О Программе освещения деятельности государственных органов Республики Казахстан на 2001 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2001 года N 712
В целях дальнейшего укрепления имиджа государственных органов Республики Казахстан и формирования единой системы информационно- пропагандистского обеспечения их деятельности Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу освещения деятельности государственных органов Республики Казахстан на 2001 год (далее - Программа).
2. Руководителям государственных органов Республики Казахстан обеспечить реализацию мероприятий, определенных Программой, и не позднее 3-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан информацию по их выполнению.
3. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять Правительству Республики Казахстан сводную информацию о выполнении заданий Программы.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 мая 2001 года N 712
Программа
освещения деятельности государственных органов
Республики Казахстан на 2001 год
1. Паспорт Программы
Наименование Программы              Программа освещения деятельности
государственных органов Республики
Казахстан на 2001 год
Основания для разработки            Поручение Руководителя Администрации
Президента Республики Казахстан от
14 июня 2000 года N 16-9/43 ДСП
"О мероприятиях, посвященных 10-летию
принятия Декларации о государственном
суверенитете и Конституционного закона
Z914400_
"О государственной
независимости Республики Казахстан"
Основной разработчик                Министерство культуры, информации и
общественного согласия Республики
Казахстан
Основные исполнители                Центральные и местные государственные
органы Республики Казахстан
Сроки реализации                    2001 год
Программы
Источники финансирования            Средства республиканского и местных
Программы                           бюджетов
2. Введение
Настоящая Программа разработана в целях укрепления позитивного имиджа государственных органов Республики Казахстан, создания единой системы информационно-пропагандистского обеспечения их деятельности, а также для развития мер, определенных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000- 2002 годы".
Следует отметить, что программа такого рода разрабатывается впервые, хотя до этого Министерством культуры, информации и общественного согласия РК была разработана Схема координации обмена информацией между Правительством, министерствами, аппаратами акимов и СМИ.
Данная Программа определяет комплекс основных информационно- пропагандистских мероприятий центральных и местных государственных органов Республики Казахстан на 2001 год, подходы и требования к их реализации.

Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін жария етудің 2001 жылға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 24 мамыр N 712
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының беделін одан әрі нығайту және олардың қызметін қамтамасыз етуде бірыңғай ақпараттық-насихаттық жүйені қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін жария етудің 2001 жылға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының басшылары Бағдарламада айқындалған іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және олардың орындалуы жөніндегі ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 3-ші күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігіне ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім
министрлігі Бағдарламадағы тапсырмалардың орындалуы туралы жиынтық
ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-ші күнінен кешіктірмей
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 24 мамырдағы
N 712 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін
жария етудің 2001-ші жылға арналған бағдарламасы
Астана, 2001 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы     Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының
2001-ші жылға арналған қызметін баспасөзде
жариялау бағдарламасы
Әзірлеуге негіздеме     Мемлекеттік егемендік туралы Декларацияның және
"Қазақстан Республикасы мемлекетінің тәуелсіздігі
туралы" Конституциялық заңы қабылдануының 10
жылдығына арналған іс-шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Президентінің Әкімшілігі Жетекшісінің
2000 жылғы 14 маусымдағы N 16-9/43 ДСП тапсырмасы
Негізгі әзірлеуші       Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және
қоғамдық келісім министрлігі
Негізгі орындаушылар    Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті
атқарушы органдары
Бағдарламаны іске       2001 жыл
асыру мерзімі
Бағдарламаны            Республикалық және жергілікті бюджеттердің
қаржыландыру көздері    қаражаттары
2. Кіріспе
Осы бағдарлама Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының жағымды имиджiн нығайту, олардың қызметiн ақпараттық-насихаттық қамтамасыз етудiң бiрыңғай жүйесiн құру мақсатында, сондай-ақ "2000-2002 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар Жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысында белгіленген шараларды дамыту үшiн әзiрленген.
Бұған дейiн Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi Yкімет және министрлiктер, әкiмдер аппараттары мен БАҚ-тардың арасындағы ақпарат алмасуды үйлестiрудiң Схемасын жасағанымен мұндай бағдарламаның алғаш әзiрленiп отырғанын атап өткен жөн.
Осы бағдарлама Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттік органдарының 2001 жылға арналған негiзгі ақпараттық-насихаттық iс-шараларының кешенiн айқындайды, оларды iске асырудың тәсілдерi мен талаптарын белгiлейдi.

3. Анализ современного состояния проблемы
В условиях дальнейшей демократизации общества, усложнения и расширения казахстанского информационного пространства проблема проведения единой государственной информационной политики, направленной на пропаганду достижений Казахстана в социально-экономической и политической сферах, приобретает исключительную актуальность. Возрастает роль информационно-пропагандистской работы государственных органов, их служб.
