мақсатында кеме иеленушi оған залалды өтеу туралы қуыным ұсынылған сотта өз жауапкершiлiгiнiң шегiне тең жалпы сомада жауапкершiлiк шектеу қорын құруға мiндетті. Жауапкершiлiктi шектеу қорын кеме депозитiне сомалар енгiзу арқылы не банк кепiлдемесi немесе сот жеткiлiктi деп таныған өзге де қаржылық қамтамасыз ету арқылы құра алады.
2. Кеменi иеленушiнiң қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған залалдың және кемеден аққан мұнаймен ластаудың алдын алу және азайту жөнiндегi шығыстары оған жауапкершiлiктi шектеу қорына қатысты басқа кредит берушiлерде бар құқық берiледi.
3. Сақтандырушының немесе кеменi иеленушiнiң мiндеттерiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды берушi өзге де тұлғаның осы бапқа сәйкес жауапкершiлiктi шектеу қорын құруға құқығы бар. Мұндай қор, егер тiптi кеме иесi өз жауапкершiлiгiн шектей алмаса да, құрылуы мүмкін. Мұндай қорды құру иеленушiге қатысты аталған жағдайда зардап шегушiнiң құқықтарына қол сұға алмайды.
4. Осы баптың 1-тармағына сәйкес құрылған жауапкершiлiктi шектеу қорына осы Заңның 233-бабының жауапкершiлiк шектеу қорын бөлу туралы нормалары қолданылады.
Кез келген тұлғаның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеудi талап ету басқа талаптар алдында мұндай талаптардың жиынтық сомасы осы Заңның 204-бабының 1-тармағында белгiленген жалпы сомадан аспайтын шамада ерекше қанағаттандыруға жатады.
5. Егер кеменi иеленушi оқыс оқиғадан кейiн қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған залал және кемеден аққан мұнаймен ластанғаны үшiн жауапкершiлiктi шектеу қорын құрған жағдайда, шығынды өтеудi талап етушi ешқандай тұлға да мұндай талапты қандай да бiр кеменi иеленушiнiң мүлкi есебiнен қанағаттандыруға құқығы жоқ. Бұл орайда кеменi тұтқындау мен қауiптi жүктердi тасымалдаудан болған залал және кемеден аққан мұнаймен ластанғаны үшiн өтем туралы қуынымды қанағаттандыру жөнiндегi өзге де шараларды сот күшiн жоюға тиiс.

Статья 207. Страхование или иное финансовое обеспечение ответственности
1. Собственник судна, перевозящего опасные грузы, а также нефть в качестве груза в размере более 2 000 тонн, обязан застраховать риск ответственности за ущерб от загрязнения или предоставить иное финансовое обеспечение ответственности, предусмотренное действующим законодательством, на сумму, равную пределу его ответственности за ущерб от загрязнения в соответствии со статьей 204 настоящего Закона.
2. Условия и порядок страхования риска ответственности за ущерб от загрязнения определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Судно обязано иметь на борту свидетельство, подтверждающее страхование или иное финансовое обеспечение ответственности. Свидетельство выдается органом регистрации судна в порядке, установленном уполномоченным органом на транспорте.
Статья 208. Иск о возмещении ущерба от загрязнения
1. Иск о возмещении ущерба от загрязнения может быть предъявлен к собственнику судна, страховщику или к лицу, предоставившему иное финансовое обеспечение ответственности собственника судна за ущерб от загрязнения, только в соответствии с настоящей главой.
2. Страховщик или лицо, предоставившее иное финансовое обеспечение ответственности собственника судна за ущерб от загрязнения, выступающие в качестве ответчика, могут представить в суде те возражения, на которые мог бы сослаться собственник судна, за исключением ссылок на банкротство или ликвидацию. Кроме того, они могут использовать для своей защиты возражения о том, что ущерб от загрязнения причинен собственником судна умышленно, и имеют право требовать, чтобы собственник судна был привлечен судом к участию в деле в качестве соответчика.
Глава 19. Спасание судов и другого имущества
Статья 209. Договоры о спасании
Капитан судна имеет право заключать договоры о спасании для осуществления спасательных операций от имени судовладельца. Капитан судна или судовладелец имеет право заключать такие договоры от имени владельца имущества, находящегося на борту судна.
Статья 210. Недействительность договоров или их изменение
Договор или любые его условия могут быть признаны недействительными или изменены, если:
1) договор заключен под чрезмерным воздействием или под влиянием опасности и его условия являются несправедливыми;
2) плата, предусмотренная договором, чрезмерно завышена или занижена по отношению к фактически оказанным услугам.
Статья 211. Обязанности спасателя, владельца судна и капитана судна
1. По отношению к владельцу находящегося в опасности судна или владельцу находящегося в опасности другого имущества спасатель обязан:

207-бап. Сақтандыру немесе жауапкершiлiктi өзге де қаржылық
қамтамасыз ету
1. Қауiптi жүктердi, сондай-ақ жүк ретiнде 2000 тоннадан астам мөлшерде мұнай тасымалдаушы кеме иеленушi ластанудан болатын залал үшiн жауапкершiлiктi жауапкершiлiк тәуекелiн сақтандыруға немесе қолданыстағы заңдарда көзделген жауапкершiлiктi осы Заңның 204-бабына сәйкес ластанудан болған залал үшiн өз жауапкершiлiгiнiң шегіне тең сомада жауапкершілiктi өзге де қаржылық қамтамасыз етудi ұсынуға мiндеттi.
2. Ластанудан болған залал үшiн жауапкершiлiк тәуекелiн сақтандыру шарты мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
3. Кеменің бортында сақтандыруды немесе жауапкершiлiктi өзге де қаржылық қамтамасыз етудi куәландыратын куәлiктiң болуы мiндеттi. Куәлiктi көлiктегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен кемелердi тiркеу органы бередi.
208-бап. Ластанудан болған залалды өтеу туралы қуыным
1. Ластанудан болған залалды өтеу туралы қуыным тек осы тарауға сәйкес, кеменi иеленушiге, сақтандырушыға немесе ластанудан болған залал үшiн кеменi иеленушiнiң жауапкершiлiгiн өзге де қаржылық қамтамасыз етудi берушi тұлғаға ұсынылуы мүмкiн.
2. Жауап берушi ретiнде әрекет ететiн сақтандырушы немесе ластанудан
болған залал үшiн кеменi иеленушiнiң жауапкершiлiгiн өзге де қаржылық
қамтамасыз етудi беруші тұлға, банкроттыққа немесе жойылуға сiлтеме
жасауды қоспағанда, сотта кеме иеленушi сiлтеме жасай алатындай
қарсылықтарды ұсына алады. Одан басқа, олар өздерiн қорғау үшiн ластанудан
болған залал кеменi иеленушiнiң қасақана келтiргенi туралы қарсылықты
пайдалана алады және кеменi иеленушiнi тең жауап берушi ретiнде іске
қатысуға тартуын соттан талап етуге құқығы бар.
19-тарау. Кемелердi және басқа мүлiктердi құтқару
209-бап. Құтқару туралы шарттар
Кеме капитанының кеме иесiнiң атынан құтқару шаралары жүзеге асыру
үшiн құтқару туралы шарттар жасасуға құқығы бар. Кеме капитанының немесе
кеме иесiнiң мұндай шарттарды кеме бортындағы мүлiк иесiнiң атынан жасауға
құқығы бар.
210-бап. Шарттардың күшiнiң жоқтығы немесе олардың өзгеруi
Егер:
1) шарт қауiптiң мөлшерден тыс ықпалымен немесе әсерiмен жасалып,
оның шарттары әдiлетсiз болып табылса;
2) шартта көзделген төлем iс жүзiнде көрсетiлген қызмет
көрсетулерге қатысты мөлшерден тыс жоғары немесе төмен болса, шарттың
немесе оның кез келген шарты күшi жоқ деп немесе өзгерген деп танылуы
мүмкiн.
211-бап. Құтқарушының, кеме иесінiң және кеме капитанының міндеттерi
1. Кемесi қауiптi жағдайдағы кеме иесiне немесе басқа мүлкi қауiптi
жағдайдағы мүлiк иесiне қатысты құтқарушы:

1) осуществлять спасательные операции с должной заботой;
2) проявлять должную заботу о предотвращении или об уменьшении ущерба окружающей среде;
3) обращаться за помощью к другим спасателям, когда этого требуют обстоятельства;
4) соглашаться на участие других спасателей, когда этого требует капитан находящегося в опасности судна или его владелец либо владелец находящегося в опасности другого имущества, при условии, если это не повлияет на размер вознаграждения спасателя и не будет признано, что такое требование неправомерно.
2. По отношению к спасателю капитан находящегося в опасности судна и его владелец или владелец находящегося в опасности другого имущества обязаны:
1) сотрудничать с ним в ходе спасательных операций;
2) проявлять должную заботу о предотвращении или об уменьшении ущерба окружающей среде;
3) принять судно или другое имущество, после того как оно доставлено в безопасное место, если этого требует спасатель.
Статья 212. Условия вознаграждения
1. Спасательные операции, имевшие полезный результат, дают право на вознаграждение.
2. Никакой платы не полагается, если спасательные операции не имели полезного результата, за исключением случая, предусмотренного статьей 214 настоящего Закона.
Статья 213. Критерии установления вознаграждения
1. Вознаграждение устанавливается в целях поощрения спасательных
операций с учетом следующих критериев независимо от последовательности, в
которой они указаны:
1) спасенная стоимость судна и другого имущества;
2) мастерство и усилия спасателей в предотвращении или уменьшении
ущерба окружающей среде;
3) степень успеха, достигнутого спасателями;
4) характер и степень опасности;
5) мастерство и усилия спасателей в спасании судна, другого имущества
и людей;
6) затраченное спасателями время и понесенные расходы и убытки;
7) риск ответственности и иные риски, которым подвергались спасатели
или их оборудование;
8) быстрота оказания услуг;
9) наличие и использование судов или другого предназначенного для
спасательных операций оборудования;
10) состояние готовности оборудования спасателя, эффективность и
стоимость такого оборудования.
2. Вознаграждение, установленное в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, уплачивается всеми лицами, заинтересованными в судне и другом имуществе, пропорционально соответствующей спасенной стоимости судна и другого имущества.
3. Вознаграждение, за исключением любых процентов и возмещаемых судебных расходов, которые могут подлежать уплате в связи с вознаграждением, не должно превышать спасенную стоимость судна и другого имущества.

1) құтқару операцияларын тиiстi қамқорлықпен жүзеге асыруға;
2) қоршаған ортаға зиянның алдын алу туралы немесе азайту туралы
тиiстi қамқорлық көрсетуге;
3) жағдай талап еткен кезде басқа құтқарушылардан көмек көрсетудi
өтiнуге;
4) кемесi қауiптi жағдайда қалғанда, егер бұл құтқарушыға сыйақы беру мөлшерiне әсер ететiн болса және мұндай талап құқыққа қайшы емес деп танылу шартымен, капитаны немесе кеме иесi немесе басқа мүлiктер қауiптi жағдайда қалғанда мүлiк иесi талап етсе, басқа құтқарушылардың қатысуына келiсуге мiндеттi.
2. Қауiптi жағдайда қалған кеме капитаны және оның иесi немесе
қауiптi жағдайда қалған басқа да мүлiктiң иесi құтқарушыға қатысты:
1) олармен құтқару операциялары барысында ынтымақтастықта болуға;
2) қоршаған ортаға зиянның алдын алу туралы немесе азайту туралы
тиiстi қамқорлық көрсетуге;
3) егер осыны құтқарушы талап етсе, қауiпсiз жерге жеткiзiлгеннен
кейiн кеменi немесе басқа мүлiктi қабылдауға міндетті.
212-бап. Сыйақы шарттары
1. Пайдалы нәтижесi бар құтқару операцияларының сыйақыға құқығы бар.
2. Осы Заңның 214-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, егер құтқару
операцияларының пайдалы нәтижесi болмаса, ешқандай төлем төленбейдi.
213-бап. Сыйақы белгiлеу өлшемдерi
Сыйақы құтқару операцияларын ынталандыру мақсатында көрсетiлген
ретiне қарамастан төмендегiдей өлшемдердi есепке ала отырып, белгiленедi:
1) кеменiң немесе басқа мүлiктiң құтқарылған құны;
2) қоршаған ортаға зиянның алдын алуда немесе азайтуда
құтқарушылардың шеберлiгi мен күш салуы;
3) құтқарушылар қол жеткiзген табыстың дәрежесi;
4) қауiптiң сипаты мен деңгейi;
5) кеменi, басқа мүлiктi, адамдарды құтқарудағы құтқарушылардың
шеберлiгi мен күш салуы;
6) құтқарушылар жұмсаған уақыт және шеккен шығыстар мен шығындар;
7) жауапкершiлiк тәуекелi мен құтқарушылар не олардың
құрал-жабдықтары ұшыраған өзге де тәуекелдер;
8) қызмет көрсетудiң жылдамдығы;
9) кемелердiң немесе құтқару операциясына арналған басқа да
құрал-жабдықтардың болуы мен пайдаланылуы;
10) құтқарушы құрал-жабдықтарының дайындық жай-күйi, тиiмдiлiгi және
мұндай құрал-жабдықтың құны.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес белгiленген сыйақы кемедегi және басқа мүлiктегi барлық мүдделi тұлғалар арқылы және құтқарылған кеме мен басқа мүлiктiң бағасына бара бар төленедi.
3. Сыйақыға байланысты төлеуге жататын кеме шығыстарының кез келген проценттер мен өтемдерiн қоспағанда, сыйақы кеме мен басқа мүлiктiң құтқару құнынан аспауға тиiс.

4. Суд или третейский суд не обязан устанавливать вознаграждение согласно настоящей статье в размере максимальной спасенной стоимости судна и другого имущества до определения специальной компенсации, подлежащей уплате согласно статье 214 настоящего Закона.
Статья 214. Специальная компенсация
1. В случае, если спасатель осуществил спасательные операции по отношению к судну, которое само или его груз создавали угрозу причинения ущерба окружающей среде, и не смог заработать вознаграждение согласно статье 213 настоящего Закона, он имеет право на получение от владельца такого судна специальной компенсации, равной расходам спасателя, как они определены в пункте 3 настоящей статьи.
2. В случае, если при наличии обстоятельств, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, спасатель предотвратил или уменьшил ущерб окружающей среде в результате проведенной им спасательной операции, специальная компенсация, уплачиваемая владельцем согласно пункту 1 настоящей статьи спасателю, может быть увеличена максимум до тридцати процентов понесенных им расходов. Суд или третейский суд может с учетом соответствующих критериев, предусмотренных пунктом 1 статьи 213 настоящего Закона, если он сочтет это справедливым, увеличить такую специальную компенсацию, однако общее увеличение не может превышать сто процентов понесенных спасателем расходов.
3. Для целей пунктов 1 и 2 настоящей статьи расходами спасателя являются фактические расходы, разумно понесенные спасателем при осуществлении спасательной операции, и справедливая плата за оборудование и персонал, фактически и разумно использованные в ходе спасательной операции с учетом критериев, предусмотренных подпунктами 8, 9 и 10 пункта 1 статьи 213 настоящего Закона.
4. Специальная компенсация выплачивается согласно настоящей статье только в таком случае и в таком размере, в которых такая компенсация превышает любое вознаграждение, которое может быть получено спасателем согласно статье 213 настоящего Закона.
5. В случае, если спасатель проявил небрежность и вследствие этого не смог предотвратить или уменьшить ущерб окружающей среде, он может быть полностью или частично лишен специальной компенсации, причитающейся согласно настоящей статье.
Статья 215. Распределение вознаграждения между спасателями
Распределение вознаграждения, установленного в соответствии со статьей 213 настоящего Закона, между спасателями проводится с учетом критериев, содержащихся в указанной статье.
Статья 216. Распределение вознаграждения между судовладельцем и членами экипажа судна

