Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на представительские расходы, и норм представительских расходов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 399
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1950 P001950_ "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2001 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на представительские расходы;
2) нормы представительских расходов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстану
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от«28 марта 2001 года N 399
Правила
использования средств, предусмотренных в республиканском
бюджете на 2001 год на представительские расходы
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на представительские расходы.
2. Представительские расходы - средства, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и выделяемые администраторам республиканских бюджетных программ на прием иностранных делегаций, проведение совещаний, семинаров, торжественных и официальных
мероприятий, а также на представительские цели официальных делегаций
государства за рубежом.
К представительским расходам относятся расходы на:
1) оплату проживания и транспортных расходов до пункта назначения
лиц, приглашаемых в Республику Казахстан для участия в мероприятиях, в
случаях, предусмотренных решениями Правительства Республики Казахстан;
2) официальные обеды, ужины, кофе-брейки, фуршеты;
3) музыкальное сопровождение;
4) приобретение сувениров, памятных подарков;
5) автотранспортное обслуживание;
6) оплату услуг переводчиков;
7) аренду зала;
8) иные расходы, разрешенные Министерством иностранных дел
Республики  Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики
Казахстан.
<*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства Рк
от 28 августа 2001 г. N 1115
P011115_
.
2. Порядок использования средств республиканского бюджета,
выделяемых на представительские расходы
3. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании предложений государственных органов и исходя из объемов средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2001 год на представительские расходы, составляет годовой План мероприятий (далее - План), которые требуют представительских расходов, и представляет его на согласование в Правительство Республики Казахстан.

2001 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі мен өкілдік шығыстардың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 28 наурыз N 399
"2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 1950
P001950_
қаулысын іске асыру мақсатында
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 2001 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға
көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі;
2) өкілдік шығыстардың нормалары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 28 наурыздағы
N 399 қаулысымен
бекітілген
2001 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға
көзделген қаражатты пайдаланудың ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2001 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға көзделген қаражатты пайдаланудың тәртібін белгілейді.
2. Өкілдік шығыстар - тиісті қаржы жылына арналған республикалық
бюджетте көзделген және республикалық бюджеттік бағдарламалардың
әкімшілеріне шетелдік делегацияларды қабылдауға, кеңестер, семинарлар,
салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге, сондай-ақ мемлекеттің ресми
делегацияларының шет елдердегі өкілдік мақсаттарына бөлінетін қаражат.
Өкілдік шығыстарға:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiмен көзделген
жағдайларда, iс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасына шақырылған
тұлғалардың тұруына және баратын пунктiне дейiнгi көлiктiк шығыстарына ақы
төлеуге;
<*>
2) ресми түстіктерге, кешкі астарға, кофе-брейктерге, фуршеттерге;
3) музыкалық сүйемелдеуге;
4) кәдесыйлар, ескерткіш сыйлықтар сатып алуға;
5) автокөліктік қызмет көрсетуге;
6) аудармашылардың қызметіне ақы төлеуге;
7) залды жалға алуға;
8) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі рұқсат еткен өзге
шығыстар жатады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.28. N 1115
қаулысымен.
P011115_
2. Республикалық бюджеттің өкілдік шығыстарға бөлінетін
қаражатын пайдаланудың тәртібі
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде және 2001 жылға арналған республикалық бюджетте өкілдік шығыстарға көзделген қаражат көлемде өкілдік шығыстарды талап ететін Іс-шаралардың жылдық жоспарын (бұдан әрі - Жоспар) жасайды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне келісуге ұсынады.