В последние годы Правительством Республики Казахстан разработан ряд мер по обеспечению эффективности указанной работы. К ним можно отнести План мероприятий по реализации программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ , в который вошли мероприятия по исполнению поручении Президента Республики Казахстан, вытекающих из его выступления 10 ноября 1999 года на церемонии принесения присяги вновь назначенными членами Правительства. График проведения пресс-конференций руководителями центральных исполнительных органов, утвержденный Первым заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан (N 4067 от 28 марта 2000 года) и его поручение руководителям министерств и ведомств о проведении в обязательном порядке встреч с представителями СМИ всех уровней во время рабочих поездок по регионам страны (N 4630 от
24 апреля 2000 года).
Для продолжения эффективной работы и обеспечения единства и
согласованности действий всех субъектов государственной информационной
политики следует осуществить комплекс мероприятий, направленный на
систематизацию и координацию деятельности пресс-служб и служб по связям с
общественностью центральных и местных органов власти и управления.
4. Цель и задачи Программы
Цель Программы:
- укрепление позитивного имиджа государственных органов Республики
Казахстан.
Задачи Программы:
- совершенствование нормативной правовой базы деятельности пресс-служб и служб по связям с общественностью государственных органов Республики Казахстан;
- осуществление комплекса организационных и практических мероприятий, направленных на формирование позитивного имиджа государственных органов Республики Казахстан;
- создание единой системы информационно-пропагандистского обеспечения деятельности государственных органов Республики Казахстан;
- выработка механизмов эффективного взаимодействия и координации информационно-пропагандистской деятельности центральных и местных государственных органов Республики Казахстан.
5. Основные направления и механизмы
реализации Программы

3. ПРОБЛЕМАНЫҢ ҚАЗIРГI ЖАЙ-КҮЙІН ТАЛДАУ
Қоғамның одан әрi демократияландырылуы, қазақстандық ақпараттық кеңiстiктiң күрделенуi және кеңейуi жағдайында әлеуметтiк-экономикалық және саяси салалардағы Қазақстан жетiстiктерiн насихаттауға бағытталған бiрыңғай мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргiзу проблемасы мейлiнше өзектi сипат алуда. Мемлекеттiк органдардың, олардың қызметтерiнiң ақпараттық-насихаттық жұмысының рөлi артуда.
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасы Yкiметi аталған жұмыстың тиiмділігін қамтамасыз ету жөнiнде бiрқатар шаралар әзiрледi. Оларға Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған Iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын жатқызуға болады, оған Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 10 қарашада жаңадан тағайындалған Үкімет мүшелерінің ант қабылдау рәсімі барысында сөйлеген сөзінен туындайтын тапсырмаларын орындау жөніндегі іс-шаралар, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары бекіткен (2000 жылғы 28 наурыздағы N 4067) орталық атқарушы органдар басшыларының баспасөз-мәслихаттарын өткізу кестесі және елдің аймақтарына жұмыс сапарлары кезіндегі барлық деңгейдегі БАҚ өкілдерімен міндетті түрде кездесулер өткізу туралы оның министрліктер мен ведомстволардың басшыларына берген тапсырмасы (2000 жылғы 24 сәуірдегі N 4630) енгізілді.
Нәтижелі жұмысты жалғастыру және мемлекеттік ақпараттық саясаттағы
барлық субъектілердің іс-қимылдарының бірыңғайлығы мен үйлесімділігін
қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының
баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерінің жұмысын бір жүйеге
салуға және үйлестіруге бағытталған іс-шаралар кешені жүзеге асырылуы тиіс.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты:
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының беделін нығайту.
Бағдарламаның міндеттері:
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтері жұмысының нормативтік құқықтық базасын жетілдіру;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының беделін
қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар
кешенін жүзеге асыру;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін
ақпараттық-насихаттық қамтамасыз етудің бірыңғай жүйесін құру;
- Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы
органдарының ақпараттық-насихаттық қызметтерін үйлестіру және өзара тиімді
іс-қимыл жасауының тетіктерін әзірлеу.
5. БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГIЗГI
ТЕТІКТЕРI МЕН БАҒЫТТАРЫ

5.1. Принятие необходимых нормативных правовых и ведомственных актов
В целях реализации настоящей Программы центральным и местным государственным органом Республики Казахстан необходимо принять соответствующие нормативные правовые, а также иные акты, направленные на:
- создание комплексной системы информационно-пропагандистского обеспечения деятельности государственных органов;
- создание устойчивой системы по связям с общественностью, разъяснению деятельности государственных органов;
- материально-техническое и финансовое обеспечение информационно-пропагандистской деятельности государственных органов;
- кадровое укрепление пресс-служб и служб по связям с общественностью государственных органов.
Прежде всего, необходимо завершить процесс создания пресс-служб и служб по связям с общественностью государственных органов по всей властной вертикали. В каждом государственном органе должны быть предусмотрены структуры или штатные единицы, в функции которых будут входить вопросы информирования общественности и средств массовой информации о их деятельности, координация процессов взаимодействия и сотрудничества между ними и СМИ, непосредственное осуществление информационно-пропагандистской деятельности.
