О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О карантине растений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2001 года N 816
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z990344_ "О карантине растений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О карантине растений"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года Z990344_ "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931) следующие изменения и дополнения:
1. В тексте слова "Государственной фитосанитарной службы по карантину растений", "Государственной фитосанитарной службой по карантину растений", "Государственная фитосанитарная служба по карантину растений", "о Государственной фитосанитарной службе", "Государственную фитосанитарную службу" заменить словами "уполномоченного государственного органа", "уполномоченным государственным органом", "уполномоченный государственный орган".
2. В статье 1:
1) дополнить подпунктами 5-1), 7-1), 9-1), 9-2), 11-1) следующего содержания:
"5-1) карантинный сертификат - документ для внутригосударственных перевозок подкарантинной продукции, удостоверяющий ее карантинное состояние;
7-1) оценка фитосанитарного риска - научное обоснование отрицательных экономических последствий, связанных с возможным проникновением и распространением карантинных и чужеродных видов вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков;
9-1) Республиканские государственные предприятия по обеспечению карантина растений - государственные предприятия, создаваемые Правительством Республики Казахстан, деятельность которых направлена на выявление, локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов без права осуществления государственных контрольных и надзорных функций;
9-2) уполномоченный государственный орган - государственный орган, осуществляющий государственный карантинный контроль по соблюдению карантина растений физическими и юридическими лицами независимо от форм собственности, на территории Республики Казахстан;
11-1) чужеродный вид - вид насекомого, возбудителя болезни растения и сорняка, отсутствующий во флоре и фауне республики, который в случае проникновения может нанести значительный экономический ущерб.";

"Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасының Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 13 маусым N 816
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының
Z990344_
Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасының Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Z990344_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат, N 23, 931-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Мәтiнде "Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк фитосанитариялық қызметтiң", "Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк фитосанитариялық қызметпен", "Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк фитосанитариялық қызмет", "Мемлекеттiк фитосанитариялық қызмет туралы", "Мемлекеттiк фитосанитариялық қызметтi" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк органның", "уәкілетті мемлекеттiк органмен", "уәкiлеттi мемлекеттiк орган", "уәкiлеттi мемлекеттiк орган туралы", "уәкiлеттi мемлекеттiк органды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-бапта:
1) Мынадай мазмұндағы 5-1), 7-1), 9-1), 9-2), 11-1)-тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) карантиндiк сертификат - карантинге жатқызылған өнiмдi iшкi мемлекеттiк тасымалдауға арналған, оның карантиндiк жай-күйiн растайтын құжат;
7-1) фитосанитариялық тәуекелдi бағалау - зиянкестердiң, өсiмдiктердiң ауруларын қоздырушылардың және арамшөптердiң карантиндiк және бөтен тектi түрлерiнiң ықтимал енуi мен таралуына байланысты болатын жағымсыз экономикалық зардаптардың ғылыми негiздемесi;
9-1) Өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар - қызметi мемлекеттiк бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру құқығынсыз карантиндiк объектiлердiң ошақтарын анықтауға, оқшаулауға және жоюға бағытталған Қазақстан Республикасы Yкiметiмен құрылатын мемлекеттiк кәсiпорындар;
9-2) уәкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасының аумағында меншiк нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғалардың өсiмдiктер карантинiн сақтау жөнiндегi мемлекеттiк карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
11-1) бөтен тектi түр - республиканың флорасы мен фаунасында жоқ, енген жағдайда елеулі экономикалық зиян келтіруі мүмкін жәндіктің, өсімдік ауруын қоздырушының және арамшөптің түрі.";

2) подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) фумигационные отряды - подразделения Республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений, выполняющие обеззараживание подкарантинной продукции методом газовой дезинсекции, по предписанию уполномоченного государственного органа либо по обращениям физических или юридических лиц".
3. Статьи 5, 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Органы, осуществляющие государственное регулирование в
области карантина растений
1. Государственное регулирование в области карантина растений осуществляется Правительством Республики Казахстан, уполномоченным государственным органом и его территориальными органами.
2. Положение об уполномоченном государственном органе, Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов (далее - Правила по карантину растений) и Перечень карантинных объектов, борьба с которыми осуществляется за счет республиканского бюджета, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Должностные лица уполномоченного государственного органа и его территориальных органов, непосредственно осуществляющие контроль по карантину растений, являются государственными инспекторами по карантину растений и обеспечиваются форменной одеждой в установленном законодательством порядке.
Положение о государственных инспекторах по карантину растений утверждается уполномоченным государственным органом.
Право на занятие должности инспектора по карантину растений имеют граждане, отвечающие квалификационным требованиям, установленным уполномоченным государственным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
Статья 6. Государственная система обеспечения карантина растений
В государственную систему обеспечения карантина растений Республики Казахстан входят:
1) уполномоченный государственный орган и его территориальные органы с пограничными пунктами и постами на границе;
2) государственные карантинные учреждения, создаваемые по решению Правительства Республики Казахстан, - республиканская, зональные и пограничные карантинные лаборатории, интродукционно-карантинные питомники;
3) республиканские государственные предприятия по обеспечению карантина растений с фитосанитарными лабораториями и фумигационными отрядами.".
4. В статье 7:
1) в пункте 1:
подпункт 5) дополнить словами "с учетом фитосанитарной характеристики
территории и места ее происхождения, а также пункта назначения;";
в подпункте 6):
слова "организует и проводит обеззараживание" заменить словами
"выдает предписания о выполнении мероприятий по обеззараживанию";
дополнить словами ", контролирует их исполнение.";
в подпункте 7):
слово "проводит" заменить словом "организует";
дополнить словами "на наличие скрытой зараженности карантинными
объектами и чужеродными видами;";
в подпункте 8) после слов "на основе" дополнить словами ", научных
принципов и оценки фитосанитарного риска, с учетом требований";
в подпункте 9) после слова "фитосанитарные" дополнить словом ",
карантинные";