4. На основании Плана Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан осуществляется выделение средств на представительские расходы администраторам республиканских бюджетных программ в соответствии с нормами, утвержденными настоящим постановлением.
5. Решение о выделении средств на представительские расходы оформляется приказом Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
6. Обращения администраторов республиканских бюджетных программ о выделении средств из республиканского бюджета на представительские расходы рассматриваются Министерством иностранных дел Республики Казахстан при наличии:
1) обоснования необходимости проведения мероприятия;
2) программы пребывания официальной делегации;
3) рабочего плана подготовки и проведения мероприятий;
4) ожидаемого количества участников;
5) сметы расходов, с обоснованием каждой статьи расходов;
6) соответствующего мероприятия в Плане согласно пункту 3 настоящих Правил.
7. По представительским расходам, обозначенным в подпунктах 3), 4),
7) пункта 2 настоящих Правил, администраторами республиканских программ предоставляются подтверждающие документы с указанием стоимости услуг и реквизитов организации, предлагающей указанные услуги. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 28 августа 2001 г. N 1115 P011115_ .
8. Министерство финансов Республики Казахстан на основании приказа Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке вносит изменения в роспись республиканского бюджета:
при осуществлении представительских расходов на территории Республики Казахстан производит уменьшение плановых назначений по программе 42 "Представительские расходы" Министерства иностранных дел Республики Казахстан и увеличение плановых назначений по программе 23 "Проведение мероприятий за счет средств на представительские расходы"» соответствующего администратора республиканской бюджетной программы:
при осуществлении представительских расходов за пределами территории Республики Казахстан производит уменьшение плановых назначений по программе 42 "Представительские расходы" и увеличение плановых назначений по программе 23 "Проведение мероприятий за счет средств на представительские расходы" Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
9. Финансирование представительских расходов на территории Республики Казахстан производится в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан.
10. Выделение наличной иностранной валюты на представительские расходы при выезде за границу Президента и Премьер-Министра Республики Казахстан осуществляется в следующем порядке:
Для конвертации выделенных средств Министерство иностранных дел Республики Казахстан открывает валютный счет в управлении Казначейства города Астаны.
Центральный филиал Национального Банка Республики Казахстан по заявлению Управления казначейства города Астаны производит конвертацию иностранной валюты и зачисляет на его корреспондентский (валютный) счет.
Управление казначейства города Астаны на основании выписки Центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан производит зачисление иностранной валюты на валютный счет Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
Ежемесячно до 10-го числа Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет в управление Казначейства города Астаны заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц.
На основании принятого решения о выделении средств на представительские расходы Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет письмо в управление Казначейства города Астаны с указанием лица, входящего в состав официальной делегации для выдачи доверенности на получение наличной иностранной валюты. Управление Казначейства города Астаны выдает доверенность лицу, указанному в письме Министерства иностранных дел на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка города Астаны. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 28 августа 2001 г. N 1115 P011115_ .