Важным аспектом нормативно-правового обеспечения деятельности пресс-служб государственных органов является закрепление их количественного состава:
для министерств и акиматов областей - отделы, не менее 4 человек;
для республиканских ведомств, иных государственных органов, кадровая численность которых не превышает 100 сотрудников - секторы, не менее 2-х человек;
для местных органов - штатная единица пресс-секретаря.
При этом необходимо на нормативном правовом уровне определить, что пресс-службы и службы по связям с общественностью центральных и местных государственных органов должны быть наделены функцией координации деятельности аналогичных нижестоящих структур.
Следует обеспечить регулярное принятие графиков выступлений (брифингов, пресс-конференций) первых руководителей государственных органов, календарные и событийные медиа-планы по освещению их деятельности, определен конкретный механизм контроля и отчетности по ним.
Программа поэтапной демократизации и либерализации общественной жизни предполагает изменение механизмов сотрудничества государственных органов со средствами массовой информации. Одним из ее ключевых элементов является система размещения государственного заказа на проведение государственной информационной политики через печатные и электронные СМИ, которая уже доказала свою эффективность.
В этой связи необходимо разработать и принять программы поэтапной реорганизации региональных государственных средств массовой информации с постепенным преобразованием их в акционерные общества. Первым шагом в этом направлении могло бы стать создание региональных проектов по переходу на государственный заказ для областных и районных (городских) государственных СМИ. Аппараты акимов различных уровней должны разрабатывать региональные проекты государственного заказа по реализации государственной информационной политики с учетом общегосударственных подходов к информационно-пропагандистской работе, особенностей каждого конкретного региона. Предоставление права получения государственного заказа должно осуществляться открыто и гласно через тендеры. Государственные органы могут планировать и осуществлять финансирование отраслевых информационных кампаний в СМИ за счет средств республиканского и местного бюджетов.
Программа информационно-пропагандистской деятельности государственных органов должна предусматривать создание и функционирование устойчивых связей с общественностью, включая формирование информационно- пропагандистских групп, регулярные встречи с широкой общественностью (встречи в коллективах и предприятиях, посещение населенных пунктов, приемы граждан), работу с целевыми группами (консультативные советы, "круглые столы", советы старейшин, экспертные советы, клубы редакторов СМИ и так далее).
Государственные органы должны принять необходимые решения, согласно которым будет определен порядок постоянного информирования общественности о принимаемых ими ключевых решениях (проведение пресс-конференций, распространение пресс-релизов и пресс-пакетов, организация пресс-туров, адресные рассылки целевым аудиториям, создание постоянных веб-сайтов в сети Интернет и так далее). Этим же решением должен быть определен перечень и формат обязательной для распространения информации (пресс-релизы, пресс-пакеты, календари мероприятий, иные информационно- справочные материалы), созданы единые общедоступные базы данных.
Руководители государственных органов должны принять соответствующие меры по материально-техническому и финансовому обеспечению пресс-служб, служб по связям с общественностью, информационно-пропагандистских групп, информационных центров.
На республиканском и региональном уровнях должен быть создан механизм постоянного повышения квалификации сотрудников пресс-служб и служб по связям с общественностью, обмена позитивным опытом, научно-методического обеспечения их деятельности. Необходимо принять меры по разработке отечественных учебников и программ по информационным и РR-технологиям для вузов, готовящих специалистов по связям с общественностью. Для координации информационно-пропагандистской деятельности государственных органов необходимо продолжить практику проведения семинаров для пресс-секретарей и ответственных за связи с общественностью при Министерстве культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.

5.1. Қажеттi нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдау
Қазақстан Республикасының орталық және жергілiктi мемлекеттiк
органдары осы бағдарламаны iске асыру мақсатында:
- мемлекеттiк органдардың қызметтерiн қамтамасыз етудiң
ақпараттық-насихаттық кешендi жүйесiн құруға;
- жұртшылықпен байланыстың, мемлекеттiк органдардың қызметiне
түсiнiктеме беру жөнiндегi тұрақты жүйенi құруға;
- мемлекеттiк органдардың ақпараттық-насихаттық қызметiн материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуге;
- мемлекеттiк органдардың баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерiн кадрлармен нығайтуға бағытталған тиiстi нормативтiк құқықтық кесімдердi, сондай-ақ өзге де шешiмдердi қабылдауы қажет.
Ең алдымен, төменнен жоғарыға дейiнгi мемлекеттiк органдардың баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерiн құру процесiн аяқтау қажет. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда, функцияларына жұртшылықты және бұқаралық ақпарат құралдарын тиiстi органдардың жұмыстары туралы хабардар ету, осы органдар және БАҚ-тардың арасында өзара iс-қимыл жасау мен ынтымақтастық процестерiн үйлестiру ақпараттық-насихаттық қызметтi тiкелей жүзеге асыру мәселелерi кiретiн құрылымдар немесе штат бiрлiктерi құрылуы тиiс.