4. Сот немесе аралық сот осы Заңның 214-бабына сәйкес төлеуге жататын арнайы өтемақыны айқындағанға дейiн осы бапқа сәйкес кеме мен басқа мүлiктiң ең жоғары құтқару құны мөлшерiнде сыйақы белгiлеуге мiндеттi емес.
214-бап. Арнайы өтемақы
1. Егер құтқарушы өзi немесе оның жүгi қоршаған ортаға залал келтiру қатерiн төндiрген кемеге қатысты құтқару операцияларын жүзеге асырған және осы заңның 213-бабына сәйкес сыйақы алмаған жағдайда, оның осындай кеме иесiнен осы баптың 3-тармағында айқындалғандай құтқарушының шығыстарына тең арнайы өтемақы алуына құқығы бар.
2. Егер осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде, құтқарушы өзi жүргiзген құтқару операцияларының нәтижесiнде қоршаған ортаға зиянның алдын алған немесе азайтқан жағдайда осы баптың 1-тармағына сәйкес кеме иесi төлеген арнайы өтемақы оған келтiрiлген шығыстардың ең жоғары дегенде отыз процентке дейiн көбейтiлуi мүмкiн. Сот немесе аралық сот, егер ол мұндай өтемақыны көбейту әдiлеттi деп санаса, алайда жалпы көбейтiлгенi құтқарушыға келтiрілген шығындардың жүз процентiнен аспауға тиiс осы Заңның 213-бабының 1-тармағында көзделген тиiстi өлшемдердi есепке ала алады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының мақсаттары үшiн құтқарушының шығыстары құтқару операцияларын жүзеге асыру кезiнде құтқарушының ақылға сыйымды шығарған нақты шығыстары және осы Заңның 213-бабының 1-тармағының 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген өлшемдердi есепке алғанда, құтқару операциясы барысында нақты және ақылға сыйымды қолданылған жабдықтар мен қызметкерлер үшiн әдiл төлем болып табылады.
4. Осы Заңның 213-бабына сәйкес құтқарушы алуы мүмкiн кез келген
сыйақыдан асып түсетiн жағдайларда ғана және асып түсетiн мөлшерде ғана
осы бапқа сәйкес арнайы өтемақы төленедi.
5. Егер құтқарушы ұқыпсыздық көрсетiп, соның салдарынан қоршаған
ортаға зиянның алдын ала алмаған немесе азайта алмаған жағдайда ол осы
бапқа сәйкес тиесiлi арнайы төлемақыдан толық немесе iшiнара айырылуы
мүмкiн.
215-бап. Құтқарушылар арасында сыйақы бөлу
Осы Заңның 213-бабына сәйкес белгiленген құтқарушылар арасындағы
сыйақыны бөлу көрсетілген бапта келтiрiлген өлшемдер есепке алына отырып
жүргiзiледi.
216-бап. Кеме иесi мен кеме экипажы мүшелерiнiң арасында
сыйақы бөлу

1. Распределение между судовладельцем и членами экипажа судна любого вознаграждения, заработанного за осуществление спасательной операции проводится после вычета расходов, понесенных судовладельцем и членами экипажа судна в связи с осуществлением спасательной операции, следующим образом:
1) три пятых нетто вознаграждения причитается судовладельцу, две пятых нетто вознаграждения распределяется между членами экипажа судна;
2) доля, причитающаяся членам экипажа судна в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, распределяется между ними с учетом усилий, проявленных при осуществлении спасательной операции, и заработной платы каждого.
Исключение из этого правила может быть допущено только при наличии особых обстоятельств.
2. Нормы пункта 1 настоящей статьи не применяются к распределению вознаграждения, заработанного за осуществление спасательной операции судами, осуществляющими такие операции в качестве профессиональной деятельности.
Статья 217. Спасание людей
1. Никакого вознаграждения от спасенных людей не полагается.
2. Спасатели людей, которые приняли участие в оказании услуг в связи с происшествием, вызвавшим необходимость спасания, имеют право на справедливую долю в сумме, присужденной спасателям за спасение судна или иного имущества либо предотвращение или уменьшение ущерба окружающей среде.
Статья 218. Плата за услуги, оказанные при исполнении договора спасания
Никакой платы не полагается, если только оказанные услуги не превышают того, что может разумно рассматриваться как должное исполнение договора спасания, заключенного до возникновения опасности.
Статья 219. Последствия неправильного поведения спасателя
Спасатель может быть полностью или частично лишен вознаграждения либо специальной компенсации, причитающихся согласно нормам, установленным настоящей главой, в той мере, в какой спасательные операции оказались необходимыми или более трудными по его вине.
Статья 220. Запрещение спасательных операций
Услуги, оказанные вопреки запрещению владельца находящегося в опасности судна или его капитана либо владельца находящегося в опасности любого другого имущества, которое не находится и не находилось на борту судна, не дают права на плату в соответствии с нормами, установленными настоящей главой.
Статья 221. Принадлежность судов одному и тому же владельцу
Если спасенное судно и осуществлявшее спасательные операции судно принадлежат одному и тому же владельцу, к нему применяются нормы статей 213-220 настоящего Закона.
Статья 222. Обязанность предоставить обеспечение требования спасателя

1. Құтқару операциясын жүзеге асырудан тапқан кез келген сыйақыны кеме иесi мен кеме экипажы мүшелерiнiң арасында бөлу құтқару операциясын жүзеге асыруға байланысты кеме иелерi мен экипаж мүшелерi келтiрiлген шығыстарды шегергеннен кейiн мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1) таза сыйақының бестен үшi кеме иесiне тиесілі болады, таза
сыйақының бестен екiсi кеме экипажы мүшелерiнiң арасында бөлiнедi;
2) кеме экипажы мүшелерiне тиесiлi үлес, осы тармақтың екiншi
абзацына сәйкес, олардың арасында құтқару операциясын жүзеге асыру кезiнде
көрсеткен күш салуы, және әрқайсысының жалақысы есепке алына отырып
бөлiнедi.
Бұл ережеде ерекшелiкке тек айрықша жағдайлар болған кезде ғана жол
берiлуi мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағының нормалары мұндай операцияларды кәсiби
қызмет ретiнде жүзеге асыратын кемелердiң құтқару операцияларын жүзеге
асырғаны үшiн тапқан сыйақыны бөлуге қолданылмайды.
217-бап. Адамдарды құтқару
1. Құтқарылған адамдардан ешқандай сыйақы алуға болмайды.
2. Құтқару қажеттiгi туындаған оқиғаларға байланысты қызмет көрсетуге
қатысып, адамдарды құтқарушылардың кеменi немесе өзге де мүлiктi
құтқарғаны не қоршаған ортаға зиянның алдын алғаны немесе азайтқаны үшiн
құтқарушыларға тиесiлi сомадағы әділ үлеске құқығы бар.
218-бап. Құтқару шартын орындау кезінде көрсетiлген қызмет
көрсетулер үшiн төлем
Егер тек көрсетілген қызметтер қауiп туындағанға дейiн жасасқан
құтқару шартын орындауға мiндеттi деп ақылға сыйымды түрде қаралуы мүмкiн
қызмет көрсетулерден асып түспесе ғана, ешқандай төлем төленбейдi.
219-бап. Құтқарушының дұрыс емес жүрiс-тұрысының салдары
Құтқарушы, оның кiнәсiнен құтқару операциялары қаншалықты қажеттi немесе неғұрлым қиын болғандығына қарамай, осы тарауда белгiленген нормаларға сәйкес тиесiлi сыйақыдан не арнайы өтемақыдан толық немесе iшiнара айырылуы мүмкiн.
220-бап. Құтқару операцияларына тыйым салу
Кеме бортында қазiр де жоқ және тiптi болмаған қауiптi жағдайда қалған кеме иесiнiң немесе оның капитанының не қауiптi жағдайда қалған кез келген басқа мүлiктiң иесiнiң тыйым салғанына қарамай көрсетiлген қызметтер осы тарау белгiлеген нормаларға сәйкес төлемге құқық бермейдi.
221-бап. Кемелердiң бiр кеме иесiнiң иелiгiнде болуы
Егер құтқарылған кеме мен құтқару операциясын жүзеге асырушы кеме бiр кеме иесiнiң иелiгiнде болса, оған осы Заңның 213-220-баптарының нормалары қолданылады.
222-бап. Құтқарушының талаптарын қамтамасыз етуді ұсыну мiндетi

1. По просьбе спасателя лицо, ответственное за уплату вознаграждения или специальной компенсации предоставляет надлежащее обеспечение удовлетворения требования спасателя.
2. Владелец спасенного судна прилагает все усилия для предоставления владельцами спасенного груза до момента, когда груз будет им выдан, надлежащего обеспечения удовлетворения требований спасателя.
3. Без согласия спасателя спасенные судно и другое имущество не могут быть перемещены из морского порта или места, в которые такое судно и имущество первоначально доставлены после завершения спасательных операций, до тех пор пока не будет предоставлено надлежащее обеспечение удовлетворения требования спасателя к соответствующему судну или имуществу.
Статья 223. Предварительный платеж
Спасатель вправе потребовать уплаты предварительного платежа в счет возмещения расходов, произведенных им при спасании.
2. В случае промежуточного платежа последующее обеспечение требований спасателя соответственно снижается.
Статья 224. Спасательные операции, контролируемые публичными властями
1. В случае, если спасательные операции осуществляются публичными властями или под их контролем, спасатели, осуществляющие такие операции, могут воспользоваться правами и средствами зашиты, предусмотренными настоящей главой.
2. Публичные власти, обязанные осуществлять спасательные операции, могут воспользоваться правами и средствами защиты, предусмотренными настоящей главой, если осуществление спасательных операций не является исполнением ими своих обычных обязанностей.
Глава 20. Ограничение ответственности по морским требованиям
Статья 225. Лица, имеющие право на ограничение ответственности по морским требованиям
1. Согласно настоящей главы ограничивается ответственность судовладельца и спасателя по морским требованиям, предусмотренным статьей 226 настоящего Закона.
Применительно к настоящей главе спасателем является любое лицо, предоставляющее услуги в прямой связи со спасательными операциями, в том числе с операциями, указанными в подпункте 4 пункта 1 статьи 226 настоящего Закона.
2. В случае, если морское требование, предусмотренное статьей 226 настоящего Закона, предъявлено к лицу, за действие или бездействие которого несут ответственность лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, данное лицо имеет право воспользоваться ограничением ответственности в соответствии с настоящей главой.
3. Страховщик ответственности по морским требованиям, предусмотренным статьей 226 настоящего Закона, имеет право воспользоваться ограничением ответственности в соответствии с настоящей главой, в той мере, в какой и лицо, ответственность которого застрахована.

1. Құтқарушының өтiнiшi бойынша сыйақы немесе арнайы өтемақы төлеуге жауапты тұлға құтқарушының талаптарын қанағаттандыру үшiн тиiстi қамтамасыз ету ұсынады.
2. Құтқарылған кеменiң иесi құтқарылған жүктiң иелерiне оларға жүк берiлген сәтке дейiн құтқарушының талаптарын қанағаттандыруды тиiстi қамтамасыз етудi ұсыну үшiн барлық күш-жiгерiн жұмсайды.
3. Құтқарушының келiсiмiнсiз құтқарылған кеме мен басқа мүлiк теңiз портынан немесе мұндай кеме мен мүлiк құтқару операциялары аяқталғаннан кейiн ең бiрiншi жеткiзiлген орыннан, тиiстi кемеге немесе мүлiкке құтқарушының талаптарын қанағаттандыруды тиiстi қамтамасыз ету бергенге
дейiн ауыстырыла алмайды.
223-бап. Алдын ала өтем
Құтқарушы құтқару кезiнде өздерi тапқан алдын ала төлемдi шығыстарды
өтеу шотына аударуды талап етуге хақылы.
Аралық төлем жағдайында құтқарушының талабын кейiнгi қамтамасыз ету
тиiсiнше төмендейдi.
224-бап. Бұқаралық билiктер бақылайтын құтқару операциялары
1. Егер құтқару операциялары бұқаралық билiктер арқылы жүзеге асырылған немесе солардың бақылауында болған жағдайда, осындай операцияларды жүзеге асырушы құтқарушылар осы тарауда көзделген құқықтар мен қорғаныс құралдарын пайдалана алады.
2. Бұқаралық билiктер құтқару операцияларын жүзеге асыруға мiндеттi. Егер құтқару операцияларын жүзеге асыру олар орындайтын өздерiнiң әдеттегi мiндеттерi болып табылмаса, осы тарауда көзделген құқықтар мен қорғаныс құралдарын пайдалана алады.
20-тарау. Теңiздегi талаптар бойынша жауапкершілiктi шектеу
225-бап. Теңiздегi талаптар бойынша жауапкершілiктi шектеуге
құқығы бар тұлғалар
1. Кеме иесi мен құтқарушының теңiздегi талаптары бойынша, осы Заңның 226-бабында көзделген жауапкершiлiгі осы тарауға сәйкес шектеледi.
Осы тарауға құтқару операцияларымен, соның iшiнде осы Заңның 226-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген операциялармен тiкелей байланыстағы қызмет көрсетулердi ұсынушы кез келген тұлға құтқарушы болып табылады.
2. Егер, осы Заңның 226-бабында көзделген теңiздегi талаптар әрекетi немесе әрекетсiздiгi үшiн осы баптың 1-тармағында көрсетiлген тұлғаның жауапкершілігiн өзiне жүктейтiн тұлғаға ұсынылса, аталған тұлғаның осы тарауға сәйкес жауапкершiлiктi шектеудi пайдалануға құқығы бар.
3. Осы Заңның 226-бабында көзделген теңiздегi талаптар бойынша жауапкершiлiктi сақтандырушының осы тарауға сәйкес жауапкершілігi сақтандырылған тұлғамен бiрдей жауапкершiлiгiн шектеудi пайдалану құқығы бар.

4. Действие, направленное на ограничение ответственности по морским требованиям не означает признание ответственности.
Статья 226. Критерии ограничения ответственности
1. При условии соблюдения норм статей 227 и 228 настоящего Закона, следующие морские требования независимо от оснований ответственности подпадают под ограничение ответственности:
1) требования, возникающие в связи со смертью или с повреждением здоровья гражданина либо утратой или повреждением имущества, в том числе в связи с повреждением портовых сооружений, водных бассейнов, судоходных путей и средств навигационной обстановки, происшедшими на борту судна либо в прямой связи с эксплуатацией судна или со спасательными операциями, а также требования возмещения любого причиненного в результате этого ущерба;
2) требования возмещения ущерба, причиненного в результате просрочки доставки при морских перевозках грузов, пассажиров или их багажа;
3) требования возмещения иного ущерба, причиненного в результате нарушения любых прав, возникших не из договора, в прямой связи с эксплуатацией судна или со спасательными операциями;
4) требования лица, иного, чем лицо, ответственное за ущерб, причиненный мерами, принятыми им по предотвращению или уменьшению ущерба, в отношении которого лицо, ответственное за ущерб, может ограничить свою ответственность в соответствии с нормами, установленными настоящей главой, и причиненный такими мерами последующий ущерб.
2. Требования, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, подпадают под ограничение ответственности, если даже они предъявлены в порядке регресса или на основании гарантий, возникших из договора или иным образом. Требования, предусмотренные подпунктом 4 пункта 1 настоящей статьи, не подпадают под ограничение ответственности в той мере, в какой они касаются вознаграждения по договору, заключенному с лицом, ответственным за ущерб.
Статья 227. Неприменение ограничения ответственности
1. Нормы, установленные настоящей главой, не применяются к требованиям в отношении:
1) вознаграждения за осуществление спасательной операции, в том числе уплаты специальной компенсации в соответствии со статьей 213 настоящего Закона, или взноса по общей аварии;
2) возмещения ущерба от загрязнения с судов нефтью;
3) возмещения ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов;
4) возмещения ядерного ущерба;
5) в связи с подъемом, удалением или уничтожением затонувшего судна, в том числе всего, что находится или находилось на борту такого судна;
6) в связи с удалением, уничтожением или обезвреживанием груза с судна;

4. Теңiздегi талаптар бойынша жауапкершiлiктi шектеуге бағытталған iс-әрекет жауапкершіліктi танығанын бiлдiрмейдi.
226-бап. Жауапкершiлiктi шектеу өлшемдерi
1. Осы Заңның 227 және 228-баптарының нормалары сақталған жағдайда жауапкершiлiктiң негiздерiне қарамай мынадай теңiздегi талаптар жауапкершіліктi шектеуге жатады:
1) азаматтың қаза болуына немесе денсаулығының зақымдануына не мүлiктiң жоғалуына не зақымдануына, соның iшiнде порттағы құрылыстардың, су бассейндерiнiң, су жолдарының және кеме бортында не кеменi пайдалануға немесе құтқару операцияларына тiкелей байланысты навигациялық жағдайлардың құралдарының зақымдануына байланысты талаптар, сондай-ақ осының нәтижесiнде кез келген залалды өтеу талаптары;
2) жүктердi, жолаушыларды немесе олардың теңдеме жүктерiн теңiз арқылы тасымалдау кезінде жеткiзудiң мерзiмiн өткiзiп алудың нәтижесiнде келтiрiлген шығынды өтеу талаптары;
3) шарттан туындамаған, ал кеменi пайдалануға немесе құтқару операцияларына тiкелей байланысты кез келген құқықты бұзу нәтижесінде келтiрілген өзге залалды өтеу талаптары;
4) залалдың алдын алу немесе азайту жөнiндегi, олар қолданған шаралар келтiрген залал үшiн, жауапты тұлғадан гөрi өзге тұлғаның талаптары, залал үшiн және осындай шаралар келтiретiн келесi залалдар үшiн, жауапты тұлғаға қатысты, осы тарауда белгiленген нормаларға сәйкес, өзiнiң жауапкершiлігiн шектей алады.
2. Егер тiптi олар керi талап ету тәртiбiмен немесе шарттан не басқа
ретте туындаған кепiлдiктер негiзiнде ұсынылса да, осы баптың 1-тармағында
көзделген талаптар жауапкершiлiктi шектеуге жатады. Осы баптың
1-тармағының 4) тармақшасында көзделген талаптар, залал үшiн жауапты
тұлғамен жасалған шарт бойынша сыйақыға қандай дәрежеде қатысты болғанына
қарамастан жауапкершiлiктi шектеуге жатпайды.
227-бап. Жауапкершілікті шектеудi қолданбау
1. Осы тарауда белгiленген нормалар:
1) құтқару операцияларын жүзеге асырғаны үшiн сыйақыға, соның iшiнде
осы Заңның 213-бабына сәйкес арнайы өтемақыны немесе ортақ апат бойынша
жарнаны төлеуге;
2) кемеден аққан мұнай мен ластанудан болған залалды өтеуге;
3) қауiптi жүктердi теңiз арқылы тасымалдауға байланысты залалды
өтеуге;
4) ядролық залалды өтеуге;
5) кеменi, соның iшiнде оның кеме бортында қазiр бар немесе тіптi болмағандардың барлығын судан алып шығуға, аластауға және жоюға байланысты;
6) кемеден жүктi аластауға, жоюға немесе залалсыздандыруға байланысты;

