Об образовании Государственной межведомственной комиссии по вопросам военной службы по контракту
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2001 года N 974. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 13 мая 2004 г. N 530 (P040530)
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 марта 2001 года   Z010167_   "О военной службе по контракту" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Государственную межведомственную комиссию по вопросам военной службы по контракту.
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Государственной межведомственной комиссии по вопросам военной службы по контракту;
2) Положение о Государственной межведомственной комиссии по вопросам военной службы по контракту.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2001 года N 974
Состав Государственной межведомственной
комиссии по вопросам военной службы по контракту
Токпакбаев                     - Министр обороны Республики Казахстан,
Сат Бесимбаевич                  председатель
Шаймергенов                    - начальник отдела кадров и комплектования
Болат Шокаевич                   Республиканской гвардии Республики
Казахстан, секретарь (по  согласованию)
Члены комиссии:
Васимов                        - директор Департамента гражданской обороны
Анатолий Шьяпович                и воинских частей Республики Казахстан -
заместитель Председателя Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям по военным вопросам
Бекмуханбетов                  - начальник Департамента кадров Комитета
Нурлан Нуратаевич                национальной безопасности Республики
Казахстан (по согласованию)
Абдрахманов                    - директор Департамента межотраслевой
Есиркеп Онланбекович             координации Министерства экономики и
торговли Республики Казахстан
Амрин                          - директор Департамента законодательства
Аскар Кеменгерович               Министерства юстиции Республики Казахстан
Жумадилов                      - заместитель Главного военного прокурора
Асылбек Антаевич
Токушев                        - заместитель Командующего внутренними
Калиакпар Жубанышевич            войсками Министерства внутренних дел
Республики Казахстан по воспитательной и
социально-правовой работе
Баймаханов                     - начальник Управления кадров Службы охраны
Бексултан Каденович              Президента Республики Казахстан
(по согласованию)
Габдуллин                      - заместитель начальника Управления
Берик Ислямович                  комплектования - начальник
организационно-штатного отдела
Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
(по согласованию)
Абдулов                        - заместитель начальника Управления
Айдарбек Мустажапович            оборонного комплекса и правоохранительных
органов Департамента финансирования
государственных органов Министерства
финансов Республики Казахстан
Сейдуалиев                     - начальник Юридической службы
Нурмухан Абылканович             Республиканской гвардии Республики
Казахстан (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2001 года N 974
Положение
о Государственной межведомственной комиссии по вопросам
военной службы по контракту
Общие положения

Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөніндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссияны құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысы 2001 жылғы 18 шілде N 974. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.05.13. N 530 қаулысымен.
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңының  8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссия құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссияның құрамы;
2) Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссия туралы ереже бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2001 жылғы 18 шілдедегі
N 974 қаулысымен
бекітілген
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссияның құрамы
Тоқпақбаев            - Қазақстан Республикасының
Сәт Бесiмбайұлы         Қорғаныс министрi, төраға
Шаймергенов           - Қазақстан Республикасы
Болат Шоқайұлы          Республикалық ұланының
кадр және жасақтау
бөлiмiнiң бастығы, хатшы
(келiсiм бойынша)
Комиссия мүшелерi:
Васимов               - Қазақстан Республикасының
Анатолий Шьяпович       Азаматтық қорғаныс және әскери
бөлiмдер департаментiнiң
бастығы - Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар жөнiндегi
агенттігi төрағасының әскери
мәселелер жөнiндегi орынбасары
Бекмұханбетов         - Қазақстан Республикасының
Нұрлан Нұратайұлы       Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
Кадр департаментiнiң бастығы
(келiсiм бойынша)
Әбдiрахманов          - Қазақстан Республикасының
Есiркеп Оңланбекұлы     Экономика және сауда министрлiгi
Салааралық үйлестiру
департаментінің директоры
Әмрин                 - Қазақстан Республикасының
Асқар Кемеңгерұлы       Әділет министрлiгi Заң
департаментінің директоры
Жұмадiлов             - Бас әскери прокурордың
Асылбек Әнтәйұлы        орынбасары
Тоқышев               - Қазақстан Республикасы, Iшкi
Қалиәкпар Жұбанышұлы    iстер министрлiгi Iшкi
әскерлерi қолбасшысының тәрбие және
әлеуметтiк-құқықтық жұмыс
жөнiндегі орынбасары
Баймаханов            - Қазақстан Республикасы
Бексұлтан Кәденұлы      Президентiнiң Күзет қызметi
Кадр басқармасының бастығы
(келісім бойынша)
Ғабдуллин             - Қазақстан Республикасының
Берiк Iсләмұлы          Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
Шекара қызметiн жасақтау
басқармасы бастығының
орынбасары - ұйымдық-штаттық
бөлiмінің бастығы
(келiсiм бойынша)
Абдолов               - Қазақстан Республикасының
Айдарбек Мүстәжәпұлы    Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк
органдарды қаржыландыру
департаментi Қорғаныс кешенi мен
құқық қорғау органдары басқармасы
бастығының орынбасары
Сейдуәлиев            - Қазақстан Республикасының
Нұрмұхан Әбiлқанұлы     Республикалық ұланы Заң
қызметiнiң бастығы
(келiсiм бойынша)
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2001 жылғы 18 шілдедегі
N 974 қаулысымен
бекітілген
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссия туралы ереже
Жалпы ережелер