Бұл ретте, орталық және жергiліктi атқарушы органдардың баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерiнiң санын нормативтiк құқықтық деңгейде анықтау қажет:
министрлiктер және облыс әкiмшілiктерi үшiн - 4 адамнан кем емес бөлiм;
кадрлық саны 100 қызметкерден аспайтын республикалық ведомстволар мен басқа да мемлекеттiк органдар үшiн - 2 адамнан кем емес сектор;
жергiлiктi органдар үшiн - штат кестесiндегi баспасөз хатшысының бiрлiгi.
Орталық және жергілiктi атқарушы органдардың баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерi олардан төменгі ұйымдардан осындай құрылымдарының жұмысын үйлестіру функцияларына ие болу керек.
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының сөздерінің (брифингтерінің, баспасөз-мәслихаттарының) кестесі, олардың қызметтерін жария етудің күнтізбелік және оқиғалық медиа-жоспарларын жүйелi қабылдауды қамтамасыз ету, оларды бақылау мен есеп берудiң нақты тетiктерiн айқындау қажет.
Қоғам өмiрiн кезең кезеңiмен демократияландыру және ырықтандыру бағдарламасы мемлекеттік органдар мен бұқаралық ақпарат құралдары арасындағы қарым-қатынастардың тетiктерiнiң өзгеруi керектiгiн меңзейдi. Оның шешушi элементтерiнiң бiрi, мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзуде өзiнiң тиiмдiлiгiн дәлелдеген, басылымдар және электронды БАҚ-тар арқылы мемлекеттiк тапсырысты орналастыру жүйесi болып табылады.
Осыған байланысты аймақтық мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарын акционерлік қоғамдар етіп қайта құра отырып, оларды кезең-кезеңiмен қайта ұйымдастыру бағдарламасын қабылдау қажет. Облыстық және аудандық (қалалық) мемлекеттiк БАҚ-тар үшiн мемлекеттiк тапсырысқа көшу жөнiндегi аймақтық жобалар жасау бұл бағыттағы алғашқы қадам болып табылар едi. Түрлi деңгейдегi әкiмдер аппараттары, ақпараттық-насихаттық жұмысқа жалпымемлекеттiк көзқараспен келудi, әрбiр нақты аймақтың ерекшелiктерiн ескере отырып, мемлекеттiк ақпараттық саясатты iске асыру жөнiндегi мемлекеттiк тапсырыстың аймақтық жобаларын әзiрлеуi тиiс. Мемлекеттiк тапсырысты алуға құқық беру тендер арқылы ашық және жариялылық жағдайында жүргiзiлуi тиiс. Мемлекеттiк органдар БАҚ-тардағы салалық ақпараттық науқандарды республикалық және жергiлiктi бюджеттер есебiнен қаржыландыруды жоспарлай және жүзеге асыра алады.
Мемлекеттiк органдардың ақпараттық-насихаттық қызмет бағдарламасы ақпараттық-насихаттық топтарды құруды, қалың жұртшылықпен (ұжымдардағы және кәсiпорындардағы кездесулер, елдi мекендерге бару, азаматтарды қабылдау) тұрақты кездесулер өткiзудi, мақсатты топтармен (консультациялық кеңестерi, "дөңгелек столдар", ақсақалдар кеңесi, сарапшылар кеңесі, БАҚ редакторларының клубы және т.б.) қоса алғанда, жұртшылықпен тұрақты байланыс орнатып, жұмыс iстеудi көздеуi тиiс.
Орталық және жергілiктi атқарушы органдар өздерi қабылдайтын түйіндi шешiмдер туралы (баспасөз конференцияларын өткiзу, баспасөз релиздерi және баспасөз пакеттерiн тарату, баспасөз турларын ұйымдастыру, мақсатты аудиторияларға мекен жайлары бойынша жiберу, Интернет желiсiнде тұрақты веб-сайттар құру және т.б.) жұртшылыққа тұрақты ақпараттар беру тәртiбiн анықтайтын қажетті нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдаулары тиiс. Осы шешiммен, сондай-ақ таратылуға мiндеттi ақпараттың тiзбесi мен форматы анықталуы (баспасөз-релиздерi, баспасөз-топтамалары, iс-шаралар жоспарлары, басқа да ақпараттық-анықтамалық материалдар), жалпы жұрт қол жеткiзе алатын бiрыңғай дерекқор құрылуы тиiс.
Мемлекеттiк органдар басшылары баспасөз қызметтерiн, жұртшылықпен байланыс қызметтерiн, ақпараттық-насихаттық топтарды, ақпарат орталықтарын материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету жөнiнде тиiстi шараларды қабылдауы тиiс.