7) возмещения вреда, причиненного жизни, здоровью или имуществу работников судовладельца или спасателя, трудовые обязанности которых связаны с судном или со спасательными операциями, их наследникам, а также лицам, находившимся у них на иждивении или имевших право на получение от них содержания;
8) возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью пассажиров судна, в случаях, если судовладелец и пассажир являются организациями или гражданами Республики Казахстан;
9) возмещения вреда, причиненного жизни, здоровью или имуществу гражданина в прямой связи с эксплуатацией судна или со спасательными операциями, в случаях, если судовладелец, спасатель и потерпевший являются организациями или гражданами Республики Казахстан.
Статья 228. Критерии, препятствующие ограничению ответственности
Лицо, ответственное за ущерб, не имеет права на ограничение ответственности, если доказано, что ущерб явился результатом его собственного действия или собственного бездействия, совершенных умышленно или по грубой неосторожности.
Статья 229. Общие пределы ответственности
1. Общий предел ответственности по требованиям иным, чем те, которые
указаны в статье 230 настоящего Закона и которые возникли из одного и того
же происшествия, исчисляются следующим образом:
1) по требованиям возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью
гражданина:
2 миллиона расчетных единиц - для судна вместимостью не более чем
2000 тонн;
для судна вместимостью более чем 2 000 тонн к сумме, указанной в
абзаце втором настоящего подпункта, за каждую последующую тонну
вместимости добавляется:
от 2 001 до 30 000 тонн - 800 расчетных единиц;
от 30 001 до 70 000 тонн - 600 расчетных единиц;
свыше 70 000 тонн - 400 расчетных единиц;
2) по любым другим требованиям:
1 миллион расчетных единиц - для судна вместимостью не более чем 2000
тонн;
для судна вместимостью более чем 2 000 тонн к сумме, указанной в абзаце втором настоящего подпункта, за каждую последующую тонну вместимости добавляется:
от 2 001 до 30 000 тонн - 400 расчетных единиц;
от 30 001 до 70 000 тонн - 300 расчетных единиц;
свыше 70 000 тонн - 200 расчетных единиц.
2. В случае, если сумма, исчисленная по требованиям возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью гражданина, в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 настоящей статьи, недостаточна для оплаты полностью таких требований, сумма, исчисленная по другим требованиям в соответствии с подпунктом 2 пункта 1 настоящей статьи, используется для оплаты неоплаченного остатка по требованиям возмещения причиненного жизни или здоровью гражданина вреда, который удовлетворяется на пропорциональной основе наряду с другими требованиями.

7) еңбек мiндеттерi кемеге немесе құтқару операцияларына байланысты кеме иесiнiң қызметкерлерi немесе құтқарушының өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне келтiрiлген зиянды олардың мұрагерлерiне, сондай-ақ олардың қамқорлығындағы немесе олардан күтiм алуға құқығы бар тұлғаларға өтеуге;
8) егер кеме иесi мен жолаушы Қазақстан Республикасының ұйымдары мен
азаматтары болып табылған жағдайда кеме жолаушыларының өмiрi мен
денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеуге;
9) егер кеме иесi, құтқарушы мен зардап шегушi Қазақстан
Республикасының ұйымдары мен азаматтары болып табылған жағдайда кеменi
пайдалануға немесе құтқару операцияларына тiкелей байланысты азаматтардың
өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеуге қатысты талаптарға
қолданылмайды.
228-бап. Жауапкершiлiктi шектеуге кедергi келтiретiн өлшемдер
Залал үшiн жауапты тұлғаның, егер залал оның өзiнiң қаскөйлiкпен
жасаған немесе енжар абайсыздығын, өз әрекетiнiң немесе өз
әрекетсiздiгiнiң нәтижесiнде болғанын дәлелдесе, жауапкершіліктi шектеуге
құқығы жоқ.
229-бап. Жауапкершілiктiң жалпы шектерi
1. Осы Заңның 230-бабында көрсетiлгеннен өзге және бiр оқиғадан
туындаған талаптар бойынша жауапкершiлiктiң жалпы шегi мынадай ретпен
есептеледi:
1) азаматтың өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу талаптары
бойынша:
сыйымдылығы кемiнде 2000 тонна кеме үшiн - 2 миллион есептiк бiрлiк;
сыйымдылығы кемiнде 2000 тонна кеме үшін сыйымдылықтың әрбiр келесi
тоннасы үшiн, осы тармақшаның екiншi абзацында көрсетiлген сомаға:
2 001-ден 30 000 тоннаға дейiн - 800 есептiк бiрлiк;
30 001-ден 70 000 тоннаға дейiн - 600 есептiк бiрлiк;
70 000 тоннадан асса - 400 есептiк бiрлiк үстемеленедi;
2) кез келген басқа талаптарға:
сыйымдылығы кемiнде 2000 тонна кеме үшiн - 1 миллион есептiк бiрлiк;
сыйымдылығы кемiнде 2000 тонна кеме үшiн сыйымдылықтың әрбiр келесi тоннасы үшiн, осы тармақшаның екiншi абзацында көрсетiлген сомаға:
2 001-ден 30 000 тоннаға дейiн - 400 есептiк бiрлiк;
30 001-ден 70 000 тоннаға дейiн - 300 есептiк бiрлiк;
70 000 тоннадан асса - 200 есептiк бiрлiк үстемеленедi.
2. Егер азаматтардың өмiрi мен денсаулығына келтiрілген зиянды өтеуге қатысты талаптары бойынша, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, есептелген сома осындай талаптарды толық төлеу үшiн жеткілiксiз болса, онда басқа талаптармен қатар бара бар негiзде қанағаттандырылатын, осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес басқа талаптар бойынша есептелген сома азаматтың өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу талаптары бойынша төленбеген қалдықты төлеу үшiн қолданылады.

3. Предел ответственности спасателя, действующего не с судна или действующего исключительно на судне, которому или в отношении которого спасатель предоставляет услуги по спасанию, исчисляется исходя из вместимости судна в 2 000 тонн.
4. Предел ответственности для судна вместимостью менее чем 300 тонн исчисляется по требованиям, предусмотренным подпунктом 2 пункта 1 настоящей статьи, в сумме, равной одной шестой предела ответственности, установленного для судна вместимостью не более чем 2 000 тонн.
Статья 230. Предел ответственности по требованиям пассажиров
1. По требованиям возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью пассажиров судна, если они возникли из одного и того же происшествия, пределом ответственности судовладельца является сумма 175 тысяч расчетных единиц, умноженная на число пассажиров, которое судну разрешается перевозить в соответствии с пассажирским свидетельством.
2. Для целей настоящей статьи требованиями возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью пассажиров судна, являются требования, предъявленные потерпевшим или от его имени:
1) по договору морской перевозки пассажира;
2) с согласия перевозчика для сопровождения автомашины или животных, перевозка которых осуществляется по договору морской перевозки груза.
Статья 231. Объединение требований
1. Пределы ответственности, определенные в соответствии со статьей 229 настоящего Закона, применяются к совокупности всех требований, возникших из какого-либо одного происшествия, к:
1) судовладельцу, а также лицу, за действие или бездействие которого судовладелец несет ответственность;
2) владельцу судна, оказывающему услуги по спасанию с данного судна, спасателю, действующему с такого судна, а также лицу, за действие или бездействие которого судовладелец или спасатель несут ответственность;
3) спасателю, действующему не с судна или исключительно на судне, которому оказываются услуги по спасанию, а также лицу, за действие или бездействие которого спасатель несет ответственность.
2. Пределы ответственности, определенные в соответствии со статьей 230 настоящего Закона, применяются к совокупности всех требований, которые могут возникнуть из какого-либо одного происшествия, к владельцу судна, а также лицу, за действие или бездействие которого судовладелец несет ответственность.
Статья 232. Добровольный фонд ограничения ответственности
1. Лицо, на которое может быть возложена ответственность, может создать фонд ограничения ответственности в суде, в котором к нему предъявлен иск по требованию, по которому ответственность данного лица ограничена.

3. Кемеден әрекет етпеген немесе тек қана кемеде әрекет еткен құтқарушының алдыңғысына не кейiнгiсiне қатысты құтқару бойынша қызмет көрсету ұсынатын құтқарушының жауапкершiлiк шегi кеменiң сыйымдылығы 2000 тонна екендiгi негiзге ала отырып есептеледi.
4. Сыйымдылығы 300 тоннадан артпайтын кеме үшiн жауапкершiлiк шегi осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген талаптар бойынша сыйымдылығы кемiнде 2000 тонна кемелер үшiн белгiленген жауапкершiлiк шегiнiң алтыдан бiрiне тең сомада есептеледi.
230-бап. Жолаушылардың талаптары бойынша жауапкершiлiктiң шегi
1. Кеме жолаушыларының өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу талаптары бойынша, егер олар сол бiр оқиғадан туындаса, кеме иесiнiң жауапкершiлiгiнiң шегi жүргiншi куәлiгiне сәйкес кемемен тасымалдауға рұқсат етiлетiн жолаушылар санына көбейтiлген 175 мың есеп бiрлiктерiнiң сомасы болып табылады.
2. Осы баптың мақсаттарына кеме жолаушыларының өмiрiне немесе денсаулығына келтiрілген зиянды өтеу талаптары деп жәбiрленушi немесе оның атынан айтылған:
1) жолаушыны теңiзбен тасымалдау шарты бойынша;
2) тасымалдаушының келiсiмiмен автомашинаны немесе жануарларды шығарып салу үшiн олардың өткiзiлуi жүктi теңiзбен тасымалдау шарты бойынша жүзеге асырылатын талаптары болып табылады.
231-бап. Талаптарды бiрiктiру
1. Осы Заңның 229-бабында айқындалған жауапкершiлiк шектерi қандай болмасын бiр оқиғадан туындаған барлық талаптар жиынтығына, мыналарға:
1) кеме иесiне, сондай-ақ оның әрекетiне немесе әрекетсiздiгiне кеме иесi жауапты болатын тұлғаға;
2) осы кемеде құтқару қызметiн атқаратын кеме иесiне, осы кемеден әрекет еткен құтқарушыға, сондай-ақ оның әрекетi немесе әрекетсiздiгiне кеме иесi не құтқарушы жауапты болатын тұлғаға;
3) оған құтқару жөнінде қызмет көрсетiлетiн, кемеде емес немесе тек қана кемеде әрекет еткен құтқарушыға, сондай-ақ оның әрекетi немесе әрекетсiздiгiне кеме иесi не құтқарушы жауапты болатын тұлғаға қолданылады.
2. Осы Заңның 230-бабына сәйкес айқындалған жауапкершiлiк шектерi қандай болмасын бiр оқиғадан туындауы мүмкiн барлық талаптар жиынтығына, кеме иесiне, сондай-ақ оның әрекетi немесе әрекетсiздiгiне кеме иесi жауапты болатын тұлғаға қолданылады.
232-бап. Жауапкершiлiктi шектеудiң ерiктi қоры
1. Осы тұлғаның жауапкершілiгi шектелген талабы бойынша, оған қуыным ұсынылған сотта, жауапкершiлiк жүктелуi мүмкiн тұлға жауапкершiлiктi шектеу қорын құра алады.

2. Фонд ограничения ответственности создается в размере суммы, исчисляемой в соответствии со статьями 229 и 230 настоящего Закона, со дня происшествия, повлекшего за собой ответственность, до дня создания такого фонда. Фонд ограничения ответственности предназначается только для оплаты требований, по которым ответственность ограничена.
3. Фонд ограничения ответственности может быть создан посредством внесения суммы в депозит суда либо предоставления иного финансового обеспечения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, признанных судом достаточными.
4. В случае, если несколько судовладельцев или спасателей имеют право на ограничение ответственности по требованиям, возникшим из одного и того же происшествия, фонд ограничения ответственности, созданный одним из таких лиц, считается созданным всеми судовладельцами или спасателями.
Статья 233. Распределение фонда ограничения ответственности
1. Вопросы распределения фонда ограничения ответственности решает суд, в котором такой фонд создан.
2. Фонд ограничения ответственности распределяется между имеющими требования лицами пропорционально установленным суммам требований.
3. В случае, если до распределения фонда ограничения ответственности лицо, ответственное по требованию, или его страховщик уплатили компенсацию по требованию к данному фонду, такое лицо приобретает в пределах уплаченной им суммы права, которые на основании норм, установленных настоящей главой, имело бы лицо, получившее компенсацию.
4. В случае создания фонда ограничения ответственности, никакое лицо, требующее возмещения ущерба не имеет права на удовлетворение такого требования за счет какого-либо другого имущества лиц, создавших такой фонд. При этом, арест судна и иные меры по обеспечению иска о возмещении ущерба подлежат отмене судом.
Глава 21. Морской залог на судно. Ипотека судна или строящегося судна
Статья 234. Требования, которые обеспечиваются морским залогом на судно
1. Морским залогом на судно обеспечиваются требования к судовладельцу в отношении:
1) заработной платы и других сумм, причитающихся капитану судна и другим членам экипажа судна за их работу на борту судна, в том числе расходов на репатриацию и уплачиваемых от имени капитана судна и других членов экипажа судна взносов по социальному страхованию;
2) возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью гражданина на суше или на воде в прямой связи с эксплуатацией судна;
3) вознаграждения за спасение судна;
4) уплаты сборов, предусмотренных настоящим Законом, а также платы за услуги лоцмана;

2. Жауапкершiлiкке әкелiп соққан оқиға күнiнен осындай қорды құру күнiне дейiн, жауапкершiлiктi шектеу қоры осы Заңның 229 және 230-баптарына сәйкес есептелетiн сома мөлшерiнде құрылады. Жауапкершiлiктi шектеу қоры тек олар бойынша жауапкершiлiгi шектелген талаптарды ғана төлеуге арналады.
3. Жауапкершiлiктi шектеу қоры Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот жеткілiктi деп таныған сот депозитiне соманы енгiзу немесе өзге де қаржыны қамтамасыз етудi ұсыну арқылы құрылуы мүмкін.
4. Егер бiрнеше кеме иелерiнiң немесе құтқарушылардың сол бiр оқиғадан туындаған талаптары бойынша жауапкершiлiкті шектеуге құқығы бар болған жағдайда, жауапкершiлiктi шектеу қорын осындай бiр тұлға құрғанда, оны барлық кеме иелерi немесе құтқарушылар құрған деп саналады.
233-бап. Жауапкершiлiкті шектеу қорын үлестiру
1. Жауапкершiлiктi шектеу қорының үлестiру мәселелерiн осындай қорды құрған сот шешедi.
2. Жауапкершiлiктi шектеу қоры талаптардың белгiленген сомаларына үйлесiмдi, талаптары бар тұлғалардың арасында үлестiріледi.
3. Егер жауапкершiлiктi шектеу қорын үйлестiруге дейiн, талабы бойынша жауапты тұлға немесе оның сақтандырушысы осы қорға талап бойынша өтемақы төлеген жағдайында, осындай тұлға осы тарауда белгiленген нормалардың негiзiнде оның төлеген сомалары шегiнде, өтемақы алған тұлғаның құқықтарын иеленедi.
4. Жауапкершiлiктi шектеу қорын құрған жағдайда, залалды өтеуiн талап ететiн ешқандай тұлға, осындай қорды құрған тұлғалардың қандай болмасын басқа мүлкi есебiнен осындай талапты қанағаттандыруға құқығы жоқ. Сонымен кеменiң тұтқындалуы және залалды өтеу туралы қуынымды қамтамасыз ету жөнiндегi өзге де шаралар сотта жойылуға тиiс.
21-тарау. Кемеге теңiздегi кепiл
Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы
234-бап. Кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етiлетiн талаптар
1. Кемеге теңiздегi кепiлмен кеме иесiне қатысты қамтамасыз етiлетiн талаптар:
1) кеме капитанына және кеме бортында олардың жұмысы үшiн экипаждың басқа мүшелерiне тиесiлi жалақы мен басқа сомалар, соның iшiнде кеме капитаны атынан қайтарылатын және төленетiн шығындар және әлеуметтiк сақтандыру бойынша кеме экипажының басқа мүшелерiнiң жарналары;
2) құрлықта немесе суда кеменi пайдалануымен тiкелей байланысты азаматтың өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянның өтемi;
3) кеменi құтқару үшiн сыйақы;
4) осы Заңда көзделген алымдардың төлемi, сондай-ақ лоцманның қызметiне төлемақы;

