О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2001 года N 401
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений
и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Парламенте
Республики Казахстан и статусе его депутатов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Конституционный закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Конституционный закон Республики Казахстан
"О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов"
Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 16 октября 1995 года Z952529_ "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 21, ст. 124; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 78; 1999 г., N 10, ст. 342) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3. На первой сессии Парламента в совместном заседании его Палат председательствует Президент Республики Казахстан. На заседаниях Сената и Мажилиса до избрания Председателя Сената и Председателя Мажилиса председательствуют соответственно Президент Республики и Председатель Центральной избирательной комиссии.";
2) статью 7 после слова "общего" дополнить словом "конституционного";
3) в статье 9:
пункт 1 после слова "общего" дополнить словом "конституционного";
пункт 7 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) подписывает постановления Парламента.";
пункт 8 после слова "общего" дополнить словом "конституционного";
пункт 9 дополнить словами "индивидуального характера";
4) пункт 2 статьи 10 дополнить предложением следующего содержания:
"В состав Бюро Мажилиса входит также руководитель каждой из фракций политических партий, избранных по единому общенациональному избирательному округу.";
5) пункт 2 статьи 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Депутаты Парламента, за исключением Председателей Палат и их заместителей, входят в состав только одного из постоянных комитетов Палат.";
6) статью 12 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 29 наурыз N 401
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының
мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы
Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңы
"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның
депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының
Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 16 қазандағы Конституциялық заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 21, 124-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 78-құжат; 1999 ж., N 10, 342-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 6-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Парламенттің бірінші сессиясында оның Палаталарының бірлескен
отырысында Қазақстан Республикасының Президенті төрағалық етеді. Сенат пен
Мәжіліс отырыстарында Сенат Төрағасы мен Мәжіліс Төрағасы сайланғанға
дейін тиісінше Республика Президенті және Орталық сауда комиссиясының
Төрағасы төрағалық етеді.";
2) 7-бапта "жалпы" деген сөзден кейін "конституциялық" деген сөзбен
толықтырылсын;
3) 9-бапта:
1-тармақ "жалпы" деген сөзден кейін "конституциялық" деген сөзбен
толықтырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Парламенттің қаулыларына қол қояды.";
8-тармақ "жалпы" деген сөзден кейін "конституциялық" деген сөзбен
толықтырылсын;
9-тармақ "бойынша" деген сөзден кейін "жеке сипаттағы" деген
сөздермен толықтырылсын:
4) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Мәжіліс Бюросының құрамына біртұтас жалпыұлттық сайлау округі бойынша сайланған әрбір саяси партия фракциясының басшысы да кіреді.";
5) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Палаталар төрағалары және олардың орынбасарларын қоспағанда, Парламент депутаттары Палаталардың тек бір ғана тұрақты комитетінің құрамына кіреді.";
6) 12-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. Рекомендации, принятые на парламентских слушаниях, учитываются при рассмотрении законопроектов.";
7) в статье 15:
пункт 3 дополнить словами "При этом, срок рассмотрения проекта законодательного акта не должен превышать шести месяцев со дня его регистрации в Мажилисе.";
пункт 4 дополнить словами "Заключение Правительства по таким законопроектам представляется в Парламент в месячный срок.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Инициатор законопроекта вправе отозвать его на любой стадии законодательного процесса до его принятия.";
8) в статье 17:
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "означающую, что Парламент должен рассмотреть данные законопроекты в первоочередном порядке в соответствии с последовательностью, установленной Президентом Республики. Срок рассмотрения таких законопроектов Парламентом не должен превышать одного месяца.";
подпункт 2) после слова "рассмотреть" дополнить словами "то есть принять";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Законопроекты, объявленные срочными, не могут быть отозваны субъектом права законодательной инициативы без согласия Президента.";
9) в статье 18:
пункт 1 после слова "общего" дополнить словом "конституционного";
в пункте 2:
после слова "общего" дополнить словами "установленного Конституцией";
после слов "в Мажилис" дополнить словами "где рассматриваются в месячный срок. Сенат вправе отозвать направленный в Мажилис законопроект в целях внесения в него дополнительных изменений и дополнений.";
дополнить словами "С предложениями согласительной комиссии, выработанными по статьям законопроекта, вызвавшим разногласия, должны согласиться обе Палаты. Срок согласительных процедур не может превышать одного месяца со дня образования согласительной комиссии.";
10) пункт 3 статьи 19 дополнить словами "за исключением случаев, когда Президент Республики обращается в Конституционный Совет о соответствии принятого Парламентом закона Конституции";
11) в статье 20:
пункт 2 после слова "общего" дополнить словами "установленного Конституцией";
в пункте 5:
после слова "общего" дополнить словами "установленного Конституцией";
после слов "по отдельным его статьям" дополнить словами "При этом, возражения считаются не преодоленными в целом, если хотя бы по одной из статей закона Парламент не смог подтвердить ранее принятую им редакцию.";
дополнить словами "Этот срок приостанавливается, если Президент Республики обратится в Конституционный Совет о соответствии принятого закона Конституции.";