Республикалық және аймақтық деңгейлерде баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтерi қызметкерлерiнiң кәсiби бiлiктiлiгiн тұрақты арттыру, оң тәжiрибемен алмасу, олардың қызметiн ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету тетiгi жасалуы тиiс. Жұртшылықпен байланыс жөнiнде мамандар даярлайтын жоғары оқу орындары үшiн ақпараттық және РR-технологиялары отандық бағдарламалар мен оқулықтар әзiрлеу жөнiнде шаралар қабылдау қажет. Мемлекеттiк органдардың ақпараттық-насихаттық қызметiн үйлестiру үшiн Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi жанында ұйымдастырылып жүрген баспасөз хатшылары және жұртшылықпен байланыс үшiн жауапты адамдарға арналған семинарлар өткізу практикасын жалғастыру қажет.

5.2. Механизмы реализации Программы
Программа направлена на создание единой системы информационно-пропагандистской деятельности государственных органов Республики Казахстан, укрепление имиджа государственной власти и государства в целом.
Для реализации Программы разработан План, в котором определены
конкретные меры по исполнению намеченных направлений работы, персональная
ответственность за своевременное и качественное выполнение которых
возлагается на руководителей государственных органов Республики Казахстан.
6. Ресурсное обеспечение программы
Программа будет реализована за счет средств республиканского и
местных бюджетов, предусмотренных на эти цели. Для реализации Программы
могут быть привлечены гранты международных финансовых организаций или
стран доноров.
7. Ожидаемые результаты
В результате осуществления Программы:
- будет заложена основа для создания единой системы информационно-пропагандистской работы государственных органов на республиканском и местном уровнях;
- улучшится необходимая нормативная правовая база информационно-пропагандистской деятельности государственных органов, работы пресс-служб и служб по связям с общественностью;
- повысится эффективность работы пресс-служб и служб по связям с
общественностью государственных органов Республики Казахстан;
- будет обеспечена открытость и "прозрачность" деятельности
государственных органов Республики Казахстан и принимаемых ими решений по
основным волнующих общество вопросам;
- повысится уровень информированности населения о деятельности
государственных органов Республики Казахстан по решению волнующих общества
социально-экономических и иных проблем.
8. План мероприятий по реализации Программы
освещения деятельности государственных органов
Республики Казахстан на 2001 год
___________________________________________________________________________
N !        Мероприятие      ! Форма       ! Срок       !    Ответственные
п/п!                         ! реализации  ! исполнения !
___________________________________________________________________________
1 !               2         !     3       !      4     !         5
---------------------------------------------------------------------------
1   Утвердить График         Информация     Раз в        МКИОС,
выступлений (брифингов)  Правительству  полугодие    центральные
в СМИ руководителей      Республики                  государственные
центральных и местных    Казахстан                   органы,акимы
государственных органов                              областей,
гг. Астаны
и Алматы
2   Утвердить График         Проект         Раз в        Отдел
выступлений, пресс-      распоряжения   полугодие    правительственной
конференций Премьер-     Премьер-                    информации
Министра Республики      Министра                    Канцелярии
Казахстан                Республики                  Премьер-Министра
Казахстан
3   Утвердить программы      Информация     Май          МКИОС,
освещения деятельности   Правительству               центральные
центральных и местных    Республики                  государственные
государственных органов  Казахстан                   органы, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
4   Завершить процесс соз-   Информация     Декабрь      МКИОС,центральные
дания пресс-служб или    Правительству               государственные
введения должности       Республики                  органы, акимы
пресс-секретарей в       Казахстан                   областей,
структурах центральных                               гг. Астаны и
и местных государственных                            Алматы
органах Республики
Казахстан, принять меры
по их кадровому
и материально-техническому
укреплению
5   Обеспечить аккредитацию  Информация     Май          МИД, МКИОС
ведущих отечественных и  Правительству
зарубежных СМИ в         Республики
центральных              Казахстан
государственных органах,
приглашать их на
ключевые и рабочие
заседания
6   Обеспечить широкое       Информация     Ежеквартально МКИОС, Центр
информирование средств   Правительству                экономической
массовой информации,     Республики                   информации
информационных агентств  Казахстан                    Правительства
о принимаемых                                         РК, центральные
центральными                                          государственные
государственными органами                             органы, акимы
ключевых решениях,                                    областей,
нормативных правовых                                  гг. Астаны и
актах                                                 Алматы
7   Рассмотреть вопрос об     Информация    Сентябрь      МКИОС, МФ, МТК,
открытии                  Правительству               центральные
веб-сайтов центральных и  Республики                  государственные
местных государственных   Казахстан                   органы, акимы
органов во всемирной                                  областей,
сети "Интернет"                                       гг. Астаны
и Алматы
8    Обеспечить регулярную     Информация    Июль,         МКИОС, Центр