1. Государственная межведомственная комиссия по вопросам военной службы по контракту (далее - Комиссия) образована в целях координации деятельности государственных органов по вопросам военной службы по контракту и исследования проблем, связанных с комплектованием Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также для выработки рекомендаций по долгосрочным программам развития добровольного принципа комплектования.
Комиссия в своей деятельности руководствуется  K951000_ Конституцией Республики Казахстан, актами Президента и решениями Правительства Республики Казахстан, и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Задачи Комиссии
2. Задачами Комиссии является выработка предложений и рекомендаций по:
1) изучению настроений граждан, проходящих военную службу в добровольном порядке;
2) прогнозированию готовности приспособления армейских структур к изменениям внутри Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований (социальные вопросы, некоторые аспекты влияния рынка на реформы);
3) рассмотрению возможности использования граждан с высшим образованием на военной службе по контракту на должностях солдат и сержантов и, в связи с этим, по разработке вопроса о необходимости института военных кафедр при гражданских высших учебных заведениях;
4) изучению обстоятельств, препятствующих переходу к контрактной системе комплектования Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, и их преодолению;
5) исследованию программирования финансовых и других материальных расходов, связанных со становлением и развитием военной службы по контракту;
6) совершенствованию существующей системы контрактной службы в Вооруженных Силах и других войсках и воинских формированиях;
7) моделям структур контрактной службы и обоснованию их необходимости в силовых структурах государства, а также по внесению соответствующих предложений на рассмотрение в Правительство и Парламент Республики Казахстан;
8) исследованию влияния на общее состояние Вооруженных Сил норм и отклонений в правовом статусе военнослужащих по контракту.
Права Комиссии
3. Комиссия в установленном законодательством порядке имеет право:
1) вносить предложения в Правительство Республики Казахстан по вопросам совершенствования и развития военной службы по контракту;
2) в случае необходимости ходатайствовать перед Премьер-Министром Республики Казахстан о создании по отдельным вопросам рабочих групп с привлечением специалистов заинтересованных государственных органов для разработки и внесения предложений по вопросам добровольного поступления граждан на военную службу по контракту;

1. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiру және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарын жасақтауға байланысты проблемаларды зерделеу мақсатында, сондай-ақж асақтаудың ерiктiлiк қағидатын дамытудың ұзақ мерзiмдi бағдарламалары бойынша ұсынымдар әзiрлеу үшiн құрылды.
Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасы Президентiнiң кесiмдерi мен Үкiметiнiң шешiмдерiн, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
Комиссияның мiндеттерi
2. Комиссияның мiндеттерi мыналар бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзiрлеу болып табылады:
1) ерiктi түрде әскери қызмет өткеретiн азаматтардың көңiл-күйiн зерделеу;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының ішкi өзгерiстерiне әскери құрылымдардың бейiмделуге әзiрлiгiн болжау (әлеуметтiк мәселелердi, нарықтың реформаларға әсер етуiнiң кейбiр мәнiстерiн);
3) жоғары бiлiмдi азаматтарды келiсiм-шарт бойынша әскери қызметте сарбаздар мен сержанттар лауазымдарында пайдалану және осыған байланысты азаматтық жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедралар институтының қажеттiгi туралы мәселенi әзірлеу жөнiндегi мүмкiндiктердi қарау;
4) Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды жасақтаудың келiсiм-шарттық жүйесiне көшуге кедергi келтiретiн мән-жайларды зерделеу және оларды еңсеру;
5) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi қалыптастырумен және дамытумен байланысты қаржылық және басқа да материалдық шығыстарды бағдарламауды зерттеу;
6) Қарулы Күштердегi және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы қазiргi келiсiм-шарттық қызметтiң жүйесін жетiлдiру;
7) келiсiм-шарт қызметi құрылымдарының модельдерiн және олардың мемлекеттiң әлеуметтiк құрылымдарындағы қажеттiлiгiн, сондай-ақ тиiстi ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметi мен Парламентiнiң қарауына енгiзудi негiздеу;
8) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң құқықтық мәртебесiндегi нормалар мен ауытқулардың Қарулы Күштердiң жалпы жай-күйiне әсерiн зерттеу.
Комиссияның құқықтары
3. Комиссия заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметiне келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi жетiлдiру мен дамыту мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
2) қажет болған жағдайда азаматтарды әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша ерiктi түрде қабылдау мәселелерi жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу мен енгiзу үшiн мүдделi мемлекеттiк органдардың мамандарын тарта отырып, жекелеген мәселелер бойынша жұмыс топтарын құру туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi алдында өтiнiш жасауға;

3) привлекать ученых и специалистов научно-исследовательских организаций, высших учебных заведений, а также представителей государственных органов и иных организаций, не вошедших в состав Комиссии, для решения вопросов, входящих в компетенцию Комиссии;
4) запрашивать в установленном порядке необходимую информацию у юридических лиц по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
5) заслушивать на заседаниях Комиссии ответственных представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к ведению Комиссии;
6) в установленном порядке вносить в Правительство Республики Казахстан предложения об изменении состава Комиссии.
Организация деятельности Комиссии
4. Комиссию возглавляет председатель.
Подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола после его проведения осуществляет секретарь Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются и уточняются председателем Комиссии по согласованию с членами Комиссии.
Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Решения Комиссии оформляются протоколом и носят рекомендательный характер.
Рабочим органом Комиссии является Министерство обороны Республики Казахстан.
Прекращение деятельности Комиссии
5. Прекращение деятельности Комиссии осуществляется в установленном  законодательством порядке.

3) Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелердi шешу үшiн ғылыми-зерттеу ұйымдарының, жоғары оқу орындарының ғалымдары мен мамандарын, сондай-ақ Комиссия құрамына кiрмейтiн мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың өкiлдерiн тартуға;
4) Комиссия құзыретiне жататын мәселелер бойынша белгiленген тәртiппен заңды тұлғалардан қажеттi ақпараттар сұратуға;
5) Комиссияның қарауындағы мәселелер бойынша Комиссия мүшелерiнiң мәжiлiстерiнде мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың жауапты өкiлдерiн тыңдауға;
6) Қазақстан Республикасының Үкiметiне белгiленген тәртiппен Комиссия құрамын өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге құқылы.
Комиссия қызметін ұйымдастыру
4. Комиссияны төраға басқарады.
Комиссия мәжiлiсiнiң күн тәртiбi жөнiндегi ұсыныстарды, қажеттi құжаттарды, материалдар дайындауды және оны өткiзгеннен кейiн хаттаманы ресiмдеудi Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
Комиссия мәжiлiсi қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кемiнде тоқсанына бiр рет жүргiзiледi.
Мәжiлiстiң күн тәртiбiн, сондай-ақ оларды өткiзу орны мен уақытын Комиссия мүшелерiнiң келiсiмi бойынша Комиссия төрағасы айқындайды және нақтылайды.
Комиссия шешiмдерi ашық дауыс берумен қабылданады және егер оларға Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiгi берiлсе, ол қабылданды деп саналады. Дауыс тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешiм қабылданды деп саналады. Комиссия шешiмдерi хаттамамен ресiмделедi және ұсынымдық сипатта болады.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның қызметiн тоқтату
5. Комиссияның қызметiн тоқтату заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.