2) 11)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) фумигациялық отрядтар - уәкілетті мемлекеттік органның ұйғарымы бойынша немесе жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруды газбен дезинсекциялау әдiсiмен орындайтын Өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттік кәсiпорындардың бөлiмшелерi".
3. 5, 6-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекеттiк реттеуді жүзеге асыратын органдар
1. Өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекеттiк реттеудi Қазақстан Республикасының Yкiметi, уәкiлеттi мемлекеттiк орган және оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган туралы ереженi, Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереженi (бұдан әрi - Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi ереже) және олармен күрес республикалық бюджеттiң есебiнен жүзеге асырылатын Карантиндiк объектiлердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның және оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылауды тiкелей жүзеге асыратын лауазымды адамдары өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар болып табылады және заңда белгiленген тәртiппен нысанды киiммен қамтамасыз етiледi.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар туралы ереженi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтедi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы заңдарына сәйкес уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарына сай келетiн азаматтар өсiмдiктер карантинi жөнiндегi инспектордың лауазымына орналасуға құқылы.
6-бап. Өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесi
Өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесiне мыналар енедi:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк орган және оның шекаралық бекеттерi мен шекарадағы постылары бар аумақтық органдары;
2) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi бойынша құрылатын мемлекеттiк карантиндiк мекемелер - республикалық, аймақтық және шекаралық карантиндiк зертханалар; жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктер;
3) фитосанитариялық зертханалары мен фумигациялық жасақтары бар өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар.".
4. 7-бапта:
1) 1-тармақта:
5)-тармақша "аумақтың фитосанитариялық сипаттамасы мен оның шығу орнын, сондай-ақ баратын бекетiн ескерiп" деген сөздермен толықтырылсын;
6)-тармақшада:
"көлiк құралдарын" деген сөздерден кейiн залалсыздандыру жөнiндегi iс-шараларды орындау туралы ұйғарым бередi, олардың орындалуын бақылайды."; деген сөздермен толықтырылсын;
7)-тармақшада:
"тексеруден өткiзедi" деген сөздер "тексерудi ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"карантиндiк объектiлердiң және бөтен тектi түрлердiң жасырын жұғуының болуына арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
8)-тармақшада "ұсыныстар" деген сөз "ұсыныстарды ескерiп, ғылыми принциптердiң және фитосанитариялық тәуекелдi бағалаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9)-тармақшада "фитосанитариялық" деген сөзден кейiн ", карантиндiк" деген сөзбен толықтырылсын;

2) дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) создает базу данных о наличии и распространении карантинных
объектов в республике и зарубежных странах, мерах и мероприятиях по борьбе
с ними;";
3) в пункте 3:
слово "органов" исключить;
после слов "карантину растений" дополнить словами "и его
территориальных органов";
4) в пункте 4 слово "нее" заменить словом "него".
5. Дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция государственных карантинных учреждений и
государственных предприятий, создаваемых Правительством
Республики Казахстан для обеспечения охраны территории
Республики Казахстан от карантинных объектов
1. Государственные карантинные учреждения:
1) определяют видовой состав карантинных объектов и чужеродных видов
в образцах, поступающих на лабораторную экспертизу;
2) выявляют скрытую зараженность в посевном и посадочном материалах.
2. Республиканские государственные предприятия:
1) выявляют очаги распространения карантинных объектов;
2) проводят локализацию и ликвидацию очагов распространения
карантинных объектов;
3) проводят обеззараживание подкарантинной продукции, в том числе
фумигацию.".
6. В статье 8:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Права государственных инспекторов по карантину растений
уполномоченного государственного органа";
2) в части первой:
слова "должностные лица" заменить словами "государственные инспекторы
по карантину растений";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) задерживать подкарантинную продукцию при ее перевозке без фитосанитарного, карантинного сертификатов или ввезенных из-за границы без импортного карантинного разрешения на период проведения досмотра, фитосанитарной экспертизы и, при необходимости, обеззараживания;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) применять (вводить) временные карантинные меры в отношении подкарантинной продукции, поступающей из государств, неизученных в карантинном отношении;".
7. Дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Обязанности местных представительных и исполнительных
органов и органов местного самоуправления по обеспечению
карантина растений
Местные представительные и исполнительные органы и органы местного самоуправления:
1) создают условия территориальным органам уполномоченного государственного органа для исполнения ими служебных обязанностей;
2) организуют и обеспечивают в карантинных зонах проведение карантинных мероприятий владельцами или уполномоченными органами морских и речных портов (пристаней), железнодорожных станций, аэропортов, предприятий почтовой связи, рынков, автовокзалов (автостанций) и иных объектов.".