5) возмещения реального ущерба, причиненного при эксплуатации судна в результате утраты или повреждения иного имущества, чем перевозимые на судне грузы, контейнеры и вещи пассажиров.
2. Морским залогом на судно не обеспечиваются требования, предусмотренные подпунктами 2 и 5 пункта 1 настоящей статьи, если такие требования возникают в результате:
1) причинения ущерба от загрязнения с судов, или ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов;
2) воздействия радиоактивных свойств ядерного топлива, его продуктов и отходов, либо воздействия их радиоактивных свойств в сочетании с их опасными свойствами.
Статья 235. Преимущественное удовлетворение требований, обеспеченных морским залогом на судно
Требования, обеспеченные морским залогом на судно в соответствии с пунктом 1 статьи 234 настоящего Закона, подлежат преимущественному удовлетворению перед требованиями, вытекающими из обязательств, обеспеченных зарегистрированной ипотекой судна. Никакие требования не подлежат преимущественному удовлетворению перед указанными требованиями, обеспеченными морским залогом на судно, за исключением требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 252 настоящего Закона.
Статья 236. Очередность удовлетворения требований, обеспеченных морским залогом на судно, между собой
1. Требования, обеспеченные морским залогом на судно в соответствии с пунктом 1 статьи 234 настоящего Закона, удовлетворяются по очереди, как они следуют в указанном пункте. Требования вознаграждения за спасение судна удовлетворяются перед всеми другими обеспеченными морским залогом на судно требованиями, возникшими раньше, чем были осуществлены спасательные операции, дающие право морского залога на судно.
2. Требования, обеспеченные морским залогом на судно в соответствии с подпунктами 1, 2, 4 и 5 пункта 1 статьи 234 настоящего Закона, удовлетворяются в пределах каждой очереди пропорционально размеру требований.
3. Требования вознаграждения за спасение судна, обеспеченные морским залогом на судно в соответствии с подпунктом 3 пункта 1 статьи 234 настоящего Закона, подлежат удовлетворению в пределах очереди в порядке, обратном времени возникновения таких требований. Требование считается возникшим в момент окончания спасательной операции.
Статья 237. Особенность морского залога на судно
За исключением принудительной продажи судна, морской залог на судно продолжает обременять судно независимо от перехода права собственности на судно, изменения его регистрации или смены флага судна.
Статья 238. Прекращение морского залога на судно

5) кеме арқылы тасымалданатын жүктер, контейнерлер және жолаушылардың заттарынан басқа, кеменi пайдалану кезiнде өзге де мүлiктiң жоғалған немесе зақымданған нәтижесiнде келтiрiлген нақты залалдың өтемi.
2. Егер осындай талаптар мынадай нәтижелер негiзiнде:
1) кемелердiң ластануынан немесе қауiптi жүктердi теңiзбен тасымалдаумен байланысты келтiрiлген залалдан;
2) ядролық отынның, оның өнiмдерi мен қалдықтарының радиоактивтiк қасиеттерiнiң әсерiнен немесе олардың радиоактивтiк қасиеттерi олардың қауiптi қасиеттерiмен қабысу әсерiнен туындаса, осы баптың 1-тармағының 2) және 5) тармақшаларында көзделген кемеге теңiздегi кепiлмен талаптар қамтамасыз етiлмейдi.
235-бап. Кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етілген талаптардың
артықшылық бере отырып қанағаттандырылуы
Кеменiң тiркелген ипотекасымен қамтылған мiндеттемелерден туындайтын талаптардан, осы Заңның 234-бабының 1-тармағына сәйкес кемеге теңiздегi кепілмен қамтылған талаптар артықшылық бере отырып қанағаттандырылуға жатады. Кемеге теңiздегi кепілмен қамтылған аталған талаптардың алдында ешқандай талаптар, осы заңның 252-бабының 3-тармағында көзделген талаптарды қоспағанда, артықшылық бере отырып қанағаттандырылуға жатпайды.
236-бап. Кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптардың өзара
қанағаттандырудың кезектiлiгi
1. Осы Заңның 234-бабының 1-тармағына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етiлген талаптар, аталған тармақта көрсетiлген кезекпен қанағаттандырылады. Кемеге теңiздегi кепiл құқығын беретiн құтқару операциялары жүзеге асырылардан бұрын туындаған кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған барлық басқа талаптардың алдынан кеменi құтқару үшiн сыйақы талаптары, қанағаттандырылады.
2. Осы Заңның 234-бабының 1-тармағының 1, 2, 4 және 5) тармақшаларына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптар, әрбiр кезек шектерiнде талаптардың бара бар мөлшерiнде қанағаттандырылады.
3. Осы Заңның 234-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған кеменi құтқару үшiн сыйақы талаптары осындай талаптар қайтадан туындаған кезде кезек шегiндегi тәртiппен қанағаттандырылуға тиiс. Талап құтқару операцияларының аяқталу сәтiнде туындады деп есептеледi.
237-бап. Кемеге теңiздегi кепілдiң ерекшелiгi
Кеменi мәжбүрлеп сатуды қоспағанда, кемеге теңiздегi кепiл, кемеге меншiк құқығының ауысуына, оның тiркелуiн өзгертуiне немесе кеменiң жалауын ауыстыруына байланыссыз түрде, кемеде сақтала бередi.
238-бап. Кемеге теңiздегi кепiлдi тоқтату

1. Морской залог на судно прекращается по истечении одного года со дня возникновения обеспеченных морским залогом на судно требований, предусмотренных пунктом 1 статьи 234 настоящего Закона, если только до истечения указанного срока судно не стало предметом ареста, ведущего к принудительной продаже судна.
2. Срок, установленный пунктом 1 настоящей статьи, исчисляется:
1) по требованиям, обеспеченным морским залогом на судно в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 234 настоящего Закона, - с момента увольнения с судна члена экипажа, имеющего такое требование;
2) по требованиям, обеспеченным морским залогом на судно в соответствии с подпунктами 2-5 пункта 1 статьи 234 настоящего Закона, - с момента возникновения такого требования.
Указанный срок приостанавливается на период, на который арест судна не допускается в силу закона.
Статья 239. Уступка или переход требований
1. Уступка или переход требований, обеспеченных морским залогом на судно, одновременно ведет к уступке или переходу права морского залога.
2. Переход к лицу, имеющему право морского залога на судно, требований возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью гражданина, и требований выплаты страхового возмещения, причитающегося собственнику судна по договору морского страхования, не допускается.
Статья 240. Право удержания судна или строящегося судна
1. Для обеспечения требований, возникающих в связи с постройкой судна, а также ремонтом судна, в том числе его реконструкцией, судостроительная и судоремонтная организации имеют право удержания такого судна в период, когда оно находится во владении указанных организаций.
2. Право удержания судна, предусмотренное пунктом 1 настоящей статьи, прекращается в момент, когда судно или строящееся судно выбывает из владения судостроительной или судоремонтной организации, если только это не является следствием его ареста.
3. В случае принудительной продажи судна или строящегося судна судостроительная и судоремонтная организации имеют право на удовлетворение своих требований за счет суммы, вырученной от продажи такого судна, в соответствии с пунктом 4 статьи 252 настоящего Закона.
Статья 241. Установление ипотеки судна или строящегося судна
1. Ипотека судна или строящегося судна устанавливается в целях обеспечения денежного обязательства договором собственника судна или строящегося судна (залогодателя) и кредитора (залогодержателя) с последующей регистрацией ее в соответствии со статьями 243 и 244 настоящего Закона.
2. Залогодателем ипотеки судна или строящегося судна может быть с согласия его собственника также лицо, имеющее на него право хозяйственного ведения.

1. Кемеге теңiздегi кепiл, осы Заңның 234-бабының 1-тармағында көзделген, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптардың туындаған күнiнен бiр жыл өткенде, егер аталған мерзiмнiң өткенге дейiн кеме оны мәжбүрлеп сатуға әкелiп соғатын тұтқындалу объектiсiне айналмаса тоқтатылады.
2. Осы баптың 1-тармағында белгiленген мерзiм:
1) осы Заңның 234-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптар бойынша, осындай талабы бар экипаж мүшесiнiң кемеден кету сәтiнен бастап;
2) осы Заңның 234-бабының 1-тармағының 2-5) тармақшаларына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптар бойынша, осындай талап туындаған сәттен бастап есептеледi.
Аталған мерзiм, кеменiң тұтқындалуы Заңның күшi оған қолданылмайтын кезеңге дейiн тоқтатыла тұрады.
239-бап. Талаптардан шегiну немесе өту
1. Кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етілген талаптардан шегiну немесе өту сонымен бiрге теңiздегi кепiл құқығынан шегiнуге немесе өтуге әкелiп соғады.
2. Азаматтардың өмiрi немесе денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу талаптарының және теңiз сақтандыру шарты бойынша кеме иесiне тиесiлi сақтандыру өтемiн төлеу талаптарының кемеге теңiздегi кепіл құқығы бар тұлғаға өтуiне рұқсат етiлмейдi.
240-бап. Кеменi немесе жасалып жатқан кемені ұстап қалу құқығы
1. Кеменi жасауға, сондай-ақ кеменi жөндеуге, соның iшінде оны қайта жаңартуға байланысты туындайтын талаптарды қамтамасыз ету үшiн, кеме жасау мен кеме жөндеу ұйымдарының әлгiндей кеменi, ол көрсетілген ұйымдардың меншiгiнде болған кезеңде, ұстап қалуға құқығы бар.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген кеменi ұстап қалу құқығы, егер бұл оның тұтқындалуының салдары болмай, кеме немесе жасалып жатқан кеме, кеме жасау немесе кеме жөндеу ұйымының меншiгiнен шыққан сәттен бастап, тоқтатылады.
3. Кеменi немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп сату жағдайында, кеме жасау мен кеме жөндеу ұйымдарының, осы Заңның 252-бабының 4-тармағына сәйкес, әлгiдей кеменi сатудан түскен сома есебiнен өзiнiң талаптарын қанағаттандыруға құқығы бар.
241-бап. Кеме немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын белгiлеу
1. Кеме немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы, ақшалай мiндеттеменi қамтамасыз ету мақсатында кеме немесе жатқан кеме иесi (кепiл берушi) және несиегер (кепiл иесi) шартымен, осы Заңның 243 және 244-баптарына сәйкес, оның кейiнгi тiркелуiмен белгiленедi.
2. Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының кепiл берушiсi, оның иесiнiң келiсiмiмен оған шаруашылық жүргізу құқығы бар тұлға болуы мүмкiн.

Статья 242. Предмет ипотеки судна или строящегося судна
1. В случае, если иное не предусмотрено договором, ипотека судна распространяется на принадлежности судна, принадлежащие тому же собственнику, что и судно, а также на страховое возмещение, причитающееся по договору морского страхования судна на условиях ответственности за гибель и повреждение судна. Ипотека судна не распространяется на фрахт.
2. В случае, если иное не предусмотрено договором, ипотека строящегося судна распространяется на материалы и оборудование, которые предназначены для его постройки и находятся в месте расположения судостроительной организации и четко идентифицированы посредством маркировки или иным способом, а также на страховое возмещение, причитающееся по договору морского страхования строящегося судна на условиях ответственности за гибель и повреждение строящегося судна.
3. В случае, если предметом ипотеки являются два или более судов либо строящихся судов, каждое из них в отдельности они все вместе служат обеспечением обязательства в полном размере, при отсутствии соглашения о размере обеспечения обязательства каждым судном в отдельности.
Статья 243. Регистрация ипотеки судна или строящегося судна
1. Ипотека судна регистрируется в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
2. Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 9 настоящего Закона, а также ипотека судна, строящегося для иностранного получателя, не может быть зарегистрирована в Республики Казахстан.
3. Ипотека строящегося судна регистрируется в реестре строящихся судов, в котором зарегистрировано право собственности на строящееся судно.
Право собственности на строящееся судно может быть зарегистрировано в реестре строящихся судов при условии закладки киля или проведения подтвержденных заключением эксперта равноценных строительных работ. При регистрации права собственности на строящееся судно выдается соответствующее свидетельство.
4. Реестр строящихся судов, которые после постройки считаются морскими судами, ведется соответственно в морских портах, расположенных вблизи судостроительных организаций.
Статья 244. Порядок регистрации ипотеки судна или строящегося судна
1. Ипотека судна или строящегося судна регистрируется на основании заявления залогодателя после регистрации права собственности на судно или строящееся судно.
2. В заявлении о регистрации ипотеки судна или строящегося судна должны быть указаны:
1) данные, идентифицирующие судно (название судна, порт или место его регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна) или строящееся судно (место, в котором осуществляется постройка судна, построечный номер, тип судна, длина киля и другие основные измерения, регистровый номер);

242-бап. Кеме немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасының заты
1. Шартпен өзгеше көзделмеген жағдайда, кеме ипотекасы кеменi иелiк етушiге де және оның өзiне иелiк ететiн кеме иесiне де, сондай-ақ кеменiң суға батуы мен зақымдануына жауапты кеме төлеуге тиiс сақтандыру өтемiне қолданылады. Кеме ипотекасы кiрепұлға қолданылмайды.
2. Шартпен өзгеше көзделмеген жағдайда, жасалып жатқан кеменiң ипотекасы, оны жасауға арналған әрi кеме жасау ұйымы орналасқан жерде және таңбалау немесе өзге де тәсiлдермен әдiспен анық сәйкестендiрiлген материалдар мен жабдықтарға, сондай-ақ жасалып жатқан кеменiң теңiздегi сақтандыру шарты бойынша жойылуы мен зақымдануына жауапты кеменi төлеуге тиiс сақтандыру өтемiне қолданылады.
3. Ипотеканың нысанасы екi немесе одан да көп кемелер не жасалып жатқан кемелер болып, әр кеменiң мiндеттеменi жеке-жеке қамтамасыз ету мөлшерi туралы келiсiм болмаған, кезде олардың әрқайсысы жеке-жеке, барлығы бiрге мiндеттеменi толық мөлшерде, қамтуға қызмет етедi.
243-бап. Кеме немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркеу
1. Кеме ипотекасы кеме тiркелген тiзiлiмде тiркеледi.
2. Осы Заңның 9-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауын қадап жүзуге уақытша құқық берiлген шетел кеменiң ипотекасы, сондай-ақ шетелдiк алушысы үшiн жасалып жатқан кеменiң ипотекасы Қазақстан Республикасында тiркелуi мүмкiн емес.
3. Жасалып жатқан кеменiң ипотекасы жасалып жатқан кемеге меншiк құқығы тiркелген жасалып жатқан кемелердiң тiзiлiмiне тiркеледi.
Жасалып жатқан кемеге меншiк құқығы, кильдi салу немесе сарапшы қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргiзу жағдайында, жасалып жатқан кемелердiң тiзiлiмiне тiркелуi мүмкiн. Жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын тiркегенге, тиiстi куәлiк берiледi.
4. Жасалғаннан кейiн теңiз кемелерi болып есептелетiн жасалып жатқан кемелердiң тiзiлiмi кеме жасау ұйымдарының қасында орналасқан теңiз айлақтарында тиісiнше жүргізiледi.
Теңiз айлақтарында жасалып жатқан кемелердiң құқығын тiркеу ережесiн көлiктегi уәкiлеттi орган бекiтедi.
244-бап. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын
тiркеудiң тәртiбi
1. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы кемеге немесе жасалып жатқан кемеге меншік құқығын тiркегеннен кейiн кепiл берушiнiң өтiнiшi негiзiнде тiркеледi.
2. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркеу жөнiндегi өтiнiште мыналар көрсетілуге тиiс:
1) кеменi сәйкестендiретiн (кеменiң атауы, айлақ немесе оның тiркелген орны, тiркелiм нөмiрi, түрi және сыныбы, кеменiң сыйымдылығы) немесе жасалып жатқан кеменiң (кеме жасалып жатқан орын, жасау нөмiрi, кеме түрi, кильдiң ұзындығы және басқа негiзгi өлшемдерi, тiркелiм нөмiрi деректерi;

2) имя и адрес залогодателя ипотеки;
3) имя и адрес залогодержателя ипотеки или сведения о том, что она установлена на предъявителя;
4) максимальный размер обязательства, обеспеченного ипотекой, при установлении ипотеки на два или более судов либо строящихся судов - размер, в котором обязательство обеспечивается каждым судном в отдельности при наличии соглашения сторон об этом;
5) дата окончания ипотеки судна или строящегося судна.
К заявлению о регистрации ипотеки судна или строящегося судна прилагается договор об ипотеке судна или строящегося судна с указанными в таком договоре документами.
3. Орган регистрации ипотеки судна или строящегося судна вправе отказать в ее регистрации, если договор об ипотеке судна или строящегося судна либо прилагаемые к такому договору документы не соответствуют требованиям регистрации ипотеки судна или строящегося судна.
4. Ипотека судна или строящегося судна регистрируется на день получения заявления о регистрации.
В Государственный судовой реестр, судовую книгу или реестр строящихся судов вносятся все сведения, указанные в заявлении о регистрации в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
5. Орган регистрации ипотеки судна или строящегося судна должен выдать залогодателю и залогодержателю свидетельство о регистрации ипотеки судна или строящегося судна установленного образца в соответствии с записями, содержащимися в Государственном судовом реестре, судовой книге или реестре строящихся судов.
6. Плата за регистрацию ипотеки судна или строящегося судна и порядок предоставления информации в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
7. Государственный судовой реестр, судовая книга или реестр строящихся судов, в которых регистрируется ипотека судна или строящегося судна, и любые документы, которые подлежат передаче в орган регистрации, являются открытыми, и любое заинтересованное лицо имеет право получить выписки из них и копии таких документов.
8. При регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
Статья 245. Преимущественное удовлетворение требований, вытекающих из обязательств, обеспеченных ипотекой судна или строящегося судна
1. Никакие требования, за исключением требований, обеспеченных морским залогом на судно в соответствии с пунктом 1 статьи 234 настоящего Закона, не подлежат преимущественному удовлетворению перед требованиями, вытекающими из обязательств, обеспеченных зарегистрированной ипотекой судна, за исключением требований, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 234 настоящего Закона.

