О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2001 года N 525
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О Национальном архивном фонде и архивах"
Внести в Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года
Z980326_
"О Национальном архивном фонде и архивах" (Ведомости Парламента
Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 435) следующие изменения и
дополнения:
1) в статье 1:
в подпункте 7) после слова "архив -" дополнить словом
"государственное";
дополнить подпунктами 15-1), 15-2) следующего содержания:
"15-1) документы по личному составу - комплекс документов, подтверждающих трудовую деятельность работников и сведения об отчислении денег на их пенсионное обеспечение;
15-2) пользователь архивных документов - физическое или юридическое
лицо, обращающееся к архивным документам для получения информации с целью
ее использования";
2) в статье 5:
пункт 1 дополнить словами "специальных государственных архивов,
библиотек, музеев,";
в подпункте 1) пункта 2 слова "министерств, государственных
комитетов, иных" исключить;
3) в статье 6:
пункт 3 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) устанавливает сроки хранения и порядок уничтожения документов,
не имеющих исторической и иной ценности и утративших практическое
значение.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Уничтожение документов организаций источников формирования и
пополнения Национального архивного фонда без согласования с уполномоченным
органом запрещается.";
4) в пункте 2 статьи 7:
в подпункте 1):
после слов "1917 года" дополнить словами "специальных государственных
архивах, государственных библиотеках и музеях";
слова "министерств, государственных комитетов, иных" исключить;
5) пункты 3 и 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. При реорганизации юридических лиц документы Национального
архивного фонда и по личному составу передаются в обработанном виде
правопреемникам.

"Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 19 сәуір N 525
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-МИнистрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
"Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 435-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
7-тармақшада "құқық берілген" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) жеке құрам бойынша құжаттар - қызметкерлердің еңбек қызметін және оларды зейнетақымен қамсыздандыруға арналған ақшаның аударылуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттар кешені;
15-2) мұрағаттық құжаттарды пайдаланушы - ақпаратты пайдалану мақсатында оны алу үшін мұрағат құжаттарына сүйенуші жеке немесе заңды тұлға";
2) 5-бапта:
1-тармақ "олардың филиалдарының" деген сөздерден кейін ", арнаулы мемлекеттік мұрағаттардың, кітапханалардың, мұражайлардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "министрліктердің, мемлекеттік комитеттердің, өзге де" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 6-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тарихи және өзге де құндылығы жоқ және практикалық мәнін жойған құжаттарды сақтау мерзімі мен жою тәртібін белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ұлттық мұрағат қорын қалыптастыру мен толықтыру көздері ұйымдарының құжаттарын уәкілетті органның келісімінсіз жоюға тыйым салынады.";
4) 7-баптың 2-тармағында:
1) тармақшада:
"1917 жылға дейін жасалған" деген сөздерден кейін "арнаулы мемлекеттік мұрағаттардағы, мемлекеттік кітапханалардағы және мұражайлардағы" деген сөздермен толықтырылсын;
"министрліктерінің, мемлекеттік комитеттерінің, өзге де" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 8-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған кезде Ұлттық мұрағат қоры мен жеке құрам бойынша құжаттар өңделген күйде құқық мұрагеріне өткізіледі.

4. При ликвидации юридических лиц решение о месте дальнейшего
хранения документов Национального архивного фонда и по личному составу
принимается ликвидационной комиссией или конкурсным управляющим по
согласованию с уполномоченным органом.";
6) пункт 2 статьи 11 исключить;
7) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"3. Архивные фонды, архивные коллекции, их части могут быть отнесены
в установленном законодательством порядке к объектам историко-культурного
наследия Республики Казахстан и включены в списки памятников истории и
культуры.";
8) в статье 13:
второе предложение пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обработка и передача документов Национального архивного фонда
производятся за счет сил и средств юридических лиц, передающих документы в
архивы, в соответствии с Правилами, утвержденными уполномоченным органом
Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
9) в пункте 5 статьи 15 после слова "ведомственными" дополнить словами
"и частными";
10) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Обязанности пользователей документами Национального
архивного фонда
Пользователи документами Национального архивного фонда обязаны:
1) обеспечивать сохранность используемых документов;
2) не допускать искажений и фальсификации текста использованных
документов;
3) при опубликовании документов указывать место их хранения и его
владельца.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)

4. Заңды тұлғалар таратылған жағдайда Ұлттық мұрағат қоры мен жеке
құрам бойынша құжаттарының одан әрі сақталатын орны туралы шешімді
уәкілетті органның келісімі бойынша таратушы комиссия немесе конкурстық
басқарушы қабылдайды.";
6) 11-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
7) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұрағаттық қорлар, мұрағаттық коллекциялар, олардың бөліктері
заңдарда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени
мұрасының объектілеріне жатқызылуы және тарих және мәдениет
ескерткіштерінің тізіміне енгізілуі мүмкін.";
8) 13-бапта:
1-тармақтың екінші сөйлемі алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын өңдеу және беру Қазақстан
Республикасының уәкілетті органы бекіткен Ережелерге сәйкес мұрағаттарға
құжаттарды беруші заңды тұлғалардың күші мен қаражаты есебінен
жүргізіледі.";
2-тармақ алынып тасталсын;
9) 15-баптың 5-тармағының үшінші сөйлеміндегі "ведомстволық" деген
сөзден кейін "және жеке меншік" деген сөздермен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын пайдаланушылардың
міндеттері
Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын пайдаланушылар:
1) пайдаланылған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
2) пайдаланылған құжаттардың мәтінін бұрмалау мен жалған өзгертулер
енгізуге жол бермеуге;
3) құжаттардағы жариялаған кезде олардың сақталу орнын және оның
иесін көрсетуге міндетті.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Жұманазарова А.Б.