"2-1. Парламенттік тыңдауларда қабылданған ұсынымдар заң жобаларын қарау кезінде ескеріледі.";
7) 15-бапта:
3-тармақ "Бұл ретте, заң актілерінің жобасын қарау мерзімі оны Мәжілісте тіркеген күннен бастап алты айдан аспауы тиіс." деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "Мұндай заң жобалары бойынша Үкіметтің қорытындысы Парламентке бір ай мерзімде ұсынылады." деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Заң жобасының бастамашысы ол қабылдағанға дейін заң шығару үрдісінің кез келген сатысында қайтарып алуға құқылы.";
8) 17-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша ", бұл парламенттің осы заң жобаларын Республикасы Президенті белгілеген рет-ретке сәйкес бірінші кезекті тәртіпте қарауы қажет екенін білдіреді. Мұндай заң жобаларын қарау мерзімі Парламентте бір айдан аспауы тиіс." деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "қарауы" деген сөзден кейін ", яғни қабылдауы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Шұғыл деп жарияланған заң жобаларын заң шығару бастамашылығы құқығының субъектісі Президенттің келісімінсіз кері қайтарып ала алмайды.";
9) 18-бапта:
1-тармақ "жалпы" деген сөзден кейін "конституциялық" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақта:
"жалпы" деген сөздің алдынан "Конституциямен белгіленген" деген сөздермен толықтырылсын;
"Мәжілісте жіберіледі." деген сөздерден кейін ", ол бір ай мерзімде қарайды. Сенат Мәжіліске жіберілген заң жобасын оған қосымша өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай сөздермен толықтырылсын:
"Заң жобасының келіспеушілік тудырған баптары бойынша келісім комиссиясы әзірлеген ұсыныстармен екі Палата да келісуі тиіс. Келісу рәсімдерінің мерзімі келісім комиссиясы құрылғаннан күннен бастап бір айдан аса алмайды.";
10) 19-баптың 3-тармағы "Осы" деген сөздің алдынан "Республика Президенті Парламент қабылдаған заңның Конституцияға сәйкестігі туралы Конституциялық Кеңеске жүгінгеннен басқа жағдайларда," деген сөздермен толықтырылып, "осы" деген сөз кіші әріппен жазылсын;
11) 20-бапта:
2-тармақ "жалпы" деген сөздің алдынан "Конституциямен белгіленген" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
"жалпы" деген сөздің алдынан "Конституциямен белгілеген" деген сөздермен толықтырылсын;
"еңсерілді деп саналады." деген сөздерден кейін "Бұл ретте, егер Парламент заңның баптарының біреуін бұрын өзі қабылдаған редакцияда қуаттай алмаса, қарсылық тұтасымен еңсерілмеді деп саналады." деген сөздермен толықтырылсын;
"Егер Республика Президенті қабылданған заңның Конституцияға сәйкестігі туралы Конституциялық Кеңеске жүгінсе, бұл мерзім тоқтатылады." деген сөздермен толықтырылсын;

12) пункт 1 статьи 23 после слова "общего" дополнить словами "установленного Конституцией";
13) в статье 24:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Депутат Парламента не связан каким-либо императивным мандатом, то
есть наказом или поручением избирателей, отчетом перед избирателями и
голосует в Парламенте по своему убеждению, руководствуясь
общегосударственными интересами.";
в пункте 4:
после слова "недееспособным" дополнить словами "прекращения
гражданства Республики Казахстан, реорганизации или ликвидации
политической партии, прекращения членства в политической партии, по списку
которой был избран депутат";
после слова "общего" дополнить словами "установленного Конституцией";
14) пункт 1 статьи 29 после слова "Бюро" дополнить словами "и
аппараты".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)

12) 23-баптың 1-тармағы "жалпы" деген сөздің алдынан "Конституциямен белгілеген" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 24-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Парламент депутаты қандай да болсын аманаты мандатпен, яғни сайлаушылардың аманатымен немесе тапсырмасымен, сайлаушылар алдында есеп берумен байланысты емес және Парламентте жалпымемлекеттік мүддені басшылыққа ала отырып, өз нанымы бойынша дауыс береді.";
4-тармақта:
"қабілетсіз деп танылған," деген сөздерден кейін "Қазақстан
Республикасының азаматтығын тоқтатқан, саяси партияның тізімі бойынша
депутат болып сайланған, саяси партия қайта ұйымдастырылған немесе
таратылған, саяси партияға мүшелігін тоқтатқан," деген сөздермен
толықтырылсын;
"жалпы" деген сөздің алдынан "Конституциямен белгілеген" деген
сөздермен толықтырылсын;
14) 29-баптың 1-тармағы "Бюролары" деген сөзден кейін "және
аппараттары" деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.