рассылку информационных   Правительству декабрь       экономической
материалов о              Республики                  информации
деятельности центральных  Казахстан                   Правительства
и местных государственных                             РК, центральные
органов по электронной                                органы, акимы
почте средствам массовой                              областей,
информации,                                           гг. Астаны
информационным агентствам,                            и Алматы
международным организациям
9    Проводить регулярное      Информация    Июль,декабрь  МКИОС,
обучение руководителей    Правительству               центральные
пресс-служб и служб по    Республики                  государственные
связям с общественностью  Казахстан                   органы, акимы
центральных и местных                                 областей,
государственных органов                               гг. Астаны и
Алматы
10   Постоянно пополнять       Информация    Июль,         МКИОС
единый банк данных об     Правительству ноябрь
электронных адресах       Республики
центральных и местных     Казахстан
исполнительных органов,
телефонах и факсах
пресс-служб
11   Подготовить конкретные    Информация    Июль          МКИОС, Агентство
предложения по схеме      Правительству               по статистике,
обеспечения сайтов        Республики                  центральные
государственных органов   Казахстан                   государственные
объективной информацией                               органы
о Казахстане, включая
статистические и иные
информационные данные
12   Выпускать специальные     Информация    Декабрь       МКИОС,
информационные и          Правительству               центральные
имиджевые издания о       Республики                  государственные
состоянии отраслей        Казахстан                   органы, акимы
экономики и областей,                                 областей,
предусмотрев при этом                                 гг. Астаны и
их предоставление                                     Алматы
наиболее крупным СМИ,
информационным
агентствам,
международным
организациям, зарубежным
посольствам Казахстана
13   Предусмотреть в            Проект      Сентябрь        МОН
государственном заказе     нормативного
на подготовку и обучение   правового акта
специалистов в ВУЗ-ах,
введение специальных
учебных программ,
спецкурсов по
информационным и РR-
технологиям
14   Проводить конкурсы на      Информация   Сентябрь       МОН
подготовку                 Правительству
специализированных         Республики
исследований, учебных      Казахстан
программ и учебников по
информационным и PR-
технологиям для ВУЗов
15   Проводить постоянный       Информация     Июль,          МКИОС,
анализ эффективности       Правительству декабрь        центральные
работы пресс-служб         Республики                  государственные
и служб по связям с        Казахстан                   органы,
общественностью                                        акимы областей,
государственных органов                                гг. Астаны
Республики Казахстан                                   и Алматы
16   Продолжить практику        Информация   Ноябрь         МКИОС,
выездов межведомственных   Правительству               центральные
информационно-             Республики                  государственные
пропагандистских групп     Казахстан                   органы, акимы
в регионы страны                                       областей,
гг. Астаны
Алматы
17   Разработать                Информация   Декабрь        МКИОС,
региональные программы     Правительству               акимы областей,
поэтапной приватизации     Республики                  гг. Астаны
и акционирования основных  Казахстан                   и Алматы
региональных               об утвержденных
государственных СМИ        программах
18   Принять меры по переходу   Информация   Декабрь        МКИОС,
на размещение              Правительству               акимы областей,
государственного           Республики                  гг. Астаны и
заказа на проведение       Казахстан                   Алматы
информационной политики    о решениях
через региональные СМИ     акимов
19   Принять меры по            Информация    Сентябрь      МКИОС,
размещению госзаказа на    Правительству               акимы областей,
проведение исследований    Республики                  гг. Астаны
независимых и авторитетных Казахстан                   и Алматы
служб изучения
общественного мнения
20   Рассмотреть вопрос         Информация    Май           МКИОС, акимы
о создании специальных     Правительству               областей,
информационных центров     Республики                  гг. Астаны
с целью координации        Казахстан                   и Алматы
деятельности пресс-служб   о решениях
и служб по связям с        акимов
общественностью местных
государственных органов
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

5.2. Бағдарламаны iске асыру тетiктерi
Бағдарлама Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының ақпараттық-насихаттық қызметiнiң бiрыңғай жүйесiн құруға, мемлекеттiк өкiмет пен тұтас алғанда, мемлекеттiң беделiн нығайтуға бағытталған.
Бағдарламаны іске асыру үшiн Iс-шаралар жоспары әзірленіп, олардың уақытылы және сапалы орындалуы үшін жеке жауапкершілік Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары басшыларына жүктелген, онда жұмыстардың белгіленген бағыттарын орындау жөнінде нақты шаралар белгіленген.
6. БАҒДАРЛАМАНЫ РЕСУРСТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Бағдарлама республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаттары есебінен іске асырылады. Бағдарламаны іске асыруға халықаралық қаржы ұйымдарының немесе донор елдердің гранттары тартылуы мүмкін.
7. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде:
- республикалық және жергілікті деңгейлерде мемлекеттік органдардың ақпараттық-насихаттық қызметінің бірыңғай жүйесін құру үшін негіз қаланатын болады;
- мемлекеттік органдардың ақпараттық-насихаттық қызметінің қажетті нормативтік құқықтық базасы, баспасөз және жұртшылықпен байланыс қызметтердің жұмысы жақсарады;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының баспасөз және
жұртшылықпен байланыс жөніндегі қызметтері жұмысының тиімділігі артады;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының қызметі мен
олардың қоғамдық маңызы бар мәселелер бойынша шешімдер қабылдау жөніндегі
қызметінің ашықтығы және "мөлдірлігі" қамтамасыз етіледі;
- Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көкейкесті
әлеуметтік-экономикалық және басқа да мәселелерді шешу жөніндегі қызметі
туралы халықтың ақпараттану деңгейі көтеріледі.
8. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТІН
ЖАРИЯ ЕТУДІҢ 2001 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН БАҒДАРЛАМАСЫН ІСКЕ АСЫРУ
ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАРДЫҢ ЖОСПАРЫ
---------------------------------------------------------------------------
N !      Іс шара        !Іске асыру нысаны! Орындау   !   Жауаптылар
п/п!                     !                 ! мерзімі   !
---------------------------------------------------------------------------
1  Орталық және           Қазақстан         жарты жылда МАҚКМ, орталық
жергілікті атқарушы    Республикасының   бір рет     атқарушы органдар,
органдар басшыларының  Үкіметіне ақпарат             облыстардың, Астана
БАҚ-да сөйлейтін                                     және Алматы
сөздерінің                                           қалаларының
(брифингтерінің)                                     әкімдері
кестесін бекіту
2  Қазақстан Республикасы Қазақстан         жарты жылда Премьер-Министр
Премьер-Министрінің    Республикасының   бір рет     Кеңсесінің
сөйлейтін сөздерінің,  Премьер-Министрі              Үкіметтік ақпарат
баспасөз-мәслихаттар.  өкімінің жобасы               бөлімі
ының кестесін бекіту
3  Орталық және           Қазақстан         мамыр       МАҚКМ, орталық
жергілікті атқарушы    Республикасының               атқарушы органдар,
органдардың қызметін   Үкіметіне ақпарат             облыстардың, Астана
жария етудің                                         және Алматы
бағдарламаларын                                      қалаларының
бекіту                                               әкімдері
4  Қазақстан Республика.  Қазақстан         Желтоқсан   МАҚКМ, орталық
сының орталық және     Республикасының               атқарушы органдар,
жергілікті атқарушы    Үкіметіне ақпарат             облыстардың, Астана
органдарда баспасөз                                  және Алматы
қызметін құру немесе                                 қалаларының
баспасөз хатшысы                                     әкімдері
лауазымын енгізу
процесін аяқтау,
оларды кадрлық және
материалдық-техникалық
нығайту жөнінде
шаралар қабылдау
5  Орталық атқарушы        Қазақстан        Мамыр       СІМ, МАҚКМ
органдарда отандық      Республикасының
және шетелдік БАҚ-ды    Үкіметіне
тіркеуді қамтамасыз     ақпарат
ету, оларды түйінді
және жұмыс
мәжілістеріне шақыру
6  Орталық атқарушы        Қазақстан        Тоқсан      МАҚКМ, ҚР
органдар қабылдаған     Республикасының  сайын       Үкіметінің
түйінді шешімдер туралы Үкіметіне                    Экономикалық
бұқаралық ақпарат       ақпарат                      ақпарат орталығы,
құралдарын, ақпарат                                  орталық атқарушы
агенттіктерін кеңінен                                органдар,
хабарландыруды                                       облыстардың, Астана
қамтамасыз ету                                       және Алматы
қалаларының
әкімдері
7  "Интернет" дүниежүзілік Қазақстан        Қыркүйек    МАҚКМ, ҚМ, ККМ
жүйесінде орталық және  Республикасының              орталық атқарушы
жергілікті атқарушы     Үкіметіне                    органдар,
органдардың веб-сайт.   ақпарат                      облыстардың, Астана
тарын ашу туралы                                     және Алматы
мәселені қарау                                       қалаларының
әкімдері
8  Электронды почта арқылы Қазақстан        Шілде,      МАҚКМ, ҚР
бұқаралық ақпарат       Республикасының  желтоқсан   Үкіметінің
құралдарына, халық.     Үкіметіне                    Экономикалық
аралық ұйымдарға,       ақпарат                      ақпарат орталығы,
орталық және жергілікті                              орталық атқарушы
атқарушы органдардың                                 органдар,
қызметтері туралы                                    облыстардың, Астана
ақпараттық материалдарды                             және Алматы
тұрақты жіберіп отыруды                              қалаларының
қамтамасыз ету                                       әкімдері
9  Орталық және жергілікті Қазақстан        Шілде,      МАҚКМ,
атқарушы органдардың    Республикасының  желтоқсан   орталық атқарушы
баспасөз және жұртшы.   Үкіметіне                    органдар,
лықпен байланыс қызмет. ақпарат                      облыстардың, Астана
терінің басшыларын                                   және Алматы
тұрақты оқытуды                                      қалаларының
жүргізу                                              әкімдері
10 Орталық және жергілікті Қазақстан        Шілде,      МАҚКМ
атқарушы органдардың    Республикасының  қараша
электрондық мекен-      Үкіметіне
жайлары, баспасөз       ақпарат
қызметтерінің телефон.