2) ипотекаға кепiл берушiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
3) ипотекаға кепiл иесiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы немесе оның ұсынушыға белгiленгенi туралы мәлiметтер;
4) екi немесе одан да көп кеме не жасалып жатқан кемелерге ипотеканы белгілегенде, ипотекамен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң жоғары мөлшерi, ол туралы тараптардың келiсiмi бар болғанда, мiндеттеменi әрбiр кеме жеке қамтамасыз ететiн мөлшер;
5) кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының аяқталу мерзiмi.
Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркеу жөнiндегi өтiнiшке кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы туралы шарт, осындай шартта аталған құжаттармен, қоса берiледi.
3. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркейтiн орган, егер кеменiң немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасы туралы шарт не осындай шартқа қоса берiлетiн құжаттар кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркеу талаптарына сай келмесе, оны тiркеуден бас тартуға құқылы.
4. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы тiркеу жөнiндегi өтiнiштi алған күнi тiркеледi.
Мемлекеттiк кеме тiзілімiне, кеме кiтабына немесе жасалып жатқан кемелердiң тiзiлiмiне, осы баптың 2-тармағына сәйкес, тiркеу жөнiндегi өтiнiште аталған барлық мәлiметтер енгiзіледi.
5. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркейтiн орган кепiл берушiге және кепiл иесiне, Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде, кеме кiтабында немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнде бар жазбаларға сәйкес, кеменiң немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын тiркеу жөнiнде белгiленген үлгiдегi куәлiктi беруге тиiс.
6. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тiркеу үшiн ақыны және осы баптың 6-тармағына сәйкес ақпаратты беру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
7. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы тiркелетiн Мемлекеттiк кеме тiзiлiмi, кеме кiтабы немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмi және тiркеу органына тапсырылуға тиiс кез келген құжаттар ашық болып табылады, және кез келген мүдделi тұлғаның осындай құжаттардан үзiндiлер мен көшiрмелердi алуға құқығы бар.
8. Кеме ипотекасын тiркеген кезде ол туралы кеме құжаттарына қандай да болмасын жазбаларды енгiзу талап етiлмейдi.
245-бап. Кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасымен
қамтамасыз етiлген мiндеттемелерден туындайтын
талаптарды артықшылық бере отырып қанағаттандыру
1. Осы Заңның 234-бабының 1-тармағына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтылған талаптарды қоспағанда, ешқандай талаптар, осы Заңның 234-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген талаптарды қоспағанда, кеменiң тiркелген ипотекасымен қамтылған мiндеттемелерден туындайтын талаптардың алдында артықшылық бере отырып қанағаттандырылуға жатпайды.

2. Никакие требования не подлежат преимущественному удовлетворению перед требованиями, вытекающими из обязательств, обеспеченных зарегистрированной ипотекой строящегося судна, за исключением требований, предусмотренных пунктом 4 статьи 252 настоящего Закона.
Статья 246. Очередность удовлетворения требований, вытекающих из обязательств, обеспеченных ипотекой судна или строящегося судна, между собой
1. В случае, если две или более ипотек зарегистрированы на одно и то же судно или строящееся судно, очередность удовлетворения требований, вытекающих из обязательств, обеспеченных ипотекой, между собой определяется датой их регистрации. Ипотека, зарегистрированная ранее, имеет приоритет перед ипотекой, зарегистрированной позднее. Ипотеки, зарегистрированные в один день, имеют одинаковую силу.
2. Предусмотренная пунктом 1 настоящей статьи очередность удовлетворения требований, вытекающих из обязательств, обеспеченных ипотекой судна или строящегося судна, может быть изменена соглашением залогодателя и залогодержателей. Такое соглашение подлежит регистрации в Государственном судовом реестре, судовой книге или реестре строящихся судов.
Статья 247. Уступка ипотеки судна или строящегося судна
1. Залогодержатель вправе уступить ипотеку судна или строящегося судна другому лицу только вместе с обеспеченным ею денежным обязательством. Уступка одного без другого не допускается.
2. При уступке ипотеки судна или строящегося судна в Государственный судовой реестр, судовую книгу или реестр строящихся судов, в которых она зарегистрирована, вносится запись о дате уступки и об имени и адресе лица, в пользу которого уступка сделана.
Статья 248. Сохранение судна или строящегося судна, обеспеченных ипотекой
Залогодатель обязан принимать надлежащие меры по сохранению и поддержанию судна или строящегося судна, обеспеченных ипотекой. В случае, если невыполнение такой обязанности ведет к значительному обесцениванию судна или строящегося судна, залогодержатель вправе принудительно осуществить ипотеку судна или строящегося судна, даже при не наступлении срока исполнения обязательства.
Статья 249. Переход права собственности на судно или строящееся судно или изменение регистрации
1. За исключением принудительной продажи судна или строящегося судна в соответствии со статьями 251 и 252 настоящего Закона, во всех иных случаях, влекущих за собой исключение судна из Государственного судового реестра или судовой книги либо права собственности на строящееся судно из реестра строящихся судов, орган регистрации не вправе исключить судно или право собственности на строящееся судно из соответствующих реестров, если только все зарегистрированные ипотеки судна или строящегося судна предварительно не удовлетворены либо не получено в письменной форме согласие всех залогодержателей.

2. Осы Заңның 252-бабының 4-тармағында көзделген талаптарды қоспағанда, жасалып жатқан кеменiң тiркелген ипотекасымен қамтамасыз мiндеттемелерден туындайтын талаптардың алдында ешқандай талаптар артықшылық бере отырып қанағаттандырылуға жатпайды.
246-бап. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасымен
қамтамасыз етiлген мiндеттемелерден туындайтын
талаптардың өзара қанағаттандырылу кезектiлiгi
1. Егер бiр кемеге немесе жасалып жатқан бiр кемеге екi немесе одан да көп ипотекалар тiркелген жағдайда, ипотекамен қамтамасыз етiлген мiндеттемелерден туындайтын талаптардың өзара қанағаттандырылу кезектiлiгi олардың тiркелу уақытымен белгiленедi. Бұрын тiркелген ипотеканың кейiн тiркелген ипотеканың алдында басымдылығы бар. Бiр күнде тiркелген ипотекалардың күшi бiрдей.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген кеме немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасымен қамтамасыз етiлген мiндеттемелерден туындайтын талаптардың қанағаттандырылу кезектiлігі кепілдiк берушi мен кепiл иесiнiң келiсiмiмен өзгертiлуi мүмкiн. Осындай келiсiм Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде, кеме кiтабында немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнде тiркелуге жатады.
247-бап. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң
ипотекасынан шегiну
1. Кепiл иесi кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасынан басқа тұлғаға тек оның ақшалай қамтылған мiндеттемесiмен бiрге шегiнуге құқылы. Бiрiнен бiрiнсiз шегiну рұқсат етiлмейдi.
2. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасынан шегiну кезiнде, ол тiркелген Мемлекеттiк кеме тiзілiмiне, кеме кiтабына немесе жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiне шегiну күнi туралы жазба және оның пайдасына шегiну жасалған тұлғаның аты-жөнi мен мекен-жайы енгiзiледi.
248-бап. Ипотекамен қамтамасыз етiлген кеменi
немесе жасалып жатқан кеменi сақтау
Кепiл берушi ипотекамен қамтылған кеменi немесе жасалып жатқан кеменi сақтау және күтiп ұстау жөнiнде тиiстi шараларды қолдануға мiндеттi. Егер осындай мiндеттi орындамау жағдайы кеме немесе жасалып жатқан кеменiң едәуiр құнсыздануына әкелiп соқса, кепiл иесi кеме немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын, мiндеттеменi орындау мерзiмi келмегенде де, мәжбүрлеп жүзеге асыруға құқылы.
249-бап. Кеме немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығының
өтуi немесе тiркеудi өзгерту
1. Осы Заңның 251 және 252-баптарына сәйкес кеме немесе жасалып жатқан кеменiң мәжбүрлеп сатуын қоспағанда, кеменi мемлекеттiк кеме Тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан не жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнен не жасалып жатқан кемеден меншiк құқығын алып тастауға әкелетін барлық өзге жағдайларда, тiркеу органының, егер кеме немесе жасалып жатқан кеменiң барлық тiркелген ипотекалары алдын ала қанағаттандырылмаса не барлық кепiл иелерiнен жазбаша түрде келiсiм алынбағанда, кеменi немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын тиiстi тiзiлiмдерден алып тастауға құқығы жоқ.

2. В случаях, если исключение судна из Государственного судового реестра или судовой книги либо права собственности на строящееся судно из реестра строящихся судов является обязательным, кроме случаев добровольной продажи, орган регистрации должен направить залогодержателям уведомление о предстоящем исключении судна или права собственности на строящееся судно из соответствующих реестров, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры по защите своих интересов. При неполучении их согласия судно или право собственности на строящееся судно исключается из соответствующих реестров по истечении разумного периода, но не менее чем через три месяца после уведомления залогодержателей.
Статья 250. Основания принудительной продажи судна или строящегося судна
При неисполнении залогодателем обязательства по оплате долга обремененное ипотекой судно или строящееся судно может быть продано на основании решения суда по месту нахождения арестованного судна или арестованного строящегося судна.
Статья 251. Порядок принудительной продажи судна или строящегося судна.
Принудительная продажа судна осуществляется в соответствии с правилами гражданского законодательства о реализации предмета залога.
Статья 252. Последствия принудительной продажи судна или строящегося судна
1. В случае принудительной продажи судна или строящегося судна все зарегистрированные ипотеки судна или строящегося судна, за исключением тех, которые приняты на себя покупателем с согласия их залогодержателей, все залоги и другие обременения любого рода прекращают действие в отношении судна или строящегося судна.
2. Расходы, понесенные в связи с арестом и последующей продажей судна или строящегося судна, в первую очередь оплачиваются за счет суммы, вырученной от их продажи. Такие расходы включают в себя, в частности, понесенные с момента ареста судна расходы на содержание судна и членов экипажа судна, а также заработную плату, другие суммы и расходы, указанные в подпункте 1 пункта 1 статьи 234 настоящего Закона. Остаток суммы, вырученной от продажи судна или строящегося судна, распределяется в соответствии с настоящей главой, в той мере, в какой это необходимо для удовлетворения соответствующих требований. После удовлетворения требований всех лиц, предъявивших их, сумма, вырученная от продажи судна или строящегося судна, если она остается, возвращается собственнику судна или строящегося судна и может свободно переводиться.
3. В случае принудительной продажи затонувшего судна, подъем которого осуществляется морской администрацией порта в целях обеспечения безопасности мореплавания или защиты от загрязнения морской среды, расходы на подъем затонувшего судна оплачиваются за счет суммы, вырученной от его продажи, до удовлетворения любых требований, обеспеченных морским залогом на судно.

2. Кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан не жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын жасалып жатқан кемелер тiзiлiмiнен алып тастау жағдайларында, ерiктi сату жағдайын қоспағанда, мiндеттi болып табылса, тiркеу органы кепiл иелерi өз мүдделерiн қорғау жөнiнде тиiстi шараларды қолдану үшiн, кепіл иелерiне кеменiң немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын тиiстi тiзiлiмдерден алдағы алып тасталынуы жөнiнде хабарлама жолдауға тиiс. Олардың келiсiмiн алмаған кезде, кеме немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығы тиiстi тiзiлiмдерден жеткiлiктi кезең өткеннен кейiн, бiрақ кепiл иелерiне хабарлама бергеннен кейiн үш айдан
кем емес мерзiмде алынып тасталынады.
250-бап. Кеменi немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп сату
үшiн негiздер
Кепiл иесi борышты төлеу жөнiндегi мiндеттеменi орындағанда,
ипотекамен қамтамасыз етiлген кеме немесе жасалып жатқан кеме,
тұтқындалған кеменiң немесе тұтқындалған жасалып жатқан кеменiң тұрған
орнында сот шешiмiнiң негiзiнде сатылуы мүмкiн.
251-бап. Кеменi немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп
сатудың тәртiбi
Кеменi мәжбүрлеп сату кепiл затын iске асыру туралы азаматтық заңның
ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
252-бап. Кеменi немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп
сатудың салдарлары
1. Кеменi немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп сату жағдайында, кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң барлық тiркелген ипотекалары, кепiл иелерiнiң келiсiмiмен сатып алушы өзiне алғандарын қоспағанда, барлық кепiлдер және басқа да кез келген түрдегi ауыртпалықтар кемеге немесе жасалып жатқан кемеге қатысты әрекеттерiн тоқтатады.
2. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң тұтқындалуымен және кейiнгi сатылуымен байланысты шығыстар бiрiншi кезекте олардың сатылуынан алынған сомалар есебiнен төленедi. Осындай шығыстар өзiне, атап айтқанда кеменi тұтқындау сәтiнен кеменi және кеме экипажының мүшелерiн күтiп ұстауға жұмсалған шығындарды, сондай-ақ осы Заңның 234-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында аталған жалақыны, басқа сомаларды және шығыстарды қосады. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменi сатудан алынған сома қалдығы осы тарауға сәйкес тиiстi талаптарды қанағаттандыруға қажеттi дәрежеде таратылады. Оларды ұсынған барлық тұлғалардың талаптарын қанағаттандырудан кейiн кеменi немесе жасалып жатқан кеменi сатудан алынған сома, егер ол қалса, кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң иесiне қайтарылады және еркін аударылуы мүмкін.
3. Суға батқан кеменi мәжбүрлеп сату жағдайында, теңiзде жүзу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету немесе теңiз арнасын ластанудан қорғау мақсатында, оның судан шығарылуын порттың теңiз әкiмшiлiгi жүзеге асырады, суға батқан кеменi судан шығаруға жұмсалатын шығыстар, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етiлген кез келген талаптарды қанағаттандыруға дейiн, оның сатылуынан алынған сома есебiнен төленедi.

4. В случае, если в момент принудительной продажи судно или строящееся судно находится во владении судостроительной или судоремонтной организации, имеющей на него право удержания, такая организация должна отказаться от владения судном или строящимся судном в пользу покупателя; при этом она имеет право на удовлетворение своего требования за счет суммы, вырученной от продажи судна или строящегося судна. При наличии требований, обеспеченных морским залогом на судно в соответствии с пунктом 1 статьи 234 настоящего Закона, у судоремонтной организации такое право возникает после удовлетворения указанных требований.
5. В случае принудительной продажи судна или строящегося судна компетентный орган по просьбе покупателя выдает документ, удостоверяющий, что продано судно или строящееся судно, не обремененные никакими ипотеками, за исключением тех, которые приняты на себя покупателем с согласия залогодержателей.
При представлении такого документа органы, осуществившие регистрацию ипотеки судна или строящегося судна, обязаны исключить из соответствующего реестра судов или реестра строящихся судов все зарегистрированные на судно или строящееся судно ипотеки, за исключением тех, которые приняты на себя покупателем.
6. В случае, если покупателем судна или строящегося судна является гражданин или юридическое лицо Республики Казахстан, судно или право собственности на строящееся судно должно быть зарегистрировано на имя такого покупателя в соответствующем реестре в Республике Казахстан. В случае, если судно или право собственности на строящееся судно зарегистрировано в соответствующем реестре в Республике Казахстан и покупателем такого судна или строящегося судна является иностранный гражданин либо иностранное юридическое лицо, орган регистрации судна или орган регистрации права собственности на строящееся судно обязан выдать такому покупателю свидетельство об исключении судна из Государственного судового реестра, судовой книги или об исключении права собственности на строящееся судно из реестра строящихся судов в целях регистрации судна или права собственности на строящееся судно в соответствующем реестре иностранного государства.
Статья 253. Прекращение ипотеки судна или строящегося судна
1. Ипотека судна или строящегося судна прекращается при:
1) погашении денежного долга;
2) прекращении денежного обязательства иными, чем погашение долга, способами (принудительной продажей и другими);
3) гибели судна или строящегося судна, за исключением случаев, если залогодержатель ипотеки судна или строящегося судна может осуществить свое требование к страховому возмещению, причитающемуся в связи с гибелью судна или строящегося судна в соответствии с договором морского страхования.