2) мынадай мазмұндағы 7-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) республикада және шетелдерде карантиндiк объектiлердiң болуы
және таралуы, олармен күрес жөнiндегi шаралар мен іс-шаралар туралы
мәлiметтердiң базасын құрайды;";
3) 3-тармақта:
"қызмет" деген сөз "қызметтiң және оның аумақтық" деген сөздермен
ауыстырылсын;
5. Мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғауды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Yкіметiмен құрылатын
мемлекеттiк карантиндiк мекемелер мен мемлекеттiк кәсiпорындардың құзыретi
1. Мемлекеттiк карантиндiк мекемелер:
1) зертханалық сараптамаға келген үлгiлердегi карантиндiк
объектiлердiң және бөтен тектi түрлердiң түрлік құрамын айқындайды;
2) себу және егу материалдарындағы жасырын залалдануды анықтайды.
2. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар:
1) карантиндiк объектiлердiң таралатын ошақтарын анықтайды;
2) карантиндiк объектiлердiң таралатын ошақтарын оқшаулау мен жоюды
жүргізеді;
3) карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруды, соның iшiнде
фумигациялауды жүргiзедi.".
6. 8-бапта:
1) атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларының құқықтары";
2) бiрiншi бөлiгiнде:
"лауазымды тұлғаларының" деген сөздер "өсiмдiктер карантині жөнiндегі мемлекеттiк инспекторларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1)-тармақша мына редакцияда жазылсын:
"1) фитосанитариялық, карантиндік сертификаттарсыз тасымалдау кезiнде немесе импорттық каратиндiк рұқсатсыз шет елдерден әкелiнген карантинге жатқызылған өнiмдi тексеру фитосанитариялық сараптама және, қажет болғанда, залалсыздандыру жүргiзу кезеңiне кiдiртiп қоюға;
мына мазмұндағы 1-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) карантиндiк жағынан зерттелмеген мемлекеттерден келетiн карантинге жатқызылған өнiмге қатысты уақытша карантиндiк шаралар қолдануға (енгiзуге);".
7. Мына мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерi
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық органдарына олардың қызметтiк мiндеттерiн атқару үшін жағдай жасайды;
2) теңiз бен өзен кемежайларының (айлақтарының), темiржол станцияларының, әуежайлардың, пошталық байланыстың кәсiпорындарының, базарлардың, автовокзалдардың (автостанциялардың) және өзге объектiлердiң уәкiлеттi органдарымен немесе иелерiмен карантиндiк іс-шараларын карантиндiк аймақтарда жүргізуді қамтамасыз етедi және ұйымдастырады.".

8. В статье 13:
1) в части первой пункта 2 после слов "фитосанитарные пункты" дополнить словом "и посты";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан разрешается при наличии фитосанитарных сертификатов, а внутригосударственные перевозки - карантинных сертификатов, выдаваемых территориальными органами уполномоченного государственного органа Республики Казахстан.";
3) в пункте 5 после слов "транспортных средств," дополнить словами
"лабораторная экспертиза,".
9. В статье 17 слова "и средств владельцев подкарантинных грузов за
выполнение работ, предусмотренных межгосударственными договорами в области
карантина растений, а также других источников, не запрещенных
законодательством" исключить.
10. В пункте 2 статьи 18:
слово "органов" исключить;
после слов "карантину растений" дополнить словами "и его
территориальных органов".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его
опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

8. 13-бапта:
1) 2-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "фитосанитариялық бекеттер" деген сөздерден кейiн "және постылар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының шегiнен әкетуге Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органының аумақтық органдарымен берiлетiн фитосанитариялық сертификаттары, ал мемлекет iшiнде тасуға - карантиндiк сертификаттары болған жағдайда рұқсат етiледi.";
3) 5-тармақта "залалсыздандыру," деген сөзден кейiн "зертханалық
сараптау," деген сөздермен толықтырылсын.
9. 17-бапта "және өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекетаралық
шарттарда көзделген жұмыстарды орындағаны үшiн карантинге жатқызылған
жүктер иелерiнiң қаражаты, сондай-ақ заңдарда тыйым салынбаған басқа да
көздер" деген сөздер алып тасталсын.
10. 18-баптың 2-тармағында:
"қызмет органдарының" деген сөздер "қызметтiң және оның аумақтық
органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап күшiне енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Жұманазарова А.Б.