дары және факстері
туралы мәліметтермен
біртұтас деректер
банкін тұрақты
толықтырып отыру
11 Атқарушы органдар       Қазақстан        Шілде       МАҚКМ, Статистика
сайттарын Қазақстан     Республикасының              жөніндегі агенттік,
туралы, статистикалық   Үкіметіне                    орталық атқарушы
және басқа да ақпарат.  ақпарат                      органдар
тық деректерді қамтып,
ақиқатты мәліметтермен
қамтамасыз етудің
схемасы бойынша нақты
ұсыныстар дайындау
12 Облыстардың және эконо. Қазақстан        Желтоқсан   МАҚКМ,
мика салаларының жағ.   Республикасының              орталық атқарушы
дайлары туралы арнайы   Үкіметіне                    органдар,
ақпараттық және бедел   ақпарат                      облыстардың, Астана
жасайтын басылымдар                                  және Алматы
шығару, БАҚ-ға, ақпарат                              қалаларының
агенттіктеріне,                                      әкімдері
халықаралық ұйымдарға,
Қазақстанның шетел
елдердегі елшілеріне
берілуін көздеу
13 Жоғары оқу орындарында  Нормативтік      Қыркүйек    БҒМ
мамандарды даярлауға    құқықтық
және оқытуға берілетін  кесімнің
мемлекеттік тапсырысқа  жобасы
арнайы оқу бағдарлама.
ларын, ақпараттық және
РR-технологиялар
жөнінде арнайы
курстарды енгізуді
көздеу
14 Жоғары оқу орындары     Қазақстан        Қыркүйек    БҒМ
үшін арнайы зерттеулер, Республикасының
оқу бағдарламаларын,    Үкіметіне
ақпараттық және         ақпарат
РR-технологиялар
жөнінде оқулықтар мен
оқу бағдарламаларын
дайындауға конкурстар
өткізу
15 Қазақстан Республикасы  Қазақстан        Шілде,      МАҚКМ,
атқарушы органдарының   Республикасының  желтоқсан   орталық атқарушы
баспасөз және жұртшы.   Үкіметіне                    органдар,
лықпен байланыс қызмет. ақпарат                      облыстардың, Астана
тері жұмысының тиімді.                               және Алматы
лігіне тұрақты талдау                                қалаларының
жасау                                                әкімдері
16 Елдің аймақтарына       Қазақстан        Қараша      МАҚКМ,
ведомствоаралық ақпа.   Республикасының              орталық атқарушы
раттық-насихаттық       Үкіметіне                    органдар,
топтардың сапарға шығу  ақпарат                      облыстардың, Астана
практикасын жалғастыру                               және Алматы
қалаларының
әкімдері
17 Негізгі аймақтық мемле. Бекітілген       Желтоқсан   МАҚКМ,
кеттік БАҚ-тарды жеке.  бағдарлама                   орталық атқарушы
шелендірудің және ак.   туралы                       органдар,
ционерлендірудің кезең. Қазақстан                    облыстардың, Астана
дік аймақтық бағдарла.  Республикасының              және Алматы
маларын әзірлеу         Үкіметіне                    қалаларының
ақпарат                      әкімдері
18 Аймақтық БАҚ-тар арқылы Әкімдердің       Желтоқсан   МАҚКМ,
мемлекеттік ақпараттық  шешімі                       облыстардың, Астана
саясат жүргізуге мем.   туралы                       және Алматы
лекеттік тапсырысты     Қазақстан                    қалаларының
орналастыруға көшу      Республикасының              әкімдері
жөніндегі шаралар       Үкіметіне
қабылдау                ақпарат
19 Қоғамдық пікірді зерт.  Қазақстан        Қыркүйек    МАҚКМ,
тейтін тәуелсіз және    Республикасының              облыстардың, Астана
беделді қызмет орын.    Үкіметіне                    және Алматы
дарына арнайы зерттеу.  ақпарат                      қалаларының
лер жүргізуге мемлекет.                              әкімдері
тік тапсырысты орналас.
тыруға қажетті шара.
ларды қабылдау
20 Жергілікті атқарушы     Әкімдердің       Мамыр       МАҚКМ,
органдардың баспасөз    шешімі                       облыстардың, Астана
және жұртшылықпен       туралы                       және Алматы
байланыс қызметтерін    Қазақстан                    қалаларының
үйлестіру мақсатында    Республикасының              әкімдері
арнайы ақпарат          Үкіметіне
орталығын құру туралы   ақпарат
мәселені қарастыру
---------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Икебаева А.Ж.