4. Кеме немесе жасалып жатқан кеме мәжбүрлеп сату кезiнде, оны ұстап қалу құқығы бар, кеме жасау немесе кеме жөндеу ұйымының меншiгiнде болған жағдайда, осындай ұйым кеменi немесе жасалып жатқан кеменi сатып алушының пайдасына иеленуден бас тартуы тиiс; сонымен оның кеменi немесе жасалып жатқан кеменi сатудан алынған сома есебiнен өзiнiң талабын қанағаттандыруға құқығы бар. Осы Заңның 234-бабының 1-тармағына сәйкес, кемеге теңiздегi кепiлмен қамтамасыз етiлген талаптардың болуы кезiнде, кеме жөндеу ұйымының осындай құқығы аталған талаптарды қанағаттандырудан кейiн туындайды.
5. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменi мәжбүрлеп сату жағдайында, құзыреттi орган сатып алушының өтiнiшi бойынша кеме немесе жасалып жатқан кеме ешқандай ипотекалармен, кепiл иесiнiң келiсiмiмен сатып алушының өзiне алғандарды қоспағанда, қамтамасыз етiлмеген деген құжатты бередi.
Осындай құжатты ұсынған кезде, кеме немесе жасалып жатқан кемеге ипотекасының тiркеуiн жүзеге асырған органдар кеме немесе жасалып жатқан кемеге тiркелген барлық ипотекаларды, сатып алушы өзiне алғандарды қоспағанда, кемелердің тиiстi тiзiлiмiнен немесе жасалып жатқан кемелердiң тiзiлiмiнен алып тастауға мiндеттi.
6. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң сатып алушысы Қазақстан Республикасының азаматы немесе заңды тұлғасы болған жағдайда кемеге немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығы Қазақстан Республикасының тиiстi тiзiлiмiнде осындай сатып алушының атына тiркелуге тиiс. Кеме немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығы Қазақстан Республикасының тиiстi тiзiлiмiнде тiркелген және осындай кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң сатып алушысы шетел азаматы не шетел заңды тұлғасы болған жағдайда, кеменi тiркеу органы немесе жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын тiркеу органы осындай сатып алушыға кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен, кеме кiтабынан
алып тастау жөнiнде немесе кеменi немесе жасалып жатқан кемеге меншiк
құқығын шетел мемлекеттерiнiң тиiстi тiзiлiмiнде тiркеу мақсатында,
жасалып жатқан кемеге меншiк құқығын жасалып жатқан кемелер тiзiлiмінен
алып тастау жөнiнде куәлiк беруге мiндеттi.
253-бап. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң
ипотекасын тоқтату
1. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы мынадай
жағдайларда:
1) ақшалай қарызын өтегенде;
2) ақшалай мiндеттеменi қарызды өтеуден өзге де әдiстермен (мәжбүрлеп
сату және басқалары) тоқтатқанда;
3) егер кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасының кепіл иесi теңiздегi сақтандыру шартына сәйкес, кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң жойылуымен байланысты тиесiлi сақтандыру өтеуiне өз талабын жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң
жойылуы кезiнде тоқтатылады.

2. При представлении доказательств о прекращении ипотеки судна или строящегося судна в случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, орган регистрации вносит в соответствующий реестр судов или реестр строящихся судов запись о прекращении ипотеки судна или строящегося судна.
Глава 22. Арест судна
Статья 254. Основания ареста судна
1. Для целей настоящей главы арестом судна является задержание или ограничение в передвижении судна для обеспечения морского требования.
2. Судно может быть арестовано только по морскому требованию, обеспеченному залогом судна, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. С целью обеспечения морского требования судно может быть арестовано независимо от условия соответствующего договора о том, что морское требование подлежит рассмотрению в суде другого государства.
4. По требованиям, не относящимся к морским требованиям, судно может быть арестовано только в случаях:
1) банкротства судовладельца или ликвидации судовладельца - юридического лица;
2) обеспечения конфискации по уголовному делу.
5. Настоящая глава не затрагивает прав капитана морского порта на отказ в выдаче разрешения на выход судна из морского порта, на задержание судна и груза, предусмотренных настоящим законом.
6. В части правоотношений, возникающих из ареста судна, неурегулированных настоящей главой, применяются общие нормы законодательства.
Статья 255. Морское требование
Морским требованием является любое требование, заявленное в связи с:
1) причинением ущерба при эксплуатации судна;
2) причинением вреда жизни или здоровью гражданина на суше либо на
воде в прямой связи с эксплуатацией судна;
3) осуществлением спасательной операции или договором о спасании;
4) расходами на принятие мер по предотвращению или уменьшению ущерба,
в том числе ущерба окружающей среде, если такое требование возникает из
международного договора Республики Казахстан, закона или договора, а также
ущербом, который причинен или может быть причинен такими мерами;
5) расходами на подъем, удаление или уничтожение затонувшего судна
или его груза;
6) договором об использовании судна;
7) договором морской перевозки груза или договором морской перевозки
пассажира;
8) утратой или повреждением груза и багажа на судне;
9) общей аварией;
10) лоцманской проводкой;
11) буксировкой;
12) предоставлением продуктов питания, материалов, топлива, запасов,
оборудования, в том числе контейнеров, для эксплуатации судна или
содержания его;
13) постройкой, ремонтом, модернизацией или переоборудованием судна;

2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда, кеме немесе жасалып
жатқан кеменiң ипотекасын тоқтату туралы дәлелдемелер ұсынылғанда, тіркеу
органы кемелердiң тиiстi тiзiлiмiне немесе жасалып жатқан кемелердiң
тiзiлiмiне кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын тоқтату туралы
жазбаны енгiзедi.
22-тарау. Кеменi тұтқындау
254-бап. Кемені тұтқындаудың негiздерi
1. Осы тараудың мақсатындағы кеменi тұтқындау теңiздегi талапты қамтамасыз ету үшiн кеменi ұстау немесе оның жүрiп-тұруына тыйым салу болып табылады.
2. Кеме, осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеменi кепiлмен қамтамасыз еткен, теңiздегi талап бойынша ғана тұтқындалуы мүмкiн.
3. Теңiздегi талапты қамтамасыз ету мақсатында, басқа мемлекеттiң
сотында қаралуға тиiс теңiздегi талап туралы тиiстi шарттың талаптарына
қарамастан, кеменiң тұтқындалуы мүмкiн.
4. Кеме теңiздегi талаптарға қатыссыз талаптар бойынша:
1) кеме иесiнiң банкротқа ұшырауы немесе заңды тұлға - кеме иесiнiң
жойылуы;
2) қылмыстық iс бойынша тәркiлеудiң қамтамасыз етiлуi жағдайларында
ғана тұтқындалуы мүмкін.
5. Осы тарау, осы заңда көзделген теңiз порты капитанының кеменiң
теңiз портынан шығуына рұқсат беруден бас тарту, кеме мен жүктi ұстап тұру
құқықтарын бiлдiрмейдi.
6. Осы тарауда реттелмеген, кеменi тұтқындаудан туындайтын құқық
қатынастары бөлiмiнде заңдардың жалпы нормалары қолданылады.
255-бап. Теңiздегi талап
Теңiздегi талап:
1) кеменi пайдалану кезiнде келтiрiлген залалмен;
2) кемені пайдаланумен тiкелей байланыста құрлықта немесе суда азаматтың өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянмен;
3) құтқару операциясын немесе құтқару туралы шартты жүзеге асырумен;
4) егер мұндай талап Қазақстан Республикасының халықаралық шартынан, заңынан немесе шартынан туындайтын болса, залалдың алдын алу немесе азайту шараларын қолдануға жұмсалған шығыстар, соның iшiнде айналадағы ортаға келтiрілген залал, сондай-ақ осындай шаралардың әсерiнен келтiрiлген
немесе келтiруi мүмкiн залалмен;
5) суға батқан кеткен кеменi немесе оның жүгiн көтеру судан шығару
немесе жоюға жұмсалған шығыстармен;
6) кеменi пайдалану туралы шартпен;
7) жүктi теңiзде тасымалдау шартымен немесе жолаушыларды теңiзге
тасымалдау шартымен;
8) кемедегi жүктiң және теңдеме жүктiң жоғалуы немесе бүлiнуiмен;
9) ортақ апатпен;
10) лоцмандық жүргiзумен;
11) сүйретумен;
12) азық-түлiк өнiмдерiн, материалдарды, отынды, запастарды,
құрал-жабдықтарды, соның iшiнде кеменi пайдалануға немесе оны күтiп
ұстауға қажет контейнерлермен;
13) кеменiң құрылысымен, жөндеумен, жаңғыртумен немесе қайта
жабдықтаумен;

14) сборами, взимаемыми морской администрации порта, а также
платежами, взимаемыми в морском порту;
15) заработной платой и другими суммами, причитающимися капитану
судна и другим членам экипажа судна;
16) расходами, произведенными в отношении судна;
17) страховой премией;
18) вознаграждением морского агента, морского брокера;
19) спором о праве владения или праве собственности на судно;
20) спором между собственниками судна об использовании судна и
распределении прибыли;
21) спором, возникающим из договора купли-продажи судна.
Статья 256. Судно, которое не может быть арестовано
1. По требованиям, относящимся к морским требованиям, судно не может быть арестовано, если:
1) права собственности на судно к моменту ареста переданы третьим лицам;
2) судно зафрахтовано иным фрахтователем.
2. Правила, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, не применяется к требованию, касающемуся права собственности на судно или владения им.
Статья 257. Защита владельца арестованного судна
1. Суд может в качестве условия ареста или продления ранее наложенного ареста судна обязать лицо, требующее ареста или продления ареста судна, предоставить обеспечение в размере и на условиях, которые могут быть определены судом в связи с убытками, которые могут быть причинены в результате ареста судна.
Настоящее правило не применяется по отношению к лицу, требующему ареста или продления ареста судна по требованию, предусмотренным подпунктом пятнадцатым статьи 255 настоящего Закона.
2. По требованию владельца арестованного судна, суд, наложивший арест на судно или принявший меры по иному обеспечению требования для предотвращения ареста судна, вправе определить размер ответственности лица, по требованию которого судно арестовано или обеспечение предоставлено, за причиненные арестом судна убытки.
Глава 23. Морской протест
Статья 258. Морской протест
1. В случае, если во время плавания или стоянки судна имело место происшествие, которое может явиться основанием для предъявления к судовладельцу имущественных требований, капитан судна в целях обеспечения доказательств должен сделать заявление о морском протесте.
2. Морской протест должен содержать полную информацию относительно обстоятельств происшествия и причин, вызвавших его, в том числе информацию об ущербе и о принятых по предотвращению или уменьшению ущерба мерах.
Статья 259. Заявление о морском протесте
1. Заявление о морском протесте делается:
1) в порту Республики Казахстан - нотариусу;
2) в иностранном порту - должностному лицу консульского учреждения Республики Казахстан или компетентному должностному лицу иностранного государства в порядке, установленном законодательством соответствующего государства.

14) порттағы теңiз әкiмшiлiгiне төленетiн алымдармен, сондай-ақ теңiз
портында төленетiн төлемдермен;
15) кеме капитанына және кеме экипажының басқа мүшелерiне тиесiлi
жалақымен және басқа сомалармен;
16) кемеге қатысты жұмсалатын шығындармен;
17) сақтандыру сыйлығымен;
18) теңiз агентiне, теңiз брокерiне сыйақы берумен;
19) кеменi иелену құқығы туралы немесе меншiк құқығы туралы дауға
салумен;
20) кеме иеленушiлерiнiң арасындағы кеменi пайдалану мен пайданы
бөлудi дауға салумен;
21) кеменi сатып алу-сату шартынан туындайтын дауға салумен
байланысты мәлiмделген кез келген талап болып табылады.
256-бап. Тұтқындауға болмайтын кеме
1. Теңiздегi талаптарға қатысты талаптар бойынша, егер:
1) кемеге меншiк құқығы тұтқындау сәтiнде үшiншi жаққа берiлген болса;
2) кеме өзге жалдаушы арқылы жалданған болса тұтқындалмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген ережелер кеменiң меншiк құқығына немесе оны иелену құқығына байланысты талапқа қатысты қолданылмайды.
257-бап. Тұтқындалған кеменің иесін қорғау
1. Сот кеменi тұтқындау немесе оған бұрын берілген тұтқындаудың ұзартылу шарты ретiнде, кеменi тұтқындауды талап етушi немесе кеменi тұтқындаудың ұзартылуын талап етушi тұлғаға, кеменi тұтқындаудың нәтижесiнде келтiрiлуi мүмкiн шығындарды сот айқындайтын көлем мен шартта қамтамасыз етілудiң берілуiн мiндеттеуi тиiс.
Осы ереже осы Заңның 255-бабының 15) тармақшасында көзделген талап
бойынша кеменi тұтқындауды немесе оның тұтқындаудың ұзартылуын талап етушi
тұлғаға қатысты қолданылмайды.
2. Кеменi тұтқындауға рұқсат берген немесе кеменi тұтқындаудың алдын
ала талаптың өзгеше қамтамасыз етiлу шараларын қолданған сот, тұтқындалған
кеменің иесінің талабы бойынша кеменiң тұтқындалуына байланысты келтiрiлген
шығындардың кеменi тұтқындауды талап еткен немесе қамтамасыз
етiлудi ұсынған тұлғаның жауаптылығының ауқымын айқындауға құқылы.
23-тарау. Теңiздегi наразылық
258-бап. Теңiздегi наразылық
1. Кеме жүзiп жүрген немесе тоқтап тұрған уақытта кеме иесiне
мүлiктiк талаптарды ұсыну үшiн негiз болып табылатын оқиға орын алған
жағдайда, кеме капитаны дәлелдемелерiн қамтамасыз ету мақсатында теңiздегi
наразылық туралы мәлiмдеме жасауы тиiс.
2. Теңiзден наразылық оқиғаның мән-жайы мен туу себептерiне
байланысты, соның iшiнде залал туралы ақпаратты және залалдың алдын алу
немесе азайту жөнiндегi қолданылған шаралар туралы толық ақпаратты
бiлдiруi тиiс.
259-бап. Теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме
1. Теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме:
1) Қазақстан Республикасының портында - нотариатқа;
2) шетел айлағында Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiнiң лауазымды адамына немесе сол мемлекеттiң заңымен белгiленген шетел мемлекетiнiң құзыреттi лауазымды тұлғасына жасалады.

2. Заявление о морском протесте делается, если происшествие произошло:
1) в морском порту - и течение 24 часов с момента происшествия;
2) во время плавания судна - в течение 24 часов с момента прибытия судна или капитана судна в первый морской порт после происшествия.
В случае, если происшествие произошло во время плавания, заявление о морском протесте может быть сделано в момент прибытия судна или капитана судна в порт, не являющийся первым портом после происшествия, с тем чтобы избежать значительных потерь времени н расходов, связанных с заходом в первый порт после происшествия.
3. В случае, если окажется невозможным заявить морской протест в сроки, установленные пунктом 2 настоящей статьи, причины этого должны быть указаны в заявлении о морском протесте.
4. Капитаны иностранных судов имеют право сделать заявление о морском протесте в консульские учреждения государства, под флагом которого плавает судно, если такое право предусмотрено соответствующим международным договором.
Статьи 260. Заявление о морском протесте в отношении причинения
ущерба грузу
При наличии оснований предполагать, что в результате происшествия причинен ущерб находящемуся на судне грузу, заявление о морском протесте должно быть сделано до открытия люков. Выгрузка находящегося на судне груза до заявления морского протеста может быть начата только в случае крайней необходимости.
Статьи 261. Предоставление судового журнала лицу, которому направлено заявление о морском протесте
1. В срок не более чем семь дней с момента прибытия судна или капитана судна в морской порт, а также самого происшествия, если оно имело место в порту, капитан судна обязан представить лицу, которому направлено заявление о морском протесте, судовой журнал для ознакомления и выписку из судового журнала. Выписка из судового журнала должна быть заверена капитаном судна.
2. В случае гибели судового журнала в заявлении о морском протесте должны быть изложены обстоятельства и причины гибели судового журнала.
Статьи 262. Составление акта о морском протесте
Лица, уполномоченные на принятие заявления о морском протесте, составляют акт о морском протесте на основании заявления капитана судна, данных судового журнала, опроса капитана судна и в случае необходимости других членов экипажа судна.
Глава 24. Акты, претензии и иски. Исковая давность
Статья 263. Удостоверение обстоятельств, которые могут служить основанием для ответственности участников морской перевозки груза
1. Обстоятельства, которые могут служить основанием для ответственности перевозчика, отправителя, получателя и пассажира, удостоверяются коммерческими актами или актами общей формы. В иностранных портах указанные обстоятельства удостоверяются в соответствии с правилами, существующими в данном порту.