4. Жоспардың негізінде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша осы қаулымен бекітілген нормаларға сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне өкілдік шығыстарға қаражат бөлуді жүзеге асырады.
5. Өкілдік шығыстарға қаражат бөлу туралы шешім Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің бұйрығымен ресімделеді.
6. Республикалық бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджеттен өкілдік шығыстарға қаражат бөлу туралы өтінімдерін:
1) іс-шараны өткізу қажеттілігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның болу бағдарламасы;
3) іс-шараларға дайындалудың және оларды өткізудің жұмыс жоспары;
4) қатысушылардың күтілетін саны;
5) шығыстардың әрбір бабының негіздемесімен бірге шығыстар сметасы;
6) осы Ереженің 3-тармағына сәйкес Жоспарда тиісті іс-шара болған жағдайда Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі қарайды.
7. Осы Ереженің 2-тармағының 3), 4), 7) тармақшаларында белгіленген өкілдік шығыстар бойынша республикалық бағдарламалардың әкімшілері көрсетілген қызметтерді ұсынатын ұйымдардың қызметтерiнiң құны мен деректемелерін көрсете отырып, растайтын құжаттарды ұсынады. <*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.28. N 1115
қаулысымен. P011115_
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бұйрығының негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджеттің жазбасына өзгерістер енгізеді:
Қазақстан Республикасының аумағында өкілдік шығыстарды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 42 "Өкілдік шығыстар" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды азайтуды және республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісінің 23 "Өкілдік шығыстарға арналған қаражаттың есебінен іс-шаралар өткізу" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды ұлғайтуды жүргізеді;
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде өкілдік шығыстарды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің 42 "Өкілдік шығыстар" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды азайтуды және 23 "Өкілдік шығыстарға арналған қаражаттың есебінен іс-шаралар өткізу" бағдарламасы бойынша жоспарлы арналуларды ұлғайтуды жүргізеді.
9. Қазақстан Республикасының аумағында өкілдік шығыстарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
10. Қазақстан Республикасының Президенті мен Премьер-Министрі шетелге шыққан кезде өкілдік шығыстарға қолма-қол шетелдік валюта бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бөлінген қаражатты айырбастау үшін Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Қазынашылық басқармасында валюталық есепшот ашады.
Астана қаласының Қазынашылық басқармасының өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң Орталық филиалы шетел валютасын айырбастауды жүзеге асырады және оның корреспонденттiк (валюталық) шотына аударады.
Астана қаласының Қазынашылық басқармасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Орталық филиалының үзiндi көшiрмесiнiң негiзiнде шетелдiк валютаны Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң валюталық есеп шотына аударады. <*>
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі ай сайын айдың 10-шы күніне дейін тиісті айға жоспарлы арналуларға бара-бар сомада келесі күнтізбелік айда қолма-қол шетелдік валютасын алуға Астана қаласының Қазынашылық басқармасына өтінім жолдайды;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі өкілдік шығыстарға қаражатты бөлу туралы қабылданған шешімнің негізінде шетелдік қолма-қол валютаны алуға арналған сенімхатты беру үшін ресми делегацияның құрамына кіретін адамды көрсете отырып, Астана қаласындағы Қазынашылық басқармасына хат жолдайды. Астана қаласындағы Қазынашылық басқармасы Сыртқы істер министрлігінің хатында көрсетілген адамға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалынан қолма-қол шетелдік валюта алуға арналған сенімхат береді.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.28. N 1115
қаулысымен. P011115_

3. Отчетность и контроль
11. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за расходованием средств, выделяемых на представительские расходы.
12. Администраторы республиканских бюджетных программ и лица, получившие средства на представительские расходы, должны предоставить в течение 5 дней после проведения мероприятий отчет об использовании выделенных средств за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего), включающий:
1) документ, подтверждающий фактическое количество участников проведенного мероприятия;
2) решение Министерства иностранных дел Республики Казахстан по иным расходам согласно подпункту 8) пункта 2 настоящих Правил;
3) подтверждающие документы (квитанции, счета-фактуры, накладные) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, заверенные печатью организации, реализовавшей соответствующие товары, работы и услуги;
4) (исключен)
5) лицо, подотчетное по средствам, выделяемым в порядке, определенном пунктом 10 настоящих Правил, в течение трех банковских дней возвращает на валютный счет Министерства иностранных дел Республики Казахстан сумму неиспользованных денег и представляет ему акт по расходам на представительские цели, утвержденный заместителем Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан при выезде за границу Президента Республики Казахстан и утвержденный заместителем Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан при выезде за границу Премьер-Министра Республики Казахстан, заверенный гербовой печатью, а также квитанцию о возврате наличных средств и приходный ордер Центрального филиала Национального Банка Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 28 августа 2001 г. N 1115 P011115_ .
13. Ответственность за целевое и эффективное использование средств, выделенных на представительские расходы, возлагается на получателя средств.
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от«28 марта 2001 года N 399
Нормы
представительских расходов <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства Рк от 28
августа 2001 г. N 1115
P011115_
.
___________________________________________________________________________
Наименование расходов           !     Стоимость в тенге
___________________________________________________________________________
1.  Расходы на проведение официальных
обедов, ужинов производятся для
делегаций из расчета на одного
человека в день                           до 6 500
2.  Буфетное обслуживание во время
переговоров, мероприятий
культурной программы на одного
человека в день, включая