2. Оқиға:
1) теңiз портында болса, оқиға өткен сәттен бастап 24 сағат ішiнде;
2) кеме жүзiп жүрген уақытта болса, кеменiң немесе кеме капитанының оқиға өткеннен соң алғашқы теңiз портына келiп тоқтаған сәтiнен бастап 24 сағат iшiнде теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме жасалады.
Оқиға жүзу уақытында болған жағдайда, оқиғадан болғаннан кейiн алғашқы портқа кiрумен байланысты кететiн уақыт пен жұмсалатын шығындардың елеулi ысырабын болдырмау үшiн, теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме кеме немесе кеме капитаны оқиға өткеннен кейiнгi алғашқы порт болып табылмайтын портқа келiп тоқтаған сәтте жасалуы мүмкiн.
3. Осы баптың 2) тармағында белгіленген мерзiмде теңiздегі наразылықты мәлiмдеу мүмкiн болмаған жағдайда, бұның себептерi теңiздегi наразылық туралы мәлiмдемеде көрсетiлуi тиiс.
4. Мұндай құқық тиiстi халықаралық шартта көзделген болса, шетел кемелерiнiң капитандары кеме жалауын қадап жүзiп жүрген мемлекеттiң консулдық мекемелерiне теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме жасауға құқығы бар.
260-бап. Жүкке келтiрiлген залалға қатысты теңiздегi наразылық
туралы мәлімдеме
Оқиғаның нәтижесiнде кемедегi жүкке залал келтiрілген деп ұйғарылатын негiздемелер болғанда, теңiздегi наразылық туралы мәлімдеме люктердi ашқанға дейiн жасалуы тиiс. Теңiздегi наразылық мәлiмдеме жасалғанға дейiн кемедегi жүктi түсiру аса қажет жағдайда ғана басталуы мүмкiн.
261-бап. Теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме жіберілген тұлғаға
кеме журналының берілуі
1. Кеменiң немесе кеме капитанының теңiз портына келiп тоқтаған
сәтiнен бастап, сондай-ақ оқиғаның өзi портта орын алған болса, кемiнде
жетi күн мерзiмде, кеме капитаны теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеме
жiберiлген тұлғаға танысу үшiн кеме журналын және кеме журналының
көшiрмесiн беруге мiндетті. Кеме журналының көшiрмесiн кеменің капитаны
куәландыруы тиiс.
2. Кеме журналы жойылған жағдайда, кеме журналының жойылуының
мән-жайы мен себептерi теңiздегi наразылық туралы мәлiмдемеде баяндалуы
тиiс.
262-бап. Теңiздегi наразылық туралы акт жасау
Теңiздегi наразылық туралы мәлiмдеменi қабылдауға уәкiлетті тұлғалар
кеме капитанының мәлiмдемесi, кеме журналының деректерi, кеме капитанын
сұрастыру және қажет болған жағдайда кеме экипажының басқа мүшелерiн
сұрастыру негiзiнде теңiздегi наразылық туралы акт жасайды.
24-тарау. Актiлер, талап етулер мен қуынымдар.
Қуыным мерзімi
263-бап. Жүктi теңiзде тасымалдауға қатысушылардың
жауаптылығы үшiн негiз болып табылатын
мән-жайдың куәлiгi
1. Жүк тасымалдаушының, жiберушiнiң, алушының және жолаушының жауаптылығы үшiн негiз болып табылатын мән-жайды коммерциялық актiлер немесе жалпы нысандағы актiлер арқылы куәландырады. Шетел порттарында, аталған мән-жайды, сол портта қолданылатын ережелермен сәйкестiкте куәландырады.

2. Коммерческий акт составляется для удостоверения:
1) несоответствия между наименованием, массой или количеством мест груза либо багажа в натуре и указанными в перевозочном документе данными;
2) повреждения груза или багажа;
3) обнаружения груза или багажа без документов, а также документов без груза или багажа;
4) возвращения перевозчику похищенного груза или багажа.
3. Формы актов, порядок их составления и порядок удостоверения обстоятельств, не требующих составления актов, устанавливаются правилами, утверждаемыми уполномоченным органом на транспорте.
Статья 264. Претензии
До предъявления иска, вытекающего из правоотношений, урегулированных настоящим Законом, обязательным является предъявление претензии.
Статья 265. Передача права на предъявление претензии и исков
1. Передача права на предъявление претензий и исков другим организациям или гражданам не допускается, за исключением случаев передачи такого права отправителем получателю или наоборот, а также отправителем или получателем экспедитору либо страховщику.
2. Передача права на предъявление претензии и иска удостоверяется переуступочной надписью на коносаменте или ином перевозочном документе.
Статья 266. Сроки для предъявления и рассмотрения претензии
1. Претензия, вытекающая из правоотношений, урегулированных настоящим Законом, может быть предъявлена в течение срока исковой давности.
2. Претензия, за исключением претензии, вытекающей из договора морской перевозки груза, предъявляется и рассматривается в порядке, установленном гражданско-процессуальным законодательством.
3. Со дня предъявления претензии течение срока исковой давности приостанавливается до получения ответа на претензию пли истечения установленного для ответа срока.
4. Течение срока исковой давности возобновляется после получения ответа на претензию либо истечения установленного для ответа срока. Если при этом срок исковой давности истекает менее, чем через тридцать дней, то течение срока исковой давности удлиняется до тридцати дней.
Статья 267. Предъявление и рассмотрение претензии, вытекающей из договора морской перевозки груза
1. Претензия предъявляется к перевозчику, который осуществлял перевозку груза, и, если перевозка груза не была осуществлена, к перевозчику, который в соответствии с договором морской перевозки груза был обязан осуществить ее. Претензия, вытекающая из перевозки груза в смешанном сообщении, предъявляется к перевозчику, доставившему груз в конечный пункт перевозки.
2. К претензии об утрате или о повреждении груза кроме перевозочных документов должны быть приложены документы, подтверждающие право на предъявление претензии, и документы, удостоверяющие количество и стоимость отправленного груза. Перевозочные документы предъявляются в подлиннике.

2. Коммерциялық акт:
1) Жүктiң немесе нақты теңдеме жүктiң атауы, көлемi немесе
орындарының саны арасында және тасымалдау құжатында көрсетiлген деректерде
сәйкессiздiктер болғанда;
2) жүк немесе теңдеме жүк бүлiнгенде;
3) құжатсыз жүк немесе теңдеме жүк, сондай-ақ жүксiз немесе теңдеме
жүксiз құжаттар табылғанда;
4) тасымалдаушыға ұрланған жүктi немесе теңдеме жүктi қайтарғанда
куәландыру үшiн жасалады.
3. Актiлердiң нысандары, оларды жасау тәртiбi және мән-жайды
куәландыру тәртiбi көлiктiк уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен
ережелермен белгiленедi.
264-бап. Талап етулер
Осы Заңмен реттелетiн құқықтық қатынастардан туындайтын қуынымды ұсынғанға дейiн талап етудi ұсыну мiндеттi болып табылады.
265-бап. Талап етулер мен қуынымдарды ұсыну құқығын беру
1. Талап етулер мен қуынымдарды ұсыну құқығын, мұндай құқықты жіберушiнiң алушыға беруi немесе керiсiнше жағдайларды, сондай-ақ жiберушi немесе алушының экспедиторға немесе сақтандырушыға беретiн жағдайларын қоспағанда, басқа ұйымдарға немесе азаматтарға беруге рұқсат етiлмейдi.
2. Талап ету мен қуынымды ұсыну құқығының берілуiн коносаменттегi немесе өзге тасымалдау құжатындағы сатылы түрдегi жазбамен куәландырады.
266-бап. Талап етудi ұсыну мен қараудың мерзiмдерi
1. Осы Заңмен реттелетiн құқықтық қатынастардан туындайтын талап етулер қуыным мерзiмі уақытының ішiнде ұсынылуы мүмкiн.
2. Теңiзде жүк тасымалдау шартынан туындайтын талап етулердi қоспағандағы талап етулер азаматтық іс жүргiзу заңдары белгіленген тәртiпте ұсынылады және қаралады.
3. Талап ету ұсынылған күннен бастап, талап етуге жауап алғанға дейiн немесе жауап берудiң белгiленген мерзiмiнiң өтуiмен байланысты қуыным мерзiмi уақытында тоқтатылады.
4. Қуыным мерзiмiнiң уақыты талап етуге жауап алғаннан кейiн немесе жауап алудың белгiленген мерзiмiнiң өтуiне байланысты жаңартылады. Егер бұл жағдайда қуыным мерзiмiнiң уақыты отыз күннен аз болса, онда қуыным мерзiмiнiң уақыты отыз күнге дейiн ұзартылады.
267-бап. Теңiзде жүк тасымалдау шартынан туындайтын талап
етулердi ұсыну мен қарау
1. Талап ету жүк тасымалдаған тасымалдаушыға, егер жүк тасымалданбаған болса, теңiздегi жүк тасымалдау шартына сәйкес оны жүзеге асыруға мiндеттi тасымалдаушыға ұсынылады. Аралық қатынастағы жүк тасымалынан туындайтын талап ету жүктi тасымалдаудың соңғы пунктiне жеткiзген тасымалдаушыға ұсынылады.
2. Жүктiң жоғалуы немесе бүлiнуi туралы талап етуге тасымалдау құжаттарынан басқа, талап етуге құқық беретiн құжаттар, жiберiлген жүктiң мөлшерi мен құнын куәландыратын құжаттар қоса тiркелуi тиiс. Тасымалдау құжаттарының түпнұсқасы көрсетiледi.

3. Перевозчик имеет право в двухнедельный срок после получения претензии возвратить ее без рассмотрения, если к претензии не приложены документы, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи. В случае, если перевозчик в указанный срок не возвратит заявителю ненадлежаще оформленную претензию, она считается принятой к рассмотрению.
4. Претензия, вытекающая из договора морской перевозки груза, должна быть рассмотрена в течение тридцати дней со дня ее получения. Заявитель должен быть уведомлен об удовлетворении или отклонении претензии.
Статья 268. Срок исковой давности по требованиям, вытекающим из договора морской перевозки груза
1. К требованиям, вытекающим из договора морской перевозки груза, применяется годичный срок исковой давности.
2. Указанный срок исчисляется по требованиям:
1) возмещения ущерба за утрату груза - по истечении тридцати дней со дня, в который груз должен быть выдан, при перевозке в смешанном сообщении - по истечении четырех месяцев со дня приема груза для перевозки;
2) возмещения ущерба за повреждение груза, просрочки доставки груза, возврата или взыскания платы за перевозку - со дня выдачи груза и, если груз не был выдан, - со дня, в который он должен быть выдан;
3) возмещения убытков за неподачу судна или подачу его с опозданием, платы за простой судна, премий за досрочную погрузку или выгрузку груза - со дня окончания месяца, следующего за тем, в котором началась или должна была начаться перевозка груза;
4) ко всем остальным случаям - со дня наступления события, послужившего основанием для предъявления требования.
Статья 269. Исковая давность по иным требованиям
1. По требованиям, вытекающим из договора буксировки, договора морского агентирования, договора морского посредничества, тайм-чартера, бербоут-чартера и из общей аварии, срок исковой давности исчисляется:
1) по требованиям, вытекающим из договора буксировки, договора морского агентирования, договора морского посредничества, тайм-чартера и бербоут-чартера, - со дня возникновения права на иск;
2) по требованиям, возникающим из общей аварии, - со дня составления диспаши.
2. К регрессным требованиям, предусмотренным статьей 199 настоящего Закона, применяется годичный срок исковой давности, исчисляемый со дня уплаты соответствующей суммы.
Статья 270. Исковая давность по требованиям возмещения ущерба от загрязнения с судов нефтью и ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов
Иски о возмещении ущерба от загрязнения с судов нефтью и ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов погашаются в течение трех лет со дня, когда потерпевший узнал или должен был узнать о причинении такого ущерба. Однако иски о возмещении ущерба от загрязнения с судов нефтью не могут быть предъявлены по истечении шести лет со дня инцидента, вызвавшего загрязнение с судов нефтью; иски о возмещении ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов - по истечении десяти лет со дня инцидента, вызвавшего такой ущерб.

3. Тасымалдаушы талап етудi алғаннан кейiн екi апта мерзiмде, осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттар талап етуге қоса тiркелмеген болса, оны қарамай қайтаруға құқығы бар. Тасымалдаушы көрсетiлген мерзiмде мәлiмдеушiге тиiсiнше ресiмделмеген құжатты қайтармаған жағдайда, ол қарауға қабылданған болып есептеледi.
4. Теңiздегi жүк тасымалдау шартынан туындайтын талап ету оны алған күннен бастап отыз күн iшiнде қаралуы тиiс. Мәлiмдеушi талаптың қанағаттандырылғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабардар етiлуi тиiс.
268-бап. Теңiздегi жүк тасымалдау шартынан туындайтын
талаптар бойынша қуыным мерзiмiнiң уақыты
1. Теңiзде жүк тасымалдау шартынан туындайтын талаптарға қуыным мерзiмінің жылдық мерзiмi қолданылады.
2. Аталған мерзiм:
1) жүктiң жоғалуынан келген залалдың орнын толтыру, жүк берiлуi тиiс күннен бастап отыз күн iшiнде, аралас қатынастағы жүк тасымалы кезiнде тасымалдау үшiн жүктi қабылдаған күннен бастап төрт ай өткенде орнын толтыру;
2) жүктiң бүлiнуi, жүктiң жеткiзiлу мерзiмiнiң өтуi, жүк тасымалдау ақысының қайтарылуы немесе өндiрілiп алынуы жүк берiлген күннен бастап, егер жүк берiлмесе, ол берiлуге тиiс күннен бастап залалдың орнын толтыру;
3) кеменiң берілуi немесе оның кешiктiрiп берiлуiнiң шығындардың орнын толтыру, бос тұрып қалуына төленген ақылар, жүктi мерзiмiнен бұрын тиеу немесе түсiруге берiлетiн сыйлықтар жүк тасымалдау басталатын немесе басталуға тиiс айдың аяқталған күнiнен бастап келесi айда берiлу;
4) басқа барлық жағдайларда талапты ұсынуға негiз болып табылатын оқиға басталған күннен бастапқы талаптар бойынша есептеледi.
269-бап. Өзге талаптар бойынша қуыным мерзiмi
1. Жетекке алу шартынан, теңiз агентiн белгiлеу шартынан, теңіз делдалдығы шартынан, тайм-чартерден, бербоут-чартерден және ортақ апаттан туындайтын талаптар бойынша:
1) Жетекке алу шартынан, теңiз агентiн белгiлеу шартынан, теңiз делдалдығы шартынан, тайм-чартерден және бербоут-чартерден туындайтын талаптар бойынша қуынымға құқық пайда болған күннен бастап;
2) ортақ апаттан туындайтын талаптар бойынша диспаша жасалған күннен бастап қуыным мерзiмiнiң уақыты есептеледi.
2. Осы Заңның 199-бабында көзделген керi талаптарға тиiстi соманы төлеген күннен бастап есептелетiн қуыным мерзiмi уақытының жылдық мерзiмi қолданылады.
270-бап. Кемелерден аққан мұнайдан келген залал мен қауіпті
жүктердi теңiзде тасымалдауға байланысты келген залалдың
орнын толтыру талаптары бойынша қуыным мерзiмi
Кемелерден аққан мұнайдан келген залал мен қауiптi жүктердi теңiзде тасымалдауға байланысты келген залалды өтеу туралы қуынымдар жәбірленушi мұндай залалдың келтiрiлгенi туралы бiлген немесе бiлуге тиiс күннен бастап үш жыл iшiнде өтеледi. Алайда кемелерден аққан мұнайдан келген залалды өтеу туралы қуынымдарды кемелерден мұнай ағуды туғызушы оқыс оқиға болған күннен бастап алты жыл өткеннен кейiн; қауiптi жүктердi теңiзде
тасымалдауға байланысты келтiрiлген залалды өтеу туралы қуынымдар мұндай
залалды туғызушы оқыс оқиға болған күннен бастап он жыл өткеннен кейiн
ұсынуға болмайды.

Статья 271. Применение общих сроков
К требованиям, по которым сроки исковой давности настоящим Законом не предусмотрены, применяются общие сроки исковой давности, установленные гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 272. Приостановление срока исковой давности при наличии общей аварии
В случае, если исчисление суммы требования зависит от расчетов по общей аварии, течение срока исковой давности приостанавливается на время со дня вынесения диспашером постановления о наличии общей аварии и до дня получения диспаши заинтересованным лицом.
Глава 25. Применимое право
Статья 273. Определение права, подлежащего применению
1. Право, подлежащее применению к отношениям, возникающим из торгового мореплавания с участием иностранных граждан или иностранных юридических лиц либо осложненным иностранным элементом, в том числе если объект гражданских прав находится за пределами Республики Казахстан, определяется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, настоящим Законом, другими законами и признаваемыми в Республики Казахстан обычаями торгового мореплавания.
2. Стороны договора, предусмотренного настоящим Законом, могут при заключении договора или в последующем избрать право, которое подлежит применению по договору. При отсутствии соглашения сторон о праве, подлежащем применению, применяются нормы настоящего Закона; наличие такого соглашения не может повлечь за собой устранение или уменьшение ответственности перевозчика, установленной настоящим Законом за вред, причиненный жизни или здоровью пассажира, утрату или повреждение груза и багажа либо просрочку их доставки.
Статья 274. Право собственности и другие вещные права на судно
1. Право собственности и другие вещные права на судно, а также возникновение, переход и прекращение таких прав определяются законом государства флага судна.
2. К вещным правам на судно, которому временно предоставлено право плавать под флагом другого государства, применяется закон государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага.
3. Права на строящееся судно определяются законом государства, в котором судно принято к постройке или строится, если иное не предусмотрено договором о постройке судна.
Статья 275. Правовое положение членов экипажа судна
1. Правовое положение членов экипажа судна и связанные с эксплуатацией судна отношения между членами экипажа судна определяются законом государства флага судна.
2. Отношения между судовладельцем и членами экипажа судна регулируются законом государства флага судна, если иное не предусмотрено договором, регулирующим отношения между судовладельцем и членами экипажа судна, являющимися иностранными гражданами.
Выбор сторонами трудового договора права, подлежащего применению к отношениям между судовладельцем и членами экипажа судна, не должен приводить к ухудшению условий труда членов экипажа судна по сравнению с нормами права того государства, которыми должны регулироваться данные отношения при отсутствии соглашения сторон о подлежащем применению праве.

271-бап. Жалпы мерзiмнiң қолданылуы
Осы Заңда қуыным мерзiмiнің уақыты көзделмеген талаптарға Қазақстан
Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген қуыным мерзiмiнiң жалпы
мерзiмi қолданылады.
272-бап. Ортақ апат болғанда қуыным мерзiмi уақытының тоқтатылуы
Егер талапта есептелген сома ортақ апат жөнiндегi есептеулермен
байланысты болған жағдайда, қуыным мерзiмi уақытының өтуi диспашердiң
ортақ апаттың болғандығы туралы қаулыны шығарған күнiнен бастап және
мүдделi жақтың диспашаны алған күнiне дейiнгi уақытқа тоқтатылады.
25-тарау. Қолданылатын құқық
273-бап. Қолданылуға тиiс құқықтың айқындалуы
1. Шетел азаматтары немесе шетел заңды тұлғалары не күрделенген шетел элементi қатысқан теңiзде сауда жасау мақсатында жүзуден туындайтын қатынастардың құқығы, соның iшiнде егер азаматтық құқықтар объектiсi Қазақстан Республикасынан тыс жүрген болса, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, осы Заңға, Қазақстан Республикасы таныған басқа заңдарға және теңізде сауда жасау мақсатында жүзу дәстүрлерiне сәйкес қолданылуы тиiс.
2. Осы Заңда көзделген шарттың тараптары шарт бойынша қолданылуға тиiс құқықты шарт жасасуда немесе одан кейiн таңдай алады. Қолданылуға тиiс құқық туралы тараптардың келiсiмi болмағанда, осы Заңның нормалары қолданылады; мұндай келiсiмнiң болуы осы Заңда белгiленген, жолаушының өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиян, жүк пен теңдеме жүктiң жоғалуы немесе бүлiнуi не олардың жеткiзiлуiнiң мерзiмiнiң өтуiне жүк тасымалдаушының жауаптылығының алынып тасталуын немесе азайтылуын білдiрмейдi.
274-бап. Кемеге меншiк құқығы мен басқа да заттық құқықтар
1. Кемеге меншiк құқығы мен басқа да заттық құқықтар, сондай-ақ мұндай құқықтардың пайда болуы, ауысуы мен тоқтатылуы кемеге жалауында белгiленген мемлекетi заңымен айқындалады.
2. Басқа мемлекеттің жалауын қадап жүзуге уақытша құқық берiлген кеменiң заттық құқықтарына, кеме жалауын өзгерткенге дейiн тiкелей тiркелген мемлекеттiң заңы қолданылады.
3. Егер кеме құрылысы туралы шартта өзгеше көзделмесе жасалып жатқан кемеге құқық кеменi жасауға қабылдаған немесе кеменi жасап жатқан мемлекеттiң заңымен айқындалады.
275-бап. Кеме экипажы мүшелерiнің құқықтық жағдайы
1. Кеме экипажы мүшелерiнiң құқықтық жағдайы мен кеменi пайдалануға байланысты кеме экипажы мүшелерiнiң арасындағы қатынастар кеме жалауында белгiленген мемлекет заңымен айқындалады.
2. Егер шетел азаматтары болып табылатын кеме иесi мен кеме экипажы мүшелерiнiң арасындағы қатынастарды реттейтiн шартта өзгеше көзделмеген болса, кеме иесi мен кеме экипажы мүшелерiнiң арасындағы қатынастар кеме жалауында белгiленген мемлекет заңымен реттеледi.
Кеме иесi мен кеме экипажы мүшелерiнiң арасындағы қатынастарға қатысты қолданылуға тиiс құқықты еңбек шарты тараптарының таңдауы құқықтың тиістi қолданылуы туралы тараптардың келiсiмi болмағанда, осы қатынастарды реттейтiн сол мемлекеттiң құқықтық нормаларымен салыстырғанда, кеме экипажы мүшелерiнiң еңбек ету жағдайларының төмендеуiне әкелмеуi тиiс.

Статья 276. Право на затонувшее имущество
1. Право на имущество, затонувшее во внутренних морских водах или в территориальном море, а также отношения, возникающие в связи с затонувшим имуществом, определяются законом государства, в котором имущество затонуло.
2. К затонувшим в открытом море судам, находящимся на них грузам и иному имуществу применяется закон государства флага судна.
Статья 277. Отношения, возникающие из договоров, заключаемых в области торгового мореплавания
1. Отношения, возникающие из договора морской перевозки груза, договора буксировки, договора морского агентирования, договора морского посредничества, договора морского страхования, тайм-чартера и бербоут-чартера, регулируются законом государства, предусмотренным соглашением сторон, из договора морской перевозки пассажира - законом государства, указанным в билете пассажира.
2. При отсутствии соглашения сторон о праве, подлежащем применению, отношения сторон, возникающие из договоров, регулируются законом государства, в котором учреждена либо имеет основное место деятельности или место жительства, сторона, являющаяся:
1) перевозчиком - в договоре морской перевозки;
2) судовладельцем - в договоре морского агентирования, тайм-чартера и бербоут-чартера;
3) владельцем буксирующего судна - в договоре буксировки;
4) доверителем - в договоре морского посредничества;
5) страховщиком - в договоре морского страхования.
Статья 278. Общая авария
1. При отсутствии соглашения сторон о подлежащем применению праве отношения, возникающие из общей аварии, регулируются законом государства, в порту которого судно закончило рейс после происшествия, вызвавшего общую аварию.
В случаях, если все лица, интересы которых затронуты общей аварией, принадлежат к одному и тому же государству, применяется закон данного государства.
2. Порядок распределения общей аварии, если она распределяется в Республике Казахстан, регулируется в соответствии с главой 16 настоящего Закона.
Статья 279. Отношения, возникающие из столкновения судов
1. Отношения, возникающие из столкновения судов во внутренних морских водах и в территориальном море, регулируются законом государства, на территории которого произошло столкновение.
2. В случае, если столкновение судов произошло в открытом море и спор рассматривается в Республике Казахстан, применяются нормы главы 17 настоящего Закона.
3. К отношениям, возникающим из столкновения судов, плавающих под флагом одного государства, применяется закон данного государства независимо от места столкновения судов.
Статья 280. Отношения, возникающие из причинения ущерба от загрязнения с судов нефтью
При причинении ущерба от загрязнения с судов нефтью нормы главы 18 настоящего Закона применяются к:

276-бап. Суға батқан мүлiкке құқық
1. Iшкi теңiз суларында немесе аумақтық теңiзде суға батқан мүлiкке құқық, сондай-ақ суға батқан мүлiкке байланысты туындаған қатынастар мүлiк суға батқан мемлекеттiң заңымен айқындалады.
2. Ашық теңiзде суға батқан кемелерге, олардың жүктерi мен өзге мүлiктерiне кеме жалауында белгiленген мемлекет заңы қолданылады.
277-бап. Теңiзде сауда жасау мақсатында жүзу саласында жасасқан
шарттардан туындайтын қатынастар
1. Теңiзде жүк тасымалдау шартынан, жетекке алу шартынан, теңiзде агент белгiлеу шартынан, теңiз делдалдығы шартынан, теңiзде сақтандыру шартынан, тайм-чартерден, бербоут-чартерден туындайтын қатынастар тараптардың келiсiмiнде көзделген мемлекеттiң заңымен реттеледi, жолаушыны теңiзде тасымалдау шартынан туындайтын қатынастар жолаушының билетiнде көрсетiлген мемлекеттiң заңымен реттеледi.
2. Тараптардың қолданылуға тиiс құқық туралы келiсiмi болмағанда, тараптардың шарттардан туындайтын қатынастары:
1) теңiзде тасымалдаудың шартында - тасымалдаушы;
2) теңiзде агент белгiлеу шартында, тайм-чартерде және бербоут-чартерде - кеме иесi;
3) жетекке алу - жетекке алған кеме иесi;
4) теңiздегi делдалдық шартында - сенiм бiлдiрушi;
5) теңiзде сақтандыру шартында сақтандырушы болып табылатын тарап құрылған немесе негізгi қызмет орны не мекен-жайы орналасқан мемлекеттiң заңымен реттеледi.
278-бап. Ортақ апат
1. Ортақ апаттан туындайтын қатынастар тараптардың қолданылуға тиiс құқық туралы келiсiмi болмағанда, ортақ апат оқиғасынан соң кеме рейсi аяқталған порттың мемлекетiнiң заңымен реттеледi.
Ортақ апатқа байланысты мүдделерi қозғалатын барлық адамдар бір мемлекеттiкі болған жағдайларда, сол мемлекеттiң заңы қолданылады.
2. Ортақ апатты бөлудiң тәртiбi, егер ол Қазақстан Республикасында бөлiнетiн болса, осы Заңның 16-тарауына сәйкес реттеледi.
279-бап. Кемелердiң соқтығысуынан туындаған қатынастар
1. Кемелердiң iшкi теңiз суларында және аумақтық теңiзде
соқтығысуынан туындаған қатынастар соқтығысу өткен аумақтағы мемлекеттiң
заңымен реттеледi.
2. Егер кемелердiң соқтығысуы ашық теңiзде болған және дауға салулар
Қазақстан Республикасында қаралған жағдайда, осы Заңның 17-тарауының
нормалары қолданылады.
3. Бiр мемлекеттiң жалауын қадап жүзiп жүрген кемелердiң
соқтығысуынан туындайтын қатынастарға, кемелердiң соқтығысу орындарына
қарамастан, сол мемлекеттiң заңы қолданылады.
280-бап. Кемелерден мұнай ағудан келген залалдан туындайтын
қатынастар
Кемелерден мұнай ағудан келген залал:

1) ущербу от загрязнения с судов нефтью, причиненному на территории Республики Казахстан;
2) предупредительным мерам по предотвращению или уменьшению такого ущерба, где бы они ни принимались.
Статья 281. Отношения, возникающие из причинения ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов
При причинении ущерба в связи с морской перевозкой опасных грузов нормы главы 18 настоящего Закона, применяются к:
1) любому ущербу, причиненному на территории Республики Казахстан, в том числе в территориальном море;
2) ущербу иному, чем ущерб от загрязнения окружающей среды, причиненному за пределами территории Республики Казахстан, в том числе территориального моря, если такой ущерб причинен опасными и вредными веществами, перевозимыми на борту судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) предупредительным мерам по предотвращению или уменьшению ущерба, где бы они ни принимались.
Статья 282. Отношения, возникающие из спасания судна и иного имущества
1. При отсутствии соглашения сторон о подлежащем применению праве к отношениям, возникающим из спасания судна и иного имущества во внутренних водах и в территориальном море, применяется закон государства, в котором имело место спасание, и, если спасание осуществляется в открытом море и спор рассматривается в Республики Казахстан, применяются нормы главы 19 настоящего Закона.
2. В случае, если спасавшее и спасенное суда плавают под флагом одного государства, применяется закон государства флага судна независимо от того, где имело место спасание.
3. К распределению вознаграждения между владельцем спасавшего судна, его капитаном и другими членами экипажа судна применяется закон государства флага судна и, если спасание осуществлялось не с судна, закон, под действие которого подпадает договор, регулирующий отношения между спасателем и его работниками.
Статья 283. Морской залог на судно
К возникновению морского залога на судно и очередности удовлетворения требований, обеспеченных морским залогом на судно, применяется закон государства, в суде которого рассматривается спор.
Статья 284. Ипотека судна или строящегося судна
Установление ипотеки судна или строящегося судна и очередности удовлетворения требований, вытекающих из обязательств, обеспеченных зарегистрированной ипотекой судна или строящегося судна, регулируется законом государства регистрации ипотеки.
Статья 285. Пределы ответственности судовладельца
Пределы ответственности судовладельца определяются законом
государства флага судна.
Глава 26. Заключительные положения

1) Қазақстан Республикасының аумағында кемелерден мұнай ағудан келген
залалға;
2) олар қай жерде қолданылса да, мұндай залалды болдырмаудың немесе
азайтудың сақтандыратын шараларына қатысты осы Заңның 18-тарауының
нормалары қолданылады.
281-бап. Қауiптi жүктерді теңiзде тасымалдауға байланысты келген
залалдан туындайтын қатынастар
Қауiптi жүктердi теңiзде тасымалдауға байланысты келтiрiлген:
1) Қазақстан Республикасының аумағында, соның iшiнде аумақтық теңiзде
келтiрiлген кез келген залалға;
2) Егер мұндай залал Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауын
қадап жүзетiн кеменiң бортында тасымалданатын қауiптi және зиянды
заттардан келген залалдан өзге, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс
жерлерде айналадағы ортаның, соның iшiнде аумақтық теңiздiң ластануынан
келген залалға;
3) олар қай жерде қолданылса да, залалды болдырмаудың немесе
азайтудың сақтандыратын шараларына осы Заңның 18-тарауының нормалары
қолданылады.
282-бап. Кеме мен өзге мүлiктi құтқарудан туындайтын қатынастар
1. Кеме мен өзге мүлiктi iшкi суларда және аумақтық теңiзді құтқарудан туындайтын қатынастарға қолданылуға тиiс құқық туралы тараптардың келiсiмi болмағанда, құтқаруды ұйымдастырған мемлекеттiк заңы қолданылады, егер құтқару ашық теңiзде жүзеге асырылса және дауға салу Қазақстан Республикасында қаралса, осы Заңның 19-тарауының нормалары қолданылады.
2. Егер құтқарушы және құтқарылған кемелер бiр мемлекеттiң жалауын қадап жүзетiн жағдайда, құтқару орнына қарамастан, кеме жалауында белгiленген мемлекет заңы қолданылады.
3. Кеменi құтқарушы кеменiң иесiнiң, оның капитанының және кеме
экипажының басқа мүшелерiнiң арасында сыйақыны бөлуде кеме жалауында
белгiленген мемлекет заңы қолданылады, егер құтқару кемеде жүзеге
асырылмаған болса, құтқарушы мен оның қызметкерлерi арасындағы
қатынастарды реттейтiн шартқа әсерiн тигiзетiн заң қолданылады.
283-бап. Кемеге теңiздегi кепiл
Кемеге теңiздегi кепiлдiң пайда болуы мен кемеге теңiздегi кепiл
қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандырудың кезектiлiгiне дауға салып
қарайтын сот мемлекетiнiң заңы қолданылады.
284-бап. Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасы
Кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын белгiлеу мен кеменiң
немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасының тiркелуін қамтамасыз еткен
мiндеттемелерден туындайтын талаптарда қанағаттандырудың кезектiлiгi
ипотеканы тiркеген мемлекеттiң заңымен реттеледi.
285-бап. Кеме иесінің жауаптылығының шегі
Кеме иесінің жауаптылығының шегі кеме жалауында белгіленген мемлекет
заңымен айқындалады.
26-тарау. Қорытынды ережелер

Статья 286. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с момента опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Цай Л.Г.,
Мартина Н.А.)

286-бап. Осы Заңның қолданысқа енгізілуінің тәртібі
Осы Заң жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.