3. Есеп беру және бақылау жасау
11. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі өкілдік шығыстарға бөлінетін қаражаттың жұмсалуына бақылау жасауды жүзеге асырады.
12. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен өкілдік шығыстарға арналған қаражатты алған адамдар, іс-шаралар өткізілгеннен кейін 5 күннің ішінде бірінші басшының (оны алмастыратын адамның) қолы қойылған:
1) өткізілген іс-шараға қатысушылардың іс жүзіндегі санын растайтын құжатты;
2) осы Ереженің 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің өзге де шығыстар жөніндегі шешімі;
3) сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызмет көрсетулердің тиісті тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді сатқан ұйымның мөрімен расталған құны мен көлемін көрсету арқылы растайтын құжаттарды (түбіртектерді, есеп-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды);
4) <*>
5) осы Ереженiң 10-тармағымен анықталған тәртiппен бөлiнетiн қаражат бойынша есеп беретiн тұлға үш банктiк күннiң iшiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң валюталық шотына пайдаланылмаған ақшаның сомасын қайтарады және оған Қазақстан Республикасы Президентiнiң шетелге шығуы кезiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары бекiткен және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң шетелге шығуы кезiнде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi Басшысының орынбасары бекiткен, елтаңбалық мөрмен расталған өкiлдiк
мақсаттарға арналған шығыстар жөнiндегi актiнi, сондай-ақ қолма-қол
қаражатты қайтару туралы түбiртектi және Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Орталық филиалының кiрiс ордерiн тапсырады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.28. N 1115
қаулысымен.
P011115_
13. Өкілдік шығыстарға бөлінген қаражаттың мақсатты және тиімді
пайдаланылуы үшін жауаптылық қаражатты алушыға жүктеледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 28 наурыздағы
N 399 қаулысымен
бекітілген
Өкілдік шығыстардың
Нормалары
ЕСКЕРТУ. Қосымша  өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.08.28. N 1115
қаулысымен.
P011115_
_______________________________________________________________________
Шығыстардың атауы                     ! Құны теңгемен
_______________________________________________________________________
1. Ресми түстіктерді, кешкі астарды беруге
арналған шығыстар делегация үшін күнінен бір
адамға арналған есеппен жүргізіледі                6 500-ге дейін
2. Аудармашыны және бірге жүрген адамдарды
қоса алғанда, келіссөздер, мәдени бағдарлама.

переводчика и сопровождающих лиц          до 1 040
3.  Оплата труда переводчика, не
состоящего в штате
государственного органа,
принимающего делегацию (в час)            до 700
4.  Автотранспортное обслуживание             до 700
___________________________________________________________________________
Примечание:
1. Расходы на обслуживание иностранных делегаций автомобильным транспортом предусматриваются в сметах расходов из расчета почасовой оплаты.
2. Во время обеда, ужина или другого аналогичного мероприятия,
связанного с официальным приемом иностранных делегаций, количество
участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество
участников со стороны иностранных делегаций.
3. При составе делегаций свыше 5 человек количество сопровождающих
лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию, должно определяться из
расчета 1 переводчик или сопровождающий не менее чем на 5 членов делегации.
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

лар іс-шаралары кезіндегі күніне бір адамға        1 040-қа дейін
арналған буфеттік қызмет көрсету
3. Делегацияны қабылдайтын мемлекеттік
органның штатында тұрмайтын аудармашының           700-ге дейін
еңбегіне ақы төлеу (сағатына)
4. Автокөліктік қызмет көрсету
<*>
700-ге дейін
______________________________________________________________________
Ескерту:
1. Шетелдік делегацияларға автокөлікпен қызмет көрсетуге арналған
шығыстар, сағаттық төлеу есебімен шығыстардың сметасында көзделеді.
2. Түстік, кешкі ас немесе шетелдік делегацияларды ресми қабылдауға
байланысты басқа да осы секілді іс-шаралар кезінде Қазақстан Республикасы
тарапынан қатысушылардың саны шетелдік делегациялардың тарапынан
қатысушылардың санынан аспауы тиіс.
3. Делегацияның құрамы 5 адамнан артық болған кезде делегацияға
қызмет көрсететін ілесіп жүретін адамдар мен аудармашылардың саны
делегацияның 5 мүшесіне 1 аудармашы немесе ілесіп жүруші есебімен
айқындалуы тиіс.
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.